Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
ahoj, naprosto super video. Jinak by mě zajímalo jestli nemáš v plánu dělat další podobná videa? Osobně by mě zajímali produkty od Finaxu, ideálně v porovnání s Portu (DIP x EVROPSKÝ DŮCHOD (PEPP) od Finax, jejich investiční portfolio a jestli se vyplatí INTELIGENTNÍ PENĚŽENKA.)
Diky Tvemu kanalu si investice resim sam a tesi me to,protoze presne vim,co a proc v portfoliu mam.Nedavno jsem si spocetl,ze jsem nakoukal cca 25hodin Brambory🙂Pro me to byl skvele investovany cas,v otazkach financni gramotnosti asi ten nejlepe investovany cas.Diky!
Nedávno jsem začal na Portu, ale vzhledem k poplatkům a k tomu že mě to baví, jsem se rozhodl naučit se investovat přes brokera. Rozbité prasátko a Investiční brambora mi v tom velmi pomáhají. Díky Bramboro. ;) Teď jen přemýšlím, jestli své portfolio na Portu zruším, nebo už ho jen nebudu rozšiřovat...🤔
Ďakujem za detailný pohľad na Portu portfólio. Teraz už len pridať porovanie Portu vs. Finax nie len z hľadiska portfolia ale aj vhodnosti pre českého a slovenského investora (kurzové riziko CZK, EUR, USD).
Osobně využívám Portu na pravidelné "odkládání" peněz na důchod do akciového portfolia a současně i sám s menší částí kapitálu investuji do individuálních akcií. Jelikož ale nejsem profík, co by ležel v grafech a číslech celé dny, věřím, že odkládání peněz na Portu bude výnosnější a užitečnější, než hraní si s jednotlivými akciemi. Minimálně z pohledu běžného člověka.
pre zaciatocnikov, a celkovo ludi co maju ine zaujmy, pracu atd, je portu skvela vec, mam tam portfolio s rizikom 7, uz vyse 2 rokov tam investujem, je to jednoduche a super priehladne, a velke + tym ako zasielaju emaily a spravy ohladom co sa deje na trhu atd atd
Super video,zrovna před měsícem jsem hledal jak investovat pravidelně dětem a na nic lepšího než Portu jsem nenarazil. A to hlavně kvůli nízkému poplatku a automatickému investování. Tak uvidíme a ještě mám spoustu let vymyslet,kam jim to převést,až jim bude 18. Díky moc za video.
Výborné video Richarde! Já osobně mám Portu už 3 roky a pokud vše půjde dobře, tak následujících 30 let nehodlám nic měnit, jen navyšovat měsíční vklad 😁 Od narození tam také vkládám peníze synovi. Tak jsem zvědavý jak to bude za 15-20 let vypadat. 😅
1:55 Zajímají mě rozdíly mezi rizikovými profily 😁. Chtěl bych vědět, co s akciovým portfoliem po 40. - 45. roce života. (např. 100% VWCE) Předpokládám, že mít 100% akcie v tolika letech už představuje jisté riziko, tak jak to plánuješ řešit? 😅
Nevím jak Richard, ale já bych asi vždy nějakou část (výdaje na cca 5 let) odprodal, když trh nebude mít klesající tendence (jako třeba nyní), ale bude v býčí fázi. Část bych si možná nechal a zbytek hodil do (světových) proti-inflačních dluhopisů. Ke korporátním dluhopisům mám nedůvěru (hlavně kvůli tomu co se v tomto směru děje v ČR), ale ve dluhopisových ETF se asi dají najít i nějaké slušné.
Perfektní video Richarde! (y) ... jen jedna technická ... MSCI (snad) není poskytovatelem (ETFek) => 6:27 Pasivní investování u bank existuje. Konkrétně KB nabízí i pasivní (indexové) fondy Amundi => Amundi Index MSCI North America / Amundi Index MSCI Europe / Amundi Index J.P. Morgan GBI Global Govies (vládní dluhopisy) / Amundi Index MSCI Pacific Ex Japan ... resp. přinejmenším první z nich určitě. ... ty se vejdou do TER 0,5% včetně vstupních poplatků, zatímco Portu si bere 1% + TER jednotlivých zastoupených ETF (pod 0,2%).
2 ปีที่แล้ว +3
Není poskytovatelem ETF, to máš pravdu. Myslel jsem to ve významu poskytovatel indexů. No těch pár fondů podle mě nejde označit za nabídku pasivního investovaní bank. Je to jedna banka a člověk si to musí sám vyhledat a jít si pro konkrétně tyto fondy, jinak podle mě člověku nabídnou své aktivní fondy.
No ono ten vstupni poplatek je bez poradce 3% z kazde vlozene castky, jestli mate poradce, bankere co Vas tam pusti za 0.5% tak gratuluju, i tak je to zbytecne kdyz je na degiru free. Dalsi vec ze ten menove zajisteny czk se tim obira celkem o vykonost a do euroveho kdo nema eura, tak si vas banka krasne zkasiruje, odhaduju ze jste hned cca -1.5-2% za kazdou investici coz je teda super :) Jinak 0.13 je pekny.
Zpráva, že Portu portfolio lze nahradit iShares Small Cap a Vanguard FTSE All World mě potěšila. Už jsem pochyboval zde nakupuju dobře. Držet se teď na uzdě, když vše je vše červené je těžký.
2 ปีที่แล้ว +1
Není to úplně jedna ku jedné, jsou tam drobné rozdíly, ale v podstatě to tak je. Chybí pouze malé firmy z rozvojových trhů, které jsou (alespoň co já vím) zastoupeny pouze v indexu MSCI EM IMI.
... tak, ... a naopak tam je prašivá Čína (u Portu dokonce víc), které se zatím institucionální investoři ani Richard nebojí, ale myslím, že časem dojde k něčemu podobnému, co se stalo s ruskými akciemi. 🙂Čína je však podle mého odpovědná za velkou část stávajících propadů, protože ovlivňuje i akcie nadnárodních společností, které nejsou čínské, ale v zemi (prozatím) působí.
Díky za zajímavé informace. Investuji přes brokera, ale Portu mohu také s klidem doporučit pro někoho, kdo není ve financích tak znalý nebo disciplinovaný. Video na rozdíl a rozložení aktiv jednotlivých portfolií Portu bych uvítal.
Dekuji za super video. Portu mám založené s rizikovým profilem 8, něco málo tam odkladam, ale na dlouhodobe investování mám T212. Chtěla jsem se zeptat na tvůj názor využití portu pro strednedobou rezervu. Cca 5 let. S nižším rizikovým profilem. 1% poplatek s kratším časových horizontem není tak špatný, ne?:) celkově by mě zajímalo video na tema kam ukládat strednedobou rezervu, pokud jsem ho neprehledla. Dekuju za tvoje videa! :)
Ahoj, zase pěkné video. Mám na Portu nově DIP. A teď jsem trochu nahlodán, zda mít vlastní strategii a kupovat u nich ftse world nebo nechat jejich akciové portfolio 10 a čekat, co za ten poplatek 0,5 % předvedou? 🤔
8 หลายเดือนก่อน +2
Jejich portfolio 10 je v podstatě VWCE jen s drobnými rozdíly a rozkouskované na jednotlivé země a regiony. Rozdíl bude malý.
Richarde, diky za Vase videa. Moc se mi libi. Muzu se zeptat, jak se divate na nakup ETF v techto dnech, kdy jejich hodnota je vetsinou nejnize za poslednich 12-24 mesicu? Je tedy ted idealni doba k vetsim nakupum ve sleve (v pripade dlouhodobeho investicniho horizontu)? Diky moc a at se dari!
