To niesamowite, że Pan Profesor potrafi opowiadać o tak skomplikowanych kwestiach w tak przystępny sposób, że każdy może z zainteresowaniem posłuchać i coś z tego wynieść. Niezwykle skromny i sympatyczny człowiek. Dziękuję za ten arcyciekawy wywiad.
@@Arik-ts8vfto wszystko zależy od tego jak trafisz. Niemniej jednak zaobserwowałem w czasach studenckich, że np w Irlandii bardzo często oddziela się część naukową ucząca nowe pokolenia od pracy w instytutach gdzie prowadzone są prace badawcze. Instytuty naukowe sąsiadują z uczelniami wyższymi, ale ich pracownicy nie są wykładowcami. Całkiem fajnie to działa, bo ci co mają talent do przekazywania wiedzy są na uniwersytecie, a badacze w instytutach. Oczywiście to duże uproszczenie, ale różnica w nauczaniu była duża.
Świetny materiał, genialny (dosłownie) rozmówca. Jestem psychofanem nauki i jej popularyzacji. Moim skromnym zdaniem, to naukowcy powinni zostać celebrytami, wielbionymi przez miliony, a popularyzatorzy nauki docenieni przez nas - odbiorców treści. Świat, niestety, stoi na głowie. Pan Profesor ma, oprocz niezaprzeczalnego geniuszu, jeszcze jedną ważną cechę - niebywałą zdolność tłumaczenia bardzo trudnych naukowo problemow w sposob prosty i klarowny (choć tłumokom, takim jak ja - nawet to nie pomaga🫢🙆) Zazdroszczę Jego studentom. W ogole zazdroszczę ludziom, ktorzy mogą studiować tam, gdzie wykładają ikony z danej dziedziny. Ale także podziwiam i doceniam tych wykładowców, ktorzy posiadają talent przekazywania wiedzy w sposób jasny i przejrzysty, bo posiadanie wiedzy i umiejętność jej przekazywania, to nie są cechy równoważne, oczywiste ani wynikające jedna z drugiej 😊. Panie Macieju, podziwiam Pana zapał, upór i konsekwencję w popularyzowaniu osiągnięć Polskich naukowcow. Wyobrażam sobie, jaki to trud. Nauka, a tym bardziej, osiągnięcia Polaków na tym polu, są obecnie tematem raczej niszowym, niestety. Bardzo Panu kibicuję od samego początku, mam nadzieję, że Pana kanał będzie akceleratorem zmian w tym obszarze. 👍💪👏
@@stanisawk1385 Albo tylko Tobie i Tobie podobnie zatwardziałym się tak wydaje. Brak uwzględnienia tego, że możesz fundamentalnie się mylić jest słabe. A strach przed zejściem myślami na tematy związane z byciem poza pewnymi utartym i wpojonym schematem jest głównym narzędziem religii. Choć mogę się mylić. Nawet ja jestem agnostykiem, a nie ateistą bo wierzę, że ludzkie pojmowanie jest mocno ograniczone i nigdy nie pojmiemy w pełni rzeczywistości, która Nas otacza. Dlatego skoro ja potrafię mieć szacunek do tego, że ktoś wierzy to Ty miej szacunek do tej drugiej wizji świata - wynikającej z innych przyczyn i będącej czymś neutralnym i naturalnym, ani dobrym ani złym.
Jestem stareńką staruszką, kiedyś byłam matematyczką zajmującą się algebrą uniwersalną. Nie mam z kim porozmawiać. Ale jakaż przyjemność posłuchać kogoś tak dobrze wyjaśniającego, czym jest matematyka!!
Pozdrawiam Pani Cecylio :) Ja jestem tylko słuchaczką, ponieważ zawodowo nie mam nic wspólnego z matematyka, ale zawsze bardzo mi się podobała i podziwiam ludzi studiujących matematykę;)
@@piotrc5291 Muszą szarpać się o kasę od tych głąbów od wiek wieków z różnym zresztą skutkiem Często rezultaty ich pasji i pracy są nagradzane tylko zapisem w historii nauki😢
Uwielbiam ludzi,którzy kochają to co robią . Panie profesorze Gratuluję osiągnięć naukowych i choć niewiele zrozumiałam z pańskich wywodow matematycznych to pasja z jaką Pan mówi jest zachwycająca😊
Mówi się,że kiedyś ludzie żyli po 800lat dokładnie stary testament..ludzie mieli dużą wiedzę prawdopodobnie od istot pozaziemskich lub bardziej upadłych aniołów którzy to się podszywają pod kosmitów... Bóg postanowił skrócić ludzki żywot..żeby za dużo jednostka nie mogła wchłonąć wiedzy na przestrzeni czasu... No tak mówią teorie pisma..a czy to prawda?...hmmm pozostaje nam dyskutować dalej badać nieznane...
to to żadne osiągnięcie gdybyś spotkał osoby 80 letnie i 90 letnie, które mieszjkają poza krajem od 70 80 lat i dalej poprawnie operują językiem polskim. Jak ktoś zapomina słownictwa z języka, który zna tzn że go nigdy nie znał !
Kwestia zdolnosci hipokampu do zarzadzania pamięcią Ale i i tu język angielski stal się Językiem głównym gdy trzeba użyć porównań przystępnych dla nie specjalistow widac chwilę na tlumaczenie z wewnetrznego angielskiego na polski
Nauczyciele dzielą się na tylko 2 grupy. 1 popatrz jaki jestem mądry i 2 popatrz jakie to proste. Pan profesor jest z tej 2. Cudowne, że są tacy ludzie,
Dzięki tak wspaniałym naukowcom, profesorom,niejeden student rozłoży mapę , żeby zobaczyć gdzie jest ta Polska.Szkoda tylko, że my Polacy ,nie wiemy jakich geniuszy mamy.Panie Profesorze, gratuluję talentu i osiągnięć naukowych.
@@hakade5846przecież wiara to nie nauka. Skoro nie potrzebujesz wiary to nie potrzebujesz też nauki. Bo nauka jest odkrywaniem. Po co odkrywać? Jaki to ma sens? Jeśli się nie ma wiary. Po co ci wielki wybuch miliony lat temu w obecnej chwili?
Uwielbiam ten program. Puki nie powstal myślałam że Polska i Polacy stoją w miejscu a tu każdego dnia jakiś genialny rodak dokonuje wielkich rzeczy, aż serce rośnie gdy się takich gości widzi słucha i podziwia.🤗
Gratuluję rozwoju i osiągnięć panie profesorze! 😊 (Szkoda tylko, że nasze uniwersytety nie mają odpowiedniej oferty dla takich naukowców :😢 ) Wszystkiego dobrego!
To byl bardzo miły czas spedzony przy sluchaniu takiego geniuszu. To fascynujące, mówić piękną polszczyzna i jednocześnie prostym zrozumiałym językiem. Wspaniały Polak, szkoda, że nie w Polsce
Dwie kwestie, ostatecznie zbieżne. Coraz bardziej doceniam Prowadzącego. Jest na pięknej drodze, która oświeca Jego i nas, otwiera horyzonty, i dla mnie jest kolejnym pięknie skomplikowanym umysłem ścisłym, acz... czy mógłbym prosić o pewne uproszczenie, także w imieniu osób podobnie myślących, jeśli są takowe? Problemem jawi się przycinanie wywodu rozmówcy, który przedstawiając nadzwyczaj ciekawą dla nas myśl, jest stopowany dopowiedzeniami, które utrudniają odbiór kwintesencji tematu/odpowiedzi na przed chwilą postawione pytanie. Proszę pamiętać - nie wszyscy mamy taką erudycję jak osoby widniejące na ekranie, a wątek ciągnięty przez zapytanego bywa nader interesujący... a tu ciach! Raptowna zmiana tematu. Ileż razy i jak bardzo brakuje mi tych paru słów zamykających poruszoną kwestię... a może otwierających na więcej!? Czy jestem w tym sam? P.S. Proszę nie odebrać mnie źle, ponieważ to tematy i ich realizacja są dla mnie kluczowe na tym kanale, nie prezentacja osób mimo ich arbitralnie wielkiej wartości.
To niestety norma w wywiadach Kaweckiego i wynika to z tego, że on nie jest umysłem ścisłym wbrew pozorom albo że słabo się przygotowuje. Tworzy (albo ktoś mu) wiele pytań, ale sam nie rozumie ich treści dlatego te wątki nie są kontynuowane. Chciałbym go widzieć w formie organizatora tych wywiadów ale aby przeprowadzał je ktoś inny z lepszym warsztatem.
Całkowicie się zgadzam z tą opinią, w prowadzeniu wywiadów jest tylko trochę lepszy ( warsztat ) od prowadzących kanały dla politykierów, bardzo to denerwujące. Ale raczej to się nie zmieni, bo ON olewa słuchających.
@@pekkapajkonen wiem, 7 lat uczyłam się fortepianu i śpiewałam w chórze, plus mieliśmy genialnego nauczyciela umuzykalnienia, no i miałam studiowac matematykę, mieliśmy w liceum wspaniałą nauczycielkę, myślałam wtedy matematyką, widziałam ją wszędzie, a zadania algebraiczne z 2 roku matematyki UJ rozwiązywałam w pamięci metodą geometrii, na skróty.
