"A világ elég nagy ahhoz, hogy kielégíthesse minden ember igényét, de ahhoz túl kicsi, hogy kielégítse mindenki kapzsiságát!"(Ghandi) Egy másik kedvencem pedig: "Ha valaki azt hiszi, hogy egy véges világban létezhet végtelen növekedés, annak vagy elment az esze, vagy közgazdász." :)
19:19 Mosógépet kérdeztem az egyik áruházban, és mert hülye azért nem vagyok olyat, ami 25 évig mosógép marad. Azt mondták nincs raktáron, de ha megrendelem, 4-6 hét múlva itt lesz, mert Debrecenben legyártják.
Vettem egy technika tv-t lejárt a 2 év garancia. Elment a kép. A háttér led világítás ment tönkre. Azt mondta a szerelő hogy ezeknek lejár a garanciája és ez az alkatrész tönkremegy. És nézzük a tv-t kissebb fényerővel. Állítólag ezt a samsung gyártja és más néven adja el. Szóval direkt úgy gyártják... Robinak van igaza.
Én egy Philips tv-vel jártam így 1 év garancia után. Egy kis kutakodás után rátaláltam, hogy csere után is gyorsan tönkremegy, ezért a meghajtó rész áramerősségét lecsökkentik. Ami valójában a megfelelő helyre egy pár Ft-os ellenállás és láss csodát a kisebb áram miatt tovább is bírják a ledek.
- Samsung szervízben dolgoztam. Egyik tv típus számlálja a ki/be kapcsolást, és ha elér 2-3000 számot, akkor utána nem kapcsol be. A szervíz lenullázza ezt a számlálót, és amíg újra nem éri el, addig működik. - Samsung lézernyomtató számolja a nyomtatott oldalakat, és ~2000 oldal után nem nyomtat többé. Szintén a számláló resetelésével újra munkára fogható. ( 37:23 ehhez nem kell hozzá semmilyen szoftver, a számláló IC-nek van reset lába, azzal nullázható egyszerűen. Csak tudni kell melyik IC melyik lába, és milyen feszültségszinttel resetelhető) Persze vannak "típushibák", bizonyos modelleknél már rutinból tudja a szerelő, hogy valószínűleg alkatrész hibásodott meg. - Egyetmi tanárom mesélte, hogy maszek munkájában olyan felvonót kellett javítania, aminek a szoftverjében -szintén ilyen -számláló megoldással kialakított tervezett hibát talált. A programot író beletervezte, hogy nagyjából mennyi idő után legyen rá újra szükségük egy javítás erejéig, csak mással javíttatták. A tanárúr lenullázta a számlálót, és kiszámlázta a javítást. Robinak igaza van, nagyon is beleteszik a működés korlátját Oszi!( 37:23 ehhez nem kell hozzá semmilyen szoftver, a számláló IC-nek van reset lába
a villanykörte élettattam csökkenésének jelentős részét a fel le kapcsolás okozza.minden elekromos és más rendszer gyengéje a ki be le fel kapcsolás, beindítás.Amikor beindítjuk autónkat olaj szárazan működik kb.1-2 mp-ig.Egy elekromos rendszerbe elég egy gyengébb kondenzátor és kész a tervezett elavulás
Nehogy már az, hogy ki tudom cserélni a tintát azt okozza, hogy mást kelljen vennem! Amúgy is van egy csomó eszköz, amihez alkatrész sincs. Talán mikor gyártották, még volt, ha kellett, de pótalkatrész nincs, és ha nem gyártják, ki lehet dobni. Kerestem pl. hifihez gumit, és még a gyártó se tudja milyen kell bele, így még más gyártótól se lehet biztosan olyat venni. Az izzóról írják itt, hogy kímélik. Az oké, de attól még ettől nem feltétlenül kell kiégni a mostaninak se. Mi romolhat el benne? Az amiből van. Forrasztás, tartó, védőgáz, és izzószál különbség lehet. Mert akármitől szakad el, annak annyi. Az izzó ellenállása a hőmérséklet emelkedésével nem lineárisan nő. Tehát az izzókat az üzemi hőmérsékletre tervezik a tápfeszültséggel számolva, de bekapcsoláskor túlhevül, mert a kisebb ellenállás miatt nagyobb teljesítményt vesz fel, ezért nem kapcsolgatják azt a régit. Viszont a teljesítmény az ennyitől függ, hogy a használt feszültségen milyen ellenállás lesz milyen felülettel, milyen hőkapacitással, milyen környezetben. Minél kisebb a hőkapacitása, és a felülete, és minél kevésbé tudja leadni a hőt, annál melegebb lesz. A hőt Planck-görbe alapján sugározza ki, tehát minél magasabb hőmérsékletű, annál világosabb, mivel több látható fényt sugároz. Az a színelmélet még mindig fáj, ezért beteszek két Wikit. Izzó: hu.wikipedia.org/wiki/Izz%C3%B3l%C3%A1mpa Planck: hu.wikipedia.org/wiki/Feketetest-sug%C3%A1rz%C3%A1s Biztos lehetne vastagabb, és hosszabb izzószál több védőgázzal. Lehetne benne kondenzátor, vagy más elektromos előtét, hogy elnyelje a bekapcsolási áramot. De ez többe kerülne, bonyolultabb lenne, hőszigetelni és/vagy hűteni kéne, nagyobb lenne. A többi elektromos előtét pedig sokszor szarul van megcsinálva. Vibrálnak, zúgnak, alul vannak méretezve. Lehet úgy nézni, hogy kevesebbet kaptak a tervezésért, és azért ilyen, de szerintem ezt ők akkor is tudták, hogy nem az igazi, ha kevesebbet foglalkoztak vele. Szerintem is mindenki mindenre funkcióként tekint. Vannak processzorok, amik egyformák, de az egyikbe bekapcsolnak egy blokkolót, hogy rosszabb legyen, és azt olcsóbban adják. HDD tányéroknak valamelyik HDD nem olvassa be az egyik oldalát, így kisebb kapacitású, és olcsóbban eladható. A funkciók árazzák be a gyógyszert is, nem az előállítása.
