📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK 📃Historia powstania kanału Z PORADNIKA ELEKTRYKA 👉patronite.pl/zpe_mk/description Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów, selektywności zabezpieczeń? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic. Wsparcie kanału na PAYMEDIA💰 www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka 👉O czym jest ten film❓ W tym filmie dowiesz się czy konieczne jest uziemianie punktu podziału PEN. Dowiesz się co się dzieje gdy nie mamy takiego uziemienia. Dowiesz się w jakich sytuacjach uziemienie jest niepotrzebne. Zapraszam! ⛔ UWAGA !!! ⛔ ⚠PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠ Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych. Pozostałe linki: 🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka 🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka 🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/ ⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/ 🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/
Jako stary elektryk lubię słuchać Twoich fachowych wykładów które pomagają nie popaść w wtórny analfabetyzm zawodowy. Niby wiemy ale dobrze odświeżyć wiedzę. Dzięki.
Super, że są fachowcy ze stażem, którzy chcą odświeżyć wiedzę. Nie znam nikogo z branży, kto ma na tyle otwarty umysł, żeby odświeżyć wiadomości, błyszczą głównie swoim doświadczeniem, niekoniecznie świeżym i nie koniecznie prawidłowym podejściem do nowych branżowych zagadnień.
Widać fachowość i kompetencję prowadzącego. Mądre materiały są potrzebne w odróżnieniu do mądrzenia się niektórych nieuków. Dziękuję za inicjatywę. Oby tak dalej.
Warto by wspomnieć o jeszcze jednej konsekwencji zaniku PEN na rozdziale np.w przypadku zerwania PEN lini napowietrznej: Mianowicie w instalacji budynku moze wystapic miedzyfazowe napiecie 420V na zaciskach L i N gniazd 1P.Pozdrawiam.
Super pomysł z Q&A! Popieram całkowicie! O "content" się nie martw :) ja sam mam kilka pytań na składzie i nie koniecznie z cyklu "odgrzewany kotlet" a raczej pokroju tego dzisiejszego. Dzięki za świetny materiał!
Bardzo fajna seria się zapowiada, idziesz w dobrym kierunku 😉 nie wiem czy był kiedyś odcinek ale może zrobisz odcinek poświęcony ogranicznikom przepięć połączony z testami/porównaniem różnych modeli dla instalacji jedno i trójfazowej
Bardzo ładnie widać to u mnie na obiekcie na okresowych pomiarach instalacji i urządzeń nN. Ze względu na strefę zagrożenia wybuchem kontrole przeprowadzamy co roku i bardzo widać zależność impedancji pętli zwarcia oraz stanu instalacji uziemiającej Dwa lata temu przy gdy było stosunkowo dużo opadów IPZ na obwodach 3F w układzie TNS o długości około 80/100m dla kabla YKYżo 5x2,5mm impedancja była na poziomie 1,5ohm. W zeszłym roku gdzie marzec był bardzo suchy i słoneczny impedancja była na poziomie 1,8/1,9. A w tym roku wymieniono na stacje transforamtorową i impedancja jest na poziomie 0,8 ohm
Fajnie ze poruszyłeś ten temat. Bardzo często pomijana kwestia podczas budowy... co dodam od siebie uziemienie rozdziału pen ma też bardzo ważne znaczenie z punktu bezpieczeństwa dla człowieka. Chroni nas jako odbiorców przed ewentualnością upalenia sie przewodu PEN po stronie energetyki a co za tym idzie chroni nas i urządzenia w domu.
"Upalenie" przewodu pen, po stronie 'energetyki', czyli jak rozumiem, za licznikiem, spowoduje przerwe w obwodzie i nie ma juz przed czym chronic. PE nie chroni urzadzen, zaden, PE ma chronic ludzi kiedy 'urzadzenie' juz jest uszkodzone i zagraza ludziom.
Zgadza się. I nie ma ględzenia i pseudonaukowych wywodów i robienia ze wszystkiego habilitacji, jakie zwykł czynić swym beznamiętnym głosem niejaki Jacek H07.
Prosto, krótko, rzeczowo, praktycznie. A nie jak u Jacka H07, z byle błahostki pseudonaukowy beznamiętny, rozwlekły wywód. Elektryka to nie mechanika kwantowa, tu większość zagadnień jest proste.
Dzięki za filmik👍 Myślę że odpowiadanie na maile czy komentarze w filmach jest dobrym rozwiązaniem. Ja na szczęście jak lałem ławy to pospawałem w 90% zbrojenie ze sobą i bednarke położyłem na to zbrojenie i też pospawalem do niego. Mam nadzieję że będzie dobrze 😊 Pozdrawiam 👍👍👍
W koncu znalazlem miejsce ze świetnymi poradnikami bez durnego abonamentu jak zapomnisz się wypisać na czas i widać, że robione przez profesjonalistę. Do tego te arkusze.. 🤩
Świetna forma przekazu. Ja borykam się z wymianą instalacji w bloku z lat '60. Tu niestety nie widzę możliwości uziemienia punktu podziału, no chyba, że przeciągnę linkę 16 na 3 piętro. Pozdrawiam.
Like, bardzo dobrze że na rysunku to pokazałeś ! jak byś zaznaczył który to punkt PEN na owym schemacie to już by nikt nie miał żadnych wątpliwości !. Dzięki
Dobrze zrobione. Szczególnie jeśli chodzi o rysunki i zaznaczanie w danej chwili to, o czym jest mowa. To bardzo podnosi wartość edukacyjną. Więc jestem za. Przy okazji zasugeruję, aby w przypadku tłumaczenia rzeczy np. na obiekcie, także wyraźnie pokazywać o czym mowa. Bo czasem na innych kanałach jest tak, że autor mówi, że "tu jest to, przechodzi tu, .." i równocześnie macha przed obiektywem dłonią, niby coś tam pokazując. A ponieważ kamera jest z pewnej odległości, to tak naprawdę nie wiadomo co Autor pokazuje. Więc może nie zawsze, ale w pewnych sytuacjach warto być jak Adam Słodowy i choćby kijem pokazywać omawiane rzeczy :)
Super seria. Pomysl na odcinek: Jakie pomiary instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym powinniśmy wykonać aby być w pełni pewnym co do jej wykonania. Jak te pomiary zrobić i jakie powinny byc wartości wyników aby stwierdzić że wszystko jest w porządku. Pozdrawiam
Świetny film. Może nagrałbyś materiał, w którym szczegółowo omawiasz wszystkie kwestie związane z przyłączaniem budynków do sieci ekektroenergetycznej, przeniesieniami liczników, wykonywaniem przyłączy itp.? No i kwestie związane ze zmianami przyłączeniowymi w budynkach wielolokalowych.. co kto kiedy gdzie i jak powinien zrobić? Co powinien zrobić elektryk, co inwestor, a co zakład energetyczny? Przyznam, że bardzo mnie ten temat interesuje a brak jest w sieci skonkretyzowanej wiedzy na ten temat..
Dobry materiał. Ja zawsze uziemialem oprócz GSU też PEN ponieważ zawsze tak miałem na projekcie ( przy tym typie sieci) . Przyłączy zrobiłem sporo jak i pomiarów. Pracowałem w firmie, która stawiała maszty do GSM. Uziomy zawsze robili fundamentowe.
