Boże, jak ja uwielbiam, kiedy ktoś zmusza mnie do myślenia, kiedy w mózgu zaczyna iskrzyć. Cieszę się że widzę i słyszę sir Rogera a nie tylko patrzę na zdjęcie z minionej epoki (Einstein). Wiedza tego człowieka idzie w parze z niesamowitą kulturą i ogromną skromnością. Myślę że w historii pojawiali się ludzie którzy widzieli nie tylko byty matematyczne. Zaryzykowałbym twierdzenie że Mozart "widział" byty muzyczne, Tesla swoje wynalazki.
Zasadnicza różnica między bytem matematycznym a muzycznym jest taka, że ta pierwsza istnieje obiektywnie, my ją tylko odkrywamy. Byty muzyczne twist człowiek. Nie wiem, czy Mozart widział muzykę czy słyszał ale on ja tworzył, jego utwory nie istniały przed nim
@@Polish_me_Banana jest tylko garstka ludzi którzy idą pod prąd reszta stada idzie jeden za drugim niewidząc gdzie zdążą. Nigdy nie ciągnęło mnie do tych dyrnych treści, zawsze chciałem się rozwijać, poznawać nowych rzeczy. Świat i mózg tak jest skonstruowany ze wolimy tanią rozrywkę i myślę że jak jesteśmy tym karmieni od najmłodszych lat później potrzebujemy tego coraz więcej i więcej. Dopomina i te sprawy. Jeśli jednak od małego mamy zaszczepioną ciekawość świata później łatwiej nam wybierać takie treści ja te na tym kanale.
Czekałem na ten wywiad , jestem podniecony jak dziecko które czekało na deser. Nie jestem fizykiem ani matematykiem ale dosłownie wzruszam się jak mogę słuchać takich ludzi jak Pan Profesor. I ta klasa ,błyskotliwość , skromność jaka bije od Pana Profesora ❤. Oby tacy ludzie byli wśród nas jak najdłużej .
To Fascynujące i godne podziwu, że Sir Roger Penrose wciąż ma tak niewyobrażalną światłość umysłu. Gratuluję i życzę dużo Zdrowia. Dziękuję bardzo za te wywiady. Pozdrawiam 👊😎
Dziękuję Panu i Zespołowi za Waszą pracę. W polskiej rozpolitykowanej i często pokłuconej (delikatnie mówiąc) rzeczywistości taki merytoryczny i ponad podziałami kanał jest jak oaza na pustyni. Jeszcze raz DZIĘKUJĘ
A wiesz, że żadna nauka nie wzmacnia tak potęgi umysłu ludzkiego jak matematyka ???. W matematyce trzeba widzieć pewne światło, matematyka to dobry przyjaciel, ale wymagający.
Lepsza byłaby geologia .Tam wszystko ma swoje miejsce a istnieniemie wynika z wielu procesów innych bytów geologicznych. Np Marmur to przekształcona skała wapienna powstała pod dużym ciśnieniem i temperatury. Czy też krysztaly w skałach powstają dzięki okreslonemu składowi i warunków i wtedy ich struktura jest unikatowa.
Słucha się tego jak poezję. Nie wiem nic o matematyce ani fizyce, a nie mogę się oderwać. To jak oglądanie wnętrza katedry przy akompaniamencie muzyki Bacha. Poza tym wspaniałe tłumaczenie piękną polszczyzną. Dziękuję
matematyka to dla mnie ciemna magia, łatwiejsza do zrozumienia już fizyka, ale słuchać takich wykładów, to rozkosz dla ducha. Szkoda, że nie urodziłam się w innym czasie, bo moja natura to ciągłe pytania na które sama próbuję szukać odpowiedzi i ciągle się uczę od WIELKICH
Super, wreszcie coś do myślenia. Popieram pogląd że matematyka jest jak archeologia, coś znajdujemy, a czasami coś zakopujemy i potem ktoś odkrywa ponownie. Widzę także związek z poezją.