Nekem az autószerelő mondta telefonon, hogy ki kell cserélnie a fékbetétet, mert el van kopva, 32 ezer. Mondtam neki, hogy oké, cserélje, de mutassa majd meg a régit és mondja meg, milyen fajtát vett bele a Unix-nál. Erre azt volt a válasz: "Nem kell magának mindent tudnia". Közben még bele is hamuzott a kocsiba, és mikor mutattam neki, azt mondta, nem ő volt (egyedül használom a kocsimat ő meg egyedül dolgozik). Hát menjen a rohadt anyjába az ilyen.
Robi a villanykörte elavulásához kicsit hozzá tudok szólni. Sajnos nincs igazad. Egyszerű fizika az egész. Az a villanykörte ami a Londoni tűzoltóságon volt és működött vagy 100 évig. Az azért volt lehetséges, mert nincs akkora fényárama mint a jelenlegi fényforrásoknak, illetve nem kapcsolgatták. Jelenleg is lehetséges lenne olyan villanykörtét csinálni, de ha te a 20NM-es nappalidat be akarod világítani, akkor a jelenlegi mondjuk 3-4 fényforrásod helyett használhatnál 7-8-at. 3x akkora fogyasztás mellett, villanykörténként. Ez most eléggé laikusan lett megfogalmazva, de ha szeretnéd, akkor az egyik villamosmérnök ismerősömmel megfogalmaztatom ezt szakzsargonnal meg képletekkel teletűzdelve:) UI.: Sokáig én is hittem a tervezett elavulásban majdnem annyira mint te, de mióta egyre több műszaki ismeretet szedek fel úgy válik egyre világosabbá sok-sok területnél, hogy ez nem egészen úgy néz ki, mint azt előtte elképzeltem.
Ebben van igazság, és idővel egyre rosszabb is a hatásfoka (az a bizonyos égő már csak pislákol), de az nem igaz, hogy nem lehetne 4-6-10x tovább működőt gyártani. Most a LED égők élettartamát akarták csökkenteni, EU szabályozás kell hozzá, hogy ne csökkentsék 10000 órára. A LED már végképp nem tudom, hogyan tud "kiégni", valahogy mégis megoldják.
Felesleges ilyeneket mondogatni. Ha olvassa is, már ott elvesztette a fonalat, hogy "3x", és te meg itt akarsz szakzsargonnal, meg képletekkel dobálózni... :D
Valahol útközben van a valóság, de szerintem inkább a hozzám eső felén mint a Robién. Most is kaphatsz olyat, amit 5-6x tovább bírja csak akkor azt nem kínai üzletben kell keresni vagy nem is Osraméknál. Vannak 50-60k órás LED-es megoldások is... Ez szerintem sima minőségbiztosítás...
A relatíve olcsó LED azért megy tönkre előbb, mint amit elvárunk, mert egyre nagyobb fényerőt csiholnak ki belőle, mert ez az igény. A nagy fényerejű LED egyelőre még most is drága.
A tervezett elavulás pedig a legnagyobb cégekben jelen van, az apple ellen ezzel pert is nyertek, akárcsak a szoftverrel javítható autóknál. Ez általában nem egy alkatrész, hanem egy szoftver, ami leállít egy alkatrészt. Informatikus ismerősnek elromlott így a nyomtatója, utánanézett a hibaüzenetnek, és sikerült meghackelnie még 1-2 napig, de utána már nem bírt vele. Nem volt hardware hiba, véletlenszerű leállítás történt.
Tervezett elavulás = Élettartam tervezés. A tömegtermékek tervezett élettartamát a technológiai fejlődés miatti erkölcsi elavulás, és az ebből következően a vásárlók igénye (csere periódus) határozza meg.
Safe spaceel kapcsolatban Donnie Darko féle "Csecsemő memória generátor"nevű találmány jutott eszembe , amire a Tanár úr válasza valami olyasmi volt hogy "arra nem gondoltatok hogy a természetes fejlődéhez szükség van a gyerekeknek negatív behatásokra is?"
Az indiánok nem öltek volna amcsikat? Az indiánok az egyik legerőszakosabb történelemmel rendelkező nép, csupán néhány közép-afrikai törzshez hasonlíthatóak. Folyamatosan irtották egymást. Ha ők vannak technikai fölényben a bevándorlókkal szemben, ugyanúgy lemészárolják őket.
