Ludzie! Panie! Kilka dni temu byłem na tym kanale i przeglądałem starsze odcinki żeby powspominać stare czasy a tu taka niespodzianka dziś :) Super, że wróciliście :)
Oby nie, bo by zaczęli narzucać te swoje śmieszne teorie :). Niech będzie tak jak jest tylko wiadomo, że dobrze by było jakby TVP zwiększyło budżet na Astronarium i tego typu programy. Wtedy zawsze można strzelić jakąś zaawansowaną grafikę/animację, wybrać się na Atakamę na dłużej albo zagadać do NASA żeby pokazać np. Houston, Cape Canaveral. No i oczywiscie żeby pracownicy tworzący ten program byli docenieni bo tutaj wszyscy zasługują na pieniądze a nie jakieś "gwiazdki" z programów śniadaniowych czy teleturniejów.
Pieniądze na produkcję Astronarium pochodzą z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (patrz plansza na końcu odcinka). Wkład telewizji to koszty emisji, choć oczywiście korzystamy z doświadczenia pracowników i współpracowników ośrodka TVP Bydgoszcz.
No to co powiedziałeś, dochodzi do tego dziecinny język, prymitywne porównania i ogólne podejście do tematu. Rozumiem, chcą trafić do ludzi zupełnie "zielonych" ale bez przesady. @Astronarium tak tak, wiem o co chodzi. Ale jak wszyscy wiemy środków nigdy nie za wiele.
Bardzo wartościowy program! Jako fan takich programów naoglądałem się różnych "kosmosów" i innych programów tego typu robionych za granicą, większość zagadnień jest mi z nich znana, a nigdzie nawet nie wspomnieli o promieniowaniu 21cm i tym, że osamotniony atom wodoru może emitować promieniowanie.
Takie właśnie, nieoczywiste wątki, sprawiają nam - autorom - najwięcej satysfakcji. Podobny program myślimy zrobić o pierwiastkach, których nigdy nie było w Tablicy Mendelejewa, a doszukano się ich w ... kosmosie. Kto się domyśla o co chodzi?
Hel - najpierw zaobserwowany w Słońcu (linia widmowa), potem odkryty na Ziemi. Technet - istnieją gwiazdy technetowe, ale nie występuje na Ziemi, trzeba go produkować za pomocą reakcji jądrowych. Jeszcze jakiś pierwiastek był?
No i to na dwa lata! Będzie 40 nowych odcinków. Co 2 tygodnie premiera. Jeśli nie sprzedajecie biletów możecie je pokazywać na zlotach i obozach, ilustrować wykłady i prelekcje. Proszę, zadbajcie tylko o jakość obrazu i dźwięku.
Przy okazji polecam kilka innych odcinków o radioastronomii: 1. Od 5m anteny na Fort Skale do 32m radioteleskopu w Piwnicach; 8. Unikatowe obserwatorium ALMA w Chile; 21. Arecibo - największy radioteleskop na świecie i odkrycie planet wokół pulsara; 28. Radioteleskop LOFAR - trzy stacje obserwacyjne w Polsce. Dodatkowo także odcinek 11. m.in. o radioteleskopie na podwórku.
Chcemy, chcemy, chcemy ! Skoro mamy już ten internet i mamy w nim telewizję to nagrywajcie wszystko o nauce i technice. Za PRL był Młody Technik, był w telewizji Adam Słodowy i jego Zrób To Sam. I takie coś jest potrzebne. Jak samemu zbudować teleskop, radio, aparat fotograficzny. Jesteśmy w większości amatorami i nie mamy kasy na profesjonalny sprzęt. Ale jesteśmy wszystkiego bardzo ciekawi. Dajcie nam tą wiedzę
Jeśli ktoś jest fanem "Astronarium" i chciałby mieć gadżety z logo programu, to tutaj dostępna jest czapka z latarką: sklep.pta.edu.pl/gadzety/190-czapka-astronarium-z-latarka.html
Jeżeli zainteresował Was temat, to w odcinku Astronarium nr 28 szerzej przedstawiamy system radioteleskopów LOFAR, wspominany w końcowej części odcinka o fali 21 cm. Obejrzycie go tutaj: th-cam.com/video/95ti5J9mm3o/w-d-xo.html
Przy tak wysokim poziomie nie wróżę wielkiej popularności, a szkoda bo filmiki super. Niestety przez ostatnie 30 lat, naród nam trochę "podupadł intelektualnie". Ostatnie filmiki na takim poziomie widziałem w wykonaniu Kamińskiego i Kurka w Sondzie. TRZYMAM KCIUKI !
