Rozumienie i terapia depresji w nurcie poznawczo-behawioralnym - dr Izabela Pawłowska

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 141

  • @elzbietakubow4134
    @elzbietakubow4134 5 ปีที่แล้ว +17

    Pani doktor, właśnie włączyłam trzeci raz i słucham z zapartym tchem!

  • @monikadlugon83
    @monikadlugon83 5 ปีที่แล้ว +6

    Rewelacyjny wykład! Rzeczowy i ciekawy.

  • @oloham5973
    @oloham5973 5 ปีที่แล้ว +5

    Profeska, dzięki!

  • @aston6807
    @aston6807 5 ปีที่แล้ว +78

    Super wykład.
    Edit: Jednak coś dopiszę:
    Kobieta mówi i mówi tak z 1,5 godziny i nie czuję się zanudzony, pamiętam tak z 70% wykładu. Szanuję.

  • @alicjastanisz9471
    @alicjastanisz9471 2 หลายเดือนก่อน

    Są leki antydepresyjne, które można przyjmować zarówno w ciąży jak i podczas karmienia piersią.

  • @mirela_psycholog
    @mirela_psycholog ปีที่แล้ว

    Dr Pawłowska jest najlepsza

  • @jerubaal3333
    @jerubaal3333 ปีที่แล้ว

    PO wysłuchaniu zastanawiam sie czy są jacy ludzie zdrowi?
    To tak jak przy lekarzach nie ma ludzi zdrowych...

  • @monikazasada9673
    @monikazasada9673 4 ปีที่แล้ว +5

    Mieszkać na stałe za granicą.

  • @pertelote4526
    @pertelote4526 5 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawy wywiad, dziękuję. Pozwolę sobie tylko na słowa krytyki co do niespójnego stylu wypowiedzi - Pani Pawłowska używa w wykładzie wyspecjalizowanego języka naukowego, co jakiś czas niespodziewanie wtrącając kolokwialne "złapał doła" itp., co dosyć razi wrażliwsze językowo uszy. Pozostaję z szacunkiem.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +2

      Dziękujemy podzielenie się z nami swoimi uwagami. Każdy z nas jest innym słuchaczem, a nam zależy na tym aby wykładowcy mówili w taki sposób, w jaki jest im najłatwiej przekazać wiedzę - która w tym wszystkim jest najważniejsza :)

  • @j7127-o4r
    @j7127-o4r 2 ปีที่แล้ว

    Witam ! Co do triady depresyjnej Becka: niestety według mnie otaczający nas świat (wg.Becka drugi obszar negatywnych myśli ) jest przepełniony w większości ludżmi podłymi ,chciwymi i egocentrycznymi . I dlatego nie powinien to być jeden z wyznaczników rozpoznawania depresji u danej jednostki ,ponieważ takie są fakty i taka jest otaczająca nas rzeczywistość.. .(Nie odpowiadam na hejt

  • @agnieszkakurtyka9994
    @agnieszkakurtyka9994 3 ปีที่แล้ว

    Wykład ciekawy, ale to kategoryczne stwierdzenie, że kobiety karmiące nie mogą brać żadnych leków na wyrost i niepotrzebnie! Może opóźnić sięganie po pomoc... SĄ leki, które także przy karmieniu są możliwe

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Każdy z przypadków to bardzo indywidualna kwestia, najlepiej więc indywidualnie konsultować się ze specjalistami. Zgodzisz się z nami? 😉

  • @filamilka
    @filamilka 5 ปีที่แล้ว +2

    W depresji poporodowej jeśli jest taka potrzeba podaje się leki psychotropowe. Nie ma potrzeby odstawiania dziecka od piersi!!!! Można karmiac być na lekach Proszę o weryfikację tej informacji!!!

  • @7Madridistaaa7
    @7Madridistaaa7 4 ปีที่แล้ว +20

    Pani dr Izabela Pawłowska ma niesamowity dar przekazywania wiedzy. Bardzo przyjemnie się słuchało.