Ezzel egy régi fájó pontomra tapintottatok és sebeket téptetek fel. Most is ökölbe szorul a talpam, ha eszembe jut a sok suttyó viz, gáz, autó és miegyéb szerelő !!!
lefolyótisztításért kért 15 ezret, másik 15 ezret csaptelep javításért, hát .... kifizettem.... egy másik szaki gázbojler tisztításért 15 ezret kért, és megkapta= 45.000 Forint. Klassz!😚
Oké a gázhoz nem is nagyon nyúlhatsz hozzá magad. de ki hív mesterembert egy villanykapcsolóér vagy egy festésér ? Ezeket azért egy valamennyire életképes ember (szerintem) képes megcsinálni maga is
mit buzerálni? lebaszod a biztosítékot, kiveszed a kapcsolót, ott van két drót és két bemenet, az egyiket bedugod az egyik bemenetbe, a másikat a másikba, rácsavarozol és visszateszed, ennyi (és visszakapcsolod a biztosítékot.) 5 perc az egész és egy gyerek is meg tudja csinálni, minek hívnék hozzá ki egy "szakembert" És milyen hozzáértés kell egy konektrohoz vagy egy villanykapcsolóhoz? MI az hogy minek? Iknkább én kérdezném hogy minek hívnál potyára egy embert sok pénzért?
Divine Hát ahogy érzed, Én meg is értem a félelmedet. de azért túl van misztifikálva ez az áram dolog. Ha valaha láttál villanykapcsolót, vagy konnektort akkor tudod hogy ott nem nagyon van mit elrontani. (én pl világ életemben magam csináltam ezeket, minden "szakmai" tudást nélkülözve, és még soha sem gyulladt fel a lakás, Sőt még engem se baszott meg az áram. (mert azért az áram mégiscsak a fizika törvényei szerint viselkedik, ezáltal nem nagyon tud veszélyes lenni ha tudod mik azok.) De ilyen erővel a kenyeret és a felvágottat is inkább drágábban kéne megvenni a szeleteltet. mert hát a kés az egy nagyon veszélyes üzem! (most ezt nem gúnyolódásból, abszolút megértem egyesekben az áramtól való félelmet, de számomra ez kb ugyan az a kategória)
Mi köze van ennek a méghez? Van akit nem érdekel a technika, ezért leszarja, és nyilván kihívja a villanyszerelőt, mivel cseppet sem konyít hozzá, és nem akarja, hogy agyonbassza az áram. Akkor lenne ostoba, ha maga próbálná megjavítani. Attól hogy neked valami egyértelmű, másnak még nem biztos. Ennyi erőből én is mondhatnám: -Én nem értem miért húz le magának valaki egy zenelejátszó szoftvert, ha simán programozhat egyet.
azért van különbség 2 drót 2 lyukba való bedugása, és rácsavarozása közt (természetesen mielőtt lelőtted a biztosítékot és meggyőződtél hogy nincs feszültség alatt) és egy zeneszoftver megírása közt. de értem amit mondasz.
Oszi, a 26:30-nál feltett kérdésedhez: Azért, mert mindenki szeretne a homo sapiens táborába tartozni. Amíg egyszerű állampolgárként kérdéssel sem élhetek a diplomásokhoz, nemhogy bármit megkérdőjelezni, vitatni, addig a diploma meglétének az illúziója épp olyan (persze hamis) fontosságúvá válik, mint a párkapcsolat.
A tervezett avulás egy jó ötletként született azzal a szándékkal, hogy egy műszaki termék összes alkatrésze közel azonosan elhasználódott állapotban legyen. Egy példa: van egy néhány alkatrészből álló kütyü. Az egyik alkatrésze tönkremegy, ezért ki kell dobni, de a maradék alkatrészek közül néhány még simán bírná 2-3-4 ... -szer annyi ideig, de mégis ki kell dobni. Ezért növeljük az élettartamát a gyakran meghibásodó alkatrészeknek. DE (és itt jön a tervezett avulás), amikor elérjük azt az állapotot, hogy lényegesen nagyobb a rossz állapotú alkatrészek száma, mint a jó állapotban lévőké, akkor már nem a sok rosszabb alkatrész minőségét növeljük tovább, hanem a nagyon jó minőségű alkatrészek minőségét csökkentjük, hogy elérjük azt az ideálisnak mondható állapotot, hogy nagyjából egyszerre használódjon el az összes alkatrész. Ez a leggazdaságosabb ár/érték arányt adja. Amiért nem szeretjük a tervezett avulást, az a kapitalizmus mantrája, a folyamatos növekedés (amire a bank- és kamatrendszer kényszerít rá). De ez már egy másik téma.
Kedves P. Róbert keveri a szezont a fazonnal, a vendégnek a vendéglőben van 'mindig igaza' (néha ott sem csak visszaél a helyzetével, így inkább elnézik neki, mint hogy botrányt okozzon)! Ha valaki szakembert, 'mestert' hív egy elvégzendő munkára, akkor nyilvánvaló, hogy ő maga nem alkalmas a feladat elvégzésére, ámde ennek ellenére rendkívül 'okos' lesz abban az értelemben, mit hogyan kéne csinálni, de lehetőleg 'ócsón, számla nékű' kéri. Jól néznénk ki, ha a hozzá nem értőnek adna igazat a gázszerelő, miszerint jó az úgy is mesterem, csak ocsó legyen, meg így még jobban is néz ki. Aztán rendkívül csodálkozna, ha rátestálnák egy utca kiürítését gázszivárgás miatt!
