Gdyby z taka pasja na zajęciach elektrycznych w technikach a potem i na studiach przemawiali wykładowcy było by mniej ludzi pozbawionych wiedzy . Z pasja oglądam coś co stosuje . To tak jak by oglądać kultowy film z Panem Szanownym Bogusławem Linda -znasz ale i tak musisz zobaczyć :) pozdrawiam
@4nrgy technologie Dzień dobry Panu. Dwie kwestie: 1) Żeby *prawidłowo* odłączyć trójfazowe źródło zasilania zestawione w trójkąt potrzebujemy jednak trzech styczników (po jednym dla fazy: oczywiście najlepiej: styczników skoordynowanych/połączonych --- tego ostaniego to tłumaczyć chyba nie trzeba, bo sam Pan zauważył dlaczego): o co chodzi: z punktu 'widzenia' odbiornika/odbiorników oczywiście dwa styczniki są wystarczające, natomiast z punktu widzenia człowieka i jego bezpieczeństwa: już nie. Otóż po odłączeniu dwu faz nadal mamy 'kabel gorący' trzeciej fazy, i sobie bezkarnie łapkami po kablach gmerać nie można... --- dobrze rozpędzona elektrownia 48V~ może dać w trybie jałowym, tzn. bez obciążenia, i 70V~ (dopuszczalne bezpieczne napięcie to 50V~ w warunkach suchych, a np. w piwnicach i tem podobnech kiblach (warunki wilgotne) to wg. normy: 25V~...); wprawdzie po zwarciu przez ludzkie ciało napięcie spadnie do tych 50V~, niemniej może ona (elektrownia) oddawać przy deklarowanem 1kW i ze 300W na jednej fazie (przy dobrym rozpędzeniu), nie wspominając za wiele o tem, iż pierwotny szok od 70V~ raczej do przyjemnych nie należy: swoich osobistech doświadczeń opisywać nie będę, ale po niech nie zamierzam sprawdzać jak to np. przy 80V~ 'miło' jest... 2) Wspomina Pan o ogromnym impulsie prądowym natychmiast po podłączeniu rezystora/grzałki celem zhamowania wirnika (tutaj ciekawe może być dodatkowe zastosowanie żarówek (czyli świetlówek z żarnikami, hehe), ale to insza, choć bardzo ciekawa inszość): najprostsze remedium: szeregowo z obciążeniem rezystancyjnym wstawić cewkę/dławik... ale tu ważka uwaga! --- im większa indukcyjność cewki (w naszem wpadku: zdolność hamowania gwałtownych zmian prądu), tym potężniejsze napięcia na zaciskach tejże cewki! --- mogą być kV! --- oczywiście chodzi o moment 'zespolenia', gdy mamy do czynienia z wprowadzeniem 'nowych jakości' do obwodów (tzw. stany nieustalone): po chwili się jednak ustali, i zasadniczo napięcie na cewce będzie takie, jak wynikające z jej rezystancji wg. prawa Ohma: czyli relatywnie bardzo niskie: tem niższe im lepsza jej dobroć przy zadanej indukcyjności.
Bardzo szanuje Pana programy bo sa b. pouczajace i madre ale polotyke zostawmy politykom jedna tylko uwaga i prosze ja uszanowac 90% nowosci swiatowych przyszlo wspolczesnie z Ameryki .Nie ujmujac Pana wiedzy nalezalby sie ograniczyc do tego czym sie zajmujemy .Z uszanowaniem Z.
