Kolejny rewelacyjny materiał. Polecam zakup okularów tylko po to, żeby obejrzeć ten odcinek. Co do par zdjęć, kiedyś udało mi się zobaczyć efekt po trzech dniach wpatrywania się, a później już przychodziło to z łatwością. Po latach widocznie zatraciłem tą umiejętność :D
Gratulacje z okazji jubileuszu. W nawiązaniu do zachęty dotyczącej nowych tematów; już niebawem wysyłam paczkę z podzielnikami, które stały się dla niektórych przymusowym towarem modnym już w latach 90.
Panie Adamie, kocham Pana programy! :) Wszystkie filmy do roku wstecz obejrzane (oprócz Światłoczułych) i z wielką przyjemnością, przypominam sobie o rzeczach, które znam od malutkiego dziecka :) Pozdrawiam i proszę o wiècej filmów! 😁
Mam ciekawe pytania do Q&A: 1. Czego Pan zazwyczaj słucha? 2. Jakie ma Pan perspektywy odnośnie nowych technologii wytwarzania energii (z grafenu, perowskitów)? 3. Czy wyobraża Pan rozwój internetu Li-Fi w ciągu następnych 20 lat? 4. Jakie technologie wg. Pana mogą zatrzymać przyrost temperatur i wzrost klimatu na ziemi? 5. (chyba mam nadzieję ostatnie 😉) Planuje Pan jakieś podcasty? Bo seria ta w Audiotece, którą Pan tworzył przez 3 - 5 odcinków jakoś zamarła. W nich byłoby jakieś dźwiękowe rozszerzenie tematów poruszanych w Towarach, z jakimiś porządnymi gośćmi fachowo zajmujący się techniką i elektroniką (a tak przy, chętnie bym posłuchał rozmów Pana z p. Krzysztofem z @ReduktorSzumu jeśli można). Pozdrawiam i dziękuję za tak szerokie wytłumaczenie tematu stereografii i anagligrafii. Może odcinek z IMAX-em będzie tym stodrugim? Dodatek do kwestii technologii "rozbicia" kolorów opatentowaną przez Dolby byłby potrzebny, z małym objaśnieniem praw spektroskopii za tym stojącą.
Jako ciekawostka. Dla mnie niewygodne, bo już mam jedne okulary - po krótkiej zabawie okularki poszły w kąt, a tv służył do oglądania zwykłych filmów 2D.
Nie klienci o tym decydowali tylko ONI. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dalej w TV było 3D bo to raptem funkcja w procesorze która była i nagle została skasowana bo tak. Bo ONI tak zadecydowali!
@@peentech4115 dokladnie tak jest, byla taka mnogosc tych systemow i takie ceny zaporowe ze sie nawet nie zetknalem z 3d na monitorze, lepiej mi bylo kupic projektor. do dzis nie wiadomo ktore okulary wspolpracuja z czym i jak ja tego nie wiem a co dopiero jakis normalny czlowiek, pol biedy jak kupil z okularami pasywnymi, aktywne to troche loteria.
Propozycja tematu - jak niżej - podzielniki Co. Każdy komentarz chyba dość cenny, dlatego z kilku miejsc wysyłamy. Oczywiście LIKE i SUBSKRYPCJA z kolejnego kanału.
Panie Adamie, oglądając ten odcinek przypomniał mi Pan, że jako dziecko posiadałem ten Czechosłowacki cud 3D 😁 Dziękuję za odświeżenie wspomnień z czasów dzieciństwa 😉👍
Dzisiaj wyjątkowo obejrzałem film ze słuchawkami. Na smartfonie, no i usłyszałem stereo dzwoneczka/przerywnika. Niesamowite, ale musiałem sciszyć. To już nie ten wiek, że korektor w buźkę ustawiałem. Gratuluję setnego odcinka.
Obejrzałem i dziękuję. Za ten i innych sto (a nawet znacznie więcej) filmów na kanale. Jednak to jest jubileusz "modnych", jest więc i tort 🎂 i życzenia następnych setek "modnych" :) PS. Oglądałem film z okularami czerwono-zielonymi (bo nie znalazłem tych czerwono-niebieskich) i muszę powiedzieć, pomimo tego, 3D rewelacja, wręcz perfekcyjnie. :) Pozdrawiam!
Taka ciekawostka co do 3d (może niektórzy znają): w 2011r. wyszła konsola Nintendo 3DS w której było można było korzystać z trybu 3d bez używania okularów.
Proszę o odcinek poświęcony modelarstwu redukcyjnemu w czasach PRLu. Bardzo mi się podobają odcinki prezentujące hobby okresu poprzedniej epoki. Wartałoby wspomnieć o polskich producentach modeli redukcyjnych ZTS Plastyk, RUCH Kobyłka, PZW Siedlce, Spójnia a także o producentach rzemieślnikami produkujących modele metodą vacuformowania. W dzisiejszych czasach brakuje takiego własnie odcinka traktującego ten temat.
Panie Adamie, jest jeszcze jeden bardzo prosty sposób na 3d. Zakrywamy oko nie dominujące. Następnie patrzymy na odbitkę, najlepiej co najmniej a5 z bliska. Trzymając odbitkę prostopadle do osi patrzenia powoli przybliżamy odbitkę na odległość ogniskowej obiektywu z jakiej to zdjęcie zostało zrobione. Po chwilowej akomodacji soczewki oka mamy 3d. Sprawdza się to super przy fotografiach które mają pełno szczegółów na pierwszym planie. Pozdrawiam.
SUPER!!! Teraz mogę oglądać obrazy 3D bez okularków :D Metoda z zezem całkowicie mi nie wychodziła. Znów na spoglądanie "w dal" jest świetnie. Ustawiam sobie obrazki tak by ich osie były oddalone od siebie na 4-6cm (im mniejsza odległość obrazków i ich rozmiar, tym łatwiej skupić wzrok, u mnie tak 5,5-6,0cm to absolutny max) Następnie ustawiam głowę równiutko na przeciw obrazków i zamykam oczy. Wyobrażam sobie odległy obiekt, np. górę i otwieram oczy próbując łapać ostrość na środkowym obrazie. Początkowo sprawdzałem wielkość obrazków jaka będzie odpowiednia, a następnie ćwiczenia utrzymywania w dal i następnie ostrzenie, to dosłownie 2-4min. Gdy wzrok się "zjedzie" z powrotem, to należy zamknąć oczy i powtórzyć. Po chwili ćwiczeń staje się to dość łatwe. Fajne wrażenia sprawiają filmy na youtube w stereoskopii :)
Będzie odcinek o aparatach dwu (szczególnie dotyczące tego odcinka) i wielobiektywowych? - myślę że odcinek 135 powinien być poświęcony fotografi analogowej (numerek chyba wiadomo do czego nawiązuje) oraz jej wielu odmianach np. Aparaty półklatkowe czy specjalne przystawki do lustrzanek aby dało się zrobić nawet 500 zdjęć zamiast klasycznych 39. - Q&A: 1. subiektywne porównanie jak oceniasz różnicę między odcinkiem 1 i 100 czy są jakieś zmiany w sposobie nagrywania, czy są jakieś usterki które chcesz w przyszłości zlikwidować ? 2. Czy są jakieś przedmioty, urządzenia lub programy komputerowe o których chciałbyś zrobić odcinki ale z jakiegoś powodu ich zrobienie jest praktyczne niemożliwe ? 3. Czy będzie kiedyś odcinek bonusowy z wpadek (blooperss) które się trafiają podczas tworzenia odcinka ? 4. Czy w dzieciństwie i młodości tworzyłeś jakieś projekty różnych rzeczy. Czy któryś z nikt uwzględniając ówczesną jak i obecną technologię miały by szansę realizacji w przypadku gdyby koszty nie były by problemem ? 5. Czy będzie jakiś odcinek o tematyce kolejowej (bez kolejek do zabawy) ? BONUS. Możesz zadać 5 pytań do widzów. Jak by one brzmiały ?
Jest jeszcze jeden tani i współczesny sposób na stereowizję. Kilka lat temu kupiłem na wyprzedaży ( chyba w lidlu) nakładkę na smartfon. Cena nie pamiętam 20 - 40 zł... Dwa okulary z regulowaną ogniskową oraz co bardzo ważne - regulacja rozstawu soczewek! Ustrojstwo z plastiku ale wykonane całkiem, całkiem. Dzięki możliwości ustawienia dokładnie na szerokość źrenic oczy nie męczyły się. Pobawiłem się kilka tygodni, kilka ciekawych gier 3d, jakieś filmy i teraz leży to coś nawet nie pamiętam gdzie.
