Historia z życia wzięta.. kupiłem nowy rower... Nie zauważyłem, krzywego haka. Wyregulowałem przerzutkę, że wszystko chodziło ładnie, choć jeden element mnie zastanawiał - skończony, dokręcony zakres regulacji jednego ze skrajnych położeń . Pojeździłem tak cały sezon. Zobaczyłem ten film i mnie olśniło. Zakupiłem narzędzie do sprawdzenia haka. Wyprostowałem Hak. Absolutnie cała przerzutka zaczęła mi źle pracować. A na krzywym chodziło to ok. Regulacja pomogła a i zakres regulacji skrajnego położenia się pojawił znów :D. Nie sądziłem, że nowy rower może mieć krzywy HAK... DZIĘKI ZA TEN FILM !
Fajne masz te filmiki, przyjemnie sie slucha i oglada do porannej kawusi. No i zawsze sie czlowiek czegos ciekawego dowie, to jest piekne w rowerach, ze mozna jezdzic cale zycie tym swoim gruzikiem a i tak sie go nie pozna w 100% (mimo ze ja od kilkunastu lat sam robie swoje rowery, zaplatam kola na 3 krzyze itp. Ale ja jezdze tanimi uzywkami, nigdy nie mialem naprawde zaawansowanej konstrukcji w rekach, glownie dlatego ze nie umialbym jej sam tanio naprawic)
Bardzo dobrze wytlumaczone! Ja kiedys ambitnie wyregulowalem wozek przerzutki tylnej, ale nie ustawilem wlasciwie zakresu srubami regulujacymi i jak wrzucilem 1 z tylu, to wozek zahaczyl o szprychy i wyrwalo mi hak razem z wozkiem z ramy. Na szczescie skonczylo sie tylko na wymianie haka a ja sie nauczylem do czego sluza te dwie dziwne srubki na przerzutce tylnej
Prostując hak z pomocą tego urządzenia, robimy to względem 1 punkt na obręczy (np. wentyl). Wtedy wykluczasz problem wycentrowania koła. Zakładam również, że piasta nie ma jakiegoś gigantycznego luzu.
Zdaje się, że RJ the bike guy wkręcał nawet drugie koło w otwór na przerzutkę i w ten sposób sprawdzał „prostość” haka. A prostował rurą, czy innym lewarem 😊
Pięknie wytłumaczone. Też ostatnio walczyłem z regulacją ale przeszedł zamówiony przymiar i wyszło ;) prostowanie i napęd znów hula aż miło ;) zawsze się śmieje z typów co chcą wymienić hak na coś mocnoejszego co nie będzie się wyginać ;)
Jest jeszcze jedna rzecz przy wymianie haka na nowy. Często okazuje się po założeniu nowego haka, że on też jest "krzywy" i trzeba go podprostować z czym wielokrotnie miałem styczność u siebie na serwisie. A co do materiałów i prezentacji to jest TOP. Wielokrotnie pomagały i ratowały sytuację 🙂.
Świetny materiał, warto wspomnieć, że w nowym rowerze hak również może być skrzywiony. Tak było w moim przypadku i zakupie speca z 1x12. Dodatkowo im więcej biegów na kasecie, tym potrzebna jest większa precyzja przerzucania (małe odległości między koronkami) i tu lekka krzywizna haka mocno wpływa na jakość zmiany biegów. Pozdrawiam
Jeśli koło jest nierównie można ten fakt obejść.. wystarczy przyjąć punkt pomiaru na przykład przy wentylu i obracać koło do pomiaru razem z przyrządem tak krzywe koło nie przekłamało wyniku :)
Wiadomo, że koło często nie jest idealnie proste. Dlatego ja jak prostuję hak to staram się odnosić tylko do jednego punktu na obręczy, najlepiej przy wentylu :). Patent ze światełkami i tablicą - brawo!
Dokładnie tak samo robię. Jeden punkt mianowicie przy wentylu. Najlepsze jest to, że czasami i nowe haki ze sklepu nie są proste. Być może wada fabryczna
@@maniekbd My na sklep dostajemy notorycznie pokrzywione haki. Z resztą to najmniejszy problem. Krzywe koła, uszkodzone manetki, porysowane ramy itd. to chyba już standard 🙂
Można by zrobić przyrząd do prostowania haków złożony z dwóch ramion/dźwigni. Każde przymocowane z jednej strony haka (od strony przerzutki i od strony ramy). Teoretycznie mocowania powinny być idealnie równoległe. Dałoby się za pomocą tego prostować haki bez użycia np krzywego koła.
