Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
Máte můj velký respekt za to, jak dovedete vcelku jednoduše vysvětlit široké veřejnosti někdy i komplikovanější záležitosti. Suplujete tím dle mého do jisté míry v tomto ohleduj selhávající vzdělávací systém, který dané informace lidem buď vůbec neposkytuje (a měl by), nebo poskytuje, ale v akademické či pro většinu lidí "hůře" stravitelné formě. Já sám, majíce ekonomické vzdělání, jsem si prošel tím druhým. Je nadmíru důležité, o to víc v dnešní době plné eknomických a jiných životních výzev, aby tohle byl jednou takový ekonomický vzdělávací maintream pro co nejšírší veřejnost. Opět výborná práce.
7 หลายเดือนก่อน
Díky moc. Jedním z důvodů, proč jsem s videi začal, byla do určité míry i frustrace, že jsem se sám mnohé tyto věci nedozvěděl dříve a že u nás nejsou dostupné žádné srozumitelné zdroje. Teď už se to mění, ale před 4 lety se pasivnímu investování do ETF a souvisejícím tématům věnoval pouze blog Rozbité prasátko a na Youtubu vůbec nikdo.
Myslim si, ze toto video bylo jedno z nejlepsich, co jsem od Tebe videl! Pro ty, kteri zacinaji nebo nevi (boji se) atd, tak tady si jim to velice dobre vysvetlil… kloboucek 👍
Já jedu takové combo. Jsem velký zastánce pravidelného investování a snažím se nečasovat, protože moudrost brambory je mi svatá :), ale zároveň držím takovou fin. rezervu number two, která přichází na řadu při propadech. Vím, že statisticky by bylo lepší investovat hned a nedržet to, ale zjistil jsem, že psychologicky mě méně bolí ztráty než absence financí na investice, když to padá (asi známe všichni 😀 ) Trochu mě i inspiroval děda Warren, který též drží nějakou tu hotovost, aby bylo za co nakupovat při pádech. I když děda Warren drźí o trochu víc :D 😀
2 ปีที่แล้ว +2
Dej tomu ještě 90 let složeného úročení a kdo ví, třeba budeš taky držet takovou hotovost jako děda W. 😉😄
Já šel také proti statistice. Měl jsem větší obnos k investování a investuji průběžně po větších částkách a když je mimořádný výplach jako v úterý -8% Google, tak přitopím. Zatím mi to, řekl bych, poměrně vychází.
Diky, resij jsem podobny problem v minulosti a rozhodl jsem se investovat postupne, konkretne jsem si hotovost rozdelil do 6 mesicu. Udelal jsem to kvuli klidnemu spani, prestoze statistika hovori pro ivestovani vseho hned. Jinak DCA me tak nejak sedi k investovani do ETF o dost vic, nez VA. VA bych spise zvazoval pri investovani do jinych produktu.
Dekuji za dalsi super video. Sleduji ledacos a pro laiky jste top kanal pro pokrocile je dobry Brychta z XTB nebo investicniweb. Ja praktikuji DCA a pak hromadim mesicne par stovek na sporak v chlivku Buy the DIP :-D a kdyz indexy jdou o 20% dolu valim to do nich.
No já osobně teď do akciií nesypu ani halíř, už od ledna. Ten koktejl ekonomickejch ingrediencí, který nás ženou do hluboký recese, je tentokrát příliš toxickej na to, aby jsme se nedočkali mnohem většího sešupu, než do teď. Teď jsou karty rozdaný tak jasně, že si na aspoň dílčí časování trhu klidně troufnu. Ono ne nesmí zapomínat na to, že když člověk přečká 25% sešup, nejen, že ušetří těch ztracenejch 25%, ale pak na tom vydělá dalších 33% na cestě zpátky. Z 30% sešupu je návrat +43%, z 50% sešupu je návrat +100% a jen pro zajímavost, z 90% sešupu je návrat 1000%. Just sayin'. Každýmu dle jeho vědomostí a rizika, který je ochoten přijmout. ;-)
Po výplachu na cestě zpět, budu vždy potřebovat stoupání daleko vyšší než byla ztráta. To dá rozum. Když se mi rozpustí 1mega o 80% a zbyde mi 200k, tak už mi 80% na návrat zpátky stačit nebude ani zdaleka že. Takže třeba ono známé složené úročení je super famózní věc. Ale musí po celou dobu být…😁 Tedy zelená čísla.
