Naukowcom udało się prześwietlić atom. Co to oznacza? - AstroKwadrans

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.ค. 2023
  • W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o prześwietlaniu atomów. Ale o jakim prześwietleniu tutaj mowa? Czy chodzi o promienie rentgenowskie? Czy będziemy mogli dostrzec "wnętrze" atomu? Zapraszamy na AstroKwadrans!
    Link do jednego z artykułów:
    spidersweb.pl/2023/01/najwiek...
    👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
    Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na TH-cam pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
    ❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
    ✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
    🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
    Więcej szczegółów na profilu w linku.
    ❤️ Dołącz do Wspierających na TH-cam. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
    ✔️ rozwinięcia odcinków,
    ✔️ dodatkowe streamy na żywo,
    ✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
    ✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
    🔔 / @astrofaza
    ❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
    🔔 astroszop.pl​
    🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
    ✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
    ➡️ / astrofaza.pl​
    ✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
    ➡️ / astrofazapl​​
    ✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
    ➡️ / discord
    ✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
    ➡️ / astromisie
    ✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
    ✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
    ⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
    A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
    ➡️ th-cam.com/users/astrofaza?sub_co...
    DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
    🎥 EKIPA 🎥
    - prowadzenie: Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz
    - zdjęcia: Kamil Ziółkowski
    - montaż: Dorian Ortyński
    🎵 MUZYKA 🎵
    Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 161

  • @pjoter4654
    @pjoter4654 9 หลายเดือนก่อน +3

    Gdyby dodać trochę grafiki i animacji lepiej by się oglądało niż tylko "gadające głowy". Poza tym poziom dyskusji dość wysoki, brawo!

  • @rafalm5032
    @rafalm5032 10 หลายเดือนก่อน +11

    P. Leszku, pozdrawiam z Sandomierza, ze śniadadania ;) Powtórzę to jeszcze raz: robicie świetną robotę! Lubię naukę, lubię dlatego też Wasze audycje. Jesteśmy z lat 70 więc tym bardziej ;) Jak powiedziałem - przypomina mi to nieodżałowaną "Sondę". A to jest wysoka poprzeczka, której dajecie radę! Tak dalej!

  • @Saint0076
    @Saint0076 10 หลายเดือนก่อน +4

    Zegar na ścianie i na biurku stoi. Pewnie nagrywają gdzieś blisko czarnej dziury albo lecą z prędkością światła

  • @MrSCV9
    @MrSCV9 9 หลายเดือนก่อน +2

    Super odcinek❤

  • @jordan2795
    @jordan2795 10 หลายเดือนก่อน +17

    Chciałbym doprecyzowac.
    1. Panie Leszku podał Pan opis spektroskopii (nie spektrometrii) w podczerwieni wykorzystujące fakt zmiany amplitudy drgań pomiędzy atomami w molekule zależnej od momentu dipolowego (w grubym uproszczneiu), - spektrometr masowy działa na innej zasadzie wykorzystując pomiar stosunku ładunku do masy, innymi słowy atom lub molekuła musi zostać zjonizowana w źródle jonów aby nadać jej ładunek, następnie w polu zmiennego i stałego pola elektrycznego "separuje się jony" i identyfikuje jakościowo i/lub ilościowo.
    2. Co do promieniowania rentgenowskiego to stwierdzenie że jest "niszczące" nie jest do końca prawdą, zależne jest to od energii promieniowania x, które kategoryzowane jest na miękkie (soft) - nie musi być niszczące, głównie zjawiska absorpcji fotoelektrycznej i elastycznego rozpraszania rentgenowskiego oraz twarde (hight) przeważnie wybija elektrony z podpowłok elektronowych bazując na głębokim rozpraszaniu (komptonowskim). Dodatkowo zależy też od matrycy ( rodzaju próbki) jeśli mamy doczynienia np. z monokryształem (rentgenografia dyfrakcyjna) nawet mocne energetycznie promieniowanie nie zniszczy próbki ponieważ zostanie ono załamane i odbite (prawo Braga). Istnieje kilkadziesiąt technik analitycznych wykorzystujących promieniowanie X do badania właściwości fizyko-chemicznych materii, robienie wielkiego WOW wokół obrazowania atomów oraz molekuł może być nadwyraz. Według mnie jedyne nad czym można się pochylić to zbudowanie kolejnej generacji silnego lasera LCLS-II, który poprawi rozdzielczość oraz być może dostarczy nowych informacji na temat efektów kwantowych i elektronicznych cząstek, bo samo badanie struktur atomów i cząstek jest już dobrze poznane.