Cześć. Bardzo fajnie tłumaczysz tematy OZE. Chcę zrobić możliwie najprostszy system dzięki któremu ogrzalbym dwa lub trzy grzejniki w domu. Tak to widzę: Wiatrak lub panel foto, regulator, grzałka w małym buforze (50l), i dalej na grzejniki. Pytanie jakich komponentów użyć? Pozdrawiam Tomasz
Z przyjemnością ogląda się Pana filmy. W Polsce (tak jak i pewnie w innych krajach) jest wielu, którzy wykorzystują własną wiedzę i umiejętności do budowy własnych konstrukcji. Niektórzy z nich znają się na mechanice, niektórzy na elektrotechnice a inni na elektronice. Nie wszystko to jednak niekiedy idzie w parze. Dlatego mam pytanie i prośbę. Nie odnalazłem w Pana filmach informacji dotyczącej budowy hamulca elektromagnetycznego zabezpieczającego turbinę przed nadmiernym rozpędzeniem się co skutkować będzie jej awarią. Mówi Pan między innymi o budowie grzałek-hamulca ale zabrakło propozycji i opisu elektroniki do ich automatycznego uruchamiania (chyba, że coś umknęło mojej uwadze). W internecie są różne urządzenia, najczęściej chińskiego pochodzenia i w dodatku dość kosztowne. Czy mógłby Pan poświęcić Swój czas i nagrać film dokładnie opisujący ten temat, nawet z podaniem jasnej propozycji (linkami do stron). Nie jeden z oglądających byłby wdzięczny za poruszenie tego tematu, gdyż jak wiemy nadmierne rozpędzenie turbiny może spowodować poważne straty. Pomimo tego, że w turbinach stosowany jest hamulec mechaniczny to jednak dla bezpieczeństwa turbiny jest wskazane dodatkowe zabezpieczenie w postaci wcześniej wspomnianego hamulca elektromagnetycznego. Mam tu na myśli takie turbiny o mocy 1-2kW. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
Z tymi bezpiecznikami to bym się zastanowił jeszcze raz. Jeśli zabezpieczenie ma coś zabezpieczać to musi mieć możliwość zadziałania, w przeciwnym razie nie ma sensu stosowania. Zabezpieczenie musi przenieść prąd hamulca podczas huraganu ale wyłączyć zwarcie na kablu i trzeba się w tym układzie dwóch nierówności zmieścić.
03:38 przez trzy, ale jednak przez dwa, bo będzie coś większe, czyli mniejsze... Dalej: jedna jednofazowa grzałka 3,5 Ohm, ale trójfazowa 3x10 Ohm. Nigdy fizyki nie rozumiałem :D ale obejrzałem do końca. Polecam zmienić mikrofon na lepszy.
Tak to jest hamulec hamownia dynamiczna. Im większa moc tym większy prąd i większy prąd elektrodynamiczny. Prądy wirowe coś jak neodym i mosiądz lub miedź. Aluminium i magnes liczniki prędkości i kilowatogodzin. I rezystor dużej mocy lub grzałki do boilera. Czajniki i farelki grzałki do łazienki. Lampy wolframowe w kW... 1000W 230V 5000w 230V 10000W 230V. ..
@@4nrgy No niestety nie zgadzam się z Pańską teorią, jest ona tylko połowicznie prawdziwa. Otóż kontrukcja mechaniczna grzałki musi być zdolna do wypromieniowania mocy do niej dostarczonej. Z jakiegoś powodu grzałki akwariowe sa małe (kilka do 25W), a są tańsze niż te do bojlera. Gdyby w 100% było jak Pan pisze to można podłączyć grzałkę akwariową pod 230V i mamy ogrzewanie CWU tylko taniej. Należy o tym pamiętać budując swoją instalację.
Impedancję też mają. Natomiast moc jest określona, po podłączeniu do niewłaściwych parametrów zasilania może ulec przegrzaniu, a nawet uszkodzeniu. Każdy opornik możemy spalić za dużym prądem.
@Irek Ja mówię o parametrach elektrycznych a przyczepiłeś się ceny. Ja mam w bojlerze grzałkę 3,6kW za 350PLN, tylko co to wnosi do dyskusji o oporności, mocy i warunkach zasilania.
@Irek Polecam poznać podstawy elektrotechniki, coś więcej poza wzorem na moc P=U*I, czy tam P=U*U*R. Do grzałki czy innego odbiornika można dostarczyć każdą moc poprzez zmianę warunków zasilania, pytanie czy taka grzałka obliczona na 12V i 15W wytrzyma 24V i 60W. Parametry elektryczne to jedno, a mechaniczne to drugie. A co do Twojego komentarza, polecam przeczytać ponownie, jakoś nie klei się z moim poprzednim. Na tym dyskusje z mojej strony kończę. Polecam dużo czytać, wartościowych materiałów do elektrotechnik i elektroniki jest w internecie masa.
policzmy: moc to U²*R, R grzalki jest stałe. Napięcie rośnie z obrotami. czyli napięcie razy 1,5 moc hamulca razy 2,25🤯 jezeli tylko bojler wystarczająco duży, a i tak produkcja powyzej 60kmh spada b.szybko a przy 80kmh smigla prawie się nie obracają bez hamowania
Mam elektrownię 48 V 600W przeladowanie na grzałki 3 x 300W ale i to nie wystarczy czasami najlepsze to zabezpieczenie zwarcie faz aby uratować łożyska w turbinie..