Muzyka jest matematyczna. Wielu matematyków i fizyków ma dryg do muzyki. Ponieważ muzyka jest dziedziną rozrywkową, przyjemną, talent umysłów ścisłych do muzykowania objawia się w sposób naturalny. Z matematyki i fizyki często robi się potwora gorszego od zarazy 😂 Jeżeli masz głód zrozumienia matematyki proponuję, byś ją zaczął studiować - może załapiesz.
Z matematyką jest generalny problem w szkole. Nauczyciele w 95% nie nadają się do tego zawodu. Nauka wygląda tak jakby przykładowo dzieciakom kazać czytać i rozumieć w języku którego nie znają. I potem to oceniać. Trauma i wyrywkowe próby "uczenia" się żeby tylko coś zaliczyć. Ale pokazać że świat jest matematyczny i to czego się uczą ma pokrycie w rzeczywistości nas otaczającej to niestety. Tylko odtwarzać...pokolenia copy paste
Świetny wywiad, przypomniały mi się czasy studenckie i piękno matematyki. Warto też przedstawić szerzej samą postać, jak to się stało, że Dawid tak wiele osiągnął w tak młodym wieku na dobrej zachodniej uczelni. Chcemy więcej!
🎉🎉🎉 otwierający umysł wypowiedź czym jest algebra. 🎉 😊 Mega wywiad. Od razu przez myśl mi przechodzą podróże w jakimś sub wymiarze poprzez ogromne przestrzenie między planetarne 😊🎉 Dzięki za super wywiad 😊 🎉
Podobnie jak matematyka jest elegancka gdzie bardzo spodobało mi się to określenie również Panowie przedstawili ją bardzo elegancko 👌 Świetne pytania i pełne pasji Rewelacyjne odpowiedzi; mogę słuchać godzinami! Dziękuję!
Super! A może zrobić serie z takimi genialnymi naukowcami którzy opowiedzą więcej o słynnych twierdzeniach matematycznych w sposób popularno naukowy... Zawsze mam trochę niedosyt po takich wywiadach🙂
...podejrzewam, że ten człowiek jest nie tylko genialnym matematykiem, ale i utalentowanym dydaktykiem. To jest jeden z kluczy do tego, że słucha się go z zainteresowaniem, nawet jeśli się nie pamięta wzoru na sinus sumy.
Czlowiek z pasją! imponująca wiedza i umiejętność jej przekazania! jak dobrze ze trafiłam na ten reportaż, od razu subskrypcja i lece słuchać jak leci, juz się cieszę na tę ucztę!🙏👌
Nie pamietam żebym obejrzał czy wysłuchał wywiad z kimś kto wzbudza tak wielką sympatię. Słuchają tego człowieka od razu ma.sie ochotę go poznać , spotkać się z nim. Serdecznie go pozdrawiam, trzymam kciuki i życzę spełnienia w życiu!
8 หลายเดือนก่อน +3
Poproszę o więcej rozmów z matematykami. To cholernie ciekawe!
Studenci szczęścirze,którzy na swojej drodze spotkali charyzmatycznego wykładowce.To było zawsze moim marzeniem,żeby spotkać charyzmatycznego nauczyciela.
trzeba mieć radość z wiedzy i to tak pozwoli rozkwitnąć iż trudno w to uwierzyć. Polecam film oparty na faktach " Stand for delivery" stary film, ale ukazuje jak konsekwencja nauczającego może zmienić dogmaty ...
Od zawsze tak było że gladiatorzy cieszyli się większą sławą niż filozofowie dlatego, że mądrych ludzi zawsze było dużo mniej w stosunku do głupich no i sport łatwo jest zaobserwować a naukę niekoniecznie. To wynika z wielu aspektów ludzkiej natury. Biologii, matematyki i fizyki. Wszystko co się dzieje w przyrodzie jest efektem ewolucji. Z biologicznego punktu widzenia widocznie tak już ma być. Ewentualnie można by zrobić jak pewien austriacki malarz i zamordować większość ludzi i zostawić np. tylko najwybitniejszych naukowców i wtedy mogłoby być tak jak pan mówi 😅
O! Super! Mógłby Pan znaleźć mój czas po Sylwestrze? Między godziną 1 a 6? 😁 Nie znam się, ale to budujące słuchać, że ktoś jest tak mądry i potrafi to wykorzystywać. 🎉
Bardzo ciekawy wywiad a moment w którym pojawia się nawiązanie do potrzeby wyznawania wiary w matematyce jest niesamowity bo to ociera się już o aspekty religii i Boga. Jako laikowi nasuwa mi to myśl że to dowodzi że matematyka i religia w pewnym momencie nieuchronnie się łączą w jedność.
@@eagleyes1500 mam w sobie pokorę aby to przyznać że jestem laikiem w jakiejś dziedzinie a której to pokory większości ludziom dziś brakuje bo wydaje im się że wszystko wiedzą. W rzeczywistości im się najczęściej wydaje a ośmieszanie innych ma jedynie poprawić ich zaburzone poczucie własnej wartości. Co do laików to można nim być w jakiejś dziedzinie ale mimo to zadać ciekawe pytanie, wpaść na pomysł który nie przyszedłby do głowy tzw. ekspertom. Przykład pierwszy jaki mi się nasuwa to taki że jako dzieciak circa 35 lat temu czytając o katastrofach samolotów wymyśliłem i nawet zrobiłem własny projekt spadochronów do samolotów a mój ojciec inżynier przyznał że to ma sens i powinno działać. Takie spadochrony od ładnych paru lat są stosowane dziś w niektórych małych samolotach. Pozdrawiam i życzę więcej pokory.
Nie Polak, tylko jego mózg. Polactwo nie ma wpływu na rozwój mózgu. A jeżeli już to tylko negatywny, jak każdy nacjonalizm, bo miłość, nienawiść, .... oślepia. Ty się lepiej weź za swój mózg, bo to ci da na pewno korzyść, a nie że Lewandowski strzelił bramkę lub że Dawid Kielak coś rozwłóknił.
@@JolantaCierebiejWyluzuj Jolka, bo ci jeszcze żyłka pęknie. Jakby nie patrzeć to polski mózg a nie z Papui Nowej Gwinei czy z Ukrainy czy skąd kolwiek, także Polacy mogą być dumni, że mają kogoś tak mądrego w swoim narodzie 🙂
Dziekuje bardzo za bardzo ciekawy wywiad, na ktory " weszlam " zupelnie przypadkowo I NIE myslalam, ze bedzie taki interesujacy. To ta matematyka nie musi byc taka zla to idzie nawet zrozumiec, ale to wszystko zalezy od umiejetnosci przekazu. A przekaz byl bardzo obrazowy I dzieki temu bardzo zrozumialy. Szkoda, ze w szkolach nie ma takich cudownych nauczycieli matematyki, bo mysle ,ze wtedy pan profesor mialby wiecej konkurecji. Jeszcze raz dziekuje bardzo I zycze powodzenia w odkrywaniu i udowadnianiu roznych problemow matematycznych.
Gratuluję, Panie Profesorze 🤩 Zastanawiam się, ile czasu zabierze Panu odkrycie Autora zjawisk i praw, w które, jak sam Pan stwierdził, trzeba UWIERZYĆ bo nie da się ich UDOWODNIĆ. Mówi Pan o tym swobodnie, nie dopuszczając myśli, że ktoś mógłby wykpić Pańskie rewelacyjne, ponadczasowe odkrycia tylko dlatego, że nie wszystko u ich podstawy da się udowodnić. Tak powinno być. Dokładnie tak samo powinno być ze stosunkiem człowieka do Stwórcy, o którym wiemy dużo więcej na podstawie dowodów ( odkrycia archeologiczne, fizyka kwantowa, autentyczność Biblii , potwierdzone i wypełnione proroctwa i wreszcie osobiste świadectwa wielu ludzi, a wiemy, że np w sądownictwie wyrok zapada na podstawie zeznań 2 świadków) niż nie wiemy z powodu ich braku.
Pan profesor nie zajmuje sie magią Nie ten kierunek wykonywanego zawodu Co do magii to prosze poczytac opracowania malinowskiego o życiu ludów dzikich ⛵
Czyli to rozwóknianie wygląda w czasoprzestrzeni jak wrzucony do wody kamień który robi na niej koła. Koła materialnie znikają, ale zostawiają ślad w ''czasie'' czyli porządku procesów kwantowych i w pewnym sensie wpływają na wszystko, jak efekt motyla. Można to chyba też porównać do sieci rybackiej, pociągnie się jedno oczko a sieć zmienia kształt. Analogią może też być grzech pierworodny, ale i każde ''Jestem'' w rzeczywistości. Jeśli 'Jestem' jest czyste i piękne, cała sieć jest piękna i harmonijna, jakim językiem by jej nie opisać.
@aga-neblo-filmy-na-moim-kanale wiadomo, że jest nieskończona liczba, ale to nazwa zjawiska, bo pokazuje wyseparowany przypadek, jeden z nieskończoności przypadków.
Już nie. Tak orzekła, o ile się nie mylę Rada Języka Polskiego czy jakaś podobna Instytucja. Studiowałam przez jakiś czas łacinę i grekę i wszyscy byliśmy, jako studenci oburzeni tym faktem...A wiadomo, akcent na trzecią sylabę od końca bierze się z greki
Aksjomat, krótko mówiąc jest to twierdzenie oparte na zasadzie innych twierdzeń,a więc dochodzi do prawdopodobieństwa/uprawdopodobnienia twierdzenia. Dziękuję za interesujący temat.