    • @kiciorek
      @kiciorek 9 หลายเดือนก่อน +1

      Miałem napisać coś podobnego. Panowie tym razem nie bardzo przygotowani. Zaczynam się zastanawiać, czy jeśli Panowie opowiadają o rzeczach, na których akurat się nie znam, to czy też tak się prześlizgują po temacie i się mylą albo szukają sensacji. Bardziej niszczące od ich haubicy byłoby zbombardowanie powierzchni próbki atomami argonu z działa jonowego w celu odsłonięcia powierzchni niż to co tu opowiadają. Wszystko ciekawe, ale nie bardzo odkrywcze i momentami niepoprawne.

  • @hubabz
    @hubabz 10 หลายเดือนก่อน +2

    Fizyka, matematyka i kosmologia - te dziedziny nauk ścisłych łączy ze sobą długość i energia Plancka. To właśnie ten odcinek (a te odcinki, z dwoma prowadzącymi z serii ,,kwadransowej” i ,,pop-science”, to miód najwyższej naukowej słodyczy, to najlepsza wasza robota; te materiały naprawdę trzymają świetną formę!) zmusił mnie do tej konkluzji, do napisania tego zdania, tym bardziej, że w dużym stopniu rozbudził ogniki ciekawości w moim umyśle. Wspomnieliście Panowie o wielkościach Plancka - pamiętam jak widziałem fragment wywiadowi z Profesorem Hellerem, na kanale youtubeowskim "Urania TV", w którym ciekawie, nawet naruszając pola nauk filozoficznych, nakreśla on pewien aspekt istnienia Wszechświata związanego z wartościami Plancka: skoro poniżej tej długości nie ma czasu, to czy pytanie o naturę czas traci wtedy sens? Czy sam czas w ogóle może wtedy istnieć, skoro przyczyna i skutek, i ich natura tracą spójność, tak samo spójność tracą każde zdarzenie, czy zbiór zdarzeń zakotwiczone w czasie? W chwili obecnej wydaje się, że budowany (ciekawy jaki jest tego status) w Japonii Zderzacz ILC, będzie kolejnym naukowym orężem, który pomoże ludzkości jeszcze bardziej zgłębić subatomowy świat.
    Być może, gdy Ludzkość osiągnie III stopień rozwoju technologicznego i jego zaawansowania w Skali Kardaszowa, gdy według szacunków tego stopnia będziemy dysponować energią 10 do 20-tej razy większą niż stopień I w skali, to wtedy być może zajrzymy w głąb długości Plancka, czy ogarniemy energie z tym związane.
    P.S. ,,Zobaczyć kwarki w kupie” - to mogło by być hasło na koszulki czy bluzy w AstroSklepie. To byłoby coś!

    • @m.l.1611
      @m.l.1611 9 หลายเดือนก่อน +1

      Czekaj, czekaj. Ten rozwój to już niedługo.

    • @kryjPL
      @kryjPL 9 หลายเดือนก่อน

      Gdzie ty w matematyce masz jakieś stałe Plancka?!

  • @robertgraniczny8200
    @robertgraniczny8200 10 หลายเดือนก่อน +1

    Panie profesorze, cudowna koszulka! :-)

  • @skorupa_strupa
    @skorupa_strupa 9 หลายเดือนก่อน

    Dzięki

  • @505564551
    @505564551 8 หลายเดือนก่อน

    12:09 bardzo spodobał mi się ten zabieg

  • @Piorun1
    @Piorun1 10 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawy film

  • @Bajran_
    @Bajran_ 9 หลายเดือนก่อน

    14:35 Przliczyłem na szybko ( Nie wiem czy poprawnie)
    Energia fali o długości Plancka wynosi około
    1.23099×10 ^10 dżuli (lub 12.3099 gigadżula). I jeśli dobrze rozumiem jest to energia jednego fotonu, a więc taki foton mógłby zagotować 30 litrów zimnej wody (10deg -> 100deg) około 3kWh

  • @arekkorczynski6212
    @arekkorczynski6212 10 หลายเดือนก่อน +13

    No dobra -WIERZĘ NA SŁOWO, bo mi puchnie moja świadomość, jak zaczynam tego słuchać… 😖
    Generalnie szacun za odcinek, a przede wszystkim za WIEDZĘ…
    Niestety na mój wiek, to już chyba zbyt dużo… 🫡
    Plusik dla zasięgu, jak zwykle 😎 no i nie mogę doczekać się odcinków o SpaceX 😉 TO UWIELBIAM😊
    POZDRO I SZACUN PANOWIE 😉

  • @Bolbou2
    @Bolbou2 10 หลายเดือนก่อน +7

    Ponawiam pytanie, dlaczego nie wrzucacie materiałów na Spotify??? Bardzo tak Was brakuje…

  • @waldemarkrupa2744
    @waldemarkrupa2744 10 หลายเดือนก่อน +7

    O i w tej tematyce jesteście Panowie mistrzami. Pozdro

  • @jacekkowalski199
    @jacekkowalski199 9 หลายเดือนก่อน +1

    Mamy mikroszkop ostrzejszy niż gamma - ostatnio kalałem się rekrutacją w ESS. Walą protonami w tarczę z wolframu i protonami świecą próbki.

