TAG - edytor tekstów z neolitu [TOWARY MODNE 96]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ม.ค. 2022
  • O polskim edytorze tekstów TAG, który pracował pod DOS-em i używał własnego interfejsu graficznego z autorskimi krojami liter.
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/smialekadam
    oraz do subskrybowania:
    th-cam.com/users/AdamSmialek?...
    #TAG #edytortekstu #DOS

ความคิดเห็น • 325

  • @rabsatpl
    @rabsatpl 2 ปีที่แล้ว +26

    Śpiewnik Pana Krzysztofa Daukszewicza "Piosenki z życiorysem" z wyjątkiem zapisu nutowego w całości powstał w TAGu. Zapis nutowy powstał z odgrywania ze słuchu na syntezatorze a nutki generowały się same poprzez MIDI już w Windows 3.x To były tygodnie ciężkiej pracy ale wspominam z sentymentem. Za tę pracę kupiłem pierwszego własnego peceta.

  • @Tempera101
    @Tempera101 2 ปีที่แล้ว +11

    Na UŚiu jeden docent miał wtedy PCta i TAGa. Napisał jakaś dużą pracę do wydawnictwa i wysłał dyskietkę. Zwrócili: ma być maszynopis. Wydrukował - jedna strona w NLQ to 5 min, więc ponad 200 się kilka dni drukowało i wysłał. Zwrócili: ma być MASZYNOPIS. Dał sekretarce do przepisania, wysłał. Przyjęli.

  • @andrzejjastrzebski7227
    @andrzejjastrzebski7227 2 ปีที่แล้ว +10

    Uwaga! Trochę techniki fotograficznej będzie :)
    Rety, moja magisterka była klepana w TAGu właśnie.
    I tu ciekawostka z epoki
    Ponieważ musiała zawierać masę przebiegów z oscyloskopu (to był CYFROWY Philips za ogromne pieniądze, ciężkie tysiące $ kosztował, nie mieliśmy do niego drukarki) oraz zdjęć badanego urządzenia (w ogólności - rzecz tyczyła się falownika tyrystorowego) to ówczesną technikę wstawiania przebiegów z oscyla do pracy pozwolę sobie opisać:
    1. Założyć na (ekran) oscyla przystawkę typu samoróba.
    2. Dokręcić do niej aparat typu Zenit TTL
    3. Pstrykać fotki przebiegów (parametry naświetlania dobrać eksperymentalnie)
    4. Prowadzić BARDZO precyzyjny rejestr zdjęć co jest na której klatce/rolce
    5. Wywołać film, naklepać odbitki (wszystko B/W) na papierze typu 6 (Ultratwardy)
    6. Przykleić zdjęcia (po 2 szt./str.) na kartkach papieru
    7. Przykleić pod zdjęciami przygotowane wcześniej opisy do nich
    8. Tak przygotowane kartki skserować.
    9. Ksero gigantycznie podbijało kontrasty zatem posługując się korektorem maszynowym w formie pędzelka i oryginalnym zdjęciem, należało na kserówce ręcznie podmalować/poprawić przebieg żeby coś w ogóle było widać.
    A co z klasycznymi zdjęciami poszczególnych podzespołów i systemów falownika?
    Dość podobnie. TTLem klepało się fotki, wywoływało negatyw i, uwaga, odbitki klepało się na papierze typu 2 (Miękki). Odbitka wychodziła koszmarnie mdła i bez kontrastu.
    I o to chodziło!
    Po przeprowadzeniu procedury z pkt. 6-8, ksero podbiło kontrasty i w efekcie obrazek wychodził całkiem przyzwoicie.

  • @michal4210
    @michal4210 2 ปีที่แล้ว +5

    Za młody jestem na Heroda, żeby pracować w Tagu, ale w podstawówce w latach 90. nas go jeszcze uczyli. Również pokazanych na początku Chi-writera i Lotusa 1-2-3.

  • @johnwayne4082
    @johnwayne4082 ปีที่แล้ว +5

    Czasem instalacja programów w tamtych czasach była koszmarem ale przynajmniej nikt nie pytał o adres e-mail, numer telefonu i karty kredytowej

  • @maciejnejman5126
    @maciejnejman5126 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek. Z edytorem Tag zetknąłem się w drugiej klasie technikum na lekcjach informatyki. To musiał być rok 92/93. O ile mnie pamięć nie myli to wtedy popularny był edytor okienkowy na Windows 3.11 AmiPro 3 i Word 2. Z arkuszy kalkulacyjnych oprócz wczesnych wersji Excela pamiętam też QuatroPro i Lotus 123. Z baz danych zahaczaliśmy o DBase, a jeżeli chodzi o języki programowania to u nas królował wówczas Turbo Pascal (Turbo Vision) w DOSie. Z przeglądarek plików oczywiście DOSowy Norton i nieco mniej popularny XtreeGold. Nazwy piszę z pamięci więc z góry przepraszam jeżeli zapisuje się je nieco odmiennie. Wszystko działało na powszechnych u nas w szkole 386 SX/DX. Pamięć RAM o pojemności podstawowej 640KB rozszerzonej do 1MB. Za nośniki mobilne służyły nam dyskietki 3,5 cała HDD o pojemności 1,44MB.
    Sentyment jest, ale za tą toporną bądź co bądź technologią nie tęsknię.
    Z pozdrowieniami.

  • @adamkowalski208
    @adamkowalski208 2 ปีที่แล้ว +5

    Z perspektywy czasu patrząc, dawna instalacja programów z dyskietek, przypomina obecnie jakiś pradawny techno rytuał mający na celu obłaskawienie potężnego ducha Technologi Starożytnych 🙂

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 2 ปีที่แล้ว +5

    Mieliśmy w pracy oczywiście piracki przed 1993 rokiem. Siermiężny w obsłudze ale dawał radę 🙂

  • @pylcien1
    @pylcien1 2 ปีที่แล้ว +5

    A ja byłem w kancelarii notarialnej, gdzie od lat pracowały te same Panie. Miały na komputerze zainstalowany windows, ale do edycji tekstów używały TAGa. Starsze Panie w swoim żywiole. Nie były w stanie opanować Worda, ale w Tagu czuły się jak ryba w wodzie. Szacun.