Amikor adsz a hajléktalannak egy százast, az nem arról szól, hogy a te lelked most "rejszol"-e, hanem, hogy a homeless embernek legyen mit ennie és innia. Az ő szempontjából a te százasod akkor is hasznos, ha nem is tudtad vele megoldani az ő alapvető problémáját. Szóval csak tessék adakozni, ha van egy kis felesleges pénzed. Jézus is ezt mondta: aki kér, annak adjatok.
100 forint még mindig sokkal jobb, mint mikor valaki megosztja f.szbúkon egy éhező kisgyerek vagy egy hajléktalan fotóját, hogy "Jaj, szegényke, vajon kap-e annyi lájkot, mint egy bikinis csaj fotója? Osztani ér! Segítsünk!" Na, ez az igazi, haszontalan képmutatás.
Évekig jártam Pestre tanulni, és mindig megállított az Oktogonon egy hajléktalan hogy éhes, kéne egy kis apró... amikor viszont adni akartam neki egy épp azelőtt vásárolt meleg hamburgert, nem kellett neki... vajon miért? Alapvetően kétféle típussal találkoztam az évek során: aki bevallotta hogy italra kell neki a pénz, (ez volt a kevesebb) és aki elkezdett sztorikat gyártani (ez volt a több). De mindegyiknek arra kellett. Elenyészően kevesen vannak köztük akiknek tényleg ennivalóra kell.
Én úgy tudom, hogy ez a her majesty dolog már egyfajta fricska volt. Eredetileg abból indult ki, hogy az adott egyetemen elvárás volt az oktatóktól, hogy megkérdezzék kinek mi a preferált névmása (hiszen nem feltételezheted, hogy egy nőneműnek she/her, mert az kirekesztő), és egy srác poénból ezt mondta be, a tanár pedig kénytelen ezt használni.
Mi egyetemen kaptunk egy kódot a tanárunktól, amit adott hibaüzenet esetén a nyomtatónál kell használni, és az megoldja a problémát. Mert az a hibaüzenet a tervezett elavulás eredménye, ha ezt kiiktatjuk, a nyomtató tovább működik, mintha mi sem történt volna. Ebből a dokumentum filmből vette: th-cam.com/video/aM2SoPr9I7k/w-d-xo.html
Diploma=oklevél. Csak a magyar nyelvterületen jelenti a diploma szó a felsőfokú végzettséget. Angol nyelvterületen egy egyhetes takarítói tanfolyam elvégzése után is diplomát kapsz.
A mesteremberekről csak anyit, hogy azért kell jól bánnunk az emberekkel, hogy ők is jól bánjanak velünk!( Önös érdekből ) Nekem mindenre van mesterem és eddig nem volt panasz. Hogyha szolgát rendelsz házhoz telefonról ne csodálkozzatok ha le lesztek húzva
Miért gond a telefon? Ő adja meg, nem? És nem szolgát rendelnék, hanem egy HOZZÁÉRTŐ szakembert, akivel megegyezünk, hogy ő korrekt munkát végez korrekt árért, én pedig azonnal kifizetem. Ehhez képest gány munkát végeznek lehúzós árért és még lekezelők is velem ( a videóban elhangzott módon). Tisztelet a kivételeknek. Fél milliómba és 4 különböző gázosba került, mire megtaláltam az ötödiket, aki ért hozzá, teljesen elfogadható áron végre hosszú távon működőképes lett a fűtésem.
Nem tudom mit vagytok úgy oda 1 villanykörtés eszmefuttatáson, miközben minden technikai dolog ami minden embert körbevesz, 2 max 3 éven belül kuka. Vagy ha nem is baszódik el, olyan újítást hoznak be amivel töredék áron tudod eladni, vagy értéktelen kacattá válik. Régen azért volt ezeknek egy bizonyos időintervalluma ami alatt megbízhatónak mínősült.
mas orszagban is, van annyi gazdag ember meg nagy melo, kozepulet, barmi, ami mellett a mi piszlicsare csopogo csapunkhoz egyszeruen nem eri meg kimenni. vagy tenyleg nem er ra, aki meg raer, inkabb ne is jojjon.
"A világ elég nagy ahhoz, hogy kielégíthesse minden ember igényét, de ahhoz túl kicsi, hogy kielégítse mindenki kapzsiságát!"(Ghandi) Egy másik kedvencem pedig: "Ha valaki azt hiszi, hogy egy véges világban létezhet végtelen növekedés, annak vagy elment az esze, vagy közgazdász." :)
Nekem elég, ha a saját kapzsiságomat elégíti ki. (Retrofan)
19:19 Mosógépet kérdeztem az egyik áruházban, és mert hülye azért nem vagyok olyat, ami 25 évig mosógép marad. Azt mondták nincs raktáron, de ha megrendelem, 4-6 hét múlva itt lesz, mert Debrecenben legyártják.
Vettem egy technika tv-t lejárt a 2 év garancia. Elment a kép. A háttér led világítás ment tönkre. Azt mondta a szerelő hogy ezeknek lejár a garanciája és ez az alkatrész tönkremegy. És nézzük a tv-t kissebb fényerővel.
