Polskie wynalazki - siła alianckich skrzydeł
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 23 พ.ย. 2024
- Co się stało z najlepszymi polskimi konstruktorami lotniczymi po wybuchu II wojny światowej?
O ile losy polskich pilotów oraz ich wkład w pokonanie niemieckiej III Rzeszy stały się wręcz elementem popkultury, o tyle wojenna i powojenna historia konstruktorów lotniczych, w tym twórców słynnych samolotów Łoś, Karaś czy Jastrząb, jest w Polsce wciąż niemal nieznana. A ich wkład w wojenny wysiłek Aliantów oraz późniejszy rozwój światowego przemysłu lotniczego i kosmicznego może zaskoczyć niejednego pasjonata historii, lotnictwa, czy militariów.
"Siła alianckich skrzydeł" to nieznana historia odtworzona na bazie odtajnionych po latach dokumentów i rodzinnych pamiątek, ilustrowana unikalnymi archiwaliami i opowiedziana w scenerii najsłynniejszych muzeów lotniczych w Wielkiej Brytanii oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na kanale Arma Civitatis filmy nie pokazują się często, ale praca nad tym dokumentem, szczególnie uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, kwerendy, poszukiwania materiałów archiwalnych i dowodów na przedstawione fakty na trzech kontynentach zajęły prawie pół roku przed wyjazdem na plan zdjęciowy. Mam nadzieję, że było warto.
"Polskie wynalazki - siła alianckich skrzydeł".
Produkcja: Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jolly Moon Studio
Zapraszam,
Norbert Rudaś
Arma Civitatis/Jolly Moon
To tylko pokazuje drodzy rodacy, że jak chcemy i mamy możliwości to możemy zrobić wszystko i nie jesteśmy tylko od zbierania szparagów w Niemczech!
Chwała Bohaterom!
Ciekawe, gdzie byłaby Polska, gdyby tym ludziom pozwolono dalej żyć u nas? W to miejsce zrobili nam wrzesień’39. To tylko dowodzi jak zacofany jest naukowo i intelektualnie tzw zachód, którego jedynym pomysłem na rozwój jest wywoływanie wojen lub innych okoliczności, żeby tylko ukraść obywateli i majątki Słowian.
Co z tego.... skoro robimy to nie w kraju tylko za granicą
@@korkodill jaki inżynier o zdrowych zmysłach chciał by pracować w Polsce....
@@Kawka1122😂prawdziwy inżynier synu,nie taki od zbierania szparag i genderu ! I tak tego nie zrozumiesz,bo takich coraz mniej! ☹️
Masz rację Ja poprawiam Tutaj w Londynie konstrukcję Chata czyli Caterpillar
Takie filmy cieszą serca młodych Polaków i motywują do pracy ku chwale Rzeczypospolitej...
Bardzo dobrze że robicie takie programy niech się młodzi uczą że Polska to kraj który potrafi budować własne samoloty, samochody, statki że w Polsce powstawały wynalazki które zmieniały świat i warto znów do tego dążyć. Pozdrawiam
Taka jest prawda!
Dobra robota. Super, że wydobywacie z powszechnej niepamięci zapomniane postacie i nazwiska, które zasługują na szacunek i podziw. I że robicie to bez zbędnej megalomanii. To pozwala lepiej zrozumieć tamte czasy oraz czysto po ludzku docenić ich pracę, talent i osiągnięcia.
Dziękujemy!
@@armacivitatis1576 Nie ma za co, to ja Wam dziękuję za pracę i pasję. Poszerowałem ten materiał dalej, niech leci w lud i umysły, tylko tak mogę się Wam odwdzięczyć.
Wieu należy się pamięć.. jesteśmy to winni jako Polacy
Tak dobrego materiału o ludziach tworzących przedwojenny polski przemysł lotniczy jeszcze nie widziałem. Nie spotkałem się także z jakąkolwiek publikacja w tym temacie, a pasjonuję się lotnictwem od przeszło 20 lat. Gratuluję i dziękuję.
Również bardzo dziękujemy! Na etapie kwerend do scenariusza zestawiamy najlepsze znane źródła z odtajnionymi po latach dokumentami, najczęściej z zagranicznych archiwów. Jeśli trafiamy na jakiś nowy trop, staramy się go zweryfikować przy pomocy specjalistów i dlatego czasami pojawiają się u nas rzeczy mało znane albo zupełnie świeże. Jest szansa, że jeszcze czymś Pana uda się nam zaskoczyć. Pozdrawiamy!
