Czyszczenie instalacji CO po roku użytkowania szok !!!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024
  • W tym odcinku czyszczenie instalacji CO po roku eksploatacji .
    Warto zapoznać się z ofertą grupy Termovent oraz z zestawem do uzdatniania wody kotłowej .
    termovent.pl/w...

ความคิดเห็น • 264

  • @jurekkr6407
    @jurekkr6407 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry materiał. Dla porządku dodam, że twardość wody to zawartość w wodzie jonów wapnia i magnezu wyrażona np. w stopniach niemieckich, natomiast skala PH jest oparta na aktywności jonów wodorowych H⁺ w roztworach wodnych. Stopnie PH mówią nam czy woda jest kwaśna, zasadowa lub neutralna (PH 7). Od PH 7 w dół woda jest coraz bardziej kwaśna a powyżej PH 7 coraz bardziej zasadowa.
    Ten czarny pył, który magnes VORTEX-a wychwycił to magnetyt (tetratlenek triżelaza)

  • @vit0r_pl0_end
    @vit0r_pl0_end 3 ปีที่แล้ว +6

    Konkretnie ogarniasz roboty, widac ze fachura w temacie👍

  • @nelink250X
    @nelink250X 3 ปีที่แล้ว +3

    Nic się nie znam na temacie, szukałam coś o grzejnikach, trafiłam tutaj i wciągnęło mnie to, bardzo fascynujące rzeczy haha

  • @tbasinski
    @tbasinski 3 ปีที่แล้ว +1

    Podoba mi się zwrócenie uwagi na temat napełniana instalacji c.o. Pomysłowy patent z tuba na żywice jonowymiennną wraz zapewne z węglem i czymś co podnosi pH wody do około 8. Sugeruje dodanie komentarza, że przed przystąpieniem do napełniania należałoby sprawdzić twardość wody wodociągowej gdyż tuba przy dH powyżej 20 wystarcza na około 800 litrów wody. Zatem obowiązkowy zestaw akwarysty załatwia sprawę pomiaru dH i pH wody.

  • @jimivti7919
    @jimivti7919 3 ปีที่แล้ว +3

    masę praktycznych informacji - dzięki

  • @bobjohanson2118
    @bobjohanson2118 4 ปีที่แล้ว +4

    Jeżeli woda miałaby 10 stopni niemieckich, to o jest jakieś 170mg CaCO3 w jednym litrze. To w jednej tonie wody mamy 1000 razy więcej, czyli 170000mg, czyli 170g osadu, czy tam kamienia. I to samego CaCO3. Czyli ma się co odkładać. A są jeszcze inne składowe twardości wody. Plus uzupełnianie instalacji C.O. surową wodą prosto z wodociągu, to też można trochę innych zanieczyszczeń wtłoczyć. Jak pracowałem w MPECu, to mieliśmy wymagania dla wody w instalacji poniżej 1 stopnia niemieckiego. PH najlepiej 9-9,5 (o ile dobrze pamiętam wytwarzają się wtedy żelaziny, czy coś takiego, które tworzą na wewnętrznej powierzchni rur warstwę ochronną), konduktywność jak najniższą. Otrzymywało się to albo chemią albo stacjami zmiękczania wody. Kamień osadzający się w wymienniku płytowym lutowanym, potrafi doprowadzić do rozszczelnienia takiego wymiennika. A wtedy na śmietnik. Woda surowa potrafiła mieć po 15 stopni niemieckich. To w przypadku uzupełniania zładu o pojemności np. 20 ton, to już jest trochę kamienia i innych osadów wtłaczanych do instalacji. Ale np. na kotłowniach z kotłami gazowymi z wymiennikami krzemowo aluminiowymi (tu akurat dietrichy) woda nie mogła mieć chyba powyżej 8,5 pH, bo inaczej mogła spowodować korozję wymiennika. Jak płukaliśmy instalację C.O. w blokach, to tam już szedł kwas solny do instalacji. I to po kilka/kilkanaście baniaków 30 litrowych. Stężenia kwasu to było chyba coś koło 33%.
    Z tym napełnianiem instalacji przez stacje zmiękczania wody, że tak nie można bo zwiększy to konduktywność wody w instalacji, to pierwsze słyszę. Mieliśmy w obsłudze ze 150-200 węzłów/stacji ciepłowniczych wyposażonych w kolumny zmiękczania wody. Zwykłe zmiękczacze ze złożem jono wymiennym, regenerowane solanką. Tyle, że o dużych wydajnościach. Były takie węzły, gdzie ubytki wody to było po kilka-kilkanaście ton miesięcznie. Albo ktoś kradł, albo jakaś dziura w instalacji. Gdyby nie zmiękczacze wody, to byśmy nie byli w stanie utrzymać odpowiednich parametrów wody. Był nawet węzeł, gdzie ubywało 100 ton wody co miesiąc. Nikt nie był w stanie znaleźć przyczyny. Nawet firmy zewnętrzne. Cała woda w zładzie przechodziła przez zmiękczacz. Twardość poniżej 1 stopnia niemieckiego. Żadnych problemów z konduktywnością.Wszystko w granicach. Coś koło 0,50-0,70 mili czy tam mikro siemensa. Już teraz dokładnie nie pamiętam. PH jeszcze było podbijane chemią, wodorotlenek sody z czymś tam jeszcze. A podbijał on także przewodnictwo. A i tak było wszystko w normie.
    Jeżeli woda przepuszczona przez stację zmiękczającą ma wysokie przewodnictwo, to pewnie złoże nie jest dobrze dopłukiwane po regeneracji i są w nim resztki solanki.

  • @grzegorzprotasiuk196
    @grzegorzprotasiuk196 ปีที่แล้ว

    Ciemny osad w instalacji grzewczej to magnetyt (tetratlenek triżelaza). W naturze występuje jako ruda żelaza, w instalacji grzewczej powstaje jako produkt korozji elementów stalowych. Żelazo z tych elementów wchodzi w reakcję z tlenem, pod wpływem obecnych w wodzie jonów agresywnych. Powstały produkt ma formę szlamu (osadu) opadającego np. do dolnej części grzejnika, jednak część rozdrobnionych cząstek pływa w instalacji.

  • @piotrkowalski519
    @piotrkowalski519 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie ✋ Piękne dzięki za ten filmik. Pozdrawiam

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  3 ปีที่แล้ว +1

      Witam😄
      Pozdrawiam😄👍

  • @reneejohann5970
    @reneejohann5970 4 ปีที่แล้ว +1

    Panie Staszku oglądam twoje filmy od niedawna i jestem godny podziwu wiedzy którą przekazujesz.... Pozdrawiam.