Bardzo faja seria. Mi brakowało praktycznych filmików jak chodziłem do technikum. Przy okazji dla osobó które się budują pomocny bylby filmik o uziemieniu i LPS ;)
Apropo bolców uziemień itp. Nigdy nie zapomnę jak pojechałem na zlecenie "awarii" do klienta. Jak przyjechałem dowiedziałem się, że dwa dni wcześniej Panią domu poraził prąd w kuchni przy zlewie i.., że coś może być nie tak z nowo zakupioną zmywarką ( 2tyg użytkowania). Porażenie nastąpiło, gdy Pani jedną ręką trzymała się zlewu a drugą chciała odkręcić wodę w kranie, wypytałem czy w tym czasie zmywarka pracowała. Padła odpowiedź, że TAK. Sprawdziłem na szybko gniazdo podwójne z UZ przemierzyłem i pokazuję klientom na mierniku, że niewiedza i samowolne grzebanie w czymś na czym się nie zna może zabić. Na bolcu pełne 240V (gospodarz zrobił mostek z zacisku fazowego na bolec xD). Akcja z tego grudnia przed świętami. Jeszcze dodam, że po porażeniu klientka nie była zdolna iść do pracy na 2dni z powodu odczucia zakwasów i poleciłem jej, żeby się zbadała u kardiologa.
W wynajmowanym mieszkaniu moją dziewczynę w ten sposób poraził robót kuchenny. Ktoś zerował gniazdko, ale pomylił strony i była faza na bolcu. Akurat sprzątała w kuchni, mokre dłonie, mokra podłoga, ona boso... Skończyło się pobytem w szpitalu
W moim przypadku jakieś 70 % domków które wykonałem nie posiadały uziomu fundamentowego.Z reguły staram sie byc od samego poczatku nabidowie i nakłaniać inwestora na wykonanie uziomu fundametowego jaki i przepustów kablowych chocby pod zasilanie bramy, domofon itd. Koszt materiału uziomu "szpilkowego" to chyba w tej chwili jakieś 100 zł za komplet 3 m ale wiadomo jest to zmienne w zależności od ceny stali. Uziom fundamentowy to jakieś 50 zł licząc koszt bednarki i za każdym razem jak by nie były pomiar wychodził poprawny. Szpilek trzeba wbić czasem 5 czasem uda się 7 i natrafimy na kamień i koniec bicia, pomiar nie wychodzi i trzeba się odsuwać. Więc jeśli są tu jacyś inwestorzy postrajcie się o elektryka już od początku budowy a nie w momencie kiedy są już wstawione okna. Zaoszczędzicie dzięki temu sporo pieniędzy które możecie wydać na coś bardziej pożytecznego. Pozdrawiam
Skąd Ty wziąłeś te kwoty? 50zł za uziom fundamentowy? Ty wiesz, że bednarkę trzeba rozłożyć po obwodzie budynku? Wypusty na rogach (nie dalej niż 20m?), wypust do GSU. Tu za samą bednarkę będzie minimum 500zł. Do tego złączki (lub spawanie), jakieś zabezpieczenie przy kontakcie z betonem itp. Wciąż będzie to oczywiście koszt mniejszy niż wykonywanie uziomu otokowego.
@@xReteo Wyobraź sobie że nie rozkładam bednarki po obwodzie bo uważam to za nie potrzebny koszt a dlaczego? Dlatego że jeżeli pomiar wychodzi a nie bedzie instalacji odgromowe to po co mam naciągać na koszta klijenta gdzie budowa kosztuje mnóstwo pieniędzy
@@pawelbenedykcinski865 Rozumiem, czyli wypuszczasz tylko jeden wąs do GSU? A w jaki sposób połączone jest zbrojenie na całej długości ławy fundamentowej? Obspawujesz je dodatkowo, czy zostawiasz na samym drucie wiązałkowym?
@@xReteoDokładnie. Jeśli złoży się tak że mam możliwość i ugadamy się co do tego abym to ja po spawał zbrojenie to tak jest a jeśli nie to "robi" to ekipa od zalewania fundamentu.
Bardzo dobry uziom, GSU w idealnym stanie, staranne uziemienie punktu podziału PEN - trzy czynniki bezpieczeństwa. Zaniedbasz masz problem. Wcześniej czy później... Trzy krytyczne elementy bezpieczeństwa o których można, a właściwie NALEŻY, powtarzać w nieskończoność.
@@zino7945 Uziemiłem, na czwartym! Prosta sprawa: dotąd gnębiłem administrację aż puścili w szachcie bednarkę. I nie był to jakiś gigantyczny bój. Z początku kerownicek z preziem fikali, ale gdy zobaczyli aktualne przepisy BHP błyskawicznie zes*rali się po gaciach.
@@zino7945 Kierowniczek był twardy! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 W przepisach BHP jest. Taki polski pierdolnik prawny: w normach dotyczących instalacji obowiązku nie ma, ale zgodnie z unijnymi dyrektywami w przepisach BHP stoi jak byk: uziemienie być musi. Nie wierzysz, sprawdź. Patrząc z tej perspektywy, każdy kto zaskarży spółdzielnię wygrywa spacerowo w sądzie nawet jeśli nie został porażony. Wystarczy, że ciocia z wujkiem zaświadczą w sądzie, że ktoś został porażony. I to mu powiedziałem, po prostu. Moim zdaniem trzy paski bednarki w trzech szachtach 10-pietrowego budynku to bardzo mała cena za święty spokój. I to też mu powiedziałem. A że prezio, w przeciwieństwie do pana kierownika-elktryka, to facet kumaty więc uziemienie jest!
a ile miałem pałowania się z budowlańcami, żeby taki uziom fundamentowy był wykonany... myślenie starymi przedawnionymi schematami to istna porażka w tej i innych podobnych ekipach. Mam nadzieję, że pomiary wyjdą chociaż teraz elegancko i będzie mi służył na wieki amen :)
Zaleca sie 10 ohm a to duzo bo potrzeba 23A i przy b16 mamy 1.45×16 =23A na granicy zadzialania termibimetalika. Ja zawsze uwazalem ze uziom pen ma na celu ochronę przez przerwa w przewodzie pen a takie cuda juz widzialem. Osobiscie uzywam TT z PE 4 ohmy bo tak wyszlo plus roznicowki. Ma to plusy i minusy a najwiekszy z nich to wlasnie impedancja petli zwarcia L-PE. Pozdroo
Punkt podzialu pen u odbiorcy ma jeszcze jeden plus przy zasilaniu 3 fazowym zabezpiecza ciaglosc tzw zerowania a wiec gdyby nie takie zabezpieczenie to strach pomyslec. Widzialem juz skutki spalenia telewizoro w lodowek ogolnie sprzetu agd.
Dziękuję za taki filmiki. Buduje dom, jestem ciemny w elektryce, ale chciałbym znać czy muj elektryk (starszy Pan) dobrze wykonuje i czy wszystko daje co jest potrzebne lub dodatkowo dodać rzeźby było dobrze, dziękuję.
Autor o tym nie wspomina, ale innym niebezpiecznym zjawiskiem w przypadku zwarcia doziemnego jest ryzyko przesunięcia potencjału uziemionego punktu układu zasilającego, zazwyczaj jest to punkt neutralny, względem ziemi i niesymetrię napięć doziemnych układu. Inaczej mówiąc zwarcie doziemne (zwarcie pominięciem obwodu PE) może wywołać na obudowie pralki wystąpienie niebezpiecznego napięcia dotykowego. Wielkość tego napięcia można ograniczać poprzez dodatkowe uziemianie obwodu PE. W tym znaczeniu uziemienie punktu podziału PEN jest jak najbardziej pożądane.
