W chwili zdarzenia mój wujek, pracownik naukowy Akademii Rolniczej przejeżdżał przez wiadukt na linii w Mirkowie. Natychmiast pojechał samochodem na pogotowie, gdzie jedynie wydukał zderzenie pociągów i zemdlał.
2:51 jeden z najstraszniejszych, najsmutniejszych faktów w całej serii CDK... Nieważne ile razy oglądam, zawsze ta wiadomość o tej przejażdżce w prezencie na urodziny dla syna budzi niepokój i smutek.
W głowie się nie mieści - cały system bezpieczeństwa opierał się na czynniku ludzkim! Maszynista z pomocnikiem pomylili sygnały i wyruszyli na szlak i nic nie mogło temu zapobiec. Dyżurna mogła sobie zatrąbić w trąbkę i pomachać chorągiewką. Inny dyżurny nie mógł zatrzymać pospiesznego, bo ten już przejechał... Lata 20 na kolei trwały bardzo długo!
Na linii kolejowej nr131 w 1968 roku Pociąg towarowy z węglem wyjechał z Miasteczka Śl w kierunku stacji Kalety (km 48,???), jak się okazało nie działały hamulce, pociąg przejechał posterunek odstępowy Zwierzyniec który wskazywał sygnał S1 osiągając prędkość około 80 km/h, nastawniczy powiadomił DR w Kaletach o zaistniałej sytuacji. W kaletach zatrzymał się pociąg towarowy po semaforem wyjazdowym w kierunku Herby Nowe, jak się później okazało pociąg z Miasteczka Śl uderzył w tył pociągu towarowego, za peronami stacji Kalety. To co pamiętam maszynista, pomocnik i kierownik pociągu wyskoczyli z elektrowozu ET 21 na peronie i tyko połamali nogi. Osobiście widziałem najechanie pociągu towarowego na drugi, gdyż siedząc przy oknie w kuchni patrzyłem na przejeżdżające pociągi. Wykoleiły się o ile dobrze pamiętam 23 wagony , które wjechały jeden na drugi tworząc górę węgla. A pudło elektrowozu przeleciało do piaskowni , gdzie wydobywano piasek. Do dzisiaj mam widok tej katastrofy.
Mój tato w tamtych czasach był strażakiem, opowiadał że to była najtragiczniejsza akcją w jakiej brał udział.Maszynista z synkiem jest pochowany na cmentarzu osobowickim we Wrocławiu,ich grób jest na rząd dalej za grobem mojej babci która zmarła również w 77 roku.
Kiedyś sygnał manewrowy Ms2 na semaforach wyświetlany był z sygnałem S1. A Sz wygląda podobnie, tyle,że białe światło miga. Stąd możliwość łatwego pomylenia sygnałów.
Moja babcia leży na cmentarzu w Długołęce obok ofiar tej katastrofy. Ojciec i dwie córki we wspólnym grobie jeśli dobrze pamiętam. Za dzieciaka jak jeździłem na grób prosiłem mamę o świeczkę dla nich.
Pod materiałem na poprzednim kanale pisał ktoś, ze jego ojciec był wtedy w wojsku i pomagał sprzątać po tragedii. Pisał, że ojciec twierdzi, ze było dużo ofiar śmiertelnych, o wiele więcej niż oficjalnie ale służby to tuszowały
Niestety - problem jest w tym, że nie można brać pod uwagę tego, co zwykli szarzy ludzie nie mogą być podstawą, na której ocenia się rozmiary katastrofy. To już zostało wyjaśnione w CDK: Czasy Wojny, gdzie i Barwałd i Drzewce zostały "podkoloryzowane" przez zwykłych szarych ludzi.
Ale patrząc na obecną sytuację pod tymi żądami trzeba być czujnym. Starczy wspomnieć sytuację z marca tego roku gdzie pociągi zostały zatrzymane w szczerych polach a na stacjach zapanował chaos jak na wojnie. do dziś nie wiemy co się wtedy stało a bajzel panujący na pkp tylko się pogłębia. Niech nas los ma w swej opiece bo na państwo ...
Co się dziwić ze tak jest na koleji jak siedzą w zarządzie betony i nic donich nie dociera a teraz jest jeszcze gorzej od kiedy podzielili na spółki spychologia jest teraz nagminna ...kiedyś było całość jednej firmy jak pkp teraz każda spółka jest zarządzania na swój sposób i robi się ciekawie ...
