Chrzest Polski - 1050 lat - Paweł Żmudzki, Grzegorz Pac

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • Rozmowa dr. hab. Pawła Żmudzkiego i dr. Grzegorza Paca - mediewistów z Instytutu Historycznego UW, Fundacja Wspomagania Wsi, 20 kwietnia 2016 [1h08min]
    wszechnica.org...
    Przyjęcie chrztu przez Mieszka okryte jest mgłą tajemnicy. Na podstawie dostępnych źródeł pisanych historycy mogą orzec jedynie, że fakt taki miał miejsce. Można się natomiast tylko domyślać, co skłoniło władcę do przyjęcia chrześcijaństwa czy też jak daleko roztaczała się jego władza. O problemach związanych z naszą wiedzą o Mieszku i jego państwie dyskutowali w studiu Wszechnicy mediewiści z Instytutu Historycznego UW: dr hab. Paweł Żmudzki i dr Grzegorz Pac.
    Według Thietmara i Galla Anonima Mieszko przyjął chrzest za sprawą swojej żony, czeskiej księżniczki Dobrawy (Dąbrówki). Obaj kronikarze tworzyli swoje dzieła wiele lat po 966 roku, w którym - jak się przyjmuje - władca przyjął chrześcijaństwo. Jak zauważyli goście, ich opowieści przypominają inne podobne przekazy tłumaczące konwersję pogańskich władców na wiarę chrystusową. Bardziej prawdopodobne jest więc, że na decyzję Mieszka wpłynęły kalkulacje polityczne. Mogą o tym świadczyć zapisy współczesnego władcy autora - Widukinda z Korbei - opisującego zmagania Mieszka z margrabią Wichmanem, który z sprzymierzony z pogańskimi Połabianami najeżdżał ziemie polskie. Dopiero połączenie przez Mieszka sił z Czechami - co byłoby następstwem przyjęcia chrztu - pozwoliło na pokonanie agresora.
    Choć przyczyny przyjęcia chrztu pozostają w sferze domysłów, to nie ulega wątpliwości, że wydarzenie to miało doniosłe znaczenie dla przyszłości państwa budowanego na ziemiach polskich. Przyjmując chrzest, Mieszko zyskał możliwość równoprawnych kontaktów z innymi władcami chrześcijańskimi. Przyjęcie chrześcijaństwa z Zachodu oznaczało również otworzenie się na jego kulturę, wraz z koncepcją dynastii i sakralizacji władzy. Jak mówili historycy, umożliwiło to odrodzenie państwa po upadku, do jakiego doszło pod koniec lat 30. XI wieku. Nie wyobrażano sobie bowiem wówczas, by władza trafiła w inne ręce niż piastowskie.
    Jakim poganinem był Mieszko, jak dalece roztaczała się jego władza oraz czy pochodziła ona z podboju czy też była kontynuacją dokonań poprzedników - to niektóre tematy poruszane podczas całej rozmowy. Zapraszamy do oglądania.
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...
    #rozmowywszechnicy #chrzest #chrzestpolski #mieszko #historia

ความคิดเห็น • 36

  • @pawelwojtyla200
    @pawelwojtyla200 2 ปีที่แล้ว +3

    Dobrze ujety temat !!!

  • @bogusawwierzynski2789
    @bogusawwierzynski2789 ปีที่แล้ว

    5:09 "poza zakresem naszych możliwości poznawczych". Mów za siebie.

  • @sawomiradamczyk3434
    @sawomiradamczyk3434 5 ปีที่แล้ว +2

    !4 :40 s
    Czeski błąd :]
    , pokonany został przez Wichmana nie Widukinda

  • @sawomiradamczyk3434
    @sawomiradamczyk3434 5 ปีที่แล้ว

    Jakie to Miasto na wschodzie ? bo niewyraźnie

  • @bogusawwierzynski2789
    @bogusawwierzynski2789 ปีที่แล้ว

    4:49 co cię tak śmieszy?

  • @krzysztofmajszyk5901
    @krzysztofmajszyk5901 7 หลายเดือนก่อน

    Historyk i kalkulowanie to coś nie tendy droga lub taki historyk który opiera swoje wywody na imaginacji

  • @przemysawperucki5874
    @przemysawperucki5874 4 ปีที่แล้ว +4

    Mieszko I był muzułmaninem ustaliłem jego imi nazywał się Abu Al Misk Kafur panował w 966 r tak jak nasz Mieszko ciało jego leży w Izraelu

  • @jado9909
    @jado9909 ปีที่แล้ว

    Jeśli dobrze zrozumiałem, obaj panowie maja wątpliwości co do chrztu Mieszka I, bo .... to takie schematyczne, ze katolicka żona doprowadza pogańskiego męża do chrztu. Czyżby oczekiwali wersji hardcorowej, w której pogańska żona prowadzi pogańskiego męża do chrztu?