Bez specjalnego przyrządu można jeszcze prostować hak metodą na pręta. Kupujemy pręt gwintowany 1 m w markecie budowlanym. Tniemy na pół. 1 połówkę wkręcamy zamiast ośki, a 2 do haka. Staramy się ustawić je równolegle. Napęd 2x9 udało mi się tak przywrócić do żywotności.
Kiedyś miałem taki problem że pierwsze i ostatnie 2 biegi chodziły jak trzeba a po środku działy się cuda, do dziś się zastanawiam co tam się wydarzyło, była to stara zjazdówka z potężnym hakiem więc raczej wszystko było proste
Można prostować hak przy pomocy tego narzędzia nawet z zcentrowanym kołem, tylko trzeba wybrać sobie punkt odniesienia. Ja zawsze biorę punkt pod wentylem, obracam kołem o 90° i wtedy prostuje. Działa!
Jako dźwigni do prostowania haka mozna użyć osi koła starego typu. Zdaje się że Shimano mialy taki sam gwint jak w przerzutce. Dodatkowo te ok 15cm pręta fajnie uwidacznia kierunek wygięcia.
Witam, czy możesz zrobić materiał o tym czy krzywa oś piasty wpływa na falowanie wolnobiegu czy kasety (w momencie kiedy nie kręcimy korbami, bo o to jest nie raz szum)? Może jak niektórzy ludzie zobaczą u kogoś na filmie jak to jest zbudowane i na czym polega różnica między działaniem wolnobiegu, bębenka, bębenka na łożyskach maszynowych i jak one są do piasty zamontowane, na co ma wpływ krzywa oś, ale również krzywa obręcz ( tak taka teoria też padła, że wolnobieg faluje przez scentrowane koło). Ja kiedyś się udzielałem na grupach rowerowych, widziałem że problem falowania wolnobiegu/kasety nawet w nowych rowerach był poruszany ale kupa ludzi twierdzi że to krzywa oś piasty.
Jest czasami dorzucany przez producentów, ale niestety sklepy nie dodają już go. Nie pamiętam który to producent i jaki dystrybutor lub sklep, ale słyszałem o takim przypadku
ale hak to nie tylko zabezpieczenie przerzutki, ale również element dzięki któremu możemy wymienić gwint w ramie. Niektóre są porąbane w kształcie stąd ceny. Zdziwiłem się pozytywnie że w giancie flip chip 85 zł
Czy jest jakaś pewna metoda bez specjalnego przyrządu na określenie czy hak jest krzywy? Nie każdy ma sokoli wzrok i delikatne wygięcie trudno dostrzec na rowerze. Czy np wymontowanie haka i położenie go płasko na równej powierzchni miałoby sens?
Ustaw kamerę/telefon na statywie za przerzutką, a rower na stabilnym stojaku. Nagraj film jak pracuje napęd i poddaj to obróbce w jakimś programie graficznym.
Pytanie o studium przypadku: Bez obciążenia na stojaku wszystko trafia idealnie, pod obciążeniem w czasie jazdy po środku kasety czasem nie chce zmienić zębatki czasem skacze o dwie. To też może być krzywy hak ?
to moze byc (strzelam w ciemno, zaden ze mnie ekspert): - krzywy hak - zuzyty lancuch / kaseta / korba? - problem z oska tylnej piasty (moze sie odksztalca w trakcie jazdy?) - zebatki na wozku przerzutki tylnej moze maja luzy boczne? - być może sam mechanizm manetki przerzutkowej na kierownicy jest zużyty (ząbki wewnątrz manetki mogą być wyrobione, a to sprawi, że manetka nie puszcza tyle samo linki na poszczególnych biegach). Jako rada ogolna (pewnie wiesz, ale napisze): - zmieniajac biegi, trzeba pamietac o "wysprzęglaniu", tzn. nie naciskać p3d4low podczas zmiany przelozenia, tylko swobodnie krecic korbe, zeby rower sie nie rozpedzal i pozwolic lancuchowi wskoczyc na zebatke. Dopiero jak lancuch wskoczy, mozna krecic dalej i nabierac predkosci)
Hakow nie bylo i zycie bylo prostsze, przerzutka sie krzywila po glebie i sie ja prostowalo reka, bo jest dosc plastyczna. Do tego byla oslona wozka przerzutki z grubego drutu, preta stalowego, komu to przeszkadzalo?
