I właśnie takich sprzedawców chciał bym spotykać w sklepach rowerowych, widać ze gość ma wiedzę na tematy które porusza, moze coś doradzić i td. Niestety będąc w niektórych sklepach w Krakowie miałem wrażenie że ludzie którzy tam pracują mają mniejsze pojęcie na takie tematy niż ja mimo że jeżdżę totalnie rekreacyjnie. Pozdro i więcej takich poradników.
+marcin9876543211 Niestety, dalej częste jest zjawisko iż wielu sprzedawców po prostu...handluje rowerami. Nie kocha rowerów, nie jeździ na rowerach, to nie jest połączenie pasji z pracą - efekty są takie jak piszesz. Jednak tak jak zmienia się rynek i generalnie stosunek do rowerów, tak mamy nadzieję zmieni się podejście sprzedawców - będziemy mieć przynajmniej satysfakcje, że u nas to nie nowość:)
Rower mam najzwyklejszy, bez szału. Jazda po asfalcie, szutrowych ścieżkach rowerowych, lesie, czasem po górach (Beskid Śląski). Kiedyś nie jeżdżąc jeszcze po górach korzystałem z opon Maxxis Wormdrive. Czytałem opinie, dużo osób narzekało na przebicia, ale myślę sobie "nikomu nie można dogodzić w 100%, może rozwalili je na jakichś kamieniach". W ciągu roku przebiłem je 5 razy! Nawet kamyczki ze ścieżki rowerowej (wjechałem na lepik) przedziurawiły oponę. Aktualnie korzystam z Continental RaceKing. Opona do mojej jazdy super! W górach sprawdza się dobrze, tylko po ogromnych kamieniach potrafi się ślizgać, na asfalcie dotyka tylko środkiem, więc jedzie się bez oporów (aż się zdziwiłem, że taki balon na asfalcie spisuje się dobrze).
Witam fajny poradnik oby więcej takich :-) Ja jeżdżę na oponach SCHWALBE BLACK JACK mają one jak dla mnie Super osiągi na asfalcie mokrym jak i suchym w zakrętach no i w terenie też Super po plaży jak i w lesie naprawde Polecam ale zwijanych jeszcze nie próbowałem ;-)
Czas najwyższy zacząć zakładać w sklepach rowerowych wieszaki z oponami dla ebike mtb ,znaczy się opony z wzmocnionymi ściankami o szerokosci minimum 2.2
widać że autor nie jeździł na smart samach, przerobiłem wagon opon, jeśli chodzi o uniwersalne terenowe nie ma absolutnie nic lepszego niż smart sam, nie spotkałem się nigdy wcześniej z tak uniwersalną oponą, na asfalcie toczy się jak slick, jak jest mokro daję radę ale największe wrażenie robi na piachu!! idzie jak burza, jedże na wersji zwijanej 2.1
smart sam jest lepszy od rapid roba. Po prostu szybciej się na niej jedzie i to w każdych warunkach. na rapidach często się zdarzało przy podjazdach, że tylne koło traciło przyczepność.na smart sam nic takiego nie występuje. oba modele 29×2.1 drut
Witam Dobrerowery, lubie ogladac twoje filmiki mowisz ciekawie i do rzeczy dobrze jest posluchac fachowca,w zwiasku z tym prosilbym o porade ,mam zamiar zmienic opony ,zastanawiam sie nad maxxis ikon i WTB wolveryn ,nie jezdze w ciezkich warunkach lescne drogi troche asfaltu i co do laczenia opon jezeli zdecyduje sie na ktoras z tych opon na tyl jaki bieznik polecilbys mi na przod,dziekuje i pozdrawiam
Jest osiem lat później... Co dzisiaj na suche szutry, leśne dukty i sporadyczny asfalt? Oczywiście MTB 29", zwijane. Schwalbe? Maxxis? Continental? Które...?
Jaki zestaw byś polecił do "trailówki" 130/120mm, 27,5 szerokość wew. obręczy 30mm. Na warunki suche, Dolinki, Wolski, Turbacz, Świeradów - dojazdy asfaltem. Z przodu wchodzi mi balon do 2.8 z tyłu do 2,6. Zestaw pod mleczko. Z góry dziękuję ;>
czy jest spora różnica między oponami 1.65 a 2 .0 ? ma ktoś porownanie na filmie ? Co zyskam na takiej oponie 2 calowej ? Jezdze na walach, asfalcie i polach. W planach też góry. Jak to na szybkość przeklada sie ?
Potrzebuje opony jak najmocniejszej,odpornej na przebicia do o rozmiarze 29x2,25lub 2.4.Mój rower to Haybike z Yamahą.Rower jest ciężki ja ważę 105kg.Na oponach orginalnych łapie kapeć za kapciem.Możecie coś polecić?Cena nie za bardzo gra rolę
Nie ma na to reguły, wszystko zależy od konkretnego roweru, ale większość nowoczesnych rowerów MTB opony 2.25 pomieści bez żadnego problemu. 2.5 to już nieco większe wyzwanie.
Długi czas używałem opon od schwalbe, ale przerzuciłem się na te maxxiski: www.rowertour.com/p/173076/maxxis-minion-dhr-ii-275x240-2x60tpi-2ply-st-opona-drutowa-dh i owiele lepiej się sprawują w terenie.
Siema poleciłbyś opony w w miarę fajnej cenie pod bezdentkę lubię czasem pojechać sonie trasę 50/100 km a czasami lubię tez wjechać na bile park pojeździć jakieś trasy poskakać jakie opony dały by radę pod takie trochę enduro
mam pytanie co to za oponka na zdjęciu ? potrzebuje porządnej opony w ciężki teren typu błoto piach itp o bardzo agresywnym bieżniku , zero asfaltu tylko piach błoto i las oczywiście koło 29 cali
Witam,mam pytanie,mam w swoim rowerze opony w rozm. 29 x 2.25 57 - 622 od nowości,czy można je wymienić na rozm. 29x2.20 / 56-622 ? lub 29" x 2.10 / 54-622 ? proszę o pomoc.
