Najgorsze mity budowlane. Dylematy budowlane #15

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 เม.ย. 2023
  • Zapraszamy do cotygodniowego podcastu na tematy budowlane!
    Współczesne, nowoczesne budownictwo jest bardzo dobrze zrozumianą, przebadaną i opisaną dziedziną gospodarki. Mimo to na budowach i w Internecie krąży ogromna ilość mitów na różne tematy budowlane. W tym podcaście przedstawiamy tylko kilka z nich.
    Wystąpienie Sławka w Polsacie: panstwowpanstwie.polsatnews.p...
    Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
    Pozdrawiamy,
    Krystian i Sławek
    _______________
    Przydatne linki:
    👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.com/show/2HlXlTD...
    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    #budowlaniec #fundamenty #projekt #budowadomu #jaksięwybudować #budowa #podcast #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 58

  • @krystianlemkowski
    @krystianlemkowski  7 หลายเดือนก่อน

    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/

  • @BeezBeez-fm1gm
    @BeezBeez-fm1gm ปีที่แล้ว +4

    Cześć, dziś trochę konstruktywnej krytyki.
    Moim zdaniem, lekceważąco podchodzicie to pytań, tzn. zakładacie, że każdy ma wszystko wiedzieć i wyśmiewacie ludzi z takimi pytaniami, a ja myślę, że każdy mit można po prostu wyjaśnić bez prześmiewczych komentarzy.
    I jeszcze rada dla Sławka, nie rzucaj takich abosulntystycznych komentarzy na wiatr, tzn. np. o oszczędnościach z rekuperacji, czy to jest 20% czy 30%, czy 15%, itd., bo podważa to wiarygodność tego co mówisz. Jak masz wyliczone to podaj, a jak nie to wystarczy powiedzieć, że jest to mało, albo poniżej kosztów.
    W ogóle to dobry odcinek. Powiedzieliście między innymi o materiałach izolacyjnych, które mają jakoby zastępować styropian i tutaj mam do was konkretne pytanie. Jak wiecie przy zastosowaniu rolet podtynkowych odsuwa się nadproża o 2 cm, aby wcisnąć tam jakąś izolacje. Czym to wypełnić, aby jak najlepiej zaizolować? Wiem, nie ma materiału, który zastąpi 20 cm styropianu, ale poleca się np. Aluthermo, czy to jest najlepszy możliwy materiał do tego zastosowania?
    Pozdrawiam i dzięki za kolejny odcinek.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Cześć,
      Przykro mi, że ten odcinek Ci się nie podobał. Postaramy się poprawić w kolejnych.
      Odpowiadając na Twoje pytanie: moim zdaniem optymalnym wyborem do ocieplenia nadproża pod roletami jest styrodur: ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną, jest stosunkowo tani i łatwo dostępny, ma odpowiednią wytrzymałość żeby na nim zamontować rolety.
      Pozdrawiam
      Krystian

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac ปีที่แล้ว +2

      "Moim zdaniem, lekceważąco podchodzicie to pytań, tzn. zakładacie, że każdy ma wszystko wiedzieć i wyśmiewacie ludzi z takimi pytaniami, a ja myślę, że każdy mit można po prostu wyjaśnić bez prześmiewczych komentarzy."
      Dzięki! Doceniam konstruktywną krytykę. Masz rację - łatwo nam wyśmiewać pytania na które znamy odpowiedzi, a przecież nie o to chodzi, aby z nich kpić. Poprawimy się.
      "I jeszcze rada dla Sławka"
      Masz rację! Nawet podczas nagrywania podcastu miałem wrażenie, że użyłem za dużo ogólników, ale - przyznaję - machnąłem na to ręką, bo staramy się nagrywać podcast za jednym podejściem. Wyciągam wnioski na przyszłość.
      Na blogu często podaję różne wyliczenia - także związane z wentylacją mechaniczną. Wpisz proszę do wyszukiwarki frazę: "Wentylacja mechaniczna, grawitacyjna i hybrydowa." i wejdź na poradnik-budowlany.com, aby przeczytać mój artykuł. Niestety z niewiadomych przyczyn nie mogę umieszczać linków pod podcastem...
      "W ogóle to dobry odcinek."
      Dzięki serdeczne! Sławek