  • @jn01996
    @jn01996 10 หลายเดือนก่อน +6

    Kocham prowadzącego za wrzucanie niedzielę

  • @T1000-Terminatrix
    @T1000-Terminatrix 10 หลายเดือนก่อน +4

    Smutna informacja dla Pana Leszka i tych, którzy wiedzą kim był. Pan Lech Jęczmyk odszedł. Daj mu Panie Boże wieczny odpoczynek.

  • @YourGrace125
    @YourGrace125 10 หลายเดือนก่อน

    Tak samo można poznać gatunki :)

  • @bartekgorniak5758
    @bartekgorniak5758 10 หลายเดือนก่อน

    O proszę, nie wiedziałem o tym promieniowaniu . Fajnie wytłumaczona różnica między x-ray i gamma- ray. Jeszcze pytanko, a czy zajrzymy do wnętrza elektronu?

    • @mati6571
      @mati6571 10 หลายเดือนก่อน

      Najprawdopodobniej nie gdyż elektron jest cząstką elementarną

    • @SextusHempiryk
      @SextusHempiryk 9 หลายเดือนก่อน +1

      @@mati6571 Na razie jest.

  • @wojciechzakrzewski5816
    @wojciechzakrzewski5816 8 หลายเดือนก่อน

    Ostatnimi czasy przebadano strukturę wewnętrzną prigożyna😎

  • @krzysztofqbass1993
    @krzysztofqbass1993 10 หลายเดือนก่อน +2

    Super

  • @rafalkrk
    @rafalkrk 10 หลายเดือนก่อน

    Dlaczego zegar na ścianie i budzik pokazują różny czas?

    • @dominikkurek1155
      @dominikkurek1155 9 หลายเดือนก่อน +1

      Chyba dla ilustracji, że nie ma jednego powszechnego czasu.

  • @RROOBBWWAANN
    @RROOBBWWAANN 10 หลายเดือนก่อน +1

    8:23 Fosfor. :-)

    • @stn0rbert
      @stn0rbert 10 หลายเดือนก่อน +1

      No przecież fosfur 😊 pozdrowienia, bardzo ciekawy temat 🎉 Miło się słucha, ale cześć informacji po kilka razy muszę dziś przetwarzać 😅

  • @Kris1dark
    @Kris1dark 10 หลายเดือนก่อน +1

    Pytanie o najmniejszy foton, foton nie atom :) , łączy się już z OTW.
    Konkretnie związek długości fali z energią fotonu łączy się z wzorem mc2 i potem z wzorem na promień czarnej dziury.
    To zdaje się jest jedna z wielkości Plancka.
    Może o tym zrobicie odcinek, tzn opowiastkę o najmniejszych teoretycznie możliwych fotonach?

    • @tomekbeczkowski6044
      @tomekbeczkowski6044 10 หลายเดือนก่อน +1

      energia plancka(najwyższa możliwa dla pojedynczego fotonu) to z tego co kojarzę coś koło 10^8J

    • @Kris1dark
      @Kris1dark 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@tomekbeczkowski6044 diabeł tkwi w szczegółach, bo sens ma to ograniczenie dla pary mijających się fotonów. "Pojedyńczy foton" z takim ograniczeniem nadziewa się na sprzeczność z efektem Dopplera tzn obserwator może rozpędzić się odrobinę naprzeciwko takiego fotonu i co wtedy zmierzy? Albo leci zasada zachowania energii albo leci efekt Dopplera. Więc w tym słowie "pojedyńczy" siedzi diabeł. Dlatego też odcinek o tym byłby ciekawy. :)

  • @robsonicam
    @robsonicam 8 หลายเดือนก่อน

    Chyba nie opanujemy... :( To tak jakby opanowac sily grawitacji. To jest niemozliwe :(

  • @lenkanowak1305
    @lenkanowak1305 10 หลายเดือนก่อน +4

    Czy jest możliwość wsparcia zakupu zasilania do tego zegara?
    😉

    • @krzysztof7898
      @krzysztof7898 10 หลายเดือนก่อน +2

      Piorun go pierdyknal w. Powrót do przyszłości.

