3 sposoby na prąd budowlany. Dylematy budowlane #14

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ค. 2024
  • Zapraszamy do cotygodniowego podcastu na tematy budowlane!
    Doprowadzenie prądu na plac budowy jest konieczne przed przystąpieniem do prac budowlanych. Jednocześnie dla osób stawiających pierwsze kroki na budowie, budzi wiele pytań i wątpliwości natury technicznej oraz formalnej. Dlatego w dzisiejszym odcinku szczegółowo wyjaśniamy w jaki sposób doprowadzić prąd na plac budowy oraz do docelowego.
    Artykuł: "PRĄD NA BUDOWIE - NAJŁATWIEJSZY SPOSÓB" - www.budowawpraktyce.pl/b019-p...
    Ebook: "Zakup działki i budowa domu. Proces administracyjny krok po kroku" - blog.poradnik-budowlany.com/n...
    Wystąpienie Sławka w Polsacie: panstwowpanstwie.polsatnews.p...
    Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
    Pozdrawiamy,
    Krystian i Sławek
    _______________
    Przydatne linki:
    👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.com/show/2HlXlTD...
    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    #budowlaniec #fundamenty #projekt #budowadomu #jaksięwybudować #budowa #podcast #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac
    00:00 Wstęp, podziękowania, Polsat i pytania słuchaczy
    8:30 Temat główny odcinka
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 43

  • @krystianlemkowski
    @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/
    Artykuł: "PRĄD NA BUDOWIE - NAJŁATWIEJSZY SPOSÓB" - www.budowawpraktyce.pl/b019-prad-na-budowie-najlatwiejszy-sposob/
    Ebook: "Zakup działki i budowa domu. Proces administracyjny krok po kroku" - blog.poradnik-budowlany.com/nowy-ebook/
    Wystąpienie Sławka w Polsacie: panstwowpanstwie.polsatnews.pl/odcinek/policja-oszukana-przez-kloszarda-skazany-niewinny-chlopak/

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski ปีที่แล้ว +1

    Odnośnie ogrzewania. Wcześniej czy później i tak założymy klimę, bo latem od wilgoci i temperatury trudno jest wytrzymać. Przy rekuperacji, która wprowadza takie powietrze do mieszkania jest to wręcz niezbędne. Klimatyzatory ( rewersyjne pompy ciepła) są bardzo tanie, gdyż to produkt masowy. Jedyny problem polega na tym, że bardzo mało osób się zna na instalacjach HVAC i łatwo o błąd. Większość instalatorów dobiera 3 razy większą moc niż potrzeba (nastawiają się na mrozy) i wtedy nie dość, że dmucha, to jeszcze działa w trybie on-off i zużywa 2x więcej. Na ekstremalne mrozy wszędzie daje się maty, które wspomagają pracę pompy, a przez cały sezon pompa ma pracować non stop. Do cwu podgrzewacze przepływowe, które dają ciepła wodę od razu i nie ma strat na przesyle. Jak duże zapotrzebowanie (wanna) to pompa ciepła do CWU. Łącznie wyjdzie tak samo lub taniej niż pompa powietrze woda z podłogówką, buforami itd. a zużycie będzie o wiele mniejsze.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Dzięki za obszerny komentarz. Rzeczywiście pompy ciepła są bardzo często przewymiarowane "na zapas" i nie pracują optymalnie.
      Krystian

  • @user-rw2jr9tf7p
    @user-rw2jr9tf7p 3 หลายเดือนก่อน +1

    Gdzie w cenniku przedsiebiorstwa energetycznego jest doprecyzowane w jakiej taryfie jest tzw. prąd budowlany?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  3 หลายเดือนก่อน

      Kiedyś tego szukałem i nigdzie nie znalazłem. Nie ma takiego przepisu.

  • @koski39
    @koski39 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry. O jaką moc przyłączeniową wnioskować na czas budowy żeby niepotrzebnie nie przepłacać za koszty stałe w przypadku taryfy C11 w początkowej fazie (ENEA)? Warto obniżyć wartość początkowo, a po budowie zwiększyć do wartości docelowej? Zasnatawia mnie głównie min moc by zaspokoić sprzęt do tynków maszynowych. Jednak nie chciałbym płacić X więcej przez kilka miesięcy tylko dla kilku dni pracy przy tynkach. Z góry dziękuję za pomoc 😊

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Wyznacznikiem jest właśnie moc potrzebna do tynkowania. Oczywiście można to zmienić w trakcie budowy, ale to dodatkowe formalności i koszty. Czyli od razu zrobiłbym przyłącze z zabezpieczeniem 25 A, czyli prawdopodobnie 13 kW.

