Denon DP-47F [Reduktor Szumu]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ก.ค. 2018
  • Na warsztacie tym razem, naprawa, przeróbka i prezentacja gramofonu analogowego Denon DP-47F, pochodzącego z Japonii.
    W odcinku również krótka rozmowa z Markiem z Oxfordu, właścicielem gramofonu.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / reduktorszumu
    Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
    / @rselektronika
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 103

  • @panDyletant
    @panDyletant 6 ปีที่แล้ว +6

    Zdaję sobie sprawę z trudności w produkcji filmu realizowanego w trakcie normalnej pracy serwisowej, wobec czego serdecznie dziękuję za kolejne smaczne danie filmowe

  • @maciejskrzypczak2746
    @maciejskrzypczak2746 6 ปีที่แล้ว +6

    Witam - ale super właśnie wrócił mój Technics SL z renowacji.

  • @djone2one907
    @djone2one907 4 ปีที่แล้ว +3

    Witam, jestem w posiadaniu takiego Denona DP-47F. Gra dobrze i pracuje jak należy.

  • @Artur_Dolata
    @Artur_Dolata 6 ปีที่แล้ว +3

    Końcówka z Markiem dużo świeżości wprowadza..., oczywiście cała reszta profesjonalna..

  • @Dr.Leszek
    @Dr.Leszek 6 ปีที่แล้ว +6

    Igła MF-100 przypomina gwóźdź w stosunku do tych wyższej półki .
    Świetny materiał i piękny gramofon.

    • @maciejk3437
      @maciejk3437 6 ปีที่แล้ว +3

      Ale to drogie jest.

    • @maciejk3437
      @maciejk3437 6 ปีที่แล้ว +2

      Marcin Zajac ale nie będę kupował gramodonu za 3000zl

    • @stanislawd9302
      @stanislawd9302 6 ปีที่แล้ว +1

      Drogie? Sensowną wkładkę kupisz już za 100zł

    • @maciejk3437
      @maciejk3437 6 ปีที่แล้ว

      Stanislaw D mhm

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  6 ปีที่แล้ว +1

      A potem kolega Marek J, z komentarza powyżej będzie miał "złe wrażenie..."

  • @sp3sfzslawek555
    @sp3sfzslawek555 6 ปีที่แล้ว +4

    Firmy dostarczające przesyłki mają chyba specjalne urządzenia, które wstrząsają nimi tak, że pozornie dobrze zamocowane elementy po prostu się urywają, jak widać na przykładzie transformatora w omawianym gramofonie.

  • @NrUAudio
    @NrUAudio 6 ปีที่แล้ว

    Witam serdecznie!

  • @ciechorobak3455
    @ciechorobak3455 6 ปีที่แล้ว +2

    Co do trwałości, to oczywiście przy dużym stopniu skomplikowania ryzyko zawsze jest, ale posiadam model DP-37F (minimalne różnice techniczne i to wg mnie na plus 37-ki, ale to kwestia gustu) od końca lat 90-tych, kupiłem go już używanego (przyjechał z Niemiec) i działa bez zarzutu, choć przyznaję, że nie jest non-stop eksploatowany. Jego brzmienie jest silnie uzależnione od prawidłowego ustawienia wkładki: po regulacji siły nacisku (wagą taką samą jak użył tu Reduktor, w dodatku sprawdzoną na "pewnych" wagach laboratoryjnych) oraz po ustawieniu wkładki wg specjalnych szablonów kalibracyjnych (dostępnych w necie) brzmienie wybiło się z poziomu najtańszej Unitry do... najlepszej Unitry (wg mojej oceny). Ciągle nie jest to niestety porywający dźwięk, może igła już zjechana? Nie mam mikroskopu :( Posiada wkładkę Ortofon DN 165 E, może to jakiś szajs? Nie znam się. Bardzo wrażliwy na prawdziwe uziemienie, przykręcenie do dedykowanego uchwytu w amplitunerze zmniejsza bardzo mocny brum o raptem 1/2 (nadal denerwująco brzęczy), dopiero uziemienie np. do kaloryfera czy rury wodociągowej likwiduje brum do 0. Ciekawostka: kupowałem go na giełdzie i wtedy dałem za niego 150 zł, co mi się wydawało... drogo, ale facet zachwalał :) Facet co tydzień na giełdę przywoził z Niemiec po 10-15 gramofonów, wtedy Niemcy masowo przesiadali się widać na CD i pozbywali "przestarzałych" gramofonów. Gdybym wiedział, kupiłbym ich 20 i teraz byłbym bogaty... ;) Ale jako student tradycyjnie klepałem biedę, więc ledwie te 150 zł (wtedy to było znacznie więcej warte niż teraz) wysupłałem.

