Powiem szczerze że nie mam do czynienia wogole z takimi rzeczami jak architektura jestem młodym spawaczem a oglądam każdy odcinek i czekam na niego z podekscytowaniem świetna robota
Znów jestem oczarowana pasją z jaką Państwo tworzą każdy nowy odcinek! Wiedza przekazywana w ten sposób to coś genialnego! Pozdrawiam serdecznie i życzę samych sukcesów!
Panie Radku, Pani Natalio, Państwa filmy są doskonałe. Tematyka zawsze na czasie, profesjonalizm przedstawiania na najwyższym poziomie i pasja bijąca z Państwa w każdym kadrze. Serdecznie dziękuję za skuteczne działania w zakresie podnoszenia poziomu dyskursu na tematy związane z architekturą, urbanistyką i sztuką. No i za ujęcie Bauhausu we wspaniałe ramy Państwa programu :) Pozdrawiam gorąco!
Taka Akademia , sterylnie czysta ! Niesamowite wrażenia ! Opowiesci Pana są tak ciekawe , że nie można się powstrzymać , aby zaraz nie szukac kolejnego odcinka . Dawniej Pan Zin , Pan Kobylinski , Pan Krawczuk opowiadali z tak ogromną pasją i wiedzą o dziedzinach ich interesujacych . Dziekuję Panu ,za pokazanie piękna sztuki i architektury . 👍🏼🍀
Niesamowity budynek, widać że dbają o niego. Całość robi wrażenie jak by niedawno powstała. Te szklane ściany robią mega wrażenie. Fantastycznie zmontowany odcinek👍👍👍 Pozdrawiam Was i czekam na następne filmy.
Bardzo dziękujemy! Niestety ściany kurtynowe uległy uszkodzeniu w czasie wojny, na szczęście od prawie pięćdziesięciu lat budynek jest objęty ochroną i znakomicie utrzymany, wręcz wzorowo. Pozdrawiamy serdecznie!
Natalio, Radku, dzięki Wam zainteresowałam się tematami z dziedziny architektury. Potraficie w sposób niesamowicie przystępny przekazać to, co mnie, laikowi, wydawało się dość skomplikowane. Dziękuję i czekam na więcej. ☺
Wielki szacunek dla Państwa, za to ile pracy wkładacie w ten program! Z przyjemnością słucha się Pana, widać wielką pasje i miłość do tego co się robi :)
Nie tylko dobrze się słucha, ale też coraz lepiej się ogląda. Oglądam was od bardzo dawna. Pierwszy film, który zobaczyłem to: Bazylika: funkcja, układ i tytuł. Od zawsze mi się podobał sposób, w który przedstawiacie dany temat. Dzisiaj zauważyłem coś, na co nie zwróciłem uwagi wcześniej... być może dla tego, że tak długo was oglądam. MACIE CORAZ TO LEPSZY WARSZTAT KRĘCENIA I MONTAŻU. Gratuluję i życzę powodzenia :D
Ten budynek jest absolutnie genialny. Zawsze zapiera mi dech, kiedy widzę go. Szkoda, że przez te wszystkie styropiany i wełny mineralne trudno jest dzisiaj zaprojektować coś takiego. Przezierność jednowarstwowego szklenia jest też zupełnie inna niż szkła zespolonego :)
Dzięki za przedstawianie historii architektury w taki obrazowy sposób. Mam nadzieję, że Wiecie, że prawdopodobnie nikt przed Wami jeszcze tego nie robił ☺
Czy tylko mnie wydaje się to jakoś smutne, że ten budynek stoi pusty? Czy on został zaprojektowany jako funkcjonująca szkoła, czy od początku miał mieć tylko rolę pokazową? I jeszcze jedno pytanie: duże okna wychodzące na południe = ukrop w pomieszczeniu latem to jest raczej powszechnie znany fakt, a nie coś, co trzeba udowodnić eksperymentalnie. Czy w takim razie projektanci Bauhausu jako pierwsi zaczęli na takie szczegóły zwracać uwagę?
