Kupiłem DAMASCEŃSKI NÓŻ z ALIEXPRESS | SCAM?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 มี.ค. 2023
  • Aliexpress kojarzy nam się z rzeczami, które można kupić taniej niż na naszym rynku, więc co powiecie na kupno "damasceńskiego" noża za ledwo 197 złotych?
    ► Instagram - / stilgaryt 📸
    ► Odcinek się spodobał? Zostaw łapkę w górę 👍 oraz subskrybuj!
    ► Współpraca / Biznes - stilgarius@gmail.com
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 645

  • @Maciej_Sawicki
    @Maciej_Sawicki ปีที่แล้ว +89

    Coś tam wiem o damaście. Wzór nazywa się kroplowym i da się go uzyskać w jednym miejscu klingi a w drugim miejscu może być prosty. Uzyskuje się go przez nawiercenie sztaby po skuciu warstw miękiej i twardej. Następnie tak nawierconą stal ponownie się skuwa. Po wyszlifowaniu i wytrawieniu pojawiają się charakterystyczne "krople". Tutaj ktoś wyraźnie przesadził z efektem "młotkowania". Młotkowanie nie uwidacznia wzoru kroplowego. Damast składa się naprzemiennie ze stali "miękkiej" i twardej. Podczas wytrawiania stal miękka czernieje i łapie wżery. Mi się wydaje, że jest to grawerowane laserem. Trzeba by było porównać większą partię, albo przeciąć go w pół i wytrawić. Pomyślałem jeszcze o San mai w którym to procesie można skuć wysokowęglowy rdzeń ze stalą damasceńską o niskich parametrach. Wtedy możliwe jest uzyskanie równej krawędzi przejścia po szlifie z zachowaniem wzoru kroplowego bliżej grzbietu. Jednak skłaniam się ku grawerowaniu laserowemu. Z drugiej strony szlifowanie papierem sciernym powinno zetrzeć całkowicie wzór z lasera. Ciekawe. Może jest to jakaś niezła stal nierdzewna w rdzeniu okuta damastem z wzorem kroplowym? Im dłużej to piszę mam więcej pytań niż odpowiedzi.

    • @wsla5174
      @wsla5174 ปีที่แล้ว +8

      Coś tam się znasz nie powiem

    • @simonk5111
      @simonk5111 ปีที่แล้ว +6

      Dokładnie takie same wnioski. Chociaż ja bym rzucił śmiałą tezę że jest to produkt maszynowy. kwestia skuwania . Trochę jak San mai tylko opracowali produkcję taśmowa.

    • @Maciej_Sawicki
      @Maciej_Sawicki ปีที่แล้ว +3

      ​@@simonk5111 w sumie to nie takie trudne. Sam kiedyś używałem prasy z podnośnika butelkowego do zawinięcia W1 w jakąś węglówkę i na kowadło, ale nadal uważam, że przecięcie i wytrawienie. Prawdę powiedziawszy chciałbym to zobaczyć. @Stilgar zrób to. Mogę podzielić się chemią do trawienia.

    • @simonk5111
      @simonk5111 ปีที่แล้ว

      @@Maciej_Sawicki zgoda pełna tylko zastanawia mnie ta dwoistość wzoru. Myślę że dałbym radę odtworzyć. Ale nie na masową skalę

    • @Maciej_Sawicki
      @Maciej_Sawicki ปีที่แล้ว +2

      @@simonk5111 właśnie pomyślałem że może wzór "młotkowo - kroplowy" jest efektem użycia matrycy do drop forged i dopasowanego do matrycy patternu lasera grawerującego. Można osiągnąć młotkowanie, i grawer udający wzór kroplowy.

  • @celestial3681
    @celestial3681 ปีที่แล้ว +113

    Zawsze robi na mnie wrażenie że masz cały ten sprzęt fajny
    Pilniki itd

  • @rafasmiech6691
    @rafasmiech6691 ปีที่แล้ว +119

    Pół roku temu nabyłem nóż tej firmy XINZUO. Również młotkowy damaszek 67warstw lecz było to 8.2" Gyuto z tradycyjnym japońskim chwytem. Jak rozpakowałem przesyłkę, to przyznam, że cieszyłem się bardziej niż w chwili kiedy rozpakowywałem dwóch swoich pierwszych japońskich Tojiro DP. Naprawdę byłem pozytywnie zaskoczony, jakością wykonania, opakowaniem, ulotkami. A pierwsze cięcie papieru zrobiło mi jeszcze większy banan na twarzy. Bardzo miło być tak pozytywnie rozczarowanym. :-) Po japońskich nożach wiadomo było czego można się spodziewać :-). XINZUO to naprawdę dobra firma. Czy to prawdziwy damaszek? Nie wiem, ale zauważmy, że nie przyłapaliśmy ich na kłamstwie. Twardość 60+-2, potwierdzone, nie obiecywali VG10 (poza nazwą w wyszukiwaniu), w zamian uczciwie poinformowali, że jest wykonany z 10Cr15CoMo ulepszanej cieplnie próżniowo, - potwierdzone. Z ulepszonej stali jest rdzeń, pozostałe warstwy to nierdzewka 316/316L. W użytkowaniu, super, mam wrażenie, że nawet dłużej trzyma ostrość niż Tojiro A1 oraz DP lecz nie jest japoński tylko chiński. W ofercie mają naprawdę wiele kolekcji. Ja zamówiłem jeszcze damsceńskiego małego petty, właśnie z serii jak na filmie. I jeszcze jedno: w przeciwieństwie do Tojiro, ten chiński ma pięknie wypolerowane i zaokrąglone krawędzie nie tnące tj. górną i piętkę. Wygląda to obłednie

    • @Rzyczkowski
      @Rzyczkowski ปีที่แล้ว +5

      Też mam ten nóż Xinzuo, ale już nie tnie jak nowy. Jak go ostrzyć? Kamień wodny?

    • @rafasmiech6691
      @rafasmiech6691 ปีที่แล้ว +14

      @@Rzyczkowski jeśli nie wymaga odnowienia ostrza (nie otwierał konserw, nie kroił na szklanej lub kamiennej desce, nie był ostrzony na tanich ostrzałkach z marketów) to wystarczy ceramiczny musak. Gdy trzeba odnowić ostrze, niestety najlepiej ostrzyć na kamieniach. Kamienie jednak wymagają wprawy, dlatego dla początkujących polecam zestaw do ostrzenia Lansky z kamieniami 280 600 1000 a te znajdują się w zestawie 5 częściowym.

    • @andrzejkoodko5104
      @andrzejkoodko5104 ปีที่แล้ว +6

      A pamiętasz gdzie go kupiłeś konkretnie? Jakiś link do sprzedawcy albo nazwa, bo chętnie bym kupił.

    • @rafasmiech6691
      @rafasmiech6691 ปีที่แล้ว

      xinzuo online store

    • @LebiDzoko
      @LebiDzoko ปีที่แล้ว

      th-cam.com/video/EVzbX_04krM/w-d-xo.html

  • @Xenexful
    @Xenexful ปีที่แล้ว +78

    Ogólnie dziwny temat o oryginalności stali demasceńskiej. Z tego co kojarzę to współcześnie nie znamy przepisu na oryginalną stal tego typu. A wszystkie stale tak nazywane to próby odtworzenia tej stali, albo przez kucie wielu warstw stali o różnej zawartości węgla czyli dziwer, albo manipulowanie zawartością węgla i temperaturą obróbki tak aby wytworzyć taki wzór. Mimo wszystko według mnie głównie powinno się patrzyć na namacalne parametry noża typu twardość i jak długo trzyma ostrość, a nie na to czy jest oryginalny. Zabrakło mi tu porównania twardości tego noża do np tych drogich "oryginalnych" noży i tego jak tracą ostrość po podobnym czasie użytkowania.

