Od 2016 roku mniej więcej co roku wspominam, że miało być bilansowanie wektorowe, czyli mieli nam sumować pobór z każdej fazy i sumować produkcję z każdej fazy. Dopiero te sumy wzajemnie bilansować. Ja tego nie mam ale wszyscy nowi prosumenci byli zapewniani, że u nich bilansowanie działa. Robiłem filmy, ile ja na tym tracę itp. ale temat był drugorzędny, bo dotyczył (tak myślałem) tylko mnie. Aż niedawno odwiedziłem kilku znajomych, którzy, mieli zapewnienie, że u nich jest bilansowanie i stwierdziłem ku ich zdziwieniu jego brak. Pojechałem do kilku następnych i to samo. Okazało się, że wciska się ludziom, że to mają. Tak na bezczelnego licząc, że nikt tego nie będzie umiał sprawdzić. Owszem na 100% są też uczciwi operatorzy, ale ilu ich jest?
@@SKOT1A nic nie zrobi bo po takich akcjach zaraz wrzucą w taryfę pomiar biernych dla teryf ekonomicznych i wtedy dopiero będzie płacz. Tak leszcze taryfy G to taryfy dotowane, gdyby ludzie płacili za prąd tyle co firmy to śpiewka byłaby inna.
@@rafalzajac6808 czy mój podatek od gruntu też jest dotowany? Gdybym miał działalność to bym płacił więcej za 1m². Bo może taryfy dla przedsiębiorstw są większe bo zawsze można ich lepiej doić?
Wystarczy sprawdzić produkcję na falowniku z produkcją na liczniku. Falownik powinien pokazać o około 30% wyższą produkcję niż licznik zakładając, że bieżącą konsumpcja wynosi średnio 30% produkcji.
Oczywiście, że jest i kosztuje 20 lub 30%, jak wynika z ustawy o OZE. Nie ma znaczenia czy bilansujesz faza do fazy, czy dzień do nocy. Innymi słowy - całą energię możesz oddać na jednej fazie, a pobrać na drugiej i na koniec roku zostanie to zbilansowane ze współczynnikiem 0,7 lub 0,8.
@@amixo1 Tak z punktu widzenia logiki, to z racji tego, że wykorzystujesz zakład energetyczny do przesłania sobie energii z jednej fazy na drugą. Ale na mocy rozporządzenia ministra środowiska faktycznie nie mają takiego prawa, co więcej - rozliczanie powinno być nie tylko bieżące, ale w interwałach godzinnych, czyli jeżeli przez godzinę wyprodukujesz więcej niż pobierzesz, powinieneś mieć naliczoną tylko energię oddaną. Wg mnie jest to tylko pozornie dla nas dobre, ale to już inna bajka.
@@halfspinproductions Kolego licznik energii elektroniczny ma być w pełni kompatybilny z licznikiem indukcyjnym a w liczniku indukcyjnym bilansowanie następuje bezpośrednio z jego zasady działania ! Tak samo powinien być zaprogramowany licznik elektroniczny i jest taka możliwość jednak celowo robi się oszustwo na ogromną skalę W skali wszystkich producentów to jest złodziejstwo na miliony zł miesięcznie
Tak, w Polsce obywatel jest traktowany w odmienny sposób niż w Niemczech czy w USA. U nas nic nie można oświadczyć, na wszystko konieczne są zaświadczenia z pieczątkami, każdy przepis, jeżeli można interpretować to urzędy interpretują go na niekorzyść obywatela.
@@PaneleFotowoltaiczne jasne bo akurat USA, Francja i Germania to wzór sprawiedliwości i ludzie są tam głaskani z każdej strony - pobudka mamy 2021 i ogólnoświatowy syf.
@@rafalzajac6808ogólnonarodowy syf OK zgoda,ale aby zachować proporcje, to jeśli w USA Niemczech Francji GB nie głaskają obywateli, to nas w polandii smagają batem jak Pan chłopa w feudalizmie. Jest różnica, prawda ?
@@gabrielwawrzyniak5057 No wyobraź sobie, patrioto lokalny, że jednak coś mnie tu trzyma: rodzina, znajomi, praca i wiele innych. Co nie stoi w sprzeczności z tym, kiedy jest mi niewymownie wstyd, obcując często z niektórymi przedstawicielami polactwa . I kiedy w zmaga się w Tobie patriotyczne oburzenie czytając te słowa przytoczę Ci zdanie wypowiedziane przez "Ojca tego narodu" Pana marszałka Piłsudskiego " Naród wspaniały, tylko ludzie qrwy". Właściwie ten cytat powinien wystarczyć w odpowiedzi na Twoje narodowe oburzenie. Pozdrawiam serdecznie
Dobra robota , dobre podejście do tematu, fajny filmik i to nie tylko ten. Pilnowanie swojego , to chyba normalne , nikt nie lubimy być naciągany czy oszukiwany itp. Ile to ja się nagimnastykowałem żeby z moich 6 kwp paneli dobrze wszystko zagospodarować i nie zapłacić nic za kw przez całe 12 m-cy w pierwszym roku użytkowania . Mój bilans wyszedł na podarowaniu energetyce 20 kwp po 12 m-cach. To mi przepadło. Na razie jestem zadowolony , drugi rok prze de mną , mam już swój plan w którym to co moje zużyję i jeszcze wezmę od energetyki trochę , bo lepiej zapłacić za prąd w miesiącach kwiecień -maj choć trochę niż trochę stracić i nie wykorzystać swojego wyprodukowanego prądu . Każdy prąd który wyprodukujemy i nie wykorzystamy do końca który po roku nam przepadnie to dla nas jest podwójna strata. To moje osobiste zdanie .
Nie ma to jak zainstalować foto, żeby potem przy tym napierdalać 2lata + żeby coś wyszło zgodnie z "zapowiedziami" fachofcuf. Buahaha. Powodzenia, miłego urlopu na przeliczeniach czy jest już ok. I nie zapomnij czasami przemyć paneli. Zawsze to kilka % do przodu szczególnie w lecie jak pyłki grasują.
@@muchomorelektron6599 po co ta docinka , coś cię boli .., ktoś cię skrzywdził ? Słuchaj jak ktoś chce to niech sobie liczy nawet co roku , to nie twoja sprawa , nawet niech myje . Skoro cię to kompletnie nie interesuje i śmieszy to po co tu wchodzisz i czytasz.
@@arek200671 Wiesz co mnie boli? Bo idioci zaśmiecają planetę gównami, które potem będą gdzieś w lasach wypierdalać, bo przetworzenie tego po okresie użytkowania będzie dla nich nieekonomiczne. Zresztą całe to gówno z fotowoltaniką wielkości naleśnika na daszkach domków to chuj a nie ekologia, a o to w tym miało przecież chodzić, prawda? Cały koszt energetyczny włożony żeby ten syf umieścić na dachu, cały koszt energetyczny związany z cały oprzyrządowaniem które później tak samo musi być poddane recyklingowi przewyższa ilość energii jakie te panele wyprodukowałyby w ciągu dwóch swoich żyć. Już pomijam że przez to jest zabużony cały system energetyczny. To mnie wkurwia, a na dodatek takie cebularze jeszcze wypierniczają dodatkowe pokłady energii, na jakieś idiotyczne przeliczenia, które mogliby przeznaczyć rzeczywiście na coś co przysłuży się planecie. Np idź na spacer do lasu i śmieci przy okazji pozbieraj.
@@muchomorelektron6599 no rozumiem twoje rozgoryczenie, nawet wiem co piszesz i co chcesz przekazać ale uważam że jest większe zło na świecie niż produkcja paneli foto. Taki głupi przykład podam, pewnie czymś dom ogrzewasz i cokolwiek by to nie było to dopiero jest nie ekologiczne. Czy nie mam racji i nie mam na myśli tu jakiegoś węgla czy coś podobnego. Nie ma się co złościć, zobacz jak samochody smrodzą, a pewnie masz. Ale ok, podam prosty przykład ze panele są na plus jeżeli chodzi o energetykę i powietrze. Zobacz ten prąd który teraz jest produkowany a mamy lato, to nie jest tak że on idzie do jakiegoś tam magazynku a w zimę go odbierasz z tego magazynku. Teraz prąd jest produkowany i na bierząco jest konsumowany przez pobliskie domy, firmy itp. Te nasze elektrownie nie muszą aż tyle smrodzić bo są przecież węglowe. Wiem, powiesz ze w zimę muszą więcej palić bo ja odbiorę. Tak to prawda ale równie dobrze mogą go kupić te elektrownie np z jakiejś innej elektrowni zachodniej np atomowej nie węglowej. A teraz inaczej gdybyśmy mieszkali w klimacie gdzie produkcja byłaby całym rokiem pewnie większość odcięła by się od elektrowni bo swoje potrzeby możnaby zaspokoić swoim prądem. Tak na koniec jak będą urządzenia które będą nam wytwarzały energię z wodoru takie w domu to dopiero będzie do tego jeszcze akumulatory wodorowe.
@@arek200671 No właśnie są możliwości ale skoro ludzie poszli na to, dali się omamić, to przez kolejne dekady wodór nie wejdzie. Ba... zaraz zjeb i zwykły pionas Musk zacznie nam dostarczać, a państwo wymuszać regulacjami instalację przydomowych magazynów na prąd opartych o ... kutwa mać bateryjki paluszki 18650. Czyli zasyfiamy się dalej. I z foto rozumiem że część energii w lato nie musi być produkowane z węgla, ale o to chodzi że te elektrownie mimo to cały czas muszą pracować nawet jakby foto pokryło całe zapotrzebowanie, bo o zachodzie wszyscy mieliby ciemnicę przez pół nocy zanim ta elektrownia by z powrotem ruszyła. Kolejna sprawa dalej o sensie całości. Fajnie u nas nie smorodzą przy produkcji, tylko co to zmienia w ogólnym rozrachunku? Nic, bo chinole Usa mają w dupie wszystkie normy i na jakiej energii produkują najczęściej te rzeczy? No ze spalania, pomijam czego. Potem jeszcze zasyfiamy się bo wszystko to trzeba transportować tysiące kilometrów. Jakby zliczyć bilans to nie wiem czy nawet 5x nie byłoby w plecy. To jest chore. Oni wbijają, a my dość że gospodarczo leżymy, bo produkcja jest nieopłacalna przez limity co2, to jeszcze i tak dopłacamy do całego tego biznesu foto. Nie ci co to mają, to jest tak jak 500+. Przekładanie kasy z jednych kieszeni do drugich, a ekologicznie jest to żadne rozwiązanie. Wodór jak najbardziej, i jeśli każdy będzie musiał mieć przydomowy magazyn to właśnie powinno się iść w ogniwa które przetworzą energię na wodór... a nie będą ładować tony baterii, które nawet 2x "Tesli" nie naładują... a ich koszt będzie 50tys. Wiem też że są inne rzecxy szkodliwe, ale tutaj także robią tak żeby jak najdłużej ssać kapuchę na technologii która już na starcie była debilizmem bo pojemność aku nie pozwala na sens tego. Dlaczego ludzkość jest tak skurwiała i chciwa? Elektryki przedłużyły życie spalinowców na ropopochodne syfy o dekady. Technologia wodorowa już dawno leży na stole, są pojazdy, działają, jeżdżą, są bezpieczne, zasięg 1000km na 5l wodoru, z rury para wodna. A takie kurwy jak srelon wykreowały elektryki na paluszki jako przyszłość. Gówno nie przyszłość, bo nikt o zdrowych zmysłach nie kupuje autka za 200tys gdy za tyle ma limuzynę na benzynę i paliwo na 20lat i zasięg po 1 tankowaniu 800km a nie 300 przy wyłączonym ogrzewaniu po roku użytkowania i z limitem kilometrów. Te syfy PRZEDŁUŻYŁY ŻYCIE BENZYNIAKÓW. Wodór bez tego szmelcu już by wchodził. Zamiast stacji do ładowania stawialiby stacje do zatankowania wodoru. Tak to czekamy minimum 2 dekady.
Składam Off-Grid w układzie bezobsługowym i zapominam o nim - najwyżej kontrola i drobne konserwacje okazjonalnie ... DZIĘKI ZA CIEKAWE TEMATY I POZDROWIENIA !
@@rafalzajac6808 Dzięki za poparcie Kolego ! Nie tyle bronił bym swej ideologii jako jedynie słusznej co nie nastawiam się na energię elektryczną jako jedyny nośnik energii. Moje zapotrzebowanie nie jest zbyt wysokie i ten rodzaj instalacji będzie dla mnie optymalny. W chwili obecnej instalacje On-Grid nie spełniają moich wymagań np. co do uniezależnienia od zasilania sieciowego a konkretnie jego ewentualnych braków . POZDROWIENIA !
@@Dewajtis1944 Wygląda iż Kolega Rafał jest zauroczony Off grid'em - po co takie epitety zaraz - bądźmy ludźmi - po co zaraz ubliżać i wyzywać może lepiej naświetlić jakieś kluczowe argumenty - każdy jednak ma jakieś własne uwarunkowania pod które powinien bardzo rozważnie poprowadzić temat .
@@krzysztofk1750 xD podatki a zamordyzm PIS-KUKIZ-KONFABULACJA-PO-ITD to dwa odmienne światy. W Chinach i innych cywilizowanych krajach np. władza oddaje społeczeństwu podatek VAT jak styka im budżet. A w Polsce daje się refundowane leki, by moherowe zombi myślało, że mamy leki za 1 ZŁOTYCH!!!! Inni płacą 10, 30 albo 100 zł!! Ale wiadomo dziesiątków tys, opłacanych rządowych trolli nie przekrzyczysz :(
@@mapi5933 poza tym u nas nazwali by to zaraz rozdawaniem. Pamietam jak kiedyś ludzie mówili ,, bo w Anglii to taaaaki socjal, a w Niemczech, Holandii to jak masz dziecko to już możesz nie pracować". Rząd dał śmieszne 500+ i dalej narzekają Ci sami ze rozdawnictwo, że dług rośnie. Co niektórym nie dogodzi
Bałagan bałagan bałagan tak to wygląda niestety u Nas. Jedni maja inni nie. Ja mam dodatkowy problem energię wyprodukowana w drogiej taryfie oddają mi w taniej taryfie (bo oddają więcej w tej taryfie gdzie większe zużycie mam) Natomiast z premedytacją mam falownik 1 fazowy. I tym sposobem przy małej instalacji mogę mieć autokonsumpcje. "rozwiązanie" dla ładowania auta za słońca to falownik 1 fazowy dla aut ładownych z 1 fazy (każde da się tak ładować) a 3 fazowy falownik tylko dla auto z 3 fazową ładowarką pokładową. Super materiał Pozdrawiam serdecznie
Ja zakładałem sobie instalacje wiele wiele lat temu i nie korzystałem z żadnych dotacji ulg odliczeń a ceny były o wiele wyższe , sam zadbalem o środowisko ze swoich. Tu dadzą ta zabiorą i tak na miany, najlepiej jak nie będą dawać ani zabierać. Jeśli kogoś stać na nowy samochód to i powinno być go stać na instalację pv. Choć jak dają to trzeba brać, bo inny weźmie i śmiał będzie się z tego co nie wziął. Brać z głową.
