Victron Blue Smart. Nareszcie ktoś wziął i dokładnie sprawdził co ta ładowarka oferuje oprócz wbudowanych programów. Po skorzystaniu z darmowej aplikacji do sterowania można (po wybraniu advanced settings i expert mode) ręcznie ustawić napięcia (absorption, float, storage, recondition - recond można podbić nawet do 17V), czasy ładowania (czas fazy absorption, recondition), można nawet ręcznie ustawić współczynnik kompensacji temperaturowej (jeżeli ktoś potrzebuje). Fazę recond można sobie wydłużyć do kilku godzin, w trakcie których będzie urządzenie pracować w trybie stałego napięcia (powtarzam: można je sobie według swojego "widzimisię" ustawić!) i ładować niewielkim prądem. Po tym trybie ładowarka przejdzie w tryb float, gdzie pozostawiona swojej automatyce będzie ładować impulsowo i dopiero jak przejdzie w tryb storage, zakończy ładowanie. Cieszę się że p. Tomasz nie "olał" tej ładowarki (w komentarzach powiedział, że ją sobie zatrzyma), bo to urządzenie które pod znakiem zapytania stawia sens importu rosyjskich ładowarek...
Masz rację - możliwości są spore, jednak możliwości Kulona są jednak znacznie większe, ale biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, dostępność, gwarancję - i to jaką - no i prostą obsługę uważam że to całkiem udana konstrukcja.
Właśnie zastanawiam się nad modelem 12/15A i bardzo proszę o odpowiedź czy oprogramowanie Victron connect dla tej ładowarki również daje możliwość zaawansowanych ustawień? Oglądając kilkanaście produkcji na YT już sam głupieję ... znalazłem właściwie tylko jedno rosyjskie video, na którym wyraźnie widać że takie opcje są aktywne w aplikacji, reszta filmików tych opcji nie ma. Albo aplikacje są różne dla poszczególnych ładowarek, bądź ich wersje się różnią zawartością. Mam do ładowania aku od 70 do 100Ah oraz żelówki od UPS od 7 do 12Ah .. te ostanie trochę małe na tą ładowarkę - czy się mylę? Z góry dziekuję za szybka odpowiedź. Rozważam też zakup Kulona ... choć tutaj najchętniej 912 (WIFI + zapis charakterystyki na karcie), który jednak nie jest dostępny, więc pozostaje 820 - tu również prośba o radę.
@@szpieg0048 możesz ściągnąć sobie aplikacje na telefon - jest tam wersja demo - możesz wybrać dowolny model który współpracuje z aplikacją i "pobawić" się ustawieniami "wirtualnej ładowarki"
Odcinek bomba ! Tego brakowało od dawna ! . Tomasz, nie tylko AGM jeździ po drogach , masz jeszcze te ładowarki to jedz z prądem i zrób test na kwasiakach / EFB - w zasadzie proces ładowania taki sam , z tym że EFB będzie szybciej , bo szybciej przyjmuje ładunek. 💪💪💪💪
Ciekawy test dla AGM o których jest mało informacji. W jednym z filmów pokazaliście jak dbać o zwykłego "kwasiaka" a co w przypadku AGM? Jak go sprawdzić (poza testem elektrycznym), co można zrobić aby przedłuż jego żżywotność... Pytam ponieważ mikroprocesorowa ładowarka w żółtej obudowie zagotowała mi akumulator aż było czuć zapach elektrolitu. Gratuluje pomysłu na filmy, dziękuję za dzielenie się wiedzą!
@@Tab7.6.Tab7.6 Pamiętaj mądrym ludziom słodzę i rozmawiam z nimi, ludzi z drugiego bieguna w rozmowie tylko słucham i potakuje :) Jeszcze raz powtórzę....Nigdy nie było i raczej ngdy nie będzie lepszego testu o ładowaniu akumulatorów AGM przez ładowarki automatyczne.
@@robertog.5513 Czy przesadzam raczej jestem realistą, a fakty są takie,, żeby nakręcić taki materiał to trzeba mieć oprócz chęci do kęcenia jeszcze kupę sprzętu, kupę czasu i wiedzy i teraz wiśieńka na torcie .... nikomu nie będzie się chciało, nikt raczej nie będzie miał tyle sprzętu (ładowarek) na stole i najważniejsze wiedzy teoretycznej i praktycznej nie wygrywa się na loterii tylko zdobywa się ją mozolną pracą.Ja raczej nie dożyje takiej chwili że w polskiej wersji językowej ktoś coś lepszego nakręci. w tym temacie.
@@Tadek-n3g Toż ja nie neguję ilości pracy i zaangażowania jakie ktoś włożył. Piszę, że jeszcze ktoś inny się znajdzie co rozszerzy temat i miejmy nadzieję, że tak będzie. Musisz bardziej wierzyć, że dożyjesz takiej chwili ;)
Bardzo ciekawy odcinek. Dużo dobrej wiedzy, zastanawiam się nad zakupem ładowarki / prostownika i taki materiał filmowy rzuca nowe światło na te urządzenia. Dziękuję
Super robota Tomku, szacun. W moim odczuciu Ideal ze swoim delikatnym startem ,super bezpiecznym dla tak rozładowanego akku robi robotę , ciekaw jestem jakby się zachował jakbyśmy dali mu jeszcze 12 godzinek w podtrzymaniu. Może jakiś test? Victron super ,ale cena jednak już spora,dla okazjonalnego ładowania akku.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem wnioski, proszę mnie poprawić jeśli coś poplątałem: aby naładować akumulator w 100% kup sobie ładowarkę ViCTRON za 500 zł i ładuj akumulator minimum tydzień, albo codziennie po powrocie autem akumulator w nocy podładowuj. Zabrakło tylko informacji co mi to da jak będę doładowywał akumulator do 100% ? Czy zamiast 5 lat posłuży mi lat 10 ? A może tylko co najwyżej dłużej o rok czy dwa ? Nie wiem czy będzie mi się chciało się w to bawić w codzienne odłączanie ładowanie i podłączanie akumulatora w aucie, jeśli nowy akumulator kosztuje mniej niż ta ładowarka. Autem jeżdżę codziennie, opcja "ładuj go ciągle przez tydzień" nie wchodzi w grę.
Dzięki za jasną ocenę ładowarek. Wykonałeś świetną robotę. W jednym z filmów o mrAkumulator przedstawiono wykres ładowania akumulatora 50Ah AGM. Ładowanie podstawowe prądem 10 A przy 14,9 V do momentu, gdy prąd spadnie do 1 A. Następnie następuje wzrost prądu do 2 A przy granicy napięcia 15,6 V. Ładowarka pozostaje pod napięciem 15,6 V przez krótki czas, aż prąd spadnie do 100 mA. Przy tej wartości ładowanie jest zakończone. Długotrwałe napięcie powyżej 14,9 V powoduje uszkodzenie akumulatora AGM. Zastanawiam się, czy doszło do utraty wagi testowanej baterii. Przetłumaczone przez Tłumacza Google.
Nie wiem jak inne ladowarki ale Ctek 7.0 mozna włączać kolejny drugi lub trzeci raz i dalej ładuje jakieś 2 godziny więc można w ten sposób jakoś zaradzic by doladowac aku do pełna jeśli już ktos posiada tą ładowarkę
extra, akurat mam m.in. IDEAL'a :) szkoda że nie było w podsumowaniu cen, bo to mogło by dużo zmienić przydało by się porównanie victrona z kulonem jeżeli AGMy lubią ładowanie stałym napięciem to może kulona da się ustawić by tak ładował i ograniczyć go też do 7A i porównać oba, oraz czy ten aku odzyska początkową pojemność ew. jak jeszcze macie Kulona 405 zobaczyć jak on sobie poradzi bo to tania ładowareczka i do tego słabsza
Warto obejrzeć cały, a nie tylko końcówkę. Dobra robota. Gratuluję. Jak dla mnie to olbrzymia pomoc w wyborze ładowarek i sposobie ładowania akumulatorów.
Zdaje sobie sprawę że trzeba na to jednak wygospodarować trochę czasu, jednak trudno streścić tak wiele urządzeń w krótkim czasie. Dlatego jest spis treści - jak kto woli 😉
Kawał dobrej pracy włożony z wieloma zaskakującymi wynikami. Oczywiście bardzo prosimy o dodatkowe testy ładowarki Victron, bo już się nastawiłem na zakup takiej, ale jeszcze wcześniej na tester jaki używasz... no chyba że będzie jeszcze jakiś odcinek z testerami kakumulatorów, to chętnie zobaczę. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.