  • @maciejlinux
    @maciejlinux ปีที่แล้ว +1

    Hej, udało mi się wykonać przyłącze docelowe, podpisałem umowę, Energa wykonała przyłącze. Nie dołączyłem do umowy planu zagospodarowania przestrzennego ponieważ projekt domu był w trakcie rysowania). Dostałem listownie informację o wykonaniu przyłącza + FV, dodatkowo wniosek "Oświadczenie o gotowości instalacji przyłącznej", co powinienem zrobić dalej ? Wniosek musi wypełnić "osoba uprawiona" - kto to musi wypełnić. Działka pusta, dopiero wydane pozwolenie na budowę.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      "Oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej" wypełnia elektryk z uprawnieniami, który wykonał instalację wewnątrz budynku. Jeśli budowa jeszcze się nie zaczęła, to z oświadczeniem trzeba jeszcze poczekać. Ale uwaga: sprawdź czy w umowie z Energą nie ma terminu do którego powinieneś dostarczyć to oświadczenie (zwykle jest). Po jego przekroczeniu zostaną naliczone kary! Jeśli już wiesz, że tego terminu nie dotrzymasz to zawnioskuj do Energi o jego przesunięcie.
      Pozdrawiam
      Krystian Lemkowski

  • @karno18819
    @karno18819 ปีที่แล้ว +1

    Witajcie, skoro od ogrzewania zaczęliście to mam pytanie czy w dalszym ciągu opłaca robić sie ogrzewanie gazowe majac gaz w drodze tak jak pierwotnie planowalem czy w kontekście zatwierdzonej opłaty ETS2 i zakazie piecow gazowych nie ma sensu dalej iść w gaz?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Witaj Karol!
      Niestety to jest pytanie z przewidywania przyszłości i trudno na to odpowiedzieć. Moim zdaniem w tej chwili gaz jest cały czas opłacalny ze względu na małe koszty budowy przyłącza i kotła gazowego raz wygodę obsługi. Z drugiej strony nie jestem w stanie przewidzieć cen gazu w przyszłości, a tym bardziej cen gazu w stosunku ceny prądu, pelletu czy innych źródeł ogrzewania. Przyszłość może zaskoczyć nas na różne sposoby. Dlatego bardzo polecam zapewnienie sobie możłiwości zmiany źródła ogrzewania w przyszłości. Rozmawialiśmy o tym w podcaście #10: th-cam.com/video/GHDlDJ4u7cg/w-d-xo.html
      Pozdrawiam
      Krystian

  • @masher1000
    @masher1000 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry, mnie interesuje przypadek budowy domów szkieletowych/modułowych. Różnica polega na tym, że taki dom stawia się znacznie szybciej, więc prąd do niego też chciałoby się szybciej. Czy złącze tymczasowe może być wykorzystywane po zakończeniu budowy zanim otrzyma się złącze docelowe? Skoro dom jestem w stanie postawić w kilka miesięcy a na docelowe mam czekać 1,5 roku to co w między czasie?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      Teoretycznie bez przyłącza docelowego nie możesz formalnie zgłosić zakończenia budowy, a tym samym nie możesz legalnie użytkować budynku.
      Oczywiście po postawieniu domu szkieletowego możesz nadal korzystać z prądu budowlanego, do czasu aż zostanie wykonane przyłącze docelowe.
      Jak widzisz istnieje tutaj różnica pomiędzy tym co technicznie da się zrobić, a tym co jest zgodne z prawem ;)
      Krystian

    • @masher1000
      @masher1000 ปีที่แล้ว +1

      @@krystianlemkowski Dziękuję za odpowiedź. To faktycznie dość zastanawiające i przykre, że prawo całkowicie nie nadąża za rzeczywistością.

  • @karno18819
    @karno18819 ปีที่แล้ว +1

    Cześć, mam pytanie. Kupiłem dawno temu działkę że skrzynką ale niestety nie dostałem do niej kluczy. Kto je ma i jak ją otworzyć aby sprawdzić co znajduje się w środku?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Nie do każdej skrzynki możesz się dostać, do niektórych klucze ma tylko zakład energetyczny. Typowa skrzynka ma zwykle górne i dolne drzwiczki. W górnych znajduje się licznik (lub puste miejsce przeznaczone dla licznika) i do niej klucze może mieć poprzedni właściciel które sprzedał działkę. W dolnych jest złącze kablowe, tam nie powinieneś mieć dostępu. Jeśli nie znajdziesz kluczy, poproś lokalnego elektryka o otworzenie tych szafek, powinien on mieć klucz uniwersalny. Możesz też skontaktować się w tej sprawie z zakładem energetycznym.
      Pozdrawiam
      Krystian

  • @Kociewianka
    @Kociewianka 3 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanie, podpisałam umowę o przyłącze docelowe do budynku jednorodzinnego - otrzymałam informacje z Energi ( Starogard Gdański ) że nie muszę robić tymczasowego tylko od razu docelowe i z niego mogę zasilać plac budowy. Czy w takim wypadku instalacja odbiorcza na mojej działce będzie ta tak zwana r betka? ( ponieważ nie będzie budynku jeszcze, budowę będę dopiero rozpoczynać) .

