Myślę że ten cykl, mógłby być rozszerzony o jeszcze kobiecą stronę, bo często same kobiety nie rozumieją mężczyzn, bo też ona nie rozumieją jak się zachować lub skąd taka, a nie inna reakcja. W efekcie wychodzi, że w tym samym momencie gafę popełniają obydwie strony.
No jak to "jak"? Zanucić pod nosem "Legia Warszawa, to najlepszy klub..." i od razu w cymbał go! No dobra, żartowałem :) A tak poważnie, to przyłączam się do tego pytania, bo to trudna sprawa: być kulturalnym, ale nie dać sobą pomiatać.
Bardzo dobry materiał :) Kilka moich przemyśleń: 1.Sprawa całowania w rękę może być w dzisiejszych czasach o tyle problematyczna, że wiele kobiet, zwłaszcza młodych, często nie jest przyzwyczajonych do tego gestu i panowie mogą się zwyczajnie nie doczekać na dłoń uniesioną grzbietem do góry na powitanie. Nie musi to znaczyć, że dziewczyna nie docenia czegoś takiego - po prostu nie przywykła do takiego sposobu witania się. Mi osobiście uniesiona wierzchem do góry dłoń kobieca kojarzy się z postawą pewnej wyniosłości. Zachęcałabym jednak panów do inicjatywy na tym polu, lecz tak jak zostało powiedziane - nic na siłę. Ostatnio jeden z moich znajomych tak pocałował mnie w rękę - sam to zainicjował, choć dłoń wyciągnęłam do uścisku. Najpierw lekko uścisnął, a potem delikatnie odwrócił moją dłoń do pocałunku, bez żadnego przepychania się. Przyznam, że byłam równie zaskoczona, co zachwycona :) Zatem warto próbować, panowie! 2. Sprawa wręczania kwiatów - to bardzo ładny gest, jednak faktycznie noszenie podarunku przez cały wieczór jest kłopotliwe, zarówno z powodu wygody, jak i więdnięcia kwiatów. Najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się być dawanie kwiatów, kiedy mężczyzna ma odebrać swoją towarzyszkę z jej domu przed wspólnym wyjściem np. do teatru, kina, restauracji itp. Wtedy daje kwiaty od razu, dama może je spokojnie wstawić do wody i wyjść bez żadnego obciążenia.
Ruda102 Bardzo słuszne spostrzeżenie odnośnie sytuacji, w której dajemy (jako mężczyźni) kwiaty. Zauważyłem dokładnie to samo: wręczyłem dziewczynie na pierwszej randce w kawiarni bukiet kwiatów, a potem zaprosiłem ją na spacer - faktycznie mogła odczuwać z tego powodu dyskomfort. Teraz już zawsze przynoszę kwiaty do domu przed spotkaniem.
Ja dostaję białej gorączki za każdym razem, gdy ktoś całuje mnie w rękę. Nigdy nie podaję mężczyznom ręki w sposób sugerujący, że oczekuję całowania, a mimo to kilku odważnych się znalazło. Moim zdaniem każde całowanie, czy to policzka, czy dłoni jest poważnym naruszeniem mojej przestrzeni. Każda kobieta jest inna, dlatego lepiej przy nawiązywaniu znajomości zachować szczególną ostrożność 😊
1. To nie jest kwestia samego przyzwyczajenia, ale preferencji. znam kobiety z 5 pokoleń, które tego nie lubią i należy to uszanować. Poza tym znam tylko jednego faceta, który całuje kobiety w dłoń poprawnie (nadal uchodząc za pajaca w środowisku tych, które sobie tego nie życzyły). Pozostali maja tendencję do podnoszenia dłoni do ust bez pochylania się, co przy facecie 180-190 cm i kobiecie 160 cm wygląda jak wygrana walka bokserska. 2. Dlatego ja robię origami. Raz, ze są mniejsza, dwa, że nie więdną. Trzy, że wymagają trochę pracy, a nie wydatku 3 zł w pobliskim sklepie.
Jeśli to jest spotkanie biznesowe to ok podaje się rękę każdemu ale np z znajomymi to facetom podaje rękę a koleznki caluje w policzek. Ale jeśli z kobieta się nie znam, to niebwiadomo jak zrobić, bo jedna laska sie obraziła ze jej rękę podaje jak facetowi. A moze tylko feministkom przeszkadza ignorowanie w postaci braku uscisku dłoni :p
To Wasza wina, znam kobiety, które potrafią bez skrępowania podać dłoń jako pierwsze, nawet w przerażającej ilości mężczyzn. Więcej odwagi i świadomości w samostanowieniu o sobie drogie Panie i Panny...
Ja nie miałem z tym problemu do czasu, gdy dwie koleżanki z pracy przeprowadziły rozmowę o tym, jak bardzo nie lubią gdy męższczyzna podaje im dłoń. Potem pytałem o to jeszcze kilka kobiet i powiem, że odpowiedzi były bardzo różne. Teraz, raczej ograniczam się do pozdrowień słownych. Najgorzej jest w sytuacji porannej kawy w pracy, gdzie np: jest 3 facetów, jedna kobieta z którą zawsze witałem się uściskiem i dwie panie, które znam tylko z widzenia. Szczerze to nie bardzo wiem co wtedy robić. Z reguły to wygląda tak, że rzucam gromkie cześć, wiatam się skinieniem głowy z kobietami, których nie znam, potem ściskam dłoń koleżance a na końcu z facetami. To teraz powiedzcie, ile gaf popełniłem?
Autor, Łukasz, dobrze to wyjaśnił. Prosto: to kobieta decyduje o przywitaniu. Jest to dla niej udogodnienie wybrania opcji, która jej pasuje. Jeśli nie wyciąga dłoni, to znaczy, że nie chce się tak przywitać.
Świetny materiał. Zawsze miałem problem z przepuszczaniem kobiet w drzwiach, kiedy te otwierają się na zewnątrz. Różnych metod próbowałem, ale zawsze czułem się dziwnie i byłem pewny, że coś robię nie tak. Bardzo fajnie wyjasniłeś te kwestię. Pozdrawiam wszystkich gentlemanów.
Kiedyś uczono tego w szkole. W czasach niekoedukacyjnych i niepublicznych szkół chłopcy, oprócz przedmiotów takich jak matematyka, czy jezyk polski i łacina, byli uczeni choćby szermierki i etykiety.
NemoTheEight wiem :) ale żyjemy tu i teraz :) wpajamy moim synom zasady dobrego wychowania, ale byłoby świetnie, gdyby inne instytucje wspierały w tym nasze pokolenie, a nie zarzucały argumentami: "Liczy się przebojowość, spryt, pogoń za pieniędzmi...." pozdrawiam :)
Aktualne dla mnie - 10 największych nietaktów wobec ciężarnych. Prooooooszę. Bo jak jeszcze komuś zachce się macać mnie po brzuchu to będę zmuszona zachować się tak, jak damie w żaden sposób nie przystoi.
To a propos tego, co napisałaś (wspomina się tam o tym, że kobiety w ciąży są często "uspołeczniane" i odbiera się im cechy zwyczajnego człowieka): th-cam.com/video/zU-5GcqzHNM/w-d-xo.html BARDZO POLECAM!
to nie jest tylk otwój brzuch ponieważ wszyscvy go utrzymujemy , jestes bezczelna najpierw obciażasz swoją ciąża całe społeczenstwo a teraz wielki mój brzuch
Taaak! To jest taki dobry filmik! Nie lubię tego całego sawułarwiwru i chyba między innymi dlatego, że niektórzy mężczyźni zamiast ułatwiać mi życie, utrudniali je i żenowali mnie w różnych sytuacjach, ponieważ rozumieli zasady dobrego wychowania jako sztywne reguły. Chyba jednak po tym filmiku przekonam się do tych zasad, tylko niech je ludzie stosują, myśląc i będąc grzecznymi, nie "bo tak ma być". "Mówi się, że mężczyzna nie powinien nigdy uderzyć kobiety, moim zdaniem natomiast..." już się bałam, że padną słowa: "czasami może". XD
Z ta dłonią to z mojego kobiecego punktu widzenia różnie bywa. Teraz kobiety nie są przyzwyczajone do podawania dłoni jak do pocałunku i wręcz boją się, że ktoś odebrałby to za dziwne, co nie znaczy, że tego nie lubią. Pamiętam jak składał mi urodzinowe życzenia ponad 20 lat starszy mężczyzna, ale którego jednak naprawdę lubiłam i w momencie gdy podałam mu dłoń do uścisku on obrócił ją i pocałował mnie w dłoń, a ja wracałam z jego gabinetu z uśmiechem jak na budyniu :) Pamiętam też jak w okresie świąt składał nam życzenia pewien mężczyzna wysoki rangą i pocałował w dłoń mnie i koleżankę z pokoju (chociaż wystawiałyśmy je do uściśnięcia) i było nam bardzo miło, a gdy koleżanka, której chwilo nie było w pokoju po powrocie jak o tym usłyszała to była zazdrosna. Nawet pamiętam jak się śmiałyśmy, bo powiedziałyśmy, że prosił by i jej przekazać życzenia i odpowiedziała "Nie chcę życzeń! Chcę by pocałował mnie w dłoń!" :) Co zaś się tyczy kwiatów najlepiej podarować je kobiecie z którą jest się umówionym na wspólne wyjście i mężczyzna wówczas umówił się, że przyjdzie odebrać partnerkę, wówczas kwiaty są wstawiane do wazonu i nie tylko jest to miło odbierane, ale także nie trzeba ich nosić przez cały wieczór / dzień. Pamiętam też jak raz chłopak kupił mi różę w chwili, gdy mieliśmy się rozstać po wspólnie spędzonym dniu :)
O matko, 7 gafa jest chyba najbardziej wkurzająca... Nie chodzi nawet o pierwszeństwo w witaniu się z innymi mężczyznami, ale wielokrotnie byłam w sytuacji gdy odległy znajomy mojego chłopaka nawet się moją stronę nie popatrzył! Nie było żadnego nawet suchego "cześć", a o przedstawieniu się to już nawet nie wspomnę... To jest naprawdę fatalne chłopaki, wtedy czuje się jak nic nieznacząca ozdoba dla mojego chłopaka XD
Jeej, jak miło jest znaleźć w końcu sensowny materiał na ten temat na youtubie. Obecnie jest wysyp pseudo coachów od dobrych manier i relacji damsko-męskich, więc na początku podchodziłam do tego odcinka z dystansem. Na szczęście spotkało mnie pozytywne zaskoczenie. Pozdrawiam :)
Bardzo miłe, a nie "strasznie" miłe. Wyrazasz zadowolenie czy deklarujesz strach przed tym, co miłe? ;) Ten potoczny błąd językowy jest bardzo nieelegancki, bo zwyczajnie głupi. Lepiej się od niego odzwyczaić. Nie ma sprawy, proszę uprzejmie. :)
Fajny filmik. Zawsze się zastanawiałam, dlaczego irytują mnie niektóre zachowania mężczyzn i teraz wiem, że były one nieodpowiednie, np. pan, który przynosi mi na randkę wielki bukiet kwiatów, niewygodnie mi było jak nie wiem co, ale musiałam to nosić na spacerze, by mu nie zrobić przykrości. Druga sprawa - płacenie za mnie na randce mimo mojego sprzeciwu i trzecia, najbardziej wkurzająca - podawanie ręki tylko mężczyznom w mojej obecności, w takim momencie czuję się okropnie. Jeszcze drzwi i przepuszczanie mnie przodem, wolałabym, aby mężczyzna wychodził pierwszy z kawiarni czy koncertu czy kina i torował mi drogę, a nie idzie za mną jak sierota. Dzięki za filmik.
