PZL.23 Karaś | rybka na wrześniowym niebie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 เม.ย. 2024
  • Jednym z najbardziej znanych i chyba mogę powiedzieć, lubianych polskich samolotów z okresu kampanii wrześniowej był PZL.23 „Karaś”, chociaż w dokumentacji archiwalnej można napotkać także na inne zapisy tej nazwy, o czym wielokrotnie wspominałem, ale zawsze potem wybuchała niepotrzebna awantura i prawidłowe i nieprawidłowe zapisy. No cóż. Dzisiaj jednak chciałbym porozmawiać z Państwem co nieco na temat działań samolotów „Karaś” w dość ogólnych zarysach, podczas kampanii wrześniowej. 1 września 1939 r. w jednostkach bojowych polskiego lotnictwa wojskowego wykorzystywano co najmniej 114 samolotów „Karaś” B. Oprócz tego pewna ilość maszyn znajdowała się w jednostkach szkolnych i rezerwowych. W sumie więc Polacy mogli wystawić około 170 samolotów PZL23 Karaś w wersjach A i B. Niestety, samoloty te miały liczne wady. Jedna z nich była szczególnie problematyczna - brak radiostacji pokładowych, które były zamontowane tylko około 80 maszyn. Znaczna część maszyn znajdujących się w tak zwanej rezerwie lub w jednostkach szkolnych była przeznaczona do remontu. Były to w większości samoloty w wersji A. Warto także wspomnieć o wprowadzeniu do służby dwóch samolotów PZL43B budowanych na terenie PZL Okęcie z myślą o eksporcie do Bułgarii. Samoloty te trafiły do 41 Eskadry Rozpoznawczej, zmobilizowanej przez 4 Pułk Lotniczy w Toruniu, która podczas kampanii wrześniowej walczyła w szeregach lotnictwa Armii „Modlin”. Samoloty te nie różniły się pod względem wyposażenia od „Karasi” produkowanych z myślą o rodzimym lotnictwie, ale posiadały inne silniki, które zapewniały im większą moc i dzięki temu eksportowy „Karaś” mógł latać z nieznacznie większą prędkością. Samoloty te były potem używane przez Bułgarię, ale to już temat na inne spotkanie. W trakcie kampanii wrześniowej część eskadr zdołało uzyskać uzupełnienia - po kilka maszyn udało się dostarczyć do 24 Eskadry Rozpoznawczej, jak również do 64 Eskadry Bombowej. Później samoloty należące do eskadr rozpoznawczych działających w ramach lotnictwa armijnego stopniowo przekierowywano do istniejących jeszcze eskadr wchodzących w skład Brygady Bombowej. Brygada Bombowa stanowiła część lotnictwa dyspozycyjnego Naczelnego Wodza, marszałka Rydza Śmigłego, i miała interweniować na różnych odcinkach frontu wykonując zadania bombowe. Jednocześnie eskadry latające na „Karasiach” w jednostkach lotnictwa armijnego miały zakaz wykonywania lotów rozpoznawczych z ładunkiem bomb. Zakazu tego jednak nie przestrzegano i wielokrotnie załogi wykonywały rozpoznania zabierając na pokład bomby, które zrzucano na pozycje nieprzyjaciela.
    W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z kanałów:
    / @franciszekrochowczyk
    Jak również ze zbiorów Filmoteki Narodowej.
    Jestem także tu:
    odysee.com/@Balszoi:5?r=CmuKJ...
    Zapraszam do wspierania kanału:
    Wirtualna kawa buycoffee.to/balszoi
    Patronite: patronite.pl/Balszoi
    #airforce #aviation #lotnictwo #samoloty #myśliwiec #polska #pzl #wojskopolskie #karas #bomber #bombowiec #1939
  • ยานยนต์และพาหนะ

ความคิดเห็น • 50

  • @ivo_bozeta_1
    @ivo_bozeta_1 17 วันที่ผ่านมา +10

    Korzystając ze szczególnej okazji, ja również bardzo serdecznie pozdrawiam
    Pana Rysia Borysia.👌

  • @tomaszmrozek176
    @tomaszmrozek176 17 วันที่ผ่านมา +6

    Swietny material jak zawsze. Pozdrawiam serdecznie wszystkich.