    • @chybiltrafil
      @chybiltrafil ปีที่แล้ว +9

      Jakiś czas temu czytałem że archeologowie odkryli coś co po dokładnym zbadaniu przez naukowców pozwoliło z dużym prawdopodobieństwem odtworzyć proces powstawania stali damasceńskiej. Natomiast faktem jest to że to co nazywamy "damastem" jest tak naprawdę dziwerem. Prawdziwy damast nie był skuwany tylko wytapiany i jeśli się nie mylę przypominał bardziej bułat. Nawet zaryzykował bym stwierdzenie że stal damasceńska to bułat robiony w Damaszku.

    • @nedrith6801
      @nedrith6801 ปีที่แล้ว +18

      Współcześnie jesteśmy w stanie uzyskać ten stop. Mitem jest, że jest to zaginiona technologia. Obecnie damascus odnosi się do wzorów na ostrzu a nie do samego stopu. Nie ma sensu produkować noża z oryginalnej stali (wootz steel) kiedy współczesne stopy mają dużo lepsze parametry i nadają się do tego idealnie

    • @hanskloss5755
      @hanskloss5755 ปีที่แล้ว +5

      Większość ludzi nawet nie rozumie, że sekretem jest proces kucia a nie konkretna mieszanka stali...

    • @haroldkrolgor118
      @haroldkrolgor118 ปีที่แล้ว +3

      @@nedrith6801 Nie, nie jesteśmy. Jesteśmy w stanie stworzyć coś co przypomina badany materiał.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 ปีที่แล้ว +2

      @@hanskloss5755 raczej złoża rudy żelaza z domieszkami się wyczerpało w Indiach to co mamy dziś to optyczna podróba wzorów na powierzchni

  • @bobolek10
    @bobolek10 ปีที่แล้ว +17

    Jedna uwaga, jak mówisz np. "nóż przychodzi w pięknym opakowaniu", a na ekranie jest pokazane krojenie marchewki, to widz ma trochę dysonans, lepiej by było wtedy pokazać chociaż na chwilę ujęcie na pudełko

  • @reer
    @reer ปีที่แล้ว +81

    Taki wzór da się wykonać ze stali Damastenskiej z "jednej sztaby". Szybkie podstawy, żeby mieć wsad warstwowy skuwa się conajmniej 2 gatunki stali. Żeby zwiększyć kontrast wykorzystuje się np. 2 gatunki różnice się zawartością węgla i np. niklu (wtedy występuje różnica w kontraście podczas trawienia takiej stali). Żeby uzyskać taki wzór przekuty wsad trzeba przeciąć na pół i jedna połowę obrócić o 90° i ponownie skuć je razem. Jedna połowa ma w przekroju poprzecznym ułożenie warstwa na warstwie a druga (ta obrucona) warstwa przed warstwa. Mam nadzieję, że w miarę logicznie to wytłumaczyłem. Potem w części "warstwa przed warstwa" robi sie nawierty (bez perforacji na drugą stronę) tak żeby odsłonić warstwy poniżej a następnie rozkuwa się to aby utworzyć efekt "tear drop". I tak z jednej "sztaby" można uzyskać dwa wzory. Jeszcze co do kawy, używa się jej owszem ale do pogłębienia kontrastu po wcześniejszym, wstępnym trawieniu w chlorku żelaza, nie zamiast.

    • @jurekbajan7126
      @jurekbajan7126 ปีที่แล้ว

      Piszesz jakbyś znał się.. kujesz coś?

    • @wojtekbratek5156
      @wojtekbratek5156 ปีที่แล้ว +2

      Piszesz o fejk-damaście. W oryginale niczego nie trawisz ani nie barwisz.

    • @jedras1991
      @jedras1991 ปีที่แล้ว

      Dokładnie, wzory wgórnej warstwie wynikają z ubytku materiału przed ostatecznym przekuciem.

    • @znafcatematu5089
      @znafcatematu5089 ปีที่แล้ว

      Chłop się naczyta internetu coś skopiował i udaje mądrego 🤦‍♂️😂😂😂😂

    • @Dominikt1234
      @Dominikt1234 ปีที่แล้ว +1

      @@wojtekbratek5156 to jak uzyskujesz wzorek jak w niczym nie trawisz? 😆

  • @pyrka95
    @pyrka95 ปีที่แล้ว +12

    Uwielbiam tę serie! :D

  • @petergriffin414
    @petergriffin414 ปีที่แล้ว +59

    czekam na więcej noży z ali genialna seria

  • @ExtraChuje
    @ExtraChuje ปีที่แล้ว +8

    Odrób pracę domową i sprawdź ile kosztuje stal o danych parametrach. Ty myślisz, że w nożu za tysiaka to masz 500 zł w materiale?
    Ten nóż jest tańszy, bo nie płacisz za marketing, robią go w dużej fabryce i do tego w Chinach, gdzie wszystko jest tańsze.
    Drogie japońskie noże są drogie zazwyczaj dlatego, że mogą być drogie. Nie są też kupowane ze względu na parametry.

    • @mariuszwojciechowski3443
      @mariuszwojciechowski3443 8 หลายเดือนก่อน

      Niestety to prawda, mam nóż szefa kuchni Gerlach 20 cm [ cena 59,99 zł na allegro ] i TOJIRO ZEN DĄB NÓŻ SZEFA KUCHNI 18CM [ cena 536 zł ] . Gerlach jest prawie dziesięć razy tańszy i poprostu lepszy , ostrzejszy, naprawde lepszy.

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo1 ปีที่แล้ว +2

    Jest pan młody, więc pan nie pamięta, że kiedyś "japońskie" oznaczało badziewie i podróbkę, koreańskie weszło na tę drogę później, a teraz mamy chińskie. Nie od razu Rzym zbudowano i jeśli nic się nie zmieni, to kiedyś "chińskie" też może być synonimem jakości i wysokich technologii. W końcu przed Amerykanami też byli Brytyjczycy. Amerykanie dostali od Brytyjczyków mnóstwo technologii, np. radarowych. Mustangi też latały z silnikami Merlina.