Wszystko dobrze przestawione. Ale, jak powiedział autor, to kobieta decyduje o formie przywitania. Więc nie miej pretensji, że ktoś ci nie podał dłoni. To ty miałaś to zrobić. +Anna S.
@@Halera- Pani wyraźnie napisała, że chodzi o niepodawanie ręki W OBECNOŚCI innych osób. Czyli w sytuacji, kiedy w mieszanym towarzystwie mężczyzna wita się przez podanie ręki z mężczyznami, a z kobietami... hm, właśnie, jak? Najczęściej nijak. I to stawia kobietę w sytuacji, jakby była ignorowana. O tym było też na filmiku.
Czasem bywa ze ktoś komplementuje kobietę która jest z innym facetem, wtedy on się denerwuje i na sile próbuje pokazać ze ona jest z nim. Osoba która ją komplementuje dobrze o tym wie a jedynie podkreśla coś o czym jej facet powinien już wiedzieć. Nie warto się złościć a jedynie uśmiechnąć bo ten komplement jest pośrednio do nas - jeśli ona wyglada dobrze to znaczy że dobrze wybraliśmy i jesteśmy szczęściarzami.
Z całowaniem w rękę jest jeszcze spoko jak facet jest niski. Jasne, spotkałem się z 3 przypadkami całowania w rękę i wszystkie 3 kobiety uznały całującego za pajaca, nawet jeśli nie powiedziały mu tego wprost, ale hitem był chłopak sporo wyższy, który podniósł kobiecie rękę tak, że wyglądało to bardziej jak zachęta do piruetu.
Mistyk07 Dwa razy się siłowałam i potem strasznie źle sie z tym czułam, że nie dałam sie wykazać, tak jak zapewne panowie, którzy próbowali być szarmanccy. Trudno jest coś takiego zainicjować bez strachu, że wyjdziesz na snobke, a w sumie szkoda :(
@@MistykVII Jeśli kobieta się nie decyduje to znaczy, że go nie chce. Może przyznajmy kobietom te minimum ludzkiej inteligencji potrzebnej do podejmowania świadomych decyzji o sobie, bo inaczej będziemy o krok od dyskusji, czy to był gwałt, czy chciała, ale nie wiedziała. Jako student psychologii muszę stwierdzić, że kobiety zasadniczo potrafią świadomie decydować o tym czego chcą, a czego nie.
Proszę, myślałem że znam wszystkie zasady bycia gentlemanem w życiu codziennym, ale okazuje się, że z drzwiami nie wszystko robiłem jak należy. Kiedy się otwierały na zewnątrz starałem się je przytrzymać otwarte, ale nie przekraczając progu przed parterką. Postaram się zmienić ten nawyk - dzięki.
Jej, bardzo mi się podoba ten film. Jest nie tylko bardzo bogaty w merytoryczne wartości, to jeszcze dobrze wyglada. Porównując do dawniejszych materiałów Czasu Gentlemanów widzę znaczną poprawę w montażu i kadrowaniu. Tak trzymać! Naprawdę świetna robota
Materiał świetny ale w kwestii montażu to muszę się przyczepić do napisów są mało czytelne następnym razem proszę używać czcionki z literami które mają czarne wypełnienie a białe krawędzie :)
Lepiej po prostu biały (w zasadzie nie 100% biały ale bardzo bardzo jasny szary). To zależy od tła w tym przypadku biały byłby całkowicie czytelny choć w innym przypadku już mógłby nie być. Kwestia wyczucia.
A ja uważam że zależy to głównie od poczucia estetyki twórcy. Osobiście również uważam że dwa napisy były nieczytelne ale nie wpłynęło to znaczaco na odbiór treści
A co z przedstawianiem swoich znajomych innym swoim znajomym którzy się nie znają. Bylem nie raz w takiej sytuacji, idę z dwoma kolegami, podchodzi do nas dziewczyna, ja ją kojarzę tylko w facebooka, nie jest moją znajomą, oni znają ją dobrze i od razu przechodzą do rozmowy, a ja mam co, siedzieć cicho, czy wcinać się i przedstawiać dziewczynie? Ostatecznie siedziałem cicho i po chwili sobie poszła, wtedy zostałem zauważony że "ładna nie?".
to że mężczyźni w mieszanym gronie witają się tylko z mężczyznami podając im rękę a kobiety traktując jakby ich nie było jest nagminne. W sumie chyba nigdy się nie spotkałam (w szkole, na uczelni czy teraz w pracy), żeby postępowano inaczej.
Z tym witaniem się w szerszym gronie, po kolei, zakładając że wyciągamy rękę do mężczyzn sami, a do kobiety nie wyciągniemy - czy kobieta nie poczuje się wtedy, hm, odrzucona, lekceważona, pominięta? Myślę że dużo kobiet nie wie, że one decydują, podobnie z przejściem przez drzwi otwierane od siebie, dziwne spojrzenia nie tylko zainteresowanej, ale i osób trzecich. Pozdrawiam
Zachowanie balansu. Na przykładzie kawiarni i restauracji. Choć może to też dotyczyć miejsc rozrywki. Kiedy otrzymujemy posiłek nie wskazane jest skupiać się głównie na posiłku. W dobrym guście jest podejmowanie krótkich rozmów i komentarzy aby zabawić partnerkę swoją obecnością. Z drugiej strony ciągłe zagadywanie partnerki też jest w złym guście, ponieważ to co zamówiono zaczyna stygnąć, a partnerka zaczyna się męczyć naszym towarzystwem. Dlatego nie należy podejmować długich tematów. Chyba, że jest wystarczająco zajmujący dla obu stron, że posiłek nie przeszkadza w prowadzeniu rozmowy. Gdy jedna osoba mówi, druga może w tym czasie konsumować zamówienie jednocześnie z uwagą przysłuchując się rozmówcy i na odwrót. Ważne jest aby jedna osoba nie zagadywała drugiej.
Z otwieraniem drzwi to zawsze myślałem że wykonuje się tą czynność po to aby mężczyzna upewnił się że nie ma niebezpieczeństwa na zewnątrz lub wewnątrz. Otwieranie dla samego otwierania to przerost formy nad treścią. Dlatego tak jak pokazałeś, wyjście za próg, to udowodnienie że wszystko jest w porządku, tak samo jak otwieranie kobiecie (lub starszemu) drzwi samochodu, takie zachowanie mówi że na zewnątrz jest bezpiecznie.
3:37 - Inaczej mówiąc: taka postawa zaczyna "leżeć" kiedy to ta osoba musi podjąć decyzję a sytuacja wymaga, aby ją podjąć TU I TERAZ nie mając możliwości aby ją z kimś skonsultować.
Kawałek o traceniu kontroli nad sobą, byciu męskim, macho etc bardzo mi się podobał. Zawsze mi się bardzo nie podobało kiedy chłopak mnie zostawiał żeby komuś przywalić, żeby mi pokazac, że jest "ważny" i nikt mu nie podskoczy.... Był wtedy zwykle na straconej pozycji.
Ja tak często mam, że jak podchodzę do towarzystwa mieszanego, to z facetami się witam podając rękę i później wygląda to jakbym miał na dziewczyny olewkę. Sytuacja z tym witaniem jest jednak kłopotliwa.
Ja uważam, że obecnie najlepiej jest nie roznicowac witania na płcie. Jak stoi grupa to lecę po kolei i w praktyce jest to najbardziej komfortowe dla wszystkich.
Gentelmen to facet z empatią a dama to kobieta z empatią i szacunkiem do drugiego człowieka, niezależnie od płci. Jak ktoś tego nie czuje pozostaje styl wyuczony. Lepsze to niż nic.
Co kraj to obyczaj. Nie wszędzie obowiązują takie same zwyczaje.Kiedy zacząłem kilkanaście lat temu życie w innym kraju, poznałem nowych przyjaciół z różnych kręgów kulturowych, to uderzyło mnie ich podejście do kobiet. Po prostu faceci byli szybsi biegnąc do drzwi od knajpy, czyli pierwsza z dziewczyn dostawała drzwiami w twarz czasem. Opłaca się pozostać polskim dżentelmenem... Zostałem wyśmiany i zwyzywany od wieśniaków przez chłopaków za przepuszczenie i przytrzymanie drzwi do baru. Skończyło się na tym że chłopaki siedzieli osobno, a ja od dziewczyn usłyszałem że pierwszy raz w życiu poczuły się jak księżniczki, czy wszyscy polacy to rycerze i czy mam wolnych kumpli-polaków. Nie udawajcie obcokrajowców bo polska kultura imponuje zagrabanicą
Nietaktem jest nadużywanie przywitania „witam”, dużo osób nie zna prawdziwego znaczenia tego słowa i mogą nieświadomie kogoś urazić. Prosiłabym o wspomnienie o tym w następnym filmiku.
Trzeba pamiętać że dżentelmen to ma być mężczyzna a nie jakaś pipa w rurach czy za ciasnej marynarce. Jeśli chodzi o utratę kontroli nad emocjami to racja trzeba się opanować ale jeśli chodzi o obronę kobiety i jej chonoru to nie widzę powodu żeby udawać że nic się nie stało. Kobieta musi czuć się bezpiecznie i dać jakiemuś cwaniakowi po mordzie przy kobiecie jeśli na to zasłużył nie u mniejsza w byciu dżentelmenem.
Mnie śmieszy karykatura savoir-vivru w windzie. Zdarza się, że wsiadamy do windy z żoną jako pierwsi, następnie winda zatrzymuje się kilka razy na następnych piętrach, w efekcie jest pełna (my jesteśmy na samym końcu). I stoją tacy dżenteljanusze zasłaniając drzwi, żeby kobietę z tyłu przepuścić. Widać, że jeśli o kulturalne gesty chodzi to słyszą, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedzą w którym kościele. ;)
Winda jest najnormalniej ciasna i zazwyczaj pierwsi wychodzą ci, którzy są bliżej (podobnie jest przy wychodzeniu z autobusu, czy jakiegokolwiek pojazdu). Większy dyskomfort odczuwa kobieta przeciskając się pomiędzy tłumem facetów, niż wychodzą ostania. No chyba, że jedziemy w trójkę windą towarową.
NemoTheEight o tym właśnie piszę. Niemniej jednak wiele osób na siłę próbuje przepuszczać kobiety, co stwarza im po prostu duży dyskomfort, a nie o to przecież chodzi.
Mój mąż jest wybuchowy. Do tego ma postawę roszczeniową. Panu, który zamiata się nie ukłoni, bo mówi że to tylko cieć. Ja podziwiam kiedy widzę tego człowieka rano po piątej zbierającego śmieci po innych. Bardzo lubię wszystkie panie sprzątające i zawsze się im ukłonię. Mąż ode mnie wymaga porządku w domu, a sam niewiele robi. Tyranizuje. Jak dostał prezent od swoich rodziców na święta to nie pomyślał, żeby też coś dać. Kiedy zrobiłam to za niego bo szkoda mi starszych ludzi, to jeszcze się wydarł: "nie myśl że ci oddam kasę za to". Z wielką łaską poszedł zanieść prezent. Mnie zależało żeby poszedł, żeby jego rodzice wiedzieli, że syn o nich pamięta. Staram się mimo tego zachować klasę, nie dać się sprowokować i być ponad to. Ale ciężko jest. Tych wszystkich sytuacji było mnóstwo. I tak od ponad 16 lat... Nie wiem czy kiedykolwiek dojrzeje.