Ten malutki format obrazków w przeglądarce Meopty wziął się pewnie z tego, że ta firma produkowała stereo aparaty w takim formacie. Pierwszy to był miniaturowy Stereo-Mikroma na film kinowy 16 mm i drugi na film 135, ale o dość specyficznej budowie. Do Mikromy były nawet dwie nasadki do fotografowania z bliska i specjalna wycinarka tych małych obrazków.
Swego czasu popularne były też książki z ukrytymi we wzorach obrazkami 3d. Też trzeba było się wpatrywać we wzór,oddalać i przybliżać książkę by po chwili coś nam się ukazało. Siedzieliśmy z rodziną i mieliśmy niezły ubaw. Zezowanie dawało najszybsze rezultaty choć obraz był wtedy wklęsły a nie wypukły jak przy technikach podawanych w książkach.🙂
Ha! Po latach wyjąłem wszystkie moje anaglify, również purpurowo-zielone i żółto-niebieskie. Mimo wszystko, te czerwono-turkusowe są najlepsze, ze względu na podobną jasność filtrów. Nota-bene - świetne zdjęcia; podejrzewam, że z racji Pana doświadczenia to chyba już maks, który z anaglifów można wyciągnąć. No i na ten moment nie ma jeszcze kontynuacji (o kilku typach polaryzacji oraz lcd, a także - a jakże VR!) więc czekamy an kontynuację serii o 3D !!!!
Ponad 30 lat temu byłem w kinie Oka w domu przyjaźni Polska-Radzieckiej w Warszawie , nie wiem w jakim systemie film ten był nagrany ale jedno wiem na pewno po tym seansie żadne kolorowe okulary nie robiły już na mnie wrażenia, tylko Imax do tej pory jest klasą samą w sobie. Pozdrawiam
Wątpliwość mody na 3D należałoby skorygować o pewne wyjątki jak np. konsola przenośna Nintendo 3DS, gdyż ta sprzedała się w ponad 70 milionach sztuk (12 najlepiej sprzedająca się konsola w historii). Jednak o sukcesie zapewne decydowało to, że nie wymagała okularów, gdyż ekran działał w technologii autostereoskopii.
Fajny odcinek.Pamiętam pierwszy kontakt z techniką "3D".Szkoła podstawowa chyba 4 klasa.To było na geometrii.Na kartkach były dziwne dwukolorowe rysunki.Po założeniu okularów okazywało się ze kazdy ma przed sobą bryłę wyrastającą z kartki .Nie było takiego który by nie próbował wziąść tego do ręki ;-).
Panie Adamie, polecam "Kraków przez uchylone drzwi. Stereoskopowy obraz miasta na zdjęciach z XIX i XX wieku". Autora, Pana Jerzego można czasem spotkać pod Halą. Zdarza mu się odwiedzić mój skromny foto-kącik. Sympatyczny jegomość z dużą wiedzą i pasją. Pozdrawiam Panie Adamie
W połowie lat 90tych w pismach komputerowych a potem nawet w prasie codziennej publikowano tzw. stereogramy, czyli obrazy abstrakcyjne, w które wpatrując się techniką "zeza", można było dostrzec ukryte przestrzenne obiekty. To wówczas nauczyłem się tego wpatrywania się by dojrzeć przepych 3D... Czasem jednak wrażenie głębi było "odwrócone", jakby mózg został wprowadzony za bardzo w błąd...
Film dobry. Dziękuję. Obejrzę jeszcze raz bo ogladalem bez okularów anaglifowych (pomimo, że nie znoszę tej metody ze wzgledu na koszmarne barwy). Dla mnie 3D to nie moda. Jedynie ta texhnika pozwala pokazac przestrzen w górach (szczegolnie wysokich gdzie są same skały). Niestety z pamięcią pzestrzenną jest tak, ze mózg najlepiej radzi sobie gdy jest perspektywa. Jesli jej brakuje mózg posilkuje się pamięcią wielkosci znanych przedmiotów. Dlatego przy patrzeniu jednym okiem ciezko ocenić odleglosc przy braku perspektywy. Najłatwiej oszukać mózg, zmieniając proporcje wielkosci pomiedzy przedmiotami przy braku perspektywy. Chcąc zrobić zdjęcia, które pokazują przestrzeń w górach, kupiłem aparat fograficzny Fuji 3D W3 ponad 10 lat temu (w wysokich górach brak i jednego i drugiego punktu odniesienia). Jednak telewizorara potrafiącego to wyświetlić dorobiłem się dopiero jakieś ponad 2 lata temu. Stary i mający wiele wad wczesnych OLED-ów, LG 55EF950V (btw. pierwszy tv oled od LG z płaskim a nie wklęsłym ekranem). PS. Pisząc góry wysokie, mialem na myśli Tatry ewentualnie Alpy narciarsko.
Do fotografowania opisaną tu 4:53 metodą Canon zrobił ostatnio obiektyw RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE jakość generowanych obrazów pewnie będzie bardzo dobra ale popularności wśród kupujących pewnie mała, za to wysokie miejsca w zestawieniach egzotycznych obiektywów gwarantowana.
a propos pytan: mam nadzieje, ze Pana dzialalnosc sprawia, ze jest Pan szczesliwy. Jak dla mnie - kanal jest ciekawy. Czasem bywaja rzeczy, ktore zrozumie bardziej elektronik (jak nie moj poziom - to przewijam) za to naprawde przyjemnie sie slucha :)
@@riesling5771 ...hmmmm zdaje się że nie masz zielonego pojęcia czym były pisma BRAVO i POPCORN. Nie wszystkie magazyny zachodnio - niemieckie to tzw. świerszczyki które masz zapewne na myśli. A że mnichem nie jestem to takowe też miałem ale głęboko schowane.
A może odcinek o holografii? Większość ludzi nie ma pojęcia, czym jest hologram. Tak przy okazji - na początku lat siedemdziesiątych powstał dość interesujący projekt (chyba nawet prototypy) urządzenia do odtwarzania filmów zapisywanych jako hologramy. Poszczególnie klatki filmu j(jako hologramy), były tłoczone na plastikowej taśmie. Urządzenie rekonstruowało obraz, kamera telewizyjna go analizowała, by wyświetlić na ekranie telewizora. To oczywiście się nie przyjęło, ale pomysł jest interesujący.
Panie Adamie, gratuluję 100. odcinka. Świetny materiał. Przypomniały mi się zajęcia z fotogrametrii i analizy zdjęć lotniczych z użyciem stereoskopów i innych średniowiecznych narzędzi ;). Wiem, że to odrobinę tylko dotyka tematyki, ale może warto wspomnień o rozwiązaniu, które w żaden sposób nie wpływa na jakość obrazu - ani koloru, ani polaryzacji? Myślę o "Active shutter 3D system" - dość niszowym przyznaję, ale niezwykle pomysłowym i sympatycznym. Pozdrawiam!
Fajnie wyszło. Chociaż im mniej różnych kolorów na zdjęciu, tym lepszy efekt. No i moje nie filtrowało dobrze tych kolorów. Mam czerwono-niebieskie. Zresztą identyczny model pokazał się na filmie - ten z czarnymi, plastikowymi ramkami.
Polecam poruszyć temat autostereoskopii czyli możliwości generowania na ekranie obrazu 3D bez użycia okularów. Takie możliwości miał np telefon HTC Evo 3D który posiada tzw. barierę paralaksy telefon nadal jest w moim posiadaniu:)
Też mam. Dokupilem 4 baterie. Bo to pięta achillesowa tego telefonu. Zwłaszcza w trybie filmowania 3D. Mam tez przystawkę HDMI od Hama przez którą mogę podłączyć do telewizora 3D. Naprawdę niesamowita frajda. Daje radę cały czas.
to nawet nie bylo prawdziwe 3d, jedno oko miales zaciemnione wiec podobno pozniej tym okiem reagowales wiec tak jakby wychodzily 2 klatki przy szybkim ruchu. jest pare takich filmikow na yt, gdzies przypadkiem kupilem te okulary z innego kraju niz polska gdzie tez mieli ten system. to sie nazywa nuoptix 3d. w zasadzie podobno mozna wyciagnac jedno szklo z przeciwslonecznych okularow niby jakby sie ma to samo. jest pare teledyskow fasolek, teledysk kazika potwierdzam ze dziala nawet jesli to troche mniej prawdziwe niz 3d.