Witaj. Taka sytuacja. Będę wdzięczny za komentarz do mojej propozycji rozwiązania postawionego mi wyzwania. Układ sieci TN-C 3F. Od licznik i złącza kablowego odchodzą klasycznie 4 przewody tj. 4x10. Zaraz po wejściu na posesję jest skrzynka gdzie te przewody wychodzą na cztery bloki rozdzielcze. Z tych bloków dalej idzie kabel (cały czas 4x10) do RG do budynku. Zamysł inwestora i elektryka wykonującego był taki aby z tych bloków rozdzielczych podciągnąć jedną fazę do bramy (oświetlenie, napęd) tak aby nie wracać z RG z zasilaniem (koszty kabla). Osobiście nie uważam tego za dobry pomysł ale jest jak jest. Rozwiązanie nr 1 to ciągniemy jednak dodatkowy kabel z RG pod bramę (koszty ale zgodnie ze sztuką). Ale oczywiście jest naturalne szukanie innego rozwiązania na bazie pierwotnego pomysłu. To co mi przychodzi jako rozwiązanie nr 2 zastępcze (ale proszę o konstruktywną krytykę) to: podział PEN robimy w RG. W tej skrzynce z tymi blokami odchodzimy z jedną fazą na rozłącznik oraz RCD i nadpradowy, PEN traktujemy tylko jako N, robimy uziom szpilkowy poniżej 10 Ohm i wykorzystujemy go jako PE tworząc wyspę TT. Co o tym sądzisz? Z góry dziękuję za opinię!
Oczywiście taka sesja napewno się przyda aby ugruntować swoją wiedzę i rozwiac różne wątpliwości.. Ważne że prowadzić ja będzie osobą z dużym doświadczeniem iprofesionalizmem🙂
Forma odpowiedzi świetna, jakość na wysokim poziomie. Jeśli dobrze zrozumiałem w momencie omawiania (czas 4:45), istnieje ryzyko porażenia, a nawet śmierci jeśli mamy punkt podziału PEN w rozdzielnicy, mamy RCD, ale nie mamy uziemionego tego punktu swoim własnym uziomem (jak procentowo byś określił wystąpienie takiej sytuacji)?
Niekoniecznie. Przecież jeśli PEN jest na prawdę PEN-em, a nie "PEN-em", to z powodzeniem i to formalnie, pełni dwie role, przewodu neutralnego i ochronnego, zarazem. Dla tego właśnie nie ma obligatoryjnej konieczności uziemiania punktu rozdziału i nawet jak pójdzie przebicie, to albo owe wyłączy różnicówka, albo nawet i nadprądowe, jak już jest owe "soczyste". Ale uziemiając punkt podziału, zabezpieczasz się przed ewentualnymi kłopotami z PEN-em, np. gdy dojdzie do jego oberwania, nie grozi ci wtedy asymetria napięć i rozwalenie elektroniki. Dla tego, jeśli jest taka możliwość, to lepiej punkt podziału uziemić.
Warto byłoby wspomnieć, że dobrze wykonany uziom, o niskiej rezystancji (który i tak najczęściej jest wymagany do ogranicznika przepięć, czy odgromówki) i prawidłowo wykonane połączenie z PEN, może być "na wagę złota" w przypadku awarii przewodu PEN, bo ograniczy to asymetrię napięć na tyle, że urządzenia nie ulegną awarii. Faktem też jest, że teraz, w erze LED-ów trudniej taką awarię zauważyć. Na żarówkach widać to było od razu, np po włączeniu czajnika, żarówki na tej samej fazie nadmiernie się przyciemniały a na pozostałych - rozjaśniały. O ile spadki są jakby naturalne i nie koniecznie zwracało się na nie uwagę... o tyle rozjaśnianie powinno być od razu zauważone... Teraz to nawet nie wiadomo, że sąsiad spawa...😜
Różnicówka nie potrzebuje pętli zwarcia, bo różnicówka działa na zasadzie różnicy prądu, suma algebraiczna prądu na różnicówce musi być 0 A, wtedy różnicówka nie zadziała, jaki kolwiek upływ prądu większy niż 30 mA (działają przy mniejszych prądach, prawo wymaga 30 mA) czy to na obudowę i do ziemi czy rażenie i do ziemi
To może w nastepnej czesci Q&A omowisz temat doprowadzania pradu do garazu wolnostojącego: jaki kabel jak wpiac w rozdzielnice domowa jakie zabezpieczenia? Mysle ze duzo osob by skorzystalo
Co 500m i na końcach. Druga sprawa to to ze instalacja zgodnie z prawem ma być wykonana przewodem trójżyłowym, inst 1-faz i pięciożyłowym, instalacja 3-faz.
Wg mnie, super i prosto przekazana wiedza. Wspominałeś o uziomie fundamentowym, otokowym. A jak się ma podłączenie do swojego rurociągu stalowego w ziemi. Czy wolno?
Mam pytanie Myślę że będzie na tyle Ciekawe czy można zrobić z tego odcinek albo odpowiedzieć przykładem jest stary dom którego nie znałem zrobiona była Szpilka uziemiająca wciągnięte do skrzynki tak jak powinno być zrobione No i po podłączeniu różnicówki okazało się że jest problem w układzie elektrycznym budynku jest silnik trójfazowy na pompie hydroforu który ze względu na swoją konstrukcję 0 podłączone ma do obudowy co się potem okazało niestety Szpilka jest wbita półtora metra od rury która idzie do studni No i niestety notorycznie wybija różnicówkę Jak można sobie z takim poradzić
Fajny film, ale jedna uwaga. Mała impedancja pętli zwarcia nie wpływa na czas zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego. To warto podkreślać, że prad znamionowy wyłącznika różnicowoprądowego (nie znamionowy prąd różnicowy) niezbyt dużo ma tu do gadania.
Czy mógłbym prosić Ciebie o zrobienie filmu na temat typów uziomów stosowanych w polsce? Z ich wadami i zaletami? Z tym jak powinny być wykonane i przy pomocy jakich materiałów? Bardzo by mi to pomogło - czy mogą być na przykład dwa osobne uziomy w budowie mieszkalnej jeśli w mieszkaniu znajduje się izolowany obwód galwanicznie w sieci IT dla warsztatu elektronika (który na przykład naprawia zasilacze sieciowe)?
Ciekawa sprawa z tym uziemieniem, a jak wyglądać powinien uziom fundamentowy? Bo w sumie widziałem spawany pręty zbrojeniowe i do nich spawane wąsy bednarek, widzialem tez bednarke ocynkowaną ukladaną w wykopie miedzy prętami (skrecanymi drutem wiązałkowym) i całość zalewana betonem. Pewnie są jeszcze i inne warianty, skręcane, spawane, inne materiały bednarek, przekroje, itp/itd, ale generalnie która wersja takiego uziomu fundamentowego jest najlepsza i czego lepiej unikać przy wykonywaniu takiego uziomu?