Nie jestem matematykiem ale to co z tego zrozumiałem jest świetne i odpowiada na moje pytania. Rozwłuknianie czyli na początku w tym wywiadzie jeden człowiek przekazuje wiadomości a potem każdy kto go posłuchał zrozumie to po swojemu (troche inaczej niż osoba obok) i się z jednej informacji w ludzkich muzgach zrobi nieskończona liczba odpowiedzi. Czyli my ludzie jesteśmy tymi nieskończonymi wymiarami - nie do policzenia, poprostu coś pięknego, jak nasze świadomości odmiennie pracują. Widać w tym boską cząstkę. Pozdrawiam Pana Profesora Dawida i całą ekipę filmową która przyczyniła się do nagrania i udostępnienia nam tego materiału.
to, że ktoś zna trochę matematykę nie znaczy, że jest mądrym lub charyzmatycznym przywódcą i dodatkowo jeszcze umie przekoonać innych do swojego planu, który da korzyści w tym przypadku Polakom. Polskie sukcesy lub ich brak to są wypadkowe z rzeczywistości o tak wielu niewiadomoch lub jej pochodnych, że nie pomoże profesor Oxfordu Cambridge czy nawet zrozumienie teori Einsteina
@@eagleyes1500 O tych niewiadomych to przesada Po 30 latach sznurki sterujące🧐 marionetkami w sejmie sa juz widoczne Niestety ta wiedza jest ignorowana nie tylko w polin ale w całej UE🙄
Ponieważ one są zajęci pracami naukowi. A rządzeniem państwem uważają że to ich nie kręci. A osoby który kręci rządzenie państwem dziwnym trafem nie są najlepsi. Konkluzja jest jedna. Żeby naukowiec mógł rządzić państwem to musi być zmuszony do tego. Bo inaczej osoby którą chcą tego, zrobią to za jego.
Matematycy, którzy jako ludzie zostali stworzeni na obraz Boga, zostali przez tego samego Stwórcę obdarzeni zdolnością odkrywania Jego wspaniałego umysłu, który widoczny jest w tym co widzialne i niewidzialne. Niech tylko nie zlekceważą szansy na oddanie Jemu chwały.
Częściej Pana Dawida , jedno zdanie podsumowujące cały wywiad:) To jednak prawda, że pasja zaraża ….. w tym przypadku ,nawet takiego laika matematycznego jak Ja :))
Chciałabym choć przez chwilę odbierać ŝwiat i myŝleć tak matematycznie jak pan profesor. Mój umysł jest i zawsze był na wskroś przesiąknięty humanistycznym postrzeganiem wszystkiego. Niemniej, z przyjemnością wysłuchałam wywiadu choć nie wszystko było zrozumiałe. Jestem dumna, że w Oxfordzie są "Nasi" i że odnoszą sukcesy.
Mózg może być odbiornikiem kwantowym. Świadomość ("duch" itp.) jest niefizyczny, jest gdzie indziej, stąd prosta droga do religii, że po śmierci nie wszystko przepada. Tu jest zagrożenie, że odpowiednio skomplikowana konstrukcyjnie AI może nie "zyskać świadomość" (sama z siebie), ale być zasiedlona, wręcz opętana przez jakiś byt.
Mimo że nic z tego praktycznie nie rozumiałem słuchało się bardzo dobrze i jestem na prawdę bardzo dumny z takiego rodaka Pana profesora życzę dużo ,jeszcze więcej sukcesów w swojej pracy. I też jestem pełen uznania dla pana prowadzącego bo przecież prowadząc taki wywiad jednak trzeba się co nie co znać
Nie mam pojęcia o czym mówi Pan Profesor ale jest to tak fascynujące że zapiera dech I nie mogę przestać go słuchać a sposób w jaki to robi jest wprost genialny😅
Szkoda, że w środkach masowego przekazu brylują szpile i kurdeje, a ludzi wartościowych brak. Jakby panowała jakaś zmowa, że Naród ma byc ogłupiany i przekonany, że składa się z wyłącznie z samych kretynów
@@dworekzielonyas9902 Mylisz kolejności i zakładasz, że ponieważ społeczeństwo składa się z idiotów i kretynek, to trzeba dostosować przekaz. ja twierdzę, że jest odwrotnie - specjaliści pracują nad przekazem, by coraz więcej ludzi nie dobiegających od psychicznej normy przerobić na kretynki i idiotów
Płakać się chce, że 20 lat temu będąc w liceum na profilu mat-fiz zdawałem "dzięki" nauczycielce matematyki na maturze historię nienawidząc przedmioty ścisłe. A po powstaniu TH-cam i takich kanałów człowiek odkrywa, że matematyka to Wesołe Miasteczko i kupa fajnej zabawy.
Raczej nie jest to wesołe miasteczko Tylko ciężkie ćwiczenia wymagające trudu i systematyczności Akurat w matematyce trudno o zla ocenę tylko z powodu tego ze nauczyciel się uwziął na ucznia i stawia mu dwóje bez powodu Wykluczać tego nie wykluczam ale To by juz byla sfera decyzji o zmianie szkoły lub wyrzucenie nauczyciela
Identyczna historia teraz nikt nie. Zmusza mnie do niczego uczę się bo jestem ciekawy odpowiadam na własne pytania nikt mi ich nie zadaje sam uznaje co warto odkryć ;)
A może to nie "dzięki" nauczycielce zdawałes na maturze historię, tylko nie byłeś wtedy gotowy do nauki przedmiotów ścisłych? Bo zakładając, że chciałeś się nauczyć matematyki, próbowałeś nawiązać współpracę z nauczycielką, ale Wam się nie udało, to istnieje jeszcze samodzielna nauka przy pomocy podręczników. No i jeszcze jedno, studiowanie każdej wiedzy wymaga dużo systematyczności i wysiłku ale im więcej temu poświęcimy zaangażowania tym większą będzie satysfakcja.
Moja matematyczka z podstawówki zawsze mawiała..."Pamiętaj cholero, nie dzieł przez zero" Tego się nie da zapomnieć 🙃 Pani Profesor Janina Zając z Krakowa.
Algorytm jest zbudowany na statystykach, ilość komentarzy liczy się do tego by materiał pojawiał się na stronie Głównej lub w poleceniach. Metoda statystyczna jest w logice formalnej błędem, jak demokracja w tworzeniu prawa, ale w tym przypadku skuteczna i pokazuje jak ludzie pragną obcować z nauką, choć jej nie rozumieją. Podobnie było z Jezusem Chrystusem, wielu chciało z nim obcować a potem go powiesili.
Zastanawiam się nad czasem. W przeszłości było więcej czasu a teraz jest go mniej mimo że tyle samo trwa pozornie bo przecież 1 minuta to taksamo 60 sekund itd. Wstaję bardzo wcześnie rano , prawie wcale nie odpoczywam, cały dzień pracuję, później inne zajęcia. I już wieczór 21, czas na toaletę i odpoczynek i tak w kółko. O co chodzi?
Pięknie, że Polacy wybijają się w takich dziedzinach. Szkoda, że nie wybijają się na polskich uniwersytetach. Fragment rozmowy dotyczący SI jak zwykle, przynajmniej dla mnie absurdalny i spłycony. Energia elektryczna jest wyłącznie wygodną formą zasilania. SI to narzędzie, które KREUJE, a więc wchodzi w dziedzinę na którą mieliśmy dotychczas monopol. Wydaje mi się, że pozbawianie się w tym względzie pozycji monopolisty jest głupotą, czy nawet jakimś cywilizacyjnym uszkodzeniem na poziomie instynktu samozachowawczego. Może bierze się to z marzeń o lepszym świecie, może z lenistwa, bo niechże maszyna za nas coś robi, po co się mamy sami męczyć, a może z braku wyobraźni i niemożności wyobrażenia sobie konsekwencji oraz tego, że nawet jak ktoś sobie te konsekwencje wyobraża, to je bagatelizuje, pomija, ośmiesza, albo traktuje jako dopust Boży, czyli coś nieuniknionego. Jest to wyłącznie wygodnictwo związane z fetyszem jakim jest "postęp" i "rozwój". Jako osoba żyjąca w dwóch światach, to znaczy analogowym, kiedy komputery osobiste raczkowały, a profesjonalne były na poziomie kilkukrotnie słabszym od przeciętnego laptopa, nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy życiem współczesnym a tym sprzed 50 lat. Samochód nadal jest tym samym samochodem z funkcjonalnego punktu widzenia. Współczesny jest wywatowany elektroniką, ale nie wpływa ona w jakiś rewolucyjny sposób na skuteczność w przemieszczaniu się z punktu A do B. Jak zaczynałem projektować używałem deski kreślarkiej i kreślarki (to taka pani przerysowująca projekty na kalkę), teraz dokładnie to samo robię przy pomocy komputera, wypalając sobie mózg i oczy przed monitorem i marzę o powrocie czasów analogowych, bo współpraca z kreślarkami była o niebo sympatyczniejsza, niż z maszyną. Przed erą komputerów potrafiliśmy latać na Księżyc, mimo że rakiety były wyposażone w automatyki analogowe na przekaźnikach elektromechanicznych, teraz starania trwają, by wyczyn powtórzyć, ale NASA na ten wyczyn nie stać, a Muskowi rakiety wybuchają po starcie. Mamy niby o wiele większe możliwości techniczne, technologiczne, nie mówiąc już o wiedzy teoretycznej, a żyjemy w epoce badziewia i niemożności. Masowo produkowane mercedesy w latach 70. jeżdżą do dzisiaj i są obiektem marzeń miłośników motoryzacji. Ciekawe jaki produkt masowy czasów obecnych przetrwa - normalnie użytkowany - a nie na półce w muzeum - ponad 50 lat?! Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, laptopa, nawigacji, Internetu itp. Ja znam świat bez tego i wcale w tym nowoczesnym nie żyje mi się lepiej.