Vyplatí se tedy používat Portu, nebo spíše investovat přes XTB? Nedovedu si obhájit ten Portu poplatek, když přes XTB je to v podstatě zdarma..
ปีที่แล้ว +4
Portu je pro lidi, co se o to nechteji starat a jen si chteji nastavit trvaly prikaz a pustit to z hlavy. Pokud nemas problém naucit se s brokerem a nakupovat si sam, tak se ti nejspise Portu nevyplati.
Každý info o Portu je vítaný. Díky moc. To mi připomnělo, že ses před časem zmiňoval o testování T212. Furt je v plánu nějaký recenzní video? 😇 (ocenil bych) díky za to, co děláš!
Takže když investuji do Vanguard FTSE all world je asi už už zbytečné přemýšlet o Portu, jelikož je to dost podobné?
2 ปีที่แล้ว +2
Z hlediska diverzifikace akcií nabízí Portu s portfoliem 10 navíc jen malé akcie. Uplne zbytečné ale v tomhle ohledu Portu není, protože nabizí zvlášť pojištění v rámci kompenzačního schématu. Každý broker/investiční společnost je pojištěna zvlášť. Diverzifkuješ tedy mezi různými obchodníky s cennými papíry.
Mohu se zeptat na váš názor zda je vhodně zapínat v portu ESG (udržitelnost živ. prostředí) , zde uvedené příklady ETF jsou bez ESG že? Moc děkuji předem :)
ปีที่แล้ว +1
Záleži, co od toho chcete. Jestli vyšší výnos, tak na ten bych nespoléhal. Spíš mírně nižšší. Důvod je ten, že o ESG firmy je větší zájem a jsou tedy mírně nadhonocené a tudíž si budocí zisky kupujeme o něco málo dráž. Firmy, které nejsou ESG (zbrojaři, těžaři, tabák...) jsou typicky hodnotové, čili levnější a pro investory ziskovější. Pokud od toho očekáváte, že budete mít čistší portoflio a svědomí, tak proč ne.
@ ještě prosím jedná otázka: Pomyslnou částku k investicím dělím na 50% FTSE All-World UCITS ETF přes XTB a 50% portu, pokud vypnu ESG neztratím tím určitou diverzifikaci? Přeci jenom po vypnutí budu nakupovat SP500 apod takže hodně podobné portfolio jako V. FTSE ne? :) Děkuji
ปีที่แล้ว
Předpokládám, že na Portu máte čistě akciové portfolio? Pokud ano, tak je velice podobné Vanguard FTSE All World, i když malé rozdíly tam jsou. ESG dává větší příklon určitým firmám a nadvažuje je a jiné podvažuje. Jelikož od ESG nemůžeme očekávat vyšší výnos (naopak spíš o něco nižší), tak kromě toho, že portfolio sladíme s naším přesvědčením a názory, nemá nadvážení ESG firem žádný smysl a jen snižuje diverzifikaci (v ESG firmách riziko koncentrujeme jejich nadvážením a jiné firmy naopak podvažujeme). Nemyslím si, že vypnutím ESG se sníží diverzifikace. Naopak se podle mě trošku zvýší. Překryv mezi portfoliem na XTB a Portu bude velký, ale předpokládám, že smyslem není diverzifikace aktiv, ale diverzifikace brokera a robo poradce, kdy u každého jste pojištěný zvlášť do 20 000 EUR. Takže to nevadí. Co by diverzifikaci zvýšilo, je snížení rizikovosti na Portu. Postupně se ubírá z akcií a přidává do nemovitostí (alespoň posledně co jsem se díval, tak u některých portfolií nemovitosti byly) a dluhopisů, což jsou nová a jinak se chovající aktiva zvyšující diverzifikaci.
@ ano ciste akciove a portu mam hlavne kvuli funkce chytre snizovani ryzika jak se bude blizit splatnost. Za 0,6% poplatek mi to nestarani se stoji. ESG vypinam :) dekuji za Vas nazor, posilam na pivecko :)
Ahoj Richarde, co řikaš na to ze tam vlastne na rozdil od allworld nebo msci world nemaji vubec velkou britanii ?
ปีที่แล้ว
Ahoj. Nelibi se mi to. Je to dost aktivni rozhodnuti, ktere nemá v pasivním investování co dělat. Neni to velka odchylka, ale dává prostor pro větší aktivní rozhodnutí do budoucna. Pořád ale o dost lepší než Fondee, ktere má jen cca 20 % podíl USA, oproti tržním 60 %. To už je na muj vkus příliš velká odchylka.
@ rikal jsem si jestli to nema duvod ze uk nema defakto acc etf a zatezovali by tim danove investory. I kdyz ted co jsem pochopil to musi resit i skrze minule menove zajisteni. Ja to tam mam pro zabavu na par penez jen ze me to zajima ale bylo mi to divny prave.
Skvělé video děkuji moc, u Portu to budu zakládat pro mé 2 děti. Pro sebe mám degiro, xtb a t212. Chtěl jsem se zeptat, nemáte náhodou v plánu dělat video o t212 ? Nemělo by mě u nich odrazovat to že mají v nabídce pouze CFD akcie ? Ještě jednou díky za vaši práci přeji hezký večer
Zkusím odpovědět: T212 mám už dlouho. Má výbornou aplikaci, jednoduše se přes něj investuje a nabídka titulů stále roste. Nemá jen CFD - jen je třeba založit si správný účet. Jeden je právě jen pro CFD a ten druhý pro fyzické akcie a ETF. Jeho velká nevýhoda je ale v jiné věci, která může pro spoustu uživatelů přinést mrzení až roky po tom, co zde investovali. A to fakt, že akcie, včetně frakčních, nejsou deponovány na depozitář klienta, ale stále zůstávají u T212 (respektive Interactive Brokers, přes který to oni nakupují). Což je velký problém při dokazování časového testu pro finanční úřad. Takže i po třech letech držení akcií či etf musíte zisky zdanit 15procentní daní. A to je velký problém. Proto už pro nové nákupy T212 nevyužívám.
@@FilipMusil Nějaký zdroj? Je snad celkem jedno, kdo to drží, záleží na tom, jestli docházelo k prodejům. A seznam obchodů by měl dát broker k dispozici.
Super! Moc díky. Sám už nějaký pátek investuju a také jsem došel k degiru. Kvůli omezené míře pojištění brokera uvažuju o používání další platformy (taky pro pasivní investování do ETF). Nad portu jsem také uvažoval, ale poplatek za správu (byť bych investoval na více než 15 let) mi přijde stále vysoký. U hromady brokerů mě ale naopak štve poplatek za nečinnost. S rodinnou přijdou náklady, kvůli kterým nejspíše nebudu investovat, ale ani vybírat investice… a chci je nechat zhodnocovat cca dalších 10-20 let. Nějaké rady/tipy prosím?
2 ปีที่แล้ว
Interactive brokers nemají poplatek za nečinnost - před nějakou dobou ho zrušili. Jen je teda složitější otevřít si u nich účet a posílat tam peníze (dělám to přes Revolut). Do konce roku plánuju o Interactive brokers video. Mám taky účet u Trading212, kde taky není žádný poplatek za nečinnost. Tam ale nejsem zatím moc aktivní. Čekal jsem, až přidají 5MVL do nabídky, abych měl kompletní portfolio. To už se konečně stalo, tak možná začnu na Trading212 i více investovat. Hodně oblíbený je i broker XTB, ale nemám u něj účet a vím, že tam pár ETF z mého portfolia chybí.
