Ja odbyłem wizytę w jednym tylko pokoju, wszystko załatwiłem od ręki, po dwóch tygodniach była tzw. "cicha zgoda" mogłem ruszyć z budową z racji tego że nie było żadnego sprzeciwu, ale i tak wolałem dostać zgodę na piśmie, no i poszło ;)
@@insane0r ale wtedy trudno to nazwać cichą zgodą. Cicha zgoda to brak przeciwwskazań przedstawionych przez urząd w ustawowym terminie. Gdyby się choć o 1 dzień omsknęli to i tak masz cichą zgodę. Można się postarać o wcześniejsze zaświadczenie, pewnie, ale przecież wtedy nie jest to żadna cicha zgoda tylko całkowicie jawne oświadczenie o braku przeciwwskazań.
Ja zgłosiłem budynek gospodarczy do starostwa i po 20 dniach przyszło pismo że jest niezgodny z MPZP, chodziło o dach we wniosku miałem jednospadowy a w MPZP jest dwu spadowy lub koperta i znowu 21 dni czekania ale przeszło.
No Hejka,ja też obracam się troszkę po Germani,ale po woli planujemy zjazd.Kupiliśmy działkę na Mazurach i po woli ogarniamy swoje gniazdko w Polsce. Mam mało urlopu więc robie wszystko etapami,no wiadomo chciałoby się dużo,ale niestety,dobra do czego dążę.Działkę mamy jeszcze nie przekrzeałconą i Żona podeszła do Gminy,bo chcemy postawić Holenderkę całoroczną i działka musi być rekreacyjna,ale oczywiście nie tak hop hop.musimy jechać do Starostwa i właśnie wybrać mapkę i naszkicować co gdzie ma być i grom wie co jeszcze,bo na miejscu się okaże,ale dopiero z tymi dokumentami zpowrotem do Gminy i tam powiedział,że trzeba TRZY Miesiące czekać na przekrztałcenie,no nie...Do tzech miesięcy! Tu mi dają nie więcej jak dwa tygodnie urlopu,a w Polsce na wszystko trzeba czekać i to sporo.Czuję ,że zanim załatwię t Biurokrację w Polsce,to zostanę do pełnej Emerytury Niemieckiej hahah,a jeszcze troszkę mi brakuję.Najgorszę,że troszkę poczytałem przepisów związanych z terminami i co ,gdzie, jak,ale Prawda i Rzeczywistość okazuję się bardziej Okrutna niż teoria.Teraz koniec Lipca znowu na dwa tygodnie na Urop i zobaczymy co uda się załatwić w tej sprawie hm??? Pozdrawiam
Mieszkam w mieście i u mnie jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego . Wychodzi na to że i tak mam ręce związane i gówno mogę na swoim gruncie . Muszę się trzymać przepisów . Chciałem pobudować domek gospodarczy na zgłoszenie o wymiarach 7x5 m usytuowany węższym bokiem do ulicy. Nie da rady bo MPZP mówi że front budynku skierowany do ulicy musi mieć minimum 7 m .
Pamiętaj że jeżeli wpiszesz nr działki XXX/X to jest błąd i wysyłają Postanowienie z wezwaniem do usunięcia braków i od usunięcia braków dopiero 21dni.Temat rzeka ogólnie niedawno zgłaszałem garaż, braków co niemiara trzeba było udowodnic że wszystko zgodnie z mpzp itp itp W tv to fajnie wygląda że" BEZ POZWOLENIA"
A jak jest na na działce całkiem rolnej np jak nie ma mpzp i wz albo jest na zabudowę siedliskową z 35m2? Wtedy musi być zgodne z czym? Też żyłem w przekonanie, że taki domek można zawsze i wszędzie postawić.
Jeśli jest siedliskowa to jest objęta zazwyczaj zabudowa zagrodową co jest pozwoleniem na zabudowę przez rolnika. Jeżeli ktoś posiada taka ziemie z wyznaczonym obszarem na zabudowę zagrodową to musisz wyłączyć taką budowę z obszaru rolnego na budowlany i wypełnić taki papier jak autor pokazuje w filmie. To w przypadku kiedy tym rolnikiem nie jesteś.
hmm.mi to się wydaje że tak jest w wypadku kiedy chcesz budować na działce na której jest już dom a działka jest duża i jest już od jakiegoś czasu twoją własnością. Gdyby to była świeżo zakupiona działka chyba nie byłoby problemu,chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego. Ja mam stary dom i załatwiam kredyt na spłatę wobec kuzynki,zapis w akcie notarialnym i notariusz właśnie tego wymaga. Oglądam też Kamila Andrzejewskiego,może z nim się skontaktuj,on też buduje dom 35m. pozdrawiam.
@@Dzidek1 można wcześniej wytyczyć, zacząć kopać fundament i zrobić szalunek, a zalać jak przyjdzie decyzja, ja wszystko robię sam więc trochę schodzi z robotą, pozdrawiam
Witam Panie Dzidku fajnie znów Ciebie słyszeć , a co do 35 m domku to ludzie mają takie mieszkania po 35 m kwadratowych i sobie mieszkają i żyją w takim metrażu. Coraz częściej ludzie szukają takich mieszkań od 30 do 35 m kwadratowych powierzchni bo koszty utrzymania ogrzewania czynszu itd są mniejsze niż olbrzymie metraże mieszkań czy domów . Wiadomo wszytko ma swoje plusy i minusy niestety . Pozdrawiam serdecznie
Pytanko do szanownego Pana i do słuchaczy też mam 2działki po 10 ar czy jest opcja postawić 2 domy dla mnie i dla siostry takie 90 do 100m2 stan surowy otwarty dach zabity deskami do 200tyś system zlecony. Wolałbym ruszyć z budową bo obawiam się że za rok ruszy kredyt 2%i ceny zdrożeją pozdrawiam
Po pierwsze jak coś chcecie budować to zadzwońcie do Starostwa i wam powiedzą co jest wymagane. Przynajmniej muszę pochwalić Kartuzy bo tam zawsze wszystko mówią wprost i bez owijania, a jak napiszecie maila to poczekacie dłużej, ale dostaniecie konkretne paragrafy ustawy itd. Są obiekty, które nie wymagają zgłoszenia np sauna, balia do 20-25m2 (tu nie pamietam, ale mozna się dopytać). Warto sprawdzić czy działka nie jest w poblizu stanowiska archeologicznego lub nie ograniczają was jakieś inne przepisy. Odsyłam do początku - w Starostwie Powiatowym miłe Panie chętnie wam powiedzą :) Warto pamiętać, ze niektóre gminy obsługują w pełni system informacjii przestrzennej i akceptują tez zgłoszenia przez Epuap. To juz jest inna era niz kiedys i to cieszy, aczkolwiek przepisy zmieniają się szybko i warto śledzić samemu co się dzieje w przepisach, ustawach.... czytać i czytać ustawy!
Ogólnie się zgadzam, samo podejście urzędników zmieniło się na dużo lepsze, może jeszcze nie jest super ale ogólnie jest ok., są bardziej pomocni itd. Samo zgłoszenie można chyba jak napisałeś zrobić przez internet. W filmie bardziej chodziło mi o to że przepisy są tak pogmatwane że często urzędnicy różnie je interpretują, w jednym urzędzie tak a w innym inaczej. Podam przykład, brat w Augustowie wybudował budynek gospodarczy 1.5 m od granicy na zwykłe zgłoszenie ( nie dłuższy jak 6.5m i nie wyższy jak 3m), u mnie w urzędzie już tak nie przejdzie, żeby wybudować 1.5m od granicy muszę wystąpić o pozwolenie ( pełna dokumentacja jak przy budowie domu)... Takie mamy prawo niestety nie jednoznaczne, ot życie.