@@fidoasx Nejsem génius, ani profík. Vůbec. Ale long story short. V akciích jsem měl do teď minimum investic, spíš jsem si s tím hrál a učil se to, všechno jsem měl v nemovitostech. Jenže když jsem viděl, co se děje za covidu - teda zadušená zavřená ekonomika, obrovský finanční sanace (hlavně v US), bylo mi jasný, že to nemůže skončit jinak, než obrovskou inflací. To bylo jasný kde komu už na přelomu 20/21, v tom neni žádný vizionářství, to je pravidlo. Na tomhle místě se přiznávám, že jsem si nedokázal představit, jak bude znásobená obrovskym přesahem poptávky nad produkcí (kdy ekonomika stála, zboží a služby nebyly, služby stály, ale ty nový peníze mezi lidma byly a oni je chtěli utrácet). Jedno z nepsanejch pravidel praví, že rozsáhlý QE způsobí inflaci v rozmezí 12-18 měsíců. Rozjetá inflace sama o sobě vždycky zadusí ekonomiku (menší kupní síla, menší obraty, větší náklady, menší zisky). A to se dá řešit prakticky jen zvyšováním úrokovejch sazeb a stahováním peněz z trhu - to taky způsobuje zpomalení ekonomiky a recesi. Už tedy někdy na přelomu 20/21 bylo opravdu jasný, že do roka až roka a půl budou stoupat úrokový sazby (což mimo jiné značně zabrzdí nemovitostní trh) a ekonomiky budou zpomalovat. Rozhod jsem se teda, že jednu z nemovitostí prodám a s těma penězma z ní počkám, až akciový trhy budou dole a naleju tuhle část do akcií. To je v kostce to, co teď dělám. Od ledna mám peníze k dispozici a vyčkávám. A mám za to, že minimálně do podzima je čas, ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Tohle ale nejsou žádný geniální vize, to jsou prostě ekonomický pravidla. Těch ekomomickejch faktorů, který v tom hrajou roli je ve skutečnosti víc, zmínil jsem jen to hlavní. Ale taky mám na paměti, že akciovej trh se často chová dost odstřihnutě od ekonomiky jako takový. Ale celou dobu sázim na to, že tohle bude opravdu obrovskej ekonomickej průser, kterýmu se nedá vyhnout. Ale třeba se taky pletu. ;-)
Pěkný video, škoda jen, že nevyšlo v listopadu když jsem s investováním začínal a poslal jednorázově větší lump sum do VWCE. Dočetl jsem se tehdy, že je větší šance na úspěch tohoto přístupu a riskl to. Risk, ale není vždy zisk a teď koukám na červená čísla. Nyní bych zkusil VA přístup, případně DCA
Stačí vydržet a bude to OK. V červených číslech je nyní velká spousta lidí.
2 ปีที่แล้ว +6
Rozhodl ses dobře. Nikdo nemohl vědět jak to dopadne a ty jsi zvolil něco, co mělo historicky větší šanci na úspěch. Dopadlo to jak to dopalo. A nemůžeš hodnotit sve tehdejší rozhodnuti na základě dnešních informací, které jsi tehdy neměl.
@ pozitivní je pro mě alespoň to, že díky celé situaci jsem si uvědomil, že mám poměrně vyšší toleranci k riziku a nijak do hloubky to neprožívám. Naopak mě aktuální situace svádí k dalším nákupům, až do takové míry, že jsem musel shlédnout tvé video o finanční rezervě, aby mě to trošku usměrnilo. Finanční gramotnost samozřejmě mám, spíš mi chybí disciplína 🙂
Tleskam, opět a zas velmi kvalitní obsah i forma! Bude někdy video z jiného soudku např. "ze zákulisí" natáčení, editace apod.? Aby lidi viděli, co to dá práce, těch hodin strávených nad výrobou jednoho videa :)
2 ปีที่แล้ว +1
Diky. Trochu jsem o tom mluvil v nedávnem videu "Kolik vydělávám na TH-cam." Zatím o tom nemám v plánu dělat další video, ale práce je za tím rozhodně hodně. Pokud tě zajímá něco konkrétního, rád odpovím. 😉
@ Ano, to video jsem viděl a díky němu mě napadlo, že by výhledově něco obdobného bylo fajn. Mě by třeba zajímalo jak se animuje ta brambora, to mi přijde vtipné a příjemně odlehcujici :) 🥔🥔🥔
2 ปีที่แล้ว
Na každý výraz/tvář mám udělanou animaci (gif) s průhledným pozadím, kterou v editačním softwaru umístím na bramboru. Animace jsem dělal jednoduše v powerpointu a většinou se skládají jen ze dvou až tří rámečků, které se v různých intervalech střídají. Rád bych animace vylepšil - udělal je plynulejší a ostřejší a pohyblivější, ale na to bohužel nemám skill.
o tomto som pocul uz viackrat ze asi 2/3 sanca je ze sa oplati najviac lump sum. Problem je ale v tom ze je to 2/3 vsetkych pripadov, co ale nas pripad kde je stale relativne nizka urokova sadzba a relativne vysoka valuacia. to uz asi posunie tie sance niekam inam a o tomto zase nikto nehovori.
2 ปีที่แล้ว
Bohužel se valuace nedaji krátkodobě použít k časování trhu - to už zkoumali AQR ve studii Market timing: Sin a little. V letech 1958-2015 se rozhodně vyplatilo lump sum i za období vyšších valuací.