Állítólag ezt a samsung gyártja és más néven adja el.
Szóval direkt úgy gyártják... Robinak van igaza.
Én egy Philips tv-vel jártam így 1 év garancia után. Egy kis kutakodás után rátaláltam, hogy csere után is gyorsan tönkremegy, ezért a meghajtó rész áramerősségét lecsökkentik. Ami valójában a megfelelő helyre egy pár Ft-os ellenállás és láss csodát a kisebb áram miatt tovább is bírják a ledek.
0:00 mesteremberek hatalomátvétele | 44:56 safe space
- Samsung szervízben dolgoztam. Egyik tv típus számlálja a ki/be kapcsolást, és ha elér 2-3000 számot, akkor utána nem kapcsol be. A szervíz lenullázza ezt a számlálót, és amíg újra nem éri el, addig működik.
- Samsung lézernyomtató számolja a nyomtatott oldalakat, és ~2000 oldal után nem nyomtat többé. Szintén a számláló resetelésével újra munkára fogható. ( 37:23 ehhez nem kell hozzá semmilyen szoftver, a számláló IC-nek van reset lába, azzal nullázható egyszerűen. Csak tudni kell melyik IC melyik lába, és milyen feszültségszinttel resetelhető)
Persze vannak "típushibák", bizonyos modelleknél már rutinból tudja a szerelő, hogy valószínűleg alkatrész hibásodott meg.
- Egyetmi tanárom mesélte, hogy maszek munkájában olyan felvonót kellett javítania, aminek a szoftverjében -szintén ilyen -számláló megoldással kialakított tervezett hibát talált. A programot író beletervezte, hogy nagyjából mennyi idő után legyen rá újra szükségük egy javítás erejéig, csak mással javíttatták. A tanárúr lenullázta a számlálót, és kiszámlázta a javítást.
Robinak igaza van, nagyon is beleteszik a működés korlátját Oszi!( 37:23 ehhez nem kell hozzá semmilyen szoftver, a számláló IC-nek van reset lába
Az a hely, ahol az oroszlán és a bárány együtt legel az a dögkút
a villanykörte élettattam csökkenésének jelentős részét a fel le kapcsolás okozza.minden elekromos és más rendszer gyengéje a ki be le fel kapcsolás, beindítás.Amikor beindítjuk autónkat olaj szárazan működik kb.1-2 mp-ig.Egy elekromos rendszerbe elég egy gyengébb kondenzátor és kész a tervezett elavulás
Nehogy már az, hogy ki tudom cserélni a tintát azt okozza, hogy mást kelljen vennem! Amúgy is van egy csomó eszköz, amihez alkatrész sincs. Talán mikor gyártották, még volt, ha kellett, de pótalkatrész nincs, és ha nem gyártják, ki lehet dobni. Kerestem pl. hifihez gumit, és még a gyártó se tudja milyen kell bele, így még más gyártótól se lehet biztosan olyat venni.
Az izzóról írják itt, hogy kímélik. Az oké, de attól még ettől nem feltétlenül kell kiégni a mostaninak se. Mi romolhat el benne? Az amiből van. Forrasztás, tartó, védőgáz, és izzószál különbség lehet. Mert akármitől szakad el, annak annyi. Az izzó ellenállása a hőmérséklet emelkedésével nem lineárisan nő. Tehát az izzókat az üzemi hőmérsékletre tervezik a tápfeszültséggel számolva, de bekapcsoláskor túlhevül, mert a kisebb ellenállás miatt nagyobb teljesítményt vesz fel, ezért nem kapcsolgatják azt a régit. Viszont a teljesítmény az ennyitől függ, hogy a használt feszültségen milyen ellenállás lesz milyen felülettel, milyen hőkapacitással, milyen környezetben. Minél kisebb a hőkapacitása, és a felülete, és minél kevésbé tudja leadni a hőt, annál melegebb lesz. A hőt Planck-görbe alapján sugározza ki, tehát minél magasabb hőmérsékletű, annál világosabb, mivel több látható fényt sugároz. Az a színelmélet még mindig fáj, ezért beteszek két Wikit. Izzó: hu.wikipedia.org/wiki/Izz%C3%B3l%C3%A1mpa Planck: hu.wikipedia.org/wiki/Feketetest-sug%C3%A1rz%C3%A1s
Biztos lehetne vastagabb, és hosszabb izzószál több védőgázzal. Lehetne benne kondenzátor, vagy más elektromos előtét, hogy elnyelje a bekapcsolási áramot. De ez többe kerülne, bonyolultabb lenne, hőszigetelni és/vagy hűteni kéne, nagyobb lenne.
A többi elektromos előtét pedig sokszor szarul van megcsinálva. Vibrálnak, zúgnak, alul vannak méretezve. Lehet úgy nézni, hogy kevesebbet kaptak a tervezésért, és azért ilyen, de szerintem ezt ők akkor is tudták, hogy nem az igazi, ha kevesebbet foglalkoztak vele.
Szerintem is mindenki mindenre funkcióként tekint. Vannak processzorok, amik egyformák, de az egyikbe bekapcsolnak egy blokkolót, hogy rosszabb legyen, és azt olcsóbban adják. HDD tányéroknak valamelyik HDD nem olvassa be az egyik oldalát, így kisebb kapacitású, és olcsóbban eladható. A funkciók árazzák be a gyógyszert is, nem az előállítása.