@@Dzidek1 zgadzam sie. Co gmina to obyczaj, ale generalnie sa pewne przepisy, ktorych musza przestrzegac. Roznica moze polegac na interpretacji a tu cienka granica i pewnie waleczni osobnicy moga cos ugrac. U mnie 4-6 m odleglosc od granicy.
@@upanie1 Tak, zgadzam się od szerokości działki też, ale jest też przepis że jeśli budynek ma nie więcej niż 6.5m długości i jest nie wyższy niż 3m to też można budować 1.5m od granicy, niestety u mnie tylko na pozwolenie, a to cała dokumentacja i droga jak przy budowie domu, więc koszta wzrosły by o kilka tys. złotych.
Takich absurdów w polskim prawie jest więcej. Na przykład: rok temu chciałam postawić zgodnie z prawem na swojej działce (odpowiednio dużej) niewielki tunel z poliwęglanu (3 x 4 m). Napisałam zgłoszenie do starostwa, pani urzędniczka była bardzo pomocna przy wypełnianiu papierów - przy okazji dowiedziałam się, że tego rodzaju budowla jest budowlą tymczasową i jej położenie powinno być zmienione po pół roku (!).Tunelów foliowych takie zgłoszenie nie obejmuje, ale takie poliwęglanowe już tak, bez względu na rodzaj posadowienia w gruncie. Pytam: kto przestawia tunel z poliwęglanu po 6 miesiącach? Na moje szczęście starostwo nie zdążyło odpowiedzieć na moje zgłoszenie w wymaganym czasie 30 dni, więc budowę mogłam wykonać. Ale szczerze mówiąc, to uważam, że te przepisy to jakaś bzdura...
@@auroraborealis66 chyba jesteś jednym z nielicznych co zgłasza szklarnie z poliwęglanu 😅nie Jest to budowla, nie jest to na stałe przytwierdzone do fundamentu, niema nawet fundamentu, poliwęglan wytrzyma kilka lat więc po jakiego grzyba to zgłaszać?
@@michaowca3668 No właśnie - trochę o tym czytałam, ale niestety, przepisy w PL są jakie są - Bareja się kłania. Wg mnie nikt, kto stawia u siebie w ogrodzie czy na działce szklarnię z poliwęglanu czy szkła jej nie zgłasza do starostwa. Ja chciałam pójść zgodnie z prawem, ponieważ najbliższych sąsiadów mam nieco wątpliwych, cieplarnia stoi dość blisko granicy działki, więc nie wiem, czy by mnie nie podkablowali. Kara wtenczas wynosi 5000 zł, więc więcej, niż koszt samej budowli 🤨 Sposób posadowienia tego w gruncie nie ma znaczenia - mogą być kotwy wkopane w ziemię, może być krawężnik betonowy - w obliczu prawa pozostaje to wciąż budowlą tymczasową. Na szczęście w moim przypadku starostwo nie odpowiedziało w porę, więc tunelik stoi zgodnie z prawem. Dodam jeszcze - nasza ludzka logika a logika polskiego prawa to niestety dwie różne rzeczy...
Zgłoszenia, zgłoszeniami. A jak się popatrzy na google mapsy, to prawie na każdej działce jakaś mniejsza lub większa buda stoi. Szczególnie na wioskach. Jakie 3m od granicy? Przeważnie na granicy. Oczywiście wszystkie są zgłoszone, jasne.....
Prawie nic nie jest zgłoszone. Nie muszę patrzeć na google mapsy, wystarczy, że się rozejrzę po swojej okolicy :) Jak już wcześniej napisałem większość ludzi z okolicy była zdziwiona, że jakiekolwiek zgłoszenie jest potrzebne :D i po kiego ja to w ogóle robię :D
@@Dzidek1 To wydaje mi sie ze to zgloszenie jest niepotrzebne. Bardziej to urzędników moze zmylic ze chcesz tam cos konkretnego wybudować. Choc ciebie ogląda masa ludzi, wiec moga sie znaleźć tacy ktorym sie nudzi i by zglosili to do urzedu za ciebie..
Wydaje mi... Ech. Fundament punktowy to nadal fundament. Trwałe związane z ziemią. Trzeba i tyle. Ja to zrobiłem przez system i epuap - nie wychodząc z chaty. Wszystko w skanach. Da się
Trochę się rusza, ale nic nie sprzedane, cena chyba 800 tys. plus wykończenie to trzeba miliona minimum szykować.. zwykłego Kowalskiego na to nie stać niestety.
Niestety te przepisy też są potrzebne. Chociażby ta odległość od granicy działki to że względów pożarowych. No i mamy jeszcze plany miejscowe które trzeba uwzględniać w projektach. Ja bym wszystkiego nie krytykował. Prawo budowlane się zmienia ale myślę, że sami prawodawcy nie wiedzą jaki będzie tego efekt.
Nie ma co przesadzać z ta papierologia. Wystarczyło zadzwonić do urzędu z nr działki i wszystko by było wiadome a nie ze idzie się do urzędu i w tem sam dzień można budować.
Ogólnie nie jest trudną sprawą samo zgłoszenie, bardziej chodzi mi o to że ganiają Cię od pokoju do pokoju i tak naprawdę jak się sam nie dopytasz to nikt Ci nic do końca nie powie. Mój przypadek, w wydziale budownictwa dają mi kartkę co muszę dołączyć do zgłoszenia, idę do geodezji i biorę mapkę, następnie idę do rolnictwa i mówię że potrzebne mi takie i takie zaświadczenie. Urzędnik daję mi wniosek do wypełnienia i mówi że trzeba znowu dołączyć mapkę, myślę sobie nie no to jakaś paranoja przecież byłem w geodezji i mogłem od razu wziąć 2, to samo mówię do urzędnika, dopiero wtedy dowiaduję się że wystarczy kopia tej którą już wziąłem... bez mojego zdziwienia że potrzebuje 2 mapkę nie dowiedziałbym się że wystarczy kopia... ot takie życie i o to mi chodzi. Pozdrawiam.
Opowiedz jak się skończyła sytuacja z tymi czarnymi dachami Bo podobno nie było zgody w gminie na czarne dachy tylko na kolor ceglany. Jeżeli masz wiedzę Oczywiście jeżeli się już skończyła?
Niby wystarczą szkice i rysunki a u mnie w gminie Pani urzędnik nie przyjmuje takiej interpretacji i mają być rysunki wykonane przez projektanta . państwo w państwie)
Dokładnie, z tym że odpowiedzialność za zgodność z prawem spada na architekta, więc nie wiem czy nie życzą sobie więcej za usługę adaptacji projektu do działki.
Dziadek wspomniałeś miedzychodem o schronie, otwierasz puszkę pandory. Dzisiaj musisz zacząć się starać, by kiedyś tam móc zacząć realizować.No i 6 zer na koncie. Pozdro dla kumatych.
Myślałeś, tak jak miał myśleć każdy zwykły obywatel tego kraju, który dał się złapać na kiełbasę wyborczą. Polecam podlecieć do jakiegoś architekta, który załatwi sprawę za ok 500-1000zł ewentualnie polatać i uczyć się samemu. A co do domu do 70m2 to też jest 21 dni na zgłoszenie. Powodzenia Dzidek!
No myślałem że taki domek na zgłoszenie załatwia się od ręki, ale jest jak jest. Ogólnie procedura jest prosta, inaczej w przypadku jakbym chciał taki domek postawić 1.5 m od granicy, wtedy to cała procedura jak przy budowie domu włącznie z oczekiwaniem na pozwolenie.
@@Dzidek1 To jest masakra. Chciałem sobie postawić taki drewniany domek w granicy działki to mi powiedzieli, że jakby działka miała nie więcej niż 16m to mógłbym. Moja ma 19m więc żeby postawić takiego pokraka z desek to trzeba przejść cały ten proces z pozwoleniem na budowę. Przecież to jakaś bzdura na całego. Tu chodzi o obszar oddziaływania na sąsiednią działkę i mądre głowy muszą wszystko zbadać. Nawet jak sąsiednia działka jest pusta.