  • @wycena-nieruchomosci-lodz
    @wycena-nieruchomosci-lodz 3 ปีที่แล้ว +10

    20:30 jeszcze odnośnie depresji u mężczyzn (bo nie często skupiamy się jak to mężczyźni mają źle, a skala samobójstw wśród płci zatrważa) to warto powiedzieć o tym, że reguły społeczne pozwalają kobietom oczekiwać na tego swojego rycerza, który wyrwie je z beznadziei w której żyją, co często się zdarza jeśli kobieta jest zwyczajnie ładna lub dobra u mężczyzn jest trochę inaczej, właścicielka firmy nie interesuje się ochroniarzem z Biedronki, bo społecznie akceptowalna jest zupełnie inna postawa. Nawet kobiety z mojego rocznika zazwyczaj, jeśli wybierały obcokrajowca to zazwyczaj był to Brytyjczyk, Włoch, Francuz etc., nigdy Ukrainiec, Rumun, Hindus. Zmierzam do tego, że kobiety mogą liczyć na siebie i na "faceta" a mężczyźni zazwyczaj na siebie. W świecie w którym tak łatwo wypaść z obiegu zawodowego, ma to drastyczne skutki dla samców naszego gatunku. Warto się skupić na badaniach nad depresją mężczyzn - podane wyniki 16 na 100 tys to nic w kontekście tego ilu zabija się mężczyzn a ile kobiet. Dziwi mnie, że psychologowie nie biją na alarm.

    • @kalinquest
      @kalinquest 2 หลายเดือนก่อน

      A Polacy biorą kobiety z biedniejszych krajów? - czy kobiety z biedniejszych krajów wychodzą z Polakow ? 🤦🏻‍♀️. Koniety też są próbuja być wsparciem dla mężczyzn, ale oni zazwyczaj udają że nic się nie dzieje. chcą uchodzić za twardych. Za bardzo uogólniasz negatywnie kobiety. Nie każda kobieta czeka na "rycerza" i w ogóle nie na tym polega zdrowy związek - partnerstwo, ja pomagam tobie lub ty mi lub razem szukamy pomocy i specjalisty . Wiem że komentarz twoj sprzed 3 lat, mam nadzieję, że zmieniłeś poglądy.

    • @wycena-nieruchomosci-lodz
      @wycena-nieruchomosci-lodz 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@kalinquestbył też bardzo fajny test na szczurach. Wkładała szczura do wiaderka z wodą. Szczur pływał tak około 2 minuty i tonął. Jeżeli w trakcie pływania szczurowi pokazałaś drabinkę która pozwoliłaby mu się uratować i za chwilę ją schowałaś to taki szczur potrafił pływać nawet 6 minut dlatego że miał nadzieję. Skoro 80% udanych samobójstw to mężczyźni, to należy stwierdzić że są to mężczyźni którym odebrano nadzieję (takie uogólnienie - nadzieja umiera ostatnia). Retoryka że mężczyźni są słabi, w sytuacji w której nie mogą liczyć na to że jakaś samica o wyższym statusie społecznym zauważy ich i w ogóle się nimi zainteresuje, jest pewnym nadużyciem dlatego że analogiczna sytuacja w świecie kobiet zdarza się bardzo często. Zatem mamy tutaj duży wpływ nadziei. Niestety kobiety patrzą na równi statusu społecznego i wyżej, mężczyźni na równi statusu społecznego i niżej. Zatem część mężczyzn raczej nie ma w ogóle szans na założenie rodziny i tracą nadzieję na jakiekolwiek życie skoro mają jedynie płacić tylko i wyłącznie podatki i ciężko pracować.

  • @martiiiiino
    @martiiiiino 5 ปีที่แล้ว +18

    Fantastyczny wykład. Mimo trudnego tematu bardzo merytoryczny i miły w odbiorze, dziękuję 🙏🏻

  • @mch-wska5722
    @mch-wska5722 3 ปีที่แล้ว +13

    Super wykład , aż zapragnęłam wrócić na studia 😍, mam nadzieje, ze wyszperam więcej Pani wykładów ❤️❤️❤️

  • @kotek5722
    @kotek5722 4 หลายเดือนก่อน +1

    Słyszałem o przypadku kiedy facet był zwolniony z pracy i krytykowany przez żonę. Okazało się że nie słusznie bo jak sprzątał to dyrektor zaśmiecił żeby pokazać że on nie umie sprzątać.Takich jest dużo przypadków. Przez to ludzie chorują na depresję i nie będzie miał kto pracować. Później szef narzeka że nie ma dobrych pracowników.