czy ja wiem? zwarcie to b. duże chwilowe prądy. przy mocnej pradnicy to: -pierscienie i szczotki po kilku zwarciach do wymiany(drożej niż łożyska) - uzwojenie prądnicy niestety za którymś razem się spali śmigła i tak powyżej 1000obr/min się nie wkrecą
A co w przypadku gdyby doszło do spalenia bądź przerwy w uzwojeniach, ciągłości kabla, lub w połączeniach. Czy nie wartaloby pomyśleć nad konstrukcją hamulca mechanicznego, który by zaczynał działać przy prędkości wiatru np. ponad 20 m/s ? Pozdrawiam.
@@4nrgy Dziękuję za odpowiedź. A jak działa taki hamulec i jak jest zbudowany w nowoczesnych elektrowniach wiatrowych. Pytam, ponieważ posiadam wykonana elektrownie wiatrowa na bazie silnika z pralki automatycznej i niestety nie wiem jak najprościej dorobić taki hamulec. Rozważałem kilka konstrukcji, ale jaka byłaby najlepsza. Dlatego liczę na Pana podpowiedzi. Dziękuję.
@@4nrgy Około 2 metrów. Dokładnie nie pamiętam, bo ja zdemontowalem kilka lat temu z powu przenoszenia drgań na dom, no i z powodu tego, że miałem ją za domem, a nie przed nim / wpływ żony /. Elektrownia ma płetwę składana pewnie długości ok. 1,5 metra. Nigdy mi się nie złożyła, a przynajmniej tego nie zauważyłem. Teraz kiedy zacząłem oglądać Pana kanał zdałem sobie sprawę z wcześniejszych błędów. Ja hamowałem elektrownie szeregiem żarówek samochodowych, które załączał sterownik no i wykonana przez siebie grzałka. Zamierzam ponownie ja postawić, ale boje się, że odfrunie. Dlatego myślałem o dodatkowym hamulcu mechanicznym dla celów bezpieczeństwa, tym bardziej, że łopaty w ilości trzech zostały wykonane z blachy aluminiowej o grubości ok. 5 mm. Więc to jest konkretna masa.
@@Adam_Adamsky Dlatego wg mnie najlepszym rozwiązaniem to albo żarówki samochodowe, jak napisałem powyżej. albo hamulec mechaniczny. A najlepiej i jedno i drugie. Tylko z czego wykonać hamulec mechsaniczny. O to jest pytanie. Może ktoś podpowie. Może coś ala rower i hamulec hydrauliczny, lub motocyklowy, a może elektromagnetyczny jakie montuje się w wózkach akumulatorowych lub może sprzęgło elektromagnetyczne od sprężarki samochodowej. Co Wy na to?
@@MrOprawca1978 przecież odlaczamy 3 fazy fazę AB rozłącza przełącznik na przewodzie A, fazę BC rozłącza przełącznik na przewodzie B, fazę CA rozłącza przełącznik na przewodzie A 😁
ciekawostka w polsce u mnie taryfa c11 w grudniu 632 pln , styczen 699 pln a od 1 marca juz 951 , a było 5 lat temu 360 pln , a nie omine ze od 2020 11 dodatkowo wszyscy maja w c11 energie bierna i pojemnościa co jest prawie 1 na 1 z en. czynna czasami , a na pismie szantaz jak nie przyjme warunków nowej stawki to koniec umowy Tauronem :) warto off grida miedz bezwglednie i to generator wiatrowy i panele lub :) mini reaktor jądrowy :) macie inaczej lub podobnie ? dzentelmen pomaga nam zrozumiec wiele , wielki dzieki panu :) jestem zwykłym laikiem z nie wiedza , od 2 lat nowa pasja :) , przetestowąłem łądowanie aku z paneli i z sieci , i zauwazyłem ze przy z sieci skakały ampery łądowania i to spore wahania , a przy panelach jak słonce jest jeden amperaz i płynie o co chodzi z ta siecia i cos chyba zauwazyłem moze to byc dziwne ale azeby naładowąc 2,5 kwh aku livepo4 moj podlicznik pokazał ponad 5 kwh szok :) , zastawiam się jeszcze nad biogasem z pozostałosciami po zywniosci lub z lisciami i trawa , widziałem kiedys na Yt JAK TO SIĘ ROBI tylko pradnice na metan i git i jest gas do gotowania i , grzania i prad z pradnicy na gas .