Osłona swoje waży (i jest passe jak błotniki), przerzutka 6-7 biegów wymaga dużo mniej precyzji niż 11-12 biegów - masz prawie 2x więcej zębatek na prawie? tej samej długości bębenka.
Ojj moim zdaniem nie zgadzam się z kilkoma sprawami. Po pierwsze , tak haki to kontrolowana strefa zgniotu w rowerze aaale dzisiaj już nie, nowe napedy 11 czy 12 potrafią miec tak.movne sprezyny i sprzęgła że taki miekki hak.l krzywi sie od samej pracy, pozdrawiam posiadaczy cannondale z lat 2016/17 w dol. Po drugie, haki udh to przyszłośc, jest to o wiele wygodniejsze, prostsze w montażu i można się go pozbyć dając naped sram transmision, nie pozdrawiam debilnego treka, który produkuje plastikowe haki, tak, z tworzywa. Po trzecie, u mnie rower klienta ma z marszu sprawdzanie haka, to jest podstawa na serwisie i każdy powinien to robić. Po czwarte, wcale nie musi być kolo idealnie proste, wystarczy ze piasta nie ma luzow na łożyskach, ustala.sie wtedy 1 miejsce, przeważnie wentyl i obracając narzedzie obraca się też kolo i do wentyla prostuje, proste jak diabli. Po piate, nie ma znaczenia czy hak jest tylko gora dol skrzywiony czy lewo prawo, jak się ustali 1 prawidłowy kat haka to mało ważne jak.jest krzywy, nie wiem w czym problem? Po szóste, prostowałem haki czasami po kilka razy, fakt.to nie były hardcorowe skrzywienia, ale póki nie ma z haka precelka to można go doprostowywac kilka.razy, wiadomo, z ktoryms razem czuc juz ze materiał mieknie ale jeszcze nigdy jak tyle lat prostuje haki, żaden mi nie pekl, czułości troche😅.
Ad.4 Tak, wtedy koło musi być zapięte idealnie prosto w ramie to też pewne założenie. Ad.5 wspominasz o ustawianiu haka przyrządem, a ja mówiłem o ustawianiu go na podstawie objawów jakie daje przerzutka (jak ustawia się narzędziem to będzie ok, ale przy odpowiedniej rotacji i wygięciu - krzywy hak może wbijać prawidłowi biegi ale bardzo podgłaśniać pracę łańcucha)
Ad.6 Cieszę się, że miałeś takie szczęście. Jednak moja praktyka wskazuje na coś zgoła innego. Hak prostowany jest bardziej podatny na uszkodzenia i zwyczajnie prostowanie to ostateczność (jeśli jest możliwość, to wymiana na nowy) Nie ma nic gorszego niż wyjazd zepsuty taką usterką, a często dochodzi do tego urwana szprycha, uszkodzona przerzutka itd. I niesmak po mechaniku pozostaje (choć może hak był wyprostowany poprawnie...)
@@unbrokenreedjak idzie o punkt 5, może nie jasno napisałem, w sensie ze jak juz ustaliśmy odpowiednia płaszczyznę gora dol, to tylko przekręcamy narzedzie na lewo prawo i nie ma problemu z doprostowabiem. Jak idzie o punkt 4 to ja zawsze wpierw serwisuje piaste tylna dopiero potem ewentualnie centruje kolo i dopiero hak, nigdy nie robie tego na luźnym kole czy cos, w ogóle ktos by pomyślał aby prostować hak na poluzowanym kole tylnym ?😅😂 dla mnie prostowanie haka to taki banał ze dziwie się ze ludzie od tego nie zaczynają szukac problemu. Ogolnie odcinek bardzo edukacyjny .
@@unbrokenreedwiesz, ja raczej mam tylko nowoczesne nowe rowery, nie mnie serio jak.tyle lat prostuje haki ani jeden nie pekl, jedynie te cannondale krzywiły się od samej przerzutki 12. Wiadomo, jak jest możliwość wymiany haka i nie kosztuje to 200 zl za hak to wymienic ale jak hak.ma 2-3mm krzywizny to doprostowac i jazda 😊
Witam. Twój "laserowy" model konsekwencji skrzywienia haka jest nieprawidłowy. Nie można posługiwać się większą ilością punktów "laserowych" niż jednym gdyż w przeciwnym razie ty po prostu obracasz całą przerzutkę wokół osi pionowej za każdą zmianą przełożenia co przecież nie ma miejsca. Ruch i odległość przerzutki są indeksowane a to pozostaje bez zmian. Problemem jest zmiana położenia wyjściowego przerzutki w teoretycznie maksymalnie trzech płaszczyznach jednocześnie co powoduje wszystkie z tym związane niedomagania przy indeksowaniu biegów
Nie widzę tutaj wytłumaczenia nieprawidłowości. Taka samo jak indeksacja się nie zmienia, tak samo ja nie zmieniałem położenia laserków względem siebie.