  • @edytakrowicka1224
    @edytakrowicka1224 5 ปีที่แล้ว +29

    Bardzo jasno, rzeczowo i konkretnie.Co do polskiej skali diagnostycznej depresji , rzeczywiście przyda się nasze narzędzie.

  • @KatesTeaTime09
    @KatesTeaTime09 5 ปีที่แล้ว +68

    Boże jaka psychologia jest ciekawa.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +8

      Jest ❤️

    • @travistheoldspicefox
      @travistheoldspicefox 4 ปีที่แล้ว +4

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS NIE JEST DEPRESJA TO JEST SERIO SMUTEK BÓL I PŁACZ Z PEWNYCH WZGLĘDÓW A WY WSZYSCY NIBY PSYCHOLOGOWIE SIĘ NIE ZNACIE W OGÓLE A WYPOWIADACIE SIĘ NA TEMAT DEPRESJI ! ! ! ! ! ! z resztą i tak stwierdzam że ta cała psychologia to jedno wielkie oszustwo pozdrawiam ze łzami w oczach

    • @grzegorz_garbicz
      @grzegorz_garbicz 4 ปีที่แล้ว +2

      A teraz jeszcze połącz ją z duchowością!

    • @grzegorz_garbicz
      @grzegorz_garbicz 4 ปีที่แล้ว +1

      @@travistheoldspicefox
      Na depresję tylko Jezus i głęboka wiara.

    • @MOJASCHIZOFRENIA
      @MOJASCHIZOFRENIA 4 ปีที่แล้ว +2

      depresję można wywołać u osoby sztucznie doprowadzając do rozchwiania nerwowego

  • @magdalenakaczmarek21
    @magdalenakaczmarek21 2 ปีที่แล้ว +4

    Absolutnie fenomenalny wykład 👏👏👏tak niezwykle merytorycznego wykładu nie słyszałam już dawno, słucham go już któryś raz i cały czas jestem pod wrażeniem. Zaburzenia afektywne w doskonałej pigułce, gratuluję ☘️

  • @patrycja3395
    @patrycja3395 3 ปีที่แล้ว +14

    Zaczęła Pani mówiąc, że wykład to teoria... w trakcie okazało się, że to wielki przewodnik ludzkiej psychiki. Uważam, że ma Pani talent, będę bacznie śledzić Pani ,,wrzutki w internecie'' i proszę o więcej.

    • @kotek5722
      @kotek5722 4 หลายเดือนก่อน

      Słyszałem o przypadku kiedy facet był zwolniony z pracy i krytykowany przez żonę. Okazało się że nie słusznie bo jak sprzątał to dyrektor zaśmiecił żeby pokazać że on nie umie sprzątać.Takich jest dużo przypadków. Przez to ludzie chorują na depresję i nie będzie miał kto pracować. Później szef narzeka że nie ma dobrych pracowników.

  • @claudiaiman4636
    @claudiaiman4636 4 ปีที่แล้ว +6

    Rewelacyjny wykład.Słuchałam z zapartym tchem.Tyle rzeczy zostało tu jasno wytłumaczone, dziękuję!

  • @JestemPerdian
    @JestemPerdian 6 หลายเดือนก่อน +1

    bardzo się zdziwiłem jak Pani powiedziała, że w Polsce jest najwyższy wskaźnik samo***stw na 100000 mieszkańców, i aż sprawdziłem w Google, i Polska w 2023 roku była aż na 83 miejscu... poza tym model Ellisa to jest "ABCDE", model "ABC" wymyślił przecież Beck

    • @JestemPerdian
      @JestemPerdian 5 หลายเดือนก่อน

      @KarolSliwinski722 XDDD no pewnie, czary mary i depresja zniknie

  • @pieguspoeciak9123
    @pieguspoeciak9123 4 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo dziekuję, za udostepnienie tego wykładu. Konkretnie, rzeczowo i z poczuciem humoru. Ogromna przyjemność słuchania Pani dr. Oby więcej takich wykładowców :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za miłe słowa! Z przyjemnością przekażemy 😊 I oczywiście polecamy się na przyszłość 😉

  • @gonia24
    @gonia24 3 ปีที่แล้ว +2

    Fajny wykład. Ale to sterotypozowanie o Grekach i Hiszpanach można by sobie odpuścić. :)

  • @BazyliKowalski
    @BazyliKowalski ปีที่แล้ว +1

    Nie daje okejki. Za dużo uogólniania i heurystyk, oraz kilka bzdur. Totalnych bzdur.