  • @amadeuszdubiel5579
    @amadeuszdubiel5579 6 ปีที่แล้ว +20

    Zrobi Pan kiedyś odcinek o kolorofonach;)

    • @HAL_9k
      @HAL_9k 6 ปีที่แล้ว +5

      Skąd to wiesz?

    • @panDyletant
      @panDyletant 6 ปีที่แล้ว +2

      Jasnowidz :)

    • @piotrdabek7200
      @piotrdabek7200 4 ปีที่แล้ว +1

      Witam proszę o odcinek o audio z telefonu do wzmacniacza jakim sposobem Jack czy przez dac

  • @Dzejwor_Gromowladny
    @Dzejwor_Gromowladny 6 ปีที่แล้ว +4

    Najfajniejszy gramofon do domu to moim zdaniem półautomat - trzeba ręcznie załadować płytę i położyć igłę ale ramię samo wraca na armrest po skończonym odtwarzaniu. Ciekawym przykładem jest tu dość mało popularny przynajmniej w Polsce Technics SL 1710 MK2 który jest w zasadzie tym samym sprzętem co SL 1210 MK2 ale z dołożona automatyką powrotu ramienia.

  • @maciejk3437
    @maciejk3437 6 ปีที่แล้ว +1

    Elegancki gramofon.

  • @magnolia182cm5
    @magnolia182cm5 6 ปีที่แล้ว +8

    James Bond 👏

  • @wojciechgubaa9132
    @wojciechgubaa9132 6 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie z innej beczki. Zrobiłem lampowca na ECL86 z korekcja barwy dzwieku w obwodzie sprzężenia zwrotnego. Czym różni się korekcja na sygnale wejściowym a obcinaniem częstotliwości w sprzężeniu zwrotnym?

  • @dasboot5903
    @dasboot5903 2 ปีที่แล้ว

    Odcinek sam w sobie to bardzo mi sie spodobal - ale ..... takiego pelnego automatu - to i ja bym chyba jednak nie zakupil !!!! Jestem zwolennikiem raczej pol-automatow, ktore zatrzymuja obroty talerza na koncu i podnosza jedynie ramie z wkladka do gory. A pozostale czynnosci obslugi, to ja lubie wykonywac juz kompletnie SAM !!!! :o)
    Gdy jeszcze mieszkalem w PRL-u, to mialem taki fajny caly czarny gramofon z Zakladow "Fonica" o marketingowej nazwie chyba "FRYDERYK" (G-xxx), ktory takie pol-automatyczne funkcje wlasnie posiadal. W larach 80-tych XX wieku, to ja ocenialem jego wykonanie dosyc wysoko nawet !!!!
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @tomekkruger
    @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว +2