    • @vhnr3433
      @vhnr3433 2 ปีที่แล้ว +1

      @@pumabuciewska3729 Kto opanował TAGa ten po dziś dzień gardzi prymitywnym WORDem.

    • @pylcien1
      @pylcien1 2 ปีที่แล้ว

      @@pumabuciewska3729 Zgadzam się, ale Pani notariusz miała wykwalifikowane sekretarki w odpowiednim dla siebie wieku, które nie odejdą do innej pracy. Nie martwiła się o licencje programów od lat. Miała pisma przygotowane tak jak należy. Korzystała z dostępnych zasobów w sposób optymalny. Pracownice nie przeżywały stresu w związku z coraz to nowszą wersją office. Jak dla mnie bomba.

  • @hallofieldday
    @hallofieldday 2 ปีที่แล้ว +3

    Całą pracę magisterską w tym programie napisałem :) Nie zapomnę w życiu np. tworzenia spisu treści lub robienia nagłówków, czy akapitów....Pamiętam jak po całej Warszawie szukałem miejsca, gdzie mógłbym wydrukować :) na czymś, co nie byłoby drukarką igłową.

  • @fantashokata
    @fantashokata 2 ปีที่แล้ว +4

    Pliki edytora TAG można było otwierać w MS Works 3.0 PL i MS Word 6.0 PL

  • @solo1953
    @solo1953 2 ปีที่แล้ว +2

    Znakomity odcinek.
    Pamiętam tamte czasy, ale dzisiaj nie wyobrażam sobie pracy na oprogramowaniu z tamtych lat.
    Podziękowania dla Pana Adama za wkład pracy włożonej w przygotowanie tego odcinka.

  • @rostilembe
    @rostilembe 2 ปีที่แล้ว +5

    W czasach kiedy to było, nienawidziłem komputery i fanów komputera. I słusznie. Szacunek do komputera u mnie zaczął się wtedy, kiedy komputer już potrafił odtwarzać audio, wideo, i nagrywać płyty CD.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 2 ปีที่แล้ว +1

      Przed maszynami tzw. multimedialnymi to faktycznie były drogie i toporne. Bez GUI to już masakra.

    • @marcinnowak777
      @marcinnowak777 2 ปีที่แล้ว

      @@drzazgi666 89 Powiadasz. A, który to był? Podaj markę i model jeśli możesz. Fascynują mnie takie rzeczy ale coś mi się wydaje, że to za wcześnie. Jeśli nawet nie to pewnie był jakiś horrendalnie drogi i niedostępny normalnie sprzęt. Poza tym pliki WAVE pojawiły się później a nagrywalne dyski nazywane wtedy CD WO chyba też później ale to sprawdzę bo nie pamiętam. I też nie były normalnie dostępne. O robieniu kopii CD z muzyką można było zapomnieć. Dostępne wtedy dyski twarde i ich interfejsy by nie nadążyły z przesyłaniem danych do nagrywarki. Chyba, że SCSI albo coś jeszcze innego dało radę, ale to znaczyło, że to był sprzęt klasy profesjonalnej i w domu raczej nikt tego nie miał. A nagrana CD wychodziła pewnie drożej niż zakup oryginału.

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 2 ปีที่แล้ว +5

    No powiem TAK: w tamtych, siermiężnych czasach, TEN EDYTOR był Mercedesem, a mnie wówczas było go trzeba wiele razy na dzień. Dawał niesamowite możliwości, katalogi, DŁUGIE NAZWY, tak tak, dłuższe niż święte DOS-owe 8 znaków. Dla mnie to była wtedy REWELACJA !!!!!!!!!! Polski i dobrze zrobiony! Innym edytorom rzec można by - won! A używałem trudnego Chi-Writera - a kto go jeszcze dziś pamięta ??????

    • @svdroj
      @svdroj 2 ปีที่แล้ว +1

      Ja :-)

    • @piotrjankisz3997
      @piotrjankisz3997 2 ปีที่แล้ว

      Ja używałem Chiwritera. Po wycięciu połowy krojów czcionek dawał się odpalić na pececie z 2 napędami 5.25". Ale o ile dobrze pamiętam tabel w chiwriterze nie dawało się nijak robić tabel. A i pisanie wzorów było uciążliwe.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 2 ปีที่แล้ว

      I ja!

    • @0raj0
      @0raj0 2 ปีที่แล้ว

      Ja pamiętam ChiWritera, pisałem w nim mnóstwo rzeczy. Miałem tez okazję porównać go z TAG-iem, zdecydowanie na niekorzyść TAG-a. Jak już się znało ChiWritera to TAG się wydawał takim ubogim i mocno okrojonym jego kuzynem. W moim środowisku się nigdy nie przyjął :)

  • @barts.517
    @barts.517 2 ปีที่แล้ว +3

    Jako iz jestem milosnikiem retro komputerow a elektronika strego typu jest i byla zawsze interesujaca tym chetniej ogladam materialy Pana Adama. Adam Slodowy dzisiejszyh czasow :)

  • @StepowiczM
    @StepowiczM ปีที่แล้ว +2

    Mój pierwszy edytor tekstu, dziękuję za przypomnienie :-)

  • @arcadiologanoff5164
    @arcadiologanoff5164 2 ปีที่แล้ว +3

    Uwielbiałem ten edytor dlatego że tam rosyjska czcionka była pod polskimi literkami co mnie jako tłumaczowi z rosyjskiego znacząco ułatwiało pracę. W liceum wszystkie prace na język polski czyli wypracowania Pisałem właśnie w tagu 30 to już była wypasiona wersja

  • @Radek.68
    @Radek.68 2 ปีที่แล้ว +12

    "Z neolitu" i "siermiężne"? Z dzisiejszej perspektywy to i owszem, ale ~30 lat temu to była nowoczesność. Niemniej w kontekście TAG-a chyba jednak się przychylę do tego zdania - nigdy się do niego nie przekonałem. Dla mnie był to program kompletnie nieintuicyjny i po prostu trudny w obsłudze. Nawet nie pamiętam jaką ja wersję miałem, pamiętam tylko, że była na dyskietkach 5,25'. Jak tylko mogłem, to zastąpiłem go edytorem WYSIWYG i dopiero wtedy poczułem, że mam edytor tekstu.