Dajecie porady na temat opon. Kuedys zadakem pyranie czy na obrecze przystodoeane donopon bezdetkowych wejdzie i bedzie sie trzynska opona na detke to nie dostskem zdecydiwsneh odpowiedzi.
witam... waże 120kg i ciągle tne swoją opone felgą jak wchodze w zakrety, ...mam założyc jak najszersza opone? ...czy kupic poprostu najdrożdsza najmocniejsza?
Raczej po prostu kupić dość solidną oponę (nie jakieś ultralekkie wyścigowe) i trzymać się górnej granicy ciśnienia zalecanego przez producenta + solidna, ciężka dętka.
+Dobrerowery.pl staram się nie jeździć po błocie ale jak trzeba to trzeba leśne trasy kamienie/tłuczeń szuter utwardzone+szuter korzenie liście no i szybka jazda oraz asfalt w 20%
+Mafadaka4 Na koła mniejsze niż 29 cali w zupełności wystarczą dobre opony z drobnym bieżnikiem, szerokość nie większa niż 2.10:) Np Maxxis Crossmark, Schwalbe Racing Ralph itp .
+Bartosz Cudny X king to bardzo lubiane przez nas opony:) Co prawda jakiś czas temu odeszliśmy już od testowania opon 26, ale bardzo dobrze znamy ten model w wersji 29. Przy dużym kole szczególnie fajnie spisuje się opona o szerokości 2.4. Jest bardzo szybka, a prowadzi się niczym po szynach. Wolimy X - King od trailowych Schwalbe!
Dobrerowery.pl Przez ostanite dnia zrobiłem trochę kilometrów na tych oponach, i muszę przyznać, że spisują się świetnie. Suche i mokre warunki, czy to na jezdni czy na błocie nie stanowią dla nich żadnego problemu. Polecam każdemu (dla asfaltowiczów czasami lubiących teren wesje 2,2")
Witam jestem zielony PROSZĘ O DOBÓR OPON NA KOŁO 26'' X 1,95 NIE WIDZIAŁEM ABY SCHWALBE TAKOWE ROBIŁA TYPOWY ZWYKŁY GÓRAL CENA PODOBNA DO SCHWALBE NOBBY NIC. Kurcze mam problem z doborem dobrej opony.
Mam pytanko: Czy można łączyć różne szerokości opon? Rower do jazdy po górach i Jurze krak-częstochowskiej z kołami 29" Chciałbym do niego kupić jakieś fajne, lekkie opony. Na tył Schwalbe Racing Ralph 29x2,35, do tej opony schwalbe poleca na przód Rocket Ron, ale nie widzę rpozmiaru 2,35 - jest dostępny 2.25. Czy można połączyć takie szerokości? Czy taki zezstaw opon to dobry pomysł?
Hej, generalnie w przypadku bardzo wielu droższych rowerów dwie różne opony to standard - inny bieżnik potrzebny jest na kole kierunkowym, a inny na napędowym. Rocket Ron i Racing Ralph to dość podobne, szybkie opony maratonowe - różnicy w szerokości moim zdaniem praktycznie nie odczujesz:)
Ej jakie opony wziąć bo ja to na aswaldzie jak i wlasach sie rozpedzam i bokiem stawiam a z moich fabrycznych sam bierznik odpada xdddd ej a wgl coto sa za opony od firmy WinRoad cos takiego bo to sa moje fabryczne polec mi jakies opony do stylu jazdy mojego
Nowe opony Schwalbe w większości są krzywe, kupiłem 3 szt. Racing Ralph, 2 szt wersja Performace Addix - krzywe, w tym jedna tragicznie krzywa z biciem ponad 1cm na lewo i prawo, 1 szt. Racing Ralph Evo SnakeSkin - opona raczej z tych droższych (prawie 200 zł/ szt) i też oczywiście krzywa. DRAMAT!!!. Sprawdzane na 3 różnych idealnie prostych obręczach, kombinowałem z centrowaniem opony i lepszym ułożeniem na kole ale nic nie pomogło. Także firmie Schwalbe mówię już dziekuje i nigdy więcej. NIE POLECAM!
Ja to samo schwalbe ale rapid rob i też bicie jak by koło było krzywe mi w serwisie powiedzieli że mam proste koła w piaście a wina opon masakra jest tym biciem jak jajko
Zejście z wagi kół zawsze ma sens, ale musi to być zawsze robione zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i odpowiednim marginesem bezpieczeństwa dla wagi rowerzysty:) Ad. 2 - mówisz o jeździe szutrem, jaki rower?
Możliwe najłagodniejszy podjazd/szuter ( pierwszy wypad rowerem w góry ) rower Centurion Backfire 600 ale tak naprawdę została z niego tylko rama cała reszta zmieniona,a rama zastało bo odpowiada mi geometria.
W zasadzie dobre pytanie, zwłaszcza w przypadku np. szosowych opon slick. Jest taki punkt jeśli chodzi o zużycie opony, w którym staje się ona dużo bardziej podatna na przebijanie (zostaje po prostu za mało gumy). Jeśli widzimy, że często łapiemy gumy na nienowych już oponach, warto się im bliżej przyjrzeć i zastanowić czy nie są już powycierane. Opony mocno zużyte i już po prostu "cienkie" często zaczynają tez pokazywać na bocznych ściankach strukturę oplotu, to też dobry znak, że koniec jest bliski. Kolejna kwestia to wszelkiego rodzaju przetarcia na bieżniku -jeśli widać już strukturę wewnętrzną, opona zdecydowanie prosi się o wymianę. Bardziej skomplikowana kwestia to ocena tego kiedy opona nadaje się do jazdy, ale nie ma już swoich właściwości jeśli chodzi o przyczepność. Tutaj pozostają wrażenia subiektywne - jeśli mamy poczucie, że rower zaczyna się zachowywać inaczej, poziom przyczepności jest niższy, warto się stanem ogumienia zainteresować.
Opony zwijane są droższe i g. warte,opowiadasz to z praktyki - przetestowałeś dokładnie opony czy kolega ci powiedział.Przetestuj dokładnie opony zwijane vs opony na drucie i nagraj film jeszcze raz.
