Интересно видео, но имам няколко препоръки за да получите още по-качествена ракия, а именно: 1. Сменете пералнята с класически аламбик изработен изцяло от мед (Cu 99,99); 2. При втора фракционна дестилация, паточните фракции започват да се появяват дори при 55 vol. %. / и отново зависи от ферментацията и скорост на струята/. След като отделите първака, разделете основата на 3 части - до 65 vol%. 65-60, 60-50. Разредете фракциите с вода до желания градус ще си дадете отговор кои от трите части ще смесите. Струята на дестилата трябва да бъде възможно най-бавна, но не и на тласъци или да спира, но много трудно, когато се подгрява с дърва. 3. След като пресовате, оставете материала за 3-4 дни и го декантирайте. Колкото по-чист гроздов сок дестилирате, толкова по-хубава ракия ще консумирате!! 4. За повече съвети, силно препоръчвам "Технология на вискоалкохолните напитни" на проф. Марин Маринов. Проверете в олх. докато все още се намира книгата.
Благодаря за отговора ! И аз не знам дали влияе на качеството на ракията, но тъй като не е голямо количество, предпочетох да ги изхвърля тези дрожди. Догодина ще пробвам да отделя получения алкохол. Успех във всичко, което правите!
@@MS-ji6oj I make like gin: I put a copper wire sieve just before the outlet of the column with citrus peels. Essential oils are distilled with alcohol.
Питам ви, защо добавяте вода в първия дестилат, за да му намалите градуса на 30 и тогава дестилирате. Каква е ролята на водата, иначе знам защо се дестилира втори път.
В интерес на истината отскоро прилагам тази практика за разреждането на патуката с вода. Научих за нея от литературата която прочетох за варене на домашна ракия. Вероятно при приваряне на ракията на по нисък градус по този начин по добре се отделя чистият алкохол от некачествените фракции.
Până acum ceva vreme, și eu credeam că apa este pentru diluare din motive de siguranță. Cu toate acestea, în literatura de specialitate am întâlnit instrucțiuni pentru diluarea spirtoasei la fierberea alcoolului tare la 25-35% vol. Aceasta pentru a separa mai bine componentele individuale la nivel molecular. Diluez la mijloc - până la 30% vol. La un procent scăzut de alcool și în timpul primei distilare, adăugarea de apă nu este de dorit. Temperatura generală de fierbere a amestecului crește și unele componente nedorite apar ca fiind primare și trec mai ușor în distilat.
@@Grape.Wine.Grafting Mulțumesc pentru informația dată .Sper că insistenta mea nu te supără , dar informatiile pe care le primim cu siguranță interesează mai multă lume . Am distilat vin iar tăria alcolică este de aproximativ 58 -59 de grade după prima fierbere . Așteptăm răspunsul tău pentru a ști că sa fac in următorul proces de distilare -(rectificare) .Mă bazez pe experiența ta și țin să îți mulțumesc pentru sfaturi și pentru timpul alocat .
Здравей, Минчо! След източването на шарата за вино, заредих джибрите за ракия като им добавих захар и вода. Но сега ден и половина по-късно се замислих дали количеството захар не е малко и искам да добавя още, но се чудя дали не е грешно..? Може ли съвет моля! Поздрави
Здравейте! В нашия край и всички мои познати , които правим ракия слагаме всичко в казана без да пресоваме материала . Това проблем ли е , влияе ли по някакъв начин на вкуса и качеството. Бях Ви писал и в предния клип за виното , дали ще Ви е удобно да направите клип и да обясните какво да направим , за да сварим материала на пролет (тъй като и това е често срещано в моя край ). Благодаря предварително! Дано винаги да имате добра реколта и невероятни питиета ! Поздрави!
И аз преди слагах всичко в казана не е проблем но има опасност да загорим ракията ако не сме предпазливи. И в моят край има много хора които варят напролет но това до голяма степен влошава вкусовите качества освен ако не е пресовано и има качеството на вино. Задължително е да няма достъп до кислород след ферментацията защото може да се развият оцетни бактерии които вкисват материала и (изяждат) алкохола.
Джибрито няма почти никакво вино за да се превърне в дестилат,за чепките абсурд.Но за гроздови и джиброви ракии е добре да има част от пращинето заради самият аромат,особенонважно е за мускатовите сортове.иначе при всяка следваща преварка ароматите намаляват.Най качествени дестилати стават на казани тио Аламбик,стига да се знае кои фракции се отделят и на каква темоература да се дейста,аз даже не преварявам
Здравейте на мен ми дадоха неръждаем казан и половин варел н няма никакви отвори за кюнци и как ще го ползвам ако може покажете вашия как го ползвате да видя и аз по същие начин да го направя.
И моят беше от наръждаем бойлер. Един заварчик ми го отряза за капап, проби отвор,и завари периферия и тръба където да влезе лулата. Купих си медна тръба и друг майстор ми я огъна за лула и серпентита.
Аромата на гроздето е в ципата,по време на ферментацията той (ароматизира) гроздовият сок. Варил съм ракия и със зърната и разликата е незабележимо малка,но опасността да загурим казана голяма.
При втората дестилация премахвате 1% - лошия алкохол. Този 1% какво представлява? 1% от алкохола преди разреждане с вода или 1% от цялото количество след добавяне на водата. И дори да настоявам с въпроса, може би ще уточните защо добавяте вода за разреждане на алкохола до 30 градуса и защо 30 градуса?
До преди известно време и аз си мислех, че водата е за разреждане с цел безопасност. Обаче в литературата срещнах указания за разреждане на спирта при преварка на силен алкохол до 25-35% об. Това с цел по- добро разделяне на отделните компоненти на молекулярно ниво. Аз разреждам по средата - до 30% об. При нисък алкохолен процент и при първа дестилация доливането на вода не е желателно. Увеличава се общата температура на кипене на сместа и някои нежелани компоненти се проявяват като първоточни, и преминават в дестилата по- лесно. А се маха 1 или 2 процента от общото количество на патуката в казана след като сме я разредили на 30 градуса. В този 1 или 2 процента (зависи от първоначалното качество на материала) е една голяма част от метиловият алкохол.