Podzielam w pełni Twoją opinię! Również interesuję się lotnictwem, w latach 70-tych latałem na szybowcach i byłem mechanikiem samolotowym. Ten wspaniały film wyzwala we mnie wspomnienia i złość, jak tzw. zachód potraktował naszych żołnierzy na paradzie zwycięstwa (celeowo z małej litery), oraz jak przywłaszczano sobie polskie wynalazki, np. peryskop czołgowy, wykrywacz min i wiele innych. Właśnie wydrenowano z naszych bohaterów myśł twórczą. Największą wartość intelektualną. Smutne to że dzisiejsze "pacynk"i, dbają o to by samym się nasycić i nie podpadać zleceniodawcom! Pozdrawiam
Bardzo dobrze przygotowany program historyczny
Dziwnedodale komentarz ktory sie nie ukazał
Po co mielibysmy bidowac od podstaw przemysł lotniczy skoro nasi inzynierowie projektanci polskie szybowce bociany puchacze muchy kaczka latajace skrzydlo ( niemcy bracia Horten latajace skrzydlo niewykrywLny protoplasta B2 niewykrywalnego bombowca latajace skrzydlo bomba atomowa niem chemik niem V1 V2 niem silniki odrz enigma POLACY NIE GESI SWOJ JEZYK I TECHNIKE MAJA😊
Przyznam że niewiele rzeczy dotyczących II WŚ jest w stanie mnie zaskoczyć, ale tym razem przyznaję że kopara mi opadła, nie miałem pojęcia że tylu genialnych polskich inżynierów "grzebało" w zachodnich samolotach, im dłużej oglądałem tym większa duma nie rozpierała że to moi rodacy.💪👏👏👏
I za bardzo nikt tym się nie chwali na zachodzie. Ciekawe, czy praca tych ludzi też była ujęta w rachunku, jaki wystawili nam po wojnie brytole.
Szanowni Państwo, kolejny rewelacyjny materiał, profesjonalny montaż, patriotyczna wymowa i przede wszystkim przypomnienie tamtych ludzi i ich poświęcenia.
Dobrze, że są ludzie ktorzy sie takimi tematami zajmują. Dziękuję.
Serdeczne dzięki za udostępnienie tej wiedzy, która tak jakoś nie jest szerzona przez masowe media i propagandę.
Kto by się spodziewał…historia zupełnie nie znana dla nas. Super program.
Poziom profesjonalności materiału wyszedł poza skalę.
Jestem dumny!🇵🇱💪Po obejrzeniu tego materiału🙌
Doskonały materiał , świetny prowadzący . Brawo . Merytorycznie doskonały program .
Ogromna duma z takich bohaterów, dzięki wam pamięć o nich nie zginie!
Witam.
Świetny program, za który gorąco dziękuję. Nie do końca zdawałem sobie sprawę jak wielkie było techniczne i naukowe zaangażowanie Polaków w działania wojenne, chociaż gdzieś tam "dzwoniło" o sporych osiągnięciach naszych inżynierów i naukowców, głównie w Kanadzie.
Dzięki temu programowi dowiedziałem się, że skala i jakość polskiego zaangażowania była naprawdę imponująca.
Oglądając ten materiał zadałem sobie pytanie, jak dziś wyglądałby polski przemysł zbrojeniowy, i polskie lotnictwo wojskowe i cywilne, gdyby nie wybuch wojny, w jakim kierunku poszedłby ich rozwój, i na jakim, niewątpliwie wysokim, poziomie znajdowałyby się nasze siły powietrzne, gdyby skumulowany potencjał tych ludzi pracował na rzecz polskich, a nie obcych, sił zbrojnych.
Jeszcze raz dziękuję za Pańską pracę.
Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo dziękuję. Pozdrawiam, Norbert Rudaś
Do podobnych wniosków doszedłem. Pozdrawiam. Śmierć wrogom Ojczyzny. Skoro w latach 90tych XX wieku ambasador SZAP czyli stanów zjed Ameryki Płn powiedział: musimy zniszczyć waszą gospodarkę bo stanowicie śmiertelne zagrożenie dla nas, to czy nie podobnie było w 39’ biorąc pod uwagę nasz potencjał intelektualny zasobów ludzkich Polski?
