ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

MP3 i koleżanki [TOWARY MODNE 34]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2020
  • Wielki Leksykon Kompresorów Stratnych, czyli aplikacji do tworzenia plików MP3 i podobnych. W drugiej części poznajemy standardy WMA, Vorbis, Opus, kompresory bezstratne oraz mniej znane i porzucone.
    Testowy fragment muzyczny można pobrać spod tego adresu:
    adamsmialek.com/testy_audio.zip
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału: patronite.pl/smialekadam
    oraz do subskrybowania: th-cam.com/users/AdamSmialek?...
    Napisy: Anna Śmiałek

ความคิดเห็น • 162

  • @c26084
    @c26084 3 ปีที่แล้ว +21

    Jeden z najlepszych i najciekawszych kanałów na polskim yt.

  • @LukaszBracha
    @LukaszBracha 3 ปีที่แล้ว +14

    To kompendium przejdzie do historii jako towar zdecydowanie praktyczny. Jak do tej pory najlepsze porównanie formatów jakie widziałem, a widziałem ich wiele. Chylę czoło przed Panem Adamem

  • @quazarro3182
    @quazarro3182 3 ปีที่แล้ว +12

    Panie Adamie, materiał jak zwykle elegancki. Profesjonalne przygotowanie. Nie wiem czemu ma Pan taki mały zasięg. Subskrypcji powinno być 10x więcej. Pozdrawiam serdecznie z Krakowa :)

    • @quazarro3182
      @quazarro3182 3 ปีที่แล้ว +4

      Zapomniałem wspomnieć o tą dbałość o dykcję :) robi wrażenie

    •  3 ปีที่แล้ว +4

      Mam nadzieję, że zasięgi będą rosnąć, pozdrawiam również :)

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Nie mówi się "się" ani "sie", tylko mniej więcej pośrednio, w zależności od kontekstu. To nie jest taka prosta sprawa, gdyby była prosta, to bym błędów nie robił :)

    • @rufus4333
      @rufus4333 3 ปีที่แล้ว +2

      @ Zgadzam się. Dlatego polski język jest taki trudny i wspaniały.

  • @Tomassatan
    @Tomassatan 3 ปีที่แล้ว +7

    Jestem pełen podziwu dla Twojej pracy i czasu włożonego w te testy. Niesamowite ze w tych czasach komuś chce się jesscze tak szczegółowo podejść do tematu.
    Ogólnie caly Twoj kanał to dla mnie poezja i skarbnica wiedzy ;)
    Dzieki za świetnie dobrane tematy, na pewno będę oglądał dalej :)
    Pozdrawiam

  • @janekgada
    @janekgada 3 ปีที่แล้ว +13

    chodzą słuchy, że w piekle puszczają ten mix na zapętleniu podgrzewając gorące kadzie ;)

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      W wersji Opus 4 kbps :)

    • @janekgada
      @janekgada 3 ปีที่แล้ว +5

      @ nie, nie, ten jest przeznaczony dla najgorszych grzeszników ;)

    • @pirat1981
      @pirat1981 3 ปีที่แล้ว +2

      🤣

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @ Z ciekawości sprawdziłem opusa 4kbps. Dźwięki faktycznie jsk z piekła. 10s zajmuje 6,66KB.

  • @pawelcitak83
    @pawelcitak83 3 ปีที่แล้ว +7

    Świetny materiał jak zwykle! Podziwiam i oglądam każdy odcinek z zainteresowaniem jak kiedyś dawno temu oglądałem program Kurka i Kamińskiego!

  • @elektryk5
    @elektryk5 3 ปีที่แล้ว +16

    Dzięki za wielkie informacje! Że też Ci się chciało? Docenić trzeba że nikomu innemu się nie chciało!

    •  3 ปีที่แล้ว +8

      Kiedyś zrobiłem taki test dla siebie, po to żeby zrozumieć ułomność ludzkiego ucha. Każdy z kodeków to kolejne podejście do problemu, nieco inne. I... jest to ciekawe, więc się tym dzielę :)

    • @mpingo91
      @mpingo91 3 ปีที่แล้ว +3

      Jak z chodzeniem po górach. Większość ludzi reaguje tak: "Że też ci się chce...".

  • @atheling26
    @atheling26 3 ปีที่แล้ว +5

    Słuchałem 27 min 15 sekundowego kawałka testowego. Całkiem dobrze spędzone 27 minut.

  • @piotrbedlinski1613
    @piotrbedlinski1613 3 ปีที่แล้ว +5

    Wspaniały materiał. Świetnie ukazuje niuanse między kodekami w sposobie kompresji dynamiki oraz redukcji pasma dźwięku. Aż prosi się o kontynuację do "bardziej współczesnego" używania stratnych kodeków w przesyle bluetooth. Gdzie jakość i wydajność kompresji ma ogromne znaczenie. Kodeki to oczywiście połowa sukcesu. Jakość odbieranego dźwięku zależy od jakości układu konwertującego sygnał cyfrowy na analogowy oraz od całej sekcji wzmacniacza w danym urządzeniu. Na przykład bum na odtwarzacze MP3 na samym początku wieku. Wysokiej klasy odtwarzacz brzmiał zdecydowanie lepiej do starszego przenośnego CD Audio co sprawiało wrazenie wyższości MP3 nad Audio CD i to nie tylko w zaoszczędzonym wielokrotnie miejscu.
    MP3 wiecznie żywe, każdy współczesny sprzęt jest w stanie go odtworzyc i prze to jest bezproblemowy. Już ponad 20 lat go używam choć obecnie już tylko do zadań specjalnych. Muzyki słucham głównie na formacie FLAC, który też jest kompresją ale już bezstratną.

