Jak powstają supernowe i jakie są ich rodzaje? - AstroKwadrans

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2022
  • Dzisiaj o rodzajach supernowych, czyli idealnie na świąteczną gwiazdkę. Czym są i jak powstają te kosmiczne wybuchy i jakie są ich rodzaje? Do czego możemy wykorzystywać supernowe? W dzisiejszym AstroKwadransie rozmawiamy właśnie na temat tego specyficznego stanu w jakim mogą znaleźć się niektóre gwiazdy.
    👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
    Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na TH-cam pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
    ❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
    ✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
    🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
    Więcej szczegółów na profilu w linku.
    ❤️ Dołącz do Wspierających na TH-cam. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
    ✔️ rozwinięcia odcinków,
    ✔️ dodatkowe streamy na żywo,
    ✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
    ✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
    🔔 / @astrofaza
    ❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
    🔔 astroszop.pl​
    🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
    ✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
    ➡️ / astrofaza.pl​
    ✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
    ➡️ / astrofazapl​​
    ✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
    ➡️ / discord
    ✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
    ➡️ / astromisie
    ✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
    ✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
    ⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
    A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
    ➡️ th-cam.com/users/astrofaza?sub_co...
    DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
    Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 141

  • @PilasV3
    @PilasV3 ปีที่แล้ว +181

    Uważam, że rozpoczęcie współpracy z Leszkiem, to jedna z najlepszych decyzji, jakie podjąłeś. Lubiłem Cię oglądać wcześniej, jednakże po rozpoczęciu studiów (nanotechnologia) zacząłem wymagać nieco bardziej dogłębnych informacji. Połączenie talentu popularyzatorskiego i wiedzy naukowca pasuje idealnie i mogę słuchać Was bez końca. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

    • @maxxmaxx5381
      @maxxmaxx5381 ปีที่แล้ว +8

      Leszek top top top 😉👍👍👍

    • @ImPulS1996
      @ImPulS1996 ปีที่แล้ว +7

      Racja, Leszek jest bardzo dobrym nauczycielem / opowiadaczem naukowym

    • @jn01996
      @jn01996 ปีที่แล้ว +15

      Przyszedłem dla Piotrka zostałem dla Leszka

  • @mistycznydzik2810
    @mistycznydzik2810 8 หลายเดือนก่อน

    Przecież tych rozmów można słuchać i słuchać, cudo

  • @mateuszkrol3393
    @mateuszkrol3393 ปีที่แล้ว +30

    Wasz duet to jedna z najlepszych rzeczy jaka spotkała Polski internet! 🎉🎉🎉

  • @adriano7678
    @adriano7678 ปีที่แล้ว +22

    Pan profesor to jest gość, jak ja go lubię słuchać :)

  • @piotradamczyk8903
    @piotradamczyk8903 ปีที่แล้ว +32

    Gdy Leszek mówi, że coś jest proste, to bądźmy czujni :)

    • @ZanHellish
      @ZanHellish 9 หลายเดือนก่อน

      to wiedz ze cos sie dzieje

    • @kooboos89
      @kooboos89 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@ZanHellishwiedz, że szatan sie nim interesuje

  • @daniellus
    @daniellus ปีที่แล้ว +4

    Nikt tak nie wyjaśni kosmicznych prawideł jak pan Leszek. Można słuchać i słuchać...

  • @kamilqwe8803
    @kamilqwe8803 ปีที่แล้ว +5

    9:30 Welon można oglądać pod dość dobrym niebem, dobrze go widać z filtrem UHC i na teleskopie newtonowskim 10 cali.

  • @segnawierzchowcu8562
    @segnawierzchowcu8562 ปีที่แล้ว +46

    Panowie można Was słuchać bez końca, zawsze puszczam do snu i później nie śpię do 4, dziękuję za tyle dobrego kontentu na polskim yt. Wesołych Świąt, dobra robota!

    • @matemp5815
      @matemp5815 ปีที่แล้ว +6

      mam tak samo a na 7 do roboty : P pozdrawiam .

    • @sadsasadsada1041
      @sadsasadsada1041 ปีที่แล้ว +2

      A propos filmu 3:43😂

    • @matemp5815
      @matemp5815 ปีที่แล้ว

      LADNIE !🙂

    • @Nazgulllo
      @Nazgulllo ปีที่แล้ว

      Robię dokładnie tak samo!
      🖖

  • @youlosewithme
    @youlosewithme ปีที่แล้ว +1

    Panie Leszku. Mądrego to miło i dobrze posłuchać.

    • @kooboos89
      @kooboos89 8 หลายเดือนก่อน

      Leszek to nie Lech

    • @youlosewithme
      @youlosewithme 8 หลายเดือนก่อน

      @@kooboos89 Panie Leszku.