A gdyby tak nasze polskie szkoły wyglądały! Licea, technika, przedszkola, podstawówki, może uczniowie chętniej spędzaliby czas na lekcjach lub w czasie wolnym po szkole na spotkaniach ze znajomymi (=)
Bardzo podoba mi się jak w ciągu dnia słońce gra cieniem pionowego napisu "Bauhaus" i ciekawi mnie czy umieszczenie liter właśnie w tym miejscu elewacji było podyktowane jedynie czysto praktyczną pobudką "bo tu będzie dobrze wyeksponowany i zagospodarujemy przestrzeń" czy też autor przyjrzał się wędrówce słońca i wziął pod uwagę, że wyjdzie z tego urokliwy smaczek :)
Fajny, merytoryczny film! Czy nagracie może film na temat Villi Tugendhat (Brno, Czechy)? Byłam tam i zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ale chętnie posłucham, co na jej temat mają do powiedzenia znawcy architektury :)
Jestem pod wrażeniem jak nowocześnie wygląda ten budynek - jak na lata 20. XX wieku, a wygląda jak współczesne projekty. Spore wyprzedzenie tamtych czasów.
Cała forma budynku jest jak kanciasty balet triadyczny :) zaprasza do "tańca" po pomieezczeniach i przestrzeni jaką budynek wykreśla swoim kształtem i przedłuża na swoje otoczenie :) aż się prosi o hyperlapse z podróży od ulicy po któreś z wnętrz, immersja była by pełniejsza :) Pozdrowienia i powodzenia! :)
Interesuje mnie ta idea, to miejsce. Czy te kolory są takie, jakie były początkowo wymyślone? To ciekawe, bo w tamtych czasach, to nie było takie proste, jak dziś.To ciekawe oczywiście też z wielu innych względów.
Wspaniałe miejsce! Czy planujecie odcinek o "Domach Mistrzów" albo osiedlu Torten (chyba kilka domów pozostało w oryginalnym stanie)? Dziękuję za ten odcinek.
Pani Natalio, Panie Radku, czy nie uważają Państwo, że wybudowane dookoła zwykłe szare bloki oszpecają przestrzeń wokół Bauhausu? Bo ja osobiście na to patrzeć nie umiem i zastanawiam się, kto wpadł na pomysł "obudowania" tej szkoły takimi budynkami. Szarość i pospolitość tych budynków sprawia, że jedyne, na co starałbym się cały czas patrzeć wyglądając przez okna Bauhausu, to jego inne części, co z jednej strony możnaby potraktować jak swoisty zamysł, by właśnie tym bardziej kierować nasz wzrok na Bauhaus, ale z drugiej strony czułbym się jak w getcie, w którym nie mogę uciec wzrokiem poza budynek na dobrze zaplanowaną i współgrającą przestrzeń (gdyby taka była).
Balet triadyczny! Zaintrygowało mnie, że pan Radek cały czas opowiada o funkcjonowaniu Bauhausu w czasie przeszłym: tu BYŁY warsztaty, zajęcia się ODBYWAŁY itp. Czy to oznacza, że dziś ten wspaniały budynek nie pełni już swojej pierwotnej funkcji?
Bauhaus jako szkoła istniał tylko 14 lat - od 1919 do 1933, kiedy został zamknięty przez nazistów. W Dessau funkcjonował tylko kilka lat od 1925 do 1932. Później budynek był wykorzystywany do różnych celów, został uszkodzony w czasie bombardowań pod koniec wojny. Aktualnie jest to obiekt przeznaczony do zwiedzania i zarządzany przez powołaną do dbania o dziedzictwo Bauhausu fundację. W skrzydle warsztatów odbywają się wystawy czasowe, w skrzydle pracowni można zanocować niczym prawdziwy Bauhäusler, w skrzydle dawnej szkoły zawodowej odbywają się zajęcia dla studentów pobliskiej uczelni - Hochschule Anhalt. Więc w pewnym sensie tradycja kształcenia jest tam utrzymana, ale do dziedzictwa Bauhausu jako szkoły wyższej raczej odwołuje się działający w Weimarze Bauhaus-Universität.
Bauhaus działał tylko 14 lat, od 1919 do 1933, kiedy został zamknięty przez nazistów. W siedzibie Bauhausu w Dessau, w skrzydle dawnej szkoły zawodowej odbywają się teraz niektóre zajęcia dla studentów pobliskiej Hochschule Anhalt.
Tak, trochę jakby muzeum samego siebie :) Można zanocować w pokojach studentów w skrzydle pracowni, w skrzydle warsztatów odbywają się wystawy czasowe, w audytorium są koncerty, wykłady i sympozja naukowe poświęcone modernizmowi i Bauhausowi. W suterenie działa restauracja.