    • @SkyrimExplorer
      @SkyrimExplorer 2 ปีที่แล้ว +1

      Ale Tag był WYSIWYG.

    • @gonzogorf7019
      @gonzogorf7019 2 ปีที่แล้ว +1

      TAG to byl horror!

    • @SkyrimExplorer
      @SkyrimExplorer 2 ปีที่แล้ว

      @@gonzogorf7019 Ale na PC działały oba Alty do pl znaków 🙃

  • @zibi457
    @zibi457 2 ปีที่แล้ว +3

    TAG to pierwszy edytor tekstu z którym przyszło Mi pracować. :)

  • @zapatrzenie
    @zapatrzenie 2 ปีที่แล้ว +2

    Pamiętam jak za małolata jeździłem z kolegą w piątki do jego mamy do pracy "na konputer" i tam pierwszy raz ujrzałem ten pionierski twór Tag :) W kieszeni mieliśmy wtedy sześć dyskietek z grą Doom i czekaliśmy na znak do instalacji :)

  • @williambonawentura
    @williambonawentura 2 ปีที่แล้ว +4

    Incydent z konsumpcją pokarmu wykluczonego nieodmiennie przypomina mi historię z III klasy gdy kolega przyniósł w ramach drugiego śniadania banana. Rzecz w tym, że nie był to okres okołoświąteczny a rzeczony owoc pochodził z paczki od cioci z RFN. Zwołana jeszcze tego samego dnia nadzwyczajna Rada Pedagogiczna wprowadziła zakaz przynoszenia owoców egzotycznych.

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 2 ปีที่แล้ว

      @zxraf48kb Pewno się w głowe stukali, co ta baba widzi dywan na kanapkach?

  • @jarosawulczok3541
    @jarosawulczok3541 2 ปีที่แล้ว +3

    Napisałem (VB 4.x) konwerter dokumentów z TAGa na format RTF, które potem wciągaliśmy do M$ Word.... format dokumentów TAGa rozpracowałem sam... to były czasy! 😊

  • @mpingo91
    @mpingo91 2 ปีที่แล้ว +6

    E tam, z neolitu... Z neolitu to jest vi ("VI VI Vi - editor of The Beast!") z 1976 roku, czyli sprzed 46 lat. W przeciwieństwie do tego TAG-a, do dzisiaj chętnie używany.
    O jego konkurencie, edytorze Emacs, także z 1976 r. i także do dziś używanym nie wspominam, bo... nie. Emacsowca wal z gumowca! ;)

    • @andrzejjastrzebski7227
      @andrzejjastrzebski7227 2 ปีที่แล้ว +1

      VI szanować proszę. Jak się rozkminiło podstawowe skróty klawiszowe to do klepania skryptów w ksh na Unixie był spoko :)

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 ปีที่แล้ว +1

      @@andrzejjastrzebski7227 Ależ ja szanuję! Nawet na telefonie mam zainstalowany!

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 2 ปีที่แล้ว +1

      Vi nie jest edytorem tekstu, tylko edytorem plików tekstowych, a to co innego.
      Ale też miałem dziką ochotę o nim wspomnieć😁

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 ปีที่แล้ว

      @@mdziewietube A czym jest tekst nie na papierze, tylko w komputerze, jeśli nie plikiem tekstowym?

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 2 ปีที่แล้ว +2

      @@mpingo91 Kolega odwraca kota ogonem poprzez utożsamienie "edycji tekstu" z "edycją tresci zawartej w znakach". Problem leży w gruncie rzeczy w mylącej nazwie "edytor tekstu". Programy typu TAG, Word itp. są w istocie programami do składu - czyli, poza możliwością wpalcowania owej treści, umożliwiają edycję jej wyglądu, formy, integrację z grafiką czy w końcu (albo na początku) nadanie struktury. W konsekwencji to, co owe programy zapisują na dysku to jakaś forma pliku binarnego lub metatekstowego, w którym zawarta jest nie tylko treść przekazu tekstowego, ale i jego forma. Otwarcie takiego pliku w vi pokaże sieczkę, o czym Kolega doskonale wie.
      Jeśli porównywać TAGa z czymś, co dla jednych jest ideałem, a dla innych patologią, to z Latexem, czyli programem służącym li tylko do składu, a nie do edycji - bo tu wchodzi właśnie ów edytor plików tekstowych. Tylko że te pliki tekstowe nie przypominają tego, co wyjdzie z drukarki.
      Kolega ma prawo polemizować, ale wypowiedź musi być dłuższa od mojej, inaczej nie czytam 😉

  • @tomaszsenenko7577
    @tomaszsenenko7577 2 ปีที่แล้ว +6

    Mój ojciec używał Taga po przesiadce z elektronicznej maszyny do pisania. Jak on nad tym qurwił! Piękne czasy.

  • @dejaeprouve
    @dejaeprouve 2 ปีที่แล้ว +1

    W tamtym czasie królowały mechaniczne maszyny do pisania z odlanymi czcionkami, więc TAG choć dzisiaj może wyglądać pokracznie to ułatwiał pracę i dawał niesamowicie więcej możliwości.

  • @Matsuoka_Suzuka
    @Matsuoka_Suzuka 2 ปีที่แล้ว +2

    Panie Adamie, świetny materiał! Zwracam się z uprzejmą prośbą o więcej odcinków o wiekowym oprogramowaniu :D

  • @jackb.2905
    @jackb.2905 2 ปีที่แล้ว +8

    Super materiał, zabrakło mi tutaj tylko wzmianki skąd wzięła się nazwa programu, a wzięła się ona od pierwszych liter imion programistów: Tomasz, Artur, Grzegorz, pozdrawiam.