Gratulacje. To jeden z bardziej inspirujących wywiadów na YT dotyczący nauk ścisłych. Czysta wiedza i piękna jej prezentacja. Bez ego czy celebryckiego zadęcia. Wysłucham go jeszcze kilka razy.
Maćku, dziekuje za tę serię. Zaatanawialam sie ostatnio czy dozyje jakiegos nobla w tej dziedzinie, a kilka tygodni pozniej wyswietla mi sie dokument 😊❤ Cieszy mnie to 🎉
Więcej inteligencji i dyscypliny myślenia w tym 93l mózgu niż w praktycznie każdym polskim umyśle, niezależnie od wieku..Wielkie dzieki za polską wersję.
Dziekuje bardzo MADRY CZLOWIEK MOWI JASNO PROSTO I KLAROWNIE ..CIESZE SIE ZE PAN DO NIEGO DOTARL I DZIEKUJE ZA TO .ZYCZE OBU PANOM WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO .POZDRAWIAM .MVH.A
Ta seria wywiadów jest jak perła. Za każdym razem jak to oglądam widzę nowe kolory. Bardzo estetyczna i skromna forma wywiadu, nic tu nie przeszkadza. Te wywiady już są bezcenne a w przyszłości to będzie piękny ślad po geniuszu.
Naprawdę iście romantyczny moment kiedy Prof. Penrose opowiada o braciach i zapomina główny wątek. Brawo za ten krótki ale zwiezly wywiad, chciałoby się więcej!!!!
Dziękuję, Panie Macieju, za tę interesującą rozmowę. Słucha się jej z zapartym tchem. Wszystko, o czym mówi Penrose jest niesamowicie ciekawe, co najmniej jak powieści Stanisława Lema albo Edgara Alana Poe. Czekam z niecierpliwością na kolejne rozmowy.
fajny wywiad, u nas ludzie rozmyślają o symbolach, czy matematyka mogłaby być inna, czy można opisać świat bez matematyki, a on po prostu to przyjmuje jakie jest i odkrywa świat
Dziękuję za bardzo dobrą pracę jako dziennikarz. Dużo słyszałam o Sir Rogera Penroza a teraz mam możliwości go usłyszeć i zobaczyć. Bardzo wybitny umysł.
Algebraicznie i numerycznie można sobie potrenować wymiarowość, za pomocą macierzy, np. tensory używane są do transformacji danych, a są wielowymiarowe, nawet w grach używane są wektory wielowymiarowe dla ciekawszych efektów.
Słucham i nie chcę mi się kończyć. Jak pomyślę o fizyce w szkole średniej i na studiach to czuję ścisk w kiszkach i nie pamiętam nic poza ogromną traumą wywołaną przez nauczycieli i jak nas gnębili z szyderczym uśmiechem na twarzach. Jeden mawiał Bóg i ja umiem na 5 wy co najwyżej możecie nauczyć się na 4...a potem dzieciom nauczycieli stawiali te 5 . Eh A świat fizyki jest tak rozwijający, nieokreślony i otwierający nas na nieznane... Jak bardzo ważne jest to kogo słuchamy i co mówi.... Jak słucham sir Penros'a to teraz ja czuję uniesienie. Dziękuję.
O matko. Właśnie zdałem sobie sprawę, że wyciągnąłem podobne wnioski odnośnie matematyki co sir Roger Penrose. Pod Twoim materiałem "Odkrycie Polaka przełomem w nauce | Dr Janusz Pętkowski", napisałem 2 posty z czego fragment jednego postu brzmiał tak: " I tutaj zachodzi paradoks. Jak to jest możliwe, że za pomocą czegoś tak abstrakcyjnego jakim jest język matematyki, którą po raz pierwszy odkryto w ludzkim umyśle nieco ponad 3000 lat temu, możemy opisywać wszechświat sprzed miliardów lat? Z tego logiczne dwie hipotetyczne możliwości odpowiedzi na to pytanie są takie: 1. Matematyka istniała od początku (nie piszę, że od początku wszechświata bo nie wiadomo czy wszechświat był początkiem), przed tym zanim człowiek ją odkrył 3000 lat temu i w oparciu o nią powstał wszechświat. Myślę, ze dlatego wielu twierdzi, że żyjemy w symulacji a inni nazywają tą symulację Bogiem. 2. Jeśli natomiast matematyka jest wytworem naszej wyobraźni za pomocą której opisujemy nasz świat rzeczywisty to oznacza, że za pomocą wyobraźni...kreujemy wszechświat. No ale wtedy mamy problem z czasem a w zasadzie z kierunkiem w którym płynie oraz wszystkim tym co się wydarzyło przed odkryciem matematyki. No chyba, że czas nie istnieje lub też mylnie definiujemy czym jest czas." Użyłem sformułowania, że matematykę odkrywamy. Penrose porównał postępy w matematyce do archeologii. To jest dokładnie to samo co moje stwierdzenie, iż matematykę odkrywamy, gdyż ona już jest. Matematyki nie da się wymyśleć. Matematyka czeka na odkrycie.