  • @maciejluczkiewicz
    @maciejluczkiewicz ปีที่แล้ว +17

    Nie wyjaśniono skąd wzięła się nazwa "supernowa". Nie wyjaśniono też dokładnie, skąd wzięła się nazwa "nowa" bo od tego trzeba zacząć.
    Otóż obserwowano już od średniowiecza gwiazdy, które nagle niejako pojawiały się na niebie. Wcześniej nie było tam widać żadnej gwiazdy, a potem nagle pojawiały się i po jakimś czasie znikały. Nazwano je gwiazdami nowymi. Długo później wyjaśniono mechanizm tego zjawiska. W układzie podwójnym białego karła i innej gwiazdy następuje przepływ materii z gwiazdy do białego karła. Wokoło białego karła tworzy się dysk akrecyjny opadającej na niego materii. Gdy w dysku akrecyjnym dojdzie do syntezy termojądrowej, następuje jego eksplozja i gwałtowne pojaśnienienie całego układu. To właśnie jest zjawisko nowej. Taki cykl może powtarzać się wiele razy, stad występują tzw. nowe powrotne.
    Gdy w XIX wieku nie wiedziano jeszcze czym jest M31, mgławica Andromedy, były różne podejrzenia. Uznawano, że może to być formujący się układ planetarny, gdzie jeszcze nie zapaliła się centralna gwiazda. Mało kto uważał, że poza naszą Galaktyką istnieje coś więcej. W 1885 roku zaobserwowano w samym środku M31 zapalenie się jasnego punktu, więc uznano, że centralna gwiazda osiągnęła stan krytyczny i zaczęły się w niej reakcje termojądrowe. Po kilku miesiącach gwiazda zanikła. Uznano ją za nową, która przypadkowo pojawiła się na tle mgławicy Andromedy. Nazwano ją S Andromedae.
    Dokładniejsze badania przeprowadzone wiele lat później, wykazały że mgławica Andromedy ma silne przesunięcie ku czerwieni, a dodatkowo jej widmo odpowiada widmu gwiazd a nie znanych mgławic. Wykryto wiele nowych, tylko i wyłącznie na tle mgławicy Andromedy, ale wszystkie były niezwykle słabe. Porównując krzywe ich blasku z innymi, ustalono, że muszą być bardzo daleko. Zajmujący się tym Herber Curtis oszacował odległość na około 10-krotnie dalszą niż znane dotąd nowe. Stąd wysunął koncepcję, że są poza nasza galaktyką i że Wszechświat składa się z wysp materii, odrębnych galaktyk. Po użyciu większych teleskopów wykryto na tle mgławicy Andromedy cefeidy, które badano dość intensywnie. Zajmował się tym niejaki Edwin Hubble ;). Występowały tylko na jej tle, w takim zagęszczeniu jak nigdzie indziej na niebie. Wszystkie okazały się bardzo słabe. Przesunięcie ku czerwieni i taka ilość cefeid oraz nowych w jednym miejscu wykazały, że jest to obiekt położony daleko poza naszą Galaktyką i uznano że to odrębna galaktyka, a nie żaden formujący się układ planetarny czy mgławica. Wtedy przypomniano sobie o S Andromedae.
    Uznano, że mogła to być nowa w naszej Galaktyce, która rzeczywiście znalazła się na jednej lini z galaktyką Andromedy. Ale nie znaleziono po niej żadnych śladów. Jedyne wyjaśnienie było takie, że musiała to być anormalnie jasna nowa, która znajdowała się w samej galaktyce Andromedy. Jej jasność miliony razy przewyższała jasność zwykłej nowej. Dlatego nazwano ją supernową.
    Wtedy badacze zadali sobie pytanie, że skoro w innej galaktyce pojawiła się supernowa, o takiej jasności jak cała reszta galaktyki, to i może w naszej takie zjawiska się pojawiały? Ustalono, że źródła historyczne wspomniały o czterech niezwykle jasnych "nowych gwiazdach", które były widoczne nawet w ciągu dnia. Pojawiały się w 1006 (nowa w Wilku), 1054 (nowa w Byku), 1572 (nowa Tychona w Kasjopei) i 1604 roku (nowa Keplera w Wężowniku). Uznano je właśnie za supernowe w naszej galaktyce, na ich miejscach odkryto potem pozostałości po wybuchach. Najjaśniejsza była ta z 1006 roku.
    Najbliższą supernową po 1604 roku była SN1987A w Wielkim Obłoku Magellana. Supernowa Ia z 1885 roku (S Andromedae) była położona dalej, w galaktyce Andromedy.
    Szczególnym przypadkiem układu podwójnego prowadzącego do nowej jest omówiony tu układ, gdy biały karzeł jest bardzo masywny i zbliża się go granicy Chandrasekhara. Może nastąpić jej przekroczenie, utrata stabilności przez białego karła, oraz eksplozja obejmująca całą jego objętość, czyli eksplozja supernowej typu Ia.
    Każdy pierwiastek cięższy od helu znalazł się na Ziemi w wyniku eksplozji supernowych typu II, nie tylko złoto. Bez eksplozji supernowej typu II wszystkie ciężkie jądra pozostałyby w jądrach gwiazd, w tym przypadku białych karłów. Cały Układ Słoneczny powstał już po tym, jak kosmos został wypełniony cięższymi pierwiastkami po wczesnych eksplozjach supernowych. Wszystko niemal co buduje choćby nasze ciała, też powstało w jądrach gwiazd i w wyniku eksplozji supernowych typu II zostało rozrzucone w przestrzeni. Bez superowych nie byłoby gwiazd II generacji ani planet takich jak Ziemia.

