14:50 Warto dodać, że typ amunicji (rozdzielnego ładowania) wynikał z jej rozmiaru a nie widzimisię konstruktorów. Scalony pocisk to tej armaty ważyłby 50 kg a jego rozmiar uniemożliwiałby manewrowanie nim w wieży nawet na postoju. Stąd amunicja podzielona na pocisk i ładunek miotający, stąd taki mały jej zapas i taki spadek szybkostrzelności.
Wszystko fajnie, tylko stwierdzenie " w momencie wejścia ZSRR do wojny w 1941..." Związek Sowiecki wspólnie z III Rzeszą, jako jej sojusznik, rozpoczął wojnę w 1939 r. od napaści na Polskę! Chyba, że historii uczymy się że "Stawki większej niż zycie".
@@dievotarnas1039 w 1938 ,czyli przed wojną ... czechosłowacja odebrała Polsce te tereny w 1919 wykorzystując zaangażowanie sił polskich w walki o wschodnie granice ( tereny te przypadły Polsce w wyniku plebiscytu i były zamieszkane w większości przez polaków)
Ciekawy konkretny i merytorycznie kompletny materiał. Obejrzałęm z przyjemnością, czekam na kolejne odcinki. Pozdro z Libanu , tu także sie Wasz kanał ogląda :)
Wow :) Aż tam?? :) Super :) Bardzo dziękujemy. Dokładamy wszelkich starań, by nasze filmy właśnie takie były. A takie komentarze są prawdziwą radością i ogromną motywacją.
@@historiapodostrymkatem Przyjemnością jest oglądać tak fajne materiały jak Wasze, także pod kątem artykulacji i ogólnie przejrzystego przekazu, co jak dla mnie jest istotne. Beirut pozdrawia , marhaba, keefak, ahlan wa sahlan 👍😊💪👊
Stalin-2 miał dobry pancerz, dobrze skomponowaną sylwetkę, ale do tego stosunkowo słabe własności trakcyjne z przeciążonym silnikiem W-2. Warunki obsługi wozu gorsze niż w T-34/85, przedział załogi ciasny i tylko dwa włazy dla 5-osobowej załogi - największe szanse na przeżycie mieli dowódca i celowniczy. Nieskuteczna wentylacja przedziału załogi zmuszała do otwierania włazów po pierwszym wystrzale z działa. Główne uzbrojenie najlepiej sprawdzało się przy zwalczaniu umocnionych punktów oporu i bunkrów. Przy spotkaniu z niemieckimi wozami bojowymi uzbrojonymi w długolufowe działa 7,5 i 8,8 cm o wielkiej prędkości początkowej najlepszy efekt dawało otwarcie ognia z zasadzki. W innym przypadku problemem było osobne ładowanie pocisku i ładunku miotającego, cały nabój ważył ok. 40 kg., stąd szybkostrzelność ISa-2 tylko 2-3 strzały na minutę, wobec ok. 18 strzałów PzKpfw IV czy PzKpfw V w tym samym czasie. Do tego mała jednostka amunicji, przeważnie 25 nabojów wobec 80 w PzKpfw V. Trudny przeciwnik, ale przy dobrej taktyce doświadczonej załogi - do przejścia. Udowodnił to m.in. Otto Carius w Malinawie.
Pocisk wystrzelony z isa2 w przód panthery, zrykoszetował na przednim pancerzu, uderzył w wieżę. Impet był tak duży że obcięło kilka zębów z kół napędowych panthery. Z 5 załogantów 2 padło na miejscu a 3 wyciągnięto nieprzytomnych. Nie uwierzyłbym w ta opowieść gdyby nie opowiedział mi tego mój dziadek który znajdował się w owej pantherze w chwili uderzenia pocisku
Z własnego doświadczenia to podwozie było bardzo wytrzymałe szczególnie gąsienice,grube sworznie,które były dociskane wystającym trójkątem nigdy się nie słyszało o zerwanych gąsienicach,Jedyny mankament,którego sam doświadczyłem to uszczelniacze łożysk kół nośnych,które powodowały awaryjność.
Ten IS stoi tam odkąd pamiętam. Jak byłem mały, ponad 30 lat temu, można było wejść do środka. Potem zaspawali właz. W środku było pełno liści. Pewnie dzieciaki napchały:)
@@historiapodostrymkatem A pod dawnym kinem "Świt" stała (albo jeszcze stoi) BTR-ka. Nie jestem znawcą, więc sorry, jeżeli źle rozpoznałem ten transporter. Pozdrawiam
Drogi Panie ! Z Japonią w 38, we wrześniu 39 z Polską, a zaraz potem chyba w grudniu 39 z Finlandią, ale o ruskich tankach fajnie Pan opowiada. Służyłem 69-71 w pułku czołgów w Czarnem, najpierw na wyposażeniu były t34, a jak wysłali je Hindusom po namalowaniu przez nas samych w środku angielskich napisów, wymianie gąsienic i odświeżeniu zewnetrznego malowania, dostaliśmy T54 i T55. To były Mercedesy w tym czasie. Powodzenia !