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję
      Pozdrawiam 👍

  • @dangas6422
    @dangas6422 3 ปีที่แล้ว +2

    Inhibitor jest do zabezpieczenia instalacji a x400 jest cleaner. Lepsza opcja jest pompa do czyszczenia plus 2 magnacler

  • @rafabarrel9789
    @rafabarrel9789 3 ปีที่แล้ว +6

    Witam Pana Stanisława. Czy jest Pan z okolic Gdańska lub zna kogos godnego polecenia z okolicy Trójmiasta? Bede wdzięczny za odpowiedź

  • @tomasznowy1444
    @tomasznowy1444 2 ปีที่แล้ว +3

    Filtr narurowy bez jakiegokolwiek wkładu filtrującego? Nie żebym się czepiał, tylko tak pytam z ciekawości czy nie lepiej byłoby jakikolwiek wkład filtrujący tam włożyć nawet dość rzadki? A ogólnie to bardzo dobra robota

  • @rebelti300v
    @rebelti300v 4 ปีที่แล้ว +1

    Tak Panie Stanisławie test był wykonany na włączonych pompach i przy stałej 2,5bar

  • @bartsgda
    @bartsgda 4 ปีที่แล้ว +7

    głupie pytanie, a czy woda demineralizowana na etapie pierwszego uruchomienia płukania i zalania by nie załatwiła sprawy wyjdzie 1zł za litr czyli okolice 300zł

    • @tomekw2400
      @tomekw2400 3 ปีที่แล้ว

      Woda demi nie załatwia tematu korozji w instalacji, co więcej woda demi wlana do instalacji może spowodować przyspieszoną korozję, ponieważ jej pH jest niestabilne. Woda demi jest świetnym rozpuszczalnikiem. Rozpuszczając różne związki zmienia się pH wody. Zmiana pH w kierunku wody kwaśnej, lub zasadowej może powodować przyspieszoną korozję. Woda demi to świetne rozwiązanie, ale MUSI być dodatkowo wlany inhibitor korozji taki jak Sentinel X100, który poza innymi cechami stabilizuje pH wody. Demi + X100 to idealne rozwiązanie.

  • @patrykkosiak137
    @patrykkosiak137 3 ปีที่แล้ว +6

    Może kamera czołówka ? ;) Dzięki za filmik. Pouczający.

  • @786otto
    @786otto 4 ปีที่แล้ว +4

    Ciezko uwiezyc ze woda takiej jakosci wciaz jest puszczana do domow . Filter do wody uzytkowej byl by potrzebny zaraz na wejsciu z ulicy.

  • @jankowalskijm9556
    @jankowalskijm9556 4 ปีที่แล้ว +2

    Świetna relacja 👍

  • @gosc4881
    @gosc4881 3 ปีที่แล้ว +2

    To gdzie filtry przy pompkach obiegowych? Nie wyłapały tego?
    Przy normalnym przeglądzie corocznym czyszczenie filtra i po sprawie...

  • @momontiego8705
    @momontiego8705 4 ปีที่แล้ว +9

    Może rok wcześniej była tam woda znacznie twardsza i bardziej zasyfiona, a po jakimś czasie uzdatnili ją.

  • @mgfpolska2296
    @mgfpolska2296 ปีที่แล้ว +1

    Film jest ok. Oby tylko trafił do jak najszerszego grona odbiorców. Ludzie nie zdają sobie sprawy ile pieniędzy tracą przez nieodkamienioną instalacje CWU.

  • @DJMuNiO
    @DJMuNiO 3 ปีที่แล้ว +3

    ta żabka bardzo niszczy osprzęt , nie lepiej to kręcić odpowiednim kluczem płaskim ?

  • @jerry7376
    @jerry7376 4 หลายเดือนก่อน

    Poza tym żeby dobrze wypłukać instalację ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego nie ma znaczenia trzeba pozamykać wszystkie pętle i każdą po kolei czyścić niezależnie tak samo zresztą potem przy płukaniu każdą pędzle i każdy grzejnik płuczemy niezależnie a nie wszystko na raz.

  • @jacekgrab
    @jacekgrab 4 ปีที่แล้ว +2

    a te wkładki do siowników na dolnej belce rozdzielacza to też nie będą takie zakamienione jak rotametry? nie lepiej wykręcić wszystkie rotametry i wkładki zaworowe z rozdzielacza i powkręcać korki i wtedy odpalić tą dużą pompę? większą prędkość w pętlach można chyba wtedy osiągnąć. Szkoda że te separatory nie mają przezroczystych korpusów, wtedy byłoby widać że się zapełnił

  • @Mr.M.P
    @Mr.M.P 3 ปีที่แล้ว +8

    Super film, się narobiłeś... Ile tak robota i materiał kosztują?

  • @pawelvw1992
    @pawelvw1992 4 ปีที่แล้ว +5

    Witam. Jako serwisant urządzeń grzewczych często spotykam się z tego typu sytuacjami. Dobrą praktyką jest wypłukanie nowej instalacji i zalanie jej wodą uzdatnioną. Niestety w praktyce rzadko się to zdarza. Błąd również popełniają osoby wykonujące pierwsze uruchomienie kotłów - nie sprawdzają jakości wody. Po paru miesiącach pracy (w skrajnych przypadkach) kotła zaczynają się problemy z przegrzewaniem kotła lub niedogrzewaniem instalacji. Następnie wzywają serwis i są zdziwieni, że naprawa nie będzie uznana przeze mnie na gwarancji. Zatkane wymienniki główne, płytowe, zawory i pozostała armatura to chleb powszedni. Jeszcze jak mamy tylko w wodzie przekroczony wapń to odkamienianie jest łatwe. Gorzej jak mamy w wodzie przekroczone żelazo, wówczas czas płukania instalacji się wydłuża a wymiennik główny kotła może się nie udać wyczyścić w 100%.

    • @krzysztofp7846
      @krzysztofp7846 4 ปีที่แล้ว

      jakie pan robi? gazówka, olejowe?pzdr

    • @MasuMaurycy
      @MasuMaurycy 4 ปีที่แล้ว

      Sprawdzają jakość, ale tylko tam gdzie wymaga tego książka wodna lub protokół wodny, czyli w praktyce przy Q>=50kW, a po prawdzie to różnie to bywa.

    • @pawelvw1992
      @pawelvw1992 4 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofp7846 Witam. Robię gazowe i olejowe ale tylko De Dietrich - serwis autoryzowany.

    • @adambaca4606
      @adambaca4606 4 ปีที่แล้ว

      @@MasuMaurycy zgadza się ale nie należy stosować wódę zmiękczoną do instalacji!!!!

    • @robertsolarz9016
      @robertsolarz9016 3 ปีที่แล้ว

      @@adambaca4606 ,możesz wyjaśnić, dlaczego?
      A miękką,naturalnie miękką można?