  • @de69ial
    @de69ial ปีที่แล้ว +5

    Cześć Stillgar. Poprosiłeś to rzucę trochę informacji.
    Na początek kwestia "prawdziwego damastu". Tak w sumie łączenie "damszku" z "Japonią" i autentycznością jest swego rodzaju absurdem. Ale od początku.
    Damast prawdziwy, czyli jak to się mówi damast krystaliczny, to stal tyglowa, czyli wytapiana. W 2018 roku opublikowano pracę naukową opisującą proces uzyskiwania takiego stopu. Bo do tamtego momentu obserwowaliśmy pod mikroskopem strukturę tej stali ale nie znaliśmy procesu jej uzyskiwania. No i to się zmieniło. Okazało się, że to wyjątkowy rodzaj stali bułatowej, jakżebyinaczej tyglowej. Ale to długi i rozległy temat.
    Damast potoczny, czyli jak te noże, ma wymiar wyłącznie estetyczny i dotyczy wzoru. A wzór ten uzyskuje się poprzez kucie, czyli te damasty to po prostu stal dziwerowa lub dziwerowana, czasem w uproszczeniu zwane dziwerami. Dziwer to kucie różnych metali i formowanie ich na wszelakie sposoby (skręcanie, piłowanie, nacinanie, wiercenie). Wzory "łzowe" czyli punktowe uzyskuje się poprzez zrobienie namierceń na określonym etapie obróbki, więc można uzyskać te dwa wzory obok siebie. Wzór wydobywa się w wyniku wytrawiania kwasem naturalnie.
    Jeśli zaś chodzi o XINZUO to kupiłem sobie taki. I w tych nożach jest pewien myk zastosowany bo to nie jest dziwer. To nóż zwykły, z przyzwoitej stali jak doskonale to wykazałeś nierdzewnej. A na jego bokach nałożono po ponad trzysta warstw nieco innej stali nierdzewnej. To co widzimy jako wzór powstało w wyniku różnic grubości pomiędzy tymi płaszczami. Na górze nawierty, w dół szlifowanie. Sprytna rzecz.
    Japońskie damasty to też dziwery tylko wykonane ze stali wysokowęglowej, innej niż w XINZUO. Tyle, że do kuchni to tak w sumie stale nierdzewne są lepsze. Bo te wysoko węglowe są podatne na działanie kwasów i wymagają więcej atencji od użytkownika. Węglowe stale łatwiej się ostrzy i można je lepiej wypicować ale nierdzewka wcale nie ustępuje w kwestii utrzymywania ostrości. Jest przyzwoicie i jak nie jest się onanistą ostrości, jak Ty (bez urazy ;)) to takie coś spisze się doskonale w kuchni. Ja wziąłem sobie wersję z drewnianą pochewką. Fajnie się tym kroi, ładnie wygląda i robi pozytywne wrażenie. W pełni zaspokaja to, czego szukałem w kuchennym fajnym nożu, więc dzięki za podpowiedź.
    Jak masz jakieś pytania czy coś pisz.
    Pozdrawiam

    • @NazirzEfezu
      @NazirzEfezu 8 หลายเดือนก่อน +1

      Brawo !!! Prawdziwy damast jest w muzeach.

  • @Szejski
    @Szejski ปีที่แล้ว +23

    Stary! To pierwszy Twój film jaki oglądam, a już jestem pod wrażeniem. Tęgie głowy wciąż debatują, gdzie, z czego i jak był ten damast produkowany, a Ty jesteś w stanie wykonać testy pozwalające odróżnić prawdziwy damast od podróbki. SZACUN :D

    • @Glifinder
      @Glifinder ปีที่แล้ว +2

      "wykonać testy pozwalające odróżnić prawdziwy damast od podróbki" że co?

    • @aerciak1841
      @aerciak1841 11 หลายเดือนก่อน

      @@Glifinder czego ty nie rozumiesz tutaj xd

    • @NazirzEfezu
      @NazirzEfezu 8 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@aerciak1841prawdziwy damast znajdziesz tylko w muzeum. Do dzisiaj tęgie głowy nie potrafią odtworzyć produkcji tego typu ostrzy.

    • @aerciak1841
      @aerciak1841 8 หลายเดือนก่อน

      @@NazirzEfezu ale po chuj mnie oznaczasz

    • @NazirzEfezu
      @NazirzEfezu 8 หลายเดือนก่อน

      @@aerciak1841 Po chuj to się w wodzie stoi syncia.

  • @wedkarskieprzygody5758
    @wedkarskieprzygody5758 ปีที่แล้ว +22

    Wreszcie seria z nożami

  • @jaroslawf2636
    @jaroslawf2636 ปีที่แล้ว +4

    Mam ten nóż to jest kanapka bierzemy 100 warstw cienkiej blachy stalowej różnej twardości. Do pieca grzejemy do czerwonego . Walcujemy i mamy . Dajemy nierówne wałki i uzyskujemy efekt młotkowy . Oczywiście kucie maszynowe nie ręczne . Można to zrobić i nawet na tym zarobić .:-)

  • @rdzrepresent
    @rdzrepresent ปีที่แล้ว

    Cześć, jaki polecilbys nóż uniwersalny do kuchni + do tego ostrzałkę?

  • @yuriko897
    @yuriko897 ปีที่แล้ว +5

    najs! ;) A może jakiś odcinek z elektrycznymi maszynkami do ostrzenia?

  • @Wrazliiwy
    @Wrazliiwy ปีที่แล้ว +1

    Jak wyglada jego jakość, ostrość, częstość ostrzenia w porównaniu z rinoxem?

  • @Rutek_nightcore
    @Rutek_nightcore ปีที่แล้ว +10

    czekam na program "Stilgar gotuje" gdzie Stilgar gotuje potrawy z tych wszystkich warzyw posiekanych podczas testowania chińskich noży haha

  • @helachm.159
    @helachm.159 ปีที่แล้ว

    Stilgar, jaki musak polecasz na początek?

  • @waldekdm
    @waldekdm ปีที่แล้ว +19

    Szkoda, że nie porównałeś tego noża z damastem z IKEI.

  • @pijwode6004
    @pijwode6004 ปีที่แล้ว +3

    kocham twoje odcinki o nożach

  • @tomaszmucha1182
    @tomaszmucha1182 ปีที่แล้ว +9

    Hej Stilgar. Od niedawna oglądam Twoje filmy i niebywałe jest to jak Twoje zainteresowania i opinie na różne tematy pokrywają się z moimi także mielibyśmy o czym rozmawiać przy stole :). Odnośnie noży mam dla Ciebie kilka propozycji do przetestowania. Z kategorii noży za rozsądne pieniądze można by porównać nóż Tefal Ice Force w wersji Santoku (reszta ma turbo brodę), oraz noże Abrogio Saneli z serii Supra, gdzie nóż szefa 16 cm można kupić za jakieś 80 zł, ze stali wzbogacanej azotem o hipotetycznej twardości 58 HRC, oraz z serii Chef. Tu cena już bardziej 160, twardość mniejsza ale teoretycznie nóż kuty. Można by je zestawić np. z takim Fibroxem od Victorinox'a. Ostatnio na youtube (pewnie już widziałeś ;)) podpowiadają mi się filmy z ostrzałka do noży Tumbler, według których noże naostrzone tym sprzętem osiągają ostrość na poziomie 30g (Wow!). Ciekawy jestem jaka jest rzeczywistość. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne filmy o nożach i stekach ;)

  • @arar243
    @arar243 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał! :)

  • @anetawoloszyn4254
    @anetawoloszyn4254 ปีที่แล้ว

    Witam czy można prosić link do tego noża.Z góry dziękuję. Pozdrawiam

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista ปีที่แล้ว +1

    No dobra, mówisz, ze nóz o takim wyglądzie od renomowanej firmy to okolice 500 zł, ale co jesłi ja mam podejście zupełnie odwrotne? Wisi mi wygląd, ale chcę noże o bardzo duzej twardości, wysokiej jakości i o ostrości w okolicy 160g po wyjęciu z pudełka. Co mam kupić, a co by było najtańsze? Aha - interesuje mnie standardowy nóz, nazywany nożem szefa kuchni. Szerokie, zaokrąglone ostrze około 8 cali, najlepiej bez brody.
    Victorinox? Toiro? czy są tańsze zamienniki?