  • @rafalkrajewski4367
    @rafalkrajewski4367 ปีที่แล้ว +8

    Oglądałem ostatnio wykład profesora Meissnera i najnowsze badania mówią,że te ciężkie pierwiastki powstają częściej jednak przy zderzeniach gwiazd neutronowych,niż przy wybuchach supernowych.

  • @irenasmolik1127
    @irenasmolik1127 ปีที่แล้ว +1

    SuperNova Dance coś wspaniałego na Karnawał gratuluję i pozdrawiam.

  • @meanral
    @meanral ปีที่แล้ว +2

    ooo to na pewno do obejrzenia zawsze fascynowały mnie cuda kosmosu a gwiazdy dostarczają ich najwięcej kiedyś nawet robiłem prezentacje na dowolny temat i od razu padło na "śmierć gwiazd" a wiadomo o którą wersję zawsze chodzi najbardziej :)

  • @admier777
    @admier777 ปีที่แล้ว +2

    Super temat na Sylwestra :) :) :)

  • @cezarfocus3645
    @cezarfocus3645 ปีที่แล้ว +2

    Kocham te rozmowy

  • @rafru6311
    @rafru6311 ปีที่แล้ว +1

    Wesołych Świąt Bożego Narodzenia ❤Odcinek do zobaczenia po nich.

  • @cezarfocus3645
    @cezarfocus3645 ปีที่แล้ว +1

    Kocham wasze serie

  • @miroprosniak1502
    @miroprosniak1502 ปีที่แล้ว

    Dziękujemy.

  • @jakubkaminski2341
    @jakubkaminski2341 ปีที่แล้ว

    Miniaturka kanału taka zdradliwa, myślałem, że nowy odcinek Astronarium, również z mądrymi rzeczami ;D

  • @rolandorlando5404
    @rolandorlando5404 ปีที่แล้ว +1

    Miła odskocznia od awantury na wschodzie.

  • @marcinasss6669
    @marcinasss6669 ปีที่แล้ว +4

    Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku

  • @filipoo6290
    @filipoo6290 ปีที่แล้ว +5

    Barszczyk, rybka i można słuchać :) Pozdrawiam

    • @rubukh
      @rubukh ปีที่แล้ว +3

      Barszczuś, rybuleńka i możnusia słuchusiać :D Pozdrawialeńkusiam

  • @Yuki-oi1ou
    @Yuki-oi1ou ปีที่แล้ว

    Yay astrofaza jak miło

  • @toomopl
    @toomopl ปีที่แล้ว +1

    Pierwszy raz oglądam bez adblcka. Nayebane reklam, ale dam suba bo pan Leszek robi robotę. Pierwszy raz pojawił się w serii BS3S. Współpraca z Panem Leszkiem to strzał w 10.

    • @nostradamusgaming600
      @nostradamusgaming600 ปีที่แล้ว

      ja korzystam w ublock.... dla mnie moglby i byc te reklamy gdyby tylko nie byly 200% glosniejsze

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver ปีที่แล้ว

      @@nostradamusgaming600 uBlock obowiązkowy.

  • @hubabz
    @hubabz ปีที่แล้ว

    Materiał o superzjawiskowych obiektach kosmicznych, Supernowych? A czemu by nie! Taką tematykę, tak rzetelnie jak przez prowadzących ten kanał prezentowaną, to przytulić można zawsze! Panowie z AstroFazy, kurnia balans jesteście polskimi odpowiednikami Briana Coxa i Briana Greena! Co istotne, robicie to, co lubicie i dla ludzi, którzy to lubią i którzy chcą się po prostu czegoś o zjawiskach zachodzących we Wszechświecie dowiedzieć! W przypadku Supernowych oprócz fenomenu fizycznego tego obiektu/zespołu obiektów, którymi Supernowe są, gdzie sam ten fenomen mimo iż jest niesamowity sam w sobie, zastanawia mnie coś jeszcze: czy gdzieś tam we Wszechświecie istnieje Cywilizacja, której zaawansowanie technologiczne jest tak ogromne, tak zróżnicowane, że umożliwia jej korzystanie z całej energii, którą uwalnia supernowa podczas swojego zjawiskowego wybuchu?