@@szosiu7823 powiem ci że ładowowalem nim wszystko dosłownie i nawet już nie żyjący akumulator rozbudził i działal dalej ale i tak są kozak podzespoły jego jakie może ładować bez zastanowienia bym go kupił jeszcze raz
Zrobimy suplement - ale wybrałem NOCO, CTEK i Bosch - każda prezentuje inne podejście do ładowania. CTEK jest bardzo zbliżona do Victron'a - więc uznałem że nie ma sensu 😉
Ctek 12 godzin Victron 16 godzin i mniejsza pojemność,a ogólnie ładowarka powinna mieć ustawienia fabryczne jak wszystkie pozostałe,wtedy by to był test w tych samych warunkach-pełny automat.
Gdyby przyjąć że miarą jakości ładowania jest sprawność ładowania tj. ilość Ah uzyskanych (przez rozładowanie prądem 15A) do Ah wprowadzonych, wyrażoną w procentach to najgorzej wypada Ctek - 96% i Victron - 97%, a reszta ładowarek po równo tj. 99%. Wydaje mi się że utrata pojemności akumulatora z cyklu na cykl, to może być wartość, którą trudno odnieść do jakości ładowania przez ładowarki, bo jej największa utrata nastąpiła po ładowaniu Bosh C7, który miał przecież najkorzystniejsze warunki. Ostatecznie akumulator (2-gie ładowanie "Kontrolne") utracił tylko 6,98 Ah a nie 12,63 Ah jak wynika z podsumowania cząstkowych pomiarów utraty pojemności. Nie jest wiadomo także jak ten akumulator został w drugim cyklu "Kontrolny" ładowany i jak długo. Gdyby teraz odnieść tą procentową sprawność ładowania każdej ładowarki do ilości czasu jaka była potrzebna do naładowania, to najlepiej wypada CTek a potem Volt. Jak widać wszystko zależy jak się sprawę będzie rozpatrywać :). Ostatecznie zaimplementowany w ładowarce algorytm, czas jego realizacji oraz prąd ładowania, miały największy wpływ na ilość ładunku jaka została wprowadzona do akumulatora. Volt 8a wydaje się że najsłabiej wypadł ale tylko pozornie, bo przy sprawności ładowania równej 99% równocześnie wykazał się najsłabszymi możliwościami prądowymi , co sprawia że był poza konkurencją i powinien brać udział w teście "Test ładowarek automatycznych 5A".
Czyli żadna ładowarka nie naładowała w pełni aku AGM, ale dlaczego? Może te wszystkie ładowarki są do d..., a może ten AGM jest jakiś ciężki? A może to nie AGM tylko zwykły kwasiak, który ma tylko ładną nalepkę AGM:)) Chyba, że go poświęcisz i potniesz by upewnić się, że naprawdę w środku są maty a nie płyty:)) Szkoda, że dałeś tylko 16h, bo wyglądało tak, że aku był głęboko rozładowany i za każdym razem niedoładowywany. Czyli teraz na pewno jest solidnie zasiarczony? Może jakbyś po każdym takim nieudanym ładowaniu przez poszczególną ładowarkę rozładował w celu oszacowania pojemności i naładował jakąś ładowarką wzorcową i znów rozładował przygotowując pracę dla kolejnej ładowarki z pełnego teoretycznego poziomu tak jak dostała Bosh? Bo tak to nie wiadomo czy to jest w pełni obiektywne. A może by spróbować na innym AGMie? A może zmienić kolejność ładowarek, a może przedłużyć proces? Aż dziw, że profesjonalna do agmów Noco dała ciała, a może czasu było za mało. W sumie to teraz brakuje mi czegoś, bo nie wiem czy to aku był słaby czy ładowarki? Proponuję na tego agma muła zamiast ładować go tydzień męcząc go 15V, jakiś solidny prostownik do zwykłych kwasiaków z kilkunastoma godzinkami i może mu się odetka:)
będzie dokładniejszy test Ideala? Jest to sprzęt, którego użyję pewnie raz na 3 lata, więc nie wiem czy jest sens dopłacać do bardziej markowych sprzętów. W ogóle przydałby się test takich średnio budżetowych rozwiązań. Znaczy nie 60zł z biedry, ale jeszcze nie tyle co za nowy akumulator 100Ah. W tym momencie zastanawiam się pomiędzy CTEK MXS 5, Noco Genius 5 a właśnie tym jeszcze tańszym Ideal Smartcharger 7
Cudowny materiał. Mam victron 10A i to on mnie tu zaprowadził. Szkoda, że nie ma osobnego dla niej odcinka, ale w komach wyczytałem, że noco jest podobna więc, więc no tego, ale szkoda ^^
Ważną cechę, którą jak najbardziej powinniśmy brać pod uwagę jest to co ładowarka robi po zakończeniu ładowania.Czy można ją pozostawić z podłączonym akumulatorem tydzień , dwa, czy miesiąc.
Kupiłem akumulator żelowy 110Ah i krążąc po YouTubie wciąż mam niedosyt wiedzy na temat tylko akumulatorów. Głównie są to filmy na podstawie AGM. Czy można by było prosić o odcinek o samych żelowych, z jedną lub dwoma bardzo dobrymi ładowarkami do akumulatorów żelowych, wykresy obliczenia takie rzeczy żeby zrobić jeden porządny solidny odcinek o żelowych. 👍😉 Mam nadzieję że przeczyta Pan ten komentarz i pojawi się taki odcinek. Pozdrawiam 👍
BRAWO WY! To bej rychtych test. Trocha nabambocił. Kaj je BPower YBC8000 abo Foxur 8A? Te dwie mogły być też dla kontrastu, ale wiem nie wszystko się da naraz ogarnąć 😜 Bosch nawet pozytywnie, mimo takiego algorytmu, wyszedł, a do reszty wiadomo, że wyższa półka będzie podobnie, a budżetowe jako tako. Tomek, rób szerszy test Victrona.
A jak takie ładowarki i tryby sprawdzają się podczas ładowania akumulatorów AGM, ale motocyklowych (małych pojemności)? Mam ładowarkę Oxford Oximiser 3X i producent nie pozwala wybierać trybu AGM dla akumulatorów o pojemności poniżej 36Ah, czyli o napięciu 14,7V można tylko pomarzyć.
Bardzo dziękuję za PRO zrealizowany test ;-). Czy mogę prosić o informację, jakiego urządzenia używacie do monitorowania procesu ładowania (zapis przebiegu)?
Pytanie następujące - czy lub jak ładować akumulator AGM w samochodzie? Z tego co wiem od kolegi z ASO Skody - lepiej jest nie odłączać akumulatora i ładować na boku. Sterownik akumulatora może nie rozpoznać aku i nieco zgłupieć lub wymagać jego kodowania. Nie sprawdzałem tego eksperymentalnie. Jednak prostownikiem do AGM sprawdzałem i zachowuje się on po pewnym czasie dziwnie. Proces ładowania trwa kilka godzin, dochodzi to np 14,XX voltów i po pewnym czasie spada w dół do 13.XX i jakby zaczynał od nowa i pustego aku. Ładowarka nie jakaś wybitna, z Jula.
Jaka jest alternatywa dla takich ładowarek ale aby naładować akumulator w miarę szybko i go nie ugotować? Czy nie lepiej go naładować jezdzac alternatorem?
Bardzo ciekawy odcinek, przy okazji sprawdziłem ile kosztuje ładowarka koszt około 480 do 700 zł, akumulator yuasa taki 80 ah w podobnej cenie i też AGM. Nie wiem jak często trzeba ładować takie akumulatory. Czy warto kupić ładowarkę by raz na rok podłączyć akumulator która i tak nie zrobi pełnej pojemności. Ładowarka do 200 zł która w 90 procentach naładuje akumulator to już jest alternatywą. Ale to takie luźne rozmowy. Pozdrawiam
Witam, czy ładowarka ideal smart charger 7a nadaje się do ładowania akumatorow motocyklowych ? Mam taki yuasa yt12b-bs i na nim jest 1.2A x5-10h albo 5A-1h. Będzie okej i jeśli juz to ile godzin trzymać ten prostownik ?
Witam, super test. Zastanawiam się nad zakupem Ctek mxs5 do ładowania AGM 70Ah. Czy taka ładowarka wystarczy i poradzi sobie (jest około 200 zł tańsza od ctek 7A lub victron 7A) czy musi być jednak na mus 7A? Czy ten Ctek może ładować aku w aucie (nie uszkodzi elektroniki?) oraz na dworze przy ujemnych temperaturach? Pozdrawiam
Mam od 4 lat ctek mxs 5 test n charge i dopiero teraz tu trafiłem.... widzę, że jednak nie jest taka zła, ale od teraz wiem, że trzeba na ładowanie poświęcać więcej czasu... żeby zrobić gęstość. Ale niestety jeśli mam akku Yuasa srebrny 5000 serii (75 680), to tam przecież nie sprawdzę gęstości... prawda? A czy może ktoś mi wytłumaczyć, jak działa ten zielony indicator w tych akku? Raz jak był rozładowany, to dopiero po jakimś czasie zmienił na kolor zielony, pomimo że tylko raz sądząc do pełna w domu go naładowałem i od razu wrzuciłem do auta i sprawdzałem kolorek... czyli jednak jedno ładowanie to za mało (i to bez RECOND), prawda?
