Uwielbiam oglądać wasze odcinki po.grubym joincie. Pozdro i Pilna dla Was za to co robicie dla Polskiego YT, dla młodzieży jaki i dla starszej widowni. Róbcie to dalej. Dziękuję. Miłego dnia
Genialny pomysł na serię o kosmosie. Nie wiedziałem, że my Polacy jesteśmy takimi gigantami w dziedzinie astronomii. Pozdrawiam i czekam na nowe odcinki :)
Gigantami, to polscy astronomowie są na tle innych nauk w kraju. Do światowej czołówki jeszcze nam trochę brakuje. Ale wciąż nadrabiamy ten dystans i o tym też jest nasz program.
Świetny materiał. Dotąd myślałem, że TMT będzie największy dlatego wiadomość o kolejnym wielkim projekcie ucieszyła moje serce. Miałem szczęscie natrafiając na wasz kanał. W świetle idiotyzmów na polskim YT brakuje contentu dla miłośników astronomii. Dobra robota i chcemy więcej :)
Też gorąco polecamy ASTROFAZĘ! Świetna robota i bardziej na bieżąco niż typowa produkcja telewizyjna, czyli my. Dla miłośników obydwu naszych kanałów już niedługo niespodzianka! Właśnie wczoraj byliśmy w Płocku z kamerami w studiu Astrofazy!!!
Gdyby nie wspomniano o tym w komentarzach, to w ogóle nie wiedziałbym, że macie jakiś czas antenowy w TV (ze wstydem przyznam, że nigdy, aż do dzisiaj nie czekałem do końca napisów). Każdy odcinek ogląda się świetnie! Oby tak dalej i obyście nie zniknęli z YT. Pozdrawiam!
Aż zazdrość bierze, że w swoim czasie wolałem beletrystykę niż fizykę i matematykę. Zaś kilkanaście lat brzmi cokolwiek rozczarowująco. Kosmos może poczeka, ale my tymczasem zmarniejemy.
6:41 Nie wiem skąd te obliczenia. 16-piętrowy wieżowiec nie ma 39m wysokości, tylko 48,6m do 49m. Zatem około 10m więcej. 13-piętrowy ma 40,2m, więc też o 1,2m więcej niż 39m. A swoją drogą ciekawe, dlaczego akurat 39m, a nie do równego 40m średnicy.
Pierwsze światło teleskop ma uzyskać w 2024 roku. Ale przy tak dużych projektach trzeba z ostrożnością podchodzić do podawanych terminów - równie dobrze może okazać się, że będzie to rok czy dwa później.
Astronarium Jeśli się nie mylę to do 2024r dzieli nas tylko niecałe 7 lat a nie kilkanaście. Czy jest jakaś potwierdzona informacja na temat skali finansowej tego projektu?
Szkoda, ze nie w Polsce. Astrofizycy są, spawacze są, budowlańcy są, góry są, więc czego brakuje ? Wystarczy pospawać kilka rurek, pomalować je, założyć zwierciadła i po sprawie.
A Bieszczady? Gdzieś czytałem że to najlepsze miejsce w naszej części Europy na obserwacje nieba. Wysokość, płaskość szczytów i oddalenie od sztucznych źródeł świateł
Na pewno obydwa teleskopy dokonają przełomowych odkryć. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, będzie mógł osiągnąć obiekty praktycznie całego nieba, byle tylko nie pod Słońce. Dla ELT niebo wokół naszego bieguna niebieskiego będzie nieosiągalne, ale za to będzie bardziej uniwersalny jeśli chodzi o wykorzystanie różnorodnej aparatury analizującej światło (spektrografy, polarymetry, kamery) i długości fali (KTJW dedykowany jest głównie podczerwieni. Na końcu i tak będzie decydował człowiek, który skieruje dany teleskop z daną aparaturą w takie miejsce na niebie, które przyniesie sensację. Już piszcie proposale!!!
Nie myśleliście, żeby na joemonstera wrzucać jako artykuły linki do YT? Kopyr, czy naukowy bełkot często się tam pojawiają, a sporo ludzi jest tam zainteresowanych dobrymi materiałami. Chyba jeden Wasz film ktoś na joe zapodał i ma ponad 100k wyświetleń na YT (choć nie wiem jak duży wpływ na widownię miał portal, a temat tamtego odcinka) ;)
Tutaj fani naszego serialu mogą trochę pomóc w promocji Astronarium :) Serwisy takie, jak joemonster, wykop i podobne, to idealne pole dla takich działań wspierających.