Drogę do rzeczywistości spolszczył przedwcześnie zmarły profesor fizyki Jerzy Przystawa z Wrocławia. Miałem zaszczyt znać profesora osobiście. Jego śmierć była wielką stratą dla polskiej nauki i polityki.
Koncepcja trzech światów dokładnie w tym podziale na świat: empirii, stanow mentalnych i koncepcji np. matematycznych lub fizycznych to idea zaproponowana ok 100lat temu przez Karla Poppera.
Super kanał i jego zawartość. Gratulacje! Jedna rzecz mnie tylko przeszkadza , nazwa.. czemu po angielsku? Bo tak lepiej brzmi? Bardziej chwytliwie? Lepiej myślę by było nazwać po polsku a tak to super ;) . Tak trzymać!
Nie znam angielskiego i troszkę mnie z tego powodu irytują angielskie nazwy kanałów w ,,polskim" TH-cam ale to prawo autorów. W tym przypadku jakość tego kanału uprawnia do powiedzenia: ,,To jest TO"!
@@Kwadratura obejrzeć, pewnie bym też obejrzał. Ale Dragan mnie generalnie drażni, bo wbrew pozorom dość sporo błędów popełnia, i odnoszę wrażenie, że jest świadomy tego, że większość ludzi tego nie zauważa, więc wykorzystuje to. Innymi słowy zbyt często posługuje czystą erystyką. Prof. Penrose zaś jest naprawdę autentyczny.
zastanawiam się czy wizualne rozumienie świata i używanie analogii wizualnych / artystycznych może być użyteczne w poszukiwaniu nowych unikalnych spostrzeżeń w sensie naukowym?
Dzień Dobry Panie Macieju, wspaniały pomysł żeby porozmawiać z Panem Profesorem Rogerem Penrose Ps. Nurtuje mnie pytanie jaka Panu udało się do Niego dotrzeć i skłonić do tak długiej rozmowy.
@@MK_ThisIsIT Rewelacja, nie śmiałbym pytać o tytuł ale zapewniam, że ją kupię. Trzymam kciuki za projekt i życzę dalszych tak udanych programów na YT i nie tylko.
Fascynująca myśl, że matematyka jest przez ludzi odkrywana a nie wynaleziona. Czyli jeżeli istnieje jakaś inna zaawansowana cywilizacja we Wszechświecie, to ona też zna liczby zespolone i rachunek różniczkowy? Logarytmy i pierwiastki? Ciekawie byłoby się dowiedzieć. Oczywiście używałaby ona innego sposobu zapisu i zapewne nie mają tam systemu dziesiętnego, ale z grubsza to powinna być ta sama matematyka. A nawet dokładnie ta sama jeżeli chodzi o koncepcje i wyniki rachunków.
Boże, jak ja uwielbiam, kiedy ktoś zmusza mnie do myślenia, kiedy w mózgu zaczyna iskrzyć. Cieszę się że widzę i słyszę sir Rogera a nie tylko patrzę na zdjęcie z minionej epoki (Einstein). Wiedza tego człowieka idzie w parze z niesamowitą kulturą i ogromną skromnością. Myślę że w historii pojawiali się ludzie którzy widzieli nie tylko byty matematyczne. Zaryzykowałbym twierdzenie że Mozart "widział" byty muzyczne, Tesla swoje wynalazki.