Jedno ciągle jest poza moją wyobraźnią: dlaczego takie podstawowe systemy bezpieczeństwa jak radiostop, a nawet zwykła łączność z maszynistami zostały wprowadzone dopiero po wielu ofiarach śmiertelnych i sprzęcie zniszczonym na niewyobrażalną kasę? Przecież to jest _podstawa_, która nie powinna być ulepszeniem, tylko standardem!
System radiostop nie jest standardem, jest ewenementem na skalę światową. Pomimo wielu prób nie udało mi się znaleźć śladów istnienia podobnych systemów na innych kolejach. Znalazłem za to ślady wielu katastrof, których można było uniknąć dzięki podobnemu systemowi. Łączność radiowa też nie wszędzie była i jest, nawet w XXI wieku. Jako niektóre z przyczyn opieszałego wdrażania systemów bezpieczeństwa mogę wskazać koszty tychże oraz sposób myślenia większości ludzi, skoro do tej pory się jakoś udawało, to nie ma potrzeby tego zmieniać, katastrofy są tak rzadkie, że niewiele wpływają na statystykę.
@@Dinonorge Dziękuję za odpowiedź, chociaż nie mogę tego zrozumieć. Czy koszty ludzkie i sprzętowe już dawno nie przekroczyły kosztów instalacji tych systemów? Dlaczego taki beton siedzi akurat na kolei? Zresztą co tam radiostop. Wtedy nie było nawet łączności np. między dyżurnymi a maszynistami, co na końcówkę lat 70 jest kompromitacją. To jest urządzenie, które zdolny jest skonstruować nawet abiturient "elektronika".
To samo w przypadku samolotów. Musiało dojść do tragedii w NYC, aby wprowadzono system kontroli bezpieczeństwa na terminalach. Wcześniej mogłeś wnieść litrową butelkę z substancją wybuchową, nóż, czy broń palną. Mądry Polak po szkodzie? Choć w tym przypadku chyba człowiek.
nam kolejaza z Wroclawia locomotiv zabraniano wdedy udzielac jakiej kolwiek info ,to niebyl zwykly wypadek to byl zaplanowany cutastrofa , do dizs niewiemy kto zatym stoi !!!!!
Nie używaj tego dziennikarskiego dziwoląga "prędkość sumaryczna" - bo OKŁAMUJESZ widza. Energia kinetyczna wymieniana podczas zderzenia nie zależy od prędkości, ale od KWADRATU prędkości. Dwa zderzające się pojazdy 50 km/h i 50 km/h wymieniają POŁOWĘ tej energii, którą wymienia pojazd uderzający w stojące drzewo z prędkością 100 km/h.
Z fizyki zawsze byłem słaby, więc zapytam. Dobrze rozumiem że jeśli auto jadące 100km/h uderza w nieruchomą przeszkodę to będzie bardziej zniszczone niż podczas zderzenia z innym pojazdem, gdyby samo się poruszało 50km/h, a to z przeciwka także 50?
@@misobardzomaym4408 Późno odpowiem, ale tak. Ponieważ. Auto, które jedzie 100km/h ma CZTERY razy wyższą energię kinetyczną niż auto jadące dwa razy wolniej. Jak masz dwa samochody zderzające się czołowo, to sumujesz te energie, ale ta suma nadal jest dwa razy niższa niż energia samochodu jadącego dwa razy szybciej.
Rzecz w tym, że w fizyce istnieje pojęcie względności ruchu, a co za tym idzie prędkość obiektu zależy od przyjętego układu odniesienia. Jeżeli jadące naprzeciw siebie pojazdy A i B mają prędkości (stałe) vA i vB względem ziemi, to prędkość pojazdu B względem A jest taka sama, jak prędkość pojazdu A względem B i wynosi vA - (-vB) = vB - (-vA) = vA + vB. I tę sumę vA + vB można rozumieć jako prędkość zbliżania się jednego pojazdu do drugiego. Więc dla tych dwóch zderzających się pojazdów o prędkościach 50 km/h i 50 km/h (względem ziemi) dostajemy, że WZGLĘDEM JEDNEGO Z POJAZDÓW ten drugi ma prędkość 100 km/h. Oczywiście we wszystkich układach (ziemia, pojazd A i pojazd B) zasady zachowania pędu i energii nadal pozostają spełnione.
