Metrologia - Jak sprawdzić multimetr?

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 69

  • @tadeuszk.4788
    @tadeuszk.4788 ปีที่แล้ว +1

    Wspaniały wykład. Bardzo pomocny. Przyjemnie słuchać pomimo 19 lat pracy w LPWE..

  • @Cezar100
    @Cezar100 2 ปีที่แล้ว +13

    Panie Doktorze, super pomysł z testem multimetrów. Można słuchać Pana godzinami, dzięki :)

    • @radoslawnawrocki9
      @radoslawnawrocki9 2 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo poprosimy i koniecznie, żeby wziąć pod uwagę Brymen BM869s, którego używa Daniel Rakowiecki
      Daję SUB :)

  • @dzoker79-ers9
    @dzoker79-ers9 2 ปีที่แล้ว +6

    Chętnie taki test zobaczę 👍 jestem z zamiłowania elektronikiem amatorem sprzętu audio a takie filmy przygotowane w profesjonalny sposób są potrzebne i chętnie obejrzę 👍 pozdrawiam

  • @IXI1982
    @IXI1982 2 ปีที่แล้ว +6

    Mój powrót do lat szkolnych. Super się Pana słucha :) Życzę powodzenia z kanałem :)

  • @stanislawkaczmarek7279
    @stanislawkaczmarek7279 2 ปีที่แล้ว +8

    Chętnie obejrzę test różnych popularnych multimetrów. Fajnie jakby porównanie wyników było zapisane w Excelu. Super film. Pozdrawiam.

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor 2 ปีที่แล้ว +4

    Dziękuję :) test multimetrów :D - jestem ciekaw wyników

  • @harry170183
    @harry170183 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobry pomysł z tym testem. Moja propozycja jest taka, aby test rozbić na części wg przedziałów cenowych multimetrów - od zastosowań profesjonalnych do amatorskich / domowych. Na rynku jest tych urządzeń bardzo dużo w różnych przedziałach cenowych. Wiadomo, że do domu do sprawdzenia napięcia w gniazdku czy badania ciągłości obwodu mało kto kupi Brymena czy Fluke, bo kosztują sporo a jeśli nie używa się ich często to wyborem będzie coś bardziej budżetowego. Niedawno również miałem taki dylemat, bo wiele lat używałem zwykłego multimeru za 20 zł, takiego, jaki "wybuchł" w jednym z Pana filmów. Sam zresztą kiedyś doprowadziłem do "wybuchu" takiego multimetru, poprzez zbyt szybką próbę zmierzenia prądu podłączając go w trybie amperomierza tak, jak voltomierz. Dopiero jak błysnęło to sobie uświadomiłem co zrobiłem i jak to podłączyłem :) Na szczęście poza spaleniem miernika nic się nie stało, ale też badanym źródłem była mocno wyeksploatowana bateria NiCd 8.4 V, pewnie przy innym źródle mogło być gorzej.
    Co do mierników do testu, to moja propozycja to Uni - T model UT89X, występuje też wersja UT89XD - X ma opcję Live do szukania fazy a XD zasilanie podawane na sondy do sprawdzania diód o ile dobrze pamiętam + kilka drobnych różnic. Kupując miernik praktycznie już miałem wybrany UT890C lub któryś z wariantów UT890, ale okazało się, że UT89X ma więcej przydatnych dla mnie opcji przy niewielkiej różnicy w cenie i póki co - jak do amatorskich zastosowań - to jestem zadowolony.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za komentarz. Proszę uważać przy zmianie zakresów 🙂

  • @robertrost2312
    @robertrost2312 2 ปีที่แล้ว +3

    Tak byłby świetny taki test, poproszę a za ten filmik dziękuję 👍🙂

  • @wilk2655
    @wilk2655 2 ปีที่แล้ว +3

    Super materiał 👍 Dziękuję pozdrawiam .

  • @danielf8199
    @danielf8199 2 ปีที่แล้ว +3

    Dobry jest pomysłem czekamy na film łapka w górę pozdrawiam serdecznie

  • @Krzysiek70
    @Krzysiek70 2 ปีที่แล้ว +5

    19:40 - test multimetrów. Znakomity pomysł. Proponuję uwzględnić w nim także tanie modele 'chińczyków' tak często kupowane, kuszące ceną jak i mnogością funkcji.