Zmieniłeś kąt listwy z laserami przez co zmieniłeś odległości kątowe między punktami laserowymi a przecież odległość indexu pozostaje taka sama. Zmienia sie tylko kąt między kółkiem przerzutki a kasetą co powoduje nieprawidłową ( tarcie i napięcie łańcucha ) pracę całego układu.
@@kayak58 Jak hak jest wygięty to owszem indeks pozostaje ten sam, ale odległość od zębatki się zmienia (zwiększa lub zmniejsza zależnie od wygięcia) co w efekcie sprawia, że kółko nie trafia już idealnie w ten bieg. Nie wiem jak Ci to inaczej wyjaśnić.
@@kayak58 Wraz z odgięciem haka na zewnątrz odległość kółeczka prowadzącego przerzutki od kasety w położeniach bliższych biegowi pierwszemu przyrasta szybciej niż na wyższych biegach. Wynika to z utraty równoległości tych układów. Brak równoległej pracy powoduje, że index nie trafia już idealnie w "indexowaną odległość" zębatek między sobą.
O ile w "analogowym" rowerze haki raczej rzadko się gną to w rowerze ze wspomaganiem i napędem Mid to jest dramat. Do mojego Cube-a hak kosztuję w okoliczach 100pln. Mam dwa fabryczne i krzywią się jak głupie. Wiem że siły są dużo większe niż w analogu ale żeby aż taki syf robić. Zamówiłem hak z twardszego alu. Jak na razie nic się nie gnie i przerzutka śmiga jak trza. A napęd to Shimano XT 1x12. W tych napędach prosty hak to podstawa.
Mistrzostwo świata YouTuba za sposób prezentacji z tym laserowym wskaźnikiem. Super 👍👍👍
Starałem się, dzięki :)
Na wielu kanałach próbowano to wytłumaczyć ustnie. Ale nigdzie nie widziałem tego tak dobrze wytłumaczonego 👍🏻
Lubię takie techniczne odcinki. Super PRO z tymi laserami 😊
Jak podgrzewałeś hak opalarką, to byłem święcie przekonany że jest on aluminiowy 😂😂😂
Historia z życia wzięta.. kupiłem nowy rower... Nie zauważyłem, krzywego haka.
Wyregulowałem przerzutkę, że wszystko chodziło ładnie, choć jeden element mnie zastanawiał - skończony, dokręcony zakres regulacji jednego ze skrajnych położeń .
Pojeździłem tak cały sezon. Zobaczyłem ten film i mnie olśniło. Zakupiłem narzędzie do sprawdzenia haka. Wyprostowałem Hak. Absolutnie cała przerzutka zaczęła mi źle pracować. A na krzywym chodziło to ok. Regulacja pomogła a i zakres regulacji skrajnego położenia się pojawił znów :D.
Nie sądziłem, że nowy rower może mieć krzywy HAK...
DZIĘKI ZA TEN FILM !
Świetny film. Pierwszy konkretny film w polskim YT o problemach z hakiem. Dzięki!
Piękne modele z tłumaczeniem, czy raczej piękny pomysł na modelowe wytłumaczenie :)
Super wyjaśnione .Dzięki wielkie 👍
Fajne masz te filmiki, przyjemnie sie slucha i oglada do porannej kawusi. No i zawsze sie czlowiek czegos ciekawego dowie, to jest piekne w rowerach, ze mozna jezdzic cale zycie tym swoim gruzikiem a i tak sie go nie pozna w 100% (mimo ze ja od kilkunastu lat sam robie swoje rowery, zaplatam kola na 3 krzyze itp. Ale ja jezdze tanimi uzywkami, nigdy nie mialem naprawde zaawansowanej konstrukcji w rekach, glownie dlatego ze nie umialbym jej sam tanio naprawic)
Pieknie zaprezentowane
Jak koło jest krzywe, to się je obraca podczas regulacji tak, aby przyrząd zawsze celował w jedno miejsce obręczy
Tak jak pisałem wcześniej. To dobre rozwiązanie, ale trzeba upewnić się, że koło jest prosto zapięte w ramię.