Mimo że już dużo czasu minęło od tej katastrofy bądź co bądź był to rok 1977 a kolej inaczej funkcjonowała niż obecnie to w sumie do dzisiejszego dnia nie wiadomo kto był za nastawnikiem czy mechanik czy jego pomocnik bo jak ten dokument przedstawia obaj ponieśli śmierć i nikt na to nie zwrócił uwagę i jeszcze jedno nic nie wiadomo w tych reportażach z skąd przyjechał ten lok ST43 i po, którym torze się poruszał jeśli po pierwszym torze to mi się zdaje że dyżurny ruchu powinien odprawić tego loka ST43 z tej Długołęki do Wrocławia dalej po torze pierwszym bo w tym kierunku jest jeszcze kilka też stacji a wskazywało dosyć spory odstęp czasowy pomiędzy lokiem a osobowym do Wrocławia w tym dniu mimo że pociągi osobowe mają pierwszeństwo być może i by nie doszło do tej tragedii coś jednak jest na rzeczy bo do dziś nie wiadomo czy nastawnia dała złe światło na semaforze i kto tak naprawdę był za nastawnikiem bo mogło być tak iż mechanik może dżemał albo spał godziny pracy zrobiły swoje i pomocnikowi powierzył dalszą pracę na tym loku st43 ale tylko w granicach stacji i przy manewrach jest takie coś jak autoryzacja na koleji być może tu właśnie obsługę rutyna zgubiła i wyjechali na szak ja bym na to postawił nie wiem może się mylę cuż smutek żal tylko pozostał dla rodzin i osób co przeszli i przeżyli tą katastrofę no i kolejarze bo byli na służbie i już z niej niestety nie wrócili to też dla ich rodzin dramat i cierpienie ogóle wielki ból
"nic nie wiadomo w tych reportażach z skąd przyjechał ten lok ST43" - z Długołęki można wyjechać albo na Wrocław albo na Oleśnicę, jechali z Oleśnicy. Sensu stricto info nie ma, trzeba czekać na to co odkopie Jonasz Przybyszewski "po, którym torze się poruszał" - wszystko jest w filmie, hipotezy pytające czemu ruszyli, czy mogli zasnąć, czy mogła być trzecia osoba
Gdyby ST43 przeszedł prosto do tr4, to by się nie wydarzyło. A jak już był na tr2 to lepiej było wziąć ekspres "do zakrętu" i jeszcze by zwolnił, ale by nie wleciał w tego ST43...
3:00 Co daje podawanie prędości "sumarycznej"? Z punktu widzenia fizyki, nie ma to większego znaczenia. Zgodnie z zasadą zachowania pędu, liczy się prędkość i masa zderzających się obiektów.
No właśnie liczy się suma prędkości. Inaczej mówiąc, liczy się prędkość uderzenia pociągu A w pociąg B, czyli prędkość pociągu A względem pociągu B. A taką prędkość wyznacza się (przy zderzeniu przód w przód) dodając prędkości (czyli odejmując wektory o przeciwnych zwrotach).
@@Damjes Kolego pleciesz jak potłuczony a prędkości się nie sumują. Możesz powiedzieć z jaka prędkością pojazdy się do siebie zbliżają żeby pokazać np ile było czasu na reakcję. Przy zderzeniu liczy się energia kinetyczna tylko i wyłącznie a ta wielkość jak kolega wyżej napisał bierze się z masy i prędkości dla danego obiektu. Zderzenie czy pociągów jadących czy w sytuacji w której porusza się tylko jeden jest równie dramatyczne.
@@EasyRider941 Czyli nie ma różnicy między tym, jak jeden pociąg stoi a drugi porusza się z prędkością 50km/h a tym, jak obydwa poruszają się 50km/h i zderzają się czołowo? A jak pociąg jadący 50km/h godzinę zderzy się z pociągiem jadącym w tym samym kierunku z prędkością 49km/h to też nie będzie różnicy?
