bardzo potrzebny i wartościowy film. Ale wiadomo - w XXI wieku takie tematy niewielu interesują. Wolimy udawać, że tematu nie ma i nigdy nie będzie. Warto pamiętać, że właśnie od takich spraw jest psycholog!
Dzięki za ten wspierający komentarz! ❤️🔥 To prawda, niestety zbyt wiele osób do psychologa zwraca się po pomoc naprawdę bardzo późno, ale nie zwraca się wcale.
Mam paniczny lęk przed śmiercią, przemijaniem, chorobami, rakiem itd. Nie potrafię nie myśleć o tym codziennie a najgorsze jest to że i tak usłysze "no takie jest życie" Jak słysze w radiu, telewizji, w internecie słowo "rak" albo zobaczę jakąś zbiórkę pieniędzy dla nieuleczalnie chorego to bierze mnie na wymioty i robi mi się słabo... Nie potrafię tego okieuznać... boje się każdego dnia że zaraz stracę rodziców lub będę się musiał nimi opiekować, że zaraz zachoruje na stwardnienie rozsiane... I codziennie bombarduje siebie artykułami co jest rakotwórcze, co jest bezpieczne, co jest zdrowe itd.. To jest naprawdę straszne i nie potrafię z tego wyjść. Kompletnie mi nie pomagają rady typu "ciesz się z każdego dnia" "to naturalne się tego bać" "takie jest życie"
Mocno współczuję takich trudnych doświadczeń. Opisany przez Ciebie zestaw objawów mocno nawiązuje do wielu przypadków z którymi spotkałem się w gabinecie choć oczywiście absolutnie nie sugeruję że to to samo. Wielu pacjentów doświadczało takiego zestawu objawów w związku ze zdrowiem i śmiercią swoją lub bliskich: Natrętne myśli - Codzienne, przymusowe wręcz analizowanie zagrożeń zdrowotnych i strach przed przyszłymi chorobami. Te myśli są trudne do wyciszenia, przez co stale przeżywasz napięcie. Reakcje cielesne na bodźce - Informacje o chorobach wywołują fizyczne reakcje, jak mdłości i osłabienie, co świadczy o wysokim poziomie lęku, który rozlewa się też na ciało. Unikanie i sprawdzanie - Z jednej strony widoczna jest chęć unikania informacji o chorobach, ale z drugiej - poszukiwanie ich nałogowo, sprawdzanie, co jest bezpieczne lub ryzykowne. To bardzo częsty mechanizm - unikanie, które jednocześnie napędza chęć kontroli, przez co stajesz się więźniem własnych lęków. Ograniczenie jakości życia - Brak poczucia spokoju, trudność w przyjemnym przeżywaniu dnia codziennego - to jasny sygnał, że lęk zaburza komfort życia. Jeśli ten opis brzmi znajomo, to mam nadzieję że wraz z Twoim terapeutą uda Wam się wspólnie poradzić sobie z tym doświadczeniem. Mocno trzymam kciuki! 👍🏻
Lubie słuchać co masz do powiedzenia. Ważne sprawy. Miałbym tylko jedną uwagę od strony technicznej. Twoja ścieżka jest bardzo cicha, zakończenie bardzo głośne.
Dzięki za Twoje wsparcie - cieszę się że dobrze Ci się mnie słucha! Co do głośności - ech, niestety, długa droga jeszcze przede mną jeśli chodzi o technikalia.
bardzo potrzebny i wartościowy film. Ale wiadomo - w XXI wieku takie tematy niewielu interesują. Wolimy udawać, że tematu nie ma i nigdy nie będzie. Warto pamiętać, że właśnie od takich spraw jest psycholog!
Dzięki za ten wspierający komentarz! ❤️🔥
To prawda, niestety zbyt wiele osób do psychologa zwraca się po pomoc naprawdę bardzo późno, ale nie zwraca się wcale.
Mam paniczny lęk przed śmiercią, przemijaniem, chorobami, rakiem itd.
Nie potrafię nie myśleć o tym codziennie a najgorsze jest to że i tak usłysze "no takie jest życie"
Jak słysze w radiu, telewizji, w internecie słowo "rak" albo zobaczę jakąś zbiórkę pieniędzy dla nieuleczalnie chorego to bierze mnie na wymioty i robi mi się słabo...
Nie potrafię tego okieuznać... boje się każdego dnia że zaraz stracę rodziców lub będę się musiał nimi opiekować, że zaraz zachoruje na stwardnienie rozsiane...
I codziennie bombarduje siebie artykułami co jest rakotwórcze, co jest bezpieczne, co jest zdrowe itd..
To jest naprawdę straszne i nie potrafię z tego wyjść. Kompletnie mi nie pomagają rady typu "ciesz się z każdego dnia" "to naturalne się tego bać" "takie jest życie"
Mocno współczuję takich trudnych doświadczeń. Opisany przez Ciebie zestaw objawów mocno nawiązuje do wielu przypadków z którymi spotkałem się w gabinecie choć oczywiście absolutnie nie sugeruję że to to samo.
Wielu pacjentów doświadczało takiego zestawu objawów w związku ze zdrowiem i śmiercią swoją lub bliskich:
Natrętne myśli - Codzienne, przymusowe wręcz analizowanie zagrożeń zdrowotnych i strach przed przyszłymi chorobami. Te myśli są trudne do wyciszenia, przez co stale przeżywasz napięcie.
Reakcje cielesne na bodźce - Informacje o chorobach wywołują fizyczne reakcje, jak mdłości i osłabienie, co świadczy o wysokim poziomie lęku, który rozlewa się też na ciało.
Unikanie i sprawdzanie - Z jednej strony widoczna jest chęć unikania informacji o chorobach, ale z drugiej - poszukiwanie ich nałogowo, sprawdzanie, co jest bezpieczne lub ryzykowne. To bardzo częsty mechanizm - unikanie, które jednocześnie napędza chęć kontroli, przez co stajesz się więźniem własnych lęków.
Ograniczenie jakości życia - Brak poczucia spokoju, trudność w przyjemnym przeżywaniu dnia codziennego - to jasny sygnał, że lęk zaburza komfort życia.
Jeśli ten opis brzmi znajomo, to mam nadzieję że wraz z Twoim terapeutą uda Wam się wspólnie poradzić sobie z tym doświadczeniem. Mocno trzymam kciuki! 👍🏻
Najgorzej jak bliska osoba odchodzi nagle. 💔
To jest niesamowicie bolesne. 💔
Myślę, że dla wielu z nas jest to ból który wręcz trudno znieść.
@@sebastianantonowicz-wsparc8320 Tak nagle odszedł mój brat. Dzień wcześniej z nim rozmawiałam. Zginął na drugi dzień. 🖤
Lubie słuchać co masz do powiedzenia. Ważne sprawy. Miałbym tylko jedną uwagę od strony technicznej. Twoja ścieżka jest bardzo cicha, zakończenie bardzo głośne.
Dzięki za Twoje wsparcie - cieszę się że dobrze Ci się mnie słucha! Co do głośności - ech, niestety, długa droga jeszcze przede mną jeśli chodzi o technikalia.
@@sebastianantonowicz-wsparc8320 fajnie że robisz to co robisz i tak jak umiesz najlepiej! To naprawdę świetna robota!
@@ziomus26 dzięki za słowa wsparcia! 🤝🏻