  • @BlazakoVOfficial
    @BlazakoVOfficial ปีที่แล้ว +5

    Chłopaki, gdybyście nie "narzekali" to bym Was nie oglądał, superlatywów dotyczących wszystkich technologii mam na pęczki na stronach producentów. Róbcie swoje a nie zastanawiacie się "co ludzie powiedzą", temat i tak jest niszowy więc zasięgów i tak nie będziecie mieli tyle co celebryci budowlani :)

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac ปีที่แล้ว +1

      Dzięki! Czasami po prostu mamy takie wrażenie, że za bardzo narzekamy na wykonawców, projektantów i kierowników budów. ;)
      "Temat i tak jest niszowy więc zasięgów i tak nie będziecie mieli tyle co celebryci budowlani :)"
      Ja tam już się czuję celebrytą z moimi dumnymi 7000 subskrypcjami na drugim kanale. :-D
      Do usłyszenia. :)

  • @danos1066
    @danos1066 9 หลายเดือนก่อน +2

    Koszt rekuperacji jest pozorny, dlatego, ze decydujac sie na nia mozna zrobic to z glowa,nie budowac kominow wentylacyjnych - juz masz oszczednosc, obrobka kominow, czesc okien mozna zamienic na fixy i finalnie inwestycja robi sie bardziej racjonalna.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 9 หลายเดือนก่อน

      Tak, to są oszczędności, ale wciąż koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie wyższy i nie powinno się wydawać pieniędzy na rozwiązania, których nie potrzebujemy.

    • @danos1066
      @danos1066 9 หลายเดือนก่อน

      ​@@jaksiewybudowacoczywiście, ale gdyby na świecie ważna była tylko opłacalność, to nikt nie kupowałby samochodu za milion złotych. Wygoda jest ważna, wybierając do domu na wsi rekuperację brałem pod uwagę np to, że latem otwierając okno musiałbym walczyć z muchami, komarami, innymi insektami, rekuperacja nie wymaga ode mnie stosowania moskitier i nerwów związanych z komarami latem w domu. Sama opłacalność jest jednym z argumentów.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 9 หลายเดือนก่อน

      @@danos1066 Zgadzam się. Napisałeś, że koszt rekuperacji jest pozorny więc odniosłem się tylko do Twojej wypowiedzi.
      Ps Mieszkam na wsi, mam wentylację grawitacyjną i moskitery - i jest super. :) Rozumiem jednak, że ktoś może mieć inne oczekiwania i potrzeby.

    • @danos1066
      @danos1066 9 หลายเดือนก่อน

      @@jaksiewybudowac chodziło mi bardziej o to, że całościowo jest to pewien koszt alternatywny jeżeli budujemy nowoczesny energooszczędny dom, pozdrawiam serdecznie

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 9 หลายเดือนก่อน

      @@danos1066 Rozumiem. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Promilus1984
    @Promilus1984 7 หลายเดือนก่อน

