Chyba ktos nie polubił mojego komentarza bo zostal usunięty. Podobna turbine można kupic na Alibabie za 850$ tyle że bez naklejki na ogonie a parametry techniczne maja zaskakujaco takie same.
@@marcinmatczak2349 link mogę podesłać na priv bo kasują co chwilę. Odszukaj na Ali firmę Qingdao HenryD Wind Power Equipment Co., Ltd. to znajdziesz tam te turbiny.
Piszę to jako mechanik, niespecjalnie siedzący w "prądzie" (choć akurat dobrze siedziałem w małych wiatrakach) - takie wiatraczki mają generatory oparte o magnesy trwałe an wirniku, plus cewki na stojanie. Napięcie jak i częstotliwość lata liniowo z obrotami wirnika. Nominalne uzyskamy przy jakichś określonych obrotach wirnika. Więc o czym mowa, gdy czepiamy się wiatraków na 24/48V, negujemy je, a zachwalamy te na 230/380? Prawdopodobnie te 24/48V mają generatory też na większe napięcia, tylko później prostowane do 24/48, podobnie jak te "zachwalane" na wyższe napięcia, na wyjściu z generatora jest "sieczka", którą dopiero później falownikiem prostujemy do tego, co chcemy osiągnąć. Więc ja, jako mechanik, takie coś wiem, to sprzedawca tych zabawek, tym bardziej powinien to wiedzieć. Zachwalanie elektrowni 3 kW z wirnikiem o średnicy 3m? A może by tak "handlujący" dodał, że roczna produkcja energii z takiego 3kW o średnicy 3m, będzie z grubsza na tym samym poziomie co z 1kW o podobnej średnicy wirnika? Reszta materiału na podobnym poziomie. Tu powinno być brutalnie - sprzedający deklaruje jakąś ilość energii wyprodukowanej rocznie, nie wywiązuje się z tego, to co uzyskujemy rażąco różni się od deklaracji, zabiera swoje zabawki i zwraca poniesione koszty.
Ja rozumiem że trzeba promować polskie wyroby ale zachowajmy przy tym minimum uczciwości 1 kW turbina za 10 k pln nie zwróci się nigdy - nawet jak prąd będzie po 4 zł
@@zjow4755 nawet na takie czasy jest to kompletnie nieopłacalne - za 50% kosztów tego wiatraka kupisz panele które wygenerują 2x tyle prądu co ten wiatrak nawet przy kijowej pogodzie
Ciekawi mnie cena. Skąd te czterdzieścitysięcy złotych polskich. Za co ? Cóż takiego ukrytego jest w tych skrzydłach lub kadłubie. Przypomina mi to trochę cenę za kilometr drogi w Polsce.
Uzysk z turbiny wiatrowej zależy od wysokości masztu, długości łopat oraz warunków geograficznych. Polecam sprawdzić mapę wietrzności polski. Przydomowe turbiny poprostu nie sprawdzają się. Ściągnij to z kanału i nie wprowadzaj w błąd ludzi, którzy nie mają o tym pojęcia.
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Ano ma. Ja to kupiłem i za pół roku może dwa tygodnie działała. Brak wiatru. Prądu robi 1/3 mocy ,z tego co ma niby wytworzyć i to przy optymalnych warunkach. Czyli jak ma 1 kw to zrobi 300 w.Prądu ledwie starcza na minimalne podtrzymanie magazynu 4,2 kw. Powiem tak trochę lepsze dynamo.Alternator by więcej zrobił.
Mam 210 W turbine i nic nie wyprodukowala przez 4 m-ce kręciła sie, był wiatr. Akumulator z 12,6 spadł do 7 W, rozładował się będąc podpiętym pod kręcącą się turbină. Pic na wode fotomontaż te wiatraki. Mam doświadczenie na własnej skòrze.
Zanim ktoś napalony zdecyduje się na kupno polecam kupić sobie wiatromierz (wielokrotnie tańsza inwestycja, która może Was uchronić przed ewentualną stratą) i umieścić go na maszcie na dachu budynku mniej więcej tam gdzie będzie w przyszłości turbina. Jak nie będziecie widzieli w bazie odczytów z waszego wiatromierza przez większość dnia i najlepiej codziennie minimum 10m/s to dajcie sobie spokój. Turbiny niestety kręcą się, zużywają się, ale kręcą za wolno czyli w efekcie nie produkują nic a ich konserwacja (ona też kosztuje) tylko powiększa waszą stratę - pamiętajcie że koszt zakupu całej instalacji, usług montażu, usług konserwacji i serwisowania to wasza strata (sprytnie nazywana przez sprzedawców inwestycją) i ona się najpierw musi zwrócić, żebyście wyszli na 0. Później można mówić dopiero o jakichkolwiek zyskach z posiadania turbiny.
Jaką mamy średnią prędkość wiatru w Polsce? Około 4,24m/s . Oczywiście wiatr nie wieje liniowo i okresach od października do lutego wieje zdecydowanie lepiej. Sama idea generatora wiatrowego jako uzupełnienie produkcji energii elektrycznej jest OK. Ale aby widzieć użyteczne KWH przy 5m/s to moc ZNAMIONOWA musi być DUŻO WIĘKSZA niż 3KW. 5m/s 3kW to około 600wat. Realnie 10kW ( 8m średnicy koła wiatrowego), maszt 20m, odpowiedni falownik i krzywa.
Windy mówi mi, że u mnie wieje 3 do 7 m/s a wiatromierz 0,0. Nigdy nie wydałbym 30 tysi +podatek na 3 kW turbinę, która w większości kraju, nie osiągnie 4 MWh rocznie. Sprzedawca a nie wspomniał o maszcie i kosztach montażu. ile to będzie 40 MWh z sieci. Rocznie zużywam 3 MWh + 15 MWh cieplnych, ale ich nie zastąpię, bo to ciepło geotermalne. Wolę swojego małego pierdzipeda za 5 tysi, który nie potrzebuje falowników, jedynie hamulec, który sam, za "drobne" sobie zrobiłem. Za kontroler robi mi akumulator, a falownik obciąża turbinę. A i ja mam off grid. Nie wyobrażam oddawać nadmiaru do sieci. W razie awarii sam sobie go zdejmę i wymienię na nowy. Dlatego przeciwnie do twierdzenia w filmie, ja wole 48 V, tyle że nie koniecznie z chińskiego portalu. Sprawność mojego systemu to 85 % nie wierzę, be można osiągnąć więcej, chyba że ma się 100% autokonsumpcji. A i z tym może być problem. Mało kto liczy ile faktycznie zrobiły PV i turbina, A ile fizycznie wykorzystano. A ja to liczę.