O naszych pilotach tak, ale o pracy naszego personelu technicznego i inżynieryjnego nie dużo się wie.Dla mnie bardzo dobry dokument .Pozdrawiam.
Znakomity program aż się nie chce wierzyć że tylu wspaniałych POLAKÓW, było POLSCE i z powodu stalinowskiego zaburaczenia ci ludzie nie mogli, służyć na rzecz naszego kraju...Wielkie dzięki i szacunek twórcom tego programu...
To nie z powodu stalinowskiego zaburaczenia popraw swoją wiedzę i uruchom trzecie oko.
Dlatego jestem dumny z bycia Polakiem i nie wstydzę się swojego pochodzenia.
Super materiał, niesamowite losy naszych konstruktorów o których wiedzieliśmy głównie z okresu międzywojennego.
Przepiekna lekcja polskich wynalazców, naukowców, inżynierów a przede wszystkim pilotów.
Nie dziękuję Wam za ten odcinek naszej historii. Jako Polak jestem DUMNY i z Was, Waszej pracy oraz z wymienionych Polaków, wybitnych wynalazców. Samo podziękowanie to za mało.
Zdecydowanie za długo czekałem na kolejny odcinek, ale się doczekałem, lepiej późno niż wcale jak mówi stare polskie przysłowie 😂🎉😅
Jestem dumny z tego że jestem Polakiem.Mielismy w latach miedzywojennych bardzo wspanialych inżynierów i naukowców tylko czy ktoś z aliantow docenił ich wysilek w pokonaniu nazistów? Bardzo dobrze że robi Pan ten kanał,wielki szacunek dla calej ekipy za to że przypominacie sylwetki tych wspaniałych Polaków
Jak zwykle wspaniały poziom materiału, warto było czekać, świetnie że idziecie w jakość, a nie ilość :)
Dziękujemy! Jeszcze w tym miesiącu ukaże się kolejny odcinek o armacie przeciwlotniczej Polsten. Zapraszamy do obejrzenia!
Dziękuję !!! Nieprawdopodobne ❤
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 🎉🎉❤❤😮😮❤❤
Wspaniały materiał. Dziękuję.
Wspaniały program,bardzo dziękuję autorom . Propaganda partyjna pokazuje 2RP jako nieudaczników, awanturników i zdrajców,a tu proszę taka perełka ,a to jest tylko jedna z dziedzin . Jeszcze raz bardzo ale to bardzo dziękuję
Wreszcie lektor, który zna wymowę francuskich słów i nie wymawia ich na modłę angielską. 👍
Dziękujemy! Przekażemy Tomkowi :)
Materiał jakich mało na internecie 👍
Dziękujemy, nowe już czekają na premierę!
Świetny materiał . Właśnie takiego brakowało , o naszych przedwojennych inżynierach związanych z lotnictwem .
kciuk w górę to ja w ciemno daje. Długo czekaliśmy wszyscy na kolejny odcinek. Mam pytanie, czy przewiduję się częstsze wrzucanie odcinków? Czy raz na rok? Nie czepiam się. Po prostu mi mało, mało, mało..
Też byśmy chcieli :) W tym roku będzie lepiej, bo jeszcze w maju pojawi się odcinek o armacie przeciwlotniczej Polsten, a jesienią kolejny odcinek o wynalazkach w dziedzinie łączności. Jednak przy takiej formule nie jesteśmy w stanie robić więcej niż 1-3 odcinki rocznie. Same kwerendy w archiwach (głównie zagranicznych), podążanie znalezionymi gdzieś tropami, uzyskanie zgód i pozwoleń, specjalistyczne konsultacje, itd. zajmuje zawsze kilka miesięcy zanim ruszymy na plan. Nie da się tego etapu skrócić bez pogorszenia jakości, bo oznaczałoby, że zaczynamy opowiadać o czymś bez sprawdzenia, powtarzamy przeczytane wiadomości bez weryfikacji. A w ten sposób często od lat powielane są błędy, bo jedni powtarzają po drugich, zamiast samemu coś zweryfikować. Idziemy inną ścieżką, ale dlatego warto poczekać. Pozdrawiamy!