Zrobimy! Ale już było trochę w odcinku o kwazarach th-cam.com/video/_Uqc_ngDuR4/w-d-xo.html i o zderzeniach czarnych dziur th-cam.com/video/TZgNFpf6_1Q/w-d-xo.html i th-cam.com/video/iZIkjBXrcMM/w-d-xo.html
Bardzo dobry material. Jednak zabrakło garści informacji technicznych tj. typ teleskopu pod wzgl. budowy optycznej, ogniskowa, dokładność wykonania lustra, zastosowany rodzaj i dokładność montażu , zakres spektralny teleskopu itp... Mozna te info znaleźć w sieci ale fajnie by było tez kilka takich parameter zamieścić dla bardziej dociekliwych. Pozdrawiam serdecznie :)
Większości widzów pewnie te techniczne dane nic by nie powiedziały. Na szczęście budowa będzie pewnie trwała co najmniej dekadę, więc zdążymy nadrobić to niedopatrzenie w odcinku 198 :-)
Świetny materiał! Pytanie atmosfery jakich planet będzie mógł obserwować ten teleskop czy np atmosfery tak małych planet jak Ziemia? Rozumiem że to również zależy od odległości
Zobacz notatki na www.urania.edu.pl/search/node/KIC%208462852%3F, zwłaszcza tę "www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowe-proby-wyjasnienia-zagadkowych-spadkow-blasku-kic-8462852-3387.html. Pomysł, że to zakrycia przez obiekty Pasa Kuipera sa bardzo przekonujące, ale niestety skreślają gwiazdę z lsty ciekawych obiektów. Może to być jednak pomysł na badanie jasności innych gwiazd w pasie zodiakalnym i poszukiwanie kolejnych obiektów Pasa Kuipera. Zobaczymy co jeszcze co z tego wyniknie nim zrobimy odcinek.
Okazało się, że wersja wrzucona w nocy ma usterkę techniczną na końcu i musieliśmy zamienić na nowy plik. Niestety TH-cam nie pozwala na podmianę filmu, tylko generuje wtedy zupełnie nowy link. Nocna wersja zdążyła do rana odnotować około 2000 odsłon.
W ogóle trochę za bardzo się cieszą lub chwalą tym biznesem i kontraktami z ESA w prostym przykładzie wygląda to tak jakby produkowany był batonik a naszym udziałem byłoby zrobienie kilku z kilkunastu farb do grafiki na opakowaniu tego batonika tak to chyba można mniej więcej porównywać
A mnie interesuje co tak naprawdę jest na Księżycu. Czemu do tej pory nie jest eksploatowany, zasiedlony wykorzystywany jako baza do startów sond kosmicznych, obserwacji Ziemi, kosmosu itd. I w głębokim poważaniu mam głębokie zakątki odległych 'malutkich' galaktyk. A budowę tej wielkości teleskopów, podobnie jak mrzonki o lotach na Marsa uważam za świetny sposób na wyrwanie kasy i tyle. Co nie zmienia faktu, że Astronarium jest OK :-)
Eksploatacja Księżyca byłaby po prostu za droga. Ale to nie znaczy, że takich przygotowań nie ma. Są, i to nawet u nas w Polsce. Niedługo będzie o tym w Astronarium :) No a co do wyrywania kasy na badania. Gdyby nie śmiałe pomysły w dziedzinie nauk podstawowych, również astronomii, nie byłoby tego kanału na YT, mało tego, nie byłoby w ogóle TH-cam'a, a nawet ... internetu :)
zasoby finansowe są ograniczone, czyli nasze (ludzkie możliwości) mają pewny limit. W pewnym sensie by dostać zielone światło na taki projekt potrzeba przekonać wiele osób i opinie społeczną a przynajmniej ukazac jego wyjątkowość z tąd wciąż podkreślony jest aspekt gigantycznosci projectu (jestesmy naj) gdyż dzisiejsza nauka jest malo zrozumiala dla przeciętnego człowieka; w sumie podobnie było w czasach kopernika, z tą różnicą że postęp wiedzy przełożył się na rozwój całych społeczeństw stąd dziś my wiemy to co Mikołaj jednak nasi pra pra dziadowie po pierwsze wogóle o tym nie słyszeli a nawet jak to si-fi przy tym to real ;) A co do księżyca, wystrzelenie każdego kilograma kosztuje, pomnożyć to przez miliardy i... ...dodatkowo praca na nim, pył, promieniowanie nie zawsze korzystne, mikro meteory... to tylko kilka problemów pozafinansowych a jeszcze trzeba dodać opór społeczeństw bo takie coś raczej prywatnie nie mogłoby zostać sfinansowane.
na Ksiezycu juz bylismy - 6 razy - nie bardzo wiadomo po co tam wracac, no moze zeby zbudowac jakas osade, baze itp ale biorac pod uwage astronomiczne koszty malo kto jest skory wydac na to takie pieniadze. Ksiezyc bylby dobrym miejscem na umieszczenie teleskopu ale orbita Ziemi jest rownie dobra i jest duzo blizej. Ten teleskop bedzie genialny i w porowaniu do wypraw czlowieka w kosmos to sa duzo lepiej wydane pieniadze. I w sumie astronomow duzo bardziej interesuja rzeczy dziejace sie w dalekich galaktych - bo zwiazane z sama konstrukcja naszego wszechswiata, za to co jest na Ksiezycu wiemy juz calkiem dobrze.