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      Odtwarzacze sprzętowe miały bardzo często problemy z torem audio, bywało tam słyszeć całe życie wewnętrzne elektroniki. Podobnie było z telefonami, ale teraz to już historia, jak w kartach muzycznych "onboard" w pecetach, tak w smartfonach, tory audio spełniają wymagania wysokiej jakości z nawiązką. I to nie z powodu dbałości o klienta, a po prostu technologia tak się rozwinęła, że tak jest taniej i sprawniej - przylepić jakiś zintegrowany kodek ze wzmacniaczem cyfrowym, których na rynku nie ma aż tak dużo i są to urządzenia wysokiej klasy.

  • @rzustinio
    @rzustinio 3 ปีที่แล้ว +2

    Mi się podobało. Sporo pracy pan włożył. Pozdrawiam i czekam na następne produkcje.

  • @TheCapriMoon
    @TheCapriMoon 3 ปีที่แล้ว +2

    Jak zwykle czysta przyjemność słuchania i oglądania ☀️

  • @mrvirus1
    @mrvirus1 3 ปีที่แล้ว +9

    6 osób ma grafitowe kable głośnikowe.

    • @sebastion666pl9
      @sebastion666pl9 3 ปีที่แล้ว +4

      xD

    • @piwex69
      @piwex69 3 ปีที่แล้ว

      i drewniane podstawki pod nie

  • @piotrqpl
    @piotrqpl 3 ปีที่แล้ว +3

    Świetny materiał i wielkie rozczarowanie ;) Miałem nadzieję, że przetestuje Pan w pełni któryś z formatów "bezstratnych" i wyjdzie, że jednak jest "stratny"... to by była afera :D Dziękuję.

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      Najbardziej stratny z bezstratnych jest WAV. Wystarczy zmiana kilku bitów i mamy trzask. Różne formaty bezstratne mają różne zabezpieczenia: albo sumy kontrolne, albo chyba nawet niewielkie możliwości naprawienia sygnału (ale musiałbym to sprawdzić, bo tylko mi się obiło o oczy).

  • @sebastiantr6418
    @sebastiantr6418 3 ปีที่แล้ว +3

    Ja przygodę z muzyką z PC zacząłem w 1999 roku. Kupiłem wtedy pierwszy PC 300MHz 32MB RAM. Na płytce z magazynu ENTER 2/98 znalazłem ripper CD i kompresor mp3. Jedna płyta CD kompresowała się całą noc. Ale jakość była ok. Później próbowałem programów kompresujących w locie ale ich jakość mi nie odpowiadała. Z nadejściem Win98SE odkryłem format wma i jakość była zdecydowanie lepsza. Nie miałem głośniczków komputerowych, do karty muz od razu podłączałem zestaw hi fi. W 2007 odkryłem vorbis i flac jako że wtedy zocząłem używać openSuse 10.2. Po tak wielu latach mogę teraz udowodnić wielu ludziom dzięki pana filmom że to ja miałem rację i róźnica jednak jest. Wtedy dyskutowaliśmy o tym bardzo wiele. Niektórzy twierdzili nawet że po wypaleniu CD Audio z plików mp3 muzyka odzyskuje utracone szczegóły. Pozdrawiam.

    •  3 ปีที่แล้ว

      Nie da się przywrócić utraconych treści. Czasem generuje się harmoniczne w paśmie powyżej kilku kiloherców, bo ludzie nie rozróżniają tam tonów tylko "bzyczenie", ale to jest sztuczny twór. W ten sposób zresztą remasteruje się płyty sprzed lat siedemdziesiątych, często ograniczone do takiego pasma.

    • @ryszardadamski
      @ryszardadamski 3 ปีที่แล้ว

      @
      A tutaj co takiego zrobiono. Słuchałem za pierwszym razem i mnie się podobało (znam brzmienie oryginału) ale teraz nie jestem przekonany. Ale płyta wydaje mi się dźwiękowo "podbita".
      th-cam.com/video/d6MpmGANJXY/w-d-xo.html

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Ale oryginał pochodzi z 78 roku, więc nie przypuszczam, żeby generowano tu nieistniejące w oryginale tony, to dotyczyło płyt przynajmniej dekadę starszych. Natomiast jest to mocno współcześnie skompresowane, ale musiałbym posłuchać oryginału, żeby coś więcej o tym powiedzieć. Aczkolwiek ktoś tam jeszcze nie przesadził i brzmi to w miarę kulturalnie.
      Z własnego doświadczenia - płyty z lat siedemdziesiątych (dobrze nagrane) mile się uwspółcześnia, bo są trochę jak surowy, dobry materiał do obróbki. Późniejszy materiał już się temu nie poddaje łatwo, osiemdziesiąte lata to kiepskie pogłosy cyfrowe i nieliniowe, a później to już kompresja kosmiczna i nic się z tym nie zrobi już.

