Levitation weights 2021 2024

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.ย. 2024
  • (English/Polish)
    The video shows several recordings of short-time "levitation", based on a constant elastic force acting during the contraction of an elastic element (rubber, spring, Slinky). The slow motion recordings are assembled chronologically, starting with the first pandemic rehearsals in 2021, followed by more successful recordings from 2023, and finally additional recordings from 2024. A tank of water with a mass of 5 kg "levitated" for 70 ms, and a bottle of water with a mass of 1 kg "levitated" for 290 ms. A good measure of the phenomenon turned out to be the "levitation impulse", i.e. the impulse of gravity during "freezing", equal to the product of weight and "levitation" time. The levitation impulse of the larger and smaller masses was 3.4 Ns and 2.8 Ns, respectively.
    (polski/angielski)
    Filmik przedstawia kilka nagrań krótkotrwałej „lewitacji”, opartej na stałej sile sprężystości, działającej podczas kurczenia się elementu sprężystego (gumy, sprężyny, Slinky). Nagrania wykonane w trybie „slow motion” są zmontowane chronologicznie, począwszy od pierwszych prób w pandemii w 2021 roku, po bardziej udane nagrania z roku 2023, aż do dodatkowych nagrań z 2024 roku. Baniak wody o masie 5 kg „lewitował” 70 ms, zaś butelka wody o masie 1 kg „lewitowała” 290 ms. Dobrą miarą zjawiska okazał się „impuls lewitacji”, czyli popęd siły ciężkości w czasie „zamrożenia”, równy iloczynowi ciężaru i czasu „lewitacji”. Impuls lewitacji większej i mniejszej masy wyniósł odpowiednio 3.4 Ns i 2.8 Ns.
    Sources chronologically:
    [1] Derek Muller, Rod Cross (2011), "Slinky Drop Answer," Veritasium:
    • Slinky Drop Answer
    [2] Derek Muller, Rod Cross (2011), "Slinky Drop Extended", Veritasium:
    • Slinky Drop Extended
    [3] 67 Olimpiada Fizyczna (2017/2018), Etap I, Część I, Zadanie 3:
    www.kgof.edu.p...
    [4] MythBusters Jr. (2019), "Gravity-Defying ... Bowling Ball?":
    www.facebook.c...
    [5] MythBusters Jr. (2019), "Defying Gravity: Levitating a Car":
    • Defying Gravity: Levit...
    [6] Krzysztof Łapsa (2022), "Lewitująca sprężyna Slinky?", PDF Politechniczne Demonstracje Fizyczne:
    • Lewitująca sprężyna Sl...

ความคิดเห็น • 5

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
    @pdfpolitechnicznedemonstra5658 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry, bardzo ciekawy film. Nawiązuje do eksperymentu który pokazywałem 2 lata temu th-cam.com/video/biwIg6E3dK0/w-d-xo.html U mnie pojawiła się hipoteza, że przy dużej masie obciążnika ten zacznie opadać od razu. Na filmie Panów widać, że nie miałem racji. Oby więcej takich filmów na YT. Pozdrawiam :)

    • @grzegorzkoniecpolski7109
      @grzegorzkoniecpolski7109  หลายเดือนก่อน

      Dziękuję, w imieniu trzech autorów, za dobre słowo. Po prawdzie, to względem Pana demonstracji PDF (Politechniczne Demonstracje Fizyczne) nasze próby to dosłownie leszczostwo - już wyjaśniam, o co chodzi. Otóż nasze nagrania skupiły się głównie w ramach jednego spotkania seminarium "Colloquium Leszczum" w marcu 2023. Nazwa seminarium jest trudna do wyjaśnienia, ale w uproszczeniu ma ona wyrażać pokorę względem świata przyrody.
      Mimo iż nasze (moje) wstępne i mało udane próby miały miejsce już w 2021 roku, to potem Pana nagranie PDF z 2022 roku odegrało dla nas ważną rolę. Mianowicie od tej pory staraliśmy się nie tylko podwiesić/zalewitować jakąś istotną masę (5 kg lub 1 kg), ale także otrzymać lewitację ciężaru, który zawiera środek ciężkości całego układu wraz z elementem sprężystym. Efekt ten otrzymał kolega (Andrzej Symonowicz) dla baniaka o masie 5 kg. Realizacja ambitniejszego celu, niż sama tylko lewitacja, w konsekwencji spowodowała, że nagrania nie były aż tak cukierkowo czytelne, jak nagrania bez ciężarów lub ze znikomymi ciężarami. Chociaż uważam, że nagranie z butelką 1 kg podwieszoną na gumie obciążonej metalowymi podkładkami osiągnęło dobrą czytelność lewitacji przez prawie 1/3 sekundy (nie mylić z nieudanym testem próbnym butelki 1.5 kg w pandemii).
      "Oby więcej takich nagrań na YT". Pozostając w tematyce bądź co bądź spadku swobodnego można zaproponować efekt przeciwny do podwieszenia/lewitacji, a mianowicie przyspieszenie ponad grawitacyjne. Mam tu na myśli upadek jednego końca łańcucha, którego drugi koniec jest zaczepiony, a mimo to ten pierwszy koniec spada szybciej niż swobodnie. Chyba nie ma Pan takiego pokazu na PDF? Ponadto być może ten dziwny efekt przyspieszenia ponad grawitacyjnego chyba znowu da się wyjaśnić analizą środków ciężkości.

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658 หลายเดือนก่อน

      @@grzegorzkoniecpolski7109 Widziałem taki film z łańcuchem. Rzeczywiście ciekawe zjawisko. Pozdrawiam :)

  • @asymonpl
    @asymonpl 27 วันที่ผ่านมา

    Ciekawostka, podobnie jest w przypadku ruchu po okręgu: th-cam.com/video/AL2Chc6p_Kk/w-d-xo.html

    • @grzegorzkoniecpolski7109
      @grzegorzkoniecpolski7109  25 วันที่ผ่านมา

      Faktycznie - efekt slinky w ruchu po okręgu wydaje się nawet bardziej paradoksalny niż lewitacja końca w spadku swobodnym.
      To tak jakby zabrakło Słońca, a Ziemia nadal poruszała się po okręgu 😃.
      Oczywiście tutaj siła sprężystości odpowiada za skręcanie, mimo "urwania" kontaktu ze "źródłem". Dziwne jednak, że jest to dalej ruch po okręgu, a nie po paraboli. Wynika to z momentu pędu slinki.