Nie przesądzałbym, że nic ciekawego nie znajdziemy na księżycu i wiemy na jego temat wszystko. Wczorajszy news : www.pulskosmosu.pl/2017/09/27/rosja-i-usa-beda-pracowac-nad-wspolna-stacja-na-orbicie-wokol-ksiezyca/
No to na pewno ja osobiście mam nadzieję że i habble'a nie sprzątną za szybko bo razem to byłoby party marzeń tym bardziej na takie dystanse :) Chodziło mi jedynie o to że bądź co bądź dzisiejsze teleskopy nadal porównuje się jednak do habble'a mimo że jego zwierciadło jest jak na dzisiejsze czasy malutkie ledwie 2m co to przy choćby VLT wystarczy jednak że orbituje w kosmosie z dala od atmosfery i wszystko się zmienia webb będzie miał te około 7m średnicy zwierciadła to już samo z siebie robi robotę a do tego pasma w jakich będzie operował dadzą niebagatelny efekt (myślę że jego współpracę z ELT najbardziej odczujemy przy zaglądaniu do dysków protoplanetarnych oraz głębokiego kosmosu nasz obserwowalny wszechświat może diametralnie poszerzyć ,,granice")
@@jaskomuzykant8718 Kurczę, chyba jest tam powiedziane, że to lustro i ma się składać z wielu segmentów? Zresztą widać to na ilustracjach. Nad lat wiadomo, że największy soczewkowy teleskop na świecie ma 102 cm średnicy pl.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Yerkes. Wiekszych teleskopów soczewkowych nie wykonuje się z powodu zbyt dużych gięć szkieł tworzących obiektyw.
To chyba rzeczywiście nasz błąd, o jakieś 2 piętra. Być może porównanie miało dotyczyć wysokości kopuły i po drodze dał o sobie znać chochlik mieszający wyobrażenia u scenariusze :)
Ogromny szacunek za ten świetny program, ale czy naprawdę w każdym odcinku musicie wrzucać wypowiedzi urzędników tego czy innego ministerstwa?? Czy w TVP propaganda jest obecna do tego stopnia, że nawet w programach naukowych musicie ją przemycać??
Jakiego "innego"? Dlaczego "w każdym"? Zawsze, choć nie w każdym odcinku, tylko jednego, tego samego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego! Sponsora programu. Niezależnie kto tam akurat rządzi, docenia astronomię. Dzięki tym wypowiedziom np. możemy sie dowiedzieć, że 32 mln zł rocznie ministerstwo płaci za naszą obecność w ESO: th-cam.com/video/PuDB0ve7Iww/w-d-xo.html. A umowę podpisała przecież - za naszą, astronomów, namową - jeszcze poprzednia ekipa.
Niezmiernie się cieszę jak resztę stado baranów że resztę mojego życia będę oddawał jakiś procent z podatków na te cudeńka jak to określają niektórzy Podobnie jest z doświadczeniem CERN gdzie od 1952 roku Polski naród płaci 2% tej ogromnej inicjatywy jakże kosztownej z której zwykły obywatel Polski nie ma żadnej korzyści powtarzam żadnej korzyści żadnej korzyści nie mieli Moi rodzice żadnej nie mam ja i tak czuję się wybrańcem że mogąc w wieku 50 lat dowiedzieć się że płacę małą część doświadczeń cern. Jeżeli mówimy przy takich nowinkach jak tam że wielkie korzyści będą mieli Polacy musimy wyjaśnić to troszeczkę dokładniej Czy Polacy którzy płacą podatki i utrzymują te nowinki czy dostęp będą mieli tylko ci którzy zarządzają naszą biedą i strachem na polecenie starszych i mądrzejszych tego świata. nieodpowiednie podejście wyjaśniających sens tematyki wprawiają w nas w błąd!. Ja również Chciałbym się cieszyć z postępów w technice ale niestety żyją w świecie w którym wszystkie nowości i osiągnięcia i plany odnośnie nas są podejmowane w wyższych sferach a jeżeli chciałbym dowiedzieć się coś więcej o galaktykach i całym kosmosie zajrzał bym chętniej do filmików Wiesława matuch pod tytułem wiedza Ojca Pio Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Miałeś kiedyś robiony rezonans magnetyczny? A może ktoś bliski? Czy wiesz, że technologia wymyślona dla CERN, to dokładnie to samo co w każdym aparacie MR?