  • @pawe1619
    @pawe1619 4 ปีที่แล้ว +1

    Jakie siłowniki na rozdzielacz pan poleca. Słyszałem że w niektórych trzpień się wyrabia i nie zamykają obwodu. Ma pan jakieś sprawdzone? jakiś model bezproblemowy?

  • @ukaszsadowski5498
    @ukaszsadowski5498 4 ปีที่แล้ว +3

    Filtr z Flamco nie dał rady że Sentinel jeszcze coś wyłapał? Tamten za mały/słaby jest?

  • @marecki9132
    @marecki9132 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam a nie można napełniać instalacji poprzez filtr z żywica jonowymienna montowaną w ta szklane np Dafi co płuczesz instalacje -są wkłady Pozdrawiam

  • @jabomaster7248
    @jabomaster7248 4 ปีที่แล้ว +13

    Ile kosztuje taka operacja ?

  • @leszekmikucki3978
    @leszekmikucki3978 4 ปีที่แล้ว +2

    Witam, mieszkam w małej miejscowości instalacja wodociągowa ma ok 25-30lat, woda była twarda, po modyfikacji modernizacji przepąpownijase na poziomie średnio twardej, ale rury w ziemi są stare , stalowe i z tąd mogą pochodzić zabrudzenia, zamątowałem u siebie sankcje filtrów, sznurek, węgiel, żywca i sznurek. Pierwszy wymieniłem po dwóch miesiącach, kamyki, opiłki matalu itp:.pytanie lie mają lat wodociągi w danej lokalizacji.

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Na to pytanie nie jestem w stanie panu odpowiedzieć wiem tyle że było wielokrotnie modernizowane

  • @ant4ja
    @ant4ja 3 ปีที่แล้ว +3

    To jest kasza gryczana z domieszką kaszy jaglanej przetrawiona przez azora i zwrócona do zaworu mieszającego.

  • @MC_zuk
    @MC_zuk 4 ปีที่แล้ว +6

    Panie Stanisławie czy mógłby pan ogarnąć mikrofon bo w niektórych momentach bardzo kiepsko pana słychać pozdrawiam serdecznie.

  • @SC-zy4rd
    @SC-zy4rd 3 ปีที่แล้ว +1

    Zastosowane tutaj do wykonania układu centralnego ogrzewania rur PP ( polipropylenowych ), spowodowało wzmożenie zjawiska dyfuzji, tj samoistnego natleniania się wody w układzie zamkniętym. A do czego to prowadzi wszyscy instalatorzy doskonale wiemy. Dziękuję za uwagę.

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  3 ปีที่แล้ว

      👍 dziękuje i pozdrawiam 😄

  • @krzysztofzzz
    @krzysztofzzz 3 ปีที่แล้ว +2

    Pytanie do fachowca .deszczówka która odstoi się .można napełnić układ co

  • @kilkalio
    @kilkalio 4 ปีที่แล้ว +4

    A co z instalacjami z buforem np 1m3

  • @jerry7376
    @jerry7376 4 หลายเดือนก่อน

    Pierwszy raz słyszę, że instalację c.o. czyści się inhibitorem. Ale co ja się tam znam.
    Zawsze myślałem że inhibitor to jest środek do zabezpieczenia instalacji centralnego ogrzewania no cóż zawsze czegoś nowego się można nauczyć 😁. A może by tak podłączyć jakąś dużą stację magnetyczną i zebrać wszystkie związki ferromagnetyczne to po pierwsze. Po drugie do czyszczenia użyć chemii która jest do czyszczenia anihibitor zastosować dopiero po skończeniu płukania i zalania świeżej wody. Ludzie się nasłuchają bzdur o czyszczeniu instalacji inhibitorem i potem próbują sami to robić.

  • @szoferr
    @szoferr 11 หลายเดือนก่อน

    To nie wina wody. To wina łączenia miedzi + stali + mosiadz + tw. sztuczne = elektroliza. W kotłach węglowych można tak robić bo zanim sie on zapcha to minie 15 lat ale nie w tych nowych aptekarskich kotlowniach.

  • @pawelpawel5074
    @pawelpawel5074 2 ปีที่แล้ว

    Czytałem komentarze i zbaraniałem. Wywalam kocioł na ekogroszek i montuję pompę ciepła. Instalacja z miedzi do rozdzielnic i dalej pex. Grzejniki regulus ( miedź).Zakładam bufor 200l ze stali czarnej ale epoksydowany w środku. Pompę będę podłączałem miedzią. Po wywaleniu kotła chcę wypłukać rury kranówką pod ciśnieniem i przedmuchać powietrzem.
    Pytanie. Czym to w końcu zalać.? Wodą demineralizowana +jakiś inchibitor? Kranówka + inchibitor? W instalacji będzie 260-280l wody. Proszę o pomoc

  • @tomaszszczepanski6475
    @tomaszszczepanski6475 4 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam 👍👍

  • @JaroslawGoszcz
    @JaroslawGoszcz ปีที่แล้ว

    Konkretnie wykonana praca. Jaki mniej wiecej koszt na domek 124m2, sama podłogówka (dwa piętra, dwa rozdzielacze), kocioł kondensacyjny. Pozdrawiam!

  • @sawomirkaczmarczyk7004
    @sawomirkaczmarczyk7004 3 ปีที่แล้ว +2

    Witam. Prawdziwy fachowiec . Brawo!!!!
    Mało takich . Mam pytanie. Czy , i jak można wykonać czyszczenie w tradycyjnym C O ?

  • @MG-jq2yd
    @MG-jq2yd ปีที่แล้ว

    Panie Stanisławie czy napuszczając jednorazowo instalacje co poprzez wkład filtra wody 10" zmiękczający z żywicą jonowymienną ST10 można uzyskać podobne parametry wody w co tak jak Pan stosuje,, nabój kanfil,,

  • @rafalf1358
    @rafalf1358 4 ปีที่แล้ว +7

    A może przed dodaniem inhibitorów wypłukać instalacje za pomocą pompy ogrodowej użytej do odpowietrzenia podłogówki

  • @jerzydawid7819
    @jerzydawid7819 3 ปีที่แล้ว +1

    Mala uwaga. Twardosc wody mierzy sie nie w PH tylko KH lubGH czyli weglanowa albo ogolna. Woda po zywicy mo 0 stopni niemieckich. nie mniej albo wiecej zielone. Po prostu moment przejscia z fioletu na zielone.