    • @SRB_PL
      @SRB_PL 2 ปีที่แล้ว +2

      Dokładnie tak było. Pamiętam tą ciekawostkę z tamtych lat.

  • @mmopalx
    @mmopalx 2 ปีที่แล้ว +2

    Adam jesteś mistrzem! Nie przestawaj! ;)

  • @archlinux8640
    @archlinux8640 2 ปีที่แล้ว +5

    skoro jest TAG to zapewne będzie także TIG, a potem płynnie przejdziemy do migomatów (:

  • @PA-jr4cm
    @PA-jr4cm ปีที่แล้ว +1

    Panie Adamie....... Więcej nie powiem. Super kanał

  • @BolszewikT25
    @BolszewikT25 2 ปีที่แล้ว +1

    Edytor tekstu TAG był jednym z pierwszych programów z jakimi się spotkałem. Dokładniej w 1992 roku kiedy ojciec kupił mi peceta.
    W połączeniu z drukarką którą kupiłem (właściwie to wyprosiłem u mamy) stanowiło niezłe jak na owe czasy połączenie. W każdym razie pisałem i drukowałem do szkoły, dla kolegów często dużo starszych, a zatem stojących wyżej w podwórkowej hierarchii.

  • @rroomm33
    @rroomm33 2 ปีที่แล้ว +3

    Kiedy przesiadalem się z TAGa na MS Word 6.0 PL, znalazłem w Wordzie filtr importu dokumentów taga. Te wszystkie kudłate dokumenty napisane wcześniej w tagu wyglądały w Wordzie jak objawienie. :) nawet tabelki importował i zapisywał jako .doc.
    W następnych wodach ( office'ach) już tego filtru nigdy nie było.

    • @wojciechpodgorski1411
      @wojciechpodgorski1411 2 ปีที่แล้ว

      Ten fakt mi umknął, a można było uniknąć przepisywania dokumentów z TAG'a do Word'a....

    • @tomekem1967
      @tomekem1967 2 ปีที่แล้ว

      Na początku nowej Polski Amerykanie nas szanowali. Potem wiemy jak było. Pokazaliśmy nasze oblicze. W efekcie zastosowanie filtra do polskiego edytora w kolejnych wersjach worda mogło by spowodować drwiący uśmiech konkurencji… Siri w apple dalej nie mówi po polsku. I nie dlatego, że nie umie, tylko nie chce…

    • @rroomm33
      @rroomm33 2 ปีที่แล้ว

      @@wojciechpodgorski1411 o ile pamiętam to było jeszcze coś takiego jak TAGER który w trybie wsadowym konwertowal dokumenty taga na pliki txt oczywiście już bez formatowania, można to było załadować do dowolnego edytora.

  • @ITGuyinaction
    @ITGuyinaction 2 ปีที่แล้ว +2

    💪😎👌 Kolejny dobry odcinek! Choć akurat te PC'etowe mniej mi pasują... A ja szykuję małą rewolucję...

  • @SkyrimExplorer
    @SkyrimExplorer 2 ปีที่แล้ว +1

    No po prostu wiedziałem 😍 Moje liceum. Mieliśmy przykaz aby wypracowania pisać na maszynie lub drukować na komputerze. No i oczywiście Tag.

  • @Jawnuta_z_Niemierzy
    @Jawnuta_z_Niemierzy 2 ปีที่แล้ว +1

    Na TAG-u pisałem pracę dyplomową w 1995r. Z Epsonem to mnie Pan zaskoczył. Używałem w pracy wcześniej LX-300, a teraz mam LX-300+II. Praktycznie to samo. Bardzo dobra drukarka. Używam do druków samokopiujących.

  • @alchemyx
    @alchemyx 2 ปีที่แล้ว +1

    U mnie w domu była zawsze walka - Tata wolał Chi Writera a ja TAG’a :)

  • @martinwenzel7659
    @martinwenzel7659 2 ปีที่แล้ว +1

    W latach 1992-94 pisałem konieczne teksty (pisma, opisy techniczne) w programie kosztorysowym RODOS. Była w nim funkcja prostego edytora. W 1994 stanąłem przed problemem wklepania do kompa pracy magisterskiej mojej przyszłej żony. W moje ręce wpadł TAG, WordPerfect i .... MS Word 2.0. Jak się zorientowałem w możliwościach Worda, to szczęka mi opadła. 🙂
    Na użyczonym Wordzie wklepałem cały tekst, a wydruk zrobiliśmy na drukarce laserowej w ... jednym z urzędów. Takie czasy pionierskie. BTW Świetny odcinek. Pozdrawiam.

  • @MichaTerajewicz
    @MichaTerajewicz 2 ปีที่แล้ว +1

    Uczyliśmy się tego w liceum w okolicy 1997 roku, gdy już wszyscy pracowali raczej na poważniejszych produktach pod Windows. :-D Niezapomniane przeżycie.

  • @BirdsBoxTV
    @BirdsBoxTV 2 ปีที่แล้ว +4

    Matko Boska - jaki ja wtedy piękny i młody byłem :)

    • @cenobith73
      @cenobith73 2 ปีที่แล้ว

      Ja byłem tylko młody...

    • @pogodanaprzygode
      @pogodanaprzygode 2 ปีที่แล้ว

      Ja byłem tylko piękny.

  • @Stabio_PL
    @Stabio_PL 2 ปีที่แล้ว

    *Humorystyczny i ciekawy odcinek. Nostalgia i NOBEL za słowo "chyżo" :)*

  • @ArekMiller
    @ArekMiller 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam, że moją pierwszą pracę dyplomową w technikum pisałem na maszynie elektrycznej. Zresztą wspominałem o tym tutaj. Natomiast moi dwaj koledzy pracę napisali w TAG-u. I pamiętam, że podczas ich obrony więcej ciekawości i zachwytu wzbudziła strona edytorska pracy niż sama praca praktyczna.

