Metrologia - Rozdzielczość a dokładność pomiaru

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 16

  • @andysq9gat887
    @andysq9gat887 2 ปีที่แล้ว +1

    Potwierdzam kanał tego miłego Pana prezentuje bardzo wysoki poziom. Dodatkowo interesuje mnie co to japoński mistrz w tle po lewej stronie. Pozdrawiam

  • @tiemanowo
    @tiemanowo 2 ปีที่แล้ว

    Jak fajnie że ja znalazłem twój kanał. Wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałem oglądając twoje filmy.

  • @mireksoja9063
    @mireksoja9063 2 ปีที่แล้ว +3

    Oferuje pan bardzo dobre prezentacje. Mam sugestię. Na rynku Amazon można znaleźć oferty dotyczące detektorów promieniowania (tzw. liczniki Geigera). Są tam również oferty "DIY" (zrób to sam) dla takich urządzeń. Czy mógłby pan poświęcić jedną z prezentacji z tego tematu? Pozdrawiam.

  • @nataliajocz3193
    @nataliajocz3193 8 หลายเดือนก่อน

    czy jest Pan w stanie wytłumaczyć różnicę miedzy czułością a rozdzielczością?

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam panie Piotrze bardzo ciekawy film?ale co z czytaniem tych instrukcji obsługi?zabrakło mi konkretnego przykładu?dodatkowe pytanie czy będzie coś może w przyszłości o reflektometrze TDR i układach trójfazowych?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki. A o układach trójfazowych, a konkretnie pomiarze mocy będzie film ale w dalszej części semestru.

  • @basalowicz
    @basalowicz 2 ปีที่แล้ว +1

    Miało być o planach publikacyjnych :)
    co do materiału to szkoda, że nie było wspomniane o tym jak producenci podają dokładność- trochę mi zajęło dojście do tego o co im chodzi, dobrze, ze jest internet- a mianowicie np +/- (0.8%+10) :)
    Ja kupiłem Unit UT161E od chińczyków a na dostawę do polski nie mogłem się doczekać i jest spoko. Jednak proszę uważać- w specyfikacji jest podane, że mierzy prąd do 20A - "wow!" pomyślałem- kiedy go rozkręciłem to zauważyłem, że jest (przynajmniej dobry jakościowo) bezpiecznik 11A :)

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +1

      O planach publikacyjnych jest na końcu filmu :) O liczeniu błędów pomiaru było już kilka filmów, na przykład tutaj: th-cam.com/video/oRH0CE1gXgk/w-d-xo.html

    • @basalowicz
      @basalowicz 2 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrburnos1004 hmmm ok to w takim razie muszę mniej pić ;)

  • @dizzywawa2
    @dizzywawa2 2 ปีที่แล้ว

    Dokładność to nie błąd pomiaru. Jedno to pojęcie jakościowe drugie ilościowe. Słownik VIM to rozdzielą. PKN-ISO/IEC Guide 99:2010 punkt 2.13

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +1

      Miarą dokładności czyli pojęcia jakościowego jest błąd graniczny lub niepewność czyli pojęcie ilościowe. Wszystko się zgadza i na ten temat było już wiele filmów na kanale :)

    • @metricametrologia
      @metricametrologia 2 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrburnos1004 Tak, ale "dokładność" to wartość zmierzona minus wartość odniesienia. Stąd MPE nie jest najtrafniejszym określeniem "dokładności", bo MPE może być przedziałem. Terminu dokładność najbezpieczniej używać do porównań: bardziej/ mniej dokładny, dokładniejszy niż... Dodatkowo termin "precyzja, precyzyjny" nie oznacza błędu wskazania (ani granicznego), a błąd powtarzalności. Generalnie przyrząd tym dokładniejszy, im precyzja i poprawność lepsze:) Pozdrawiam!

  • @marcinmarcin2954
    @marcinmarcin2954 2 ปีที่แล้ว

    Sucha teoria i jakbym będąc studentem znowu uwierzył zamiast samemu zweryfikować.
    Praktyka nauczyła mnie żeby nie kupować do pracy żadnych wyrobów pomiaropodobnych (chińskich marek) a renomowane urządzenia producentów amerykańskich, europejskich lub japońskich. Na papierze chińskie są lepsze i tańsze, tylko jakość wykonania i powtarzalność pomiaru kuleje. Najlepiej widać to na oscyloskopach, analizatorach widma i generatorach, choć zasilacze w środku też są słabo wykonane.