Ciekawie
Bardzo ciekawie podsumowałeś ten wywiad.
to b. wazne ze zmusza Cie do tego. Napusz do czego jeszcze.
Inni wynalazcy mieli lepszy wzrok od Tesli...
Zasadnicza różnica między bytem matematycznym a muzycznym jest taka, że ta pierwsza istnieje obiektywnie, my ją tylko odkrywamy. Byty muzyczne twist człowiek. Nie wiem, czy Mozart widział muzykę czy słyszał ale on ja tworzył, jego utwory nie istniały przed nim
Dzien dobry. Taki Gosc na polskim kanale , to wydarzenie nie do przecenienia , o znaczeniu historycznym. Podziwiam i dziekuje tworcom kanalu .✌️🇵🇱👍
By było czesciej rozmow tego typu tylko jakos od paru lat wolimy ogladac jakies patofreakfighty i debili na YT niż tego typu rozmowy
@@Polish_me_Banana jest tylko garstka ludzi którzy idą pod prąd reszta stada idzie jeden za drugim niewidząc gdzie zdążą. Nigdy nie ciągnęło mnie do tych dyrnych treści, zawsze chciałem się rozwijać, poznawać nowych rzeczy. Świat i mózg tak jest skonstruowany ze wolimy tanią rozrywkę i myślę że jak jesteśmy tym karmieni od najmłodszych lat później potrzebujemy tego coraz więcej i więcej. Dopomina i te sprawy. Jeśli jednak od małego mamy zaszczepioną ciekawość świata później łatwiej nam wybierać takie treści ja te na tym kanale.
@@all-in_bet Niestety masz racje , grupa takich ludzi ciagle sie rozszerza.
Bez przesady
@@Polish_me_Bananaja oglądam freak fighty i ciekawi mnie też fizyka kwantowa, więc nie wrzucaj wszystkich do jednego wora
Czekałem na ten wywiad , jestem podniecony jak dziecko które czekało na deser. Nie jestem fizykiem ani matematykiem ale dosłownie wzruszam się jak mogę słuchać takich ludzi jak Pan Profesor. I ta klasa ,błyskotliwość , skromność jaka bije od Pana Profesora ❤. Oby tacy ludzie byli wśród nas jak najdłużej .
Cieszę się, że mam możliwość wysłuchania tego wywiadu.
Dziękuję.
To Fascynujące i godne podziwu, że Sir Roger Penrose wciąż ma tak niewyobrażalną światłość umysłu. Gratuluję i życzę dużo Zdrowia.
Dziękuję bardzo za te wywiady.
Pozdrawiam
👊😎
sir to tytul, w RP zakazane
Wow 93 lata, a taka sprawnosc intelektualna, niesamowite.
to duzo?
Dziękuję Panu i Zespołowi za Waszą pracę. W polskiej rozpolitykowanej i często pokłuconej (delikatnie mówiąc) rzeczywistości taki merytoryczny i ponad podziałami kanał jest jak oaza na pustyni. Jeszcze raz DZIĘKUJĘ
Rozmówca z najwyższej światowej półki. Wspaniały wywiad.
Gratuluję fantastycznego gościa. I gratuluję fantastycznej pracy. Dziękuję.
Spodobało mi się to porównanie matematyki do archeologii! Bardzo trafne i odkrywcze dla mnie.
A wiesz, że żadna nauka nie wzmacnia tak potęgi umysłu ludzkiego jak matematyka ???. W matematyce trzeba widzieć pewne światło, matematyka to dobry przyjaciel, ale wymagający.
@@Janekx899 - to prawda
Lepsza byłaby geologia .Tam wszystko ma swoje miejsce a istnieniemie wynika z wielu procesów innych bytów geologicznych. Np Marmur to przekształcona skała wapienna powstała pod dużym ciśnieniem i temperatury. Czy też krysztaly w skałach powstają dzięki okreslonemu składowi i warunków i wtedy ich struktura jest unikatowa.