Mam problem ze zrozumieniem "różnicy potencjałów". Chcę sobie doziemić PE na instalacji garażowej, po podziale z PEN przy rozdzielnicy przy domu, która jest oddalona o 20 metrów od uziomu szpilkowego przy domu (uziom ten ma słabe już parametry) W instalacji garażowej chciałbym założyć sobie RDC, a także fotowoltaikę. Wszędzie słyszę że trzeba łączyć uziomy w ziemi, gdyż inaczej tworzy się różnica potencjałów(dla mnie to za dużo roboty - rozwalać całe podwórko). A co w przypadku gdy jest obok sąsiad, który ma korzysta z tej samej sieci, i ma własny uziom, który przecież połączony nie jest z moim żadną bednarką? Co się stanie jak tego nowego uziomu nie połączę z tym przy domu? Co o tym myślisz?
Czyli, jesli mamy instalacje w bloku, mamy uklad sieci TNC i nie mamy mozliwosci uziemienia punktu podzialu(robimy podzial w rozdzielnicy, bo zarzadcs doprowadzil tylko 4 przewody do mieszkania) to mozemy pominac to uziemienie i raczej wszystko powinno byc ok, bo sprzęty raczej nie stoja na ziemi, dobrze mysle?
Jak uziemić stanowisko ESD do napraw elektroniki w instalacji dwużyłowej pozaklasowej? Czy uziemienie maty i opaski na rękę poprzez podłączenie się przez wtyczkę esd o rezystancji 1Megaom do bolca wyzerowanego gniazda elektrycznego jest dopuszczalne?
Podział PEN to jest układ TN-C-S, wtedy rozdzielamy PEN na N i PE !!!! Chodzi o to że w normach jest powiedziane że punkt rozdziału PEN na PE i N musi być uziemiony !!!!
Fajnie szybko bez zbędnego gadania. Tylko pytanie co to są odpowiednie parametry uziemienia ? Nie bierzemy pod uwagę instalacji odgromowej. A RCD zadział przy 7,5 kom rezystancji. BO wiadomo, że standardowo dobrany wyłącznik nadprądowy przy tego typu zwarcia nie zadziała. Może ktoś spróbuje policzyć się z mitem 10 OM rezystancji uziemienia funkcjonalnego.
Dokladam sie do pytanie. Co to znaczy odpowiednie parametry uziomu. Gdzies znalazlem 30ohm, zaleca sie 10ohm. Czy jest różnica gdy się nie posiada ochronnika przepiec? Mozna podpiac się pod uziom energetyki by poprawić swój uziom (pewnie znam odpowiedź). Wiem ze im niższy parametr uziomu tym lepiej. RCD zadziała nawet bez zalecanego uziomu a i pomiar pętli zwarcia wyjdzie L-PE bez uziomu. Pozdrawiam
A czy Twoim zdaniem takie uziemienie podziału PEN poprawi sytuację w razie przerwania przewodu PEN przed jego podziałem (np. w wyniku wichury) i wystąpienia asymetrii napięć ?
No oczywiście, że tak. Dla tego jak jest możliwość takowa, to punkt podziału PEN powinno się uziemiać. Nie ma obowiązku, ale jeśli jest taka możliwość, to najlepiej jest to uczynić.
A czy w tym ostatnim przypadku gdyby ten prąd upływowy był powyżej prądu zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego to czy ten wyłącznik nie rozłączałby tego obwodu w momencie „ przebicia do obudowy i ziemi”. Wydaje mi się, że wyłącznik różnicowoprądowy zadziałałby tutaj w każdym przypadku. Nawet bez dotykania obudowy przez człowieka jeśli ten prąd byłby większy od zadziałania takiego wyłącznika. Też jest interesująca kwestia używania wyłączników rcd w starszej instalacji bez uziomu.
Coś tak nie do końca mnie przekonałeś mnie w drugiej części filmu. Ja bym się skupił raczej na ograniczonym zaufaniu co do jakości uziemień, które w teorii powinny być w odległości nie większej niż 400 m od przyłącza napowietrznego, oraz jakości połączeń przewodu neutralnego. Oba warunki są dość powszechne i dlatego zalecam uziemić instalacje wszędzie tam gdzie się tylko da.
A jak lepiej? Mam licznik przy drodze na nowym slupie,ktory nie jest uziemiony. Na odejsciu rozdzial pen i 50 m do domu w ziemi 5x10 czy zostawic pe wolne a w domu zrobic rozdzial,gdzie jest gsu z uziomem fundamentowym. Kabel 5x 10 juz zakopany..
📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/
🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK
📃Historia powstania kanału Z PORADNIKA ELEKTRYKA 👉patronite.pl/zpe_mk/description
Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów, selektywności zabezpieczeń? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
Wsparcie kanału na PAYMEDIA💰
www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka
👉O czym jest ten film❓
W tym filmie dowiesz się czy konieczne jest uziemianie punktu podziału PEN. Dowiesz się co się dzieje gdy nie mamy takiego uziemienia. Dowiesz się w jakich sytuacjach uziemienie jest niepotrzebne. Zapraszam!
⛔ UWAGA !!! ⛔
⚠PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠
Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
Pozostałe linki:
🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka
🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka
🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/
🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/
Jako stary elektryk lubię słuchać Twoich fachowych wykładów które pomagają nie popaść w wtórny analfabetyzm zawodowy. Niby wiemy ale dobrze odświeżyć wiedzę. Dzięki.
Super, że są fachowcy ze stażem, którzy chcą odświeżyć wiedzę. Nie znam nikogo z branży, kto ma na tyle otwarty umysł, żeby odświeżyć wiadomości, błyszczą głównie swoim doświadczeniem, niekoniecznie świeżym i nie koniecznie prawidłowym podejściem do nowych branżowych zagadnień.
Podoba mi się twoja myśl żeby odpowiadać na pytania z komentarzy w postaci filmików. Dzięki za twoją dobrą pracę:)
Widać fachowość i kompetencję prowadzącego. Mądre materiały są potrzebne w odróżnieniu do mądrzenia się niektórych nieuków. Dziękuję za inicjatywę. Oby tak dalej.
Świetnie wytłumaczone. Super przedstawione na Schemacie wraz z przebiegami zwarciowymi. Tak trzymać 💪
👍👍👍👍👍 szybkie tłumaczenie bez zbędnego p.... Idealnie. Fajnie się Ciebie słucha! Pozdrawiam
Warto by wspomnieć o jeszcze jednej konsekwencji zaniku PEN na rozdziale np.w przypadku zerwania PEN lini napowietrznej: Mianowicie w instalacji budynku moze wystapic miedzyfazowe napiecie 420V na zaciskach L i N gniazd 1P.Pozdrawiam.
Tak dokładnie to jest bardzo dobry pomysł, i wielkie dzięki za chęć dzielenia się wiedzą
Super pomysł z Q&A! Popieram całkowicie! O "content" się nie martw :) ja sam mam kilka pytań na składzie i nie koniecznie z cyklu "odgrzewany kotlet" a raczej pokroju tego dzisiejszego. Dzięki za świetny materiał!
Fajna sprawa. Zawsze czegoś nowego można się dowiedzieć, albo przynajmniej ugruntować swoją wiedzę. Czekam na więcej :)👍
Super. Dziękuję za rzetelne wytłumaczenie co i jak z uziomem. Rób dalej takie filmy. Pozdrawiam!
Bardzo dobrze Pan tłumaczy. Dziękuję za film.