0:48 "Związek Radziecki był liderem w konstrukcji i wprowadzeniu do służby czołgów ciężkich, dlatego w momencie wejścia tego kraju do wojny w *czerwcu 1941 roku* " Że co proszę? Że niby ZSRR przystąpiło do wojny dopiero wtedy, gdy Hitler, kumpel Stalina, jednak postanowił ich zaatakować? A gdzie się podział 17 września 1939 roku?
Niewątpliwe 17 września była aktem agresji względem II RP, bez względu na to co twierdziła sowiecka propaganda, jednak czy nasz kraj wypowiedział wojnę ZSRR? Nie. Doskonale pamiętasz zapewne rozkaz Rydza-Śmigłego dotyczący tego, jak mają się zachowywać polskie oddziały względem Sowietów. To spowodowało gigantyczne zamieszanie. Czy nam się podoba czy nie, ZSRR oficjalnie weszło do wojny 22 czerwca 1941, więc moje stwierdzenie nie jest błędem. Z resztą, cały film dotyczy IS-2, więc zapraszam do dyskusji o nim.
@@historiapodostrymkatem czyli jednak stalinowsko-putinowskie zakłamywanie 17 września 1939 roku, jak widać, przynosi efekty. Przypomnę, że Polska po 1918 roku wypowiedziała wojnę *tylko jednemu krajowi* - Japonii. Więc co? Polska z Niemcami wojny nie toczyła, bo przecież żadna ze stron formalnie wojny nie wypowiedziała?
to jest semantyka, idąc tym samym tropem można nazwać podbicie naszych terenów przez Sowietów "wyzwoleniem", 17 września faktycznie przystąpili do wojny jako sojusznik Hitlera, o czym przekonali się jeszcze rumuni, finowie, łotysze, czy estowie, w 41 po prostu zmienili strony
Ej no, jak to T-34 i IS są podobnych rozmiarów: T-34 ma 6,68m długości i 3m szerokości , IS 8,49m długości, 3,25m szerokości. Omawiany czołg to IS inaczej IS-1. 8m 30sek. filmu: nie odrywało się wyposażenie, tylko odrywały się fragmenty pancerza od wewnętrznej strony płyty pancernej, które raniły lub zabijały załogę. 14min 5sek widzimy dwa peryskopy, celownik jest w jarzmie działa. Można by wspomnieć, że karabin z tyłu wieży w IS-2 usunięto, ale już nie pamiętam w którym roku.
Mega fajny program i ogromny szacunek za wiedze i jej przedstawienie. Serio. Uwielbiam historyczne programy i historyczne info wiec ten program robi na mnie wrazenie i dizekuje ze moge go ogladac. Ale serio, "szybkoszczelnosc"? To oni szybko szczali z tej wiezy? Przepraszam za takie petytezy ale naprawde sprawia to lekki bol uszu. Nie mowie tego zlosliwie, prosze mi wierzyc. Jeszcze raz, ogromne dzieki za program.
@@historiapodostrymkatem Można wiedzieć kiedy był kręcony materiał ? chętnie bym pojechał go zobaczyć jeśli jeszcze stoi, wdziałem go kiedyś gdy byłem w krk ale to było jakieś 6 lat temu
Powiem szczerze, że bardzo pozytywnie. Załoga Parku bardzo chętnie współpracuje i udostępnia posiadany sprzęt. Posiadają bardzo bogatą kolekcję pojazdów często będących prawdziwymi perełkami. Mam tu na myśli np.: będącego na chodzie BRDMa czy rzadko spotykanego FUGa. Jak dla mnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na Śląsku dla każdego miłośnika militariów. My w każdym bądź razie mamy tam jeszcze sporo do nakręcenia :D
@@historiapodostrymkatem wiem jestem jednym z wolontariuszy :) uwielbiam tam przebywać mimo iż dojeżdżam tam z Częstochowy :) . Zachęcam każdego kto kiedykolwiek będzie na śląsku do odwiedzin Parku :) maszyn sporo jest do nagrania :) Film o T-55 którym się zajmuje też jest bardzo dobrym przykładem :)
O ile materiał całkiem zacny to niestety za krzywdzące kłamstwo historyczne w 0:48 którego tak usilnie trzymacie się w komentarzach zasługujecie na łapkę w dół.