  • @kamil_widmo
    @kamil_widmo ปีที่แล้ว +32

    Muszę powiedzieć, że to był po prostu dosłownie absurdalnie dobry film

    • @sierzput7
      @sierzput7 ปีที่แล้ว +1

      Czemu nazywasz się tak jak ja? 😉

    • @godula666
      @godula666 ปีที่แล้ว

      @@sierzput7 wtf czemu wy sie tak samo nazywacie lel 😁🤔

  • @MrWebsteros
    @MrWebsteros ปีที่แล้ว +3

    Jaki nóż warto byłoby kupić dla początkującego? Zależałoby mi na tym, żeby długo utrzymywał ostrość, ale jednocześnie nie był zbyt drogi (do 200zl). Chyba wolałbym trochę krótszy, coś pomiędzy uniwersalnym a szefa kuchni może. Tylko victorinox fibrox (szefa kuchni jest trochę drogi) lub tojiro dp3 Eco?

    • @wojtekwojtek9639
      @wojtekwojtek9639 ปีที่แล้ว +1

      Ja po dłuugim namyśle i drążeniu tematu kupiłem IKEA BRILJERA . 16 cm (na prawdę optymalny, podkreślam to bo wielu ludzi nakręca się na długie ostrza a potem się okazuje że nie da się tym precyzyjnie manewrować (znaczy da się, tylko że przy standardowym blacie na wysokości 85 cm żeby wygodnie pracować nożem 19 - 21 cm trzeba mieć prawie dwa metry wzrostu) ) Dlaczego BRILJERA ? Po pierwsze dlatego że jest to najtańszy nóż z VG10 z certyfikatem. Po drugie dlatego że ma ten magiczny wzór damastu choć po dwóch miesiącach użytkowania przestało mnie to już kręcić :). Po trzecie jest bardzo wygodny. Przy okazji okazało się że po ostrzeniu dało się wycisnąć więcej niż "fabryka dała" ( Stilgarowi wyszło że po ostrzeniu tnie słabiej ale myślę że wystarczy zejść na 15 stopni zamiast 20 a przy VG10 to nawet wskazane). Pierwszego ostrzenia wymagał po 10 miesiącach mimo że przez ten czas był to mój jedyny nóż w kuchni. Jest jeden minus - ta cholerna broda na ostrzu bardzo przeszkadza w ostrzeniu. W każdym razie - jeśli chwycisz zajawkę na noże to będzie bardzo dobry wstęp do świata kuchenniaków. Jeśli ten nóż Cię rozczaruje to w sumie innych nie ma co kupować bo będą to eksperymenty albo dużo kosztowniejsze albo dużo słabsze.

    • @MrWebsteros
      @MrWebsteros ปีที่แล้ว

      @@wojtekwojtek9639 dzięki za wyczerpującą odpowiedź 😊

    • @wojtekwojtek9639
      @wojtekwojtek9639 ปีที่แล้ว

      @@MrWebsteros Podziękujesz jak kupisz i będziesz zadowolony :)... w przeciwnym przypadku raczej mnie przeklniesz :)

  • @Magnitheron
    @Magnitheron ปีที่แล้ว

    Może ktoś doradzić, jaka ostrzałka ale nie osełka czy kamień do naostrzenia dobrze Cold Steel Ti Lite 6? Kurde stepilem go i nie wiem co zrobić bo mi się wytrze ostrze na maxa i nóż za 400 zł do kosza?

  • @wkonrad7252
    @wkonrad7252 ปีที่แล้ว +1

    Hej Stilgar oglądałem ostatnio jakiegoś shorta z ostrzeniem noża za pomocą ostrzałki obrotowej tumbler. Zastanawiam się czy jest warta swojej ceny, bo na filmiku została osiągnięta bardzo dobra wartość na tym sprzęcie do pomiaru ostrości. Może chciałbyś go przetestować i wyrazić swoją opinię?

    • @Stilgarius
      @Stilgarius  ปีที่แล้ว +5

      Właśnie planuje nagrać film o tym bezczelnym oszukiwaniu na testach ostrości, może za tydzień się pojawi materiał

    • @wkonrad7252
      @wkonrad7252 ปีที่แล้ว +2

      @@Stilgarius Ooo, super będę czekał z niecierpliwością:)

  • @Agent_Bond007
    @Agent_Bond007 ปีที่แล้ว +7

    A poza tym fajne nagranie zrobiłeś jak zawsze i nożyk też super za ta cenę 😀👍

  • @-Castle-_-Bravo-
    @-Castle-_-Bravo- ปีที่แล้ว

    Powieez proszę jakiś muasków używasz, bo z tego co gdzieś czytałem, nie każdy się najdaje dla twardej japońskiej stali ?

  • @zgredzi1
    @zgredzi1 ปีที่แล้ว +4

    Fajnie jakbyś zrobił recenzję noży od Xiaomi marki HouHou też podobno są bardzo dobre i ostre 50Cr15MoV HRC 55

  • @piotrb539
    @piotrb539 ปีที่แล้ว +1

    Lubie twoje filmy a ta recenzja jest świetna 😂
    Ale czuję się trochę jakbym oglądał telezakupy XD

  • @arhar6106
    @arhar6106 ปีที่แล้ว +4

    Z Najlepszej japońskiej stali problem w tym że Japońska stal jest tragiczna, produkcja katany była kiedyś tak długotrwała i tak droga właśnie przez to ile czasu i pracy pochłaniało doprowadzenie tej japońskiej stali do użyteczności ba do tego żeby była lepsza od broni przeciwnika ;) taka mini uwaga a materiał bardzo fajny

  • @TheRadziu5
    @TheRadziu5 ปีที่แล้ว +6

    Stal damascenska czy nie, mi się zajebiście podoba :D proszę podrzuć linka i określ czy jest raczej lekki czy ciężki w ręce, bo może się skusze :D

  • @sulaco33
    @sulaco33 ปีที่แล้ว

    No dobrze, a co z osobami, które mają wywalone na wygląd noża, a zależy im wyłącznie na tym, by długo utrzymywał ostrość?

  • @szymon1913
    @szymon1913 ปีที่แล้ว

    7:13 w jakim celu robisz to cięcie na cebuli? Ze wzgledu na budowe tego warzywa, absolutnie nie ma takiej potrzeby

  • @VirusekPL1999
    @VirusekPL1999 ปีที่แล้ว +8

    Mógłbyś linka dać do zakupu noża

  • @pota1989
    @pota1989 ปีที่แล้ว

    Czołem Byku! można prosić o matriał o nożach firmy Skałmet? Jakieś testy, porównania. Firma polecana na forach, ale filmów prawie brak.
    :(

  • @adamkaraszewski5470
    @adamkaraszewski5470 ปีที่แล้ว +1

    A to wgl nie jest tak, że wszystko opisane,,sygnatura" stali damasceńskiej to scam? Bo ta technologia w dzisiejszym wykonaniu to raczej małpowanie oryginalnej metody

  • @exitusuni3334
    @exitusuni3334 ปีที่แล้ว +2

    Stal damasceńska wyróżniała się wyjątkowo dobrymi właściwościami mechanicznymi, przewyższającymi pozostałe rodzaje stali znanej w tym okresie. Metoda uzyskiwania tego surowca uległa zapomnieniu w XVII w. i nie zachowały się szczegółowe opisy tego procesu, choć współcześnie podejmowane są próby jego odtworzenia. Współcześnie stal damasceńska często mylona jest z dziwerem, przypominającym ją jedynie wizualnie.

  • @mariuszkaminski9983
    @mariuszkaminski9983 ปีที่แล้ว +2

    Pozdrawiam i czekam na następne odcinki.

