O kolik se připravujete čekáním na správnou chvíli investovat? Je to víc, než si myslíte!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 99

  •  2 ปีที่แล้ว +1

    🔍 ODKAZ NA ČLÁNEK Does Market Timing Work? www.schwab.com/learn/story/does-market-timing-work
    Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔

    • @jansticha7697
      @jansticha7697 2 ปีที่แล้ว

      zajímalo by mě jaké byly výsledky v období 55-74, kdy vydělal nejvíc ten, kdo akcie nekoupil. jaké byly mezi přístupy koncové rozdíly? :)

    •  2 ปีที่แล้ว

      Je to v tabulce v čase 8:26, hned první řádek. A vysledek je takový, jak píšeš. Konkrétní částky tam ale nejsou.

  • @zdenekjanko4249
    @zdenekjanko4249 2 ปีที่แล้ว +6

    Pan Brambora je můj TOP investiční poradce. Děkuji moc za Vaši tvorbu. ❤

  • @bernyahmusic3981
    @bernyahmusic3981 2 ปีที่แล้ว +9

    Super. Přesně takový videa s racionálním pohledem na věc mají smysl. 👍

  • @TheMajlalong
    @TheMajlalong 2 ปีที่แล้ว +9

    Opět naprosto skvělá práce Richarde.👏

  • @mariankucharik2021
    @mariankucharik2021 2 ปีที่แล้ว +12

    Moc diky za video na tuto temu, myslim, ze mnoho zacinajicich investoru nebo vahavcu se po nem rozhybe :)
    Minimalni rozdil mezi Investici najednou a DCA mne prekvapil.

    • @sydneydve
      @sydneydve 2 ปีที่แล้ว +1

      tak ale i ona ta Alice praktikovala DCA, jen ne měsíční, ale roční po dobu 20 let

    • @MarioUlivelli
      @MarioUlivelli ปีที่แล้ว

      @@sydneydve to není pravda. Alice aplikoval lump sum investici. Jakmile měla peníze, hned je vložila. Pokud by dělala DCA, musela mít ten milion k dispozici hned a rozložit jej na 20 let a to neměla. Lidé často zaměňují fakt, že pravidelná investice není DCA. DCA děláte pokud máte častku hned a rozložíte ji na více částí.

    • @sydneydve
      @sydneydve ปีที่แล้ว

      @@MarioUlivelli podle tyhle logiky je potom i pravidelny nakupovani jednou měsíčně taky lump sum, protože jakmile prijde výplata, tam nakoupim. Jestli to tak berete, tak ok

    • @MarioUlivelli
      @MarioUlivelli ปีที่แล้ว

      @@sydneydve ano, takhle to myslím :) Pokud každý měsíc investuji to maximum co mám když přijde výplata, pak je to lump sum :) Pokud bych to po výplatě investoval každý týden jednu čtvrtinu, pak je to DCA a průměruju :) Ten lump sum statisticky vychází líp o chlup (většinou) tak ja to řika video a ta studie

  • @alexmercer4578
    @alexmercer4578 2 ปีที่แล้ว +1

    Váhal jsem celý rok 2021 a část roku 2022. A najednou to všechno spadlo a teď jsem ve velkém plusu, protože jsem koupil Whole World Vaguard ETF za 89 kč na velkou částku.

  • @miroslavseckar2870
    @miroslavseckar2870 ปีที่แล้ว

    Pěkné srovnání. Je však otázka, zda varianta 1 (nejlepší možný čas) a varianta 3 (DCA) zohledňují fakt, že do té doby, než peníze jsou investovány, mohou také něco málo vydělat (např. formou spořícího účtu). Myslím, že pokud by to bylo zohledněno, nebyla by varianta 2 (investice vždy na začátku období) tak výhodná, jak se jeví.

  • @viktornovak5347
    @viktornovak5347 2 ปีที่แล้ว +3

    Ahoj super video.jeste by me zajimalo jakej by byl rozdil v dca po dnu, týdnů, měsíci,roku jak moc by byl velkej rozdil po delší době.tak kdyby jsi nato mohl někdy udělat video tak by to bylo super.