  • @danielsobotka679
    @danielsobotka679 3 ปีที่แล้ว +1

    Super Filmik panie adamie super

  • @MateuszSlawiec
    @MateuszSlawiec 3 ปีที่แล้ว +7

    Tęsknie za dawnym formatem odcinków. Z tego znów nie wiele zrozumiałem 😂, ale i tak szacun

    •  3 ปีที่แล้ว +6

      Czasem będzie tak, czasem inaczej. Na pewno następny odcinek będzie bardzo w dawnym formacie :)

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 3 ปีที่แล้ว +2

      @ A mnie słowo Kompresor kojarzy się na ogół z szeroko rozumianym chłodnictwem :) Jest mnóstwo compresorów nawet każdy taki posiada w swoim mieszkaniu i niekoniecznie chodzi o klimatyzację, poprostu od zwykła lodówka :), ale najciekawsze są te duże zasilane trójfazowo 400V i nie rzadko zasilane przez falownik

  • @marcinnowak777
    @marcinnowak777 3 ปีที่แล้ว +4

    Materiał super. Na pewno kosztował dużo pracy. Dziękuję za wyjaśnienia dotyczące Opusa bo ten kodek jest mi mało znany a używany jest właśnie w TH-cam. Zabrakło mi informacji i testu PASC z dcc. Atrac 1 brzmiał słabo. Dobre wyniki można było uzyskać od Atrac3plus wzwyż. Niestety jakość wysokich tonów była słaba, było słychać wyraźnie wycięcie dużej ilości składowych i spore artefakty. Efekt jednak był dobry do zastosowań popularnych bo dźwięk brzmiał przyjemnie naturalnie. Sporym zaskoczeniem jest dla mnie WMA, który jest bardzo dobrym kodekiem ale nie jest rozpowszechniony. Pomysł na niego jest bardzo dobry. Dźwięk też. Oczywiście jak na format stratny. Robiłem kiedyś, dawno już, testy samemu i faktycznie był jednym z tych, które najbardziej mi się spodobały.

  • @tomaszgebel9038
    @tomaszgebel9038 3 ปีที่แล้ว +2

    Rzetelność i poziom wiedzy - imponujące! Dodatkowo wyrazy uznania dla kondycji i odwagi - żeby tak całkiem się zanurzyć?! Chyba, że to nie Bałtyk...

    •  3 ปีที่แล้ว

      Bałtyk, zimna woda fajna jest :)

    • @mediazet7479
      @mediazet7479 3 ปีที่แล้ว +1

      @ wejdz w lutym do Atlantyku😉

    • @antinevon75
      @antinevon75 3 ปีที่แล้ว

      @@mediazet7479 Na plaży Copacabana - czysta przyjemność.

  • @MTWODZU
    @MTWODZU 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał :) Zabrakło mi tylko bezstratnej kompresji "od środka" z serialu "Dolina Krzemowa" ;)

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur 3 ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle szczegółowo. :)
    Podziwiam. Na prawdę podziwiam.
    No i dziękuję

  • @AdrianuX1985
    @AdrianuX1985 3 ปีที่แล้ว +5

    Dobro wszelakiej popkultury nie może być archiwizowane własnościowymi zamkniętymi kodekami, aby w przyszłości uniknąć kuriozalnych sytuacji z niemożnością ich odtworzenia.
    Moim zdaniem jedyne warte uwagi kodeki to te na wolnej licencji Open Source a resztę własnościowych tworów należy traktować jako implementacyjne ciekawostki.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว +1

      Patenty wygasają po 25 latach. Problem może jest inny. Zostawimy dziadostwo pokoleniom, które chciałyby rawy albo flaki, a petabajty nie będą problemem. W cyfrowych bibliotekach są pliki djvu. Format już zapomniany, ma swoje artefakty. Jak się przekonwertuje djvu do pdf to wtedy jest kumulacja artefaktów.

  • @RunKingFilm
    @RunKingFilm 2 ปีที่แล้ว +1

    Pod wpływem tego filmu wyciągnąłem swój stary odtwarzacz mp3 IRiver iFP-795. :-)

  • @piotrznarnii9462
    @piotrznarnii9462 3 ปีที่แล้ว +2

    Czy będzie w przyszłości coś na temat budowy odtwarzaczy mp3, zasady działania i zastosowanych w nich rozwiązań? Przyznam, że tego mi obecnie zabrakło.
    Mimo wszystko z obu materiałów też dowiedziałem się czegoś ciekawego i przydatnego, choć muszę przyznać, że słuchanie długo tych samych fragmentów bardzo męczy.

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      Będzie i to nie raz jeden, w krótszych opracowaniach, poświęconych pojedynczym, konkretnym odtwarzaczom.

  • @HUW-05039
    @HUW-05039 3 ปีที่แล้ว

    Lubię jak coś mnie zaskakuje. W tym świetnie przygotowanym zestawieniu, zaskoczyło mnie że WMA nie jest takim złym formatem. Natomiast nawet jak mógłby konkurować z mp3 to jeszcze pozostawałyby kwestie dostępności dla innych platform, dostępność kodów czy referencyjnej implementacji.