Zajeżdżam średni dwa komplety opon roczni od 6 lat, dodatkowo rocznie testuję jakieś 20 rowerów - nie, nie mam pojęcia o oponach, kolega mi powiedział.
@@DobreroweryTH-cam Trzeba było tak od razu. 2 komplety rocznie czy w sezonie to różnica a jeśli nawet to nic jak tylko pogratulować świetnych opon,kolega złe doradził. Napisał bym ci jakie ma zalety drutowana opona która jest lepsza i tańsza w stosunku zwijanej ale niech ci kolega powie. Napiszę tobie tyle,że też pokonuje trochę kilometrów każdego roku asfalt/szuter i ten sezon będzie ostatni po którym wymienię oponę tylnią od 2011r pozdrawiam znawców dla wyświetleń.
Jeśli od 8 lat nie musiałeś wymieniać opony od jazdy po szutrze to chyba jeździsz jak dziadek, który pozostałości bieżnika traktuje jako w pełni funkcjonalna rzecz. Cóż, zawsze znajdzie się mądrzejszy polaczek
O samoczyszczeniu opony usłyszałem tylko raz, za to z dziesięć razy o oponach w tańszych lub droższych rowerach. Nie wiem dla kogo ten poradnik ale na pewno nie dla kogoś kto nie wie jaką opone kupić.
no tak to kolo 29 też ma większą bezwladność ! od 26 cali . i jakoś nikomu to nie przeszkodzilo przejść na 29 cali , czyli te gramy w istocie nie mialy znaczenia . dziwne !
Schwalbe ...Smart sam są dobre oponki w przedziale 100-120 za 50 zł to lipa Rapid Rob to dla waszych kobiet na randki do parku.Z tej firmy chyba naj to "Niby nic" .Ja aktualnie śmigam na Conti Mountain King RS i sądzę że te opony są najlepsze po prawie 2000 tyś przejechane 0 kapcia.Nastepne też będą takie.Jedno co przeraża to szt 200 zł.Pozdrawiam
Nie rozumiem ludzi którzy kupują górale, w teren wyjeżdżają mało co żeby się rower nie pobrudził i mają bardzo często założone rozmiary od 2.1 wzwyż z mega luźnym klockiem. Cóż za marnotrawstwo energii i samych opon. Nie jestem zwolennikiem szerokich rozmiarów. Nawet na maratony zakładam oponę 1.95. 2.10 z luźnym klockiem to już jest dla mnie opona na błotniste warunki. Węższe opony dużo lepiej się toczą, niższy profil bieżnika dodatkowo zmniejsza opory. Opony szerokie o dużym, szeroko rozstawionym klocku używane na asfalcie to jakaś masakra (szybsze zużycie opony, dużo większe opory toczenia, drgania przenoszone na kierownice). A spotykam bardzo dużo ludzi którzy jeżdżą na czymś takim - chyba tylko dla lansu, bo fajnie wygląda.
Jeżdzę w okolicach Wisły, Szczyrku, Ustronia i Brennej, i żeby zaatakować góry to nieraz musze dojechać asfaltem - mam Kendy 1,95 i sprawuja się rewelacyjnie tak na asfalcie jak w górach. Rowerowy świat pełen - tak jak w zyciu - pozerów. Trzeba sie uodpornić
Widzisz a ja nie rozumiem ludzi, którzy kupują rower mtb i zakładają do niego opony węższe niż 2". Sam w XC, gdzie jeżdżę często dojazdówki po 50-60 km asfaltem mam założony na tył smart sam 2.35" i nie uznaję mniejszego rozmiaru, zwłaszcza jak chce się poskakać w terenie na rowerze ht. Już wielokrotnie udowodniono, że szersza opona z takim samym bieżnikiem toczy się lżej po asfalcie ze względu na lepsze rozłożenie ciężaru (niższe tarcie). W terenie umożliwia za to zastosowanie niższego ciśnienia i większą wygodę, przyczepność. Z przodu minimum 2.2". W zimie do trekinga założyłem opony 2.2" przód i 2" tył i to była jazda. Nie wyobrażam sobie jeżdżenia na oponie węższej niż 2" po korzeniach i kamieniach. Tam przecież żeby nie dobić trzeba dosyć wysokie ciśnienia stosować :\ Jak założysz coś, co ma gęsto klocki na grzbiecie opony to opory toczenia nie są jakieś wielkie przy dużej szerokości opony. Pamiętaj, że opona mtb ponad 2" może mieć niższe opory toczenia niż tania opona 23mm do szosy. Przynajmniej wg pomiarów laboratoryjnych gdzie ta do xc ma 26 W a ta szosowa 29 W. Nawet jeśli z szerokością rośnie waga opony to różnice w komforcie i przyczepności są niewspółmierne do zysku z niższej "masy rotującej."
Zobacz sobie nawet przy 100 psi Schwalbe lugano 25mm osiąga większe opory toczenia niż droższe opony do xc 2.20". Ziemia kręci się wokół własnej osi a nie słońca ;P Ziemia orbituje wokół środka masy układu słonecznego, który czasem bywa poza objętością słońca (zwłaszcza gdy gazowe olbrzymy są po tej samej stronie układu słonecznego) ;P A testy całej gamy opon zarówno mtb, szosowych jak i trekkingowych znajdziesz na bicyclerollinhresistance.com
Porównałem Schwalbe One V-Guard - szosowa 12.8 Watts Schwalbe Nobby Nic Performance - mtb 24.2 Watts Dokładnie te opony posiadam w dwóch moich rowerach. Zgodzę się ze stwierdzeniem że mniejsze ciśnienie w mtb znacząco podnosi komfort i jest nieswpółmierne do nieco mniej szerszej opony, ale mówienie że nie ma różnicy między oponą szosową a mtb w oporach toczenia to już nie jest prawda. Jeśli tak jak pisałeś, jest różnica w klasie opony (tania szosowa i droga mtb), to być może i opory toczenia są porównywalne. W podobnej jakości opon tych dwóch różnych przeznaczeń już nie. Przyznam Ci jednak racje że szeroka opona może być lepsza od 1.95 czy 2.1. Większy komfort i łatwość pokonywania drobnych nierówności są tu oczywiste. Nie zauważyłem jednak żeby zawodnicy w maratonach (ci z czołówki) jeździli na czymś szerszym niż 2.2 - już pewnie był max. Przyglądałem się ich rowerom i jak dla mnie to mieli pozakładane kapcie 2.1
Czy ktos moze mi podac namiary na jakies badania, testy potwierdzajace tezy autora ? Np. ze drozsze opony sa bardziej trwale, ze najwazniejsza jest masa kol... Juz chocby do cen mozna sie przyczepic. Co znaczy "niewiele drozsze" ? 2x drozsze to jest "niewiele" ? Dla mnie to jest zwykle nakrecanie ludzi na przeplacanie. Typowa reklama...