Super materiał ! Dzięki! Zawsze interesowałem się historią polskiego lotnictwa i znam większość wymienionych nazwisk naszych inżynierów i firm w których pracowali przed wojną , nie zdawałem sobie sprawy z ich udziału w rozwoju sił alianckich . Tylko nie popadajmy w skrajność - to Anglosasi potrafili wykorzystać ich wiedzę i dali im środki i siły do działania. A teraz co? Polski przemysł zbrojeniowy .....👽🖖
Super program dziekuje za wstawienie filmu zycze duzo sukcesow
Fantastyczne informacje, do tej pory były znane wyczyny polskich lotników, ale okazuje się że i inżynierowie mieli niebagatelny wpływ na losy II wojny światowej. Dziękuję za ten film.
Super kanal. Tak trzymac. W koncu pomalu zaczynamy pokazywac mlodemu pokoleniu dokonania Polakow.👍
Brawo ,takich audycji więcej jeszcze raz brawo❤
Niesamowite. Nigdzie się o tym nie mówi, a to powód do dumy dla całego kraju.
Albo płaczu, co oni z nami zrobili
Ale w podręcznikach tego nie pisali i nie piszą. Dawniej, bo nie było wolno. Teraz, bo... czarnek.
Poważnie ciężko coś znaleźć na ten temat!!!
Powinno to być nagłaśniane w tejże telewizji./
@@jacekswiech530 Gościu daj na wstrzymanie z tym widzeniem wszystkiego kategoriach albo PIS albo PO. Jak trudno coś zmienić w obszarze edukacji to pokazuje podręcznik profesora Roszkowskiego. System jest zabetonowany, problem leży w niskim poziomie kadry nauczycielskiej i biurokracji zarządzającej tym obszarem. Interes rodziców (też zresztą w dużej mierze niskich lotów) i młodzieży, na szarym końcu. Mam sporo znajomych nauczycieli i oni potwierdzają w większości powyższą diagnozę.
Zresztą takie spojrzenie nie jest zbyt mądre, bo skoro prof. Czarnek (minister PIS) jest przeszkodą obecnie, to co z jego poprzednikami z PO (Panie Hall, Szumilas, Kluzik-Rostkowska)? Podpadają pod kategorię "nie wolno"?
Bardzo ciekawe to jest. Warto zrobic wiekszy film. Sam pracuje w UK w hi-tech i widze Polakow robiacych tutaj naprawde bardzo zaawansowane rzeczy. Pozdrawiam.
Doskonały materiał. To standard tego kanału.
Super materiał!
Dziękuję za opracowanie tych faktów. Ciekawy film,poznaję brytyjskie Muzem lotnictwa w Daxtford . Można powiedzieć , że wujek był jednym z 310 cichociemnych , który przeszedł szkolenie w Brytanii i wykonał skuteczny skok ze spadochronem jako radiotelegrafista . Rodzinnych tradycji jest więcej 😊Dziękuję , życzę powdzenia w dzialaniu na rzacz polskiej historii ❤. 🙋♀️
Dziękujemy za dobre słowo i pozdrawiamy!
Ciesze sie ze nadal dzialacie. Jak zawsze, robota "tip-top". Wiele sie dowiedzialem, szczegolnie nowoscia dla mnie sa Kanadyjskie watki -choc tam przebywam, pozdrawiam tworcow z Ontario.
Również pozdrawiamy!
Dzisiaj nad moim niebem przeleciał samolot i byłem przekonany ,że był to spitfire . Sprawdziłem w Flightradar24 i okazało się,że był to yak 3m. Cóż to był za widok. Lądował w Rudnikach koło Częstochowy. A tu proszę polscy inżynierowie projektowali samoloty dla aliantów ,bo nie było dla nich miejsca w Polsce. Tylko kłótnie,wojny i politycy. Dramat!
Kiedy nadejdzie normalność? Jesteśmy bardzo dobrzy w świecie,ale nie w Polsce. Czyż to nie jest durne?
Brawo, kolejny super materiał na profesjonalnym poziomie. Polecałbym naszej TVP, jak nie potrafią wyprodukować, to niech zapłacą.
Kochany doskonaly materiał dzięki to musi być po angielsku pozdrawiam kpt capt pił 43 lata wkabine Jerzy
Mamy już wersję angielską, niedługo będzie! Pozdrawiamy serdecznie!