Nie mogę powiedzieć żebym używał na co dzień, ale jak już focę kompaktem to moim podstawowym modelem jest Fuji W3, z rozdzielczością 10 megapikseli nawet w dzisiejszych czasach daje radę, a to że robi zdjęcia w 3D w niczym nie przeszkadza aby prezentować jedno z nich jako 2D. A nóż znowu za parę lat 3D wróci do łask i stare zdjęcia 3D z czasów przed jego 'wynalezieniem' będą jak znalazł :). Ze sprzętu do oglądania to na razie dorwałem w atrakcyjnej cenie fotoramkę Aiptek z autostereoskopią i czaję się na jakiś monitor LG. Swoją drogą Meoskop to był czechosłowacki klon amerykańskiego View-Master - nawet krążki są wymienne.
Jak znajdę okularki to obejrzę jeszcze raz:) pamiętam paręnaście lat temu był ciekawy program do "przerabiania" gier, była lista obsługiwanych gier np. need for speed uderground, i grałeś w 3D kolory kolorami ale efekt ciekawy. I jeszcze kojarzę system gdzie okulary były na wzór ekranu ciekłokrystalicznego i z komunikacją chyba radiową komunikowały się z odtwarzaczem i na przemian wyświetlały raz obraz dla jednego oka i na przemian, a okulary przyciemniały drugie oko.
No i przy okazji tego filmu diwiedziałem się, że ten zez, który ja umiem zrobić, jest chyba rozbieżny a nie zbieżny (jak dotąd myślałem) 😮 muszę sobie chyba zrobić selfie przy zezowaniu i sprawdzić 😂
Uwielbiam 3D! Soniacz robił TV z aktywnymi okularami i materiał nie jest widocznie stratny jak przy pasywnych okularach. Jedynie trzeba podkręcić jasność na max. Filmy nagrane kamerą dwuobiektywową dają naprawdę świetne wrażenia. Avatar, bajka Kubo czy film Metallicy Trough the Never dają niesamowite doznania.👍 Niespodzianka: Villeneuve zrobił Diunę w 3D! Wersja na blue rayu (nie 4K) jest w trojwymiarze. 🤓Do tv 65" siadam w odstępie 1,5-2m i jest jak to się teraz mówi, MEGA!😁🤩 Mam też EVO 3D od HTC. Można go podłączyć poprzez przystawkę i oglądać własne treści.
podobno bedzie przesrane, duzo rzeczy w 3d nie wyjdzie na blueray a dostep do tego w kinie bedzie mocno utrudniony (no bo albo specjalne kino albo trzeba sie mocno interesowac kiedy i placic za bilet). mam nadzieje ze kiedys ktos to wszystko udostepni cyfrowo tak jak np te wersje ultrawide czy jak to sie tam nazywa.
Świetny odcinek z pięknymi ujęciami. U mnie tylko zez wchodzi w grę, metoda rozbieżna to dla mnie czarna magia. Fajnie przedstawiona jest kwestia bazy odległości miedzy zdjęciami. Wyjaśnia ona dlaczego mniejsza baza gorzej rejestruje głębie z większej odległości (Niegdyś mnie to zastanawiało - dlaczego smartphone HTC EVO 3D słabo taką głębie dostrzega). Niegdyś dostępne były sterowniki umożliwiające granie w gry komputerowe na anaglifach (wykorzystanie informacji o odległości Z buffer), dobra zabawa chociaż niedopracowana z racji na swoją niszę.
Przypominam sobie że, w latach 80-tych w dziale "Na warsztacie" miesięcznika "Młody Technik" był projekt budowy stereoskopowego aparatu fotograficznego z dwóch radzieckich Smien 8M...
Kurdelebele, moje okulary mają zamienione miejscami kolory i musiałem oglądać na odwróconych! Swoją drogą pamiętam, że promowana w polskiej telewizji technologia nazywała się Nuoptix 3D. Całkiem sporo było programów, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, z fragmentami wzbogaconymi o elementy 3D, ale prorokowana powszechność jej zastosowania - jak wiemy - nigdy nie nadeszła.
O Boże, umiem dużego zeza robić, ale nie wiedziałem o tym sposobie z zezem, to jest fajne, widziałem trójwymiar robiąc zeza :-D Genialne! Dodam, że trzeba dobrze poziom utrzymać, inaczej się rozjedzie obraz ;-)
18:30 A moje wrażenia 3D podczas oglądania tego obrazka były najlepsze te góry dla mnie były przedemną. Wręcz odczułem tą przestrzeń w przeciwieństwie do innych obrazów ( i ta synchronizacja z ruchu opserwowanych obiektów z ruchem głowy ) Przepiękny widok dzięki niemu sobie przypominiałem że posiadam drobny lęk wysokości. Wszystkie innne obrazki nie dały mi tak pięknej głębi i naprawdę prawdziwego odczucia oddającego taką rozbudowaną przestrzeń. Często widziałem dalej częściowo przesunięte a częściowo tak jakbym oglądał bez okularów .. Nic przyjemnego.
Kiedyś zrobiłem zdjęcie smartfonem z opcją zdjęć 3D (LG wypuściło taki model - nie wymagał on nawet stosowania żadnych okularów) przezroczystemu kubeczkowi z piwem (pełnym do połowy). Zrobiłem je ze zbyt bliskiej odległości i oglądając je na ekranie telefonu, a w szczególności po przerzuceniu na komputer na monitorze 3D (również LG, ale z polaryzacyjnymi okularami pasywnymi) miało się wrażenie, że widzi się ów obraz jakby było się pijanym. A wrażenie to potęgował fakt, że zaglądało się przecież do kubeczka z piwem.
@@EthanRing3 Monitory bez okularów było coś takiego całkiem niedawno. Tak naprawdę można by wyświetlać na nim dwa zupełnie inne obrazy (konstrukcyjnie to są dwa różne monitory z wspulnym podświetlaniem ) została przy tym wykorzystana wada z kontem widzenia takiego pojedyńczej warstwy wyświetlaczy ( nie pamiętam pełnej nazwy ). Także monitor taki dziedziczył wadę konta widzenia ( w przypadku ogladania normalnego obrazu się kont widdzenia poszerzał) Prezentacje takiego monitora na yt z jabłkiem widziałem jakieś 10 lat temu.
Drobna korekta: Nie tylko IMax używał okularów z filtrami polaryzacyjnymi. W Polce w pewnym okresie sieć CinemaCity również miała takie okulary. Można poznac po tym, że dopłacało się kilka zł za okulary i dostawało na własność, więc nie mogły być to drogie okulary Dolby 3D pokazywane w materiale. W internecie dało się nawet dostać kompatybilne nakładki na okulary korekcyjne, co ważne dla mnie jako okularnika. Pamiętam, że oglądałem tak Grawitację Cuarona.
Pierwsze okulary trójwymiarowe było na początku lat 80 ale wtedy to się jakoś nie przyjęło były programy w trójwymiarze na przykład programy dla dzieci Tik Tak
Podstawowe kartonikowe okulary w Europie Zachdniej byly dodawane na poczatku lat 60 .Posiadam w mojej kolekcji z roku 1952 . Co do obrazu 3d to chyba polowa 18 wieku lub wczesniej . Sam posiadam kilka stereoscopow z konca 18 wieku . Producenci aparatow forograficznych promowali swoje stereocamery przed 1 wojna .Tred powrócił w latach 50 .Pozdrawiam
Jak komuś zez zbieżny i rozbieżny nie pomaga to pół literka na łeb pomoże w widzeniu stereoskopowym. Sprawdzone organoleptycznie na zwykłym TV, efekt fajny ale na krótko i silnie uzależniający.
Taka ciekawostka. Obrazek budynków pokazany w czasie 11:40 powoduje po 3-5 sekundach reset TV LG 50UM7450PLA. I tak już z 5 czy 8 razy. Nie pozostaje nic innego jak przewinąć ten fragment.