Jeśli chodzi o rachunki w restauracji, według savoir vivre'u zawsze płaci osoba, która zaprasza i moim zdaniem nie powinno się tej zasady naginać ze względu na płeć. Jest też zasada, że rachunków się nie dzieli czyli propozycja zapłaty za siebie także jest niekulturalna. Jeśli zostaliśmy wyraźnie zaproszeni to dajemy osobie, która nas zaprosiła zapłacić rachunek, a odwdzięczyć możemy się zaproszeniem na kolejne spotkanie, za które oczywiście w domyśle to my płacimy. Zazwyczaj sytuacja robi się niezręczna kiedy jedna ze stron nie zna tych zasad, a najgorzej jest chyba kiedy nie zna ich osoba, która nas zaprosiła i oczekuje na koniec, że wyciągniemy portfel i zapłacimy za siebie, a kiedy nie sięgniemy do kieszeni i czekamy grzecznie, aż zapłaci czuje się wykorzystana :)
w pracy jakieś 12 lat temu kolega przywitał się z innymi facetami przez podanie ręki. Podałam więc mu rękę, jako dama. A on na to: nie będę się z tobą macać, nie podał mi ręki. Cóż, nie jestem okazem elegancji i urody, ale obstawiacie jego rację????????????
Warto też powiedzieć,ze człowiek kulturalny, a zwłaszcza usiłujący udawać dżentelmena mówiąc coś nie macha rękami udając wiatrak. Jeśli chodzi o otwieranie drzwi warto wspomnieć o tym kiedy mężczyzna wchodzi pierwszy.
2:56 Panie Łukaszu ja w sytuacji podawania dłoni staję ( prawie jak na baczność ) i dotyczy to przywitania się z osobą starszą , kobietą , i osób z którymi przywitanie chcę podkreślić. Cały gest jest szybki i sprawny - Przecież czeka na mnie wyciągnięta dłoń. Czasem pomijam wstawanie w sytuacji gdy osoba z wyciągniętą dłonią musiała by czekać na mnie. Całowanie w dłoń - ( chyba już pisałem ) To kobiety decydują czy można je pocałować. Podanie dłoni w tej sytuacji jest inne, kobiety podają dłoń obrócona zewnętrzną stroną ku górze.
Szanuję za kanał, bardzo fajny pomysł Tylko ten zwyczaj że kobieta decyduje o tym sposobie witania może być kłopotliwe w towarzystwie dlatego ja nie mam problemu jak mężczyzna, który dołączy do grupy pierwszy wyciąga rękę, najpierw wita się z kobietami później z mężczyznami. Bardzo komfortowa opcja. Wita się ten kto dołącza do grupy
Każdy Twój odcinek utwierdza mnie w przekonaniu, ze mój mąż jest prawdziwym dżentelmenem😊nie raz oglądaliśmy wspolnie szukając potwierdzenia!dzięki😊 ps.szkoda że w DDTVN lub Pytanie na śniadanie nie masz swego kącika.Szerszej publiczności mądre rady by się przydały!
Przypomniał mi się pewien znajomy moich rodziców - typowy przykład mężczyzny, który sam siebie uważa za dżentelmena, ale tak naprawdę coś mu dzwoni, tylko nie wie, w którym kościele. Całuje po rękach kobiety zawsze i wszędzie, zupełnie nie przejmując się faktem czy one sobie tego życzą. Z moją mamą niedawno witał się tak... w kolejce do kasy w supermarkecie.
Witam.W kwestii wręczania kwiatów.Uwielbiam dostawać kwiaty.I gdy zostaję nimi obdarowywana przesyłam przepiękny uśmiech.Ale ostatnio troszeczkę rozbawiło mnie zdarzenie(oczywiście nie dałam po sobie poznać ha ha)Otóż byłam umówiona na kawę w kafejce.Mężczyzna przyniósł ze sobą przepiękny bukiet róż,ale w folii ze znanego dyskontu i z dołączoną torebeczką,którą dosypuje się do wody.Jakże praktycznie pomyślał,prawda?
To kobieta decyduje o przywitaniu podnosząc rękę do pocałowania... A jeżeli ja sobie nie życzę całować jej ręki, bo dla mnie po pierwsze to anachroniczny zwyczaj, a po drugie jestem przymuszany do tego zachowania przez dużo ode mnie starszą kobietę i budzi to we mnie odrazę? Chcąc nie chcąc by nie urazić robię to wbrew sobie.
Jaki wspaniały film!!! Jako programistka często znajduję się w sytuacji, gdy jestem otoczona mężczyznami, którzy nie mają pojęcia jak się zachować. Brak znajomości "zasad" prowadzi do wieeeelu nieporozumień. Najgorsze to chyba gdy facet nie wiedząc jak powinno się "rozmawiać do kobiet" postanawia po prostu trzymać się z daleka, i problem z głowy. Tak najczęściej było w przypadku ok. 20-latków, oni często jakby po prostu nie wiedzą, że kobieta to taki sam człowiek i wystarczy się zachowywać normalnie. Niektórzy wtedy przełamując strach poniekąd silą się na przeniesienie "rycerza na białym koniu" na płaszczyznę rozmowy i wypada to zwykle żałośnie/niezręcznie. Raz trafiłam na ekstremalny przypadek, jak jakiś koleś zwracając się do mnie specjalnie zmieniał intonację i używał jakiejś formy w stylu "wielmożna pani" (to akurat był taki stereotypowy informatyk siłą wyrwany z piwnicy i nawet z kolegami miał problem się normalnie komunikować). Druga sprawa to przepuszczanie w drzwiach. Czekasz pod salą na zajęcia, patrzysz sobie w telefon/książkę/ścianę i nagle zdajesz sobie sprawę, że sala już otwarta a wszyscy stoją od 5 sekund i czekają aż przejdziesz. Nie wiem co takie zachowanie niby ułatwia! Po trzecie, witanie się. Zasada że "kobieta decyduje jak się witać" niektórym rzuca na mózg. Częsta sytuacja - siedzi kilka osób przy stolikach, coś sobie robią przy komputerze, zeszycie itp. Przychodzi nowa osoba, do każdego podchodzi podaje rękę. A do kobiety już nie podejdzie. Pytam czemu to słyszę, że "nie wiedziałem, że kobietom można podać rękę". No to lepiej w ogóle się nie przywitać, nie? Inni bardziej odważni, bojąc się podać rękę wolą przybić piątkę czy zrobić żółwika. Już wolę to, ale serio, kalkulacja czy dany koleś akurat podaje rękę, przybija piątkę czy nastawia dłoń do żółwika nic nie ułatwia! Wspomniałam że "traktowanie normalnie" zwykle działa najlepiej. Jednakże, jest mi ogromnie miło gdy nie muszę przy tym tłumaczyć "normalnie, ale nie oczekuj że będę razem z tobą komentować cycki twojej koleżanki". Nie dla każdego to jest oczywiste, a jak sobie pomyślę, że wieeeelu facetów tak działa, że jak nie dostanie perfekcyjnie szczegółowej instrukcji obsługi z wypunktowanymi takimi oczywistościami, to będzie mieć pretensje dlaczego mu ktoś tego nie powiedział ... ogromnie nużąca jest ta konieczność tłumaczenia facetom rzeczywistości, że słonko świeci i trawa jest zielona. Ale dobrze że są takie filmiki :-)
Nie doczytałeś, tu chodzi o sytuację gdy jest większa grupa osób, do których nowa osoba sama podchodzi. To nietakt tak do wszystkich podejść a do kogoś nie. A w sytuacjach gdy się wyciąga rękę to nieraz wyciągałam rękę i konsternacja bo ktoś robi żółwika, gdyż "nie można podawać ręki".
Nie mam jak odnieść się do twojego posta, gdyż po raz kolejny pod moim komentarzem piszesz w ogóle o czymś innym. Wygląda to jakobyś uczepił się kobiet, że chcą to, chcą tamto i na siłę dopasowywał jakieś sytuacje z książki do savoir vivru (o przedstawianiu kogoś czy całowaniu w rękę). Jak leżą ci na sercu te czy inne spostrzeżenia, nie musisz tego robić pod moim postem. Moja otwartość na dyskusje na tym etapie się kończy, gdyż dwukrotne upominanie o czytanie ze zrozumieniem to trochę za dużo. Jeszcze raz, w tldr: mi nie zależy na jakimś specjalnym traktowaniu, to właśnie specjalne traktowanie wykonane w ułomny sposób powoduje dziwne sytuacje, nieporozumienia, dyskomfort. A jak widzisz dziewczynę siedzącą gdzieś z laptopem tak jak parę innych osób i oczekujesz że właśnie ona będzie podbiegać do ciebie przywitać się z jaśnie panem, to jakoś mi nie żal takich znajomości.
Bardzo fajny filmik. Mnie osobiście, jako kobietę, bardzo denerwuje kilka z nich, jak zapraszanie bez pomysłu lub niekończąca się wymiana zdań przy płaceniu. Przy tym drugim, trochę też wg mnie żależy to od relacji lub okoliczności spotkania - dla mnie m to wpływ . Nie wszytskie wymienione gafy natomaist były dla mnie nietaktami które bym szczególnie odczuła. Fajnei byłoby zobaczyć podobny filmik od drugiej strony - względem kobiet. Ja pewnie dodałabym żucie gumy z otwartymi ustami i mlaskając, malowanie się w miejscach publicznych, czy "siedzenie w telefonie" podczas spotkania - co innego przeprosić, odebrać telefon lub wiadomość i szybko skończyć, a co innego rozmawiać, smsować czy przeglądać zawartość komórki. O, i wybuchanie głośnym śmiechem lub ciągła bardzo głośna rozmowa. To widzę u dziewczyn na codzień i zawsze mnie irytuje, mimo że patrzę zupełnie 'obok'. A co jeszcze ?
Dobre spostrzeżenia zacnego sympatycznego Pana Kielbana.Wielki szacuneczek.Ciekawostka.Staram się tego prze strzegać.Dlatego jestem bardziej akceptowany przez starszych ludzi jak u młodych.Trochę dziwne.Pozdrawiam serdecznie.
Wiem. Poprawiałem to, ale widocznie za mało. Mam nieco inny kontrast na etapie edycji i inny po renderingu. Muszę nad tym popracować. Przepraszam za te niedogodności.