Do rozmówcy. Używanie, wielokrotne w nawiązaniu do kontekstu formy „w związku z czym" jest błędem. Polecam dla poprawności i dbałości używać formy (w związku z tym). Zwłaszcza w dialogach technicznych, jak ten.
Według obliczeń za te pieniądze jestem w stanie kupić prąd do mojego domu (przy obecnych cenach) na 48 lat czyli 17520 dni. To jakiś żart? Ja mam się na to zdecydować, tak?
Pamiętajcie o roku pomiarów w miejscu gdzie chcecie zamontować wiatrak. Tak żeby się nie zdziwić po montażu wiatraku.I nigdy do budynków, tylko osobny maszt.
Zaczyna produkcję przy prędkości wiatru ponad 16 km/h. Zaczyna. Na ogół mam wiatr 1m powyżej dachu na poziomie 2-3 km/h. I większość tak będzie miała. Produkcja rozsądna rozpoczyna się przy kilkudziesięciu kilometrach na godzinę, ale to nie na wysokości 6-10 m nad ziemią. Do tego trzeba kilkudziesięcio metrowe maszty.
@@RaddiM3 napisałem conajmniej . Ludzie kupują takie i mówią że ciężkie bo 70 kg i kupują 10 z parametrami 2 - 3 kw. Śmiga 2 m - jak takie coś ma przy 10 pracować ?
@@adamkluska356 bo ludzie patrza na alibaba i aliexpress co chinczyk wciska i się śmieje ze glupie Poloczki kupuja. Wszyscy Tylko patrza ile na papierze chinczyk kw pisze🤦♂️
....... co się stanie jeśli zdemontuje się śmigła ....I na to miejsce zamontowany zostanie wirnik z magnesemi , stale obroty bez potrzeby wiatru .. bez przerwy wytwarzana energia ...
Mili Państwo. Fotowoltaika + wiatraczki ...... fajne to, ale ..... bardziej jako drogi gadżet niż coś co realnie będzie w stanie zastąpić elektrownie. Po prostu .... prąd z w/w gadżetów jest TYLKO WTEDY jak wieje albo świeci słońce i ..... to w zasadzie eliminuje te zabawki jako stałe źródło prądu. Jeśli jednak ktoś chce, to .... NIECH KUPUJE .... każdy bowiem może sobie wydawać swoje pieniądze na co chce. Niestety, kretyńska UE chce ZMUSIĆ wszystkich do kupowania tych zabawek, a to już nie jest normalne. Dlatego uważam, że za jakieś góra pół roku .... jak zaczną przychodzić wysokie rachunki za "ratowanie planety" , to biedniejący z dnia na dzień Polacy NARESZCIE zrozumieją, że należy JAK NAJSZYBCIEJ uciekać z tego worka z trupem jakim już teraz jest UE (czytaj Niemcy).
@@user-qm5vs3ik3b Niestety tak myśli większość ludzi. Ja właśnie uruchomiłem instalacje off grid 10 paneli z magazynem energii. Jestem zachwycony jak to działa, dom zupełnie odłączony od sieci, prądu jest ile się chce, na wszystkie potrzeby domowe + grzanie wody w bojlerze. Nie było ostatnio prądu w sieci przez kilka godzin, bo awaria transformatora była, nikt z domowników nawet tego nie zauważył. Wreszcie skończyło się oszczędzanie na prądzie. Bateria 15kW wykonuje 1 pełny cykl rozładowania i ładowania na tydzień.
@@reksiog.9917 wtedy byłaby sztywna więc mogłaby być cienka i dobrze wyważona.Musiałaby mieć dużo dziurek o ukośnym kształcie jak tarka do warzyw aby nadać kierunek kręcenia gdyby jeszcze ta tarcza miała kształt lejka lub zawinięte krawędzie, toby sprezone powietrze nie uciekało na boki. a wiadomo że jak powierzchnia dziurek mniejsza to z prawa Bernoulliego wzrasta prędkość przepływu w zwężce a wiadomo ze energia zależy od sześcianu prędkości wiatru,Do tego koło zachowywałoby się jak koło zamachowe czyli magazynowałoby energię zatem nie szarpałoby tak od podmuchów i układ ładowania pracowałby ze stałym prądem. niestety układ 3 łopat powoduje ze z czasem któraś może sie lekko przesunac czy skrzywić co spowoduje wibracje niszczące łożyska i miejsce mocowanie do muru. Takie wibracje tracą wiele energii kinetycznej , Łatwo je skrzywić już w momencie podnoszenia dźwigiem z ziemi.Koło jest sztywne i nie byłoby tych uszkodzeń .Można by zastosować prosty mechanizm aby wykorzystując siłę odśrodkową wydłużyć łopatę, która jest na górze o pewną owiewkę lub płyn wewnątrz łopaty . Wtedy ta łopata spadajać w dół miałaby większa długość i wydłużone ramie napędzałoby grawitacyjnie przeciwległe łopaty.Tak można by wykorzystać siłę grawitacji łącząc ją z siłą wiatru .To bardzo prosty mechanizm bo wystarczy sterować zaworem aby woda w dolnych łopatach nie był przesuwana siłą odśrodkową na zewnątrz a tylko w tej łopacie która zmierza do najwyższego punktu. Pewnie łopaty wyłożą też PV to się energie połączą.
Kupiłem taka turbinke-nie zasili nawet reklamy 10 watt. Liczyłem na cud, bo panele zima nie ładują, wreszcie reklama będzie chodziła nocą. Niestety. Nadaje sie tylko do ładowania akumulatora. Ha ha ha.