    Mam Technicsa SL20 (ma bardzo dobrą stabilizację obrotów) i spód wygląda identycznie jak w prezentowanym Denonie. Kilka lat temu chciałem sobie kupić DP-37 do sypialni (żeby automatycznie się wyłączył, gdybym zasnął), ale transakcja nie doszła do skutku. Niedawno otrzymałem w prezencie GS461 i używam go w sypialni. Oczywiście wymieniłem mu pasek, stabilizator obrotów i wkładkę (na tanią AT95E, ale o brzmieniu akceptowalnym przeze mnie, lepszym niż wszelkie MF). Niestety, jakość dźwięku jaką oferuje Fonika jest bardzo słaba i nawet na próbę wkręcona Sumiko Perl obnażyła jej słabe parametry, wibracje i przydźwięk (z tym ostatnim nieco powalczyłem i maskuje go szum płyty), nawet niestabilność obrotów jest słyszalna (i do zaobserwowania na stroboskopie). Mój główny system używam z wspomnianym na wstępie Technicsem, który mam od 1986 roku (choć gramofon jest z '76), wymieniłem mu tylko headshella i założyłem nową wkładkę (oprócz standardowej konserwacji i ustawień). Gramofon jest całkowicie manualny, a brzmieniem przewyższa młodszą Fonikę o kilka klas, mimo, że należy do podstawowych modeli. Technics jest całkowicie drewnianym gramofonem (zewnętrzny lakier imituje aluminium) z moim zdaniem bardzo dobrym ramieniem typu S, natomiast metalowa Fonika ma kiepskiej jakości proste, plastikowe ramię. Oba gramofony używałem na identycznych preampach P. Dudka, ale ostatnio Technicsowi wymieniłem preamp na nowszy DIY z tranzystorami J-Fet i pasywną korekcją RIAA. Brzmienie mnie zaskoczyło :)

  • @Robertrrteam
    @Robertrrteam 3 ปีที่แล้ว

    Do tego gramofonu, aż prosi się założyć wkładkę Denon DL-103, 103R. Myślę, że byłoby to bardziej synergiczne i ciekawsze rozwiązanie, niż wkładka Grado, której choćby ten szlif igły nie robi powalającego wrażenia, no, ale wszystkiego Pan Marek może jeszcze spróbować. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny, ciekawy film.

  • @kacjas07
    @kacjas07 6 ปีที่แล้ว

    Witam, czy była by możliwość poznania sposobu na zakup takiego sprzętu z Japoni?

  • @piotrhifi2259
    @piotrhifi2259 ปีที่แล้ว

    DL80 był na wyposażeniu DP47F ja swojego kupiłem w Nagoi właśnie z DL80 cena z cłem połowa ceny w eu i UK

  • @th.3671
    @th.3671 ปีที่แล้ว

    Fajny gramo. Mialem.
    Ma jedynie dwa mankamenty:
    1. Nie czyta transparentnych plyt, nie dziala wtedy automatyka. Trzeba zaslonic czujnik kapturkiem. U wtedy startowac recznie.
    2. Zabudowa/oslona ramienia ogranicza odtwarzanie krzywych winyli. Mocno krzywe beda "podbijaly" ramie do gory. Ten sam problem wystepuje w dp 23f i dp 35f- ta sama konstrukcja ramienia.
    Przesiadlem sie na Victora ql55. Takze pelen automat. Jednak denona wspominam milo.

  • @laibach1984
    @laibach1984 6 ปีที่แล้ว

    Witam, może Pan podać model mikroskopu? Czy to DIY?

  • @jacutin5033
    @jacutin5033 4 ปีที่แล้ว

    Panie Krzysztofie, zmiana napiecia trafo kest ok. Ale co z częstotliwością prądu zwłaszcza, że kontrola jest kwarcowa bez możliwości regulacji, a u nas prąd jest na 50Hz a nie 60Hz jak bywa to w przypadku urządzeń z Japonii i USA?

  • @jozefpalivec8789
    @jozefpalivec8789 3 ปีที่แล้ว

    Pomysł na kit DIY: bebechy kontroli obrotów na wymianę w unitrowskich GSG itp.

  • @andrzejurbanski6074
    @andrzejurbanski6074 2 ปีที่แล้ว +2

    Technics The Best 👍❤👏

  • @Qban220
    @Qban220 6 ปีที่แล้ว

    Panie Krzysztofie. Czy używa Pan popularnego ostatnio chińskiego wideo mikroskopu na filmie? Jeśli tak, to czy nadaję się on do swobodnej pracy z lutownicą? Cz jest na tyle miejsca pod obiektywem? Dzięki za świetny materiał i pozdrawiam.