Ale jakie tezy autora? To, że jeśli chodzi o zrzucanie wagi roweru najważniejsze są koła, czyli masa rotowana, to nie jest moja teza, tylko jedna z najbardziej fundamentalnych zasad jakie od dziesięcioleci rządzą światem kolarstwa:) Czy drogie opony są bardziej trwałe? Zależy w jakim sensie - istnieją na rynku specjalne opony z wkładkami antyprzebiciowymi, albo opony do rowerów e - bike, ze zwiększoną wytrzymałością, które do tanich nie należą. Jednak bardzo drogie opony szosowe czy MTB pewnie nie są "bardziej trwałe" - najczęściej mają miększą gumę, która szybciej się zużywa, albo są bardzo lekkie i przez to podatne na przebicie. Ultralekka, droga opona rowerowa stworzona z myślą o ściganiu nie będzie bardziej trwała - ale też nikt jej w tym celu nie projektował.
Fundamentalna zasada, czy kolejna plotka bezmyslnie powtarzana ? Prosilem o badania albo chociaz jakis dowod teoretyczny... Ale tutaj akurat mowiles o oponach MTB i ogolnie stwierdziles, ze drozsze oznacza trwalsze. Wkladka nie ma nic wspolnego z trwaloscia i jest to kolejny koszt i wystepuje rowniez w oponach drutowych.
I właśnie takich sprzedawców chciał bym spotykać w sklepach rowerowych, widać ze gość ma wiedzę na tematy które porusza, moze coś doradzić i td. Niestety będąc w niektórych sklepach w Krakowie miałem wrażenie że ludzie którzy tam pracują mają mniejsze pojęcie na takie tematy niż ja mimo że jeżdżę totalnie rekreacyjnie. Pozdro i więcej takich poradników.
+marcin9876543211 Niestety, dalej częste jest zjawisko iż wielu sprzedawców po prostu...handluje rowerami. Nie kocha rowerów, nie jeździ na rowerach, to nie jest połączenie pasji z pracą - efekty są takie jak piszesz. Jednak tak jak zmienia się rynek i generalnie stosunek do rowerów, tak mamy nadzieję zmieni się podejście sprzedawców - będziemy mieć przynajmniej satysfakcje, że u nas to nie nowość:)
Świetnie opowiadasz temat, konkretnie i masz dużą wiedzę. Oby więcej takich poradników do MTB.
Róbcie takie poradniki do mtb
dobry film ,masz sporo wiedzy o rowerach ;) robisz dobra robotę krencac takie filmy :) pozdro
Rower mam najzwyklejszy, bez szału. Jazda po asfalcie, szutrowych ścieżkach rowerowych, lesie, czasem po górach (Beskid Śląski). Kiedyś nie jeżdżąc jeszcze po górach korzystałem z opon Maxxis Wormdrive. Czytałem opinie, dużo osób narzekało na przebicia, ale myślę sobie "nikomu nie można dogodzić w 100%, może rozwalili je na jakichś kamieniach". W ciągu roku przebiłem je 5 razy! Nawet kamyczki ze ścieżki rowerowej (wjechałem na lepik) przedziurawiły oponę.
Aktualnie korzystam z Continental RaceKing. Opona do mojej jazdy super! W górach sprawdza się dobrze, tylko po ogromnych kamieniach potrafi się ślizgać, na asfalcie dotyka tylko środkiem, więc jedzie się bez oporów (aż się zdziwiłem, że taki balon na asfalcie spisuje się dobrze).
Witam fajny poradnik oby więcej takich :-) Ja jeżdżę na oponach SCHWALBE BLACK JACK mają one jak dla mnie Super osiągi na asfalcie mokrym jak i suchym w zakrętach no i w terenie też Super po plaży jak i w lesie naprawde Polecam ale zwijanych jeszcze nie próbowałem ;-)
Bardzo dobry, merytoryczny i obejmujący najwazniejsze sprawy materiał.
Przydatny materiał, pozdrawiam kuzyna 🙋
Ładnie powiedziane
Czas najwyższy zacząć zakładać w sklepach rowerowych wieszaki z oponami dla ebike mtb ,znaczy się opony z wzmocnionymi ściankami o szerokosci minimum 2.2
Fajny sklep.
Polecam Vittoria (dawniej Geax) model Saguaro tnt. Trochę kosztuje ale pięknie jeździ i na asfalcie i w terenie.
widać że autor nie jeździł na smart samach, przerobiłem wagon opon, jeśli chodzi o uniwersalne terenowe nie ma absolutnie nic lepszego niż smart sam, nie spotkałem się nigdy wcześniej z tak uniwersalną oponą, na asfalcie toczy się jak slick, jak jest mokro daję radę ale największe wrażenie robi na piachu!! idzie jak burza, jedże na wersji zwijanej 2.1
smart sam jest lepszy od rapid roba. Po prostu szybciej się na niej jedzie i to w każdych warunkach. na rapidach często się zdarzało przy podjazdach, że tylne koło traciło przyczepność.na smart sam nic takiego nie występuje. oba modele 29×2.1 drut
Jak rozumiem model starszy niż 2017... Ciekawe czy ten 2017 (duża zmiana bieżnika) będzie porównywalny.