Może nie jest tak źle. Poszczególne odcinki pierwszych trzech sezonów (34 programy) wielokrotnie powtarzane w TVP3 (pasmo ogólnopolskie i lokalne), TVP1 i TVP Polonia sumarycznie oglądało po milionie telewidzów. Teraz trochę ruszył ten kanał na YT, a to zupełnie inna widownia niż w telewizji. Dziś jest zupełnie inna oferta programowa niż za czasów Sondy. Po prostu robimy swoje!
Równiez w internecie łatwo znaleźć opisy metod pomiaru oglądalności w Polsce czy na świecie, np. www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-mierzy-sie-ogladalnosc-telewizji-w-polsce
Wasz kanał powinni w szkołach obowiązkowo pokazywać na lekcjach wiedzy o wszechświecie. Może te Zombie Komórkowe coś by zajarzyły w końcu a ciągle FB i Insta.
Nie mówimy jeszcze zmianie długości fali, ale o konkretnym przejściu o długości 21 cm. Częstość takiej fali w MHz jest ustawiona na oscyloskopie (2m46s)
Prof. Michel van Biezen mówił że ta fala jest efektem zmiany spinu elektronu w atomie wodoru. Nieskoenergetyczna nie wliczająca się w spektrum absorpcji. E = hf = hc/lambda = (6.626x10^-34 J sec) (3x10^8 m/s) / (0.21 m)
samoistna emisja energii przez atom wodoru bez poznanego źródła tej energii? Jeszcze jest spora dziura w Wiedzy o fundamentalnych prawach rządzących materią a tłumaczenie jakimś abstrakcyjnym spinem? Ono jest zbyt naciągane i zbyt skomplikowane aby było prawdziwe. Jeszcze nic nie wiemy o naturze wszechświata i wiele z obecnie uznanych za fundamentalne teorii może być wierutną bzdurą. Bajki dla dorosłych i tyle co nie zmienia faktu że samo promieniowanie jest doskonałym medium pomiarowym ale jego źródło musi leżeć po za strukturą materii samego wodoru a sam wodór jest tylko silnikiem przetwarzającym energię z niepoznanego jeszcze źródła a być może i formy na rodzaj energii nam już znany czyli skwantyzowaną częstotliwością falę radiową. To by wskazywało na istnienie energii o niekwantowej strukturze jak też by wskazywało że już tak daleko się posunąłem w teoretyzowaniu że sam siebie przestaję rozumieć :P
@@Wuja_ a to dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie i już nie sarkastycznie dodam że może i ten pogardliwy komentarz na coś się przydał bo jeszcze raz obejrzę... zapomniałem o co tam chodzi w tym filmie. To już rok jak swój napisałem a na przyszłość Jeśli przez pogardę zamierzasz szerzyć Wiedzę to lepiej nic więcej już nie pisz co nie będzie merytoryczne i na temat w tej tu raczej na zbędnym poziomie dyskusji bo jeśli raz jeszcze parę z pogardliwej .. puścisz usunę komentarz główny i wszystkie "podkomentarze" i tyle zyskasz. Od Ciebie pomimo największych chęci - widzę - nikt niczego się nie dowie wartościowego. no obejrzałem i nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie skąd pochodzi energia kwantu emitowanego podczas przemiany fazowej czyli co? perpetuum mobile? a to że jest to dobre medium badawcze to zupełnie inna i zbyt trywialna dla mnie kwestia abym tu miał jakiś problem ze zrozumieniem ... z resztą każdy przeciętny słuchacz tego materiału.który de facto jest zrealizowany profesjonalnie i w przystępny sposób, ale to już zasługa jego Twórców.