    Fundamenty mogą być mokre, nawet powinny jeśli mamy uziom fundamentowy... (przy czym chodzi o ławy, nie ściany fundamentowe). Oczywiście, że papa pod dachówką jest skuteczniejsza niż membrana, bo membrana jeśli "naciągnie' wilgoci czyt. jeśli będzie ostro i długo kapało to przesiąknie i to w pierwszym roku, a papa zacznie przeciekać po 20 latach ciągłej ekspozycji co jest w zasadzie nierealne. Czy membrana bez pełnego deskowania będzie jednak pod dachówkę zdecydowanie gorsza? No nie, bo ryzyko nieszczelności pokrycia i tak jest niewielkie, a jak powstanie to tak czy inaczej trzeba ją usunąć niezależnie co damy od spodu. Niemniej przy powstaniu nieszczelności papa będzie działać lepiej chroniąc izolację i konstrukcję sufitu podwieszanego na poddaszu skuteczniej niż membrana. Przy papie i deskowaniu trzeba tylko zapewnić szczelinę wentylacyjną dla termoizolacji poniżej, a w przypadku samej membrany można ładować wełnę na równo i będzie dobrze. Jeśli chodzi o drewno konstrukcyjne na więźbę to najlepsze jest suszone, strugane ze sfazowanymi narożnikami. Problem jest w tym, że koszty i czas oczekiwania jest zdecydowanie większy (i nie każdy tartak takie oferuje) - efekt jest taki, że kupują ludzie to co jest, a nie to co chcą. Jak zresztą było z materiałami budowlanymi w 2021 ogółem. Nie inaczej jest z termoizolacją. Przykładowo wełna o lambdzie 0,038-0,040 to ok 20pln/m2, a super duper wychuchana 0,032 (poziom grafitowego styropianu) ponad 2x więcej za tą samą grubość (a izolacja nie jest 2x lepsza). Więc tam gdzie można poświęcić miejsce de facto bardziej opłaca się dać grubszą warstwę taniej wełny. Baaa, nieraz podobnym kosztem można realnie zrobić lepszą izolację z tańszych materiałów właśnie kosztem miejsca. I to ludzie robią, bo budżet nie jest z gumy i trzeba mądrze wybierać, a nie tylko patrzeć na jeden parametr...

  • @jarekp5416
    @jarekp5416 6 หลายเดือนก่อน

    Brawo Wy

  • @wrobewo2
    @wrobewo2 ปีที่แล้ว +2

    co zrobić w przypadku kiedy folia pod ścianami jest położona równo z murem? Tzn. w ścianach działowych mam wystającą tylko z jednej strony, z drugiej nie wystaje praktycznie nic. Budowlańcu powierdzieli, że musieli tak zrobić żeby wyznaczyć linię po której ma iść ściana :). Nietety ale zorientowałem się juz po fakcie

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Niestety w takiej sytuacji nie da się zbyt wiele zrobić. Jeśli folii wcale nie widać, to właściwie jedyne co można zrobić to odkuć fragment spoiny aby można było się z folią połączyć. Jeśli folię widać przynajmniej na kilka milimetrów to należy ją oczyścić i przykleić do niej hydroizolację np. za pomocą taśmy butylowej. Dodatkowe prace najlepiej zrobić na koszt tak sprytnych wykonawców ;)
      Pozdrawiam
      Krystian

    • @wrobewo2
      @wrobewo2 ปีที่แล้ว +1

      @@krystianlemkowski tak myślałem, dziękuję za odpowiedź

  • @agaxsp9457
    @agaxsp9457 ปีที่แล้ว +2

    Czy fundament faktycznie musi „odstać / osiąść” zanim zacznie się stawiać ściany itp? Widzę, że ludzie teraz wszystko robią na szybko 😀 tydzień czasu i od pustej działki do stawiania ścian

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      Każdy fundament będzie nieco osiadał, to jest zupełnie naturalne. Sam fundament osiądzie nie wiele, nawet przez rok, dopiero cały ciężar budynku da większe osiadania. Moim zdaniem na etapie budowy fundamentów nie warto czekać, ale gdy jest już zrobiony SSO, to można. A jeśli komuś się spieszy, to też nic strasznego się nie stanie, może pojawić się kilka rys na ścianach.
      Krystian

  • @maciej8290
    @maciej8290 11 หลายเดือนก่อน +1

    Panowie przepraszam jeżeli było - czy dawać folie pod chudziak czy jest to zbędne ? Z góry dziękuje za odpowiedz.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  11 หลายเดือนก่อน

      Pod jaki chudziak? Jeśli masz na myśli chudziaka na poziomie zero, to nie ma takiej potrzeby, ale też nie jest to szkodliwe.
      Krystian