    • @SlawomirBaj
      @SlawomirBaj 10 หลายเดือนก่อน

      Też mnie ten zegar irytuje 😊

  • @mas2477
    @mas2477 10 หลายเดือนก่อน +1

    Sorki, ale spektrometr masowy to nie FTIR! Spektrometry czy to FTIR, czy UV-VIS działają na zasadzie przepuszczenia (lub odbijania) przez badaną próbkę promieniowania o określonym zakresie długości. To, co zostanie pochłonięte, tego nie zobaczymy, ale to, co przejdzie, trafia na detektor i w ten sposób otrzymujemy widmo danej substancji. Spektrometr masowy działa na odmiennej zasadzie! Tutaj próbka w stanie gazowym bombardowana jest wiązką elektronów, dzięki czemu zostaje zjonizowana i rozpada się na określone fragmenty (fragmentacja). Fragmenty te mają różną masę, a nadana jest im ściśle określona prędkość (pochodząca z bombardujących elektronów). Cząstki te poruszają się dalej, ale w końcu opadają na detektor. Cząstki cięższe opadną szybciej, cząstki lżejsze przelecą jeszcze jakiś kawałek, zanim zostaną wykryte. I to właśnie masa tych cząstek wyznacza, gdzie upadną dane fragmenty. W zależności, ile cząstek upadnie w danym "miejscu" detektora, mamy silniejszy, lub słabszy sygnał. Jakkolwiek widma z urządzeń FTIR i UV-VIS stanowią linie ciągłą, tak widma masowe to zbiór słupków o różnej wysokości. Każda cząstka daje unikatowy zestaw tych słupków na widmie, i stąd po porównaniu z bazą danych można stwierdzić, jaka to cząstka.

  • @grrrip
    @grrrip 9 หลายเดือนก่อน

    Zegar Wam się zatrzymał :D

  • @arbuz1984
    @arbuz1984 10 หลายเดือนก่อน +2

    czy zderzenie protonu w hadronozderzaczu :D nie jest prześwietlaniem masy atomowej protonu pod kątem wzorców rozpadu na cząstki i wzorców interferencji elektromagnetycznej?

    • @hubertsmaga3331
      @hubertsmaga3331 10 หลายเดือนก่อน

      😊Ko😊😊oo😊o😊😊kkk9kkkkkkkkkkkmpmkkpkkkkmlpkkkkkpmmlkmmpmkpmppmkkpmnkpmkmmkkkppppppppkk😊 o której min na oki a nimi nie ma nic kminie unijnymi na jkkokooo😊mimo ok 8jjjjjjj😊j😊j😊j😊j😊jii😊j😊

  • @arkadiuszgrabowski1223
    @arkadiuszgrabowski1223 10 หลายเดือนก่อน +5

    To oznacza, że nadal nie wiemy tyle co przedtem.

    • @user-sd4cs4lc7v
      @user-sd4cs4lc7v 10 หลายเดือนก่อน +1

      I na taką odpowiedź liczyłem.

    • @mklabisz
      @mklabisz 10 หลายเดือนก่อน

      Ale wiemy że nie wiemy a tak niewiedzelismy że będziemy wiedzieć że nie wiemy

  • @michaelsedzikowski3669
    @michaelsedzikowski3669 10 หลายเดือนก่อน

    A przypadkiem przez świetliki w akceleratorach cząstek nie można uzyskać fali promieniowania gamma?

  • @slawek277
    @slawek277 10 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry

  • @dawbrzo
    @dawbrzo 9 หลายเดือนก่อน

    Proszę o wymianę baterii w zegarkach, strasznie rozpraszaja takie nieruchome wskazówki :)

  • @bolek22100
    @bolek22100 10 หลายเดือนก่อน

    Wie ktos,czy ten AstroShop wysyla za granice?Czy tylko na terenie Polski?

  • @novadino2
    @novadino2 10 หลายเดือนก่อน

    Donoszę, że jest już filmik ze startu Peruna na kanale SpaceForest... Trochę krótki, ale jest

  • @sebastianpatapik257
    @sebastianpatapik257 10 หลายเดือนก่อน +2

    Skwarki😏 w kupie 😁👍 brzmi osobliwie 😁

  • @noobixon5942
    @noobixon5942 10 หลายเดือนก่อน +3

    Nie wiem czy to wiarą można nazwać ale wierzę że gdy wszechświat się rozrośnie na tyle że protony "przestaną istnieć", a czas przestanie mieć znaczenie, odwróci on swój bieg i wrócimy do wielkiego wybuchu i wszystko zacznie się od nowa. Jeszcze tylko nie wiem czy fizyka by się zachowywała tak samo, albo czy dzieje wszechświata byłyby takie same ale jeżeli kiedyś się tego dowiem to będę mógł umrzeć w spokoju. Pozdrawiam z Olsztyna :)

    • @riddick9547
      @riddick9547 10 หลายเดือนก่อน +2

      Chwilunia...a który alternatywny wszechświat? 😉

    • @noobixon5942
      @noobixon5942 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@riddick9547 bardziej bym się zastanawiał który z kolei? bo może nie ma alternatywnych rzeczywistości tylko może jest jedna w której rzeczywistość dzieje się podobnym, lecz nie tym samym torem. pozdro

    • @riddick9547
      @riddick9547 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@noobixon5942 Na coś, na co nie mamy wpływu, jest nieistotne w swej istocie i zbędna ta wiedza i wysiłek intelektualny. Pozdro.