Budynek został uszkodzony w czasie wojennego bombardowania - szczególnie właśnie wielkie przeszklenie skrzydła warsztatowego. Ogólnie rzecz biorąc okna pochodzą z trzech okresów - 1926, 1976 i 2000. Te późniejsze mają identyczny kształt, jak pierwotne. Budynek był też przemalowywany, w ostatnich dwóch latach przywrócono mu układ kolorów taki, jaki nadał mu w 1926 roku Gropius. Wewnątrz i na zewnątrz.
Budynek jest teraz siedzibą Bauhaus-Stiftung, można go zwiedzać, w budynku warsztatów odbywają się wystawy czasowe, można zanocować w jednym z pokojów w budynku pracowni, w audytorium odbywają się wykłady i przedstawienia oraz sympozja naukowe. Studenci znajdującej tuż obok szkoły wyższej (Hochschule Anhalt) mają zajęcia w budynku dawnej szkoły zawodowej. Jest też duża restauracja/bar w suterenie budynku warsztatów. Można poczuć się trochę jak Bauhäusler, siedząc wieczorem na dziedzińcu i sącząc napój wyskokowy :)
Dokładnie to samo pomyślałem, że cały zespół ma już prawie 100 lat i wciąż robi wrażenie. A idea Bauhausu żyje, np. we wzornictwie sprzętu firmy Apple: “We’re really shooting for Museum of Modern Art quality,” Steve Jobs once said of his team at Apple. They succeeded, quite literally. Ten Apple products now reside in the MoMA’s permanent design collection, including the first-generation iPod and the iMac. They’re all sleek lines, light colors, beveled edges, and geometric forms-a look they owe, in part, to the long-lasting influence of the Bauhaus. (www.artsy.net/article/artsy-editorial-steve-jobs-learned-bauhaus)
To już wiem, ale co jest ładne? Pomijam możliwość, że brzydkie jest wszystko i nie należy budować nic :-) Postmodernizm? Zaha Hadid i dekonstruktywizm i parametrycyzm?
@@wlodekkrajewski5826 Kazdy styl ma mniej lub bardziej udane projekty. Nawet jak Bauhaus jest tym ładniejszym przykładem, to ile mozna klepać tych betonowych klocy. Niekończący sie zachwyt nad minimalizmem i surowym betonem, a jak ci sie nie podoba to znaczy ze sie nie znasz. Masz wielbić modernizm i juz. Zaha i Libeskind są niesamowicie przereklamowani.
Powiem szczerze że nie mam do czynienia wogole z takimi rzeczami jak architektura jestem młodym spawaczem a oglądam każdy odcinek i czekam na niego z podekscytowaniem świetna robota
Dziękujemy! Bardzo nam miło! :)
Ja mam to samo - moja branza automatyka jest troche daleko od czystej architektury, a ogladam kazdy odcinek;)
Może i ty staniesz się inspiracją dla innych gdy pospawasz ze sobą elementy które stworzą innowacyjny budynek.
Znów jestem oczarowana pasją z jaką Państwo tworzą każdy nowy odcinek! Wiedza przekazywana w ten sposób to coś genialnego! Pozdrawiam serdecznie i życzę samych sukcesów!
Bardzo dziękujemy!
Balet triadyczny 😍
Kocham wasz program, jest niczym samorodek złota odnaleziony w hektolitrach błota internetu.
Dziękujemy! :)
Panie Radku, Pani Natalio, Państwa filmy są doskonałe. Tematyka zawsze na czasie, profesjonalizm przedstawiania na najwyższym poziomie i pasja bijąca z Państwa w każdym kadrze. Serdecznie dziękuję za skuteczne działania w zakresie podnoszenia poziomu dyskursu na tematy związane z architekturą, urbanistyką i sztuką. No i za ujęcie Bauhausu we wspaniałe ramy Państwa programu :) Pozdrawiam gorąco!
Dziękujemy za przemiłe słowa! Bardzo nam miło i pozdrawiamy!
Taka Akademia , sterylnie czysta ! Niesamowite wrażenia ! Opowiesci Pana są tak ciekawe , że nie można się powstrzymać , aby zaraz nie szukac kolejnego odcinka . Dawniej Pan Zin , Pan Kobylinski , Pan Krawczuk opowiadali z tak ogromną pasją i wiedzą o dziedzinach ich interesujacych . Dziekuję Panu ,za pokazanie piękna sztuki i architektury . 👍🏼🍀
To rozwiązanie z otworem w ścianie na klamkę od otwartych drzwi jest genialne, wielka szkoda, że się nie przyjęło na szerszą skalę.