Takie elektroniczne deski kreślarskie istnialy juz w początkach projektowania płytek drukowanych 😂 Do Przenoszenia projektow do komputera i na klisze fotograficzne Brakowało tylko wyświetlenia na desce obrazu😂 Bylo to tak drogie ze jak eidac do dzis nie zrealizowano tego powszechnie a poszło to w tym kierunku ze I inżynier zrobi wszystko sam za 1/10 ceny całego zespołu😢 Może sztuczna inteligencja coś tu zmieni Choć obawiam sie ze głównie posłuży do inwigilacji i likwidacji wrogowi ludu i ogólnie prowadzenia wojny😢
Różnica w działaniu mózgu i jego możliwości u różnych ludzi jest przerażająca.
wszystko jest kwestia treningu i srodowiska w ktorym sie znajdujemy
@@SebastianZakrzewski-rk8ou hah, dokładnie to samo chciałam napisać, a już mnie ubiegłeś 👍
Tak, różnice są kolosalne.. na świecie istnieje raptem 100 osób, o których można powiedzieć że rozumieją bardziej fizykę kwantową
Przerażające jest to , że coraz częściej słyszymy.Myliliśmy się.
Ta wypowiedź nie jest wyrazem zachwytu, tylko doszukiwaniem się głupoty u innych,co jest przejawem pychy i wiary we własną wszechwiedzę.
to jest przykład człowieka, który robi to co lubi... On musi budzić sie i isc do swojej pracy z przyjemnością. Pasja az emanuje z niego. Super-mozg!
To nie jest człowiek, tylko profesor .
@@drhakim8365 Profesorzy to już nie ludzie? :D
Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl Pozdrawiam serdecznie Stary Baca Dzięki 😂❤❤@@drhakim8365
Wywiad super, głowa kwadratowa od tych informacji 😅 Ale od takich zdolnych ludzi Świat istnieje 👍❤️❤️❤️❤️❤️
Tak, ale mnóstwo w tym cierpienia
To niesamowite, że Pan Profesor potrafi opowiadać o tak skomplikowanych kwestiach w tak przystępny sposób, że każdy może z zainteresowaniem posłuchać i coś z tego wynieść. Niezwykle skromny i sympatyczny człowiek. Dziękuję za ten arcyciekawy wywiad.
Im większa wiedza, tym większa skromność
Uczelnie wyższe w Polsce różnią się w podejsciu do nauczania. Wiedza tam jest ale sposob wykladania bywa beznadziejny.
@@Arik-ts8vfto wszystko zależy od tego jak trafisz. Niemniej jednak zaobserwowałem w czasach studenckich, że np w Irlandii bardzo często oddziela się część naukową ucząca nowe pokolenia od pracy w instytutach gdzie prowadzone są prace badawcze. Instytuty naukowe sąsiadują z uczelniami wyższymi, ale ich pracownicy nie są wykładowcami. Całkiem fajnie to działa, bo ci co mają talent do przekazywania wiedzy są na uniwersytecie, a badacze w instytutach. Oczywiście to duże uproszczenie, ale różnica w nauczaniu była duża.
Ach tak? No to powiedz co to są te wlokna czasu??
Włókna czasu! Struny czasu to jak rzeka czasu?
Świetny materiał, genialny (dosłownie) rozmówca. Jestem psychofanem nauki i jej popularyzacji. Moim skromnym zdaniem, to naukowcy powinni zostać celebrytami, wielbionymi przez miliony, a popularyzatorzy nauki docenieni przez nas - odbiorców treści. Świat, niestety, stoi na głowie. Pan Profesor ma, oprocz niezaprzeczalnego geniuszu, jeszcze jedną ważną cechę - niebywałą zdolność tłumaczenia bardzo trudnych naukowo problemow w sposob prosty i klarowny (choć tłumokom, takim jak ja - nawet to nie pomaga🫢🙆) Zazdroszczę Jego studentom. W ogole zazdroszczę ludziom, ktorzy mogą studiować tam, gdzie wykładają ikony z danej dziedziny. Ale także podziwiam i doceniam tych wykładowców, ktorzy posiadają talent przekazywania wiedzy w sposób jasny i przejrzysty, bo posiadanie wiedzy i umiejętność jej przekazywania, to nie są cechy równoważne, oczywiste ani wynikające jedna z drugiej 😊.
Panie Macieju, podziwiam Pana zapał, upór i konsekwencję w popularyzowaniu osiągnięć Polskich naukowcow. Wyobrażam sobie, jaki to trud. Nauka, a tym bardziej, osiągnięcia Polaków na tym polu, są obecnie tematem raczej niszowym, niestety. Bardzo Panu kibicuję od samego początku, mam nadzieję, że Pana kanał będzie akceleratorem zmian w tym obszarze. 👍💪👏
Naukowcy bez wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego są tylko szaleńcami myśli
@@stanisawk1385 Albo tylko Tobie i Tobie podobnie zatwardziałym się tak wydaje. Brak uwzględnienia tego, że możesz fundamentalnie się mylić jest słabe. A strach przed zejściem myślami na tematy związane z byciem poza pewnymi utartym i wpojonym schematem jest głównym narzędziem religii. Choć mogę się mylić. Nawet ja jestem agnostykiem, a nie ateistą bo wierzę, że ludzkie pojmowanie jest mocno ograniczone i nigdy nie pojmiemy w pełni rzeczywistości, która Nas otacza. Dlatego skoro ja potrafię mieć szacunek do tego, że ktoś wierzy to Ty miej szacunek do tej drugiej wizji świata - wynikającej z innych przyczyn i będącej czymś neutralnym i naturalnym, ani dobrym ani złym.
Naukowcy powinni być celebrytami a nie naród wybiera królowe życia 🙈🙈🙈np Dagmarę🙈🙈🙈
@@stanisawk1385 biedny Staś, strasznie ograniczony
Nie mogą być celebrytami. Bo wtedy nie zajmowali by się nauką tylko pokazywali by tyłek do kamery. Taka mała różnica
Jestem stareńką staruszką, kiedyś byłam matematyczką zajmującą się algebrą uniwersalną. Nie mam z kim porozmawiać. Ale jakaż przyjemność posłuchać kogoś tak dobrze wyjaśniającego, czym jest matematyka!!
Pozdrawiam Pani Cecylio :) Ja jestem tylko słuchaczką, ponieważ zawodowo nie mam nic wspólnego z matematyka, ale zawsze bardzo mi się podobała i podziwiam ludzi studiujących matematykę;)
Pozdrawiam Panią serdecznie! :)
Ja mógłbym Pani posłuchać :)
Piękne jest to, że można wysłuchać drugiej osoby.
Pozdrawiam Panią Doktor. To miła niespodzianka, zobaczyć Pani komentarz.
-były słuchacz, absolwent WIL PW :)
Ze mna moze pani porozmawiac.
Niezwykle ciekawy wywiad. Aż miło posłuchać kogoś, kto opowiada z taką pasją w głosie.
I porównać mądrość,inteligencje takich ludzi do polityków,głąbów jak cholera.Jak ci mądrzy ludzie sie czują w tym zewnętrznym świecie.
@@piotrc5291 Szkoda tylko, że liczba takich osób jest w przerażająco niskiej mniejszości, niestety
Matematycy tak mają, w szczególności Ci od algebry:)
@@piotrc5291
Muszą szarpać się o kasę od tych głąbów od wiek wieków z różnym zresztą skutkiem
Często rezultaty ich pasji i pracy są nagradzane tylko zapisem w historii nauki😢
Największą pasję w głosie miał Adolf Hitler z III Rzeszy / obecnie RFN .
Uwielbiam ludzi,którzy kochają to co robią . Panie profesorze Gratuluję osiągnięć naukowych i choć niewiele zrozumiałam z pańskich wywodow matematycznych to pasja z jaką Pan mówi jest zachwycająca😊
Fascynujący wywiad. Chciałoby się mieć czas i żyć setki lat żeby tylko poznawać te tajemnice.
Nasza szansa poznawania wszystkiego wg naszego zainteresowania, to wieczność 😊 Tam się nie będziemy nudzić!😂
Jak już to właśnie fakt, że nie zobaczysz co będzie w przyszłości (wynalazki naukowe itd.) jest "przerażający" (a nie sama śmierć).
Yoda tyle żył , i poznał te wszystkie tajemnice . Matuzalem podobnie, ale o nim mało wiadomo, bo wtedy nie było jeszcze internetu .
Mówi się,że kiedyś ludzie żyli po 800lat dokładnie stary testament..ludzie mieli dużą wiedzę prawdopodobnie od istot pozaziemskich lub bardziej upadłych aniołów którzy to się podszywają pod kosmitów... Bóg postanowił skrócić ludzki żywot..żeby za dużo jednostka nie mogła wchłonąć wiedzy na przestrzeni czasu...
No tak mówią teorie pisma..a czy to prawda?...hmmm pozostaje nam dyskutować dalej badać nieznane...