  • @lukaszmajczyk831
    @lukaszmajczyk831 ปีที่แล้ว +2

    Boom, boom, boom, boom! Vengaboys - to mógłby być dobry podkład pod supernowa dance 🙂

    • @kooboos89
      @kooboos89 8 หลายเดือนก่อน

      Predzej Chuck Berry ;)

  • @grazynadabrowska4146
    @grazynadabrowska4146 ปีที่แล้ว +1

    21:20 A słyszałem na wykładzie prof. Meissnera, że ciężkie pierwiastki (typu złoto, uran, platyna) powstają głównie w zderzeniach gwiazd neutronowych, a nie w supernowych, jak sądzono dotychczas. Wybuchy supernowych są zbyt mało efektywnymi źródłami tych pierwiastków.

    • @kooboos89
      @kooboos89 8 หลายเดือนก่อน

      Powstaja one w wybuchach kilonowych.

  • @jansros2955
    @jansros2955 ปีที่แล้ว +3

    Wasz duet to jedna z najlepszych rzeczy jaka spotkała Polski internet! Ale prof Meissner inaczej wypowiada się o powstawaniu pierwiastkow cięższych od żelaza. Ale to platonik.

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 ปีที่แล้ว

    Super 👌 gosc
    Czy byla juz audycja o meteorycie Pultuskim ponoc byl to najwiekszy deszcz meteorytow w histori
    Resztki carscy urzednicy zabrali do Petersburga bardzo ciekawe

  • @dixon555555
    @dixon555555 ปีที่แล้ว +2

    Jak słucham Pana Leszka, to przypomina mi się dowcip.
    Jasnowidz do jasnowidza:
    - Wiesz co?
    - Wiem ...

  • @Mar-Kooz
    @Mar-Kooz ปีที่แล้ว +1

    Wasz "kwadrans" niedługo zmieni się w podwójny kwadrans. Ale mnie to absolutnie nie przeszkadza!

  • @Medwyx
    @Medwyx 5 หลายเดือนก่อน

    Proszę Panów: Leszka Błaszkiewicza & Piotra Koseka o poruszenie tematów "sióstr" supernowych, w kolejnych AstroKwadransach, czyli: hipernowych, kilonowych & mikronowych, a gdy są kolejnemi rodzaje -nowych - to i ich - tak, jeden AstroKwadrans na jeden rodzaj, jak tu Panowie mówili o supernowych wyłącznie. Jak Panowie odnoszą się ku temu konceptowi???

  • @Banerled
    @Banerled ปีที่แล้ว +1

    *Wiedza dr hab. Leszka już dawno zagięła wiedzę samej Wiedzy.*
    _Wielkie pozdro._

    • @kooboos89
      @kooboos89 8 หลายเดือนก่อน

      Bez przesady. Gdzies tam cos zaslyszal i gada ogolnikowo. Poziom serwowanych danych poziom szkoly sredniej.

  • @KrzyhcoMao
    @KrzyhcoMao ปีที่แล้ว +2

    Ciekawe. Jaki jest tytuł tej publikacji o supernowej sprzed 11 mld lat?

  • @McFly363
    @McFly363 ปีที่แล้ว

    panie Piotrze może by tak jeden z odcinków POP SCIENCE poświęcić na działalność CERNU

  • @adamsadowski7412
    @adamsadowski7412 ปีที่แล้ว

    Supernowe to ciekawy temat ale czy możliwe jest wejście innej gwiazdy w nasz układ słoneczny i wyrzucenie Ziemi z orbity? Dość mało informacji na ten temat ale ostatnio sporo się mówiło o Gliese 710

  • @toomopl
    @toomopl ปีที่แล้ว +2

    A kiedy POP SCIENCE na temat cywilizacji Ziemskich które były przed homo sapiens, czyli neardertalczycy, homo habilis, reptilianie.😁

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista ปีที่แล้ว

    Co do zmian gwiazd - to z racji na odległości za dokładnie tego nie zaobserwujemy, ale tak, jak na naszym Słońcu mamy zjawisko plam, tak jest i na wielu gwiazdach i to się objawia lekkimi zmianami jasności również. Aczkolwiek jest to mało spektakularne, a przy dużo dalszych obiektach zasadniczo pomijalne zjawisko.

