Semmit se kell elhinni, amit eddig tanultunk, vagy hallottunk! Nádasdy Ádám nyelvész, író

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ต.ค. 2024
  • "Nem biztos, hogy alany és állítmány szerkezetű ez a nyelv" - jelentette ki Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, esszéista, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézet oktatója.
    A kortárs irodalmi élet kiemelkedő alakja, aki nyelvészként vallja, hogy kutatói szemszögből nincs nehezebb vagy könnyebb nyelv és egyik sem szebb a másiknál. Van-e könnyebb vagy nehezebb nyelv?
    Mit jelent a humor a nyelvben? Összefügg-e a nyelv a gondolkodással?
    ---
    Műsorvezető: Mikos Ákos
    Vendégünk: Falus András
    Gyártó: Showcast Media
    Aki a műsort elhozza nekünk: Akadémiai Kiadó

ความคิดเห็น • 15

  • @faragoannamaria7764
    @faragoannamaria7764 ปีที่แล้ว +5

    Fantasztikus Nádasdy Ádám szerteágazó tudása, es ahogy mindezt megfogalmazza!

  • @juliaberi4224
    @juliaberi4224 2 ปีที่แล้ว +4

    "A köveket százévente újra kell vésni."❤

  • @faltopfake
    @faltopfake 2 ปีที่แล้ว +4

    Best!

  • @holyvoid
    @holyvoid ปีที่แล้ว +3

    Nagyszerü!!👍✌

  • @rezvez6378
    @rezvez6378 6 หลายเดือนก่อน

    Hatmillió az hatmillió.

  • @pombio
    @pombio ปีที่แล้ว

    Biztos vagyok benne, hogy a professzor úr ismeri azt a teóriát, hogy a hangok, hangsorok, szavak kiejtésekor hangképzőszervek állásának alakja, illetve az így képződő belső képek és a külső képek hasonlóságot mutatnak. (Tehát a hangképző szervekkel (a belső képpel) leképezzük, másoljuk a külső látványt.) Ja, ez a magyar nyelvre jellemző :) Kíváncsi vagyok a professzor úr véleményére.

  • @piroskatakacs5702
    @piroskatakacs5702 2 ปีที่แล้ว +1

    Egyik legjobb beszélgetés vele szerintem.

  • @Illes-b
    @Illes-b 2 ปีที่แล้ว

    Akik létrehozták a Magyar nyelvet, tudtak számolni...
    th-cam.com/video/dnShrrt876k/w-d-xo.html

    • @istvankozma2352
      @istvankozma2352 2 ปีที่แล้ว +2

      "Akik létrehozták a Magyar nyelvet, tudtak számolni..."
      Akkor ezek szerint a magyar nyelv - ellentétben a többi nyelvvel - egy fajta mesterségesen teremtett nyelv lenne, egy fajta ősi eszperantó? És ha igen, milyen elképzelések alapján dolgozták ki a nyelvtant?

  • @dorottyahavasi5723
    @dorottyahavasi5723 2 ปีที่แล้ว

    Egy kicsit kellemetlennek érzem, hogy az Akadémiai Kiadó műsorában hibásan van írva a cím. "Semmit se kell elhinni ... ", nem pedig "Semmi se kell elhinni ..."

    • @MeRSZ
      @MeRSZ  2 ปีที่แล้ว +1

      Köszönjük az észrevételt, javítottuk az elütést.

    • @peterpataki4094
      @peterpataki4094 ปีที่แล้ว

      @@MeRSZ Én még vélek felfedezni egy apró hibácskát. Szerintem nem "Semmit se kell elhinni" hanem "Semmit sem kell elhinni". Véleményem szerint így lenne tökéletes. Had indokoljam meg miért gondolom ezt. Mindkettő helyes lehet, mindkettőt használjuk, mégis van különbség.
      A "se" szócska inkább sutyerák dialógusokba passzolna írásban. A "sem" emelkedettebb. Mondok példát: "szart se látok" - ez helyes, a harmónia tökéletes. A "szart sem látok" önmagában ellentmondásos lenne. Egy dalszöveg ellenpéldának: "Nem bánok semmit sem!" - ez bizony így szép, mert ez egy vallomás az életre visszatekintve. A "Nem bánok semmit se" inkább egy bűncselekmény bevallása lehetne.
      Megfigyelésem szerint a beszélt nyelvben gyakran lemaradoznak a szóvégi mássalhangzók. Ezér' se', vagy "ezércse" mondjuk ki a "t" és az "m" hangokat a hétköznapokban. Ha a piacon valaki felkiáltana, hogy "azért mondtam kedves" .. hát megcsavarodna a fülünk is nem csak az illető nyelve. Gyakorlatilag ez normálisan "azér' mon'tam kedves"-ként van kiejtve, nem megzenésített verseket adunk elő a hétköznapokban. Viszont amikor leírjuk, akkor igenis helyesen kell a szavakat papírra vetni.
      Tehát hiába nem ejtette ki Nádasdy Ádám az "m" hangot a riportban, leírni mégsem úgy kell, nem úgy szép, hanem "Semmit sem kell elhinni." Mert hát végül is ez nem egy bulvár műsor. Elnézésüket kérem, hogy itt okoskodom! Szociálpszichológia. 🙂

  • @Patreides9
    @Patreides9 ปีที่แล้ว

    A nyelvésznek mindegy, hogy a beszélő "meg-e jöttem"-et mond, ő csak figyeli a nyelvet, és leírja. Nyelvészként nem érdekli... Ha az emberek egy idő után beszéd helyett ugatnának, ő azt is szépen leírná, kielemezné, és boldog lenne vele.

    • @istvankozma2352
      @istvankozma2352 ปีที่แล้ว

      Nem biztos, hogy így van. A nyelvészetben két iskola van ebben a kérdésben, deszkriptív és preszkriptív. A legtöbb nyelvész valahol a két véglet között van. Vannak a nyelvészetnek olyan ágai is, ahol nem lehet alkalmazható a preszkriptív módszer; nyelvtörténet, fordítástechnika stb.