אני חושב שהסברתי בפירוט בסרטון, רק כלול כתוביות. ולסינון לאחר זיקוק אכין סרטון חדש, אבל בינתיים אפשר להשתמש בפילטרים של הכדים איתם מסננים את המים מהברז.
Здравейте. Гледах един клип как един дядо обясняваше за ракията, че от 50 до 40 градуса тече етилов алкохол. Тази година един познат ми каза, че събира точно до 50гр защото до тогава ракията е най ароматна и с най етерични масла, които я прави мека и приятна. Ние я събираме до около 42 гр. Това грешно ли е ? По принцип търся качество, а не количество.
По принцип нищо не губите защото от 50 до 40 гр отива за преварка през следващата година. Практиката ми показва, че всеки казан си има своя списифика лично на моя при преварката върви много силна до 50 гр и изведнъж в рамките на 5 литра пада рязко от 50 до 40гр и после спира . Тези 5 литра миришат на сладко кисело и имат подобни вкусови качества и ги махам задължително.
Толкова проби и грешки имах с дъбовите бурета ,че мога да напиша книга. Всеки производител на бурета в България си мисли,че знае как се прави буре за ракия но продават обикновени бурета за вино. Обгарянето вътре е под всякаква критика, недобре изсъхнали дъски които са от цялото дърво а не само от сърцевината. Затова избрах няколко дебели цепеници от бял дъп дадох ги да ми направят заготовка която съхне минимум 2 години и чак тогава ми направиха две бурета и въпреки всичко двете придават съвсем различен вкус. След две зареждания ги отворих и обгорих отново. Поръчах си разбира се и едно от прочут врачешки майстор което ми разваля вече второ зареждане с уиски. Моят съвет е да померишиш през дупката и ако не мирише супер приятно на дървесина по добре не бързай да го пълниш с хубава ракия .
Съгласен съм за българските дъбови бурета,на светлинни години сме от другите.Хубаво е бурето да се изтощи ореди това с бяло вино преди дестилата.Аз мисля да си купя унгарски бурета които са класи над нашите,полскинсъщо има добри.по време на орожеса на отлежаване трябва и да се аерира дестилата
Сулфитиране е внасяне на СЕРЕН ДВУОКИС във мъста, под формата на серниста киселина или калиев метабисулфит, с цел убиванито на дивите дрожди както и всички бактерии и микроорганизми. Така ферментация започва и протича само с най силната раса дрожди.
Здравейте, все още чакаме видеото за отлежаване на ракията в дъбови бъчви 😁 Вероятно сте зает, но все пак, тази тема е също важна, а и интересна на голяма част от зрителите :) Поздрави 🤌
Здравей, обещал съм и ще го направя.В момента работя по видео за направата на качествена сливова ракия и обмислям във втората част да вмъкна и тази тема.
Един приятел прави, технологията е същата но понеже смукините зреят по различно време се берат постепенно сипва се в бидона една кофа смокини отгоре захар след няколко дни отново и накрая сипва вода и предизвиква ферментация.
При различните градуси алкохола прониква в различните текстури на дървото и извлича различни вкусове и аромати . Прието е алкохола да отлежава на висок градус ,но аз го разреждам до 50 градуса след първата година от престоя в бурето.
Здравейте ! Свърших втората дестилация и алкохолното съдържание е високо, 70 градуса. Вероятно ще ме посъветвате да добавя дестилирана вода. Кога и как да го направим, за да не развалим постигнатото до момента. Премахнах лошия алкохол, като запазих само средната фракция със сила 50 градуса. Дестилирах третата фракция и това, което остана от последния съд, запазих за друг случай. Имам още един въпрос, нямам буре и ще оставя ракията да отлежава в стъклени съдове с вместимост 50 литра. Дъбови пелети ли да купя или нещо друго и да ги сложа в ракията, като оставя ракията да отлежи? Благодаря ви предварително ! От кой край на България си?
Тестото го правя от бяло и царевично брашно. Казана какво казах е от неръждаема стомана и почти няма нужда от почистване. Друга е работата при лулата и сирпентината задължително премахване медните окиси които са силно токсични.
Да,освен в случаите в които правя ракия от вино. Между другото това ме кара да се замисля,пречат ли утайките и мъртвите дрожди по някакъв начин на качеството на ракията?
Всяко забавяне води до намаляване на количеството и качеството на ракията. За всеки случай захаромера да падне на дъното чашата. Не ,че не съм забавял и аз с няколко месеца но материала които варя е с качеството на вино. Няма да забравя един път когато на селските казани казанджията започна да пие от бидона и ме обяви за луд . Каза ми :как може да вариш това хубаво вино на ракия? ТОВА МЕ НАВЕЖДА НА МИСЪЛТА КАКВИ ДЖИБРИ ВАРЯТ ПОВЕЧЕТО ХОРА.
@@Grape.Wine.Grafting Много хора "зазимяват" джибрите и ги варят пролетта и излиза ракия която лично на мен си мирише на разложен материал, но това си е лично мое мнение. Въпросът ми е, доста хора ми казват, че като падне на 0 захарност трябва да се изчака още 10-15 дни заради т.н. тиха ферментация, захари които не ги ловел захаромерът. Твърди се, че ако изчакаш тази т.н. тиха ферментация излизала доста повече алкохол. Лично аз съм скептичен към тази теза и затова ми стана интересно, че Вие дори не чакате да не падне на 0% захарност. Един off topic: Аз спирам на 40 градуса ракията, но при първото варене деля паток и първак и преварвам само средната фракция при което преварване отново деля паток и първак.