  • @Anka60plus
    @Anka60plus ปีที่แล้ว +1

    I powstaje tutaj świąteczne, egzystencjalne pytanie:. I po co to wszystko?

  • @milan132
    @milan132 ปีที่แล้ว

    sily dyspersyjne londona ciekawy temat nigdy o nim nie bylo, i dlaczego stala grawitacji nie jest stala

  • @Mefju1
    @Mefju1 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego zegarek bliżej Piotra zatrzymał się w czasie? Czy to efekt silnej grawitacji?

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver ปีที่แล้ว +1

      On liczy czas dla fotonów.

    • @juliawierzbicka2201
      @juliawierzbicka2201 ปีที่แล้ว +2

      Piotrek zakrzywia czasoprzestrzeń i czas się zatrzymał :P

  • @herbatkowo2491
    @herbatkowo2491 ปีที่แล้ว

    supernowa typu D ma miejsce gdy gwiazda zapada się bezpośrednio do czarnej dziury. jest do D i G widać.

  • @omamale69
    @omamale69 ปีที่แล้ว

    Supernova dance to musi być pod "shooting stars"

  • @OddSoxChris
    @OddSoxChris ปีที่แล้ว

    01:48 powinna się nazywać "superstara" ;)

  • @marekp561
    @marekp561 ปีที่แล้ว +1

    Pan Leszek to swój chłop.

  • @jestes71830
    @jestes71830 ปีที่แล้ว

    W przyszłości nasze słońce urośnie ale tylko na promieniu a nie masie. Więc jak mała będzie jego gęstość? Czy jest możliwe że merkury albo wenus mogłyby jakiś czas orbitować wewnątrz słońca?

    • @dominikkurek1155
      @dominikkurek1155 ปีที่แล้ว

      Jeśli promień Słońca zwiększy się około 100 razy, to średnia gęstość zmniejszy się milion razy. Możliwe że wówczas na skraju w tak rzadkim środowisku skaliste planety przetrwają.

  • @syriusz84
    @syriusz84 ปีที่แล้ว

    Pair instability supernova co z tym typam

  • @mateuszlatos8831
    @mateuszlatos8831 ปีที่แล้ว +1

    Czy liczenie przeszłości w latach ma sens skoro wtedy nie było ziemi ani układu słonecznego i nie było takiej jednostki czasu. Czy czas wtedy upływa wszędzie we wszechświecie tak jak na ziemi teraz i ta jednostka roku była taka jak teraz?
    Czy mówienie dwa miliardy lat temu ma naprawdę sens i możemy wierzyć ze to było faktycznie mniej więcej wtedy?

    • @metanoll1608
      @metanoll1608 ปีที่แล้ว +2

      A czy 10 lat temu inaczej mierzyłeś czas?

    • @mateuszlatos8831
      @mateuszlatos8831 ปีที่แล้ว

      @@metanoll1608 wiemy od niedawna ze w określonych warunkach czas upływa w rożny sposób. Nie wiemy jakie dokładnie warunki istniały w początkach formowania się wszechświata. Wiemy również ze w pobliżu olbrzymiej masy czas upływa inaczej a w początkach formowania się wszechświata takie skupiska materii były. Tu nasuwa mi się twierdzenie ze wszechświat może mieć te 13,7 mld lat ale tylko z naszej perspektywy i to może być mylna wartość gdyż kiedy miał większa gęstość czas upływał inaczej. A jeżeli czas tak naprawdę cały czas przyspiesza?

    • @przemekkrzykos
      @przemekkrzykos ปีที่แล้ว

      @@mateuszlatos8831 przecież nikt nie mówi że 13,7mld lat dotyczy jakichś jednostek czasu bezwzględnego. Wiadomo że jest to upływ czasu z naszej perspektywy. A to że po drodze, są "pofalowania" czasu to zupełnie oczywista sprawa.

    • @MrCytrus89
      @MrCytrus89 ปีที่แล้ว

      @@metanoll1608 twoje pytanie jest pozbawione sensu i się z niewiedzy, iż kiedyś dzień na Ziemi tak dużo krócej. A skoro dzień był krótszy, to i rok także... Nie od dziś wiadomo, że czas obrotu Ziemi (dzień) wydłuża się. Na początku swojego istnienia Ziemia zderzyła się z Theą, w wyniku czego powstał Księżyc. Szacuje się, że po tym zdarzeniu dzień początkowo trwał około 6 godzin, zaś obecne prawie 24 godziny są wynikiem spowalniania rotacji na przestrzeni dziejów.

  • @qazxcv25
    @qazxcv25 ปีที่แล้ว

    Ile razy może "wybuchnąć" biały karzeł? Jako supernowa 1a. Czy może w przyszłości znów rozbłysnąć biały kaszel jako supernowa 1a.