@@JankoWalski-uo2br I co z tego? Może być zabudowana a może nie być. Jak zbuduję to w procedurze pozwolenia na budowę to już nie ma obawy, że ktoś będzie tam chciał coś zbudować? To ja teraz nie mogę zbudować tego co chcę bo BYĆ MOŻE kiedyś tam ktoś będzie chciał coś zbudować? To może wtedy on nie zbuduje sobie czegoś przy moim budynku? A może ta działka kiedyś będzie moja? A może ta działka jest już moja? Nawet jeśli jest moja to i tak nie mogę zbudować niczego na granicy działki. Czyż to nie absurd? Żeby to zrobić musiałbym pewnie najpierw te działki scalić. Cała taka procedura tylko po to żeby jakiegoś drewniaka postawić? Nikt tu nie mówi o stawianiu bloku mieszkalnego tylko jakiegoś niedużego budynku gospodarczego czy garażu. W przyszłości może stać się tak wiele różnych rzeczy, że nie ma najmniejszego sensu tego rozważać. Przewidywanie przyszłości należy zostawić wróżkom. Można też przyjąć zasadę, że kto pierwszy ten lepszy :P
I ja tak myślałem, ale się okazuje że nie. Pytałem się nawet urzędnika czy jak budynek na palach ( takich wkręcanych kotwach) to muszę zgłaszać? Odpowiedź- oczywiście tak, najśmieszniejsze że domek holenderski na kołach mogę postawić gdzie chcę.
@@Dzidek1 Mam wrażenie ze urzędnicy to się sami gubia w tych przepisach. Altana ogrodowa na slupach jest ok a drewutnia ktora jest de fakto tym samym juz nie? Dziwne
@@mixerro6500 Otóż większość ludzi nie wie o czym pisze i powiela bzdury. Nie ma znaczenia na czym budynek jest posadowiony a jakie jest jego przeznaczenie. Garaż to garaż a nie drewutnia czy altana i trzeba postępować zgodnie z jego przeznaczeniem a nie sposobem posadowienia. Ciągle się przewija jakiś mit o obiekcie trwale związanym z gruntem - nie ma znaczenia jak jest zbudowany i posadowiony budynek gospodarczy a to, że jest budynkiem gospodarczym. Domku holenderskiego też nie można sobie ot tak postawić. No chyba, że to będzie obiekt tymczasowy i będziesz go przestawiał (chyba) co pół roku.
Generalnie w naszym kraju to prawie nic niczego nie można sobie ot tak po prostu zrobić. Ja rozumiem ład przestrzenny ale zapraszam do mnie na działkę. Nie mogę niczego zbudować na sporej jej części bo jest to część rolna. Rolna w papierach bo jest to ogryzek ogrodzony przeze mnie, na którym nikt niczego nie uprawia i nie będzie uprawiał. No ale garażu tam nie mogę zbudować ani żadnego budynku gospodarczego. A żeby było smutniej to pokazano mi w starostwie studium nowego planu zagospodarowania przestrzennego gdzie cały teren rolny z tej okolicy jest przekształcony w teren pod zabudowę jednorodzinną. No ale kiedy to nastąpi to nikt nie wie. Pięknie, kur... pięknie. Cholera Dzidek przez Ciebie odżyła moja frustracja z przed roku :D
@@upanie1 generalnie to Polacy jak by im pozwolono to wybudowaliby sąsiadowi pod oknem wieżowiec - no co chyba moja działka, nie !!! Generalnie kupując działkę lub ją przekształcając dokładnie każdy wie co może a czego nie....Generalnie, ale nie w Polsce.... Generalnie to tyle samowoli budowlanych jak kabli na słupie energetycznym w Azji.... Cwaniactwo u nas sięga zenitu, czy to z domkami holenderskimi, garażami, budynkami gospodarczymi....a przede wszystkim letniskowymi... Kupił cieć z Wawy działkę i zamarzyło mu się stawiać kemping z domkami parterowymi...gdzie Mpzp nie dopuszcza takich.... Ale co tam przecież on biznes będzie robił a sąsiedzi i urzędnicy mu przeszkadzają....Potem się dziwią że donosy....jak u Dzidka z kolorem dachów..... Polska jaśnie szlachecka....każdy robi co chce???? A nadzór może tylko działać na podstawie zgłoszenia przez policję - donos obywateli - bo sami nie mogą..... kuźwa taka Polska i Polacy...
Przepis mówi tak: Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 5, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w ust. 6 i 7, oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych. Niestety ile powiatów tyle interpretacji przepisu… Jeżeli jest „dobra wola urzędu” to zaświadczenie wyda w 2-3 dni, może tydzień . Pozdrawiam
I tak wielu buduje tak jak chce mając w nosie prawo budowlane. Piszę o budynkach gospodarczych czy garażach. Wiele osób mi się dziwiło, że żeby zbudować budynek gospodarczy to trzeba to w ogóle zgłaszać :) Nawet jak poszedłem do starostwa wypytać się co mam zrobić po odmowie to pani przymrużyła oko i powiedziała, że mogę się bać tylko jak mam "życzliwego" sąsiada bo oni sami nie sprawdzają co się dzieje w terenie.
No jeszcze brakuje żeby każdy mógł budować co chcę na swojej ziemi!!! Nigdy,niedoczekanie wasze!!! Może jeszcze byście chcieli robić co chcecie!!!??? A może wam się śni broń palna do samoobrony???
@@jarosawrog1102 Gdyby widok i widzimisie sąsiada było kryterium to z moimi sąsiadami obok mogłabym jedynie kurnik wybudować i w nim mieszkać ,to by ich uszczęśliwiło ,a tak to muszą codziennie patrzeć na mój uroczy domek i wyklinać za płotem że nie jestem nędznym śmieciem po którym mogliby jeździć bezkarnie.
Dać ludziom wolność to płaczą i tęsknią za biurokracją. Po to jest to uproszczenie, że twoja działka to robisz co chcesz do 35m bez projektu. Ten przepis dotyczy każdego i proszę nie porównywać z innym dla wybrańców i domach do 70m (w planach większe) bo to jest całkiem co innego. Rzetelność w przekazie to podstawa. Jak to klasyk w filmie MIŚ mówił, nie mieszajmy dwóch różnych przepisów (systemów walutowych).
Janek ale wiesz że budynek gospodarczy 35 m2 możesz robić na zgłoszenie i na pozwolenie ( pełna procedura jak przy budowie domu), to drugie gorsze jak w przypadku domu bez pozwolenia do 70 m2, bo musisz jeszcze czekać na to pozwolenie, a przy domu nie.... dla mnie to tylko więcej zagmatwania w tym wszystkim niż pożytku.
Ale po co Panu jakaś zgoda? Ma Pan na działce blaszaka na którego tak naprawdę trzeba mieć pozwolenie a stoi u Pana od początku budowy i jest okej... Po co???
@@Dzidek1 No tam podpisujesz jakieś bzdury jako inwestor, że będziesz tam mieszkał i że bierzesz odpowiedzialność. Lepiej unikać. Procedura na 35 jest bardzo prosta, ja składałem w grudniu, a potem musiałem czekać na pogodę, więc pewnie jak byś wiedział to byś wcześniej wysłał. Głowa do góry, 21 dni to jest nic w dzisiejszym świecie.
@@buczek9372 tak jest, ale prawo daje też możliwość budowania budynku gospodarczego w pełnym trybie, jednak to są tak małe i proste rzeczy, że powstała możliwość ograniczenia kosztów, ja jestem z tego zadowolony.
Czyli na zgłoszenie to jakaś ściema, iluzja i kłamstwo. Ta dokumentacja jest potrzebna żeby dostać pozwolenie...żadnego sensu nie ma dla mnie to że jest na zgłoszenie.