Nasi naukowcy są jak dzieci specjalnej troski. Bujają w Gwiazdach i Planetach. A tym czasem nie ma już Polski jest Polin. Nie mamy swojej religii, rządów, banków centralnych i komercyjnych, mediów a nawet Korporacji. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami akcjonariat tam jest często taka pozycja "inni akcjonariusze" :(
Mając tylko lornetkę widzę co się dzieje u sąsiadów, a tu takie teleskopy i nie wiedzą co się na księżycu dzieje że muszą wysyłać ludzi z aparatem aby zrobił kiepskie zdjęcia niby wybrane bo nic nie wnoszą...🤔
czy ty burasie slyszales o chinach i ich mega!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! teleskopie czy ty jeszcze siedzisz na palmie yyyyyyi
@@Astronarium Jeden i drugi pomaga poznac nasz dom BEDE upieral sie co do CHIN i ich historji iczasow obecnych SA WYJATKOWI czego nie moge powiedziec o kowbojach MOWIAC PO POLSKU pastuchach PRZEPRASZAM ZA BURASA czekam na obraz prawdziwy oo tym wspanialym NARODZIE tel603174340
Najbardziej wartościowy i aktualny program o tej tematyce jaki kiedykolwiek widziałem. Tak trzymać Polacy!
Super ze wrzucacie takie cudeńka tez na TH-cam bo telewizji nie oglądam juz od X lat. Pozdrawiam serdecznie
Poza tym, w tv nie skomentujesz, nie podyskutujesz.... nuda. ;)
Nie moge się doczekać końca budowy i tego jak ostatecznie będzie wyglądał, pozdrawiam całą ekipe 👊
Uwielbiam oglądać wasze odcinki po.grubym joincie. Pozdro i Pilna dla Was za to co robicie dla Polskiego YT, dla młodzieży jaki i dla starszej widowni. Róbcie to dalej. Dziękuję. Miłego dnia
Hehe takie komentarze tylko na TH-cam.
PS.
Rozkminy sa przepiękne na high u
Witam w klubie ;-} Po Mary jakoś tak inaczej ;-}
Ciekawe ile rozumiesz z tego po tym joincie :P
po grzybach to by rozkmina była, samemu można by było zaprojektować taki teleskop
@@lukaseqq Po grzybach to można samemu po wszechświecie podróżować :p
Genialny pomysł na serię o kosmosie. Nie wiedziałem, że my Polacy jesteśmy takimi gigantami w dziedzinie astronomii. Pozdrawiam i czekam na nowe odcinki :)
Gigantami, to polscy astronomowie są na tle innych nauk w kraju. Do światowej czołówki jeszcze nam trochę brakuje. Ale wciąż nadrabiamy ten dystans i o tym też jest nasz program.
Bzdura nie jesteśmy żadnymi gigantami. Dzięki aktualnej "władzy" ciągniemy ogony już w absolutnie każdej dziedzinie nauki jaka tylko istnieje.
Świetny materiał, jak każdy w sumie, pozdrawiam :)
Świetny materiał. Dotąd myślałem, że TMT będzie największy dlatego wiadomość o kolejnym wielkim projekcie ucieszyła moje serce. Miałem szczęscie natrafiając na wasz kanał. W świetle idiotyzmów na polskim YT brakuje contentu dla miłośników astronomii.
Dobra robota i chcemy więcej :)
astrofaza również bardzo ciekawy kanał także polecam
jest jeszcze astrofaza i czasem u scifuna znajdzie się coś z astronomii
Od siebie polecam jeszcze astrolife
Dzięki :) Jednakże dalej jest to niewiele więc trzeba się posiłkować zagranicznymi dokumentami/kanałami.
O astrolife nie słyszałem, dzieki Dawid :)
Też gorąco polecamy ASTROFAZĘ! Świetna robota i bardziej na bieżąco niż typowa produkcja telewizyjna, czyli my. Dla miłośników obydwu naszych kanałów już niedługo niespodzianka! Właśnie wczoraj byliśmy w Płocku z kamerami w studiu Astrofazy!!!
Gdyby nie wspomniano o tym w komentarzach, to w ogóle nie wiedziałbym, że macie jakiś czas antenowy w TV (ze wstydem przyznam, że nigdy, aż do dzisiaj nie czekałem do końca napisów). Każdy odcinek ogląda się świetnie! Oby tak dalej i obyście nie zniknęli z YT. Pozdrawiam!
Świetny materiał.
Nie poznał bym tego kanału gdyby nie komentarz pod Scifunie o 6 największych teleskopach. Nie żałuję, łapcie suba
Świetny odcinek :)
Aż zazdrość bierze, że w swoim czasie wolałem beletrystykę niż fizykę i matematykę.