  • @rpmo88
    @rpmo88 6 หลายเดือนก่อน

    A masz może jakieś rady w kwestii naprawy gramofonów dual

  • @tomekkruger
    @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว

    Panie Krzysztofie, Captura umożliwia przechwytywanie obrazu full screen z dźwiękiem. VLC media player umożliwia przechwytywanie obrazu z pulpitu. Może warto sprawdzić, czy uda się przechwycić obraz z mikroskopu, a po obróbce wykorzystać w filmie.

  • @16pxdesign
    @16pxdesign 6 ปีที่แล้ว

    #tematdlauwagi Nie wiem czy było ale nie znałem, a szukam jakiegoś wiarygodnego źródła na temat ochrony głośników przez przeciążaniem. Kiedyś widziałem wzmacniacz z diodami które sygnalizowały, że za głośno muzykę puszczało się z głośników. Na Yt jest niby kilka rozwiązań z żarówkami, jakimiś układami ale nie wiadomo w co wierzyć, Osobiście myślę, że to fajne rozwiązanie bo można by było w miarę szybko się obudzić zanim wszystko pójdzie z dymem. Może wiesz jak ugryźć ten temat ;) #tematdlauwagi

  • @olokolokillaboonze2944
    @olokolokillaboonze2944 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanie w tym trafo zmostkowalł pan na wyjściu 7/8/9 na masę a 6 i 10 to +12 ??

  • @marcinmarcin2954
    @marcinmarcin2954 6 ปีที่แล้ว

    Co to za mikroskop?

  • @kradnemazakiable
    @kradnemazakiable 6 ปีที่แล้ว

    Jakby ktoś się zastanawiał co oznaczają te japońskie napisy to proszę sprawdzić tutaj: pl.wikipedia.org/wiki/Nippon_Columbia

  • @jacekborowski9250
    @jacekborowski9250 6 ปีที่แล้ว

    Witam mam pytanie czy wie ktoś czym może być spodziewane dziwne trzaskanie głośników do podłączonego wzmacniacza ale bez puszczonej muzyki czy to mogą być przestery czy coś z wzmacniaczem( sory za ortografię i interpunkcję )

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว

      Najczęściej zimne luty, potem wyeksploatowane rezystory i kondensatory, a na końcu półprzewodniki. Nie da się pacjenta zbadać przez telefon, tak jak określić, co jest zepsute na podstawie lakonicznego opisu. Jak trzaska, to przepływają impulsy elektryczne. W jednym egzemplarzu może to być spowodowane nadpalonym rezystorem, a w innym niedolutowanym przewodem połączeniowym. Trzeba to ustalić, ale da się tylko wtedy, gdy ma się pacjenta na stole...

  • @zbigniewcichalewski3359
    @zbigniewcichalewski3359 6 ปีที่แล้ว +1

    Panie Krzysztofie jak nazywają się japońskie strony, na których Pan Marek poleca szukać sprzętów? Byłbym rad dowiedzieć się tego.

    • @maciejskrzypczak2746
      @maciejskrzypczak2746 6 ปีที่แล้ว +1

      przyłączam się do pytania tez jestem ciekawy - może powinniśmy zapytać Pana Marka? Zamierzam to zrobić przy okazji najbliższej prezentacji na jego kanale.

    • @zbigniewcichalewski3359
      @zbigniewcichalewski3359 6 ปีที่แล้ว

      Rozumiem. Właśnie na takim doświadczeniu mi zależy. A czy tutaj ktoś kupował www.hifido.co.jp/ ?

    • @marcocx2
      @marcocx2 6 ปีที่แล้ว

      nie znam

    • @zbigniewcichalewski3359
      @zbigniewcichalewski3359 6 ปีที่แล้ว

      Czy sprowadzając sprzęt z Japonii w Anglii ponosi Pan dodatkowe opłaty importowe? Czy jest to regułą? Co w przypadku, gdy paczkę wysyła osoba prywatna, na jakiej zasadzie naliczane są opłaty? Urząd nie zna kwoty zakupu. Jak to wygląda w praktyce?