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  3 หลายเดือนก่อน

      Można tak zrobić i wykorzystać istniejącą skrzynkę energetyczną przy działce (rozumiem, że taka jest?). Wtedy faktycznie na czas budowy instalacją po Twojej stronie będzie RB, a potem już dom.

  • @lala84749
    @lala84749 ปีที่แล้ว +1

    Troche sie pogubiłem w tymczasowym i docelowym. Mam skrzynke na granicy działki, która jest przypisana do mojej działki. Co powinienem teraz zrobić żeby zminimalizować formalności i koszty. Na chłopski rozum wystapic o docelowe? Ale jak rozumiem nie majac budynku a chcąc zasilac plac budowy musze wystapić o tymczasowe?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      Tak, teraz powinieneś wystąpić o tymczasowe. Jak budowa będzie w trakcie to możesz wnioskowa o docelowe, ale ono jest już wykonane po stronie zakładu energetycznego (bo masz skrzynkę), więc pozostaje abyś Ty wykonał swoją część - instalację wewnątrz budynku i WLZ.
      Krystian

    • @ZiemiaObiecanaVLOG
      @ZiemiaObiecanaVLOG 4 หลายเดือนก่อน

      najśmieszniejsze jest to, że nie dalej jak 3 dni temu wystąpiłem o warunki techniczne. Działka goła, jest jedynie skrzynka PGE zainstalowana dzięki staraniom poprzedniego właściciela z 2014 roku. Występując o warunki powiedziałem, że działka nie ma żadnej infrastruktury, a ja sam nie wiem czy będę stawiał tam altankę i na razie będę działkę używał rekreacyjnie czy może jeszcze w tym roku zacznę budowę. Pies z kulawą nogą nie zapytał mnie w PGE o to czy występuję o przyłącze tymczasowe czy docelowe. Gdybym ten materiał obejrzał przed załatwianiem to wiedziałbym chociaż o co pytać, a tak to nie wiem czy PGE nie rozróznia tych dwóch rodzajów złącza czy domyślnie wystąpiłem o warunki techniczne tymczasowe z braku infrastruktury. Jak zapytałem jaka taryfa będzie tam obowiązywała, to powiedziano mi, że PGE Dystrybucja jest od przyłaczy, od taryf i umów jest już PGE Obrót. Lekki cyrk.
      Powiem tylko na zakończenie, że odcinek Dylematów na temat prądu, uważam za nieco niezrozumiały. Przynajmniej ja w pewnym momencie zgubiłem się czy mowa jest o przyłączu tymczasowym Skrzynka>ERBTKA czy o jakimś przyłączy tymczasowym PGE>Skrzynka przy mojej działce.
      Tak jak poprzednie produkcje powiększyły mój zasób wiedzy, tak ten zgodnie z tytułem zostawił mnie z Dylematami czyt. pytaniami.
      Pozdrawiam - ZiemiaObiecanaVLOG

  • @karno18819
    @karno18819 ปีที่แล้ว +1

    @Krystian Lemkowski dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Mam jeszcze 1 pytanie. Mówisz o tym że mając skrzynkę w granicy należy wystąpić o przyłącze tymczasowe przed rozpoczęciem budowy. Dlaczego nie od razu docelowego? Mam już PZT od architekta, wiem gdzie będzie usytuowany dom. Czy w takiej sytuacji dalej mam występować o tymczasowe przyłącze czy od razu docelowe?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Jeśli masz już skrzynkę na granicy działki to (najrapwdopodobniej) jest to właśnie Twoje przyłącze docelowe - nie ma sensu występować o nie po raz drugi w tej chwili. Będzie Ci ono potrzebne gdy budynek będzie gotowy, wtedy elektryk podłączy WLZ, a zakład energetyczny zamontuje licznik. Do zasilenia placu budowy potrzebujesz przyłącza tymczasowego, czyli tymczasowej rozdzielni budowlanej, podłączonej właśnie do tej skrzynki na granicy. A rozdzielnię musisz postawić samodzielnie, tzn. Twój elektryk.