  • @janpolak5354
    @janpolak5354 2 ปีที่แล้ว

    To był do tej pory jedyny edytor, który naprawdę dobrze poznałem.. ..;)

  • @radiozelaza
    @radiozelaza 2 ปีที่แล้ว +3

    W TAGu powstał podręcznik do "Kryształów Czasu"...

  • @drzazgi666
    @drzazgi666 2 ปีที่แล้ว +4

    Ciekawostka: trzecia płyta trójmiejskiego zespołu Bielizna nazywała sie TAG bo z tego co pamiętam autorzy programu zasponsorowali im studio nagrań a nazwa płyty miała być taką quasi-reklamą.

  • @Bartosz_Gorecki
    @Bartosz_Gorecki 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał! Czekam na ciąg dalszy poświęcony TIG i CDN.

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np 2 ปีที่แล้ว +6

    W latach 90 pracując w UNITRA COBRESPU zaprogramowałem w assemblerze bibliotekę do Borland Pascal wyświetlającą graficznie znaki na karcie EGA. Miała wbudowany cache dzięki któremu nie widać było jak się znaki rysują. Trzy bite miesiące to kodowałem.

    • @Radek__
      @Radek__ 2 ปีที่แล้ว +1

      podziwiam

  • @zbyszekzajaczkowski137
    @zbyszekzajaczkowski137 2 ปีที่แล้ว +2

    Napisałem tym edytorem dziesiątki opisów technicznych, łezka w ku się kręci....

  • @tomekkruger
    @tomekkruger 2 ปีที่แล้ว +1

    Pracę dyplomową w tym programie pisałem. Termometr z czujnikiem platynowym PT100 z linearyzacją odczytu od 150 do 600 stopni Celsjusza.

  • @butch821
    @butch821 2 ปีที่แล้ว +3

    Na informatyce dostałem "5" ze znajomości obsługi TAGa. Piękne czasy.

  • @satarello
    @satarello 2 ปีที่แล้ว +1

    czekałem...!! pozdrowienia

  • @mareczekmak
    @mareczekmak 2 ปีที่แล้ว +6

    Chyba jestem już stary, moja własna siostra pisała pracę licencjacką na TAGu na moim 80286 ;-D , gimby nie znajo. (chodził skubany na niecałym 1Mb ramu).

    • @djrkzr
      @djrkzr 2 ปีที่แล้ว +1

      Zmartwie, jestem gimbem i wlasnie TAG byl jedynym edytorem tekstu na informatyce w gimbazie😅

    • @mirek190
      @mirek190 2 ปีที่แล้ว +1

      A co to gimby?
      To ludze pacjacy na komputerze kiedys?

  • @martinkarnstein
    @martinkarnstein 2 ปีที่แล้ว +1

    Pisałem na nim pracę licencjacką. Na tamte czasy bardzo przyjemny program, choć pracę magisterską dwa lata później dużo lepiej pisało się na Wordzie 👍🏻

  • @SP3VSS
    @SP3VSS 2 ปีที่แล้ว +8

    eee, wcześniej był ChiWriter. pisałem na nim swoją pracę dyplomową

    • @generatortonu4645
      @generatortonu4645 2 ปีที่แล้ว

      Ja też! :-)

    • @StefanBrock_PL
      @StefanBrock_PL 2 ปีที่แล้ว

      I ja. Dawało radę nawet macierze zapisać! Ale potem szybko LaTeX :-)

    • @wojciechdobicki2981
      @wojciechdobicki2981 2 ปีที่แล้ว +1

      Moim zdaniem ChiWriter był pierwszy i lepszy. Opanowałem pisanie rozbudowanych tabel w tym edytorze i to było COŚ. Po pojawieniu się windowsa przesiadłem się na worda i tak już zostało.

  • @zwirzu
    @zwirzu 2 ปีที่แล้ว

    Pracowałem na Tag u to byly czasy

  • @adam-xt8te
    @adam-xt8te 2 ปีที่แล้ว

    To była kwestia czasu aż pojawi się tu TAG :)

  • @mieczysawbaszczynski7242
    @mieczysawbaszczynski7242 2 ปีที่แล้ว +3

    Pamiętam TAG-a, oczywiście. Miał śliczne polskie litery, ale często były z nim kłopoty. W latach 80. używało się na PC głównie WordPerfecta.

  • @rafarafalski7076
    @rafarafalski7076 2 ปีที่แล้ว +4

    Nie włączyłeś funkcji zapisu dokumentów w chmurze 😉

  • @Lukasz-Lach
    @Lukasz-Lach 2 ปีที่แล้ว +1

    „... w tych też czasach powstało określenie czcionka ...” - Szanowny Panie Śmiałek, zbyt mocno ufa Pan swojej pamięci i wiedzy - bez cienia złośliwości ;-)

    • @szyszaszy
      @szyszaszy 2 ปีที่แล้ว +3

      "...na krój liter". Coś się nie zgadza? Czy chodzi tylko Panu, Panie Łukaszu, o pomylenie czasów kiedy się to wydarzyło?

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      Przypomniała mi się scena z pewnego filmu: "Oczom ich ukazał się las...". Panie Łukaszu, na drugiej stronie było jeszcze "...krzyży" :) Określenie kroju czcionką powstało w chwili, gdy ludzie zaczęli klikać w kroje, mówiąc na nie "czcionki", a sporo miało tę przyjemność po raz pierwszy w życiu przy okazji obsługi TAG-a. Wcześniej, od pięciuset lat mniej więcej, pojęcie miało się dobrze, ale znaczyło coś innego :)

  • @1Miro2345
    @1Miro2345 2 ปีที่แล้ว +1

    Instalacja z trzech dyskietek, to pikuś :)
    Zdarzało mi się instalować programy z kilkunastu dyskietek. Pół dnia siedziało się przed komputerem i przekładało dyskietki.