  • @robertmartin5679
    @robertmartin5679 2 ปีที่แล้ว +5

    Jak najbardziej ! TEST różnych Multimetrów :)

    • @marcinnaecki1514
      @marcinnaecki1514 2 ปีที่แล้ว +1

      Gdyby istniała możliwość przyjecia do testów to chętnie przeslalbym dwa egzemplarze. 😀

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +1

      Proszę o kontakt na maila. Jest podany w czołówce starszych filmów lub na ich końcu. Pozdrawiam

  • @hajnazabrze1499
    @hajnazabrze1499 2 ปีที่แล้ว +1

    Żywotność przyrządów i ich dokładność zależy też jak w jakich warunkach są używane bo wiadomo ten sam przyrząd w torbie elektryka morze stracić swoje parametry po miesiącu bo jest mocno eksploatowany i jego warunki pracy są mocno nie gościnne. W pracowni tak jak u Pana to jest super.

  • @romankowal3715
    @romankowal3715 2 ปีที่แล้ว +2

    Chętnie obejrzę taki test.
    pozdrawiam

  • @tomekmakulski7033
    @tomekmakulski7033 2 ปีที่แล้ว +4

    Jak najbardziej taki test multimetrów dostępnych na rynku jest potrzebny. Dobrze by było żeby w teście znalazł się najtańszy multimetr DT830B który można już kupić za około 15 PLN. Szkoda ze w filmie nie wspomniano o źródłach napięcia odniesienia takich jak AD584L które z powodzeniem można wykorzystać do kontroli woltomierza. Wprawdzie AD584L jest rekomendowany przez producenta jako źródło napięcia referencyjnego dla przetworników A/D ale w warsztacie amatora może posłużyć do kontroli wskazań.

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 2 ปีที่แล้ว +4

    Oporniki wzorcowe jak wino im starsze tym lepsze :)

  • @krysieks
    @krysieks ปีที่แล้ว +1

    co to znaczy klasa 0.02 ? czy to jest tolerancja rezystancji 0.02% ?

  • @krzych687
    @krzych687 2 ปีที่แล้ว +2

    Panie Piotrze, Glówny Urząd Miar (GUM) nie zajmuje się akredytacją innych laboratoriów od tego jest PCA - Polskie centrum Akredytacji. GUM co najwyżej może służyć jako laboratorium referencyjne w przeciwieństwie do PCA. PCA jest od procedur i "papierków".
    PS. Nim studenty wrócą w Unicie trzeba bateryjkę wymienić. Ciekawe czy jak będzie OK to rozkład będzie inny w porównaniu do tego co Pan otrzymał.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว +1

      Nieważne, grunt, by umieć wyciągać od ludzi pieniądze na różne magiczne sposoby. Niedługo będziesz musiał co pół roku zdawać, za pieniądze oczywiście, państwowy egzamin z oddychania i chodzenia prosto.

  • @wesly4859
    @wesly4859 2 ปีที่แล้ว +3

    Jak najbardziej jesteśmy zainteresowani testem różnych multimetrów.

  • @mateuszpalacz8290
    @mateuszpalacz8290 2 ปีที่แล้ว +3

    Test multimetrów z chęcią bym obejrzał. Mam tylko nadzieję, że pojawią się w nim popularne obecnie przyrządy z Chin. Czy ich parametry teoretyczne mają odzwierciedlenie w praktyce?

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np 2 ปีที่แล้ว +2

    Multimetr cyfrowy ma jedną cechę, która jest w praktyce ważniejsza niż sama dokładność pomiaru. Mam tutaj na myśli czas odpowiedzi piszczyka reagującego na zwarcie, kulturę jego pracy i ogólnie czas pomiaru. To niezwykle istotny parametr w produkcji i serwisie. Dokładność pomiaru 1% najgorszego na rynku miernika (nie atrapy) jest w praktyce prawie zawsze wystarczająca. Czy na zasilaniu jest 5V czy też +/- 0,05V nie ma to znaczenia. Tolerancja układów prawie zawsze przekracza 10% z uwagi na spadki napięć w samym układzie. Dla mnie ważna bywa powtarzalność wskazań - czy dwa mierniki pokazują ten sam prąd, ale to łatwo sprawdzić kupując, łącząc szeregowo i mierząc prąd na oporniku z zasilacza regulowanego. Mam miernik laboratoryjny, którego używam tylko do sprawdzania innych mirników, ale tak jak Pan mówił używam go raz w roku albo jak mam wątpliwości. W pracach badawczych jest nieco inaczej.

    • @beno20
      @beno20 2 ปีที่แล้ว

      Co w przypadku, gdy miernik za 500 zł z uni-t tą reakcje na zwarcie ma dłuższą od miernika za 40 zł? Jaki może być powód?