    • @radi3340
      @radi3340 3 ปีที่แล้ว

      to samo chciałem napisać, w 33 minucie po 1 kropelce już jest zielone

  • @KrystianTimmler
    @KrystianTimmler 4 ปีที่แล้ว +2

    Ahh ten wymiennik Al-Si, kiedyś zastanawiałem się czy to nie jest przypadkiem jego sprawka takich elektroliz. Jak miałeś na początku około twardość około 10 st N to nie jest jakaś tragedia, więc szukałbym przyczyn jeszcze dodatkowych. Jaka jest wartość przewodności elektrycznej tej wody za demineralizatorem (µS ) ? Bo to jest ważna informacja. W karcie nie ma nic na ten temat. I coś mam przeczucie, że na tak zawalonej instalacji to nie będzie Twoja ostatnia wizyta. Ale serwis POEZJA :) Pozdrawiam

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję przy następnej wizycie sprawdzę przewodność elektryczna wody
      Pozdrawiam

  • @adriangrzegolec8840
    @adriangrzegolec8840 ปีที่แล้ว

    Jaki jest efekt zapchannego wymiennika ciepła? Nie było odpowiedniego przepływu wody w instalacji?

  • @andrzejpenther
    @andrzejpenther 4 ปีที่แล้ว

    Siema. ogladalem kilka twoich filmow, podobaly mi sie. za dlugo zostawiles cleaner w systemie, nie powinien byc 7 dni. to sie robi w miare mozliwosci 1-2 dni. najlepiej miec pompe dwukierunkowa.
    To czarne to po prostu rdza i jest jej sladowa ilosc. Jak robie plukanie instalaci to uzywam dwoch zespolonych magnesow firmy Adey. Czasem jest kilka kilogramow rdzy. duzo lepszy jest Sentinel x800 bo rozpuszcza kamien kotlowy i powoduje, ze zlogi sie staja miekkie i latwe do usuniecia. Jest takze specjalny gumowy pobijak na sds wibracja uruchamia cokolwiek siedzi na dnie grzejnika. Pozdrawiam Andrzej

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za rady 👍
      Pozdrawiam

    • @bim9856
      @bim9856 3 ปีที่แล้ว

      Panie Andrzeju dziekuję za podowiedź odnośnie Sentinela X800. w instukcji pisze że jest on polecany do starych instalacji i zaleca się go trzymać w systemie tylko godznę?
      Po powodzi w 2010 roku zakładałem nowy kocioł De Dietricha dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania MCR 2 24/28 BIC do tej pory chodzi bezawaryjnie i bez jakich kolwiek przeglądów . Po filmie Pana Stanisława dopiero sie dowiedziałem co to inchibitor ,separator cząstek stałych i pora na kapitalny przegląd .
      Niestety nie stac mnie na płukanie za 1000 netto

    • @IKPELAN
      @IKPELAN 2 ปีที่แล้ว

      Co to za podbijak na SDS-a można jakiegoś linka.

  • @EmiNetworks
    @EmiNetworks 4 ปีที่แล้ว +9

    Wspomniałeś jednak o złożu jonowymiennym. Czyli ta beczułka robi to samo co zmiękczacz wody - zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodu. Sól co się wsypuje do zmiękczaczy służy tylko i wyłącznie to regeneracji złożna jonowymiennego co jakiś okres(zazwyczaj max. co 2 tygodnie). Sól ta w tabletkach wrzucana do zmiękczacza nie bierze udziału w zmiękczaniu wody. Woda zmiękczona ze zmiękczacza nie jest słona. Z tego co widać zmiękczyłeś wodę do tzw. zera. W sumie logiczne, bo całą wodę przepuściłeś przez złoże jonowymienne, bez mieszania jej z wodą surową, niezmiękczoną. Trochę źle rozumiesz z tymi kropelkami testera. Jak po pierwszej kropli woda robi się od razu zielona to jest zmiękczona do zera. A, że po jednej kropli odcień zieleni jest jasny to chyba logiczne - mała kropla w dużej objętości wody, więc barwnik jest mocno rozrzedzony, ale na tyle tę zieleń widać, że nie przechodzi w kolor różowy/czerwony.
    Woda zmiękczona do zera jest mocno agresywna dla miedzi. Nie wolno taką wodą zalewać układów CO. Być może ten inhibitor X100 neutralizuje jony sodu z wody i będzie ok, ale ja mimo wszystko bym zrezygnował z tej beczułki, która zmiękcza wodę. Innych technologi raczej nie ma jak wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Takiej wody nie wolno używać w CO. Chyba, że zmieszana z surową i twardość musi być na poziomie 60 mg.
    Tę Twoją beczułkę też będzie można zregenerować po 5 tys. litrów wody. Po prostu ktoś przez to przepuści rozpuszczoną sól, solankę jak to robi zmiękczacz i znowu kolejne 5000 tys. litrów wody będzie można zmiękczyć. Jak markowa żywica jonowymienna to posłuży z 20 lat.
    W pompach ciepła chyba wszystkie połączenia wodne są miedziane? Przy wodzie zmiękczonej do zera przez wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu to po kilku latach z rurek miedzianych może zostać tylko sito... Trzeba z tym uważać.

    • @radioinstalacje903
      @radioinstalacje903 4 ปีที่แล้ว

      to co Pan Stanisław nazywa "nabojem" to jednostka demineralizacji wody grzewczej zgodnie z wytycznymi dyrektywy VDI 2035.
      Dzięki mieszance żywic jonowymiennych i stabilizatora pH, woda zostaje w sposób
      daleko idący zdemineralizowana i równocześnie alkalizowana do wartości pH między
      8,2 a 9,5 (wersja ALU max. 8,5). Ponieważ usuwane są również jony korozyjne,
      jak chlorek i siarczan, można osiągnąć trwałą ochronę antykorozyjną.
      Tutaj link do karty: termovent.pl/wp-content/uploads/Karta_katalogowa_Kamfil-1-1.pdf
      oraz zestaw cały gotowy do użycia: termovent.pl/wp-content/uploads/Karta_katalogowa_Kampex.pdf
      z licznikiem, wężami i złączkami wraz z zestawem naklejek do wpisania kiedy napełnienie lub serwis miały miejsce.

    • @EmiNetworks
      @EmiNetworks 4 ปีที่แล้ว +1

      @@radioinstalacje903 Nie jest napisane w jaki sposób jest usuwany wapń i magnez. Skoro jest tam złoże jonowymienne, więc tutaj jest wymiana jonów wapnia i magnezu na jony no własnie czego? Złoże jonowymienne nic nie usuwa. Ono tylko zamienia jony minerałów z surowej wody na jony ze złoża. Mnie najbardziej interesuje, czy zmiękczenie wody odbywa się poprzez wymianę jonowymieną wapnia i magnezu na jony sodu.

    • @radioinstalacje903
      @radioinstalacje903 4 ปีที่แล้ว

      @@EmiNetworks tak, przy przygotowaniu wody kotłowej przez KAMPEX/KAMFIL
      elementy odpowiedzialne za twardość wody (wapń, magnez) są zastąpione przez sód. Stosowana demineralizacja wody usuwa również żrące sole.
      Przewodność elektryczna wody - a tym samym również szybkości korozji instalacji - jest znacznie ograniczona.
      Można po napełnieniu zmierzyć mikrosiemensy jednak nie spotkałem jeszcze na rynku naprawdę poręcznego małego urządzenia do mierzenia, na którym można by polegać...może ktoś poleci?