Szkoda tych Matematyków kopią tymi kilofami i gdy się dokopją przyjdzie taki fizyk spojrzę w dół i powie to jest moje
Tak szczególny człowiek jak sir Roger, jest tak ogólnie interesujący.
Panie Macieju. Niezwykły materiał ! - jak zwykle :)
Dziękuję i gratuluję.
Słucha się tego jak poezję. Nie wiem nic o matematyce ani fizyce, a nie mogę się oderwać. To jak oglądanie wnętrza katedry przy akompaniamencie muzyki Bacha. Poza tym wspaniałe tłumaczenie piękną polszczyzną. Dziękuję
matematyka to dla mnie ciemna magia, łatwiejsza do zrozumienia już fizyka, ale słuchać takich wykładów, to rozkosz dla ducha. Szkoda, że nie urodziłam się w innym czasie, bo moja natura to ciągłe pytania na które sama próbuję szukać odpowiedzi i ciągle się uczę od WIELKICH
jestem pod ogromnym wrażeniem Sir Rogera.Daje do myślenia trójkąty i kwadraty i całą paletę geometrii.
Panie Macieju- dziękuję za materiał... po prostu. Wybitna rozmowa, niesamowity rozmówca. Gratuluje!
Ślicznie dziękuję za lektora i pozdrawiam serdecznie.
Wspaniały człowiek i wspaniały wywiad. Dziękuję.
Jestem w połowie wywiadu. Niesamowity. Podziwiam i gratuluję.
Super, wreszcie coś do myślenia. Popieram pogląd że matematyka jest jak archeologia, coś znajdujemy, a czasami coś zakopujemy i potem ktoś odkrywa ponownie. Widzę także związek z poezją.
Rewelacja.! Teraz będzie trudno znaleźć drugiego równie fascynującego interlokutora. Podziękowanie.
Dziękuję, że zrobiłeś te wywiady. Co za fajny z niego człowiek i ma wspaniały umysł. Odświeżające doświadczenie ☺
Znakomity wywiad. Dziękuję!
Wspaniały gość i wspaniała rozmowa 🥰☀️❤
Dziękuję... bardzo ciekawy wywiad. Panie Profesorze duzo zdrowia i wszystkiego co najlepsze ❤
Gratulacje. To jeden z bardziej inspirujących wywiadów na YT dotyczący nauk ścisłych. Czysta wiedza i piękna jej prezentacja. Bez ego czy celebryckiego zadęcia.
Wysłucham go jeszcze kilka razy.
Spotkałem się z różnymi komentarzami na temat Twojej aktywności. Jednak, Ty działasz i Twoje działania przynoszą konkretne efekty. Mnie to pasuje :)
Maćku, dziekuje za tę serię. Zaatanawialam sie ostatnio czy dozyje jakiegos nobla w tej dziedzinie, a kilka tygodni pozniej wyswietla mi sie dokument 😊❤
Cieszy mnie to 🎉
Więcej inteligencji i dyscypliny myślenia w tym 93l mózgu niż w praktycznie każdym polskim umyśle, niezależnie od wieku..Wielkie dzieki za polską wersję.
Nie ubiżaj mnie i polakom😊 nigdy nie można brać pod uwagę wszystkich ...
Fascynujące 👌doskonale ujęte w slowa 👏
Dziekuje bardzo MADRY CZLOWIEK MOWI JASNO PROSTO I KLAROWNIE ..CIESZE SIE ZE PAN DO NIEGO DOTARL I DZIEKUJE ZA TO .ZYCZE OBU PANOM WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO .POZDRAWIAM .MVH.A
Dziękuję i życzę Ci jeszcze większej ilości wywiadów wysokiego formatu.
Książka, o jakiej było mowa, to "Pan Tompkins w krainie czarów" autorstwa George'a Gamowa (mam ją nawet). Cudowna rozmowa - subskrybuję kanał!