Chodzi Co o dźwięk przy wizytówkach rozmówców? Właśnie go zlikwidowaliśmy w nowym sezonie, własnie ze względu na słuchaczy internetowych (telefony, laptopy etc.). Tu masz przykład pierwszego nowego odcinka th-cam.com/video/izja3CWCVDE/w-d-xo.html
Wszystkie odcinki ciekawe. Nawet te o bzdurach bez sensu. Szkoda tylko, że wydaje się pieniądze na bzdury. Może nawet nie głupi ludzie żyją z tego jak pasożyty. Zmyślają jakieś teorie i puszą się jakby zrobili coś użytecznego.
Dodatkowa rozmowa z radioastronomem na temat największego polskiego radioteleskopu: th-cam.com/video/f7M-M7ifT4s/w-d-xo.html
kiedy kolejne odcinki ? Widzialem na stronie www ze zakonczono emisje na 50 odcinkach ?
Rewelacyjnie że seria wraca, bardzo się cieszę!
Ludzie! Panie! Kilka dni temu byłem na tym kanale i przeglądałem starsze odcinki żeby powspominać stare czasy a tu taka niespodzianka dziś :) Super, że wróciliście :)
Premiery nowych odcinków będą co dwa tygodnie, najpierw na TVP 3 (środy 15:35, 00:50, 6:35), a potem tutaj na TH-cam.
Jedyny powód, żeby włączyć TV ale ja jestem staroświecki i tradycyjnie poczekam na odcinek na YT ;)
Najlepszy program pop-naukowy. Discovery sie chowa z ich paplaniną, dziecinnymi porównaniami i powtórzeniami co 5 min to samo
Dziękujemy :) Nie mamy nic przeciwko temu, żeby Discovery kupiło nasz program.
Oby nie, bo by zaczęli narzucać te swoje śmieszne teorie :). Niech będzie tak jak jest tylko wiadomo, że dobrze by było jakby TVP zwiększyło budżet na Astronarium i tego typu programy. Wtedy zawsze można strzelić jakąś zaawansowaną grafikę/animację, wybrać się na Atakamę na dłużej albo zagadać do NASA żeby pokazać np. Houston, Cape Canaveral. No i oczywiscie żeby pracownicy tworzący ten program byli docenieni bo tutaj wszyscy zasługują na pieniądze a nie jakieś "gwiazdki" z programów śniadaniowych czy teleturniejów.
Pieniądze na produkcję Astronarium pochodzą z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (patrz plansza na końcu odcinka). Wkład telewizji to koszty emisji, choć oczywiście korzystamy z doświadczenia pracowników i współpracowników ośrodka TVP Bydgoszcz.
Jasko, jakie śmieszne teorie? Może chodzi o to, że większość produkcji nt. astronomii epatuje grozą?
No to co powiedziałeś, dochodzi do tego dziecinny język, prymitywne porównania i ogólne podejście do tematu. Rozumiem, chcą trafić do ludzi zupełnie "zielonych" ale bez przesady.
@Astronarium tak tak, wiem o co chodzi. Ale jak wszyscy wiemy środków nigdy nie za wiele.
Super niespodzianka, bardzo się ciesze z powrotu programu. Dzięki ekipie za ciekawy odcinek
Bardzo się cieszę, że wróciliście :) Mam nadzieję, że myślicie już o kolejnej serii. Tworzycie wartościowy program, oby tak dalej!
Siadasz w sobotę rano z kawą, odpalasz YT i masz notica, że na Astronarium jest nowy odcinek. You made my day. 5!
Kochanowski by cię nie zrozumiał ale ja dałem radę ;-)
Miejmy nadzieję, że polskie stacje LOFAR dokonają kolejnych i wspaniałych odkryć astronomicznych! Świetny odcinek 👍
Bardzo wartościowy program! Jako fan takich programów naoglądałem się różnych "kosmosów" i innych programów tego typu robionych za granicą, większość zagadnień jest mi z nich znana, a nigdzie nawet nie wspomnieli o promieniowaniu 21cm i tym, że osamotniony atom wodoru może emitować promieniowanie.
Takie właśnie, nieoczywiste wątki, sprawiają nam - autorom - najwięcej satysfakcji. Podobny program myślimy zrobić o pierwiastkach, których nigdy nie było w Tablicy Mendelejewa, a doszukano się ich w ... kosmosie. Kto się domyśla o co chodzi?