  • @lubomirkratky9529
    @lubomirkratky9529 2 ปีที่แล้ว +2

    Super srování, překvapilo mě, že dollar cost averaring je prakticky stejně výnosný jako jednorázová investice. Moje strategie by nyní byla koupit 90% akcií( protože před rokem byli o dost dražší ) ikdyž muže jít trh i o 20% dolů. Nechat si 10% na propad a přidávat 1% z výplaty měsíčně.

    • @aralyon
      @aralyon 2 ปีที่แล้ว +1

      Protože aktivní Alice taky prováděla DCA, ale jen roční namísto měsíčního. Rozdíl rok vs měsíc zas takový není. Rozdíl by byl, kdyby někdo mohl celou lump sum investovat na počátku. Nicméně i takhle je vidět, že nejlepší pro investice je být zainvestovaný celý čas, nezkoušet sázet na pokles, což rozkládáním částky po měsících, je.

    • @MarioUlivelli
      @MarioUlivelli ปีที่แล้ว

      @@aralyon to není pravda. Alice aplikoval lump sum investici. Jakmile měla peníze, hned je vložila. Pokud by dělala DCA, musela mít ten milion k dispozici hned a rozložit jej na 20 let a to neměla. Lidé často zaměňují fakt, že pravidelná investice není DCA. DCA děláte pokud máte častku hned a rozložíte ji na více částí.

  • @jurdapurda3556
    @jurdapurda3556 2 ปีที่แล้ว +1

    Díky

  • @ps_424
    @ps_424 2 ปีที่แล้ว +1

    Perfektní shrnutí.

  • @pavlik205
    @pavlik205 2 ปีที่แล้ว +1

    Velmi přínosné !!!

  • @pavelsvoboda6691
    @pavelsvoboda6691 2 ปีที่แล้ว +1

    Hezké, jako vždy :-)

  • @milhausff
    @milhausff 2 ปีที่แล้ว +1

    Super 😉👍

  • @jans3078
    @jans3078 2 ปีที่แล้ว +1

    Opět skvělé video - znám pár Váhavých Lojzů, kterým ho omlátím o hlavu :D Ještě bych bych doplnil zmínku o dividendách - i v této době jsou společnosti, kterým akcie moc neklesají (ale ani nerostou) a vyplácí stabilní divi, takže tam se to čekání "prodražuje" ještě víc.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 2 ปีที่แล้ว +2

      Mám kolegu ktorý čaká na crash už od 2018. Odvtedy boli už tuším tri a pamätám si ako v 2020 som mu vravel že či ide teraz a on že " čo ti šibe teraz v najväčšej pandemii investovať?" Plno ľudí si to predstavuje tak že úplne super situácia na trhu len to proste bezdôvodne padne o 50%.

  • @milosgabriel
    @milosgabriel 2 ปีที่แล้ว +4

    Nikdy nebojuj proti Fedu... To by mohl být název dalšího videa!🙂

  • @slayerkillers
    @slayerkillers 2 ปีที่แล้ว +1

    Jediná jistota je, když koupíš ✌️😁

    • @slayerkillers
      @slayerkillers 2 ปีที่แล้ว

      @@lnvestorericks4873 wtf 😂

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Je to spam. Nekdo zneuziva muj profilovy obrazek, ale ma v nazvu divne symboly a piše nesmysly. Kdyztak to rovnou nahlašuj jako spam. Mažu to jak můžu.

    • @aralyon
      @aralyon 2 ปีที่แล้ว

      Ne, jediná jistota je, když prodáš a realizuješ zisk :)

    • @slayerkillers
      @slayerkillers 2 ปีที่แล้ว

      @@aralyon kontext ve videu je však nákup, nikoliv prodej :)

    • @aralyon
      @aralyon 2 ปีที่แล้ว

      @@slayerkillers jednou ale prodat musíte, pokud si nechcete akcie vzít do hrobu (což je samozřejmě taky dobrá strategie pro investiční horizont na stovky let, ale to se týká spíše hodně bohatých rodin, obyčejný pěšák si chce někdy našetřené peníze užít :) )

  • @patrikprivoznik5337
    @patrikprivoznik5337 16 วันที่ผ่านมา

    Mna napadla este jedna moznost , co tak investovat na zaciatku 1000 a druhu 1000 rozlozit na cely rok ?