В случая варя от мускат отонел и изчакам ли прекалено дълго губя всичкият аромат. По принцип когато бъркаш джибрите и те паднат на дъното вече е готово за варене. Честно да ти кажа не съм сигурен за тихата ферментация по принцип има някаква логика но в матеряла са останали толкова малко захари за разграждане от дрождите а вече готовият алкохол започва да (изветрява) ако не си на воден клапан,че мисля ,че едното е за сметка на другото. Преди години съм варил ракия от сини сливи 4 месеца след превирането и рандимана ме разочарова :20 литра ракия от 30 кг захар и 200 кг сини сливи.
Ganz tolles Video.Vielen Dank.Wenn ich das Video richtig verstanden habe,dann brennst Du nur einmal und nimmst keinen Vorlauf weg(wegen Methylalkohol).Bitte um Antwort auf meinen Kommentar.
Аман от доброжелатели. Но да, има и такива хора които вместо благодарности за знанията които им давам (безплатно) изказват благодарности по този начин.
@Grape.Wine.Grafting Благодаря за информацията.Надявам се, че нямате нищо против моето настояване, но информацията, която получаваме със сигурност представлява интерес за повече хора. Дестилирах вино и алкохолното съдържание е приблизително 58-59 градуса след първото варене. Очакваме вашия отговор, за да знаем какво да правим при следващия процес на дестилация - (ректификация).Разчитам на вашия опит и искам да ви благодаря за съветите и за отделеното време.
Поздравления! Вярвам Ви, защото казвате "въглероден двуокис", а не "въглероден диоксид" както говорят самозабравилите се СМИсойки и други отстъпници от Българския език.
Здравей! Имам един въпрос? Преди 2 год. сменихме домашния казан за варене на ракия. Стария се проби на дъното. От 80 л. на 100 л. Медни са уж и двата. Проблем се появи с качеството на ракията. Сега ракията е с по-остър вкус за разлика от предната със стария казан. Не сме променяли начина на приготвяне на материала. Това с промивката на лулата и серпентината също не сме го правили. Сегашната серпентина е по- къса от предходната. Съмняваме се в материалът на този казан да не би медното съдържание да е по-малко и от тази примес да има този вкус. Прочетох, че глицерина омекотява вкуса на ракията. Ако може някакъв съвет? Благодаря предварително!
Вітаю з України! Бродити на кон'як повинен лише виноградний сік після пресу, з мінімумом осаду. Бажано мати казан мідний. Сода для миття міді зайва. Досить спочатку механічної чистки, а після неї замочити мідне придаддя у розчині лимонної кислоти. 40% після першого перегону не добре. Женіть до 30%, навіть якщо в кінці іде майже чиста вода близько 10% або й дещо менше. Сода в спирт після першого перегону зайва, кислота навіть корисна. 1% голів відбирати замало. Це лише для чистого відстояного здорового вина. Я роблю 2%. Якщо брага з осадом, то і 3%. Другий раз варто відбирати спирт до 60 градусів, а не 50. Менше буде смердіти сивухою. Під час витримки цей запах зникне. Метанол утворюється від бродіння вина на шкірках і м'якуші винограду. Метанол перегонкою НЕ видаляється. Єдиний спосіб для його зменшення це збродити на вино чистий сік. Описана мною технологія хоч якось наближена до класичної технології виготовлення кон'ячного спирту. Мінімальний термін витримки в бочці 1 рік. З повагою. ПС. Забув. Сірку під час виготовлення кон'ячного спирту використоаувати НЕ можна. У книжці написано, що під час перегонки вина з сіркою утворюються неприємні запахи. Сам не перевіряв.
Колега , не заблуждавай другите колеги ! Първо Най голяма глупост е ,че в казаните за двойна преварила се губи аромата!!! Второ : Не заблуждавай колегите ,че правиш хубава ракия с казан неръждавейка !!!
Колега Наистина в колониите казани аромата не се губи и в тях излиза на качествения алкохол. Друг е въпроса ,че от такива казани съм пил най миризливата (но на патоки) ракия РАЗБИРА СЕ ЗНАМ ЗАЩО 1.МАТЕРЯЛА В КАЗАНА АКО МИРИШЕ ЛОШО КОЛКОТО И ДА Е МОДЕРЕН ,И РАКИЯТА МИРИШЕ ЛОШО 2.КАЗАННДЖИИТЕ БЪРЗАТ ДА ОТКАРАТ КЛИЕНТА И НАСТРОЙВАТ КРАНОВЕТЕ НА КАЗАНА ТАКА ,ЧЕ РАКИЯТА ДА ИЗЛЕЗНЕ НАЙ БЪРЗО 3. СТОПАНИТЕ НЕ СА СПАЗИЛИ ПОЧТИ НИЩО ОТ ПРАВИЛАТА ЗА КАЧЕСТВЕНО ПРОТИЧАНЕ НА ФЕРМЕНТАЦИЯТА. ЗАТОВА СМЕЯ ДА ТВЪРДЯ, ЧЕ В КАЗАН АТ НЕРАЖДАВЕЙКА С МЕДЕН КАПАК ЛУЛА И СЕРПЕНТИНА + КАЧЕСТВЕН МАТЕРЯЛ ПРАВЯ ЕДНА КАЧЕСТВЕНА РАКИЯ. Споделям моят опит и знания във това видео с цел да помогна на хората които незнаят и все още варят ракия от какво ли не . Разбира се всеки може да помогне със съвет или критика в коментарите .
Bulgarii sunt ultimii in materie de rachiu,au cele mai slabe posirci pe care le vand la market. Coniacul e altceva,titlul trebuie modificat,mai ai multe de invatat, bulgare.Cel mai prost vin la preturi astronomice l-am baut in Bulgaria,la Balchic.
Domnule Popescu, în Bulgaria sunt într-adevăr mulți comercianți care vând băuturi spirtoase și vin de proastă calitate, dar când le producem noi acasă pentru consumul personal, lucrurile stau altfel. Data viitoare când veți veni în Bulgaria, încercați vin și țuică de casă, veți fi plăcut surprinși.