    • @maciejluczkiewicz
      @maciejluczkiewicz ปีที่แล้ว +4

      Może wybuchnąć raz. Eksplozja niszczy go całkowicie. Ale musi to być szczególnie masywny biały karzeł, o masie zbliżonej do granicy Chandrasekhara. 99,99% Białych karłów nie zbliża się do tej granicy i nie ma szans wybuchnąć jako supernowa typu Ia. Ponadto taki szczególny biały karzeł musi być w szczególnym układzie podwójnym. To naprawdę rzadkie zjawisko, nawet na skalę galaktyki.
      Zupełnie czym innym jest zjawisko nowej. Tam też jest układ podwójny białego karła z inną gwiazdą. Ale nie następuje przekroczenia granicy Chandrasekhara, wybucha sama wirująca wokoło białego karła materia podkradana z drugiej gwiazdy, czyli tzw. dysk akrecyjny. Takie zjawisko może się powtarzać w danym układzie (nowa powrotna)

  • @rybakrybak4020
    @rybakrybak4020 ปีที่แล้ว +5

    Czym różni się supernowa od
    superstarej?

    • @YTtomek
      @YTtomek ปีที่แล้ว +21

      Od superstarej dostajesz dużo kieszonkowego, a supernowa z kolei doi cię z kasy.

    • @Bobrzanox
      @Bobrzanox ปีที่แล้ว +2

      @@YTtomek Brilliant 🤣🤣🤣

  •  ปีที่แล้ว

    SUpernowa dance music:
    Vengaboys - Boom, Boom, Boom, Boom!

  • @tajnytajniak1637
    @tajnytajniak1637 ปีที่แล้ว

    Widzę że obraz od Leszka się dobrze prezentuję

  • @bobikbonbon
    @bobikbonbon ปีที่แล้ว

    Ej, naszła mnie właśnie taka myśl. Czemu jak jesteśmy pod wodą i krzykniemy z całej siły, odbiorca nad wodą zobaczy tylko "bulbonki" ale nie usłyszy krzyku/głosu?
    Kij z tym ae "nurtuje"... to pytanie.

    • @Nerphex
      @Nerphex ปีที่แล้ว

      Dźwięk to fala akustyczna - fala płynąca przez powietrze. Jeżeli masz trzy wiaderka z wodą i w jednym wywołasz falę wodną, to ta fala nie przeniesie do drugiego wiaderka. My ludzie komunikujemy się falami akustycznymi, delfiny - falami wodnymi. Mamy jeszcze fale wifi i przemiany informacji np. przemiana fali wifi w falę akustyczną. W uproszczeniu można wyróżnić cztery zjawiska: materia (to też stan energii), energia, informacja (fale, życie, teoria informacji) i przestrzeń. My, jako biopolimerowe roboty, potrzebujemy materii (materiały budulcowe), energii i informacji, która służy do manipulacji środowiskiem, a to materią, a to energią, a to żywymi istotami. Informacja pozwala stworzyć kontrolowany ciąg przemian materii, energii i informacji w przestrzeni.

  • @arekkapral4638
    @arekkapral4638 ปีที่แล้ว +6

    Sugeruję zmianę nazwy na AstroPogadanka z Lechem. Po pierwsze nie będziecie wprowadzać zamętu w odmierzanie czasu a po drugie będzie szansa na tytularnego sponsora. :D

    • @rafru6311
      @rafru6311 ปีที่แล้ว

      Od Lecha się zdycha

  • @radekpawelczyk6009
    @radekpawelczyk6009 ปีที่แล้ว

    5:05 *trzeciej populacji

  • @grzegorzkoodziej3582
    @grzegorzkoodziej3582 ปีที่แล้ว +1

    Raz na sto lat w galaktyce Ku***x.... Wybucha super nowa.... :D

  • @cespenaster
    @cespenaster ปีที่แล้ว

    Jedyny utwór muzyczny jaki pasuje do Supernowa dens to Astronomia xD

  • @lionsheart1980
    @lionsheart1980 ปีที่แล้ว +2

    Na jednym zegarze 12 : 02 na drugim 10 : 09 - wiadomo, czas jest pojęciem względnym ! 😂 😉 😛

    • @arekkapral4638
      @arekkapral4638 ปีที่แล้ว +1

      Bo wielki budzik jst zegarem doskonale wskazującym godzinę dwa razy na dobę. Większy wskauje czas przybliżony.

  • @gimley
    @gimley ปีที่แล้ว

    Ktoś widział amerykański film pt. "Wielki Arizoński teleskop i laski z Nevraski" ?