@ to verim ze sa to oplati vzdy, lebo ak by sa to neoplatilo tak by to nikto nekupoval, cena by padla a uz by sa to oplatilo. Samozrejme ze neviem ale viem si predstavit ze napr to teraz moze byt 50 na 50 a podobne a teda mozno ze aj DCA je napr racionalne.
U těch zlomkových akcií pozor na 3 letý časový test, nevím, jestli to má nějaký další vývoj, ale GFŘ je prý nepovažuje za akcie, ale za deriváty, tudíž se na ně časový test nevztahuje, nelze totiž osvobodit daň z prodeje něčeho, co nemůžu prodat, protože to nevlastním a celou akcii v případě frakce vlastní broker, který ji zakoupil, a u mě ten zlomek pouze eviduje, pokud se následně ze všech zlomků složí jedna celá akcie, už by to mělo opět pod časový test spadnout.
Protože investuji u Degiro, které neumožňuje nákup zlomkových akcií, přikupuji každý měsíc 4 kusy akcií (kolem 10000,- Kč) Když cena spadne (např. 95€/ks) tak si přidávám a kupuji 5 kusů. Když stoupá (cena nad 100€/ks) tak si přidám a nakupuji stále 4 kusy. Dá se to pořád považovat za DCA? 😃
Skvělé video jako vždy akorát bych se chtěl zeptat, že jsem našel ve vašem koláči na trading212 etf PSRM místo 5MVL, které je ale distribuční a né akumulační. Neexistuje tam žádná akumulační alternativa? Co jsem hledal já tak jsem nemohl nic takového najít.
2 ปีที่แล้ว +1
Dobry postřeh. Bohužel je to tak. Na hodnotové akcie z rozvojovych zemí jsem nic lepšího nenašel. Časem by měli 5MVL přidat, ale kdo ví, jak dlouho to bude trvat.
ahoj, chtel bych zacit s investovanim, ale chci se radsi zeptat, protoze s tim urcite mate zkusenost. Pracuji v Nemecku a mam tudiz prijmy jen zde, odvadim zde i dane. Kdyz zacnu investovat a budu mit nejake vydelky, kde je pote musim zdanit? v CR nebo v Nemecku? Mam pocit, ze v Nemecku je to daneni horsi. Diky
2 ปีที่แล้ว
Ahoj. Taky jsem nějakou dobu žil a pracoval v Německu. Pokud vznikne nějaký zisk z investic, je nutne ho danit podle země, kde máš daňovou rezidenci. Takže Německo. Pozor na to, že v Německu se daní i dividenda v akumulačním ETF. Nedělal jsem si v Německu daně sám, ale vždycky jsem se obrátil na daňového poradce. A ano, v Německu je danění investic vyšší, než v ČR.
V Nemecku se dani 70% vydelku z akcii 25 procenty a vetsina brokeru Vam to strhne okamzite pri prodeji. Dale ma clovek 1000 euro vydelku jako single za rok, co danit nemusi. ( Musite ale o tento Freistellungsauftrag pozadat online v aplikaci, stejně jako napr ted u uroku z na beznych účtech je potreba požádat o tento freistellungantrag, pokud to nechcete danit). Podle me je nejlepsi broker trade republic, doufam ze casem prijde i do cr. Plus od 2023 jsou relevatni takzvane vorabpauschale, takze i z akumulacnich etf se musi platit circa 2% dan. ( Ještě z neprodanych výdělku). Obecne je yo v cr celkem raj, co se tyce dani.
Myslim, ze zalezi na tom jestli vice nez pul roku pobyvate v cr nebo v Nemecku. ( Ale jista si tom nejsem). Kazdopadne v Nemecku se dani 70% výdělku 25 procenty ( nebo 28% ted nevim) a do 1000 euro vydelku rocne to danit nemusite. Musite jen u vaseho brokera pozadat o freistellungantrag. ( To same i u uroku na beznym uctu), jinak vam to vetsina brokeru a nemecke banky okamzite automaticky strhnou z vydelku. A od 2023 jsou aktualni vorabpauschale tzn. dan i na akumulacni etf 2,5% i kdyz clovek to etf jeste neprodal a nevydelal na tom.( Zase to automaticky strhnout) Cr je proti tomu danovy raj. :D jinak trade republic jako broker je super, doufam ze dojde i do cr nekdy
Takže je lepšie investovať raz ako keby pravidelne mesačne? Lebo každý radi že pravidelne mesačne radšej...
ปีที่แล้ว
Je třeba rozlišit dva různé případy: 1) Mám jednorázově hodně peněz (dostal jsem třeba vysoký bonus v zaměstnání, zdědil peníze, prodal nemovitost či firmu atd). V takovém případě řešíme, jestli částku investujeme jednorázově, nebo postupně. Jednorázová investice se historicky oplatila ve většině případů (ale ne vždy). 2) Řeším jak nakládat s přebytky každý měsíc. Čili co udělat pravidelně s tím, co mi zbude pokaždé z výplaty. To je úplně jiná situace, než v předchozím příkladě. Zde se samozřejmě nabízí investovat přebytky pravidelně každý měsíc a provádět DCA.