    • @marcocx2
      @marcocx2 6 ปีที่แล้ว +1

      Zbigniew Cichalewski nie wiem jak jest z przesyłką od osoby prywatnej to co ja kupowałem szło z firmy I do paczki były dołączone dokumenty zakupu z których było naliczone cło o ile pamietam okolo 10% ceny zakupu

  • @pwolkowicki
    @pwolkowicki 6 ปีที่แล้ว

    Miałem kiedyś gramofon Artur. Przyszedł mi taki pomysł do głowy. Czy mógłby Pan zamieścić sample z porównaniem, jak odtwarza gramofon wysokiej klasy, a jak tania Unitra tę samą płytę? Czy byłaby jakaś słyszalna różnica? Można by nawet wrzucić gdzieś pliki flac lub mp3 z wysokim bitrate do porównania, ale myślę, że nawet próbka na YT byłaby wystarczająca.

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 6 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawy gramofon.Przy okazji pozdrawiam swojego imiennika z Oksfordu.Posiadam dwa gramofony.Jeden automat Sharp RP-117,który odtwarza obydwie strony płyty i drugi manual Philips GP-212.Jesłi chodzi o parametry,to tutaj Denon jest lepszy,ale jeśli chodzi o standart wykonania obudowy,to w tym wypadku znacznie lepiej się prezentuje Philips.Ciekawe dlaczego Denon wykonał od spodu taką chałturkę.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว

      Taką dyktę widziałem w kilku japońskich gramofonach. Ma ją mój Technics, ale ścieżki audio są ekranowane ocynkowaną blachą. Z takim wykończeniem dna naprawiałem gramofony Onkyo i Pionieera. Ten Sharp RP-117 jest bardzo ciekawy, odtwarzanie dwustronne bez odwracania płyty :) Z zamkniętą szufladą można pomylić z CD playerem.

  • @logosborman
    @logosborman 4 ปีที่แล้ว

    wkładka skośnie przykręcona 23'

  • @maciejskrzypczak2746
    @maciejskrzypczak2746 6 ปีที่แล้ว

    Może ktoś jest zainteresowany Technicsem SL-B210 ? Sprzedam lub zamienię.

  • @parter23
    @parter23 6 ปีที่แล้ว

    Witam. Przepraszam że będę pisał tutaj do Pana ale nie mogę znaleźć innej opcji, niestety do youtube mam dostęp tylko na telefonie. Mam do Pana wielka prośbę. Mianowicie jestem na kupnie głośników infinity renaissance 80 i chodzi o poradę, ocenę stanu membrany głośników wstegowych okiem fachowca. Mógłbym prosić Pana o jakąś formę kontaktu żebym (jeśli Pan by pozwolił) . przesłał zdjęcia memram wysokotonowych. Porostu dwa z nich wyglądają jakby pofałdowane '' poklejone'' i to mnie trochę martwi. Więc mam taką proźbe do Pana. Kolumny nie są tanie i też dość daleko muszę po nie jechać dla tego chciałem zasięgnąć Pana rady czy warto w ogóle się fatygować. Sprzedający oczywiście twierdzi że wszystko jest ok Sredeczie pozdrawiam

  • @luchazkd509
    @luchazkd509 6 ปีที่แล้ว

    A ja wygląda sprawa automatycznego wybory płyt 10'' ? Jak czujniki są tylko na single i klasyczne 12''?

    • @sebastianbort8512
      @sebastianbort8512 6 ปีที่แล้ว

      LuChA ZKD najwyrazniej nie obsluguje takich plyt

  • @dolassss
    @dolassss 6 ปีที่แล้ว

    Czy ktoś wie jaki jest model tego nowego transformatora?

    • @mirekheinzel5896
      @mirekheinzel5896 3 ปีที่แล้ว +3

      TS 12/005 INDEL
      Transformator: sieciowy; 12VA; 230VAC; 12V; 12V; 0,5A; 0,5A;

  • @aniostroz8404
    @aniostroz8404 5 ปีที่แล้ว +1

    Jestem zainteresowany stroną /stronami z Japonii z których omawiany gramofon został pozyskany. Tak więc jeżeli to nie tajemnica proszę o podzielenie się.

