36 zřejmých investičních pravd - jsou opravdu pravdivé?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 30

  • @pavelpellar
    @pavelpellar 2 ปีที่แล้ว +12

    Diky, po delsi dobe zase video primo o investovani. Rekl bych, ze mozna nejdulezitejsi je pravidlo c. 30 - Schopnost se dlouhodobe drzet planu a nepodlehat emocim.

    • @josefmuzatko4042
      @josefmuzatko4042 2 ปีที่แล้ว

      já mám 31. plány jsou od toho, aby se optimalizovaly a vydělávalo se více peněz :)

  • @jurdapurda3556
    @jurdapurda3556 2 ปีที่แล้ว +2

    Díky za tvoji tvorbu😉

  • @LightyMiner
    @LightyMiner 2 ปีที่แล้ว +1

    Díky moc za video. Přesně takové rozumné rady jsem hledal. Mám dost senzačních slibů, které lidi mají jen lákat.

    •  2 ปีที่แล้ว

      Dávám jedno plus za názor, druhé za profilovku. Berserk patří mým oblíbeným seriím.

  • @romankvapil7270
    @romankvapil7270 2 ปีที่แล้ว +1

    Děkuji za skvělé video

  • @leastrnadelova8225
    @leastrnadelova8225 2 ปีที่แล้ว +1

    Pěkně shrnuto vše podstatné 👍

  • @petrvalenta8835
    @petrvalenta8835 2 ปีที่แล้ว +2

    Super video Richarde 😁 takové hezky na odlehčení. A Cathie Wood, není to ta dáma co si myslela, že je nový Warren Buffet? 🤣 Však čas ukáže 😁

  • @Gozer3
    @Gozer3 2 ปีที่แล้ว +6

    Portfolio je jako mýdlo. Čím víc na něj šaháš, tím víc mizí.

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Skvělá hláška! Možná někdy v budoucnu využiju v jiném videu 😉

    • @Gozer3
      @Gozer3 2 ปีที่แล้ว +2

      @ mám to od PPCIANa. Je to trefný a řídim se tím.

  • @tomastetur1
    @tomastetur1 7 หลายเดือนก่อน

    Velký palec na horu za "andělský jingle" pro Vanguard FTSE All-World. Tak to má být🙂👍

  •  2 ปีที่แล้ว +1

    Odkaz na článek: awealthofcommonsense.com/2017/09/36-obvious-investment-truths/
    Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
    A pokud ještě nemáte brokera, nebo jste nespokojení s tím svým, mrkněte se na DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b837f0&tap_s=1077493-0ee0b1&DEGIRO+Czech& ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.

  • @tom-en1zm
    @tom-en1zm 2 ปีที่แล้ว +2

    Mam dotaz,buy dip,sell high-znamena ze dnes predam etfka kym su v pluse a vidim,ze to pada,pockam si a potom zasa etf nakupim,za nizsiu cenu? Alebo je lepsia metoda DCA?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Lepší je metoda DCA a být stále zainvestovaný, protože nikdy nevíš, kdy je dip a kdy jsou trhy na dosvadním vrcholu. To vidíme až zpětně v grafu, ale stroj času nemáme. Dopředu se to prostě nedá odhadnout. Co když prodáš brzo, nebo pozdě? Pak zbytečně tratíš na transakčních nákladech, spreadu a na daních. A za dobu, kdy nejsi zainvestovaný, přicházíš o dividendy a potenciální růst. Mrkni na mé video o časování trhu: th-cam.com/video/1_P7Q-hcdfY/w-d-xo.html

  • @rezor1212
    @rezor1212 2 ปีที่แล้ว +2

    Super reakce na zajímavý článek. PS: nechtěla brambora taky něco k tomu říct? :-)

    •  2 ปีที่แล้ว

      Brambora souhlasí :-D

  • @mi.chal.
    @mi.chal. 2 ปีที่แล้ว +1

    U 16 záleží na definici trhu, tím se snad typicky myslí všichni na burze. Většina indexů je ale jenom část trhu (omezení třeba na sektor nebo geografické umístění) a ty se vyvíjí různě. Takže určité indexy mohou růst i rychleji než celý trh - pokud něco roste pomaleji než průměr, tak musí být i něco, co poroste rychleji. Tohle se časem mění, ale třeba u technologických firem ta vyšší výkonnost nejspíš ještě nějakou dobu vydrží, to bude lidstvo potřebovat pořád.