Благодаря за коментара. Бихте ли споделили и вашият опит и къде според вас греша. Варя домашна ракия от 30 години и не винаги съм я правил по този начин но от няколко години след като прочетох всичко което намерих по темата промених много целият процес. Смея да твърдя, че в момента ракията направена по този начин е в пъти по качествена от от всички домашни ракии които съм опитвал на много самообявили се за майстори в занаята. Разбира се сигурно има и неща които пропускам и ако имате желание може да ги споделите с нас.
Если коротко: косточки и гребни как минимум не вредят при брожении, а часто улучшают качество коньячного спирта. Лучшие спирты получаются после выдержки вина на дрожжах в течении 2-3 месяцев. (Дрожжи не умирают, если добавить в вино сахар оно забродит, дрожжи опять начнут работать); промывать медную трубку таким способом весьма странно, при вливании уксуса в трубку с сухой содой происходит процесс нейтрализации. Логичней промывать трубку уксусом, а потом использовать соду для её нейтрализации с последующей промывкой чистой водой; Количество голов 1%, ну может быть, хотя и в производстве отбирают 1-3%, для себя я отбирал бы больше. А вообще есть хорошая книга «Химия коньяка и бренди» Скурихин И.М. Она конечно для профессионалов , но многое можно и нужно использовать для самогоноварения. Всем здоровья и успехов в столь благородном и увлекательном деле.
Интересно видео, но имам няколко препоръки за да получите още по-качествена ракия, а именно:
1. Сменете пералнята с класически аламбик изработен изцяло от мед (Cu 99,99);
2. При втора фракционна дестилация, паточните фракции започват да се появяват дори при 55 vol. %. / и отново зависи от ферментацията и скорост на струята/. След като отделите първака, разделете основата на 3 части - до 65 vol%. 65-60, 60-50. Разредете фракциите с вода до желания градус ще си дадете отговор кои от трите части ще смесите. Струята на дестилата трябва да бъде възможно най-бавна, но не и на тласъци или да спира, но много трудно, когато се подгрява с дърва.
3. След като пресовате, оставете материала за 3-4 дни и го декантирайте.
Колкото по-чист гроздов сок дестилирате, толкова по-хубава ракия ще консумирате!!
4. За повече съвети, силно препоръчвам "Технология на вискоалкохолните напитни" на проф. Марин Маринов. Проверете в олх. докато все още се намира книгата.
Ще се възползвам от съветите ви още през есента.
Браво много полезно видео
Благодаря
Чувствуется рука мастера и традиции! Сейчас тоже гоню виноградный бренди на Юге России! Использую ваши подсказки! Спасибо за доброе видео!!
Спасибо
Благодаря за отговора ! И аз не знам дали влияе на качеството на ракията, но тъй като не е голямо количество, предпочетох да ги изхвърля тези дрожди. Догодина ще пробвам да отделя получения алкохол. Успех във всичко, което правите!
Браво.Така е.Точно и ясно.
Благодаря
Браво, много полезна информация. Видимо е, че познавате процеса и изкуството как да се прави качествена и вкусна ракия.
Благодаря
Hvala na informacijama,vrlo lijepo objašnjeno. Pitanje,koja sorta je najbolja za rakiju? Pozdrav iz Hrvatske!
Всеки сорт грозде е подходящ за ракия, но има и изключително ароматни сортове. МУСКАТ ОТОНЕЛ
it was a nice and informative video... Academic Agriculture channel
Thanks
Gracias Genio ❤️👍🇦🇷
Gracias👍🇧🇬
Hi Mincho, nice vid! Masterful ways. Is there a way to do apricot or citrus based brandies?
No problem
@@Grape.Wine.Grafting Could you show how to do citrus scented brandy?
@@MS-ji6oj I make like gin: I put a copper wire sieve just before the outlet of the column with citrus peels. Essential oils are distilled with alcohol.
No problem, just remove the stones from the fruit before fermentation and add sugar
Thanks! It needs a video explanation, step by step, if possible.
Bagaimana cara perawatan pohon anggur di pot agar cepat berbuah
Питам ви, защо добавяте вода в първия дестилат, за да му намалите градуса на 30 и тогава дестилирате. Каква е ролята на водата, иначе знам защо се дестилира втори път.
Thank you for your interesting video. What about rakija ageing please?
I will make a video on the subject very soon.
@@Grape.Wine.Grafting Thank you very much. Looking forward to seeing your new video.
Thanks
@@Grape.Wine.Grafting During the first distillation (brewing) you have a 40% semi product. At which point you cut the tail please?
I'm sorry but my translator doesn't translate your question correctly, please write it using other words.
Buon giorno per fare un buon vino,quanti grappoli si lasciano su ogni singolo tralcio, grazie e buon pomeriggio ❤ ciao
th-cam.com/video/MKfTdaV9kiA/w-d-xo.html
Здравей! Каква е ролята на водата при преварката.
В интерес на истината отскоро прилагам тази практика за разреждането на патуката с вода. Научих за нея от литературата която прочетох за варене на домашна ракия. Вероятно при приваряне на ракията на по нисък градус по този начин по добре се отделя чистият алкохол от некачествените фракции.
Здравствуйте.1% для голов мало, 7-10 надо. Медь лимонной кислотой хорошо отмывает.удачи
Спасиба
Kad moze da se sulfatira ili ubaci kultivisani kvasac? Odmah na početku ili može u toku fermentacije?
Включете субтитри на видеото ,за да разберете подробности
hi can i make brandy with grapes table thanks
Yes
Здравей, благодаря за доброто видео . Искам да попитам при първото варене отделяш ли първак и на колко алк. градуса спираш да събираш за преварка?
На първото не отделям първак, и на преварката събирам до 50 градуса
Значи и на първото варене и на преварката до 50 градуса
Не на първото варене събирам цялото количество и не отделяме първак. Гледайте видеото докрай обяснявам подробно.
Încă aștept răspunsul tău , de ce se pune apa in primul distilat pentru a scădea concentrația alcoolică la 30 grade ?