    • @pawkapawka-yv1np
      @pawkapawka-yv1np 2 ปีที่แล้ว

      ​@@beno20 Moim zdaniem zbyt wolny procesor/program, bo producent skupił się na dokładności, a nie czasie pomiaru. Trzeba urządzenie dobrać do swoich potrzeb i najlepiej sprawdzić dokładnie w sklepie. Miałem kiedyś zabawkowy miernik kieszonkowy, zeszycik z kablami na stałe - po prostu rewelacja. Miał automatyczną zmianę zakresów - praktycznie bez opóźnień. Piszczyk działał natychmiast, nie trzeszczał. Jedyne czego się bałem to wyższych napięć bo izolację kabli i sond miał symboliczną. Ale wtedy powyżej 48V DC mało miałem do mierzenia. Dawno nie zmieniałem miernika - teraz nie wiem co jest na ryku.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว

      ​@@beno20 Za duża pojemność układu, za długo się ładuje energią sygnału, który mierzy, by zadziałać.

  • @ReadGospelOfJohn
    @ReadGospelOfJohn 2 ปีที่แล้ว +1

    A ja pamiętam elektryka który używał chińskiego miernika z urwamymi elektrodami.
    Na końcach kabli były tylko dwa małe kołtuny drucików które elektryk ten przykładał do punktów pomiarowych :D
    No ale jak zrobił skrzynkę rozdzielczą, to wyglądała imponująco i faktycznie dobrze działała.
    No widocznie w elektryce nie potrzeba aż takich ceregieli jak w elektronice :D

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam serdecznie czy mógłby mi pan wytłumaczyć dlaczego obszar zaznaczony kolorem zielonym w 16:25 ma taki akurat kształt trójkąta,z czego to wynika?
    I dlaczego pomiary napięcia (czerwone punkty)są tak jakby ujemne poniżej zera.Nie jestem studentem ale bardzo lubię tematykę związaną z miernikami i pana filmy.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +2

      Błąd dla przyrządów cyfrowych ma składową a*x, gdzie a to współczynnik procentowy, x to wartość zmierzona. Czyli im większe x tym zielony obszary ma szersze granice. Czerwone punkty to błędy pomiaru napięcia. Błąd ma znak, może być dodatni lub ujemny.

    • @robertkowalski4519
      @robertkowalski4519 2 ปีที่แล้ว

      @@piotrburnos1004 Czyli im miernik cyfrowy wskazuje większą wartość(X) na danym zakresie to zwiększa nam się obszar,robi się tak jakby trójkąt tak?tak wiem błędy mają znak ale czemu w tym przypadku akurat prawie wszystkie ze znakiem minus?mógłby pan się do tego ustosunkować i mi spróbować wyjaśnić.Z góry dziękuję panie Piotrze pozdrawiam.

    • @rubens7498
      @rubens7498 2 ปีที่แล้ว +1

      @@robertkowalski4519 Znajdź sobie instrukcję obsługi od jakiegoś multimetru, zobacz jaką dokładność deklaruje producent dla różnych zakresów.
      Jeśli producent deklaruje np. dla pomiaru rezystancji na zakresie do 6kOhm dokładność 0,3% i będziemy mierzyli tylko w tym zakresie, to linie błędu będą w poziomie ( pomiary tylko dla tego zakresu).
      Dla zakresu od 6kOhm do np. 600kOhm deklarowany błąd będzie na poziomie 1%, to wykonując pomiary dla całego zakresu ( od 0Ohm do 600kOhm) linie błędu przyjmą kształt trójkąta, bo dla niższego zakresu deklarowana dokładność to 0,3%, a dla wyższego to 1%.
      Każdy znany mi miernik ( poza jakimiś ultra dokładnymi) ma mniejszą dokładność czym większą wartość mierzymy.
      Zdarzają się sytuacje ( kiedy producentowi nie chce się wyspecyfikować dokładnie) że podana jest dokładność dla całego zakresu pomiarowego. Czyli zakłada, że miernik ma dla napięcia stałego w całym zakresie np. 0,3% i tyle.
      Przykład deklarowanej dokładności dla pomiaru pojemności:
      20,00nF / 200,0nF ±(1,5%+8d);
      2000nF / 20,00 μF / 200,0μF / 2000μF ±(1,5%+2d);
      10,00mF ±(4,5%+10d)
      Czyli wyznaczając błąd dla całego zakresu, jego linie przyjmą kształt trójkąta.