Drugi kpl. Smart Sam ów zajeżdzam, startuje w maratonach i są eleganckie. Bardzo dobrze trzymają na zakrętach po płaskim też ładnie się toczą
wyjecie dętki, żeby zalać mlekiem ;P to jest zmniejszenie wagi ? :D
Witam.mam pytanie,jaki rodzaj opon firmy schwalbe 29 kupić na asfalt? proszę kogoś o odp.
Jak gruba opona wejdzie na obręcze dt Swiss tricon m1700 24mm? Opony od schwalbe 2.5 weszła by,czy raczej 2.35
6:30 mówisz że Smart Sam na przód, a wcześniej mówiłeś że ta opona słabo trzyma z boku, nie lepiej na przód dać Rapid Rob ?
Witam Dobrerowery, lubie ogladac twoje filmiki mowisz ciekawie i do rzeczy dobrze jest posluchac fachowca,w zwiasku z tym prosilbym o porade ,mam zamiar zmienic opony ,zastanawiam sie nad maxxis ikon i WTB wolveryn ,nie jezdze w ciezkich warunkach lescne drogi troche asfaltu i co do laczenia opon jezeli zdecyduje sie na ktoras z tych opon na tyl jaki bieznik polecilbys mi na przod,dziekuje i pozdrawiam
Jest osiem lat później... Co dzisiaj na suche szutry, leśne dukty i sporadyczny asfalt?
Oczywiście MTB 29", zwijane.
Schwalbe? Maxxis? Continental? Które...?
mam pytanie... czy moge uzyc Schwalbe Marathon Plus MTB 29 SG DC TS Opona rowerowa drutowa E-Bike Reflex do roweru gorskiego?
Jaki zestaw byś polecił do "trailówki" 130/120mm, 27,5 szerokość wew. obręczy 30mm. Na warunki suche, Dolinki, Wolski, Turbacz, Świeradów - dojazdy asfaltem. Z przodu wchodzi mi balon do 2.8 z tyłu do 2,6. Zestaw pod mleczko. Z góry dziękuję ;>
czy jest spora różnica między oponami 1.65 a 2 .0 ? ma ktoś porownanie na filmie ? Co zyskam na takiej oponie 2 calowej ? Jezdze na walach, asfalcie i polach. W planach też góry. Jak to na szybkość przeklada sie ?
opony temat rzeka
Potrzebuje opony jak najmocniejszej,odpornej na przebicia do o rozmiarze 29x2,25lub 2.4.Mój rower to Haybike z Yamahą.Rower jest ciężki ja ważę 105kg.Na oponach orginalnych łapie kapeć za kapciem.Możecie coś polecić?Cena nie za bardzo gra rolę
Jeśli standardowo mam opony o szerokości 2,1, to czy z tyłu zmieszczą się szersze, np.: 2,25, bądź 2,5? Cube AIM SL 2015
Nie ma na to reguły, wszystko zależy od konkretnego roweru, ale większość nowoczesnych rowerów MTB opony 2.25 pomieści bez żadnego problemu. 2.5 to już nieco większe wyzwanie.
Dzięki za odp. Pozdr.
Długi czas używałem opon od schwalbe, ale przerzuciłem się na te maxxiski: www.rowertour.com/p/173076/maxxis-minion-dhr-ii-275x240-2x60tpi-2ply-st-opona-drutowa-dh i owiele lepiej się sprawują w terenie.
Siema poleciłbyś opony w w miarę fajnej cenie pod bezdentkę lubię czasem pojechać sonie trasę 50/100 km a czasami lubię tez wjechać na bile park pojeździć jakieś trasy poskakać jakie opony dały by radę pod takie trochę enduro
Ja mam ładną oponkę na brzuchu.Pieknie wgryza się w ramę
mam pytanie co to za oponka na zdjęciu ?
potrzebuje porządnej opony w ciężki teren typu błoto piach itp o bardzo agresywnym bieżniku , zero asfaltu tylko piach błoto i las oczywiście koło 29 cali
Schwalbe magic mary
wygodnie sie jezdzi 29cali w ciezkim terenie?
mlody6012 szczerze to tak i jakoś nie ma większych różnic pomiędzy 27-29 chyba że 26 ale tego ci nie powiem
Jaka jest gęstość mieszanki gumy tej opony?
Witam,mam pytanie,mam w swoim rowerze opony w rozm. 29 x 2.25 57 - 622 od nowości,czy można je wymienić na rozm. 29x2.20 / 56-622 ? lub 29" x 2.10 / 54-622 ? proszę o pomoc.
Tak można
Cześć mam pytanko czy opona 1,75 starczy na jazdę
Po Górkach
Dajecie porady na temat opon. Kuedys zadakem pyranie czy na obrecze przystodoeane donopon bezdetkowych wejdzie i bedzie sie trzynska opona na detke to nie dostskem zdecydiwsneh odpowiedzi.
Oczywiście, że będzie.
witam... waże 120kg i ciągle tne swoją opone felgą jak wchodze w zakrety, ...mam założyc jak najszersza opone? ...czy kupic poprostu najdrożdsza najmocniejsza?
Raczej po prostu kupić dość solidną oponę (nie jakieś ultralekkie wyścigowe) i trzymać się górnej granicy ciśnienia zalecanego przez producenta + solidna, ciężka dętka.
a jakiej szerokosci wybierac opony w mtb
+Mafadaka4 Wszystko zależy od tego, do jakiego zastosowania ma służyć:)
+Dobrerowery.pl staram się nie jeździć po błocie ale jak trzeba to trzeba leśne trasy kamienie/tłuczeń szuter utwardzone+szuter korzenie liście no i szybka jazda oraz asfalt w 20%
+Mafadaka4 Na koła mniejsze niż 29 cali w zupełności wystarczą dobre opony z drobnym bieżnikiem, szerokość nie większa niż 2.10:) Np Maxxis Crossmark, Schwalbe Racing Ralph itp .
dlaczego nie szersze od 2.10? mam na 27,5 orginalnie 2.10 myslałem na przejscie 2.20, to zły pomysł?