Mohl bych se prosím zeptat, jaká platforma je nejlepší na dlouhodobé každoměsíční investování pár tisíc Kč do indexu? Z pohledu bezpečnosti/poplatků/dostupnosti dobrých ETF? Degiro? Nepodařilo se mi to zatím úplně rozlousknout. Díky!
2 ปีที่แล้ว +1
Asi si budeš muset sám vyzkoušet, co ti bude nejvíc vyhovovat. Nejpoužívanější brokeři jsou Interactive Brokers, Degiro, Trading212, XTB ale lidé často zmiňují i e-Brokera od Fio (protože mají pobočky, kam je možné zajít). Co se robo advisory platforem týče, kam jen posíláš peníze a o nic dalšího se nestaráš, tak nejnižší poplatky nabízí Portu (0,6 % pokud se zavážeš investovat na 15 let).
Pane Richarde, mam dilema, jiz jsem vybral etf do kterych chci zacit investovat, ale na T212 mam nastevn ucet v czk, etf hodlam kupovat v eur a deposit je vlastne take idealni v sepa platbach. Vyhnu se tim fx fee, pri kazde platbe z czk do eur v ramci T212, ktere mi prijde ponekud zbytecne, kdyz bych ho platil X let a varianta EUR uctu tu je... Bohuzel pro zmenu je nutne zruseni uctu, to mi na dalsich 16 dni blokuje akcie zdarma, kterou nemuzu vybrat... Ma smysl celat nebo je to chyba a mohu se tim pripravit o vynosy tim, ze nebudu zainvestovany dalsiho pul mesice a tedy poplatky za prevody spise neresit a zustat v czk uctu a jiz zacit s investovanim..? Diky za odpoved.
Řeším stejné dilema s tím rozdílem, ze již mám nějaké portfolio. Asi jsem se rozhodl to v současné chvíli neřešit a investovat. Kde jste vzal těch 16 dní? Já myslel že prodám akcie uzavřou účet a v tu chvíli založím nový a celou částku zainvestuji do stejných titulů, tak abych neměl prodlevu ve složeném úročení.
@@petrkodydek4446 od nabyti akcie zdarma, bezi lhuta 30 dnu kdy jsou blokovany castky z ni vydelane, takze v podstate nemuzu vycistit plne ucet, abych ho mohl uzavrit... to me fakt stve, ostatni zustatky jsem odeslal, ale tohle by me nenapadlo.. zatim jinak investovano nemam, tak bych rad tu zmenu udelal no...
Takže kdybych dneska investoval velkou částku do světového ETF a hned následující den by celý trh spadnul, tak bych po několika let stejně byl v plusu? I kdybch počkal na pád?
2 ปีที่แล้ว +2
S vysokou pravdepodobnosti ano. Například i kdybys během internetove bubliny investoval do S&P 500 na maximu, tak bys mel dnes průměrnou roční navratnost cca 7 %, navzdory tomu, ze trh spadl o 50 % (a behem financni krize ve 2008 taky). Dnes jsou trhy vyrazne vyse, nez pred 10 lety i při soucasnem 20 % propadu.
Je to všechno o psychologii a pravděpodobnostech. Zní to hezky čekat na propad a nakoupit levněji. Ale nikdy nevíme, kdy ten propad přijde a jak bude velký. Taky se může stát, že dalších několik let trh bude stále růst, ty budeš stále čekat a pak teda nějaký propad přijde, ale třeba nebude tak velký a jeho dno bude výše, než je současný vrchol. Takže přijdeš o několik let, kdy jsi mohl být na trhu, generovat zisk a reinvestovat dividendy. Nebo bude velký, ale všude budou katastrofický titulky, jak končí svět a ty se necháš zviklat a stejně neinvestuješ. Tu psychologickou část investování podle mě nejvíce podceňujeme, protože si říkáme, že nás se to týkat nebude. A myslím, že i to je hlavní pointa videa.
Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
Máte můj velký respekt za to, jak dovedete vcelku jednoduše vysvětlit široké veřejnosti někdy i komplikovanější záležitosti. Suplujete tím dle mého do jisté míry v tomto ohleduj selhávající vzdělávací systém, který dané informace lidem buď vůbec neposkytuje (a měl by), nebo poskytuje, ale v akademické či pro většinu lidí "hůře" stravitelné formě. Já sám, majíce ekonomické vzdělání, jsem si prošel tím druhým. Je nadmíru důležité, o to víc v dnešní době plné eknomických a jiných životních výzev, aby tohle byl jednou takový ekonomický vzdělávací maintream pro co nejšírší veřejnost. Opět výborná práce.