Hmmm to nie takie proste. Pogoogluj na temat wpływu paneli na środowisko, od procesu produkcji począwszy na utylizacji skończywszy. O tym w tv nie powiedza, a wcale nie jest tak różowo jak by się wydawało :).
Panie Sławku świetny materiał jestem patryjotą żeby nie było kilka lat przebywałem w Grecji płaciłem rachunki myślałem że tam są szczyty szczytów i nic mnie nie jest w stanie zaskoczyć a jednak to co się u nas dzieje to jest k....a dramat!!! Gdzie się nie obrucisz to doją. Albo jest to ukryte albo świadomie.
Koleś gada coś tam o złodziejach i jakichś strzałkach - ale nie mówi o tej najważniejszej czyli strzałce w dół na liczniku i o tym co pokazuje sobie jako o złodzieju biernej.
@Rafał Zając . Mocy biernej nie kradnę. Używam w domu zwykłych, dopuszczonych w Polsce urządzeń czyli komputery , LEDy, kuchnia indukcyjna, piec CO do ciepłej wody. Te urządzenia wytwarzają moc bierną pojemnościową bo taką mają naturę. Tak samo jak spuszczanie wody w WC wytwarza cuchnący ściek w kanalizacji. Zakład energetyczny nie nadąża za rozwojem techniki i chce bym nie produkował mocy biernej? To tak jakby nie budowano zbiorczych oczyszczalni ścieków, tylko żądano od mieszkańców by do kanalizacji trafiała tylko czysta woda ba czyściejsza niż dostarczona im do kranu! Płacimy za ścieki tak samo jak płacimy za dostarczaną nam energię i w ramach tych opłat żądamy by dostawca był w stanie to ogarnąć. Powtarzam. Nie używam niczego w domu co w szczególny sposób zanieczyszcza energię elektryczną tak samo jak nie produkuję ścieków w inny sposób niż poprzez normalne zużycie wody w domu.
@@PaneleFotowoltaiczne jak się nie znasz to się nie tłumacz, to nie zakład odpowiada za kompensatory, licznik ewidentnie pokazuje moce bierne - są i pojemnościowe i indukcyjne - ciekawe czy zgodne z wartością zapisaną w umowie. Nie porównuj prądu do ścieków - no chyba, że taki z panelów i chińskich falowników. Nie przekonałeś mnie
@@rafalzajac6808 w umowie jest napisane że dopuszczalny tg fi ma mieć wartość 0,4. Więc ZE się zgadza na to by w sieć szła niewielka moc bierna pojemnościowa. Mało tego, jak jesteś takim wielkim fachowcem to wiesz o tym że moc pojemnościowa jest praktycznie kompensowana przez moc indukcyjną wytwarzaną u pozostałych odbiorców na tym samym odcinku sieci.
@@rafalzajac6808 W umowie mam dopuszczalną bierną indukcyjną 0,4 i zdecydowanie na mocach biernych i harmonicznych się znam. Nie mam zamiaru ciebie przekonywać bo do czego miałbym to robić? Dodam, że najsłabsze moduły fotowoltaiczne nie mają najmniejszego wpływu na jakość energii elektrycznej. W dyskusji liczną się dowody, fakty a nie pisanie, że coś jest złe. Ja staram się bardzo dużo parametrów energetycznych zapisywać w bazie. Mam niektóre zapisywane co sekundę, mam oscyloskopy, które zapadają przy zmianie parametrów sieci i zapisują 0,8 sekundy przed awarią i 0,2 sekundy po awarii z rozdzielczością 1000 pomiarów na sekundę. A ty czym dysponujesz, że narzucasz swoją opinię?
Trzeba sprawdzić na liczniku czy w kodzie C8.00.0 jest ferraris. Jak normal to nie ma bilansowania wektorowego. Wtedy piszesz pismo do OSD o włączenie bilansowania wektorowego ferraris na twoim liczniku. Nigdzie nie dzwońcie tylko pismo.
Hm....od samego początku u siebie liczyłem, że bilansowania nie ma więc nie jest to dla mnie zaskoczeniem. U siebie na fazie bardziej obciążonej zrobiłem osobną instalację, tak żeby korzystać faktycznie ze swojego prądu. Pozdrawiam serdecznie
Proszę to zgłaszać jako awarię licznika ! a przede wszystkim powiadomić producenta JA miałem licznik JM tronik i po konsultacji z producentem powiadomili mnie że jest możliwość całkowania pomiaru i bilansowania ale da sie to wyłączyć z czego ci złodzieje korzystają
@@nitroactive55 Ja nie stanowię elektoratu rządzącej partii. Ale obecny system rozliczania energii elektrycznej jest wyjątkowo korzystny dla osób posiadających PV. Mogą odbierać sobie energię środkiem zimy montując nawet zwykle grzałki. Gdzie tu sens, gdzie ekologia. Zużycie węgla wciąż rośnie między innymi przez taki proceder - posiadacze PV nie oszczędzają energii, bo po co...
Od czasu kiedy Sławek z Waldkiem się poznali, oba kanały prowadzone są w złym kierunku. Coraz mniej merytorycznej treści, a więcej tematów, które wzbudzają duże emocje. Taki styl zniechęca do oglądania. Jestem za poruszaniem niewygodnych tematów, ale przedstawionych w neutralnym świetle. To widz powinien sam ocenić problem, a nie być naprowadzany jak ma myśleć.
@@user-mo1zt4rk9k gdyby nie Sławek i Waldek to być moze od początku roku byś miał nowy sposób rozliczania który byłby przedstawiany jako lepszy. Nieraz trzeba zrobić hałas by coś zmienić.
@@jedreo1 Ja bym tych dwóch nie pchał do jednego [worka]. Bowiem jeden z nich (zgadnijcie który) to czysta merytoryka (!) i analiza tematu, argumenty, konkrety... natomiast ten drugi - tym tylko zaistniał, że się podpiął pod ogólny trend, bo jest cienki merytorycznie i jest jedynie takim... "showmanem" (czytaj: po-zerem). Tak zauważam.
Bardzo ciekawy wątek poruszony. Sprawdziłem u siebie i o dziwo bilansowanie wektorowe działa :) strzałka pozioma tylko albo "-" albo "+", dodatkowo test wieczorem gdy już PV mało produkowały: łącznie 1kW (po ok 0,3kW na faze), włączony klimatyzator na 1 fazie z poborem 0,7kW i dalej licznik pokazywał nadprodukcję, po chwili gdy panele dawały już tylko 0,8kW licznik zaczął pokazywać pobór prądu :) reszta to widocznie mały odbiorniki w domu. Po wyłączeniu klimy znów nadprodukcja. Odziwo działa jak należy. Mam licznik Iskra MT382 założony na początku 2020 przez Enea Poznań Południe. Pozdrawiam !
Ja takie moce 5 lat temu rozłożyłem na 2 inwertery jednofazowe 4 i 5 kW, a w drugiej instalacji na inwerter 5kW... i wszystkie większe pobory idą właśnie na te fazy, pomimo że po moich pomiarach wygląda że mam bilansowanie. Zużycie bezpośrednie całoroczne mam w granicach 43%.
Robiłem tylko kilka paneli do grzania wody - sprawdza się super- tanio instalacja już za 3-4 tys.zl i w całości zużywam na ciepła wodę która zwykle stanowi ponad 50% zużycia energii. Moim zdaniem to jest ekologia, a nie olbrzymie instalacje- nadprodukcja i na siłę zażywanie energii która itak w zimie z węgla.
@@PaneleFotowoltaiczne tak, w innym domu mam solarne- cieczowe i mam porownanie. I przy PV niema problemu braku zasilania,przegrzania wody, prowadzenia rur, czy specjalnego zasobnika dużego, zwykła grzałka elektryczna- przetwornica, myślę że do zasobnika 120litrow na 2-3 osoby wystarczy 2-3 tys.zl.i już można realnie obniżyć rachunki za,prąd.
@@PaneleFotowoltaiczne Tak, tak...bardzo tani. Ja znam jeden droższy sposób grzania wody niż panelami PV - opalanie kotła cwu banknotami Narodowego Banku Polski. Sprawność paneli ma się nijak do sprawności kolektorów słonecznych które, w najtańszym wykonaniu, mają sprawność co najmniej 85%
@@Paragraf22 ja uważam ze powinno być złącze 3 fazowe w każdym elektryku i nie ma problemu z ładowaniem. 22kW jesteśmy wstanie dostarczyć jak mamy zabezpieczenie 32A przed licznikiem.
Wyjściem jest odłączenie budynku i życie na tzw "swojej energii". Ale wtedy prądu by było na maks 4 ha dziennie kiedy świeci słoneczko, a pewnie urządzenia elektryczne po roku były by spalone. Prąd z fotowoltaiki jest niestabilny , raz jest więcej napięcia raz mniej. Kiedyś w PRL trzeba było mieć tzw stabilizatory żeby np telewizora nie spaliło, bo cała sieć w prl była niestabilna napięciowo. Żeby sobie poradzić z tym problemem, zakład energetyczny pobiera niestabilny prąd, przetwarza go i wysyła do odbiorców bez tzw spadków mocy. Tyle i tylko tyle. Nie ma tu żadnej tajemnicy czy spisku rządu.
Witam . Bardzo dobry temat poruszyłeś . Widać z tego , że kroją nas ze wszysykich stron bez pardonu . Zamiast mieć preferencje z tego tytułu że zainwestowalismy w zieloną energię i oddajemy min. 20 % za przechowywanie naszej energii , to ... Nie mam słów na takie działanie . Niech uderzą się w piersi ci co tak to zmanipulowali . I jak tu być prawym ? Sam mam instalację do 10 kWp i ... ? Czekam na ciąg dalszy . Pozdrawiam 73
Serio, to musi być tłumaczone? Jeśli ktoś uważa, że montując 15paneli na dachu ratuje planetę, to chyba ratunku już nie ma dla takich. Ratunek by był, gdyby ta energia zostawała u ciebie, a ty mógłbyś się całkowicie odciąć od sieci na stałe. Dotarło? W innym przypadku w sieci i elektrowniach które muszą kompensować takie pierdoły w sieci robi się większy syf. I to że ty zapłacisz 100 mniej nie znaczy że koszt energetyczny twoich zabawek jest mniejszy dla reszty, bo nie jest. Elektrownie w PL nie działają na zasadzie potencjometru, że sobie go przesuniemy i będziemy produkować więcej, bo akurat zasrało niebo czarnymi chmurami albo mniej, bo akurat niebo niebieskie jak czerep papy Smerfa. No ale do ignorantów nie dociera... że takiego czegoś nie można nazwać zieloną energią. Zresztą najpierw naprodukuj najpierw energii do pokrycia tej która poszła na wyprodukowanie twojego całego oprzyrządowania, całą energię którą sfajczono na uruchomienie tej twojej mini elektrowni, to wtedy dopiero zaczniesz namiastkę zielonej energii. Ale wg mnie panel czy 20szt nigdy nie pokryje kosztów energetycznych które zostały wykorzystane do ich uruchomienia. No ale kto z tych zafascynowanych eko debili się nad tym zastanawia.... Kupiłem panele i teraz zieloną energię daję. Jeszcze dolicz debilu ile energii będzie trzeba zużyć żeby zutylizować tą całą instalację po okresie jej eksploatacji... czy może do lasu wywieziesz i się samo zutylizuje czasem?
@@muchomorelektron6599 gdyby nie byłoby umowy między PGE i mną lub innym klientem mógłbyś tak tu płuc. Ale umowa jest i trzeba się z niej wywiązać. Tyle w temacie ! A widzę po twojej długiej wypowiedzi umów jakie ty zawierasz nie chcesz dotrzymywać i tu jest twój problem !
Ekopulsar podłączyłem i łąduje z 5 paneli wszystko w bojler 250l, wody ciepłej nie brakuje dla kikuosobowej rodziny, nawet jak pochmurny dzień to te 55stopni mam. Wcześniej pomiary jak robiłem to ok 1200zł poza sezonem ziomowy kosztowało mnie podgrzanie wody grzałką elektryczną
20% to bardzo uczciwa cena za magazyn energii, jak wejdzie to co planują teraz to będziemy tęsknić za obecnym magazynem energii. Tak poza tym to nie wiem o co chodzi z tym , że jedni mają bilansowanie międzyfazowe a inni nie, trzeba się dowiedzieć u operatora , może to po prostu tylko kwestia licznika. Ja mam pv od września 2020, licznik otus 3 z PGE region rzeszowski i u bilansowanie mam.
Witam, tak 20% to uczciwa dla nas prosumentów cena a bilansowanie powinno być takie samo dla wszystkich (równe warunki). Politycy powinni w mądry sposób "wprowadzać" fotowoltaikę "pod strzechy" Niestety nie ma żadnego planu, celu itp. ale to inny temat. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Rozumiem, że zakłady energetyczne magazynują energię, ale dlaczego pobierają pieniądze i to nie małe za przesyły? A może należy prosumentom zwracać za przesył energii? Instalcje kosztują i to nie mało!
@@tomaszbogusz9902 są elektrownie szczytowe. Gdy będzie coraz więcej PV to trzeba będzie budować magazyny energii. Można też zawsze taki zbudować u siebie i się uniezależnić. Ale przy 80% zwrocie energii i cenach magazynów to się nie kalkuluje.
Zainspirowałeś mnie do sprawdzenia swojego licznika. Mam GAMA 350 zainstalowany przez PGE w lutym 2021 r. i jak pokazały doświadczenia mam bilansowanie międzyfazowe. Ponadto muszę zdementować opinie o tym, że są to liczniki fałszujące wskazania. Nie mam specjalnych urządzeń pomiarowych ale po analizie danych oddanie i pobór z licznika + produkcja z falownika, wszystko pokrywa mi się z wcześniejszym zużyciem prądu. Miałem licznik tarczowy, potem Apator, a teraz ten. Przy każdym zużycie prądu miałem na tym samym poziomie.