Zaś kilkanaście lat brzmi cokolwiek rozczarowująco. Kosmos może poczeka, ale my tymczasem zmarniejemy.
Są może jakieś symulacje jak będzie widać galaktykę czy odległy układ w porównaniu do tego co widać przez HST i VLT?
Conhecimento gera um monte de perguntas, deve ser uma experiência alucinante pode apontar um telescópio tão poderoso para o espaço!!!
chapeau bas
Chcemy więcej
6:41
Nie wiem skąd te obliczenia.
16-piętrowy wieżowiec nie ma 39m wysokości, tylko 48,6m do 49m. Zatem około 10m więcej.
13-piętrowy ma 40,2m, więc też o 1,2m więcej niż 39m.
A swoją drogą ciekawe, dlaczego akurat 39m, a nie do równego 40m średnicy.
Nie wiem czy przegapiłem czy zabrakło informacji o tym... Ale jaki jest przewidywany czas zakończenia budowy tego teleskopu (zgodnie z założeniami)?
Podobno 2025 ale już są jakieś opóźnienia.
Pierwsze światło teleskop ma uzyskać w 2024 roku. Ale przy tak dużych projektach trzeba z ostrożnością podchodzić do podawanych terminów - równie dobrze może okazać się, że będzie to rok czy dwa później.
Yasiek
Według informacji zawartych na stronie ESO obecna data pierwszego użycia teleskopu to 2024 rok :)
Astronarium Jeśli się nie mylę to do 2024r dzieli nas tylko niecałe 7 lat a nie kilkanaście. Czy jest jakaś potwierdzona informacja na temat skali finansowej tego projektu?
Rafał Sucharski
www.eso.org/public/about-eso/faq/faq-elt/#14
Koszt całkowity: ok 1.1mld €
Koszty utrzymania: ok. 50mln € rocznie
czy jest koniec wszechświata ?
Not to be outdone of course we here in America are currently working to construct the ELC,or the Extremely Large Cheeseburger, as it's better known.
Szkoda ze budowa będzie trwać tyle lat
Szkoda, ze nie w Polsce. Astrofizycy są, spawacze są, budowlańcy są, góry są, więc czego brakuje ?
Wystarczy pospawać kilka rurek, pomalować je, założyć zwierciadła i po sprawie.
luk3Z W Andach w chile są dużo lepsze lepsze warunki do oglądania nieba niż w europie
Niby tak, ale np. taka Śnieżka w Polsce wygląda na niewykorzystaną jeśli chodzi o astronomię...
luk3Z Eleres - Max ma rację. Na Śnieżce prawie zawsze leje, albo chmury...
A Bieszczady? Gdzieś czytałem że to najlepsze miejsce w naszej części Europy na obserwacje nieba. Wysokość, płaskość szczytów i oddalenie od sztucznych źródeł świateł
Łał będzie grubo z fotografują czarną dziurę dokładnie w końcu!!!
Czy znana jest już może przybliżona data uruchomienia tego giganta? Świetny odcinek 👍
Wiki wspomina o roku 2025. Pozdrawiam!
A ja mam pytanie: który teleskop będzie lepszy? Teleskop Jamesa Webba czy też może ELT ?
Na pewno obydwa teleskopy dokonają przełomowych odkryć. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, będzie mógł osiągnąć obiekty praktycznie całego nieba, byle tylko nie pod Słońce. Dla ELT niebo wokół naszego bieguna niebieskiego będzie nieosiągalne, ale za to będzie bardziej uniwersalny jeśli chodzi o wykorzystanie różnorodnej aparatury analizującej światło (spektrografy, polarymetry, kamery) i długości fali (KTJW dedykowany jest głównie podczerwieni. Na końcu i tak będzie decydował człowiek, który skieruje dany teleskop z daną aparaturą w takie miejsce na niebie, które przyniesie sensację. Już piszcie proposale!!!
Nie myśleliście, żeby na joemonstera wrzucać jako artykuły linki do YT? Kopyr, czy naukowy bełkot często się tam pojawiają, a sporo ludzi jest tam zainteresowanych dobrymi materiałami. Chyba jeden Wasz film ktoś na joe zapodał i ma ponad 100k wyświetleń na YT (choć nie wiem jak duży wpływ na widownię miał portal, a temat tamtego odcinka) ;)
lepiej na wykop, większy zasięg
Tutaj fani naszego serialu mogą trochę pomóc w promocji Astronarium :) Serwisy takie, jak joemonster, wykop i podobne, to idealne pole dla takich działań wspierających.
Astronarium zróbcie odcinek o czarnych dziurach to zawsze przyciąga tłumy
Zrobimy! Ale już było trochę w odcinku o kwazarach th-cam.com/video/_Uqc_ngDuR4/w-d-xo.html i o zderzeniach czarnych dziur th-cam.com/video/TZgNFpf6_1Q/w-d-xo.html i th-cam.com/video/iZIkjBXrcMM/w-d-xo.html
Tak jest Gie Ha, przyciąga i poddaje spagetyfikacji.