@@hansuvpl5331 Fakt, powinien powiedzieć, że w 1939. Mam nadzieję, że to jest przypadkowe niedopatrzenie, a nie celowa manipulacja mająca zdjąć odpowiedzialność z Rosji.
Dokładnie. Nawiązując kontakt z Muzeum mieliśmy cichą nadzieję, że jako eksponat będzie dostępny w środku. No niestety, było jak jak piszesz. Jakkolwiek z przeprowadzonej rozmowy wynika, że uporządkowanie i drobne odrestaurowanie środka opiekunowi Muzeum się marzy. Ale jak wiadomo na to potrzebne są środki, a ta instytucja jest prowadzona właściwie społecznie... I bardzo się cieszymy, że materiał Ci się podobał :)
@@szymonharpula1217 Zgoda, ale Związek Radziecki przystąpił do działań zbrojnych już 17 wrzesnia 1939 stając się tym samym wrogiem Polski i sprzymierzeńcem Niemiec
Z informacji, które posiadam wynika, że IS-2 posiadały zarówno radiostację nadawczo-odbiorczą (albo typu 10R lub 10 RK) obsługiwaną przez dowódcę wozu oraz wewnętrzny interkom dla wszystkich czterech członków załogi. W T-34-85 sytuacja była analogiczna. A tylko o tych wozach nakręciliśmy materiał ;) Co do to T-34, z tego co wiem, jedynie pierwsze serie produkcyjne T-34 z 1940 i 1941 r. nie posiadały radiostacji, później były one montowano standardowo. Natomiast interkom był od początku.
Pewnie chodzi ci o 4 pancernych :) Wiadomo że to serial propagandowy tam wszystko jest możliwe, w rzeczywistości t-34 miał dość małą siłę ognia, dla tygrysa to nie był raczej trudny przeciwnik
85 mm słabo radziły sobie z frontami panter i tygrysów, ale t-34 były liczebniejsze i zwinniejsze, więc mogly atakować z boku-tutaj 85mm zazwyczaj wystarczało- w przeciwieństwie do 76mm które miało spory problem nawet od tyłu.
Z łatwością? W życiu. Ale wojny nie da się wygrać samym sprzętem, co pokazała rosnąca ilość potyczek na bliskim dystansie (poniżej 500m), co skutkowało tym, że czołgi ciężkie zaczęły być bezużyteczne i liczebność w połączeniu z odpowiednią taktyką brała górę nad ciężkim sprzętem.
Po raz pierwszy użyto ich na początku 44 roku i od razu 20 IS zniszczyło ponad 40 Tygrysów i Elefantów tracąc 8 . Pewnie gdyby Tygrysa użyto kiedy będzie w pełni dopracowany też debiut byłby lepszy
Też jestem Krakusem :) Wiem że się czepiam ale jednak chodzi o strzelanie a nie szczelność kadłuba :) I żeby nie było że się tylko czepiam, naprawdę dobra robota i przyjemnie się słucha tego materiału.
Stalin powiedział że "ilość to też jakość"... co przełożyło się na ogromne straty radzieckich wojsk pancernych. W 43 roku przedni pancerz T-34 76mm wynosił tyło 45 mm, to za mało nawet w starciu Pnz IV, nie wspominając o Tygrysie, czy Panterze. Nie żebym klepał po ramieniu naszych okupantów ze wschodu, ale radzieccy pancerniacy w walce na otwartym terenie musieli byc naprawdę odważni wiedząc doskonale o przewadze ognia i opancerzenia Tygrysa i Pantery. Dopiero pojawienie się T34 85mm i IS-2 częściowo zniwelowało przewagę Niemców, ale o przewadze technicznej Rosjan nie było mowy.
@@lotnylotny671 nie mieli wyjscia albo do przodu albo kula w glowe od odzialow zalprowych NKWD; uzywano rownierz jecow wojennch, akowcow itp kazano im biec z kamieniem w reku w kieronku linni niemiekich Niemcy ich zabijali a sowieci wiedzieli gdzie Niemcy sa
@@lotnylotny671 "W 43 roku przedni pancerz T-34 76mm wynosił tyło 45 mm, to za mało nawet w starciu Pnz IV" Z tego co czytałem to w 1942 roku ponad 3 tys. T-34 zostało zniszczonych przez Panzery III... Pancerze T-34 były dość kruche i mogły się posypać nawet gdy pocisk nie przebił kadłuba.