Witam, dziękuję za ważną informację. Są "porządne" liczniki i są liczne przypadki, że użytkownicy nie widzą wzrostu poboru energii. To jest zdecydowana większość ale zdarzają się pechowcy, u których nie ma bilansowania miedzyfazowego oraz tacy u których po wymianie licznika nastąpił znaczący wzrost zużycia energii elektrycznej. Dobrze, że licznik GAMA 350 jest tym dobrym i warto o niego prosić podczas wymiany.
Tylko raz pobierają 20%, proszę nie siać niepotrzebnej paniki. Ja mam takie szczęście że w mojej okolicy montują od co najmniej roku liczniki z ustawionym bilansowaniem wektorowym. PGE Łódź.
@@1acer22 Mam ten sam licznik i można podejrzeć w rozszerzonym menu. Trzeba wcisnąć 10s górny przycisk a następnie przejść do pozycji C.80.0. i powinno być dla bilansowania wektorowego "FerrariS"
Ja mam licznik Otus3 jestem w PGE od 09/2020 i sprawdzałem jak kolega niżej z czajnikiem na jednej fazie i jest tak samo jak u niego tj. Produkcja 1,5 kW x3 , czajnik 2kW, caly czas strzałka w lewo, czyli bilansowanie działa. Może to kwestia licznika i dla tych liczników które nie mają takiej funkcji jest to robione elektronicznie w komputerze przy rozliczeniu.
Witam, kiedyś zastanawiałem się jakie są kryteria w PGE, że jedni dostają licznik w których jest bilansowanie a inni nie. W sumie to niesprawiedliwe, chyba że np. od 2019 roku wszyscy dostają już z bilansowaniem. Pozdrawiam
Też mam Otusa 3, Tauron, w opcjach C.8.0 Normal, i dodatkowo mam licznik energii elektrycznej i to wszystko potwierdza, że u mnie nie działa bilansowanie...
Myślałem ostatnio nad tym zagadnieniem i tak po prawdzie to najlepszym wyjściem by było aby inwerter komunikował się z licznikiem energii i tak balansował żeby była jak największa autokonsumpcja. Ewentualnie ładowarka samochodowa komunikowała się z inwerterem żeby to w samochód pchać. To by automatycznie rozwiązało albo znacznie zmniejszyło problem rozliczeń z energetyką. Jest to takie bardzo roszczeniowe podejście żeby wszystko zwalać na zakład energetyki. Rozliczenie pilnowanie wszystkiego itp i jeszcze żeby móc narzekać że źle liczą. A przecież wystarczy trochę pomyśleć i na logikę wychodzi że jak firma ma większe koszty i więcej obowiązków to podnosi cenę usługi. Więc też nie ma się co dziwić że są opłaty dodatkowe. Tak po prawdzie to oni idą bardzo na rękę ludziom że to podpinają do sieci. Uważam że trzeba trochę wyrozumiałości.
Jak wyłączysz pobór z sieci to nie będzie działał inwerter ( falownik ) , a poza tym dzień jest krótki. Musiałbyś korzystać z magazynowania energii we własnej baterii akumulatorów . To raczej w rachubę nie wchodzi.
U mnie wygląda to dokładnie tak samo jednocześnie produkuję i zużywam na 3fazowej instalacji. Obracam sporą ilością prądu więc straty są duże. Co robić, jak żyć¿
Witam, jest nas już ponad 500 tys użytkowników ale niestety nie stanowimy jeszcze żadnej siły by móc zmienić zachowanie PAŃSTWOWYCH firmy tak by działały w naszym obywatela interesie. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Nikt tej energii nie potrzebuje . Produkujcie, magazynujcie dla siebie i nie będzie problemu . To ustawodawca zmusił ZE do podłączania i "magazynowania" energii . Prawo tak samo dobre jak "pierwszeństwo" pieszych na przejściach .
@@PaneleFotowoltaiczne Mądre państwo nie zmuszałoby firm energetycznych do odbierania czegoś czego nie potrzebują . Wirtualne "magazynowanie" to jeszcze większy koszt dla wszystkich .
Zależy jaki masz licznik i jak go zaprogramują ! a że mogą go zdalnie przeprogramować nie wiesz kiedy zrobią ci kuku Jak mawiał krwawy wujaszek stalin Zaufanie jest dobre ale kontrola lepsza !
@@mrSiedemgwiazd Bez obrazy ale przez właśnie takich jak TY i olewactwo tak TY jak i iNNI są jebani w rogi . Podłączysz coś większego w jedną fazę i będą cie skubać na kasę Z jakiej racji ?
Ludzie wy jesteście znawcy tematu? Na elektrodzie temat walkowany już lata, albo bilansowanie wektorowe albo robią nas w h... a. U mnie operatorem jest tauron mam info od Apatora ze postępują bardzo nieładnie z nami.
Niestety ustawa nie precyzuje która metodę musi/powinien wykorzystywać twój dostawca energii... wiec wybiera ta korzystna dla siebie. Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością ze specjalnie nie jest to doprecyzowane :)
Myślę że następnej generacji falowniki będą miały inteligentną "elektronikę" której zadaniem będzie pomiar zużycia energii na poszczególnych fazach (różnica napięć na fazach) i kierowanie całej produkcji energii w fazę która ma najniższe napięcie, czyli jest najbardziej obciążona. Wtedy ten problem zniknie. Może już są nawet takie falowniki.
Takie rzeczy można by bez problemu robić i myślę, że było by to korzystne dla wszystkich, tylko nasze prawo wymaga aby falowniki produkowały po równo na każdej fazie. Przykładowo Fronius "symo" oznacza, że prąd jest symetrycznie dzielony na poszczególne fazy. Ciekawe jak to wygląda w innych krajach...
bilansowanie z punktu widzenia OSD jest bardzo proste lecz wymaga pracy którą musi narzucić ustawodawca a URE musi na to zwrócić uwagę , jak wcześniej wypominałem odbiorca końcowy powinien zadbać u siebie i na początek będzie wilk syty i owca cała. A co dalej zmiana ustawodawstwa wchodzi w grę.
De facto to mamy jakby trzy oddzielne instalacje i trzy liczniki. Mam 10 kW ale dokupiłem falownik off gird 5 kW paneli i 22 kW baterii lifepo4. Robię oddzielny obwód z gniazdami 1f aby zminimalizować konsumpcję z instalacji 3f.
Od 1 lipca obowiązuje nowa ustawa i tam bilansowanie ma być robione metodą wektorową . Ale Tauron robi to w swoim systemie a nie w licznikach. Czy to zgodne z prawem ?
Dobrze zrouzmialem , ze problem dotyczy sytuacji gdy z jednej fazy pobiersz wiecej niz produkujesz na jedną fazę ? W takim razie rozwiązaniem jest odpalanie dużych odbiorników z trzech faz...
Z tego co się orientuję to rozliczanie z elektrownia dla prosumentow jast 1 do 0.8. Czyli za każdy kW pobrany z sieci płacimy 100%, natomiast energetyka za każdy kW wyprodukowany przez prosumenta oddaje mu 80% wartości. Więc co ma znaczenie że my produkujemy i pobieramy energię w tym samym czasie skoro to co pobraliśmy jest zliczane osobno i to co produkujemy zliczane jest osobno.
Bardzo cenie Pana ogromny merytoryczny wkład w opisywanie pracy instalacji PV tylko od jakiegoś czasu ilość "polactwa" pt. "okradają was" "jesteście oszukiwani" "Tracisz więcej niż myślisz" jakie przemyca Pan do swoich produkcji porażą, to samo z resztą robi Pana kolega Pompa Ciepła i PV . Tylko tak już możecie nagonić widownie ? Niech Pan zmieni ładowarkę na 3F nie będzie miał Pan tego problemu jeśli czuje sie Pan tak okradany . Niema modeli idealnych, które zadowolą wszystkich, jednym z takich modeli jest system rozliczeń energii. Równie dobrze może Pan zrobić film pt "Tracisz więcej niż myślisz" o swojej hybrydowej skodzie, tam to dopiero jest przestrzeń do narzekania , utrata wartości, ślad węglowy, awaryjność, utylizacja, ect ect tutaj to dopiero nas oszukują
Witam serdecznie mam 10kwp instalacje, która nie pokrywa zurzycia prądu. Co Pan doradzi bo jak wiadomo powyżej biorą 30%. Z góry dziękuje za odp i pozdrawiam.
Dzwoniłem dzisiaj na infolinie do Taurona z zapytaniem czy mój licznik ma bilansowanie czy nie a miła Pani poinformowała mnie, że w taryfie G11 nie ma bilansowania. Co ma taryfa do tego ?
Witam W czerwcu uruchomiłem instalacje PV licznik Gama 350 pięknie bilansuje miedzyfazowo. Jedyny minus to że nie mogę podłączyć mu OneMeter. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Też nie podoba mi się to bardzo dlaczego nie chcą aby sobie kontrolować na bieżąco zużycie. Zmuszony zostałem zamontować MEW-01 w rozdzielniach aby sobie to kontrolować. Wracając do bilansowania na tym liczniku Gama 350 naprawdę fajnie to wychodzi. Ps. Bardzo ciekawy kanał ! Dziękuję.
U mnie instalacja PV od początku lipca. PGE licznik ten sam czyli Gama 350 strzałka zawsze albo w prawo albo lewo. Przy produkcji całkowitej na falowniku 2-3 kWh podłączona grzałka 1600W do pierwszej fazy licznik ze strzałką w lewo p- przez ok 45 minut działania wartość 1.8.0 stoi w miejscu więc chyba wszystko jest ok i bilansowanie wektorowe działa tak jak powinno
@@grzegorzzwolinski6791 Bilasnowanie działa OK jak masz strzałkę tylko w jednym kierunku czyli albo oddajesz albo pobierasz. Bardzo łatwo to sprawdzisz na liczniku sprawdzając aktualna produkcję na falowniku oraz pozycje 2.7.0 na liczniku ktora pomniejszona jest o autokosumpcje. Jeśli produkujesz mniej niż aktualnie zużywasz to gama 350 pokazuje w pozycji 1.7.0 ile pobierasz z sieci chwilowo. W moim przypadku Gama 350 nigdy nie ma jednoczesnego pobierania i wysyłania. Jest tam jeszcze fajne wyodrębnienie ile pobierasz i oddajesz w taryfie jaka posiadasz u mnie G12W. W G12 W wszystko ładnie rozpisane ile pobrałem ile oddałem w której strefie oraz łączny bilans oddanej i pobranej. Niestety minus to fakt że trzeba biegać do licznika 😀 i sobie notować.
Proponuje spisać stan licznika ręcznie przed testem i po teście mam ten sam licznik co Pan dostawca też PGE, spisałem u siebie stan licznika podłączyłem obciążenie 1,5kW na jednej fazie (strzałki obydwie się pojawiły, bez obciążenia tylko eksport) po około 30min spisałem licznik po raz drugi i ilość energii pobranej się nie zmieniła. Także bilansowanie działa. Może one meter i domoticz nie uwzględniają balansowania wektorowego.
Witam, OneMeter odczytuje stan licznika. Sam nic nie mierzy. Dzięki niemu mogę z częstotliwością do 15 minut analizować zużycie i produkcję jaką zlicza mój licznik. Pozdrawiam
Czy nie ma prostego rozwiazania? Inwerter czy sterownik? Pobieram z solarow to co wyprodukuje a reszte z sieci. Bez żadnegi oddawania do sieci i umów z dostawca pradu?
Proszę doprecyzować. Jaką jest ładowarka samochodowa AC czy DC ? jakiej marki jest ładowarka i jakiej marki ma Pan meter licznik, prosze pokazać konsumpcję produkcję i wysył w okresie miesiąca Nie interesuje mnie licznik OSD . Może Pan poprosić o godzionówkę z OSD. mieisąc przed oraz miesiac po sytuacji jkie jest zużycie wcześniej w trakcie i po.
Używam licznika prądu Fronius Smart Meter i 2 x SDM 630 . Wszystko jest w pięte w dwie niezależne bazy danych plus co 15 minut odczytuję licznik PGE za pomocą OneMeter i odczyty trafiają do kolejnej bazy danych. Pozdrawiam
U mnie zakład energetyczny zmienił bilansowanie z wektorowego na międzyfazowe. Pierwszego dnia po uruchomieniu instalacji po wymianie licznika bacznie obserwowałem jak licznik bilansuje. Dodam żet to było w październiku 2019 r. Okazało się że oddaje prąd z paneli i za razem pobieram. Co utwierdziło mnie że mam bilansowanie wektorowe. Na drugi dzień pojechałem do PGE do.tzw. mistrza ktory to mial wszystkie wnioski na biurku i on wysyłał ekipy w teren.miałem dostraczyć jakieś papiery z wymiany licznika i chyba mial mi dać papier do mój prad. Porozmawialem z nim że tak mam, że projektując instalacje wsch-zach przy takim bilansowanie nie jest dla mnie korzystne. Zapytałem go też ze skoro licznik jest zdalny to czy ustawienia tego licznika można zmienić zdalnie. Odp że tak. W każdej chwili. Rozmowa potrwała jeszcze chwile w przyjaznym tonie i zrozumieniu. Po czym pojechałem do pracy. Po 17 sprawdziłem odczyty licznika i jakie moje bylo zdziwienie ze poboru nie było a żona prała, prasowała. Czyli wygląda na to że "Mistrz" po ludzkiej rozmowie zdalnie przeprogramowal mi licznik. Oczywiście sa to.tylkonmoje domysły, co kolwiek to było u mnie zostało zmienione.
Być może. W Zakładzie Energetycznym pracują bardzo porządni i uczynni ludzie o czym się wielokroć przekonuję osobiście. Niestety często mają "związane ręce" przez górę :(
Tego co dobrze pamiętam to inwerter trójfazowy dużej mocy załóżmy 6 kW rozłoży nam o 2 kW energii na każdą fazę. Może być troszeczkę więcej ale na pewno po jednej fazie nie pójdzie 6 kW
A można falownik 3 fazowy podłączyć wybiórczo pod fazy sieci? Sieć 1,2,3 / falownik 4,5,6 Normalnie 1-3, 2-5, 3-6 A Np. Teraz ładuje auto z fazy nr 1, to z falownik z paneli dołączam fazę 1-3 oraz 1-5 oraz zostaje 3-6, a w fazę 2 nie wypycham nic.. ? Takie własne bilansowanie.. Przekaźniki i jazda..