Za krótki ten film!!!!! Mógłbym tak słuchać jeszcze z godzinę.
Niesamowity budynek, widać że dbają o niego. Całość robi wrażenie jak by niedawno powstała.
Te szklane ściany robią mega wrażenie.
Fantastycznie zmontowany odcinek👍👍👍
Pozdrawiam Was i czekam na następne filmy.
Bardzo dziękujemy! Niestety ściany kurtynowe uległy uszkodzeniu w czasie wojny, na szczęście od prawie pięćdziesięciu lat budynek jest objęty ochroną i znakomicie utrzymany, wręcz wzorowo. Pozdrawiamy serdecznie!
Jestem żelbetowy i jestem z tego dumny! To prawie hasło do kampanii wyborczej :-) Gajda for president!
Triadický balet
„Przedmiot” piękny, praktyczny i przemyślany w najdrobniejszym szczególe (jak Bauhaus) to Wasz kanał. Vivat AIAGI 😍😘😍😘😍🤗
Natalio, Radku, dzięki Wam zainteresowałam się tematami z dziedziny architektury. Potraficie w sposób niesamowicie przystępny przekazać to, co mnie, laikowi, wydawało się dość skomplikowane. Dziękuję i czekam na więcej. ☺
Wspaniały budynek i wspaniały materiał. To właśnie Pańskie opowieści o ideach modernizmu sprawiły że już ponad rok temu zostałem widzem AIAGI :)
Świetny odcinek, inspirujący prowadzący i nawet muzyka w tle dobrana doskonale. Bardzo dziękuję. Dzięki Wam mój świat nabiera kolorów!
Wielki szacunek dla Państwa, za to ile pracy wkładacie w ten program! Z przyjemnością słucha się Pana, widać wielką pasje i miłość do tego co się robi :)
Dziękujemy!
Te filmy ratują mnie od poniedziałkowego Weltschmerzu :). Dziękuję !
Nie tylko dobrze się słucha, ale też coraz lepiej się ogląda. Oglądam was od bardzo dawna. Pierwszy film, który zobaczyłem to: Bazylika: funkcja, układ i tytuł. Od zawsze mi się podobał sposób, w który przedstawiacie dany temat. Dzisiaj zauważyłem coś, na co nie zwróciłem uwagi wcześniej... być może dla tego, że tak długo was oglądam. MACIE CORAZ TO LEPSZY WARSZTAT KRĘCENIA I MONTAŻU. Gratuluję i życzę powodzenia :D
Ten budynek jest absolutnie genialny. Zawsze zapiera mi dech, kiedy widzę go. Szkoda, że przez te wszystkie styropiany i wełny mineralne trudno jest dzisiaj zaprojektować coś takiego. Przezierność jednowarstwowego szklenia jest też zupełnie inna niż szkła zespolonego :)
Uwielbiam prostą formę, dziękuje za fantastyczne filmy!
Dzięki za przedstawianie historii architektury w taki obrazowy sposób. Mam nadzieję, że Wiecie, że prawdopodobnie nikt przed Wami jeszcze tego nie robił ☺
Był kiedyś w TV prof. Wiktor Zin, "Piórkiem i węglem" się to nazywało ... chodzą mi po głowie takie myśli o reinkarnacji ....
@@wlodekkrajewski5826 Czekamy! ☺
Na?
@@wlodekkrajewski5826 Reinkarnację programu oczywiście ☺ Pozdrawiam
Program już się zreinkarnował, to tu :-) Zastanawiam się zaś, jak doszło do reinkarnacji prof. Zina na Radka, trochę się daty nie zgadzają ...
Kolejny film w końcu
Łatwiej i taniej budynek ogrzać niż go oziębić - każdy projektant sanitarny i nie każdy architekt to wie :-)
czekałam na ten odcinek :) Będę zaglądać do kolejnych odcinków o Bauhausie :))))
Zapraszamy serdecznie! :)
co tydzień z niecierpliwością wyczekuję niedzieli wieczór. Za każdym razem się nie zawiodłem:D Pozdrowienia, Panie Radosławie
I aż odpowiem sam sobie. Modernizm jest wspaniały!