  • @dunalar9454
    @dunalar9454 2 ปีที่แล้ว +2

    Jinak já dělám kombinaci prvních 3. Když mám nějaké peníze navíc přepošlu a čekám / investuji. Čekám ale max 3 měsíce na základě informací, které ukazují propady nebo zisky. Nicméně nečasuji ve smyslu až až až.....to je nesmysl. Podle mě je nejlepší strategie investovat po vydání finančních výsledků. Ani ne tak aby člověk investoval (kdy), ale spíš kam investoval. Každý investor by měl mít 10-15 akciových titulů a nějaká ETF. Je jednodušší procházet finanční výkazy (když nemáš 30+ titulů) a na základě těchto informací se pak rozhodnout kam.

  • @armanidesigner
    @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว +1

    A co tak investovat ako Buffett teda hodnotovo? Myslim si, ze sa da casovat trh, ked si pozrieme valuacie PE a PB na morningstar. Podla toho mozeme vyberat podhodnotene ETFka a znizovat alebo zvysovat sumu investicie. Rovnako mozeme vyberat faktorove etf ako value a small cap value etf, ked su etf nadhodnotene, teda s vysokym PE a PB.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 2 ปีที่แล้ว +1

      faktor investing je skratka vyssi medianovy zisk ale aj vyssie riziko. Mne osobne vyhovuje skor cely trh. Viac rizika nepotrebujem.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว

      @@jozkomrkvicka7607 Mne to pride prave vyssi vynos k riziku, historicky na priklad value akcie prekonavaju growth, consumer staples a healthcare v US prekonavaju ine sektory, mid a small cap prekonavaju large cap a emerging markets prekonavaju rozvinute trhy, ako je to historicky zdokumentovane na engineered portfolio alebo ako hovori Ben Felix v podcastoch. Prave faktorovym investovanim do hodnotovych etf sa dosiahne vyssi vynos a mensie riziko a investovanim do small cap pripadne small cap value v EU a EM sa dosiahne nizsia korelacia s US trhmi a teda nizsie riziko. Ciel je teda v portfoliu mat ETFka ktore navzajom co najmenej koreluju a zaroven maju vysoky vynos v pomere k riziku a na to su dobre faktorove etf, ja osobne mam pol na pol faktorove a klasicke etf, s tym ze investujem cca 40 percent USA, tretinu emerging markets a ostatok EU a realitne fondy. Nechcem tiez moc riesit casovanie trhu a vyber ETF, ale jednoducho sa da posudit podla PE a PB ratio, ci je ETF drahe, ktora krajina, region alebo sektor je drahsi, lacnejsi a teda vyhodnejsi na investovanie podla hodnotoveho investovania.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 2 ปีที่แล้ว +2

      @@armanidesigner akoze nechcem sa hadat lebo tomu prd rozumiem. Ben Felixa mam tiez napozeraneho a viem ze vecsina casti konci niecim ako ze pre bezneho investora je najlepsie globalne portfolio bla bla bla. Ak by mali value nizsie riziko a vyssi vynos tak by nikto nekupoval growth respektive by sa viac kupovali value. Problem je ze aj pri globalnych akciach mozes byt 20 rokov v minuse (v kupnej sile) a ked kupis value tak aj dlhsie.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว

      @@jozkomrkvicka7607 Growth sa kupuju preto, lebo su popularne a v urcitych obdobiach maju vysoky rast. Nikto ale nepovie, ze su rizikovejsie a v krizach maju obrovske pady. Preto su hodnotove akcie viac vynosne dlhodobo a maju nizsie riziko a preto ich kupuje aj Buffett. Rastove akcie posledne roky rastli len pre tlacenie penazi a nizke sadzby, ale tomu je koniec. Momentalne hodnotovo su akcie USA a rastove akcie predrazene a odsudene na pad. Jedine hodnotovo prijatelne investicie su momentalne value akcie, hlavne small cap value v US a EU a emerging markets akcie, tiez idealne hodnotove, samozrejme kupujem cez ETFka, stockpickingom 99 percent ludi neporazi indexy. Na hodnotovych ETF a emerging markets je momentalne kvoli priaznivej valuacii mensi predpoklad, ze budes za 10 rokov v minuse, ako na rastovych (americkych) akciach alebo SP500.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว

      @@jozkomrkvicka7607 Ben Felix doporucuje globalne diverzifikovane portfolio, ale zaroven aj faktorove ETF, tomu musi ale clovek rozumiet. Pre beznych ludi je podla mna dobre to, co doporucuje investicni brambora VWCE plus 30 percent hodnotove a small cap akcie, v tom zahrnute aj emerging markets. Pre fajnsmekrov su uz veci ako na stranke engineered portfolio, podcasty Ben Felixa, faktorove etf na value, cap v US, EU a emerging markets, sektorove etf a ich kombinovanie.