    • @rabsatpl
      @rabsatpl 2 ปีที่แล้ว +1

      Windows 95 zajmował 30 dyskietek i choć to niezwykle rzadko spotykane można było dostać na dyskietkach nawet Windows 98. W katalogu instalacyjnym pliki CAB miały dokładnie po 1.47MB co odpowiadało pojemności dyskietki. Rozmiar nie był przypadkiem. Próba skopiowania pliku poleceniem copy lub xcopy skutkowała wyświetleniem błędu: "brak miejsca na dysku" co było jakimś tam zabezpieczeniem ale obchodziło się to formatując dyskietki HD (high density) nawet na 1,7 MB (np. programem MAXI FORMAT).

  • @Jot_Pe
    @Jot_Pe 2 ปีที่แล้ว

    Eeeech, to były czasy! TAGa używałem w 1991 r. do pisania mojej pracy dyplomowej na Wydziale Elektroniki PG.

  • @ArekGawlowski
    @ArekGawlowski 2 ปีที่แล้ว

    Piękny Latitude XPI
    TAG'a pamiętam. - często był dołączany do programów do fakturowania.
    Latin czy Mazovia - to były dylematy ;)

  • @pcichomski
    @pcichomski 2 ปีที่แล้ว +7

    Teraz kolej na MKS-Vir`a.

  • @lukaszpala6141
    @lukaszpala6141 2 ปีที่แล้ว

    Moja mama pracowała na TAGu i TIGu aż do czasów Win95. To były czasy. TAG i drukarka igłowa wystarczyła by dogonić zachód. Pozdrowienia dla prowadzącego. Jak zawsze wysoki poziom.

  • @Zizi-py4dz
    @Zizi-py4dz 2 ปีที่แล้ว +2

    Gratuluję kanału miła retrospekcja, czasami za bardzo sentymentalna

  • @jaceklewinski
    @jaceklewinski 2 ปีที่แล้ว +1

    Oj! Ja w pierwszej mojej pracy w 1990 r. miałem na biurku komputer z procesorem 286 (to była nowość bo normalnie używano pecetów z procesorem 8088), był wgrany edytor tekstów TAG, arkusz kalkulacyjny Quattro Pro a jako środowisko służył Norton Commander 😀👍.

    • @GluonToo
      @GluonToo 2 ปีที่แล้ว

      Coś tu nie gra. Jaka nowość? W 1990 procesory 286 były przestarzałe. Weszły na rynek w 1982 r. Od 1985 produkowano 386, a od roku 1989 produkowano już 486. Ja w 1990 miałem 386 SX (bez koprocesora), 4 MB RAM, zegar 30 MHz i HDD 80 MB.

  • @omeg666
    @omeg666 2 ปีที่แล้ว +1

    Uczyli nas tego w podstawówce jeśli dobrze pamiętam 😂

  • @jarswi
    @jarswi 2 ปีที่แล้ว +1

    Ile ja w tym edytorze przepisałem prac dyplomowych, magisterskich... Od tego zaczynałem.

  • @anka3500
    @anka3500 2 ปีที่แล้ว +1

    :) ja pamiętam ChiWriter'a. Jaka to była satysfakcja przygotować makro rysujące tabelkę po wciśnięciu Ctrl+T. Od razu człowiek awansował na informatyka 🤣🤣

  • @sp6uxm646
    @sp6uxm646 2 ปีที่แล้ว

    Pracowałem na TAG-u. W pracy wykazy materiałów do zakupu itp robiliśmy, opisy techniczne, instrukcje. A jak fajnie robiło się tabelki na kilkadziesiąt stron 🙂. A gdy trzeba było dorobić parę pozycji w środku... A potem igłówki w ruch, w całym biurowcu tylko brzęczenie drukarek było słychać.

  • @nowymail
    @nowymail 2 ปีที่แล้ว +3

    Świetna dykcja. Za wyjątkiem słów z języka angielskiego. Ale bardzo przyjemnie się słucha poprawnie wymawianych końcówek ą i ę.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 ปีที่แล้ว

      Wymawia nadpoprawnie. To jego znak firmowy :)

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajne.

  • @aziczek147
    @aziczek147 2 ปีที่แล้ว

    Miałem ten pakiet, zdałem egzamin - To były czssy :)

  • @Gregory.2000
    @Gregory.2000 2 ปีที่แล้ว +2

    Napisać pracę magisterską z matematyki używając wszystkich znaków matematycznych w tym programie to było osiągnięcie. I co ciekawe - dało się :)

    • @0raj0
      @0raj0 2 ปีที่แล้ว

      Hm... do tekstów matematycznych to był ChiWriter, wcześniej używany (i chyba popularniejszy, przynajmniej na uczelniach) od TAG-a, i dużo lepszy...

  • @michaskrzypinski4287
    @michaskrzypinski4287 11 หลายเดือนก่อน +2

    1:30 ChiWriter

  • @franciszek5831
    @franciszek5831 2 ปีที่แล้ว +3

    TAG w kolorze ! Pierwszy raz, dziś to zobaczyłem :0 A QR-Tekst będzie ??

  • @simulatorMarcin
    @simulatorMarcin 2 ปีที่แล้ว

    fajna sprawa to była

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska 2 ปีที่แล้ว +4

    A może film o powielaczach (przed laserowym ksero)? Kompletnie zapomniana technologia, bardzo mało materiałów na yt, lakoniczne i mało wyczerpujące teksty na wiki. Tutaj można byłoby powiedzieć coś świeżego.

  • @johnsmith-vz3vr
    @johnsmith-vz3vr 2 ปีที่แล้ว +3

    Jabłka znali, ale nie mogli używać.

  • @creekalmighty
    @creekalmighty 2 ปีที่แล้ว

    całkiem porządny ten edytor tekstu

  • @michastora2999
    @michastora2999 2 ปีที่แล้ว +2

    Mialem go na 286 z Windowsem 3.11. Sentymentalne czasy w ktorych polaczenie dostepowe modemow to 0202122

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 ปีที่แล้ว +1

      "tu-ti, tu-ti, tu-ti-ti". Pamiętam jak dziś...