Hel - najpierw zaobserwowany w Słońcu (linia widmowa), potem odkryty na Ziemi.
Technet - istnieją gwiazdy technetowe, ale nie występuje na Ziemi, trzeba go produkować za pomocą reakcji jądrowych.
Jeszcze jakiś pierwiastek był?
Jedno i drugie prawda, ale i hel i technet mają miejsce w Układzie Okresowym. Może w pytaniu "doszukano się" powinno być w cudzysłowie.
Maciej Mikołajewski Jak nie ma dla nich miejsca w układzie okresowym, to czy to w ogóle są pierwiastki?
Ciepło, ciepło :)
Zajebiście, że wróciliście!
Huraaa!, cały czas wierzyłem że wrócicie, nie skasowałem subskrybcji, czekałem no i bach nowy wspaniały odcinek, Dzięki!
No i to na dwa lata! Będzie 40 nowych odcinków. Co 2 tygodnie premiera. Jeśli nie sprzedajecie biletów możecie je pokazywać na zlotach i obozach, ilustrować wykłady i prelekcje. Proszę, zadbajcie tylko o jakość obrazu i dźwięku.
@@maciejmikoajewski9339 czyli licencja open dla podmiotów niekomercyjnych ?
Wspaniały program. Coś pięknego.
Miło Was widzieć ponownie! ;)
:-)
program 1sza klasa oby nigdy sie nie skonczyl
czekamy na więcej. Najlepszy program naukowy ever!
Nie chwal dnia przed zachodem! Najlepsze dopiero przed Wami! Jeszcze 39 odcinków do końca 2018!
Przy okazji polecam kilka innych odcinków o radioastronomii: 1. Od 5m anteny na Fort Skale do 32m radioteleskopu w Piwnicach; 8. Unikatowe obserwatorium ALMA w Chile; 21. Arecibo - największy radioteleskop na świecie i odkrycie planet wokół pulsara; 28. Radioteleskop LOFAR - trzy stacje obserwacyjne w Polsce. Dodatkowo także odcinek 11. m.in. o radioteleskopie na podwórku.
Chcemy, chcemy, chcemy !
Skoro mamy już ten internet i mamy w nim telewizję to nagrywajcie wszystko o nauce i technice.
Za PRL był Młody Technik, był w telewizji Adam Słodowy i jego Zrób To Sam.
I takie coś jest potrzebne.
Jak samemu zbudować teleskop, radio, aparat fotograficzny.
Jesteśmy w większości amatorami i nie mamy kasy na profesjonalny sprzęt.
Ale jesteśmy wszystkiego bardzo ciekawi.
Dajcie nam tą wiedzę
Jeśli ktoś jest fanem "Astronarium" i chciałby mieć gadżety z logo programu, to tutaj dostępna jest czapka z latarką: sklep.pta.edu.pl/gadzety/190-czapka-astronarium-z-latarka.html
Super pomysł na czapkę z czerwonym oświetleniem!
Te czerwone lampki specjalnie dla astronomów - takie światło nie odakomoduje wzroku i nadal mozna obserwować gwiazdy.
A koszulki, plecaki i podkładki pod mysz też będą ?
Jeżeli zainteresował Was temat, to w odcinku Astronarium nr 28 szerzej przedstawiamy system radioteleskopów LOFAR, wspominany w końcowej części odcinka o fali 21 cm. Obejrzycie go tutaj: th-cam.com/video/95ti5J9mm3o/w-d-xo.html
Z kolei radioastronomii poświęciliśmy odcinek Astronarium nr 1, do obejrzenia tutaj: th-cam.com/video/kd-ft5agMuw/w-d-xo.html
A zasygnalizowany wątek ciemnej materii szeroko omawiamy w odcinku Astronarium nr 32, który obejrzycie tutaj: th-cam.com/video/b7TNSdztch8/w-d-xo.html
Przy tak wysokim poziomie nie wróżę wielkiej popularności, a szkoda bo filmiki super. Niestety przez ostatnie 30 lat, naród nam trochę "podupadł intelektualnie". Ostatnie filmiki na takim poziomie widziałem w wykonaniu Kamińskiego i Kurka w Sondzie. TRZYMAM KCIUKI !