To niesamowite jaki ma umysł, tyle czasu siedzi w Anglii i nie zapomniał polskiego, tak wielu ludzi ma z tym trudności.
to to żadne osiągnięcie gdybyś spotkał osoby 80 letnie i 90 letnie, które mieszjkają poza krajem od 70 80 lat i dalej poprawnie operują językiem polskim. Jak ktoś zapomina słownictwa z języka, który zna tzn że go nigdy nie znał !
@@eagleyes1500 Myślę że o wiele trudniej jest zapamiętać dorosłym którzy są tam zaledwie kilka lat, szczególnie kariera i media w tym nie pomagają.
Kwestia zdolnosci hipokampu do zarzadzania pamięcią
Ale i i tu język angielski stal się
Językiem głównym gdy trzeba użyć porównań przystępnych dla nie specjalistow widac chwilę na tlumaczenie z wewnetrznego angielskiego na polski
@@dworekzielonyas9902 Trzeba czytać Stanisława Lema i pić zieloną herbatę
@@eagleyes1500 To nie znaczy, że go nigdy nie znał, tylko że leczy w ten sposób swoje kompleksy i udaje kogoś kim nie jest i nigdy nie będzie.
Nauczyciele dzielą się na tylko 2 grupy. 1 popatrz jaki jestem mądry i 2 popatrz jakie to proste. Pan profesor jest z tej 2. Cudowne, że są tacy ludzie,
Ci pierwsi są często miernotami, które obawiają się, że ktoś bystry odkryje dziury w ich wiedzy i niekompetencję.
Dzięki tak wspaniałym naukowcom, profesorom,niejeden student rozłoży mapę , żeby zobaczyć gdzie jest ta Polska.Szkoda tylko, że my Polacy ,nie wiemy jakich geniuszy mamy.Panie Profesorze, gratuluję talentu i osiągnięć naukowych.
...i potem na przykład kobietą stulecia zostaje święta Faustyna.... Wstyd na cały świat. 🙈🙈🙈🙈
@@hakade5846 ...pewnie, lepiej wyświęcić józka stalina lub kogoś tęczowego ;-)
@@hakade5846przecież wiara to nie nauka. Skoro nie potrzebujesz wiary to nie potrzebujesz też nauki. Bo nauka jest odkrywaniem. Po co odkrywać? Jaki to ma sens? Jeśli się nie ma wiary. Po co ci wielki wybuch miliony lat temu w obecnej chwili?
Coraz ciekawsze filmiki i bardzo inspirujące. Dziękuję.
Genialne! Uwielbiam takie rozmowy! Wreszcie coś na wysokim poziomie! :-)
Uwielbiam ten program. Puki nie powstal myślałam że Polska i Polacy stoją w miejscu a tu każdego dnia jakiś genialny rodak dokonuje wielkich rzeczy, aż serce rośnie gdy się takich gości widzi słucha i podziwia.🤗
dziękuję Panie Dawidzie - pozdrawiam Was
Jak ten pan pięknie opowiada!
Bez żadnego przerywnika. Na końcu mnie rozśmieszyło- to już była godzina 😂 - i ja też tak pomyślałam. Świetny wywiad
Gratuluję rozwoju i osiągnięć panie profesorze! 😊
(Szkoda tylko, że nasze uniwersytety nie mają odpowiedniej oferty dla takich naukowców :😢 )
Wszystkiego dobrego!
U nas zaraz Bodnar wysłał by osiłków i zrobił by nalot
Proszę porównać programy polskich uniwersytetów i np.angielskich czy niemieckich.
@@KrystynaWozniak-os2jp
No właśnie to porównywanie (ja porównywałam politechniki we Wrocławiu i w Berlinie) niczego nie wyjaśnia.
Fantastyczny gość, chyle czoła
To byl bardzo miły czas spedzony przy sluchaniu takiego geniuszu. To fascynujące, mówić piękną polszczyzna i jednocześnie prostym zrozumiałym językiem. Wspaniały Polak, szkoda, że nie w Polsce
może i DOBRZE?
Miło było posłuchać tego młodego i mądrego człowieka
Więcej matematyków! ile może być w mediach tych piłkarzy czy piosenkarzy?
To są oznaki upadku cywilizacji: śpiewanie, tańczenie, gotowanie - jak się to promuje w mediach, to koniec.
Milion piłkarzy i 3 miliony piosenkarzy z Mam Talent / taki turniej dla sprawnych inaczej .
I po co? Przecież 90% ludzi większość z tych tematów nie rozumie. Niestety sam się do nich zaliczam.
Nie przesadzaj, wystarczy że słuchałeś. Wiem że nic nie wiem -to już coś wiem. Taki paradoks tego świata.
Było mega!
Bardzo miło i z zainteresowaniem się oglądało.
Pozdrawiam Pana Profesora i wszystkie osoby zaangażowane przy realizacji tego projektu.
Dwie kwestie, ostatecznie zbieżne. Coraz bardziej doceniam Prowadzącego. Jest na pięknej drodze, która oświeca Jego i nas, otwiera horyzonty, i dla mnie jest kolejnym pięknie skomplikowanym umysłem ścisłym, acz... czy mógłbym prosić o pewne uproszczenie, także w imieniu osób podobnie myślących, jeśli są takowe? Problemem jawi się przycinanie wywodu rozmówcy, który przedstawiając nadzwyczaj ciekawą dla nas myśl, jest stopowany dopowiedzeniami, które utrudniają odbiór kwintesencji tematu/odpowiedzi na przed chwilą postawione pytanie. Proszę pamiętać - nie wszyscy mamy taką erudycję jak osoby widniejące na ekranie, a wątek ciągnięty przez zapytanego bywa nader interesujący... a tu ciach! Raptowna zmiana tematu. Ileż razy i jak bardzo brakuje mi tych paru słów zamykających poruszoną kwestię... a może otwierających na więcej!? Czy jestem w tym sam? P.S. Proszę nie odebrać mnie źle, ponieważ to tematy i ich realizacja są dla mnie kluczowe na tym kanale, nie prezentacja osób mimo ich arbitralnie wielkiej wartości.
To niestety norma w wywiadach Kaweckiego i wynika to z tego, że on nie jest umysłem ścisłym wbrew pozorom albo że słabo się przygotowuje. Tworzy (albo ktoś mu) wiele pytań, ale sam nie rozumie ich treści dlatego te wątki nie są kontynuowane. Chciałbym go widzieć w formie organizatora tych wywiadów ale aby przeprowadzał je ktoś inny z lepszym warsztatem.
Całkowicie się zgadzam z tą opinią, w prowadzeniu wywiadów jest tylko trochę lepszy ( warsztat ) od prowadzących kanały dla politykierów, bardzo to denerwujące. Ale raczej to się nie zmieni, bo ON olewa słuchających.
popieram@@aaafda
100% racji z tym "ucinaniem" w trakcie
"Coraz bardziej doceniam Prowadzącego." wolne żarty, nawywijał sporo na YT, żaden autorytet
Jestem z wykształcenia zawodowym muzykiem. Mało z tych rozmów rozumiem ale je uwielbiam i czekam na każdy kolejny odcinek dziekuje❤
Też tak mam, jestem artystą wizualnym, ale byłam w szkole zafascynowana matematyką.
Muzyka to proste matematyczne algorytmy wyrażane dźwiękami.
@@pekkapajkonen wiem, 7 lat uczyłam się fortepianu i śpiewałam w chórze, plus mieliśmy genialnego nauczyciela umuzykalnienia, no i miałam studiowac matematykę, mieliśmy w liceum wspaniałą nauczycielkę, myślałam wtedy matematyką, widziałam ją wszędzie, a zadania algebraiczne z 2 roku matematyki UJ rozwiązywałam w pamięci metodą geometrii, na skróty.
Muzyka jest matematyczna. Wielu matematyków i fizyków ma dryg do muzyki. Ponieważ muzyka jest dziedziną rozrywkową, przyjemną, talent umysłów ścisłych do muzykowania objawia się w sposób naturalny. Z matematyki i fizyki często robi się potwora gorszego od zarazy 😂 Jeżeli masz głód zrozumienia matematyki proponuję, byś ją zaczął studiować - może załapiesz.
Z matematyką jest generalny problem w szkole. Nauczyciele w 95% nie nadają się do tego zawodu. Nauka wygląda tak jakby przykładowo dzieciakom kazać czytać i rozumieć w języku którego nie znają. I potem to oceniać. Trauma i wyrywkowe próby "uczenia" się żeby tylko coś zaliczyć. Ale pokazać że świat jest matematyczny i to czego się uczą ma pokrycie w rzeczywistości nas otaczającej to niestety. Tylko odtwarzać...pokolenia copy paste
Piękne tematy. Piękne umysły. Piękna rzeczywistość. Po prostu, piękny kanał.
Ukłony :)
Rozumiem kolesiostwo, ale bez przesady 🤣
Po prostu, piękny kanał. ...powiedział żul do bezdomnego widzac jego nowe mieszkanie.
Dzięki Maciej za ten film ❤
Świetny wywiad, przypomniały mi się czasy studenckie i piękno matematyki. Warto też przedstawić szerzej samą postać, jak to się stało, że Dawid tak wiele osiągnął w tak młodym wieku na dobrej zachodniej uczelni. Chcemy więcej!