Zakupiłem Ctek mxs5, ale w instrukcji obsługi jest napisane: Funkcja AGM 14,7V/5A (stosować do ładowania większości akumulatorów zasilających, takich jak Optima i Odyssey), a Program dla zwykłego akumulatora 14,4V/5A (stosować do akumulatorów typu MOKREGO, Ca/Ca, MF, żelowych oraz wielu innych akumulatorów AGM). Dodam, że mam akumulator AGM Varty 70Ah 760A. Jakim trybem ładować na aucie oraz poza nim? Czy jeżeli będzie to na aucie to mogę ładowarkę podłączyć bezpośrednio do klem? I czy ładowanie na dworze przy niskich temperaturach nic nie uszkodzi (w aucie i ładowarce)?
@@guciu69wlkp CTEK 5 się pieruńsko grzeje. Nawet jak pracuje z nominalnymi 50 Ah. Niemal parzy w dotyku, nawet jak karmi 20-26 Ah AGMy. Jest to dość niepokojące. Wiele osób zwraca na to uwagę. Sam ma dwie sztuki z ponad rokiem przerwy w produkcji i zachowują się tak samo. Dobre do podpięcia akumulatora, któremu dużo do szczęścia nie trzeba, ale niestety boję się używać CTEKa do cyklicznego ładowania lub popięcia zaniedbanego, mocno rozładowanego akumulatora jakiejkolwiek pojemności. Więcej niż 30 minut z pełnym prądem to CTEKowi nie ufam i nie zostawię go bez nadzoru. Od dłuższego czasu używam go w trybie motocyklowym (0,8 A) do ładowania małych AGMów, a 5 A tylko do akumulatorów samochodowych i jachtowych, którym miernik pokazuje nie mniej, niż 12,4 V. Jak już nie ma 12 V w wet, to idzie inna firma. A mam hopla, bo zupełnie prywatnie mam już chyba z 7 różnych ładowarek i / lub prostowników, a to nie koniec listy zakupów. Średnio to w każdym roku jakiś taki jeden sprzęt dorzucam do kolekcji. Niektórych już nawet nie przywożę do domu po sezonie wodnym i zostają do "zimowania" akumulatorów jachtowych, nawet nie moich, a klubowych, znajomych itp. Do prywatnego samochodu z Ca-Ca wet biorę inne. Ctek 5 podładuję raz w miesiącu, ale jeśli coś poleci z napięciem w którymś aucie, to albo Noco, albo Victron, albo zdjęta klema i prostownik 15 A z "czuwaniem".
@@Waybeyond Panie Tomku -Czasy, kiedy temperatury elektroniki określane przez dotyk człowieka jako "gorące", bezpowrotnie minęły...🥸 Kiedy temperatura powierzchni jest dla nas subiektywnie nie do przyjęcia, znaczy tylko tyle, że ma ona mniej więcej 50/60 stopni Celsjusza. Materiały półprzewodnikowe i technologie współcześnie używane w przemyśle elektronicznym, bez zadyszki pokonują barierę 100 stopni. Proszę popatrzeć na dzisiejsze baterie do telefonów i skalą ich nagrzewania podczas "szybkiego ładowania". Nowe, niezwykłe możliwości otwierają się przez powszechne wykorzystywanie technologii m. in. azotku galu (GaN) podczas tworzenia właśnie ładowarek . Po prostu, taką ładowarkę należy ustawić w bezpiecznym, wentylowanym miejscu i oczywiście, mimo wszystko, mieć "oko" na cały proces ładowania...
Witam proszę o radę jaka ładowarkę wybrać , mam 100am żela ,75am kwasiaka . Żelowy mam podłączony pod solara ze sterownikiem SRNE 30a i nie wiem czy mam go wyciągnąć na zimę czy zostawić w aucie z włączonym sterownikiem ?
Dobrý test ale protože každá nabíječka funguje trochu jinak každá potřebuje jiný čas jakože k ukončení nabíjecího cyklu tak bych dal čas 10hod a výsledek jaká nabíječka dobije za ten čas největší kapacitu.
Super test ale na przyszłość bym lepiej wykresy wycentrował tzn napięcie w przedziale np 10-16v, ampery w przedziale 0-8 np... tak żeby nie było podziałek co 2 bo to straszliwie dużo ale np co 0,5, już by znacznie zwiększyło czytelność. Swoją drogą ciekawe jak by tu Kulon 405 (czy jak on miał) tutaj wypadł.
Faktycznie można to było zrobić inaczej 😉 Niepotrzebnie nanosiłem pojemność na wykres - wtedy mogłem prąd ustawić na osi głównej a napięcie na pomocniczej.
Ctek 7 po zakończonym trybie zasadniczym i teoretycznym naładowaniu przechodzi w tryb impulsowy. Jest to zapisane w instrukcji i sprawdzone miernikiem. Ładowarka sprawdza co 10 minut napięcie i jeśli spadnie poniżej 12,9 dla trybu 14,7 i włącza się z prądem 5A aż znów osiągnie 14,7 i tak w kółko... Czy to można nazwać wysycaniem? I trzymać w takim trybie np. tydzień?
Panie Tomku świetna robota! Kiedy można spodziewać się testu Victrona? Byłem praktycznie już zdecydowany na stef-pola 516M ale teraz jestem trochę rozbity... Wiem że Victron to zupełnie inna półka cenowa niż stef-pol ale może jednak warto się szarpnąć?
Witam.Dobry materiał.Mam pytanie :Co sądzisz o takim urządzeniu AUTOOL BT380 Tester i Prostownik Akumulatorów 12V/3A.Czy da radę lub raczej czy go jeszcze podratuje, z aku.VARTA 68Ah 680A AGM?Akumulator z pierwszego montażu w VW CC 2013r. 2.0TDI.
Witam panie Akumulatorze. Proszę o pomoc…jestem zielony w temacie akumulatorów i ładowarek. Posiadam akumulator AGM gel 12v8ah/10Hr firmy Moretti MTX9-BS(DS) i prawdopodobnie rozwaliłem go ładując budżetowym prostownikiem Osram 404 , gdyż maty wyglądają na wyschnięte. Z tego co wyłapałem z pana filmów i na forach internetowych to ładowarka do tej pojemności baterii powinna ładować prądem 0.8 a, a moja ładowarka ładuje prądem 2a. Stąd moj wniosek. W sklepie zaproponowali mi akumulator exide o podobnych parametrach ale nie mam pojęcia jaka ładowarka będzie do niego najlepsza, w sklepie nie mieli żadnych pani zaproponowała że naładuje mi nowy aku w pół h ale czytałem, że szybkie ładowanie zmniejszy drastycznie pojemność nowego aku więc podziękowałem. Bardzo proszę o pomoc pana lub internautów. Głowa mi już pęka od szukania😢
Witam Pana zakupiłem dwa aku.agm firmy green c.oba po100ah do zestawu solarnego czy te nowe akumulatory przed podłączeniem trzeba ładować czy wystarczy odrazu podpiąć pod panele i przetwornicę.Dziekuje.
witam ,mam pytanie czy przy przebiegach rzędu 40km dziennie używanie takiej ładowarki w celu doładowania na sens ? czy alternator powinien w zupełności dać rade ?
A mnie zawsze zastanawia jedna rzecz jak wygląda kwestia zniekształcenia napięcia (pulsacji) i jak to wpływa na skuteczność ładowania, założę się o beczkę piwa że za tymi przetwornicami to na bank jest jakaś pulsacja. Co myślicie? Ogólnie podziwiam i pozdrawiam ze Śląska ;)
Panie Tomaszu dziękuję za film i test ładowarek. Po obejrzeniu filmu nasuwa mi się spostrzeżenie odnośnie ładowarki Ideal tej budżetowej. Mianowicie wspomniał Pan, że ta ładowarka w zadanym czasie 16 godzin zamieściła się z ładowaniem akumularora AGM. Ale na koniec filmu powiedział Pan, że akumulatory AGM to najlepiej byłoby ładować jak najdłużej, by mieć pewność, że akumulator będzie w pełni naładowany. Mam to Pana pytanie : Czy tą ładowarką Ideal 7A akumulator AGM można by zostawić tak na np. 3 dni podłączoną do akumulatora, to wtedy możemy mieć większą pewność że naładuje lepiej akumulator AGM ? Ja przypuszczam, że tak może być. Skoro ta ładowarka Ideal budżetowa zrobi takie same ładowanie w długim czasie, np. 3 lub 4 dni, to może nie kupować drogich ładowarek Ctek, czy Noco by w długim czasie naładować akumulator AGM ? A tak na marginesie, ile może kosztować ta ładowarka Victron którą mial Pan w teście w tym filmie ? Pozdrawiam Pana i czekam na kolejny film o ładowarkach, m.in. o ładowarce Victron.