Może nie jest tak źle. Poszczególne odcinki pierwszych trzech sezonów (34 programy) wielokrotnie powtarzane w TVP3 (pasmo ogólnopolskie i lokalne), TVP1 i TVP Polonia sumarycznie oglądało po milionie telewidzów. Teraz trochę ruszył ten kanał na YT, a to zupełnie inna widownia niż w telewizji. Dziś jest zupełnie inna oferta programowa niż za czasów Sondy. Po prostu robimy swoje!
@@Astronarium jak się mierzy oglądalność telewizyjną. Bo w internecie to banał
Równiez w internecie łatwo znaleźć opisy metod pomiaru oglądalności w Polsce czy na świecie, np. www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-mierzy-sie-ogladalnosc-telewizji-w-polsce
@@Astronarium oglądalność TVP spada ? Toż to niemożliwe. Te wyniki na pewno są sfałszowane ;-)
Wasz kanał powinni w szkołach obowiązkowo pokazywać na lekcjach wiedzy o wszechświecie. Może te Zombie Komórkowe coś by zajarzyły w końcu a ciągle FB i Insta.
To często tylko pozory. Wg mnie oczywiście.
1:44 Zmiana podstawy czasu na oscyloskopie może wygląda fajnie na odcinek ale nijak ma się do zmiany długości fali
A odcinek super, oby tak dalej!
Nie mówimy jeszcze zmianie długości fali, ale o konkretnym przejściu o długości 21 cm. Częstość takiej fali w MHz jest ustawiona na oscyloskopie (2m46s)
Witam z powrotem :)
Prof. Michel van Biezen mówił że ta fala jest efektem zmiany spinu elektronu w atomie wodoru. Nieskoenergetyczna nie wliczająca się w spektrum absorpcji. E = hf = hc/lambda = (6.626x10^-34 J sec) (3x10^8 m/s) / (0.21 m)
God bless you!!
Estou muito feliz que tem tradução para o meu idioma!
zgubiłem się od momentu kiedy gość zaczął coś wyjaśniać za pomocą długopisów, chcę zrozumieć wszechświat, ale mój mózg nie nadąża...
super, nowy odcinek!!! swoja droga - jest szansa na napisy po ang do tego i poprzednich odcinkow...?
Jest szansa, napisy ang będą sukcesywnie dołączane do wszystkich odcinków, kilka już je ma.
21:00 jak to!!! Państwo Polskie daje tylko 26 milionów na taką Naukę, a ponad 1 miliard na wypłaty za lekcje religii. Wzburzyło To mnie OGROmnie!!!
MNIE TEŻ. W OGÓLE KOŚCIÓŁ KATOLICKI i WSZYSTKIE RELIGIE WKURWIAJĄ MNIE JUŻ od DZIECIŃSTWA.
ERYK ANTYKLERYK
Mnie nie wkurwiają a tylko intrygują.
@@ania.byczyca ITRYGA TRWA od CZASÓW CHRYSTUSA, KTÓRY POPIERDOLIŁ LUDZIOM w GŁOWACH !
ephemetherson
Pytanie techniczne: jak wyznacza się odległość do tych obłoków?
Czy jest możliwość wsparcia programu finansowo?
tak
dr franc zalewski
@Astronarium - czy można poprosić o podpowiedź jak można znaleźć dostęp do takiego radioteleskopu dla amatorów?
Proszę poszukać na www.oa.uj.edu.pl/hou/
@@Astronarium dzięki
4:40 widział ktoś kiedyś atom?
www.crazynauka.pl/udalo-sie-zrobic-zdjecie-pojedynczego-atomu-widac-go-golym-okiem/
Jeśli ktoś chce zobaczyć zapraszam do mojego pokoju
W końcu!! Teraz wszyscy się przekonają, że Ziemia jest w kształcie drozofili melanogaster :D
W końcu! Już z nudów oglądałem koty :)
Lepiej oglądać niż jeść ;)
@@malleusmaleficarum9248 Albo dymać.
@@malleusmaleficarum9248 albo ruchać gołe konie
Pozdrawiam serdecznie 2024 😊
0.02 Mam identyczny oscyloskop HP :)
Noni ładnie pokazany model atomu
???? Gdzie, jak?
przepraszam, ale ja nadal nic z tego co mówi pan Radajewski nie mogę zrozumieć
Włącz napisy.