Bardzo dobry materiał. Dodałbym jeszcze, że oprócz bazy znaczenie ma jeszcze kąt obiektywów, Jeżeli osie przetną się na jakimś obiekcie w fotografowanej przestrzeni, to ten obiekt (i wszystko w tej samej odległości) będzie wdziany w płaszczyźnie obrazu. Obiekty za "ogniskiem" będą w głębi a obiekty bliższe niż "ognisko" będą wychodzić w naszą stronę przed obraz. Manipulując kątem obiektywów można uzyskać efekt makiety budynku lub powiększenia myszy :)
Na smartfony jest taka fajna aplikacja Camarada która jest po to by robić zdjęcia 3D i oglądać je potem w trybach hologramu 3D, anaglifów czy też 3D SBS. Patrząc na te tutaj zdjęcia przez okulary Red-Cyan nie na wszystkich zauważyłem efekt stereoskopowy i co ciekawe nie mogłem na nie patrzeć dłużej niż kilka sekund. Najlepiej sprawdzają się google VR z dwiema soczewkami na zdjęciach 3D SBS ale kiedy z nimi zaczynałem to też nie mogłem patrzeć dłużej niż kilka sekund na filmy i zdjęcia. To prosta sprawa, dla mózgu to było nowe nieznane doświadczenie i nie wiem czy u Was też tak było ale u mnie powodowało to z początku silny lęk.
Super panie Adamie ! :) wie pan - ja mogłbym dla pana napisać pewne opowiadanie fantasy - coś w klimacie Stanisława Lema. Zapewne pamieta pan czasopismo : Fantastyka . Były w tym pismie rożne ciekawe rzeczy. Panie Adamie - czy jest jeszcze sens pisania opowiadania lub czegoś wiekszego gdzie "wszystko" już napisano ?
🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂 Nieco spóźnione ale najszczersze gratulacje z okazji SETNEGO ODCINKA! STO LAT! I KOLEJNYCH STU JESZCZE LEPSZYCH ODCINKÓW! I tym razem, by ich przygotowanie poszło jeszcze dużo sprawniej i wymagało mniej pracy! P.S. Czy dobrze widzę, że przeszedłeś na 4k? Chwilowo z okazji odcinka specjalnego, czy na stałe? Jak pierwsze wrażenia po zmianie? Przy okazji przypomnij proszę jakiego oprogramowania używasz do edycji video? 🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂
2 ปีที่แล้ว +1
Dzięki :) Tylko ten odcinek jest w 4k, a to dlatego, że kolor zapisywany jest w rozdzielczości dwukrotnie mniejszej (albo jeszcze gorzej), co ma wpływ za psucie efektu 3D dla anaglifów. Materiał wejściowy, z wyjątkiem napisów i grafik, jest jednak w HD. Nie przewiduję 4k, bo pracy jest dużo więcej, a zysk żaden. A pracuję w Vegasie 18.
Tak się składa, że mój komentarz będzie 101. Gratulacje! Świetny kanał. Obejrzałem wszystkie odcinki. Zastanawia mnie jedno: skąd posiada Pan tyle zdjęć ze świętokrzyskiego? Na jednym z nich (inscenizacja) rozpoznałem nawet Lecha Sulimierskiego - nestora kieleckich aktorów.
2 ปีที่แล้ว +1
Robiłem kiedyś w tamtych okolicach większe zlecenie w tej technice właśnie.
Dla mnie główną wadą metody zeza jest jego ograniczoność pod względem odstępu. Ja np nie potrafię złożyć w całość dwóch obrazów, jeśli ich środki są oddalone bardziej niż ok 10°. Co oznacza, że obrazek musi być po prostu na tyle mały (lub na tyle oddalony), by nie przekroczyć tej magicznej szerokości. W okularach można za to bez problemu oglądać dużo większy obraz. Szczególnie ma to znaczenie przy fakcie, że chyba najpopularniejszym typem zdjęć 3D są rozległe krajobrazy (to zrozumiałe, dają najlepszy efekt). Niestety jednak, człowiek z natury lubi sobie w rozległym terenie wypatrywać szczegółów, no a do tego większy obraz nadaje się dużo lepiej.
Mógłby pan mieć swój program w dowolnej telewizji. Dla mnie to jak oglądanie "Sondy" w latach osiemdziesiątych, choć oni wtedy trochę nie mieli pojęcia o czym mówią co widać gdy się ogląda ich dzisiaj. A tu jest konkretnie i wielkie dzięki za każdy odcinek !
No co ty! Musieliby zdjąć z ekranu "Trudne sprawy" albo "garażowe wyprzedaże", żeby zrobić trochę miejsca antenowego! Chciałbyś zubożyć współczesną telewizję o tak wartościowe programy?
A z czego tu się cieszyć, skoro w szczytowym okresie były praktycznie w tej samej cenie co 2d? Ja jestem ze swojego zadowolony, w weekend planuję powtórkę "Potwora z Czarnej Laguny" w odświeżonej wersji na BR.
Gratuluję i czekam na kolejne sto odcinków! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pytanie: jaki zegarek nosisz na co dzień na ręku, a jaki chciałbyś nosić gdybyś miał nieograniczony budżet.
To ja odpowiem - Mi Band4. Jaki chciałbym nosić, gdybym miał nieograniczony budżet? - taki sam lub podobny. Za to samochodów różnych, łódek i samolotów to bym sobie nakupował :P
Przeglądarka do prostokątnych slajdów. Mieściły mniej kadrów niż te okrągłe i były prostsze w budowie, ale za to dawał wyraźniejszy obraz z uwagi na zastosowanie większych obrazków. Ech, co ja się tym zestawem wybawiłem, aż miło wspomnieć...
Kolejny rewelacyjny materiał. Polecam zakup okularów tylko po to, żeby obejrzeć ten odcinek. Co do par zdjęć, kiedyś udało mi się zobaczyć efekt po trzech dniach wpatrywania się, a później już przychodziło to z łatwością. Po latach widocznie zatraciłem tą umiejętność :D
Gratulacje z okazji jubileuszu. W nawiązaniu do zachęty dotyczącej nowych tematów; już niebawem wysyłam paczkę z podzielnikami, które stały się dla niektórych przymusowym towarem modnym już w latach 90.
Panie Adamie, kocham Pana programy! :) Wszystkie filmy do roku wstecz obejrzane (oprócz Światłoczułych) i z wielką przyjemnością, przypominam sobie o rzeczach, które znam od malutkiego dziecka :) Pozdrawiam i proszę o wiècej filmów! 😁
Pana filmiki są rewelacyjne !! Dziękuję.
Mam ciekawe pytania do Q&A:
1. Czego Pan zazwyczaj słucha?
2. Jakie ma Pan perspektywy odnośnie nowych technologii wytwarzania energii (z grafenu, perowskitów)?
3. Czy wyobraża Pan rozwój internetu Li-Fi w ciągu następnych 20 lat?
4. Jakie technologie wg. Pana mogą zatrzymać przyrost temperatur i wzrost klimatu na ziemi?
5. (chyba mam nadzieję ostatnie 😉) Planuje Pan jakieś podcasty? Bo seria ta w Audiotece, którą Pan tworzył przez 3 - 5 odcinków jakoś zamarła. W nich byłoby jakieś dźwiękowe rozszerzenie tematów poruszanych w Towarach, z jakimiś porządnymi gośćmi fachowo zajmujący się techniką i elektroniką (a tak przy, chętnie bym posłuchał rozmów Pana z p. Krzysztofem z @ReduktorSzumu jeśli można).
Pozdrawiam i dziękuję za tak szerokie wytłumaczenie tematu stereografii i anagligrafii. Może odcinek z IMAX-em będzie tym stodrugim? Dodatek do kwestii technologii "rozbicia" kolorów opatentowaną przez Dolby byłby potrzebny, z małym objaśnieniem praw spektroskopii za tym stojącą.
3d z okularkami to ślepa uliczka. Promowane nachalnie (tv 3d) jako niesamowite cudo ,było w rzeczywostosci wielka kupa.
Jako ciekawostka. Dla mnie niewygodne, bo już mam jedne okulary - po krótkiej zabawie okularki poszły w kąt, a tv służył do oglądania zwykłych filmów 2D.
Nie klienci o tym decydowali tylko ONI. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dalej w TV było 3D bo to raptem funkcja w procesorze która była i nagle została skasowana bo tak. Bo ONI tak zadecydowali!
@@peentech4115 dokladnie tak jest, byla taka mnogosc tych systemow i takie ceny zaporowe ze sie nawet nie zetknalem z 3d na monitorze, lepiej mi bylo kupic projektor.
do dzis nie wiadomo ktore okulary wspolpracuja z czym i jak
ja tego nie wiem a co dopiero jakis normalny czlowiek, pol biedy jak kupil z okularami pasywnymi, aktywne to troche loteria.
