Jak inwestować w obligacje skarbowe

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ก.ย. 2024
  • Jak inwestować w obligacje skarbowe 23.03.2023
    LIVE zupełnie wyjątkowy. Prawie wcale o funduszach, za to na pierwszym planie instrument bardziej do oszczędzania niż inwestowania.
    I to nie jeden!
    Skarbowe obligacje detaliczne w różnych odmianach. Bardzo praktyczny przewodnik po różnych wcieleniach jednego z najbezpieczniejszych sposobów lokowania pieniędzy.
    Obligacje detaliczne - jak na nich zarabiać i co można z nich wycisnąć?
    📣 Czym różnią się od siebie obligacje detaliczne?
    📣 Jak je wybierać?
    📣 Czy zawsze inflacyjne będą lepsze?
    📣 Czy można krótkoterminowo inwestować w obligacje detaliczne?
    📣 W czym obligacje detaliczne są lepsze od lokat i funduszy?
    📣 Strategie oparte na obligacjach detalicznych.
    Rozmawiamy na żywo i liczymy na Wasze opinie i pytania dotyczące inwestowania w skarbowe obligacje detaliczne
    Grzegorz Raupuk,
    Robert Stanilewicz
    Zapraszamy!!
    KupFundusz.pl to nowoczesna, w pełni internetowa platforma do samodzielnego inwestowania w fundusze, wyposażona w unikatowe narzędzia do ich analizy, porównania i testowania. 📈
    Oferujemy dostęp do ponad 400 funduszy inwestycyjnych krajowych i zagranicznych z 21 TFI. Nie pobieramy opłat dystrybucyjnych!
    👌 Aby rozpocząć inwestowanie w fundusze, wystarczy się zarejestrować ➡️ www.kupfundusz...

ความคิดเห็น • 19

  • @urszulaorlinska4250
    @urszulaorlinska4250 ปีที่แล้ว +2

    Dziekuje, swietna prezentacja!

  • @buzzword2345
    @buzzword2345 ปีที่แล้ว +5

    Dzięki za odcinek. Oglądałem z powtórzenia i nie wpisałem na żywo kilku uwag. Czegoś czego mi zabrakło to zwrócenia uwagi na to że obligacje indeksowane inflacją są bodaj jedynym instrumentem który jest właściwie niezależny od decyzji banku centralnego. Wszystkie obligacje hurtowe/korpo mają większe lub mniejsze ryzyko stopy, obligacje referencyjne sa indeksowane wprost stopą NBP, obligacje TOS też raczej maja oprocentowanie będące pochodną stopy a z tego całego spektrum obligacji jedynie nierynkowa stopa inflacji to coś czego NBP nie wyznacza i bezpośredniej kontroli nad tym nie ma (choć może na ta inflacje wpływać rzecz jasna, ale jak widać nie za bardzo chce i może). Pewnie w lajvach było widac mój sceptycyzm co do determinacji banku centralnego w walce z inflacją i bardzo dużą część portfela postanowiłem ulokować w EDo . Było troszkę nieistniejących już TOZ, ale szybko sprzedałem bo to była strata czasu tak naprawdę. To był jak się okazuje dobry ruch, ale stałem się też ofiarą tego o czym w programie wspomniano. w 2018 kupowałem COI za relatywnie dużą sumę i pech chciał że w okresie najwyższej inflacji w 4 kwartale 2022 skończyło mi się kilkadziesiat tysięcy i jednak postanowiłem zrolować. Teraz można powiedzieć że to byl idealny czas na kupno funduszy dłużnych, ale jak to zwykle bywa często wtedy włącza się myślenie wsteczne.
    Mimo wszystko podzielam zdanie że z inflacją łatwo nie będzie i przy tych rentownościach to raczej nie ma co się spodziewać wielkiej hossy na funduszach. Ewentualnie mozna podkupować lokalne górki rentownosci w nadziei że za jakiś czas jednak ta inflacja wróci do celu choć widoków na razie na to nie ma. Kłopotem jest też to że TBSP, które jest głównym benchmarkiem funduszy jest indeksem stosunkowo mało agresywnym obecnie więc odrabianie inflacyjnych strat z duration 3.7 będzie długotrwałe. Ja obstawiam że po wyborach to jednak ktokolwiek nie wygra to będzie musiał robić porządki i ta inflacja spadnie bo chyba nikomu nie zalezy na scenariuszu grecko-tureckim. Dlatego mam trochę funduszy dłużnych, z detalicznych tylko EDO/COI i do tego podkupuję akcje. Jak to się mówi gdy ci zawiążą oczy w środku pola to jak pójdziesz prosto to w końcu na jakieś drzewo trafisz. Zdywersyfikowany portfel coś tam zapracuje, a prognozowanie w tym obecnym otoczeniu jest niezwykle trudne bo już tylu mądrzejszych nie trafiało z prognozami t co dopiero ja. Za surowce się jedynie nie biorę bo to nie moja bajka.
    Akcje prędzej czy później zaczną zarabiac a obligacje jak już banki centralne skończą podwyżki mimo że będą może przynosić realnie straty to odzyskają odwrotną korelację z akcjami co było już widać przy stresie bankowym więc moze jakimś tam amortyzatorem będą, ale na powrot do scenariusza znanego z początki XXIw gdzie mieliśmy ciągły spadek rentownosci to na razie nie ma co liczyć.
    warto też dodać że EDO już po 4 latach można sprzedać, zapłacić opłatę karną i mamy i tak więcej niż cOI trzymane do wykupu. zwłaszcza przy tak wysokiej inflacji i kumulacji odsetek. Te 2zł już nie znaczy tak wiele jak kiedyś choć te sprzedawane z oprocentowaniem 1.7% no to jednak będzie bolało jak się ponad rok zarobku odda w postaci kary. Liczyłem ostatnio moje EDO kupione w kwietniu 2019 i wyszło mi że inflacja do 2022 wyniosła z tego co jeszcze pamiętam 17.7 (nieskumulowana - za miesiace kwiecień, luty, luty, luty)) a w te 4 lata stopa zwrotu to 24.65%. Fakt. Po odjęciu podatku to już nie jest jakaś rewelacja, ale w tych czasach trudno o coś lepszego . I teraz jeszcze następny rok wypadło 19.9%. Toż to prawie zarobek jak na akcjach. niestety konczą mi się znów 4-latki w czerwcu i czeka mnie decyzja co dalej.
    Dlatego jak ktoś chce mieć spokój z inflacja to kupuje się EDO a nie COI bo te ostatnie to obligacje rentierskie. Swoją droga to myślałem że DOR właśnie skrót Dwuletnie Oszczędnościowe Rentierskie.
    jeszcze mi się przypomniało że niesławny prezes Getbacku, który siedzi w areszcie, zapytany kiedyś o to w co lokuje swoje oszczędnosci odpowiedział krótko - w obligacje detaliczne :-)´. Taki to był pomysłowy Dobromir