  • @robertzajdel9908
    @robertzajdel9908 17 วันที่ผ่านมา +4

    WITAJ dzięki za materiał

  • @bartoszsieradzki7100
    @bartoszsieradzki7100 17 วันที่ผ่านมา +16

    No nie. Wstałem na kacu. Zlomnik i motobieda zaliczone pięknie okuratnie i paczę karaś 😞

  • @arekjaronczyk2281
    @arekjaronczyk2281 16 วันที่ผ่านมา +2

    Wół roboczy Kampanii Wrześniowej. Najlepiej wykorzystany samolot w 1939. Mam taką uwagę - gdy w 1939 80 PZL-23 Karaś miało radiostacje na 115 użytych to nie był duży problem. Problemem był brak nocnych bombardowań Niemców, gdzie Karasie i Łosie bez osłony spokojnie mogły działać na całym froncie. Dzienne operacje powodowały tylko niepotrzebne straty.
    Ogólnie brak zakupu np. systemu chowanego podwozia np. od firmy Curtis (Gondole z podwoziem podwieszane pod płat - mniejsza ingerencja w konstrukcję płata) powodował że modernizacja P-43 Czajka była mniej udana, a PZL Sum to była nadal ślepa uliczka z powodu oporów stawianych przez podwozie i gondole.

  • @SimonNovaTV
    @SimonNovaTV 16 วันที่ผ่านมา +1

    Na cmentarzu w mojej rodzinnej miejscowości spoczywa w bezimiennej mogile załoga Karasia. Zginęli na ziemi, podczas nalotu. Babcia mi opowiadała, jak wycinano jesiony przy drodze, żeby pas startowy wydłużyć itp.Z tego lotniska zapasowego startowały wcześniej P-11, w tym Skalski😉

  • @patryk_gra
    @patryk_gra 17 วันที่ผ่านมา +4

    Czech mówił że nie tylko my mieliśmy pecha z owiewkami kół.
    Twierdził że sporo Czechosłowackich samolotów z tego samego powodu też latało beż owiewek

  • @ivo_bozeta_1
    @ivo_bozeta_1 17 วันที่ผ่านมา +15

    Jakoś tak mi się wydaje, że A.D. 1939, ten P-23 Karaś nie był aż tak bardzo zapóźniony w porównaniu do niemieckiego J-87 Stuka.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 17 วันที่ผ่านมา +21

      Był z jednej prostej przyczyny - nie nurkował. Ju-87 był skuteczny jako bombowiec nurkujący - mała prędkość nie przeszkadzała bo dolatywał do celu na pułapie rzędu 3000-4000m, powyżej zasięgu małokalibrowej artylerii plot, zrzucał celnie ładunek w nurkowaniu i uciekał z wykorzystaniem nabranej w nurkowaniu energii. Karaś bombardował z lotu poziomego, dla uzyskania jakiejkolwiek celności z małą prędkością i na niskim pułapie, co czyniło go samolotem w istocie jednorazowym...

    • @ivo_bozeta_1
      @ivo_bozeta_1 17 วันที่ผ่านมา +5

      ​@@gallanonim1379
      Tyle że w trakcie tego nurkowania i wznoszenia się, Sturmkamfflugzeug J-87 sam stawał się dla przeciwnika dosć łatwym celem do trafienia.

    • @waldemarkoziarczyk5018
      @waldemarkoziarczyk5018 17 วันที่ผ่านมา +2

      Ju-87 nie był nowoczesnym bombowcem (te stałe podwozie!) ale był używany niemal do samego końca wojny (głównie na froncie wschodnim w wersji G-2).

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 17 วันที่ผ่านมา +2

      @@ivo_bozeta_1 I tak i nie, wciąż czas przebywania bombowca nurkującego w strefie ognia przeciwnika był dużo mniejszy niż lekkiego bombowca horyzontalnego pokroju Karasia, Su-2 czy innych Fairey Battle. Nie bez powodu tego typu samoloty, nawet nowocześniejsze, w sensie szybsze i opancerzone przyjęły się w czasie II WŚ jedynie jako pokładowe samoloty bombowo-torpedowe, z naciskiem na torpedowe.