  • @Happy4.20
    @Happy4.20 ปีที่แล้ว +8

    Jak zaczynałem pracę w gastro to kupiłem sobie zestaw 6 czy tam 7 noży za 150ziko . Używam ich do tej pory, ostrożne na kamieniu dają radę ;)

    • @ojomaro
      @ojomaro ปีที่แล้ว

      To długo już masz te noze

    • @piotrfajny8999
      @piotrfajny8999 ปีที่แล้ว +1

      @@ojomaro no będzie już z miesiąc XD

  • @R0n1n23
    @R0n1n23 ปีที่แล้ว

    Jaki polecasz nóż Sashimi do 200zl?

  • @Lupasiupa
    @Lupasiupa ปีที่แล้ว +60

    Porównując to co dostajemy do ceny, to naprawdę dobry nóż. Przynajmniej nie trzeba dawać 1200 za kawałek stali xD

    • @M.L.Szewczyk
      @M.L.Szewczyk ปีที่แล้ว +2

      Ciekawy jestem noży Hezhen, które też deklarują się jako ze stali damasceńskiej, a jednak komentarze sugerują, że są one malowane farbą o nieznanym składzie

  • @kunix201
    @kunix201 ปีที่แล้ว

    Hej fajnie ogląda się te filmiki a znasz może firmę Satake? Jeśli tak co sądzisz?

  • @nickwazalski8351
    @nickwazalski8351 ปีที่แล้ว +2

    Powiedziałeś, że okolice 60 hrc, to są okolice VG-10.
    A od kiedy ilość hrc definiuje nam "jaka to stal"? Mam NC11LV (stal z rodziny D2) zahartowane do 61.
    To ilość pierwiastków + odpowiednie hartowanie definiuje nam to, czy stal jest dobra, czy nie.

  • @Cornwallian666
    @Cornwallian666 ปีที่แล้ว +2

    Ostatnio kupiłem w Lindlu bardzo fajny nóż do codziennego tyrania w kuchni. Starannie zrobiony, estetyczny, stal nie tępi się od patrzenia na nią, kąty pozwalają na sprawne krojenie. Kosztował mniej niż 50 cebulionów.

  • @PomiDarQu
    @PomiDarQu ปีที่แล้ว +1

    Odnośnie nietypowego połączenia wzorków wykręconych i prostych.
    Na temacie się nie znam, ale obstawiałbym że efekt został osiągnięty poprzez same "młotkowanie" ;)
    Prawdopodobnie linie proste są na całym ostrzu, ale same wgłębienia nie zostały wykonane poprzez młotkowanie, tylko poprzez maszynowy grawer i polerkę, co zniekształciło linie do postaci takiej a nie innej (zasada taka sama jak z liniową mapą topograficzną).
    Taka mała mała teoria :)

  • @promotor3730
    @promotor3730 ปีที่แล้ว

    Czemu nie powiesz kwas tylko jakis roztwór żrący. Co jest za poprawność

  • @figofagonagoitis
    @figofagonagoitis ปีที่แล้ว

    Podobno te noże „damasceńskie” z Chin jakoś dziwnie się ostrzą. W sensie, że jest jakiś problem z ostrzeniem. Czy to prawda jest?

  • @towitowi1
    @towitowi1 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajny test , elegancko przeprowadzono.

  • @Ruoja71
    @Ruoja71 ปีที่แล้ว +3

    Twardość w okolicach 60HRC tak naprawdę świadczy tylko o tym że obróbka cieplna została przeprowadzona prawidłowo i że stal ma wystarczającą zawartość węgla/pierwiastków aby się zahartować. (Jeśli Ci nie szkoda noża, można zbadać zawartość węgla "na oko" dotykając ostrza diaksem i oceniając po obfitości i jasności snopu iskier).
    Natomiast poza twardością, stal ma kilka innych ważnych właściwości, które mają znaczenie przy ocenie "jakości": sprężystość, plastyczność, ciągliwość, udarność itp... Udarność i sprężystość w kuchni raczej nas nie obchodzi chyba że chcemy rąbać nożem kości i podważać czubkiem wieczka zapasteryzowanych słoików. Ale plastyczność i ciągliwość, i ich stosunek do twardości mają wpływ na trzymanie ostrości i sam proces ostrzenia (łatwość lub nie). Po chińskiej stali spodziewałbym się tylko tyle, że po naostrzeniu przez jakiś czas będzie ostra. xD
    Co do damastu, z tego co wiem, robi się go z co najmniej dwóch różnych stali o podobnych właściwościach (aby móc przy obróbce cieplnej przyjąć uśrednione wartości dla obu stali), a ładne wzorki osiąga się po przez różnicę podatności na oksydację - jedna stal w kwasie/zasadzie czernieje szybciej, druga wolniej i tak powstaje kontrast. Ciekawa sprawa, że zdrapałeś wzorek i wyoksydował się na nowo, to raczej skreśla podróbkę grawerem laserowym. Do damastu najczęściej wybiera się stale węglowe, inoxy zgrzewają się dość ciężko. Byłbym ciekaw zobaczyć co się stanie po zeszlifowaniu oksydy, odtłuszczeniu i pozostawieniu mokrego noża na kilka minut. Czy pojawi się rdza, czy nie? Oczywiście to też nie da pewności, bo kto wie jaką technologią dysponują Chińczycy. ;)
    100% pewności niestety da laboratorium i mikroskop. Ewentualnie test którego najbardziej nienawidzę - złamanie ostrza. Z przekroju ułamanego ostrza da się wyczytać najwięcej. Niestety jest to bardzo ostateczne (dosłownie) rozwiązanie.

    • @OnlyMadnessPain
      @OnlyMadnessPain ปีที่แล้ว +2

      Sprężystość przydaje się w kuchni w pewnych zastosowaniach np do filetowania

  • @dancomando
    @dancomando ปีที่แล้ว

    Jak to jest stal damasceńska już nie istnieje czy skuwana stal z różnych kawałków też można nazwać stalą damasceńską?

  • @tomaszpioro9012
    @tomaszpioro9012 ปีที่แล้ว +2

    Cześć, Twój nóż zrobiony jest z laminatu z prawdziwego damastu pasowego nierdzewnego wykonywanego maszynowo. Wzór ten uzyskuje się zgrzewając cienkie blaszki dwóch rodzajów stali nierdzewnej a następnie walcowane, dlatego linie na ostrzu są bardzo symetryczne i równoległe. Natomiast "młotkowanie" nie jest prawdziwym młotkowaniem tylko wyfrezowaniem eliptycznym frezem stąd bierze się wzór zmniejszających się kółek (proszę nie mylić z damastem typu rain drop). Kai natomiast jest to laminat z damastu nierdzewnego kutego i młotkowanego . Co do nierównego trawienia ( chińczyka ) nie wiem czy dobrze odtłuściłeś nóż, bo faktycznie wyszło jakoś dziwnie. Pozdrawiam

  • @goldfreya4192
    @goldfreya4192 ปีที่แล้ว

    Akurat odcinek na urodziny ❤

  • @planszowydobromir8068
    @planszowydobromir8068 ปีที่แล้ว

    W opisie nie masz wrzuconego linka do tego noża, a byłoby zacnie i na pewno przydałby się nie tylko mi :).
    Pozdrawiam. Świetny materiał!