Zasłużyć... co?! Całowanie dłoni obecnie już się nie uznaje jako elokwentne, a kobieta która w obecnych czasach(bo przypominam ze to czasy dyktują obowiązująca kulturę) wyciąga rękę do pocałowania sama wykazuje swoje staroświeckie podejście, które obecnie już nie jest uznawane za obowiązujące i dyktujące normy. Osobiście w wielu środowiskach widziałem czasami zachowani, w których mężczyzna wyciągniętą rękę do pocałowania brał i delikatnie odwracał i ściskał jakby była wyciągnięta normalnie do podania. Co do reszty masz rację. Ludzie często zapominają myślą że za wszystkie kulturalne zachowania jest odpowiedzialny mężczyzna i od niego wszystko zależy (chociaż fakt że jednak więcej jest po jego stronie), ale są pewne standardy w których kobieta równie mocno powinna przestrzegać pewnych zasad, dlatego uważam, że przydałby się kanał jak czas dam. Mam wrażenie, że wiele kobietom się wydaje, iż z samego faktu że są kobietami to już wszystko wiedzą jak należy się zachować, bo one to przecież damy i jak ktoś wykazuje nieodpowiednie zachowanie to może to być wyłącznie mężczyzna. Oczywiście często tak faktycznie jest, jednak przez to utarło się takie myślenie jako ogólna zasada, co jest absurdem.
Świetny materiał, a co do witania się w większym gronie odnoszę wrażenie, być może tylko ja, że podanie dłoni tylko mężczyznom a z kobietami przywitanie się słownie może być przez nie źle odebrane. Wydaje mi się, że niewiele kobiet wie, iż to one decydują o sposobie przywitania. I jeszcze pytanie, czy ta sama zasada dotyczy żegnania się?
Brak wsparcia w trudnych chwilach dla kobiety faceci często odsuwają się gdy kobieta ma ciężką sytuacje i nie próbują zrozumieć. Co oddala i bardzo boli. Bym dopisała jeszcze to do listy błędów.
Do jednej z gaf dodałabym podawanie ognia podczas palenia papierosów. Często zamiast podać zapalniczkę, chłopak odpala ją w ręce i trzeba sie nachylić żeby zapalić papierosa (szczególnie na wietrze). Byłoby to miłe, ale niestety w takich wypadkach bardzo łatwo podpalić komuś włosy (miałam takie sytuacje) :).
Nie spotkałem sie z czymś takim. Jeżeli ktoś pali to ma swoją zapalniczke albo po prostu dostaje ją do ręki od drugiej osoby jeśli zapomniał czy coś :> Sytuacja jaką opisujesz ma miejsce chyba tylko w filmach :D
Garść dobrze podanych informacji. Idzie SUB i łapka. Z jednym się nie zgodzę. Bycie męskim szowinistą, trochę nieokrzesanym, z elementami Neandertalczyka intryguje kobiety. Duża dawka uprzejmości, połączona z unikaniem konfliktu trąca wizerunkiem nudnego lalusia. Typ uprzejmego twardziela nie znajdzie uznania feministki, ale je mówię o pięknych i mądrych kobietach (taki szowinistyczny żarcik). Dzisiaj kobiety muszą być niezależne bo znalazły się w takiej a nie innej sytuacji społecznej. Mówię tu o kobietach a nie o dziewczynkach. Kobieta z dziećmi, co dziś nie jest czymś wyjątkowym często postrzega życie jak walkę, więc oprócz czucia się wyjątkową, potrzebuje też wiedzieć że w przypadku problemów może liczyć na stanowczą, twardą, trącającą o agresję postawę mężczyzny.
a mnie interesuje ocena takiego zachowania: mężczyzna zaprasza niedawno poznaną kobietę jako osobę towarzyszącą na wesele rodzinne. Zaproszenie wysłane przez aplikację messenger o 4:30 nad ranem w poniedziałek, wesele w piątek. Sytuacja autentyczna. Jak powinna zareagować szanująca się kobieta?
a powiedz mi jak to się robi jak w firmie pikacz na kartę mam z lewej strony, drzwi otwierają się na prawo do wewnątrz. Żeby je otworzyć najpierw trzeba piknąć. Czy mam biegać najpierw w lewo piknąć, a potem na prawo by otworzyć czy tylko piknąć i niech se dama otwiera, albo może niech dama pika a ja otwieram?
Jestem kobietą ale ogromną gafą wydaje mi się, z czym niestety się spotkałam, powiedzenie kobiecie na pierwszym spotkaniu w miejscu publicznym, że wygląda gorzej na żywo, ku szokowi ludzi, którzy to usłyszeli. Ja również miałam sytuacje, że mężczyźnie poznani przez internet wyglądali zupełnie inaczej - niechlujni, spoceni i z nieświeżym oddechem ALE przełykałam ślinę i nie dałam po sobie poznać a po prostu później, bardzo delikatnie sugerowałam, że jednak to nie to. P.S. Uprzedzam opinie "speców" internetowych - nie używam Photoshopów, po prostu każdy ma inny gust ;)
bardzo dobre rady, ja od dawna dziewczyny traktuje na równi, tak jak chłopaków nie całuje w ręke tak i ich, ich mniejsza sila fizyczna nie ma znaczenia bo i tak nie przypiedrolisz bo wszedzie policyjne kamery i konfidenci oraz biali rycerze co to w ogień wskoczą za najgorszą raszplą ( jest w końcu niedobór kobiet) a jak dziewczyna uparta to i sama pojdzie i juz jej uwierza... nawet jesli by to nie prawda byla
niestety w wielu czesciach polski ignorowanie kobiet przy przywitaniu jest zawsze spotykane przy mieszanych grupach. ZAWSZE. faceci się witają sami ze sobą, a kobiety olewają. nigdy nie spotkałam się z przypadkiem, żeby facet przywitał się również z kobietami, chyba, że z pojedynczymi, jak one mu powiedziały cześć. zawsze się wtedy czułam, jakbym żyła w jakimś muzułmańskim kraju, jakby kobiety nie były mile widziane, tylko zbędnym balastem
Ja to bardzo nie lubie takich rzeczy z obcymi ludzmi. Tylko jesli bylby to chlopak lub przyjaciel,inaczej w zadnym wypadku.. To zbyt intymne calowac reke komus obcemu.
Mój wuj zawsze całował moją dłoń, byłam tym gestem zaskoczona prosiłam by tego nie robił, odpowiedział mi teraz jesteś mężatką I szacunek Ci się należy, panienek nie całuję W rączkę.
Pierwsze wrażenie: biblioteczka w tle i książki takie 'niepoukładane', bo ani wielkością ani kolorami... to znaczy co? Do czytania? Plus przeogromny! 3:35 - ubrany jesteś na ciemno i napisy są ciemne, w niektórych przypadkach trzeba się domyślać co jest napisane. Kanał ciekawy, od czasu do czasu tu zagoszczę :)
Fajny kanał który nie ma praktyki w życiu realnym. Teraz mało kiedy mam okazje poznać prawdziwą „damę”. Jeżeli ktoś się kreuje na kogoś z czasem wychodzi prawda.
Też tak rozumiem, ja zapraszam - ja płacę. Niestety wiele osób widzi to inaczej i stąd nieporozumienia. To dziwne bo przecież jak zapraszasz kogos do domu na kolację to nie każesz tej osobie kupować składników, gotować lub przynosić gotowe jedzenie, ale zapraszasz, wiec sam/sama to przygotowujesz. Jedynie co osoba zapraszana może w miłym geście przynieść wino do kolacji lub kwiaty.
Myślę że ten cykl, mógłby być rozszerzony o jeszcze kobiecą stronę, bo często same kobiety nie rozumieją mężczyzn, bo też ona nie rozumieją jak się zachować lub skąd taka, a nie inna reakcja.
W efekcie wychodzi, że w tym samym momencie gafę popełniają obydwie strony.
Zgadzam się w 100%! :)
Jeny tak, przydałoby się 😍
Czekamy na kanał "Czas Dam" :D
@@shater97 też czekam
Ale ten kanał robi poradniki dla chłopow
Ja chciałbym zobaczyć materiał na temat przemocy. Jak się zachowywać w pobliżu osób agresywnych, nietrzeźwych itd ? Jak odpowiadać na zaczepki słowne?
+Apatczny Irbis Powietrzny pomyślę o tym.
No jak to "jak"? Zanucić pod nosem "Legia Warszawa, to najlepszy klub..." i od razu w cymbał go! No dobra, żartowałem :) A tak poważnie, to przyłączam się do tego pytania, bo to trudna sprawa: być kulturalnym, ale nie dać sobą pomiatać.
i jak idzie z tym tematem?
Popieram. To dobry pomysł!
nokaut prawym prostym
Brawo dla Pana. Więcej takich programów, mniej przemocy 👍
Bardzo dobry materiał :)
Kilka moich przemyśleń:
1.Sprawa całowania w rękę może być w dzisiejszych czasach o tyle problematyczna, że wiele kobiet, zwłaszcza młodych, często nie jest przyzwyczajonych do tego gestu i panowie mogą się zwyczajnie nie doczekać na dłoń uniesioną grzbietem do góry na powitanie. Nie musi to znaczyć, że dziewczyna nie docenia czegoś takiego - po prostu nie przywykła do takiego sposobu witania się. Mi osobiście uniesiona wierzchem do góry dłoń kobieca kojarzy się z postawą pewnej wyniosłości. Zachęcałabym jednak panów do inicjatywy na tym polu, lecz tak jak zostało powiedziane - nic na siłę. Ostatnio jeden z moich znajomych tak pocałował mnie w rękę - sam to zainicjował, choć dłoń wyciągnęłam do uścisku. Najpierw lekko uścisnął, a potem delikatnie odwrócił moją dłoń do pocałunku, bez żadnego przepychania się. Przyznam, że byłam równie zaskoczona, co zachwycona :) Zatem warto próbować, panowie!
2. Sprawa wręczania kwiatów - to bardzo ładny gest, jednak faktycznie noszenie podarunku przez cały wieczór jest kłopotliwe, zarówno z powodu wygody, jak i więdnięcia kwiatów. Najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się być dawanie kwiatów, kiedy mężczyzna ma odebrać swoją towarzyszkę z jej domu przed wspólnym wyjściem np. do teatru, kina, restauracji itp. Wtedy daje kwiaty od razu, dama może je spokojnie wstawić do wody i wyjść bez żadnego obciążenia.
Ruda102 Bardzo słuszne spostrzeżenie odnośnie sytuacji, w której dajemy (jako mężczyźni) kwiaty. Zauważyłem dokładnie to samo: wręczyłem dziewczynie na pierwszej randce w kawiarni bukiet kwiatów, a potem zaprosiłem ją na spacer - faktycznie mogła odczuwać z tego powodu dyskomfort. Teraz już zawsze przynoszę kwiaty do domu przed spotkaniem.
Ja dostaję białej gorączki za każdym razem, gdy ktoś całuje mnie w rękę. Nigdy nie podaję mężczyznom ręki w sposób sugerujący, że oczekuję całowania, a mimo to kilku odważnych się znalazło. Moim zdaniem każde całowanie, czy to policzka, czy dłoni jest poważnym naruszeniem mojej przestrzeni. Każda kobieta jest inna, dlatego lepiej przy nawiązywaniu znajomości zachować szczególną ostrożność 😊
1. To nie jest kwestia samego przyzwyczajenia, ale preferencji. znam kobiety z 5 pokoleń, które tego nie lubią i należy to uszanować. Poza tym znam tylko jednego faceta, który całuje kobiety w dłoń poprawnie (nadal uchodząc za pajaca w środowisku tych, które sobie tego nie życzyły). Pozostali maja tendencję do podnoszenia dłoni do ust bez pochylania się, co przy facecie 180-190 cm i kobiecie 160 cm wygląda jak wygrana walka bokserska.
2. Dlatego ja robię origami. Raz, ze są mniejsza, dwa, że nie więdną. Trzy, że wymagają trochę pracy, a nie wydatku 3 zł w pobliskim sklepie.