  • @annx8408
    @annx8408 5 ปีที่แล้ว +10

    Pani prześwietnie opowiada

  • @annaomelczuk3143
    @annaomelczuk3143 3 ปีที่แล้ว +4

    Ciekawy pogląd, że epizod depresyjny jest po to by odzyskać zasoby.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +1

      Ty jakie masz zdanie na ten temat?🤔

    • @annaomelczuk3143
      @annaomelczuk3143 3 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Dopiero poznaję temat. Mam depresję, leczę się od dwóch lat. Mam nadzieję że kiedyś to się skończy. A tu słyszę że depresja pomaga odzyskać siły. To dodało mi otuchy.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +3

      Dasz sobie radę! Będziemy mocno trzymać kciuki są Ciebie 😉

  • @baciok
    @baciok 5 ปีที่แล้ว +11

    świetne. Dziękuje

  • @sylwianowak70
    @sylwianowak70 4 ปีที่แล้ว +3

    BDB WYKŁAD!!!
    Brakuje mi slajdów, odnośników wizualnych.
    Czy ktoś z szanownych słuchaczy jest w ich posiadaniu?
    Czy SWPS może udostępnić na maila?
    Dziękuję i pozdrawiam :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว +1

      Prezentacja stanowi własność intelektualną prowadzącego i nie zawsze mamy zgodę na publikację - w tym przypadku zachęcamy do osobistego kontaktu z prowadzącą i prośbę o materiały, którymi jesteś zainteresowana :)

    • @sylwianowak70
      @sylwianowak70 4 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS dziękuję za odpowiedź :)

  • @marcinurban
    @marcinurban 5 ปีที่แล้ว +11

    To najlepszy wykład z tych, które znalazłem w Internecie. Bardzo dziękuję...

  • @radek5400
    @radek5400 2 ปีที่แล้ว +2

    Dlaczego mimo takich ważnych tematów i profesjonalnych mówców na kanale nie ma materiałów o chadzie?

  • @bozenajedruszak2679
    @bozenajedruszak2679 ปีที่แล้ว +1

    Depresja głęboka to pieklo

  • @hrobass
    @hrobass 3 ปีที่แล้ว +2

    Tysięczny lajk ode mnie :)

  • @SakuraHitsugaya17
    @SakuraHitsugaya17 5 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawy wykład! Super Pani opowiada

  • @brygidakosek2388
    @brygidakosek2388 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo przydatny wykład. Dziękuję bardzo 😊

  • @olawojda3325
    @olawojda3325 4 ปีที่แล้ว +1

    Ta choroba utrudnia życie ,a zwłaszcza w tak młodym wieku.Jedna z najgorszych chorób psychicznych.Ja ani nie mogę spać i mam napady lęku.Ani spokojnie myśleć.Częste zmęczenie.ja np nie jestem w stanie cały dzień pracować ,bo jestem osłabiona.

  • @monikazasada9673
    @monikazasada9673 4 ปีที่แล้ว +5

    Psychoterapia. Kopać zmęczonego konia by biegł. Tańczyć w kałuży krwi. Piłować samochód na recznym. Nabawiłam się kompleksów

    • @robertlygas5095
      @robertlygas5095 4 ปีที่แล้ว

      Czesc , mialas takie doswiadczenia ? , Ja przeciwnie , raz mi pomogla i grupowa , teraz znow bede szukal .