@@Tab7.6.Tab7.6 eee tam, myślę że gdyby wyświetlał się jeszcze nr do jakiejś ładnej pani to odczytamy nawet na byle jakim wyswietlaczu i po zmroku :) To tak na poprawę nastroju w tych smętnych czasach :)
Jeśli się dobrze pozna urządzenie to będzie się trafnie odczytywać wyniki. Mój bt 360 przy aku 44Ah: 60%sh wyświetla zastąpić, zmierzona pojemność C20 31Ah. W ujemnych temperaturach w silniku benzynowym 1.4-1.6 może być problem, natomiast do SC, Panda myślę że jeszcze ok. Konnwei myślę, że byłby bardziej optymistyczny. Dla Tomka to spore obciążenie finansowe żeby nabył tego bt360 i równocześnie testował z konnwei. Takie porównanie byłoby obiektywne. Najważniejsze to aby aku były po prawidłowym ładowaniu testowane.
Myślę, że NOCO g7200 w 100% dałoby radę przywrócić parametry początkowe akumulatora gdyby ładowała do końca zgodnie z przeznaczeniem i skończyła sama ładowanie... Ostatni stopień doładowywania impulsowego potrafi trwać nawet do 13 godzin...albo i dłużej 🤔👉
@@marek200k ja myślę że nie należy tego rozpatrywać zero-jedynkowo. W teście były konkretne założenia - rozładowanie 15A i ładowanie przez 16h. Wprawdzie akumulator nie był całkowicie rozładowany, jednak jest to dość głębokie rozładowanie - zwróć uwagę na jego napięcie spoczynkowe po rozładowaniu. Gdyby dać więcej czasu - na pewno te które nie skończyły - zrobiłyby "lepszą" robotę, gdyby akumulator nie był tak głęboko rozładowany, wyniki też byłby lepsze.
Czy w samochodzie z nieodpiętym akumulatorem mogę stosować proces recovery? Normalne ładowanie 14,4 i 14,7 z tego co wiem może być na zapiętych klemach w aucie
Ja używam max 16V i nic się nie dzieje, ale w każdym samochodzie może być inaczej. Nikt 100% nie powie bez zrobienia testów - w autach tej marki można max 15.0V a w tej marce 16.2V i wyżej. Stosowałem recovery w "samochodzie" z trzema ładowarkami - jedna używa 16V przy tej funkcji, druga ma nawet 17.0 (ale na 17V się nie odważyłem). Pozdr
Hey hey! Mam ładowarkę CTEK MXS 5.0 i chciałbym się dowiedzieć jak z ładowaniem akumulatora AGM w aucie z Keylessem? Czy trzeba wyjmować aku do ładowania? czy może być podpięty... i czy nie uszkodzi wtedy elektroniki? Za kilka miesięcy odbieram nowe auto z salonu i boję się że coś zepsuje. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat Pozdrawiam
ładowałem land rover evoque akumulator AGM aku rozładowane na tyle ze nie działał star stop i wyswietlał komunikat o słabym aku, ładowałem 12 h cetek 5.0 na aucie, niby ładowanie doszło do końca, w aucie wszystko zaczęło działac nic sie nie stało podejrzewam ze wyciagniecie aku z takiego auta moze skonczyc sie musowym podłaczeniem do kompa ale tego nie jestem pewien. pozdrawiam
Jak nie potrzebujesz szczelności ładowarki to Kulon 912 jest moim zdaniem wrzechstronniejszy.Kulon 912 to urządzenie wielofunkcyjne.1.Bardzo dobra uniwersalna ładowarka praktycznie do każdego typu akumulatora 2. rozładowalnica fakt rozładowuje prądem tylko 3A 3.rejestrator danych (zapis danych na kartę pamięci super extra funkcja).
Victron Blue Smart. Nareszcie ktoś wziął i dokładnie sprawdził co ta ładowarka oferuje oprócz wbudowanych programów. Po skorzystaniu z darmowej aplikacji do sterowania można (po wybraniu advanced settings i expert mode) ręcznie ustawić napięcia (absorption, float, storage, recondition - recond można podbić nawet do 17V), czasy ładowania (czas fazy absorption, recondition), można nawet ręcznie ustawić współczynnik kompensacji temperaturowej (jeżeli ktoś potrzebuje). Fazę recond można sobie wydłużyć do kilku godzin, w trakcie których będzie urządzenie pracować w trybie stałego napięcia (powtarzam: można je sobie według swojego "widzimisię" ustawić!) i ładować niewielkim prądem. Po tym trybie ładowarka przejdzie w tryb float, gdzie pozostawiona swojej automatyce będzie ładować impulsowo i dopiero jak przejdzie w tryb storage, zakończy ładowanie.
Cieszę się że p. Tomasz nie "olał" tej ładowarki (w komentarzach powiedział, że ją sobie zatrzyma), bo to urządzenie które pod znakiem zapytania stawia sens importu rosyjskich ładowarek...
Masz rację - możliwości są spore, jednak możliwości Kulona są jednak znacznie większe, ale biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, dostępność, gwarancję - i to jaką - no i prostą obsługę uważam że to całkiem udana konstrukcja.
Właśnie zastanawiam się nad modelem 12/15A i bardzo proszę o odpowiedź czy oprogramowanie Victron connect dla tej ładowarki również daje możliwość zaawansowanych ustawień? Oglądając kilkanaście produkcji na YT już sam głupieję ... znalazłem właściwie tylko jedno rosyjskie video, na którym wyraźnie widać że takie opcje są aktywne w aplikacji, reszta filmików tych opcji nie ma. Albo aplikacje są różne dla poszczególnych ładowarek, bądź ich wersje się różnią zawartością. Mam do ładowania aku od 70 do 100Ah oraz żelówki od UPS od 7 do 12Ah .. te ostanie trochę małe na tą ładowarkę - czy się mylę? Z góry dziekuję za szybka odpowiedź. Rozważam też zakup Kulona ... choć tutaj najchętniej 912 (WIFI + zapis charakterystyki na karcie), który jednak nie jest dostępny, więc pozostaje 820 - tu również prośba o radę.
@@szpieg0048 możesz ściągnąć sobie aplikacje na telefon - jest tam wersja demo - możesz wybrać dowolny model który współpracuje z aplikacją i "pobawić" się ustawieniami "wirtualnej ładowarki"
Obejrzałem test i kupiłem Victron blue smart 7A, a już byłem zdecydowany na CTEK MXS 5.0. Dziękuję! Czas na moje prywatne testy ;-)
I jak Ci się sprawdza da radę z żelem 100Ah ?
Witam super profesjonalnie przeprowadzony test
Pozdrawiam👍
Dzięki 😉
Proszę bardzo mocno o test ładowarki Victron Blue Smart. Dziękuję za świetny film. Pozdrawiam :-)
W teście jest ta ładowarka przecież ?
Sporo pracy w to włożyłeś. Dziękuję.
Obejrzałem do końca i w cale nudy nie było. :)
Zdrówka
A nawet "wcale ".
Kawał dobrej roboty.
Cierpliwość,profesjonalizm i odpowiedź na nurtujące pytania wielu z Nas.
Pełen Szacun.
Szacun chłopie za wytrwalosc i konsekwencje, materiał przedni
Witam bardzo interesująca i pouczająca wiedza którą pan przekazał. Nigdy nie spodziewałem się że ładowarki nie naładowuje pełni akumulator. Pozdrawiam
Kawał dobrej roboty. Fajny test. Cieszę się że Victron wypadł względnie dobrze bo niedawno kupiłem tą samą
Tez mam victrona tyle ze 15 A Polecam
Bardzo dobrze ogląda się ten materiał na ustawieniach tempa 1.75 :)
Ekstra odcinek. Długo czekałem na tak dokładne porównanie. Dzięki!
Odcinek bomba ! Tego brakowało od dawna ! . Tomasz, nie tylko AGM jeździ po drogach , masz jeszcze te ładowarki to jedz z prądem i zrób test na kwasiakach / EFB - w zasadzie proces ładowania taki sam , z tym że EFB będzie szybciej , bo szybciej przyjmuje ładunek.
💪💪💪💪
Też bym się z chęcią dowiedział który prostownik do efb byłby najlepszy
Pełna profesja! Bardzo prosiłbym o porównanie ładowarek Ideal Smart 7 , Ideal Praktik 8 oraz Ideal Smart 8.
Pozdrawiam i dziękuję !
Ciekawy test dla AGM o których jest mało informacji.
W jednym z filmów pokazaliście jak dbać o zwykłego "kwasiaka" a co w przypadku AGM? Jak go sprawdzić (poza testem elektrycznym), co można zrobić aby przedłuż jego żżywotność...