  • @FriendNaDzialce
    @FriendNaDzialce ปีที่แล้ว +1

    Mam nóż własnoręcznie robiony ze stali węglowej sproszkowanej to będzie z 64 hlc i mam dwa noże które pokazałeś ten malutki i ten 21 cm to bardzo dobre rzeczy. Ten ze sproszkowanej tępi się po 6 miesiącach bezpiecznego użytkowania te po miesiącu może dwóch wystarczą ostrzałki masarskie na kobaltowych prętach.

    • @ExtraChuje
      @ExtraChuje ปีที่แล้ว

      HLC? Poważnie? Xd

  • @fifa2195
    @fifa2195 ปีที่แล้ว

    jestem ciekaw jak bardzo da sie naostrzyc najostrzejszy nóż w sensie ile minimalnie g da się uzyskać? okolice 50 da rade?

    • @Radomirius
      @Radomirius ปีที่แล้ว

      Nie wiem ile da się uzyskać ale mieczem samurajskie z topki ostrzy się trzy tygodnie.

    • @wojtekwojtek9639
      @wojtekwojtek9639 ปีที่แล้ว

      @@Radomirius hm.. w trzy tygodnie to możesz nie tylko miecz ale i tasak przerobić na opiłki. chyba że w międzyczasie odprawiasz magiczne obrzędy i medytujesz.

    • @neutronshiva2498
      @neutronshiva2498 4 หลายเดือนก่อน

      @@Radomirius Miecze samurajskie przed bitwą wsadzało się do wychodka aby zarazić wroga jeśli od razu nie zginie. Coś wątpię że jakoś bardzo jarali się tą mityczną ostrością. Woleli chyba mieć obsrany miecz niż ostry.

  • @BYRPIK
    @BYRPIK ปีที่แล้ว

    A gdzie można kupić oryginalny taki nóż?

  • @froget67
    @froget67 ปีที่แล้ว +1

    Ale ja bym ilością tych warstw się aż tak nie podniecał bo tak naprawdę każdy damast to sanmai czyli w środku mamy twardy rdzeń a zewnętrzne warstwy to już nie taka twarda stal i w nich mamy te dodatkowe warstwy w damastach, i w żadnym stopniu nie ma to przełożenia na 'performance" noża a jedynie na aspekt wizualny.

  • @siemaziom6061
    @siemaziom6061 ปีที่แล้ว +4

    Mnie tam ciekawi, czy jak by wziąć dwa super najdroższe noże, jeden ze zwykłej stali, a drugi z damastu, to czy ten damast faktycznie będzie miał jaką realną przewagę, czy jest to tylko chwyt marketingowy i po prostu ładnie wygląda?

    • @NajaranyJoo
      @NajaranyJoo ปีที่แล้ว

      Ciężko to wytłumaczyć, po prostu jeden i drugi będzie turbo fajny i ostry, że nie poczujesz praktycznie różnicy, bo to się zaciera przy jakiejś tam granicy, też zależy co chcesz tym ciąć, po prostu zauważyłbyś po czasie, że jeden jest już lekko mniej ostry, gdzie drugi będzie się trzymał, ot cała różnica taka po krótce, bo o korozjach i innych się nie będę rozwodził tu, bo po co :D

    • @wojtekwojtek9639
      @wojtekwojtek9639 ปีที่แล้ว +3

      Hm... odpowiedź jest prosta i oczywista. Damast, który widzicie na nożach to po prostu okładzina. Jakkolwiek piękny by nie było to zawsze kończy się kawałek ponad krawędzią tnącą. KT to jedyny element, który decyduje o ostrości noża. Potem jeszcze kształt i profil ostrza mogą wpływać na wygodę krojenia (polecam odcinek Stilgara o nożach ceramicznych). Przechodząc do morału - damast to ozdoba, której jedynym praktycznym plusem jest to że zabezpiecza twardy i kruchy rdzeń (znaczy, w dobrych nożach rdzeń jest twardy ale kruchy :) bo w chiniolach rdzeń może być tak samo miękki jak ta okładzina). Jeśli chodzi o resztę to właśnie rdzeń robi robotę. Jeśli weźmiesz dwa noże z takim samym rdzeniem to nie ważne czy będą miały satynę, san mai, czy damast będą tak samo kroiły. (zakładając że porównujesz noże od tego samego producenta/kowala bo są mistrzowie, którzy z tej samej stali potrafią wycisnąć troszkę więcej).

  • @mateczek
    @mateczek 8 หลายเดือนก่อน +1

    nie ma się co oszukiwać za ostrość odpowiada lity rdzeń ze stali proszkowej. a ten "damast" (specjalnie w cudzysłowiu) to tylko wizualny wzorek.(wszystkie "damasceńskie" noże są tak robione więc to nie zarzut tylko wyjaśnienie) A te wzorki robią przeróżne. wystarczy w pewnym etapie produkcji płaskownika wielowarstwowego zrobić powiedzmy wybrzuszenie "wypiętrzyć wszystkie warstwy za pomocą prasy z matrycą" w określonym miejscu a potem wyrównać na szlifierce i już się robi oczko pawie więc co do wzorku to pewnie można by nawet wzorek damastu z własną podobizną zamówić jeśli kasa nie grała by roli :) Tutaj efekt "młotkowania" z takimi wybrzuszeniami jest już w tym nożu w standardzie w górnej części noża więc te oczka są jakby z automatu. Myślę tylko że do wytrawienia tej nierdzewki trzeba mocniejszych środków i więcej czasu :P

  • @wilku8764
    @wilku8764 ปีที่แล้ว +1

    można link do tego noża :)

  • @ranma11pl
    @ranma11pl ปีที่แล้ว

    Wzór jest możliwy do uzyskania ale z dwóch/trzech sztabek skutych ze sobą (dalej mogły być kute "normalnie" jako jedna sztabka).
    Test tego czy to jest "stal damasceńska" lepiej jest robić na zasadzie spolerowania widocznego wzoru i dopiero wtedy wytrawienia (proponuję użyć nitalu - miks alkoholu i kwasu azotowego). Jeżeli wzór jest wypalony (laserem) to prawdopodobnie był robiony był jeszcze czymś pokryty i to coś mogło się wtopić w ten wzór - dlatego lepiej spolerować i wytrawiać od nowa.

  • @spychacz6586
    @spychacz6586 ปีที่แล้ว

    Można link do noża bo nie umiem znaleź?

  • @blanker2236
    @blanker2236 ปีที่แล้ว

    Jakie musaki polecasz?

  • @prawda5223
    @prawda5223 ปีที่แล้ว +12

    Ludzkość nie posiada czegoś jak Stal damasceńska! Nie zostały nam przekazane żadne procedury wytapiania ,składu czy stopów metali z jakiej była produkowana choćby broń biała. To tak jakby wam wciskali kanarka i wmówili ,że-Panie ! To jest pterodaktyl a Niemiec płakał jak sprzedawał.

    • @Fritical
      @Fritical ปีที่แล้ว

      jest

    • @SamaPrawdaCholeraJasna
      @SamaPrawdaCholeraJasna ปีที่แล้ว

      A Ty co. Zmień nick, bo mijasz się z prawdą.

    • @simonk5111
      @simonk5111 ปีที่แล้ว

      Nie ma. Po wielu latach prób " wydaję się że mamy przepis" ale bo zawsze jest ale😂 nie mamy oryginalnej receptury i nie potrafimy wytworzyć ostrza o parametrach damastu. A jeszcze lepiej jest z bułatem.😊

    • @noniceq2096
      @noniceq2096 ปีที่แล้ว

      ​@@simonk5111 nie jestem w temacie ale co jest trudnego w badaniu kawałka metalu?