2:33 - dlaczego propagandowe? Skąd pomysł, że "skrócenie terminu" jest równoznaczne z załatwieniem wszystkiego w jeden dzień? Jeśli do tej pory coś się załatwiało np. w pół roku, a teraz w miesiąc, to też masz skrócenie terminu.
Panie Dzidku. Nie do końca ma Pan rację. Domek gospodarczy, garaż itp. do 35m2 wymagają tylko zgłoszenia. Miałem podobny przypadek z budową garażu w tzw. ostrej granicy. Zrobiłem zgłoszenie ale wydział architektury wydał sprzeciw twierdząc, że muszę uzyskać pozwolenie na budowę bo budowa w tzw. ostrej granicy narusza interesy sąsiada. Sprawę skierowałem do sądu administracyjnego i wygrałem. Mój garaż miał zaprojektowaną od strony granicy tzw. ścianę ogniową czyli ścianę, która musi wystawać poza obrys budynku. Dzięki tej ścianie nie musimy zachowywać minimalnej odległości 6 metrów budynek od budynki czyli minimum 3 metry bez otworów od granicy. Naruszenie interesu sąsiada nie może być domniemane tylko konkretnie wskazane. Gdybym stawiał garaż bez tej ścianki w granicy no to faktycznie bym naruszał interes sąsiada, który budując coś na swojej działce musiałby się odsunąć od granicy nie 3, a 6 metrów.
Głupoty gadasz. Znam przypadek samowoli budowlanej wykonanej na zatwierdzony projekt w której zmieniono wysokość budynku, kubaturę, powierzchnię użytkową. Zaadaptowano poddasze. Zmieniono zagospodarowanie terenu a na moje zawiadomienie o nieprawidłowościach stwierdzono iż wszystko jest ok i budynek dalej stoi bo przecież został odebrany i nie ma znaczenia że odbiór został opłacony. Nadzór budowlany za pieniądze robi co chce i nie a na nich bata.
Nadzór budowlany to instytucja starostwa ale jej nie podlega i przed starostą nie odpowiada. Zabawne. Śmieszne a może żenujące. Są bezkarni. Więc dawajcie w łapę bo biorą !!!
Zgłaszałem garaż do 35m2 wiecej problemów niz to warte 6miesiecy walki,a trzeba było zrobic pozwolenie na budowe i bym mial spokuj a teraz co dziennie mam nadzur budowlany idz pan w ch...uj.Patologia
Jeszcze bym radził panu żeby pan dopytał bo po tych trzech tygodniach nie do końca jest pan w tz prawie, niestety to co pis zrobił z naszym prawodawstwem to ręce opadają. pozdrawiam
Ja odbyłem wizytę w jednym tylko pokoju, wszystko załatwiłem od ręki, po dwóch tygodniach była tzw. "cicha zgoda" mogłem ruszyć z budową z racji tego że nie było żadnego sprzeciwu, ale i tak wolałem dostać zgodę na piśmie, no i poszło ;)
Czyli w każdym Starostwie inaczej. Pozdrawiam.
21 dni jest wszędzie nie wiem skąd te 14 dni ? Na piśmie nie przychodzi zgoda tylko informują o braku przeciwskazań.
@@johnyy69 nie przychodzi pismo, ale jeżeli zażyczysz sobie w urzędzie mieć to na piśmie to nie ma żadnego problemu, i faktycznie nie 14 a 21 dni.
@@johnyy69 No już kolega się poprawił.
@@insane0r ale wtedy trudno to nazwać cichą zgodą. Cicha zgoda to brak przeciwwskazań przedstawionych przez urząd w ustawowym terminie. Gdyby się choć o 1 dzień omsknęli to i tak masz cichą zgodę. Można się postarać o wcześniejsze zaświadczenie, pewnie, ale przecież wtedy nie jest to żadna cicha zgoda tylko całkowicie jawne oświadczenie o braku przeciwwskazań.
Ja zgłosiłem budynek gospodarczy do starostwa i po 20 dniach przyszło pismo że jest niezgodny z MPZP, chodziło o dach we wniosku miałem jednospadowy a w MPZP jest dwu spadowy lub koperta i znowu 21 dni czekania ale przeszło.
Wiem że budynek musi być zgodny z MPZP ( takie jest u mnie), ostatnio nawet wertowałem swoje co by się nie naciąć własnie.
@@Dzidek1 No ja niestety nie doczytałem i trzeba było poprawiać i czekać. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy kanał, cieszę się, że go odkryłem. Pozdrowienia z lasu :)
Poczekaj aż Dzidek zacznie opowiadać o ujni europejskiej 🤣🤣🤣
Pozdro! 👍
Pozdrawiam i łapkę zostawiam 👍
Pozdrawiam również.
Zdzisiek ...Nadzór Budowlany jest siedzi z tyłu .....Uważaj ..;) .....Pozdro
A tak cicho że nie zauważyłem, hahaha.
No Hejka,ja też obracam się troszkę po Germani,ale po woli planujemy zjazd.Kupiliśmy działkę na Mazurach i po woli ogarniamy swoje gniazdko w Polsce. Mam mało urlopu więc robie wszystko etapami,no wiadomo chciałoby się dużo,ale niestety,dobra do czego dążę.Działkę mamy jeszcze nie przekrzeałconą i Żona podeszła do Gminy,bo chcemy postawić Holenderkę całoroczną i działka musi być rekreacyjna,ale oczywiście nie tak hop hop.musimy jechać do Starostwa i właśnie wybrać mapkę i naszkicować co gdzie ma być i grom wie co jeszcze,bo na miejscu się okaże,ale dopiero z tymi dokumentami zpowrotem do Gminy i tam powiedział,że trzeba TRZY Miesiące czekać na przekrztałcenie,no nie...Do tzech miesięcy! Tu mi dają nie więcej jak dwa tygodnie urlopu,a w Polsce na wszystko trzeba czekać i to sporo.Czuję ,że zanim załatwię t Biurokrację w Polsce,to zostanę do pełnej Emerytury Niemieckiej hahah,a jeszcze troszkę mi brakuję.Najgorszę,że troszkę poczytałem przepisów związanych z terminami i co ,gdzie, jak,ale Prawda i Rzeczywistość okazuję się bardziej Okrutna niż teoria.Teraz koniec Lipca znowu na dwa tygodnie na Urop i zobaczymy co uda się załatwić w tej sprawie hm??? Pozdrawiam
Mieszkam w mieście i u mnie jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego . Wychodzi na to że i tak mam ręce związane i gówno mogę na swoim gruncie . Muszę się trzymać przepisów . Chciałem pobudować domek gospodarczy na zgłoszenie o wymiarach 7x5 m usytuowany węższym bokiem do ulicy. Nie da rady bo MPZP mówi że front budynku skierowany do ulicy musi mieć minimum 7 m .
Niedługo nawet gówna nie będzie można zrobić na własnej działce.
Z ciekawości zapytam jak by to wyglądało w Niemczech np. jeden telefon czy jedna wizyta w urzędzie czy taka papierologia jak u nas???
Nie odpowiem bo nie znam odpowiedzi, ale dobrze że poruszyłeś ten temat, jak wrócę do roboty zagadam. Pozdrawiam.
Podobnie to wygląda choć u nas jest to bardziej liberalne wbrew pozorom... Z tym że różnie w różnych landach.
To jest polska dlatego wyjeszczają z Polski coś załatwić to szok
👍👍👍🚁👨✈️
Pamiętaj że jeżeli wpiszesz nr działki XXX/X to jest błąd i wysyłają Postanowienie z wezwaniem do usunięcia braków i od usunięcia braków dopiero 21dni.Temat rzeka ogólnie niedawno zgłaszałem garaż, braków co niemiara trzeba było udowodnic że wszystko zgodnie z mpzp itp itp
W tv to fajnie wygląda że" BEZ POZWOLENIA"
No dokładnie, muszę się przyłożyć przy wypełnianiu.