Ta muzyka w tle rozprasza niepotrzebnie.
samoistna emisja energii przez atom wodoru bez poznanego źródła tej energii? Jeszcze jest spora dziura w Wiedzy o fundamentalnych prawach rządzących materią a tłumaczenie jakimś abstrakcyjnym spinem? Ono jest zbyt naciągane i zbyt skomplikowane aby było prawdziwe. Jeszcze nic nie wiemy o naturze wszechświata i wiele z obecnie uznanych za fundamentalne teorii może być wierutną bzdurą.
Bajki dla dorosłych i tyle co nie zmienia faktu że samo promieniowanie jest doskonałym medium pomiarowym ale jego źródło musi leżeć po za strukturą materii samego wodoru a sam wodór jest tylko silnikiem przetwarzającym energię z niepoznanego jeszcze źródła a być może i formy na rodzaj energii nam już znany czyli skwantyzowaną częstotliwością falę radiową.
To by wskazywało na istnienie energii o niekwantowej strukturze jak też by wskazywało że już tak daleko się posunąłem w teoretyzowaniu że sam siebie przestaję rozumieć :P
„Zbyt skomplikowane, żeby było prawdziwe”, nie, to ty masz za małą wiedzę, by to zrozumieć i za małe chęci, żeby to zrozumieć.
@@Wuja_ a to dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie i już nie sarkastycznie dodam że może i ten pogardliwy komentarz na coś się przydał bo jeszcze raz obejrzę...
zapomniałem o co tam chodzi w tym filmie. To już rok jak swój napisałem a na przyszłość
Jeśli przez pogardę zamierzasz szerzyć Wiedzę to lepiej nic więcej już nie pisz co nie będzie merytoryczne i na temat w tej tu raczej na zbędnym poziomie dyskusji bo jeśli raz jeszcze parę z pogardliwej .. puścisz usunę komentarz główny i wszystkie "podkomentarze" i tyle zyskasz.
Od Ciebie pomimo największych chęci - widzę - nikt niczego się nie dowie wartościowego.
no
obejrzałem i nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie skąd pochodzi energia kwantu emitowanego podczas przemiany fazowej
czyli co? perpetuum mobile?
a to że jest to dobre medium badawcze to zupełnie inna i zbyt trywialna dla mnie kwestia abym tu miał jakiś problem ze zrozumieniem ... z resztą każdy przeciętny słuchacz tego materiału.który de facto jest zrealizowany profesjonalnie i w przystępny sposób, ale to już zasługa jego Twórców.
CAŁĄ ASTRONOMIĘ i WSZECHŚWIAT MOŻNA ZROZUMIEĆ, JEŻELI UJMIE SIĘ TO WSZYSTKO za ILUZORYCZNY WYBRYK.
ephemetherson
Kosmiczny tomograf
Wróżby strossmayer
Ten hippis wie o czym mówi :)
ja mam 22cm
Chyba miałeś w dupie, ksiądz opowiadał po spowiedzi co mówiłeś
@@tomizubi jak nie wierzysz to zapytaj swojej matki
Ksiądz lubi jak ładnie klęczysz, wszyscy w kościele się cieszą jak idziesz na mszę "służyć"
*21* - Oczko 👀🔞
Astronarium,🤔🤚okey⚠️📯
Kiedy ktoś w końcu zlikwiduje ten debilny dźwięk przy pojawianiu się napisów.
Chodzi Co o dźwięk przy wizytówkach rozmówców? Właśnie go zlikwidowaliśmy w nowym sezonie, własnie ze względu na słuchaczy internetowych (telefony, laptopy etc.). Tu masz przykład pierwszego nowego odcinka th-cam.com/video/izja3CWCVDE/w-d-xo.html
Wszystkie odcinki ciekawe.
Nawet te o bzdurach bez sensu.
Szkoda tylko, że wydaje się pieniądze na bzdury.
Może nawet nie głupi ludzie żyją z tego jak pasożyty.
Zmyślają jakieś teorie i puszą się jakby zrobili coś użytecznego.
dr. habilitowany co mówić nie umie w swoim języku "genstom i goroncom". Koniec świata.
SUPER! WIECEJ!