  • @0raj0
    @0raj0 2 ปีที่แล้ว

    Słyszałem, że podobno TAG zyskał sobie jakąś popularność w sekretariatach :), ale w moim ówczesnym środowisku jakos nigdy bardziej się nie upowszechnił, bo już od dawna używano ChiWritera (którego screeny pojawiają się zresztą na początku filmu :)), na którym zresztą wyraźnie pewne koncepcje TAG-a są wzorowane, tyle że możliwości dużo mniejsze. Miałem okazję w tamtych czasach przetestować TAG-a, ale w porównaniu z regularnie używanym wtedy przeze mnie ChiWriterem był to mocny krok wstecz.
    ChiWriter był pierwszym edytorem, który się mocno spopularyzował w Polsce, z uwagi na jego bardzo szerokie możliwości jeżeli chodzi o użycie wielu róznych krojów pisma. Zasadniczo był przeznaczony do pisania tekstów matematycznych, miał więc kroje pisma z symbolami matematycznymi, greckimi literami itp. (w dodatkowym pakiecie były symbole chemiczne), ale dzięki temu można było bez problemu dorobić polskie litery (program też miał dołaczony edytor znaków), i wiele takich polonizacji, autorstwa różnych osób i firm powstało, w związku z czym każdy miał ChiWritera inaczej skonfigurowanego i inny był sposób uzyskiwania polskich liter :). Troche męczarnią było też dobre skonfigurowanie drukarki w ChiWriterze, bo program miał aż 4 rodzaje krojów drukarkowych - dwa dla drukarek 9-igłowych (dla zwykłego trybu drukowania oraz trybu podwyższonej jakości - NLQ), i po jednym dla drukarek 24-igłowych oraz laserowych.

  • @adamex87
    @adamex87 2 ปีที่แล้ว +1

    Między takimi wynalazkami a dominacją Worda był jeszcze polski QRTekst - okienkowy, funkcjonalnie podobny do Worda a czasem go przewyższał (np import z Taga, ChiWritera, WordPerfecta) tylko trochę mniej stabilny.

    • @rabsatpl
      @rabsatpl 2 ปีที่แล้ว

      Word nie był wtedy popularny. Wówczas królował: Word Perfect oraz Lotus 1-2-3. Word Perfecta mi szkoda. Był o wiele lepszy, bardziej zaawansowany i stabilniejszy, niż Word. Na szczęście nie zginął. Open Office wywodzi się właśnie z Word Perfect-a i Lotusa.

  • @huluk
    @huluk 2 ปีที่แล้ว +2

    Mam jeszcze gdzieś instalkę TAGa na 5,25" z instrukcją (skoroszyt), w "skórzanym" etui. TIGa też w tej samej wersji.

  • @skildertwoo
    @skildertwoo ปีที่แล้ว +2

    Tig, Tag i AC Logo to podstawa

  • @misiukisiu
    @misiukisiu 2 ปีที่แล้ว +3

    Teraz widzę, że edytor z neolitu… a może jednak z tekstolitu? Taka epoka realnie występowała.

  • @szalinsky93
    @szalinsky93 2 ปีที่แล้ว

    Używam Taga okazjonalnie na starym PC 386, tak o, czasem dla klimatu zamiast współczesnego komputera :)

  • @jaroslawsobolewski8100
    @jaroslawsobolewski8100 2 ปีที่แล้ว +1

    Oprócz TAG-a , była okrojona wersja mini-TAG , którą kupiłem z llicencją w celach komersyjnych, jako uczeń technikum dorabiałem sobie na przepisywaniu teksów np. prac dyplomowych itp.
    Serdecznie pozdrawiam

  • @shvili181
    @shvili181 2 ปีที่แล้ว

    Gdzieś zalega u mnie pudełkowa wersja mini TAG. Program mieścił się na jednej 5 calowej dyskietce , chyba że się mylę, bo to było tak dawno.

  • @yasioo
    @yasioo 2 ปีที่แล้ว

    Bawiłem się nim kiedyś, ale o pisaniu wypracowań mogłem zapomnieć. Drukarka na początku lat 90' była dobrem bardzo luksusowym.

  • @Maciej.R.
    @Maciej.R. 2 ปีที่แล้ว +1

    Gimby nie znajo. Były czasy. Łezka się kręci. Ps. piękny laptop.

  • @pawelnotts
    @pawelnotts 2 ปีที่แล้ว

    Mialem to w osmej klasie podstawowki na informatyce. Komputerki 286 w pracowni 'smigaly' :)

  • @dariuszsadecki1379
    @dariuszsadecki1379 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja pamiętam jak używałem TAG w szkole na monitorze Hercules w rozdzielczości 720x348 no i na bursztynowym monitorze. Tak więc pomarańczowe kolory na czarnym tle nie są mi straszne. Chociaż fakt, oczy bolały po 2 godzinach lekcji.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 ปีที่แล้ว +1

      Herkulesy wypalały oczy, autentycznie ;). Cud, że mając dziś rocznikowo 49 widzę, można rzec, bardzo dobrze...

    • @dariuszsadecki1379
      @dariuszsadecki1379 2 ปีที่แล้ว +1

      @@zbigniewgurak8261 Może coś w tym jest, ja mam 42 i ledwie 2 tygodnie temu na badaniach medycyny pracy badając wzrok, komputer stwierdził, że mam idealnie 0, sam jestem zdziwiony. Może te nasze Herculesy zakonserwowały nam oczy :-) Używałem jeszcze potem Herculesa przez 3 lata w domu, Turbo Pascal wypalił mi ramkę, cień na ekranie pozostał do dzisiaj.

  • @woyopol
    @woyopol 2 ปีที่แล้ว +1

    Używałem w szkole w 1992 roku!