    •  2 ปีที่แล้ว

      Zajímavý postřeh, jen nesouhlasím se závěrem ohledně technologií. Historicky se investice do nich totiž moc nevyplatila. Posledních pár let a dominance Nasdaq100 to jen zkresluje a vytváří falešnou představu o tom, jak to bude pokračovat. Nové technologie totiž už stovky let lákají obrovské množství investorů a kapitálů a ti všichni se pak musí dělit o zisky. Které, i když jsou absolutně vysoké, tak se rozprostřou mezi obrovské množství lidí a na osobu už to žádný zázrak není.
      Technologické akcie jsou zpravidla růstové firmy a ty měly historicky horší návratnost, než je průměr trhu a než měly hodnotové akcie (zaběhnuté nepopulární firmy s relativně nižší cenou, kde si budoucí zisky kupujeme levněji). Často jsou technologické firmy dokonce malé růstové firmy, což je historicky nejhorší třída akcií vůbec.
      Nehledě na to, že pro nové technologie nemusíme investovat do technologických firem - technologický pokrok zvýší totiž produktivitu/sníží náklady/zvýší zisky u prakticky skoro všech firem. Z počítačů a internetu dnes těží skoro všichni a nebylo kvůli tomu třeba investovat do počítačů. Naopak ti, co během internetové bubliny investovali do internetových firem, tak zaplakali, jelikož cca 95 % firem nakonec neuspělo.

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 ปีที่แล้ว +1

      ​@ Tak byl to příklad, pointa byla, že vždycky něco roste víc než něco jiného. Na počtu investorů (kteří koupili podíl ve firmě) snad nakonec až tolik nezáleží, jde o to, o kolik vyrostla cena v současnosti proti té nákupní. Jestli ta investice byla 10 % firmy nebo jedna miliardtina je nakonec jedno, ten procentuální růst bude pro všechny stejný, pokud koupili ve stejnou dobu. Obecně u technologií samozřejmě byly i propadáky, ale pár jich mělo růst pěkný (a ten může nakonec převýšit třeba desetinásobek firem, co moc nevyrostly). U Applu a Amazonu jsme proti začátku století na víc než stonásobku, Google proti roku 04 je na dvacetinásobku atd. To jsou sice jednotlivé firmy, ale s takovou kapitalizací, že budou mít velkou část indexu a táhnout to nahoru. Zkusil jsem backtest pro iShares ETF na NASDAQ 100 vs S&P 500, bohužel je tam historie jenom od 2007, nicméně tam by hodnota u NASDAQ byla dneska skoro dvojnásobná proti S&P... Bylo by zajímavé sehnat i backtest pro dřívější období, ale to teď nevím kde.

  • @tomastetur1
    @tomastetur1 7 หลายเดือนก่อน

    Bod 11. je dle opravdu důležité mít kdykoliv na paměti. Může lehce vzniknout kognitivní bias a frustrace z toho, že "investiční machři" tady na TH-cam a vlasntě kdekoliv jinde na sociálních sítích se chlubí, jak dlouhodobě překonávají tržní průměr a mají vysokou návratnost. Jak známo, lidi neříkají pravdu o svých penězích a většina ani o svých (ne)schopnostech. Líbí se mi, že jsi Richarde (doufám, že tykání nevadí) při vnímání této záležitosti "při zemi" a vnímáš tohle realisticky. Každý děláme v životě i investování nezpočet chyb. Platit za ně penězi je imho ještě ta lepší varianta...

  • @josefpepixspirek
    @josefpepixspirek 2 ปีที่แล้ว +1

    Na konci videa jsi zmínil, že máš na degiro většinu akcií, kde máš zbytek jestli se můžu zeptat? a které to jsou? je to kvůli diverzifikaci brokera? díky za tvá videa.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Ahoj. Malou čast mám u Interactive brokers. Na Degiru mám většinu, ale pojištění mám násobně překročené a časem to ještě poroste. Takže aktuálně si to samé portoflio buduju i u IBKR. Oproti Degiru o dost složitější. Alespoň ze začátku. Teď už se v základních věcech orientuju lépe. Malou část mám i na Trading212, ale tam čekám, až přidají 5MVL do nabídky.

    • @TheMajlalong
      @TheMajlalong 2 ปีที่แล้ว

      @ Myslíte pojištění hotovosti?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Ne. Myslim kompenzační schéma/garanční fond. th-cam.com/video/7Y_vwlFla2o/w-d-xo.html

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 ปีที่แล้ว +2

      @ Bylo by zajímavé video na tu jejich platformu. Já jsem si založil demo účty u IBKR i dalších a u těch platforem se sice ukazuje hromada dalších věcí, ale to co by člověk chtěl tam pořádně vidět není, alespoň hned :-). A sběrný účet v CZK taky běžný není...

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Video bude, ale ještě tomu dávám čas

  • @petoruz8622
    @petoruz8622 2 ปีที่แล้ว +1

    TESLA - WTF - 😂

    •  2 ปีที่แล้ว

      Tesla je vděčný cíl 🎯