Pytam ponieważ mikroprocesorowa ładowarka w żółtej obudowie zagotowała mi akumulator aż było czuć zapach elektrolitu.
Gratuluje pomysłu na filmy, dziękuję za dzielenie się wiedzą!
Super materiał o ładowarkach. Proszę więcej informacji o ładowarce victron. Pozdrawiam
Nigdy nie było i raczej długo nie będzie lepszego testu o ładowaniu akumulatorów AGM przez ładowarki automatyczne.
Dzięki Tadek 😉
@@Tab7.6.Tab7.6 Pamiętaj mądrym ludziom słodzę i rozmawiam z nimi, ludzi z drugiego bieguna w rozmowie tylko słucham i potakuje :) Jeszcze raz powtórzę....Nigdy nie było i raczej ngdy nie będzie lepszego testu o ładowaniu akumulatorów AGM przez ładowarki automatyczne.
Nie przesadzaj. W końcu kiedyś ktoś go przebije w tym:)
@@robertog.5513 Czy przesadzam raczej jestem realistą, a fakty są takie,, żeby nakręcić taki materiał to trzeba mieć oprócz chęci do kęcenia jeszcze kupę sprzętu, kupę czasu i wiedzy i teraz wiśieńka na torcie .... nikomu nie będzie się chciało, nikt raczej nie będzie miał tyle sprzętu (ładowarek) na stole i najważniejsze wiedzy teoretycznej i praktycznej nie wygrywa się na loterii tylko zdobywa się ją mozolną pracą.Ja raczej nie dożyje takiej chwili że w polskiej wersji językowej ktoś coś lepszego nakręci. w tym temacie.
@@Tadek-n3g Toż ja nie neguję ilości pracy i zaangażowania jakie ktoś włożył. Piszę, że jeszcze ktoś inny się znajdzie co rozszerzy temat i miejmy nadzieję, że tak będzie. Musisz bardziej wierzyć, że dożyjesz takiej chwili ;)
Bardzo ciekawy odcinek. Dużo dobrej wiedzy, zastanawiam się nad zakupem ładowarki / prostownika i taki materiał filmowy rzuca nowe światło na te urządzenia. Dziękuję
Super odcinek pełen profesjonalizm jak zawsze.
Wypasiony film :). Poza samym typowym testem ładowarek udało się "przemycić" nieco teorii i trochę praktycznych wniosków z ładowania AGMów.
Dziękuję Panu! Fajna praca!
Jeszcze raz dziękuję!
Super robota Tomku, szacun. W moim odczuciu Ideal ze swoim delikatnym startem ,super bezpiecznym dla tak rozładowanego akku robi robotę , ciekaw jestem jakby się zachował jakbyśmy dali mu jeszcze 12 godzinek w podtrzymaniu. Może jakiś test? Victron super ,ale cena jednak już spora,dla okazjonalnego ładowania akku.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem wnioski, proszę mnie poprawić jeśli coś poplątałem:
aby naładować akumulator w 100% kup sobie ładowarkę ViCTRON za 500 zł i ładuj akumulator minimum tydzień, albo codziennie po powrocie autem akumulator w nocy podładowuj.
Zabrakło tylko informacji co mi to da jak będę doładowywał akumulator do 100% ?
Czy zamiast 5 lat posłuży mi lat 10 ? A może tylko co najwyżej dłużej o rok czy dwa ?
Nie wiem czy będzie mi się chciało się w to bawić w codzienne odłączanie ładowanie i podłączanie akumulatora w aucie, jeśli nowy akumulator kosztuje mniej niż ta ładowarka. Autem jeżdżę codziennie, opcja "ładuj go ciągle przez tydzień" nie wchodzi w grę.
Zastanawiam się nad victron em, fajnie jak by był test tej ładowarki w najblizszym czasie
Będzie na pewno 😉
Dzięki za jasną ocenę ładowarek. Wykonałeś świetną robotę. W jednym z filmów o mrAkumulator przedstawiono wykres ładowania akumulatora 50Ah AGM. Ładowanie podstawowe prądem 10 A przy 14,9 V do momentu, gdy prąd spadnie do 1 A. Następnie następuje wzrost prądu do 2 A przy granicy napięcia 15,6 V. Ładowarka pozostaje pod napięciem 15,6 V przez krótki czas, aż prąd spadnie do 100 mA. Przy tej wartości ładowanie jest zakończone. Długotrwałe napięcie powyżej 14,9 V powoduje uszkodzenie akumulatora AGM. Zastanawiam się, czy doszło do utraty wagi testowanej baterii.
Przetłumaczone przez Tłumacza Google.
Nonono Panie Tomku normalnie pierwsza "Super Produkcja"👍trzymam kciuki i czekam z niecierpliwością na suplement dla tego Victrona 🥇Pozdrowienia
Dzięki 😉
Nie wiem jak inne ladowarki ale Ctek 7.0 mozna włączać kolejny drugi lub trzeci raz i dalej ładuje jakieś 2 godziny więc można w ten sposób jakoś zaradzic by doladowac aku do pełna jeśli już ktos posiada tą ładowarkę
Ctek 7.0 bardzo dobra najlepsza👍👍👍
Dziękuję i pozdrawiam 🤜🍀🤛
O tak na to czekałem👍👍👍👍👍👍
extra, akurat mam m.in. IDEAL'a :) szkoda że nie było w podsumowaniu cen, bo to mogło by dużo zmienić
przydało by się porównanie victrona z kulonem
jeżeli AGMy lubią ładowanie stałym napięciem to może kulona da się ustawić by tak ładował i ograniczyć go też do 7A i porównać oba, oraz czy ten aku odzyska początkową pojemność
ew. jak jeszcze macie Kulona 405 zobaczyć jak on sobie poradzi bo to tania ładowareczka i do tego słabsza
Warto obejrzeć cały, a nie tylko końcówkę. Dobra robota. Gratuluję. Jak dla mnie to olbrzymia pomoc w wyborze ładowarek i sposobie ładowania akumulatorów.
Zdaje sobie sprawę że trzeba na to jednak wygospodarować trochę czasu, jednak trudno streścić tak wiele urządzeń w krótkim czasie. Dlatego jest spis treści - jak kto woli 😉
@@TomaszHudy Też zacząłem od podsumowania. Ale wróciłem do całości bo warto. Widać, że wiesz co robisz i znasz się na tym.
@@Gaazzer dzięki 😉
Extra wyjaśnione.💪💪👍👍👍
Kawał dobrej pracy włożony z wieloma zaskakującymi wynikami. Oczywiście bardzo prosimy o dodatkowe testy ładowarki Victron, bo już się nastawiłem na zakup takiej, ale jeszcze wcześniej na tester jaki używasz... no chyba że będzie jeszcze jakiś odcinek z testerami kakumulatorów, to chętnie zobaczę. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.
Kupiłem tą właśnie ideal 7 po twoim teście jest za tą kasę kozacka plecam każdemu
Ten Twój prostownik wygrał ten test ? Pytam bo nie chce mi się oglądać tego filmu całego ;)
@@szosiu7823 powiem ci że ładowowalem nim wszystko dosłownie i nawet już nie żyjący akumulator rozbudził i działal dalej ale i tak są kozak podzespoły jego jakie może ładować bez zastanowienia bym go kupił jeszcze raz
Dobry odcinek
13:33 podłączył minus testera do plusa akumulatora 💥
TAK! Chcemy test ładowarki Victron oraz zrzuty ekranu z obsługi i możliwości aplikacji.
Będzie - już postanowione 😉
@@TomaszHudy Yes!!!😁
Bardzo dokładne pomiary. Gratuluję :).
Dziękuję za polubienia 😀.
Witam proszę o ten sam test z dokończeniem pełnego ładowania i funkcją regeneracji, noco vs ctek vs victron blue smart👍
Zrobimy suplement - ale wybrałem NOCO, CTEK i Bosch - każda prezentuje inne podejście do ładowania. CTEK jest bardzo zbliżona do Victron'a - więc uznałem że nie ma sensu 😉
@@TomaszHudy mam BMW e92 330i aku AGM z ibs, co wybrać do ładownia bez odłączania aku Victron czy Noco Genius10. Pozdrawiam
@@bolod750 czy mogę spytać co wybrałeś i czy jesteś zadowolony?
@@arturkulikowski5942 kulona 820 a jak by nie ta ładowarka to bym wybrał Victron
Ctek 12 godzin Victron 16 godzin i mniejsza pojemność,a ogólnie ładowarka powinna mieć ustawienia fabryczne jak wszystkie pozostałe,wtedy by to był test w tych samych warunkach-pełny automat.