  • @kuba91119
    @kuba91119 ปีที่แล้ว

    Na planecie Astrofaza kwadrans jest prawie 2 razy dłuższy niż na ziemi

  • @adamwojtasik3583
    @adamwojtasik3583 ปีที่แล้ว

    Krzyś wstrzymał dotację bo pali wszystkim co ma a nie chce się wyrzuć do hoboka i jak usłyszał straż miejska to styki się zapaliły dla niego

  • @lercoo2331
    @lercoo2331 ปีที่แล้ว

    Osobiście wolałem dawną Astrofazę... nie pasuję mi ta osoba do tego kanału i jej głos

  • @mikolajtrzeciecki1188
    @mikolajtrzeciecki1188 ปีที่แล้ว

    Szkoda ze nie wspomniano o supernowych typu rekombinacyjnego.

  • @hellicon139
    @hellicon139 ปีที่แล้ว +2

    Ten kanał to kontent Plancka, bardzo go mało i rzadko występuje ale warto go szukać :)

  • @panmielonka6673
    @panmielonka6673 ปีที่แล้ว

    Wiadomo czy wszystkie metale ciężkie występujące na ziemi pochodzą z jednej supernowej?

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver ปีที่แล้ว

      Pytanie dobre ale nie wiem czy jest to jakoś rozróżnialne.

  • @Diego105r
    @Diego105r ปีที่แล้ว

    Jak piosenka tematyczna to tylko Republika - Raz Na Milion Lat

  • @Seelow1233
    @Seelow1233 ปีที่แล้ว

    Czy jak słońce powiększy się zjadając planety to jądra planet (żelazne) staną się trucizną dla gwiazdy?

    • @arkudia
      @arkudia ปีที่แล้ว

      bedzie zgaga,piardzika se nie wyobrazam :)

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver ปีที่แล้ว

      @@arkudia Cierp ciało, coś chciało.

  • @Piotr59mb
    @Piotr59mb ปีที่แล้ว

    5:05 Nie vpowinno być "trzeciej populacji"?

    • @pejus78
      @pejus78 ปีที่แล้ว +1

      Powinno być :)

  • @wojciechzakrzewski5816
    @wojciechzakrzewski5816 8 หลายเดือนก่อน

    😂supernovadęs

  • @Dikej92
    @Dikej92 ปีที่แล้ว

    Kosmici wybudowali ten teleskop rolnetkowy zeby podkladac od nas kosmiczna bernadetke 😆

  • @Blejk_Karington
    @Blejk_Karington ปีที่แล้ว +1

    Powstaliśmy i żyjemy na "śmieciu na którymś coś tam się skondensowało"😁

  • @VerrixD
    @VerrixD ปีที่แล้ว

    Panowie nie działa was zegarek :D

  • @krzysztof5414
    @krzysztof5414 ปีที่แล้ว

    O, to gwiazdy też mają wiatry? No proszę, a tak się szcxycą że są takie super a tu bezwstydnie wiatry puszczają.

  • @michalk.sikorski882
    @michalk.sikorski882 ปีที่แล้ว

    Co te algorytmy kombinują?)

  • @norbertkarpo5387
    @norbertkarpo5387 ปีที่แล้ว +2

    Aha

  • @zbigniewgouch2063
    @zbigniewgouch2063 ปีที่แล้ว +1

    Jak przystało na dzień 25 grudnia 25 kciuk w górę 🙃

  • @korek1975
    @korek1975 ปีที่แล้ว

    PANOWIE COŚ MI NIE PASUJE ODKĄD PAMIĘTAM TO SŁOŃCE BYŁO GWIAZDĄ 3 GENERACJI A WY MÓWICIE ZE PIERWSZE GWIAZDY SĄ WŁASNIE 3 GENERACJI CZYŻBY ZMIENIŁA SIĘ NOMENKLATURA ???

    • @-LukasP
      @-LukasP ปีที่แล้ว

      TEŻ MI SIĘ TAK WYDAWAŁO ALE WIDOCZNIE ŹLE SIĘ WYDAWAŁO. TO MAŁO INTUICYJNA KLASYFIKACJA WIĘC MOŻE PRZECZYTALIŚMY JAKO PIERWSZĄ PRZEKRĘCONĄ INFORMACJĘ. POZDRAWIAM!!!!

  • @MajutowaRodzina
    @MajutowaRodzina ปีที่แล้ว

    Panie Szczuply do domu na swieta i wez łysego

  • @andrzejd4441
    @andrzejd4441 ปีที่แล้ว +1

    Mój złoty sygnet powstał w wyniku procesów alchemicznych.

  • @adamkowalski9559
    @adamkowalski9559 ปีที่แล้ว

    Skoro nic cięższego niż żelazo nie jest w stanie w gwieździe powstać, skąd biorą się pierwiastki cięższe?