Tu jest zagadka dlaczego mydlą oczy tekstem w ciągu roku nam jest potrzebne napięcie chociaż w skali tygodnia a najlepiej tak aby zamrażarki nie topniały z lodu powodzenia
3kw za 30 000 netto bez montażu? Czemu nie 70 000 200 000 albo 10 000 000? Przecież i tak nikt myslacy tego nie kupi.... tylko głupki niemające o niczym pojęcia
Witam , takie pierdziawki to guzik robią...weźmy na tapetę listopad, grudzień, styczeń, luty, załóżmy turbinę o mocy 5kw vs panele 5kwp....i co myślicie że turbina więcej zrobi w tych 4 miesiącach?? Otóż jesteście w błędzie bo fotowoltaika bez problemu zrobi więcej w tym okresie przy czym koszt fotowoltaika będzie niższy....po co sobie życie utrudniać 😁😁
U mnie (na poludniu) w tych czterech miesiącach instalacja PV 9,9 kWp dała nieco ponad 1700 kWh. Wiatrak za te pieniądze nie dał by pewnie 500. Ale jak ktoś ma marzenia, pieniądze i nieodpartą chęć satysfakcji z "kilku kWh" nocą to proszę bardzo. Nie marnotrawić tylko kasy z dotacji.
Nic. Historie o "maszynkach do mielenia ptaków" to mity. Nieporównywalnie więcej ptaków ginie rocznie w kontakcie z liniami energetycznymi, budynkami, czy nawet samochodami, ale przecież nie ma żadnych dyskusji, czy powinny one z tego powodu zniknąć.
Nie mogę słuchać jak ktoś mówi o mocowaniu do budynku do masztu co za ograniczenie silnik w aucie nie trzęsie techniczne jest rozwiązanie dodam powietrze w kołach tez amortyzuja żadnych sztywnych mocowań co za tłuki a może na latawcu dać wiatrak na linach gumowych na drgania jest setki rozwiązań to yylko podpowiedź
Da się wytrzymać , w domu nie słychać . Chyba ,że ktoś ma otwarte okna i w zależności w którą stronę leci odgłos..Ja jak to uruchomiłem , to sąsiadka chciała dzwonić po straż.Myślała ,że szerszenie się zalęgły. Dopiero po chwili się skapnęła ,że mam turbinę zamontowaną na dachu wiaty.Nie robi problemu , więc nie jest za głośno.
Turbina pionowa to oszustwo a nie turbina. Facet jest oszustem - turbina 3 kw i średnica 3 m śmigieł? To ma być specjalista ? Taka turbina powinna mieć średnicę 5 m !
@@adamkluska356 nie ulegam manipulacjom takie jak pańskie, bo hawt potrzebuje laminarnego przepływu a Vawt lepiej sobie radzi w warunkach turbulentnym co potwierdzają badania AGH w Krakowie, długookresowe. Rozumiem że pańskie 30-letnie doświadczenie jest z EW Vawt aby mógł się tak kategorycznie wypowiadać
@@teresabukowska8326 nie radzi sobie - turbina pionowa niemiecka 3 kw kawał bydlaka przy 8 m/s robiła miedziedzy 80 a 100 w. Pozioma turbina przy tych samych warunkach 2 kw spokojnie wypracuje 1000 w. Taka jest rzeczywistość poparta wieloletnim doświadczeniem. Nikt mnie nie przekona że jest inaczej - widziałem na własne oczy co to za pionowy bubel a nie elektrownia.
@@adamkluska356 jak coś będzie źle wykonane to nie ważne czy to hawt czy Vawt, będzie działać nieprawidłowo! Najpierw to się sprawdza jaki jest wiatr, jego parametry w miejscu instalacji, potem się wylicza co i ile przy jakim wietrze a dopiero wówczas można rozważać zakup takiej lub innej. Proponuję zacząć od obliczeń mocy/siły strugi wiatru a wówczas można oszacować ilość generowanego prądu z takiej czy innej EW. Mało tego, teraz to Pan błysnął wiedzą, tą 30-letnią, żeby nie wiedzieć że EW projektuje się pod określoną prędkość wiatru ... hmmm, proszę obejrzeć kanał wiatrakownia, tam porównują turbinki ista 1kW vs 2kW przy określonych wiatrach może Pan zrozumie że 1kW może sobie lepiej radzić od 2kW, tak samo jest z innymi
Pierdzielenieoszopenie! Zgodnie z opublikowanymi u naszego zachodniego sąsiada danymi w obszarze II strefy wiatrowej (a to obszar prawie całej polski, z wyjątkiem miejsc gdzie jest gorzej), tego typu generator nigdy nie zwróci nakładów jakie nań poniesiemy. Nie mówiąc już o utylizacji tego pokraka!
A czy liczymy kiedy zwróci się droga w naszej miejscowości??? I cóż z tego, ze mammy paletę pieniędzy w garażu, jeżeli przez dwa tygodnie zimą z powodu awarii nie będzie prądu i pompy ciepła nie będą pracowały??? A w domu 5 osobowa rodzina z maleńkimi dziećmi??? Nawet niech się zwróci za 20 lat to mamy niezależne żródło prądu w tym czasie. To, daje pewną niezależność i komfort psychiczny, a to też ma swoją cenę.
@@tomaszmortka5094 Droga? Zwróci się szybciutko, jest bowiem elementem niezbędnym aby osada awansowała chociażby do miana wsi. Jednak instalacja OZE... Nie zwróci się NIGDY! Jak widzę ta prosta ekonomiczna prawda - nie dociera. Akurat w sąsiedniej miejscowości mieliśmy takiego wesołka, który w latach 80 takie koromysło sobie postawił... I to wyłącznie w celu grzewczym, gdyż... Nie było na rynku falowników o mocy mogącej zapewnić zasilanie chociażby domu jednorodzinnego. Nawet Był w programie SONDA prezentowany... jednak bezmyślność wyliczanek tego pana biła po oczach nawet takiego jak ja ,,początkującego'' studenta. Na początku lat 90- tych instalacja była już wywieziona na złom. Cena i żywotność akumulatorów, falowników, mixu zasilania PV + wiatr powoduje tak wysokie koszta że... Prąd z sieci jest kilkakrotnie tańszy. Jak mawiał mój zmarły dziadek - naucz się liczyć i licz... wyłącznie na siebie.