👍👍👍
Przynajmniej trochę odpoczniesz. A propo robienia czegoś. Będziecie stawiać ogrodzenie na nowej działce? Pozdrawiam
Widzę że deweloper zmienił kolor dachówki ale tylko ja jednym domu. Może film o aktualnej sytuacji?
A jak jest na na działce całkiem rolnej np jak nie ma mpzp i wz albo jest na zabudowę siedliskową z 35m2? Wtedy musi być zgodne z czym? Też żyłem w przekonanie, że taki domek można zawsze i wszędzie postawić.
Jeśli jest siedliskowa to jest objęta zazwyczaj zabudowa zagrodową co jest pozwoleniem na zabudowę przez rolnika. Jeżeli ktoś posiada taka ziemie z wyznaczonym obszarem na zabudowę zagrodową to musisz wyłączyć taką budowę z obszaru rolnego na budowlany i wypełnić taki papier jak autor pokazuje w filmie. To w przypadku kiedy tym rolnikiem nie jesteś.
hmm.mi to się wydaje że tak jest w wypadku kiedy chcesz budować na działce na której jest już dom a działka jest duża i jest już od jakiegoś czasu twoją własnością. Gdyby to była świeżo zakupiona działka chyba nie byłoby problemu,chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego. Ja mam stary dom i załatwiam kredyt na spłatę wobec kuzynki,zapis w akcie notarialnym i notariusz właśnie tego wymaga. Oglądam też Kamila Andrzejewskiego,może z nim się skontaktuj,on też buduje dom 35m. pozdrawiam.
Ja czekałem 3 tygodnie na decyzje o braku przeciwskazań, pozdrawiam
No tak samo i u mnie, tylko plus jeszcze tydzień na zaświadczenie z wydziału rolnictwa.
@@Dzidek1 można wcześniej wytyczyć, zacząć kopać fundament i zrobić szalunek, a zalać jak przyjdzie decyzja, ja wszystko robię sam więc trochę schodzi z robotą, pozdrawiam
Witam Panie Dzidku fajnie znów Ciebie słyszeć , a co do 35 m domku to ludzie mają takie mieszkania po 35 m kwadratowych i sobie mieszkają i żyją w takim metrażu. Coraz częściej ludzie szukają takich mieszkań od 30 do 35 m kwadratowych powierzchni bo koszty utrzymania ogrzewania czynszu itd są mniejsze niż olbrzymie metraże mieszkań czy domów . Wiadomo wszytko ma swoje plusy i minusy niestety . Pozdrawiam serdecznie
Pytanko do szanownego Pana i do słuchaczy też mam 2działki po 10 ar czy jest opcja postawić 2 domy dla mnie i dla siostry takie 90 do 100m2 stan surowy otwarty dach zabity deskami do 200tyś system zlecony. Wolałbym ruszyć z budową bo obawiam się że za rok ruszy kredyt 2%i ceny zdrożeją pozdrawiam
0:17 jak to "gdzie wlazłeś?" Przecież widać, że to Unia Europejska 🤣🤣🤣
Pozdrawiam Szefa i Wspaniałych Widzów! 👍
Pozdrawiam również.
Po pierwsze jak coś chcecie budować to zadzwońcie do Starostwa i wam powiedzą co jest wymagane. Przynajmniej muszę pochwalić Kartuzy bo tam zawsze wszystko mówią wprost i bez owijania, a jak napiszecie maila to poczekacie dłużej, ale dostaniecie konkretne paragrafy ustawy itd. Są obiekty, które nie wymagają zgłoszenia np sauna, balia do 20-25m2 (tu nie pamietam, ale mozna się dopytać). Warto sprawdzić czy działka nie jest w poblizu stanowiska archeologicznego lub nie ograniczają was jakieś inne przepisy. Odsyłam do początku - w Starostwie Powiatowym miłe Panie chętnie wam powiedzą :) Warto pamiętać, ze niektóre gminy obsługują w pełni system informacjii przestrzennej i akceptują tez zgłoszenia przez Epuap. To juz jest inna era niz kiedys i to cieszy, aczkolwiek przepisy zmieniają się szybko i warto śledzić samemu co się dzieje w przepisach, ustawach.... czytać i czytać ustawy!
Ogólnie się zgadzam, samo podejście urzędników zmieniło się na dużo lepsze, może jeszcze nie jest super ale ogólnie jest ok., są bardziej pomocni itd. Samo zgłoszenie można chyba jak napisałeś zrobić przez internet. W filmie bardziej chodziło mi o to że przepisy są tak pogmatwane że często urzędnicy różnie je interpretują, w jednym urzędzie tak a w innym inaczej. Podam przykład, brat w Augustowie wybudował budynek gospodarczy 1.5 m od granicy na zwykłe zgłoszenie ( nie dłuższy jak 6.5m i nie wyższy jak 3m), u mnie w urzędzie już tak nie przejdzie, żeby wybudować 1.5m od granicy muszę wystąpić o pozwolenie ( pełna dokumentacja jak przy budowie domu)... Takie mamy prawo niestety nie jednoznaczne, ot życie.
@@Dzidek1 zgadzam sie. Co gmina to obyczaj, ale generalnie sa pewne przepisy, ktorych musza przestrzegac. Roznica moze polegac na interpretacji a tu cienka granica i pewnie waleczni osobnicy moga cos ugrac. U mnie 4-6 m odleglosc od granicy.
@@Dzidek1 Może jego działka jest nie szersza niż 16m? Takie rzeczy zależą od szerokości działki.
@@upanie1 Tak, zgadzam się od szerokości działki też, ale jest też przepis że jeśli budynek ma nie więcej niż 6.5m długości i jest nie wyższy niż 3m to też można budować 1.5m od granicy, niestety u mnie tylko na pozwolenie, a to cała dokumentacja i droga jak przy budowie domu, więc koszta wzrosły by o kilka tys. złotych.
Takich absurdów w polskim prawie jest więcej. Na przykład: rok temu chciałam postawić zgodnie z prawem na swojej działce (odpowiednio dużej) niewielki tunel z poliwęglanu (3 x 4 m). Napisałam zgłoszenie do starostwa, pani urzędniczka była bardzo pomocna przy wypełnianiu papierów - przy okazji dowiedziałam się, że tego rodzaju budowla jest budowlą tymczasową i jej położenie powinno być zmienione po pół roku (!).Tunelów foliowych takie zgłoszenie nie obejmuje, ale takie poliwęglanowe już tak, bez względu na rodzaj posadowienia w gruncie. Pytam: kto przestawia tunel z poliwęglanu po 6 miesiącach? Na moje szczęście starostwo nie zdążyło odpowiedzieć na moje zgłoszenie w wymaganym czasie 30 dni, więc budowę mogłam wykonać. Ale szczerze mówiąc, to uważam, że te przepisy to jakaś bzdura...
A to ciekawe, myślałem że szklarnia ( bardziej foliak) to bez pozwolenia a tu proszę...
@@Dzidek1 foliak można postawić bez pozwolenia czy zgłoszenia, ale szklarnię lub poliwęglan - to już niestety inna bajka. Bareja, ot co :)
@@auroraborealis66 chyba jesteś jednym z nielicznych co zgłasza szklarnie z poliwęglanu 😅nie Jest to budowla, nie jest to na stałe przytwierdzone do fundamentu, niema nawet fundamentu, poliwęglan wytrzyma kilka lat więc po jakiego grzyba to zgłaszać?