Bardzo fajna seria się zapowiada, idziesz w dobrym kierunku 😉 nie wiem czy był kiedyś odcinek ale może zrobisz odcinek poświęcony ogranicznikom przepięć połączony z testami/porównaniem różnych modeli dla instalacji jedno i trójfazowej
Bardzo ładnie widać to u mnie na obiekcie na okresowych pomiarach instalacji i urządzeń nN. Ze względu na strefę zagrożenia wybuchem kontrole przeprowadzamy co roku i bardzo widać zależność impedancji pętli zwarcia oraz stanu instalacji uziemiającej Dwa lata temu przy gdy było stosunkowo dużo opadów IPZ na obwodach 3F w układzie TNS o długości około 80/100m dla kabla YKYżo 5x2,5mm impedancja była na poziomie 1,5ohm.
W zeszłym roku gdzie marzec był bardzo suchy i słoneczny impedancja była na poziomie 1,8/1,9.
A w tym roku wymieniono na stacje transforamtorową i impedancja jest na poziomie 0,8 ohm
Fajnie ze poruszyłeś ten temat. Bardzo często pomijana kwestia podczas budowy... co dodam od siebie uziemienie rozdziału pen ma też bardzo ważne znaczenie z punktu bezpieczeństwa dla człowieka. Chroni nas jako odbiorców przed ewentualnością upalenia sie przewodu PEN po stronie energetyki a co za tym idzie chroni nas i urządzenia w domu.
"Upalenie" przewodu pen, po stronie 'energetyki', czyli jak rozumiem, za licznikiem, spowoduje przerwe w obwodzie i nie ma juz przed czym chronic. PE nie chroni urzadzen, zaden, PE ma chronic ludzi kiedy 'urzadzenie' juz jest uszkodzone i zagraza ludziom.
Doskonały film. Jasno, prosto, krótko i zrozumiale. Świetny przekaz. Bardzo mi się podoba i czekam na kolejne filmy z tej serii. Pozdrawiam
Zgadza się. I nie ma ględzenia i pseudonaukowych wywodów i robienia ze wszystkiego habilitacji, jakie zwykł czynić swym beznamiętnym głosem niejaki Jacek H07.
Pozdrawiam serdecznie z urszulin pomocna wiedzą super powiedziane
Bardzo dobra forma przekazu-kontynuowac jak najbardziej.Pozdrawiam.
Prosto, krótko, rzeczowo, praktycznie. A nie jak u Jacka H07, z byle błahostki pseudonaukowy beznamiętny, rozwlekły wywód. Elektryka to nie mechanika kwantowa, tu większość zagadnień jest proste.
Dzięki za filmik👍
Myślę że odpowiadanie na maile czy komentarze w filmach jest dobrym rozwiązaniem. Ja na szczęście jak lałem ławy to pospawałem w 90% zbrojenie ze sobą i bednarke położyłem na to zbrojenie i też pospawalem do niego. Mam nadzieję że będzie dobrze 😊
Pozdrawiam 👍👍👍
Super forma jak najbardziej trzeba ją kontynuować.👍👍👍👍
Świetnie wytłumaczony temat. Rysunki bardzo czytelne i pomocne. Dziękuję i życzę zasięgów!
W koncu znalazlem miejsce ze świetnymi poradnikami bez durnego abonamentu jak zapomnisz się wypisać na czas i widać, że robione przez profesjonalistę. Do tego te arkusze.. 🤩
Super film, konkretna odpowiedź i to jest najważniejsze :)
Świetna forma przekazu. Ja borykam się z wymianą instalacji w bloku z lat '60. Tu niestety nie widzę możliwości uziemienia punktu podziału, no chyba, że przeciągnę linkę 16 na 3 piętro. Pozdrawiam.
No właśnie bardzo dobry temat w tego typu przypadkach i co wtedy gdy brak zgody spółdzielni na przeciąganie przewodów po klatce
Dzięki za kolejny wykład , film zrobiony profesjonalnie , b. dobra dykcja , pozdrwiam
Mateusz, super materiał! Dzięki za dzielenie się wiedzą!
Like, bardzo dobrze że na rysunku to pokazałeś ! jak byś zaznaczył który to punkt PEN na owym schemacie to już by nikt nie miał żadnych wątpliwości !. Dzięki
Krótko, rzetelnie i fachowo. Chylę czoła i pozdrawiam. Życzę wytrwałości. Czekam na kolejne odcinki. 👍🏼
Tak. Więcej materiałów:)
Super pomysł! Tak, chcemy taką serię. Pozdrawiam
Dobrze powiedziane. 40 letni blok z wielkiej płyty. Jak miałby właściciel uziemić punkt podziału PEN? Bednarkę będzie ciągnął szachtem?
Dobrze zrobione. Szczególnie jeśli chodzi o rysunki i zaznaczanie w danej chwili to, o czym jest mowa. To bardzo podnosi wartość edukacyjną. Więc jestem za. Przy okazji zasugeruję, aby w przypadku tłumaczenia rzeczy np. na obiekcie, także wyraźnie pokazywać o czym mowa. Bo czasem na innych kanałach jest tak, że autor mówi, że "tu jest to, przechodzi tu, .." i równocześnie macha przed obiektywem dłonią, niby coś tam pokazując. A ponieważ kamera jest z pewnej odległości, to tak naprawdę nie wiadomo co Autor pokazuje. Więc może nie zawsze, ale w pewnych sytuacjach warto być jak Adam Słodowy i choćby kijem pokazywać omawiane rzeczy :)
Super extra zajebiscie.... Jak najwiecej takich filmów 👍🍻
Popieram taką serie i trzymam kciuki ;)
Super seria. Pomysl na odcinek: Jakie pomiary instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym powinniśmy wykonać aby być w pełni pewnym co do jej wykonania. Jak te pomiary zrobić i jakie powinny byc wartości wyników aby stwierdzić że wszystko jest w porządku. Pozdrawiam
Świetny film. Może nagrałbyś materiał, w którym szczegółowo omawiasz wszystkie kwestie związane z przyłączaniem budynków do sieci ekektroenergetycznej, przeniesieniami liczników, wykonywaniem przyłączy itp.? No i kwestie związane ze zmianami przyłączeniowymi w budynkach wielolokalowych.. co kto kiedy gdzie i jak powinien zrobić? Co powinien zrobić elektryk, co inwestor, a co zakład energetyczny? Przyznam, że bardzo mnie ten temat interesuje a brak jest w sieci skonkretyzowanej wiedzy na ten temat..
Popieram, ciekawe kwestie....
konkretnie i na temat...bez zbędnego pitolenia
Jak to zazwyczaj, jest chociażby u Jacka H07.
Bardzo fachowo i prosto wytłumaczone. ;)
Jest prośba o film o podłączeniu agregatów jedno i trójfazowych do instalacji domowej.
Akurat będę składał rozdzielnicę z przełącznikiem sieć-agregat to na pewno taki materiał wleci na kanał.
Bardzo dobrze wyjaśnione
Dobry pomysł. W ogóle podoba mi się jak tłumaczysz i na pewno chętnie obejrzę kojelne filmiki. Pozdrawiam.
Dobry materiał. Ja zawsze uziemialem oprócz GSU też PEN ponieważ zawsze tak miałem na projekcie ( przy tym typie sieci) . Przyłączy zrobiłem sporo jak i pomiarów. Pracowałem w firmie, która stawiała maszty do GSM. Uziomy zawsze robili fundamentowe.