  • @Hal-dq3hz
    @Hal-dq3hz 8 หลายเดือนก่อน

    Przecież już od dawna prześwietla się ciężarówki na granicy

  • @hnutu
    @hnutu 10 หลายเดือนก่อน +2

    fosfur? :) muszę zaktualizować swój słownik ;)

    • @buencamino7590
      @buencamino7590 9 หลายเดือนก่อน

      Chyba bardziej fosfór

  • @grzegorzkedzierski9454
    @grzegorzkedzierski9454 10 หลายเดือนก่อน

    Do czego to może się przydać?

  • @mariuszduda3929
    @mariuszduda3929 10 หลายเดือนก่อน +1

    Panie Leszku mądrzejszego człowieka nie słyszałem mam nadzieje ze bedzie pan pracował nad interstallar 2

  • @tomekjachimek2938
    @tomekjachimek2938 10 หลายเดือนก่อน +2

    Masakra
    Ale Wasze dyskusje wciągają
    Brawa. Dalej Działajcie

  • @Danielbotaklubie
    @Danielbotaklubie 10 หลายเดือนก่อน

    Cześć wiem że trochę nie na temat ale czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy montaż azymutalny nadaje się do obserwacji głębokiego nieba bo wszędzie piszą że paralaktyczny jest do astrofotografii i potrzeba długiego czasu naświetlenia

    • @kooboos89
      @kooboos89 10 หลายเดือนก่อน

      Do obserwacji tak, do astrofoto nie

  • @bombadil7867
    @bombadil7867 9 หลายเดือนก่อน +1

    Doktor Leszek to jednak ma gadane.

  • @najdzel99
    @najdzel99 10 หลายเดือนก่อน +11

    smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)

    • @jankowalski688
      @jankowalski688 10 หลายเดือนก่อน +2

      Dziękujemy...dziękujemy😊

    • @dexszaj6604
      @dexszaj6604 10 หลายเดือนก่อน +2

      A smaczego piwa? 😂

    • @najdzel99
      @najdzel99 10 หลายเดือนก่อน +3

      @@dexszaj6604 No wiadomo, że tak bahah🍻🍻

    • @krzysztof7898
      @krzysztof7898 10 หลายเดือนก่อน +3

      Orzech laskowy pigwa i cytrynowka.

    • @ewa3399
      @ewa3399 10 หลายเดือนก่อน +2

      Piekne dzieki, zaraz sobie zrobie kawusie i bede z radoscia pila ❤❤❤ wszystkiego dobrego zycze 😀

  • @user-je6vg1ft6w
    @user-je6vg1ft6w 9 หลายเดือนก่อน

    Tą długość Plancka powinno się usunąć,świat się nie kończy na tej długości,to sztuczne ograniczenie tylko szkody zrobiło więcej niż to warte.

  • @tomewa2451
    @tomewa2451 8 หลายเดือนก่อน

    Nie przerywaj rozmówcy.. daj mu się swobodnie wypowiadać.