    • @Fritical
      @Fritical ปีที่แล้ว

      @@simonk5111 może gdzie na świecie jest

  • @Adam-pg7be
    @Adam-pg7be 11 หลายเดือนก่อน +2

    Jeśli kroi, jest wygodny i fajnie wygla i nie ma do czego się przyjebać, to jeśli komuś się podoba i uważa, że chciałby go mieć w kuchni to niech kupuje.

  • @piotrszarek327
    @piotrszarek327 ปีที่แล้ว

    Ile wynosiły łącznie cło, VAT, odprawa celna? Dodatkowe 30% od tych 197 zł?

    • @pitrek121g
      @pitrek121g ปีที่แล้ว

      Teraz juz wszystkie towary z zagranicznych sklepow musza miec wliczone podatki w cene, wiec nic wiecej nie zaplacisz

    • @pawez.4636
      @pawez.4636 ปีที่แล้ว

      8,50 zł dopłaty na poczcie przy odbiorze przesyłki

  • @KandydatTwierdza
    @KandydatTwierdza ปีที่แล้ว

    Czy może pojawi sie jakiś film na temat właśnie codziennego dbania o noże, czy zwykłe idiotoodporne ostrzałki się do czegoś nadaja i zwłaszcza o musakach bo po Twoich komentarzach odnośnie ostrzenia noży chciałbym sobie taki musak sprawić, ale nie wiem jaki i jak go używać. A tłumaczysz ciekawie i bardzo fachowo więc taki film byłby bardzo ciekawy i pomocny

    • @Micha-cm4kg
      @Micha-cm4kg ปีที่แล้ว +2

      Sam przychylam się do szkoły, w której japońskimi nożami musaków się nie dotyka. Z kilku względów:
      - podczas ostrzenia niezwykle ważne jest zachowanie kąta ostrzenia, co przy musaku jest bardzo trudne, o ile możliwe
      - tarcie może doprowadzić do temperatury zmieniającej właściwości metalu, a raczej ciężko ostrzyć musakiem w warunkach wodnych
      - to akurat do obejścia - do twardej stali trzeba dobrać odpowiednio twardy musak. Jednak dwa pierwsze punkty dla mnie dyskwalifikują musaki przy bardzo dobrych nożach.
      A jak dbać?
      - myć oraz osuszać zaraz po użyciu
      - unikać kontaktu z innymi metalami, czyli np. nie wrzucać razem z innymi sztućcami do szuflady, najlepiej przechowywać na panelu magnetycznym, a jeśli w szczelinowym - to wsuwać i wysuwać po grzbiecie noża, a nie tnąc szczelinę ostrzem
      - używać dobrych desek do krojenia - plastikowe lub zbyt miękkie, słabo wysezonowane albo ze zbyt miękkiego drewna, szybciej tępią nóż
      - ostrzyć na kamieniach na mokro - wtedy nie będzie niebezpieczeństwa przegrzania ostrza i rozhartowania go.
      Tak zadbany porządny nóż o twardości w okolicach 60-62 HRC - w zależności od preferencji, użytkowania, osobistego poczucia ostrości, w warunkach domowych ostrzy się co 3-12 m-cy, bez używania musaka w międzyczasie.

  • @ukasz1245
    @ukasz1245 8 หลายเดือนก่อน

    A można podesłać link z aliexpress?

  • @czowiekbeton6647
    @czowiekbeton6647 ปีที่แล้ว

    Dziś przyszedł do mnie właśnie nóż kenetsune seki santoku 16.5cm, rozpoczynam testy i zobaczymy co to będzie.

  • @jakubkosinski8993
    @jakubkosinski8993 ปีที่แล้ว +3

    Gość się doktoryzował z monitorów, doktoryzuje się z noży - swój chłop :D
    Jeszcze te pilniki do mierzenia twardości - rozsadziło mi to łeb XD
    Szanuję za nerdowski kontent.
    Ze 2 lata temu kupiłem Santoku z tej firmy i dla porównania też tasak z innej (również z Ali) i nóż szefa kuchni z Gerlacha HRC56.
    Tasakiem czopuje co się da, Santoku używam tylko do sushi - na moje potrzeby przyznaje, że nie potrzebuję więcej.
    Gerlach poszedł już do ponownego laserowego ostrzenia, panowie z Chin walczą dalej ;)
    Plus też dla nich, że nie walą ściemy i piszą, że to "chińska odmiana", przynajmniej na mojej aukcji tak było.
    Ps. teraz napaliłem się jak dzik na paśnik na manufakturę od Kamila z Kućma Knives, ktoś może posiada jakieś cudo on niego? :D

    • @onigarasu
      @onigarasu ปีที่แล้ว

      Paskudo, teraz ja też się napaliłam na Kućma Knives! Są bosko piękne!

    • @neutronshiva2498
      @neutronshiva2498 4 หลายเดือนก่อน

      Gerlach też jest z Chin. Nie dziwi mnie wcale że aliexpress jest lepszy od gerlacha, bo gerlach to straszna paździerz.

  • @tomasz2374
    @tomasz2374 ปีที่แล้ว

    Stilgar dawno nie widziałem twoich filmow troche masy sie zrobiło ;D

  • @pablogin59
    @pablogin59 ปีที่แล้ว +18

    Walyrjanska stal z chin 😁

  • @MariuszMagic
    @MariuszMagic ปีที่แล้ว +7

    Wzór jest prawdziwy, nóż jest z całkiem dobrej stali jak na kraj pochodzenia, pewnie jakaś kopia VG-10, VG-5 lub AUS-8 ewentualnie jakaś proszkowa. Skoro jak mówisz jakość wykonania jest prima sort to warto za te pieniądze zakupić. Ważne jest jednak że nie ostrzy się takich noży musakami. Musakiem to można ostrzyć rzeźniczy topór, noże ostrzy się na kamieniach o odpowiedniej gradacji i pod odpowiednim kątem.

    • @dariuszpeszko6312
      @dariuszpeszko6312 ปีที่แล้ว +1

      Na kamieniach, płytkach diamentowych, cbn i paru innych wynalazkach ręcznych,
      elektrycznych (tormek). Ważny kąt (jak piszesz) i honowanie.

  • @Justine_Warsaw
    @Justine_Warsaw ปีที่แล้ว +8

    Obecnie nie ma oryginalnej damasceńskiej stali... ,,Metoda uzyskiwania tego surowca uległa zapomnieniu w XVII w. i nie zachowały się szczegółowe opisy tego procesu, choć współcześnie podejmowane są próby jego odtworzenia. Współcześnie stal damasceńska często mylona jest z dziwerem, przypominającym ją jedynie wizualnie."

    • @bartoszbandas1817
      @bartoszbandas1817 ปีที่แล้ว +3

      Dokładnie, po za tym Stal damasceńska nie była skuwana ze sobą ze stali o różnej zawartości węgla, tylko była wytapiana i poddawana obróbce cieplnej.

    • @CTRL84
      @CTRL84 ปีที่แล้ว

      ​@@bartoszbandas1817 zaraz zaraz, metoda uzyskiwania została zapomniana ale wiemy że była wytapiania i poddawana obróbce cieplnej a nie skuwana...no to nie wiemy ale jednak wiemy? Jakieś mitologizowanie tu czuje.