1:54 - Bardziej to powiem historycznie, ponieważ to bardziej SOWIECKIE no ale ZSRR i Rosja to prawie to samo, tyle, że w latach 1922-1991 tam panował komunizm.
do miesiąca-dwóch. przy tempie 3 reuploadów na tydzień i 55 filmach do wrzucenia (stan na 7 listopada) zajmie to wszystko jeszcze 12 tygodni plus minus od dziś licząc
Strzeliłeś poważnego babola, przy zderzeniu czołowym dwóch ruchomych obiektów prędkości się nie sumują, nie sensu więc podawac sumy, w sensie fizycznym nic ona nje znaczy. Ale jak to dramatycznie wygląda :-) Fizyka, panie, fizyka.
W chwili zdarzenia mój wujek, pracownik naukowy Akademii Rolniczej przejeżdżał przez wiadukt na linii w Mirkowie. Natychmiast pojechał samochodem na pogotowie, gdzie jedynie wydukał zderzenie pociągów i zemdlał.
2:51 jeden z najstraszniejszych, najsmutniejszych faktów w całej serii CDK... Nieważne ile razy oglądam, zawsze ta wiadomość o tej przejażdżce w prezencie na urodziny dla syna budzi niepokój i smutek.
Moja babcia mieszka w Mirkowie 100 m od miejsca wypadku. Pamięta o nim ale nie zna szczegółów wiec będę mógł jej opowiedzieć. Swietny film.
W głowie się nie mieści - cały system bezpieczeństwa opierał się na czynniku ludzkim! Maszynista z pomocnikiem pomylili sygnały i wyruszyli na szlak i nic nie mogło temu zapobiec. Dyżurna mogła sobie zatrąbić w trąbkę i pomachać chorągiewką. Inny dyżurny nie mógł zatrzymać pospiesznego, bo ten już przejechał... Lata 20 na kolei trwały bardzo długo!
Na linii kolejowej nr131 w 1968 roku Pociąg towarowy z węglem wyjechał z Miasteczka Śl w kierunku stacji Kalety (km 48,???), jak się okazało nie działały hamulce, pociąg przejechał posterunek odstępowy Zwierzyniec który wskazywał sygnał S1 osiągając prędkość około 80 km/h, nastawniczy powiadomił DR w Kaletach o zaistniałej sytuacji. W kaletach zatrzymał się pociąg towarowy po semaforem wyjazdowym w kierunku Herby Nowe, jak się później okazało pociąg z Miasteczka Śl uderzył w tył pociągu towarowego, za peronami stacji Kalety. To co pamiętam maszynista, pomocnik i kierownik pociągu wyskoczyli z elektrowozu ET 21 na peronie i tyko połamali nogi. Osobiście widziałem najechanie pociągu towarowego na drugi, gdyż siedząc przy oknie w kuchni patrzyłem na przejeżdżające pociągi. Wykoleiły się o ile dobrze pamiętam 23 wagony , które wjechały jeden na drugi tworząc górę węgla. A pudło elektrowozu przeleciało do piaskowni , gdzie wydobywano piasek. Do dzisiaj mam widok tej katastrofy.
Ten elektryczny jechał jako maszynista i syn to oni byli wujkami mojego sąsiada
Mój tato w tamtych czasach był strażakiem, opowiadał że to była najtragiczniejsza akcją w jakiej brał udział.Maszynista z synkiem jest pochowany na cmentarzu osobowickim we Wrocławiu,ich grób jest na rząd dalej za grobem mojej babci która zmarła również w 77 roku.
Kiedyś sygnał manewrowy Ms2 na semaforach wyświetlany był z sygnałem S1. A Sz wygląda podobnie, tyle,że białe światło miga. Stąd możliwość łatwego pomylenia sygnałów.
6:52 W ramach wyjaśnienia sygnał manewrowy to stałe białe światło, a sygnał zastępczy to mrugające światło białe.
Uwielbiam wszystkie twoje filmy . Najlepsze jest to że pojawiają się zazwyczaj na dzień przed moją podróżą PKP 😀😂
Moja babcia leży na cmentarzu w Długołęce obok ofiar tej katastrofy. Ojciec i dwie córki we wspólnym grobie jeśli dobrze pamiętam. Za dzieciaka jak jeździłem na grób prosiłem mamę o świeczkę dla nich.