1. pokud si budeš říkat že s rodinou přijdou náklady tak určitě přijdou, nastav si to v hlavě na pozitivní mysleni..2. začni podnikat a pořádně vydělávat abys měl dost peněz na investice, rodinu, bydlení atd..3. diverzifikuj investice, např nemovitosti, fondy nebo ETF, akcie, zlato ci stribro atd..4. investují do sebe vzdělávání, do sebe i svých zaměstnanců a svých dětí.. 5. užívej si život naplno, a hlavně se z toho všeho neposer..
@@jiridorazil9792 Dobrý, to je takový "americký sen", pak je dobré se vrátit zpět na zem a přiznat si, že takových kterým se to podaří je pramálo. Začni podnikat, užívej si (ty i tvá rodina) život naplno, ... Je to takový menší oxymorón. 🙂
Ahoj. Dobré video. Nemal by si v pláne porovnať Portu vs. Finax? Veľmi pekne ďakujem...
2 ปีที่แล้ว +5
Ahoj. Díky. Možná až si časem podrobněji prozkoumám i další robo advisory, mohl bych je srovnat všechny. Uložím si to do seznamu nápadů na potenciální epizody.
I u banky můžou být pasivní fondy, není pravda, že neexistují vůbec. Ale vím jenom o jednom :-). U KB/Amundi je MSCI Nort America, manažerský poplatek 0,13%. Akorát mají zbytečně vysoký vstupní...
Ano, už jsem to tu psal. Sakum prdum se vejdou do TER 0,4%, maximálně 0,5%.
2 ปีที่แล้ว +1
Ja o něm vím, ale je to natolik obskurní záležitost a kdo neví, kde hledat, ten se k tomu nedostane. Jde mi o nějakou regulerní nabídku bank pro pasivní investování. Ta zcela chybí. Jeden, nebo dva pasivní fondy v nabídce jedné banky jsou žalostně málo.
@ Jo, je to bída. Banky jsou bohužel drahé ve spoustě věcí, třeba spread u měnových kurzů. Akcie se tam "dají" kupovat taky, ale zase za několikanásobné poplatky proti klasickým brokerům. Je to škoda, kdyby měly víc pasivních fondů s rozumnými náklady (nebo to třeba přímo namapovat na ETF), tak se tam dají řešit nákupy přes trvalé příkazy a nemuset to řešit. Ještě mají uvést nějaké nové aplikace na investice ČS a RB, tak uvidíme, co z nich vypadne. Obávám se, že poplatky budou zase stát za to...
Na portu jsem začal investovat před pár lety... Mám tak celkem kulový 😅 menší stovky tisíce... Ale před dvěmi lety jsem začal investovat u brokerů a portu nechám ležet až dcerám bude alespoň třicet 😁 . Až budou pomoc od rodičů opravdu potřebovat, ale budu mít jistotu že to neutratí za píčoviny 🤪
Diky za super video. Jen jsem uplne nepochopil, jestli ten rocni poplatek 1% je konecny, nebo se k nemu jeste nejakym zpusobem pricita TER.
2 ปีที่แล้ว +1
Pochopil jsem to tak, že TER se k tomu připočítává navíc. Portu si bere poplatek za správu aktiv (nákup, prodej, frakce, výběr spravných ETF) rebalancovaní, měnové zajištění (když ho zrovna praktikují) atd.
@ Toho jsem se trochu obaval, takze realne naklady jsou rekneme 1.1-1.15%.
2 ปีที่แล้ว +3
Je to tak. Přemýšlel jsem nad tim, ale realisticky se to asi nedá udělat tak, aby Portu (nebo kdokoliv jiný, třeba i penzijní fondy) kompenzovalo náklady od někoho jiného (v tomto případě poskytovatele ETF). Je to třetí strana, na kterou Portu nemá vliv. Můžou sice změnit výběr ETF, ale těžko muzou ručit za poplatky nekoho jiného a kalkulovat s tím ve svých poplatcích. To není obhajoba, spíš jen že sám netuším, jak by to mohlo fungovat.
@ jasný, ale podle mě tahle logika špatná, protože TER jako takový neplatíš "nikdy" respektive je tím upravený rovnou výnos toho ETF. Takže poplatek portu je prostě 1 procento (při fixaci menší)
=> Mohu vybrat peníze před 18. rokem dítěte? Ano, v případě nutné potřeby můžete peníze z dětského účtu vybírat i před dosažením plnoletosti dítěte. V případě výběru se však pro vybíranou částku dopočítá a naúčtuje poplatek do jeho plné 1 % výše zpětně (zpětně bude doúčtován rozdíl mezi zaplaceným zvýhodněným poplatkem a aktuálně platným plným poplatkem). Poplatek při předčasném výběru se stanoví dle následujícího vzorce: Doúčtovaný poplatek = Vybíraná částka * rozdíl zvýhodněného poplatku a plného poplatku * počet let, po který byla vybíraná částka zainvestována. Modelový příklad výpočtu naleznete v Produktových podmínkách účtu Portu pro děti. Jsme ze zákona povinni chránit majetek dítěte, proto pokud vybíráte částku vyšší než 20 000 Kč (nebo v souhrnu za kalendářní rok), nebo pokud dítěti již bylo 15 let, vyžadujeme písemný souhlas buď dalšího zákonného zástupce případně jiné plně svéprávné osoby žijící s dítětem ve společné domácnosti, nebo souhlas samotného dítěte nad 15 let. www.portu.cz/faq/ucet-pro-deti
Jsem rád, že jsi zmínil, že Portu a Degiro jsou dvě různé služby, které by se neměli porovnávat. I když se stále se najde mnoho lidí, kteří budou nováčkům tvrdit ať si založí DGR, protože je to levnější. A vůbec ve všem lepší než Portu. Vím, že Portu není dokonalé, ale raději jsem tam než na brokerovi.
S těmito portfolii na míru mě napadla ještě jedna myšlenka. Pokud budu portfolio spravovat sám a bude mít alokaci třeba 80/20 a budu chtít z něho čerpat, můžu čerpat z aktiv, která nejsou v té době v propadu, tedy buď z dluhopisů nebo z akcií nebo z obou. Pokud bude portfolio na míru, výběr se uskuteční v pevně daném poměru. To samé v jejich investiční rezervě. Pokud budu chtít vybrat jen část peněz a akcie budou v poklesu, tratím. Pokud bych měl hotovost zvlášť a někde stranou určité procento akciového ETF, tak pokud budu potřebovat hotovost, mohu hotovostní část ihned doplnit prodejem akcií, když budou v plusu a nebo počkat s prodejem, když budou v poklesu. Přijde mi tedy stejně lepší, řítit poměry a rebalance sám. Nebo je v mých myšlenkách někde chyba?
7 หลายเดือนก่อน +1
Je v tom chyba. Mrkni na video o kyblíkové metodě. Pokud máš portfolio, které rebalancuješ (a většinou je dobré rebalancovat), tak je úplně jedno z čeho odprodáváš, protože samotné rebalancování to vynuluje. Video zde: th-cam.com/video/Z6ENurrYSkI/w-d-xo.html
Když tady tak čtu komentáře, dozvidam se plno informací o výši nákladovosti, zbytečném měnovém zajištění atd. u těchto ETF. Profici tomu říkají vehikly, proč? Protože manageri těchto ETF nakupují dráze a prodávají levně akcie do portfolia, aby šli s davem a nepřišli o prémie. Osobně mám v portfoliu akciové fondy od ČS za 2% popl. a jsem spokojený. Samozřejmě investují i do akcií, nemovitosti, podnikání atd..