  • @tomaszch3026
    @tomaszch3026 10 หลายเดือนก่อน

    A gdzie wystrój? 😊

    • @prometeusz1000
      @prometeusz1000 10 หลายเดือนก่อน

      Czasami nawet cegły są spoko

  • @krzysztofturski9070
    @krzysztofturski9070 10 หลายเดือนก่อน +1

    14:37 Jaka to energia by była?
    Z tego co się orientuję to jest tak. Energia to masa, a masa to energia , każdy chyba zna ten wzorek E=mc^2. Zatem zwiększając energię fotonu, rośnie jego masa.
    Ale jak to przecież foton jest cząstką nieposiadającą masy? Zgadza się ale przez masę należy tu rozumieć tylko tzw. masę spoczynkową.
    Jak zapewne wiecie, gdy rośnie ilość masy w danym obszarze przestrzeni, to zwiększa się krzywizna tej przestrzeni wewnątrz i wokół tego obszaru. Gdy masa będzie rosła i rosła stałe, to nieuchronnie nastąpi przegięcie z zakrzywianiem przestrzeni i powstaje czarna dziura.
    Foton by zmienił się w czarną dziurę musi mięc energię ekwiwalętną masie Plancka, czyli ≈ 2.176435 x 10^-8 kg. Taką ilość energii nazywamy energią Plancka i wynosi ona ≈ 1,9561 x 10^9J. Dla porównania w najsilniejszym zarejestrowanym rozbłysku gamma fotony miały energię ≈ 5,2872 x 10^-6J, czyli gdyby były coś koło tryliona razy bardziej energetyczne to dopiero wtedy stały by się czarnymi dziurkami :). Jeżeli warunki te będą spełnione wtedy foton stanie się czarną dziurą o promieniu równym długości Plancka czyli ≈ 1,616255 x 10^-35m. Czarna dziura o takim promieniu byłaby falą o długości równej temu promieniowi pomnożonemu przez wartość pi.
    Na koniec.
    Ponieważ aby cokolwiek zarejestrować, zmierzyć, przesyłać, czy poprostu coś zobaczyć swojemi oczyma to foton musi odbić się lub zbyć emitowany z jakiegoś obiektu. A jakie informacje o obiektach czy zdarzeniach można uzyskać kiedy nośnikiem informacji o nich są czarne dziury? Żadnych. Dlatego wyznacza to granicę teoretycznego pomiaru.
    Pzdr.
    PS.
    Dodatek dla osób wierzących.
    Kochani bracia i siostry i niebinarni.
    Oto wreszcie nauka udzieliła odpowiedzi na odwieczne pytanie trapiące wszystkich chrześcijan, żydów oraz muzułmanów.
    Jak czytamy w Księdze;
    Czemuż to, ach czemu nasza Bozia jest niewidzialna? - lamentuje psalmista.
    Okazuje się że odpowiedź jest prosta. Jak każda gdy ją się zna. Oto ona:
    Nasza Przenajświętsza Bozia Wszechmogąca emituje wszechpotężnie energetyczne fotony które skolapsowały w czarne dziury.
    Amen.
    Przekażcie sobie znak pokoju.

  • @marcinasss6669
    @marcinasss6669 10 หลายเดือนก่อน +7

    nie moge sie doczekac zeby zobaczyc kwarki w kupie

  • @koprolity
    @koprolity 10 หลายเดือนก่อน +51

    Całymi dniami mógłbym oglądać kwarki w kupie.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 10 หลายเดือนก่อน +4

      To są zwykle muchy 😄

    • @Hecarim420
      @Hecarim420 10 หลายเดือนก่อน +3

      W Polsce już dwadzieścia lat mamy możliwość oglądać kwaczki w kupie 👀ツ

    • @RockinInThe3World
      @RockinInThe3World 10 หลายเดือนก่อน +1

      Przypomniałeś mi film „Człowiek mucha”

    • @mado9560
      @mado9560 10 หลายเดือนก่อน +3

      A co powiecie na sKWARKI w zupie?

    • @uraniumears
      @uraniumears 10 หลายเดือนก่อน

      Nie, Ty masz siedzieć na YT i pisać komentarze. Nie jakieś kwarki oglądać.

  • @ciurpa
    @ciurpa 10 หลายเดือนก่อน +1

    Zegarek na ścianie nie działa. Pozdrawiam.

    • @tomasz.7983
      @tomasz.7983 10 หลายเดือนก่อน +1

      Ten na stole też nie - pewnie to skutek uboczny działania fosfuru na baterie 😂

  • @Crovaify
    @Crovaify 10 หลายเดือนก่อน +1

    Czemu Leszek wymawia Fosfór?

    • @lenkanowak1305
      @lenkanowak1305 10 หลายเดือนก่อน

      Zangielszcza zapewne
      😁

    • @krzysztof7898
      @krzysztof7898 10 หลายเดือนก่อน +1

      Saletra amonowa.

    • @jakubszelag7345
      @jakubszelag7345 10 หลายเดือนก่อน

      Bo kasza namoka... i niech ze

  • @91xiv
    @91xiv 10 หลายเดือนก่อน

    Ktoś wytłumaczy czemu niby żeby zmierzyć obiekt kwantowy trzeba wchodzić z nim w interakcje? Wyobrażam sobie jakieś pomiary "z boku" chociażby na podstawie zjawisk które ten obiekt wywołał

    • @krzysztofturski9070
      @krzysztofturski9070 10 หลายเดือนก่อน

      A czy kiedyś zdarzyło Ci się obserwować „z boku" tylko zjawiska, bo zależało Ci na udowodnieniu komuś że wszedł w interakcję z obiektem wywołującym te zjawiska? Na pewno. Ciekawe jak to zrobiłeś, skoro dla Ciebie sama obserwacja zjawisk nie świadczy i tym, żę ten ktoś musiał wejść przedtem w interakcję z obiektem, byś Ty mógł sobie później obserwować te zjawiska których tamta interakcja była przyczyną. Interakcja nie ważne przez kogo czy przez nikogo tylko np. przez deszcz ale być musi.
      Pzdr.