    • @maciej8290
      @maciej8290 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@krystianlemkowski tak, dokładnie chodziło mi chudziaka na poziomie zero. Bardzo dziękuje.
      Pozwolę sobie jeszcze w tym miejscu na jedno pytanie - czy wspomniany chudziak powinien być oddylatowany od ściany fundamentowej, czy jeżeli tak to zastosować piankę dylatacyjną czy styropian czy może wspomniana folia kładziona na piasek i wywinięta na ścianę wystarczy na taką dylatacje? Dzięki serdeczne za odpowiedź.
      Pozdrawiam
      Maciek

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  11 หลายเดือนก่อน

      @@maciej8290 tak, powinien być oddylatowany od ścian. Zwykła folia to absolutne minimum, pianka dylatacyjna sprawdzi się najlepiej.

  • @maciej8290
    @maciej8290 11 หลายเดือนก่อน

    Cześć, odnośnie drewna na więźbę mam pytanie. Znalazłem kilka tartaków w Polsce, które rzeczywiście mają suszarnie i oferują certyfikowane drewno konstrukcyjne. Są natomiast u tychże tartaków odmienne zdania - jedni twierdzą że zgodnie z normą drewno konstrukcyjne w moim przypadku C24 wystarczy że jest suszone, a inni że musi być suszone i czterostronnie strugane. Jaka jest prawda ? Z góry dzięki !!

    • @maciej8290
      @maciej8290 11 หลายเดือนก่อน

      Ponawiam prośbę. Fajnie, że poruszyliście ten temat, bo jest on ogólnie mocno „zaniedbywany” przez inwestorów. Ja juz wiem że idę w dobrym kierunku ale chciałbym mieć pewność przed zamówieniem więźby. Nie mam niestety dostępu do tej normy - Wy pewnie tak 😜

    • @maciej8290
      @maciej8290 11 หลายเดือนก่อน

      😢

    • @maciej8290
      @maciej8290 11 หลายเดือนก่อน

      Panowie sami zachęcacie do zadawania pytań w komentarzach - to zadaję i to konkretne do poruszonego przez Was pytania drewna - i co ? Nico ! Wiecie ale nie powiecie ? Czy nie wiecie ? Przecież prowadzicie masę budów - to jakie drewno zamawiacie? Wystarczy Suszone certyfikowane c24 czy musi być suszone i strugane certyfikowane c24 ? Jeżeli już mówicie o danym micie to trzeba by może doszuzegółowic raz a dobrze? Tym bardziej że 90% budów w Polsce to więźba z drewna niespełniającego żadnych norm.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 9 หลายเดือนก่อน

      @@maciej8290 Hej, nie wiem czemu nie widziałem powiadomienia i Twojego pytania. Zaraz dam znać Krystianowi - mam nadzieję, że niebawem odpisze. :)

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  9 หลายเดือนก่อน

      @@maciej8290 niestety Twoje pytania, z nieznanych mi przyczyn, zostały zablokowane przez TH-cam, dlatego ich nie zauważyliśmy. A co do drewna: do określenia wytrzymałości wystarczy suszenie, struganie nie jest potrzebne.

  • @PrawostronnyMarek
    @PrawostronnyMarek ปีที่แล้ว

    Cześć! Może zrobicie film o zmianach w prawie budowlanym które wejdą w 2023r. ?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Jakie zmiany dokładnie masz na myśli? Prawo budowlane zmienia się kilka razy w roku :)
      Krystian

  • @a_kapela_gospodarstwoszarotki
    @a_kapela_gospodarstwoszarotki 10 หลายเดือนก่อน +1

    A jak z domami na zgłoszenie, czy też musza spełniać parametry energochonnosci budynku?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  10 หลายเดือนก่อน

      Dokładnie tak. Zgłoszenie od Pozwolenia na budowę różni się głównie nazwą. Wymogi techniczne i dokumentacja dla domów jest taka sama.