    • @mietekmietczynski1518
      @mietekmietczynski1518 ปีที่แล้ว +4

      To dobrze dla oglądających później że napisałeś komentarz pod odcinkiem offline. Można przeczytać ciekawe treści 😊

    • @arekstawiszynski7372
      @arekstawiszynski7372 ปีที่แล้ว

      @@mietekmietczynski1518 Timber, Ty to chciałeś zmieścić na czacie !!!???

    • @buzzword2345
      @buzzword2345 ปีที่แล้ว

      @@arekstawiszynski7372 A dałoby się? No raczej nie. Właściwie chodziło tylko o pierwszą kwestię, ale jak się rozpiszę to już leci.

  • @sawomirbogusawski8009
    @sawomirbogusawski8009 ปีที่แล้ว +1

    Panie Grzegorzu,
    nie zdążyłem, ale fajnie gdyby do tego podsumowania na Pana blogu można dołączyć przewidywaną aktualnie (przez NBP + ew. 'sceptyków') projekcje inflacji na 3-4 lata zwłaszcza z rozbiciem na miesiące/kwartały najbliższego roku,dwóch.
    Bardzo dziękuję za kolejną świetną "puszkę wiedzy"

  • @arekstawiszynski7372
    @arekstawiszynski7372 ปีที่แล้ว

    Niektórzy myślą, że kupując raz obligacje można do nich w ciągu całego okresu dopłacać jak do konta, czy lokaty, a na koniec, w dniu wykupu wypłacić wszystkie środki! A Pan Grzegorz ma obiekcje, że podaje zbyt wiele informacji, które mogłyby namieszać. To i tak jedynie wiedza w pigułce. Dziękuję za odcinek. Pozdrawiam

  • @KamilMauel
    @KamilMauel ปีที่แล้ว

    Obligacje detaliczne można też zbyć na rzecz osoby 3-ciej np. w placówce jednego z dwóch wiadomych banków. Jaka jest swoboda co do ustalonej ceny?

  • @its_nucxai6588
    @its_nucxai6588 ปีที่แล้ว +1

    Errata jest zupełnie niepotrzebna. Wiadomo przecież że chodzi o 2% od 100 zł nominału obligacji, czyli właśnie 2 zł.

  • @arekstawiszynski7372
    @arekstawiszynski7372 ปีที่แล้ว

    Czy podczas rolowania na konto wracają kupony pomniejszone o podatek, a kupowana jest taka sama ilość obligacji w cenie nominału /z bonusem za rolowanie/? Za bonus też jest pobierany podatek 2gr ? ; )

    • @SzymonPrzybylski
      @SzymonPrzybylski ปีที่แล้ว

      Rolowanie to w liście emisyjnym „zamiana” i działa tak jak piszesz. Jeśli chodzi o podatek, to tak musisz go zapłacić bo dyskonto to też zysk.