Szkoda, że nie dożyję odpalenia tego teleskopu... No ale taki jest obieg energii we Wszechświecie :D
Życzymy 100, a może 200 lat! Musisz dożyć!!!
Równie, a może i bardziej przełomowy teleskop ma być już za kilka lat. Mowa o teleskopie James Webb
Bardzo dobry material. Jednak zabrakło garści informacji technicznych tj. typ teleskopu pod wzgl. budowy optycznej, ogniskowa, dokładność wykonania lustra, zastosowany rodzaj i dokładność montażu , zakres spektralny teleskopu itp... Mozna te info znaleźć w sieci ale fajnie by było tez kilka takich parameter zamieścić dla bardziej dociekliwych. Pozdrawiam serdecznie :)
Większości widzów pewnie te techniczne dane nic by nie powiedziały. Na szczęście budowa będzie pewnie trwała co najmniej dekadę, więc zdążymy nadrobić to niedopatrzenie w odcinku 198 :-)
Świetny materiał! Pytanie atmosfery jakich planet będzie mógł obserwować ten teleskop czy np atmosfery tak małych planet jak Ziemia? Rozumiem że to również zależy od odległości
Inteligentny człowiek mówiący "te zwierciadło".
Kiedy będzie odcinek o KIC 8462852?
Zobacz notatki na www.urania.edu.pl/search/node/KIC%208462852%3F, zwłaszcza tę "www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowe-proby-wyjasnienia-zagadkowych-spadkow-blasku-kic-8462852-3387.html.
Pomysł, że to zakrycia przez obiekty Pasa Kuipera sa bardzo przekonujące, ale niestety skreślają gwiazdę z lsty ciekawych obiektów. Może to być jednak pomysł na badanie jasności innych gwiazd w pasie zodiakalnym i poszukiwanie kolejnych obiektów Pasa Kuipera. Zobaczymy co jeszcze co z tego wyniknie nim zrobimy odcinek.
thX
A co stało się z odcinkiem wrzuconym wczoraj w nocy? Czy to jakiś materiał poprawiony w stosunku do poprzedniego?
Okazało się, że wersja wrzucona w nocy ma usterkę techniczną na końcu i musieliśmy zamienić na nowy plik. Niestety TH-cam nie pozwala na podmianę filmu, tylko generuje wtedy zupełnie nowy link. Nocna wersja zdążyła do rana odnotować około 2000 odsłon.
A w zestawie z teleskopem będą kitowe okulary? 😂
Następnym krokiem będzie budowa Giga Large Telescope w kosmosie, który to teleskop będzie miał średnicę zwierciadła 105 metrów.
rozwój cywilizacyjny jest nieunikniony - jeszcze w I połowie XXI wieku teleskop 100 metrowy, i montaż pierwszych teleskopów na powierzchni Księżyca
W ogóle trochę za bardzo się cieszą lub chwalą tym biznesem i kontraktami z ESA w prostym przykładzie wygląda to tak jakby produkowany był batonik a naszym udziałem byłoby zrobienie kilku z kilkunastu farb do grafiki na opakowaniu tego batonika tak to chyba można mniej więcej porównywać
A mnie interesuje co tak naprawdę jest na Księżycu. Czemu do tej pory nie jest eksploatowany, zasiedlony wykorzystywany jako baza do startów sond kosmicznych, obserwacji Ziemi, kosmosu itd. I w głębokim poważaniu mam głębokie zakątki odległych 'malutkich' galaktyk. A budowę tej wielkości teleskopów, podobnie jak mrzonki o lotach na Marsa uważam za świetny sposób na wyrwanie kasy i tyle. Co nie zmienia faktu, że Astronarium jest OK :-)
Eksploatacja Księżyca byłaby po prostu za droga. Ale to nie znaczy, że takich przygotowań nie ma. Są, i to nawet u nas w Polsce. Niedługo będzie o tym w Astronarium :)
No a co do wyrywania kasy na badania. Gdyby nie śmiałe pomysły w dziedzinie nauk podstawowych, również astronomii, nie byłoby tego kanału na YT, mało tego, nie byłoby w ogóle TH-cam'a, a nawet ... internetu :)
zasoby finansowe są ograniczone, czyli nasze (ludzkie możliwości) mają pewny limit. W pewnym sensie by dostać zielone światło na taki projekt potrzeba przekonać wiele osób i opinie społeczną a przynajmniej ukazac jego wyjątkowość z tąd wciąż podkreślony jest aspekt gigantycznosci projectu (jestesmy naj) gdyż dzisiejsza nauka jest malo zrozumiala dla przeciętnego człowieka; w sumie podobnie było w czasach kopernika, z tą różnicą że postęp wiedzy przełożył się na rozwój całych społeczeństw stąd dziś my wiemy to co Mikołaj jednak nasi pra pra dziadowie po pierwsze wogóle o tym nie słyszeli a nawet jak to si-fi przy tym to real ;)
A co do księżyca, wystrzelenie każdego kilograma kosztuje, pomnożyć to przez miliardy i...