  • @valueinvestinginstocks419
    @valueinvestinginstocks419 2 ปีที่แล้ว +1

    Není moudré přikupovat měsíčně ETF na S&P 500, MSCI World. Oba jsou dnes v polovině velkého krachu drahých amerických akcií. Kdy investovat, s tím nemají problém lidé, kupující levné akcie. Ti kupují akcie podniků s rostoucí tržbou, s dividendou nad 3 %, P/B pod 3, P/S pod 3, kdykoliv mají na kontě 500 € až 1.000 €. Když koupíš ETF, půjčil jsi peníze tomu výrobci ETF. Když koupíš jednotlivé akcie, vybereš si podniky, které ti jsou sympatické a mají levné akcie s hezkou dividendou.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Aktivni strategie se podle dostupných dat moc nevyplácí a to ani profikům, natož amatérům. Pokud by to bylo tak jednoduché, proč většina fondů dlouhodobě za indexy zaostává?
      A jsme opravdu v polovině velkého krachu? Možna ano, ja nevím. Rád bych nakupoval za nižší ceny.
      Někteří obdorníci se tváří, že vědí a že je to jistota, ale opět- historické předpovědi tzv. expertů se velice často pletly a byly daleko od skutečnosti. Dobře si vzpomínám, co se psalo a říkalo v únoru a březnu 2020. Všem bylo naprosto jasné a zřejmé, že prijde velky a dlouhý propad. Nakonec byl středně velký a kratký - což nepředpovídal vůbec nikdo. Nakonec mi přijde, že se děje skoro vždycky přesný opak toho, co trh očekává...
      Přikupovat pravidelně akcie a sledovat index se historicky vyplatilo (o tom je tohle video a je to podloženo historickými daty) a rozhodně to bylo moudré rozhodnutí. Což se o celé řadě aktivních strategií a časovaní trhu řict nedá. 🤷‍♂️

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว

      @ Pozor, v 2020 bola situacia ina, lebo sa tlacilo vela penazi a tym FED zachranil trh, co sa v dnesnej situacii neudeje kvoli vysokej inflacii, ktoru treba krotit a bude tu asi par rokov. Co ale plati, ze aktivne investovanie v 95% pripadoch neporazi pasivne investovanie do ETF. V pripade, ze chcete lacne hodnotove akcie, existuju na to nizko nakladove ETF, pri kazdom ETF sa da na morningstare pozriet PE a PB ratio, pripadne sa da vybrat viac ETF a rebalancovat kazdy rok.

    •  2 ปีที่แล้ว

      V 95 % případů? Vážně? Tak to ja mam teda uplne jiné informace. Stači do googlu napsat SPIVA a podívat se na jejich data. (EDIT:Nebo jsi to myslel přesně obráceně? Pak ano :) )
      Jinak sám mam 30 % portfolia ve faktorovych ETF na hodnotové a malé hodnotové akcie. Ukazetele PE a PB u ETF sleduju (5MVL je z hlediska těchto ukazatelů naprostý favorit), ale nedělám podle nich nakupy. Nakupuju podle požadované alokace, které se snažím držet co nejblíže.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว

      @ Prepacte, pomylil som sa pri pisani. Samozrejme pasivne investovanie do ETF vo vacsine pripadov porazilo aktivne investovanie hedge fondov. Nad cim rozmyslam u vas a Bena Felixa, preco nejdete viac do faktorovych ETF, ked historicky a dlhodobo su viac vynosne a ak sa bavime o hodnotovych large akciach a zvlast hodnotovych mid a small cap aj menej rizikove (ako sa da pozriet aj z dat v excelu na engineered portfolio). Podla mna stoji za to kludne 50-70% portfolia investovat do faktorovych ETF-nakombinovat hodnotove, small capy, sektory consumer staples, healthcare pripadne nakombinovat rozne regiony, vsetko tak aby bola medzi ETF co najnizsia korelacia a aby mali vsetky co najvacsi vynos a najnizsie riziko - inspiracia moze byt cast portfolia investovat ako na stranke engineered portfolio, kde vacsina portfolia su vlastne faktorove etf. Da sa tym vyhnut nakupovaniu popularnych predrazenych akcii, ktore su castokrat v bubline, bublinam v ETF ako minule spominal Jindrich Pokora a tiez podla mna je to lepsia diverzifikacia a da sa viac zarobit na rebalancingu, aj ked je to na ukor vyssich poplatkov.