Egyszer érne az a dicsőség, hogy nekem azt mondja Puzsér, hogy jól elmondtam és nem tud mit hozzá tenni.
sznobjektíveket hol lehet megnézni tv nélkül?
fent van youtube-on
Nekem az autószerelő mondta telefonon, hogy ki kell cserélnie a fékbetétet, mert el van kopva, 32 ezer. Mondtam neki, hogy oké, cserélje, de mutassa majd meg a régit és mondja meg, milyen fajtát vett bele a Unix-nál. Erre azt volt a válasz: "Nem kell magának mindent tudnia".
Közben még bele is hamuzott a kocsiba, és mikor mutattam neki, azt mondta, nem ő volt (egyedül használom a kocsimat ő meg egyedül dolgozik).
Hát menjen a rohadt anyjába az ilyen.
Robi!
Semmi nem akadályoz meg, hogy mesterember legyél :-)
lehetne mondjuk bútorasztalos és akkor ő tenné le az asztalt.......
Robi a villanykörte elavulásához kicsit hozzá tudok szólni. Sajnos nincs igazad. Egyszerű fizika az egész. Az a villanykörte ami a Londoni tűzoltóságon volt és működött vagy 100 évig. Az azért volt lehetséges, mert nincs akkora fényárama mint a jelenlegi fényforrásoknak, illetve nem kapcsolgatták. Jelenleg is lehetséges lenne olyan villanykörtét csinálni, de ha te a 20NM-es nappalidat be akarod világítani, akkor a jelenlegi mondjuk 3-4 fényforrásod helyett használhatnál 7-8-at. 3x akkora fogyasztás mellett, villanykörténként. Ez most eléggé laikusan lett megfogalmazva, de ha szeretnéd, akkor az egyik villamosmérnök ismerősömmel megfogalmaztatom ezt szakzsargonnal meg képletekkel teletűzdelve:)
UI.: Sokáig én is hittem a tervezett elavulásban majdnem annyira mint te, de mióta egyre több műszaki ismeretet szedek fel úgy válik egyre világosabbá sok-sok területnél, hogy ez nem egészen úgy néz ki, mint azt előtte elképzeltem.
Ebben van igazság, és idővel egyre rosszabb is a hatásfoka (az a bizonyos égő már csak pislákol), de az nem igaz, hogy nem lehetne 4-6-10x tovább működőt gyártani.
Most a LED égők élettartamát akarták csökkenteni, EU szabályozás kell hozzá, hogy ne csökkentsék 10000 órára. A LED már végképp nem tudom, hogyan tud "kiégni", valahogy mégis megoldják.
Felesleges ilyeneket mondogatni. Ha olvassa is, már ott elvesztette a fonalat, hogy "3x", és te meg itt akarsz szakzsargonnal, meg képletekkel dobálózni... :D
Valahol útközben van a valóság, de szerintem inkább a hozzám eső felén mint a Robién. Most is kaphatsz olyat, amit 5-6x tovább bírja csak akkor azt nem kínai üzletben kell keresni vagy nem is Osraméknál. Vannak 50-60k órás LED-es megoldások is... Ez szerintem sima minőségbiztosítás...
***** Azért egy LED-es világítótest nem csak egy PN-átmenet. De ha még az is lenne akkor is tönkremehet, hiszen hő fejlődik benne, még ha nem is sok.
A relatíve olcsó LED azért megy tönkre előbb, mint amit elvárunk, mert egyre nagyobb fényerőt csiholnak ki belőle, mert ez az igény. A nagy fényerejű LED egyelőre még most is drága.
A tervezett elavulás pedig a legnagyobb cégekben jelen van, az apple ellen ezzel pert is nyertek, akárcsak a szoftverrel javítható autóknál. Ez általában nem egy alkatrész, hanem egy szoftver, ami leállít egy alkatrészt.
Informatikus ismerősnek elromlott így a nyomtatója, utánanézett a hibaüzenetnek, és sikerült meghackelnie még 1-2 napig, de utána már nem bírt vele. Nem volt hardware hiba, véletlenszerű leállítás történt.
Ahogy hallom, később Oszi is ugyanezt említette.
Tervezett elavulás = Élettartam tervezés. A tömegtermékek tervezett élettartamát a technológiai fejlődés miatti erkölcsi elavulás, és az ebből következően a vásárlók igénye (csere periódus) határozza meg.
Safe spaceel kapcsolatban Donnie Darko féle "Csecsemő memória generátor"nevű találmány jutott eszembe , amire a Tanár úr válasza valami olyasmi volt hogy "arra nem gondoltatok hogy a természetes fejlődéhez szükség van a gyerekeknek negatív behatásokra is?"
Az indiánok nem öltek volna amcsikat? Az indiánok az egyik legerőszakosabb történelemmel rendelkező nép, csupán néhány közép-afrikai törzshez hasonlíthatóak. Folyamatosan irtották egymást. Ha ők vannak technikai fölényben a bevándorlókkal szemben, ugyanúgy lemészárolják őket.
Ezzel egy régi fájó pontomra tapintottatok és sebeket téptetek fel. Most is ökölbe szorul a talpam, ha eszembe jut a sok suttyó viz, gáz, autó és miegyéb szerelő !!!