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker ปีที่แล้ว

    Po przesłuchaniu wyraźnie da się wyczuć PONAD 100% profesjonalizmu dr wykładającej !! Dziękujemy :)

  • @piotrsobkiewicz3912
    @piotrsobkiewicz3912 4 ปีที่แล้ว +3

    Po wysłuchaniu tego materiału stwierdzam że dobrze zrobiłem rezygnując z terapii. Moja była terapeutka ( pierwsze miejsce w rankingu mojego miasta a zarazem i najdroższe ) ustawiała mi wizyty regularnie co 3 tygodnie. Jestem tym hardcorowym jak to P.Izabela nazwała przypadkiem BDP z CHADem. Lista tematów do przepracowania którą sam tworzyłem na potrzeby metod ówczesnego leczenia była tak obszerna iż moje leczenie rzeczywiście w tym tempie trwałoby latami. Ale za to , kosztowało by mnie majątek. I o to chyba w tym wszystkim chodzi ;] Obecnie znów staram się podjąć leczenia , tym razem już rozważnie. Aby nie być przysłowiowym workiem do ziemniaków płacąc 150 talarów za 40 minut w gabinecie. Jak to dobrze dowiedzieć się z ust osoby doświadczonej że to wcale nie musi trwać wiecznie tylko może skończyć się nawet w ciągu dwóch lat. Dziękuję.

  • @Agnieszkakot777
    @Agnieszkakot777 11 หลายเดือนก่อน

    Rewelacyjny wykład. Aż chce się iść na psychologię 😁

  • @dezo6508
    @dezo6508 ปีที่แล้ว

    Szczęka opada. Fenomenalna prowadząca, wykład i ogromna wiedza!

  • @mirosawa1125
    @mirosawa1125 2 ปีที่แล้ว

    Super wykład, konkretny, wytłumaczone prostym językiem..

  • @LenaGreen777
    @LenaGreen777 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo klarownie i ciekawie. Dziekuję

  • @nenek1977
    @nenek1977 5 ปีที่แล้ว +4

    Świetny wykład 👍

  • @AJ-dn9eb
    @AJ-dn9eb 4 ปีที่แล้ว

    Przepraszam, ale nurtuje mnie to pytanie, czemu Pani uważa, że nie można karmić piersią i brać leków? Konsultowałam się z paroma psychiatrami i ginekologami, na popularnyn blogu hafija też można natknąć się na opinię, że można karmić piersią i brać leki psychotropowe.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว +1

      Najpewniejszym źródłem wiedzy w tym temacie będzie konsultacja indywidualnego przypadku z lekarzem - leki lekom nierówne. :)

  • @Przyjmijinnych
    @Przyjmijinnych 5 หลายเดือนก่อน

    Super odcinek!

  • @weronikaweronika3109
    @weronikaweronika3109 4 ปีที่แล้ว +3

    Wykład super ❤️

  • @ilona_maj
    @ilona_maj 9 หลายเดือนก่อน

    Mega wykład. Słucha się z przyjemnością. Oby więcej takich! :)

  • @kasiaklara8538
    @kasiaklara8538 4 ปีที่แล้ว

    Wykład jest wspaniały. Jednak, albo czegoś nie zrozumiałam albo jest niespójność w wypowiedzi. Na początku charakteryzacji CHAD przekazana jest informacja, że raczej nie leczymy antydepresantami z uzasadnieniem a w dalszej części wypowiedzi, że leczenie jest głównie farmakologiczne. Chodzi o to, że leczy się farmakologicznie, tylko lekami innego rodzaju niż antydepresanty (nie studiowałam psychologii, więc nie jest to dla mnie jasne.)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว

      Tak z tego wynika :) Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na ten temat zalecamy bezpośredni kontakt z prowadzącą.

    • @genevievetrompke6536
      @genevievetrompke6536 4 ปีที่แล้ว +1

      Antydepresanty mogą być stosowane w CHAD w fazie depresji, jednak ich dłuzsze stosowanie może przyczynić się do nasilenia fazy manii lub hipomanii. Preferowanym lekiem w CHAD jest stabilizator nastroju, jak np lit, kwas walproinowy czy lamotrygina oraz atypowe leki antypsychotyczne.

  • @jurysprudencja
    @jurysprudencja 2 ปีที่แล้ว

    Traktowanie jak idiotkę to akurat łatwo wykazać. Zacznę bez proszenia tłumaczyć Pani rzeczy oczywiste, np. że radzę Pani nie wydawać wszystkich pieniędzy na rozrywki, a zostawić część na jedzenie i inne ważne potrzeby. Czy Pani nie poczuje się traktowana jak kretynka?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      To zapewne kwestia doboru słów oraz tonu głosu, zgodzisz się z nami?