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Důvod pro menší váhu faktorových ETF je prostý. Strategie fungující v minulých datech nemusí fungovat v datech budoucích. Do budoucna je nejisté, zda nadprůměrné výnosy přetrvají. Může být, že je nadvýkonost hodnotových akcií dána pouze behaviorálně a pak je vyšší návratnost pomíjivá, čím více lidí bude do hodnotových akcií investovat. Zvláště když ty sám píšeš, že jsou méně rizikové. Pokud není nadvýnos dán vyšším rizikem, pak je to behaviorální jev. Čím by byla vyšší návratnost jinak ospravedlněná? Další věc jsou data na papíře/teoretická strategie a oproti tomu ji napodobit v reálném světe, kde jsou spready, transakční náklady, zpoždění při nákupech, problémy s likviditou, daně atd., které snižují efektivitu.

  • @Dkdenso
    @Dkdenso 2 ปีที่แล้ว +1

    Já nevím, před půl rokem jsem vše prodal a od té doby je to -35 a více procent.. Dle fedu rozhodně nepůjdeme nahoru, takže tento a polovina příštího roku je blbost peníze házet do studny..

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Co přesně je mínus 35 %? Žádné z mých ETF nemá takový propad. A od kdy je nakupovat firmy levněji hazení peněz do studny? Ten nakoupený podíl nikam nezmizí.

    • @aralyon
      @aralyon 2 ปีที่แล้ว

      Dřív nebo později nahoru půjdeme. Já loni taky většinu akcií prodal (kvůli koupi nemovitosti, nebyla to spekulace), teďka naopak nakupuju jak divý, šance, že to do roka dvou spadne do (nejspíš velkého) bull marketu je velká.A když ne za pár let, tak za 20-25let určitě jo :)

  • @jirikocian3636
    @jirikocian3636 2 ปีที่แล้ว +2

    th-cam.com/video/h5wegLYLWWk/w-d-xo.html zde taky uvedený článek rozebrán :)

  • @pavelpellar
    @pavelpellar 2 ปีที่แล้ว +6

    Lide ztratili vic penez cekanim na propad, nez propadem samotnym :-)

  • @tiborcarodejnik
    @tiborcarodejnik 2 ปีที่แล้ว

    Vždy keď pozerám takýto typ videa ma trochu zabolí srdiečko. Ja mám plán. Môj plán je v skratke nakúpiť pri 45%-55% poklese SPX. Samozrejme zahŕňam tam aj rôzne indikátory a ukazovateľe. A predovšetkým to budem robiť pomocou DCA (len koncentrovanejšie) s väčšou sumou peňazí. Inak stále pravidelne investujem mesačnú čiastku počas celého roka. Prečo ma bolí srdiečko? Lebo stále len počúvam ako nie je možné časovať trh a že by som tú väčšiu sumu mal zainvestovať hneď alebo začať DCA už teraz. Lenže aj keď možno nespravím nejaký veľký úspech a v konečnom dôsledku to nebude znamenať veľký rozdiel na konci investičného obdobia, tak aj tak je to pre mňa výzva a chcem to skúsiť či je podľa mojej stratégie možné aspoň trošku ten trh načasovať. Nerobí mi to problém lebo popritom pravidelne investujem a nič sa v podstate nemení. Avšak rozumiem že podľa týchto informácií z videa by bolo ideálne riešenie začať investovať teraz hneď so všetkými peniazmi ktoré mám odložené na čas prepadov. No ja aj tak pôjdem podľa môjho plánu ktorý sa začal už pred rokom a pol. Už v roku 2020 som vedel že príde to čo tu vidíme dnes. Preto som začal akumulovať cash.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Historicky se nejčastěji (ale ne vždy) oplatilo investovat hned. Jak tomu bude zrovna teď v tomto případě nikdo neví. Grantham a Burry předpovídají apokalypsu. Tak uvidíme, jestli se jim jejich předpověd vyplní, nebo se tentokrát pletou. Hlavní je, že investuješ i pravidelně a nenecháváš stranou veškerou hotovost. A jen dodám, že kdo začal investovat v roce 2020, ten je stále v plusu, takže čekat od roku 2020 se určitě neoplatilo.