  • @SzymonPrzybylski
    @SzymonPrzybylski ปีที่แล้ว

    Mam jeszcze jedną erratę. Inflacja, dla obligacji o nią indeksowanych, przy drugim okresie odsetkowym i kolejnych jest opóźniona o dwa miesiące. Czyli przy obligacjach z marca 2023 w drugim okresie odsetkowym będą one indeksowane o inflację ze stycznia 2024.

    • @buzzword2345
      @buzzword2345 ปีที่แล้ว

      Ma to swoje zalety. Na wyliczenie pierwszej indeksacji po stałym kupownie realnie czekamy 10 miesięcy a nie 12 więc trochę ten czas się skraca.

    • @SzymonPrzybylski
      @SzymonPrzybylski ปีที่แล้ว

      @@buzzword2345 czekamy tyle samo, bo wyższe odsetki będą naliczane dopiero po 365 dniach od kupna.
      W obliczu spadającej inflacji jest to zaleta, a przy rosnącej wada.

    • @buzzword2345
      @buzzword2345 ปีที่แล้ว +1

      @@SzymonPrzybylski Mam trochę inne podejście do tego zagadnienia. kupując obligację indeksowaną niekoniecznie na pierwszym miejscu zastanawiam się jaka będzie inflacja. niska czy wysoka, choć jak ją kupuję to znaczy że sie czegoś jednak obawiam (raczej podwyższonej inflacji). Ja ją kupuję po prostu po to aby przed jakąkolwiek inflacją się ochronić. Dlatego też każde wyliczenie inflacji powinno po prostu nastąpić jak najszybciej a to kiedy już się zacznie realnie naliczanie indeksacji to sprawa drugorzędna. Po prostu część posiadanych środków chcę mieć w części która bedzie jakos chroniona przed tą oficjalną inflacją bo niekoniecznie wszystko chce mieć na rynkach kapitałowych. Ten pierwszy okres jest generalnie największą wadą tych obligacji. Zresztą wycwaniaczyli się tak że marże ponad inflację jeszcze nie powróciły do tych sprzed 4 lat i mimo że inflacja zaiwania to marża jedynie 1.25.

  • @arekstawiszynski7372
    @arekstawiszynski7372 ปีที่แล้ว

    Całe inwestowanie w obligacje rozbija się o zwykłą kartkę papieru, ołówek i kalkulator. A człowiek leniwy, wierzy "mędrcom", którzy udowadniają, które instrumenty są najintratniejsze. Dziękuję za tabele porównawcze. To jeden z atutów tego kanału.

    • @buzzword2345
      @buzzword2345 ปีที่แล้ว

      To weź jeszcze oblicz tym ołówkiem inflację w następnych 4 latach o już w ogóle wszystko bedzie proste i oczywiste. A niestety nie jest. Jedyną obligacją w której możesz dziś policzyć przyszłą stopę zwrotu to TOS (chyba 5.9 netto). Reszta wszystko indeksowana stopą. Albo inflacji albo NBP a te sa dla nas nieprzewidywalne a wobecnym otoczeniu ekstrremalnie trudne. Sądząc z wyniku funduszy dłużnych to kłopoty z prognozowaniem tendu inflacji mają nawet zawodowcy bo rozstrzał duży i widać że niektórzy podchodzą do ryzyka stopy procentowej jeszcze bardzo konserwatywnie

    • @arekstawiszynski7372
      @arekstawiszynski7372 ปีที่แล้ว

      @@buzzword2345 Po internecie są rozsiani ludzie, którzy przyjmują pewne założenia i na ich podstawie udowadniają wyższość jednych aktywów nad innymi. A człowiek leniwy, zamiast policzyć różne opcje, przy różnych założeniach przyjmuje, że guru ma rację. O to mi chodziło, że trzeba polegać na samym sobie. Można założyć różną inflację, różne stopy i widać jak na dłoni, czy coś się może opłacić i jakie zagrożenia niesie niefortunny zbieg okoliczności. Pan Grzegorz wysilił się, by policzyć jak wypadają inwestycje w kwartalnych odstępach, co już daje jakikolwiek pogląd zmienności tych aktywów.
      Swoją drogą dlaczego dopiero teraz napisałeś, że nie tykasz surowców? O kilkanaście miesięcy za późno : (
      Teraz ciążą mi na inwestycji, jak wleczona za statkiem kotwica. I nie wiem, co z tym zrobić. Szkoda ruszyć, bo a nóż pójdą w górę? I tak czekam, aż Chiny ruszą z budownictwem, aż Amerykanom zacznie być zimno zimą. Już się naskakałem między inwestycjami, niestety z odwrotnym skutkiem. Kasa na szczęście nie jest ogromna, ale wiadomo, najbardziej szkoda tej niezarobionej.

  • @mariuszgajda4691
    @mariuszgajda4691 ปีที่แล้ว

    Inflacja za styczeń