@Maciej Jan Długosz już dawno tego roweru nie mam a w aktualnym 2,6 siedzi
Po co mi kevlar w Urban dh, dh?
Czyli jak jedziesz na przejażdżkę to bierz ze soba 5 kompletow opon bo nie ma opony w miare do wszystkiego
Co myślicie o oponach Kenda K292
Wiem że stary film, ale jakie to te opony na miniaturce?
Schwalbe dirty dan😃
Pozdrawiam
A co powiesz o Conti Xking 26x2,2"? Ostatnio kupiłem zwijane i różnica jest ogromna w porównaniu do ace of race.
+Bartosz Cudny X king to bardzo lubiane przez nas opony:) Co prawda jakiś czas temu odeszliśmy już od testowania opon 26, ale bardzo dobrze znamy ten model w wersji 29. Przy dużym kole szczególnie fajnie spisuje się opona o szerokości 2.4. Jest bardzo szybka, a prowadzi się niczym po szynach. Wolimy X - King od trailowych Schwalbe!
Dobrerowery.pl Przez ostanite dnia zrobiłem trochę kilometrów na tych oponach, i muszę przyznać, że spisują się świetnie. Suche i mokre warunki, czy to na jezdni czy na błocie nie stanowią dla nich żadnego problemu. Polecam każdemu (dla asfaltowiczów czasami lubiących teren wesje 2,2")
Jak sie nazywa opona która iest na miniaturce
ja mam opony kellys Attack 27.5x2.10, 80% lasy, szutry a 20% szosa, jak mam jechac po szosie to jestem chory-opona tanczy na kostkach
A co z oponami bezdętkowymi ?
Witam jestem zielony PROSZĘ O DOBÓR OPON NA KOŁO 26'' X 1,95 NIE WIDZIAŁEM ABY SCHWALBE TAKOWE ROBIŁA TYPOWY ZWYKŁY GÓRAL CENA PODOBNA DO SCHWALBE NOBBY NIC. Kurcze mam problem z doborem dobrej opony.
jakie opony ślizgowe z agresywnym bieżnikiem do rowerów Mtb
Rozumiem trek lub spec
Mam pytanko: Czy można łączyć różne szerokości opon?
Rower do jazdy po górach i Jurze krak-częstochowskiej z kołami 29" Chciałbym do niego kupić jakieś fajne, lekkie opony. Na tył Schwalbe Racing Ralph 29x2,35, do tej opony schwalbe poleca na przód Rocket Ron, ale nie widzę rpozmiaru 2,35 - jest dostępny 2.25. Czy można połączyć takie szerokości? Czy taki zezstaw opon to dobry pomysł?
Hej, generalnie w przypadku bardzo wielu droższych rowerów dwie różne opony to standard - inny bieżnik potrzebny jest na kole kierunkowym, a inny na napędowym. Rocket Ron i Racing Ralph to dość podobne, szybkie opony maratonowe - różnicy w szerokości moim zdaniem praktycznie nie odczujesz:)
A jaka jest różnica wagowa między oponą zwijaną a drutową?
Szklanka wody
*Kupiłem 2 opony w Martersie. Jedna za 35 zł i po tygodniu druciki z niej wystają (ps nie hamuje na drifcie opona sama sie zdarła)
jaki rower jest najlepszy
żółty
@@TheStonedstone Dwa lata temu był żółty, ale przez ten czas weszły nowe technologie i teraz najlepszy jest zielony.
Ej jakie opony wziąć bo ja to na aswaldzie jak i wlasach sie rozpedzam i bokiem stawiam a z moich fabrycznych sam bierznik odpada xdddd ej a wgl coto sa za opony od firmy WinRoad cos takiego bo to sa moje fabryczne polec mi jakies opony do stylu jazdy mojego
Nowe opony Schwalbe w większości są krzywe, kupiłem 3 szt. Racing Ralph, 2 szt wersja Performace Addix - krzywe, w tym jedna tragicznie krzywa z biciem ponad 1cm na lewo i prawo, 1 szt. Racing Ralph Evo SnakeSkin - opona raczej z tych droższych (prawie 200 zł/ szt) i też oczywiście krzywa. DRAMAT!!!. Sprawdzane na 3 różnych idealnie prostych obręczach, kombinowałem z centrowaniem opony i lepszym ułożeniem na kole ale nic nie pomogło. Także firmie Schwalbe mówię już dziekuje i nigdy więcej. NIE POLECAM!
Ja to samo schwalbe ale rapid rob i też bicie jak by koło było krzywe mi w serwisie powiedzieli że mam proste koła w piaście a wina opon masakra jest tym biciem jak jajko
aaa co powiesz o oponach schwalbe fat albert?
Nobby nic 2.25 wejdzie na obrecz 19mm?
i jak kupiłeś? wszedła ci? zierzam tez kupic taki zestaw
@@mioszk504 kupiłem Kende Nevegali 2.1 albo 2.25
polecam Continental Race King 2.2 zwijam
A ja nie polecam.
Dlaczego nie polecasz
Race king czy x king lepszy czy maxxis ikon
Szczególnie jak wrzuca hasło Kross jako marka premium w rowerach
Kupiłem rower za 1200 zł z oponami RUBENA po jednym ostrym zachamowaniu bieżnik w tym miejscu jest łysy.
Kupiłem ta oponę smart sam, jak na cenę 20 zł i 27,5 cała to może być
Witam,opony 29x2.25 jaką mają szerokość w cm,wie ktoś ?
60
to jakie na mazurskie sciezki, wiekszosc piasku, raczej ubity, czasem bloto i 30% po asfalcie
Szybkie opony maratonowe. Continental Race King, Schwalbe Racing Ralph itp itd.
gdzie jest ten sklep
W Krakowie, na Ul. Marii Dąbrowskiej 17 - www.dobrerowery.pl
ok
Czy mugłbyś patrzeć w obiektyw bo troche dziwinie wygląda ? ps to nie krytyka po prostu rada.