Zawsze chciałem zobaczyć ten budynek. Dzięki wam w końcu mi się to udało :)
Jak zwykle świetny film, dziękuję
Czekam na budynek Aiagi. ;) Genialny odcinek.
Quadratisch Praktisch Gut (sehr gut!)
Piękny ten Bauhaus 😍 Cieszę się, że mnie tam zabraliście ze sobą 🙂
Nam również było bardzo miło! :)
Z zewnątrz wygląda jak wybudowany jakieś 5 lat temu , niesamowite.
Mega! Rewelacyjna narracja! Uwielbiam Was!
Czy tylko mnie wydaje się to jakoś smutne, że ten budynek stoi pusty? Czy on został zaprojektowany jako funkcjonująca szkoła, czy od początku miał mieć tylko rolę pokazową? I jeszcze jedno pytanie: duże okna wychodzące na południe = ukrop w pomieszczeniu latem to jest raczej powszechnie znany fakt, a nie coś, co trzeba udowodnić eksperymentalnie. Czy w takim razie projektanci Bauhausu jako pierwsi zaczęli na takie szczegóły zwracać uwagę?
Mój humor się poprawił dziękuję. I pozdrawiam serdecznie.
Bardzo szybko kliknąłem w film :D Świetny materiał
Dziękujemy! :)
Świetny odcinek! Bardzo lubię oglądać Pana filmy, ponieważ chciałbym zostać architektem :D
Brawo !! Dalej 3ymacie poziom !! Cieszę się że wróciłem. Pozdro 600v
Ile ja na to czekałem!
Wow, pięknie to _pokazaliście_ 😃
budynek diament !!! dziękuje za odcinek.
A gdyby tak nasze polskie szkoły wyglądały! Licea, technika, przedszkola, podstawówki, może uczniowie chętniej spędzaliby czas na lekcjach lub w czasie wolnym po szkole na spotkaniach ze znajomymi (=)
Modernistyczny budynek, który po prawie 100 latach wygląda lepiej niż większość rzeczy, które się teraz w Polsce buduje.
Tak jak się spodziewałem KLASA.
Dziękujemy!
Bardzo podoba mi się jak w ciągu dnia słońce gra cieniem pionowego napisu "Bauhaus" i ciekawi mnie czy umieszczenie liter właśnie w tym miejscu elewacji było podyktowane jedynie czysto praktyczną pobudką "bo tu będzie dobrze wyeksponowany i zagospodarujemy przestrzeń" czy też autor przyjrzał się wędrówce słońca i wziął pod uwagę, że wyjdzie z tego urokliwy smaczek :)
Balet triadyczny!! Tak, doczytałem do końca!;)
Fajny, merytoryczny film! Czy nagracie może film na temat Villi Tugendhat (Brno, Czechy)? Byłam tam i zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ale chętnie posłucham, co na jej temat mają do powiedzenia znawcy architektury :)
Dziękuję.
Dziękuję Wam za wiedzę - dziękuję Wam za wszystko.
"Jestem żelbetowy i jestem z tego dumny" xD
Balet triadyczny :-)
Mam nadzieję że wydadzą kiedyś Lego Architecture z budynkiem Bauhausu w Dessau.
Kiedy jak nie na 100 lecie ?
Jestem pod wrażeniem jak nowocześnie wygląda ten budynek - jak na lata 20. XX wieku, a wygląda jak współczesne projekty. Spore wyprzedzenie tamtych czasów.
Świetna seria :)
Łapka w górę i oglądamy!!!!!
Zapraszamy!
Cała forma budynku jest jak kanciasty balet triadyczny :) zaprasza do "tańca" po pomieezczeniach i przestrzeni jaką budynek wykreśla swoim kształtem i przedłuża na swoje otoczenie :) aż się prosi o hyperlapse z podróży od ulicy po któreś z wnętrz, immersja była by pełniejsza :) Pozdrowienia i powodzenia! :)
Interesuje mnie ta idea, to miejsce. Czy te kolory są takie, jakie były początkowo wymyślone? To ciekawe, bo w tamtych czasach, to nie było takie proste, jak dziś.To ciekawe oczywiście też z wielu innych względów.
pozdrawiam
Wspaniałe miejsce! Czy planujecie odcinek o "Domach Mistrzów" albo osiedlu Torten (chyba kilka domów pozostało w oryginalnym stanie)? Dziękuję za ten odcinek.