Polecam białe litery z czarną obwódką widocznie praktycznie na każdym tle.
to ignorowanie kobiet przy uścisku dłoni to najgorsze co moze być
Jeśli to jest spotkanie biznesowe to ok podaje się rękę każdemu ale np z znajomymi to facetom podaje rękę a koleznki caluje w policzek. Ale jeśli z kobieta się nie znam, to niebwiadomo jak zrobić, bo jedna laska sie obraziła ze jej rękę podaje jak facetowi. A moze tylko feministkom przeszkadza ignorowanie w postaci braku uscisku dłoni :p
To Wasza wina, znam kobiety, które potrafią bez skrępowania podać dłoń jako pierwsze, nawet w przerażającej ilości mężczyzn. Więcej odwagi i świadomości w samostanowieniu o sobie drogie Panie i Panny...
Ja nie miałem z tym problemu do czasu, gdy dwie koleżanki z pracy przeprowadziły rozmowę o tym, jak bardzo nie lubią gdy męższczyzna podaje im dłoń. Potem pytałem o to jeszcze kilka kobiet i powiem, że odpowiedzi były bardzo różne. Teraz, raczej ograniczam się do pozdrowień słownych. Najgorzej jest w sytuacji porannej kawy w pracy, gdzie np: jest 3 facetów, jedna kobieta z którą zawsze witałem się uściskiem i dwie panie, które znam tylko z widzenia. Szczerze to nie bardzo wiem co wtedy robić. Z reguły to wygląda tak, że rzucam gromkie cześć, wiatam się skinieniem głowy z kobietami, których nie znam, potem ściskam dłoń koleżance a na końcu z facetami. To teraz powiedzcie, ile gaf popełniłem?
@@MrEcoMen 0 miej wyjebane nw zachcianki księżniczek z kurwigrodu
Autor, Łukasz, dobrze to wyjaśnił. Prosto: to kobieta decyduje o przywitaniu.
Jest to dla niej udogodnienie wybrania opcji, która jej pasuje. Jeśli nie wyciąga dłoni, to znaczy, że nie chce się tak przywitać.
Świetny materiał. Zawsze miałem problem z przepuszczaniem kobiet w drzwiach, kiedy te otwierają się na zewnątrz. Różnych metod próbowałem, ale zawsze czułem się dziwnie i byłem pewny, że coś robię nie tak. Bardzo fajnie wyjasniłeś te kwestię. Pozdrawiam wszystkich gentlemanów.
bardzo dobry materiał. myślę, że takich rzeczy powinni uczyć w domu, szkole, telewizji...
Kiedyś uczono tego w szkole. W czasach niekoedukacyjnych i niepublicznych szkół chłopcy, oprócz przedmiotów takich jak matematyka, czy jezyk polski i łacina, byli uczeni choćby szermierki i etykiety.
NemoTheEight wiem :) ale żyjemy tu i teraz :) wpajamy moim synom zasady dobrego wychowania, ale byłoby świetnie, gdyby inne instytucje wspierały w tym nasze pokolenie, a nie zarzucały argumentami: "Liczy się przebojowość, spryt, pogoń za pieniędzmi...."
pozdrawiam :)
A dupy dajecie i tak tym którzy niewiele sobą reprezentują.
Aktualne dla mnie - 10 największych nietaktów wobec ciężarnych. Prooooooszę. Bo jak jeszcze komuś zachce się macać mnie po brzuchu to będę zmuszona zachować się tak, jak damie w żaden sposób nie przystoi.
wiewi00ra już nie musisz
*9 miesięcy* no to po wszystkim
To a propos tego, co napisałaś (wspomina się tam o tym, że kobiety w ciąży są często "uspołeczniane" i odbiera się im cechy zwyczajnego człowieka): th-cam.com/video/zU-5GcqzHNM/w-d-xo.html BARDZO POLECAM!
Są polskie napisy, jakby co
to nie jest tylk otwój brzuch ponieważ wszyscvy go utrzymujemy , jestes bezczelna najpierw obciażasz swoją ciąża całe społeczenstwo a teraz wielki mój brzuch
Taaak! To jest taki dobry filmik! Nie lubię tego całego sawułarwiwru i chyba między innymi dlatego, że niektórzy mężczyźni zamiast ułatwiać mi życie, utrudniali je i żenowali mnie w różnych sytuacjach, ponieważ rozumieli zasady dobrego wychowania jako sztywne reguły. Chyba jednak po tym filmiku przekonam się do tych zasad, tylko niech je ludzie stosują, myśląc i będąc grzecznymi, nie "bo tak ma być".
"Mówi się, że mężczyzna nie powinien nigdy uderzyć kobiety, moim zdaniem natomiast..." już się bałam, że padną słowa: "czasami może". XD
Ale gdy kobieta bije mężczyzne to jest śmiesznie prawda? Podwójne standardy i hipokryzja od kobiet aż wali.
@@panlis6243 Na Ciebie można
@@panlis6243 Dokładnie. Twoja
Z ta dłonią to z mojego kobiecego punktu widzenia różnie bywa. Teraz kobiety nie są przyzwyczajone do podawania dłoni jak do pocałunku i wręcz boją się, że ktoś odebrałby to za dziwne, co nie znaczy, że tego nie lubią. Pamiętam jak składał mi urodzinowe życzenia ponad 20 lat starszy mężczyzna, ale którego jednak naprawdę lubiłam i w momencie gdy podałam mu dłoń do uścisku on obrócił ją i pocałował mnie w dłoń, a ja wracałam z jego gabinetu z uśmiechem jak na budyniu :) Pamiętam też jak w okresie świąt składał nam życzenia pewien mężczyzna wysoki rangą i pocałował w dłoń mnie i koleżankę z pokoju (chociaż wystawiałyśmy je do uściśnięcia) i było nam bardzo miło, a gdy koleżanka, której chwilo nie było w pokoju po powrocie jak o tym usłyszała to była zazdrosna. Nawet pamiętam jak się śmiałyśmy, bo powiedziałyśmy, że prosił by i jej przekazać życzenia i odpowiedziała "Nie chcę życzeń! Chcę by pocałował mnie w dłoń!" :)
Co zaś się tyczy kwiatów najlepiej podarować je kobiecie z którą jest się umówionym na wspólne wyjście i mężczyzna wówczas umówił się, że przyjdzie odebrać partnerkę, wówczas kwiaty są wstawiane do wazonu i nie tylko jest to miło odbierane, ale także nie trzeba ich nosić przez cały wieczór / dzień. Pamiętam też jak raz chłopak kupił mi różę w chwili, gdy mieliśmy się rozstać po wspólnie spędzonym dniu :)
O matko, 7 gafa jest chyba najbardziej wkurzająca... Nie chodzi nawet o pierwszeństwo w witaniu się z innymi mężczyznami, ale wielokrotnie byłam w sytuacji gdy odległy znajomy mojego chłopaka nawet się moją stronę nie popatrzył! Nie było żadnego nawet suchego "cześć", a o przedstawieniu się to już nawet nie wspomnę... To jest naprawdę fatalne chłopaki, wtedy czuje się jak nic nieznacząca ozdoba dla mojego chłopaka XD
oglądałem Cie z 2 lata temu i bardzo sie rozwinales, tak trzymaj
+MozekBike dzięki!
Jak zwykle świetny i dający do myślenia materiał. Dziękuję za ten kawał dobrej roboty 🙂
Dziękuję!
Jeej, jak miło jest znaleźć w końcu sensowny materiał na ten temat na youtubie. Obecnie jest wysyp pseudo coachów od dobrych manier i relacji damsko-męskich, więc na początku podchodziłam do tego odcinka z dystansem. Na szczęście spotkało mnie pozytywne zaskoczenie.
Pozdrawiam :)
Bardzo mi miło!
Jenyy ale fajny kanał! :) To strasznie miłe że panowie to w ogóle oglądają i że chcą nabyć taką wiedzę! Pozdrawiam autora :)
Bardzo miłe, a nie "strasznie" miłe. Wyrazasz zadowolenie czy deklarujesz strach przed tym, co miłe? ;) Ten potoczny błąd językowy jest bardzo nieelegancki, bo zwyczajnie głupi. Lepiej się od niego odzwyczaić. Nie ma sprawy, proszę uprzejmie. :)
Szkoda że kobiety nie tworzą podobnych i nie uczą się szacunku do mężczyzn.
Fajny filmik. Zawsze się zastanawiałam, dlaczego irytują mnie niektóre zachowania mężczyzn i teraz wiem, że były one nieodpowiednie, np. pan, który przynosi mi na randkę wielki bukiet kwiatów, niewygodnie mi było jak nie wiem co, ale musiałam to nosić na spacerze, by mu nie zrobić przykrości. Druga sprawa - płacenie za mnie na randce mimo mojego sprzeciwu i trzecia, najbardziej wkurzająca - podawanie ręki tylko mężczyznom w mojej obecności, w takim momencie czuję się okropnie. Jeszcze drzwi i przepuszczanie mnie przodem, wolałabym, aby mężczyzna wychodził pierwszy z kawiarni czy koncertu czy kina i torował mi drogę, a nie idzie za mną jak sierota.
Dzięki za filmik.
Ty czujesz się okropnie jak nie poda Ci ręki a do mnie kiedyś laska wyskoczyla z tekstem "kobiecie się ręki nie podaje to chamskie" to sie zdecydujcie
Wszystko dobrze przestawione. Ale, jak powiedział autor, to kobieta decyduje o formie przywitania. Więc nie miej pretensji, że ktoś ci nie podał dłoni. To ty miałaś to zrobić. +Anna S.
@@Halera- Pani wyraźnie napisała, że chodzi o niepodawanie ręki W OBECNOŚCI innych osób. Czyli w sytuacji, kiedy w mieszanym towarzystwie mężczyzna wita się przez podanie ręki z mężczyznami, a z kobietami... hm, właśnie, jak? Najczęściej nijak. I to stawia kobietę w sytuacji, jakby była ignorowana. O tym było też na filmiku.
Czasem bywa ze ktoś komplementuje kobietę która jest z innym facetem, wtedy on się denerwuje i na sile próbuje pokazać ze ona jest z nim. Osoba która ją komplementuje dobrze o tym wie a jedynie podkreśla coś o czym jej facet powinien już wiedzieć. Nie warto się złościć a jedynie uśmiechnąć bo ten komplement jest pośrednio do nas - jeśli ona wyglada dobrze to znaczy że dobrze wybraliśmy i jesteśmy szczęściarzami.
Z całowaniem w rękę jest jeszcze spoko jak facet jest niski. Jasne, spotkałem się z 3 przypadkami całowania w rękę i wszystkie 3 kobiety uznały całującego za pajaca, nawet jeśli nie powiedziały mu tego wprost, ale hitem był chłopak sporo wyższy, który podniósł kobiecie rękę tak, że wyglądało to bardziej jak zachęta do piruetu.
Jak zwykle swietny i bardzo merytoryczny materiał, ciekawa scenka na końcu, takie mrugnięcie okiem do widza! Wspaniale!
1:50 w USA jest tak że kelner w restauracji na koniec pyta czy rachunek będzie wspólny czy oddzielny ;-)
Panie Łukaszu, rewelacyjnie Pan występuje przed kamerą, miło się ogląda i dziękuję za merytoryke!