Prawdopodobnie ten prąd jaki musi Pan dokupić do brakującej fazy (lub faz) jest dokładnie tym samym pradem, który Pan wrzuca do sieci w tym momencie na fazie z nadprodukcją.... Ja próbowałem składać reklamację rok temu w Tauron, że jestem okradany przez brak bilansownia. Poddałem się niestety po kilku wymianach maili z kolejnymi "specjalistami". Tauron twierdzi, że wszystko jest OK. A nawet jedna pani napisła, że jest to zgodne z "duchem ustawy o OZE"
No i prawidłowo ta pani Tobie odpisała, że wszystko jest "zgodne z duchem ustawy" Nie mogła przecież napisać że wszystko jest zgodne z ustawą, skoro nie jest. To taki drobny szczegół :)
Ja mam licznik "Optus 3" Apator on ma bilansowanie, sprawdziłem. Mam instalację 4 kW czyli 1333 W na fazie, gdy włączam pompę jedno fazową 1800W, nadal mam strzałkę pokazuje oddania do sieci, jednocześnie licznik pokazał że na jednej fazie jest pobur energii z sieci. Wniosek to zależy od licznika i jego oprogramowania. Fakt ja mam licznik od 27.05.2021.
Może zrobić jakieś porównanie poziomu autokonsumpcji użytkowników z bilansowaniem i bez. Ja z bilansowaniem w okresie od 1 marca do 30 czerwca mam 28%. Za pełne półrocze na pewno było by trochę więcej. Wychodzi z tego że magazyn energii w PGE "kosztuje" mnie ok. 14% produkcji.
Z jednej strony możliwość lokowania energii w sieciach energetycznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem i każdy średnio inteligentny przedszkolak wie że to się opłaca w kontekście magazynu energii a z drugiej strony stopień komplikacji systemu rozliczeń od lat normalnego człowieka dziwi a wladza np rzecznik praw obywatelskich powinna już dawno zażądać wyraźnej ceny za kWh i prostego wyniku iloczynu ilości i ceny za szt który jest ceną opłaty za energię
Witam Licznik PGE Apator Otus 3 działa Bilansowanie poprawnie. Nie wiem czemu znikł mój poprzedni komentarz w raz z linkami do zdjęć Domoticz i samego liczka. Mimo wszystko piszę jeszcze raz. Pozdrawiam
Masz podłączona ładowarkę samochodowa która pewnie ma więcej amperów niż falownik i wykorzystujesz energię z sieci zeby się wspomóc. Specjalista z branży Pozdrawiam
U mnie licznik zakładany w czerwcu 2020 i raczej niema bilansowania. Powyłączałem odbiorniki prądu poniżej produkcji i strzałki na liczniku we wszystkie strony
Ale o co pretensje? NA dwóch fazach Pan oddawał , a na jednej pobierał. I dokładnie tak licznik zliczył. Bilansować to trzeba w domu , trzeba się rozejrzeć za falownikiem który nie dzieli równa na 3 fazy tylko oddaje więcej na fazie z której mamy aktualnie duży pobór. Wtedy licznik pokaże to co Gospodarz chce zobaczyć :)
Skończę te dywagacje, czy naprawdę sądzicie, że Tauron reklamował by konkurencję ? Druga sprawa oni muszą wykazać, że ileś tam energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Więc za Wasze pieniądze, kit z refundacją zakładają panele na Waszych domach po to żeby uzyskać właśnie ten procent odnawialnej. Wy to będziecie serwisować, a potem Wam dokopią i to sporo za utylizację paneli i wtedy się Wam oświeci. pozdrawiam
Pytałem się w Energa. U nich bilansowanie odbywa się rzekomo przez inteligentny licznik w chmurze a nie na liczniku. Na liczniku tego nie zobaczę ale rzekomo na fakturze już jest to skorygowane.
Jak korygują to na fakturze? Jest to rozpisane, czy podają rzeczywiste wartości z licznika 1.8.0 i 2.8.0 czy jakieś inne mniejsze niż to co wskazuje licznik?
@@PaneleFotowoltaiczne Proszę nie zadawać takich pytań, bo burzą całą argumentację przedmówcy. Dane na fakturze zawsze pokazują rzeczywisty odczyt z licznika. Nie sądzę też żeby ktoś bilansował w chmurze a potem "zdalnie cofał liczniki".
@@arturdziuba2354 Mam wszystko na jednej fazie poza gniazdem siłowym w garażu używanym raz na 3 miesiące do migomatu.I tak wszystkie urządzenia nie działają naraz.Według odczytu z poboru mocy to nie miałem nigdy więcej na raz jak 4 kW więc uważa że jest ok.
Nikt nikogo nie oszukuje. To jest efekt tego, że ludzie nie rozumieją jak działa sieć energetyczna, fotowoltaika i jak działa rozliczanie energii oraz jakie umowy zawarli. Cały ten problem nie leży w sieci, ale w falowniku, bo to jego rolą powinno być przekierowanie mocy z innej fazy do tej fazy, która akurat jest najmocniej obciążona.
Dokładnie, najprostsze rozwiązanie, tylko pewnie ładowarka droższa. Oczywiście nie zmienia to faktu, że opisana praktyka jest sprytnym sposobem na dodatkowe wykorzystanie prosumenta przez ZE..
W 1-fazowych inwerterach tego nie ma ale one są w małych instalacjach. Kiedyś czytałem o bilansowaniu miedzyfazowym i miało to być obligatoryjnie stosowane bo prawo miało tego wymagać.
Witam, w 2015 roku takie były założenia ale życie pokazało, że jeżeli coś nie jest zapisane na twardo w ustawie to niestety nie zostanie wprowadzone. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Zapisy w ustawie są ale niezbyt precyzyjne: A 4.2a Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego przekazuje sprzedawcy, o którym mowa wart.40ust.1a, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji. Metoda bilansu międzyfazowego jest dowolna...
Witaj, jeśli dobrze Cię rozumiem to wyciągając poprawne wnioski z twoich spostrzeżeń kuchnie indukcyjną lepiej podłączyć na 3 fazy zamiast za pomocą 1 fazy?
@@dastin1313 No tak, jeśli ktoś ma w domu instalację 1-fazową to jest zmuszony podłączyć na 1 fazę ale posiadacze instalacji trójfazowej podłączają na 3 fazy.
@@mieszkopierwszy2528 Większość kuchenek indukcyjnych jest 2x po 1 fazie a nie na 3 fazy i dlatego trzeba pamiętać o tym żeby doprowadzić w miejsce przyłączenia kuchni 2xN lub dać jeden grubszy przekrój np. 4mm2
Utrzymujemy system i państwa które są naszymi wrogami wrogami zwykłych ludzi Przecież każdy mógłby mieć takie panele gdzie kolwiek na dachu balkonie i na plecach Ale brak wolności i praw powoduje że ciągle jesteśmy niewolnikami Poco komuś jakiś dziwny pośrednik a no po to żeby nas okradać nie liczy się jakiś tam Kowalski czy żyje mu się dobrze czy nie liczy się tylko kasa dla pojedynczych elementów którzy dla chciwości zrobią wszystko
moim skromnym zdaniem zasada jest dość prosta w przypadku okładów 3-faz wymagane jest aby była zachowana symetria dociążenia poszczególny faz w stosunku równomiernym w przeciwnym wypadku dochodzi do takiego zjawiska. Układów 1-fazowych ten schemat nie dotyczy. Prawidłowe obciążenie faz wymaga doboru odpowiednich urządzeń jednofazowych jako odbiorników aby pod katem własnej mocy pobranej były rozłożone w jednostce czasu i symetrycznie dociążały poszczególne fazy. W przypadku źródła zasilanie z PV zasada symetrii też pozostaje ta sama, bo jest bardziej ekonomiczna. Zauważyłem ze na liczniku pojawia się Q1- a to jest energia bierna oddawana do sieci docelowo może być z tym problem.
Niestety, uczciwi to musimy być my. Druga strona 30 lat po upadku PRL ciągle tłumaczy, że problemy z jakością energii wynikają ze złego stanu sieci energetycznej budowanej za Gierka.
Przedstawiony problem jest bulwersujacy, ale nie podoba mi się demonicznie zadane pytanie "ile rzeczywiście nam zabierają?" Z takimi samymi odpiedzio-pytaniami 30.. 40... 50..% Rachunek jest bardzo prosty w przypadku braku bilansowania fazowego i większym poborze na jednej z faz jest do strata do 26,666(6)%. W przypadku bardziej rownomiernego poboru na fazach wartość ta dąży do 20%.
Od 2016 roku mniej więcej co roku wspominam, że miało być bilansowanie wektorowe, czyli mieli nam sumować pobór z każdej fazy i sumować produkcję z każdej fazy. Dopiero te sumy wzajemnie bilansować. Ja tego nie mam ale wszyscy nowi prosumenci byli zapewniani, że u nich bilansowanie działa. Robiłem filmy, ile ja na tym tracę itp. ale temat był drugorzędny, bo dotyczył (tak myślałem) tylko mnie. Aż niedawno odwiedziłem kilku znajomych, którzy, mieli zapewnienie, że u nich jest bilansowanie i stwierdziłem ku ich zdziwieniu jego brak. Pojechałem do kilku następnych i to samo. Okazało się, że wciska się ludziom, że to mają. Tak na bezczelnego licząc, że nikt tego nie będzie umiał sprawdzić. Owszem na 100% są też uczciwi operatorzy, ale ilu ich jest?
I co z tą wiedzą dalej zrobisz? Pójdziesz do PGE na skargę, a może adwokata i do sądu?
@@SKOT1A nic nie zrobi bo po takich akcjach zaraz wrzucą w taryfę pomiar biernych dla teryf ekonomicznych i wtedy dopiero będzie płacz. Tak leszcze taryfy G to taryfy dotowane, gdyby ludzie płacili za prąd tyle co firmy to śpiewka byłaby inna.
@@rafalzajac6808
Monopolista rozwiąże umowę i nowa będzie na jeszcze mniej korzystnych warunkach, przecież takie są dyrektywy, które wdraża nasz rząd.
@@rafalzajac6808 czy mój podatek od gruntu też jest dotowany? Gdybym miał działalność to bym płacił więcej za 1m². Bo może taryfy dla przedsiębiorstw są większe bo zawsze można ich lepiej doić?
Czyli uważa Pan, że licznik odrazu odejmuje te 20% czy to wyszło z wyliczeń?
Wszystko ok! Tak to miało działać. Nie wszyscy muszą być zadowoleni ;P
dzieki za material
Wystarczy sprawdzić produkcję na falowniku z produkcją na liczniku. Falownik powinien pokazać o około 30% wyższą produkcję niż licznik zakładając, że bieżącą konsumpcja wynosi średnio 30% produkcji.
Krótko mówiąc jeśli licznik jednocześnie pokazuje pobór i oddawanie prądu do sieci to bilansowanie nie ma.
Bilansowanie jest na indukcyjnym bo tam nie da sie zrobić oszustwa a w elektronicznych zależy jak go zaprogramują
Oczywiście, że jest i kosztuje 20 lub 30%, jak wynika z ustawy o OZE. Nie ma znaczenia czy bilansujesz faza do fazy, czy dzień do nocy. Innymi słowy - całą energię możesz oddać na jednej fazie, a pobrać na drugiej i na koniec roku zostanie to zbilansowane ze współczynnikiem 0,7 lub 0,8.
@@halfspinproductions A z jakiej racji ? Skoro oddajesz więcej jak pobierasz to nie mają prawa naliczać potrąceń .
@@amixo1 Tak z punktu widzenia logiki, to z racji tego, że wykorzystujesz zakład energetyczny do przesłania sobie energii z jednej fazy na drugą. Ale na mocy rozporządzenia ministra środowiska faktycznie nie mają takiego prawa, co więcej - rozliczanie powinno być nie tylko bieżące, ale w interwałach godzinnych, czyli jeżeli przez godzinę wyprodukujesz więcej niż pobierzesz, powinieneś mieć naliczoną tylko energię oddaną. Wg mnie jest to tylko pozornie dla nas dobre, ale to już inna bajka.
@@halfspinproductions Kolego licznik energii elektroniczny ma być w pełni kompatybilny z licznikiem indukcyjnym a w liczniku indukcyjnym bilansowanie następuje bezpośrednio z jego zasady działania ! Tak samo powinien być zaprogramowany licznik elektroniczny i jest taka możliwość jednak celowo robi się oszustwo na ogromną skalę W skali wszystkich producentów to jest złodziejstwo na miliony zł miesięcznie
Na uczciwość w tym kraju nie można liczyć !!!
Tak, w Polsce obywatel jest traktowany w odmienny sposób niż w Niemczech czy w USA. U nas nic nie można oświadczyć, na wszystko konieczne są zaświadczenia z pieczątkami, każdy przepis, jeżeli można interpretować to urzędy interpretują go na niekorzyść obywatela.
@@PaneleFotowoltaiczne jasne bo akurat USA, Francja i Germania to wzór sprawiedliwości i ludzie są tam głaskani z każdej strony - pobudka mamy 2021 i ogólnoświatowy syf.
@@rafalzajac6808ogólnonarodowy syf OK zgoda,ale aby zachować proporcje, to jeśli w USA Niemczech Francji GB nie głaskają obywateli, to nas w polandii smagają batem jak Pan chłopa w feudalizmie. Jest różnica, prawda ?
@@marcinm6741 a czy ktoś cię siła trzyma w Polsce nie jak to mówisz w polandi,droga wolna granice otwarte
@@gabrielwawrzyniak5057 No wyobraź sobie, patrioto lokalny, że jednak coś mnie tu trzyma: rodzina, znajomi, praca i wiele innych. Co nie stoi w sprzeczności z tym, kiedy jest mi niewymownie wstyd, obcując często z niektórymi przedstawicielami polactwa . I kiedy w zmaga się w Tobie patriotyczne oburzenie czytając te słowa przytoczę Ci zdanie wypowiedziane przez "Ojca tego narodu" Pana marszałka Piłsudskiego " Naród wspaniały, tylko ludzie qrwy". Właściwie ten cytat powinien wystarczyć w odpowiedzi na Twoje narodowe oburzenie. Pozdrawiam serdecznie
Dobra robota , dobre podejście do tematu, fajny filmik i to nie tylko ten. Pilnowanie swojego , to chyba normalne , nikt nie lubimy być naciągany czy oszukiwany itp. Ile to ja się nagimnastykowałem żeby z moich 6 kwp paneli dobrze wszystko zagospodarować i nie zapłacić nic za kw przez całe 12 m-cy w pierwszym roku użytkowania . Mój bilans wyszedł na podarowaniu energetyce 20 kwp po 12 m-cach. To mi przepadło. Na razie jestem zadowolony , drugi rok prze de mną , mam już swój plan w którym to co moje zużyję i jeszcze wezmę od energetyki trochę , bo lepiej zapłacić za prąd w miesiącach kwiecień -maj choć trochę niż trochę stracić i nie wykorzystać swojego wyprodukowanego prądu . Każdy prąd który wyprodukujemy i nie wykorzystamy do końca który po roku nam przepadnie to dla nas jest podwójna strata. To moje osobiste zdanie .