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Kodeki siedziały w systemie, więc każdy sobie mógł napisać apkę, która z nich korzystała. To akurat pozytywne, bo nie powstawały podróbki, jak w przypadku mp3 albo nic, jak w przypadku vqf. Ale zdaje się, że istniały tylko na windows, inne systemy miały figę.

    • @HUW-05039
      @HUW-05039 3 ปีที่แล้ว

      @ właśnie, nie samym Windowsem człowiek żyje :)

  • @mazakaudio
    @mazakaudio 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajny materiał,tyle że do tego wszystkiego trzeba mieć słuch jako taki?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Nie, bo pliki różnicowe są jak okulary dla tych, którzy mają kiepski wzrok. Tam bez dobrego słuchu można zorientować się co do jakości kodeka. Im więcej szumów i im głośniej w tych plikach, tym gorszy kodek.

    • @mediazet7479
      @mediazet7479 3 ปีที่แล้ว +1

      @ to widac jesrem gluchy😢

  • @maciejprzepiorka
    @maciejprzepiorka 3 ปีที่แล้ว +3

    Do odtwarzania musepacka na urządzeniach przenośnych polecam darmowy software Rockbox (używałem na iPod Video 5.5G). Na Androidzie Poweramp. Pod Windowsem foobar2000.

  • @dabcdebc8054
    @dabcdebc8054 3 ปีที่แล้ว +5

    Mógłby pan zrobić porównanie sieci komórkowych 1G, 2G, 3G, 4G, 5G itp?

    •  3 ปีที่แล้ว +5

      Trzeba będzie kiedyś.

  • @Montecristo257
    @Montecristo257 3 ปีที่แล้ว +5

    Witam
    Można liczyć może na podobny materiał o kontenerach wideo ? AVI/MKV/RMVB na jakiej zasadzie działa kompresja który jest najlepszy względem rozmiar/jakość ? Różnice między kodekami H264/H265 itp . Bo przyznam że najwięcej bawiłem się jednak w kompresję wideo bo robiło to dla mnie zwykle większą różnice niż kompresja tych 100 czy 200 utworów które miałem . :) Ba do dziś trzymam na dyskach 400 GB tz "kopi zapasowych " . :) plus to samo mam skopiowane na Backupie . Po co mi to ? Nie wiem to już chyba zboczenie aczkolwiek mam na dyskach kilka materiałów niedostępnych już dziś w internecie . Które z mojego punktu widzenia są cenne . Chętnie bym się dowiedział/przypomniał coś o "kontenerach " ( Tak to się chyba zwie ? ) wideo .
    Pozdrawiam

    •  3 ปีที่แล้ว

      Za jakiś czas pewno, bo to sporo pracy. Ale chętnie zrobię to nawet na własne potrzeby.

    • @Montecristo257
      @Montecristo257 3 ปีที่แล้ว +1

      @ Miło będzie się czegoś nowego dowiedzieć .
      Pozdrawiam

    • @jacobjay2892
      @jacobjay2892 3 ปีที่แล้ว

      Jak najbardziej prosimy. Panie Adamie, niech się Pan nie da długo prosić.

    • @mediazet7479
      @mediazet7479 3 ปีที่แล้ว

      I ja, nieslyszacy😕 roznicy😆

  • @misiukisiu
    @misiukisiu 3 ปีที่แล้ว +3

    Opus! To był przecież młodszy brat Arii z ulepszeniami racjonalizatorskimi. Tak mi się przypomniało!

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      Albo z poprawionymi błędami :) Ale fakt, był najlepszym szpulowcem z wyjątkiem Koncertu.

    • @misiukisiu
      @misiukisiu 3 ปีที่แล้ว +3

      @ Opus pracował ciszej od Arii, co musiało być wynikiem inżynierii materiałowej, bo konstrukcja raczej taka sama. Fakt, że Aria szumiała białym szumem i to wcale nie w torze dźwiękowym, tylko fizycznie:-) Miałęm wrażenie że mechanizm jest w pewnej mierze filcowy.

    • @adampaszczyca8334
      @adampaszczyca8334 3 ปีที่แล้ว +1

      @ Koncerta to bym kupił... Tylko skąd taśmy...

    • @mpingo91
      @mpingo91 3 ปีที่แล้ว +1

      @@adampaszczyca8334 Np. tu:
      www.atrtape.com/
      www.thomann.de/gb/rmg_tapes_accessories.html

    • @mirek190
      @mirek190 3 ปีที่แล้ว

      @@mpingo91 30e za tasme - LOL

  • @norbertlangner3684
    @norbertlangner3684 3 ปีที่แล้ว +2

    W sumie, wsłuchując się w Opusa z najniższym bitrate można zauważyć, że mowa jest nawet zrozumiała, ale reszta jest kompletnie nieprzypominająca oryginału. Poczytałem trochę i wychodzi na to, że w niskich bitrate'ach Opus korzysta z predykcji liniowej zestrojonej na ludzką mowę, czyli niejako Opus próbuje zgadywać dźwięki na podstawie szczątków informacji, które posiada. 4 kbps to jest tak mało informacji, że nic poza mową kodek nie potrafi poprawnie przewidzieć.
    Zaś ten cykl przypomniał mi serię wpisów na jednym z (nieistniejących już, niestety) blogów. Sam miałem pomysł kiedyś to wszystko spisać, ale pan Adam mnie ubiegł i zrobił to lepiej, niźli ja bym zrobił. Wiadomo, że nie jest to materiał, który wszystkich porwie, ale z punktu przeglądowego i historycznego jest, według mnie, bardzo ciekawy i pożyteczny.