3:00 łamie jej dłoń po czym dokonuje przemieszczenia kości :)
Pytanie, która kobieta, szczególnie młoda, zdecydowałaby się dzisiaj na zainicjowanie tego gestu.
Mistyk07 Dwa razy się siłowałam i potem strasznie źle sie z tym czułam, że nie dałam sie wykazać, tak jak zapewne panowie, którzy próbowali być szarmanccy. Trudno jest coś takiego zainicjować bez strachu, że wyjdziesz na snobke, a w sumie szkoda :(
@@MistykVII Jeśli kobieta się nie decyduje to znaczy, że go nie chce. Może przyznajmy kobietom te minimum ludzkiej inteligencji potrzebnej do podejmowania świadomych decyzji o sobie, bo inaczej będziemy o krok od dyskusji, czy to był gwałt, czy chciała, ale nie wiedziała. Jako student psychologii muszę stwierdzić, że kobiety zasadniczo potrafią świadomie decydować o tym czego chcą, a czego nie.
Proszę, myślałem że znam wszystkie zasady bycia gentlemanem w życiu codziennym, ale okazuje się, że z drzwiami nie wszystko robiłem jak należy. Kiedy się otwierały na zewnątrz starałem się je przytrzymać otwarte, ale nie przekraczając progu przed parterką. Postaram się zmienić ten nawyk - dzięki.
Uczymy się całe życie :)
Jej, bardzo mi się podoba ten film. Jest nie tylko bardzo bogaty w merytoryczne wartości, to jeszcze dobrze wyglada. Porównując do dawniejszych materiałów Czasu Gentlemanów widzę znaczną poprawę w montażu i kadrowaniu. Tak trzymać! Naprawdę świetna robota
+Aiko dziękuję! Staram się ciągle rozwijać.
W końcu wyjaśniła się sprawa z drzwiami. Dzieki !! xd
+Hideyoshi Kinoshita proszę bardzo!
Przepraszam, że nie na temat ale świetnie dobrany garnitur
+Po prostu Dominik dziękuję. To tylko marynarka sportowa z dobranym spodniami.
Też mi się rzuciło w oczy :)
Kolejny świetny materiał panie Łukaszu, można uniknąć wielu błędów ! :)
+Assasin Polak dziękuję!
Materiał świetny ale w kwestii montażu to muszę się przyczepić do napisów są mało czytelne następnym razem proszę używać czcionki z literami które mają czarne wypełnienie a białe krawędzie :)
odwrotnie... kolor ciemniejszy zawsze na zewnątrz
Lepiej po prostu biały (w zasadzie nie 100% biały ale bardzo bardzo jasny szary). To zależy od tła w tym przypadku biały byłby całkowicie czytelny choć w innym przypadku już mógłby nie być. Kwestia wyczucia.
A ja uważam że zależy to głównie od poczucia estetyki twórcy. Osobiście również uważam że dwa napisy były nieczytelne ale nie wpłynęło to znaczaco na odbiór treści
A ja liter "ni cholery" nie widziałem, bo sprzątałem mieszkanie 😉 Pozdrawiam i Uśmiechu (przez duuuże U ) życzę 😀
3:01 > *dźwięk skręcenia*
A co z przedstawianiem swoich znajomych innym swoim znajomym którzy się nie znają. Bylem nie raz w takiej sytuacji, idę z dwoma kolegami, podchodzi do nas dziewczyna, ja ją kojarzę tylko w facebooka, nie jest moją znajomą, oni znają ją dobrze i od razu przechodzą do rozmowy, a ja mam co, siedzieć cicho, czy wcinać się i przedstawiać dziewczynie? Ostatecznie siedziałem cicho i po chwili sobie poszła, wtedy zostałem zauważony że "ładna nie?".
+Mich Ck zawsze można samemu się przedstawić.
A ja myślę, że nastąpił kompletny upadek obyczajów.
Nie znoszę jak mężczyźni używają wulgaryzmów przy mnie. Chociaż jak kobiety to robią, to też mi przeszkadza.
wulgaryzmy były są i będą zawsze w słowniku więc nie przejmujmy się nimi aż tak
ojej
@Pjoter Jest kwestia czego to symbol.
@Pjoter Symbol chamstwa i prostactwa. Osoba ich używająca sama wystawia sobie wizytówkę.
Zgadzam się. Bardzo się pilnuję w tym aspekcie. Wolę porozmawiać grzecznie i na temat niż co chwila słyszeć jakieś przekleństwa.
to że mężczyźni w mieszanym gronie witają się tylko z mężczyznami podając im rękę a kobiety traktując jakby ich nie było jest nagminne. W sumie chyba nigdy się nie spotkałam (w szkole, na uczelni czy teraz w pracy), żeby postępowano inaczej.
Z tym witaniem się w szerszym gronie, po kolei, zakładając że wyciągamy rękę do mężczyzn sami, a do kobiety nie wyciągniemy - czy kobieta nie poczuje się wtedy, hm, odrzucona, lekceważona, pominięta? Myślę że dużo kobiet nie wie, że one decydują, podobnie z przejściem przez drzwi otwierane od siebie, dziwne spojrzenia nie tylko zainteresowanej, ale i osób trzecich. Pozdrawiam
Ciekawy materiał i przyjemne żartobliwe wstawki :)
doceniam twoją pracę i rady, dzięki temu mogę zweryfikować plotki gdzieś zasłyszane od faktycznego stanu rzeczy
Zachowanie balansu.
Na przykładzie kawiarni i restauracji. Choć może to też dotyczyć miejsc rozrywki.
Kiedy otrzymujemy posiłek nie wskazane jest skupiać się głównie na posiłku. W dobrym guście jest podejmowanie krótkich rozmów i komentarzy aby zabawić partnerkę swoją obecnością. Z drugiej strony ciągłe zagadywanie partnerki też jest w złym guście, ponieważ to co zamówiono zaczyna stygnąć, a partnerka zaczyna się męczyć naszym towarzystwem. Dlatego nie należy podejmować długich tematów. Chyba, że jest wystarczająco zajmujący dla obu stron, że posiłek nie przeszkadza w prowadzeniu rozmowy. Gdy jedna osoba mówi, druga może w tym czasie konsumować zamówienie jednocześnie z uwagą przysłuchując się rozmówcy i na odwrót. Ważne jest aby jedna osoba nie zagadywała drugiej.
Z otwieraniem drzwi to zawsze myślałem że wykonuje się tą czynność po to aby mężczyzna upewnił się że nie ma niebezpieczeństwa na zewnątrz lub wewnątrz. Otwieranie dla samego otwierania to przerost formy nad treścią.
Dlatego tak jak pokazałeś, wyjście za próg, to udowodnienie że wszystko jest w porządku, tak samo jak otwieranie kobiecie (lub starszemu) drzwi samochodu, takie zachowanie mówi że na zewnątrz jest bezpiecznie.
Wiem ze stary komentarz ale mnie rozjebales typie, jak facet się upewnia ze nie ma niebezpieczeństwa skoro to kobieta wchodzi pierwsza xD
3:37 - Inaczej mówiąc: taka postawa zaczyna "leżeć" kiedy to ta osoba musi podjąć decyzję a sytuacja wymaga, aby ją podjąć TU I TERAZ nie mając możliwości aby ją z kimś skonsultować.
Dziękuję za ten film! Chyba zaraz pójdę powiedzieć mężowi, że jego naleganie na otwieranie drzwi jest nieraz uciążliwe :) Pozdrawiam serdecznie!
Kawałek o traceniu kontroli nad sobą, byciu męskim, macho etc bardzo mi się podobał. Zawsze mi się bardzo nie podobało kiedy chłopak mnie zostawiał żeby komuś przywalić, żeby mi pokazac, że jest "ważny" i nikt mu nie podskoczy.... Był wtedy zwykle na straconej pozycji.
Ja tak często mam, że jak podchodzę do towarzystwa mieszanego, to z facetami się witam podając rękę i później wygląda to jakbym miał na dziewczyny olewkę. Sytuacja z tym witaniem jest jednak kłopotliwa.
Ja uważam, że obecnie najlepiej jest nie roznicowac witania na płcie. Jak stoi grupa to lecę po kolei i w praktyce jest to najbardziej komfortowe dla wszystkich.
Gentelmen to facet z empatią a dama to kobieta z empatią i szacunkiem do drugiego człowieka, niezależnie od płci. Jak ktoś tego nie czuje pozostaje styl wyuczony. Lepsze to niż nic.
Co kraj to obyczaj. Nie wszędzie obowiązują takie same zwyczaje.Kiedy zacząłem kilkanaście lat temu życie w innym kraju, poznałem nowych przyjaciół z różnych kręgów kulturowych, to uderzyło mnie ich podejście do kobiet. Po prostu faceci byli szybsi biegnąc do drzwi od knajpy, czyli pierwsza z dziewczyn dostawała drzwiami w twarz czasem. Opłaca się pozostać polskim dżentelmenem... Zostałem wyśmiany i zwyzywany od wieśniaków przez chłopaków za przepuszczenie i przytrzymanie drzwi do baru. Skończyło się na tym że chłopaki siedzieli osobno, a ja od dziewczyn usłyszałem że pierwszy raz w życiu poczuły się jak księżniczki, czy wszyscy polacy to rycerze i czy mam wolnych kumpli-polaków. Nie udawajcie obcokrajowców bo polska kultura imponuje zagrabanicą
Nietaktem jest nadużywanie przywitania „witam”, dużo osób nie zna prawdziwego znaczenia tego słowa i mogą nieświadomie kogoś urazić. Prosiłabym o wspomnienie o tym w następnym filmiku.
Proszę o rozważenie pomysłu na odcinek - jaką czapkę założyć do płaszcza/kurtki/marynarki. Myślę że temat na czasie :)
Trzeba pamiętać że dżentelmen to ma być mężczyzna a nie jakaś pipa w rurach czy za ciasnej marynarce. Jeśli chodzi o utratę kontroli nad emocjami to racja trzeba się opanować ale jeśli chodzi o obronę kobiety i jej chonoru to nie widzę powodu żeby udawać że nic się nie stało. Kobieta musi czuć się bezpiecznie i dać jakiemuś cwaniakowi po mordzie przy kobiecie jeśli na to zasłużył nie u mniejsza w byciu dżentelmenem.
Witam, dawno nie było tak ciekawego odcinka, byle tak dalej,pozdrawiam
Mnie śmieszy karykatura savoir-vivru w windzie. Zdarza się, że wsiadamy do windy z żoną jako pierwsi, następnie winda zatrzymuje się kilka razy na następnych piętrach, w efekcie jest pełna (my jesteśmy na samym końcu). I stoją tacy dżenteljanusze zasłaniając drzwi, żeby kobietę z tyłu przepuścić. Widać, że jeśli o kulturalne gesty chodzi to słyszą, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedzą w którym kościele. ;)
Winda jest najnormalniej ciasna i zazwyczaj pierwsi wychodzą ci, którzy są bliżej (podobnie jest przy wychodzeniu z autobusu, czy jakiegokolwiek pojazdu). Większy dyskomfort odczuwa kobieta przeciskając się pomiędzy tłumem facetów, niż wychodzą ostania. No chyba, że jedziemy w trójkę windą towarową.
NemoTheEight o tym właśnie piszę. Niemniej jednak wiele osób na siłę próbuje przepuszczać kobiety, co stwarza im po prostu duży dyskomfort, a nie o to przecież chodzi.