Bardzo dobrze wytlumaczone! Ja kiedys ambitnie wyregulowalem wozek przerzutki tylnej, ale nie ustawilem wlasciwie zakresu srubami regulujacymi i jak wrzucilem 1 z tylu, to wozek zahaczyl o szprychy i wyrwalo mi hak razem z wozkiem z ramy.
Na szczescie skonczylo sie tylko na wymianie haka a ja sie nauczylem do czego sluza te dwie dziwne srubki na przerzutce tylnej
Znowu poczułem się jak na wykładzie! 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
U mnie masz mistrza! Takich filmów brakuje na polskim yt. Pozdrawiam! 👍💪
Prostując hak z pomocą tego urządzenia, robimy to względem 1 punkt na obręczy (np. wentyl). Wtedy wykluczasz problem wycentrowania koła. Zakładam również, że piasta nie ma jakiegoś gigantycznego luzu.
Dobra rada, warto pamiętać. Oczywiście wtedy zakładamy, że koło jest idealnie prosto zapięte w ramie.
Zdaje się, że RJ the bike guy wkręcał nawet drugie koło w otwór na przerzutkę i w ten sposób sprawdzał „prostość” haka. A prostował rurą, czy innym lewarem 😊
Pięknie wytłumaczone. Też ostatnio walczyłem z regulacją ale przeszedł zamówiony przymiar i wyszło ;) prostowanie i napęd znów hula aż miło ;) zawsze się śmieje z typów co chcą wymienić hak na coś mocnoejszego co nie będzie się wyginać ;)
Będziesz się śmiał jak pęknie hak i wpodnie przerzutka w szprychy!!!
Będzie nie tylko uszkodzony hak, ale i ; przerzutka, koło i rama!😕
Jest jeszcze jedna rzecz przy wymianie haka na nowy. Często okazuje się po założeniu nowego haka, że on też jest "krzywy" i trzeba go podprostować z czym wielokrotnie miałem styczność u siebie na serwisie.
A co do materiałów i prezentacji to jest TOP. Wielokrotnie pomagały i ratowały sytuację 🙂.
Genialne💪🏻
Woow! Świetnie przedstawine👍👍👍
Świetny materiał, warto wspomnieć, że w nowym rowerze hak również może być skrzywiony. Tak było w moim przypadku i zakupie speca z 1x12. Dodatkowo im więcej biegów na kasecie, tym potrzebna jest większa precyzja przerzucania (małe odległości między koronkami) i tu lekka krzywizna haka mocno wpływa na jakość zmiany biegów. Pozdrawiam
Jeśli koło jest nierównie można ten fakt obejść.. wystarczy przyjąć punkt pomiaru na przykład przy wentylu i obracać koło do pomiaru razem z przyrządem tak krzywe koło nie przekłamało wyniku :)
Dokładnie.
Super film. Naprawdę dużo daje, będzie zdecydowanie łatwiej postawić diagnozę w domowych warunkach :)
Wiadomo, że koło często nie jest idealnie proste. Dlatego ja jak prostuję hak to staram się odnosić tylko do jednego punktu na obręczy, najlepiej przy wentylu :). Patent ze światełkami i tablicą - brawo!
Dokładnie tak samo robię. Jeden punkt mianowicie przy wentylu. Najlepsze jest to, że czasami i nowe haki ze sklepu nie są proste. Być może wada fabryczna
@@maniekbd My na sklep dostajemy notorycznie pokrzywione haki. Z resztą to najmniejszy problem. Krzywe koła, uszkodzone manetki, porysowane ramy itd. to chyba już standard 🙂
Setki razy prostowałem haki tym domowym sposobem i tylko raz mi pękł, chociaż tego się spodziewałem...
Pozdrawiam.
Zastanawiałem się jakim cudem wygiąłeś hak używając opalarki 😁
Prosto i jasno wytłumaczone, super robota 😀
To był hak z drukarki 3d. Plastik do testów
@@szymonszym2082
Tak wiem, później była o tym mowa w filmie, ale to była moja pierwsza myśl w momencie wyginania 😀
Można by zrobić przyrząd do prostowania haków złożony z dwóch ramion/dźwigni. Każde przymocowane z jednej strony haka (od strony przerzutki i od strony ramy). Teoretycznie mocowania powinny być idealnie równoległe. Dałoby się za pomocą tego prostować haki bez użycia np krzywego koła.