    •  3 ปีที่แล้ว

      Część kodeków ma odmiany Voice, które lepiej brzmią z głosem przy ultramałych bitrate. Opus pracuje z automatu. Ale i tak to chyba najlepszy kodek, choć najnowszy AAC także jest świetny.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @ opus najlepszy do VoIP, zwłaszcza że może mieć pakiety po 5...10ms. Ale do muzyki się nie nadaje. Przecież te talerze z utworu testowego w opusie brzmią tragicznie.

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 3 ปีที่แล้ว +2

    Proponuję odcinek o DCC. Pozdrawiam.

  • @richardmorrow6381
    @richardmorrow6381 3 ปีที่แล้ว +2

    Niech zgadnę - tą legendą Polskiej elektroniki będzie Radmor 5100 plus Zg40c/6A , albo magnetofon Koncert "inspirowany" magnetofonem firmy Akai .

    •  3 ปีที่แล้ว +4

      Powiem tylko, że legend było kilka - te topowe i topowo sentymentalne ;)

  • @ignacypach9648
    @ignacypach9648 3 ปีที่แล้ว +3

    Ahhh.... ten AAC w niskim bitrate. Ten charakter brzmienia od razu kojarzy mi się z DiviXami słabiej jakości XD

  • @danielsobotka679
    @danielsobotka679 3 ปีที่แล้ว

    Panie Adamie A dlaczego znika muzyka z słucham windows media player brawo

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Nie wiem dlaczego znika muzyka :)

  • @qduaty1
    @qduaty1 3 ปีที่แล้ว

    WMA to dla mnie wielkie odkrycie. W czasach swojej świetności nie brzmiał tak dobrze (a może chodzi o kodek PRO, którego nie miałem). To pierwszy przypadek, kiedy słuchałem 8 utworów elektronicznych nie mogąc znaleźć różnicy z oryginałem. W ostatnim pojawił się krótki fragment z podbitymi talerzami, który znikł po zwiększeniu bitrate-u.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      WMA 160kbps to był mój pierwszy rip w 2000r. Nie miałem kodeków mp3 to użyłem jakie były. Była to Metallica M&S i jakość b. dobra. Lepsza niż wówczas modne mp3 128kbps.

  • @logosborman
    @logosborman 3 ปีที่แล้ว +1

    jak mam usłyszeć różnicę w youtube na opus 251

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Od tego są pliki różnicowe. Film jest głównie komentarzem, ostateczne porównania trzeba sobie wykonać we własnym zakresie korzystając z tego opracowania: przypadkiadama.com/151228/index.htm

    • @logosborman
      @logosborman 3 ปีที่แล้ว

      @ dlatego przewijam do plików różnicowych , to ograniczenia youtube

  • @PaxHominibusBonaeVoluntatis
    @PaxHominibusBonaeVoluntatis 3 ปีที่แล้ว +1

    Auuua zimna woda!

  • @kala-re-pah958
    @kala-re-pah958 3 ปีที่แล้ว +2

    W komputerkach 8-bitowych jeśli w ogóle był dostępny dźwięk samplowany to nie wykraczał poza 4 bity. Dopiero Amiga pozwoliła na obsługę 8 bitów.

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Miałem na myśli dźwięk importowany z dyskietki :)

    • @marekwafel8651
      @marekwafel8651 3 ปีที่แล้ว +1

      Powiem więcej, Amiga miała ośmiobitowe przetworniki audio nazwane Paula. Gdy nastała era mp3, amigowcy zapragnęli posłuchać empetrójek w wyższej jakości bo w 8bit było słabo, wykorzystano więc 8 bitów przetwornika i 6 bitów regulacji głośności co dało 14 bitów przy 27kHz próbkowania. Brzmiało to całkiem sensownie - th-cam.com/video/RwuEXcbWn74/w-d-xo.html

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Będę miał niedługo okazję pobawić się Amigą, wpuszczę im te surowe pliki ośmiobitowe przygotowane metodą opisaną w filmie. Na razie wysyłałem to na pięćdziesiątki jedynki współpracujące z kartą CF, wyniki były bardzo dobre.