Mój mąż jest wybuchowy. Do tego ma postawę roszczeniową. Panu, który zamiata się nie ukłoni, bo mówi że to tylko cieć. Ja podziwiam kiedy widzę tego człowieka rano po piątej zbierającego śmieci po innych. Bardzo lubię wszystkie panie sprzątające i zawsze się im ukłonię. Mąż ode mnie wymaga porządku w domu, a sam niewiele robi. Tyranizuje. Jak dostał prezent od swoich rodziców na święta to nie pomyślał, żeby też coś dać. Kiedy zrobiłam to za niego bo szkoda mi starszych ludzi, to jeszcze się wydarł: "nie myśl że ci oddam kasę za to". Z wielką łaską poszedł zanieść prezent. Mnie zależało żeby poszedł, żeby jego rodzice wiedzieli, że syn o nich pamięta. Staram się mimo tego zachować klasę, nie dać się sprowokować i być ponad to. Ale ciężko jest. Tych wszystkich sytuacji było mnóstwo. I tak od ponad 16 lat... Nie wiem czy kiedykolwiek dojrzeje.
Bardzo fajny filmik i bardzo przydatny! Porusza najczęstsze możliwe błędy popełniane przez gentlemanów!
Dziękuję za wspaniały odcinek
Jeśli chodzi o rachunki w restauracji, według savoir vivre'u zawsze płaci osoba, która zaprasza i moim zdaniem nie powinno się tej zasady naginać ze względu na płeć. Jest też zasada, że rachunków się nie dzieli czyli propozycja zapłaty za siebie także jest niekulturalna. Jeśli zostaliśmy wyraźnie zaproszeni to dajemy osobie, która nas zaprosiła zapłacić rachunek, a odwdzięczyć możemy się zaproszeniem na kolejne spotkanie, za które oczywiście w domyśle to my płacimy. Zazwyczaj sytuacja robi się niezręczna kiedy jedna ze stron nie zna tych zasad, a najgorzej jest chyba kiedy nie zna ich osoba, która nas zaprosiła i oczekuje na koniec, że wyciągniemy portfel i zapłacimy za siebie, a kiedy nie sięgniemy do kieszeni i czekamy grzecznie, aż zapłaci czuje się wykorzystana :)
Marta K ile razy w życiu zaprosiłaś faceta na randkę?
@@krobot6560 całe trzy razy
w pracy jakieś 12 lat temu kolega przywitał się z innymi facetami przez podanie ręki. Podałam więc mu rękę, jako dama. A on na to: nie będę się z tobą macać, nie podał mi ręki. Cóż, nie jestem okazem elegancji i urody, ale obstawiacie jego rację????????????
Kliknąłem odruchowo bo po czcionce myślałem, że to coś o Gothicu... i tak się nie zawiodłem. Fajny kanał :).
Warto też powiedzieć,ze człowiek kulturalny, a zwłaszcza usiłujący udawać dżentelmena mówiąc coś nie macha rękami udając wiatrak. Jeśli chodzi o otwieranie drzwi warto wspomnieć o tym kiedy mężczyzna wchodzi pierwszy.
Był o tym filmik już.
Zgadzam się ze wszystkimi przedstawionymi radami, zastanawiam się tylko gdzie takiego mężczyznę można spotkać... 🤔
Jak zwykle świetny materiał! :)
+Kiciul dzięki!
2:56 Panie Łukaszu ja w sytuacji podawania dłoni staję ( prawie jak na baczność ) i dotyczy to przywitania się z osobą starszą , kobietą , i osób z którymi przywitanie chcę podkreślić. Cały gest jest szybki i sprawny - Przecież czeka na mnie wyciągnięta dłoń. Czasem pomijam wstawanie w sytuacji gdy osoba z wyciągniętą dłonią musiała by czekać na mnie.
Całowanie w dłoń - ( chyba już pisałem ) To kobiety decydują czy można je pocałować. Podanie dłoni w tej sytuacji jest inne, kobiety podają dłoń obrócona zewnętrzną stroną ku górze.
Bardziej imponuje kobietom jak bekam przy nich niz jak otwieram drzwi. Dziekuje. pozdrawiam
Według mnie zasada „mężczyzna nie może bić kobiety” powinna brzmieć „nie wypada aby mężczyzna bądź kobieta podnosili na siebie rękę”.
Nie można bić kobiety bo się spocisz, a wtedy nieelegancko pachniesz :). ( Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać) :))
Szanuję za kanał, bardzo fajny pomysł
Tylko ten zwyczaj że kobieta decyduje o tym sposobie witania może być kłopotliwe w towarzystwie dlatego ja nie mam problemu jak mężczyzna, który dołączy do grupy pierwszy wyciąga rękę, najpierw wita się z kobietami później z mężczyznami. Bardzo komfortowa opcja. Wita się ten kto dołącza do grupy
Każdy Twój odcinek utwierdza mnie w przekonaniu, ze mój mąż jest prawdziwym dżentelmenem😊nie raz oglądaliśmy wspolnie szukając potwierdzenia!dzięki😊 ps.szkoda że w DDTVN lub Pytanie na śniadanie nie masz swego kącika.Szerszej publiczności mądre rady by się przydały!
Wystąpienie w TVN już samo w sobie mogłoby być poniżające i nie na miejscu.
Przypomniał mi się pewien znajomy moich rodziców - typowy przykład mężczyzny, który sam siebie uważa za dżentelmena, ale tak naprawdę coś mu dzwoni, tylko nie wie, w którym kościele. Całuje po rękach kobiety zawsze i wszędzie, zupełnie nie przejmując się faktem czy one sobie tego życzą. Z moją mamą niedawno witał się tak... w kolejce do kasy w supermarkecie.
Jak zawsze mądre!
+Verie dzięki!
Dobrze powiedziane jest.
Witam.W kwestii wręczania kwiatów.Uwielbiam dostawać kwiaty.I gdy zostaję nimi obdarowywana przesyłam przepiękny uśmiech.Ale ostatnio troszeczkę rozbawiło mnie zdarzenie(oczywiście nie dałam po sobie poznać ha ha)Otóż byłam umówiona na kawę w kafejce.Mężczyzna przyniósł ze sobą przepiękny bukiet róż,ale w folii ze znanego dyskontu i z dołączoną torebeczką,którą dosypuje się do wody.Jakże praktycznie pomyślał,prawda?
Z doświadczenia wiem, że 99 procent kobiet nie wie, jak podać rękę mężczyźnie by mógł on złożyć na niej pocałunek.
Im szybciej dasz sobie spokój z tym calowaniem, tym lepiej.
To kobieta decyduje o przywitaniu podnosząc rękę do pocałowania... A jeżeli ja sobie nie życzę całować jej ręki, bo dla mnie po pierwsze to anachroniczny zwyczaj, a po drugie jestem przymuszany do tego zachowania przez dużo ode mnie starszą kobietę i budzi to we mnie odrazę? Chcąc nie chcąc by nie urazić robię to wbrew sobie.
7:19 jeszcze szerzej: nikt nikogo nie może uderzyć. Równouprawnienie to równouprawnienie :)
Świetny kanał :D bardzo mi się podoba myśl przewodnia, mianowicie, trzeba myśleć ;)
Jaki wspaniały film!!! Jako programistka często znajduję się w sytuacji, gdy jestem otoczona mężczyznami, którzy nie mają pojęcia jak się zachować. Brak znajomości "zasad" prowadzi do wieeeelu nieporozumień.
Najgorsze to chyba gdy facet nie wiedząc jak powinno się "rozmawiać do kobiet" postanawia po prostu trzymać się z daleka, i problem z głowy. Tak najczęściej było w przypadku ok. 20-latków, oni często jakby po prostu nie wiedzą, że kobieta to taki sam człowiek i wystarczy się zachowywać normalnie. Niektórzy wtedy przełamując strach poniekąd silą się na przeniesienie "rycerza na białym koniu" na płaszczyznę rozmowy i wypada to zwykle żałośnie/niezręcznie. Raz trafiłam na ekstremalny przypadek, jak jakiś koleś zwracając się do mnie specjalnie zmieniał intonację i używał jakiejś formy w stylu "wielmożna pani" (to akurat był taki stereotypowy informatyk siłą wyrwany z piwnicy i nawet z kolegami miał problem się normalnie komunikować).
Druga sprawa to przepuszczanie w drzwiach. Czekasz pod salą na zajęcia, patrzysz sobie w telefon/książkę/ścianę i nagle zdajesz sobie sprawę, że sala już otwarta a wszyscy stoją od 5 sekund i czekają aż przejdziesz. Nie wiem co takie zachowanie niby ułatwia!
Po trzecie, witanie się. Zasada że "kobieta decyduje jak się witać" niektórym rzuca na mózg. Częsta sytuacja - siedzi kilka osób przy stolikach, coś sobie robią przy komputerze, zeszycie itp. Przychodzi nowa osoba, do każdego podchodzi podaje rękę. A do kobiety już nie podejdzie. Pytam czemu to słyszę, że "nie wiedziałem, że kobietom można podać rękę". No to lepiej w ogóle się nie przywitać, nie? Inni bardziej odważni, bojąc się podać rękę wolą przybić piątkę czy zrobić żółwika. Już wolę to, ale serio, kalkulacja czy dany koleś akurat podaje rękę, przybija piątkę czy nastawia dłoń do żółwika nic nie ułatwia!
Wspomniałam że "traktowanie normalnie" zwykle działa najlepiej. Jednakże, jest mi ogromnie miło gdy nie muszę przy tym tłumaczyć "normalnie, ale nie oczekuj że będę razem z tobą komentować cycki twojej koleżanki". Nie dla każdego to jest oczywiste, a jak sobie pomyślę, że wieeeelu facetów tak działa, że jak nie dostanie perfekcyjnie szczegółowej instrukcji obsługi z wypunktowanymi takimi oczywistościami, to będzie mieć pretensje dlaczego mu ktoś tego nie powiedział ... ogromnie nużąca jest ta konieczność tłumaczenia facetom rzeczywistości, że słonko świeci i trawa jest zielona. Ale dobrze że są takie filmiki :-)
Nie doczytałeś, tu chodzi o sytuację gdy jest większa grupa osób, do których nowa osoba sama podchodzi. To nietakt tak do wszystkich podejść a do kogoś nie. A w sytuacjach gdy się wyciąga rękę to nieraz wyciągałam rękę i konsternacja bo ktoś robi żółwika, gdyż "nie można podawać ręki".
Nie mam jak odnieść się do twojego posta, gdyż po raz kolejny pod moim komentarzem piszesz w ogóle o czymś innym. Wygląda to jakobyś uczepił się kobiet, że chcą to, chcą tamto i na siłę dopasowywał jakieś sytuacje z książki do savoir vivru (o przedstawianiu kogoś czy całowaniu w rękę). Jak leżą ci na sercu te czy inne spostrzeżenia, nie musisz tego robić pod moim postem. Moja otwartość na dyskusje na tym etapie się kończy, gdyż dwukrotne upominanie o czytanie ze zrozumieniem to trochę za dużo. Jeszcze raz, w tldr: mi nie zależy na jakimś specjalnym traktowaniu, to właśnie specjalne traktowanie wykonane w ułomny sposób powoduje dziwne sytuacje, nieporozumienia, dyskomfort. A jak widzisz dziewczynę siedzącą gdzieś z laptopem tak jak parę innych osób i oczekujesz że właśnie ona będzie podbiegać do ciebie przywitać się z jaśnie panem, to jakoś mi nie żal takich znajomości.