Bardzo dobry lektor. Fajnie się go słucha. Idealnie pasuje do tego wywiadu! 👌👏
Ta seria wywiadów jest jak perła. Za każdym razem jak to oglądam widzę nowe kolory. Bardzo estetyczna i skromna forma wywiadu, nic tu nie przeszkadza. Te wywiady już są bezcenne a w przyszłości to będzie piękny ślad po geniuszu.
Dziękuję i pozdrawiam
Naprawdę iście romantyczny moment kiedy Prof. Penrose opowiada o braciach i zapomina główny wątek. Brawo za ten krótki ale zwiezly wywiad, chciałoby się więcej!!!!
Nie mogę się już doczekać kolejnego odcinka 😏
Mistrz! Język wypowiedzi prosty i zrozumiały dla laika! Bardzo dziękuje za rozmowę!
Dziękuję, Panie Macieju, za tę interesującą rozmowę. Słucha się jej z zapartym tchem. Wszystko, o czym mówi Penrose jest niesamowicie ciekawe, co najmniej jak powieści Stanisława Lema albo Edgara Alana Poe. Czekam z niecierpliwością na kolejne rozmowy.
fajny wywiad, u nas ludzie rozmyślają o symbolach, czy matematyka mogłaby być inna, czy można opisać świat bez matematyki, a on po prostu to przyjmuje jakie jest i odkrywa świat
Maciek - nisamowity wywiad z niesamowitym człowiekiem! gratuluję i zazdroszczę doświadczenia :)
Dziękuję za ten wywiad. Coś wspaniałego. Było bardzo ciekawie i inspirujaco.👏
Rewelacja. Brawo autor!
Po prostu genialne
Niezwykły ten cykl będzie. Trzeba słuchać ze trzy razy a granica i tak wyczuwalna.
Dziękuję za bardzo dobrą pracę jako dziennikarz. Dużo słyszałam o Sir Rogera Penroza a teraz mam możliwości go usłyszeć i zobaczyć. Bardzo wybitny umysł.
Macieju, piekny wywiad z pieknym człowiekiem. Gratuluję Ci i dziękuję za tę serię, nie mogę się doczekać dalszej części.
Dziekuje za ten bardzo interesujący wywiad z niesamowitym Geniuszem.Brak słów,by to skomentować...❤❤❤
Dziekuje , ze moglam wysluchac.
Dziękuję za ten wywiad!
Algebraicznie i numerycznie można sobie potrenować wymiarowość, za pomocą macierzy, np. tensory używane są do transformacji danych, a są wielowymiarowe, nawet w grach używane są wektory wielowymiarowe dla ciekawszych efektów.
Fantastyczny Gość!
Outstanding Jak debate z Prof Wcislo, zrownalem z ziemia to ten cykl to ukryta Perla dla ktorej kupuje sie pole
Niesamowite doświadczenie
To było piękne. Dziękuję.
Wszystkim zdrowia i pomyślności w Pokojowej rzeczywistości ❤️ Kosmos zadziwia i szokuje 🌠👽🤚A.Dragan/K.Meissner/S.Bajtlik
Wspanialy wywiad.
Słucham i nie chcę mi się kończyć. Jak pomyślę o fizyce w szkole średniej i na studiach to czuję ścisk w kiszkach i nie pamiętam nic poza ogromną traumą wywołaną przez nauczycieli i jak nas gnębili z szyderczym uśmiechem na twarzach. Jeden mawiał Bóg i ja umiem na 5 wy co najwyżej możecie nauczyć się na 4...a potem dzieciom nauczycieli stawiali te 5 .
Eh
A świat fizyki jest tak rozwijający, nieokreślony i otwierający nas na nieznane...
Jak bardzo ważne jest to kogo słuchamy i co mówi....
Jak słucham sir Penros'a to teraz ja czuję uniesienie.
Dziękuję.
Kropla geniuszu w niedzielne przedpołudnie...... FASCYNUJĄCE. SERDECZNIE DZIEKUJĘ
Dziękuję.
Dzień dobry. Dziękuję za ucztę. Bajeczna :-)
Piękny sposób myślenia... dziękuję bardzo 🙏
Dobra robota. Wspaniale propagujesz naukę. Wspaniali goście. Najwyższa półka.