Propozycja tematu - jak niżej - podzielniki Co. Każdy komentarz chyba dość cenny, dlatego z kilku miejsc wysyłamy. Oczywiście LIKE i SUBSKRYPCJA z kolejnego kanału.
Panie Adamie, oglądając ten odcinek przypomniał mi Pan, że jako dziecko posiadałem ten Czechosłowacki cud 3D 😁
Dziękuję za odświeżenie wspomnień z czasów dzieciństwa 😉👍
Dzisiaj wyjątkowo obejrzałem film ze słuchawkami. Na smartfonie, no i usłyszałem stereo dzwoneczka/przerywnika. Niesamowite, ale musiałem sciszyć. To już nie ten wiek, że korektor w buźkę ustawiałem. Gratuluję setnego odcinka.
Panie Adamie robi Pan jak to mówią "kawał dobrej roboty". Każdy odcinek oglądam z wielkim zainteresowaniem. Życzę tysiąca odcinków :)
Świetny odcinek.
Do tej pory mam stereoskopy i bajki z wczesnych lat osiemdziesiątych.
O MATKO, COŚ MI SIĘ ZROBIŁO Z OCZAMI !
A nie, już dobrze, w porządku, nie było tematu :-D
Super odcinek, pozdrawiam :-) 🍀👍
Obejrzałem i dziękuję. Za ten i innych sto (a nawet znacznie więcej) filmów na kanale.
Jednak to jest jubileusz "modnych", jest więc i tort 🎂 i życzenia następnych setek "modnych" :)
PS. Oglądałem film z okularami czerwono-zielonymi (bo nie znalazłem tych czerwono-niebieskich) i muszę powiedzieć, pomimo tego, 3D rewelacja, wręcz perfekcyjnie. :)
Pozdrawiam!
Taka ciekawostka co do 3d (może niektórzy znają): w 2011r. wyszła konsola Nintendo 3DS w której było można było korzystać z trybu 3d bez używania okularów.
Proszę o odcinek poświęcony modelarstwu redukcyjnemu w czasach PRLu. Bardzo mi się podobają odcinki prezentujące hobby okresu poprzedniej epoki. Wartałoby wspomnieć o polskich producentach modeli redukcyjnych ZTS Plastyk, RUCH Kobyłka, PZW Siedlce, Spójnia a także o producentach rzemieślnikami produkujących modele metodą vacuformowania. W dzisiejszych czasach brakuje takiego własnie odcinka traktującego ten temat.
Serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu. Pozdrawiam - propozycja tematu - podzielniki CO.
Jeszcze w końcu lat 60 dziesiątych XX wieku działał fotoplastykon. Były stare zdjęcia przyrody i krajobrazy z Afryki.
Panie Adamie, jest jeszcze jeden bardzo prosty sposób na 3d. Zakrywamy oko nie dominujące. Następnie patrzymy na odbitkę, najlepiej co najmniej a5 z bliska. Trzymając odbitkę prostopadle do osi patrzenia powoli przybliżamy odbitkę na odległość ogniskowej obiektywu z jakiej to zdjęcie zostało zrobione. Po chwilowej akomodacji soczewki oka mamy 3d. Sprawdza się to super przy fotografiach które mają pełno szczegółów na pierwszym planie. Pozdrawiam.
SUPER!!! Teraz mogę oglądać obrazy 3D bez okularków :D Metoda z zezem całkowicie mi nie wychodziła. Znów na spoglądanie "w dal" jest świetnie. Ustawiam sobie obrazki tak by ich osie były oddalone od siebie na 4-6cm (im mniejsza odległość obrazków i ich rozmiar, tym łatwiej skupić wzrok, u mnie tak 5,5-6,0cm to absolutny max) Następnie ustawiam głowę równiutko na przeciw obrazków i zamykam oczy. Wyobrażam sobie odległy obiekt, np. górę i otwieram oczy próbując łapać ostrość na środkowym obrazie. Początkowo sprawdzałem wielkość obrazków jaka będzie odpowiednia, a następnie ćwiczenia utrzymywania w dal i następnie ostrzenie, to dosłownie 2-4min. Gdy wzrok się "zjedzie" z powrotem, to należy zamknąć oczy i powtórzyć. Po chwili ćwiczeń staje się to dość łatwe. Fajne wrażenia sprawiają filmy na youtube w stereoskopii :)
Będzie odcinek o aparatach dwu (szczególnie dotyczące tego odcinka) i wielobiektywowych?
- myślę że odcinek 135 powinien być poświęcony fotografi analogowej (numerek chyba wiadomo do czego nawiązuje) oraz jej wielu odmianach np. Aparaty półklatkowe czy specjalne przystawki do lustrzanek aby dało się zrobić nawet 500 zdjęć zamiast klasycznych 39.
- Q&A:
1. subiektywne porównanie jak oceniasz różnicę między odcinkiem 1 i 100 czy są jakieś zmiany w sposobie nagrywania, czy są jakieś usterki które chcesz w przyszłości zlikwidować ?
2. Czy są jakieś przedmioty, urządzenia lub programy komputerowe o których chciałbyś zrobić odcinki ale z jakiegoś powodu ich zrobienie jest praktyczne niemożliwe ?
3. Czy będzie kiedyś odcinek bonusowy z wpadek (blooperss) które się trafiają podczas tworzenia odcinka ?
4. Czy w dzieciństwie i młodości tworzyłeś jakieś projekty różnych rzeczy. Czy któryś z nikt uwzględniając ówczesną jak i obecną technologię miały by szansę realizacji w przypadku gdyby koszty nie były by problemem ?
5. Czy będzie jakiś odcinek o tematyce kolejowej (bez kolejek do zabawy) ?
BONUS. Możesz zadać 5 pytań do widzów. Jak by one brzmiały ?
Jest jeszcze jeden tani i współczesny sposób na stereowizję. Kilka lat temu kupiłem na wyprzedaży ( chyba w lidlu) nakładkę na smartfon. Cena nie pamiętam 20 - 40 zł... Dwa okulary z regulowaną ogniskową oraz co bardzo ważne - regulacja rozstawu soczewek! Ustrojstwo z plastiku ale wykonane całkiem, całkiem. Dzięki możliwości ustawienia dokładnie na szerokość źrenic oczy nie męczyły się. Pobawiłem się kilka tygodni, kilka ciekawych gier 3d, jakieś filmy i teraz leży to coś nawet nie pamiętam gdzie.
Jak zawsze znakomity temat i profesjonalne wykonanie. Czekam na ciąg dalszy.
Bardzo dziękuję za ciekawe przedstawienie tematu. Kolejny raz zresztą. To był miło spędzony czas 😊
Kolejny wspaniały odcinek - 100-tny- czekam na kolejne. Pozdrawiam.
Serdeczne gratulacje z okazji okrągłego, setnego odcinka Towarów Modnych. Życzę - również i sobie - dalszych pasjonujących odcinków :)
Panie Adamie a może jakiś filmik o pagerach. Zawsze zastanawiałem się jak to działało :)
Ten malutki format obrazków w przeglądarce Meopty wziął się pewnie z tego, że ta firma produkowała stereo aparaty w takim formacie. Pierwszy to był miniaturowy Stereo-Mikroma na film kinowy 16 mm i drugi na film 135, ale o dość specyficznej budowie. Do Mikromy były nawet dwie nasadki do fotografowania z bliska i specjalna wycinarka tych małych obrazków.
Swego czasu popularne były też książki z ukrytymi we wzorach obrazkami 3d. Też trzeba było się wpatrywać we wzór,oddalać i przybliżać książkę by po chwili coś nam się ukazało. Siedzieliśmy z rodziną i mieliśmy niezły ubaw. Zezowanie dawało najszybsze rezultaty choć obraz był wtedy wklęsły a nie wypukły jak przy technikach podawanych w książkach.🙂
Rzeczywiście zez działa! Super się obrazek oglądało
Ha! Po latach wyjąłem wszystkie moje anaglify, również purpurowo-zielone i żółto-niebieskie. Mimo wszystko, te czerwono-turkusowe są najlepsze, ze względu na podobną jasność filtrów. Nota-bene - świetne zdjęcia; podejrzewam, że z racji Pana doświadczenia to chyba już maks, który z anaglifów można wyciągnąć. No i na ten moment nie ma jeszcze kontynuacji (o kilku typach polaryzacji oraz lcd, a także - a jakże VR!) więc czekamy an kontynuację serii o 3D !!!!