GSU bez uziemienia nie jest GSU tylko zwykłą szyną wyrównującą potencjał ;)
Taka forma odpowiada nam :)
Pozdrawiam.
Witaj! Zrób proszę odcinek o prawidłowo wyk.uzomie fundamentowym. Podrawiam
Fajny material. W tym temacie warto jeszcze wspomnieć o sytuacji kiedy dojdzie do przerwania PEN/N. Tutaj uziemienie też pomaga.
Będzie na kanale cały materiał poświęcony układom sieci i w tym materiale poruszymy kompleksowo to zagadnienie wraz z testami.
Z tym wykonaniem uziomu fundamentowego po zalaniu fundamentów, to da się zrobić. Sam tak zrobiłem w 40 letnim domu.
Dziękuję za ten film, excellent!
Bardzo faja seria. Mi brakowało praktycznych filmików jak chodziłem do technikum.
Przy okazji dla osobó które się budują pomocny bylby filmik o uziemieniu i LPS ;)
Apropo bolców uziemień itp. Nigdy nie zapomnę jak pojechałem na zlecenie "awarii" do klienta. Jak przyjechałem dowiedziałem się, że dwa dni wcześniej Panią domu poraził prąd w kuchni przy zlewie i.., że coś może być nie tak z nowo zakupioną zmywarką ( 2tyg użytkowania). Porażenie nastąpiło, gdy Pani jedną ręką trzymała się zlewu a drugą chciała odkręcić wodę w kranie, wypytałem czy w tym czasie zmywarka pracowała. Padła odpowiedź, że TAK. Sprawdziłem na szybko gniazdo podwójne z UZ przemierzyłem i pokazuję klientom na mierniku, że niewiedza i samowolne grzebanie w czymś na czym się nie zna może zabić. Na bolcu pełne 240V (gospodarz zrobił mostek z zacisku fazowego na bolec xD). Akcja z tego grudnia przed świętami. Jeszcze dodam, że po porażeniu klientka nie była zdolna iść do pracy na 2dni z powodu odczucia zakwasów i poleciłem jej, żeby się zbadała u kardiologa.
W wynajmowanym mieszkaniu moją dziewczynę w ten sposób poraził robót kuchenny. Ktoś zerował gniazdko, ale pomylił strony i była faza na bolcu.
Akurat sprzątała w kuchni, mokre dłonie, mokra podłoga, ona boso...
Skończyło się pobytem w szpitalu
W moim przypadku jakieś 70 % domków które wykonałem nie posiadały uziomu fundamentowego.Z reguły staram sie byc od samego poczatku nabidowie i nakłaniać inwestora na wykonanie uziomu fundametowego jaki i przepustów kablowych chocby pod zasilanie bramy, domofon itd. Koszt materiału uziomu "szpilkowego" to chyba w tej chwili jakieś 100 zł za komplet 3 m ale wiadomo jest to zmienne w zależności od ceny stali. Uziom fundamentowy to jakieś 50 zł licząc koszt bednarki i za każdym razem jak by nie były pomiar wychodził poprawny. Szpilek trzeba wbić czasem 5 czasem uda się 7 i natrafimy na kamień i koniec bicia, pomiar nie wychodzi i trzeba się odsuwać. Więc jeśli są tu jacyś inwestorzy postrajcie się o elektryka już od początku budowy a nie w momencie kiedy są już wstawione okna. Zaoszczędzicie dzięki temu sporo pieniędzy które możecie wydać na coś bardziej pożytecznego. Pozdrawiam
Skąd Ty wziąłeś te kwoty? 50zł za uziom fundamentowy? Ty wiesz, że bednarkę trzeba rozłożyć po obwodzie budynku? Wypusty na rogach (nie dalej niż 20m?), wypust do GSU. Tu za samą bednarkę będzie minimum 500zł. Do tego złączki (lub spawanie), jakieś zabezpieczenie przy kontakcie z betonem itp. Wciąż będzie to oczywiście koszt mniejszy niż wykonywanie uziomu otokowego.
@@xReteo Wyobraź sobie że nie rozkładam bednarki po obwodzie bo uważam to za nie potrzebny koszt a dlaczego? Dlatego że jeżeli pomiar wychodzi a nie bedzie instalacji odgromowe to po co mam naciągać na koszta klijenta gdzie budowa kosztuje mnóstwo pieniędzy
@@pawelbenedykcinski865 Rozumiem, czyli wypuszczasz tylko jeden wąs do GSU? A w jaki sposób połączone jest zbrojenie na całej długości ławy fundamentowej? Obspawujesz je dodatkowo, czy zostawiasz na samym drucie wiązałkowym?
@@xReteoDokładnie. Jeśli złoży się tak że mam możliwość i ugadamy się co do tego abym to ja po spawał
zbrojenie to tak jest a jeśli nie to "robi" to ekipa od zalewania fundamentu.
@@pawelbenedykcinski865 chłopie, ale wiesz że wykonując uziom fundamentowy naturalny musisz mieć zgodę konstruktora na to?? xD
Dzięki za film bardzo przydatny. Pozdrawiam
Bardzo dobry uziom, GSU w idealnym stanie, staranne uziemienie punktu podziału PEN - trzy czynniki bezpieczeństwa. Zaniedbasz masz problem. Wcześniej czy później...
Trzy krytyczne elementy bezpieczeństwa o których można, a właściwie NALEŻY, powtarzać w nieskończoność.
@@zino7945 Uziemiłem, na czwartym!
Prosta sprawa: dotąd gnębiłem administrację aż puścili w szachcie bednarkę. I nie był to jakiś gigantyczny bój. Z początku kerownicek z preziem fikali, ale gdy zobaczyli aktualne przepisy BHP błyskawicznie zes*rali się po gaciach.
@@zino7945 Kierowniczek był twardy! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
W przepisach BHP jest. Taki polski pierdolnik prawny: w normach dotyczących instalacji obowiązku nie ma, ale zgodnie z unijnymi dyrektywami w przepisach BHP stoi jak byk: uziemienie być musi. Nie wierzysz, sprawdź.
Patrząc z tej perspektywy, każdy kto zaskarży spółdzielnię wygrywa spacerowo w sądzie nawet jeśli nie został porażony. Wystarczy, że ciocia z wujkiem zaświadczą w sądzie, że ktoś został porażony. I to mu powiedziałem, po prostu.
Moim zdaniem trzy paski bednarki w trzech szachtach 10-pietrowego budynku to bardzo mała cena za święty spokój. I to też mu powiedziałem.
A że prezio, w przeciwieństwie do pana kierownika-elktryka, to facet kumaty więc uziemienie jest!
a ile miałem pałowania się z budowlańcami, żeby taki uziom fundamentowy był wykonany... myślenie starymi przedawnionymi schematami to istna porażka w tej i innych podobnych ekipach. Mam nadzieję, że pomiary wyjdą chociaż teraz elegancko i będzie mi służył na wieki amen :)
Ekstra seria, super praktyczny materiał!
Fajny pomysł z chęcią posłucham 👍
Bardzo przydatny materiał
Dziękuję bardzo
Zaleca sie 10 ohm a to duzo bo potrzeba 23A i przy b16 mamy 1.45×16 =23A na granicy zadzialania termibimetalika. Ja zawsze uwazalem ze uziom pen ma na celu ochronę przez przerwa w przewodzie pen a takie cuda juz widzialem. Osobiscie uzywam TT z PE 4 ohmy bo tak wyszlo plus roznicowki. Ma to plusy i minusy a najwiekszy z nich to wlasnie impedancja petli zwarcia L-PE. Pozdroo
Dobrze pomyślane.