Díky moc. Jedním z důvodů, proč jsem s videi začal, byla do určité míry i frustrace, že jsem se sám mnohé tyto věci nedozvěděl dříve a že u nás nejsou dostupné žádné srozumitelné zdroje. Teď už se to mění, ale před 4 lety se pasivnímu investování do ETF a souvisejícím tématům věnoval pouze blog Rozbité prasátko a na Youtubu vůbec nikdo.
Myslim si, ze toto video bylo jedno z nejlepsich, co jsem od Tebe videl! Pro ty, kteri zacinaji nebo nevi (boji se) atd, tak tady si jim to velice dobre vysvetlil… kloboucek 👍
Já jedu takové combo. Jsem velký zastánce pravidelného investování a snažím se nečasovat, protože moudrost brambory je mi svatá :), ale zároveň držím takovou fin. rezervu number two, která přichází na řadu při propadech. Vím, že statisticky by bylo lepší investovat hned a nedržet to, ale zjistil jsem, že psychologicky mě méně bolí ztráty než absence financí na investice, když to padá (asi známe všichni 😀 ) Trochu mě i inspiroval děda Warren, který též drží nějakou tu hotovost, aby bylo za co nakupovat při pádech. I když děda Warren drźí o trochu víc :D 😀
Dej tomu ještě 90 let složeného úročení a kdo ví, třeba budeš taky držet takovou hotovost jako děda W. 😉😄
Mám to naprosto stejně 🙂
@ nejsem chamtivý, bude mi stačit půlka ;)
Ano, delam to take tak. A ma hlava taky snasi propady dobre, ale FOMO nebo nemit hotovost v propadech mnohem hure.
Taky praktikuju kombinaci DCA a VA.
Díky za video.
Díky. skvělé video
Výborné a potřebné video.
Já šel také proti statistice. Měl jsem větší obnos k investování a investuji průběžně po větších částkách a když je mimořádný výplach jako v úterý -8% Google, tak přitopím. Zatím mi to, řekl bych, poměrně vychází.
Diky, resij jsem podobny problem v minulosti a rozhodl jsem se investovat postupne, konkretne jsem si hotovost rozdelil do 6 mesicu. Udelal jsem to kvuli klidnemu spani, prestoze statistika hovori pro ivestovani vseho hned. Jinak DCA me tak nejak sedi k investovani do ETF o dost vic, nez VA. VA bych spise zvazoval pri investovani do jinych produktu.
Dekuji za dalsi super video. Sleduji ledacos a pro laiky jste top kanal pro pokrocile je dobry Brychta z XTB nebo investicniweb. Ja praktikuji DCA a pak hromadim mesicne par stovek na sporak v chlivku Buy the DIP :-D a kdyz indexy jdou o 20% dolu valim to do nich.
No já osobně teď do akciií nesypu ani halíř, už od ledna. Ten koktejl ekonomickejch ingrediencí, který nás ženou do hluboký recese, je tentokrát příliš toxickej na to, aby jsme se nedočkali mnohem většího sešupu, než do teď. Teď jsou karty rozdaný tak jasně, že si na aspoň dílčí časování trhu klidně troufnu. Ono ne nesmí zapomínat na to, že když člověk přečká 25% sešup, nejen, že ušetří těch ztracenejch 25%, ale pak na tom vydělá dalších 33% na cestě zpátky. Z 30% sešupu je návrat +43%, z 50% sešupu je návrat +100% a jen pro zajímavost, z 90% sešupu je návrat 1000%. Just sayin'. Každýmu dle jeho vědomostí a rizika, který je ochoten přijmout. ;-)
Po výplachu na cestě zpět, budu vždy potřebovat stoupání daleko vyšší než byla ztráta. To dá rozum. Když se mi rozpustí 1mega o 80% a zbyde mi 200k, tak už mi 80% na návrat zpátky stačit nebude ani zdaleka že.
Takže třeba ono známé složené úročení je super famózní věc. Ale musí po celou dobu být…😁 Tedy zelená čísla.
@@fidoasx Já jsem ale psal o situaci, že se před výplachem vycashuješ a počkáš na dno, jako to teď dělám já...