Bez specjalnego przyrządu można jeszcze prostować hak metodą na pręta. Kupujemy pręt gwintowany 1 m w markecie budowlanym. Tniemy na pół. 1 połówkę wkręcamy zamiast ośki, a 2 do haka. Staramy się ustawić je równolegle. Napęd 2x9 udało mi się tak przywrócić do żywotności.
Bardzo ciekawy sposób, nie znałem go wcześniej :)
Hak z drukarki 3d!
Przyznam przygotowałeś się z tak laserową makietą przerzutki.
Super wideo
Kiedyś miałem taki problem że pierwsze i ostatnie 2 biegi chodziły jak trzeba a po środku działy się cuda, do dziś się zastanawiam co tam się wydarzyło, była to stara zjazdówka z potężnym hakiem więc raczej wszystko było proste
Można prostować hak przy pomocy tego narzędzia nawet z zcentrowanym kołem, tylko trzeba wybrać sobie punkt odniesienia. Ja zawsze biorę punkt pod wentylem, obracam kołem o 90° i wtedy prostuje. Działa!
Dzięki za komentarz:)
Super film.👽
Jako dźwigni do prostowania haka mozna użyć osi koła starego typu. Zdaje się że Shimano mialy taki sam gwint jak w przerzutce. Dodatkowo te ok 15cm pręta fajnie uwidacznia kierunek wygięcia.
Hej, jaki program do projektowania rzeczy do drukarki 3d używasz?
Witam, czy możesz zrobić materiał o tym czy krzywa oś piasty wpływa na falowanie wolnobiegu czy kasety (w momencie kiedy nie kręcimy korbami, bo o to jest nie raz szum)? Może jak niektórzy ludzie zobaczą u kogoś na filmie jak to jest zbudowane i na czym polega różnica między działaniem wolnobiegu, bębenka, bębenka na łożyskach maszynowych i jak one są do piasty zamontowane, na co ma wpływ krzywa oś, ale również krzywa obręcz ( tak taka teoria też padła, że wolnobieg faluje przez scentrowane koło). Ja kiedyś się udzielałem na grupach rowerowych, widziałem że problem falowania wolnobiegu/kasety nawet w nowych rowerach był poruszany ale kupa ludzi twierdzi że to krzywa oś piasty.
Moim zdaniem taki element jak hak powinien być dorzucany do ram i rowerów w ilości kilku sztuk :p
Jest czasami dorzucany przez producentów, ale niestety sklepy nie dodają już go. Nie pamiętam który to producent i jaki dystrybutor lub sklep, ale słyszałem o takim przypadku
ale hak to nie tylko zabezpieczenie przerzutki, ale również element dzięki któremu możemy wymienić gwint w ramie. Niektóre są porąbane w kształcie stąd ceny. Zdziwiłem się pozytywnie że w giancie flip chip 85 zł
Do kontroli łańcucha kupić przymiar (jaki?) Albo używać suwmiarki
Mi zawsze jak pęka hak to odrazu się niszczył z przerzutka
Jak można się skontaktować z serwisantem. ??
Szukasz nr do pobliskiego serwisu i dzwonisz. Jeśli pytasz o kontakt do mnie, to pisz na maila, jest w opisie (i czekaj cierpliwie na odpowiedź:)
Czy jest jakaś pewna metoda bez specjalnego przyrządu na określenie czy hak jest krzywy? Nie każdy ma sokoli wzrok i delikatne wygięcie trudno dostrzec na rowerze. Czy np wymontowanie haka i położenie go płasko na równej powierzchni miałoby sens?
O tym jest cały materiał, żeby diagnozować po objawach :D wystarczy popatrzyć jak działa przerzutka.
Ustaw kamerę/telefon na statywie za przerzutką, a rower na stabilnym stojaku. Nagraj film jak pracuje napęd i poddaj to obróbce w jakimś programie graficznym.
th-cam.com/video/zfl8wWBdNtQ/w-d-xo.htmlsi=4GMk9Lmt1LCYIVt8
Tania, prosta i skuteczna metoda prostowania haka.
Pytanie o studium przypadku: Bez obciążenia na stojaku wszystko trafia idealnie, pod obciążeniem w czasie jazdy po środku kasety czasem nie chce zmienić zębatki czasem skacze o dwie. To też może być krzywy hak ?
to moze byc (strzelam w ciemno, zaden ze mnie ekspert):
- krzywy hak
- zuzyty lancuch / kaseta / korba?