dużą energię kinetyczną to posiadają nowsze HE kinetyczne niewybuchowe gdzie siła oparta jest o energię uderzenia, hE z 2 wojny miały siłe przebicia nieprzekraczalną 30mm, te opowieści o niszczeniu elephantów pociskami HE lub niszczeniu wewn oprzyrządowania to ruskie bajania z 2 wojny. jak ktoś mówi o energii kinetycznej w przypadku pocisku HE to raczej nie wie o czym mówi :), może nie wie co to jest energia kinetyczna.
stego co słysołem słabo działała klimatyzacja i zewnenczne lusterka ...do tego jesce w bagazniku noe było gniostka łuesbe i kamyracufania miała małe pule widocności
Kaliber broni - najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej. W przypadku luf gwintowanych kaliber broni oznacza średnicę lufy mierzoną na polach gwintu. Niekiedy kaliber oznacza średnicę lufy mierzoną między bruzdam.
mega dawka informacji. lepiej się nie da. szacun!
Wszyscy wiedzą, że Jareczka interesują wielkie armaty i długie lufy
14:50 Warto dodać, że typ amunicji (rozdzielnego ładowania) wynikał z jej rozmiaru a nie widzimisię konstruktorów. Scalony pocisk to tej armaty ważyłby 50 kg a jego rozmiar uniemożliwiałby manewrowanie nim w wieży nawet na postoju. Stąd amunicja podzielona na pocisk i ładunek miotający, stąd taki mały jej zapas i taki spadek szybkostrzelności.
Ostatnio wchodziłem do is 2 w Lęborku trudno ale warto
Dobry materiał, rzeczowy, całkiem dobrze prowadzony. Jest plusik.
Dzięki :)
Wszystko fajnie, tylko stwierdzenie " w momencie wejścia ZSRR do wojny w 1941..." Związek Sowiecki wspólnie z III Rzeszą, jako jej sojusznik, rozpoczął wojnę w 1939 r. od napaści na Polskę! Chyba, że historii uczymy się że "Stawki większej niż zycie".
Kiedy Polska zaatakowała Czechosłowację i zaanektowała jej terytorium???
@@dievotarnas1039 w 1938 ,czyli przed wojną ... czechosłowacja odebrała Polsce te tereny w 1919 wykorzystując zaangażowanie sił polskich w walki o wschodnie granice ( tereny te przypadły Polsce w wyniku plebiscytu i były zamieszkane w większości przez polaków)
Świetny materiał !!!
Ciekawy konkretny i merytorycznie kompletny materiał. Obejrzałęm z przyjemnością, czekam na kolejne odcinki. Pozdro z Libanu , tu także sie Wasz kanał ogląda :)
Wow :) Aż tam?? :) Super :) Bardzo dziękujemy. Dokładamy wszelkich starań, by nasze filmy właśnie takie były. A takie komentarze są prawdziwą radością i ogromną motywacją.
@@historiapodostrymkatem Przyjemnością jest oglądać tak fajne materiały jak Wasze, także pod kątem artykulacji i ogólnie przejrzystego przekazu, co jak dla mnie jest istotne. Beirut pozdrawia , marhaba, keefak, ahlan wa sahlan 👍😊💪👊
Jeszcze raz wielkie dzięki :)
Stalin-2 miał dobry pancerz, dobrze skomponowaną sylwetkę, ale do tego stosunkowo słabe własności trakcyjne z przeciążonym silnikiem W-2. Warunki obsługi wozu gorsze niż w T-34/85, przedział załogi ciasny i tylko dwa włazy dla 5-osobowej załogi - największe szanse na przeżycie mieli dowódca i celowniczy. Nieskuteczna wentylacja przedziału załogi zmuszała do otwierania włazów po pierwszym wystrzale z działa. Główne uzbrojenie najlepiej sprawdzało się przy zwalczaniu umocnionych punktów oporu i bunkrów. Przy spotkaniu z niemieckimi wozami bojowymi uzbrojonymi w długolufowe działa 7,5 i 8,8 cm o wielkiej prędkości początkowej najlepszy efekt dawało otwarcie ognia z zasadzki. W innym przypadku problemem było osobne ładowanie pocisku i ładunku miotającego, cały nabój ważył ok. 40 kg., stąd szybkostrzelność ISa-2 tylko 2-3 strzały na minutę, wobec ok. 18 strzałów PzKpfw IV czy PzKpfw V w tym samym czasie. Do tego mała jednostka amunicji, przeważnie 25 nabojów wobec 80 w PzKpfw V. Trudny przeciwnik, ale przy dobrej taktyce doświadczonej załogi - do przejścia. Udowodnił to m.in. Otto Carius w Malinawie.