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 3 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @ellaggeros
    @ellaggeros 3 ปีที่แล้ว +4

    przy okazji Opusa warto byłoby też pokazać wyniki spomiędzy domyślnego 96 kbps a 320 kbps, jako że TH-cam domyślnie od bodaj 720p w górę używa własnie Opusa w 192 kb/s i 48 kHz, przez co format jest ciut bardziej popularny niż się wydaje :D ale to już takie czepianie się z mojej strony, poza tym materiał świetny jak zwykle, pozdrawiam

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      Prześledziłem Opusa dość dokładnie, ale przykłady były nudne :) Przy 192 kbps wszystko brzmi znakomicie, jak zresztą w AAC. Różnice między tą klasą kodeków między 192, 256 i 320 kbps są niesłyszalne, a pliki różnicowe mają po prostu coraz mniej szumu, natomiast nie pojawiają się w nich jakieś impulsy znaczące.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @ No niestety na YT ten opus jest jakiś kulawy. Nawet na rozdzielczości 720 i 1080p wciskał opusa 249 (50k) albo opusa 250 (57k) czyli takie samo 💩 Dopiero opus 251 (105k) jest znośny ale i tak gorszy od aac 140 (128k).

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @ Jest jeszcze opus 600 (32kbps). Też widziałem aac-he 24kbps i bylo lepsze w odsłuchu, ale w nokii z Symbianem zjadało baterię w 2 godziny (telefon robił się gorący) i na niektórych odtwarzaczach nie było górnego pasma.

  • @przemysawpiorkowski9370
    @przemysawpiorkowski9370 3 ปีที่แล้ว +4

    Mpc był świetny, korzystałem.

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Ja też, dawał gwarancję jakości w przeciwieństwie do MP3, gdzie dopóki się nie posłuchało, nie wiadomo co z jakością (bitrate nie był wyznacznikiem).

  • @QkiZMonsteR
    @QkiZMonsteR ปีที่แล้ว

    Zabrakło informacji o wielkości plików po kompresji.

    •  ปีที่แล้ว

      Przecież w każdym przypadku opisałem stopień kompresji :)

  • @nowheremanjk8624
    @nowheremanjk8624 3 ปีที่แล้ว +1

    Chciałbym zobaczyć plik różnicowy kodeka wideo.

    •  3 ปีที่แล้ว +6

      Przy najbliższej okazji pokażę, kiedyś zrobiłem sobie porównanie kompresorów obrazu właśnie w oparciu o pliki różnicowe, pozwalające znaleźć złoty środek (wygrał jpg z InrfanView 85%)

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @ hm. Robiłem testy ok 2003r i irfan dawał wyraźnie słabszą jakość w porównaniu do Photofiltre. To była praca w automacie (hurtowe przetwarzanie) i jeśli przetwarzanie trwało dłużej, ale było lepszej jakości to mi nie przeszkadzało. Może się coś zmieniło. Tak samo jakiś starszy Lame był wyraźnie gorszy od nowszego. Test przy 128kbps. Domyślną jakość/szybkość q=5 można było poprawić q=2. Ale q=0 trwało bardzo długo (wolniej niż 1x), a artefakty były takie same jak przy q=2.

  • @interproservice
    @interproservice 3 ปีที่แล้ว +3

    Ja tylko slysze szum morza non stop

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      Bo to jest odcinek morski :)

  • @mirek190
    @mirek190 3 ปีที่แล้ว +1

    Ahoi !

  • @solkompleksowa444
    @solkompleksowa444 3 ปีที่แล้ว +2

    warto wspomnieć że opus używany jest natywnie na youtube

    • @aniakowalska9699
      @aniakowalska9699 3 ปีที่แล้ว

      a twoim *natywnym* językiem jest chyba jakiś słahili?

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      Dlatego się nim zainteresowałem, bo brzmi jak 💩 w porównaniu do aac 140

  • @Tempera101
    @Tempera101 3 ปีที่แล้ว +7

    Fajne, ale już wiem co bym zmienił. Plażą powinna sobie iść panienka, a za każdym przejściem kompresowane było by jej ubranie do zupełnej , bezstratnej przeźroczystości.

  • @danielsobotka679
    @danielsobotka679 3 ปีที่แล้ว

    Co jest Vorbis ?

    • @thendrx18
      @thendrx18 3 ปีที่แล้ว

      .wav

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Kodek znany pod nazwą OGG.

  • @R.Rumian
    @R.Rumian 3 ปีที่แล้ว +2

    Tak zimno a Pan Adam w morzu. Nadawałby się Pan do słonecznego patrolu. Aż dostałem katarku od samego patrzenia.

    • @fuertesan
      @fuertesan 3 ปีที่แล้ว +3

      lepiej - Snow Patrol 🤣🤣🤣

    •  3 ปีที่แล้ว +7

      Trzeba się hartować, na lekarzy nie ma już co liczyć.

    • @R.Rumian
      @R.Rumian 3 ปีที่แล้ว

      @ to prawda przez k**********a nawet SORy zamykają...

    • @marekwafel8651
      @marekwafel8651 3 ปีที่แล้ว +1

      @@R.Rumian Nadeszły czasy kiedy lekarz cię nie przyjmnie bo jesteś chory.

    • @R.Rumian
      @R.Rumian 3 ปีที่แล้ว +1

      @@marekwafel8651 jak idziesz prywatnie to rzucasz 100 zł doktorowi na stół przepraszasz, że przeszkadzasz i wychodzisz XD

  • @Anatol.Junior
    @Anatol.Junior 3 ปีที่แล้ว +2

    Panie Adamie może udałoby się kiedyś zrobić serię o FL studio? 😊

    •  3 ปีที่แล้ว +5

      No, to nie jest akurat "mój" program, ale chciałbym kiedyś zrobić Towary Grające i pewno by tam zagościł.