  • @marvinherz6785
    @marvinherz6785 5 ปีที่แล้ว +1

    Qurwa nie było nigdy króla czeskiego!!!!!!!!!!!

  • @bogusawwierzynski2789
    @bogusawwierzynski2789 ปีที่แล้ว

    5:14 "historyk na podstawie źródeł nie może stwierdzić, czy ktoś kochał żonę". Co za bzdury. To już pięcioletnie dziecko doskonale potrafi dostrzec czy tata kocha mamę. Co za żenada, jakaś skarlała inteligencja emocjonalna tego człowieka. Historycy nie biorą poważnie Thietmara, bo taka była konwencja pisania kronik w X w. Albo, ze Thiermar kłamie, albo pisze propagandę. Możliwości jest wiele. Ale, że to jest poza zakresem naszych możliwości poznawczych? Mów za siebie, chłopie.

  • @handekweda6815
    @handekweda6815 ปีที่แล้ว

    Witam , proszę się nie ośmieszać mówiąc o językach , czy o kulturze indoeuropejskiej - termin wymyślony przez anglika , gdy Polska była już w fazie zaborów i nie mieliśmy nic do gadania , przyjęty w pełni , w drugiej połowie XX w. , gdyby nie nasi pradziadowie to nie byłoby sanskrytu , słowniki etymologii j. polskiego w połowie to kłamstwo , a w połowie to niedomówienia , kilkanaście lat zajmuję się w wolnych chwilach słowotwórstwem - etymologią [ etymologia nie jest słowem greckim ] zorganizujcie spotkanie z największymi etymologami w Polsce , a rozłożę ich na łopatki , wyprowadzając np. etymologie j. Japońskiego , który nie należy do tej wymyślonej kultury indoeuropejskiej , czy etymologie w j. Basków , albo indian Keczua [ Ameryka południowa ] itp. , zrobię to bo znam bardzo dobrze polską mowę . To o czym tu piszę prędzej czy później wyjdzie na jaw , mimo celowo wprowadzonych zmianach do naszej mowy i tak mówimy wersją najbardziej zbliżoną do mowy z przed pomieszania języków .

  • @johnywalker370
    @johnywalker370 5 ปีที่แล้ว +2

    2:26 (o Thietmarze) "no i to jest właściwie jedyne wyjaśnienie, które oferuje to najlepsze źródło."
    Odechciało mi się oglądać.
    Zdecydowanie bardziej polecam: th-cam.com/video/TbkaAkdPPHc/w-d-xo.html

    • @dispater667
      @dispater667 4 ปีที่แล้ว +3

      Wykład który Pan proponuje pokazuje, że autor nie zna literatury przedmiotu. M.in. Michalowski nigdy nie mówił, że wie dlaczego Mieszko przyjął chrzest, ponieważ tego nikt niewie na 100%, jest to hipoteza dla niego najbardziej prawdopodobna.

    • @bogusawwierzynski2789
      @bogusawwierzynski2789 ปีที่แล้ว

      Bardzo rozczarowuje ten pan, i to delikatnie mówiąc. A niedelikatnie, bzdury już w pierwszych minutach.

  • @zbigniewszymanski3033
    @zbigniewszymanski3033 8 ปีที่แล้ว +8

    Obejrzałem 25 minut i odnoszę wrażenie, że Panowie boją się powiedzieć, że Mieszko w ogóle mógł się nie ochrzcić, że dowody są w zasadzie żadne a właściwie to ich nie ma. Jedyne co możemy powiedzieć to "chyba tak" ale równie dobrze możemy powiedzieć "a może nie"...Odnoszę wrażenie, że raczej Panowie szukają wszystkiego co tylko znaleźć mogą, żeby powiedzieć że "no musiał się ochrzcić"..Tyle, że to niczego nie dowodzi, bo mógł się nie ochrzcić a dowodów na chrzest nie ma, są hipotezy i nic więcej. Niby 1050 rocznica chrztu, ale w zasadzie to żadna rocznica, bo co to za rocznica wydarzenia, które w ogóle mogło nigdy nie mieć miejsca? No i to słynne epitafium z nagrobka Bolesława Chrobrego z wersem "Choć z ojca pogana, lecz matką twą chrześcijanka" ( Perfido patre tu es, sed credula matre ) pada wyrażenie łacińskie: "perfidus" czyli: niewierny. Kto by śmiał wyryć na nagrobku króla chrześcijańskiego Chrobrego , że urodzony jest z "niewiernego" ojca?