Pocisk wystrzelony z isa2 w przód panthery, zrykoszetował na przednim pancerzu, uderzył w wieżę. Impet był tak duży że obcięło kilka zębów z kół napędowych panthery. Z 5 załogantów 2 padło na miejscu a 3 wyciągnięto nieprzytomnych. Nie uwierzyłbym w ta opowieść gdyby nie opowiedział mi tego mój dziadek który znajdował się w owej pantherze w chwili uderzenia pocisku
Folksdojcz?
@@davydgorski5051 nie, Chorwat wcielony do Wermachtu, miał pecha że skończył szkołę maszynistów więc uznano że się nada
Z własnego doświadczenia to podwozie było bardzo wytrzymałe szczególnie gąsienice,grube sworznie,które były dociskane wystającym trójkątem nigdy się nie słyszało o zerwanych gąsienicach,Jedyny mankament,którego sam doświadczyłem to uszczelniacze łożysk kół nośnych,które powodowały awaryjność.
Ten tylni lewy bok to tak fabrycznie był zespawany czy była jakaś wojenna przygoda tego egzemplarza ?Bo wygląda na filmie jakby był dosztukowany.
Nareszcie powstał kanał o takiej tematyce.
Ten IS stoi tam odkąd pamiętam. Jak byłem mały, ponad 30 lat temu, można było wejść do środka. Potem zaspawali właz. W środku było pełno liści. Pewnie dzieciaki napchały:)
Dzięki za komentarz. Szkoda, że teraz nie da się wejść do środka.
@@historiapodostrymkatem A pod dawnym kinem "Świt" stała (albo jeszcze stoi) BTR-ka. Nie jestem znawcą, więc sorry, jeżeli źle rozpoznałem ten transporter. Pozdrawiam
Sprawdzimy to, dzięki :-)
@@danielmitan5685 to był BRDM. Wiem, data.
Dobry film. Leci sub
Wielkie dzięki 👊. Proszę sprawdzić resztę :-)
Drogi Panie ! Z Japonią w 38, we wrześniu 39 z Polską, a zaraz potem chyba w grudniu 39 z Finlandią, ale o ruskich tankach fajnie Pan opowiada. Służyłem 69-71 w pułku czołgów w Czarnem, najpierw na wyposażeniu były t34, a jak wysłali je Hindusom po namalowaniu przez nas samych w środku angielskich napisów, wymianie gąsienic i odświeżeniu zewnetrznego malowania, dostaliśmy T54 i T55. To były Mercedesy w tym czasie. Powodzenia !
0:48 "Związek Radziecki był liderem w konstrukcji i wprowadzeniu do służby czołgów ciężkich, dlatego w momencie wejścia tego kraju do wojny w *czerwcu 1941 roku* "
Że co proszę? Że niby ZSRR przystąpiło do wojny dopiero wtedy, gdy Hitler, kumpel Stalina, jednak postanowił ich zaatakować?
A gdzie się podział 17 września 1939 roku?
Niewątpliwe 17 września była aktem agresji względem II RP, bez względu na to co twierdziła sowiecka propaganda, jednak czy nasz kraj wypowiedział wojnę ZSRR? Nie. Doskonale pamiętasz zapewne rozkaz Rydza-Śmigłego dotyczący tego, jak mają się zachowywać polskie oddziały względem Sowietów. To spowodowało gigantyczne zamieszanie. Czy nam się podoba czy nie, ZSRR oficjalnie weszło do wojny 22 czerwca 1941, więc moje stwierdzenie nie jest błędem. Z resztą, cały film dotyczy IS-2, więc zapraszam do dyskusji o nim.
@@historiapodostrymkatem czyli jednak stalinowsko-putinowskie zakłamywanie 17 września 1939 roku, jak widać, przynosi efekty.
Przypomnę, że Polska po 1918 roku wypowiedziała wojnę *tylko jednemu krajowi* - Japonii. Więc co? Polska z Niemcami wojny nie toczyła, bo przecież żadna ze stron formalnie wojny nie wypowiedziała?
@@historiapodostrymkatemco to za brednie niczym najlepsza ruska propaganda. Dodaj lepiej odcinek jeszcze raz z poprawionym audio. Nie ośmieszaj się.
to jest semantyka, idąc tym samym tropem można nazwać podbicie naszych terenów przez Sowietów "wyzwoleniem", 17 września faktycznie przystąpili do wojny jako sojusznik Hitlera, o czym przekonali się jeszcze rumuni, finowie, łotysze, czy estowie, w 41 po prostu zmienili strony
Moje pierwsze skojarzenie po minucie oglądania napisać (lekkie) sprostowanie. A tu już jest. Pozdrawiam Panie Marku.