    • @EmiNetworks
      @EmiNetworks 4 ปีที่แล้ว

      @@radioinstalacje903 Ok, jeżeli w dalszym etapie uzdatniania wody sód jest usuwany to w porządku.

    • @karolniescior3182
      @karolniescior3182 4 ปีที่แล้ว

      Krzysztof Janowski Ja używam www.heiz24.de/PUROTAP-Messzaehler-Neu?curr=EUR&gclid=CjwKCAjwxLH3BRApEiwAqX9arRG4wO1BrWYMVuDYbyqmGPt3_xRqIwdPJJMTv3cGZcIn95CxFnPDchoCsjAQAvD_BwE , polecam !

  • @mariuszwoszczynski3170
    @mariuszwoszczynski3170 3 หลายเดือนก่อน

    Warszawę Pan obsługuje? 33 grzejniki, 4 piętra , jakies 32 lata bez czyszczenia :(

  • @kaen7125
    @kaen7125 4 ปีที่แล้ว +1

    Panie Stanisławie, w komplecie z pompą ciepła powinno się łączyć regulator pokojowy czy pogodowy czy najlepiej oba?

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Regulator pogodowy najlepiej się sprawdza w połączeniu z regulatorem pokojowym nie mylić z termostatem

  • @smoterek
    @smoterek 4 ปีที่แล้ว +1

    Ile cm styropianu proponuję Pan pod wylewki między partnerem a piwnica nie ogrzewana z garażem?

  • @vitorknopf6542
    @vitorknopf6542 2 ปีที่แล้ว

    Z kad Ty jesteś chłopie ? jestem pewien teraz, ze muszę mieć zrobiony taki sam zabieg w mojej chacie. Tutaj żaden hydraulik nie myśli o takich sprawach, co gorsze nie jestem pewien czy instalacja nie była napełniona woda z uzdatniacza solnego, masakra. Po pięciu sezonach grzewczych, zapotrzebowanie na paliwo przekroczylo 100% a ja durny myślałem, ze to wina kaloryczności pelletu.

  • @wypyszny3482
    @wypyszny3482 ปีที่แล้ว

    Mam starą instalacje zbiornik wyrównawczy na strychu, jakieś porady mógłbym prosić?

  • @jakubszczerbal7345
    @jakubszczerbal7345 4 ปีที่แล้ว

    A dałoby się tego wszystkiego uniknąć gdyby chociaż wlać inhibitor przy odpaleniu instalacji, pomijam fakt, ze instalacje trzeba zagrzać i wypłukać ale inhibitor zatrzymuje często dalsze wytwarzanie osadów a filtry i odmulacze są w stanie to wyłapać

  • @smartinstalatorask6788
    @smartinstalatorask6788 3 ปีที่แล้ว +2

    Witam, jakiej jest mocy pompa hydroforowa, której używasz do płukania instalacj?
    Pozdrawiam, super prace wykonujesz👍
    Prowadzenie kanału i prowadzenie działalności to dla mnie kosmos👏👏👏

  • @krzysztofcz_ski9670
    @krzysztofcz_ski9670 3 ปีที่แล้ว +1

    Co to jest za tester do wody?

  • @wwaldes
    @wwaldes 2 ปีที่แล้ว

    Stasiu czy warto wrzucić tabletki kalgonu do takiego filtra aby ten kalgon sobie popływał w instalacji?

  • @edwardmadry4299
    @edwardmadry4299 3 ปีที่แล้ว +1

    Może napełnić instalację deszczówką? Powinna być miękka i czysta

  • @KrzysztofKiedos
    @KrzysztofKiedos 4 ปีที่แล้ว +4

    Coś tu nie tak. Ja mam instalację 15 lat i kocioł gazowy. Nigdy nie czyściłem wymiennika instalacja normalnie działa. Jak to możliwe??? Woda u mnie to jest twarda 15st, podłogówka i grzejniki.

    • @kolys1
      @kolys1 4 ปีที่แล้ว

      a jest inhibitor?

  • @jandurlak9994
    @jandurlak9994 ปีที่แล้ว

    Witam na jakim obszarze Pan wykonuje takie czyszczenie prosił bym o numer telefonu pozdrawiam

  • @BartekBuduje
    @BartekBuduje 4 ปีที่แล้ว +4

    Super materiał! W moim domu od września działa ogrzewanie podłogowe. Źródło ciepła to PC a podłogowe zalane jest dość twarda wodą z wodociągu. Podpowiesz co teraz zrobić? Czego użyć i w jakiej kolejności?

    • @zolwzolwzolw3504
      @zolwzolwzolw3504 4 ปีที่แล้ว +2

      Również podłączam się do pytania.

    • @dariuszukasiewicz117
      @dariuszukasiewicz117 4 ปีที่แล้ว

      Dodaj inhibitor korozji odpowiedni do twojej instalacji. Pamiętaj że nie każdego środka możesz użyć ,zależy to materiałów z których została wykonana. Nie opróżniają instalacji z obecnego zładu, w nim już doszło do wytrącenia się związków. Wymiana wody to kolejna partia minerałów.

    • @BartekBuduje
      @BartekBuduje 4 ปีที่แล้ว

      @@dariuszukasiewicz117 tylko jak go dobrać?

    • @robertsolarz9016
      @robertsolarz9016 3 ปีที่แล้ว

      @@BartekBuduje wszystkie inhibitory korozji sprawdzają się w takich układach,jaki byś nie kupił.
      Nie na sensu przepłacać za jakieś mega profesjonalne,bo tak naprawdę niczym się nie różnią od tych wiele tańszych
      Możesz kupić Noksonn'a,Anty-kor,Stallox,czy jakikolwiek inny.
      Na sto procent zabezpieczy układ przed korozją,zapewni czystość,bo do tego celu zostały stworzone.
      Im więcej różnych metali w układzie,tym bardziej wskazany jest inhibitor.

  • @dziadWSZEWIED
    @dziadWSZEWIED 3 ปีที่แล้ว +1

    40:40 to jest black goo a nie zadne elementy żelazne

  • @shagopierwszy
    @shagopierwszy 3 หลายเดือนก่อน

    18 lat temu napełnili mi układ kranówką. Do dziś piec na ekogroszek i teraz na pelet. Pompy obiegowa i do wody. Grzejniki na rozdzielaczach. Żadnych problemów. Jak to się mogło stać.