Cudowna miłość do wiedzy genialna opowieść o sztuce matematyki pięknie dziękuję tyle pytań zahacza o CZLOWIEKA
może dlatego, że na DOBREJ, niePolskiej uczelni MAMY OKAZJĘ CIESZYĆ się Jego DOKONANIAMI.
@@alicjabrylska7000
🎉🎉🎉 otwierający umysł wypowiedź czym jest algebra. 🎉 😊 Mega wywiad. Od razu przez myśl mi przechodzą podróże w jakimś sub wymiarze poprzez ogromne przestrzenie między planetarne 😊🎉 Dzięki za super wywiad 😊 🎉
Coza gość👍 super rozmowa, dała mi dużo przyjemności, choć niewiele zrozumiałam😂
Coza - to jest nostra albo zwierzę rogate żyjące na pochyłym drzewie.
Podobnie jak matematyka jest elegancka gdzie bardzo spodobało mi się to określenie również Panowie przedstawili ją bardzo elegancko 👌
Świetne pytania i pełne pasji Rewelacyjne odpowiedzi; mogę słuchać godzinami!
Dziękuję!
Super kapelusz
Super! A może zrobić serie z takimi genialnymi naukowcami którzy opowiedzą więcej o słynnych twierdzeniach matematycznych w sposób popularno naukowy... Zawsze mam trochę niedosyt po takich wywiadach🙂
Jestem za a nawet przeciw 😅
...podejrzewam, że ten człowiek jest nie tylko genialnym matematykiem, ale i utalentowanym dydaktykiem. To jest jeden z kluczy do tego, że słucha się go z zainteresowaniem, nawet jeśli się nie pamięta wzoru na sinus sumy.
Fantastyczny wywiad. To niezwykle ciekawe, że istnieje taki równoległy świat jak matematyka. Gratuluję Panu Profesorowi.
Ten świat jest prostopadły, a nie równoległy.
@@drhakim8365 myślę jednak że jest dyskretnie równoległy 😂
No proszę - Polak potrafi.
Dlatego tak nas SZYKANUJĄ.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 🙏🇵🇱💞🌹
Przestań bredzić. Każdemu głupkowi i ślepcowi umysłowemu wydaje się, że go wszyscy szykanują. Nawet ściana z którą się zderzył, bo jej nie zauważył.
Czlowiek z pasją! imponująca wiedza i umiejętność jej przekazania! jak dobrze ze trafiłam na ten reportaż, od razu subskrypcja i lece słuchać jak leci, juz się cieszę na tę ucztę!🙏👌
Nie pamietam żebym obejrzał czy wysłuchał wywiad z kimś kto wzbudza tak wielką sympatię. Słuchają tego człowieka od razu ma.sie ochotę go poznać , spotkać się z nim. Serdecznie go pozdrawiam, trzymam kciuki i życzę spełnienia w życiu!
Poproszę o więcej rozmów z matematykami. To cholernie ciekawe!
Wspaniały wywiad!! Niezwykły fenomen naukowy !! 👌💚
Studenci szczęścirze,którzy na swojej drodze spotkali charyzmatycznego wykładowce.To było zawsze moim marzeniem,żeby spotkać charyzmatycznego nauczyciela.
trzeba mieć radość z wiedzy i to tak pozwoli rozkwitnąć iż trudno w to uwierzyć. Polecam film oparty na faktach
" Stand for delivery" stary film, ale ukazuje jak konsekwencja nauczającego może zmienić dogmaty ...
Raczej nauczyciele szczęściarze że napotkali takiego ucznia🤓
Dziękuję za zainteresowanie Polaków nauką, wynalazkiem....
Jesteśmy bardzo inteligentnym, kreatywnym Narodem. Szkoda, że lepsze warunki do rozwoju swoich talentów znajdujemy zazwyczaj za granicą...
@@arnoldbertold6886 Polityka. To jest celowe działanie, bo byśmy byli zagrożeniem "dla zachodu".
😂😂😂
Doskonały wywiad. Przystępnym językiem opowiedziany, a prof. Dawid Kielak ma łeb jak sklep :)
To jest osoba, ktora powinna miec światową sławę, a nie piłkarzyki i raperzy. Swiat bylby piekniejszy gdyby tacy ludzie byli wazniejsi niz gwiazdeczki
Od zawsze tak było że gladiatorzy cieszyli się większą sławą niż filozofowie dlatego, że mądrych ludzi zawsze było dużo mniej w stosunku do głupich no i sport łatwo jest zaobserwować a naukę niekoniecznie.
To wynika z wielu aspektów ludzkiej natury. Biologii, matematyki i fizyki. Wszystko co się dzieje w przyrodzie jest efektem ewolucji. Z biologicznego punktu widzenia widocznie tak już ma być. Ewentualnie można by zrobić jak pewien austriacki malarz i zamordować większość ludzi i zostawić np. tylko najwybitniejszych naukowców i wtedy mogłoby być tak jak pan mówi 😅
O! Super! Mógłby Pan znaleźć mój czas po Sylwestrze? Między godziną 1 a 6? 😁 Nie znam się, ale to budujące słuchać, że ktoś jest tak mądry i potrafi to wykorzystywać. 🎉
Po czym poznać kogoś kto bardzo dobrze rozumie temat? po tym jak łatwo potrafi wytłumaczyć. Bardzo dobrze słucha się profesora Dawida.
dobrze się oglądało, dzięki!
Dziekuje!!!
Bardzo ciekawy wywiad a moment w którym pojawia się nawiązanie do potrzeby wyznawania wiary w matematyce jest niesamowity bo to ociera się już o aspekty religii i Boga. Jako laikowi nasuwa mi to myśl że to dowodzi że matematyka i religia w pewnym momencie nieuchronnie się łączą w jedność.
dobrze napisałeś jako laikowi. Wobec czego laiku zajmij się zakupami do swojej lodówki, a umysł świcz przy grze w szachy, a wiarę pielegnuj modlitwą!
@@eagleyes1500DROGI - EAGLEYES - nazwa sugerowałaby nawiązanie do - SZLACHETNEGO PTAKA - a czytając co wypisujesz jesteś - STARYM KAPŁONEM -.
Ludzie nigdy nie stworzą świadomej AI...ale może ona zostać opętana przez "coś" (demona).
Wtedy zobaczycie wszyscy połączenie nauki z religią.
@@eagleyes1500 mam w sobie pokorę aby to przyznać że jestem laikiem w jakiejś dziedzinie a której to pokory większości ludziom dziś brakuje bo wydaje im się że wszystko wiedzą. W rzeczywistości im się najczęściej wydaje a ośmieszanie innych ma jedynie poprawić ich zaburzone poczucie własnej wartości. Co do laików to można nim być w jakiejś dziedzinie ale mimo to zadać ciekawe pytanie, wpaść na pomysł który nie przyszedłby do głowy tzw. ekspertom. Przykład pierwszy jaki mi się nasuwa to taki że jako dzieciak circa 35 lat temu czytając o katastrofach samolotów wymyśliłem i nawet zrobiłem własny projekt spadochronów do samolotów a mój ojciec inżynier przyznał że to ma sens i powinno działać. Takie spadochrony od ładnych paru lat są stosowane dziś w niektórych małych samolotach. Pozdrawiam i życzę więcej pokory.
W filmach najbardziej niesamowite są właśnie momenty . Szczególnie w tych filmach z ..." momentami".
Cudownie się tego słuchało 💙
Z przyjemnością posłuchałam.
A ja z przyjemnością nie słuchałem , tylko czytałem co napisaliście pod spodem .
Fajnie, że promuje się zdolnych ludzi 😊
Niewiele zrozumiałam, ale naprawdę dobrze się tego słuchało
Nigdy wcześniej nikt nie był w stanie mi tak dobrze wyjaśnić czemu nie dzielimy przez zero ❤
Jaka radosc,ze Polak tak wiele osiagnal !
Nie Polak, tylko jego mózg. Polactwo nie ma wpływu na rozwój mózgu. A jeżeli już to tylko negatywny, jak każdy nacjonalizm, bo miłość, nienawiść, .... oślepia.
Ty się lepiej weź za swój mózg, bo to ci da na pewno korzyść, a nie że Lewandowski strzelił bramkę lub że Dawid Kielak coś rozwłóknił.
@@JolantaCierebiejWyluzuj Jolka, bo ci jeszcze żyłka pęknie. Jakby nie patrzeć to polski mózg a nie z Papui Nowej Gwinei czy z Ukrainy czy skąd kolwiek, także Polacy mogą być dumni, że mają kogoś tak mądrego w swoim narodzie 🙂
@@JolantaCierebiej
Ale bzdury, Pan prof. Z takim entuzjazmem opowiada, że dla laika jest to bardzo interesujące
Pozdrawiam Serdecznie
@@JolantaCierebiej
Nasza podwójna noblistka i kobieta byla zagorzałą nacjonalistką i fanką niepodleglego polskiego państwa
Ale niespodzianka😂😂😂
@@andrzejfiuk1170 Jesteś rasistą, że mózgi z Papui Nowej Gwinei czy z Ukrainy uważasz za gorsze?