Świetne opracowanie.Dobra robota. Podkład muzyczny kto wykonuje?
Więcej,częściej,dłużej :)
Hmmm... będzie ciężko bo doba jest za krótka, ale... powiem szczerze, że chcielibyśmy :) i dzięki :)
Fajny film :)
Ej no, jak to T-34 i IS są podobnych rozmiarów: T-34 ma 6,68m długości i 3m szerokości , IS 8,49m długości, 3,25m szerokości. Omawiany czołg to IS inaczej IS-1. 8m 30sek. filmu: nie odrywało się wyposażenie, tylko odrywały się fragmenty pancerza od wewnętrznej strony płyty pancernej, które raniły lub zabijały załogę. 14min 5sek widzimy dwa peryskopy, celownik jest w jarzmie działa. Można by wspomnieć, że karabin z tyłu wieży w IS-2 usunięto, ale już nie pamiętam w którym roku.
Mega fajny program i ogromny szacunek za wiedze i jej przedstawienie. Serio. Uwielbiam historyczne programy i historyczne info wiec ten program robi na mnie wrazenie i dizekuje ze moge go ogladac. Ale serio, "szybkoszczelnosc"? To oni szybko szczali z tej wiezy? Przepraszam za takie petytezy ale naprawde sprawia to lekki bol uszu. Nie mowie tego zlosliwie, prosze mi wierzyc. Jeszcze raz, ogromne dzieki za program.
Macie nowego subskrybenta :) na pewno będę zaglądał tu często. Powodzenia i pozdrawiam.
Dziękujemy i też pozdrawiamy 👍
@@historiapodostrymkatem wczoraj był
Może ktoś przez to nie będzie mógł spać, ale Friz tam nagrał odcinek "kto dłużej wytrzyma trzymając czołg wygrywa 5000zł"
Oby tylko nie mógł spać a nie dostał zawału :))
Kto Cię tak skrzywdził ucząc, że Związek Radziecki wszedł do wojny w 1941 r ? A Polska w 1939? A kraje bałtyckie w 39-40 ? Finlandia ?
@Ogen De Witt nie było działań zbrojnych. ( walki ) Równie dobrze można dodać Austrię, a nawet same Niemcy.
@Ogen De Witt "Czechoslovakia"? to ma polską nazwę...
Km przedni był nieruchomy ? To celowało się całym czołgiem jak spifirem ?
Proszono wrogich żołnierzy aby ustawiali się możliwie w rządku
Dokładnie :)
@@historiapodostrymkatem ?No to celność tego strzelania musiała zdumiewać i strzelających i tych do których strzelano :)
czy ten is 2 nadal stoi na osiedlu Nowa Huta w Krakowie ?
Tak. Przynajmniej jak kręciliśmy ten materiał pod koniec stycznia, to jeszcze tam stał ;)
@@historiapodostrymkatem Można wiedzieć kiedy był kręcony materiał ? chętnie bym pojechał go zobaczyć
jeśli jeszcze stoi, wdziałem go kiedyś gdy byłem w krk ale to było jakieś 6 lat temu
@@historiapodostrymkatem Rozumiem to pewnie jeszcze stoi.. a tak z innej beczki jak wspominacie pobyt w Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu ?
Powiem szczerze, że bardzo pozytywnie. Załoga Parku bardzo chętnie współpracuje i udostępnia posiadany sprzęt. Posiadają bardzo bogatą kolekcję pojazdów często będących prawdziwymi perełkami. Mam tu na myśli np.: będącego na chodzie BRDMa czy rzadko spotykanego FUGa. Jak dla mnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na Śląsku dla każdego miłośnika militariów. My w każdym bądź razie mamy tam jeszcze sporo do nakręcenia :D
@@historiapodostrymkatem wiem jestem jednym z wolontariuszy :) uwielbiam tam przebywać mimo iż dojeżdżam tam z Częstochowy :) . Zachęcam każdego kto kiedykolwiek będzie na śląsku do odwiedzin Parku :) maszyn sporo jest do nagrania :) Film o T-55 którym się zajmuje też jest bardzo dobrym przykładem :)
Fajny kanał. Świetny prowadzący, widać że fachowiec.