  • @Radmrus
    @Radmrus 6 ปีที่แล้ว +3

    Z tego co mi wiadomo to polskie Mf 100 są tak niepowtarzalne... … .. . Aby po wymianie na nową, słuchacz mógł usłyszeć różnicę ;)

    • @dasboot5903
      @dasboot5903 2 ปีที่แล้ว

      A co z czerwona Mf-105 ??

  • @lgelectronic7846
    @lgelectronic7846 6 ปีที่แล้ว

    Czy uwzglednil Pan napiecie brytyjskie dobierajac transformator?

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  6 ปีที่แล้ว

      Czyli jakie?

    • @lgelectronic7846
      @lgelectronic7846 6 ปีที่แล้ว

      240volt ustawowo w uk chodziaz w rzeczywistosci bywa w niektorych miastach wyzsze ja mam w gniazdku245 -249v (zalezy od dnia)
      w wiekszosci przypadkow nie ma to znaczenia ale mialem przypadek np wzmacniacza Yagin niby wszystko ok gra ale zarzenie lamp 9v
      a to juz jest stanowczo za duzo.
      Wiec stosujac transformator na 230v pierwotnego a 12 wtornego w uk bedzie mial po stronie wtornej 14-16 v
      pozdrawiam Lukasz

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว +1

      Z ciekawości przeanalizowałem schemat, większe o 1V napięcie nie powinno zaszkodzić (zarówno tranzystory jak i opamy wytrzymają tę różnicę, a silniki są stabilizowane regulatorami napięcia). Przy 250 V w sieci masz na wtórnym tylko 13,03V (jeśli użyjesz trafo 230/12). Nie wiem skąd wziąłeś 16V.

    • @lgelectronic7846
      @lgelectronic7846 6 ปีที่แล้ว

      Skad wzialem?
      Z rzeczywistego pomiaru transformatora na 230 podlaczonego do napiecia brytyjskiego.
      Dodam ze male transformatory z tunerow czy korektorow unitry z prlu grzeja sie niemilosiernie i
      pala znakomicie ale to juz wieksza
      roznica 20 do 30 v
      W tym przypadku problemu nie powinno byc

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว +1

      Transformatory do sprzętu "Unitry" były projektowane na 220V. Jeśli mierzysz trafo na biegu jałowym, to może mieć inne, nieco wyższe napięcie. Podawane napięcie znamionowe to różnica potencjału pod obciążeniem znamionowym. W większości transformatorów dozwolone jest +5 lub 10% napięcia pierwotnego (informacje są na tabliczkach znamionowych lub w kartach katalogowych).

  • @foto4chrepek315
    @foto4chrepek315 3 ปีที่แล้ว +2

    Dałbym bezpiecznik na linii 230V

  • @krzysztofmica9686
    @krzysztofmica9686 3 ปีที่แล้ว +1

    Szacun. Jednak osobiście gustuję w Lenco i żadnych automatów

  • @Jaronero93
    @Jaronero93 6 ปีที่แล้ว

    Mam gromofon Pioneer PL335, ustawiłem 2.5g nacisku, ale nie wiem ile powinno być optymalnie. Ktoś ktoś ile powinien wynosić nacisk albo gdzie można znaleźć o tym informacje ?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 5 ปีที่แล้ว +1

      Siłę nacisku ustawiasz wg zaleceń producenta wkładki gramofonowej. I tak dla przykładu Unitra MF 101 siła 15mN (1,5g), Sumiko Perl 20mN (2g), Audiotechnica AT3600L 35mN (3,5g), Audiotechnica AT95 1,5-2,5g, Ortofon OM5E 1,75g. Niezbędne informacje znajdziesz na stronie producenta wkładki lub w karcie produktu.

  • @wolo
    @wolo 5 ปีที่แล้ว +1

    na Jeb... na Ibeju :P

  • @zodiak865
    @zodiak865 6 ปีที่แล้ว +1

    Kolejny B.D. odcinek . Sam miałem ochotę dostarczyć ciekawe urządzenie do naprawy - iluminofonię z lat osiemdziesiątych , zrobioną na tyrystorach , stu watowe żarówki. Niestety komuś bardzo się spodobała , ach te blokowe piwnicę ...