    • @robertkowalski4519
      @robertkowalski4519 2 ปีที่แล้ว

      @@rubens7498 Dziękuję za odpowiedz,wysłałem do pana wiadomość na pocztę?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว

      @Rubens z całym szacunkiem ale nie mogę się zgodzić :) Jest dokładnie odwrotnie. Błąd graniczny Dgr (wyrażone w jednostkach) rośnie na danym zakresie, gdyż wynosi a*x/100, gdzie a to współczynnik procentowy (np. 0.3%), a x to wartość zmierzona. Czyli im większe x, tym większy dopuszczalny błąd. Stąd zielony obszar ma kształt trójkąta.
      Dokładność należy oceniać błędem względnym, a nie granicznym. Błąd względny to d = 100 * (Dgr/x) wyrażone w procentach. Stąd im większe x, tym mniejszy błąd! Multimetry najdokładniej mierzą dla wartości, równej zakresowi :)

  • @cavendischw5885
    @cavendischw5885 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo przydatny materiał. Kupiłem niedawno elektroniczne referencyjne źródło napięcia. Cena 60 zł. Do testowania multimetrów jest doskonałe. (584 LH). Zastanawiam się nad multimetrem SANWA chyba PC 7000. Ten ma klasę 0,02. Może ktoś na forum się wypowie nt tego miernika. Wydaje mi się, że Fluke jest nieco przereklamowane. Swoja drogą przerażające, żeby wiodącej uczelni nie było stać na wzorzec na 1500 euro. To w skali tego żałosnego kraju drobne. Zresztą jak sam pracowałem na uczelni to nawet 200 zł było wydatkiem kosmicznym. Lepiej stadiony budować. Pozdrawiamy. 5k się zbliża to i może ... :) Swoja drogą firma UNI - T swoje tanie mierniki ma zadziwiająco precyzyjne. Jak zwykle można godzinami.......

  • @adredy
    @adredy 2 ปีที่แล้ว +1

    16:12 pomiar pomiarem ale na bateri rozladowanej :/

  • @acquadigioprofumo
    @acquadigioprofumo ปีที่แล้ว +1

    A co pan myśli na temat mierników sznurowych ?

  • @sirBlackat
    @sirBlackat 2 ปีที่แล้ว +2

    na digi-key są rezystory 100Ω 1kΩ i 10 kΩ w klasie 0.01% cena ok 100 zł za sztukę (0,4W Folia metalowa Brak indukcyjności Współczynnik temperaturowy ±0,2ppm/°C)

  • @jerry8250
    @jerry8250 2 ปีที่แล้ว +1

    UM4, wzorcowe opory z otworem na termometr. Wracaja wspomnienia...

    • @jerry8250
      @jerry8250 2 ปีที่แล้ว +1

      P.S.
      Mysle, ze po 50 latach w cyfrowych przyrzadach przepelni sie licznik mtbf i wyswietla error xD

  • @erdna7373
    @erdna7373 2 ปีที่แล้ว +1

    Poproszę o testy Fluke czy Hioki. Aż się zastanawiam czy sława , która przed nimi kroczy jest zasadna

  • @mao100021
    @mao100021 2 ปีที่แล้ว +1

    Pokaże pan jak skorygować multimetr?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +1

      W sensie skalibrować sprzętowo? Ingerencja w każdy multimetr jest inna.

    • @piotrwojciechowski7557
      @piotrwojciechowski7557 2 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrburnos1004 Multimetry z automatyczną zmianą zakresów mają programową korektę kalibracji, różne modele przy pomocy różnych kombinacji kolejności ustawiania przełączników. Można znaleźć w sieci procedury dla różnych modeli różnych firm. Prawie zawsze producent opisuje to w serwisówkach, ale jak ktoś nie ma dobrych wzorców to niech nie próbuje, bo można sobie rozkalibrować miernik zamiast skalibrować. Żeby to dobrze zrobić trzeba mieć 100% pewności że to się robi dobrze, bo można z multimetru zrobić cegłę. Ja tak kalibrowałem taniego Anenga AN8008 z Aliexpress bo był zwyczajnie nieskalibrowany i miał duże błędy na wszystkich zakresach ale miałem czym to zrobić, opis był w datasheet układu na którym miernik jest wykonany a sam datasheet był tłumaczony z chińskiego na angielski przez kogoś kto podpisał się jako www.kerrywong.com No ale się udało🙂