Kdyz dostaneš dividendu, musíš zaplatit 15 % daň. Alespoň teda v ČR. V akumulačním ETF se této dani vyhneš. A po třech letech (nebo v SR po roce) jsi diky časovému testu osvobozený z daně z příjmů. A dividenu si můžeš (ale nemusíš) vyplatit sam drobným odprodejem. Dividenda a odprodej je totiž úplně to same - vybírání zisků. Kdyžtak mam video: th-cam.com/video/TA-LPrbh92Q/w-d-xo.html A pro lepší pochopení dividend (vetsina investoru dividendy chape zcela špatně) mam tady toto starší video: th-cam.com/video/TmkoOmCDr9c/w-d-xo.html
@ Si si istý, že etf nemusia daniť dividendy? Ja si myslím, že aj pri akumulačnom etf sa akumuluje už zdanená dividenda a netuším z akého dôvodu by tam to oslobodenie od dane malo byť.
2 ปีที่แล้ว
Ja mám namysli dividendu vyplacenou distribučním ETF tobě. To pak dochází ke dvojimu danění. Na úrovni ETF a na úrovni investora.
@ Mne už chodí dividenda zdanená. Z USA 15%, žiadnu ďalšiu daň z dividend platiť nemusím. Ak mi príde nezdanená dividenda napr. z UK, doplatím daň 7%. Nemyslím si, že v tomto ohľade niečo ušetrím pri akumulačnom etf.
2 ปีที่แล้ว
Když to tak máš, tak Ok. Ale třeba na Degiru přichází dividenda z distribučních ETF s domicilem v Irsku nezdaněná a je třeba daň zaplatit. O tuto daň jsem pak v akumulačním ETF bohatší a zhodnocuje se mi více peněz. Ktereho máš brokera a jaká ETF, že už dividendu dostávaš zdaněnou?
myslím si, že ve videu krom slevy ( při investování nad 15 let) mělo zaznít, že při skladbě vlastního portfolia naopak cena roste, tuším že i ke 2% ( poplatku) - osobní zkušenost, stále mě uhánějí, ale už mě prý zruší, když jsem nic neposlal :-D
V jednom z předchozích komentářů tu padlo: "Pokud však nesouhlasíte s portfoliem od Portu, dostanete se na nákladovost nad 2% (1,89 + nákladovost fondů)"
jak dlouho čekáš? aby jsi to nepromeskal..pokud jsi nakoupil v např. dubnu 2020, tak nemusíš na nic čekat..jen dokupovat ve slevách..pomalu v klidu a postupně..bavím se samozřejmě o akciích..
Portu jsem zrusil. Po roce a pul v minusu 7%!!! A poplatky furt platis! Dnes je krize, chapu, akcue a fondy, krypto i zlato je dole. Vydelava mi jem penzijko, bondster, fingood a investown. A vlastne dividendy z akcií. Tak až se to obrátí, doufám, že cena akcií poriste, teď mám šanci nakupovat levné akcie.
tak nečekej a postupně a v klidu je nakupuj..pokud budou dál klesat, tak zase postupně nákup..dej si limit že je dokoupit po každém např 15% poklesu..nic sloziteho
Víte, že ve videu mystifikujete ? Opomenu to, že se asi bavíte o investičních společnostech jako o "bankách" ( což jsou úplně jiné entity ). Ovšem říkáte, že roční náklady jsou v těchto " bankách " VŽDY vyšší než např. v Portu. Ovšem to není pravda. Děláte to záměrně nebo z nevědomosti ?
2 ปีที่แล้ว +2
Ve velké většině případů jsou poplatky akciových fondů v bankách vyšší, než u Portu. Zcela běžné jsou vstupní poplatky a TER okolo 1,5-2 %. Výjimka jsou dynamické penzijní fondy, kde je poplatek stanovený maximálně na 1 % (a berou si 15 % ze zisku), ale ty nejsou často čistě akciové jako portfolio Portu č. 10 a jejich návratnost je od jejich založení tristní (ve srovnání s globálním indexem). Má výtka ve videu se týká hlavně toho, že české banky nenabízejí pasivně spravované akciové fondy s nízkými poplatky a nabízejí pouze aktivně spravované fondy s vysokými poplatky (relativně vůči ETF a roboadvisory firmám), protože je to pro ně lukrativnější byznys.
@ Ono moc českých bank nemá fondy, ale Investiční Společnosti ! V tom je rozdíl, vnímáte ho? A dále - a co produkty jako Cool invest - kde je u dynamického profilu roční nákladovost na 0,85 % p.a. a kde se dají odpustit všechny vstupní poplatky. Nebo Premiový účet - ETF portfolium od Amundi , kde je roční n. 0,3 - 0,9 % p.a. a opět se dají odpustit vstupní poplatky ( zde nejí možný ani předplacený poplatek ) a mohl bych pokračovat dále ...
@ " Má výtka ve videu se týká hlavně toho, že české banky nenabízejí pasivně spravované akciové fondy s nízkými poplatky a nabízejí pouze aktivně spravované fondy s vysokými poplatky (relativně vůči ETF a roboadvisory firmám), protože je to pro ně lukrativnější byznys . " - viz. můj předchozí komentář !!!
Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
ahoj, naprosto super video. Jinak by mě zajímalo jestli nemáš v plánu dělat další podobná videa? Osobně by mě zajímali produkty od Finaxu, ideálně v porovnání s Portu (DIP x EVROPSKÝ DŮCHOD (PEPP) od Finax, jejich investiční portfolio a jestli se vyplatí INTELIGENTNÍ PENĚŽENKA.)
Diky Tvemu kanalu si investice resim sam a tesi me to,protoze presne vim,co a proc v portfoliu mam.Nedavno jsem si spocetl,ze jsem nakoukal cca 25hodin Brambory🙂Pro me to byl skvele investovany cas,v otazkach financni gramotnosti asi ten nejlepe investovany cas.Diky!
25 hodin, to jsou snad úplně všechna videa! 😀
Je to tak. A nektera dvakrat i trikrat,kdyz si potrebuji neco osvezit😉
Pane Kabelko, mam to uplne stejne a lepe bych to nerekl.
Dobrý den kde jste to zjistil?
Díky za pěkné video, bylo zajímavé se dozvědět, jak funguje Portu. Já investuji sám do ETF přes brokery a tvá videa mě hodně inspirovala a pomohla.
Nedávno jsem začal na Portu, ale vzhledem k poplatkům a k tomu že mě to baví, jsem se rozhodl naučit se investovat přes brokera. Rozbité prasátko a Investiční brambora mi v tom velmi pomáhají. Díky Bramboro. ;)
Teď jen přemýšlím, jestli své portfolio na Portu zruším, nebo už ho jen nebudu rozšiřovat...🤔
Paráda, když jsem napsal tady v kecálku před rokem, že investuji přes Portu, tak jsem dostal naloženo :) Jinak díky autorovi za sumář, pěkná práce.
Super, díky moc. To bylo vyčerpávající. 😀
Super video. ETF nakupuji u XTB. Nebýt takového poplatku u Portu, asi bych tam klidně investoval.
díky za video. Aspon vím, co tam možná mám :D
Ďakujem za detailný pohľad na Portu portfólio. Teraz už len pridať porovanie Portu vs. Finax nie len z hľadiska portfolia ale aj vhodnosti pre českého a slovenského investora (kurzové riziko CZK, EUR, USD).
Zajímavá analýza. Děkuji.