- problem z oska tylnej piasty (moze sie odksztalca w trakcie jazdy?)
- zebatki na wozku przerzutki tylnej moze maja luzy boczne?
- być może sam mechanizm manetki przerzutkowej na kierownicy jest zużyty (ząbki wewnątrz manetki mogą być wyrobione, a to sprawi, że manetka nie puszcza tyle samo linki na poszczególnych biegach).
Jako rada ogolna (pewnie wiesz, ale napisze):
- zmieniajac biegi, trzeba pamietac o "wysprzęglaniu", tzn. nie naciskać p3d4low podczas zmiany przelozenia, tylko swobodnie krecic korbe, zeby rower sie nie rozpedzal i pozwolic lancuchowi wskoczyc na zebatke. Dopiero jak lancuch wskoczy, mozna krecic dalej i nabierac predkosci)
@@kaczy5289 Dzięki, podsunąłeś mi trop na ośkę, to jest QR ze stożkami(konusami) coś się mogło obluzować.
A ja będę monotonny i zapytam naszego mistrza kiedy kbiecana operacja zmiany hamulców na hydrauliczne ;)
Czasami nowe haki nie są idealnie proste i potrzebna jest delikatna korekta.
Nie spotkałem się z takim zjawiskiem. W jakiej marce tak miałeś?
@@unbrokenreedW specu a hak to amazinger 2.1. Kupiłem 2 szt i druga sztuka była idealnie prosta
Co sądzicie o UDH Srama?
No ok ,ale wyciągniety łańcuch ,lub zużyta kaseta też może być problem z przerzucaniem .
Oczywiście, trzeba sobie wtedy spokojnie obejrzeć jak tondziała i badać wszystko za koleją :)
Hakow nie bylo i zycie bylo prostsze, przerzutka sie krzywila po glebie i sie ja prostowalo reka, bo jest dosc plastyczna. Do tego byla oslona wozka przerzutki z grubego drutu, preta stalowego, komu to przeszkadzalo?
Osłona swoje waży (i jest passe jak błotniki), przerzutka 6-7 biegów wymaga dużo mniej precyzji niż 11-12 biegów - masz prawie 2x więcej zębatek na prawie? tej samej długości bębenka.
Ojj moim zdaniem nie zgadzam się z kilkoma sprawami. Po pierwsze , tak haki to kontrolowana strefa zgniotu w rowerze aaale dzisiaj już nie, nowe napedy 11 czy 12 potrafią miec tak.movne sprezyny i sprzęgła że taki miekki hak.l krzywi sie od samej pracy, pozdrawiam posiadaczy cannondale z lat 2016/17 w dol. Po drugie, haki udh to przyszłośc, jest to o wiele wygodniejsze, prostsze w montażu i można się go pozbyć dając naped sram transmision, nie pozdrawiam debilnego treka, który produkuje plastikowe haki, tak, z tworzywa. Po trzecie, u mnie rower klienta ma z marszu sprawdzanie haka, to jest podstawa na serwisie i każdy powinien to robić. Po czwarte, wcale nie musi być kolo idealnie proste, wystarczy ze piasta nie ma luzow na łożyskach, ustala.sie wtedy 1 miejsce, przeważnie wentyl i obracając narzedzie obraca się też kolo i do wentyla prostuje, proste jak diabli. Po piate, nie ma znaczenia czy hak jest tylko gora dol skrzywiony czy lewo prawo, jak się ustali 1 prawidłowy kat haka to mało ważne jak.jest krzywy, nie wiem w czym problem? Po szóste, prostowałem haki czasami po kilka razy, fakt.to nie były hardcorowe skrzywienia, ale póki nie ma z haka precelka to można go doprostowywac kilka.razy, wiadomo, z ktoryms razem czuc juz ze materiał mieknie ale jeszcze nigdy jak tyle lat prostuje haki, żaden mi nie pekl, czułości troche😅.
Ad.4 Tak, wtedy koło musi być zapięte idealnie prosto w ramie to też pewne założenie.