Până acum ceva vreme, și eu credeam că apa este pentru diluare din motive de siguranță. Cu toate acestea, în literatura de specialitate am întâlnit instrucțiuni pentru diluarea spirtoasei la fierberea alcoolului tare la 25-35% vol. Aceasta pentru a separa mai bine componentele individuale la nivel molecular. Diluez la mijloc - până la 30% vol. La un procent scăzut de alcool și în timpul primei distilare, adăugarea de apă nu este de dorit. Temperatura generală de fierbere a amestecului crește și unele componente nedorite apar ca fiind primare și trec mai ușor în distilat.
@@Grape.Wine.Grafting Mulțumesc pentru informația dată .Sper că insistenta mea nu te supără , dar informatiile pe care le primim cu siguranță interesează mai multă lume . Am distilat vin iar tăria alcolică este de aproximativ 58 -59 de grade după prima fierbere . Așteptăm răspunsul tău pentru a ști că sa fac in următorul proces de distilare -(rectificare) .Mă bazez pe experiența ta și țin să îți mulțumesc pentru sfaturi și pentru timpul alocat .
Здравей, Минчо! След източването на шарата за вино, заредих джибрите за ракия като им добавих захар и вода. Но сега ден и половина по-късно се замислих дали количеството захар не е малко и искам да добавя още, но се чудя дали не е грешно..? Може ли съвет моля! Поздрави
Може да го направиш, но внимавай да не е прекалено защото дрождите не могат да преработят повече от 26 захарност.
@@Grape.Wine.Grafting Благодаря!
Здравейте!
В нашия край и всички мои познати , които правим ракия слагаме всичко в казана без да пресоваме материала . Това проблем ли е , влияе ли по някакъв начин на вкуса и качеството. Бях Ви писал и в предния клип за виното , дали ще Ви е удобно да направите клип и да обясните какво да направим , за да сварим материала на пролет (тъй като и това е често срещано в моя край ).
Благодаря предварително!
Дано винаги да имате добра реколта и невероятни питиета !
Поздрави!
И аз преди слагах всичко в казана не е проблем но има опасност да загорим ракията ако не сме предпазливи. И в моят край има много хора които варят напролет но това до голяма степен влошава вкусовите качества освен ако не е пресовано и има качеството на вино. Задължително е да няма достъп до кислород след ферментацията защото може да се развият оцетни бактерии които вкисват материала и (изяждат) алкохола.
Джибрито няма почти никакво вино за да се превърне в дестилат,за чепките абсурд.Но за гроздови и джиброви ракии е добре да има част от пращинето заради самият аромат,особенонважно е за мускатовите сортове.иначе при всяка следваща преварка ароматите намаляват.Най качествени дестилати стават на казани тио Аламбик,стига да се знае кои фракции се отделят и на каква темоература да се дейста,аз даже не преварявам
.@@Grape.Wine.Grafting
Здравей приятелю от старите майстори знам че трябва да махнеш чепки и семки че влошат много ракията и главата боли от чепки и семки
А като запечаташ бидоните може да вариш и след две години изпитано е
Здравейте на мен ми дадоха неръждаем казан и половин варел н няма никакви отвори за кюнци и как ще го ползвам ако може покажете вашия как го ползвате да видя и аз по същие начин да го направя.
И моят беше от наръждаем бойлер. Един заварчик ми го отряза за капап, проби отвор,и завари периферия и тръба където да влезе лулата. Купих си медна тръба и друг майстор ми я огъна за лула и серпентита.
Патока от преварката на следващото преваряване трансформира ли се в годна ракия?
Една малка част
@@Grape.Wine.Grafting приваренето без зърната не се ли гу и аромат?
Аромата на гроздето е в ципата,по време на ферментацията той (ароматизира) гроздовият сок. Варил съм ракия и със зърната и разликата е незабележимо малка,но опасността да загурим казана голяма.
При втората дестилация премахвате 1% - лошия алкохол. Този 1% какво представлява? 1% от алкохола преди разреждане с вода или 1% от цялото количество след добавяне на водата. И дори да настоявам с въпроса, може би ще уточните защо добавяте вода за разреждане на алкохола до 30 градуса и защо 30 градуса?
До преди известно време и аз си мислех, че водата е за разреждане с цел безопасност. Обаче в литературата срещнах указания за разреждане на спирта при преварка на силен алкохол до 25-35% об. Това с цел по- добро разделяне на отделните компоненти на молекулярно ниво. Аз разреждам по средата - до 30% об. При нисък алкохолен процент и при първа дестилация доливането на вода не е желателно. Увеличава се общата температура на кипене на сместа и някои нежелани компоненти се проявяват като първоточни, и преминават в дестилата по- лесно.
А се маха 1 или 2 процента от общото количество на патуката в казана след като сме я разредили на 30 градуса. В този 1 или 2 процента (зависи от първоначалното качество на материала) е една голяма част от метиловият алкохол.
האם יש אפשרות לקבל הסבר מפורט להפריד ראש לב וזנב בזיקוק והאם צריך להפריד בזיקוק ראשון או שני ואיך עושים פילטר לאחר זיקוק
אני חושב שהסברתי בפירוט בסרטון, רק כלול כתוביות. ולסינון לאחר זיקוק אכין סרטון חדש, אבל בינתיים אפשר להשתמש בפילטרים של הכדים איתם מסננים את המים מהברז.
Iam from India,
plz share the details which you used in this total process..
Iam eagerly waiting for your reply..🙏
My videos have subtitles so you can see the whole process
मेरे वीडियो में उपशीर्षक हैं ताकि आप पूरी प्रक्रिया देख सकें
Znaes li nesto za grozde storgozia??
Да,какво ви интересува?
Здравейте. Гледах един клип как един дядо обясняваше за ракията, че от 50 до 40 градуса тече етилов алкохол. Тази година един познат ми каза, че събира точно до 50гр защото до тогава ракията е най ароматна и с най етерични масла, които я прави мека и приятна. Ние я събираме до около 42 гр. Това грешно ли е ? По принцип търся качество, а не количество.