@@michaowca3668 No właśnie - trochę o tym czytałam, ale niestety, przepisy w PL są jakie są - Bareja się kłania. Wg mnie nikt, kto stawia u siebie w ogrodzie czy na działce szklarnię z poliwęglanu czy szkła jej nie zgłasza do starostwa. Ja chciałam pójść zgodnie z prawem, ponieważ najbliższych sąsiadów mam nieco wątpliwych, cieplarnia stoi dość blisko granicy działki, więc nie wiem, czy by mnie nie podkablowali. Kara wtenczas wynosi 5000 zł, więc więcej, niż koszt samej budowli 🤨 Sposób posadowienia tego w gruncie nie ma znaczenia - mogą być kotwy wkopane w ziemię, może być krawężnik betonowy - w obliczu prawa pozostaje to wciąż budowlą tymczasową. Na szczęście w moim przypadku starostwo nie odpowiedziało w porę, więc tunelik stoi zgodnie z prawem. Dodam jeszcze - nasza ludzka logika a logika polskiego prawa to niestety dwie różne rzeczy...
Może listonosz zagubił,mieliśmy takiego stronniczego listonosza kiedyś☹️co zanosił listy nie tam gdzie powinien,dopiero trzeba było go upominać.
Budujemy :?
Kupiłem działkę z rozpoczętą budową kurnika na zgłoszenie, wolałem to rozebrać i postawić na pozwolenie to co chcę i jak mi się podoba.....
Nie lepiej było kupić kurę co znosi złote jaja i dokończyć kurnik?
👍👍👍👍👍👍
400👍Pozdrawiam 👋😎👍
Witaj w Polsce:)
No nie ma jak w domu :)
Czyli nieład w ładzie?Suma summarum bordello bum-bum.Pozdrawiam.😉
Lecimy
Zgłoszenia, zgłoszeniami. A jak się popatrzy na google mapsy, to prawie na każdej działce jakaś mniejsza lub większa buda stoi. Szczególnie na wioskach. Jakie 3m od granicy? Przeważnie na granicy. Oczywiście wszystkie są zgłoszone, jasne.....
Prawie nic nie jest zgłoszone. Nie muszę patrzeć na google mapsy, wystarczy, że się rozejrzę po swojej okolicy :) Jak już wcześniej napisałem większość ludzi z okolicy była zdziwiona, że jakiekolwiek zgłoszenie jest potrzebne :D i po kiego ja to w ogóle robię :D
Co to bedzie za domek? Murowany na fundamentach?
Drewniany, na palach że to tak nazwę, pytałem się jeszcze czy cos z ppoż. nie będzie problemu, ale ponoć nie, pożyjemy zobaczymy.
@@Dzidek1 To wydaje mi sie ze to zgloszenie jest niepotrzebne. Bardziej to urzędników moze zmylic ze chcesz tam cos konkretnego wybudować. Choc ciebie ogląda masa ludzi, wiec moga sie znaleźć tacy ktorym sie nudzi i by zglosili to do urzedu za ciebie..
@@mixerro6500 Dokładnie tak, po co mi problemy, ludzi zawistnych jest sporo, znam życie. Zgłoszę, odczekam i wybuduję. Pozdrawiam.
Wydaje mi... Ech. Fundament punktowy to nadal fundament. Trwałe związane z ziemią. Trzeba i tyle. Ja to zrobiłem przez system i epuap - nie wychodząc z chaty. Wszystko w skanach. Da się
🙂🙂👍
Ale ja lubię Pana filmy 🤘
na czym usadowiona jest bania? pytam bo sam chce kupic
Na zwykłej większej kostce, chyba sześć sztuk po obwodzie i kilka na środku, pod spodem tylko ziemia.
@@Dzidek1 dzieki
Witam czy mógł bym prosić o pana adres Email mam kilka pytań i myślę że mógł by pan pomóc.... serdecznie pozdrawiam Krzysztof.
Deweloperka już ruszyła u Ciebie w okolicy ?
Trochę się rusza, ale nic nie sprzedane, cena chyba 800 tys. plus wykończenie to trzeba miliona minimum szykować.. zwykłego Kowalskiego na to nie stać niestety.
@@Dzidek1 O kurła. Cena masakra. Gdzieś pod dużym miastem to bym jeszcze rozumiał bo pensje wyższe.
Niestety te przepisy też są potrzebne. Chociażby ta odległość od granicy działki to że względów pożarowych. No i mamy jeszcze plany miejscowe które trzeba uwzględniać w projektach. Ja bym wszystkiego nie krytykował. Prawo budowlane się zmienia ale myślę, że sami prawodawcy nie wiedzą jaki będzie tego efekt.
Nie ma co przesadzać z ta papierologia. Wystarczyło zadzwonić do urzędu z nr działki i wszystko by było wiadome a nie ze idzie się do urzędu i w tem sam dzień można budować.
Ogólnie nie jest trudną sprawą samo zgłoszenie, bardziej chodzi mi o to że ganiają Cię od pokoju do pokoju i tak naprawdę jak się sam nie dopytasz to nikt Ci nic do końca nie powie. Mój przypadek, w wydziale budownictwa dają mi kartkę co muszę dołączyć do zgłoszenia, idę do geodezji i biorę mapkę, następnie idę do rolnictwa i mówię że potrzebne mi takie i takie zaświadczenie. Urzędnik daję mi wniosek do wypełnienia i mówi że trzeba znowu dołączyć mapkę, myślę sobie nie no to jakaś paranoja przecież byłem w geodezji i mogłem od razu wziąć 2, to samo mówię do urzędnika, dopiero wtedy dowiaduję się że wystarczy kopia tej którą już wziąłem... bez mojego zdziwienia że potrzebuje 2 mapkę nie dowiedziałbym się że wystarczy kopia... ot takie życie i o to mi chodzi. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 No to jest faktycznie problem ze nie chcą pomoc,podpowiedzieć, doradzić. Życzę powodzenia. Pozdrawiam.
Opowiedz jak się skończyła sytuacja z tymi czarnymi dachami Bo podobno nie było zgody w gminie na czarne dachy tylko na kolor ceglany. Jeżeli masz wiedzę Oczywiście jeżeli się już skończyła?
W tle Ania klika Dzidkowi lajki😂
Siedziała cicho, nawet nie zauważyłem, haha. Pozdrawiam.
👍🇵🇱
Przecież do 35m2 i rozpiętości 4.8m można budować bez zgłoszenia proszę przeczytać nowelizację PB
tak jeśli dotyczy zabudowy zagrodowej i ma służyć prowadzonej produkcji rolnej wiec nie mąć.
Na budynek mieszkalny są takie same zasady jak w przypadku zgłaszanego przez Ciebie budynku gospodarczego czyli czekamy te 21 dni.
Niby wystarczą szkice i rysunki a u mnie w gminie Pani urzędnik nie przyjmuje takiej interpretacji i mają być rysunki wykonane przez projektanta . państwo w państwie)
Domek 70m to tylko kierownika budowy nie trzeba a reszta to samo
Dokładnie, z tym że odpowiedzialność za zgodność z prawem spada na architekta, więc nie wiem czy nie życzą sobie więcej za usługę adaptacji projektu do działki.
Dziadek wspomniałeś miedzychodem o schronie, otwierasz puszkę pandory.
Dzisiaj musisz zacząć się starać, by kiedyś tam móc zacząć realizować.No i 6 zer na koncie. Pozdro dla kumatych.
Ponoć schrony też będzie można budować bez pozwolenia...
@@Dzidek1 Schron będzie schowany pod ziemią, więc go sąsiad nie podkabluje do gminy, bo nie zobaczy ;) Co innego szopka albo kurnik...
Myślałeś, tak jak miał myśleć każdy zwykły obywatel tego kraju, który dał się złapać na kiełbasę wyborczą. Polecam podlecieć do jakiegoś architekta, który załatwi sprawę za ok 500-1000zł ewentualnie polatać i uczyć się samemu. A co do domu do 70m2 to też jest 21 dni na zgłoszenie. Powodzenia Dzidek!