A South Park egy egész évadot szentelt a PC-nek (PC Principal az új igazgató) és a safe space-nek.
Nem csak egyet, a tavalyi után idén is azzal foglalkozik nagyrészt.
lefolyótisztításért kért 15 ezret, másik 15 ezret csaptelep javításért, hát .... kifizettem....
egy másik szaki gázbojler tisztításért 15 ezret kért, és megkapta= 45.000 Forint. Klassz!😚
Már azthittem ma elmarad :D
Oké a gázhoz nem is nagyon nyúlhatsz hozzá magad. de ki hív mesterembert egy villanykapcsolóér vagy egy festésér ?
Ezeket azért egy valamennyire életképes ember (szerintem) képes megcsinálni maga is
mit buzerálni? lebaszod a biztosítékot, kiveszed a kapcsolót, ott van két drót és két bemenet, az egyiket bedugod az egyik bemenetbe, a másikat a másikba, rácsavarozol és visszateszed, ennyi (és visszakapcsolod a biztosítékot.) 5 perc az egész és egy gyerek is meg tudja csinálni,
minek hívnék hozzá ki egy "szakembert"
És milyen hozzáértés kell egy konektrohoz vagy egy villanykapcsolóhoz?
MI az hogy minek? Iknkább én kérdezném hogy minek hívnál potyára egy embert sok pénzért?
Divine Hát ahogy érzed, Én meg is értem a félelmedet. de azért túl van misztifikálva ez az áram dolog.
Ha valaha láttál villanykapcsolót, vagy konnektort akkor tudod hogy ott nem nagyon van mit elrontani.
(én pl világ életemben magam csináltam ezeket, minden "szakmai" tudást nélkülözve, és még soha sem gyulladt fel a lakás, Sőt még engem se baszott meg az áram. (mert azért az áram mégiscsak a fizika törvényei szerint viselkedik, ezáltal nem nagyon tud veszélyes lenni ha tudod mik azok.)
De ilyen erővel a kenyeret és a felvágottat is inkább drágábban kéne megvenni a szeleteltet. mert hát a kés az egy nagyon veszélyes üzem! (most ezt nem gúnyolódásból, abszolút megértem egyesekben az áramtól való félelmet, de számomra ez kb ugyan az a kategória)
Úgy látom mi még figyeltünk általános iskolában technika órán... :D
Mi köze van ennek a méghez? Van akit nem érdekel a technika, ezért leszarja, és nyilván kihívja a villanyszerelőt, mivel cseppet sem konyít hozzá, és nem akarja, hogy agyonbassza az áram. Akkor lenne ostoba, ha maga próbálná megjavítani. Attól hogy neked valami egyértelmű, másnak még nem biztos.
Ennyi erőből én is mondhatnám:
-Én nem értem miért húz le magának valaki egy zenelejátszó szoftvert, ha simán programozhat egyet.
azért van különbség 2 drót 2 lyukba való bedugása, és rácsavarozása közt (természetesen mielőtt lelőtted a biztosítékot és meggyőződtél hogy nincs feszültség alatt)
és egy zeneszoftver megírása közt. de értem amit mondasz.
Oszi, a 26:30-nál feltett kérdésedhez: Azért, mert mindenki szeretne a homo sapiens táborába tartozni. Amíg egyszerű állampolgárként kérdéssel sem élhetek a diplomásokhoz, nemhogy bármit megkérdőjelezni, vitatni, addig a diploma meglétének az illúziója épp olyan (persze hamis) fontosságúvá válik, mint a párkapcsolat.
A tervezett avulás egy jó ötletként született azzal a szándékkal, hogy egy műszaki termék összes alkatrésze közel azonosan elhasználódott állapotban legyen. Egy példa: van egy néhány alkatrészből álló kütyü. Az egyik alkatrésze tönkremegy, ezért ki kell dobni, de a maradék alkatrészek közül néhány még simán bírná 2-3-4 ... -szer annyi ideig, de mégis ki kell dobni. Ezért növeljük az élettartamát a gyakran meghibásodó alkatrészeknek. DE (és itt jön a tervezett avulás), amikor elérjük azt az állapotot, hogy lényegesen nagyobb a rossz állapotú alkatrészek száma, mint a jó állapotban lévőké, akkor már nem a sok rosszabb alkatrész minőségét növeljük tovább, hanem a nagyon jó minőségű alkatrészek minőségét csökkentjük, hogy elérjük azt az ideálisnak mondható állapotot, hogy nagyjából egyszerre használódjon el az összes alkatrész. Ez a leggazdaságosabb ár/érték arányt adja. Amiért nem szeretjük a tervezett avulást, az a kapitalizmus mantrája, a folyamatos növekedés (amire a bank- és kamatrendszer kényszerít rá). De ez már egy másik téma.