O cholera, ale kozacki płaszcz
:)
Byłem tam na wymianien szkolnej cudowne miejsce
9:07 - jak budynek C13 na Politechnice Wrocławskiej
Ale on piękny!
Czy będzie odcinek o zmarłym przed tygodniem I. M. Pei ?
Bardzo interesujący program, szkoda że nie cierpię BAUHAUSU, wprost nie znoszę.
Pani Natalio, Panie Radku, czy nie uważają Państwo, że wybudowane dookoła zwykłe szare bloki oszpecają przestrzeń wokół Bauhausu? Bo ja osobiście na to patrzeć nie umiem i zastanawiam się, kto wpadł na pomysł "obudowania" tej szkoły takimi budynkami. Szarość i pospolitość tych budynków sprawia, że jedyne, na co starałbym się cały czas patrzeć wyglądając przez okna Bauhausu, to jego inne części, co z jednej strony możnaby potraktować jak swoisty zamysł, by właśnie tym bardziej kierować nasz wzrok na Bauhaus, ale z drugiej strony czułbym się jak w getcie, w którym nie mogę uciec wzrokiem poza budynek na dobrze zaplanowaną i współgrającą przestrzeń (gdyby taka była).
Balet triadyczny.
Bardzo ciekawy budynek a sam odcinek wyśmienity
Dziękujemy!
Cześć Radek czy budynek poniósł straty w czasie wojny?
Swoja drogą uniwersytet w merseburgu też jest zbudowany stylem bauhaus
Balet triadyczny! Zaintrygowało mnie, że pan Radek cały czas opowiada o funkcjonowaniu Bauhausu w czasie przeszłym: tu BYŁY warsztaty, zajęcia się ODBYWAŁY itp. Czy to oznacza, że dziś ten wspaniały budynek nie pełni już swojej pierwotnej funkcji?
Bauhaus jako szkoła istniał tylko 14 lat - od 1919 do 1933, kiedy został zamknięty przez nazistów. W Dessau funkcjonował tylko kilka lat od 1925 do 1932. Później budynek był wykorzystywany do różnych celów, został uszkodzony w czasie bombardowań pod koniec wojny. Aktualnie jest to obiekt przeznaczony do zwiedzania i zarządzany przez powołaną do dbania o dziedzictwo Bauhausu fundację. W skrzydle warsztatów odbywają się wystawy czasowe, w skrzydle pracowni można zanocować niczym prawdziwy Bauhäusler, w skrzydle dawnej szkoły zawodowej odbywają się zajęcia dla studentów pobliskiej uczelni - Hochschule Anhalt. Więc w pewnym sensie tradycja kształcenia jest tam utrzymana, ale do dziedzictwa Bauhausu jako szkoły wyższej raczej odwołuje się działający w Weimarze Bauhaus-Universität.
Panie Radosławie, jak Pan uważa? Czy Uniwersytet na Morasku w Poznaniu nawiązuje do Bauhausu?
Patrząc na projekty Gropiusa, to on chyba nie lubił za bardzo symetryczności, a mi tej symetryczności w tym budynku jednak brakuje.
Oprócz tego co pisali poprzednicy ja chciałbym docenić także montaż i kadry filmów.
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
kwintesencja szklanych ścian (domów) wielkie grzejniki i zasłony :) ciekawe ile kosztuje ocieplenie tego budynku...
ta szkola nadal dziala?
Bauhaus działał tylko 14 lat, od 1919 do 1933, kiedy został zamknięty przez nazistów. W siedzibie Bauhausu w Dessau, w skrzydle dawnej szkoły zawodowej odbywają się teraz niektóre zajęcia dla studentów pobliskiej Hochschule Anhalt.
@@goodidea_archi czyli budynek służy teraz głównie jako muzeum modernizmu takie?
Tak, trochę jakby muzeum samego siebie :) Można zanocować w pokojach studentów w skrzydle pracowni, w skrzydle warsztatów odbywają się wystawy czasowe, w audytorium są koncerty, wykłady i sympozja naukowe poświęcone modernizmowi i Bauhausowi. W suterenie działa restauracja.
@@goodidea_archi a to było kiedyś odnawiane albo remontowane. Na przykład wymiana okien na nowocześniejsze albo odmalowywanie elewacji albo wnętrz?