Gratuluję wytrwałości, pozdrawiam!
Ponad 30 lat temu byłem w kinie Oka w domu przyjaźni Polska-Radzieckiej w Warszawie , nie wiem w jakim systemie film ten był nagrany
ale jedno wiem na pewno po tym seansie żadne kolorowe okulary nie robiły już na mnie wrażenia, tylko Imax do tej pory jest klasą samą
w sobie. Pozdrawiam
Wątpliwość mody na 3D należałoby skorygować o pewne wyjątki jak np. konsola przenośna Nintendo 3DS, gdyż ta sprzedała się w ponad 70 milionach sztuk (12 najlepiej sprzedająca się konsola w historii). Jednak o sukcesie zapewne decydowało to, że nie wymagała okularów, gdyż ekran działał w technologii autostereoskopii.
Fajny odcinek.Pamiętam pierwszy kontakt z techniką "3D".Szkoła podstawowa chyba 4 klasa.To było na geometrii.Na kartkach były dziwne dwukolorowe rysunki.Po założeniu okularów okazywało się ze kazdy ma przed sobą bryłę wyrastającą z kartki .Nie było takiego który by nie próbował wziąść tego do ręki ;-).
Panie Adamie, polecam "Kraków przez uchylone drzwi. Stereoskopowy obraz miasta na zdjęciach z XIX i XX wieku". Autora, Pana Jerzego można czasem spotkać pod Halą. Zdarza mu się odwiedzić mój skromny foto-kącik. Sympatyczny jegomość z dużą wiedzą i pasją. Pozdrawiam Panie Adamie
W połowie lat 90tych w pismach komputerowych a potem nawet w prasie codziennej publikowano tzw. stereogramy, czyli obrazy abstrakcyjne, w które wpatrując się techniką "zeza", można było dostrzec ukryte przestrzenne obiekty. To wówczas nauczyłem się tego wpatrywania się by dojrzeć przepych 3D...
Czasem jednak wrażenie głębi było "odwrócone", jakby mózg został wprowadzony za bardzo w błąd...
Film dobry. Dziękuję. Obejrzę jeszcze raz bo ogladalem bez okularów anaglifowych (pomimo, że nie znoszę tej metody ze wzgledu na koszmarne barwy). Dla mnie 3D to nie moda. Jedynie ta texhnika pozwala pokazac przestrzen w górach (szczegolnie wysokich gdzie są same skały). Niestety z pamięcią pzestrzenną jest tak, ze mózg najlepiej radzi sobie gdy jest perspektywa. Jesli jej brakuje mózg posilkuje się pamięcią wielkosci znanych przedmiotów. Dlatego przy patrzeniu jednym okiem ciezko ocenić odleglosc przy braku perspektywy. Najłatwiej oszukać mózg, zmieniając proporcje wielkosci pomiedzy przedmiotami przy braku perspektywy. Chcąc zrobić zdjęcia, które pokazują przestrzeń w górach, kupiłem aparat fograficzny Fuji 3D W3 ponad 10 lat temu (w wysokich górach brak i jednego i drugiego punktu odniesienia). Jednak telewizorara potrafiącego to wyświetlić dorobiłem się dopiero jakieś ponad 2 lata temu. Stary i mający wiele wad wczesnych OLED-ów, LG 55EF950V (btw. pierwszy tv oled od LG z płaskim a nie wklęsłym ekranem).
PS. Pisząc góry wysokie, mialem na myśli Tatry ewentualnie Alpy narciarsko.
Podziękowania & gratulacje z okazji stówki
To zdjęcie starej osady z trawą na dachu jest zrobione koło mojego domu w Nowej Słupi 😁
dzieki za te 100 odcinków, kazdy obejrzany od a do z, świetny kanał Panie Adamie, pozdrawiam! :)
Sprzęt z 16 minuty przypomniał mi takie małe zabawki przez które można było kiedyś oglądać kilka wstawionych na stałe mikro obrazków w 3d.
Do fotografowania opisaną tu 4:53 metodą Canon zrobił ostatnio obiektyw RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE jakość generowanych obrazów pewnie będzie bardzo dobra ale popularności wśród kupujących pewnie mała, za to wysokie miejsca w zestawieniach egzotycznych obiektywów gwarantowana.
a propos pytan: mam nadzieje, ze Pana dzialalnosc sprawia, ze jest Pan szczesliwy. Jak dla mnie - kanal jest ciekawy. Czasem bywaja rzeczy, ktore zrozumie bardziej elektronik (jak nie moj poziom - to przewijam) za to naprawde przyjemnie sie slucha :)
Sztos, dzieci powinny to ogladac w szkolach
W czasach głębokiej komuny miałem dostęp do pism zachodnio niemieckich BRAVO i POPCORN. Były tam czasem plakaty 3D z okularami...😳 kosmos.
Ciekawsze byłoby gdybyś opisał co było na tych plakatach i dlaczego tych pań nie stać było na ubrania?
@@riesling5771 ...hmmmm zdaje się że nie masz zielonego pojęcia czym były pisma BRAVO i POPCORN. Nie wszystkie magazyny zachodnio - niemieckie to tzw. świerszczyki które masz zapewne na myśli. A że mnichem nie jestem to takowe też miałem ale głęboko schowane.
@@TheGustav66 Gdybym miał zielone to bym nie pytał.
A może odcinek o holografii? Większość ludzi nie ma pojęcia, czym jest hologram. Tak przy okazji - na początku lat siedemdziesiątych powstał dość interesujący projekt (chyba nawet prototypy) urządzenia do odtwarzania filmów zapisywanych jako hologramy. Poszczególnie klatki filmu j(jako hologramy), były tłoczone na plastikowej taśmie. Urządzenie rekonstruowało obraz, kamera telewizyjna go analizowała, by wyświetlić na ekranie telewizora. To oczywiście się nie przyjęło, ale pomysł jest interesujący.
Kiedyś były takie książki Magiczne obrazy. Mam jedną i umiem patrzeć zezem i wiedzieć w 3D te obrazki.
Gratulacje z okazji 100go odcinka :)
Panie Adamie, gratuluję 100. odcinka. Świetny materiał. Przypomniały mi się zajęcia z fotogrametrii i analizy zdjęć lotniczych z użyciem stereoskopów i innych średniowiecznych narzędzi ;). Wiem, że to odrobinę tylko dotyka tematyki, ale może warto wspomnień o rozwiązaniu, które w żaden sposób nie wpływa na jakość obrazu - ani koloru, ani polaryzacji? Myślę o "Active shutter 3D system" - dość niszowym przyznaję, ale niezwykle pomysłowym i sympatycznym. Pozdrawiam!
Jako Warszawski mieszczuch tęsknię za Krakowem, mógłbym tu przyjeżdżać w nieskończoność!
Wszedzie dobrze, gdzie nas nie ma. Pozdrowienia od krakuski:)
" Zezowate" zdjęcia są naprawdę mega 👍👍👍
Fajnie wyszło. Chociaż im mniej różnych kolorów na zdjęciu, tym lepszy efekt. No i moje nie filtrowało dobrze tych kolorów. Mam czerwono-niebieskie. Zresztą identyczny model pokazał się na filmie - ten z czarnymi, plastikowymi ramkami.
Pamiętam jeszcze telewizory z tym systemem w Euro AGD i okulary.
Robiło wrażenie ale jakoś nie zachęciło do kupna.
Pomysł był i upadł.
Efekt był fajny, efektowny ale traktowałem to jak bajer. I nie dla każdego, znam takich którym robi się niedobrze od takich widoków 3d :)
Polecam poruszyć temat autostereoskopii czyli możliwości generowania na ekranie obrazu 3D bez użycia okularów. Takie możliwości miał np telefon HTC Evo 3D który posiada tzw. barierę paralaksy telefon nadal jest w moim posiadaniu:)
Też mam. Dokupilem 4 baterie. Bo to pięta achillesowa tego telefonu. Zwłaszcza w trybie filmowania 3D. Mam tez przystawkę HDMI od Hama przez którą mogę podłączyć do telewizora 3D. Naprawdę niesamowita frajda. Daje radę cały czas.