    • @tiborcarodejnik
      @tiborcarodejnik 2 ปีที่แล้ว +1

      @ Je tu ešte jedna vec. Že ja som investoval do nedávna len do FTSE. Teraz tam mám + ZPRX a ZPRV. A chcem ísť s danou sumou našetrených peňazí 50/50 FTSE 50% A ZPRX+ZPRV 50%. Takže samozrejme že by som bol v stále pluse od roku 2020 keby dávam do FTSE ale vzhľadom na budúce zisky z ZPRV A ZPRX by som mohol byť v ušlom zisku. Takže je to dosť reaktívne ale chápeme sa 😄✌️. Robíš super videá ďakujem za tvorbu a aktívne odpovede v komentároch. To si na tebe vážim . Držím palce nech sa darí ❤️

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว

      Najlepsie je podla mna rozdelit si peniaze na 5 rokov a investovat DCA, ak bude trh rast, stratite nieco inflaciou ale budete v klude a v pripade pravdepodobnych poklesov pri dnesnych predrazenych US akciach kupite v prepade a zarobite ovela viac. V pripade prepadu SP500 30 percent zainvestovat naraz, co mate odlozene na 3 roky a v pripade prepadu 60 percent investovat, co mate odlozene na 5 rokov. Dolezite je byt s tym psychicky v pohode a vo vysokych stratach investovat ovela viac, nie vyberat. Dalsia vec, je dolezite pozerat na valuaciu, ine je nakupovat SP500, ked je PE 30 a ine, ked je historicky priemer PE 15. Ja osobne mam portfolio zlozene nie len z klasickych ETF, ale tiez z faktorovych ako value a small cap. Hodnotove etf maju vyssi vynos a nizsie riziko a v krize nepadaju az tak moc, small cap mimo US zas menej koreluju s SP 500 a US trhom. Vynos sa da zvysit a riziko znizit tiez pravidelnymi nakupmi, rebalansovanim - investujem viac do toho co kleslo a menej do toho co narastlo. Tiez sa da zvysit vynos v pomere k riziku globalnou diverzifikaciou, na priklad 40-50% americky trh, 10-20% Europu a 30-40% rozvijajuce trhy (dlhodobo najvacsi pomer vynosu k riziku, vyssie riziko, vyssi vynos - aktualne podhodnotene oproti US akciam hlavne ak kupujete EM value factor).

    • @metalrider18
      @metalrider18 2 ปีที่แล้ว +1

      -45% sa mozno nedockas,poznam tiez ludi,co uz roky cakaju :D nikdy nevieme kde je dno.Mozno uz bolo,mozno nie.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 2 ปีที่แล้ว

      @@metalrider18 To vies ako? Ked v historii boli aj 70-90 percent poklesy, zalezi na akciach a etf. A aj keby sa nedockami, je mi to jedno, ak bude trh rast budem postupne investovat. Vacsia pravdepodobnost v dnesnej macro situacii je vsak opak.

  • @miestto2269
    @miestto2269 2 ปีที่แล้ว +1

    Ahoj Richard. Zajímalo by mne co si myslíš o tom že "Popularita pasivního investování zvyšuje jeho rizika. Je třeba se obávat?" Zdroj: th-cam.com/video/t13OCn78Srg/w-d-xo.html&ab_channel=Rozumn%C3%BDinvestor

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Ahoj. Tady mám video o indexove bublině, ktere snad zodpoví většinu otázek: th-cam.com/video/RjixQB5TAGU/w-d-xo.html

  • @jiridorazil9792
    @jiridorazil9792 2 ปีที่แล้ว +2

    Pěkné video ale..proč pořád Digero? Kolik ti za to proboha platí? Inteligentní investor je racionální. Nemám nic proti ETF ani podílovými fondům, ale i akcie a nemovitosti jsou skvělé..i když všichni víme že ETF a jejich manageri je kupují dráze a prodávají levně! aby náhodou nevybocili od ostatních..jako ovce..pokud máš koule tak už Richarde natoč video o něčem přínosem pro investory..ne pořád dokola pro ovce.