    • @jurysprudencja
      @jurysprudencja 2 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS czyli jak będę pouczac kogoś doroslego o rzeczach oczywistych dla pieciolatka, to on się nie poczuje traktowany jak idiota, dlatego, że użyję pięknej wytwornej polszczyzny i łagodnego tonu?
      A wykład super, dziękj!
      Tylko z tym wątkiem o niemożnosci wyczucia, ze jest się traktowanym poniżej średniego intelektu, stanowczo się nie zgadzam. Toż to łatwo zidentyfikowac, zwłaszcza jak się to zachowanie wielokrotnie powtarza, nie trzeba czytać w cudzych myślach. Czasami rodzice tak traktują swe dorosle dzieci, które sobie świetnie radzą, a pouczane są jak by były głupie, male i miały piec lat. To wszystko służy temu pouczajacemu, aby miał wrażenie, ze bez niego świat się zawali i wszyscy będą bezradni zwłaszcza bez jego oświeconego umysłu ;)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Hmm, ciekawy przykład! Bardzo Ci dziękujemy za ciekawą analizę tematu - zaglądaj do nas częściej 😉

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @fraupilz
    @fraupilz 5 ปีที่แล้ว

    Czy mają Państwo slajdy z tego wykładu? Jeśli tak to proszę o link.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +1

      Slajdy stanowią własność intelektualną prowadzącej, zatem jeśli chciałabyś wejść w ich posiadanie musiałabyś skontaktować się bezpośrednio z prowadzącą - my nie możemy nimi dysponować, poza tym nie są one zamieszczone w internecie :)

  • @wiolettac2244
    @wiolettac2244 3 ปีที่แล้ว

    I żadnych sposobów na uleczenie, a szkoda

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Nie ma na to jednej uniwersalnej recepty, a każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia i podejścia do sprawy, zatem ciężko oczekiwać gotowych rozwiązań w wykładzie, który ma na celu jedynie przybliżenie i zrozumienie jak wygląda proces przepracowywania choroby w konkretnym nurcie terapeutycznym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami dot. depresji znajdującymi się na naszym kanale - tę chorobę warto poznać by wiedzieć jak, choćby doraźnie, pomagać osobom chorym i/lub będącym w procesie terapeutycznym.

  • @kamell76
    @kamell76 ปีที่แล้ว

    Dziękuję .

  • @JuliaStankiewicz
    @JuliaStankiewicz 2 ปีที่แล้ว +2

    Jak to lekami psychotropowymi nie można się otruć? Trójpierścieniowe leki antydepresyjne mają indeks terapeutyczny prawie taki sam jak indeks toksyczny. Po lekach neuroleptycznych może wystąpić złośliwy zespół neuroleptyczny, po lekach SSRI zespół serotoninowy, który też może skończyć się śmiercią.

  • @robertlygas5095
    @robertlygas5095 4 ปีที่แล้ว +3

    Dziekuje . Duzo informacji .

  • @zywiacieslak6719
    @zywiacieslak6719 3 ปีที่แล้ว

    👍

  • @konradfratczak2548
    @konradfratczak2548 2 ปีที่แล้ว

    W nocy słuchałem i się odmieszało

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Co masz na myśli?

    • @konradfratczak2548
      @konradfratczak2548 2 ปีที่แล้ว

      Długie, nocne podróże w inne stany lub świadomości. Bardzo często w niechciany sposób. W zasadzie trudno sprecyzować przeciętnemu człowiekowi.

  • @ATISzlotniskaTORPsan
    @ATISzlotniskaTORPsan 5 ปีที่แล้ว +1

    Ja wole brać poezjak.

    • @macziq
      @macziq 5 ปีที่แล้ว

      Darek Leszczynski poezjak i życie jak poezja ;)

  • @teresanazimek4364
    @teresanazimek4364 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy wykład, jednak prosiłabym Panią Doktor, aby przykłady myśli automatycznych nie podawać jedynie w rodzaju męskim. Nie dyskryminujemy kobiet, feminizujmy język.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว +1

      Dziękujemy za komentarz. Co do dyskryminacji, możemy zapewnić, że cała nasza społeczność i wszyscy naukowcy są jej zdecydowanie przeciwni.

  • @Crixuus1
    @Crixuus1 5 ปีที่แล้ว +1

    Wykład bardzo dobry merytorycznie, tylko prelegentka musi lekko popracować nad płynnością wypowiedzi.