@@radekprusa3405 A jak to děláš prosím ? Protože pokud trefuješ časy vrcholů a dna, tak jsi génius.😉
@@fidoasx Nejsem génius, ani profík. Vůbec. Ale long story short. V akciích jsem měl do teď minimum investic, spíš jsem si s tím hrál a učil se to, všechno jsem měl v nemovitostech. Jenže když jsem viděl, co se děje za covidu - teda zadušená zavřená ekonomika, obrovský finanční sanace (hlavně v US), bylo mi jasný, že to nemůže skončit jinak, než obrovskou inflací. To bylo jasný kde komu už na přelomu 20/21, v tom neni žádný vizionářství, to je pravidlo. Na tomhle místě se přiznávám, že jsem si nedokázal představit, jak bude znásobená obrovskym přesahem poptávky nad produkcí (kdy ekonomika stála, zboží a služby nebyly, služby stály, ale ty nový peníze mezi lidma byly a oni je chtěli utrácet). Jedno z nepsanejch pravidel praví, že rozsáhlý QE způsobí inflaci v rozmezí 12-18 měsíců. Rozjetá inflace sama o sobě vždycky zadusí ekonomiku (menší kupní síla, menší obraty, větší náklady, menší zisky). A to se dá řešit prakticky jen zvyšováním úrokovejch sazeb a stahováním peněz z trhu - to taky způsobuje zpomalení ekonomiky a recesi. Už tedy někdy na přelomu 20/21 bylo opravdu jasný, že do roka až roka a půl budou stoupat úrokový sazby (což mimo jiné značně zabrzdí nemovitostní trh) a ekonomiky budou zpomalovat. Rozhod jsem se teda, že jednu z nemovitostí prodám a s těma penězma z ní počkám, až akciový trhy budou dole a naleju tuhle část do akcií. To je v kostce to, co teď dělám. Od ledna mám peníze k dispozici a vyčkávám. A mám za to, že minimálně do podzima je čas, ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Tohle ale nejsou žádný geniální vize, to jsou prostě ekonomický pravidla. Těch ekomomickejch faktorů, který v tom hrajou roli je ve skutečnosti víc, zmínil jsem jen to hlavní. Ale taky mám na paměti, že akciovej trh se často chová dost odstřihnutě od ekonomiky jako takový. Ale celou dobu sázim na to, že tohle bude opravdu obrovskej ekonomickej průser, kterýmu se nedá vyhnout. Ale třeba se taky pletu. ;-)
@@radekprusa3405 Nevím, dno prostě netrefíte, leda jako loterii. Protože to neumí nikdo. Teda krom Vás.😁😁
Ta brambora je geniální !!!
Brambora souhlasí celou svou bramborou.
Pěkný video, škoda jen, že nevyšlo v listopadu když jsem s investováním začínal a poslal jednorázově větší lump sum do VWCE. Dočetl jsem se tehdy, že je větší šance na úspěch tohoto přístupu a riskl to. Risk, ale není vždy zisk a teď koukám na červená čísla. Nyní bych zkusil VA přístup, případně DCA
Stačí vydržet a bude to OK. V červených číslech je nyní velká spousta lidí.
Rozhodl ses dobře. Nikdo nemohl vědět jak to dopadne a ty jsi zvolil něco, co mělo historicky větší šanci na úspěch. Dopadlo to jak to dopalo. A nemůžeš hodnotit sve tehdejší rozhodnuti na základě dnešních informací, které jsi tehdy neměl.
@ pozitivní je pro mě alespoň to, že díky celé situaci jsem si uvědomil, že mám poměrně vyšší toleranci k riziku a nijak do hloubky to neprožívám. Naopak mě aktuální situace svádí k dalším nákupům, až do takové míry, že jsem musel shlédnout tvé video o finanční rezervě, aby mě to trošku usměrnilo. Finanční gramotnost samozřejmě mám, spíš mi chybí disciplína 🙂
Tleskam, opět a zas velmi kvalitní obsah i forma! Bude někdy video z jiného soudku např. "ze zákulisí" natáčení, editace apod.? Aby lidi viděli, co to dá práce, těch hodin strávených nad výrobou jednoho videa :)
Diky. Trochu jsem o tom mluvil v nedávnem videu "Kolik vydělávám na TH-cam." Zatím o tom nemám v plánu dělat další video, ale práce je za tím rozhodně hodně. Pokud tě zajímá něco konkrétního, rád odpovím. 😉
@ Ano, to video jsem viděl a díky němu mě napadlo, že by výhledově něco obdobného bylo fajn. Mě by třeba zajímalo jak se animuje ta brambora, to mi přijde vtipné a příjemně odlehcujici :) 🥔🥔🥔
Na každý výraz/tvář mám udělanou animaci (gif) s průhledným pozadím, kterou v editačním softwaru umístím na bramboru. Animace jsem dělal jednoduše v powerpointu a většinou se skládají jen ze dvou až tří rámečků, které se v různých intervalech střídají. Rád bych animace vylepšil - udělal je plynulejší a ostřejší a pohyblivější, ale na to bohužel nemám skill.
Skělé video!
Hodil jsem tři mega do indexů a Berkshire... modlete se za mě 😀
Už! 👍🏻♥️
Skvělé video, výborně řečeno✌️✌️✌️✌️✌️
Nejlepší je velkou částku rozdělit na několik menších a ty potom bez stresu a po srsti investovat ihned :D
🤣
o tomto som pocul uz viackrat ze asi 2/3 sanca je ze sa oplati najviac lump sum. Problem je ale v tom ze je to 2/3 vsetkych pripadov, co ale nas pripad kde je stale relativne nizka urokova sadzba a relativne vysoka valuacia. to uz asi posunie tie sance niekam inam a o tomto zase nikto nehovori.
Bohužel se valuace nedaji krátkodobě použít k časování trhu - to už zkoumali AQR ve studii Market timing: Sin a little. V letech 1958-2015 se rozhodně vyplatilo lump sum i za období vyšších valuací.