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      Asi se neshodneme, protože tohle považuju za přínosné a proto o tom točím videa. Většina lidi se tím neřídí. Kde teda jsou ty ovce, o kterých mluvíš? S tvými nazory na ETF nesouhlasím a nechápu, z čeho pramení. Akcie jsou v průměru obecně výnosnějši, než nemovitosti, proto se zaměřuju na ně. Koule mám, díky za optání. Pokud se bavíme o racionalním investování, tak tohle je ono. Každopádně díky za nazor a za sledování.

  • @krmelec1234
    @krmelec1234 2 ปีที่แล้ว

    Kdo je ochotný čekat roky tak se zatím vždy dočkal.

    • @mujucet100
      @mujucet100 2 ปีที่แล้ว +2

      dočkal, ale čeho ?

    • @krmelec1234
      @krmelec1234 2 ปีที่แล้ว

      @@mujucet100 Zlatého prasete.

  • @dunalar9454
    @dunalar9454 2 ปีที่แล้ว

    Ne nutně...místo investování 1 za měsíc si můžeš rozhodnout 1 za čtvrtletí když trhy mají tendence padat. Což pro tento rok platí

    •  2 ปีที่แล้ว +7

      Ne nutně, ale z hlediska pravděpodobnosti ano. Jelikož nikdo nedokáže přesně říct, kde budou trhy za měsíc, nebo za kvartál, je to jen hádání. Dobře si pamatuju, jak během kovidu (březen 2020) experti říkali, jak se trhy propadnou hlouběji než během hypoteční krize a že se bude opakovat propad o 90 % jak během velké hospodářské krize. Kdo na to čekal, čeká dodnes. Kdo na to kašlal a investoval, je na tom velice dobře navzdory současnému propadu.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 2 ปีที่แล้ว +2

      trh sa samo koriguje. Ak by tam takato finta bola tak by to zacali kupovat traderi az kym by ta vyhoda nezmizla. Vecsinou pri takychto radach clovek proste zoberie viac rizika. Ja idem DCA a extra peniaze investujem najneskor do roka. Viem ze naj je kupit hned ale je to psychologicky prijemnejsie a vynosy su skoro take iste

  • @ladislavmklvc3522
    @ladislavmklvc3522 2 ปีที่แล้ว

    1.- dost nereálne trafit 20x po sebe dno v danom kalendárnom roku.
    2.- realne akurat tak na priklad. (komu v skutočnosti pride vzdy 1. den v roku 2000?)
    3.- najreálnejšie kedze v den vyplaty moze clovek investovat
    4.- ako bolo povedané aj vo videu, použitim 3.metódy sa da vyhnut tomuto riziku
    5.- niektorým ludom sa proste neda vysvetlit nic ine ako je ich vlastna pravda.

    • @ladislavmklvc3522
      @ladislavmklvc3522 2 ปีที่แล้ว

      este k pripadu č.2. Keby som si aj odkladal kazdy mesiac (v roku pred tym) aby som prvy den v roku vložil vyssiu sumu tak to uz rovno možem robit DCA( priklad č.3) ktore v tomto pripade bude urcite na tom lepsie.

    • @xmnicky
      @xmnicky 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ladislavmklvc3522 keď investuješ hneď po výplate, tak si v skutocnosti prípad č. 2 - investuješ len čo máš finance k dispozícii. DCA je vtedy ak by si mohol investovať hneď, ale sumu si rozdelíš. Napríklad ak by si si časť výplaty určenú na investovanie rozdelil a investoval napríklad každý týždeň mesiaca 1/4 z nej.

    • @patrikprivoznik5337
      @patrikprivoznik5337 16 วันที่ผ่านมา

      @@xmnickyAle to DCA sa nepozera a nevie ci mas hotovost alebo to davas z vyplat :)

    • @xmnicky
      @xmnicky 14 วันที่ผ่านมา

      @@patrikprivoznik5337 O to ani nejde. Ide o to či všetku sumu určenú na investovanie zainvestuješ hneď (tzv. lump sum) alebo či sa obávaš rizika že hodnota investície môže klesnúť a tak ju rozdelíš na viac častí a zainvestuješ postupne (tzv. DCA). Je jedno odkiaľ suma pochádza.