Děkuji za video Ríšo
Osobně využívám Portu na pravidelné "odkládání" peněz na důchod do akciového portfolia a současně i sám s menší částí kapitálu investuji do individuálních akcií. Jelikož ale nejsem profík, co by ležel v grafech a číslech celé dny, věřím, že odkládání peněz na Portu bude výnosnější a užitečnější, než hraní si s jednotlivými akciemi. Minimálně z pohledu běžného člověka.
pre zaciatocnikov, a celkovo ludi co maju ine zaujmy, pracu atd, je portu skvela vec, mam tam portfolio s rizikom 7, uz vyse 2 rokov tam investujem, je to jednoduche a super priehladne, a velke + tym ako zasielaju emaily a spravy ohladom co sa deje na trhu atd atd
Super video,zrovna před měsícem jsem hledal jak investovat pravidelně dětem a na nic lepšího než Portu jsem nenarazil. A to hlavně kvůli nízkému poplatku a automatickému investování. Tak uvidíme a ještě mám spoustu let vymyslet,kam jim to převést,až jim bude 18. Díky moc za video.
Problém je, že až jim bude 18, tak ty už jim to nikam neprevedes..
Portu, XTB, BTC.
Většinu mám na Portu a také v Bitcoinu, XTB je spíš na hraní a sledování "stavu světa".
Výborné video Richarde! Já osobně mám Portu už 3 roky a pokud vše půjde dobře, tak následujících 30 let nehodlám nic měnit, jen navyšovat měsíční vklad 😁 Od narození tam také vkládám peníze synovi. Tak jsem zvědavý jak to bude za 15-20 let vypadat. 😅
1:55 Zajímají mě rozdíly mezi rizikovými profily 😁. Chtěl bych vědět, co s akciovým portfoliem po 40. - 45. roce života. (např. 100% VWCE) Předpokládám, že mít 100% akcie v tolika letech už představuje jisté riziko, tak jak to plánuješ řešit? 😅
Nevím jak Richard, ale já bych asi vždy nějakou část (výdaje na cca 5 let) odprodal, když trh nebude mít klesající tendence (jako třeba nyní), ale bude v býčí fázi. Část bych si možná nechal a zbytek hodil do (světových) proti-inflačních dluhopisů. Ke korporátním dluhopisům mám nedůvěru (hlavně kvůli tomu co se v tomto směru děje v ČR), ale ve dluhopisových ETF se asi dají najít i nějaké slušné.
Perfektní video Richarde! (y) ... jen jedna technická ... MSCI (snad) není poskytovatelem (ETFek) => 6:27
Pasivní investování u bank existuje. Konkrétně KB nabízí i pasivní (indexové) fondy Amundi => Amundi Index MSCI North America / Amundi Index MSCI Europe / Amundi Index J.P. Morgan GBI Global Govies (vládní dluhopisy) / Amundi Index MSCI Pacific Ex Japan ... resp. přinejmenším první z nich určitě. ... ty se vejdou do TER 0,5% včetně vstupních poplatků, zatímco Portu si bere 1% + TER jednotlivých zastoupených ETF (pod 0,2%).
Není poskytovatelem ETF, to máš pravdu. Myslel jsem to ve významu poskytovatel indexů.
No těch pár fondů podle mě nejde označit za nabídku pasivního investovaní bank. Je to jedna banka a člověk si to musí sám vyhledat a jít si pro konkrétně tyto fondy, jinak podle mě člověku nabídnou své aktivní fondy.
No ono ten vstupni poplatek je bez poradce 3% z kazde vlozene castky, jestli mate poradce, bankere co Vas tam pusti za 0.5% tak gratuluju, i tak je to zbytecne kdyz je na degiru free. Dalsi vec ze ten menove zajisteny czk se tim obira celkem o vykonost a do euroveho kdo nema eura, tak si vas banka krasne zkasiruje, odhaduju ze jste hned cca -1.5-2% za kazdou investici coz je teda super :) Jinak 0.13 je pekny.
díky! nemohl jsem se dočkat na portu 🙃
Zpráva, že Portu portfolio lze nahradit iShares Small Cap a Vanguard FTSE All World mě potěšila. Už jsem pochyboval zde nakupuju dobře. Držet se teď na uzdě, když vše je vše červené je těžký.
Není to úplně jedna ku jedné, jsou tam drobné rozdíly, ale v podstatě to tak je. Chybí pouze malé firmy z rozvojových trhů, které jsou (alespoň co já vím) zastoupeny pouze v indexu MSCI EM IMI.
... tak, ... a naopak tam je prašivá Čína (u Portu dokonce víc), které se zatím institucionální investoři ani Richard nebojí, ale myslím, že časem dojde k něčemu podobnému, co se stalo s ruskými akciemi. 🙂Čína je však podle mého odpovědná za velkou část stávajících propadů, protože ovlivňuje i akcie nadnárodních společností, které nejsou čínské, ale v zemi (prozatím) působí.
Na Degiru kupují VWCE a plánuji přikupovat i iShares MSCI World Small Cap UCITS, abych měl téměř kompletní pokrytí napříč celým světem.
Díky za zajímavé informace. Investuji přes brokera, ale Portu mohu také s klidem doporučit pro někoho, kdo není ve financích tak znalý nebo disciplinovaný. Video na rozdíl a rozložení aktiv jednotlivých portfolií Portu bych uvítal.
Dekuji za super video. Portu mám založené s rizikovým profilem 8, něco málo tam odkladam, ale na dlouhodobe investování mám T212. Chtěla jsem se zeptat na tvůj názor využití portu pro strednedobou rezervu. Cca 5 let. S nižším rizikovým profilem. 1% poplatek s kratším časových horizontem není tak špatný, ne?:) celkově by mě zajímalo video na tema kam ukládat strednedobou rezervu, pokud jsem ho neprehledla. Dekuju za tvoje videa! :)
Ahoj,dobre videjko,ja investujem cez finax-mohol by si urobiť aj na toho advisora video.diky
Ahoj, zase pěkné video. Mám na Portu nově DIP. A teď jsem trochu nahlodán, zda mít vlastní strategii a kupovat u nich ftse world nebo nechat jejich akciové portfolio 10 a čekat, co za ten poplatek 0,5 % předvedou? 🤔
Jejich portfolio 10 je v podstatě VWCE jen s drobnými rozdíly a rozkouskované na jednotlivé země a regiony. Rozdíl bude malý.
Richarde, diky za Vase videa. Moc se mi libi. Muzu se zeptat, jak se divate na nakup ETF v techto dnech, kdy jejich hodnota je vetsinou nejnize za poslednich 12-24 mesicu? Je tedy ted idealni doba k vetsim nakupum ve sleve (v pripade dlouhodobeho investicniho horizontu)? Diky moc a at se dari!
Odpověděla jste si sama. Nákup ve slevě. Nemáte ráda slevy ?
Doporucuji napr toto Bramborove video,ktere je presne o Vasem dilematu😉
th-cam.com/video/-4nm-E0ek2A/w-d-xo.html
Velice rád nakupuju za nižší ceny. ;) Nakupoval jsem, když byl Vanguard FTSE All World přes 100 EUR za akcii, nakoupím ještě raději, když je pod 100.
Vyplatí se tedy používat Portu, nebo spíše investovat přes XTB? Nedovedu si obhájit ten Portu poplatek, když přes XTB je to v podstatě zdarma..