    • @karno18819
      @karno18819 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję, super potrzebny odcinek;)

    • @karno18819
      @karno18819 ปีที่แล้ว +1

      Aha, a jaki dokument w tej sytuacji jest potrzebny do wniosku o pozwolenie na budowę?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      @@karno18819 Wniosek o pozwolenie na budowę do odrębna historia. W tej chwili powinny wystarczyć Ci wydane przez zakład energetyczny Warunki Techniczne dla przyłącza docelowego.
      Krystian

    • @karno18819
      @karno18819 ปีที่แล้ว +1

      @@krystianlemkowski jeszcze raz, bo wyżej napisałeś że przyłącze docelowe to skrzynka która mam w działce od momentu zakupu, więc jaki jest sens występować jeszcze raz i warunki techniczne dla przyłącza docelowego? Szczerze to jestem pogubiony bo pytanie moje dot. Rodzaju dokumentu potrzebnego do wniosku o pozwolenie w sytuacji gdy mam już skrzynkę w granicy. Dzięki z góry za wyjaśnienie

  • @Arass13077
    @Arass13077 5 หลายเดือนก่อน

    Cześć, PGE Proponuje do przyłącza docelowego, postawienie skrzynki przy słupie gdzie do granicy działki pozostaje jeszcze nieco ponad 100m. Zakład energetyczny wykręca się w ten sposób, że stawiają skrzynki w granicy jeśli ta graniczy z działką gminną. Na co się powołać aby skrzynka była w granicy?
    Część wspólna drogi dojazdowej nie będzie nigdy zamykana więc nie rozumiem problemu

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  5 หลายเดือนก่อน +1

      PGE ma racje, nie ma przepisu według którego można wymusić postawienie skrzynki na działce prywatnej.

  • @leszeklicznerski453
    @leszeklicznerski453 ปีที่แล้ว +1

    Omówicie może temat siedliska rolnego, Zabudowy zagrodowej?
    Dostaliśmy od teścia ponad 1,27Ha ziemi. Chcemy tam postawić dom. Dzięki powierzchni możemy budować jako siedlisko, więc ponoć podatki mniejsze itp.
    Czy oprócz domu musi być zaprojektowany jakiś inny (dodatkowy) budynek gospodarczy? (Garaż mamy w bryle domu).
    To prawda, że w zabudowie zagrodowej/siedlisku za dodatkowe budynki nie płaci się podatków jak na normalnej działce budowlanej?
    Pozdrawiam.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      Cześć!
      Budowa domu jako siedliska, zabudowy zagrodowej wymaga aby oprócz domu na działce został zaprojektowany również inny budynek gospodarczy związany z produkcją rolną. Czyli musisz uzyskać pozwolenie na budowę dla domu + dodatkowego budynku, ale prawdopodobnie nikt nie narzuci na Ciebie terminu do kiedy musisz wybudować ten dodatkowy budynek gospodarczy. Czyli najpierw budujesz dom, a drugi budynek zostawiasz na później.
      Zabudowa zagrodowa jest też wyłączona z opłat za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej co powoduje oszczędności, tym większe im wyższa klasa gruntu.
      Pozdrawiam
      Krystian

    • @leszeklicznerski453
      @leszeklicznerski453 ปีที่แล้ว +1

      @@krystianlemkowski więc aby dostać się o pozwolenie na budowę, to w projekcie musi być ten dodatkowy budynek, tak?
      Może to być zwykła wiata, rzekomo na ciągnik i maszyny rolnicze? Czy musi być jakiś murowany/ z płyty Obornickiej (warstwowej)?
      Musi być na płycie betonowej, czy moja być słupy na odlanych "stopach"?
      Pozdrawiam.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      @@leszeklicznerski453 nie ma ogólnych przepisów które definiują jaka ma być konstrukcja budynku gospodarczego. Ważniejsze są przepisy wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu lub z Warunków Zabudowy. Powinieneś poprosić lokalnego architekta aby przeanalizował Twoją działkę pod tym kątem, bo tam mogą znajdować się istotne ograniczenia.

    • @leszeklicznerski453
      @leszeklicznerski453 ปีที่แล้ว +1

      @@krystianlemkowski a piwnica? Bo słyszałem, że piwnica może zastąpić oddzielny budynek. Prawda to?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      @@leszeklicznerski453 dowolna, wydzielona część budynku mieszkalnego na cele gospodarcze też może być. Przynajmniej teoretycznie, bo tu już trzeba iść do konkretnego urzędu i się upewnić o interpretację przepisów.
      Krystian

  • @mioszmleczko49
    @mioszmleczko49 ปีที่แล้ว +1

    Szukam osoby, która wie jak skutecznie wyegzekwować od Tauronu taryfę G11 dla domku jednorodzinnego. Zapłacę za pomoc.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      Niestety nie znam nikogo takiego osobiście.
      Pozdrawiam
      Krystian

  • @macm4395
    @macm4395 ปีที่แล้ว

    Teraz jak jest ograniczenie 2000kwh to nikt Ci kiedyś da bo potem będzie sam więcej płacił

    •  ปีที่แล้ว

      W domach jednorodzinnych bardzo, bardzo trudno jest nie przekroczyć 2000 kWh rocznie. Można założyć, że sąsiad te limity przekracza.