Fajny format filmu
Swietny pomysł, dzialaj Mateuszu
Punkt podzialu pen u odbiorcy ma jeszcze jeden plus przy zasilaniu 3 fazowym zabezpiecza ciaglosc tzw zerowania a wiec gdyby nie takie zabezpieczenie to strach pomyslec. Widzialem juz skutki spalenia telewizoro w lodowek ogolnie sprzetu agd.
Dziękuję za taki filmiki.
Buduje dom, jestem ciemny w elektryce, ale chciałbym znać czy muj elektryk (starszy Pan) dobrze wykonuje i czy wszystko daje co jest potrzebne lub dodatkowo dodać rzeźby było dobrze, dziękuję.
Autor o tym nie wspomina, ale innym niebezpiecznym zjawiskiem w przypadku zwarcia doziemnego jest ryzyko przesunięcia potencjału uziemionego punktu układu zasilającego, zazwyczaj jest to punkt neutralny, względem ziemi i niesymetrię napięć doziemnych układu. Inaczej mówiąc zwarcie doziemne (zwarcie pominięciem obwodu PE) może wywołać na obudowie pralki wystąpienie niebezpiecznego napięcia dotykowego. Wielkość tego napięcia można ograniczać poprzez dodatkowe uziemianie obwodu PE. W tym znaczeniu uziemienie punktu podziału PEN jest jak najbardziej pożądane.
Witaj. Taka sytuacja. Będę wdzięczny za komentarz do mojej propozycji rozwiązania postawionego mi wyzwania. Układ sieci TN-C 3F. Od licznik i złącza kablowego odchodzą klasycznie 4 przewody tj. 4x10. Zaraz po wejściu na posesję jest skrzynka gdzie te przewody wychodzą na cztery bloki rozdzielcze. Z tych bloków dalej idzie kabel (cały czas 4x10) do RG do budynku. Zamysł inwestora i elektryka wykonującego był taki aby z tych bloków rozdzielczych podciągnąć jedną fazę do bramy (oświetlenie, napęd) tak aby nie wracać z RG z zasilaniem (koszty kabla). Osobiście nie uważam tego za dobry pomysł ale jest jak jest. Rozwiązanie nr 1 to ciągniemy jednak dodatkowy kabel z RG pod bramę (koszty ale zgodnie ze sztuką). Ale oczywiście jest naturalne szukanie innego rozwiązania na bazie pierwotnego pomysłu. To co mi przychodzi jako rozwiązanie nr 2 zastępcze (ale proszę o konstruktywną krytykę) to: podział PEN robimy w RG. W tej skrzynce z tymi blokami odchodzimy z jedną fazą na rozłącznik oraz RCD i nadpradowy, PEN traktujemy tylko jako N, robimy uziom szpilkowy poniżej 10 Ohm i wykorzystujemy go jako PE tworząc wyspę TT. Co o tym sądzisz? Z góry dziękuję za opinię!
W jaki sposób wykonać dobrze taki uziom fundamentowy? Masz jakiś poradnik? Polecisz coś?
Oczywiście taka sesja napewno się przyda aby ugruntować swoją wiedzę i rozwiac różne wątpliwości.. Ważne że prowadzić ja będzie osobą z dużym doświadczeniem iprofesionalizmem🙂
Forma odpowiedzi świetna, jakość na wysokim poziomie.
Jeśli dobrze zrozumiałem w momencie omawiania (czas 4:45), istnieje ryzyko porażenia, a nawet śmierci jeśli mamy punkt podziału PEN w rozdzielnicy, mamy RCD, ale nie mamy uziemionego tego punktu swoim własnym uziomem (jak procentowo byś określił wystąpienie takiej sytuacji)?
Niekoniecznie. Przecież jeśli PEN jest na prawdę PEN-em, a nie "PEN-em", to z powodzeniem i to formalnie, pełni dwie role, przewodu neutralnego i ochronnego, zarazem. Dla tego właśnie nie ma obligatoryjnej konieczności uziemiania punktu rozdziału i nawet jak pójdzie przebicie, to albo owe wyłączy różnicówka, albo nawet i nadprądowe, jak już jest owe "soczyste". Ale uziemiając punkt podziału, zabezpieczasz się przed ewentualnymi kłopotami z PEN-em, np. gdy dojdzie do jego oberwania, nie grozi ci wtedy asymetria napięć i rozwalenie elektroniki. Dla tego, jeśli jest taka możliwość, to lepiej punkt podziału uziemić.
Warto byłoby wspomnieć, że dobrze wykonany uziom, o niskiej rezystancji (który i tak najczęściej jest wymagany do ogranicznika przepięć, czy odgromówki) i prawidłowo wykonane połączenie z PEN, może być "na wagę złota" w przypadku awarii przewodu PEN, bo ograniczy to asymetrię napięć na tyle, że urządzenia nie ulegną awarii.
Faktem też jest, że teraz, w erze LED-ów trudniej taką awarię zauważyć. Na żarówkach widać to było od razu, np po włączeniu czajnika, żarówki na tej samej fazie nadmiernie się przyciemniały a na pozostałych - rozjaśniały. O ile spadki są jakby naturalne i nie koniecznie zwracało się na nie uwagę... o tyle rozjaśnianie powinno być od razu zauważone...
Teraz to nawet nie wiadomo, że sąsiad spawa...😜
Mega pomysł
No to może poruszymy temat uziemień ba następnym odcinku
Różnicówka nie potrzebuje pętli zwarcia, bo różnicówka działa na zasadzie różnicy prądu, suma algebraiczna prądu na różnicówce musi być 0 A, wtedy różnicówka nie zadziała, jaki kolwiek upływ prądu większy niż 30 mA (działają przy mniejszych prądach, prawo wymaga 30 mA) czy to na obudowę i do ziemi czy rażenie i do ziemi
Dobry pomysł.
To może w nastepnej czesci Q&A omowisz temat doprowadzania pradu do garazu wolnostojącego: jaki kabel jak wpiac w rozdzielnice domowa jakie zabezpieczenia? Mysle ze duzo osob by skorzystalo
Super.
Co 500m i na końcach. Druga sprawa to to ze instalacja zgodnie z prawem ma być wykonana przewodem trójżyłowym, inst 1-faz i pięciożyłowym, instalacja 3-faz.
Zostawiam suba za dobry materiał 🙂
dobra robota :)
Spoko👍
Wg mnie, super i prosto przekazana wiedza. Wspominałeś o uziomie fundamentowym, otokowym. A jak się ma podłączenie do swojego rurociągu stalowego w ziemi. Czy wolno?