...dodatkowo praca na nim, pył, promieniowanie nie zawsze korzystne, mikro meteory... to tylko kilka problemów pozafinansowych a jeszcze trzeba dodać opór społeczeństw bo takie coś raczej prywatnie nie mogłoby zostać sfinansowane.
na Ksiezycu juz bylismy - 6 razy - nie bardzo wiadomo po co tam wracac, no moze zeby zbudowac jakas osade, baze itp ale biorac pod uwage astronomiczne koszty malo kto jest skory wydac na to takie pieniadze. Ksiezyc bylby dobrym miejscem na umieszczenie teleskopu ale orbita Ziemi jest rownie dobra i jest duzo blizej. Ten teleskop bedzie genialny i w porowaniu do wypraw czlowieka w kosmos to sa duzo lepiej wydane pieniadze. I w sumie astronomow duzo bardziej interesuja rzeczy dziejace sie w dalekich galaktych - bo zwiazane z sama konstrukcja naszego wszechswiata, za to co jest na Ksiezycu wiemy juz calkiem dobrze.
Nie przesądzałbym, że nic ciekawego nie znajdziemy na księżycu i wiemy na jego temat wszystko. Wczorajszy news : www.pulskosmosu.pl/2017/09/27/rosja-i-usa-beda-pracowac-nad-wspolna-stacja-na-orbicie-wokol-ksiezyca/
po co wy jak jest webb
A co z tym nowym chińskim teleskopem btw. ? Przydałby się odcinek o największym obecnie radioteleskopie na ziemi ;)
Optyczny. Radiowy.
Nie mogę się tego doczekać ❤️😍
Edit: Jednak chuj kilkanaście lat to mam w niego wyjebane...
No wygląda fajnie ale jak Webb poleci w końcu w kosmos to już takiego zapału na ten teleskop nie będzie :)
Jest tyle ciekawych gwiazd, galaktyk etc. na niebie, że "obacwaj" będą miały co robić :-)
No to na pewno ja osobiście mam nadzieję że i habble'a nie sprzątną za szybko bo razem to byłoby party marzeń tym bardziej na takie dystanse :)
Chodziło mi jedynie o to że bądź co bądź dzisiejsze teleskopy nadal porównuje się jednak do habble'a mimo że jego zwierciadło jest jak na dzisiejsze czasy malutkie ledwie 2m co to przy choćby VLT wystarczy jednak że orbituje w kosmosie z dala od atmosfery i wszystko się zmienia webb będzie miał te około 7m średnicy zwierciadła to już samo z siebie robi robotę a do tego pasma w jakich będzie operował dadzą niebagatelny efekt (myślę że jego współpracę z ELT najbardziej odczujemy przy zaglądaniu do dysków protoplanetarnych oraz głębokiego kosmosu nasz obserwowalny wszechświat może diametralnie poszerzyć ,,granice")
Jk wygram w totka dam milion bo to super sprawa
Ciekawe dlaczego jeżdżą tam i s powrotem - Ogórki kiszone - Może szukają życia ?
Pokażcie choć księżyc
kto placi za to
jakoś nadal nie mam pojęcia jak wyglądać będzie soczewka tego EWT
Bo to lustro, a nie soczewka!
@@Astronarium ale, nie mówili chyba, że to lustro
@@jaskomuzykant8718 Kurczę, chyba jest tam powiedziane, że to lustro i ma się składać z wielu segmentów? Zresztą widać to na ilustracjach. Nad lat wiadomo, że największy soczewkowy teleskop na świecie ma 102 cm średnicy pl.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Yerkes. Wiekszych teleskopów soczewkowych nie wykonuje się z powodu zbyt dużych gięć szkieł tworzących obiektyw.
Dużo lepsze warunki teleskop by miał na orbicie niż na powierzchni Ziemi.
Trudno takiego giganta wystrzelić na orbitę
A jego złożenie na orbicie? Wiele mechanizmów by była niepotrzebna w nieważkości więc poza lustrem nie musiałby osiągać takich rozmiarów.
Przypominam że to lustro ma 40 metrów
no tak to 10 x hubble'a
Janusz.
39 metrów to nie 16 piętrowy wieżowiec.