Portu je pro lidi, co se o to nechteji starat a jen si chteji nastavit trvaly prikaz a pustit to z hlavy. Pokud nemas problém naucit se s brokerem a nakupovat si sam, tak se ti nejspise Portu nevyplati.
pocul som ze frakcie akcii niesu oslobodene od dani aj v pripade ze ich drzite viac ako 3 roky je to pravda ?
Netuším. Každý tvrdí něco jiného. Taky by mě zajímalo, kde je pravda.
Každý info o Portu je vítaný. Díky moc. To mi připomnělo, že ses před časem zmiňoval o testování T212. Furt je v plánu nějaký recenzní video? 😇 (ocenil bych) díky za to, co děláš!
Je to v plánu. Jen si dávám na čas.
@ Paráda ☺️
Takže když investuji do Vanguard FTSE all world je asi už už zbytečné přemýšlet o Portu, jelikož je to dost podobné?
Z hlediska diverzifikace akcií nabízí Portu s portfoliem 10 navíc jen malé akcie. Uplne zbytečné ale v tomhle ohledu Portu není, protože nabizí zvlášť pojištění v rámci kompenzačního schématu. Každý broker/investiční společnost je pojištěna zvlášť. Diverzifkuješ tedy mezi různými obchodníky s cennými papíry.
@ spíš asi teda dolozim Vanguard small capy na Degiru 😉
Mohu se zeptat na váš názor zda je vhodně zapínat v portu ESG (udržitelnost živ. prostředí) , zde uvedené příklady ETF jsou bez ESG že? Moc děkuji předem :)
Záleži, co od toho chcete. Jestli vyšší výnos, tak na ten bych nespoléhal. Spíš mírně nižšší. Důvod je ten, že o ESG firmy je větší zájem a jsou tedy mírně nadhonocené a tudíž si budocí zisky kupujeme o něco málo dráž. Firmy, které nejsou ESG (zbrojaři, těžaři, tabák...) jsou typicky hodnotové, čili levnější a pro investory ziskovější.
Pokud od toho očekáváte, že budete mít čistší portoflio a svědomí, tak proč ne.
@ moc dekuji za reakci :) ESG chci v portfoliu portu vypnout tak snad tam nebude nejaky poplatek :) hezky vecer a at se dari.
@ ještě prosím jedná otázka: Pomyslnou částku k investicím dělím na 50% FTSE All-World UCITS ETF přes XTB a 50% portu, pokud vypnu ESG neztratím tím určitou diverzifikaci? Přeci jenom po vypnutí budu nakupovat SP500 apod takže hodně podobné portfolio jako V. FTSE ne? :) Děkuji
Předpokládám, že na Portu máte čistě akciové portfolio? Pokud ano, tak je velice podobné Vanguard FTSE All World, i když malé rozdíly tam jsou.
ESG dává větší příklon určitým firmám a nadvažuje je a jiné podvažuje. Jelikož od ESG nemůžeme očekávat vyšší výnos (naopak spíš o něco nižší), tak kromě toho, že portfolio sladíme s naším přesvědčením a názory, nemá nadvážení ESG firem žádný smysl a jen snižuje diverzifikaci (v ESG firmách riziko koncentrujeme jejich nadvážením a jiné firmy naopak podvažujeme). Nemyslím si, že vypnutím ESG se sníží diverzifikace. Naopak se podle mě trošku zvýší.
Překryv mezi portfoliem na XTB a Portu bude velký, ale předpokládám, že smyslem není diverzifikace aktiv, ale diverzifikace brokera a robo poradce, kdy u každého jste pojištěný zvlášť do 20 000 EUR. Takže to nevadí.
Co by diverzifikaci zvýšilo, je snížení rizikovosti na Portu. Postupně se ubírá z akcií a přidává do nemovitostí (alespoň posledně co jsem se díval, tak u některých portfolií nemovitosti byly) a dluhopisů, což jsou nová a jinak se chovající aktiva zvyšující diverzifikaci.
@ ano ciste akciove a portu mam hlavne kvuli funkce chytre snizovani ryzika jak se bude blizit splatnost. Za 0,6% poplatek mi to nestarani se stoji. ESG vypinam :) dekuji za Vas nazor, posilam na pivecko :)
Ahoj Richarde, co řikaš na to ze tam vlastne na rozdil od allworld nebo msci world nemaji vubec velkou britanii ?
Ahoj. Nelibi se mi to. Je to dost aktivni rozhodnuti, ktere nemá v pasivním investování co dělat. Neni to velka odchylka, ale dává prostor pro větší aktivní rozhodnutí do budoucna. Pořád ale o dost lepší než Fondee, ktere má jen cca 20 % podíl USA, oproti tržním 60 %. To už je na muj vkus příliš velká odchylka.
@ rikal jsem si jestli to nema duvod ze uk nema defakto acc etf a zatezovali by tim danove investory. I kdyz ted co jsem pochopil to musi resit i skrze minule menove zajisteni. Ja to tam mam pro zabavu na par penez jen ze me to zajima ale bylo mi to divny prave.
Tak jsem koukal ze tam nemaji ani Asii rozvinute trhy jako Australii treba 😵
Toho jsem si ani nevsiml. Jeste na to mrknu, jestli to tam precejen neni nekde schované.
@ no tak jak to mam ted aktualne na desitku, tak by byt nemelo proze tam je em market a k tomu asia em market a japan, evropa, usa a global small cap
Skvělé video děkuji moc, u Portu to budu zakládat pro mé 2 děti.
Pro sebe mám degiro, xtb a t212.
Chtěl jsem se zeptat, nemáte náhodou v plánu dělat video o t212 ?
Nemělo by mě u nich odrazovat to že mají v nabídce pouze CFD akcie ?
Ještě jednou díky za vaši práci přeji hezký večer
Zkusím odpovědět: T212 mám už dlouho. Má výbornou aplikaci, jednoduše se přes něj investuje a nabídka titulů stále roste. Nemá jen CFD - jen je třeba založit si správný účet. Jeden je právě jen pro CFD a ten druhý pro fyzické akcie a ETF.
Jeho velká nevýhoda je ale v jiné věci, která může pro spoustu uživatelů přinést mrzení až roky po tom, co zde investovali. A to fakt, že akcie, včetně frakčních, nejsou deponovány na depozitář klienta, ale stále zůstávají u T212 (respektive Interactive Brokers, přes který to oni nakupují). Což je velký problém při dokazování časového testu pro finanční úřad. Takže i po třech letech držení akcií či etf musíte zisky zdanit 15procentní daní. A to je velký problém. Proto už pro nové nákupy T212 nevyužívám.
@@FilipMusil hm Tak to zní jako problém, dík za odpověď.
Mám degiro a usd účet u Xtb.
Tam by to mělo být v pohodě, nebo ne?
Když tohle třeba spoustu nováčků neví. A ti co na TH-cam t212 doporučuji, (v čr třeba Erik), tohle nezmiňují..
@@tomasrohlicek6600 Protože je to blbost. Nevěřte všemu, co si přečtete na internetu. ;-)
@@FilipMusil Nějaký zdroj? Je snad celkem jedno, kdo to drží, záleží na tom, jestli docházelo k prodejům. A seznam obchodů by měl dát broker k dispozici.
Díky Richarde za další skvělé video.Kdy asi plánuješ udělat srovnání Interactive Brokers?
Do konce roku ;)
Super! Moc díky. Sám už nějaký pátek investuju a také jsem došel k degiru. Kvůli omezené míře pojištění brokera uvažuju o používání další platformy (taky pro pasivní investování do ETF).
Nad portu jsem také uvažoval, ale poplatek za správu (byť bych investoval na více než 15 let) mi přijde stále vysoký. U hromady brokerů mě ale naopak štve poplatek za nečinnost.