  • @Fragilla-wow
    @Fragilla-wow 4 หลายเดือนก่อน

    czy będzie osobny odcinek o wentylacji?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Nie planowaliśmy takiego w najbliższym czasie, ale możemy kiedyś nagrać. Jakie dokładnie masz pytania?

  • @Filip-jf2uc
    @Filip-jf2uc ปีที่แล้ว

    Czy mitem będzie że skraplanie wody na oknach dachowych jest normalnym zjawiskiem a nie błędnym projektem wentylacji grawitacyjnej?(okno bez rolet).

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +2

      Skraplanie się wody na szybkach jest jak najbardziej naturalne. Szczególnie zimą, na oknach dwuszybowych. Nie świadczy o źle zaprojektowanej wentylacji, ale jednocześnie, jeśli występuje często, to daje wskazówkę, że może warto coś poprawić.
      Pozdrawiam
      Krystian

    • @Filip-jf2uc
      @Filip-jf2uc ปีที่แล้ว

      @@krystianlemkowski najlepszym rozwiązaniem są rolety zewn/okna trzyszybowe? Zakładając że wszystko inne jest prawidłowo wykonane

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      @@Filip-jf2uc jeśli wentylacja działa prawidłowo, to okna 3-szybowe na 95% eliminują problem. Skraplanie będzie występowało wtedy tylko w najzimniejsze dni.

    • @Filip-jf2uc
      @Filip-jf2uc ปีที่แล้ว

      @@krystianlemkowski dziękuję. Będę musiał wtedy rozważyć wymianę bo w momencie oddania budynku 2 szybowe spełniały normy. (deweloperski dom)

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      @@Filip-jf2uc nawet obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość skraplania się wody na szybach. Po prostu okna 3-szybowe, o jak najlepszej termoizolacyjności, zmniejszają ryzyko skraplania się.
      Krystian

  • @lala84749
    @lala84749 ปีที่แล้ว

    Czy rzeczywiście warto zwracać tak dużą uwagę na właściwości materiałów z których budowane są ściany domu? Jeżeli popatrzymy na keramzyt vs silikat vs ceramika vs beton komórkowy to różnice w parametrach takich jak przepuszczalność cieplna, paro-przepuszczalność, chłonność wody są spore ale jak już weźmie się pod uwagę ścianę jako całość wraz z systemem ocieplenia to różnice zdecydowanie się zmniejszają. Czy warto płacić więcej za keramzyt? Zdaję sobie sprawę że nie jest łatwo na to odpowiedzieć w jednym zdaniu. Może temat na przyszły odcinek?

    • @Filip-jf2uc
      @Filip-jf2uc ปีที่แล้ว

      Dokładnie podobny dylemat mam. W aspekcie ekonomiczny wyższy koszt materiałów może się zwrócić po paru/parunastu latach.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      Rzeczywiście nie da się na to odpowiedzieć w jednym zdaniu, ale już był o tym podcast:
      th-cam.com/video/JPxuS5WLs2I/w-d-xo.html
      I pisałem też wiele na ten temat w artykule:
      www.budowawpraktyce.pl/b033-murowane-sciany-nosne-parteru/
      Krystian

    • @lala84749
      @lala84749 ปีที่แล้ว +1

      @@krystianlemkowski Panie Krystianie a czy uważa Pan że warto dopłacać i budować z bloczków Keramzytowych? Niektórzy wymieniają wiele zalet i plusów ale mam poważne wątpliwości czy to nie więcej marketing niż rzeczywistości

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว +1

      @@lala84749 bloczki keramzytowe to naprawdę świetny materiał, ale jeśli trzeba mocno pilnować budżetu, to nie warto dopłacać. Na keramzyt zdecydowałbym się pod warunkiem, że buduję dom w podwyższonym standardzie i pieniądze nie mają aż tak dużego znaczenia.