Gdyby przyjąć że miarą jakości ładowania jest sprawność ładowania tj. ilość Ah uzyskanych (przez rozładowanie prądem 15A) do Ah wprowadzonych, wyrażoną w procentach to najgorzej wypada Ctek - 96% i Victron - 97%, a reszta ładowarek po równo tj. 99%. Wydaje mi się że utrata pojemności akumulatora z cyklu na cykl, to może być wartość, którą trudno odnieść do jakości ładowania przez ładowarki, bo jej największa utrata nastąpiła po ładowaniu Bosh C7, który miał przecież najkorzystniejsze warunki. Ostatecznie akumulator (2-gie ładowanie "Kontrolne") utracił tylko 6,98 Ah a nie 12,63 Ah jak wynika z podsumowania cząstkowych pomiarów utraty pojemności. Nie jest wiadomo także jak ten akumulator został w drugim cyklu "Kontrolny" ładowany i jak długo.
Gdyby teraz odnieść tą procentową sprawność ładowania każdej ładowarki do ilości czasu jaka była potrzebna do naładowania, to najlepiej wypada CTek a potem Volt.
Jak widać wszystko zależy jak się sprawę będzie rozpatrywać :). Ostatecznie zaimplementowany w ładowarce algorytm, czas jego realizacji oraz prąd ładowania, miały największy wpływ na ilość ładunku jaka została wprowadzona do akumulatora.
Volt 8a wydaje się że najsłabiej wypadł ale tylko pozornie, bo przy sprawności ładowania równej 99% równocześnie wykazał się najsłabszymi możliwościami prądowymi , co sprawia że był poza konkurencją i powinien brać udział w teście "Test ładowarek automatycznych 5A".
Czyli żadna ładowarka nie naładowała w pełni aku AGM, ale dlaczego? Może te wszystkie ładowarki są do d..., a może ten AGM jest jakiś ciężki? A może to nie AGM tylko zwykły kwasiak, który ma tylko ładną nalepkę AGM:)) Chyba, że go poświęcisz i potniesz by upewnić się, że naprawdę w środku są maty a nie płyty:)) Szkoda, że dałeś tylko 16h, bo wyglądało tak, że aku był głęboko rozładowany i za każdym razem niedoładowywany. Czyli teraz na pewno jest solidnie zasiarczony? Może jakbyś po każdym takim nieudanym ładowaniu przez poszczególną ładowarkę rozładował w celu oszacowania pojemności i naładował jakąś ładowarką wzorcową i znów rozładował przygotowując pracę dla kolejnej ładowarki z pełnego teoretycznego poziomu tak jak dostała Bosh? Bo tak to nie wiadomo czy to jest w pełni obiektywne. A może by spróbować na innym AGMie? A może zmienić kolejność ładowarek, a może przedłużyć proces? Aż dziw, że profesjonalna do agmów Noco dała ciała, a może czasu było za mało. W sumie to teraz brakuje mi czegoś, bo nie wiem czy to aku był słaby czy ładowarki? Proponuję na tego agma muła zamiast ładować go tydzień męcząc go 15V, jakiś solidny prostownik do zwykłych kwasiaków z kilkunastoma godzinkami i może mu się odetka:)
będzie dokładniejszy test Ideala? Jest to sprzęt, którego użyję pewnie raz na 3 lata, więc nie wiem czy jest sens dopłacać do bardziej markowych sprzętów.
W ogóle przydałby się test takich średnio budżetowych rozwiązań. Znaczy nie 60zł z biedry, ale jeszcze nie tyle co za nowy akumulator 100Ah.
W tym momencie zastanawiam się pomiędzy CTEK MXS 5, Noco Genius 5 a właśnie tym jeszcze tańszym Ideal Smartcharger 7
Cudowny materiał. Mam victron 10A i to on mnie tu zaprowadził. Szkoda, że nie ma osobnego dla niej odcinka, ale w komach wyczytałem, że noco jest podobna więc, więc no tego, ale szkoda ^^
Świetna robota!
Dzięki 😉
Super test, dużo danych, a ja chciałbym zobaczyć jak ładowarka ideal poradziła by sobie z wyzwaniem gęstości w akumulatorach mokrych
ctek pozamiatał, według tradycji :D
Ważną cechę, którą jak najbardziej powinniśmy brać pod uwagę jest to co ładowarka robi po zakończeniu ładowania.Czy można ją pozostawić z podłączonym akumulatorem tydzień , dwa, czy miesiąc.
Kupiłem akumulator żelowy 110Ah i krążąc po YouTubie wciąż mam niedosyt wiedzy na temat tylko akumulatorów. Głównie są to filmy na podstawie AGM. Czy można by było prosić o odcinek o samych żelowych, z jedną lub dwoma bardzo dobrymi ładowarkami do akumulatorów żelowych, wykresy obliczenia takie rzeczy żeby zrobić jeden porządny solidny odcinek o żelowych. 👍😉 Mam nadzieję że przeczyta Pan ten komentarz i pojawi się taki odcinek. Pozdrawiam 👍
Dobra robota!
Miałem tą ładowarke bosha i idzie dorwac tą końcówkę za 40 zl na allegro
BRAWO WY! To bej rychtych test. Trocha nabambocił. Kaj je BPower YBC8000 abo Foxur 8A?
Te dwie mogły być też dla kontrastu, ale wiem nie wszystko się da naraz ogarnąć 😜 Bosch nawet pozytywnie, mimo takiego algorytmu, wyszedł, a do reszty wiadomo, że wyższa półka będzie podobnie, a budżetowe jako tako. Tomek, rób szerszy test Victrona.
Na BPower durch czekom - kaś tam jestek w kolejce. Za Victron'a trza bydzie się wziąć, sprawdzymy go na zwykłym aku z rzodkim elektrolitem 😁
Ciekawe jak wypadłby Stefpol est 516 na ustawieniu 14.9
Kupiłem Stef pola 516m do agm. Ładuje dużo lepiej niż te wszystkie ladowareczki.
Czekamy. Nietypowo dziś.
A jak takie ładowarki i tryby sprawdzają się podczas ładowania akumulatorów AGM, ale motocyklowych (małych pojemności)?
Mam ładowarkę Oxford Oximiser 3X i producent nie pozwala wybierać trybu AGM dla akumulatorów o pojemności poniżej 36Ah, czyli o napięciu 14,7V można tylko pomarzyć.
Witam Czy ładowarka do akumulatorów AGM jest taką samą ładowarką jak EFB? - czy to są dwie różne ładowarki
Bardzo dziękuję za PRO zrealizowany test ;-). Czy mogę prosić o informację, jakiego urządzenia używacie do monitorowania procesu ładowania (zapis przebiegu)?
Czy te ładowarki naładują akumulator 100Ah 900A? Czy są za słabe?
jaki najmniejszy akumulator można tymi ładowarkami ładować ?
wiele telefonów ma możliwość nagrywania ekranu wraz z przechwytywaniem dźwięku z mikrofonu, a jak nie ma telefon to są apki
Dzięki za info - poszukam i na pewno skorzystam przy teście Victrona 😉
Pytanie następujące - czy lub jak ładować akumulator AGM w samochodzie?
Z tego co wiem od kolegi z ASO Skody - lepiej jest nie odłączać akumulatora i ładować na boku. Sterownik akumulatora może nie rozpoznać aku i nieco zgłupieć lub wymagać jego kodowania. Nie sprawdzałem tego eksperymentalnie. Jednak prostownikiem do AGM sprawdzałem i zachowuje się on po pewnym czasie dziwnie. Proces ładowania trwa kilka godzin, dochodzi to np 14,XX voltów i po pewnym czasie spada w dół do 13.XX i jakby zaczynał od nowa i pustego aku. Ładowarka nie jakaś wybitna, z Jula.
Jaka jest alternatywa dla takich ładowarek ale aby naładować akumulator w miarę szybko i go nie ugotować? Czy nie lepiej go naładować jezdzac alternatorem?
Super
Bardzo ciekawy odcinek, przy okazji sprawdziłem ile kosztuje ładowarka koszt około 480 do 700 zł, akumulator yuasa taki 80 ah w podobnej cenie i też AGM. Nie wiem jak często trzeba ładować takie akumulatory. Czy warto kupić ładowarkę by raz na rok podłączyć akumulator która i tak nie zrobi pełnej pojemności. Ładowarka do 200 zł która w 90 procentach naładuje akumulator to już jest alternatywą. Ale to takie luźne rozmowy.
Pozdrawiam
Tyle to naładuje alternator, więc ładowarka służy jeszcze do podtrzymywania prądu i do tego jest najlepsza.
Świetny test i dobra robota. Pytanie teraz brzmi. Która ładowarka mikroprocesorowa naładuje akumulator do 100% w 24 godziny?
Witam, czy ładowarka ideal smart charger 7a nadaje się do ładowania akumatorow motocyklowych ? Mam taki yuasa yt12b-bs i na nim jest 1.2A x5-10h albo 5A-1h. Będzie okej i jeśli juz to ile godzin trzymać ten prostownik ?
Witam, super test.