Nie ma to jak zainstalować foto, żeby potem przy tym napierdalać 2lata + żeby coś wyszło zgodnie z "zapowiedziami" fachofcuf. Buahaha. Powodzenia, miłego urlopu na przeliczeniach czy jest już ok. I nie zapomnij czasami przemyć paneli. Zawsze to kilka % do przodu szczególnie w lecie jak pyłki grasują.
@@muchomorelektron6599 po co ta docinka , coś cię boli .., ktoś cię skrzywdził ? Słuchaj jak ktoś chce to niech sobie liczy nawet co roku , to nie twoja sprawa , nawet niech myje . Skoro cię to kompletnie nie interesuje i śmieszy to po co tu wchodzisz i czytasz.
@@arek200671 Wiesz co mnie boli? Bo idioci zaśmiecają planetę gównami, które potem będą gdzieś w lasach wypierdalać, bo przetworzenie tego po okresie użytkowania będzie dla nich nieekonomiczne. Zresztą całe to gówno z fotowoltaniką wielkości naleśnika na daszkach domków to chuj a nie ekologia, a o to w tym miało przecież chodzić, prawda? Cały koszt energetyczny włożony żeby ten syf umieścić na dachu, cały koszt energetyczny związany z cały oprzyrządowaniem które później tak samo musi być poddane recyklingowi przewyższa ilość energii jakie te panele wyprodukowałyby w ciągu dwóch swoich żyć. Już pomijam że przez to jest zabużony cały system energetyczny. To mnie wkurwia, a na dodatek takie cebularze jeszcze wypierniczają dodatkowe pokłady energii, na jakieś idiotyczne przeliczenia, które mogliby przeznaczyć rzeczywiście na coś co przysłuży się planecie. Np idź na spacer do lasu i śmieci przy okazji pozbieraj.
@@muchomorelektron6599 no rozumiem twoje rozgoryczenie, nawet wiem co piszesz i co chcesz przekazać ale uważam że jest większe zło na świecie niż produkcja paneli foto. Taki głupi przykład podam, pewnie czymś dom ogrzewasz i cokolwiek by to nie było to dopiero jest nie ekologiczne. Czy nie mam racji i nie mam na myśli tu jakiegoś węgla czy coś podobnego. Nie ma się co złościć, zobacz jak samochody smrodzą, a pewnie masz. Ale ok, podam prosty przykład ze panele są na plus jeżeli chodzi o energetykę i powietrze. Zobacz ten prąd który teraz jest produkowany a mamy lato, to nie jest tak że on idzie do jakiegoś tam magazynku a w zimę go odbierasz z tego magazynku. Teraz prąd jest produkowany i na bierząco jest konsumowany przez pobliskie domy, firmy itp. Te nasze elektrownie nie muszą aż tyle smrodzić bo są przecież węglowe. Wiem, powiesz ze w zimę muszą więcej palić bo ja odbiorę. Tak to prawda ale równie dobrze mogą go kupić te elektrownie np z jakiejś innej elektrowni zachodniej np atomowej nie węglowej. A teraz inaczej gdybyśmy mieszkali w klimacie gdzie produkcja byłaby całym rokiem pewnie większość odcięła by się od elektrowni bo swoje potrzeby możnaby zaspokoić swoim prądem. Tak na koniec jak będą urządzenia które będą nam wytwarzały energię z wodoru takie w domu to dopiero będzie do tego jeszcze akumulatory wodorowe.
@@arek200671 No właśnie są możliwości ale skoro ludzie poszli na to, dali się omamić, to przez kolejne dekady wodór nie wejdzie. Ba... zaraz zjeb i zwykły pionas Musk zacznie nam dostarczać, a państwo wymuszać regulacjami instalację przydomowych magazynów na prąd opartych o ... kutwa mać bateryjki paluszki 18650. Czyli zasyfiamy się dalej. I z foto rozumiem że część energii w lato nie musi być produkowane z węgla, ale o to chodzi że te elektrownie mimo to cały czas muszą pracować nawet jakby foto pokryło całe zapotrzebowanie, bo o zachodzie wszyscy mieliby ciemnicę przez pół nocy zanim ta elektrownia by z powrotem ruszyła. Kolejna sprawa dalej o sensie całości. Fajnie u nas nie smorodzą przy produkcji, tylko co to zmienia w ogólnym rozrachunku? Nic, bo chinole Usa mają w dupie wszystkie normy i na jakiej energii produkują najczęściej te rzeczy? No ze spalania, pomijam czego. Potem jeszcze zasyfiamy się bo wszystko to trzeba transportować tysiące kilometrów. Jakby zliczyć bilans to nie wiem czy nawet 5x nie byłoby w plecy. To jest chore. Oni wbijają, a my dość że gospodarczo leżymy, bo produkcja jest nieopłacalna przez limity co2, to jeszcze i tak dopłacamy do całego tego biznesu foto. Nie ci co to mają, to jest tak jak 500+. Przekładanie kasy z jednych kieszeni do drugich, a ekologicznie jest to żadne rozwiązanie. Wodór jak najbardziej, i jeśli każdy będzie musiał mieć przydomowy magazyn to właśnie powinno się iść w ogniwa które przetworzą energię na wodór... a nie będą ładować tony baterii, które nawet 2x "Tesli" nie naładują... a ich koszt będzie 50tys. Wiem też że są inne rzecxy szkodliwe, ale tutaj także robią tak żeby jak najdłużej ssać kapuchę na technologii która już na starcie była debilizmem bo pojemność aku nie pozwala na sens tego. Dlaczego ludzkość jest tak skurwiała i chciwa? Elektryki przedłużyły życie spalinowców na ropopochodne syfy o dekady. Technologia wodorowa już dawno leży na stole, są pojazdy, działają, jeżdżą, są bezpieczne, zasięg 1000km na 5l wodoru, z rury para wodna. A takie kurwy jak srelon wykreowały elektryki na paluszki jako przyszłość. Gówno nie przyszłość, bo nikt o zdrowych zmysłach nie kupuje autka za 200tys gdy za tyle ma limuzynę na benzynę i paliwo na 20lat i zasięg po 1 tankowaniu 800km a nie 300 przy wyłączonym ogrzewaniu po roku użytkowania i z limitem kilometrów. Te syfy PRZEDŁUŻYŁY ŻYCIE BENZYNIAKÓW. Wodór bez tego szmelcu już by wchodził. Zamiast stacji do ładowania stawialiby stacje do zatankowania wodoru. Tak to czekamy minimum 2 dekady.
Składam Off-Grid w układzie bezobsługowym i zapominam o nim - najwyżej kontrola i drobne konserwacje okazjonalnie ... DZIĘKI ZA CIEKAWE TEMATY I POZDROWIENIA !
Dziękuję, pozdrawiam
popieram, wreście ktoś kto czuje fotowoltaikę a nie banda napinaczy jak w komentarzach chińskim panelem, falowniczkiem i siecią jako "magazynem"
@@rafalzajac6808 jesteś idiotą
@@rafalzajac6808 Dzięki za poparcie Kolego ! Nie tyle bronił bym swej ideologii jako jedynie słusznej co nie nastawiam się na energię elektryczną jako jedyny nośnik energii. Moje zapotrzebowanie nie jest zbyt wysokie i ten rodzaj instalacji będzie dla mnie optymalny. W chwili obecnej instalacje On-Grid nie spełniają moich wymagań np. co do uniezależnienia od zasilania sieciowego a konkretnie jego ewentualnych braków . POZDROWIENIA !
@@Dewajtis1944 Wygląda iż Kolega Rafał jest zauroczony Off grid'em - po co takie epitety zaraz - bądźmy ludźmi - po co zaraz ubliżać i wyzywać może lepiej naświetlić jakieś kluczowe argumenty - każdy jednak ma jakieś własne uwarunkowania pod które powinien bardzo rozważnie poprowadzić temat .
Robią nas jak chcą
Kto głosował na pis-kukiz-po-konfabulacja-sld?
Z władzą się nie robi interesów .Za dotacje czyli Nasze podatnika trzeba oddać W rolnictwie też tak jest
Przecież wszystkie Państwa tak funkcjonują. Myślisz że tylko w Polsce płaci się podatki?
@@krzysztofk1750 xD podatki a zamordyzm PIS-KUKIZ-KONFABULACJA-PO-ITD to dwa odmienne światy. W Chinach i innych cywilizowanych krajach np. władza oddaje społeczeństwu podatek VAT jak styka im budżet. A w Polsce daje się refundowane leki, by moherowe zombi myślało, że mamy leki za 1 ZŁOTYCH!!!! Inni płacą 10, 30 albo 100 zł!! Ale wiadomo dziesiątków tys, opłacanych rządowych trolli nie przekrzyczysz :(
@@mapi5933 uważasz że w Chinach jest tak fantastycznie? Z tego co ja wiem to nie chciałbym się tam urodzić
@@mapi5933 poza tym u nas nazwali by to zaraz rozdawaniem. Pamietam jak kiedyś ludzie mówili ,, bo w Anglii to taaaaki socjal, a w Niemczech, Holandii to jak masz dziecko to już możesz nie pracować". Rząd dał śmieszne 500+ i dalej narzekają Ci sami ze rozdawnictwo, że dług rośnie. Co niektórym nie dogodzi
3 fazy dają moc 3600w to moc pralki ale na jednej fazie. Więc panele nadają sie do zasilania lampek choinkowych.
Bałagan bałagan bałagan tak to wygląda niestety u Nas. Jedni maja inni nie. Ja mam dodatkowy problem energię wyprodukowana w drogiej taryfie oddają mi w taniej taryfie (bo oddają więcej w tej taryfie gdzie większe zużycie mam)
Natomiast z premedytacją mam falownik 1 fazowy. I tym sposobem przy małej instalacji mogę mieć autokonsumpcje.
"rozwiązanie" dla ładowania auta za słońca to falownik 1 fazowy dla aut ładownych z 1 fazy (każde da się tak ładować) a 3 fazowy falownik tylko dla auto z 3 fazową ładowarką pokładową.
Super materiał
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję, pozdrawiam serdecznie.
całą fotowoltaika to bałagan
Ja zakładałem sobie instalacje wiele wiele lat temu i nie korzystałem z żadnych dotacji ulg odliczeń a ceny były o wiele wyższe , sam zadbalem o środowisko ze swoich. Tu dadzą ta zabiorą i tak na miany, najlepiej jak nie będą dawać ani zabierać. Jeśli kogoś stać na nowy samochód to i powinno być go stać na instalację pv. Choć jak dają to trzeba brać, bo inny weźmie i śmiał będzie się z tego co nie wziął. Brać z głową.
chory albo zainfekowany
Też niedługo będę sobie budował za własną gotówkę,bez żadnych śmiesznych dotacji, jałmużny. A motłoch nadal niech wierzy że ktoś coś daje za darmo 😂🤣
Hmmm to nie takie proste. Pogoogluj na temat wpływu paneli na środowisko, od procesu produkcji począwszy na utylizacji skończywszy. O tym w tv nie powiedza, a wcale nie jest tak różowo jak by się wydawało :).
@@korbendallas102 Dokładnie, panele niektórych producentów nie wytrzymują 15 lat eksploatacji.
Panie Sławku świetny materiał jestem patryjotą żeby nie było kilka lat przebywałem w Grecji płaciłem rachunki myślałem że tam są szczyty szczytów i nic mnie nie jest w stanie zaskoczyć a jednak to co się u nas dzieje to jest k....a dramat!!! Gdzie się nie obrucisz to doją. Albo jest to ukryte albo świadomie.
zaraz zaraz przecież panele są chyba po to aby nie doili - chyba przeszacowali panowie instalację i nie mają magazynów
@@rafalzajac6808 Czy ma pan posiada bilansowanie miedzyfazowe?
@@dodi6379 Nie, on nie ma. On się tu tylko nieco udziela, bo to taki trol internetowy. Akurat mu się nudzi, więc się wtrąca - zobacz jego wpisy tu
Kolego, prowadzisz bardzo wartościowy kanał. Proszę Cię: watów, amperów, voltów, metrów, gramów itp. Dziękuję
Koleś gada coś tam o złodziejach i jakichś strzałkach - ale nie mówi o tej najważniejszej czyli strzałce w dół na liczniku i o tym co pokazuje sobie jako o złodzieju biernej.
@Rafał Zając . Mocy biernej nie kradnę. Używam w domu zwykłych, dopuszczonych w Polsce urządzeń czyli komputery , LEDy, kuchnia indukcyjna, piec CO do ciepłej wody. Te urządzenia wytwarzają moc bierną pojemnościową bo taką mają naturę. Tak samo jak spuszczanie wody w WC wytwarza cuchnący ściek w kanalizacji. Zakład energetyczny nie nadąża za rozwojem techniki i chce bym nie produkował mocy biernej? To tak jakby nie budowano zbiorczych oczyszczalni ścieków, tylko żądano od mieszkańców by do kanalizacji trafiała tylko czysta woda ba czyściejsza niż dostarczona im do kranu! Płacimy za ścieki tak samo jak płacimy za dostarczaną nam energię i w ramach tych opłat żądamy by dostawca był w stanie to ogarnąć. Powtarzam. Nie używam niczego w domu co w szczególny sposób zanieczyszcza energię elektryczną tak samo jak nie produkuję ścieków w inny sposób niż poprzez normalne zużycie wody w domu.
@@PaneleFotowoltaiczne jak się nie znasz to się nie tłumacz, to nie zakład odpowiada za kompensatory, licznik ewidentnie pokazuje moce bierne - są i pojemnościowe i indukcyjne - ciekawe czy zgodne z wartością zapisaną w umowie. Nie porównuj prądu do ścieków - no chyba, że taki z panelów i chińskich falowników. Nie przekonałeś mnie
@@rafalzajac6808 w umowie jest napisane że dopuszczalny tg fi ma mieć wartość 0,4. Więc ZE się zgadza na to by w sieć szła niewielka moc bierna pojemnościowa. Mało tego, jak jesteś takim wielkim fachowcem to wiesz o tym że moc pojemnościowa jest praktycznie kompensowana przez moc indukcyjną wytwarzaną u pozostałych odbiorców na tym samym odcinku sieci.