Ad.5 wspominasz o ustawianiu haka przyrządem, a ja mówiłem o ustawianiu go na podstawie objawów jakie daje przerzutka (jak ustawia się narzędziem to będzie ok, ale przy odpowiedniej rotacji i wygięciu - krzywy hak może wbijać prawidłowi biegi ale bardzo podgłaśniać pracę łańcucha)
Ad.6 Cieszę się, że miałeś takie szczęście. Jednak moja praktyka wskazuje na coś zgoła innego. Hak prostowany jest bardziej podatny na uszkodzenia i zwyczajnie prostowanie to ostateczność (jeśli jest możliwość, to wymiana na nowy) Nie ma nic gorszego niż wyjazd zepsuty taką usterką, a często dochodzi do tego urwana szprycha, uszkodzona przerzutka itd. I niesmak po mechaniku pozostaje (choć może hak był wyprostowany poprawnie...)
@@unbrokenreedjak idzie o punkt 5, może nie jasno napisałem, w sensie ze jak juz ustaliśmy odpowiednia płaszczyznę gora dol, to tylko przekręcamy narzedzie na lewo prawo i nie ma problemu z doprostowabiem. Jak idzie o punkt 4 to ja zawsze wpierw serwisuje piaste tylna dopiero potem ewentualnie centruje kolo i dopiero hak, nigdy nie robie tego na luźnym kole czy cos, w ogóle ktos by pomyślał aby prostować hak na poluzowanym kole tylnym ?😅😂 dla mnie prostowanie haka to taki banał ze dziwie się ze ludzie od tego nie zaczynają szukac problemu. Ogolnie odcinek bardzo edukacyjny .
@@unbrokenreedwiesz, ja raczej mam tylko nowoczesne nowe rowery, nie mnie serio jak.tyle lat prostuje haki ani jeden nie pekl, jedynie te cannondale krzywiły się od samej przerzutki 12. Wiadomo, jak jest możliwość wymiany haka i nie kosztuje to 200 zl za hak to wymienic ale jak hak.ma 2-3mm krzywizny to doprostowac i jazda 😊
Witam.
Twój "laserowy" model konsekwencji skrzywienia haka jest nieprawidłowy. Nie można posługiwać się większą ilością punktów "laserowych" niż jednym gdyż w przeciwnym razie ty po prostu obracasz całą przerzutkę wokół osi pionowej za każdą zmianą przełożenia co przecież nie ma miejsca. Ruch i odległość przerzutki są indeksowane a to pozostaje bez zmian. Problemem jest zmiana położenia wyjściowego przerzutki w teoretycznie maksymalnie trzech płaszczyznach jednocześnie co powoduje wszystkie z tym związane niedomagania przy indeksowaniu biegów
Nie widzę tutaj wytłumaczenia nieprawidłowości. Taka samo jak indeksacja się nie zmienia, tak samo ja nie zmieniałem położenia laserków względem siebie.
Zmieniłeś kąt listwy z laserami przez co zmieniłeś odległości kątowe między punktami laserowymi a przecież odległość indexu pozostaje taka sama. Zmienia sie tylko kąt między kółkiem przerzutki a kasetą co powoduje nieprawidłową ( tarcie i napięcie łańcucha ) pracę całego układu.
@@kayak58 Jak hak jest wygięty to owszem indeks pozostaje ten sam, ale odległość od zębatki się zmienia (zwiększa lub zmniejsza zależnie od wygięcia) co w efekcie sprawia, że kółko nie trafia już idealnie w ten bieg. Nie wiem jak Ci to inaczej wyjaśnić.
@@kayak58 Wraz z odgięciem haka na zewnątrz odległość kółeczka prowadzącego przerzutki od kasety w położeniach bliższych biegowi pierwszemu przyrasta szybciej niż na wyższych biegach. Wynika to z utraty równoległości tych układów. Brak równoległej pracy powoduje, że index nie trafia już idealnie w "indexowaną odległość" zębatek między sobą.
To jest zupełnie jasne dla mnie. Mam tylko zastrzeżenie co do twojego" modelu" i sposobu wyciągania wniosków. To elementarna geometria 😉
O ile w "analogowym" rowerze haki raczej rzadko się gną to w rowerze ze wspomaganiem i napędem Mid to jest dramat. Do mojego Cube-a hak kosztuję w okoliczach 100pln. Mam dwa fabryczne i krzywią się jak głupie. Wiem że siły są dużo większe niż w analogu ale żeby aż taki syf robić. Zamówiłem hak z twardszego alu. Jak na razie nic się nie gnie i przerzutka śmiga jak trza. A napęd to Shimano XT 1x12. W tych napędach prosty hak to podstawa.
Można wiedzieć gdzie zamówiłeś bo przy moim Bafangu 750 to tylko kwestia czasu.
Kaseta 11.