S rodinnou přijdou náklady, kvůli kterým nejspíše nebudu investovat, ale ani vybírat investice… a chci je nechat zhodnocovat cca dalších 10-20 let.
Nějaké rady/tipy prosím?
Interactive brokers nemají poplatek za nečinnost - před nějakou dobou ho zrušili. Jen je teda složitější otevřít si u nich účet a posílat tam peníze (dělám to přes Revolut). Do konce roku plánuju o Interactive brokers video. Mám taky účet u Trading212, kde taky není žádný poplatek za nečinnost. Tam ale nejsem zatím moc aktivní. Čekal jsem, až přidají 5MVL do nabídky, abych měl kompletní portfolio. To už se konečně stalo, tak možná začnu na Trading212 i více investovat. Hodně oblíbený je i broker XTB, ale nemám u něj účet a vím, že tam pár ETF z mého portfolia chybí.
Podle podpory XTB účtují poplatek za nečinnost, pokud s nimi nemáte zainvestováno. ;-)
1. pokud si budeš říkat že s rodinou přijdou náklady tak určitě přijdou, nastav si to v hlavě na pozitivní mysleni..2. začni podnikat a pořádně vydělávat abys měl dost peněz na investice, rodinu, bydlení atd..3. diverzifikuj investice, např nemovitosti, fondy nebo ETF, akcie, zlato ci stribro atd..4. investují do sebe vzdělávání, do sebe i svých zaměstnanců a svých dětí.. 5. užívej si život naplno, a hlavně se z toho všeho neposer..
@@jiridorazil9792 Dobrý, to je takový "americký sen", pak je dobré se vrátit zpět na zem a přiznat si, že takových kterým se to podaří je pramálo.
Začni podnikat, užívej si (ty i tvá rodina) život naplno, ... Je to takový menší oxymorón. 🙂
Ahoj. Dobré video. Nemal by si v pláne porovnať Portu vs. Finax? Veľmi pekne ďakujem...
Ahoj. Díky. Možná až si časem podrobněji prozkoumám i další robo advisory, mohl bych je srovnat všechny. Uložím si to do seznamu nápadů na potenciální epizody.
@ ďakujem pekne za odpoveď.
@ Ve výčtu chybí i Indigo od Patria / ČSOB. ;-)
I u banky můžou být pasivní fondy, není pravda, že neexistují vůbec. Ale vím jenom o jednom :-). U KB/Amundi je MSCI Nort America, manažerský poplatek 0,13%. Akorát mají zbytečně vysoký vstupní...
Ano, už jsem to tu psal. Sakum prdum se vejdou do TER 0,4%, maximálně 0,5%.
Ja o něm vím, ale je to natolik obskurní záležitost a kdo neví, kde hledat, ten se k tomu nedostane. Jde mi o nějakou regulerní nabídku bank pro pasivní investování. Ta zcela chybí. Jeden, nebo dva pasivní fondy v nabídce jedné banky jsou žalostně málo.
@ Jo, je to bída. Banky jsou bohužel drahé ve spoustě věcí, třeba spread u měnových kurzů. Akcie se tam "dají" kupovat taky, ale zase za několikanásobné poplatky proti klasickým brokerům. Je to škoda, kdyby měly víc pasivních fondů s rozumnými náklady (nebo to třeba přímo namapovat na ETF), tak se tam dají řešit nákupy přes trvalé příkazy a nemuset to řešit. Ještě mají uvést nějaké nové aplikace na investice ČS a RB, tak uvidíme, co z nich vypadne. Obávám se, že poplatky budou zase stát za to...
Na portu jsem začal investovat před pár lety... Mám tak celkem kulový 😅 menší stovky tisíce... Ale před dvěmi lety jsem začal investovat u brokerů a portu nechám ležet až dcerám bude alespoň třicet 😁 . Až budou pomoc od rodičů opravdu potřebovat, ale budu mít jistotu že to neutratí za píčoviny 🤪
A nebo jim to můžete dát ve dvaceti, ať se jedou podívat do světa 😊
@@petrvalenta8835 tak to bych si to radši nechal😵💫
Máte prosím nějaké tipy na další platformy jako Degiro? Kdo co používá? Degiro mi bohužel nejde :(((
😀🤑🤟
Kdyz si u brokera slozim stejne portfolio jako u Portu, jake by mohly byt duvody, abych zustal u Portu a nepresel k brokerovi?
Pokud máš chuť a čas spravovat si portfolio sam, tak žádný. Pokud se tim nechceš zabývat, nebo si na to netroufaš, je Portu lepší.
Diky za super video. Jen jsem uplne nepochopil, jestli ten rocni poplatek 1% je konecny, nebo se k nemu jeste nejakym zpusobem pricita TER.
Pochopil jsem to tak, že TER se k tomu připočítává navíc. Portu si bere poplatek za správu aktiv (nákup, prodej, frakce, výběr spravných ETF) rebalancovaní, měnové zajištění (když ho zrovna praktikují) atd.
@ Toho jsem se trochu obaval, takze realne naklady jsou rekneme 1.1-1.15%.
Je to tak. Přemýšlel jsem nad tim, ale realisticky se to asi nedá udělat tak, aby Portu (nebo kdokoliv jiný, třeba i penzijní fondy) kompenzovalo náklady od někoho jiného (v tomto případě poskytovatele ETF). Je to třetí strana, na kterou Portu nemá vliv. Můžou sice změnit výběr ETF, ale těžko muzou ručit za poplatky nekoho jiného a kalkulovat s tím ve svých poplatcích. To není obhajoba, spíš jen že sám netuším, jak by to mohlo fungovat.
@ jasný, ale podle mě tahle logika špatná, protože TER jako takový neplatíš "nikdy" respektive je tím upravený rovnou výnos toho ETF. Takže poplatek portu je prostě 1 procento (při fixaci menší)
Vyplatí se ten dětský účet u portu? Nebo je tam podmínka, že řidič nesmí peníze vybrat a je tak celý účet psaný pouze na dítě?
=> Mohu vybrat peníze před 18. rokem dítěte?
Ano, v případě nutné potřeby můžete peníze z dětského účtu vybírat i před dosažením plnoletosti dítěte. V případě výběru se však pro vybíranou částku dopočítá a naúčtuje poplatek do jeho plné 1 % výše zpětně (zpětně bude doúčtován rozdíl mezi zaplaceným zvýhodněným poplatkem a aktuálně platným plným poplatkem).
Poplatek při předčasném výběru se stanoví dle následujícího vzorce: Doúčtovaný poplatek = Vybíraná částka * rozdíl zvýhodněného poplatku a plného poplatku * počet let, po který byla vybíraná částka zainvestována. Modelový příklad výpočtu naleznete v Produktových podmínkách účtu Portu pro děti.
Jsme ze zákona povinni chránit majetek dítěte, proto pokud vybíráte částku vyšší než 20 000 Kč (nebo v souhrnu za kalendářní rok), nebo pokud dítěti již bylo 15 let, vyžadujeme písemný souhlas buď dalšího zákonného zástupce případně jiné plně svéprávné osoby žijící s dítětem ve společné domácnosti, nebo souhlas samotného dítěte nad 15 let.
www.portu.cz/faq/ucet-pro-deti
Jsem rád, že jsi zmínil, že Portu a Degiro jsou dvě různé služby, které by se neměli porovnávat. I když se stále se najde mnoho lidí, kteří budou nováčkům tvrdit ať si založí DGR, protože je to levnější. A vůbec ve všem lepší než Portu. Vím, že Portu není dokonalé, ale raději jsem tam než na brokerovi.