    • @irydyka
      @irydyka 3 ปีที่แล้ว

      Chyba frutiloops :-)

  • @hanskloss1282
    @hanskloss1282 3 ปีที่แล้ว +1

    BTW, nikt nie zanotuje tych róznic majac głośniczki w laptopie, czy słychawki za 30zł. :(

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Dlatego powstały pliki różnicowe. Im więcej w nich huku, tym gorzej dla kodeka.

  • @radiozelaza
    @radiozelaza 3 ปีที่แล้ว +2

    ahh te trzeszczące 8-bitowe sample z Amigi ;)

  • @basseniash
    @basseniash 3 ปีที่แล้ว +2

    A pamięta Pan jak w latach 80-tych w Składnicy Harcerskiej w Warszawie mozna było kupić zestawy do samodzielnego lutowania ?.Różne bajery typu .Wzmacniacze małej mocy czy rózne świecidełka i różne czujniki np:wilgoci .Albo jak sie zbierało puszki po napojach ...eh to były czasy .Albo kapsle i korkowce z flagami wyciętymi z atlasu hehehhe albo robiło sie z rurki i strzelało z plasteliny wydmuchując hehehee ale to było ....

  • @numicros
    @numicros 3 ปีที่แล้ว +1

    Mam 33 lata i bez problemu słyszę różnicę pomiędzy MP3 320kbps (lame v2 CBR), a FLAC, oczywiście w utworach z dźwiękiem o pełnym paśmie np rockowych utworach z hi-hatami. Także przesadził Pan w tej części, że FLAC jest tylko dla osób, które chcą wierzyć, że słyszą różnicę. Potwierdzałem to podwójnie ślepą próbą dla jasności.

    •  3 ปีที่แล้ว +7

      Poproszę o plik różnicowy obu, bo coś nie chce mi się wierzyć, że jest to możliwe :) Albo chociaż fragment oryginału do spreparowania tegoż.

    • @piotrwrzeciono8374
      @piotrwrzeciono8374 3 ปีที่แล้ว +4

      @ Możliwość rozróżnienia pliku z kompresją stratną od oryginału są tematem badań psychoakustycznych. Tutaj podaję link do rezultatów badań jednego z nich: www.musicaememoria.com/docs/Hamburg_Technical_Report_CD_MP3_2011.pdf
      Generalnie, im większy bitrate, tym rozróżnialność jest gorsza, jednakże bardzo dużo zależy od tego, co się słuchało wcześniej. Jeżeli np. jest ktoś muzykiem i uczy się grać od dzieciństwa, część różnic może rozpoznać nawet przy 320 kb/s, ale tylko wtedy, gdy słucha "swojego" instrumentu. Jednak jeżeli jest ktoś przyzwyczajony do słuchania dźwięku zapisanego w standardach stratnych, różnicy nie dostrzega, nawet przy przepływnościach rzędu 96kb/s.
      Tutaj jeszcze jedna ciekawostka: nasze słyszenie zależy od naszego ogólnego stanu. Na przykład audiogram wykonany wtedy, gdy się jest wypoczętym, potrafi różnić się od tego, kiedy jest wykonany w warunkach zmęczenia. Sprawdzone na sobie.
      Generalnie jednak, dla większości z nas, fakty przedstawione na Pana filmach dotyczących kompresji, są jak najbardziej słuszne.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      Podaj tytuł utworu, na którym tak bez problemu rozpoznajesz. Przyda się do testów. Full stereo czy j-stereo? Co oceniasz wyżej przy 320kbps?

  • @fuertesan
    @fuertesan 3 ปีที่แล้ว +6

    ...o Boże, jakie zamieszanie 🤦‍♀️ - Ile czasu takie filmy Pana kosztują 😖

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      20-40 godzin, tutaj więcej, ale korzystałem z materiałów kiedyś już przygotowanych na własne potrzeby.

    • @fuertesan
      @fuertesan 3 ปีที่แล้ว +5

      @ kawał roboty, serdeczne podziękowania 👍

  • @toman1970
    @toman1970 3 ปีที่แล้ว

    Hd

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli chodzi o test kodeków niskoprzepływowych, to zamiast AAC, trzeba było użyć HE-AAC v2, a obecnie jest xHE-AAC (Fraunhofer) i przy 8kbps deklasuje wszystkie kodeki. I w ogóle ma to znaczenie praktyczne do radia cyfrowego DRM na fale długie/średnie/krótkie. Netflix także korzysta z xHE-AAC. Wadą jest licencja.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว +1

      xHE-AAC vs. Opus
      th-cam.com/video/sEUwScTX-R4/w-d-xo.html

  • @yanek911
    @yanek911 3 ปีที่แล้ว

    Zabrakło mi tu ogg vorbis teraz powszechnie stosowany w spotify a mający otwartozrodlowe korzenie

    •  3 ปีที่แล้ว +8

      Przecież o vorbisie są prawie trzy minuty :)

    • @yanek911
      @yanek911 3 ปีที่แล้ว +2

      Adam Śmiałek obejrzę jeszcze raz bo przespałem ten fragment

  • @bhblueberry
    @bhblueberry 2 ปีที่แล้ว

    Pamiętam jak nie mogłem uwierzyć ile filmy po codeku real zajmowały ;)

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว +1

      A ja ile zajmuje kaseta VHS zgrywana bez kompresji. 2h 80GB :)

    • @bhblueberry
      @bhblueberry 2 ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator Ale to pewno w zawyżonej rozdziałce hmm?