Sorry, ale mikroturbiny wiatrowe się NIE OPŁACAJĄ. Pierdzielenie, że są EKO to kłamstwo, szkoda marnować na nie surowce. Dopiero moce od kilkudziesięciu kW na wysokich masztach pozwalają na opłacalność całego przedsięwzięcia. Zastanówcie się, dlaczego obecnie budowane turbiny wiatrowe mają 12, 15 (ostatnio nawet 18)MW i są stawiane na morzach. Mikroturbiny to zabawa w nieekologie.
A co to za wydajność tych śmigiełek ? Co to za ustawienie kąta ? Powierzchnia ! Łopata ma zbierać Wiatr - siła , a znacie magnesy - siłe odpychania , 2 plusy do siebie ? bez szumowe prace łopat ! I naj ważniejsze ! W poziomo kręcących się łopatach - wykorzystujesz całą powierzchnię skrzydła - moc i siła , nie zależnie od kierunku wiatru ( poziomy zanim ustawi się do kierunku wiatru to się prędzej roz......... a obrotów i tak nie będzie z tych skrzydełek ) Sam to sobie robię ...
Dobrze zareklamowane turbiny wiatrowe Przedstawićiel supr przygotowany , zna z szczegółami zalety turbin ..DZIĘKI 😢
Chyba ktos nie polubił mojego komentarza bo zostal usunięty.
Podobna turbine można kupic na Alibabie za 850$ tyle że bez naklejki na ogonie a parametry techniczne maja zaskakujaco takie same.
Bo to ta turbina....chinczyk sprzedaje elektrosmiec i sie smieje a poloczki kupuja.
Prześlji link na turbinę z Alibaby
@@marcinmatczak2349 szukaj turbin od henrego.
@@marcinmatczak2349 po mojemu jest to ta sama turbina
@@marcinmatczak2349 link mogę podesłać na priv bo kasują co chwilę.
Odszukaj na Ali firmę Qingdao HenryD Wind Power Equipment Co., Ltd. to znajdziesz tam te turbiny.
Piszę to jako mechanik, niespecjalnie siedzący w "prądzie" (choć akurat dobrze siedziałem w małych wiatrakach) - takie wiatraczki mają generatory oparte o magnesy trwałe an wirniku, plus cewki na stojanie. Napięcie jak i częstotliwość lata liniowo z obrotami wirnika. Nominalne uzyskamy przy jakichś określonych obrotach wirnika. Więc o czym mowa, gdy czepiamy się wiatraków na 24/48V, negujemy je, a zachwalamy te na 230/380? Prawdopodobnie te 24/48V mają generatory też na większe napięcia, tylko później prostowane do 24/48, podobnie jak te "zachwalane" na wyższe napięcia, na wyjściu z generatora jest "sieczka", którą dopiero później falownikiem prostujemy do tego, co chcemy osiągnąć. Więc ja, jako mechanik, takie coś wiem, to sprzedawca tych zabawek, tym bardziej powinien to wiedzieć.
Zachwalanie elektrowni 3 kW z wirnikiem o średnicy 3m? A może by tak "handlujący" dodał, że roczna produkcja energii z takiego 3kW o średnicy 3m, będzie z grubsza na tym samym poziomie co z 1kW o podobnej średnicy wirnika?
Reszta materiału na podobnym poziomie. Tu powinno być brutalnie - sprzedający deklaruje jakąś ilość energii wyprodukowanej rocznie, nie wywiązuje się z tego, to co uzyskujemy rażąco różni się od deklaracji, zabiera swoje zabawki i zwraca poniesione koszty.
Ja rozumiem że trzeba promować polskie wyroby ale zachowajmy przy tym minimum uczciwości 1 kW turbina za 10 k pln nie zwróci się nigdy - nawet jak prąd będzie po 4 zł
👍
A do tego żeby to jeszcze pracowało optymalnie nie tylko na ok. 10% lokalizacji naszego kraju. ☹️
Jaki to polski wyrób😅 chinskie za 850$.
To jest bardziej na czasy gdy pradu nie bedzie lub bedzie rzadko kiedy
@@zjow4755 nawet na takie czasy jest to kompletnie nieopłacalne - za 50% kosztów tego wiatraka kupisz panele które wygenerują 2x tyle prądu co ten wiatrak nawet przy kijowej pogodzie
Ciekawi mnie cena. Skąd te czterdzieścitysięcy złotych polskich. Za co ? Cóż takiego ukrytego jest w tych skrzydłach lub kadłubie. Przypomina mi to trochę cenę za kilometr drogi w Polsce.
jeśli dobrze zrozumiałem, to Pan nie dodał masztu do kosztów :)
Uzysk z turbiny wiatrowej zależy od wysokości masztu, długości łopat oraz warunków geograficznych. Polecam sprawdzić mapę wietrzności polski. Przydomowe turbiny poprostu nie sprawdzają się. Ściągnij to z kanału i nie wprowadzaj w błąd ludzi, którzy nie mają o tym pojęcia.
A ty masz?
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Ano ma. Ja to kupiłem i za pół roku może dwa tygodnie działała. Brak wiatru. Prądu robi 1/3 mocy ,z tego co ma niby wytworzyć i to przy optymalnych warunkach. Czyli jak ma 1 kw to zrobi 300 w.Prądu ledwie starcza na minimalne podtrzymanie magazynu 4,2 kw. Powiem tak trochę lepsze dynamo.Alternator by więcej zrobił.
Mam 210 W turbine i nic nie wyprodukowala przez 4 m-ce kręciła sie, był wiatr. Akumulator z 12,6 spadł do 7 W, rozładował się będąc podpiętym pod kręcącą się turbină. Pic na wode fotomontaż te wiatraki. Mam doświadczenie na własnej skòrze.