    • @sky16280
      @sky16280 10 หลายเดือนก่อน +4

      problem tkwi w tym, że sama obserwacja już stanowi interakcję

    • @91xiv
      @91xiv 10 หลายเดือนก่อน

      @@sky16280 w jaki sposób

    • @krzysztofturski9070
      @krzysztofturski9070 10 หลายเดือนก่อน +3

      @@91xiv
      Nikt Cię lepiej nie przekona jak Ty sam więc:
      Idź i wejdź do piwnicy bez.okien z książką z obrazkami i sobie oglądaj obrazki w niej. Przekonasz się że coś jednak słabo idzie oglądanie obrazków . Czy to przypadkiem nie przez brak jakiejś interakcji obrazków z Twoimi oczami co?
      A gdyby tak bombardować fotonami książkę. Fotony by się odbijały od obrazków w książce i jakaś ich część wpadała by do Twoich oczu. Czy to pomogłoby trochę w oglądaniu czy nie? Pomyśl o tym. Teraz pełne skupienie bo nachodzi kluczowe pytanie.
      Czy to bombardowanie można nazwać interakcją czy nie.?
      Tutaj daj se że 2 h na spokojnie.Gdyby jednak okazało się że 2 kwestia to zbyt gruby problem służę pytaniem naprowadzającym. Zastanów się nad vzymś takim. Kiedyś każdy zakład fotograficzny dysponował specjalnym pomieszczeniem zwanym „ciemnią" do wywoływania zdjęć. Daczego im była ona potrzebna? Przeanalizuj sprawę. Gdy to zrobisz to już dale soboiej dasz radę rozwiązać swój problem napewno. Powo.
      Pzdr.l.

    • @marcinj.9386
      @marcinj.9386 8 หลายเดือนก่อน

      @@sky16280 no właśnie, a obserwacja na zasadzie cienia cząsteczki, atomu? Wiesz, stoisz, lampa cie oświetla i masz swój cień na ścianie. Takie protony dało by się tak zobrazować?
      Tyle że, chyba wciąż problemem jest to że foto wysoko energetyczny wejdzie w interakcje...

  • @zuzannakonior6284
    @zuzannakonior6284 9 หลายเดือนก่อน

    Po co tu jestem dkoro zasadniczo intereduje mnie eschatologia i transcendencja?🤔

  • @przemyslawmrowka-gy9pu
    @przemyslawmrowka-gy9pu 10 หลายเดือนก่อน +1

    Od dłuższego czasu nachodzi mnie pytanie..czy czas się rozszerza jak przeszczeń i czy przyspiesza

    • @tardigrade9282
      @tardigrade9282 10 หลายเดือนก่อน

      U sure ?

    • @kooboos89
      @kooboos89 10 หลายเดือนก่อน

      To cos z przeszczepem zwiazanego?

  • @youcover3706
    @youcover3706 10 หลายเดือนก่อน +1

    haubicą w głowę Panie Leszku, to raczej trzeba by sporo pozbierać, żeby coś zobaczyć :) ale kumam porównanie :)

  • @milan132
    @milan132 10 หลายเดือนก่อน +2

    w szczegolnej teorii wzglednosci jest zalozenie ze predkosc swiatla jest stala, ale nigdy nie udowodniono tego, z doswiadczenia michelsona morleya wiadomo ze dwukierunkowa predkosc swiatla czyli tam i spowrotem jej srednia predkosc jest stala, nie bylo doswiadczenia ktore by udowodnilo ze swiatlo w jednym kierunku ma stalą predkosc i wynosi tyle samo

    • @olasek7972
      @olasek7972 10 หลายเดือนก่อน +2

      udowodniono, towarzyszu Milan, jak pisaliśmy, wierz sobie w swoją religie Szostka 😂

    • @milan132
      @milan132 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@olasek7972 gdzie?

  • @monas1510
    @monas1510 10 หลายเดือนก่อน

    ❤❤❤

  • @jakubb190
    @jakubb190 10 หลายเดือนก่อน +2

    Ktoś cóś fosfór 😂🎉

  • @eragravityeye114
    @eragravityeye114 10 หลายเดือนก่อน +3

    Atomowi udało się prześwietlić naukowców 😁

  • @dominikorlowski
    @dominikorlowski 10 หลายเดือนก่อน

    😁😁😁

  • @aemic0pl
    @aemic0pl 10 หลายเดือนก่อน +2

    Zegary u Was stoją ;)) PS - fosfOr, a nie fosfÓr ;P

  • @XVT77
    @XVT77 8 หลายเดือนก่อน

    kto zbudował taką krzywą ścianę i kto wbił pinezki 📌 📌 w cegły XD

  • @LittleBoobsLover
    @LittleBoobsLover 10 หลายเดือนก่อน +2

    1:23 you are welcome ;p

  • @wojtekrynkowski2172
    @wojtekrynkowski2172 10 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo śmieszne. To tylko ciekawostki bo jacyś naukowcy dostali zabawki. Powiedzcie coś o pracach Alfvena, szwedzkiego zdobywcy nagrody Nobla (magnetohydrodynamika) i metryce Kerra. Jest to jedno z nielicznych rozwiązań równania pola Einstaina. Jak ktoś ma cierpliwość mężczyzny, to równanie to jest tak naprawdę 10 sprzężonych równań hiperboliczno-eliptycznych, bardzo trudnych do rozwiązania. Z całym szacunkiem robicie wodę z mózgu dla młodych ludzi, którzy chcą zajmować się fizyką.