По принцип нищо не губите защото от 50 до 40 гр отива за преварка през следващата година. Практиката ми показва, че всеки казан си има своя списифика лично на моя при преварката върви много силна до 50 гр и изведнъж в рамките на 5 литра пада рязко от 50 до 40гр и после спира . Тези 5 литра миришат на сладко кисело и имат подобни вкусови качества и ги махам задължително.
Mincho, do you separate seeds as well? With hands, after the machine?
place a strainer after the machine with which I press.
Предстои да пълна буре за пръв път ,чакам следващото видео с нетърпение
Толкова проби и грешки имах с дъбовите бурета ,че мога да напиша книга. Всеки производител на бурета в България си мисли,че знае как се прави буре за ракия но продават обикновени бурета за вино. Обгарянето вътре е под всякаква критика, недобре изсъхнали дъски които са от цялото дърво а не само от сърцевината. Затова избрах няколко дебели цепеници от бял дъп дадох ги да ми направят заготовка която съхне минимум 2 години и чак тогава ми направиха две бурета и въпреки всичко двете придават съвсем различен вкус. След две зареждания ги отворих и обгорих отново. Поръчах си разбира се и едно от прочут врачешки майстор което ми разваля вече второ зареждане с уиски. Моят съвет е да померишиш през дупката и ако не мирише супер приятно на дървесина по добре не бързай да го пълниш с хубава ракия .
Съгласен съм за българските дъбови бурета,на светлинни години сме от другите.Хубаво е бурето да се изтощи ореди това с бяло вино преди дестилата.Аз мисля да си купя унгарски бурета които са класи над нашите,полскинсъщо има добри.по време на орожеса на отлежаване трябва и да се аерира дестилата
Какво значи Сулфитиране, щото нещо съм видял в Италия, но не съм сигурен
Сулфитиране е внасяне на СЕРЕН ДВУОКИС във мъста, под формата на серниста киселина или калиев метабисулфит, с цел убиванито на дивите дрожди както и всички бактерии и микроорганизми. Така ферментация започва и протича само с най силната раса дрожди.
Odlicna prezentacija , cestitam ! Edno prasanje : Dali stavate obicna ili destilirana voda koga ja prepecuvate rakijata ? Pozzzz
Да ,слага се минерална или дестилирана вода
Mersi !
Здравейте ще варя ракия от второ вино обаче има много каша проблем ли ще е ако добавя вода в казана при материала
Не няма никакъв проблем От какво е кашата?Ако е от винена кал може да я разредиш.
@@Grape.Wine.Grafting да винена каша е
Спасибо за видео. Какой сорт винограда?
Мускат отонел
@@Grape.Wine.Grafting шикарно, а правда что у вина из этого сорта присутствует абрикос во вкусе?
Он становится самым ароматным и вкусным бренди, который я когда-либо пил.
Здравейте, все още чакаме видеото за отлежаване на ракията в дъбови бъчви 😁 Вероятно сте зает, но все пак, тази тема е също важна, а и интересна на голяма част от зрителите :)
Поздрави 🤌
Здравей, обещал съм и ще го направя.В момента работя по видео за направата на качествена сливова ракия и обмислям във втората част да вмъкна и тази тема.
@@Grape.Wine.Grafting успех, чакаме с нетърпение и двете видеа :)
Добро видео.Ще ми е интересно да споделиш нещо за смокиновата ракия...Ако правиш такава.
Един приятел прави, технологията е същата но понеже смукините зреят по различно време се берат постепенно сипва се в бидона една кофа смокини отгоре захар след няколко дни отново и накрая сипва вода и предизвиква ферментация.
@@Grape.Wine.Grafting Благодаря.
Отлежава с тия градуси,или се разрежда и отлежава?
При различните градуси алкохола прониква в различните текстури на дървото и извлича различни вкусове и аромати . Прието е алкохола да отлежава на висок градус ,но аз го разреждам до 50 градуса след първата година от престоя в бурето.
Здравейте ! Свърших втората дестилация и алкохолното съдържание е високо, 70 градуса. Вероятно ще ме посъветвате да добавя дестилирана вода. Кога и как да го направим, за да не развалим постигнатото до момента. Премахнах лошия алкохол, като запазих само средната фракция със сила 50 градуса. Дестилирах третата фракция и това, което остана от последния съд, запазих за друг случай. Имам още един въпрос, нямам буре и ще оставя ракията да отлежава в стъклени съдове с вместимост 50 литра. Дъбови пелети ли да купя или нещо друго и да ги сложа в ракията, като оставя ракията да отлежи? Благодаря ви предварително ! От кой край на България си?
От Карловския край съм, ракията я разреждам с минерална вода Девин
А вместо буре може да сложите качествен эренски дъбов чипс.
Може ли да опишете как си правите тестото за казана,как го чистите и други тънкости?
Тестото го правя от бяло и царевично брашно. Казана какво казах е от неръждаема стомана и почти няма нужда от почистване. Друга е работата при лулата и сирпентината задължително премахване медните окиси които са силно токсични.
Какъв сорт е гроздето
Червен мискет.
What comes out of your video? Did you take cognac from two-proof alcohol?
I'm sorry, but the translator does not translate your question for me. Please write it in other words.
Мъртвите дрожди и отложените утайки ли слагате в дестилата?
Да,освен в случаите в които правя ракия от вино. Между другото това ме кара да се замисля,пречат ли утайките и мъртвите дрожди по някакъв начин на качеството на ракията?
Здравствуйте самогонный аппарат снимите видео по подробнее спосибо
Ок
Когато падне на 0 процента захарност, не чакаш ли т.н. тиха ферматация за която се носят легенди?
Всяко забавяне води до намаляване на количеството и качеството на ракията. За всеки случай захаромера да падне на дъното чашата. Не ,че не съм забавял и аз с няколко месеца но материала които варя е с качеството на вино. Няма да забравя един път когато на селските казани казанджията започна да пие от бидона и ме обяви за луд . Каза ми :как може да вариш това хубаво вино на ракия? ТОВА МЕ НАВЕЖДА НА МИСЪЛТА КАКВИ ДЖИБРИ ВАРЯТ ПОВЕЧЕТО ХОРА.