Pamiętam jak na początku lat 90 tvp chwaliło się 3D puścili kilka krótkich programików i na tym się skończyło wydałem 10000 zł na okulary
to nawet nie bylo prawdziwe 3d, jedno oko miales zaciemnione wiec podobno pozniej tym okiem reagowales wiec tak jakby wychodzily 2 klatki przy szybkim ruchu.
jest pare takich filmikow na yt, gdzies przypadkiem kupilem te okulary z innego kraju niz polska gdzie tez mieli ten system. to sie nazywa nuoptix 3d.
w zasadzie podobno mozna wyciagnac jedno szklo z przeciwslonecznych okularow niby jakby sie ma to samo.
jest pare teledyskow fasolek, teledysk kazika
potwierdzam ze dziala nawet jesli to troche mniej prawdziwe niz 3d.
Nie mogę powiedzieć żebym używał na co dzień, ale jak już focę kompaktem to moim podstawowym modelem jest Fuji W3, z rozdzielczością 10 megapikseli nawet w dzisiejszych czasach daje radę, a to że robi zdjęcia w 3D w niczym nie przeszkadza aby prezentować jedno z nich jako 2D. A nóż znowu za parę lat 3D wróci do łask i stare zdjęcia 3D z czasów przed jego 'wynalezieniem' będą jak znalazł :).
Ze sprzętu do oglądania to na razie dorwałem w atrakcyjnej cenie fotoramkę Aiptek z autostereoskopią i czaję się na jakiś monitor LG.
Swoją drogą Meoskop to był czechosłowacki klon amerykańskiego View-Master - nawet krążki są wymienne.
Jak znajdę okularki to obejrzę jeszcze raz:) pamiętam paręnaście lat temu był ciekawy program do "przerabiania" gier, była lista obsługiwanych gier np. need for speed uderground, i grałeś w 3D kolory kolorami ale efekt ciekawy. I jeszcze kojarzę system gdzie okulary były na wzór ekranu ciekłokrystalicznego i z komunikacją chyba radiową komunikowały się z odtwarzaczem i na przemian wyświetlały raz obraz dla jednego oka i na przemian, a okulary przyciemniały drugie oko.
No i przy okazji tego filmu diwiedziałem się, że ten zez, który ja umiem zrobić, jest chyba rozbieżny a nie zbieżny (jak dotąd myślałem) 😮 muszę sobie chyba zrobić selfie przy zezowaniu i sprawdzić 😂
Uwielbiam 3D! Soniacz robił TV z aktywnymi okularami i materiał nie jest widocznie stratny jak przy pasywnych okularach. Jedynie trzeba podkręcić jasność na max.
Filmy nagrane kamerą dwuobiektywową dają naprawdę świetne wrażenia. Avatar, bajka Kubo czy film Metallicy Trough the Never dają niesamowite doznania.👍
Niespodzianka: Villeneuve zrobił Diunę w 3D! Wersja na blue rayu (nie 4K) jest w trojwymiarze. 🤓Do tv 65" siadam w odstępie 1,5-2m i jest jak to się teraz mówi, MEGA!😁🤩
Mam też EVO 3D od HTC. Można go podłączyć poprzez przystawkę i oglądać własne treści.
podobno bedzie przesrane, duzo rzeczy w 3d nie wyjdzie na blueray a dostep do tego w kinie bedzie mocno utrudniony (no bo albo specjalne kino albo trzeba sie mocno interesowac kiedy i placic za bilet).
mam nadzieje ze kiedys ktos to wszystko udostepni cyfrowo tak jak np te wersje ultrawide czy jak to sie tam nazywa.
Świetny odcinek z pięknymi ujęciami. U mnie tylko zez wchodzi w grę, metoda rozbieżna to dla mnie czarna magia. Fajnie przedstawiona jest kwestia bazy odległości miedzy zdjęciami. Wyjaśnia ona dlaczego mniejsza baza gorzej rejestruje głębie z większej odległości (Niegdyś mnie to zastanawiało - dlaczego smartphone HTC EVO 3D słabo taką głębie dostrzega). Niegdyś dostępne były sterowniki umożliwiające granie w gry komputerowe na anaglifach (wykorzystanie informacji o odległości Z buffer), dobra zabawa chociaż niedopracowana z racji na swoją niszę.
Przypominam sobie że, w latach 80-tych w dziale "Na warsztacie" miesięcznika "Młody Technik" był projekt budowy stereoskopowego aparatu fotograficznego z dwóch radzieckich Smien 8M...
10:35 To nie jest „dabojs” ale „dibła”. To z francuskiego tak samo jak „travail privé” (Kobuszewski do Gołasa w ich najlepszym skeczu).
Nie wiem dlaczego ale dostałem lekkich mdłości pod koniec. Jak zwykle odcinek świetny 😁
Kurdelebele, moje okulary mają zamienione miejscami kolory i musiałem oglądać na odwróconych!
Swoją drogą pamiętam, że promowana w polskiej telewizji technologia nazywała się Nuoptix 3D. Całkiem sporo było programów, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, z fragmentami wzbogaconymi o elementy 3D, ale prorokowana powszechność jej zastosowania - jak wiemy - nigdy nie nadeszła.
Wystarczyło wygiąć haki na uszy😉w drugą stronę, podejrzewam, że są papierowe 🤓
O Boże, umiem dużego zeza robić, ale nie wiedziałem o tym sposobie z zezem, to jest fajne, widziałem trójwymiar robiąc zeza :-D Genialne!
Dodam, że trzeba dobrze poziom utrzymać, inaczej się rozjedzie obraz ;-)
18:30 A moje wrażenia 3D podczas oglądania tego obrazka były najlepsze te góry dla mnie były przedemną. Wręcz odczułem tą przestrzeń w przeciwieństwie do innych obrazów ( i ta synchronizacja z ruchu opserwowanych obiektów z ruchem głowy ) Przepiękny widok dzięki niemu sobie przypominiałem że posiadam drobny lęk wysokości.
Wszystkie innne obrazki nie dały mi tak pięknej głębi i naprawdę prawdziwego odczucia oddającego taką rozbudowaną przestrzeń. Często widziałem dalej częściowo przesunięte a częściowo tak jakbym oglądał bez okularów .. Nic przyjemnego.
Kiedyś zrobiłem zdjęcie smartfonem z opcją zdjęć 3D (LG wypuściło taki model - nie wymagał on nawet stosowania żadnych okularów) przezroczystemu kubeczkowi z piwem (pełnym do połowy). Zrobiłem je ze zbyt bliskiej odległości i oglądając je na ekranie telefonu, a w szczególności po przerzuceniu na komputer na monitorze 3D (również LG, ale z polaryzacyjnymi okularami pasywnymi) miało się wrażenie, że widzi się ów obraz jakby było się pijanym. A wrażenie to potęgował fakt, że zaglądało się przecież do kubeczka z piwem.
@@EthanRing3 Monitory bez okularów było coś takiego całkiem niedawno. Tak naprawdę można by wyświetlać na nim dwa zupełnie inne obrazy (konstrukcyjnie to są dwa różne monitory z wspulnym podświetlaniem ) została przy tym wykorzystana wada z kontem widzenia takiego pojedyńczej warstwy wyświetlaczy ( nie pamiętam pełnej nazwy ). Także monitor taki dziedziczył wadę konta widzenia ( w przypadku ogladania normalnego obrazu się kont widdzenia poszerzał)
Prezentacje takiego monitora na yt z jabłkiem widziałem jakieś 10 lat temu.
Drobna korekta: Nie tylko IMax używał okularów z filtrami polaryzacyjnymi. W Polce w pewnym okresie sieć CinemaCity również miała takie okulary. Można poznac po tym, że dopłacało się kilka zł za okulary i dostawało na własność, więc nie mogły być to drogie okulary Dolby 3D pokazywane w materiale. W internecie dało się nawet dostać kompatybilne nakładki na okulary korekcyjne, co ważne dla mnie jako okularnika. Pamiętam, że oglądałem tak Grawitację Cuarona.
Pierwsze okulary trójwymiarowe było na początku lat 80 ale wtedy to się jakoś nie przyjęło były programy w trójwymiarze na przykład programy dla dzieci Tik Tak
Podstawowe kartonikowe okulary w Europie Zachdniej byly dodawane na poczatku lat 60 .Posiadam w mojej kolekcji z roku 1952 . Co do obrazu 3d to chyba polowa 18 wieku lub wczesniej . Sam posiadam kilka stereoscopow z konca 18 wieku . Producenci aparatow forograficznych promowali swoje stereocamery przed 1 wojna .Tred powrócił w latach 50 .Pozdrawiam
Szacun za obrazek z Farą w Klimontowie w 2:47 !