@@rafalzajac6808 W umowie mam dopuszczalną bierną indukcyjną 0,4 i zdecydowanie na mocach biernych i harmonicznych się znam. Nie mam zamiaru ciebie przekonywać bo do czego miałbym to robić? Dodam, że najsłabsze moduły fotowoltaiczne nie mają najmniejszego wpływu na jakość energii elektrycznej. W dyskusji liczną się dowody, fakty a nie pisanie, że coś jest złe. Ja staram się bardzo dużo parametrów energetycznych zapisywać w bazie. Mam niektóre zapisywane co sekundę, mam oscyloskopy, które zapadają przy zmianie parametrów sieci i zapisują 0,8 sekundy przed awarią i 0,2 sekundy po awarii z rozdzielczością 1000 pomiarów na sekundę. A ty czym dysponujesz, że narzucasz swoją opinię?
Ok. I co teraz? Jakie kroki prawne należy podjąć?
Trzeba sprawdzić na liczniku czy w kodzie C8.00.0 jest ferraris. Jak normal to nie ma bilansowania wektorowego. Wtedy piszesz pismo do OSD o włączenie bilansowania wektorowego ferraris na twoim liczniku. Nigdzie nie dzwońcie tylko pismo.
Sprawdziłem. Mam bilansowanie. Instalacja i licznik ( APATOR EMU3 ) założona we wrześniu 2019, sprzedawca PGE. Okolice Krosna. Pozdrawiam
Jak to sprawdziles?
@@MrLongeros Jak filmiku powyżej i aplikacją ONEMETER.
Hm....od samego początku u siebie liczyłem, że bilansowania nie ma więc nie jest to dla mnie zaskoczeniem.
U siebie na fazie bardziej obciążonej zrobiłem osobną instalację, tak żeby korzystać faktycznie ze swojego prądu.
Pozdrawiam serdecznie
Proszę to zgłaszać jako awarię licznika ! a przede wszystkim powiadomić producenta JA miałem licznik JM tronik i po konsultacji z producentem powiadomili mnie że jest możliwość całkowania pomiaru i bilansowania ale da sie to wyłączyć z czego ci złodzieje korzystają
Dobrze a jak pan bierze energię z tej fazy bardziej obciążonej to jak pan nie wykorzysta to co się dzieje z resztą.
@@pwaldek1960 najlepsza opcja :D
Zgadzam się, u znajomego podobną sprawa była, początkowo wielki entuzjasta ale po czasie jego początkowe nastawienie chłodnie
ktoś nieźle robi ludzi w balona inaczej mówiąc okrada, a jest nim państwo.
A co Ci Państwo zabiera? Korzystaj tylko z paneli, odłącz się od sieci, to nie będziesz miał na kogo narzekać.
@@mareq12 święte słowa Marek. Najlepiej siedzieć i narzekać na własny kraj.
oho elektorat pisu w natarciu
@@nitroactive55 Ja nie stanowię elektoratu rządzącej partii. Ale obecny system rozliczania energii elektrycznej jest wyjątkowo korzystny dla osób posiadających PV. Mogą odbierać sobie energię środkiem zimy montując nawet zwykle grzałki. Gdzie tu sens, gdzie ekologia. Zużycie węgla wciąż rośnie między innymi przez taki proceder - posiadacze PV nie oszczędzają energii, bo po co...
@@mareq12 👍 dokładnie. Mądre spostrzeżenia.
Ciekawe jak jest u mnie 🤔 Jutro to sprawdzam😡
Od czasu kiedy Sławek z Waldkiem się poznali, oba kanały prowadzone są w złym kierunku. Coraz mniej merytorycznej treści, a więcej tematów, które wzbudzają duże emocje. Taki styl zniechęca do oglądania. Jestem za poruszaniem niewygodnych tematów, ale przedstawionych w neutralnym świetle. To widz powinien sam ocenić problem, a nie być naprowadzany jak ma myśleć.
@@user-mo1zt4rk9k gdyby nie Sławek i Waldek to być moze od początku roku byś miał nowy sposób rozliczania który byłby przedstawiany jako lepszy. Nieraz trzeba zrobić hałas by coś zmienić.
@@jedreo1 Ja bym tych dwóch nie pchał do jednego [worka]. Bowiem jeden z nich (zgadnijcie który) to czysta merytoryka (!) i analiza tematu, argumenty, konkrety... natomiast ten drugi - tym tylko zaistniał, że się podpiął pod ogólny trend, bo jest cienki merytorycznie i jest jedynie takim... "showmanem" (czytaj: po-zerem). Tak zauważam.
Bilansowanie międzyfazowe mam wtedy gdy między trzema imprezami alkoholowymi wypijam piwko XD
Bardzo ciekawy wątek poruszony. Sprawdziłem u siebie i o dziwo bilansowanie wektorowe działa :) strzałka pozioma tylko albo "-" albo "+", dodatkowo test wieczorem gdy już PV mało produkowały: łącznie 1kW (po ok 0,3kW na faze), włączony klimatyzator na 1 fazie z poborem 0,7kW i dalej licznik pokazywał nadprodukcję, po chwili gdy panele dawały już tylko 0,8kW licznik zaczął pokazywać pobór prądu :) reszta to widocznie mały odbiorniki w domu. Po wyłączeniu klimy znów nadprodukcja. Odziwo działa jak należy. Mam licznik Iskra MT382 założony na początku 2020 przez Enea Poznań Południe. Pozdrawiam !
Ja takie moce 5 lat temu rozłożyłem na 2 inwertery jednofazowe 4 i 5 kW, a w drugiej instalacji na inwerter 5kW... i wszystkie większe pobory idą właśnie na te fazy, pomimo że po moich pomiarach wygląda że mam bilansowanie. Zużycie bezpośrednie całoroczne mam w granicach 43%.
Rozłożenie na dwa falowniki jest bardzo dobrym pomysłem i to z kilku powodów. Pozdrawiam
Robiłem tylko kilka paneli do grzania wody - sprawdza się super- tanio instalacja już za 3-4 tys.zl i w całości zużywam na ciepła wodę która zwykle stanowi ponad 50% zużycia energii. Moim zdaniem to jest ekologia, a nie olbrzymie instalacje- nadprodukcja i na siłę zażywanie energii która itak w zimie z węgla.
Ogrzewanie wody przez panele to bardzo dobry i tani pomysł. Selfa ma fajne zestawy do tego celu.
@@PaneleFotowoltaiczne czy zima też jest ciepła woda? Czy musi być alternatywne źródło ogrzewania? Ja mam obecnie Bojler gazowy i rozważam kolektory.
@@PaneleFotowoltaiczne tak, w innym domu mam solarne- cieczowe i mam porownanie. I przy PV niema problemu braku zasilania,przegrzania wody, prowadzenia rur, czy specjalnego zasobnika dużego, zwykła grzałka elektryczna- przetwornica, myślę że do zasobnika 120litrow na 2-3 osoby wystarczy 2-3 tys.zl.i już można realnie obniżyć rachunki za,prąd.
@@PaneleFotowoltaiczne Tak, tak...bardzo tani. Ja znam jeden droższy sposób grzania wody niż panelami PV - opalanie kotła cwu banknotami Narodowego Banku Polski. Sprawność paneli ma się nijak do sprawności kolektorów słonecznych które, w najtańszym wykonaniu, mają sprawność co najmniej 85%
Jedyna opcja to zakup transformatora 400V / 230V 5kVA i wtedy moc rozłoży się na dwie fazy.
ciekawy pomysł Pozdrawiam
Moim zadaniem takie ładowarki dużej mocy powinny być trójfazowe.
a jaka jest sprawność takiego trafa ?
@@user-hb9mz2hp2g jak transformatora dość duża ponad 90%
@@Paragraf22 ja uważam ze powinno być złącze 3 fazowe w każdym elektryku i nie ma problemu z ładowaniem.
22kW jesteśmy wstanie dostarczyć jak mamy zabezpieczenie 32A przed licznikiem.
to jest 20% plus oplata za przesył...
Wyjściem jest odłączenie budynku i życie na tzw "swojej energii". Ale wtedy prądu by było na maks 4 ha dziennie kiedy świeci słoneczko, a pewnie urządzenia elektryczne po roku były by spalone. Prąd z fotowoltaiki jest niestabilny , raz jest więcej napięcia raz mniej. Kiedyś w PRL trzeba było mieć tzw stabilizatory żeby np telewizora nie spaliło, bo cała sieć w prl była niestabilna napięciowo. Żeby sobie poradzić z tym problemem, zakład energetyczny pobiera niestabilny prąd, przetwarza go i wysyła do odbiorców bez tzw spadków mocy. Tyle i tylko tyle. Nie ma tu żadnej tajemnicy czy spisku rządu.
Witam . Bardzo dobry temat poruszyłeś . Widać z tego , że kroją nas ze wszysykich stron bez pardonu . Zamiast mieć preferencje z tego tytułu że zainwestowalismy w zieloną energię i oddajemy min. 20 % za przechowywanie naszej energii , to ... Nie mam słów na takie działanie . Niech uderzą się w piersi ci co tak to zmanipulowali . I jak tu być prawym ? Sam mam instalację do 10 kWp i ... ? Czekam na ciąg dalszy . Pozdrawiam 73
kolejny marzyciel - zielona energia i sieć jako "magazyn" nie rozśmiesz mnie
@@rafalzajac6808 masz jakieś doswiadczenie i wiedzę, czy hejtujesz celowo ?
Serio, to musi być tłumaczone? Jeśli ktoś uważa, że montując 15paneli na dachu ratuje planetę, to chyba ratunku już nie ma dla takich. Ratunek by był, gdyby ta energia zostawała u ciebie, a ty mógłbyś się całkowicie odciąć od sieci na stałe. Dotarło? W innym przypadku w sieci i elektrowniach które muszą kompensować takie pierdoły w sieci robi się większy syf. I to że ty zapłacisz 100 mniej nie znaczy że koszt energetyczny twoich zabawek jest mniejszy dla reszty, bo nie jest. Elektrownie w PL nie działają na zasadzie potencjometru, że sobie go przesuniemy i będziemy produkować więcej, bo akurat zasrało niebo czarnymi chmurami albo mniej, bo akurat niebo niebieskie jak czerep papy Smerfa. No ale do ignorantów nie dociera... że takiego czegoś nie można nazwać zieloną energią. Zresztą najpierw naprodukuj najpierw energii do pokrycia tej która poszła na wyprodukowanie twojego całego oprzyrządowania, całą energię którą sfajczono na uruchomienie tej twojej mini elektrowni, to wtedy dopiero zaczniesz namiastkę zielonej energii. Ale wg mnie panel czy 20szt nigdy nie pokryje kosztów energetycznych które zostały wykorzystane do ich uruchomienia. No ale kto z tych zafascynowanych eko debili się nad tym zastanawia.... Kupiłem panele i teraz zieloną energię daję. Jeszcze dolicz debilu ile energii będzie trzeba zużyć żeby zutylizować tą całą instalację po okresie jej eksploatacji... czy może do lasu wywieziesz i się samo zutylizuje czasem?
@@muchomorelektron6599 gdyby nie byłoby umowy między PGE i mną lub innym klientem mógłbyś tak tu płuc. Ale umowa jest i trzeba się z niej wywiązać. Tyle w temacie ! A widzę po twojej długiej wypowiedzi umów jakie ty zawierasz nie chcesz dotrzymywać i tu jest twój problem !
Ekopulsar podłączyłem i łąduje z 5 paneli wszystko w bojler 250l, wody ciepłej nie brakuje dla kikuosobowej rodziny, nawet jak pochmurny dzień to te 55stopni mam. Wcześniej pomiary jak robiłem to ok 1200zł poza sezonem ziomowy kosztowało mnie podgrzanie wody grzałką elektryczną
20% to bardzo uczciwa cena za magazyn energii, jak wejdzie to co planują teraz to będziemy tęsknić za obecnym magazynem energii. Tak poza tym to nie wiem o co chodzi z tym , że jedni mają bilansowanie międzyfazowe a inni nie, trzeba się dowiedzieć u operatora , może to po prostu tylko kwestia licznika. Ja mam pv od września 2020, licznik otus 3 z PGE region rzeszowski i u bilansowanie mam.
Witam, tak 20% to uczciwa dla nas prosumentów cena a bilansowanie powinno być takie samo dla wszystkich (równe warunki). Politycy powinni w mądry sposób "wprowadzać" fotowoltaikę "pod strzechy" Niestety nie ma żadnego planu, celu itp. ale to inny temat. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Rozumiem, że zakłady energetyczne magazynują energię, ale dlaczego pobierają pieniądze i to nie małe za przesyły? A może należy prosumentom zwracać za przesył energii? Instalcje kosztują i to nie mało!
@@jannowak898 Nikt tej energii nie magazynuje! Nikt jej nawet nie chce ! Oddajesz im swoją a potem pobierasz wyprodukowaną przez elektrownie .
@@jannowak898 Twoja energia nie jest obciążona kosztami przesyłu, jedynie ta, którą netto pobierasz z sieci .
@@tomaszbogusz9902 są elektrownie szczytowe. Gdy będzie coraz więcej PV to trzeba będzie budować magazyny energii. Można też zawsze taki zbudować u siebie i się uniezależnić. Ale przy 80% zwrocie energii i cenach magazynów to się nie kalkuluje.
Zainspirowałeś mnie do sprawdzenia swojego licznika. Mam GAMA 350 zainstalowany przez PGE w lutym 2021 r. i jak pokazały doświadczenia mam bilansowanie międzyfazowe. Ponadto muszę zdementować opinie o tym, że są to liczniki fałszujące wskazania. Nie mam specjalnych urządzeń pomiarowych ale po analizie danych oddanie i pobór z licznika + produkcja z falownika, wszystko pokrywa mi się z wcześniejszym zużyciem prądu. Miałem licznik tarczowy, potem Apator, a teraz ten. Przy każdym zużycie prądu miałem na tym samym poziomie.
Witam, dziękuję za ważną informację. Są "porządne" liczniki i są liczne przypadki, że użytkownicy nie widzą wzrostu poboru energii. To jest zdecydowana większość ale zdarzają się pechowcy, u których nie ma bilansowania miedzyfazowego oraz tacy u których po wymianie licznika nastąpił znaczący wzrost zużycia energii elektrycznej. Dobrze, że licznik GAMA 350 jest tym dobrym i warto o niego prosić podczas wymiany.
Tylko raz pobierają 20%, proszę nie siać niepotrzebnej paniki.
Ja mam takie szczęście że w mojej okolicy montują od co najmniej roku liczniki z ustawionym bilansowaniem wektorowym. PGE Łódź.