Zanim ktoś napalony zdecyduje się na kupno polecam kupić sobie wiatromierz (wielokrotnie tańsza inwestycja, która może Was uchronić przed ewentualną stratą) i umieścić go na maszcie na dachu budynku mniej więcej tam gdzie będzie w przyszłości turbina. Jak nie będziecie widzieli w bazie odczytów z waszego wiatromierza przez większość dnia i najlepiej codziennie minimum 10m/s to dajcie sobie spokój. Turbiny niestety kręcą się, zużywają się, ale kręcą za wolno czyli w efekcie nie produkują nic a ich konserwacja (ona też kosztuje) tylko powiększa waszą stratę - pamiętajcie że koszt zakupu całej instalacji, usług montażu, usług konserwacji i serwisowania to wasza strata (sprytnie nazywana przez sprzedawców inwestycją) i ona się najpierw musi zwrócić, żebyście wyszli na 0. Później można mówić dopiero o jakichkolwiek zyskach z posiadania turbiny.
Po grochówce mam dobre wiatry takie same zimą i latem 😂
No to jest jakiś żart
Jaką mamy średnią prędkość wiatru w Polsce? Około 4,24m/s . Oczywiście wiatr nie wieje liniowo i okresach od października do lutego wieje zdecydowanie lepiej. Sama idea generatora wiatrowego jako uzupełnienie produkcji energii elektrycznej jest OK. Ale aby widzieć użyteczne KWH przy 5m/s to moc ZNAMIONOWA musi być DUŻO WIĘKSZA niż 3KW. 5m/s 3kW to około 600wat. Realnie 10kW ( 8m średnicy koła wiatrowego), maszt 20m, odpowiedni falownik i krzywa.
Windy mówi mi, że u mnie wieje 3 do 7 m/s a wiatromierz 0,0.
Nigdy nie wydałbym 30 tysi +podatek na 3 kW turbinę, która w większości kraju, nie osiągnie 4 MWh rocznie. Sprzedawca a nie wspomniał o maszcie i kosztach montażu. ile to będzie 40 MWh z sieci. Rocznie zużywam 3 MWh + 15 MWh cieplnych, ale ich nie zastąpię, bo to ciepło geotermalne. Wolę swojego małego pierdzipeda za 5 tysi, który nie potrzebuje falowników, jedynie hamulec, który sam, za "drobne" sobie zrobiłem. Za kontroler robi mi akumulator, a falownik obciąża turbinę. A i ja mam off grid. Nie wyobrażam oddawać nadmiaru do sieci. W razie awarii sam sobie go zdejmę i wymienię na nowy. Dlatego przeciwnie do twierdzenia w filmie, ja wole 48 V, tyle że nie koniecznie z chińskiego portalu.
Sprawność mojego systemu to 85 % nie wierzę, be można osiągnąć więcej, chyba że ma się 100% autokonsumpcji. A i z tym może być problem. Mało kto liczy ile faktycznie zrobiły PV i turbina, A ile fizycznie wykorzystano. A ja to liczę.
Do rozmówcy. Używanie, wielokrotne w nawiązaniu do kontekstu formy „w związku z czym" jest błędem.
Polecam dla poprawności i dbałości używać formy (w związku z tym). Zwłaszcza w dialogach technicznych, jak ten.
Według obliczeń za te pieniądze jestem w stanie kupić prąd do mojego domu (przy obecnych cenach) na 48 lat czyli 17520 dni. To jakiś żart? Ja mam się na to zdecydować, tak?
Pamiętajcie o roku pomiarów w miejscu gdzie chcecie zamontować wiatrak. Tak żeby się nie zdziwić po montażu wiatraku.I nigdy do budynków, tylko osobny maszt.
A postawienie malej kratownicy to dwa lata zalatwiania.i kasa dla kazdego.znam to dokladnie.utopia.To tyle kosztuje ze nigdy sie nie zwroci.Bezsens.
Znam to .masakra .
ten idealny produkt zrobi 100kWh przez całą zimę
Chyba prędzej przez cały rok…
@@maciejk2028 turbiny to dramat ogólnie
Miałem turbinę 5kw wszystko działało fajnie tylko jeden mankament hałas jaki wytrza nie do zniesienia a wsza jak?
Zaczyna produkcję przy prędkości wiatru ponad 16 km/h. Zaczyna. Na ogół mam wiatr 1m powyżej dachu na poziomie 2-3 km/h. I większość tak będzie miała. Produkcja rozsądna rozpoczyna się przy kilkudziesięciu kilometrach na godzinę, ale to nie na wysokości 6-10 m nad ziemią. Do tego trzeba kilkudziesięcio metrowe maszty.
Tak 12-15 metrow
W jakiej odległości od domu zainstalować turbinę żeby nie odczuwać jej wpływu?
za 1000 plnów bym kupił jako rozszerzenie mojego offgrida, tylko wtedy może by się zwróciła w realnym dla osoby fizycznej czasie 5 lat
Ja mam Ista Breeze 2kW 48V i jestem zadowolony. Cena do przejścia. A te po 10kW to ceny zarąbiste.
Ponad 300 kg prądnica w takiej 10 kw - ile takie coś ma kosztować ? A i śmigła 6 - 8 m jedno
@@adamkluska356 pod koniec wywiadu mówi coś o cenach.
300kg i 10kw? To chyba na 500obr. Porzadna wolnoobrotowa 150obr ok 500kg.
@@RaddiM3 napisałem conajmniej . Ludzie kupują takie i mówią że ciężkie bo 70 kg i kupują 10 z parametrami 2 - 3 kw. Śmiga 2 m - jak takie coś ma przy 10 pracować ?
@@adamkluska356 bo ludzie patrza na alibaba i aliexpress co chinczyk wciska i się śmieje ze glupie Poloczki kupuja. Wszyscy Tylko patrza ile na papierze chinczyk kw pisze🤦♂️
....... co się stanie jeśli zdemontuje się śmigła ....I na to miejsce zamontowany zostanie wirnik z magnesemi , stale obroty bez potrzeby wiatru .. bez przerwy wytwarzana energia ...
Proszę o konkretne dane. Jaki uzysk roczny z 2-3 kW 400V ? Z gwarancją na piśmie !