    • @rafa-qq7xm
      @rafa-qq7xm ปีที่แล้ว

      @@CTRL84 "nie zachowały się 👉szczegółowe👈opisy"😐

  • @olkacg3153
    @olkacg3153 ปีที่แล้ว +4

    Dzień dobry Stilgar :D Kurde, już tyle lat Cię oglądam i zawsze mi się podobają Twoje filmy, pozdrówka

  • @ostrzenienozy
    @ostrzenienozy ปีที่แล้ว +2

    Ja z doświadczenia mogę powiedzieć, że pin mozaikowy w tych nożach to tylko milimetrowej grubości naklejka. O damście nic nie wiem. Nigdy mu się nie przyglądałem.
    Bardzo dobry film. Pozdrawiam

    • @Johneczek
      @Johneczek ปีที่แล้ว

      Nie wiem czy akurat ten model. Ale wiele noży imitujących damast ma wzór wypalany laserowo.

    • @ostrzenienozy
      @ostrzenienozy ปีที่แล้ว +2

      @@Johneczek W tym nożu wzór na pewno nie jest wypalany laserem. Ale damast jeszcze nie czyni noża dobrym.
      Raz mi się zdarzył chiński nóż z damastem, który był miękki jak masło. Producent zapomniał o obróbce cieplnej stali :) Takie właśnie wynalazki czasem przychodzą z aliexpress.

  • @wonteka
    @wonteka ปีที่แล้ว

    Byłoby super jakbyś robił "spis treści" filmu :)

  • @asdqwe8299
    @asdqwe8299 11 หลายเดือนก่อน +1

    Kilka lat temu bawilem sie w ostrzenie, jeden noz godzina. Dalem sobie spokoj , czas, mokro, sprzatanie i wielu chetnych. Po czasie kupilem ostrzalke elektryczna , zakup bardzo bolal. Ale ogolimy sie bez problemu a czas ostrzenia 5-10 min zabawy. Jak chcesz, moge Ci wyslac do testow. Kat 15 stopni.Niemiecki Graef .

  • @zgonu7672
    @zgonu7672 ปีที่แล้ว +1

    Kupiłem sobie xinzuo szefa też w "damasku" ale bez młotkowania jako nóż do roboty no i kurde panie drogi. 200 Ziko i ja nie widzę większej różnicy w jakości chociażby od droższego chyba dwu krotnie zwillinga ziomeczka z roboty. A co do "ładnych" wzorków teraz kupiłbym zwykłego z jednej stali, a najlepiej jakby mieli to zwykłego mlotkowanego żeby składniki nie kleiły się do ostrza. Nożyk mam już chyba 4 lata i żadnych z nim problemów, ostrość trzyma nieźle do tego pręcik ceramiczny i mogę go ostrzyć raz na 2 tyg może raz na miesiąc zależy czy mi się chce czy nie xD

  • @sasquatch3646
    @sasquatch3646 ปีที่แล้ว

    A jak obecnie wygląda sprawa vatu czy jakiś innych opłat na ali ? Autor nic o tym nie wspomina

    • @pawez.4636
      @pawez.4636 ปีที่แล้ว

      kupiłęm te noże na aliexpress. Przesyłka dotarła przez Pocztę. Dopłata do przesyłki 8,50 zł na poczcie, żadnego cła ani VAT. VAT musi być chyba wliczony w cenę, bo by nie przepuścili okazji do jego pobrania przy odbiorze przesyłki.

  • @funkykoval8899
    @funkykoval8899 ปีที่แล้ว

    Sunnecko, szef 6,5 cala, taka sama budowa i zapewne stal tylko bez młotkowania kupiony za 140 zł z kuponem zniżkowym. W tej cenie bardzo dobry nóż, aczkolwiek mógłby być lżejszy.

  • @jerzyklemens1099
    @jerzyklemens1099 7 หลายเดือนก่อน

    Stary, Twój kanał wymiata!
    Polecam noże bez ściemy(60±2 HRC) z wąską brodą, jeśli zechciałbyś je przetestować po swojemu, będę przeszczęśliwy. Niewiele jest noży z klingą 30 cm. Na Ali....
    9 "10" 11 "12 Cal Gyuto Chef Knife niemcy 1.4116 stal profesjonalne cięcie mięso kuchnia Cleaver narzędzie użytkowe z drewnianą rączką

  • @86Wilczurr
    @86Wilczurr ปีที่แล้ว +1

    Jestem fanem tej serii 🥰

  • @jacek9728
    @jacek9728 10 หลายเดือนก่อน

    Polecane musaki?

  • @grozzz1050
    @grozzz1050 ปีที่แล้ว

    Jak to się ma do tego damastu z ikei?

  • @kasimasi6747
    @kasimasi6747 ปีที่แล้ว

    A z Valyriańskiej stali nie było?

  • @jaxek69
    @jaxek69 9 หลายเดือนก่อน

    przetestujesz nóz marki opinel?

  • @wardaziom
    @wardaziom ปีที่แล้ว

    absurdalnie wręcz absurdalny odcinek w dobrym tego absurdalnym słowa znaczeniu

  • @picjedzienaklopie3268
    @picjedzienaklopie3268 ปีที่แล้ว

    Lepszy ten czy z dalmast z Ikei?

  • @hanskloss5755
    @hanskloss5755 ปีที่แล้ว +5

    Namówiłeś mnie, zamawiam. 😊 Warto wspomnieć, że stał damasceńska pochodzi z Damaszku czyli z Syri. Nie ma nic wspólnego z Japonią.

  • @piotrfajny8999
    @piotrfajny8999 ปีที่แล้ว

    Stal damasceńska w zasadzie nie została nigdy odtworzona z powodzeniem, tak więc to również możemy dać pod znak zapytania
    noże na 99% są wykuwane maszynowo i myślę, że otrzymanie takiego wzoru jest w pełni możliwe
    przy okazji odpowiem na pytanie w zasadzie dlaczego tak idealnie nie prezentują się wzory na oryginalnych nożach dobrych firm? Dość proste, ręka nie jest maszyną więc takich efektów nie da się osiągnąć ręcznie co oczywiście minusem nie jest, ponieważ kto woli produkty masowe i maszynowe od robionych metodami tradycyjnymi.

  • @19rumun109
    @19rumun109 7 หลายเดือนก่อน +1

    Większość Japońskich noży ma to wspólnego z Japonią, że zostały wyprodukowane w kraju, który leży obok Japonii.

  • @Rambo_kit-kat908
    @Rambo_kit-kat908 ปีที่แล้ว

    Wrócisz do nagrywania asg?

  • @stanisawpiotrowski4006
    @stanisawpiotrowski4006 ปีที่แล้ว

    Ostatnio wciągnęła mnie zabawa nożami. Zdarzyło mi się kupić nóż w zestawie za 35 zł z deską bambusową, niestety totalny brak informacji co to jest. no i drugi za 35 zł CS Kochsystem Osaka 20 cm wyglądają prawie identycznie. Osaka z rękojeścią wykonana z drewna, noname z bambusa. Nonajm jest dostępny w sklepach action, zestaw deseczka i 3 noże. Fajny wygląd, cena... podejrzana. Na allegro nawet za 160 taki zetaw stoi ale przeważnie za 70. Może spotkałeś się z którymś z tych produktów. PS. przez Ciebie kupiłem, victorinox fibrox i jestem bardzo z niego zadowolony.

  • @krystianol7
    @krystianol7 ปีที่แล้ว

    Kozak testy, wincej chcema

  • @krzysztofmusia9809
    @krzysztofmusia9809 ปีที่แล้ว

    Podasz link do noża ?