Bardzo fajny Material
Przybyłem, zobaczyłem... i zostaje 😉 Wspaniały kontent, świetna realizacja, znakomity poziom. 👍
Dziękujemy! Filmy publikujemy 1-2 razy roku, ale akurat wyjątkowo w tym miesiącu będzie kolejny (w trakcie wyjazdu na zdjęcia do "Siły alianckich skrzydeł" pojechaliśmy jeszcze w kilka miejsc w Wielkiej Brytanii oraz do Belgii i Holandii i będzie odcinek o armacie przeciwlotniczej Polsten). Natomiast w listopadzie - odcinek o wynalazkach w dziedzinie łączności. Pozdrawiamy!
zacny kanal wynalazłem. gratulacje i pozdro z Lublina o ktorym bylo calkiem sporo w tym filmie
Dzięki i też pozdrawiamy z Lublina, bo w większości stąd jesteśmy i nadal mieszkamy :)
Bardzo dobra robota. Dziękuję, doceniam i subskrybuję kanał.
Dziękujemy!
Świetnie przygotowany materiał. Jestem pod wrażeniem !
Bardzo dobry materiał.
Mialem przelaczyc,ale ogladnolem do konca .Fajny material za subskrybowalem. Dzieki
Wspaniała lekcja historii wielki szacun.
„Sprawa honoru. Dywizjon 303. „Piękna książka a także audiobook na you tube.
Jestem pod ogromnym wrażeniem Pana programów! Gratuluję i pozdrawiam!
komentarz taktyczny.Dobra robota.
Ciekawe, nawet bardzo. Detale bez których te latające maszyny nic by nie wskórały. A te detale wymyślili Polacy. Super odcinek.👍✈️
Bardzo dobrze powiedział Pan o szacunku.
Dziękuję za ten materiał. Nie słyszałem połowy nazwisk inżynierów, co dopiero ich roli w międzywojennej Polsce.
kurde, a miałem tylko wejść i wyjść, a się okazuje, że wyjść nie mogę, ależ ciekawe, pozdrawiam serdecznie
To obiecujemy kolejne odcinki - jeden już pod koniec maja!
Dzięki za ten film!😊
Mega fajny odcinek !! Szacunek !! Pozdrawiam !!
Polscy naukowcy i konstruktorzy zrobili dobrą robotę 🇵🇱
Baaardzoooo bardzooo merytoryczne .. 👍👍👍👍
Rewelacyjny film. Jeśli uwzględni się jeszcze wkład naszych naukowców /Marian Rajewski,Jerzy Różycki.,Henryk Zygalski/w rozpracowanie Enigmy to możemy być dumniJesli uwzględni się osiągnięcia inżyniera Tańskiego w projektowaniu silników , samochodów i pojazdów wojskowych oraz wkład w obliczeniach matematycznych do bomby wodorowej Stanisława Ulama,to jest gigantyczna praca na rzecz aliantów../Teller-Ulam/Był też inżynier Henryk Magnuski, którego walkie-takie Motoroli pomagało żołnierzom na polach walki od1943 r. Wykrywacz min Józefa Kosackiego, też do lat 90-tych używany .Wyprodukowano jej 43 tysiące do końca wojny.Dziekuje za to opracowani.
😊😊
Kolejny film będzie o łączności, m.in. właśnie o inż. Magnuskim.
Szacun za ten materiał! Howgh!
Więcej takich filmów brawo 👍
Gruba akcja, świetny materiał.
Wspaniała audycja dziękuję 😊
Chwała Bohaterom!
Świetny film !
Super materiał!! Dziękuję bardzo. Muszę jeszcze raz iść do muzeum RAF.
Bardzo ciekawy film. Podsumowanie osiagniec , mozemy byc dumni. Z powodu braku wersji Angielskiej przeznaczony tylko dla polskiego widza . Ten film i fakty w nim przedstawione powinny odiec caly swiat za pomoca internetu.
Ogladalnosc wzrosla by z 184 tys do kilku milionow.
Dziękujemy. Tłumaczenia wszystkich filmów będą jesienią, ale jak widać po naszych wcześniejszych produkcjach, samo tłumaczenie nie sprawi, że filmy pójdą w świat. W sposób naturalny interesują się nimi głównie Polacy (w kraju i zagranicą), bo to ważny element naszej historii i sprawy bliskie sercu. Pozdrawiamy.