Wspaniale ten wywiad się ogląda :)
Dziekuje bardzo za bardzo ciekawy wywiad, na ktory " weszlam " zupelnie przypadkowo I NIE myslalam, ze bedzie taki interesujacy. To ta matematyka nie musi byc taka zla to idzie nawet zrozumiec, ale to wszystko zalezy od umiejetnosci przekazu. A przekaz byl bardzo obrazowy I dzieki temu bardzo zrozumialy. Szkoda, ze w szkolach nie ma takich cudownych nauczycieli matematyki, bo mysle ,ze wtedy pan profesor mialby wiecej konkurecji. Jeszcze raz dziekuje bardzo I zycze powodzenia w odkrywaniu i udowadnianiu roznych problemow matematycznych.
Święty wywiad i wspaniały, skromny gość. Dzięki za pokazywanie takich ludzi
Gratuluję, Panie Profesorze 🤩
Zastanawiam się, ile czasu zabierze Panu odkrycie Autora zjawisk i praw, w które, jak sam Pan stwierdził, trzeba UWIERZYĆ bo nie da się ich UDOWODNIĆ.
Mówi Pan o tym swobodnie, nie dopuszczając myśli, że ktoś mógłby wykpić Pańskie rewelacyjne, ponadczasowe odkrycia tylko dlatego, że nie wszystko u ich podstawy da się udowodnić.
Tak powinno być.
Dokładnie tak samo powinno być ze stosunkiem człowieka do Stwórcy, o którym wiemy dużo więcej na podstawie dowodów ( odkrycia archeologiczne, fizyka kwantowa, autentyczność Biblii , potwierdzone i wypełnione proroctwa i wreszcie osobiste świadectwa wielu ludzi, a wiemy, że np w sądownictwie wyrok zapada na podstawie zeznań 2 świadków) niż nie wiemy z powodu ich braku.
Pan profesor nie zajmuje sie magią
Nie ten kierunek wykonywanego zawodu
Co do magii to prosze poczytac opracowania malinowskiego o życiu ludów dzikich ⛵
Ale brednie. Kiedyś naukowców palono na stosie, teraz kiedy mleko się rozlało, na siłę łączą pambuka z nauką. Jesteś żenujący.
Super fajni i sympatyczni ludzie ❤❤
Serce rośnie tak wspaniałe, mądre rzeczy słyszeć...mega!!
Pozdrowienia ❤❤❤
Czyli to rozwóknianie wygląda w czasoprzestrzeni jak wrzucony do wody kamień który robi na niej koła. Koła materialnie znikają, ale zostawiają ślad w ''czasie'' czyli porządku procesów kwantowych i w pewnym sensie wpływają na wszystko, jak efekt motyla. Można to chyba też porównać do sieci rybackiej, pociągnie się jedno oczko a sieć zmienia kształt.
Analogią może też być grzech pierworodny, ale i każde ''Jestem'' w rzeczywistości. Jeśli 'Jestem' jest czyste i piękne, cała sieć jest piękna i harmonijna, jakim językiem by jej nie opisać.
@aga-neblo-filmy-na-moim-kanale wiadomo, że jest nieskończona liczba, ale to nazwa zjawiska, bo pokazuje wyseparowany przypadek, jeden z nieskończoności przypadków.
przestań "filozofować" napisz wzóżr podaj go lub aksjomat. Po co ti piszesz dla swojego EGO?! to idź na spacer na świeże powietrze dobrze Ci zrobi !
@@eagleyes1500 Człowiek by rozumieć posługuje się metodą analogii. Odkryła to filozofia. Każdy naukowiec i artysta to też filozof.
Bardzo ciekawy wywiad. Wszystkie odcinki są niesamowicie rozwojowe i ciekawe.
Macieju. Jesteś dziennikarzem. W słowach matematyka, fizyka, muzyka… akcentować należy na trzecią sylabę, a nie drugą od końca.
Już nie. Tak orzekła, o ile się nie mylę Rada Języka Polskiego czy jakaś podobna Instytucja. Studiowałam przez jakiś czas łacinę i grekę i wszyscy byliśmy, jako studenci oburzeni tym faktem...A wiadomo, akcent na trzecią sylabę od końca bierze się z greki
Gratuluję talentu i pracowitości!❤
Zawsze odnosiłem wrażenie, że większość matematyki prócz podstaw, to sztuka dla sztuki.
Ale to jest w niej piękne, może za 100 lat ktoś to weźmie, przerobi i gdzieś wykorzysta
Aksjomat,
krótko mówiąc jest to twierdzenie oparte na zasadzie innych twierdzeń,a więc dochodzi do prawdopodobieństwa/uprawdopodobnienia twierdzenia.
Dziękuję za interesujący
temat.
Fascynujące, świetny wywiad
Dzięki. Wielki umysł, wielkie rzeczy. Jeszcze raz dziękuje.
Super wywiad 👍
Genialny odcinek przeglad zagadnien z ktorych lekkosc opowiadania skomplikowanych rzeczy sprawia ze trzeba wiecej profesora na kanale
Super!!! Dzięki
Nie jestem matematykiem ale to co z tego zrozumiałem jest świetne i odpowiada na moje pytania.
Rozwłuknianie czyli na początku w tym wywiadzie jeden człowiek przekazuje wiadomości a potem każdy kto go posłuchał zrozumie to po swojemu (troche inaczej niż osoba obok) i się z jednej informacji w ludzkich muzgach zrobi nieskończona liczba odpowiedzi.
Czyli my ludzie jesteśmy tymi nieskończonymi wymiarami - nie do policzenia, poprostu coś pięknego, jak nasze świadomości odmiennie pracują.
Widać w tym boską cząstkę.
Pozdrawiam Pana Profesora Dawida i całą ekipę filmową która przyczyniła się do nagrania i udostępnienia nam tego materiału.
No świetnie. Gratulacje. Tylko dlaczego nie mamy takich ludzi u sterów naszego kraju, tylko samych oderwanych .
to, że ktoś zna trochę matematykę nie znaczy, że jest mądrym lub charyzmatycznym przywódcą i dodatkowo jeszcze umie przekoonać innych do swojego planu, który da korzyści w tym przypadku Polakom. Polskie sukcesy lub ich brak to są wypadkowe z rzeczywistości o tak wielu niewiadomoch lub jej pochodnych, że nie pomoże profesor Oxfordu Cambridge czy nawet zrozumienie teori Einsteina
@@eagleyes1500
O tych niewiadomych to przesada
Po 30 latach sznurki sterujące🧐 marionetkami w sejmie sa juz widoczne
Niestety ta wiedza jest ignorowana nie tylko w polin ale w całej UE🙄
Ponieważ one są zajęci pracami naukowi. A rządzeniem państwem uważają że to ich nie kręci. A osoby który kręci rządzenie państwem dziwnym trafem nie są najlepsi. Konkluzja jest jedna. Żeby naukowiec mógł rządzić państwem to musi być zmuszony do tego. Bo inaczej osoby którą chcą tego, zrobią to za jego.
Bo to nie jest WASZ kraj ...
@@drhakim8365 To proszę nas oświecić czyj to jest kraj?
Kxxxa 🫣 nic nie rozumiem ale to bylo najlepsze 50 minut na YT jakie ostatnio spędziłem 🙏👍
Świetne. Facet mówi tak przystępnie, że człowiek zaczyna wszystko rozumieć. Super.
Matematycy, którzy jako ludzie zostali stworzeni na obraz Boga, zostali przez tego samego Stwórcę obdarzeni zdolnością odkrywania Jego wspaniałego umysłu, który widoczny jest w tym co widzialne i niewidzialne. Niech tylko nie zlekceważą szansy na oddanie Jemu chwały.
😂
Nie, - Bóg ma swoich "matematyków" , mówi się na nich księża i za 200 lat ich nie będzie. Postęp jest nieunikniony dla każdego.
Bez BOGA nauka to pseudo-nauka ponieważ bez BOGA nie byłoby wszechświata, życia ........ artykuł: "98 % szympansa kolejny mit ewolucyjny obalony"
Rozmowa z kimś takim, to jedno z najpiękniejszych doświadczeń interpersonalnych dostępnych dla istoty ludzkiej.
Częściej Pana Dawida , jedno zdanie podsumowujące cały wywiad:)
To jednak prawda, że pasja zaraża ….. w tym przypadku ,nawet takiego laika matematycznego jak Ja :))
Chciałabym choć przez chwilę odbierać ŝwiat i myŝleć tak matematycznie jak pan profesor. Mój umysł jest i zawsze był na wskroś przesiąknięty humanistycznym postrzeganiem wszystkiego. Niemniej, z przyjemnością wysłuchałam wywiadu choć nie wszystko było zrozumiałe. Jestem dumna, że w Oxfordzie są "Nasi" i że odnoszą sukcesy.
niezła gimnastyka mózgu o 9 rano w sobotę. Dzięki ;)
Mózg może być odbiornikiem kwantowym. Świadomość ("duch" itp.) jest niefizyczny, jest gdzie indziej, stąd prosta droga do religii, że po śmierci nie wszystko przepada.
Tu jest zagrożenie, że odpowiednio skomplikowana konstrukcyjnie AI może nie "zyskać świadomość" (sama z siebie), ale być zasiedlona, wręcz opętana przez jakiś byt.