@@1acer22 Mam ten sam licznik i można podejrzeć w rozszerzonym menu. Trzeba wcisnąć 10s górny przycisk a następnie przejść do pozycji C.80.0. i powinno być dla bilansowania wektorowego "FerrariS"
Ja mam licznik Otus3 jestem w PGE od 09/2020 i sprawdzałem jak kolega niżej z czajnikiem na jednej fazie i jest tak samo jak u niego tj. Produkcja 1,5 kW x3 , czajnik 2kW, caly czas strzałka w lewo, czyli bilansowanie działa. Może to kwestia licznika i dla tych liczników które nie mają takiej funkcji jest to robione elektronicznie w komputerze przy rozliczeniu.
również potwierdzam działa bilansowanie
Witam, kiedyś zastanawiałem się jakie są kryteria w PGE, że jedni dostają licznik w których jest bilansowanie a inni nie. W sumie to niesprawiedliwe, chyba że np. od 2019 roku wszyscy dostają już z bilansowaniem. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Ja mam licznik od 2016r w PGE i wychodzi mi że u mnie bilansowanie działa poprawnie
Też mam Otusa 3, Tauron, w opcjach C.8.0 Normal, i dodatkowo mam licznik energii elektrycznej i to wszystko potwierdza, że u mnie nie działa bilansowanie...
@@GrzegorzGuzdek Mam Otusa 3, PGE od 2020 i w C80.0 mam "Ferraris" ;-)
Myślałem ostatnio nad tym zagadnieniem i tak po prawdzie to najlepszym wyjściem by było aby inwerter komunikował się z licznikiem energii i tak balansował żeby była jak największa autokonsumpcja. Ewentualnie ładowarka samochodowa komunikowała się z inwerterem żeby to w samochód pchać. To by automatycznie rozwiązało albo znacznie zmniejszyło problem rozliczeń z energetyką.
Jest to takie bardzo roszczeniowe podejście żeby wszystko zwalać na zakład energetyki. Rozliczenie pilnowanie wszystkiego itp i jeszcze żeby móc narzekać że źle liczą. A przecież wystarczy trochę pomyśleć i na logikę wychodzi że jak firma ma większe koszty i więcej obowiązków to podnosi cenę usługi. Więc też nie ma się co dziwić że są opłaty dodatkowe. Tak po prawdzie to oni idą bardzo na rękę ludziom że to podpinają do sieci. Uważam że trzeba trochę wyrozumiałości.
Zakłady energetyczne PGE TAURON OKRADAJA LUDZI PEŁNO FILMIKÓW NA TH-cam
Czy nie wystarczy wyłączyć poboru energii z sieci?
Jak wyłączysz pobór z sieci to nie będzie działał inwerter ( falownik ) , a poza tym dzień jest krótki. Musiałbyś korzystać z magazynowania energii we własnej baterii akumulatorów . To raczej w rachubę nie wchodzi.
U mnie wygląda to dokładnie tak samo jednocześnie produkuję i zużywam na 3fazowej instalacji. Obracam sporą ilością prądu więc straty są duże. Co robić, jak żyć¿
Witam, jest nas już ponad 500 tys użytkowników ale niestety nie stanowimy jeszcze żadnej siły by móc zmienić zachowanie PAŃSTWOWYCH firmy tak by działały w naszym obywatela interesie. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne i nigdy nie będziecie bo nikt nie zbuduje państwa bez pewnego źródła zasilania
@@PaneleFotowoltaiczne Nikt tej energii nie potrzebuje . Produkujcie, magazynujcie dla siebie i nie będzie problemu . To ustawodawca zmusił ZE do podłączania i "magazynowania" energii . Prawo tak samo dobre jak "pierwszeństwo" pieszych na przejściach .
@@tomaszbogusz9902 Mądre państwo tworzy rozsądne i spójne przepisy dzięki temu się w rozsądny sposób rozwja. Mądre państwo. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Mądre państwo nie zmuszałoby firm energetycznych do odbierania czegoś czego nie potrzebują . Wirtualne "magazynowanie" to jeszcze większy koszt dla wszystkich .
Proste. Ładuj kablem 3 fazowym.
Bardzo interesujące. Jak Pan robi ten efekt rysowania ręką po ekranie? Jest do takiego czegoś jakiś program?
Program Doodle
@@PaneleFotowoltaiczne Dziękuję za info.
Mocne
W pge jest bilansowanie miedzyfazowe wiec jest ok tylko 20 % trace
Zależy jaki masz licznik i jak go zaprogramują ! a że mogą go zdalnie przeprogramować nie wiesz kiedy zrobią ci kuku Jak mawiał krwawy wujaszek stalin Zaufanie jest dobre ale kontrola lepsza !
@@amixo1 Niech sobie programują jak chcą ja mam obciążenie na każdej fazie bardzo zbliżone więc mnie to Rybka
@@mrSiedemgwiazd Bez obrazy ale przez właśnie takich jak TY i olewactwo tak TY jak i iNNI są jebani w rogi .
Podłączysz coś większego w jedną fazę i będą cie skubać na kasę Z jakiej racji ?
@@amixo1 Wytłumacz jak zdalnie... Internet jest do niego podłączony ? :D
@@jackscott8642 u mnie jest np taka antenka, bo słaby zasięg GSM jest i musieli wyciągnąć na zewnątrz.
Ludzie wy jesteście znawcy tematu? Na elektrodzie temat walkowany już lata, albo bilansowanie wektorowe albo robią nas w h... a. U mnie operatorem jest tauron mam info od Apatora ze postępują bardzo nieładnie z nami.
Niestety ustawa nie precyzuje która metodę musi/powinien wykorzystywać twój dostawca energii... wiec wybiera ta korzystna dla siebie. Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością ze specjalnie nie jest to doprecyzowane :)
W tauronie nie ma bilansowania
@@mieczysawzapior1484 sprawdzałeś czy ktoś ci powiedział ?
@@Qiui potwierdzam brak bilansowania
@@Qiui Ja jestem w tauronie. I bilansowania na sto procent nie ma.
Myślę że następnej generacji falowniki będą miały inteligentną "elektronikę" której zadaniem będzie pomiar zużycia energii na poszczególnych fazach (różnica napięć na fazach) i kierowanie całej produkcji energii w fazę która ma najniższe napięcie, czyli jest najbardziej obciążona. Wtedy ten problem zniknie. Może już są nawet takie falowniki.
A niby jak i gdzie niby to napięcie miałoby być mierzone?
Takie rzeczy można by bez problemu robić i myślę, że było by to korzystne dla wszystkich, tylko nasze prawo wymaga aby falowniki produkowały po równo na każdej fazie.
Przykładowo Fronius "symo" oznacza, że prąd jest symetrycznie dzielony na poszczególne fazy. Ciekawe jak to wygląda w innych krajach...
bilansowanie z punktu widzenia OSD jest bardzo proste lecz wymaga pracy którą musi narzucić ustawodawca a URE musi na to zwrócić uwagę , jak wcześniej wypominałem odbiorca końcowy powinien zadbać u siebie i na początek będzie wilk syty i owca cała. A co dalej zmiana ustawodawstwa wchodzi w grę.
Spółki energetyczne są prywatne . To o co chodzi ?
Mnie też tak robią w ciula. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
De facto to mamy jakby trzy oddzielne instalacje i trzy liczniki. Mam 10 kW ale dokupiłem falownik off gird 5 kW paneli i 22 kW baterii lifepo4. Robię oddzielny obwód z gniazdami 1f aby zminimalizować konsumpcję z instalacji 3f.
Witam, ciekawy projekt, może warto zrobić o tym film, byśmy mogli zobaczyć jak to się sprawdza? Pozdrawiam
Ja mam Taurona. Jest bilansowanie, całe szczęście.
Od 1 lipca obowiązuje nowa ustawa i tam bilansowanie ma być robione metodą wektorową . Ale Tauron robi to w swoim systemie a nie w licznikach. Czy to zgodne z prawem ?
Dobrze zrouzmialem , ze problem dotyczy sytuacji gdy z jednej fazy pobiersz wiecej niz produkujesz na jedną fazę ? W takim razie rozwiązaniem jest odpalanie dużych odbiorników z trzech faz...
Z tego co się orientuję to rozliczanie z elektrownia dla prosumentow jast 1 do 0.8. Czyli za każdy kW pobrany z sieci płacimy 100%, natomiast energetyka za każdy kW wyprodukowany przez prosumenta oddaje mu 80% wartości. Więc co ma znaczenie że my produkujemy i pobieramy energię w tym samym czasie skoro to co pobraliśmy jest zliczane osobno i to co produkujemy zliczane jest osobno.
Bardzo cenie Pana ogromny merytoryczny wkład w opisywanie pracy instalacji PV tylko od jakiegoś czasu ilość "polactwa" pt. "okradają was" "jesteście oszukiwani" "Tracisz więcej niż myślisz" jakie przemyca Pan do swoich produkcji porażą, to samo z resztą robi Pana kolega Pompa Ciepła i PV . Tylko tak już możecie nagonić widownie ? Niech Pan zmieni ładowarkę na 3F nie będzie miał Pan tego problemu jeśli czuje sie Pan tak okradany . Niema modeli idealnych, które zadowolą wszystkich, jednym z takich modeli jest system rozliczeń energii. Równie dobrze może Pan zrobić film pt "Tracisz więcej niż myślisz" o swojej hybrydowej skodzie, tam to dopiero jest przestrzeń do narzekania , utrata wartości, ślad węglowy, awaryjność, utylizacja, ect ect tutaj to dopiero nas oszukują
@UC_hKNqqHohjfhsUyjV5-I9w
@UC_hKNqqHohjfhsUyjV5-I9w
Witam serdecznie mam 10kwp instalacje, która nie pokrywa zurzycia prądu. Co Pan doradzi bo jak wiadomo powyżej biorą 30%. Z góry dziękuje za odp i pozdrawiam.
Dzwoniłem dzisiaj na infolinie do Taurona z zapytaniem czy mój licznik ma bilansowanie czy nie a miła Pani poinformowała mnie, że w taryfie G11 nie ma bilansowania. Co ma taryfa do tego ?
Witam, taryfa nie ma, ale pani udzieliła odpowiedź i ma spokój :)
Witam
W czerwcu uruchomiłem instalacje PV licznik Gama 350 pięknie bilansuje miedzyfazowo. Jedyny minus to że nie mogę podłączyć mu OneMeter. Pozdrawiam
Zastanawiające jest, że OneMeter przeszkadza zakładowi energetycznemu. Nie chcą transparentności sposobu naliczania opłat? Czy to nie jest dziwne?
@@PaneleFotowoltaiczne
Też nie podoba mi się to bardzo dlaczego nie chcą aby sobie kontrolować na bieżąco zużycie. Zmuszony zostałem zamontować MEW-01 w rozdzielniach aby sobie to kontrolować. Wracając do bilansowania na tym liczniku Gama 350 naprawdę fajnie to wychodzi.
Ps. Bardzo ciekawy kanał ! Dziękuję.
U mnie instalacja PV od początku lipca. PGE licznik ten sam czyli Gama 350 strzałka zawsze albo w prawo albo lewo. Przy produkcji całkowitej na falowniku 2-3 kWh podłączona grzałka 1600W do pierwszej fazy licznik ze strzałką w lewo p- przez ok 45 minut działania wartość 1.8.0 stoi w miejscu więc chyba wszystko jest ok i bilansowanie wektorowe działa tak jak powinno
@@grzegorzzwolinski6791
Bilasnowanie działa OK jak masz strzałkę tylko w jednym kierunku czyli albo oddajesz albo pobierasz. Bardzo łatwo to sprawdzisz na liczniku sprawdzając aktualna produkcję na falowniku oraz pozycje 2.7.0 na liczniku ktora pomniejszona jest o autokosumpcje. Jeśli produkujesz mniej niż aktualnie zużywasz to gama 350 pokazuje w pozycji 1.7.0 ile pobierasz z sieci chwilowo. W moim przypadku Gama 350 nigdy nie ma jednoczesnego pobierania i wysyłania. Jest tam jeszcze fajne wyodrębnienie ile pobierasz i oddajesz w taryfie jaka posiadasz u mnie G12W. W G12 W wszystko ładnie rozpisane ile pobrałem ile oddałem w której strefie oraz łączny bilans oddanej i pobranej. Niestety minus to fakt że trzeba biegać do licznika 😀 i sobie notować.
Proponuje spisać stan licznika ręcznie przed testem i po teście mam ten sam licznik co Pan dostawca też PGE, spisałem u siebie stan licznika podłączyłem obciążenie 1,5kW na jednej fazie (strzałki obydwie się pojawiły, bez obciążenia tylko eksport) po około 30min spisałem licznik po raz drugi i ilość energii pobranej się nie zmieniła. Także bilansowanie działa. Może one meter i domoticz nie uwzględniają balansowania wektorowego.
Witam, OneMeter odczytuje stan licznika. Sam nic nie mierzy. Dzięki niemu mogę z częstotliwością do 15 minut analizować zużycie i produkcję jaką zlicza mój licznik. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne a masz legalizację na swoje liczniki, skąd wiesz jak, co i czy dokładnie mierzą?
Czy nie ma prostego rozwiazania? Inwerter czy sterownik? Pobieram z solarow to co wyprodukuje a reszte z sieci. Bez żadnegi oddawania do sieci i umów z dostawca pradu?
Jak to można zmienić? Pisma, procedura - co gdzie i jak?
Proszę doprecyzować. Jaką jest ładowarka samochodowa AC czy DC ? jakiej marki jest ładowarka i jakiej marki ma Pan meter licznik, prosze pokazać konsumpcję produkcję i wysył w okresie miesiąca Nie interesuje mnie licznik OSD . Może Pan poprosić o godzionówkę z OSD. mieisąc przed oraz miesiac po sytuacji jkie jest zużycie wcześniej w trakcie i po.
Czesc. Jakiego analizatory zuzycia pradu używasz?
Używam licznika prądu Fronius Smart Meter i 2 x SDM 630 . Wszystko jest w pięte w dwie niezależne bazy danych plus co 15 minut odczytuję licznik PGE za pomocą OneMeter i odczyty trafiają do kolejnej bazy danych. Pozdrawiam
U mnie zakład energetyczny zmienił bilansowanie z wektorowego na międzyfazowe. Pierwszego dnia po uruchomieniu instalacji po wymianie licznika bacznie obserwowałem jak licznik bilansuje. Dodam żet to było w październiku 2019 r. Okazało się że oddaje prąd z paneli i za razem pobieram. Co utwierdziło mnie że mam bilansowanie wektorowe. Na drugi dzień pojechałem do PGE do.tzw. mistrza ktory to mial wszystkie wnioski na biurku i on wysyłał ekipy w teren.miałem dostraczyć jakieś papiery z wymiany licznika i chyba mial mi dać papier do mój prad. Porozmawialem z nim że tak mam, że projektując instalacje wsch-zach przy takim bilansowanie nie jest dla mnie korzystne. Zapytałem go też ze skoro licznik jest zdalny to czy ustawienia tego licznika można zmienić zdalnie. Odp że tak. W każdej chwili. Rozmowa potrwała jeszcze chwile w przyjaznym tonie i zrozumieniu. Po czym pojechałem do pracy. Po 17 sprawdziłem odczyty licznika i jakie moje bylo zdziwienie ze poboru nie było a żona prała, prasowała. Czyli wygląda na to że "Mistrz" po ludzkiej rozmowie zdalnie przeprogramowal mi licznik.