Ale się uśmiałem 😂
Mili Państwo.
Fotowoltaika + wiatraczki ...... fajne to, ale ..... bardziej jako drogi gadżet niż coś co realnie będzie w stanie zastąpić elektrownie.
Po prostu .... prąd z w/w gadżetów jest TYLKO WTEDY jak wieje albo świeci słońce i ..... to w zasadzie eliminuje te zabawki jako stałe źródło prądu.
Jeśli jednak ktoś chce, to .... NIECH KUPUJE .... każdy bowiem może sobie wydawać swoje pieniądze na co chce.
Niestety, kretyńska UE chce ZMUSIĆ wszystkich do kupowania tych zabawek, a to już nie jest normalne.
Dlatego uważam, że za jakieś góra pół roku .... jak zaczną przychodzić wysokie rachunki za "ratowanie planety" , to biedniejący z dnia na dzień Polacy NARESZCIE zrozumieją, że należy JAK NAJSZYBCIEJ uciekać z tego worka z trupem jakim już teraz jest UE (czytaj Niemcy).
To jest rodzaj hobby, taka zabawa dla chlopow .Przynajmniej ja to tak traktuje.Wiekszosc ludzi sie nabiera.
@@user-qm5vs3ik3b Niestety tak myśli większość ludzi. Ja właśnie uruchomiłem instalacje off grid 10 paneli z magazynem energii. Jestem zachwycony jak to działa, dom zupełnie odłączony od sieci, prądu jest ile się chce, na wszystkie potrzeby domowe + grzanie wody w bojlerze. Nie było ostatnio prądu w sieci przez kilka godzin, bo awaria transformatora była, nikt z domowników nawet tego nie zauważył. Wreszcie skończyło się oszczędzanie na prądzie. Bateria 15kW wykonuje 1 pełny cykl rozładowania i ładowania na tydzień.
Witam jaki jest kosz budowy wiatrak z5kw z magazynem energii
Turbinę i fotowoltaike łączy jedno NOC- słońce nie swieci a wiatr czesto ustaje. 😅
U mnie pizdzi non stop
Czyli gdzie kieleckie?
Jaki falownik współpracuje z turbina
Wiatraki to marnotrawstwo. U wielu ludzi za mało produkują, bo ludzie mają za wąskie łopaty i większość wiatru ucieka między śmigłami
Bo łopata powinna być jedna lecz duża.
@@reksiog.9917 wtedy byłaby sztywna więc mogłaby być cienka i dobrze wyważona.Musiałaby mieć dużo dziurek o ukośnym kształcie jak tarka do warzyw aby nadać kierunek kręcenia gdyby jeszcze ta tarcza miała kształt lejka lub zawinięte krawędzie, toby sprezone powietrze nie uciekało na boki. a wiadomo że jak powierzchnia dziurek mniejsza to z prawa Bernoulliego wzrasta prędkość przepływu w zwężce a wiadomo ze energia zależy od sześcianu prędkości wiatru,Do tego koło zachowywałoby się jak koło zamachowe czyli magazynowałoby energię zatem nie szarpałoby tak od podmuchów i układ ładowania pracowałby ze stałym prądem. niestety układ 3 łopat powoduje ze z czasem któraś może sie lekko przesunac czy skrzywić co spowoduje wibracje niszczące łożyska i miejsce mocowanie do muru. Takie wibracje tracą wiele energii kinetycznej , Łatwo je skrzywić już w momencie podnoszenia dźwigiem z ziemi.Koło jest sztywne i nie byłoby tych uszkodzeń .Można by zastosować prosty mechanizm aby wykorzystując siłę odśrodkową wydłużyć łopatę, która jest na górze o pewną owiewkę lub płyn wewnątrz łopaty . Wtedy ta łopata spadajać w dół miałaby większa długość i wydłużone ramie napędzałoby grawitacyjnie przeciwległe łopaty.Tak można by wykorzystać siłę grawitacji łącząc ją z siłą wiatru .To bardzo prosty mechanizm bo wystarczy sterować zaworem aby woda w dolnych łopatach nie był przesuwana siłą odśrodkową na zewnątrz a tylko w tej łopacie która zmierza do najwyższego punktu. Pewnie łopaty wyłożą też PV to się energie połączą.
A co będzie jak nie będzie wiało?
a co z wyladowaniami elektrycznymi ?
Dają kopa, jak dopalacze 😜
A jak tam u pana który promuje czy wszystko w porządku z WIATRAMI.
Kupiłem taka turbinke-nie zasili nawet reklamy 10 watt. Liczyłem na cud, bo panele zima nie ładują, wreszcie reklama będzie chodziła nocą. Niestety. Nadaje sie tylko do ładowania akumulatora. Ha ha ha.
Proszę o przykład instalacji 3 do 5 kw która ma produkcję 1,5 mocy turbiny i jaki jest to procent w zainstalowanych instalacjach.
Tu jest zagadka dlaczego mydlą oczy tekstem w ciągu roku nam jest potrzebne napięcie chociaż w skali tygodnia a najlepiej tak aby zamrażarki nie topniały z lodu powodzenia
Ciekawym ile kosztują inwertery ongridowe do wiatraków 😆
I na co to komu?
czyli bzdury na kółkach......kup turbinę kup regulator kup falownik kup maszt kup urzędnika i zamów wiatr i zapłać za montaż
Ale drgania się niosą po całym domu jak jest mocowany do wieńca, spać się nie da...
Pi to są systemy antydrganiowe
Bo nigdy do budynku
e tam, coś masz źle.
Gdyby to rozwiazanie bylo wydajne to rzad by uwalił
Turbina 5 KW wyprodukuje mniej kwh w Grudniu niż 3KW PV
Pro eco 😊 23:57
Mam próbny wiatrak, prawie stoi bo nie.ma wiatry!