  • @grilybuholz3400
    @grilybuholz3400 ปีที่แล้ว +1

    Stabilizatory 78xx 79xx mają niezłą dokładność 😉

  • @ertes2644
    @ertes2644 2 ปีที่แล้ว +1

    Opracuj schemat prostego kalibratora na układach refenc napiec i r precyzy i pokaż - to grosze kosztuje a ludziom sie przyda -

  • @piotrwojciechowski7557
    @piotrwojciechowski7557 2 ปีที่แล้ว +3

    Podoba mi się to że nie stoisz za ścianą pożyczonych multimetrów, oscyloskopów i nie wiadomo jeszcze czego, jak np. Dave i inni. tylko pokazałeś to co w temacie.

  • @damw2631
    @damw2631 2 ปีที่แล้ว +1

    👍👍👍

  • @andrzejgrzybowski4794
    @andrzejgrzybowski4794 2 ปีที่แล้ว +1

    dziękuję ....

  • @qba2802
    @qba2802 2 ปีที่แล้ว +1

    Wydaje mi się, że dla multimetru analogowego klasy 1 na zakresie 30 V błędy wskazań 10 i 15 V leżą poza zakresem błędów dopuszczalnych wynikających z klasy dokładności :)

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +1

      Zaprezentowane wyniki są poprawne choć dla multimetru innej klasy niż ten, który był pokazany. Małe niedopatrzenie.

  • @lort_prodisz
    @lort_prodisz 2 ปีที่แล้ว +1

    8 różnych mutimetrów mam w domu ... jeżeli każdy pokazuje to samo znaczy się że jest w miarę OK

  • @MrTN_1024
    @MrTN_1024 2 ปีที่แล้ว +1

    O nie słaba bateryjka, nie można używać multimetru ze słabą baterią.
    To nie telefon, że na słabej baterii jeszcze działa ale mamy mało czasu :) :)

  • @dizzywawa2
    @dizzywawa2 2 ปีที่แล้ว +1

    Procedura bardzo uproszczona . Na co dzień w laboratorium wygląda to trochę inaczej. 😄 . I ktoś w komentarzu wcześniej ma rację, PCA nie GUM akredytuje laboratoria w Polsce. Ale sprowadzanie audytu PCA do ,,papierków,, to duże uproszczenie.😄 Audytor Techniczny PCA wam to mówi 😄. Pozdrawiam

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 ปีที่แล้ว +5

      Uproszczona i taki był zamiar o czym mówię we filmie 🙂

    • @pawkapawka-yv1np
      @pawkapawka-yv1np 2 ปีที่แล้ว +3

      Nie macie w PCA nadmiarowych wzorców, aby podarować je uczelni? Mielibyśmy ciekawsze wartościowe materiały dydaktyczne w polskim Internecie. Mało, który pracownik naukowy tak dobrze tłumaczy i chce to robić.

    • @dizzywawa2
      @dizzywawa2 2 ปีที่แล้ว

      @@pawkapawka-yv1np PCA nie ma swoich laboratoriów a jedynie akredytuje. Ale ja bym właśnie pisał do laboratoriów. Szczególnie OUM. Może mają coś na zbyciu.

    • @MariuszMARCHWINSKI
      @MariuszMARCHWINSKI 2 ปีที่แล้ว +2

      @@dizzywawa2 chyba znam laboratorium, które mogło by pomóc ;)
      Pozdrowienia ze Śląska Panie Mariuszu ;)

    • @dizzywawa2
      @dizzywawa2 2 ปีที่แล้ว

      @@MariuszMARCHWINSKI Ja słyszałam że najlepsze laboratoria są w Zagłębiu 😄. Pozdrawiam

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว

    Sprawdzić multimetr? A po co? Dopóki mój ukochany UM-5B z 1972 roku, właśnie strzeliło mu pół wieku, nie rymśnie mi na podłogę, to nic w nim sprawdzać i kontrolować nie trzeba, działa jak się patrzy i jeszcze podziała. Co innego ruski oscyloskop C1-99, ten już wymaga nieco uwagi. Ale to prościutkie. Czysta strzykawka, czysta igła, czysty spirytus, a potem hajda w odpowiednie miejsca, po dawce, i gad ożywa i działać zaczyna i przerw już na stykach nie ma, itd.. Bo jak nie od wczoraj wiadomo, by Rusek działał, to musi co jakiś czas wypić!

  • @rybkowska
    @rybkowska 2 ปีที่แล้ว +1

    Mierniki brymen.