Ale się miło tego słucha 🥺
Dziękuję za ten wywiad
Jak ta SI tłumaczy - nie "Juler", tylko "Ojler" - Leonard Euler :-)
Autorowi dziękuję za możliwość wysłuchania.
Przecież ten lektor to nie była akurat SI.
Super wywiad
Pax et Bonum! ☀️🌿
O matko. Właśnie zdałem sobie sprawę, że wyciągnąłem podobne wnioski odnośnie matematyki co sir Roger Penrose. Pod Twoim materiałem "Odkrycie Polaka przełomem w nauce | Dr Janusz Pętkowski", napisałem 2 posty z czego fragment jednego postu brzmiał tak:
" I tutaj zachodzi paradoks. Jak to jest możliwe, że za pomocą czegoś tak abstrakcyjnego jakim jest język matematyki, którą po raz pierwszy odkryto w ludzkim umyśle nieco ponad 3000 lat temu, możemy opisywać wszechświat sprzed miliardów lat? Z tego logiczne dwie hipotetyczne możliwości odpowiedzi na to pytanie są takie:
1. Matematyka istniała od początku (nie piszę, że od początku wszechświata bo nie wiadomo czy wszechświat był początkiem), przed tym zanim człowiek ją odkrył 3000 lat temu i w oparciu o nią powstał wszechświat. Myślę, ze dlatego wielu twierdzi, że żyjemy w symulacji a inni nazywają tą symulację Bogiem.
2. Jeśli natomiast matematyka jest wytworem naszej wyobraźni za pomocą której opisujemy nasz świat rzeczywisty to oznacza, że za pomocą wyobraźni...kreujemy wszechświat. No ale wtedy mamy problem z czasem a w zasadzie z kierunkiem w którym płynie oraz wszystkim tym co się wydarzyło przed odkryciem matematyki. No chyba, że czas nie istnieje lub też mylnie definiujemy czym jest czas."
Użyłem sformułowania, że matematykę odkrywamy. Penrose porównał postępy w matematyce do archeologii. To jest dokładnie to samo co moje stwierdzenie, iż matematykę odkrywamy, gdyż ona już jest. Matematyki nie da się wymyśleć. Matematyka czeka na odkrycie.
XD
Takie same konstatacje o źródłach matematyki wysnuł Jams Borow w książce " Pi razy drzwi" , polecam.
Matematyka jest wyworem człowieka, wtórnym wobec przyrody.
@@grzegorzlagut8917Wydaje się, że matematyka raczej jest językiem/zasadą według którego przyroda tworzy i ekspanduje.
@@BalticBlueSky Matematyka jest językiem fizyki i nic ponadto.
Coś pięknego, słucham 5 raz. Kiedy następny odcinek?
Za trzy tygodnie. Będzie dotyczył narodzin ludzkiej świadomości i trwa godzinę. Jest dla mnie najważniejszy
Swietny, wyklad,dziekuje..❤
Subek, łapka w górę i zabieram się za słuchanie, dziękuję za mądrych ludzi.
A mozec to jednak nie jedyna wizualnosc, zgadzam sie indywidualny sposob patrzenia na problem, na znalezienie rozwiazan
Szach i mat na niedzielę :)
Dobre spostrzeżenie...matematyka będzie i była zawsze
Drogę do rzeczywistości spolszczył przedwcześnie zmarły profesor fizyki Jerzy Przystawa z Wrocławia. Miałem zaszczyt znać profesora osobiście. Jego śmierć była wielką stratą dla polskiej nauki i polityki.
Kocham matematykę.
Dziękuję 👍
Jest gdzieś wersja po angielsku?
Dziękuję że jesteś 🤝
Bravo za lektora 😊 i świetne tłumaczenie ☘️👍
Dziękuję za wszystko co Pan robi.
Czy te i inne filmy będą też dostępne bez tłumaczenia?
Liczby rządzą światem
Koncepcja trzech światów dokładnie w tym podziale na świat: empirii, stanow mentalnych i koncepcji np. matematycznych lub fizycznych to idea zaproponowana ok 100lat temu przez Karla Poppera.