Mama i dwie córki
Pod materiałem na poprzednim kanale pisał ktoś, ze jego ojciec był wtedy w wojsku i pomagał sprzątać po tragedii. Pisał, że ojciec twierdzi, ze było dużo ofiar śmiertelnych, o wiele więcej niż oficjalnie ale służby to tuszowały
Niestety - problem jest w tym, że nie można brać pod uwagę tego, co zwykli szarzy ludzie nie mogą być podstawą, na której ocenia się rozmiary katastrofy. To już zostało wyjaśnione w CDK: Czasy Wojny, gdzie i Barwałd i Drzewce zostały "podkoloryzowane" przez zwykłych szarych ludzi.
No to niezły prezent na urodziny
Nazwisko maszynisty EU07 i jego syna to Stellmach (przez dwa L).
boże kocham gdy słucham sobie podcastu o kolei i nagle 3:03, 9:20 dostaje olśnienia słysząc muzykę z swojej ulubionej serii gier
Raz Stalker, zawsze stalker ;)
9:13 obyśmy się nie doczekali
Ale patrząc na obecną sytuację pod tymi żądami trzeba być czujnym. Starczy wspomnieć sytuację z marca tego roku gdzie pociągi zostały zatrzymane w szczerych polach a na stacjach zapanował chaos jak na wojnie. do dziś nie wiemy co się wtedy stało a bajzel panujący na pkp tylko się pogłębia. Niech nas los ma w swej opiece bo na państwo ...
Co się dziwić ze tak jest na koleji jak siedzą w zarządzie betony i nic donich nie dociera a teraz jest jeszcze gorzej od kiedy podzielili na spółki spychologia jest teraz nagminna ...kiedyś było całość jednej firmy jak pkp teraz każda spółka jest zarządzania na swój sposób i robi się ciekawie ...
Jedno ciągle jest poza moją wyobraźnią: dlaczego takie podstawowe systemy bezpieczeństwa jak radiostop, a nawet zwykła łączność z maszynistami zostały wprowadzone dopiero po wielu ofiarach śmiertelnych i sprzęcie zniszczonym na niewyobrażalną kasę? Przecież to jest _podstawa_, która nie powinna być ulepszeniem, tylko standardem!
System radiostop nie jest standardem, jest ewenementem na skalę światową. Pomimo wielu prób nie udało mi się znaleźć śladów istnienia podobnych systemów na innych kolejach. Znalazłem za to ślady wielu katastrof, których można było uniknąć dzięki podobnemu systemowi. Łączność radiowa też nie wszędzie była i jest, nawet w XXI wieku.
Jako niektóre z przyczyn opieszałego wdrażania systemów bezpieczeństwa mogę wskazać koszty tychże oraz sposób myślenia większości ludzi, skoro do tej pory się jakoś udawało, to nie ma potrzeby tego zmieniać, katastrofy są tak rzadkie, że niewiele wpływają na statystykę.
@@Dinonorge Dziękuję za odpowiedź, chociaż nie mogę tego zrozumieć. Czy koszty ludzkie i sprzętowe już dawno nie przekroczyły kosztów instalacji tych systemów? Dlaczego taki beton siedzi akurat na kolei? Zresztą co tam radiostop. Wtedy nie było nawet łączności np. między dyżurnymi a maszynistami, co na końcówkę lat 70 jest kompromitacją. To jest urządzenie, które zdolny jest skonstruować nawet abiturient "elektronika".
To samo w przypadku samolotów. Musiało dojść do tragedii w NYC, aby wprowadzono system kontroli bezpieczeństwa na terminalach. Wcześniej mogłeś wnieść litrową butelkę z substancją wybuchową, nóż, czy broń palną. Mądry Polak po szkodzie? Choć w tym przypadku chyba człowiek.
Było było i to w h** ale w magazynach... Pozdrwaiam ;)
nam kolejaza z Wroclawia locomotiv zabraniano wdedy udzielac jakiej kolwiek info ,to niebyl zwykly wypadek to byl zaplanowany cutastrofa , do dizs niewiemy kto zatym stoi !!!!!
Nie używaj tego dziennikarskiego dziwoląga "prędkość sumaryczna" - bo OKŁAMUJESZ widza. Energia kinetyczna wymieniana podczas zderzenia nie zależy od prędkości, ale od KWADRATU prędkości. Dwa zderzające się pojazdy 50 km/h i 50 km/h wymieniają POŁOWĘ tej energii, którą wymienia pojazd uderzający w stojące drzewo z prędkością 100 km/h.