@@armacivitatis1576 Dziekuje za odpowiedz. Tak sie sklada ze mieszkalem w Nowej Hucie , sluzylem w kompanii specjalnej na ul.Glowackiego w Krakowie. Zwiedzalem muzeum lotnictwa. Od czterdziestu lat mieszkam w Kanadzie bardzo blisko bazy i lotniska i wielu moich znajomych juz w stanie spoczynku ale dalej zyje armia. Znaja historie Avro i Polskiego pilota oblatywacza oraz zaborcza akcje wiellkiego brata, zagarniecia planow, podzespolow a wszystko to w imie wyzszych celow. Tlumaczenie i ciekawy sensacyjny tytul angielski zacheci do zapoznania sie z osiagnieciami Polskich inzynierow ,konstruktorow i mysli technicznej. Obecnie czesto i pozytywnie komentuje sie nawet z podziwem udzial Polski i Polakow w udzielaniu pomocy Ukrainie i uchodzcom.
Pozdrawiam
Dziękujemy. Mamy nadzieję, że wersje anglojęzyczne, które planujemy na jesień faktycznie rozejdą się szeroko :) Pozdrawiamy!
Brak napisów.., a studenci z zagranicy by przeczytali... (dobry materiał) więcej proszę !
I tego powinni uczyć na historii!
Wspaniała robota! Przez zupełny przypadek znalazłem wasz kanał i był to przypadkowy strzał w dziesiątkę!! 🎉
Dziękujemy! Proszę obejrzeć to, co już jest, a następny odcinek wrzucimy jesienią!
Po 6 minucie musiałem napisać.
Doskonały materiał!!!
Super montaż.
Subskrypcja oczywiście i nadrabiam zaległości.
Bardzo interesujacy material.
Świetna robota
Swietny materiał.
Bardzo dobry materiał, leci subik
Ciekawy i świetnie zrealizowany materiał.
Świetnie prowadzisz,wprowadzasz i objaśniasz w tym programie. Coś w stylu B. Wołoszańskiego.
Pełna profeska!
rewelacja , pozdrawiam
Duzo Polskich wynalaskow sobie inni przypisali. Jak by tak podsumowal to Polska inzynerja byla na czele z najlepszymi.
🫡🇵🇱
Szacun za materiał ...
Super kanał jeden z ulubionych
Sub totalny ✌️😎😋
Dzięki! Pozdrawiamy :)
Super material. Pozdro !
BARDZO DOBRY MATERIAŁ...AZ SIE PROSI STWORZENIE Z TEGO TYPU HISTORII BIAŁEJ KSIEGI DOKONAŃ POLSKIEJ MYSLI TECHICZNEJ W II WOJNIE-BO RACZEJ MAŁO KTO WIE ZE OPRÓCZ ENIGMY TO WIEKSZOSC TEGO CZYM ZOSTAŁA WYGRANA TA WOJNA-TO ZASŁUGA POLAKÓW.
Dziękuję. Pozdrawiam
Również pozdrawiamy!
super materiał, dlatego niezbędne jest dodanie tłumaczeń języków angielskiego, francuskiego (tych obowiązkowo), hiszpańskiego, portugalskiego, niemieckiego
Angielskie tłumaczenie wszystkich odcinków pojawi się jesienią. Obiecujemy. Film o Enigmie zrobiliśmy po angielsku, hiszpańsku, niemiecku, francusku i włosku dzięki wsparciu MSZ, ale nie mamy możliwości zrobić tak w każdym przypadku. Stawiamy wyłącznie na tłumaczenia przysięgłe z dodatkowymi konsultacjami językowymi specjalistów w danej dziedzinie, ponieważ mówimy często o zawiłych kwestiach technicznych a uważamy, że jedno przeinaczone zdanie w obcym języku może przekreślić wysiłek włożony w film. Niestety, są to spore koszty. Od kilku lat składamy wnioski na dofinansowanie wersji językowych, ale poza Enigmą nie dostaliśmy nigdy grantu na przetłumaczenie naszej pracy na inne języki. W tym roku też nas uwalili także sorki, niech świat się uczy angielskiego ;)
Jestem pod wielkim wrażeniem. Kawał dobrej roboty Panowie, jak zwykle Brytole używają białych kłamstw by przykryć zasługi polaków podczas II WW. Polacy górą!!!
Bardzo ciekawa historia warta spopularyzowania w kraju i za granicą.