@ to verim ze sa to oplati vzdy, lebo ak by sa to neoplatilo tak by to nikto nekupoval, cena by padla a uz by sa to oplatilo. Samozrejme ze neviem ale viem si predstavit ze napr to teraz moze byt 50 na 50 a podobne a teda mozno ze aj DCA je napr racionalne.
Super.dekuju!
nejake video o nasdaq100? kedze mam 25 nevadi mi vecsia volatilita a mali krasne priemerne % rocne
Mam v clenske sekci.
U těch zlomkových akcií pozor na 3 letý časový test, nevím, jestli to má nějaký další vývoj, ale GFŘ je prý nepovažuje za akcie, ale za deriváty, tudíž se na ně časový test nevztahuje, nelze totiž osvobodit daň z prodeje něčeho, co nemůžu prodat, protože to nevlastním a celou akcii v případě frakce vlastní broker, který ji zakoupil, a u mě ten zlomek pouze eviduje, pokud se následně ze všech zlomků složí jedna celá akcie, už by to mělo opět pod časový test spadnout.
Protože investuji u Degiro, které neumožňuje nákup zlomkových akcií, přikupuji každý měsíc 4 kusy akcií (kolem 10000,- Kč)
Když cena spadne (např. 95€/ks) tak si přidávám a kupuji 5 kusů. Když stoupá (cena nad 100€/ks) tak si přidám a nakupuji stále 4 kusy. Dá se to pořád považovat za DCA? 😃
Podle mě ano. 👍
Skvělé video jako vždy akorát bych se chtěl zeptat, že jsem našel ve vašem koláči na trading212 etf PSRM místo 5MVL, které je ale distribuční a né akumulační. Neexistuje tam žádná akumulační alternativa? Co jsem hledal já tak jsem nemohl nic takového najít.
Dobry postřeh. Bohužel je to tak. Na hodnotové akcie z rozvojovych zemí jsem nic lepšího nenašel. Časem by měli 5MVL přidat, ale kdo ví, jak dlouho to bude trvat.
ahoj, chtel bych zacit s investovanim, ale chci se radsi zeptat, protoze s tim urcite mate zkusenost. Pracuji v Nemecku a mam tudiz prijmy jen zde, odvadim zde i dane. Kdyz zacnu investovat a budu mit nejake vydelky, kde je pote musim zdanit? v CR nebo v Nemecku? Mam pocit, ze v Nemecku je to daneni horsi. Diky
Ahoj. Taky jsem nějakou dobu žil a pracoval v Německu. Pokud vznikne nějaký zisk z investic, je nutne ho danit podle země, kde máš daňovou rezidenci. Takže Německo. Pozor na to, že v Německu se daní i dividenda v akumulačním ETF. Nedělal jsem si v Německu daně sám, ale vždycky jsem se obrátil na daňového poradce. A ano, v Německu je danění investic vyšší, než v ČR.
V Nemecku se dani 70% vydelku z akcii 25 procenty a vetsina brokeru Vam to strhne okamzite pri prodeji. Dale ma clovek 1000 euro vydelku jako single za rok, co danit nemusi. ( Musite ale o tento Freistellungsauftrag pozadat online v aplikaci, stejně jako napr ted u uroku z na beznych účtech je potreba požádat o tento freistellungantrag, pokud to nechcete danit). Podle me je nejlepsi broker trade republic, doufam ze casem prijde i do cr. Plus od 2023 jsou relevatni takzvane vorabpauschale, takze i z akumulacnich etf se musi platit circa 2% dan. ( Ještě z neprodanych výdělku). Obecne je yo v cr celkem raj, co se tyce dani.
Myslim, ze zalezi na tom jestli vice nez pul roku pobyvate v cr nebo v Nemecku. ( Ale jista si tom nejsem). Kazdopadne v Nemecku se dani 70% výdělku 25 procenty ( nebo 28% ted nevim) a do 1000 euro vydelku rocne to danit nemusite. Musite jen u vaseho brokera pozadat o freistellungantrag. ( To same i u uroku na beznym uctu), jinak vam to vetsina brokeru a nemecke banky okamzite automaticky strhnou z vydelku. A od 2023 jsou aktualni vorabpauschale tzn. dan i na akumulacni etf 2,5% i kdyz clovek to etf jeste neprodal a nevydelal na tom.( Zase to automaticky strhnout) Cr je proti tomu danovy raj. :D jinak trade republic jako broker je super, doufam ze dojde i do cr nekdy
Klasse Video, wie immer :)
Takže je lepšie investovať raz ako keby pravidelne mesačne? Lebo každý radi že pravidelne mesačne radšej...
Je třeba rozlišit dva různé případy:
1) Mám jednorázově hodně peněz (dostal jsem třeba vysoký bonus v zaměstnání, zdědil peníze, prodal nemovitost či firmu atd).
V takovém případě řešíme, jestli částku investujeme jednorázově, nebo postupně. Jednorázová investice se historicky oplatila ve většině případů (ale ne vždy).