Fogalmam sincs, miért húzta át. Gagyi a szerkesztőmotor :)
Kedves P. Róbert keveri a szezont a fazonnal, a vendégnek a vendéglőben van 'mindig igaza' (néha ott sem csak visszaél a helyzetével, így inkább elnézik neki, mint hogy botrányt okozzon)! Ha valaki szakembert, 'mestert' hív egy elvégzendő munkára, akkor nyilvánvaló, hogy ő maga nem alkalmas a feladat elvégzésére, ámde ennek ellenére rendkívül 'okos' lesz abban az értelemben, mit hogyan kéne csinálni, de lehetőleg 'ócsón, számla nékű' kéri. Jól néznénk ki, ha a hozzá nem értőnek adna igazat a gázszerelő, miszerint jó az úgy is mesterem, csak ocsó legyen, meg így még jobban is néz ki. Aztán rendkívül csodálkozna, ha rátestálnák egy utca kiürítését gázszivárgás miatt!
Amikor adsz a hajléktalannak egy százast, az nem arról szól, hogy a te lelked most "rejszol"-e, hanem, hogy a homeless embernek legyen mit ennie és innia. Az ő szempontjából a te százasod akkor is hasznos, ha nem is tudtad vele megoldani az ő alapvető problémáját. Szóval csak tessék adakozni, ha van egy kis felesleges pénzed. Jézus is ezt mondta: aki kér, annak adjatok.
100 forint még mindig sokkal jobb, mint mikor valaki megosztja f.szbúkon
egy éhező kisgyerek vagy egy hajléktalan fotóját, hogy "Jaj, szegényke,
vajon kap-e annyi lájkot, mint egy bikinis csaj fotója? Osztani ér!
Segítsünk!" Na, ez az igazi, haszontalan képmutatás.
Évekig jártam Pestre tanulni, és mindig megállított az Oktogonon egy hajléktalan hogy éhes, kéne egy kis apró... amikor viszont adni akartam neki egy épp azelőtt vásárolt meleg hamburgert, nem kellett neki... vajon miért?
Alapvetően kétféle típussal találkoztam az évek során: aki bevallotta hogy italra kell neki a pénz, (ez volt a kevesebb) és aki elkezdett sztorikat gyártani (ez volt a több). De mindegyiknek arra kellett.
Elenyészően kevesen vannak köztük akiknek tényleg ennivalóra kell.
Ezek mindig ugyanazon a helyeken voltak, kartonpapírokon meg rongyokon feküdtek, nemcsak puszta kéregetők.
Nem is nagyon kellett odajönni... éveken keresztül én jártam el mellettük az aluljáróban.
Én úgy tudom, hogy ez a her majesty dolog már egyfajta fricska volt. Eredetileg abból indult ki, hogy az adott egyetemen elvárás volt az oktatóktól, hogy megkérdezzék kinek mi a preferált névmása (hiszen nem feltételezheted, hogy egy nőneműnek she/her, mert az kirekesztő), és egy srác poénból ezt mondta be, a tanár pedig kénytelen ezt használni.
Kicsit továbbhallgatva, úgy néz ki más is így tudta :D
nem éhenhalni, az aztán az igényesség :D
Mi egyetemen kaptunk egy kódot a tanárunktól, amit adott hibaüzenet esetén a nyomtatónál kell használni, és az megoldja a problémát. Mert az a hibaüzenet a tervezett elavulás eredménye, ha ezt kiiktatjuk, a nyomtató tovább működik, mintha mi sem történt volna. Ebből a dokumentum filmből vette: th-cam.com/video/aM2SoPr9I7k/w-d-xo.html
Diploma=oklevél. Csak a magyar nyelvterületen jelenti a diploma szó a felsőfokú végzettséget. Angol nyelvterületen egy egyhetes takarítói tanfolyam elvégzése után is diplomát kapsz.
A mesteremberekről csak anyit, hogy azért kell jól bánnunk az emberekkel, hogy ők is jól bánjanak velünk!( Önös érdekből )
Nekem mindenre van mesterem és eddig nem volt panasz. Hogyha szolgát rendelsz házhoz telefonról ne csodálkozzatok ha le lesztek húzva
Miért gond a telefon? Ő adja meg, nem? És nem szolgát rendelnék, hanem egy HOZZÁÉRTŐ szakembert, akivel megegyezünk, hogy ő korrekt munkát végez korrekt árért, én pedig azonnal kifizetem. Ehhez képest gány munkát végeznek lehúzós árért és még lekezelők is velem ( a videóban elhangzott módon). Tisztelet a kivételeknek. Fél milliómba és 4 különböző gázosba került, mire megtaláltam az ötödiket, aki ért hozzá, teljesen elfogadható áron végre hosszú távon működőképes lett a fűtésem.
Nem tudom mit vagytok úgy oda 1 villanykörtés eszmefuttatáson, miközben minden technikai dolog ami minden embert körbevesz, 2 max 3 éven belül kuka. Vagy ha nem is baszódik el, olyan újítást hoznak be amivel töredék áron tudod eladni, vagy értéktelen kacattá válik. Régen azért volt ezeknek egy bizonyos időintervalluma ami alatt megbízhatónak mínősült.
Ja amúgy sztem ez az a film, amiről Misi ír. th-cam.com/video/tlcmWnRlSnU/w-d-xo.html
mit csodálkoztok ez egyre roszabb lesz ahogy ürül ki az ország.
mas orszagban is, van annyi gazdag ember meg nagy melo, kozepulet, barmi, ami mellett a mi piszlicsare csopogo csapunkhoz egyszeruen nem eri meg kimenni. vagy tenyleg nem er ra, aki meg raer, inkabb ne is jojjon.