    • @bladlogiczny7711
      @bladlogiczny7711 ปีที่แล้ว +4

      Nie jest w stanie powstać w wyniku syntezy w której wydziela się energia, ale skoro energii jest nadmiar. Cały czas są uwalniane też neutrony które są czasami wychwytywane i stopniowo powstają cięższe pierwiastki. W czasie wybuchu supernowej to wszystko jest rozsiewane. Jednak najcięższe pierwiastki powstają gdy dwie związane ze sobą grawitacyjnie gwiazdy staną się już gwiazdami neutronowymi i stopniowo zacieśniają orbity i dochodzi do ich zderzenia. Wtedy masowo są syntezowane najcięższe pierwiastki. W 2017 zaobserwowano takie zjawisko zwane kilonową w jej wyniku powstało mi. złoto o szacunkowej masie kuli ziemskiej i cała masa innych pierwiastków o dużej ilości neutronów w jądrze. Pod koniec filmu o tym mówią.

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver ปีที่แล้ว +1

      @@bladlogiczny7711 Dziwne, że od 2017 roku nie powstała jeszcze ekspedycja w celu przyciągnięcia tej masy złota do Ziemi.
      To oczywiście żart ;-)

    • @bladlogiczny7711
      @bladlogiczny7711 ปีที่แล้ว +1

      @@MortimerKadaver Całe szczęście. Oglądałeś może aktorską wersję "O dwóch takich co ukradli Księżyc?" Tam jest takie miasto gdzie wszystko jest ze złota i niektórzy mieszkańcy z wyjątkiem największych chciwców mają tego dosyć.

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver ปีที่แล้ว +1

      @@bladlogiczny7711 Na dłuższą metę złoto jest niewygodne, ciężkie, może upaść na stopę, nie można go zjeść, odblask słońca razi w oczy, same kłopoty ;-)

  • @marcingodziek4483
    @marcingodziek4483 ปีที่แล้ว +1

    Wszyscy o tych supernovych a o superstarej nikt nie mowi

    • @dominikkurek1155
      @dominikkurek1155 ปีที่แล้ว

      Gwiazdy w gromadach kulistych takie są.

  • @bogdanborkowski8130
    @bogdanborkowski8130 ปีที่แล้ว

    Nikt nie prosił każdy potrzebował

  • @sabumatva8841
    @sabumatva8841 ปีที่แล้ว

    :)

  • @aaaaaabbbccc9382
    @aaaaaabbbccc9382 ปีที่แล้ว

    To zupelnie nie tak. Supernova to po prostu duzy syf na czole

  • @caramelstoner
    @caramelstoner ปีที่แล้ว +1

    Ja to zawsze dostaje pomylenca jakiegos jak ogladam anglojezyczne kanaly to po angielsku miliard to bilion ... i te jednostki mi sie pierdziela zawsze, nasz bilion ich trylion a idz pan...

  • @kornekartru
    @kornekartru ปีที่แล้ว

    Panowie zezwalamy wam na poligamię bo w klonowanie nie wierzę

  • @Lesio614
    @Lesio614 ปีที่แล้ว +1

    Bateria w tym wielkim budziku padła,albo czas się zatrzymał pewnie blisko czarnej dziury nagrywane.

  • @emilchorazewski
    @emilchorazewski ปีที่แล้ว +3

    Przestań kiwać tą nogą. Bardzo to rozprasza.

    • @seventhsun1
      @seventhsun1 ปีที่แล้ว

      To normalne jak cię wkurza twój rozmówca, który prawie zawsze nie daje ci dojść do głosu i sprawia wrażenie jakby nie interesowało go to co masz do powiedzenia...

  • @bardy070
    @bardy070 ปีที่แล้ว

    first xD

  • @sanchopancho9268
    @sanchopancho9268 ปีที่แล้ว

    Kds

  • @EARTHCORE16
    @EARTHCORE16 ปีที่แล้ว

    sknerus

  • @czaplaa1840
    @czaplaa1840 ปีที่แล้ว

    Nie wiem czy tylko ja takie jebniecie na bani mam ale denerwuje mnie takie słabe oświetlenie na filmie

  • @AndreW_Raptor
    @AndreW_Raptor ปีที่แล้ว

    Niesłychanie chaotyczny stream. Słucham, ale dla laika, to kwestia czasu na unsubscribe... Niestety. Znacie bardziej ciekawe tego typu kanały? Bez urazy. Jak zacząć wiedzę o astrofizyce...

    • @polanskipol2488
      @polanskipol2488 ปีที่แล้ว +1

      oni to właśnie tłumaczą bardzo łopatologicznie bardzo prosto jak chcesz, żeby mózg ci pękł to posłuchaj Andrzeja Dragana 😄