  • @monikagajdzik8273
    @monikagajdzik8273 2 ปีที่แล้ว

    pytanie to jaka powinna być maksymalna przewodność wody demineralizowanej

  • @MasuMaurycy
    @MasuMaurycy 4 ปีที่แล้ว

    I takiego złoża potrzebuję prywatnie, żeby nie inwestować w DEMI ani nie łapać deszczówki.
    Wychodzi mi ok 1m3 zładu a wodę we wiosce z ostaniach pomiarów to mam +- 900uS, bez komentarza co do dH.
    Podziwiam rzetelną i fachową pracę panie Stanisławie !
    Ps. z pomp c nam zabrali wzierniki, ale zostały nam patenty do konwencjonalnego centralnego, pozowlę sobie odgapić patent z cartridżami od filtrów.

    • @MasuMaurycy
      @MasuMaurycy 4 ปีที่แล้ว

      Panie Stanisławie pomierzył by Pan przewodność po tej żywicy ?

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Pomierzę
      pozdrawiam wszystkiego dobrego.

  • @szczurek086
    @szczurek086 4 ปีที่แล้ว +2

    Jakie rury do podlogowki są lepsze z wkładka aluminiowa czy bez? Pozdrawiam

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว +3

      szczurek086 Rury bez wkładki mają większą sprawność

    • @szczurek086
      @szczurek086 4 ปีที่แล้ว +1

      @@StanisawMigas aha, a rozdzielacz jaki proponujesz, że stali nierdzewnej czy lepiej mosiądz?

  • @SebastianOO7
    @SebastianOO7 4 ปีที่แล้ว +2

    To jest kamień kotłowy. Identyczne "coś" jak to osadza się w bojlerze z grzałką elektryczną. W 100l zbiorniku po 10 latach nazbierało się 15 litrowe wiaderko tego syfu 😀

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie tak

    • @nolem1
      @nolem1 4 ปีที่แล้ว +4

      Ale do bojlera dopływa ciągle świeża woda z nowymi porcjami "kamienia". W instalacji CO powinna wytrącić się skończona ilość tego osadu.

    • @januszbudowniczy30
      @januszbudowniczy30 4 ปีที่แล้ว +1

      @@nolem1 no właśnie przecież kamień nie tworzy się w nieskończoność. Mam taki separator flamco, spuszczałem już z niego kilka razy wodę i była w miarę czysta. A u mnie grzeje grzałka elektryczna to kaamienia powinno się wytrącać dużo więcej bo mam twardą wodę. Może założę po drugiej stronie pieca mechaniczny filtr siatkowy :)

    • @robertsolarz9016
      @robertsolarz9016 3 ปีที่แล้ว +1

      @@januszbudowniczy30 ,po jakim okresie użytkowania,w nowej,czy starej instalacji?
      Pozdrawiam.

    • @januszbudowniczy30
      @januszbudowniczy30 3 ปีที่แล้ว +1

      @@robertsolarz9016 teraz będzie trzeci sezon, instalacja nowa 100% podłogówki w pexie

  • @marekczarnecki9214
    @marekczarnecki9214 2 ปีที่แล้ว

    Panie Staszku o twardości mówimy pH czy TH a może °dH można również °fH? No pH to raczej nie.

  • @dawidros6269
    @dawidros6269 4 ปีที่แล้ว +1

    Gdzie można znalesc tkiego fahofca

  • @ninakukulska88
    @ninakukulska88 3 ปีที่แล้ว +1

    Jaki jest koszt takiej usługi?

  • @zubamateusz
    @zubamateusz 4 ปีที่แล้ว +5

    Ten film przekonał mnie żeby założyć podłogowke elektryczna. Jezu ile tu zaworków siłowników rotametrow i na jak wiele sposobów można sobie zepsuć ogrzewanie. Wolę płacić więcej ale mieć święty spokój z kamieniem i bardzo kosztownym wymienianiem wymienników ciepła i czyszczeniem instalacji. Chryste toż to szok , że ludzie jeszcze instalują miliony ruchomych rzeczy w tych kotłowniach....

  • @grzegorzgospodarczyk3878
    @grzegorzgospodarczyk3878 4 ปีที่แล้ว +1

    szacun

  • @robert1508
    @robert1508 4 ปีที่แล้ว +1

    Ktory filtr jest lepszy sentinel czy flamco? bo jutro zamierzalem zamowic flamco smart vent a teraz nie jestem juz taki pewny.

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Robert Kaźmierczak Jeśli chodzi o Separator cząstek stałych to sentinel vortex robi naprawdę dobrą robotę 👍

    • @robert1508
      @robert1508 4 ปีที่แล้ว

      @@StanisawMigas To prosta instalacja kocioł gazowy dwufunkcyjny 30kW jeden obieg grzewczy 7 grzejnikow.
      Ktory filtr powinienem kupic?
      pozdrawiam

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli to jest instalacja grzejnikowe to polecałbym Sentinel vortex 500
      Robi naprawdę dobrą robotę w instalacji👍

    • @robertsolarz9016
      @robertsolarz9016 3 ปีที่แล้ว

      Ale nie wyłapuje wszystkiego,lecz tylko to,co ma postać metalu.
      Tam jest jeden wielki magnes,nic więcej.
      Idealny do starych instalacji na stalowych rurach,ale w nowych już tak dobrze się nie sprawdza.
      Nie wyłapuje pakuł,kamienia kotłowego, opiłków miedzi,czyli wszystkiego tego,czego magnez nie przyciąga.

  • @sutanzotarasia7799
    @sutanzotarasia7799 8 หลายเดือนก่อน

    Ja po 20latach mam raptem trochę bardziej żółtą wodę od miedzi i troszkę czarnego osadu z żeliwa

  • @Kris1100101
    @Kris1100101 4 ปีที่แล้ว +2

    Twardość wody mierzymy w dH. Ph to wskaźnik kwasowości. Natomiast uzdatniacze powodujæ zmiękczanie wody to dlaczego nie nadajæ się do napełniania instalacji CO? Przecież złoże żywiczne i filtr węglowy zatrzymuje magnez wapń i żelazo i inne śladowe z wody w znacznym stopniu i powoduje zmniejszenie przewodności wody

    • @grzegorzbrodowski
      @grzegorzbrodowski 2 ปีที่แล้ว

      zmiękczacz jonowymienny wprowadza sód z soli a on rozpuszcza aluminium i podnosi przewodność. Używa się wody demineralizowanej.

  • @pablox11NEW
    @pablox11NEW 4 ปีที่แล้ว +1

    Ale szmeling u mnie po roku też był taki syf że nie mogłem w to uwierzyć. wypłukałem używam inhibitorów filtrów 1 mikron magnesik neodymowy na spodzie filtra efekt krystaliczna woda po roku.

    • @robertsolarz9016
      @robertsolarz9016 3 ปีที่แล้ว

      Jaki inhibitor wlałeś?