  • @Mel-man_Audio_Accessories
    @Mel-man_Audio_Accessories 6 ปีที่แล้ว

    To jak to jest, że wkładki różnie grają? Igły były prawie takie same. To jakie tam cuda siedzą, że mówi Pan, iż to różnie gra?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว +8

      Pierwsze wkładki nie przetwarzały impulsów mechanicznych na elektryczne, do igły była podłączona puszka rezonansowa i tuba wzmacniająca. Ale to zamierzchła przeszłość. Dziś wkładka zamienia mechaniczne drgania na impulsy elektryczne. Sam szlif, choć podobny może być różnie wykonany (i mocowany: nude diament bezpośrednio do wspornika, bonded diament za pośrednictwem kawałka metalu do wspornika). Ale nie tylko od ostrza zależy brzmienie. Wkładka gramofonowa składa się oprócz obudowy i igły także ze wspornika (stylusa), resorów, magnesu, nabiegunników, cewki i różnych cięgien. Oprócz tego mają różne masy, zalecany nacisk igły na powierzchnię płyty itd. Same igły są sferyczne, eliptyczne i liniowe (shibata) i to właśnie od szlifu zależy dokładność śledzenia rowka płyty. Tak wiele zmiennych kształtuje ostateczne brzmienie wychodzące z gramofonu. Zanim dotrze to do głośników, po drodze ma przedwzmacniacz RIAA (których rozwiązania układowe bazują na dwóch znanych mi sposobach kształtowania charakterystyki: 1. aktywna w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego i 2. pasywna między dwoma aktywnymi wzmacniaczami), który mniej lub bardziej dokładnie odwzorowuje krzywą RIAA. Istotnym czynnikiem jest dopasowanie wkładki do obciążenia jakim jest preamp gramofonowy (wyższe modele mają możliwość doboru pojemności i rezystancji obciążenia). Bardzo ważnym elementem jest ramię, jego tłumienie wibracji, podatność, kąt śledzenia i kąt nachylenia. Każdy z tych elementów ma wpływ na brzmienie. Jeśli chodzi o MF Foniki te same modele mogły brzmieć inaczej (dostępność materiałów w realiach PRL).

    • @marcocx2
      @marcocx2 6 ปีที่แล้ว

      brawo ty

    • @marekx1054
      @marekx1054 3 ปีที่แล้ว

      To jak to jest, masz Internet i nie umiesz uzyskać wiedzy?

  • @Vatsek
    @Vatsek 6 ปีที่แล้ว +1

    Way too expensive.

  • @gvip48
    @gvip48 5 ปีที่แล้ว +1

    a qwa po wtyczce nie mozna poznać o w mordę dajcie spokój

  • @jarosawkozak8945
    @jarosawkozak8945 หลายเดือนก่อน

    Dolna płyta w takich gramofonach jest zwykle wykonana z mdf przykręcana wkrętami do drewna. Zaskoczony jestem brakiem wiedzy w zagadnieniu

  • @marekx1054
    @marekx1054 3 ปีที่แล้ว +1

    Szanowny panie Krzysztofie, gramofon od spodu osłania płyta paździerzowa a nie wiórowa. To drobiazg i ujmy Panu nie przynosi, ale gwoli porządku wyjaśniam.

  • @parter23
    @parter23 6 ปีที่แล้ว

    Przepraszam. Czy mógłby kto kolwiek podarować swoją opinią? Będę wdzięczny. Pozdrawiam

  • @p0k314COM
    @p0k314COM 6 ปีที่แล้ว

    DENON = synonim ekskluzywnej tandety.

    • @blackIwaterIpark
      @blackIwaterIpark 5 ปีที่แล้ว

      Firma renomowana, a spód gramofonu powoduje, że człowiekowi włosy dęba stają. Szok. Chyba że ktoś coś w tym modelu kombinował wcześniej na własną rękę i dorobił ten spód z takiej ''dykty''.

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 6 ปีที่แล้ว

    Jak gamofon ma lecieć do Anglii to z powrotem potrzebne jest 110V.