No myślałem że taki domek na zgłoszenie załatwia się od ręki, ale jest jak jest. Ogólnie procedura jest prosta, inaczej w przypadku jakbym chciał taki domek postawić 1.5 m od granicy, wtedy to cała procedura jak przy budowie domu włącznie z oczekiwaniem na pozwolenie.
@@Dzidek1 To jest masakra. Chciałem sobie postawić taki drewniany domek w granicy działki to mi powiedzieli, że jakby działka miała nie więcej niż 16m to mógłbym. Moja ma 19m więc żeby postawić takiego pokraka z desek to trzeba przejść cały ten proces z pozwoleniem na budowę. Przecież to jakaś bzdura na całego. Tu chodzi o obszar oddziaływania na sąsiednią działkę i mądre głowy muszą wszystko zbadać. Nawet jak sąsiednia działka jest pusta.
@@upanie1 Ale w przyszłości sąsiednia działka może być zabudowana . I o to właśnie chodzi .
@@JankoWalski-uo2br I co z tego? Może być zabudowana a może nie być. Jak zbuduję to w procedurze pozwolenia na budowę to już nie ma obawy, że ktoś będzie tam chciał coś zbudować? To ja teraz nie mogę zbudować tego co chcę bo BYĆ MOŻE kiedyś tam ktoś będzie chciał coś zbudować? To może wtedy on nie zbuduje sobie czegoś przy moim budynku? A może ta działka kiedyś będzie moja? A może ta działka jest już moja? Nawet jeśli jest moja to i tak nie mogę zbudować niczego na granicy działki. Czyż to nie absurd? Żeby to zrobić musiałbym pewnie najpierw te działki scalić. Cała taka procedura tylko po to żeby jakiegoś drewniaka postawić? Nikt tu nie mówi o stawianiu bloku mieszkalnego tylko jakiegoś niedużego budynku gospodarczego czy garażu. W przyszłości może stać się tak wiele różnych rzeczy, że nie ma najmniejszego sensu tego rozważać. Przewidywanie przyszłości należy zostawić wróżkom. Można też przyjąć zasadę, że kto pierwszy ten lepszy :P
Ale przeciez taka drewutnia to pewnie na slupach tylko. Bez fundamentów. Mi sie wydawało ze to jest typowa architektura ogrodowa czyli bez zgłaszania
I ja tak myślałem, ale się okazuje że nie. Pytałem się nawet urzędnika czy jak budynek na palach ( takich wkręcanych kotwach) to muszę zgłaszać? Odpowiedź- oczywiście tak, najśmieszniejsze że domek holenderski na kołach mogę postawić gdzie chcę.
@@Dzidek1 Mam wrażenie ze urzędnicy to się sami gubia w tych przepisach. Altana ogrodowa na slupach jest ok a drewutnia ktora jest de fakto tym samym juz nie? Dziwne
@@mixerro6500 Otóż większość ludzi nie wie o czym pisze i powiela bzdury. Nie ma znaczenia na czym budynek jest posadowiony a jakie jest jego przeznaczenie. Garaż to garaż a nie drewutnia czy altana i trzeba postępować zgodnie z jego przeznaczeniem a nie sposobem posadowienia. Ciągle się przewija jakiś mit o obiekcie trwale związanym z gruntem - nie ma znaczenia jak jest zbudowany i posadowiony budynek gospodarczy a to, że jest budynkiem gospodarczym. Domku holenderskiego też nie można sobie ot tak postawić. No chyba, że to będzie obiekt tymczasowy i będziesz go przestawiał (chyba) co pół roku.
Generalnie w naszym kraju to prawie nic niczego nie można sobie ot tak po prostu zrobić. Ja rozumiem ład przestrzenny ale zapraszam do mnie na działkę. Nie mogę niczego zbudować na sporej jej części bo jest to część rolna. Rolna w papierach bo jest to ogryzek ogrodzony przeze mnie, na którym nikt niczego nie uprawia i nie będzie uprawiał. No ale garażu tam nie mogę zbudować ani żadnego budynku gospodarczego. A żeby było smutniej to pokazano mi w starostwie studium nowego planu zagospodarowania przestrzennego gdzie cały teren rolny z tej okolicy jest przekształcony w teren pod zabudowę jednorodzinną. No ale kiedy to nastąpi to nikt nie wie. Pięknie, kur... pięknie. Cholera Dzidek przez Ciebie odżyła moja frustracja z przed roku :D
@@upanie1 generalnie to Polacy jak by im pozwolono to wybudowaliby sąsiadowi pod oknem wieżowiec - no co chyba moja działka, nie !!! Generalnie kupując działkę lub ją przekształcając dokładnie każdy wie co może a czego nie....Generalnie, ale nie w Polsce.... Generalnie to tyle samowoli budowlanych jak kabli na słupie energetycznym w Azji.... Cwaniactwo u nas sięga zenitu, czy to z domkami holenderskimi, garażami, budynkami gospodarczymi....a przede wszystkim letniskowymi... Kupił cieć z Wawy działkę i zamarzyło mu się stawiać kemping z domkami parterowymi...gdzie Mpzp nie dopuszcza takich.... Ale co tam przecież on biznes będzie robił a sąsiedzi i urzędnicy mu przeszkadzają....Potem się dziwią że donosy....jak u Dzidka z kolorem dachów..... Polska jaśnie szlachecka....każdy robi co chce???? A nadzór może tylko działać na podstawie zgłoszenia przez policję - donos obywateli - bo sami nie mogą..... kuźwa taka Polska i Polacy...
Rząd planuje likwidację pozwolenia na budowę, niezależnie od wielkości powierzchni domu jednorodzinnego.
Przepis mówi tak:
Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu, przed
upływem terminu, o którym mowa w ust. 5, wydać zaświadczenie o braku podstaw do
wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia
sprzeciwu, o którym mowa w ust. 6 i 7, oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót
budowlanych.
Niestety ile powiatów tyle interpretacji przepisu…
Jeżeli jest „dobra wola urzędu” to zaświadczenie wyda w 2-3 dni, może tydzień .
Pozdrawiam
Zgadzam się, ile powiatów tyle interpretacji przepisów, a jak masz znajomości to spokojnie w kilka dni wszystko ogarniesz. Pozdrawiam.
Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać?
Ponoć trzeba, ale ogólnie nikt tego nie robi z zasady.
obiekt nie związany z gruntem to nie budowla
trzeba zgłaszać.
@@a2357-c1c a jakieś zapiski co do tego?
@@janwicher7837 Ciągle się przewala ten mit z obiektem nie związanym trwale z gruntem. Garaż blaszany trzeba zgłaszać.
Budynki 35 m2 na zgłoszenie to bubel prawny, który blokuje jakiekolwiek ruchy w przyszłości......
Może nie tak do końca, bo jak go postawisz gdzieś na boku działki to będzie spoko, ale faktycznie jak postawisz go na środku to trochę lipa później.
@@Dzidek1 Ludzie kupują działki i stawiają kurniki jako domy...... Później dolepy na "ślinę" dostawiają......
Za blaszak nie na opłat, a za gospodarczy 5 razy drożej niż m2 domu. Zastanów się czy warto bo zdzierają ładnie z nas.
Dzidek po co Ty budujesz? Za moment wyślą Cię na front wschodni jako nieodpłatną pomoc bratnią.
JEŚLI POSIADASZ PONAD 1 HA TO WYSTARCZY NAKAZ PODATKOWY.
Coś bardziej? O rolnikach napisałeś?
Pan nie buduje domku tylko budynek gospodarczy. Trochę opis filmu jest mylny.
Witam. Polska to zacofany kraj, 35m kw po zewnetrznej 😂
Gdyby każdy chciał budować to co chce na swojej działce, to byłyby niedługo zabudowania w rodzaju slumsów. Nie każdy podchodzi do tematu tak jak Ty.