    • @michalstolarczykKRK
      @michalstolarczykKRK 8 ปีที่แล้ว +2

      Mit założycielski musi być :)

    • @rajmundkucharczyk3454
      @rajmundkucharczyk3454 6 ปีที่แล้ว +4

      Jakie epitafium , przecież nie zachował sie nagrobek Chrobrego.

    • @SiwyKanonier
      @SiwyKanonier 5 ปีที่แล้ว +3

      hmm, nie ma źródeł :). pl.wikipedia.org/wiki/Rocznik_Jordana , no i Thietmar. Moze trzeba posłuchać :)

    • @Gracz87
      @Gracz87 4 ปีที่แล้ว

      @@rajmundkucharczyk3454 Dziwisz się? Pewno możesz otrzymać od Zbigniewa Szymańskiego również "fakty" na temat historii Polski sprzed 966 roku, i nie chodzi o kilka lat wstecz! :P

    • @bogusawwierzynski2789
      @bogusawwierzynski2789 ปีที่แล้ว

      @@rajmundkucharczyk3454 chodzi o kopię tego epitafium wykonaną w XIV w.

  • @Aourioon
    @Aourioon ปีที่แล้ว

    Te sprawy powinno być badane przez archeologów i genetyków. To co robią Panowie to jest literaturoznawstwo.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa ปีที่แล้ว +1

      Nie bajdurz, to żałosne.

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK 8 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawe i szkodliwe metazałożenie historyków, o którym mówią Panowie, że nie można za przyczynę czegoś w historii uznać emocji i wiary (przy czym moim zdaniem to jest to samo), ale już procesy poznawcze jak myślenie, "kalkulacja" już tak. Jakiś bezsens ;)
    Tu chyba pokutuje założenie przyjmowane jeszcze bardzo powszechnie do lat '60 że człowiek jest istotą racjonalną

  • @peterprol6864
    @peterprol6864 2 ปีที่แล้ว

    Problemem jest to,ze Polacy byli wtedy niepiśmienni i musimy się dziś opierać na arabskich czy niemieckich kronikach.

    • @handekweda6815
      @handekweda6815 ปีที่แล้ว

      Witam , problemem jest to , że to nieprawda , cesarstwo rzymskokatolickie napadło na Grecję i podpaliło wszystkie biblioteki , kradnąc najpierw najważniejsze dzieła , ale nie wszystko spłonęło , kiedy napadli na Amerykę południową i środkową to również spalili to co uznali za pismo , z kilku , albo kilkunastu tysięcy kodeksów majańskich zostały tylko cztery i to te wywiezione do Europy , w Polsce dopilnowano spalenia wszystkiego , odtwarzanie polskiego pisma zaczęto dopiero w około VX w. celowo wprowadzając zmiany takie jak ó , ą , ę , rz i w wielu wyrazach L zamieniono na Ł , ale jest to już rozpracowane i pomału wypłynie , wszystkie języki pochodzą z pra mowy , której my używamy i nie ma problemu w udowodnieniu tego .

    • @Sattivasa
      @Sattivasa ปีที่แล้ว

      ​@@handekweda6815
      Na której z płaskich planet urojonych to się wydarzyło?

  • @marvinherz6785
    @marvinherz6785 5 ปีที่แล้ว

    I Słowian też nie było!

  • @47kowal
    @47kowal 6 ปีที่แล้ว +1

    Tzw. Mieszko był pierwszym ogniwem upadku potęgi Sławian z konsekwencjami po dzień dzisiejszy.

    • @rajmundkucharczyk3454
      @rajmundkucharczyk3454 6 ปีที่แล้ว +13

      tak zwana potęga Słowian a co to takiego, Były plemiona słowiańskie , język lub języki słowiańskie ale nic poza tym.

    • @januszwojci8284
      @januszwojci8284 5 ปีที่แล้ว +3

      Hahahah dobre sobie

    • @macgregory2854
      @macgregory2854 5 ปีที่แล้ว +2

      Co za ciołek

    • @Gracz87
      @Gracz87 4 ปีที่แล้ว

      @@macgregory2854 Hej! Nie obrażaj króla herbu Ciołek! On był większym realistą niż turbolechici!

  • @krzysztofmajszyk5901
    @krzysztofmajszyk5901 7 หลายเดือนก่อน

    obciach to ogladać