  • @karnisz-qh9tm
    @karnisz-qh9tm 10 หลายเดือนก่อน +1

    :)

  • @dixon555555
    @dixon555555 10 หลายเดือนก่อน +1

    Kupą mości kwarki, kupą 😂

  • @cepheus9340
    @cepheus9340 10 หลายเดือนก่อน

    *zieeeeew*

  • @wojciechzakrzewski5816
    @wojciechzakrzewski5816 9 หลายเดือนก่อน

    Na Ukrainie trwają intensywne badania struktury wewnętrznej nazizmu

  • @Ja-vr5tr
    @Ja-vr5tr 10 หลายเดือนก่อน

    🌻🔆🌈🎼🎶🫧🌫️💫☀️🗝️🔻🌎♾️

  • @deadmeatfamilia
    @deadmeatfamilia 10 หลายเดือนก่อน +3

    Pierwsi

  • @krzysztofszymczak187
    @krzysztofszymczak187 10 หลายเดือนก่อน

    I do góry

  • @kp5899
    @kp5899 10 หลายเดือนก่อน +3

    Kiedyś miałem biegunkę, i w kupie były skwarki.

  • @SK9L9T9R
    @SK9L9T9R 10 หลายเดือนก่อน +1

    Zegar nie działa 🕰

    • @krzysztof7898
      @krzysztof7898 10 หลายเดือนก่อน +2

      Czas się zatrzymał.

    • @buencamino7590
      @buencamino7590 9 หลายเดือนก่อน

      To podróż z prędkością światła, czas nie upływa 😁

  • @domine88523
    @domine88523 10 หลายเดือนก่อน +1

    Zegarek se nastawcie

  • @bombadil7867
    @bombadil7867 9 หลายเดือนก่อน

    Zegar wam stanął

  • @kamilsikorski861
    @kamilsikorski861 10 หลายเดือนก่อน

    Ustawcie te zegary bo się skupić nie mogę …

  • @authentic1997
    @authentic1997 10 หลายเดือนก่อน +3

    Co to za bajki dla dzieci?

    • @wojciechdanowski8397
      @wojciechdanowski8397 10 หลายเดือนก่อน +4

      Edukacyjne 🙂

    • @krzysztof7898
      @krzysztof7898 10 หลายเดือนก่อน +1

      Pinky i mózg.

    • @olasek7972
      @olasek7972 10 หลายเดือนก่อน

      widocznie dla takich dzieci jak ty

    • @AKKOS
      @AKKOS 10 หลายเดือนก่อน

      Wierzysz w karty tarota

    • @authentic1997
      @authentic1997 10 หลายเดือนก่อน

      @@AKKOS nie wierze, ja wiem.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 9 หลายเดือนก่อน

    Farmazony. Teoretyzowanie.

  • @PominReklamy
    @PominReklamy 10 หลายเดือนก่อน

    Jacy my ? Amerykanie, Niemcy i Japończycy co najwyżej a nie Polacy, i kto jeszcze , może Masajowie i Pigmeje

    • @SextusHempiryk
      @SextusHempiryk 9 หลายเดือนก่อน

      Na pewno nie ty...

  • @bijgomeza3949
    @bijgomeza3949 10 หลายเดือนก่อน

    okrutnicy strzelają z haubicy

  • @Twardostaj
    @Twardostaj 10 หลายเดือนก่อน

    Super, super, ale mozecie sobie w przyszlosci nie wchodzic w zdanie co chwila?

  • @bubapsp
    @bubapsp 10 หลายเดือนก่อน +8

    Pierdholenie Leszka z odcinka na odcinek staje się nudne

    • @krzysztof7898
      @krzysztof7898 10 หลายเดือนก่อน +2

      Lepsza była Sonda.

  • @buwizz.pl-jadezprademPL
    @buwizz.pl-jadezprademPL 10 หลายเดือนก่อน +6

    Umysł Leszka nie odpuścił… Przemielił i na zakończenie wytworzył puentę z kupą 😂

  • @mimekspartan
    @mimekspartan 10 หลายเดือนก่อน

    Czas na ścianie się Wam zatrzymał :-D