Z fizyki zawsze byłem słaby, więc zapytam.
Dobrze rozumiem że jeśli auto jadące 100km/h uderza w nieruchomą przeszkodę to będzie bardziej zniszczone niż podczas zderzenia z innym pojazdem, gdyby samo się poruszało 50km/h, a to z przeciwka także 50?
@@misobardzomaym4408 Późno odpowiem, ale tak. Ponieważ. Auto, które jedzie 100km/h ma CZTERY razy wyższą energię kinetyczną niż auto jadące dwa razy wolniej. Jak masz dwa samochody zderzające się czołowo, to sumujesz te energie, ale ta suma nadal jest dwa razy niższa niż energia samochodu jadącego dwa razy szybciej.
@@Adam-ne7qc Też upraszczasz temat. Do energii dodaj coś takiego jak PĘD oraz zderzenia sprężyste i niesprężyste...
Rzecz w tym, że w fizyce istnieje pojęcie względności ruchu, a co za tym idzie prędkość obiektu zależy od przyjętego układu odniesienia. Jeżeli jadące naprzeciw siebie pojazdy A i B mają prędkości (stałe) vA i vB względem ziemi, to prędkość pojazdu B względem A jest taka sama, jak prędkość pojazdu A względem B i wynosi vA - (-vB) = vB - (-vA) = vA + vB. I tę sumę vA + vB można rozumieć jako prędkość zbliżania się jednego pojazdu do drugiego. Więc dla tych dwóch zderzających się pojazdów o prędkościach 50 km/h i 50 km/h (względem ziemi) dostajemy, że WZGLĘDEM JEDNEGO Z POJAZDÓW ten drugi ma prędkość 100 km/h. Oczywiście we wszystkich układach (ziemia, pojazd A i pojazd B) zasady zachowania pędu i energii nadal pozostają spełnione.
Mimo że już dużo czasu minęło od tej katastrofy bądź co bądź był to rok 1977 a kolej inaczej funkcjonowała niż obecnie to w sumie do dzisiejszego dnia nie wiadomo kto był za nastawnikiem czy mechanik czy jego pomocnik bo jak ten dokument przedstawia obaj ponieśli śmierć i nikt na to nie zwrócił uwagę i jeszcze jedno nic nie wiadomo w tych reportażach z skąd przyjechał ten lok ST43 i po, którym torze się poruszał jeśli po pierwszym torze to mi się zdaje że dyżurny ruchu powinien odprawić tego loka ST43 z tej Długołęki do Wrocławia dalej po torze pierwszym bo w tym kierunku jest jeszcze kilka też stacji a wskazywało dosyć spory odstęp czasowy pomiędzy lokiem a osobowym do Wrocławia w tym dniu mimo że pociągi osobowe mają pierwszeństwo być może i by nie doszło do tej tragedii coś jednak jest na rzeczy bo do dziś nie wiadomo czy nastawnia dała złe światło na semaforze i kto tak naprawdę był za nastawnikiem bo mogło być tak iż mechanik może dżemał albo spał godziny pracy zrobiły swoje i pomocnikowi powierzył dalszą pracę na tym loku st43 ale tylko w granicach stacji i przy manewrach jest takie coś jak autoryzacja na koleji być może tu właśnie obsługę rutyna zgubiła i wyjechali na szak ja bym na to postawił nie wiem może się mylę cuż smutek żal tylko pozostał dla rodzin i osób co przeszli i przeżyli tą katastrofę no i kolejarze bo byli na służbie i już z niej niestety nie wrócili to też dla ich rodzin dramat i cierpienie ogóle wielki ból
"nic nie wiadomo w tych reportażach z skąd przyjechał ten lok ST43" - z Długołęki można wyjechać albo na Wrocław albo na Oleśnicę, jechali z Oleśnicy. Sensu stricto info nie ma, trzeba czekać na to co odkopie Jonasz Przybyszewski
"po, którym torze się poruszał" - wszystko jest w filmie, hipotezy pytające czemu ruszyli, czy mogli zasnąć, czy mogła być trzecia osoba
smutna historia
Gdyby ST43 przeszedł prosto do tr4, to by się nie wydarzyło. A jak już był na tr2 to lepiej było wziąć ekspres "do zakrętu" i jeszcze by zwolnił, ale by nie wleciał w tego ST43...