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว +1

      @@bhblueberry Nie, skończyło się na 244 bo na 488 był przeplot.

    • @Zcooger
      @Zcooger ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator A 2h VHS zgrywana wprost z głowicy zajmuje około 200GB (28MHz@8bit). Po skompresowaniu strumienia z głowic we FLAC zajmuje 50-60% tego rozmiaru.

  • @mirosawmiskiewicz1366
    @mirosawmiskiewicz1366 3 ปีที่แล้ว +2

    WMA można było skompresować na 24 bity

  • @mariolalubera7654
    @mariolalubera7654 3 ปีที่แล้ว

    Hgh hhhhh

  • @solarr2
    @solarr2 3 ปีที่แล้ว +1

    🇵🇱👍🇵🇱👍

  • @Radmrus
    @Radmrus 3 ปีที่แล้ว +3

    Dożyliśmy czasów gdzie jakość masowa, prawie zawsze jest gorsza od masówek z lat 70 80-tych. ...
    Cofamy się .... ... Mam nadzieje że ludzkość coś wymyśli aby wierność i jakość w muzyce była pryjorytetem.
    Dziękuje za rozwinięcie tych dramatycznych zagadnień.
    Siedzę w winylach i radiu analogowym, aczkolwiek prawdziwy analog już nie istnieje.

    • @piotrbedlinski1613
      @piotrbedlinski1613 3 ปีที่แล้ว +3

      Nie jest tak źle, jakość audio uległa poprawie na przestrzeni czasu. Zwiększyła się tylko różnorodność, każdy znajdzie coś dla siebie. Sprzęt spełniający założenia normy Hi-Fi z 70/80 można kupić obecnie w markecie. Kiedyś trzeba było uzbierać prawdziwy majątek.
      Prawdziwy analog jak istniał tak istnieje i ma się dobrze i jest nią muzyka na żywo.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @@piotrbedlinski1613 no chyba że jest występ na żywo z playbacku :)

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

    TH-cam wciska opusa, a dla mnie on brzmi mega słabo na talerzach, intrach i efektach stereo. Jeszcze opus 251 ujdzie, ale reszta jest koszmarna.

  • @rafal7
    @rafal7 3 ปีที่แล้ว +2

    Za dużo tych technicznych aspektów ostatnio w filmach.

  • @hades1696
    @hades1696 3 ปีที่แล้ว +2

    Myślałem, że to będzie seria o odtwarzaczach, a tu tylko różnice między kodekami, które każdy może sobie sprawdzić za pomocą audacity. NUUUDYYYY

    •  3 ปีที่แล้ว +14

      Nie, nie może. Żeby sobie to sprawdzić, trzeba się naprawdę solidnie narobić, czasem używając nawet maszyn wirtualnych z Windows 98, bo na niczym innym niektóre aplikacje nie ruszą.

    • @hades1696
      @hades1696 3 ปีที่แล้ว +3

      @ No może trochę przesadziłem, ale niestety 30 minut odsłuchów poszczególnych formatów kompresji jest nawet dla mnie zbyt geekowe. Nastawiłem się na film w stylu pierwszych Pana produkcji i trochę się zawiodłem

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Jesień będzie poruszała głównie tematy sentymentalne.

    • @hades1696
      @hades1696 3 ปีที่แล้ว +1

      @ReTroTV nie jestem defetystą, obserwuję pana Śmiałka od samego początku

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      O Krakowie to bym chciał, tu każda kamienica ma swoją historię. Oby jak najszybciej dało się znaleźć na to czas.

  • @hanskloss1282
    @hanskloss1282 3 ปีที่แล้ว +4

    Przyjacielu, psujesz, pokazuj stare urządzenia, jak to grało, jakie funkcje były dostępne, przewijanie taśm, walkmany, discmany... poka jakiś MD dobrej klasy kaseciaka, DCC, DAT, daj trochę historii, nie takiej smutnej teorii o pakowaniu danych. Rzygam tym ołówkiem...

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Historia już leży przyniesiona, jutro rozkręcam do zdjęć.

    • @hanskloss1282
      @hanskloss1282 3 ปีที่แล้ว +1

      @ Wkładasz duzo pracy w te filmy, uwierz mi, rozbebesz jakiś walkman, jakiś DAT, niech Ci młodzi ludzie zobaczą jak te urządzenia działają, te skomplikowane mechanizmy, ech. Panie Adamie. :)

    • @studionti
      @studionti 3 ปีที่แล้ว +2

      Dla mnie te dane są bardzo cenne, sam używam większości z tych formatów, teraz wiem na które zwrócić większą uwagę.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      Garstka osób używała DAT itp. A płyty CD z fimami w DivX w 2001...2006 to było jak teraz Netflix 😁