Dzięki za miłe słowa ;)
czerwone spodnie, odważnie XD
Najlepiej zapytać Otto Mariusz... zdaje sobie że Miał okazję się ZAPOZNAĆ 😀
W czasie wystrzału odpadł duży kawałek testowanego działą i prawie zabił woroszyłowa. Takie tam radzieckie próby terenowe
@@WeteranCA urządzenie wylotowe jest elementem armaty. I jest dużym elementem
Lubię to
Dzięki :)
IS co to za skrót
Iosif Stalin
O ile materiał całkiem zacny to niestety za krzywdzące kłamstwo historyczne w 0:48 którego tak usilnie trzymacie się w komentarzach zasługujecie na łapkę w dół.
A kto w/g ciebie był liderem? Francja ze swoimi B1?
@@asiaskalska3462 Chodziło o datę "przystąpienia do wojny"...
No i B1 były potężne, ale było ich mało i źle używane.
@@hansuvpl5331 Fakt, powinien powiedzieć, że w 1939. Mam nadzieję, że to jest przypadkowe niedopatrzenie, a nie celowa manipulacja mająca zdjąć odpowiedzialność z Rosji.
@@asiaskalska3462 No właśnie pod komentarzami bronią swojej wypowiedzi... ;/
Bardzo fajny materiał. Konwencja trochę przypomina produkcje Chieftaina. Szkoda, że włazy zaspawane i nie dało się wejść do środka.
Dokładnie. Nawiązując kontakt z Muzeum mieliśmy cichą nadzieję, że jako eksponat będzie dostępny w środku. No niestety, było jak jak piszesz. Jakkolwiek z przeprowadzonej rozmowy wynika, że uporządkowanie i drobne odrestaurowanie środka opiekunowi Muzeum się marzy. Ale jak wiadomo na to potrzebne są środki, a ta instytucja jest prowadzona właściwie społecznie...
I bardzo się cieszymy, że materiał Ci się podobał :)
Zdecydowanie "lubię to" !
Związek Radziecki przystąpił do wojny 17 wrzesnia 1939 nie w czerwcu 1941. 👎
ale atak na rosje nastapił w czerwcu 1941
@@szymonharpula1217 Zgoda, ale Związek Radziecki przystąpił do działań zbrojnych już 17 wrzesnia 1939 stając się tym samym wrogiem Polski i sprzymierzeńcem Niemiec
ame sie zdaje ze psystompił do wujny w 1919
@@maciekczechura3108 kup se słownik
3:05 co to znaczy "armata dużej mocy"? Oj, raczej nie będzie subskrypcji
Najwieksza wada o ktorej nic nie wpomnieliscie, to byl brak komunikacji. Radia!!! Chodzi o T34.
Z informacji, które posiadam wynika, że IS-2 posiadały zarówno radiostację nadawczo-odbiorczą (albo typu 10R lub 10 RK) obsługiwaną przez dowódcę wozu oraz wewnętrzny interkom dla wszystkich czterech członków załogi. W T-34-85 sytuacja była analogiczna. A tylko o tych wozach nakręciliśmy materiał ;) Co do to T-34, z tego co wiem, jedynie pierwsze serie produkcyjne T-34 z 1940 i 1941 r. nie posiadały radiostacji, później były one montowano standardowo. Natomiast interkom był od początku.
T-34, T34 to zupełnie inny czołg
Jak dostali radio od ameryki to wtedy mieli.
Sojuz wszedł do wojny w 1939, a nie w 1941 darogij autorze !
Czy t-34 niszczyłby z łatwością pantery i tygrysy od frontu, tak jak to miało miejsce w serialu? :)
Pewnie chodzi ci o 4 pancernych :) Wiadomo że to serial propagandowy tam wszystko jest możliwe, w rzeczywistości t-34 miał dość małą siłę ognia, dla tygrysa to nie był raczej trudny przeciwnik
85 mm słabo radziły sobie z frontami panter i tygrysów, ale t-34 były liczebniejsze i zwinniejsze, więc mogly atakować z boku-tutaj 85mm zazwyczaj wystarczało- w przeciwieństwie do 76mm które miało spory problem nawet od tyłu.
Z łatwością? W życiu. Ale wojny nie da się wygrać samym sprzętem, co pokazała rosnąca ilość potyczek na bliskim dystansie (poniżej 500m), co skutkowało tym, że czołgi ciężkie zaczęły być bezużyteczne i liczebność w połączeniu z odpowiednią taktyką brała górę nad ciężkim sprzętem.
Ciekawe dlaczego jest uważany za czołg ciężki skoro ważył tyle co Pantera niby czołg średni?
Każdy kraj kwalifikował pojazdy wedle swoich regół.
Reportaż przy pomniku ? Bardzo słabe !!!
Skoro stoi rosyjski Is to powinien być równie wyeksponowany PzKpfw V.