Zastanawiam się nad zakupem Ctek mxs5 do ładowania AGM 70Ah. Czy taka ładowarka wystarczy i poradzi sobie (jest około 200 zł tańsza od ctek 7A lub victron 7A) czy musi być jednak na mus 7A? Czy ten Ctek może ładować aku w aucie (nie uszkodzi elektroniki?) oraz na dworze przy ujemnych temperaturach?
Pozdrawiam
MXS5 zrobi to po prostu wolniej niż MXS7 😉
Mam od 4 lat ctek mxs 5 test n charge i dopiero teraz tu trafiłem.... widzę, że jednak nie jest taka zła, ale od teraz wiem, że trzeba na ładowanie poświęcać więcej czasu... żeby zrobić gęstość. Ale niestety jeśli mam akku Yuasa srebrny 5000 serii (75 680), to tam przecież nie sprawdzę gęstości... prawda? A czy może ktoś mi wytłumaczyć, jak działa ten zielony indicator w tych akku? Raz jak był rozładowany, to dopiero po jakimś czasie zmienił na kolor zielony, pomimo że tylko raz sądząc do pełna w domu go naładowałem i od razu wrzuciłem do auta i sprawdzałem kolorek... czyli jednak jedno ładowanie to za mało (i to bez RECOND), prawda?
Zakupiłem Ctek mxs5, ale w instrukcji obsługi jest napisane: Funkcja AGM 14,7V/5A
(stosować do ładowania większości akumulatorów zasilających, takich jak Optima i Odyssey), a Program dla zwykłego akumulatora 14,4V/5A
(stosować do akumulatorów typu MOKREGO, Ca/Ca, MF, żelowych
oraz wielu innych akumulatorów
AGM).
Dodam, że mam akumulator AGM Varty 70Ah 760A.
Jakim trybem ładować na aucie oraz poza nim? Czy jeżeli będzie to na aucie to mogę ładowarkę podłączyć bezpośrednio do klem? I czy ładowanie na dworze przy niskich temperaturach nic nie uszkodzi (w aucie i ładowarce)?
@@guciu69wlkp CTEK 5 się pieruńsko grzeje. Nawet jak pracuje z nominalnymi 50 Ah. Niemal parzy w dotyku, nawet jak karmi 20-26 Ah AGMy. Jest to dość niepokojące. Wiele osób zwraca na to uwagę. Sam ma dwie sztuki z ponad rokiem przerwy w produkcji i zachowują się tak samo. Dobre do podpięcia akumulatora, któremu dużo do szczęścia nie trzeba, ale niestety boję się używać CTEKa do cyklicznego ładowania lub popięcia zaniedbanego, mocno rozładowanego akumulatora jakiejkolwiek pojemności. Więcej niż 30 minut z pełnym prądem to CTEKowi nie ufam i nie zostawię go bez nadzoru. Od dłuższego czasu używam go w trybie motocyklowym (0,8 A) do ładowania małych AGMów, a 5 A tylko do akumulatorów samochodowych i jachtowych, którym miernik pokazuje nie mniej, niż 12,4 V. Jak już nie ma 12 V w wet, to idzie inna firma. A mam hopla, bo zupełnie prywatnie mam już chyba z 7 różnych ładowarek i / lub prostowników, a to nie koniec listy zakupów. Średnio to w każdym roku jakiś taki jeden sprzęt dorzucam do kolekcji. Niektórych już nawet nie przywożę do domu po sezonie wodnym i zostają do "zimowania" akumulatorów jachtowych, nawet nie moich, a klubowych, znajomych itp. Do prywatnego samochodu z Ca-Ca wet biorę inne. Ctek 5 podładuję raz w miesiącu, ale jeśli coś poleci z napięciem w którymś aucie, to albo Noco, albo Victron, albo zdjęta klema i prostownik 15 A z "czuwaniem".
@@Waybeyond Panie Tomku -Czasy, kiedy temperatury elektroniki określane przez dotyk człowieka jako "gorące", bezpowrotnie minęły...🥸 Kiedy temperatura powierzchni jest dla nas subiektywnie nie do przyjęcia, znaczy tylko tyle, że ma ona mniej więcej 50/60 stopni Celsjusza. Materiały półprzewodnikowe i technologie współcześnie używane w przemyśle elektronicznym, bez zadyszki pokonują barierę 100 stopni. Proszę popatrzeć na dzisiejsze baterie do telefonów i skalą ich nagrzewania podczas "szybkiego ładowania". Nowe, niezwykłe możliwości otwierają się przez powszechne wykorzystywanie technologii m. in. azotku galu (GaN) podczas tworzenia właśnie ładowarek . Po prostu, taką ładowarkę należy ustawić w bezpiecznym, wentylowanym miejscu i oczywiście, mimo wszystko, mieć "oko" na cały proces ładowania...
Witam proszę o radę jaka ładowarkę wybrać , mam 100am żela ,75am kwasiaka . Żelowy mam podłączony pod solara ze sterownikiem SRNE 30a i nie wiem czy mam go wyciągnąć na zimę czy zostawić w aucie z włączonym sterownikiem ?
Victron bardzo fajny, ma tryb reconditiong.
Dobra wiemy jak ładować akumulator AGM - najlepiej długo a czy do żelowych też tą metodę stosować czyli długo ???
Dobrý test ale protože každá nabíječka funguje trochu jinak každá potřebuje jiný čas jakože k ukončení nabíjecího cyklu tak bych dal čas 10hod a výsledek jaká nabíječka dobije za ten čas největší kapacitu.
Super test ale na przyszłość bym lepiej wykresy wycentrował tzn napięcie w przedziale np 10-16v, ampery w przedziale 0-8 np... tak żeby nie było podziałek co 2 bo to straszliwie dużo ale np co 0,5, już by znacznie zwiększyło czytelność.
Swoją drogą ciekawe jak by tu Kulon 405 (czy jak on miał) tutaj wypadł.
Faktycznie można to było zrobić inaczej 😉
Niepotrzebnie nanosiłem pojemność na wykres - wtedy mogłem prąd ustawić na osi głównej a napięcie na pomocniczej.
@@TomaszHudy a nie dało by rady trzech osi zrobić na jednym wykresie? Myślę że było by to wcale nie mniej czytelne ;)
@@Ari9310 musiałbym sprawdzić 😉
Ctek 7 po zakończonym trybie zasadniczym i teoretycznym naładowaniu przechodzi w tryb impulsowy. Jest to zapisane w instrukcji i sprawdzone miernikiem. Ładowarka sprawdza co 10 minut napięcie i jeśli spadnie poniżej 12,9 dla trybu 14,7 i włącza się z prądem 5A aż znów osiągnie 14,7 i tak w kółko... Czy to można nazwać wysycaniem? I trzymać w takim trybie np. tydzień?
Tak i wysyci się.
Witam mam pytanie czy ladowarka ideal smart charge 7 nadaje się do naładowania akumulatora w motocyklu ?
Panie Tomku świetna robota! Kiedy można spodziewać się testu Victrona? Byłem praktycznie już zdecydowany na stef-pola 516M ale teraz jestem trochę rozbity... Wiem że Victron to zupełnie inna półka cenowa niż stef-pol ale może jednak warto się szarpnąć?
Witam.
Dobry odcinek,mam pytanie kupilem ladowarke 12V CTEK MXS 10A ,czy mozna uzywac program RECORD przy ladowaniu baterii AGM ?
Pozdrawiam
Kaj
26:58 no i czym? Dotrwałem do końca i nie usłyszałem :)
No tak 😁
42:16 - tak go ładowałem - zapomniałem powiedzieć że to właśnie tak wyglądało.
Witam.Dobry materiał.Mam pytanie :Co sądzisz o takim urządzeniu AUTOOL BT380 Tester i Prostownik Akumulatorów 12V/3A.Czy da radę lub raczej czy go jeszcze podratuje, z aku.VARTA 68Ah 680A AGM?Akumulator z pierwszego montażu w VW CC 2013r. 2.0TDI.
Witam panie Akumulatorze. Proszę o pomoc…jestem zielony w temacie akumulatorów i ładowarek. Posiadam akumulator AGM gel 12v8ah/10Hr firmy Moretti MTX9-BS(DS) i prawdopodobnie rozwaliłem go ładując budżetowym prostownikiem Osram 404 , gdyż maty wyglądają na wyschnięte. Z tego co wyłapałem z pana filmów i na forach internetowych to ładowarka do tej pojemności baterii powinna ładować prądem 0.8 a, a moja ładowarka ładuje prądem 2a. Stąd moj wniosek. W sklepie zaproponowali mi akumulator exide o podobnych parametrach ale nie mam pojęcia jaka ładowarka będzie do niego najlepsza, w sklepie nie mieli żadnych pani zaproponowała że naładuje mi nowy aku w pół h ale czytałem, że szybkie ładowanie zmniejszy drastycznie pojemność nowego aku więc podziękowałem. Bardzo proszę o pomoc pana lub internautów. Głowa mi już pęka od szukania😢
Witam Pana zakupiłem dwa aku.agm firmy green c.oba po100ah do zestawu solarnego czy te nowe akumulatory przed podłączeniem trzeba ładować czy wystarczy odrazu podpiąć pod panele i przetwornicę.Dziekuje.
jaką ładowarkę kupić do akumulatora AGM 92Ah W okolicach 200zł.????