Gotuj grochówkę
@@edmundselega3252 Zrobić tani prąd nie lada sztuka, problem w tym, że tam gdzie jest, nikt go nie szuka🤣
Super
Nastepni będą trzepać kase. Zrobcie coś dla klasy robotniczej
Turbina o mocy do10 kw to porazka wiem cos o tym tylko profesjonalna oocy min 50kw z odpowiednim masztem te zabawki to daja waty a nie kilowaty
SIMENS PLUS
Witam . Świetny odcinek ! Hybryda to jest to ! :) Też tak myślę ! :)
Pozdrowienia z Podhala - Paweł P. EKO-TECH pozdrawia ! :) Hej !
czy chodziło o falowniki Deye? ktoś coś?
na stronie tej firmy jest zestaw właśnie z falownikiem deye i pewnie o niego chodziło prezenterowi
Izzi - nie za darmo tylko za tyle ile kosztuje mikroinstalacja... Nawet z fotowoltaiki energia nie jest darmowa...
3kw za 30 000 netto bez montażu? Czemu nie 70 000 200 000 albo 10 000 000?
Przecież i tak nikt myslacy tego nie kupi.... tylko głupki niemające o niczym pojęcia
wlasnie szukam cen na ich stronie i nie moge znalezc ceny tej turbinki, ktos podesle link?
Witam , takie pierdziawki to guzik robią...weźmy na tapetę listopad, grudzień, styczeń, luty, załóżmy turbinę o mocy 5kw vs panele 5kwp....i co myślicie że turbina więcej zrobi w tych 4 miesiącach?? Otóż jesteście w błędzie bo fotowoltaika bez problemu zrobi więcej w tym okresie przy czym koszt fotowoltaika będzie niższy....po co sobie życie utrudniać 😁😁
Ale ja już w przedszkolu marzyłem o wiatraku. To co, mam sobie nie kupić. No proszę nie możesz mnie od tego odwlec.
@@MP-iw3kboczywiście zakładaj każdy robi jak uważa.....albo kup sobie mały wiatraczek i spełnisz marzenia a załóż sobie instalacje 😁😁😁
U mnie (na poludniu) w tych czterech miesiącach instalacja PV 9,9 kWp dała nieco ponad 1700 kWh. Wiatrak za te pieniądze nie dał by pewnie 500. Ale jak ktoś ma marzenia, pieniądze i nieodpartą chęć satysfakcji z "kilku kWh" nocą to proszę bardzo. Nie marnotrawić tylko kasy z dotacji.
Witam. Nawet nie poczytali instrukcji od chińczyka. Śmigła są zamontowane "wybrzuszeniem" do wiatru.
Hahah rzeczywiście😂😂😂😂😂😂😂😂
Nawet na OLX można kupić turbiny 3kW z średnicą wirnika 4m za cenę 10.000PLN brutto, która wyprodukuje 2x więcej energii niż ta z filmu.....
Róbcie swoje z silników bldc a nie żeby się dać dymać innym ludziom.
alternatorki?
@@pawe3520 Za duży ma pobór prądu żeby ładować akumulator. lepsze są te bezszczotkowe silniki.
A co z ptakami?
Nic. Historie o "maszynkach do mielenia ptaków" to mity. Nieporównywalnie więcej ptaków ginie rocznie w kontakcie z liniami energetycznymi, budynkami, czy nawet samochodami, ale przecież nie ma żadnych dyskusji, czy powinny one z tego powodu zniknąć.
@@arkadiuszjendrulek5540masz rację w oknach na szybach rozbija się masę ptactwa
Tyle zachodu ,a gówno to warte .😂
Teraz wyobraźcie sobie osiedle domków l nad każdym wystaje coś takiego
Nie mogę słuchać jak ktoś mówi o mocowaniu do budynku do masztu co za ograniczenie silnik w aucie nie trzęsie techniczne jest rozwiązanie dodam powietrze w kołach tez amortyzuja żadnych sztywnych mocowań co za tłuki a może na latawcu dać wiatrak na linach gumowych na drgania jest setki rozwiązań to yylko podpowiedź
Kolego, pisz z interpunkcją bo ni ch… nie można zrozumieć Twojej wypowiedzi
masakra "nie dla idiotów"
Ja bym sobie zalozyl ale nie moge znaleźć firmy montujacej od poczatku do konca. Podkarpackie
Jeśli dalej chcesz, to napisz.
tania ta reklama najlepiej nic nie robić i wtedy najmniej stracimy
Pan z Falcona śmie żartować. Uczciwe jest powiedzenie 1:1 a nie 1,5:1. 1,5:1 to na wolnostojacym slupie 12m na Pomorzu.
TOOSK nam dał KPO wiec sie cieszmy ! tanie wietraki, expresy do kawy, kredyty powodziowe !......Für Deutschland !!!
Na pewno sąsiedzi będą szczęśliwi że mają hałas turbiny obok
Skoro mi nie przezzkadza
Da się wytrzymać , w domu nie słychać . Chyba ,że ktoś ma otwarte okna i w zależności w którą stronę leci odgłos..Ja jak to uruchomiłem , to sąsiadka chciała dzwonić po straż.Myślała ,że szerszenie się zalęgły. Dopiero po chwili się skapnęła ,że mam turbinę zamontowaną na dachu wiaty.Nie robi problemu , więc nie jest za głośno.
Jak sie hałas słyszy to do lekarza najpierw trzeba od szumów. Jak dalej jest to szukać trzeba tego od głowy, lekarza.
Ale bzdury /zielono zielono pod kopuła tego gościa !!!!!
Turbina pionowa to oszustwo a nie turbina.
Facet jest oszustem - turbina 3 kw i średnica 3 m śmigieł? To ma być specjalista ? Taka turbina powinna mieć średnicę 5 m !
Nie ma to jak się wypowiedzieć nie mając pojęcia. Polecam poczytać badania AGH w Krakowie porównujące Vawt i Hawt, to taki przykład
@@teresabukowska8326 pracuje w energetyce prawie 30 lat - widzę że pani zna się lepiej - gratuluję
@@adamkluska356 nie ulegam manipulacjom takie jak pańskie, bo hawt potrzebuje laminarnego przepływu a Vawt lepiej sobie radzi w warunkach turbulentnym co potwierdzają badania AGH w Krakowie, długookresowe. Rozumiem że pańskie 30-letnie doświadczenie jest z EW Vawt aby mógł się tak kategorycznie wypowiadać
@@teresabukowska8326 nie radzi sobie - turbina pionowa niemiecka 3 kw kawał bydlaka przy 8 m/s robiła miedziedzy 80 a 100 w. Pozioma turbina przy tych samych warunkach 2 kw spokojnie wypracuje 1000 w. Taka jest rzeczywistość poparta wieloletnim doświadczeniem. Nikt mnie nie przekona że jest inaczej - widziałem na własne oczy co to za pionowy bubel a nie elektrownia.