Tomasz Problem mógłbyś 😁
No i te yyy.. yyyyy yyyyy
Maxxis Forekaster 29x2.35 bardzo dobrej jakości oponki, przyczepność, ścieralność, opory toczenia na poziomie zadowalającym.
1.Czy zejście z wagi kół ma sens przy rowerzyście który ma ok 95 kg ?
2.Jaką oponę polecacie na podjazd na Skrzyczne ?
Zejście z wagi kół zawsze ma sens, ale musi to być zawsze robione zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i odpowiednim marginesem bezpieczeństwa dla wagi rowerzysty:)
Ad. 2 - mówisz o jeździe szutrem, jaki rower?
Możliwe najłagodniejszy podjazd/szuter ( pierwszy wypad rowerem w góry )
rower Centurion Backfire 600 ale tak naprawdę została z niego tylko
rama cała reszta zmieniona,a rama zastało bo odpowiada mi geometria.
2 elektryczny :D :D
Którędy jedziesz na Skrzyczne?
a kiedy opona jest już do wymiany? w aucie mam znaczniki i mierzę grubość bieżnika a rowerze?
W zasadzie dobre pytanie, zwłaszcza w przypadku np. szosowych opon slick. Jest taki punkt jeśli chodzi o zużycie opony, w którym staje się ona dużo bardziej podatna na przebijanie (zostaje po prostu za mało gumy). Jeśli widzimy, że często łapiemy gumy na nienowych już oponach, warto się im bliżej przyjrzeć i zastanowić czy nie są już powycierane.
Opony mocno zużyte i już po prostu "cienkie" często zaczynają tez pokazywać na bocznych ściankach strukturę oplotu, to też dobry znak, że koniec jest bliski. Kolejna kwestia to wszelkiego rodzaju przetarcia na bieżniku -jeśli widać już strukturę wewnętrzną, opona zdecydowanie prosi się o wymianę.
Bardziej skomplikowana kwestia to ocena tego kiedy opona nadaje się do jazdy, ale nie ma już swoich właściwości jeśli chodzi o przyczepność. Tutaj pozostają wrażenia subiektywne - jeśli mamy poczucie, że rower zaczyna się zachowywać inaczej, poziom przyczepności jest niższy, warto się stanem ogumienia zainteresować.
Opony zwijane są droższe i g. warte,opowiadasz to z praktyki - przetestowałeś dokładnie opony czy kolega ci powiedział.Przetestuj dokładnie opony zwijane vs opony na drucie i nagraj film jeszcze raz.
Zajeżdżam średni dwa komplety opon roczni od 6 lat, dodatkowo rocznie testuję jakieś 20 rowerów - nie, nie mam pojęcia o oponach, kolega mi powiedział.
@@DobreroweryTH-cam Trzeba było tak od razu.
2 komplety rocznie czy w sezonie to różnica a jeśli nawet to nic jak tylko pogratulować świetnych opon,kolega złe doradził.
Napisał bym ci jakie ma zalety drutowana opona która jest lepsza i tańsza w stosunku zwijanej ale niech ci kolega powie.
Napiszę tobie tyle,że też pokonuje trochę kilometrów każdego roku asfalt/szuter i ten sezon będzie ostatni po którym wymienię oponę tylnią od 2011r pozdrawiam znawców dla wyświetleń.
Jeśli od 8 lat nie musiałeś wymieniać opony od jazdy po szutrze to chyba jeździsz jak dziadek, który pozostałości bieżnika traktuje jako w pełni funkcjonalna rzecz. Cóż, zawsze znajdzie się mądrzejszy polaczek
O samoczyszczeniu opony usłyszałem tylko raz, za to z dziesięć razy o oponach w tańszych lub droższych rowerach. Nie wiem dla kogo ten poradnik ale na pewno nie dla kogoś kto nie wie jaką opone kupić.
z przodu mam schwalbe smart sam zero zuzycia
Jaki model Schwalbe jest w avatarze filmu ?
9250rpm magic mary
Ja jeżdżę na oponach maxxis na przodzie mam miniona dhf a na tyle dhr
no tak to kolo 29 też ma większą bezwladność ! od 26 cali . i jakoś nikomu to nie przeszkodzilo przejść na 29 cali , czyli te gramy w istocie nie mialy znaczenia . dziwne !
Schwalbe ...Smart sam są dobre oponki w przedziale 100-120 za 50 zł to lipa Rapid Rob to dla waszych kobiet na randki do parku.Z tej firmy chyba naj to "Niby nic" .Ja aktualnie śmigam na Conti Mountain King RS i sądzę że te opony są najlepsze po prawie 2000 tyś przejechane 0 kapcia.Nastepne też będą takie.Jedno co przeraża to szt 200 zł.Pozdrawiam
Naucz się gramatyki chłopcze
Mtb
Nie rozumiem ludzi którzy kupują górale, w teren wyjeżdżają mało co żeby się rower nie pobrudził i mają bardzo często założone rozmiary od 2.1 wzwyż z mega luźnym klockiem. Cóż za marnotrawstwo energii i samych opon. Nie jestem zwolennikiem szerokich rozmiarów. Nawet na maratony zakładam oponę 1.95. 2.10 z luźnym klockiem to już jest dla mnie opona na błotniste warunki. Węższe opony dużo lepiej się toczą, niższy profil bieżnika dodatkowo zmniejsza opory. Opony szerokie o dużym, szeroko rozstawionym klocku używane na asfalcie to jakaś masakra (szybsze zużycie opony, dużo większe opory toczenia, drgania przenoszone na kierownice). A spotykam bardzo dużo ludzi którzy jeżdżą na czymś takim - chyba tylko dla lansu, bo fajnie wygląda.