Wolno
Bardzo fajna forma
Mam pytanie Myślę że będzie na tyle Ciekawe czy można zrobić z tego odcinek albo odpowiedzieć przykładem jest stary dom którego nie znałem zrobiona była Szpilka uziemiająca wciągnięte do skrzynki tak jak powinno być zrobione No i po podłączeniu różnicówki okazało się że jest problem w układzie elektrycznym budynku jest silnik trójfazowy na pompie hydroforu który ze względu na swoją konstrukcję 0 podłączone ma do obudowy co się potem okazało niestety Szpilka jest wbita półtora metra od rury która idzie do studni No i niestety notorycznie wybija różnicówkę Jak można sobie z takim poradzić
Fajny film, ale jedna uwaga. Mała impedancja pętli zwarcia nie wpływa na czas zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego. To warto podkreślać, że prad znamionowy wyłącznika różnicowoprądowego (nie znamionowy prąd różnicowy) niezbyt dużo ma tu do gadania.
Dobre troszkę otwiera oczy.pozdro
Cześć mógłbyś pokazać schemat polączenia lub wytłumaczyć jak podlaczyc uziom do plyty fundamentowej. Nie wiedzialem o takiej możliwości. Dzięki
Czy mógłbym prosić Ciebie o zrobienie filmu na temat typów uziomów stosowanych w polsce? Z ich wadami i zaletami? Z tym jak powinny być wykonane i przy pomocy jakich materiałów? Bardzo by mi to pomogło - czy mogą być na przykład dwa osobne uziomy w budowie mieszkalnej jeśli w mieszkaniu znajduje się izolowany obwód galwanicznie w sieci IT dla warsztatu elektronika (który na przykład naprawia zasilacze sieciowe)?
Ciekawa sprawa z tym uziemieniem, a jak wyglądać powinien uziom fundamentowy? Bo w sumie widziałem spawany pręty zbrojeniowe i do nich spawane wąsy bednarek, widzialem tez bednarke ocynkowaną ukladaną w wykopie miedzy prętami (skrecanymi drutem wiązałkowym) i całość zalewana betonem. Pewnie są jeszcze i inne warianty, skręcane, spawane, inne materiały bednarek, przekroje, itp/itd, ale generalnie która wersja takiego uziomu fundamentowego jest najlepsza i czego lepiej unikać przy wykonywaniu takiego uziomu?
Super materiał uświadamiający, tylko jak widzę co wyprawiają dłonie w trakcie - ciarki mnie przechodzą. Nie masakruj ich tak. Pozdrawiam.
Wszystko fajnie , tylko może dobrze byłoby wspomnieć jaką wartość rezystancji powinien mieć punkt podziału PEN - PE - N...
Pozdrawiam
Zrób materiał jak w starym budownictwie zrobić uziom od a do z
Mam problem ze zrozumieniem "różnicy potencjałów".
Chcę sobie doziemić PE na instalacji garażowej, po podziale z PEN przy rozdzielnicy przy domu, która jest oddalona o 20 metrów od uziomu szpilkowego przy domu (uziom ten ma słabe już parametry) W instalacji garażowej chciałbym założyć sobie RDC, a także fotowoltaikę. Wszędzie słyszę że trzeba łączyć uziomy w ziemi, gdyż inaczej tworzy się różnica potencjałów(dla mnie to za dużo roboty - rozwalać całe podwórko). A co w przypadku gdy jest obok sąsiad, który ma korzysta z tej samej sieci, i ma własny uziom, który przecież połączony nie jest z moim żadną bednarką? Co się stanie jak tego nowego uziomu nie połączę z tym przy domu? Co o tym myślisz?
To jest fajne
Czyli, jesli mamy instalacje w bloku, mamy uklad sieci TNC i nie mamy mozliwosci uziemienia punktu podzialu(robimy podzial w rozdzielnicy, bo zarzadcs doprowadzil tylko 4 przewody do mieszkania) to mozemy pominac to uziemienie i raczej wszystko powinno byc ok, bo sprzęty raczej nie stoja na ziemi, dobrze mysle?
Jak uziemić stanowisko ESD do napraw elektroniki w instalacji dwużyłowej pozaklasowej? Czy uziemienie maty i opaski na rękę poprzez podłączenie się przez wtyczkę esd o rezystancji 1Megaom do bolca wyzerowanego gniazda elektrycznego jest dopuszczalne?
Podział PEN to jest układ TN-C-S, wtedy rozdzielamy PEN na N i PE !!!! Chodzi o to że w normach jest powiedziane że punkt rozdziału PEN na PE i N musi być uziemiony !!!!
W której normie?
Fajnie szybko bez zbędnego gadania. Tylko pytanie co to są odpowiednie parametry uziemienia ? Nie bierzemy pod uwagę instalacji odgromowej. A RCD zadział przy 7,5 kom rezystancji. BO wiadomo, że standardowo dobrany wyłącznik nadprądowy przy tego typu zwarcia nie zadziała. Może ktoś spróbuje policzyć się z mitem 10 OM rezystancji uziemienia funkcjonalnego.
Dokladam sie do pytanie. Co to znaczy odpowiednie parametry uziomu. Gdzies znalazlem 30ohm, zaleca sie 10ohm. Czy jest różnica gdy się nie posiada ochronnika przepiec? Mozna podpiac się pod uziom energetyki by poprawić swój uziom (pewnie znam odpowiedź). Wiem ze im niższy parametr uziomu tym lepiej. RCD zadziała nawet bez zalecanego uziomu a i pomiar pętli zwarcia wyjdzie L-PE bez uziomu. Pozdrawiam
A czy Twoim zdaniem takie uziemienie podziału PEN poprawi sytuację w razie przerwania przewodu PEN przed jego podziałem (np. w wyniku wichury) i wystąpienia asymetrii napięć ?
No oczywiście, że tak. Dla tego jak jest możliwość takowa, to punkt podziału PEN powinno się uziemiać. Nie ma obowiązku, ale jeśli jest taka możliwość, to najlepiej jest to uczynić.
@@zino7945 Jak jest lipne - to nie ma uziemienia, proste.
A czy w tym ostatnim przypadku gdyby ten prąd upływowy był powyżej prądu zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego to czy ten wyłącznik nie rozłączałby tego obwodu w momencie „ przebicia do obudowy i ziemi”. Wydaje mi się, że wyłącznik różnicowoprądowy zadziałałby tutaj w każdym przypadku. Nawet bez dotykania obudowy przez człowieka jeśli ten prąd byłby większy od zadziałania takiego wyłącznika. Też jest interesująca kwestia używania wyłączników rcd w starszej instalacji bez uziomu.
Ostatnio miałem przypadek że projekt klientów poszedł do adaptacji i oczywiście mgr inż wykreślił uziom fundamentowy bo twierdzi nie potrzeba
Coś tak nie do końca mnie przekonałeś mnie w drugiej części filmu. Ja bym się skupił raczej na ograniczonym zaufaniu co do jakości uziemień, które w teorii powinny być w odległości nie większej niż 400 m od przyłącza napowietrznego, oraz jakości połączeń przewodu neutralnego. Oba warunki są dość powszechne i dlatego zalecam uziemić instalacje wszędzie tam gdzie się tylko da.
Nie rozumiem o czym mówisz. Przecież nigdzie nie mówiłem, że możemy zaufać uziemieniom sieci. Mógłbyś wyjaśnić?
@@zpe gdybyś to poruszył bardziej byś mnie przekonał, wiem że nie mówiłeś.
A jak lepiej? Mam licznik przy drodze na nowym slupie,ktory nie jest uziemiony. Na odejsciu rozdzial pen i 50 m do domu w ziemi 5x10 czy zostawic pe wolne a w domu zrobic rozdzial,gdzie jest gsu z uziomem fundamentowym. Kabel 5x 10 juz zakopany..