Budynek został uszkodzony w czasie wojennego bombardowania - szczególnie właśnie wielkie przeszklenie skrzydła warsztatowego. Ogólnie rzecz biorąc okna pochodzą z trzech okresów - 1926, 1976 i 2000. Te późniejsze mają identyczny kształt, jak pierwotne. Budynek był też przemalowywany, w ostatnich dwóch latach przywrócono mu układ kolorów taki, jaki nadał mu w 1926 roku Gropius. Wewnątrz i na zewnątrz.
Polecam także architekturę Bauhausu w Gliwicach ;-) pl.wikipedia.org/wiki/Dom_tekstylny_Weichmanna
Super. Ale dlaczego ten budynek jest taki pusty?
Czy budynek nadal jest używany? W jaki sposób? Czy istnieje jakaś szkoła w tym miejscu?
Budynek jest teraz siedzibą Bauhaus-Stiftung, można go zwiedzać, w budynku warsztatów odbywają się wystawy czasowe, można zanocować w jednym z pokojów w budynku pracowni, w audytorium odbywają się wykłady i przedstawienia oraz sympozja naukowe. Studenci znajdującej tuż obok szkoły wyższej (Hochschule Anhalt) mają zajęcia w budynku dawnej szkoły zawodowej. Jest też duża restauracja/bar w suterenie budynku warsztatów. Można poczuć się trochę jak Bauhäusler, siedząc wieczorem na dziedzińcu i sącząc napój wyskokowy :)
Może odcinek na off topic o jakimś obrazie Van Gogha
Do tego czasu mogę polecić "Van Gogh's ugliest masterpiece" z kanału nerdwriter, jeśli nie przeszkadza Ci angielski.
Pytam ponownie - CÓŻ TO ZA PŁASZCZ I SKĄD?
Suitsupply
👍
Balet triadyczny :)
Dlaczego ten budynek "leży odłogiem"?
To powinny być chyba materiały dydaktyczne na studiach
Zaniemówiłem...
Balet triadyczny ;-)
Pierwszy budynek został oddany w 1926 roku, a jego bryła wygląda jakby to było wczoraj - daje to do myślenia.
Dokładnie to samo pomyślałem, że cały zespół ma już prawie 100 lat i wciąż robi wrażenie. A idea Bauhausu żyje, np. we wzornictwie sprzętu firmy Apple:
“We’re really shooting for Museum of Modern Art quality,” Steve Jobs once said of his team at Apple. They succeeded, quite literally. Ten Apple products now reside in the MoMA’s permanent design collection, including the first-generation iPod and the iMac. They’re all sleek lines, light colors, beveled edges, and geometric forms-a look they owe, in part, to the long-lasting influence of the Bauhaus. (www.artsy.net/article/artsy-editorial-steve-jobs-learned-bauhaus)
Balet triadyczny!
Szkoda że moje zajęcia są prowadzone w bloku z prlu, zupełnie inny klimat.
Konstrukcja żelbetowa na zewnątrz ? Wtedy się mostków nie bali :P
Heh, ten budynek w dużym stopniu składa się z mostków :)
"wejście w nowoczesność" czyli od tej pory buduje się takie koszmarki? Odczuwam wielki dyskomfort, gdy muszę funkcjonować w takim otoczeniu.
:)
Balet triadyczny.
balet triadyczny
Mmmm... gałeczki
Balet triadyczny
Czy tylko ja uważam, że Bauhaus jest niesamowicie brzydki?
A co jest wg Ciebie ładne? To nie prowokacja, pytam z ciekawości ...
Większość modernizmu jest brzydka.
To już wiem, ale co jest ładne? Pomijam możliwość, że brzydkie jest wszystko i nie należy budować nic :-) Postmodernizm? Zaha Hadid i dekonstruktywizm i parametrycyzm?
Nie tylko Ty Agnieszko,
nie czuj się osamotniona,
wiele osób tak myśli!
@@wlodekkrajewski5826 Kazdy styl ma mniej lub bardziej udane projekty. Nawet jak Bauhaus jest tym ładniejszym przykładem, to ile mozna klepać tych betonowych klocy. Niekończący sie zachwyt nad minimalizmem i surowym betonem, a jak ci sie nie podoba to znaczy ze sie nie znasz. Masz wielbić modernizm i juz.
Zaha i Libeskind są niesamowicie przereklamowani.
Balet triadyczny!
Balet triadyczny