    • @pablox11NEW
      @pablox11NEW 3 ปีที่แล้ว

      @@robertsolarz9016 Wlałem najtańszy ale problem był aby to wypłukać.

    • @pablox11NEW
      @pablox11NEW 3 ปีที่แล้ว

      @@robertsolarz9016 Najpierw kup płukankę odkamieniacz dobrze wypłukać później inhibitor kilka miesięcy i powtórzyć od nowa.

    • @robertsolarz9016
      @robertsolarz9016 3 ปีที่แล้ว

      U mnie nowy układ, więc nie ma z czego płukać.
      Woda,miękka plus inhibitor i musi być ok.

  • @jerzol_KOMINIARZ
    @jerzol_KOMINIARZ 3 ปีที่แล้ว +2

    Wszystko super ale proszę lepiej nie wypowiadać się na temat "zmiękczania wody, zasolenia !!, twardości itd " :-)) Widać że to najsłabsza strona i można sią łatwo zbłaźnić :-))

    • @ITTom
      @ITTom 3 ปีที่แล้ว

      No właśnie tak się zastanawiam co ma uzdatnianie(zmiękczanie) wody do zasolenia. To, że do uzdatniacza wody używa się soli nie oznacza że sól przedostaje się do wody. Solanka używana jest do regeneracji złoża zmiękczającego. Pozatym nie rozumiem o co chodziło z tą elektrolizą? Gdzie w kotle gazowym ma zachodzić elektroliza? No chyba że chodzi o bojlery z ochroną anodową, ale tu nie zostało to powiedziane. Nie krytykuje tylko się pytam. Jeśli się myle proszę mnie poprawić.

  • @wojtekczarnecki8153
    @wojtekczarnecki8153 4 ปีที่แล้ว +2

    Jesli myslisz że wypłukałeś tą instalacje dobrze to jesteś w błędzie brudy wrzuciło do grzejników a te sklepowe inhibilatory to nic nie dają , jedynie inhibilator przemysłowy daje rade ale jest bardzo drogi i nie dostępny w małych opakowaniach. Jak chcesz to zdemontuj jeden grzejnik i wylej z niego wodę to zobaczysz o czym mówię.Pozdrawiam

  • @pablox11NEW
    @pablox11NEW 4 ปีที่แล้ว +1

    Tyle kasy wydali na podłogówkę i nie dodali inhibitora delilizm?

    • @on9676
      @on9676 4 ปีที่แล้ว +4

      panie,1 litr kosztuje ok 150 zł,a pójdzie ze 2 lub 3 ? a ile za tą usługę? podpisują cyrograf, że za drogo a po 3 latach wymiennik za ponad 1000 zł do grubego czyszczenia,i od 300 zaczyna się materiał... Polak jest bogaty,bo płaci dwa razy

  • @marcinkonsek5871
    @marcinkonsek5871 4 ปีที่แล้ว

    Panie Stanisławie,jaką wodą najlepiej napełnić układ z pompą ciepła,wymiennikiem płytowym,piony pp,100% podłogówka,rozdzielacze z nierdzewki ?

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Marcin Konsek Można napełnić kranówką z dodatkiem inhibitorów korozji , Można napełnić przez taki nabój jak pokazałem z żywicą jono wymienną lub zamówić wodę kotłową

    • @marcinkonsek5871
      @marcinkonsek5871 4 ปีที่แล้ว +2

      @@StanisawMigas
      Rozumiem.Nurtuje mnie jeszcze kwestia czy mimo iż instalacja została zalana kranówką to czy przy regularnej konsewacji separatora można było uniknąć tego co na filmie ?

  • @madmax1810
    @madmax1810 4 ปีที่แล้ว

    Witam
    Będę miał ogrzewanie podłogowe i PC, pewnie zalane będzie to woda z wodociągu, pytanie czy dawać jakieś inhibitory ? woda w co będzie miała max 40st C , a może kupić wodę zdemineralizowaną? Te 100 - 150 litrow to i na cpn-ie można kupić

    • @dariuszukasiewicz117
      @dariuszukasiewicz117 4 ปีที่แล้ว

      Kranówka lepsza. Demineralizowana woda stanie się dobrym elektrolitem jak zacznie przyjmować różne kationy z instalacji

    • @radzio132
      @radzio132 4 ปีที่แล้ว

      @@dariuszukasiewicz117 a po uzdatnieniu jej w sposob jak na filmie powinna sie nadac, prawda?

  • @jarotechnikagrzewcza5919
    @jarotechnikagrzewcza5919 3 ปีที่แล้ว

    czy polecasz zalewanie instalacji wodą kotłową czy woda kran + inhibitor ?

  • @krisbuchta782
    @krisbuchta782 4 ปีที่แล้ว

    Witam. Ciekawy material. Dzieki. Mam pytanie. Chce zmienic ogrzewanie z olejowego na pc. Instalacja grzejnikow, czyszczona i przeplukana fernox. Przy okazji zmierzylem przeplyw "pompa, Grundfos UPS25-40" i mam okolo 17 litrow/min. Czy taka ilosc wody jest wystarczajaca? Pc bedzie miala maly bufor 50l. Prosze o opinie fachowca. Dziekuje i pozdrawiam

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Kris Buchta witam proszę o kontakt na priv to porozmawiamy

  • @JaJa-kh3bu
    @JaJa-kh3bu 4 ปีที่แล้ว +2

    A jakby w ten korpus włożyć zwykły filtr mechaniczny?

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Szybko się zapcha i zmniejszy przepływ

    • @dariuszukasiewicz117
      @dariuszukasiewicz117 4 ปีที่แล้ว

      @@StanisawMigas za to wyłapie cząsteczki o mniejszej średnicy , tak działają odmulacze

  • @dupowlaz1980
    @dupowlaz1980 3 ปีที่แล้ว

    Czy można taki inhibitor wlać przez naczynie wzbiorcze na strychu?

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  3 ปีที่แล้ว +3

      Raczej nie ponieważ nie ma przepływu wody w naczyniu i tym samym roztwór nie rozprowadzi się po instalacji

  • @piter.m
    @piter.m 3 ปีที่แล้ว

    Czy Pana servis siega do małopolski ?

  • @therednask
    @therednask 4 ปีที่แล้ว +1

    A może to są glony połączone z zanieczyszczeniem , w chłodzeniu wodnym też to w ten sposób syfi i trzeba układ czyścić , ale nie tyle i nie tak szybko .

  • @TheBestMrBean
    @TheBestMrBean 3 ปีที่แล้ว

    A co z kamieniem w CWU?