To chyba rzeczywiście nasz błąd, o jakieś 2 piętra. Być może porównanie miało dotyczyć wysokości kopuły i po drodze dał o sobie znać chochlik mieszający wyobrażenia u scenariusze :)
Ogromny szacunek za ten świetny program, ale czy naprawdę w każdym odcinku musicie wrzucać wypowiedzi urzędników tego czy innego ministerstwa?? Czy w TVP propaganda jest obecna do tego stopnia, że nawet w programach naukowych musicie ją przemycać??
Jakiego "innego"? Dlaczego "w każdym"? Zawsze, choć nie w każdym odcinku, tylko jednego, tego samego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego! Sponsora programu. Niezależnie kto tam akurat rządzi, docenia astronomię. Dzięki tym wypowiedziom np. możemy sie dowiedzieć, że 32 mln zł rocznie ministerstwo płaci za naszą obecność w ESO: th-cam.com/video/PuDB0ve7Iww/w-d-xo.html. A umowę podpisała przecież - za naszą, astronomów, namową - jeszcze poprzednia ekipa.
Niezmiernie się cieszę jak resztę stado baranów że resztę mojego życia będę oddawał jakiś procent z podatków na te cudeńka jak to określają niektórzy Podobnie jest z doświadczeniem CERN gdzie od 1952 roku Polski naród płaci 2% tej ogromnej inicjatywy jakże kosztownej z której zwykły obywatel Polski nie ma żadnej korzyści powtarzam żadnej korzyści żadnej korzyści nie mieli Moi rodzice żadnej nie mam ja i tak czuję się wybrańcem że mogąc w wieku 50 lat dowiedzieć się że płacę małą część doświadczeń cern. Jeżeli mówimy przy takich nowinkach jak tam że wielkie korzyści będą mieli Polacy musimy wyjaśnić to troszeczkę dokładniej Czy Polacy którzy płacą podatki i utrzymują te nowinki czy dostęp będą mieli tylko ci którzy zarządzają naszą biedą i strachem na polecenie starszych i mądrzejszych tego świata. nieodpowiednie podejście wyjaśniających sens tematyki wprawiają w nas w błąd!. Ja również Chciałbym się cieszyć z postępów w technice ale niestety żyją w świecie w którym wszystkie nowości i osiągnięcia i plany odnośnie nas są podejmowane w wyższych sferach a jeżeli chciałbym dowiedzieć się coś więcej o galaktykach i całym kosmosie zajrzał bym chętniej do filmików Wiesława matuch pod tytułem wiedza Ojca Pio Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Miałeś kiedyś robiony rezonans magnetyczny? A może ktoś bliski? Czy wiesz, że technologia wymyślona dla CERN, to dokładnie to samo co w każdym aparacie MR?
Nie wstyd ci być takim idiotą?
Gdyby na Ziemi byli sami tacy jak ty, to do tej pory ludzkość nie zeszłaby z drzewa.
Niestety ! Stanowczo za wiele propagandy politycznej !
To jest tzw. polityka naukowa. Bez niej nie bylibyśmy w CERN, ESA, ESO i nie uczestniczylibyśmy w budowie ELT!
Nasi naukowcy są jak dzieci specjalnej troski. Bujają w Gwiazdach i
Planetach. A tym czasem nie ma już Polski jest Polin. Nie mamy swojej
religii, rządów, banków centralnych i komercyjnych, mediów a nawet
Korporacji. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami akcjonariat tam jest często
taka pozycja "inni akcjonariusze" :(
Mając tylko lornetkę widzę co się dzieje u sąsiadów, a tu takie teleskopy i nie wiedzą co się na księżycu dzieje że muszą wysyłać ludzi z aparatem aby zrobił kiepskie zdjęcia niby wybrane bo nic nie wnoszą...🤔
To trzeba sprawdzić co to jest rozdzielczość kątowa żeby potem nie pisać jak ty w internecie i robić z siebie de.ila.
Bardzo opłacalne i całkowicie zbędne przedsięwzięcie.
czy ty burasie slyszales o chinach i ich mega!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! teleskopie czy ty jeszcze siedzisz na palmie yyyyyyi
Myślisz o FAST? To RADIOTELESKOP, a nie teleskop optyczny.
@@Astronarium Jeden i drugi pomaga poznac nasz dom BEDE upieral sie co do CHIN i ich historji iczasow obecnych SA WYJATKOWI czego nie moge powiedziec o kowbojach MOWIAC PO POLSKU pastuchach PRZEPRASZAM ZA BURASA czekam na obraz prawdziwy oo tym wspanialym NARODZIE tel603174340
@@AstronariumPytanie - dlaczego nie blokujecie takich chamskich osobników jak ten z komentarza ?
@@wojciechmedza1275Kolego ten kanał nie jest dla Ciebie - naucz się języka polskiego a rodzice niech Ciebie nauczą kultury.
@@lukasznijak istnieje coś takiego jak wolność słowa i wyznania