    • @marekduczman
      @marekduczman 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@krystianlemkowski Moje przemyślenia są następujące.
      Wybór materiału na ścianę jest ważny, ale nie jego przewodność cieplna jest ważna, tylko zdolność do akumulacji ciepła. Dajmy na to dwa przeciwstawne materiały, beton komórkowy i silka. Wybór zależy od naszego projektu ogrzewania i preferencji.
      Jeżeli często nie ma nikogo w domu i planujemy precyzyjne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu to lepszym wyborem będzie beton komórkowy(keramzyt- dom szkieletowy) i ogrzewamy wtedy w największym stopniu jedynie powietrze(uogólniając oczywiście). Sterując precyzyjnie czasem i mocą ogrzewania tracimy najmniej energii cieplnej(pieniędzy niekoniecznie, bo takie systemy swoje kosztują+ serwis+ prąd obsługowy). Po drugiej stronie jest (silka)dom w którym ktoś przebywa cały czas i ważniejsza od sterowania jest akumulacja ciepła. Taki dom lepszy będzie też w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła(ciężej taki dom przegrzać- i potem bez sensu wietrzyć)
      Nie będzie to tak energooszczędny dom jak ten "inteligentny", ale za to dużo tańszy i prosty w budowie.
      Ja mam ograniczony budżet i wybrałem rozwiązanie pośrednie, czyli pustak ceramiczny(obecnie najtańszy materiał), ale dla zwiększenia akumulacyjności wszystkie ściany wewnętrzne będą z 18,8cm zamiast 12cm .
      Przy okazji zadam dosyć głupie (chyba) pytanie😂 Czy wypełnienie piaskiem pustaków ceramicznych(ściany wewnętrzne) dla zwiększenia akumulacyjności byłoby błędem? Wiem, że trzeba by uszczelnić gniazdka. Pierwszą warstwę pustaków na płycie fundamentowej (bez dolnego ocieplenia-stawiam na piaskach), zamierzam wypełnić perlitem.

  • @PiotrXX
    @PiotrXX ปีที่แล้ว +1

    Panowie, jak ma się kwestia lambdy deklarowanej styropianu a rzeczywistej w warunkach zewnetrznych. Czy rzeczywiście grafit to tylko marketing? Kiedyś na Twoim blogu poruszany był ten wątek ale jest to jedyne miejsce w internecie, które podejmuje to zagadnienie :)

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      Każdy parametr, każdego materiału jest podawany na podstawie wyników badań laboratoryjnych. Tak samo jest z lambdą - producent pokazuje najlepsze co udało mu się zbadać więc w rzeczywistych warunkach lambda będzie nieco gorsza - dla każdego styropianu, nie tylko dla grafitowego. O ile gorsza? Nie wiadomo, bardzo rzadko producenci podają lambdę rzeczywistą, która i tak nie koniecznie będzie odpowiadała rzeczywistości. Bo przecież producent nie wie jaką wilgotność osiągnie styropian na ścianie konkretnego budynku.
      Krótko mówiąc: rzeczywista lambda styropianu zawsze różni się od deklarowanej, nigdy nie wiadomo na ile bo to zależy nie tylko od produktu, ale też od warunków eksploatacji. Ale z drugiej strony im lepszy parametr deklarowany, tym z lepszy parametr rzeczywisty. Czyli grafitowy powinien być mimo to lepszy od zwykłego, bo jest lepszy "na starcie". Ale gdyby ktoś znalazł na to badania to chętnie poczytam :)
      Pozdrawiam
      Krystian

    • @agaxsp9457
      @agaxsp9457 ปีที่แล้ว +1

      Z praktyki mogę ci napisać, że przewaga grafitu to nie marketing

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  ปีที่แล้ว

      @@agaxsp9457 a możesz nam coś więcej na ten temat napisać?
      Krystian

    • @PiotrXX
      @PiotrXX ปีที่แล้ว

      @@agaxsp9457 czy możesz powiedzieć coś więcej w tym zakresie?