  • @grbambo6284
    @grbambo6284 4 ปีที่แล้ว +2

    Prosze go pro na głowe kupic bedzie pieknie i wygodnie

    • @tristankordek
      @tristankordek 4 ปีที่แล้ว

      Go Pro to drogi złom

    • @grbambo6284
      @grbambo6284 4 ปีที่แล้ว

      @@tristankordek to ci innego ale bedzie lepiej z głowy kamerowac niz z reki

  • @dariuszukasiewicz117
    @dariuszukasiewicz117 4 ปีที่แล้ว +2

    Zanim zaczniecie panikować poczytajcie np. www.instalator.pl/2019/02/zlaczki-i-rury-laczenie-a-korozja/

  • @pheoonixx
    @pheoonixx 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Bardzo fajne filmy. Co do uzdatniania to chyba jakiś błąd się wkradł bo właśnie żywica jonowymienna powoduje to że wymienia ona jony magnezu i wapnia na jony sodu. Więc stwierdzenie że nie można wlewać w obieg wody z zmiękczacza jest zaprzeczeniem samego siebie. Chyba że jest o czymś czego nie wiem. Oczywiście jeśli ktoś zejdzie z ph poniżej 8.5 to zmiękczacz narobi szkód. Proszę poprawić mój tok myślenia jeśli się mylę. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy :)

  • @kaktus7283
    @kaktus7283 3 ปีที่แล้ว

    jak wapienna wode ma w studni , i taka napelnil , to nie dziwota , mog kupic destylowana do ukladu , ja mam trzynascie lat kranowe , ale z wodociagu

  • @grzestel
    @grzestel 3 ปีที่แล้ว +2

    A nie lepiej założyć zmiękczacz na cała instalację

  • @papajpapaj3426
    @papajpapaj3426 3 ปีที่แล้ว

    Witam. Jestem ciekaw, co Pan myśli, o napełnieniu instalacji płynem do chłodnic samochodowych? Pomińmy kwestie finansowe, interesuje mnie bardziej czy nie będzie wchodzić w jakieś reakcje chemiczne z materiałem instalacji (miedź, nierdzewka, plastik)? Pozatym byłaby to ciekawa alternatywa jak właściciel wyjedzie i nagle zabraknie prądu (piec i instalacja nie działają, ale jednak też i nie zamarznie!). Z tego co wiem ma też lepsze właściwości przewodzenia termicznego (lepiej odpiera ciepło ze źródła, bo przecie musi dbać o silnik), więc tym bardziej mogło by się nadać. A i może tyle szlamu by nie powstawało co na prezentowanym filmie.
    Czekam na odpowiedź z Pańską opinią.
    Pozdrawiam

    • @piotrmatki
      @piotrmatki 3 ปีที่แล้ว +1

      Witam, płyn (dobry płyn) ma ocz właściwości antykorozyjne wszelkiego typu , ale ma za zadanie chłodzić, a CO jest po to by nam służyło grzejąc ....
      Robiliśmy kiedyś w warsztacie pomiary wskaźnika temp na desce rozdzielczej auta z podpiętym komputerem diagnostycznym i zalewaliśmy różne płyny( zaczynając od kranówki) kończąc na płynach z górnej półki + dodatek do rajdówek. Różnica temperatur jednakowo obciążonego silnika wynosiła 12.4 °C a wskaźnik na desce ledwo drgnął...
      Co najciekawsze zrobiła się kolosalna różnica temp oleju w silniku ...
      Reasumując więc, zdecydowanie NIE polecam
      Pozdrawiam

  • @jerzydawid7819
    @jerzydawid7819 3 ปีที่แล้ว

    Rozbieralem wymienniki tak zapchane ze juz pompa nie dawala rady kociol zatrzymywal sie awaryjnie.

  • @INPREM-KamilZielazek
    @INPREM-KamilZielazek 4 ปีที่แล้ว +1

    Wow! Udostępniłem u siebie na FB :) Pozdrawiam!

  • @miguelmiguel9641
    @miguelmiguel9641 4 ปีที่แล้ว +1

    👏👏👏👍👍

  • @dareksobczak9451
    @dareksobczak9451 4 ปีที่แล้ว +2

    Ten wynalazek z pąpą to dno ciesz się że nie zabiłeś nią instalacji, powinna być 2 kierunkowa tak jak ma Rydgid mniejsza moc lecz wali w 2 kierunkach na zmianę przez co wszystko zrywa

  • @KrzysztofKiedos
    @KrzysztofKiedos 4 ปีที่แล้ว

    W czajniku po przegotowaniu 500L nie ma tyle kamienia. Tam chyba z 10 razy była wymienia te woda w instalacji.

    • @StanisawMigas
      @StanisawMigas  4 ปีที่แล้ว

      Nigdy nie była wymieniana a pracowała tylko jeden sezon

    • @romanszada2386
      @romanszada2386 3 ปีที่แล้ว +1

      spytaj babci czy dziadka jak w czajniku stalowym ( dawniej takie były) gromadził się na dnie kamien kotłowy - mozna było stuknąć młotkiem w dno czajnika i kamień odleciał gdyz ten kamień to był dobry izolator ciepła i nie puszczał ciepła z ognia i trzeba było dłuzej czekać by woda się zagotowała Natomiast dzisiejsze są z duraluminium który nie "łapie" tego kamienia wodnego a woda w nim gotowana zostawia jedynie popielaty nalot który nie izoluje przepływu ciepła z ognia do czajnika i woda szybciej się zagotuje

  • @pawekobylarz2502
    @pawekobylarz2502 4 ปีที่แล้ว +3

    Instalacja na PP? Wyrabia? Czasami mam wrażenie że robisz w reklamie!!

    • @siwak15
      @siwak15 4 ปีที่แล้ว

      Jakaś opinia na temat rur PP ? Czy lepiej coś innego ?

    • @pawekobylarz2502
      @pawekobylarz2502 4 ปีที่แล้ว

      siwak15 chodzi mi o zasilanie belki, że PP zgrzewany, że w miejscu zgrzewu jest zwężenie jak pexie zaciskanym. Stosujesz rurę PP 32 w miejscu gdzie zgrzewasz robi się 16-18 i tak oto miało być 32 a jest jak jest!

    • @SsEeBbEeXx
      @SsEeBbEeXx 4 ปีที่แล้ว +4

      @@pawekobylarz2502 Głupoty gadasz, jak nie potrafi się zgrzewać i ciśnie się na "pałę" rurę PP w złączkę to zrobi się kołnierz w środku, jak zrobisz to z głową to średnica się nie zmniejszy nawet o 1mm! Kwestia doświadczenia, dla mniej ogarniętych amatorów proponuje znaczyć sobie na rurze pp ile ma wejść w zgrzewarkę i tyle samo wsadzić w złączkę.
      Gdyby twoja teoria była prawdziwa to z PP20 w środku zrobiłoby się 6-7mm średnicy, chyba z pexem coś się Ci pomyliło.