  • @sawomirmajak7310
    @sawomirmajak7310 2 ปีที่แล้ว +2

    Zdawałem na nim na ocenę w LO

  • @szeryf71
    @szeryf71 2 ปีที่แล้ว +1

    Teraz do kompletu powinien byc TIG (baza danych). Poza tym Koma do kosztorysow (+Komx do drukowania). Czy byl jakis polski, popularny arkusz na blaszaka w tamtych czasach?
    Swoja droga pamietam w domu wlasnie TAGa oraz Kome, ojciec na tym pracowal - 386DX/40 + czworka RAMu i SVGA. Drukowalo sie na Starze LC-200, pozniej za ciezkie pieniadze pojawil sie HP LJ 5L - wywalilem go dopiero 3 lata temu, tyle czasu pracowal.

  • @Marco5000
    @Marco5000 15 วันที่ผ่านมา +1

    Cześć Adam, znalazłem w starych rupieciach oryginalne dyskietki do TIG(kartotekowa baza danych) oraz CDN(system DTP) od InfoService, chciałbyś nakręcić o tym materiał ? Daj znać. pozdrawiam

    •  15 วันที่ผ่านมา

      Chętnie, co jakiś czas planuję prezentację starego, polskiego oprogramowania.

  • @moalabs
    @moalabs 2 ปีที่แล้ว +1

    warto by wspomnieć dlaczego powstał TAG. w tamtych czasach drukarki pracowały w "trybie tekstowym" czyli drukowały litery (znaki ASCII) które miały zapisane w wewnętrznej pamięci. i najczęściej nie miały tam "polskich liter" w żadnym standardzie. większość edytorów "zachodnich" nie uwzględniała potrzeby pisania i drukowania z innymi znakami niż angielskie a jeśli już to zakładała, że drukarka jest wyposażona w odpowiedni font. i oczywiście na rynku francuskim czy niemieckim tak było. u nas - wiadomo. to co pozostawało to nadrukowywanie przecinka, apostrofu czy "/" na literę - wyglądało to bardzo źle, bądź wymiana ROMu w drukarce na przerobiony z "polskimi znakami" , a to po pierwsze tanie nie było, a po drugie trzeba było znaleźć ROM do swojego konkretnego modelu drukarki.
    innym rozwiązaniem było drukowanie w trybie graficznym (to co współcześnie robią praktycznie wszystkie drukarki), komputer przeliczał stronę i wysyłał na drukarkę mapę bitową do wydrukowania. z plusów było uniezależnienie się od znaków w ROMie (tekstowo drukarka mogła drukować tylko w paru wbudowanych krojach), z minusów konieczność posiadania przez program driverów do konkretnej drukarki -- komunikacja w trybie tekstowym była ustandaryzowana, w graficznym nie bardzo. no i na słabszych komputerach wyświetlanie i przetwarzanie do druku tekstu "graficznego" było powolne. dodatkowo w kroje w trybie tekstowym na lepszych drukarkach były drukowane za pomocą sztuczek typu "przesunięcie o pół piksela" co dawało lepszą jakość, a co zwykle było nieodostępne w trybie graficznym.
    pierwszym popularnym "graficznym" edytorem tekstu w Polsce był ChiWriter ale był to program napisany głównie z myślą o teksach naukowych więc dość skomplikowany. no i po angielsku.

    • @0raj0
      @0raj0 2 ปีที่แล้ว

      Właśnie dlatego tak popularny był ChiWriter, że łatwo mozna było uzyskać polskie litery bez konieczności posiadania przerobionej drukarki. Jeżeli nie chciało się w nim pisać tekstów naukowych, a tylko korzystać z polskich liter, to nie był taki trudny, zresztą ogólną koncepcję TAG zaczerpnął z ChiWritera co nawet po układzie ekranu widać :). Ale jak już ktoś przyzwyczaił się do korzystania z ChiWritera, to TAG w porównaniu z nim trącił prymitywizmem.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc 2 ปีที่แล้ว +1

    Szerokość strony, to przeciętnie 80 znaków. Czcionki 8x8 i 8x14 mają tę samą szerokość i w obu przypadkach cała szerokość strony powinna być widoczna. Inna jest wysokość, ale całej wysokości strony ówczesne komputery nie były w stanie wyświetlić tak, czy inaczej.

    •  2 ปีที่แล้ว

      Zgadza się, rzecz w wysokości, a nie szerokości. Ale 80 znaków naraz chyba nie da się zobaczyć, bo z prawej strony mamy wyświetlają się entery i chyba musi być jednoznakowy margines.

  • @zbyniurumek3235
    @zbyniurumek3235 2 ปีที่แล้ว +1

    Wygląda na to że najniższa z 9 igieł jest martwa bo nic nie drukuje.
    Białe tło jako uwspółcześnianie? hehe dobre. To ja jestem staroczesny i do dziś używam czarnego tła np w WordPadzie. :)

  • @chomikdzungarski5796
    @chomikdzungarski5796 2 ปีที่แล้ว +1

    A ja w czasach TAGa z zazdrością patrzyłem na posiadaczy pecetów, samemu klepiąc w jakiejś dziwacznej namiastce edytora tekstu na C64. Nawet nazwy już nie pamiętam.

    • @rabsatpl
      @rabsatpl 2 ปีที่แล้ว

      W tych czasach był już GEOS 2.0 na C64. Windows był nieco później a i to GEOS dłuuuugo bił na głowę Windows. Miałem mnóstwo edytorów na C64 ale GeoWrite nokautował wtedy wszystko. Ostatnia użyteczna wersja GEOS to Nokie 9000, 9110. Były próby zaimplementowania GEOSa na PC. Niestety przegrał z Microsoftem. Mam go do dziś na PC. W zasadzie potrafi to samo co Windows 95 minus Plug & pray.😂

    • @CyberOyabun
      @CyberOyabun 2 ปีที่แล้ว +1

      @@rabsatpl bo GeoWrite był wtedy technologią WYSIWYG - że tekst na ekranie wyglądał tak jak na wydruku.. To był przełom