@@Grape.Wine.Grafting Много хора "зазимяват" джибрите и ги варят пролетта и излиза ракия която лично на мен си мирише на разложен материал, но това си е лично мое мнение. Въпросът ми е, доста хора ми казват, че като падне на 0 захарност трябва да се изчака още 10-15 дни заради т.н. тиха ферментация, захари които не ги ловел захаромерът. Твърди се, че ако изчакаш тази т.н. тиха ферментация излизала доста повече алкохол. Лично аз съм скептичен към тази теза и затова ми стана интересно, че Вие дори не чакате да не падне на 0% захарност.
Един off topic: Аз спирам на 40 градуса ракията, но при първото варене деля паток и първак и преварвам само средната фракция при което преварване отново деля паток и първак.
В случая варя от мускат отонел и изчакам ли прекалено дълго губя всичкият аромат. По принцип когато бъркаш джибрите и те паднат на дъното вече е готово за варене. Честно да ти кажа не съм сигурен за тихата ферментация по принцип има някаква логика но в матеряла са останали толкова малко захари за разграждане от дрождите а вече готовият алкохол започва да (изветрява) ако не си на воден клапан,че мисля ,че едното е за сметка на другото. Преди години съм варил ракия от сини сливи 4 месеца след превирането и рандимана ме разочарова :20 литра ракия от 30 кг захар и 200 кг сини сливи.
Ganz tolles Video.Vielen Dank.Wenn ich das Video richtig verstanden habe,dann brennst Du nur einmal und nimmst keinen Vorlauf weg(wegen Methylalkohol).Bitte um Antwort auf meinen Kommentar.
Ich koche mindestens zweimal, beim zweiten höre ich nach 50 Prozent Alkohol auf zu sammeln. Methylalkohol ist somit vernachlässigbar.
@@Grape.Wine.Grafting Danke für Deine Antwort.
дотук отли4но харесва ми о4аквам съхранението в буре там сигурно има интересни тънкости
Доста тънкости и много личен опит от проби и грешки.
😃😃😃👏👏👏😇👏
👌
@@Grape.Wine.Grafting pouvez vous me dire quand et comment tailler mes pieds des vignes s.v.p. merci🙏
February and March is the best time to prune the vine
@@Grape.Wine.Grafting merci beaucoup 🙏
Първата варка изхвърляш ли първак,каква захарност беше първоначално гроздето ,вода ,захар слагаш ли
Първата не гроздето беше 22 градуса. Захар и Вода не слагам защото имам много грозде .
dali znate kakose pravi mastika radobih uradijo
th-cam.com/video/lV9Y_UMhxbk/w-d-xo.html
Казана с брашно и пепел ли го запечатваш или с друго
Само с царевично и пшенично брашно.
Инфо за гроздомелачката каква марка доволен ли си от нея
praktis.bg/rachna-grozdomelachka-s-otdelyane-na-chepkite-gmr-85x56x60sm
Доста се качила цената откакто си я купих , ида доволен съм може да има и по добри но със сигурност са доста по скъпи
Мерси
Чудесно видео дайте ми вашият адрес за да не ви търся аз, за да ви назнача глоба от агенция Митници ще се обадя на колегите от НАП и БАБХ. Честито!!!
8800, Сливен A B C Mamata N 1
Аман от доброжелатели. Но да, има и такива хора които вместо благодарности за знанията които им давам (безплатно) изказват благодарности по този начин.
@slivencartel 😉
А що цэ таки за мови?
Болгарски
@@Grape.Wine.Grafting Я практически всё понял что было сказано) ! Спасибо за видео!
Спасибо
мои видео имеют субтитры на всех языках переведены с помощью переводчика Google
Ракия хорошая вещь😂
😁
@Grape.Wine.Grafting Благодаря за информацията.Надявам се, че нямате нищо против моето настояване, но информацията, която получаваме със сигурност представлява интерес за повече хора. Дестилирах вино и алкохолното съдържание е приблизително 58-59 градуса след първото варене. Очакваме вашия отговор, за да знаем какво да правим при следващия процес на дестилация - (ректификация).Разчитам на вашия опит и искам да ви благодаря за съветите и за отделеното време.
Разбира се, ще помагам с каквото мога.
Mulțumesc !
Поздравления!
Вярвам Ви, защото казвате "въглероден двуокис", а не "въглероден диоксид" както говорят самозабравилите се СМИсойки и други отстъпници от Българския език.
👍
Здравей! Имам един въпрос? Преди 2 год. сменихме домашния казан за варене на ракия. Стария се проби на дъното. От 80 л. на 100 л. Медни са уж и двата. Проблем се появи с качеството на ракията. Сега ракията е с по-остър вкус за разлика от предната със стария казан. Не сме променяли начина на приготвяне на материала. Това с промивката на лулата и серпентината също не сме го правили. Сегашната серпентина е по- къса от предходната. Съмняваме се в материалът на този казан да не би медното съдържание да е по-малко и от тази примес да има този вкус. Прочетох, че глицерина омекотява вкуса на ракията. Ако може някакъв съвет? Благодаря предварително!
Вероятно е от качеството на медта. Може значително да амекотите ракията в дъбово буре или през кана за вода с филтър аквафлор
Много благодаря за бързия отговор! Весели празници на Вас и Вашето семейство!@@Grape.Wine.Grafting
Когато паднат джибрите се казва че захаромера показва "0" нали а пробвал ли си да премериш с рефрактометър захарноста
Не съм ,но мисля ,че няма да покаже вярно.