Dzięki!!
Łukaszu, świetny kanał! Dziękuję za cenną wiedzę, którą przekazujesz.
Bardzo fajny filmik. Mnie osobiście, jako kobietę, bardzo denerwuje kilka z nich, jak zapraszanie bez pomysłu lub niekończąca się wymiana zdań przy płaceniu. Przy tym drugim, trochę też wg mnie żależy to od relacji lub okoliczności spotkania - dla mnie m to wpływ . Nie wszytskie wymienione gafy natomaist były dla mnie nietaktami które bym szczególnie odczuła. Fajnei byłoby zobaczyć podobny filmik od drugiej strony - względem kobiet. Ja pewnie dodałabym żucie gumy z otwartymi ustami i mlaskając, malowanie się w miejscach publicznych, czy "siedzenie w telefonie" podczas spotkania - co innego przeprosić, odebrać telefon lub wiadomość i szybko skończyć, a co innego rozmawiać, smsować czy przeglądać zawartość komórki. O, i wybuchanie głośnym śmiechem lub ciągła bardzo głośna rozmowa. To widzę u dziewczyn na codzień i zawsze mnie irytuje, mimo że patrzę zupełnie 'obok'. A co jeszcze ?
Dobre spostrzeżenia zacnego sympatycznego Pana Kielbana.Wielki szacuneczek.Ciekawostka.Staram się tego prze strzegać.Dlatego jestem bardziej akceptowany przez starszych ludzi jak u młodych.Trochę dziwne.Pozdrawiam serdecznie.
Świetny film ale czarne napisy giną na tle pańskiego garnituru i czasami nie można się odczytać. Pozdrawiam.
Wiem. Poprawiałem to, ale widocznie za mało. Mam nieco inny kontrast na etapie edycji i inny po renderingu. Muszę nad tym popracować.
Przepraszam za te niedogodności.
Zasłużyć... co?! Całowanie dłoni obecnie już się nie uznaje jako elokwentne, a kobieta która w obecnych czasach(bo przypominam ze to czasy dyktują obowiązująca kulturę) wyciąga rękę do pocałowania sama wykazuje swoje staroświeckie podejście, które obecnie już nie jest uznawane za obowiązujące i dyktujące normy. Osobiście w wielu środowiskach widziałem czasami zachowani, w których mężczyzna wyciągniętą rękę do pocałowania brał i delikatnie odwracał i ściskał jakby była wyciągnięta normalnie do podania. Co do reszty masz rację. Ludzie często zapominają myślą że za wszystkie kulturalne zachowania jest odpowiedzialny mężczyzna i od niego wszystko zależy (chociaż fakt że jednak więcej jest po jego stronie), ale są pewne standardy w których kobieta równie mocno powinna przestrzegać pewnych zasad, dlatego uważam, że przydałby się kanał jak czas dam. Mam wrażenie, że wiele kobietom się wydaje, iż z samego faktu że są kobietami to już wszystko wiedzą jak należy się zachować, bo one to przecież damy i jak ktoś wykazuje nieodpowiednie zachowanie to może to być wyłącznie mężczyzna. Oczywiście często tak faktycznie jest, jednak przez to utarło się takie myślenie jako ogólna zasada, co jest absurdem.
Świetny materiał, a co do witania się w większym gronie odnoszę wrażenie, być może tylko ja, że podanie dłoni tylko mężczyznom a z kobietami przywitanie się słownie może być przez nie źle odebrane. Wydaje mi się, że niewiele kobiet wie, iż to one decydują o sposobie przywitania. I jeszcze pytanie, czy ta sama zasada dotyczy żegnania się?
Żadnej wyrozumiałości dla źle wychowanych kobiet. Po wpisach widać że one w odniesieniu do mężczyzn żadnej litości nie mają
Brak wsparcia w trudnych chwilach dla kobiety faceci często odsuwają się gdy kobieta ma ciężką sytuacje i nie próbują zrozumieć. Co oddala i bardzo boli. Bym dopisała jeszcze to do listy błędów.
Tak. Nerwowe usługiwali w postaci rajdu po kurtkę przed wyjściem z restauracji i oczywiście ubieranie partnerki jak małe dziecko
Jeden z niewielu kanałów, których kontent przydaje się w życiu
...chyba w lajfie...
Do jednej z gaf dodałabym podawanie ognia podczas palenia papierosów. Często zamiast podać zapalniczkę, chłopak odpala ją w ręce i trzeba sie nachylić żeby zapalić papierosa (szczególnie na wietrze). Byłoby to miłe, ale niestety w takich wypadkach bardzo łatwo podpalić komuś włosy (miałam takie sytuacje) :).
Nie spotkałem sie z czymś takim. Jeżeli ktoś pali to ma swoją zapalniczke albo po prostu dostaje ją do ręki od drugiej osoby jeśli zapomniał czy coś :> Sytuacja jaką opisujesz ma miejsce chyba tylko w filmach :D
Garść dobrze podanych informacji. Idzie SUB i łapka.
Z jednym się nie zgodzę. Bycie męskim szowinistą, trochę nieokrzesanym, z elementami Neandertalczyka intryguje kobiety. Duża dawka uprzejmości, połączona z unikaniem konfliktu trąca wizerunkiem nudnego lalusia. Typ uprzejmego twardziela nie znajdzie uznania feministki, ale je mówię o pięknych i mądrych kobietach (taki szowinistyczny żarcik). Dzisiaj kobiety muszą być niezależne bo znalazły się w takiej a nie innej sytuacji społecznej. Mówię tu o kobietach a nie o dziewczynkach. Kobieta z dziećmi, co dziś nie jest czymś wyjątkowym często postrzega życie jak walkę, więc oprócz czucia się wyjątkową, potrzebuje też wiedzieć że w przypadku problemów może liczyć na stanowczą, twardą, trącającą o agresję postawę mężczyzny.
a mnie interesuje ocena takiego zachowania:
mężczyzna zaprasza niedawno poznaną kobietę jako osobę towarzyszącą na wesele rodzinne.
Zaproszenie wysłane przez aplikację messenger o 4:30 nad ranem w poniedziałek, wesele w piątek.
Sytuacja autentyczna.
Jak powinna zareagować szanująca się kobieta?
Dać mu jeszcze przed weselem.
a powiedz mi jak to się robi jak w firmie pikacz na kartę mam z lewej strony, drzwi otwierają się na prawo do wewnątrz. Żeby je otworzyć najpierw trzeba piknąć. Czy mam biegać najpierw w lewo piknąć, a potem na prawo by otworzyć czy tylko piknąć i niech se dama otwiera, albo może niech dama pika a ja otwieram?
Super przedstawione.
Jestem kobietą ale ogromną gafą wydaje mi się, z czym niestety się spotkałam, powiedzenie kobiecie na pierwszym spotkaniu w miejscu publicznym, że wygląda gorzej na żywo, ku szokowi ludzi, którzy to usłyszeli. Ja również miałam sytuacje, że mężczyźnie poznani przez internet wyglądali zupełnie inaczej - niechlujni, spoceni i z nieświeżym oddechem ALE przełykałam ślinę i nie dałam po sobie poznać a po prostu później, bardzo delikatnie sugerowałam, że jednak to nie to.
P.S. Uprzedzam opinie "speców" internetowych - nie używam Photoshopów, po prostu każdy ma inny gust ;)
7:45
No nie, tutaj się zdecyduj, albo bronisz, albo unikasz
bardzo dobre rady, ja od dawna dziewczyny traktuje na równi, tak jak chłopaków nie całuje w ręke tak i ich, ich mniejsza sila fizyczna nie ma znaczenia bo i tak nie przypiedrolisz bo wszedzie policyjne kamery i konfidenci oraz biali rycerze co to w ogień wskoczą za najgorszą raszplą ( jest w końcu niedobór kobiet) a jak dziewczyna uparta to i sama pojdzie i juz jej uwierza... nawet jesli by to nie prawda byla
niestety w wielu czesciach polski ignorowanie kobiet przy przywitaniu jest zawsze spotykane przy mieszanych grupach. ZAWSZE. faceci się witają sami ze sobą, a kobiety olewają. nigdy nie spotkałam się z przypadkiem, żeby facet przywitał się również z kobietami, chyba, że z pojedynczymi, jak one mu powiedziały cześć. zawsze się wtedy czułam, jakbym żyła w jakimś muzułmańskim kraju, jakby kobiety nie były mile widziane, tylko zbędnym balastem
co do całowania dłoni - z moich obserwacji, faceci stosują to tak rzadko, że jak już któryś na ten gest się zdecyduje, ma na starcie u niej plusa
Ja to bardzo nie lubie takich rzeczy z obcymi ludzmi. Tylko jesli bylby to chlopak lub przyjaciel,inaczej w zadnym wypadku.. To zbyt intymne calowac reke komus obcemu.
Mój wuj zawsze całował moją dłoń, byłam tym gestem zaskoczona prosiłam by tego nie robił, odpowiedział mi teraz jesteś mężatką I szacunek Ci się należy, panienek nie całuję W rączkę.
Pierwsze wrażenie: biblioteczka w tle i książki takie 'niepoukładane', bo ani wielkością ani kolorami... to znaczy co? Do czytania? Plus przeogromny!
3:35 - ubrany jesteś na ciemno i napisy są ciemne, w niektórych przypadkach trzeba się domyślać co jest napisane.
Kanał ciekawy, od czasu do czasu tu zagoszczę :)
Z tymi napisami to wpadka przy montażu. Staram się już baczniej zwracać na to uwagę.
Świetna miniaturka!
+kolkav5 dzięki!
Może jakiś film o włosach? Jak stylizujesz swoje?
Powiedz mi jak schudnąć, żeby wyglądać tak pięknie jak Ty.
Fajny kanał który nie ma praktyki w życiu realnym. Teraz mało kiedy mam okazje poznać prawdziwą „damę”. Jeżeli ktoś się kreuje na kogoś z czasem wychodzi prawda.
Czy zapłata za np. kolację można poruszyć przed pójściem do restauracji.
Powiedzieć po zaproszeniu że ja płacę za kolację?
Czy to nie eleganckie ?
+wojtek greczka wystarczy powiedzieć "ja zapraszam". Choć nadal jest jakaś szansa na nieporozumienie. Kiedyś osobno o tym opowiem.
Czas Gentlemanów dziękuję za małą wskazówkę i czekam na nowe Pana filmy
Pozdrawiam Wojtek
Jak dla mnie "ja zapraszam" jest ewidentnym stwierdzeniem, że "ja płacę".
o dziwo nie dla każdego jest to takie oczywiste. moja koleżanka ma chłopaka, który mówi "ja zapraszam" i przy rachunku wymaga, żeby to ona zapłaciła.
Też tak rozumiem, ja zapraszam - ja płacę. Niestety wiele osób widzi to inaczej i stąd nieporozumienia.
To dziwne bo przecież jak zapraszasz kogos do domu na kolację to nie każesz tej osobie kupować składników, gotować lub przynosić gotowe jedzenie, ale zapraszasz, wiec sam/sama to przygotowujesz. Jedynie co osoba zapraszana może w miłym geście przynieść wino do kolacji lub kwiaty.