S těmito portfolii na míru mě napadla ještě jedna myšlenka. Pokud budu portfolio spravovat sám a bude mít alokaci třeba 80/20 a budu chtít z něho čerpat, můžu čerpat z aktiv, která nejsou v té době v propadu, tedy buď z dluhopisů nebo z akcií nebo z obou. Pokud bude portfolio na míru, výběr se uskuteční v pevně daném poměru. To samé v jejich investiční rezervě. Pokud budu chtít vybrat jen část peněz a akcie budou v poklesu, tratím. Pokud bych měl hotovost zvlášť a někde stranou určité procento akciového ETF, tak pokud budu potřebovat hotovost, mohu hotovostní část ihned doplnit prodejem akcií, když budou v plusu a nebo počkat s prodejem, když budou v poklesu. Přijde mi tedy stejně lepší, řítit poměry a rebalance sám. Nebo je v mých myšlenkách někde chyba?
Je v tom chyba. Mrkni na video o kyblíkové metodě. Pokud máš portfolio, které rebalancuješ (a většinou je dobré rebalancovat), tak je úplně jedno z čeho odprodáváš, protože samotné rebalancování to vynuluje. Video zde: th-cam.com/video/Z6ENurrYSkI/w-d-xo.html
OK, mrknu. Díky
Nojono 😊. To dává smysl. Ještě jednou, díky.
Když tady tak čtu komentáře, dozvidam se plno informací o výši nákladovosti, zbytečném měnovém zajištění atd. u těchto ETF. Profici tomu říkají vehikly, proč? Protože manageri těchto ETF nakupují dráze a prodávají levně akcie do portfolia, aby šli s davem a nepřišli o prémie. Osobně mám v portfoliu akciové fondy od ČS za 2% popl. a jsem spokojený. Samozřejmě investují i do akcií, nemovitosti, podnikání atd..
V čom sú akumulačné etf daňovo výhodnejšie?
Kdyz dostaneš dividendu, musíš zaplatit 15 % daň. Alespoň teda v ČR. V akumulačním ETF se této dani vyhneš. A po třech letech (nebo v SR po roce) jsi diky časovému testu osvobozený z daně z příjmů. A dividenu si můžeš (ale nemusíš) vyplatit sam drobným odprodejem. Dividenda a odprodej je totiž úplně to same - vybírání zisků. Kdyžtak mam video: th-cam.com/video/TA-LPrbh92Q/w-d-xo.html
A pro lepší pochopení dividend (vetsina investoru dividendy chape zcela špatně) mam tady toto starší video: th-cam.com/video/TmkoOmCDr9c/w-d-xo.html
@ Si si istý, že etf nemusia daniť dividendy? Ja si myslím, že aj pri akumulačnom etf sa akumuluje už zdanená dividenda a netuším z akého dôvodu by tam to oslobodenie od dane malo byť.
Ja mám namysli dividendu vyplacenou distribučním ETF tobě. To pak dochází ke dvojimu danění. Na úrovni ETF a na úrovni investora.
@ Mne už chodí dividenda zdanená. Z USA 15%, žiadnu ďalšiu daň z dividend platiť nemusím. Ak mi príde nezdanená dividenda napr. z UK, doplatím daň 7%. Nemyslím si, že v tomto ohľade niečo ušetrím pri akumulačnom etf.
Když to tak máš, tak Ok. Ale třeba na Degiru přichází dividenda z distribučních ETF s domicilem v Irsku nezdaněná a je třeba daň zaplatit. O tuto daň jsem pak v akumulačním ETF bohatší a zhodnocuje se mi více peněz.
Ktereho máš brokera a jaká ETF, že už dividendu dostávaš zdaněnou?
myslím si, že ve videu krom slevy ( při investování nad 15 let) mělo zaznít, že při skladbě vlastního portfolia naopak cena roste, tuším že i ke 2% ( poplatku) - osobní zkušenost, stále mě uhánějí, ale už mě prý zruší, když jsem nic neposlal :-D
V jednom z předchozích komentářů tu padlo: "Pokud však nesouhlasíte s portfoliem od Portu, dostanete se na nákladovost nad 2% (1,89 + nákladovost fondů)"
Šoda, že na Portu nemají to iShares Core MSCI Europe.
Jinak v rozvojových zemích jsou i akcie z České Republiky - KB, Moneta a Zbrojovka Brno. 👍
Držím fiat, čekám na depresi.
Ta přijde až si za ty držené peníze nic nekoupíte :-)
jak dlouho čekáš? aby jsi to nepromeskal..pokud jsi nakoupil v např. dubnu 2020, tak nemusíš na nic čekat..jen dokupovat ve slevách..pomalu v klidu a postupně..bavím se samozřejmě o akciích..
Jedu ve Fiatu...
já v Oktávce.... 🤷♀😀
Portu jsem zrusil. Po roce a pul v minusu 7%!!! A poplatky furt platis! Dnes je krize, chapu, akcue a fondy, krypto i zlato je dole. Vydelava mi jem penzijko, bondster, fingood a investown. A vlastne dividendy z akcií. Tak až se to obrátí, doufám, že cena akcií poriste, teď mám šanci nakupovat levné akcie.
tak nečekej a postupně a v klidu je nakupuj..pokud budou dál klesat, tak zase postupně nákup..dej si limit že je dokoupit po každém např 15% poklesu..nic sloziteho
Portu je drahé, zbytečně poplatky Portu a k tomu ještě platít TER poplatek k různým ETF
Víte, že ve videu mystifikujete ? Opomenu to, že se asi bavíte o investičních společnostech jako o "bankách" ( což jsou úplně jiné entity ). Ovšem říkáte, že roční náklady jsou v těchto " bankách " VŽDY vyšší než např. v Portu. Ovšem to není pravda. Děláte to záměrně nebo z nevědomosti ?
Ve velké většině případů jsou poplatky akciových fondů v bankách vyšší, než u Portu. Zcela běžné jsou vstupní poplatky a TER okolo 1,5-2 %. Výjimka jsou dynamické penzijní fondy, kde je poplatek stanovený maximálně na 1 % (a berou si 15 % ze zisku), ale ty nejsou často čistě akciové jako portfolio Portu č. 10 a jejich návratnost je od jejich založení tristní (ve srovnání s globálním indexem). Má výtka ve videu se týká hlavně toho, že české banky nenabízejí pasivně spravované akciové fondy s nízkými poplatky a nabízejí pouze aktivně spravované fondy s vysokými poplatky (relativně vůči ETF a roboadvisory firmám), protože je to pro ně lukrativnější byznys.
@ Ono moc českých bank nemá fondy, ale Investiční Společnosti ! V tom je rozdíl, vnímáte ho? A dále - a co produkty jako Cool invest - kde je u dynamického profilu roční nákladovost na 0,85 % p.a. a kde se dají odpustit všechny vstupní poplatky. Nebo Premiový účet - ETF portfolium od Amundi , kde je roční n. 0,3 - 0,9 % p.a. a opět se dají odpustit vstupní poplatky ( zde nejí možný ani předplacený poplatek ) a mohl bych pokračovat dále ...
@ " Má výtka ve videu se týká hlavně toho, že české banky nenabízejí pasivně spravované akciové fondy s nízkými poplatky a nabízejí pouze aktivně spravované fondy s vysokými poplatky (relativně vůči ETF a roboadvisory firmám), protože je to pro ně lukrativnější byznys . " - viz. můj předchozí komentář !!!