Darujcie sobie wpisy o "wyzwoleniu" przez "bohaterską" armię czerwoną.
Po raz pierwszy użyto ich na początku 44 roku i od razu 20 IS zniszczyło ponad 40 Tygrysów i Elefantów tracąc 8 . Pewnie gdyby Tygrysa użyto kiedy będzie w pełni dopracowany też debiut byłby lepszy
szybkostrzelność a nie szybkoszczelność :)
Krakus gada
Też jestem Krakusem :)
Wiem że się czepiam ale jednak chodzi o strzelanie a nie szczelność kadłuba :)
I żeby nie było że się tylko czepiam, naprawdę dobra robota i przyjemnie się słucha tego materiału.
@@chesscheck381wy krakusy to lubicie chuja w dupie
Niemcy wyprodukowali 5500 Tygrysow a sowieci 80000 T34 plus Amerykanie tak samo 80000 Sherman
Stalin powiedział że "ilość to też jakość"... co przełożyło się na ogromne straty radzieckich wojsk pancernych. W 43 roku przedni pancerz T-34 76mm wynosił tyło 45 mm, to za mało nawet w starciu Pnz IV, nie wspominając o Tygrysie, czy Panterze. Nie żebym klepał po ramieniu naszych okupantów ze wschodu, ale radzieccy pancerniacy w walce na otwartym terenie musieli byc naprawdę odważni wiedząc doskonale o przewadze ognia i opancerzenia Tygrysa i Pantery. Dopiero pojawienie się T34 85mm i IS-2 częściowo zniwelowało przewagę Niemców, ale o przewadze technicznej Rosjan nie było mowy.
@@lotnylotny671 nie mieli wyjscia albo do przodu albo kula w glowe od odzialow zalprowych NKWD; uzywano rownierz jecow wojennch, akowcow itp kazano im biec z kamieniem w reku w kieronku linni niemiekich Niemcy ich zabijali a sowieci wiedzieli gdzie Niemcy sa
@@mattkedziorski8589 to się zgadza, bez NKWD pewnie niejeden radziecki szturm nie wyszedł by z okopów.
@@lotnylotny671 "W 43 roku przedni pancerz T-34 76mm wynosił tyło 45 mm, to za mało nawet w starciu Pnz IV"
Z tego co czytałem to w 1942 roku ponad 3 tys. T-34 zostało zniszczonych przez Panzery III... Pancerze T-34 były dość kruche i mogły się posypać nawet gdy pocisk nie przebił kadłuba.
@@przemog88tak, były kruche że względu na mniejszą ilość molibdenu. Ten sam problem miały Niemcy od 44 roku.
nuworysze YT jeśli chcecie zobaczyc a własciwie usłyszec jak sie czyta/mówi to zapraszam.
ZA RODZINUU ZA Stalinuu i jebuduuuuu!!!!!!! jebudu!! jebudu !! piękne czasy i samice nie mialy nic do gadania jak dzisiaj ..
Bo feminizm kończy się wtedy kiedy trzeba wnieść pralkę na 4 piętro albo wymienić koło w samochodzie.
srubcie wersje o marynarcre
No nie mogę zdzierżyć tego krakowskiego dwieście czydzieści czy :P
dużą energię kinetyczną to posiadają nowsze HE kinetyczne niewybuchowe gdzie siła oparta jest o energię uderzenia, hE z 2 wojny miały siłe przebicia nieprzekraczalną 30mm, te opowieści o niszczeniu elephantów pociskami HE lub niszczeniu wewn oprzyrządowania to ruskie bajania z 2 wojny. jak ktoś mówi o energii kinetycznej w przypadku pocisku HE to raczej nie wie o czym mówi :), może nie wie co to jest energia kinetyczna.
stego co słysołem słabo działała klimatyzacja i zewnenczne lusterka ...do tego jesce w bagazniku noe było gniostka łuesbe i kamyracufania miała małe pule widocności
Kaliber to długość lufy armaty, a średnica np 122 mm to faktyczna średnica wyrzucanego pocisku.
@@WeteranCA Dzięki serdeczne za tą informację, uczę się gdzie tylko mogę.
@@WeteranCA Dziękuję, to dla mnie a w wojsku nie byłem cenne informacje :)
@@waldiego2 To ucz się w dobrych miejscach, a nie gdzie popadnie, wtedy nie będziesz takich bredni popełniać.
@@zopiekielnezniemiec8544 Serio??
Kaliber broni - najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej. W przypadku luf gwintowanych kaliber broni oznacza średnicę lufy mierzoną na polach gwintu. Niekiedy kaliber oznacza średnicę lufy mierzoną między bruzdam.