I tak wielu buduje tak jak chce mając w nosie prawo budowlane. Piszę o budynkach gospodarczych czy garażach. Wiele osób mi się dziwiło, że żeby zbudować budynek gospodarczy to trzeba to w ogóle zgłaszać :) Nawet jak poszedłem do starostwa wypytać się co mam zrobić po odmowie to pani przymrużyła oko i powiedziała, że mogę się bać tylko jak mam "życzliwego" sąsiada bo oni sami nie sprawdzają co się dzieje w terenie.
No jeszcze brakuje żeby każdy mógł budować co chcę na swojej ziemi!!! Nigdy,niedoczekanie wasze!!! Może jeszcze byście chcieli robić co chcecie!!!??? A może wam się śni broń palna do samoobrony???
@@tygrys-vi8he Ziemia Twoja (powiedzmy), ale widok też mój. Pomyśl.
@@jarosawrog1102 Gdyby widok i widzimisie sąsiada było kryterium to z moimi sąsiadami obok mogłabym jedynie kurnik wybudować i w nim mieszkać ,to by ich uszczęśliwiło ,a tak to muszą codziennie patrzeć na mój uroczy domek i wyklinać za płotem że nie jestem nędznym śmieciem po którym mogliby jeździć bezkarnie.
Drogi Panie ten kraj to wielka ściema no taki z mchu i paproci 😂😂😂
Dać ludziom wolność to płaczą i tęsknią za biurokracją. Po to jest to uproszczenie, że twoja działka to robisz co chcesz do 35m bez projektu. Ten przepis dotyczy każdego i proszę nie porównywać z innym dla wybrańców i domach do 70m (w planach większe) bo to jest całkiem co innego. Rzetelność w przekazie to podstawa. Jak to klasyk w filmie MIŚ mówił, nie mieszajmy dwóch różnych przepisów (systemów walutowych).
Janek ale wiesz że budynek gospodarczy 35 m2 możesz robić na zgłoszenie i na pozwolenie ( pełna procedura jak przy budowie domu), to drugie gorsze jak w przypadku domu bez pozwolenia do 70 m2, bo musisz jeszcze czekać na to pozwolenie, a przy domu nie.... dla mnie to tylko więcej zagmatwania w tym wszystkim niż pożytku.
Cześć
Ale po co Panu jakaś zgoda? Ma Pan na działce blaszaka na którego tak naprawdę trzeba mieć pozwolenie a stoi u Pana od początku budowy i jest okej... Po co???
Co Ty porównujesz przy 70 jest adaptacją i architekt za to odpowiada.
Jestem ciekawy jak za kilka lat tego architekta znajdziesz? ale wiem o czym piszesz.
dan os Dobra a przy budynku gospodarczym inwestor, to proste, tylko prawo głupie, pisane na kolanie.
@@Dzidek1 No tam podpisujesz jakieś bzdury jako inwestor, że będziesz tam mieszkał i że bierzesz odpowiedzialność. Lepiej unikać. Procedura na 35 jest bardzo prosta, ja składałem w grudniu, a potem musiałem czekać na pogodę, więc pewnie jak byś wiedział to byś wcześniej wysłał. Głowa do góry, 21 dni to jest nic w dzisiejszym świecie.
@@buczek9372 tak jest, ale prawo daje też możliwość budowania budynku gospodarczego w pełnym trybie, jednak to są tak małe i proste rzeczy, że powstała możliwość ograniczenia kosztów, ja jestem z tego zadowolony.
@@danos1066 Nie no jasne, damy radę. Pozdrawiam.
Czyli na zgłoszenie to jakaś ściema, iluzja i kłamstwo. Ta dokumentacja jest potrzebna żeby dostać pozwolenie...żadnego sensu nie ma dla mnie to że jest na zgłoszenie.
To ja wolę moje 32 m2 z toaletą na klatce schodowej .....
👍🇺🇸
Chyba pójdę twoją drogą i zacznę krócej przebywać w Polsce 😉
2:33 - dlaczego propagandowe? Skąd pomysł, że "skrócenie terminu" jest równoznaczne z załatwieniem wszystkiego w jeden dzień? Jeśli do tej pory coś się załatwiało np. w pół roku, a teraz w miesiąc, to też masz skrócenie terminu.
Oj dziadek, a kilka lat temu tak stekales o te domki że wałek
Domek to jest mieszkalny , a gospodarczy to jest budynek .
Przepraszam, walnąłem faux pas..😁😁😁
Panie Dzidku. Nie do końca ma Pan rację. Domek gospodarczy, garaż itp. do 35m2 wymagają tylko zgłoszenia. Miałem podobny przypadek z budową garażu w tzw. ostrej granicy. Zrobiłem zgłoszenie ale wydział architektury wydał sprzeciw twierdząc, że muszę uzyskać pozwolenie na budowę bo budowa w tzw. ostrej granicy narusza interesy sąsiada. Sprawę skierowałem do sądu administracyjnego i wygrałem. Mój garaż miał zaprojektowaną od strony granicy tzw. ścianę ogniową czyli ścianę, która musi wystawać poza obrys budynku. Dzięki tej ścianie nie musimy zachowywać minimalnej odległości 6 metrów budynek od budynki czyli minimum 3 metry bez otworów od granicy. Naruszenie interesu sąsiada nie może być domniemane tylko konkretnie wskazane. Gdybym stawiał garaż bez tej ścianki w granicy no to faktycznie bym naruszał interes sąsiada, który budując coś na swojej działce musiałby się odsunąć od granicy nie 3, a 6 metrów.
Człowieku ty na wszystko narzekasz!! Za Rudego Donka wyjechałeś za PiS się pobudowales.
Głupoty gadasz. Znam przypadek samowoli budowlanej wykonanej na zatwierdzony projekt w której zmieniono wysokość budynku, kubaturę, powierzchnię użytkową. Zaadaptowano poddasze. Zmieniono zagospodarowanie terenu a na moje zawiadomienie o nieprawidłowościach stwierdzono iż wszystko jest ok i budynek dalej stoi bo przecież został odebrany i nie ma znaczenia że odbiór został opłacony. Nadzór budowlany za pieniądze robi co chce i nie a na nich bata.
Nadzór budowlany to instytucja starostwa ale jej nie podlega i przed starostą nie odpowiada. Zabawne. Śmieszne a może żenujące. Są bezkarni. Więc dawajcie w łapę bo biorą !!!
Tak narzekasz na ten rząd a w twoich stronach powstaje dużo dróg nigdy tyle nie działo się w Polsce wschodniej....
Zgłaszałem garaż do 35m2 wiecej problemów niz to warte 6miesiecy walki,a trzeba było zrobic pozwolenie na budowe i bym mial spokuj a teraz co dziennie mam nadzur budowlany idz pan w ch...uj.Patologia
Przychodzą sprawdzać? Kuriozum,pewnie celowo i na złość to robią.
Jeszcze bym radził panu żeby pan dopytał bo po tych trzech tygodniach nie do końca jest pan w tz prawie, niestety to co pis zrobił z naszym prawodawstwem to ręce opadają. pozdrawiam
Nie no jasne, pójdę do wydziału budownictwa i poproszę o pismo że już mogę budować, mam nadzieję że coś takiego mi wydadzą. Pozdrawiam.
Gościu w tym czasie co Ty to tłumaczysz zmienią się druki w starostwie i będziesz pił chciał pisać od nowa
Księdzu też w czasie komunii Nie musicie obciągać ale możesz
Bzdura Możesz wstawiać na miedzy aby wysokość budynku nie przekraczała 3 m
Poza tym masz dostarczyć szkice lub rysunki a nie szkice i rysunki przez takich jak ty barany w urzędach chcą żeby im przynosić jedno i drugie
Obsrał się Pan?
Nie, dlaczego? Po prostu takie życie, poczekam i mam to w d...