  • @kradnemazakiable
    @kradnemazakiable 6 ปีที่แล้ว +2

    Ostatnio byłem u znajomego i zaproponował mi, że puści mi coś na gramofonie. Nigdy jak dotąd nie miałem okazji posłuchać winylu a mam 23 lata. Nie było to dla mnie niczym przyjemnym, bo dla mnie muzyka z winylu brzmiała jak słaba mp3-ka. Słabiej to brzmiało nawet niż kaseta magnetofonowa, których mi zostało dużo z dzieciństwa. CD-Audio jest najlepsze.

    • @krzycho1331
      @krzycho1331 6 ปีที่แล้ว +1

      zależy od sprzętu i stanu płyty

    • @kradnemazakiable
      @kradnemazakiable 6 ปีที่แล้ว

      być może, ale pierwsze wrażenie sprzętu i płyty mojego kolegi zrobiło na mnie złe wrażenie

    • @kaczork1349
      @kaczork1349 6 ปีที่แล้ว

      automatyczny gramofon wydaje sie archaizmem, przelaczam utwory smartfonem w odtwarzaczu plikow bezstratnych na bezglosnym notebooku podlaczanym do dobrego dacka po usb i dalej do wzmacniacza z kolumnami

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 ปีที่แล้ว +5

      Awaria jednego nośnika i utrata wszystkich albumów. Dla mnie odtwarzanie plików z komputera jest bezduszne. Nawet okładki wyświetlane na ekranie komputera nie zastąpią mi fizycznego kontaktu z wkładką do kasety, CD czy okładką płyty winylowej. Słuchanie muzyki jest więc rytuałem, odpoczynkiem, kontaktem ze sztuką, nie zaś tłem codziennych czynności, do tego jest radio. Co kto lubi. Jedni wolą e-booki, a inni książkę. Jedni płacą gotówką, a inni kartą.

    • @th.3671
      @th.3671 ปีที่แล้ว

      @Marek J
      I widzisz, udalo sie mu zwabic cie na randke. Przykro, ze nie wyszla.

  • @dominikaapinska3271
    @dominikaapinska3271 5 ปีที่แล้ว +2

    Jest ochydny z wyglądu, nasz Unitrowski wadliwy Adam GS420 jest dużo ładniejszy. Akurat mam Adama ale z silnikiem z innego gramofonu żeby obroty nie pływały (wypalone układy UL1403). Cała elektronika wraz z silnikiem zostały wymontowane i zostały zamontowane części z japońskiego gramofonu marki CEC. Na szczęście oś silnika z gramofonu cudem okazała się taka sama jak w Adamie i wiec mechanizm odkładania ramienia działa bez zarzutu

    • @sebastianbort8512
      @sebastianbort8512 5 ปีที่แล้ว

      Moze podasz model CECa?

    • @dominikaapinska3271
      @dominikaapinska3271 5 ปีที่แล้ว

      Sebastian Bort CEC K620S

    • @dominikaapinska3271
      @dominikaapinska3271 5 ปีที่แล้ว

      Sebastian Bort wymiana silnika kończy się tez na zamontowaniu talerza z CEC do Adama bo oryginalny ma nieco inny otwór i nie pasuje na oś z silnika CEC. Adam właśnie pracuje 9 godzinę na silniku CEC i obroty trzyma idealnie no i jest zimny

    • @sebastianbort8512
      @sebastianbort8512 5 ปีที่แล้ว

      @@dominikaapinska3271 to jest niewiarygodny moment gdy okazuje sie ze Unitra moze dobrze dzialac i brzmiec 😂

    • @dominikaapinska3271
      @dominikaapinska3271 5 ปีที่แล้ว

      Sebastian Bort no to jest szok. Ale większy szok jest taki ze każdy tryb od automatu odkładania ramienia był w pełni zgodny z tymi na osi silnika CECa. Niestety ale Adam jest piękny z wyglądu ale jak zobaczyłam te 3 cewki imitujące silnik liniowy to upadłam ze śmiechu. No i sterowanie silnika na wzmacniaczach audio UL1403 to już tylko Polacy mogli wymyślić