Dokładnie, potem rozwinął tę koncepcję Ellis, kumpel Hawkinga(uzupełniając o dwa poziomy), a u nas w Polsce propagował ją Życiński.
Proszę zapytać Sir Rogera co sądzi (jak tłumaczy) zjawisko jasnowidzenia ?
Super kanał i jego zawartość. Gratulacje! Jedna rzecz mnie tylko przeszkadza , nazwa.. czemu po angielsku? Bo tak lepiej brzmi? Bardziej chwytliwie? Lepiej myślę by było nazwać po polsku a tak to super ;) . Tak trzymać!
Super lektor
Czy będzie wersja bez lektora? Warto by się dzielić!
Dokladnie. Polskie subtitles i oryginal..
TO JEST TO!!!!!!!!!!!!!!Wow,a nawet łał👍👍👍👍👍👍👍👍
Tak...historia Alicji w krainie czarów ,jest opowieścią kwantowej fizyki, kim był autor tej książki...sama byłam zdziwiona.
❤❤❤
Nazwa kanału (IT - aj ti) sugeruje, że to jest kanał o informatyce.
Nie znam angielskiego i troszkę mnie z tego powodu irytują angielskie nazwy kanałów w ,,polskim" TH-cam ale to prawo autorów.
W tym przypadku jakość tego kanału uprawnia do powiedzenia: ,,To jest TO"!
@@miro1639jak tytul trasy m. Jacksona
Jest wspaniala filozofia
Ale bym chciała zobaczyć jego dyskusję z Andrzejem Draganem omg
Dziadek mógłby go odpytać na koniec
Dziadek mógłby mi mały tescik zrobić i przepytać. Sorki, ale Dragana już Kielak z oxfordu zagiął, oraz krytykował, nie zgadzał się w wielu kwestiach.
Dragan, to przy prof. Penrose'ie karzełek intelektualny.
@@dqxva9ep7a-d1h
I tak bym to chętnie zobaczyła
@@Kwadratura obejrzeć, pewnie bym też obejrzał. Ale Dragan mnie generalnie drażni, bo wbrew pozorom dość sporo błędów popełnia, i odnoszę wrażenie, że jest świadomy tego, że większość ludzi tego nie zauważa, więc wykorzystuje to. Innymi słowy zbyt często posługuje czystą erystyką. Prof. Penrose zaś jest naprawdę autentyczny.
Co oni z tymi wymiarami?! Jakie wymiary???
zastanawiam się czy wizualne rozumienie świata i używanie analogii wizualnych / artystycznych może być użyteczne w poszukiwaniu nowych unikalnych spostrzeżeń w sensie naukowym?
🙂🙂🙂dziękuję
Dzień Dobry Panie Macieju, wspaniały pomysł żeby porozmawiać z Panem Profesorem Rogerem Penrose Ps. Nurtuje mnie pytanie jaka Panu udało się do Niego dotrzeć i skłonić do tak długiej rozmowy.
Temat na książkę. Na kanale będzie dużo więcej podobnych treści w najbliższych miesiącach.
@@MK_ThisIsIT Rewelacja, nie śmiałbym pytać o tytuł ale zapewniam, że ją kupię. Trzymam kciuki za projekt i życzę dalszych tak udanych programów na YT i nie tylko.
Fascynująca myśl, że matematyka jest przez ludzi odkrywana a nie wynaleziona.
Czyli jeżeli istnieje jakaś inna zaawansowana cywilizacja we Wszechświecie, to ona też zna liczby zespolone i rachunek różniczkowy? Logarytmy i pierwiastki? Ciekawie byłoby się dowiedzieć. Oczywiście używałaby ona innego sposobu zapisu i zapewne nie mają tam systemu dziesiętnego, ale z grubsza to powinna być ta sama matematyka. A nawet dokładnie ta sama jeżeli chodzi o koncepcje i wyniki rachunków.
Cudowny facet.
Oh wow! Again?? 😀 jest like i bylam 1000czna! Pierwszy raz widzialam jak z 999 robi sie 1000 na yt.
😊 brava !
:)