Вітаю з України! Бродити на кон'як повинен лише виноградний сік після пресу, з мінімумом осаду. Бажано мати казан мідний. Сода для миття міді зайва. Досить спочатку механічної чистки, а після неї замочити мідне придаддя у розчині лимонної кислоти. 40% після першого перегону не добре. Женіть до 30%, навіть якщо в кінці іде майже чиста вода близько 10% або й дещо менше. Сода в спирт після першого перегону зайва, кислота навіть корисна. 1% голів відбирати замало. Це лише для чистого відстояного здорового вина. Я роблю 2%. Якщо брага з осадом, то і 3%. Другий раз варто відбирати спирт до 60 градусів, а не 50. Менше буде смердіти сивухою. Під час витримки цей запах зникне. Метанол утворюється від бродіння вина на шкірках і м'якуші винограду. Метанол перегонкою НЕ видаляється. Єдиний спосіб для його зменшення це збродити на вино чистий сік. Описана мною технологія хоч якось наближена до класичної технології виготовлення кон'ячного спирту. Мінімальний термін витримки в бочці 1 рік. З повагою.
ПС. Забув. Сірку під час виготовлення кон'ячного спирту використоаувати НЕ можна. У книжці написано, що під час перегонки вина з сіркою утворюються неприємні запахи. Сам не перевіряв.
дуже корисно, дякую
привет,а по русски можешь.спасибо.очень интересно,но не понимаю.
все мои видео имеют субтитры на всех популярных языках. Вы можете включить их с помощью значка (CC).
От какъв сорт е гроздето
Мускат отонел, най ароматният сорт грозде.
@@Grape.Wine.Grafting най хубавата ракия най хубавото бяло домашно вино 💯💯💯
Колега , не заблуждавай другите колеги ! Първо
Най голяма глупост е ,че в казаните за двойна преварила се губи аромата!!!
Второ :
Не заблуждавай колегите ,че правиш хубава ракия с казан неръждавейка !!!
Колега Наистина в колониите казани аромата не се губи и в тях излиза на качествения алкохол. Друг е въпроса ,че от такива казани съм пил най миризливата (но на патоки) ракия РАЗБИРА СЕ ЗНАМ ЗАЩО
1.МАТЕРЯЛА В КАЗАНА АКО МИРИШЕ ЛОШО КОЛКОТО И ДА Е МОДЕРЕН ,И РАКИЯТА МИРИШЕ ЛОШО
2.КАЗАННДЖИИТЕ БЪРЗАТ ДА ОТКАРАТ КЛИЕНТА И НАСТРОЙВАТ КРАНОВЕТЕ НА КАЗАНА ТАКА ,ЧЕ РАКИЯТА ДА ИЗЛЕЗНЕ НАЙ БЪРЗО
3. СТОПАНИТЕ НЕ СА СПАЗИЛИ ПОЧТИ НИЩО ОТ ПРАВИЛАТА ЗА КАЧЕСТВЕНО ПРОТИЧАНЕ НА ФЕРМЕНТАЦИЯТА.
ЗАТОВА СМЕЯ ДА ТВЪРДЯ, ЧЕ В КАЗАН АТ НЕРАЖДАВЕЙКА С МЕДЕН КАПАК ЛУЛА И СЕРПЕНТИНА + КАЧЕСТВЕН МАТЕРЯЛ ПРАВЯ ЕДНА КАЧЕСТВЕНА РАКИЯ. Споделям моят опит и знания във това видео с цел да помогна на хората които незнаят и все още варят ракия от какво ли не . Разбира се всеки може да помогне със съвет или критика в коментарите .
Естествено че аромат е по-малък това е по всички закони на физиката и химията
Bulgarii sunt ultimii in materie de rachiu,au cele mai slabe posirci pe care le vand la market.
Coniacul e altceva,titlul trebuie modificat,mai ai multe de invatat, bulgare.Cel mai prost vin la preturi astronomice l-am baut in Bulgaria,la Balchic.
Domnule Popescu, în Bulgaria sunt într-adevăr mulți comercianți care vând băuturi spirtoase și vin de proastă calitate, dar când le producem noi acasă pentru consumul personal, lucrurile stau altfel. Data viitoare când veți veni în Bulgaria, încercați vin și țuică de casă, veți fi plăcut surprinși.
Минчо !здравствуй.Дальше давай про коньяк
на канале у меня есть видео о домашнем виски, его можно посмотреть с русскими субтитрами
Много далеч си от истината, но след някоя друга година ще се научиш може би.
Благодаря за коментара. Бихте ли споделили и вашият опит и къде според вас греша. Варя домашна ракия от 30 години и не винаги съм я правил по този начин но от няколко години след като прочетох всичко което намерих по темата промених много целият процес. Смея да твърдя, че в момента ракията направена по този начин е в пъти по качествена от от всички домашни ракии които съм опитвал на много самообявили се за майстори в занаята. Разбира се сигурно има и неща които пропускам и ако имате желание може да ги споделите с нас.
о4аквах зрителите да дадат рецпта за салата ама аиде като отлежи
😉
Полный бред
Я так не думаю, технология, по которой я делаю домашний самогон, проверена и дает отличный результат
Ну дай бог вам здоровья!
Обоснуйте
обосновать что в технике вы не одобряете?
Если коротко: косточки и гребни как минимум не вредят при брожении, а часто улучшают качество коньячного спирта. Лучшие спирты получаются после выдержки вина на дрожжах в течении 2-3 месяцев. (Дрожжи не умирают, если добавить в вино сахар оно забродит, дрожжи опять начнут работать);
промывать медную трубку таким способом весьма странно, при вливании уксуса в трубку с сухой содой происходит процесс нейтрализации. Логичней промывать трубку уксусом, а потом использовать соду для её нейтрализации с последующей промывкой чистой водой;
Количество голов 1%, ну может быть, хотя и в производстве отбирают 1-3%, для себя я отбирал бы больше.
А вообще есть хорошая книга «Химия коньяка и бренди» Скурихин И.М. Она конечно для профессионалов , но многое можно и нужно использовать для самогоноварения.
Всем здоровья и успехов в столь благородном и увлекательном деле.
Всичко е добре, но не видях термометър на казана, за да се следят градусите на изваряване....
Постави го и след това го премахнах ,защото не показваше вярно.