3:00 Co daje podawanie prędości "sumarycznej"? Z punktu widzenia fizyki, nie ma to większego znaczenia. Zgodnie z zasadą zachowania pędu, liczy się prędkość i masa zderzających się obiektów.
No właśnie liczy się suma prędkości. Inaczej mówiąc, liczy się prędkość uderzenia pociągu A w pociąg B, czyli prędkość pociągu A względem pociągu B. A taką prędkość wyznacza się (przy zderzeniu przód w przód) dodając prędkości (czyli odejmując wektory o przeciwnych zwrotach).
@@Damjes Kolego pleciesz jak potłuczony a prędkości się nie sumują. Możesz powiedzieć z jaka prędkością pojazdy się do siebie zbliżają żeby pokazać np ile było czasu na reakcję. Przy zderzeniu liczy się energia kinetyczna tylko i wyłącznie a ta wielkość jak kolega wyżej napisał bierze się z masy i prędkości dla danego obiektu. Zderzenie czy pociągów jadących czy w sytuacji w której porusza się tylko jeden jest równie dramatyczne.
@@EasyRider941 Czyli nie ma różnicy między tym, jak jeden pociąg stoi a drugi porusza się z prędkością 50km/h a tym, jak obydwa poruszają się 50km/h i zderzają się czołowo? A jak pociąg jadący 50km/h godzinę zderzy się z pociągiem jadącym w tym samym kierunku z prędkością 49km/h to też nie będzie różnicy?
@@ScarfmonsterWR Różnica jest, ale tu chodzi o energię zderzenia, a w niej masa ma duże znaczenie.
@@vongafa No i zależy od pędu, czyli masa razy prędkość. Obie wielkości mają TO SAMO ZNACZENIE I TĘ SAMĄ WAGĘ.
Zamiast komentarza 👍👍👍
1:54 - Bardziej to powiem historycznie, ponieważ to bardziej SOWIECKIE no ale ZSRR i Rosja to prawie to samo, tyle, że w latach 1922-1991 tam panował komunizm.
Maszynista osobówki zabrał syna w dniu jego urodzin na przejazd lokomotywą .i już ostatnią jego podróż
Mam małego synka i ta informacja o śmierci dziecka i ojca okropnie mnie przytłoczyła. Tragedia ;(
Dlaczego muzyka z stalkera WHY
Czemu nie?
A podczas remontu Lublin Warszawa jak uciekł z kamieniem i go rozbili w Motyczu?
Moim zdaniem , byla 3 osoba. Z predkosci 23 km/h mozna spokojnie sie ewakulowac.
Pomyliłeś się. ST43 jechała z prędkością 80 km/h a wtedy wyskok z lokomotywy byłby niemożliwy
23 na godzinę to jechał pod Toruniem towar w momencie zderzenia
Czemu porównujesz szyny do przestrzeni?
Ciekawi mnie czemu w takiej sytuacji nie zdjęli napięcia z sieci.
Co to za symulator co zawsze używasz gdy opisujesz składy?
trainz
@@Kuracyjastartodnowajuż myślałem że napiszesz "napisy końcowe" heh
Nie prościej by im było skierować Rumuna z Ostrowa na Leszno, dalej na Głogów, Zielona Górę na Węgliniec? Uniknęli by katastrofy...
kiedy Susz i Żurawica?
do miesiąca-dwóch. przy tempie 3 reuploadów na tydzień i 55 filmach do wrzucenia (stan na 7 listopada) zajmie to wszystko jeszcze 12 tygodni plus minus od dziś licząc
Strzeliłeś poważnego babola, przy zderzeniu czołowym dwóch ruchomych obiektów prędkości się nie sumują, nie sensu więc podawac sumy, w sensie fizycznym nic ona nje znaczy. Ale jak to dramatycznie wygląda :-) Fizyka, panie, fizyka.
Ten kanał najwyższy czas zbanować.Co chwilę te same filmy nie nabijesz tak wyświetleń €€€
kolejny który nie zauważył że robię reuploady bo stary kanał spadł, gratuluję
jak czegoś nie wiesz - milcz..
@@Kuracyjastartodnowa dlaczego spadł? Włamanie?
@@imnotaplayer957spadł z rowerka 😅