@@adamkluska356 jak coś będzie źle wykonane to nie ważne czy to hawt czy Vawt, będzie działać nieprawidłowo! Najpierw to się sprawdza jaki jest wiatr, jego parametry w miejscu instalacji, potem się wylicza co i ile przy jakim wietrze a dopiero wówczas można rozważać zakup takiej lub innej. Proponuję zacząć od obliczeń mocy/siły strugi wiatru a wówczas można oszacować ilość generowanego prądu z takiej czy innej EW. Mało tego, teraz to Pan błysnął wiedzą, tą 30-letnią, żeby nie wiedzieć że EW projektuje się pod określoną prędkość wiatru ... hmmm, proszę obejrzeć kanał wiatrakownia, tam porównują turbinki ista 1kW vs 2kW przy określonych wiatrach może Pan zrozumie że 1kW może sobie lepiej radzić od 2kW, tak samo jest z innymi
Pierdzielenieoszopenie! Zgodnie z opublikowanymi u naszego zachodniego sąsiada danymi w obszarze II strefy wiatrowej (a to obszar prawie całej polski, z wyjątkiem miejsc gdzie jest gorzej), tego typu generator nigdy nie zwróci nakładów jakie nań poniesiemy. Nie mówiąc już o utylizacji tego pokraka!
A czy liczymy kiedy zwróci się droga w naszej miejscowości??? I cóż z tego, ze mammy paletę pieniędzy w garażu, jeżeli przez dwa tygodnie zimą z powodu awarii nie będzie prądu i pompy ciepła nie będą pracowały??? A w domu
5 osobowa rodzina z maleńkimi dziećmi??? Nawet niech się zwróci za 20 lat to mamy niezależne żródło prądu w tym czasie. To, daje pewną niezależność i komfort psychiczny, a to też ma swoją cenę.
@@tomaszmortka5094 Droga? Zwróci się szybciutko, jest bowiem elementem niezbędnym aby osada awansowała chociażby do miana wsi. Jednak instalacja OZE...
Nie zwróci się NIGDY! Jak widzę ta prosta ekonomiczna prawda - nie dociera. Akurat w sąsiedniej miejscowości mieliśmy takiego wesołka, który w latach 80 takie koromysło sobie postawił... I to wyłącznie w celu grzewczym, gdyż... Nie było na rynku falowników o mocy mogącej zapewnić zasilanie chociażby domu jednorodzinnego. Nawet Był w programie SONDA prezentowany... jednak bezmyślność wyliczanek tego pana biła po oczach nawet takiego jak ja ,,początkującego'' studenta. Na początku lat 90- tych instalacja była już wywieziona na złom. Cena i żywotność akumulatorów, falowników, mixu zasilania PV + wiatr powoduje tak wysokie koszta że... Prąd z sieci jest kilkakrotnie tańszy. Jak mawiał mój zmarły dziadek - naucz się liczyć i licz... wyłącznie na siebie.
Sorry, ale mikroturbiny wiatrowe się NIE OPŁACAJĄ. Pierdzielenie, że są EKO to kłamstwo, szkoda marnować na nie surowce. Dopiero moce od kilkudziesięciu kW na wysokich masztach pozwalają na opłacalność całego przedsięwzięcia. Zastanówcie się, dlaczego obecnie budowane turbiny wiatrowe mają 12, 15 (ostatnio nawet 18)MW i są stawiane na morzach.
Mikroturbiny to zabawa w nieekologie.
Oszustwo! Jak zwykle, dużo gadania 0 konkretów, aby tylko wyświetlenia
Tak tak Tuskwe Wiatraki z Berlina. Za nasze pieniądze który dostał pożyczkę z Unii Europejskiej by ratować gospodarkę Niemiecką😢
Żadnej "współpracy" że złodziejami z elektrowni!
To prawda !
Dramat. Bzdury.😂😂😂😂😂😂
Za chwile beda bublem jak wszystko w tym kraju.
A co to za wydajność tych śmigiełek ? Co to za ustawienie kąta ? Powierzchnia ! Łopata ma zbierać Wiatr - siła , a znacie magnesy - siłe odpychania , 2 plusy do siebie ? bez szumowe prace łopat ! I naj ważniejsze ! W poziomo kręcących się łopatach - wykorzystujesz całą powierzchnię skrzydła - moc i siła , nie zależnie od kierunku wiatru ( poziomy zanim ustawi się do kierunku wiatru to się prędzej roz......... a obrotów i tak nie będzie z tych skrzydełek ) Sam to sobie robię ...
To za 28 koła + montaż to panele wyjdą dużo taniej i więcej wyprodukują w ciągu roku bez sensu pozdrawiam
Wiatrak w Polsce ma sens jak sobie go sam z pralki zrobisz, inaczej to się nigdy nie wróci chyba że mieszkasz na Podhalu lub nad brzegiem morza.
Jak już to tylko pionowa i minimum to 4kw
@@Bacazpodkarpacia-kx6xjpionowa to krasnal ogrodowy do ozdoby który nie produkuje prądu
Wyjdą taniej jak i sama turbine też idzie kupić dużo taniej.
Panele (za tę samą kasę) wyprodukują więcej nie tylko w ciągu roku ale też w cztery najsłabsze miesiące (u mnie listopad - luty >1700 kWh z 9,9 kWp).
👍🏻🤍🇵🇱❤️
Śmieszą mnie te Twoje spojrzenia w kamerę. Bardzo nieprofesjonalnie to wygląda.
FACET BAJERUJE , TAKIE TURBINY TO WYDATEK NA ZABAWKE LUDZIE NIE DAJCIE SIE NABRAC
Bzdury 😂😂😂😂