    • @ivo_bozeta_1
      @ivo_bozeta_1 17 วันที่ผ่านมา

      ​@@gallanonim1379
      Rzecz do dyskusji. Niemniej ja bym nie mieszał działań lotnictwa w wojnie lądowej
      i w wojnie morskiej.

  • @krych110
    @krych110 17 วันที่ผ่านมา +3

    Trzeba było naprawdę odwagi by na tym latać i walczyć ...

  • @Dyziol84
    @Dyziol84 17 วันที่ผ่านมา +5

    Prosimy o film o sumie w takim razie 😊

  • @myky5154
    @myky5154 16 วันที่ผ่านมา

    Super materiał, uwielbiam polskie maszyny lotnicze z kampanii wrześniowej

  • @tomekdomanski9961
    @tomekdomanski9961 17 วันที่ผ่านมา +4

    Witam i pozdrawiam 😊

  • @arcadiologanoff5164
    @arcadiologanoff5164 16 วันที่ผ่านมา +2

    Według moich informacji ograniczenie prędkości maksymalnej do 320 km na godzinę nie wynikało z mocy silnika lecz z ograniczeń płatowca. Inaczej mówiąc nasz karaś z naszym silnikiem czyli PZL 23b był w stanie latać szybciej tylko nie mógł.

  • @andrzejorszanski1719
    @andrzejorszanski1719 17 วันที่ผ่านมา +2

    Oj, Kierowniku, Kierowniku... Już miałem chwalić pana po wszystkich odpustach za świetny materiał o ciekawej maszynie (czyli poprzedni, który obejrzałem)VEB Irbitis I-16 , a Waćpan na łatwiznę idziesz... "Karaś"...No nie...
    Ale skoro już poniosło Waćpana na ryby, to trzeba było wspomnieć o jednej ciekawostce: Był oto nasz Karaś jedynym znanym mi samolotem ,gdzie wodzowie administracyjnie ograniczyli prędkość maksymalną. Mógł bowiem Karaś lecieć szybciej niż owe 319 km/godz tylko że ponad to stawał się narowisty i - podobno drążek sterowy potrafił walić pilota po łapach. Zamiast maszynę cofnąć do fabryki i kazać p.Praussowi zrobić z tym porządek ograniczono rozkazem odgórnym prędkość maksymalną... Były i inne kwiatki: samolot był ciężki i dosłownie wisiał na silniku, nie nadawał się do akrobacji (która zresztą - na wszelki wypadek -też była zakazana) no i do tego to podwozie... A skoro Pan mówisz, że we Wrześniu latano z owiewkami - to nawet ze zdjęć którymi Waćpan ilustrowałeś film - wynika że to nie do końca tak było... Pozdrawiam.

  • @dariuszreda3291
    @dariuszreda3291 17 วันที่ผ่านมา +3

    80 sprawnych samolotow przeciwko 3000 Luftwaffe... Potega...

  • @tomaskantorczyk3852
    @tomaskantorczyk3852 16 วันที่ผ่านมา +1

    Ta stacja kolejowa zbombardowana przez Karasia w Prusach Wschodnich to Neidenburg (Nibork), obecnie Nidzica. Przed budynkiem stacji kolejowej po prawej od głównego wyjścia z budynku jest pomnik upamiętniający to zdarzenie. Pozdrawiam.

  • @erebus-qv5xz
    @erebus-qv5xz 17 วันที่ผ่านมา +7

    Te bombardowanie Prus wschodnich nie zostało opisane przypadkiem w książce "Podróż bez biletu"?

    • @waldemarkoziarczyk5018
      @waldemarkoziarczyk5018 17 วันที่ผ่านมา +5

      Dokładnie tak! Autorem wspomnień i uczestnikiem lotu był Władysław Kisielewski (1907-1977).