Mimo że nic z tego praktycznie nie rozumiałem słuchało się bardzo dobrze i jestem na prawdę bardzo dumny z takiego rodaka Pana profesora życzę dużo ,jeszcze więcej sukcesów w swojej pracy. I też jestem pełen uznania dla pana prowadzącego bo przecież prowadząc taki wywiad jednak trzeba się co nie co znać
Witam i pozdrawiam
Nie mam pojęcia o czym mówi Pan Profesor ale jest to tak fascynujące że zapiera dech I nie mogę przestać go słuchać a sposób w jaki to robi jest wprost genialny😅
Wielkie brawo dla Profesora, ale, jakim z jakim podziwem możemy odnieść się do Stwórcy i jego doskonałości i precyzyi w tworzeniu wszechświata,,,
Na krzyżu Golgoty widać doskonałość Bożej mądrości, mocy, miłości i sprawiedliwości ....... TH-cam: 2 minuty o tym jak wygląda prawdziwa miłość
Uwielbiam ten kanał, jest lepszy od SF :)
Ogólnie super rozmowa. Takie rozważania są potrzebne bo dają impulsy do rozwoju teorii i próby ich udowodnienia
Co za ulga, a więc Polskę reprezentują nie tylko Pan Szpila i Pani Kurdej ( nie wspominając polityków) a ktoś tak fantastyczny. Po prostu sama radość.
Szkoda, że w środkach masowego przekazu brylują szpile i kurdeje, a ludzi wartościowych brak. Jakby panowała jakaś zmowa, że Naród ma byc ogłupiany i przekonany, że składa się z wyłącznie z samych kretynów
@@arnoldbertold6886
Zgadzam się w 200%, fascynujące
@@arnoldbertold6886
Ten fenomen wyjaśnia tuwim w wierszu z dziejów ludności😂
@@dworekzielonyas9902 Mylisz kolejności i zakładasz, że ponieważ społeczeństwo składa się z idiotów i kretynek, to trzeba dostosować przekaz. ja twierdzę, że jest odwrotnie - specjaliści pracują nad przekazem, by coraz więcej ludzi nie dobiegających od psychicznej normy przerobić na kretynki i idiotów
Nic nie zrozumiałam, ale SUPER oglądało się. Mega pozytywna energia!
Płakać się chce, że 20 lat temu będąc w liceum na profilu mat-fiz zdawałem "dzięki" nauczycielce matematyki na maturze historię nienawidząc przedmioty ścisłe. A po powstaniu TH-cam i takich kanałów człowiek odkrywa, że matematyka to Wesołe Miasteczko i kupa fajnej zabawy.
Nauczyciele potrafią być mściwi, to niespełnieni uczeni tak jak krytyk sztuki to niespełniony wybitny artysta .
Raczej nie jest to wesołe miasteczko
Tylko ciężkie ćwiczenia wymagające trudu i systematyczności
Akurat w matematyce trudno o zla ocenę tylko z powodu tego ze nauczyciel się uwziął na ucznia i stawia mu dwóje bez powodu
Wykluczać tego nie wykluczam ale
To by juz byla sfera decyzji o zmianie szkoły lub wyrzucenie nauczyciela
iluż TAKICH NIE WYRZUCONYCH, przekreśliło wielu MŁODYCH LUDZI na przestrzeni lat ?
Identyczna historia teraz nikt nie. Zmusza mnie do niczego uczę się bo jestem ciekawy odpowiadam na własne pytania nikt mi ich nie zadaje sam uznaje co warto odkryć ;)
A może to nie "dzięki" nauczycielce zdawałes na maturze historię, tylko nie byłeś wtedy gotowy do nauki przedmiotów ścisłych? Bo zakładając, że chciałeś się nauczyć matematyki, próbowałeś nawiązać współpracę z nauczycielką, ale Wam się nie udało, to istnieje jeszcze samodzielna nauka przy pomocy podręczników. No i jeszcze jedno, studiowanie każdej wiedzy wymaga dużo systematyczności i wysiłku ale im więcej temu poświęcimy zaangażowania tym większą będzie satysfakcja.
Dziękuję bardzo za ciekawe wiadomości z matematyki.
Czuje się mądrzejszy po obejrzeniu tej rozmowy mimo, że niewiele zrozumiałem.
Moja matematyczka z podstawówki zawsze mawiała..."Pamiętaj cholero, nie dzieł przez zero" Tego się nie da zapomnieć 🙃 Pani Profesor Janina Zając z Krakowa.
Dla zasięgu
Nieskończoność mówi nam, że nie wiemy nic tak naprawdę o nieskończoności
Ale potrafimy się nią posługiwać w obliczeniach. Calculus. Rachunek różniczkowy Newtona. I nie tylko.
Naprawdę mamy mądrych młodych Polaków już utytułowanych i uznanych w świecie.
Fajny kanał, ciesze się, że go odkryłem. Szkoda, ze w komentarzach jak na razie dno i metr mułu
Algorytm jest zbudowany na statystykach, ilość komentarzy liczy się do tego by materiał pojawiał się na stronie Głównej lub w poleceniach. Metoda statystyczna jest w logice formalnej błędem, jak demokracja w tworzeniu prawa, ale w tym przypadku skuteczna i pokazuje jak ludzie pragną obcować z nauką, choć jej nie rozumieją. Podobnie było z Jezusem Chrystusem, wielu chciało z nim obcować a potem go powiesili.
Zastanawiam się nad czasem. W przeszłości było więcej czasu a teraz jest go mniej mimo że tyle samo trwa pozornie bo przecież 1 minuta to taksamo 60 sekund itd. Wstaję bardzo wcześnie rano , prawie wcale nie odpoczywam, cały dzień pracuję, później inne zajęcia. I już wieczór 21, czas na toaletę i odpoczynek i tak w kółko. O co chodzi?
@@alexm3694mózg przyswaja coraz mniejszą ilość bodźców
Motoryka tez słabnie , ciekawość tez maleje
Więc subiektywne poczucie czasu przyspiesza😢
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 😮😮😮🎉🎉❤❤❤
Najlepszy wywiad do dziś! 👌
Jestem pod wrażeniem dystansu i poczucia humoru Profesora.
świetne !!!
Bardzo ciekawy wywiad,bardzo charyzmatyczny matematyk marzenie!
Czlowiek z pasją i misją .
Pięknie, że Polacy wybijają się w takich dziedzinach. Szkoda, że nie wybijają się na polskich uniwersytetach. Fragment rozmowy dotyczący SI jak zwykle, przynajmniej dla mnie absurdalny i spłycony. Energia elektryczna jest wyłącznie wygodną formą zasilania. SI to narzędzie, które KREUJE, a więc wchodzi w dziedzinę na którą mieliśmy dotychczas monopol. Wydaje mi się, że pozbawianie się w tym względzie pozycji monopolisty jest głupotą, czy nawet jakimś cywilizacyjnym uszkodzeniem na poziomie instynktu samozachowawczego. Może bierze się to z marzeń o lepszym świecie, może z lenistwa, bo niechże maszyna za nas coś robi, po co się mamy sami męczyć, a może z braku wyobraźni i niemożności wyobrażenia sobie konsekwencji oraz tego, że nawet jak ktoś sobie te konsekwencje wyobraża, to je bagatelizuje, pomija, ośmiesza, albo traktuje jako dopust Boży, czyli coś nieuniknionego. Jest to wyłącznie wygodnictwo związane z fetyszem jakim jest "postęp" i "rozwój". Jako osoba żyjąca w dwóch światach, to znaczy analogowym, kiedy komputery osobiste raczkowały, a profesjonalne były na poziomie kilkukrotnie słabszym od przeciętnego laptopa, nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy życiem współczesnym a tym sprzed 50 lat. Samochód nadal jest tym samym samochodem z funkcjonalnego punktu widzenia. Współczesny jest wywatowany elektroniką, ale nie wpływa ona w jakiś rewolucyjny sposób na skuteczność w przemieszczaniu się z punktu A do B. Jak zaczynałem projektować używałem deski kreślarkiej i kreślarki (to taka pani przerysowująca projekty na kalkę), teraz dokładnie to samo robię przy pomocy komputera, wypalając sobie mózg i oczy przed monitorem i marzę o powrocie czasów analogowych, bo współpraca z kreślarkami była o niebo sympatyczniejsza, niż z maszyną. Przed erą komputerów potrafiliśmy latać na Księżyc, mimo że rakiety były wyposażone w automatyki analogowe na przekaźnikach elektromechanicznych, teraz starania trwają, by wyczyn powtórzyć, ale NASA na ten wyczyn nie stać, a Muskowi rakiety wybuchają po starcie. Mamy niby o wiele większe możliwości techniczne, technologiczne, nie mówiąc już o wiedzy teoretycznej, a żyjemy w epoce badziewia i niemożności. Masowo produkowane mercedesy w latach 70. jeżdżą do dzisiaj i są obiektem marzeń miłośników motoryzacji. Ciekawe jaki produkt masowy czasów obecnych przetrwa - normalnie użytkowany - a nie na półce w muzeum - ponad 50 lat?! Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, laptopa, nawigacji, Internetu itp. Ja znam świat bez tego i wcale w tym nowoczesnym nie żyje mi się lepiej.
Takie elektroniczne deski kreślarskie istnialy
juz w początkach projektowania płytek drukowanych
😂
Do Przenoszenia projektow do komputera i na klisze fotograficzne
Brakowało tylko wyświetlenia na desce obrazu😂
Bylo to tak drogie ze jak eidac do dzis nie zrealizowano tego powszechnie a poszło to w tym kierunku ze
I inżynier zrobi wszystko sam za 1/10 ceny całego zespołu😢
Może sztuczna inteligencja coś tu zmieni
Choć obawiam sie ze głównie posłuży do inwigilacji i likwidacji wrogowi ludu i ogólnie prowadzenia wojny😢