2) Řeším jak nakládat s přebytky každý měsíc. Čili co udělat pravidelně s tím, co mi zbude pokaždé z výplaty.
To je úplně jiná situace, než v předchozím příkladě. Zde se samozřejmě nabízí investovat přebytky pravidelně každý měsíc a provádět DCA.
@ Plánujem začať s investovanim napr do MSCI WORLD...Vyššiu čiastku povedzme 10 000 € a potom postupne pravidelne každy mesiac 100€ ? Može tak byť?
Může být, pokud to plánuješ dlouhodobě (déle než 15 let) a pokud víš, co od toho čekat (stagnace a propady jsou časté a projdeš si jich celou řadu).
@ to ano čiže dam napr 10 000 a potom každý mesiac 100?
Ano.
Mohl bych se prosím zeptat, jaká platforma je nejlepší na dlouhodobé každoměsíční investování pár tisíc Kč do indexu? Z pohledu bezpečnosti/poplatků/dostupnosti dobrých ETF? Degiro? Nepodařilo se mi to zatím úplně rozlousknout. Díky!
Asi si budeš muset sám vyzkoušet, co ti bude nejvíc vyhovovat. Nejpoužívanější brokeři jsou Interactive Brokers, Degiro, Trading212, XTB ale lidé často zmiňují i e-Brokera od Fio (protože mají pobočky, kam je možné zajít).
Co se robo advisory platforem týče, kam jen posíláš peníze a o nic dalšího se nestaráš, tak nejnižší poplatky nabízí Portu (0,6 % pokud se zavážeš investovat na 15 let).
@ Díky moc! Ať se daří!
Pane Richarde, mam dilema, jiz jsem vybral etf do kterych chci zacit investovat, ale na T212 mam nastevn ucet v czk, etf hodlam kupovat v eur a deposit je vlastne take idealni v sepa platbach. Vyhnu se tim fx fee, pri kazde platbe z czk do eur v ramci T212, ktere mi prijde ponekud zbytecne, kdyz bych ho platil X let a varianta EUR uctu tu je... Bohuzel pro zmenu je nutne zruseni uctu, to mi na dalsich 16 dni blokuje akcie zdarma, kterou nemuzu vybrat... Ma smysl celat nebo je to chyba a mohu se tim pripravit o vynosy tim, ze nebudu zainvestovany dalsiho pul mesice a tedy poplatky za prevody spise neresit a zustat v czk uctu a jiz zacit s investovanim..? Diky za odpoved.
Řeším stejné dilema s tím rozdílem, ze již mám nějaké portfolio. Asi jsem se rozhodl to v současné chvíli neřešit a investovat. Kde jste vzal těch 16 dní? Já myslel že prodám akcie uzavřou účet a v tu chvíli založím nový a celou částku zainvestuji do stejných titulů, tak abych neměl prodlevu ve složeném úročení.
@@petrkodydek4446 od nabyti akcie zdarma, bezi lhuta 30 dnu kdy jsou blokovany castky z ni vydelane, takze v podstate nemuzu vycistit plne ucet, abych ho mohl uzavrit... to me fakt stve, ostatni zustatky jsem odeslal, ale tohle by me nenapadlo.. zatim jinak investovano nemam, tak bych rad tu zmenu udelal no...
Takže kdybych dneska investoval velkou částku do světového ETF a hned následující den by celý trh spadnul, tak bych po několika let stejně byl v plusu? I kdybch počkal na pád?
S vysokou pravdepodobnosti ano. Například i kdybys během internetove bubliny investoval do S&P 500 na maximu, tak bys mel dnes průměrnou roční navratnost cca 7 %, navzdory tomu, ze trh spadl o 50 % (a behem financni krize ve 2008 taky). Dnes jsou trhy vyrazne vyse, nez pred 10 lety i při soucasnem 20 % propadu.
@A M
Jako mezi přivydělat po x letech a ztratit kvůli inflaci? :D
Je to všechno o psychologii a pravděpodobnostech. Zní to hezky čekat na propad a nakoupit levněji. Ale nikdy nevíme, kdy ten propad přijde a jak bude velký. Taky se může stát, že dalších několik let trh bude stále růst, ty budeš stále čekat a pak teda nějaký propad přijde, ale třeba nebude tak velký a jeho dno bude výše, než je současný vrchol. Takže přijdeš o několik let, kdy jsi mohl být na trhu, generovat zisk a reinvestovat dividendy. Nebo bude velký, ale všude budou katastrofický titulky, jak končí svět a ty se necháš zviklat a stejně neinvestuješ. Tu psychologickou část investování podle mě nejvíce podceňujeme, protože si říkáme, že nás se to týkat nebude. A myslím, že i to je hlavní pointa videa.
Velmi univerzální, ale současně i konkrétní video o investování pro začátečníky je toto - th-cam.com/video/n2GmbUbjTkQ/w-d-xo.html