Jeżdzę w okolicach Wisły, Szczyrku, Ustronia i Brennej, i żeby zaatakować góry to nieraz musze dojechać asfaltem - mam Kendy 1,95 i sprawuja się rewelacyjnie tak na asfalcie jak w górach. Rowerowy świat pełen - tak jak w zyciu - pozerów. Trzeba sie uodpornić
Widzisz a ja nie rozumiem ludzi, którzy kupują rower mtb i zakładają do niego opony węższe niż 2". Sam w XC, gdzie jeżdżę często dojazdówki po 50-60 km asfaltem mam założony na tył smart sam 2.35" i nie uznaję mniejszego rozmiaru, zwłaszcza jak chce się poskakać w terenie na rowerze ht. Już wielokrotnie udowodniono, że szersza opona z takim samym bieżnikiem toczy się lżej po asfalcie ze względu na lepsze rozłożenie ciężaru (niższe tarcie). W terenie umożliwia za to zastosowanie niższego ciśnienia i większą wygodę, przyczepność. Z przodu minimum 2.2". W zimie do trekinga założyłem opony 2.2" przód i 2" tył i to była jazda. Nie wyobrażam sobie jeżdżenia na oponie węższej niż 2" po korzeniach i kamieniach. Tam przecież żeby nie dobić trzeba dosyć wysokie ciśnienia stosować :\ Jak założysz coś, co ma gęsto klocki na grzbiecie opony to opory toczenia nie są jakieś wielkie przy dużej szerokości opony. Pamiętaj, że opona mtb ponad 2" może mieć niższe opory toczenia niż tania opona 23mm do szosy. Przynajmniej wg pomiarów laboratoryjnych gdzie ta do xc ma 26 W a ta szosowa 29 W. Nawet jeśli z szerokością rośnie waga opony to różnice w komforcie i przyczepności są niewspółmierne do zysku z niższej "masy rotującej."
Prosze zapodaj linka do tych badań laboratoryjnych bo przestaje wierzyć że Ziemia kręci się wokół słońca.
Zobacz sobie nawet przy 100 psi Schwalbe lugano 25mm osiąga większe opory toczenia niż droższe opony do xc 2.20". Ziemia kręci się wokół własnej osi a nie słońca ;P Ziemia orbituje wokół środka masy układu słonecznego, który czasem bywa poza objętością słońca (zwłaszcza gdy gazowe olbrzymy są po tej samej stronie układu słonecznego) ;P A testy całej gamy opon zarówno mtb, szosowych jak i trekkingowych znajdziesz na bicyclerollinhresistance.com
Porównałem
Schwalbe One V-Guard - szosowa 12.8 Watts
Schwalbe Nobby Nic Performance - mtb 24.2 Watts
Dokładnie te opony posiadam w dwóch moich rowerach.
Zgodzę się ze stwierdzeniem że mniejsze ciśnienie w mtb znacząco podnosi komfort i jest nieswpółmierne do nieco mniej szerszej opony, ale mówienie że nie ma różnicy między oponą szosową a mtb w oporach toczenia to już nie jest prawda.
Jeśli tak jak pisałeś, jest różnica w klasie opony (tania szosowa i droga mtb), to być może i opory toczenia są porównywalne. W podobnej jakości opon tych dwóch różnych przeznaczeń już nie.
Przyznam Ci jednak racje że szeroka opona może być lepsza od 1.95 czy 2.1. Większy komfort i łatwość pokonywania drobnych nierówności są tu oczywiste.
Nie zauważyłem jednak żeby zawodnicy w maratonach (ci z czołówki) jeździli na czymś szerszym niż 2.2 - już pewnie był max.
Przyglądałem się ich rowerom i jak dla mnie to mieli pozakładane kapcie 2.1
wszystko jest następstwem od 2011roku opony kostkowej mtb
Tu tani rower kosztuje tyle co premia polska
Pov:Ja co 4 lata na tych samych oponach jeżdżę.
Czy ktos moze mi podac namiary na jakies badania, testy potwierdzajace tezy autora ? Np. ze drozsze opony sa bardziej trwale, ze najwazniejsza jest masa kol...
Juz chocby do cen mozna sie przyczepic. Co znaczy "niewiele drozsze" ? 2x drozsze to jest "niewiele" ?
Dla mnie to jest zwykle nakrecanie ludzi na przeplacanie. Typowa reklama...
Ale jakie tezy autora? To, że jeśli chodzi o zrzucanie wagi roweru najważniejsze są koła, czyli masa rotowana, to nie jest moja teza, tylko jedna z najbardziej fundamentalnych zasad jakie od dziesięcioleci rządzą światem kolarstwa:)
Czy drogie opony są bardziej trwałe? Zależy w jakim sensie - istnieją na rynku specjalne opony z wkładkami antyprzebiciowymi, albo opony do rowerów e - bike, ze zwiększoną wytrzymałością, które do tanich nie należą. Jednak bardzo drogie opony szosowe czy MTB pewnie nie są "bardziej trwałe" - najczęściej mają miększą gumę, która szybciej się zużywa, albo są bardzo lekkie i przez to podatne na przebicie.
Ultralekka, droga opona rowerowa stworzona z myślą o ściganiu nie będzie bardziej trwała - ale też nikt jej w tym celu nie projektował.
Fundamentalna zasada, czy kolejna plotka bezmyslnie powtarzana ? Prosilem o badania albo chociaz jakis dowod teoretyczny...
Ale tutaj akurat mowiles o oponach MTB i ogolnie stwierdziles, ze drozsze oznacza trwalsze. Wkladka nie ma nic wspolnego z trwaloscia i jest to kolejny koszt i wystepuje rowniez w oponach drutowych.
Na stronie... A sprzedawcy, jak ten, pieprza bajki. Ludziska lubia sluchac bajeczek...
Trzeba szukac kanalow niszowych, np. robosy :)
*NIE POLECAM OPON MITAS. PO 1 DNIU JEST JUŻ PŁASKA!*
Czy ja się przesłyszałem? MIĘKSZEJ?!! O K...
Mówisz miękcejszej?
Dobrerowery.pl bardziej miękkiej
Opony zwijanej nie polecam nikomu.
Witam.mam pytanie. mam rower górski z przełożeniem 3x8,czy jest taka opcja wymiany?chciałbym założyć osprzęt z przełożeniem 1x11,koła ma 27,5 ?
Chyba nikt nie wie :P trudno idę gdzie indziej :D