  • @mariuszgoebiowski5860
    @mariuszgoebiowski5860 17 วันที่ผ่านมา +1

    Taki stał koło mojej szkoły. A potem poszedł na złom:(

  • @DANIELWILCZESKI
    @DANIELWILCZESKI 16 วันที่ผ่านมา +1

    👍👍👍👍👍👍

  • @bartmazur5448
    @bartmazur5448 17 วันที่ผ่านมา +2

    owiewki na koła poprawiały prędkosc

  • @darekwiex
    @darekwiex 17 วันที่ผ่านมา +1

    Szkoda życia ludzkiego w tej wojnie , pozdrawiam.

  • @adamwieteska4330
    @adamwieteska4330 17 วันที่ผ่านมา

    Szanowny Panie Balszoj można prosić o film na temat działań Polaków nad włochami ?

  • @KS-ModelismoAviacionHobby
    @KS-ModelismoAviacionHobby 17 วันที่ผ่านมา +1

    dobey wieczór Balszoiku... I w sumie masz rację... jakby nie kochać karasia to słabizna to już była w 1939

  • @ThePzlp11c
    @ThePzlp11c 16 วันที่ผ่านมา +1

    W samolocie Karaś zginął brat Wacława Króla naszego asa lotnictwa

  • @berakfilip
    @berakfilip 17 วันที่ผ่านมา +3

    A brał jakieś nie legalne srodki ?

  • @andrevonk5884
    @andrevonk5884 13 วันที่ผ่านมา +1

    Bez radia gorzej jak CK z I wojny

  • @skfaskfa4667
    @skfaskfa4667 17 วันที่ผ่านมา

    Było w Internecie kiedyś kalendarium Brygady Pościgowej i Brygady Bombowej z opisem działalności każdej eskadry. Ma to ktoś na dysku albo link?

  • @PrinceAmy100
    @PrinceAmy100 17 วันที่ผ่านมา +3

    Sklejałem "Karasia" plastikowy model. 1:72

  • @Ukasz1986
    @Ukasz1986 16 วันที่ผ่านมา

    Czy był jakiś przypadek zestrzelenia niemieckiego samolotu przez pilota Karasia?
    Słyszałem o kilku zestrzeleniach dokonanych przez strzelców pokładowych.

  • @piotrkruk9011
    @piotrkruk9011 17 วันที่ผ่านมา +1

    Szkoda,że Dzienniki Działań Bojowych ,przejęte przez RChAR ,nigdy juz nie ,w całości nie ujrzą światla dziennego.

    • @Balszoi
      @Balszoi  17 วันที่ผ่านมา +1

      Nie kojarzę aby istniały Dzienniki Działań Bojowych w 39 r.

  • @MrGreatGeorge
    @MrGreatGeorge 17 วันที่ผ่านมา +1

    Komentarz taktyczny

  • @kwestionariusz1
    @kwestionariusz1 17 วันที่ผ่านมา

    Czyli jak zwykle lotnctwa jak na lekarstwo i w dodatku brak odpowiedniej łącznosci

  • @Themonk159
    @Themonk159 17 วันที่ผ่านมา

    Karas to byl lubiany przez niemieckich pilotow myśliwskich 😂

  • @andrevonk5884
    @andrevonk5884 13 วันที่ผ่านมา

    Podobno braly tyle oleju co benzyny no i polscy piloci byli slabo wyszkoleni nawet kapral mogl byc pilotem to przeciez jaja z pogrzebu

  • @POGORSKY
    @POGORSKY 17 วันที่ผ่านมา +1

    Wiele samolotów z tego okresu miało owiewki na podwoziu stałym, dlaczego tylko w Karasiach był problem z błotem?

  • @andrzejchaubinski8850
    @andrzejchaubinski8850 17 วันที่ผ่านมา

    Trochę to dziwne zwycięstwo. Prędkość przelotowa Henschel Hs 126A-1 wynosiła 300 km/h, max prędkość 356 km/h. Jeżeli porównamy to z osiągami PZL 23B, prędkość max 319 km/h, to jedynym wytłumaczeniem jest kompletna śepota lotników niemieckich, którzy bez trudu mogli się oddalić bez specjalnego wysiłku.

  • @condo1970
    @condo1970 17 วันที่ผ่านมา +1

    Karasie absolutnie nie były "bombowcami"!!!