Wspaniały materiał. Wiele detali i świetna ilustracja zdjęciowa oraz narracja, choć pewne smaczki można znaleźć, nie wiem, czy to montażowe, czy brak bardziej adekwatnego materiału. W żadnym razie nie krytykuję, takie detale jak błyskawiczne wstawki Ju-88 przy tekście o Mossim (choć ma to sens!), czy Hurricane Mk IIc przy Tajfunie wyłapią tylko modelarze-mianiacy, czyli mniej, niż promil społeczeństwa :)
Bardzo cenne wg mnie są filmy z Francji '40 (głównie Morane'y).
Nie wiem ile osób zwróciło uwagę na może skrótowy, ale kompleksowy fragment o powrześniowej ewakuacji. Mapy ze szlakami po prostu mnie urzekły. Kilka lat zbierałem książki i publikacje traktujące o tym temacie (niestety jako temat poboczny innych opracowań lub nawet monografii sprzętu! Materiał jest mocno rozproszony i można go znaleźć w różnych dziwnych publikacjach, często przypadkiem), a i tak widzę, że nie o wszystkim wiedziałem. Za ten element opowiadania szczególnie dziękuję.
Zanaczam, że nie jest to żaden "kamyczek do ogródka" ;) ale przyznam, że trochę zabrakło mi informacji o inżynierach pracujących w zakładach rumuńskich i tureckich, choć rozumiem, że kwerenda zapewne musiała być ograniczona zakresowo.
W jednym z kolejnych tomów PKL p.Glassa jest co nieco o samolotach skonstruowanych w Turcji, ale np. o pracach Polaków w zakładach IAR czytałem chyba tylko "gdzieś w internecie". Zresztą siłą rzeczy nie trwały one zbyt długo, choć podobno (!, bo źródeł nie podam, niestety) pracowano przy wdrożeniu IAR-80.
Osobne poczękowania za bibliografię. To już zakrawa na pracę naukową :D
Serdecznie dziękujemy za tą recenzję! Kwerenda i zbieranie rozproszonych informacji w całość zajęła wiele miesięcy i bardzo nam miło, że zauważane są takie detale. Faktycznie Turcja to kierunek pominięty z musu. Obawialiśmy się, że film będzie zbyt długi i dobraliśmy tematykę wg klucza najwyższej użyteczności wynalazków, koncentrując się na najbardziej znanych konstrukcjach II wojny światowej i powszechności wykorzystania danego wynalazku w lotnictwie aliantów.
Moze kiedys wspomnicie o Werner Kirchner w USA, Stanislawie Gorzuli i Wladyslawie Turowiczu w Pakistanie. Pozdrawiam.
🙂 wujek taty zamlodu pasal krowy i malowal sobie samoloty. Po wybuchu wojny dostal sie do Anglii, gdzie sluzyl w RAF. Po wojnie pozostal w Anglii i pracowal az do emerytury jako projektant w lotnictwie w Coventry.
7:53 walczyć u boku sojuszników by na koniec ten tzw. sojusznik wystawił nam rachunek, lubimy powtarzać te same błędy
Wystawienie rachunku wynikało z Polsko brytyjskiej umowy na temat finansowania PSZ na zachodzie. W1946r koszty umozono co do pensa
Świetny Materiał! Gratulacje! Do tej pory myślałem że coś tam wiem o lotnictwie, ale po obejrzeniu Waszego Materiału wiem że nic nie wiedziałem! Dzięki! Gdzie w Muzeach w UK kręciliście materiał? Duxford rozpoznaję bo byłem tam na Fly Legends. O Krakowie nawet nie wspominam, kultowe miejsce. Pozdrawiam!
Dwa miejsca rozpoznał Pan bezbłędnie. Trzeci obiekt to Muzeum RAF w Londynie. No i klify Peveril Point k. Swanage w hrabstwie Dorset. Byliśmy tam przejazdem, ponieważ następny odcinek realizowaliśmy m.in. w Muzeum Czołgów w Bovington. Ale to pod koniec maja.
@@armacivitatis1576 Dzięki za odpowiedź. Bovinkton jest na mojej liście. Muzeum RAF w Londynie dopisuję. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za świetny, profesjonalny reportaż.
Prawie się popłakałem z radości, że wreszcie ktoś tak pięknie i szczegółowo opowiedział o polskiej myśli konstruktorsko inżynieryjnej, bo to, że mieliśmy doskonałych pilotów to wie cały świat ale o osiągnięciach polskiej myśli technicznej już nie. Jedna wielka prośba do twórców tego programu Put English subtitles and even better English translation please!!!. It's the best way to let the whole world know about it.