Oczywiście sa to.tylkonmoje domysły, co kolwiek to było u mnie zostało zmienione.
Być może. W Zakładzie Energetycznym pracują bardzo porządni i uczynni ludzie o czym się wielokroć przekonuję osobiście. Niestety często mają "związane ręce" przez górę :(
Tego co dobrze pamiętam to inwerter trójfazowy dużej mocy załóżmy 6 kW rozłoży nam o 2 kW energii na każdą fazę. Może być troszeczkę więcej ale na pewno po jednej fazie nie pójdzie 6 kW
No nie pójdzie na jedną fazę 6kw ale przecież nie o to chodzi w tym zagadnieniu
Witam to może mikroinwerterem dociążać daną fazę w zależności od potrzeb
A można falownik 3 fazowy podłączyć wybiórczo pod fazy sieci? Sieć 1,2,3 / falownik 4,5,6 Normalnie 1-3, 2-5, 3-6 A Np. Teraz ładuje auto z fazy nr 1, to z falownik z paneli dołączam fazę 1-3 oraz 1-5 oraz zostaje 3-6, a w fazę 2 nie wypycham nic.. ? Takie własne bilansowanie.. Przekaźniki i jazda..
A ja muszę pochwalić mój zakład energetyczny bo mam bilansowanie na liczniku i nawet zgadzają mi się kilowaty. 😀
I to bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich.
Jaki zakład ?
Ciekawe jaki operator?
Enea oddz Zielona Góra. Od samego początku działa rozliczenie międzyfazowe
@@MrBulik1978 a kiedy miałeś zakładany licznik i jaki masz licznik?
U mnie bilansowanie działa. Na samym początku nie działała.Tauron.
Instalacja założona niecały rok temu.
Prawdopodobnie ten prąd jaki musi Pan dokupić do brakującej fazy (lub faz) jest dokładnie tym samym pradem, który Pan wrzuca do sieci w tym momencie na fazie z nadprodukcją....
Ja próbowałem składać reklamację rok temu w Tauron, że jestem okradany przez brak bilansownia. Poddałem się niestety po kilku wymianach maili z kolejnymi "specjalistami". Tauron twierdzi, że wszystko jest OK. A nawet jedna pani napisła, że jest to zgodne z "duchem ustawy o OZE"
No i prawidłowo ta pani Tobie odpisała, że wszystko jest "zgodne z duchem ustawy" Nie mogła przecież napisać że wszystko jest zgodne z ustawą, skoro nie jest. To taki drobny szczegół :)
Jaka ustawa reguluje bilansowanie międzyfazowe?
Pozdrawiam.
Ja mam licznik "Optus 3" Apator on ma bilansowanie, sprawdziłem. Mam instalację 4 kW czyli 1333 W na fazie, gdy włączam pompę jedno fazową 1800W, nadal mam strzałkę pokazuje oddania do sieci, jednocześnie licznik pokazał że na jednej fazie jest pobur energii z sieci. Wniosek to zależy od licznika i jego oprogramowania. Fakt ja mam licznik od 27.05.2021.
Witam, ciekawy jestem czy wszyscy już tak mają czy po prostu jest to nadal losowe. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne według mnie jest to zależy od licznika. 🤔
Może zrobić jakieś porównanie poziomu autokonsumpcji użytkowników z bilansowaniem i bez. Ja z bilansowaniem w okresie od 1 marca do 30 czerwca mam 28%. Za pełne półrocze na pewno było by trochę więcej. Wychodzi z tego że magazyn energii w PGE "kosztuje" mnie ok. 14% produkcji.
Z jednej strony możliwość lokowania energii w sieciach energetycznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem i każdy średnio inteligentny przedszkolak wie że to się opłaca w kontekście magazynu energii a z drugiej strony stopień komplikacji systemu rozliczeń od lat normalnego człowieka dziwi a wladza np rzecznik praw obywatelskich powinna już dawno zażądać wyraźnej ceny za kWh i prostego wyniku iloczynu ilości i ceny za szt który jest ceną opłaty za energię
Witam
Licznik PGE Apator Otus 3 działa Bilansowanie poprawnie. Nie wiem czemu znikł mój poprzedni komentarz w raz z linkami do zdjęć Domoticz i samego liczka. Mimo wszystko piszę jeszcze raz. Pozdrawiam
Witam z jakiego województwa pan jest
Ja też to wiem :). Pozdrawiam
Masz podłączona ładowarkę samochodowa która pewnie ma więcej amperów niż falownik i wykorzystujesz energię z sieci zeby się wspomóc. Specjalista z branży Pozdrawiam
no właśnie stad pod tez..
Mam pytanie czy do licznika 3 trójfazowego można wpiąć inwerter jednofazowy ?
Można, ale są przepisy mówiące o maksymalnej mocy na jedną fazę. W dodatku od 2020 roku one zostały obniżone. Teraz to 3,68 kW
U mnie licznik zakładany w czerwcu 2020 i raczej niema bilansowania. Powyłączałem odbiorniki prądu poniżej produkcji i strzałki na liczniku we wszystkie strony
A za jakie pieniądze jest utrzymywana sieć ?
I tak zrobią co chcą. Nikt nie ma na to wpływu. Tak musi byc
Państwo nigdy nie będzie stratne.
Co da się z taką sytuacją zrobić ? Da się to tak odwrócić aby było dobrze ?
To teraz zgłupiałem.Przy finansowaniu gminy zakładać panele na 3 fazy czy na 1?
Zależy w jaki sposób zużywasz energię, czy tylko z jednej fazy czy mniej więcej równo z kazdej?
@@PaneleFotowoltaiczne mniej więcej równo, to rozumiem że się nie przejmować.
Apator Otus 3, rok produkcji i montazu 2020, bilansowanie dziala, PGE
Ale o co pretensje? NA dwóch fazach Pan oddawał , a na jednej pobierał. I dokładnie tak licznik zliczył. Bilansować to trzeba w domu , trzeba się rozejrzeć za falownikiem który nie dzieli równa na 3 fazy tylko oddaje więcej na fazie z której mamy aktualnie duży pobór. Wtedy licznik pokaże to co Gospodarz chce zobaczyć :)
Proszę - jaki falownik jest asymetrycznie dzielący na 3 fazy?
Za chwilę, opłata za asymetrię, harmoniczne, moc bierną. Jeszcze chwila.
Skończę te dywagacje, czy naprawdę sądzicie, że Tauron reklamował by konkurencję ?
Druga sprawa oni muszą wykazać, że ileś tam energii pochodzi z odnawialnych źródeł.
Więc za Wasze pieniądze, kit z refundacją zakładają panele na Waszych domach po to żeby uzyskać właśnie ten procent odnawialnej.
Wy to będziecie serwisować, a potem Wam dokopią i to sporo za utylizację paneli i wtedy się Wam oświeci.
pozdrawiam
Pytałem się w Energa. U nich bilansowanie odbywa się rzekomo przez inteligentny licznik w chmurze a nie na liczniku. Na liczniku tego nie zobaczę ale rzekomo na fakturze już jest to skorygowane.
Jak korygują to na fakturze? Jest to rozpisane, czy podają rzeczywiste wartości z licznika 1.8.0 i 2.8.0 czy jakieś inne mniejsze niż to co wskazuje licznik?
@@PaneleFotowoltaiczne Proszę nie zadawać takich pytań, bo burzą całą argumentację przedmówcy. Dane na fakturze zawsze pokazują rzeczywisty odczyt z licznika. Nie sądzę też żeby ktoś bilansował w chmurze a potem "zdalnie cofał liczniki".
Dlatego trzeba montować inwerter jednofazowy i po problemie.
A co z urządzeniami na pozostałych fazach w domu, jak mam układ trójfazowy?
@@arturdziuba2354 Mam wszystko na jednej fazie poza gniazdem siłowym w garażu używanym raz na 3 miesiące do migomatu.I tak wszystkie urządzenia nie działają naraz.Według odczytu z poboru mocy to nie miałem nigdy więcej na raz jak 4 kW więc uważa że jest ok.
Nikt nikogo nie oszukuje. To jest efekt tego, że ludzie nie rozumieją jak działa sieć energetyczna, fotowoltaika i jak działa rozliczanie energii oraz jakie umowy zawarli.
Cały ten problem nie leży w sieci, ale w falowniku, bo to jego rolą powinno być przekierowanie mocy z innej fazy do tej fazy, która akurat jest najmocniej obciążona.
Falownik produkuje prąd który wprowadza do sieci i tyle w temacie ma do roboty. Najprościej było by mieć jednowazowy system w całym domu.
A nie lepiej ładować 3 fazowo?
Dokładnie, najprostsze rozwiązanie, tylko pewnie ładowarka droższa. Oczywiście nie zmienia to faktu, że opisana praktyka jest sprytnym sposobem na dodatkowe wykorzystanie prosumenta przez ZE..
1:37
Jakim cudem 6kWh-5kWh=0,2kWh?
U mnie też działa bilansowanie właśnie byłem sprawdzić
o k... a jednak można i co teraz z tymi co u nich nie działa - czekamy na rozwiązanie od autora filmu
W PGE też tak kradną, 20 % całej naszej wyprodukowanej energii ? Czy podobnie kradną w sieci 1-fazowej ?
PGE :D to juz w ogole ewenement
W 1-fazowych inwerterach tego nie ma ale one są w małych instalacjach. Kiedyś czytałem o bilansowaniu miedzyfazowym i miało to być obligatoryjnie stosowane bo prawo miało tego wymagać.
Witam, w 2015 roku takie były założenia ale życie pokazało, że jeżeli coś nie jest zapisane na twardo w ustawie to niestety nie zostanie wprowadzone. Pozdrawiam
@@PaneleFotowoltaiczne Zapisy w ustawie są ale niezbyt precyzyjne:
A 4.2a Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego przekazuje sprzedawcy, o którym mowa wart.40ust.1a, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.
Metoda bilansu międzyfazowego jest dowolna...
Nie ma ładowarek trójfazowych?
Mój samochód może być ładowany tylko jedną fazą
@@PaneleFotowoltaiczne no to słabo
Witaj, jeśli dobrze Cię rozumiem to wyciągając poprawne wnioski z twoich spostrzeżeń kuchnie indukcyjną lepiej podłączyć na 3 fazy zamiast za pomocą 1 fazy?
Kuchnię indukcyjną zawsze podłącza się na 3 fazy. Chyba, że ktoś ma w domu instalację 1-fazową.
@@mieszkopierwszy2528 ja mam na 2 fazach
@@mieszkopierwszy2528 u mnie w instrukcji mam schemat podłączenia 1i 3fazowej instalacji
@@dastin1313
No tak, jeśli ktoś ma w domu instalację 1-fazową to jest zmuszony podłączyć na 1 fazę ale posiadacze instalacji trójfazowej podłączają na 3 fazy.
@@mieszkopierwszy2528 Większość kuchenek indukcyjnych jest 2x po 1 fazie a nie na 3 fazy i dlatego trzeba pamiętać o tym żeby doprowadzić w miejsce przyłączenia kuchni 2xN lub dać jeden grubszy przekrój np. 4mm2
Utrzymujemy system i państwa które są naszymi wrogami wrogami zwykłych ludzi Przecież każdy mógłby mieć takie panele gdzie kolwiek na dachu balkonie i na plecach Ale brak wolności i praw powoduje że ciągle jesteśmy niewolnikami Poco komuś jakiś dziwny pośrednik a no po to żeby nas okradać nie liczy się jakiś tam Kowalski czy żyje mu się dobrze czy nie liczy się tylko kasa dla pojedynczych elementów którzy dla chciwości zrobią wszystko
moim skromnym zdaniem zasada jest dość prosta w przypadku okładów 3-faz wymagane jest aby była zachowana symetria dociążenia poszczególny faz w stosunku równomiernym w przeciwnym wypadku dochodzi do takiego zjawiska. Układów 1-fazowych ten schemat nie dotyczy. Prawidłowe obciążenie faz wymaga doboru odpowiednich urządzeń jednofazowych jako odbiorników aby pod katem własnej mocy pobranej były rozłożone w jednostce czasu i symetrycznie dociążały poszczególne fazy. W przypadku źródła zasilanie z PV zasada symetrii też pozostaje ta sama, bo jest bardziej ekonomiczna. Zauważyłem ze na liczniku pojawia się Q1- a to jest energia bierna oddawana do sieci docelowo może być z tym problem.
No tak tylko jak włączysz klimatyzację jednofazową 3,5kW to już nie ma symetrii.
I jak tu być uczciwy,jak z każdej strony nas okradają, u mnie ta sama sytuacja nie działa rozliczanie między fazowe
Niestety, uczciwi to musimy być my. Druga strona 30 lat po upadku PRL ciągle tłumaczy, że problemy z jakością energii wynikają ze złego stanu sieci energetycznej budowanej za Gierka.
Przedstawiony problem jest bulwersujacy, ale nie podoba mi się demonicznie zadane pytanie "ile rzeczywiście nam zabierają?" Z takimi samymi odpiedzio-pytaniami 30.. 40... 50..%
Rachunek jest bardzo prosty w przypadku braku bilansowania fazowego i większym poborze na jednej z faz jest do strata do 26,666(6)%. W przypadku bardziej rownomiernego poboru na fazach wartość ta dąży do 20%.
Jaką moc pobiera ładowarka autka?
po co się tym przejmować i tak się opłaca a w przyszłości będzie tylko gorzej, za niedługo pewnie wejdą akumulatory, sprzedaż energii itd
Z tego samego powodu rządzą te same mordy od 30 lat. Po co się w końcu przejmować. Aż w końcu obudzimy się z ręką w nocniku:]
Ta opłaca... Chyba powiedział ci to jakiś telemarketer.
@@klimatxxl zrobiłem sam i jak nic pisiory nie zmienią to 4 lata i się zwróci, na telemarketerów trzeba by jeszcze minimum 2 lata więcej.