Co sądzicie o Prostownik inwerterowy Ideal PRAKTIK CHARGER 10 LCD
Fajny test, podbijam temat, ładowarka do akumulatora motocykl AGM ? co polecicie? Pozdrawiam Tomasz super robota.
CTEK XS 0.8
Ciekawa ta ladowarka Victron jest mniejsza od Kulona do tego wodoodporna i tez pozwala na wlasne ustawienia.
Mnie również się spodobała - chyba nie oddam 😁
witam ,mam pytanie czy przy przebiegach rzędu 40km dziennie używanie takiej ładowarki w celu doładowania na sens ? czy alternator powinien w zupełności dać rade ?
,
Proszę o jakiś test ładowarek z panela słonecznego fotowoltaicznych lub innych solarnych
Czekam na test victron
Będzie 😉
Szkoda, że nie było w teście ładowarki EXIDE 12/7
😔
A mnie zawsze zastanawia jedna rzecz jak wygląda kwestia zniekształcenia napięcia (pulsacji) i jak to wpływa na skuteczność ładowania, założę się o beczkę piwa że za tymi przetwornicami to na bank jest jakaś pulsacja. Co myślicie? Ogólnie podziwiam i pozdrawiam ze Śląska ;)
To zadanie na kanał dla Tytusa (Rzeźbiarz) 😜
Panie Tomaszu dziękuję za film i test ładowarek. Po obejrzeniu filmu nasuwa mi się spostrzeżenie odnośnie ładowarki Ideal tej budżetowej. Mianowicie wspomniał Pan, że ta ładowarka w zadanym czasie 16 godzin zamieściła się z ładowaniem akumularora AGM. Ale na koniec filmu powiedział Pan, że akumulatory AGM to najlepiej byłoby ładować jak najdłużej, by mieć pewność, że akumulator będzie w pełni naładowany. Mam to Pana pytanie : Czy tą ładowarką Ideal 7A akumulator AGM można by zostawić tak na np. 3 dni podłączoną do akumulatora, to wtedy możemy mieć większą pewność że naładuje lepiej akumulator AGM ? Ja przypuszczam, że tak może być. Skoro ta ładowarka Ideal budżetowa zrobi takie same ładowanie w długim czasie, np. 3 lub 4 dni, to może nie kupować drogich ładowarek Ctek, czy Noco by w długim czasie naładować akumulator AGM ? A tak na marginesie, ile może kosztować ta ładowarka Victron którą mial Pan w teście w tym filmie ? Pozdrawiam Pana i czekam na kolejny film o ładowarkach, m.in. o ładowarce Victron.
Czyli po zasygnalizowaniu zakończenia ładowania przez ładowarkę Genius warto zostawić ja jeszcze na dłuższy podłączana aby w pełni naładować aku tak?
Dokładnie tak 👍
Tomku, ktory tester bardziej wiarygodny i który byś polecił Konnwei czy BT 360?
@@Tab7.6.Tab7.6 a to moze na konnwei sie zdecyduje :) Pozdrowionka
@@Tab7.6.Tab7.6 eee tam, myślę że gdyby wyświetlał się jeszcze nr do jakiejś ładnej pani to odczytamy nawet na byle jakim wyswietlaczu i po zmroku :) To tak na poprawę nastroju w tych smętnych czasach :)
Jeśli się dobrze pozna urządzenie to będzie się trafnie odczytywać wyniki. Mój bt 360 przy aku 44Ah: 60%sh wyświetla zastąpić, zmierzona pojemność C20 31Ah. W ujemnych temperaturach w silniku benzynowym 1.4-1.6 może być problem, natomiast do SC, Panda myślę że jeszcze ok. Konnwei myślę, że byłby bardziej optymistyczny. Dla Tomka to spore obciążenie finansowe żeby nabył tego bt360 i równocześnie testował z konnwei. Takie porównanie byłoby obiektywne. Najważniejsze to aby aku były po prawidłowym ładowaniu testowane.
@@piotrpiotr1775 wejdź sobie na kanał Tadeusz Marczuk np. na ostatni film Tadziu ma obydwa testery i równocześnie je testuje zobaczysz różnice.
@@hobbysta3376 wlasnie dziś przed południem tam myszkowałem :)
Myślę, że NOCO g7200 w 100% dałoby radę przywrócić parametry początkowe akumulatora gdyby ładowała do końca zgodnie z przeznaczeniem i skończyła sama ładowanie... Ostatni stopień doładowywania impulsowego potrafi trwać nawet do 13 godzin...albo i dłużej 🤔👉
Też mam teraz pewien niedosyt, według testu wygląda na to, że jest to średni sprzęt, a zawsze był tak zachwalany na testach.
@@marek200k z agm-em banner-a dał radę a tu nie🙄😔🤣 trzeba test powtórzyć i daj skończyć ładowarce ładować do końca 😠😡
No właśnie Noco była zawsze the best, a tu kicha:((
@@marek200k ja myślę że nie należy tego rozpatrywać zero-jedynkowo. W teście były konkretne założenia - rozładowanie 15A i ładowanie przez 16h. Wprawdzie akumulator nie był całkowicie rozładowany, jednak jest to dość głębokie rozładowanie - zwróć uwagę na jego napięcie spoczynkowe po rozładowaniu.
Gdyby dać więcej czasu - na pewno te które nie skończyły - zrobiłyby "lepszą" robotę, gdyby akumulator nie był tak głęboko rozładowany, wyniki też byłby lepsze.
Czy prostownik Bosch mogę zostawić na ładowaniu agm lub zimny akumulator w garażu na tydzień ponad, jest zima...😊
Czy w samochodzie z nieodpiętym akumulatorem mogę stosować proces recovery? Normalne ładowanie 14,4 i 14,7 z tego co wiem może być na zapiętych klemach w aucie
Ja używam max 16V i nic się nie dzieje, ale w każdym samochodzie może być inaczej. Nikt 100% nie powie bez zrobienia testów - w autach tej marki można max 15.0V a w tej marce 16.2V i wyżej. Stosowałem recovery w "samochodzie" z trzema ładowarkami - jedna używa 16V przy tej funkcji, druga ma nawet 17.0 (ale na 17V się nie odważyłem).
Pozdr
Hey hey! Mam ładowarkę CTEK MXS 5.0 i chciałbym się dowiedzieć jak z ładowaniem akumulatora AGM w aucie z Keylessem? Czy trzeba wyjmować aku do ładowania? czy może być podpięty... i czy nie uszkodzi wtedy elektroniki? Za kilka miesięcy odbieram nowe auto z salonu i boję się że coś zepsuje. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat Pozdrawiam
ładowałem land rover evoque akumulator AGM aku rozładowane na tyle ze nie działał star stop i wyswietlał komunikat o słabym aku, ładowałem 12 h cetek 5.0 na aucie, niby ładowanie doszło do końca, w aucie wszystko zaczęło działac nic sie nie stało
podejrzewam ze wyciagniecie aku z takiego auta moze skonczyc sie musowym podłaczeniem do kompa ale tego nie jestem pewien. pozdrawiam
Czym rejestrował przebieg ładowania?
Bardzo ciekawe i jestem ciekawy Victron 7A konfrontacja z Qulon 912. Może być interesujące. Boja się wahałem miedzy tymi dwoma.
Jak nie potrzebujesz szczelności ładowarki to Kulon 912 jest moim zdaniem wrzechstronniejszy.Kulon 912 to urządzenie wielofunkcyjne.1.Bardzo dobra uniwersalna ładowarka praktycznie do każdego typu akumulatora 2. rozładowalnica fakt rozładowuje prądem tylko 3A 3.rejestrator danych (zapis danych na kartę pamięci super extra funkcja).
@@Tadek-n3g Tak zrobię kupie Qulon 912, bardzo dziękuje.
@@michawyzlic1099 nie kupisz bo 912 nie jest już dostępny i zapasy magazynowe wyczerpane. Jest 720, 820 i w nowym roku ma wejść 920
@@przemysawszatkowski4082 Dziękuje będę czekał z niecierpliwieniem, na tego nowego Qulon 920.
Witam mam pytanie prosiłbym o odpowiedz :) co wybrać victron 7a czy ideal 7a ? na BT mi nie zależy ale na tym która lepiej naładuje aku
Czy testowaliście popularnego unita 6,5?
Dzień dobry mam prostownik semi procesorowy do aku ołowiowych czy mogę nim ładować akumulator AGM?????