Jak komuś zez zbieżny i rozbieżny nie pomaga to pół literka na łeb pomoże w widzeniu stereoskopowym. Sprawdzone organoleptycznie na zwykłym TV, efekt fajny ale na krótko i silnie uzależniający.
0:34, To prawda, kupiłem modny wówczas "telewizor 3D", który nie spełnił swojej zakładanej funkcji i do dzisiaj służy jako 2D :)
Taka ciekawostka. Obrazek budynków pokazany w czasie 11:40 powoduje po 3-5 sekundach reset TV LG 50UM7450PLA. I tak już z 5 czy 8 razy. Nie pozostaje nic innego jak przewinąć ten fragment.
Bardzo ciekawy kanał i fajne filmy. Dzięki.
Bardzo dobry materiał. Dodałbym jeszcze, że oprócz bazy znaczenie ma jeszcze kąt obiektywów, Jeżeli osie przetną się na jakimś obiekcie w fotografowanej przestrzeni, to ten obiekt (i wszystko w tej samej odległości) będzie wdziany w płaszczyźnie obrazu. Obiekty za "ogniskiem" będą w głębi a obiekty bliższe niż "ognisko" będą wychodzić w naszą stronę przed obraz. Manipulując kątem obiektywów można uzyskać efekt makiety budynku lub powiększenia myszy :)
Mam nadzieję ,ze w drugiej części będzie też o stereogramach :)
Na smartfony jest taka fajna aplikacja Camarada która jest po to by robić zdjęcia 3D i oglądać je potem w trybach hologramu 3D, anaglifów czy też 3D SBS. Patrząc na te tutaj zdjęcia przez okulary Red-Cyan nie na wszystkich zauważyłem efekt stereoskopowy i co ciekawe nie mogłem na nie patrzeć dłużej niż kilka sekund. Najlepiej sprawdzają się google VR z dwiema soczewkami na zdjęciach 3D SBS ale kiedy z nimi zaczynałem to też nie mogłem patrzeć dłużej niż kilka sekund na filmy i zdjęcia. To prosta sprawa, dla mózgu to było nowe nieznane doświadczenie i nie wiem czy u Was też tak było ale u mnie powodowało to z początku silny lęk.
Świetny program
Super panie Adamie ! :) wie pan - ja mogłbym dla pana napisać pewne opowiadanie fantasy - coś w klimacie Stanisława Lema. Zapewne pamieta pan czasopismo : Fantastyka . Były w tym pismie rożne ciekawe rzeczy. Panie Adamie - czy jest jeszcze sens pisania opowiadania lub czegoś wiekszego gdzie "wszystko" już napisano ?
Nie wszystko już napisano :)
fajnie, ze trafil sie sponsor serii. Bardzo lubie ten kanal :)
Słodowy naszych czasów
Super, zabieram się za fotpgrafie łysego i planet w 3d. Może coś wyjdzie.
Witam, obejrzę wieczór.
Wszystkiego najlepszego z okazji 100ego odcinka,życzę dalszych sukcesów🙂👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍😍
Subskrybuje,!naprawdę merytoryczny materiał pozdrawiam😉
Dziendoberek! Rewelacja!
Gratulacje 100 odcinka!
🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂 Nieco spóźnione ale najszczersze gratulacje z okazji SETNEGO ODCINKA! STO LAT! I KOLEJNYCH STU JESZCZE LEPSZYCH ODCINKÓW! I tym razem, by ich przygotowanie poszło jeszcze dużo sprawniej i wymagało mniej pracy! P.S. Czy dobrze widzę, że przeszedłeś na 4k? Chwilowo z okazji odcinka specjalnego, czy na stałe? Jak pierwsze wrażenia po zmianie? Przy okazji przypomnij proszę jakiego oprogramowania używasz do edycji video? 🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂🍾🥂
Dzięki :) Tylko ten odcinek jest w 4k, a to dlatego, że kolor zapisywany jest w rozdzielczości dwukrotnie mniejszej (albo jeszcze gorzej), co ma wpływ za psucie efektu 3D dla anaglifów. Materiał wejściowy, z wyjątkiem napisów i grafik, jest jednak w HD. Nie przewiduję 4k, bo pracy jest dużo więcej, a zysk żaden. A pracuję w Vegasie 18.
@ Jak już napisałem komentarz, to tak właśnie później pomyślałem, że to może być ten właśnie powód... 😜 Trzymam kciuki za kolejne odcinki! 👍
Tak się składa, że mój komentarz będzie 101. Gratulacje! Świetny kanał. Obejrzałem wszystkie odcinki. Zastanawia mnie jedno: skąd posiada Pan tyle zdjęć ze świętokrzyskiego? Na jednym z nich (inscenizacja) rozpoznałem nawet Lecha Sulimierskiego - nestora kieleckich aktorów.
Robiłem kiedyś w tamtych okolicach większe zlecenie w tej technice właśnie.
Metoda zezowania super, ale widzę 3 obrazki:) Środkowy jest 3d.
Dla mnie główną wadą metody zeza jest jego ograniczoność pod względem odstępu. Ja np nie potrafię złożyć w całość dwóch obrazów, jeśli ich środki są oddalone bardziej niż ok 10°. Co oznacza, że obrazek musi być po prostu na tyle mały (lub na tyle oddalony), by nie przekroczyć tej magicznej szerokości. W okularach można za to bez problemu oglądać dużo większy obraz.
Szczególnie ma to znaczenie przy fakcie, że chyba najpopularniejszym typem zdjęć 3D są rozległe krajobrazy (to zrozumiałe, dają najlepszy efekt). Niestety jednak, człowiek z natury lubi sobie w rozległym terenie wypatrywać szczegółów, no a do tego większy obraz nadaje się dużo lepiej.
Gratuluję setnego odcinka
Mógłby pan mieć swój program w dowolnej telewizji. Dla mnie to jak oglądanie "Sondy" w latach osiemdziesiątych, choć oni wtedy trochę nie mieli pojęcia o czym mówią co widać gdy się ogląda ich dzisiaj. A tu jest konkretnie i wielkie dzięki za każdy odcinek !
No co ty! Musieliby zdjąć z ekranu "Trudne sprawy" albo "garażowe wyprzedaże", żeby zrobić trochę miejsca antenowego! Chciałbyś zubożyć współczesną telewizję o tak wartościowe programy?
@@EthanRing3 No kurde, jest dylemat... :-D
Rewelacja, co prawda widziałem 3 klatki ale ta środkowa była przestrzenna🤓
Super temat - Uwielbiam 3D i zawsze mi szkoda jak moda mija ;)
Jak ja sie ciesze ze nie nabralem sie na zakup telewizora 3d ... w czasach gdy wszyscy je kupowali ...
A z czego tu się cieszyć, skoro w szczytowym okresie były praktycznie w tej samej cenie co 2d? Ja jestem ze swojego zadowolony, w weekend planuję powtórkę "Potwora z Czarnej Laguny" w odświeżonej wersji na BR.
Gratuluję i czekam na kolejne sto odcinków! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pytanie: jaki zegarek nosisz na co dzień na ręku, a jaki chciałbyś nosić gdybyś miał nieograniczony budżet.
To ja odpowiem - Mi Band4.
Jaki chciałbym nosić, gdybym miał nieograniczony budżet? - taki sam lub podobny. Za to samochodów różnych, łódek i samolotów to bym sobie nakupował :P
Fasolki miały teledysk w 3d, "zabiorę brata na koniec świata". Ale efekt jest kiepski, może to kwestia jakości na youtubie.
Optik-Cabinet 80...kojarzysz Adasiu taką zabawkę z PRLu? Tam też można było se zbudować okulary do stereoskopii.
Przeglądarka do prostokątnych slajdów. Mieściły mniej kadrów niż te okrągłe i były prostsze w budowie, ale za to dawał wyraźniejszy obraz z uwagi na zastosowanie większych obrazków. Ech, co ja się tym zestawem wybawiłem, aż miło wspomnieć...
Bardzo fajny odcinek jak zawsze
Bardzo ciekawe
Świetne.