Witam Rozumiem, że aby zatrzymać elektrownię wiatrową należy zastosować grzałkę o większej mocy niż moc elektrowni przy czym ta moc grzałki musi być przy napięciu ,które wytwarza elektrownia. A jak dobrać moc grzałki aby nie zatrzymała ona elektrowni wiatrowej tylko pobierała wytwarzaną nadmiarową moc gdy akumulatory są już pełne i grzała wodę w bojlerze??? Chodzi mi o stworzenie 2 stopniowego regulatora. 1 stopień to włączanie grzałki odbierającej nadmiarową moc gdy aku są już pełne a drugi stopień to stopień bezpieczeństwa gdy mamy huraganowy wiatr lub chcemy zatrzymać elektrownie w celach np. serwisowych... Bardzo proszę o info
cza zmierzyć ile wat daje turbina na akumulator w czasie mocnych wiatrów i samo wyjdzie jaką potrzeba grzałkę a co do tego żeby sama przerzucała na grzałkę po naładowaniu akumulatora można by zastosować zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora i przekaźnik czyli jak akumulator jest rozładowany zabezpieczenie nie puszcza napięcia na przekaźnik ale jeśli wartość powiedzmy 12v na akumulatorze zostanie osiągnięta zabezpieczenie puszcza napięcie na przekaźnik który załącza grzałkę a odcina ładowanie akumulatora napięcie spadnie zabezpieczenie odetnie prąd przekaźnikowi i znowu ładuję baterie
@@4nrgy za małe stężenie, mówią że gaz ziemny jest paliwem przejściowym i nie powinno się z niego nie korzystać po 2050 czy jakoś tak, możliwe że biogaz też wezną z gazem ziemnym.
Rozumiem że za miast inwertera podłączam grzałkę wyliczona ze wzoru. Sama grzałka ma być zbudowana z drutu jak na filmie. Drut ma być na coś nawinięty? Czy zrobiona jakaś ala sprężynka?
Niby wszystko się zgadza ale nie do końca. Owszem użycie grzałki o mocy 150% wartości maksymalnej mocy prądnicy sprawi że ją zdławimy tzn skonsumujemy całą wytworzoną energię ELEKTRYCZNĄ ale nie oznacza to że zatrzymamy obracający się wirnik w każdym przypadku. Zatrzymamy go tylko gdy wiatr poprzez łopaty będzie dostarczał mniej mocy niż max moc prądnicy. A co w przypadku mocniejszego wiatru - dojdziemy do max mocy prądnicy i cala reszta (nadwyżka mocy) zostanie zamieniona na energię kinetyczną łopat które mogą ulec uszkodzeniu.
nie ma. może dałbym wieksze styki jako że obwody prądu stałego generują duże skoki napięcia przy załączeniu i rozłączeniu. ogólnie to marketingowy bełkot zeby wyciągnąć kasę z ludzi
@@abiogaz mały rynek, dwa że co sprzedasz? dam przetwornicę dcdc i każda grzalka moja. a już w usa gdzie 110V jest standardem to zupełnie bez problemów 😁
@@abiogaz nie każdy bojler ruszy z prądu stałego - automatyka - termostat itd. - można podłączyć się bezpośrednio do grzałki z ominięciem układu pokładowego i zastosować termostat i przekaźnik działający w obwodzie prądu stałego
nie mogę być tu obiektywny, bo sprzedaję elektrownie 1kw i 2kw. Moja ppinia jest zatem spaczona. Po prostu jak coś wygląda niezgodnie z fizyką to jest po prostu oszustwem. masz wzory żeby sprawdzić najprostszą rzecz czyli moc wynikającą z powierzchni wirnika
@@4nrgy witam,czkam na elektrownię wiatrową 24v 400W od ekowolta którą Pan polecał, tylko ona ma 5 łopat i to chyba był mój błąd ,zrobię najpierw test z wiertarką po podłączeniu do akumulatorów zobaczymy co to pokarze
Czy ktoś może mi wytłumaczyć (bo autor po tak długim okresie pewnie już nie zagląda na stare filmy) dlaczego ta elektrownia wiatrowa służy tylko do naładowania akumulatorów? Nie może po naładowaniu do pełna przekazać swojego prądu na zużycie bieżące domu, z wkorzystaniem tych wszysktich mądrych urządzeń typu przetwornica, inwerter i reszta ? : )
Czyli do hamowania turbiny wystarczy wziąć drut oporowy, nawinąć na rurkę ceramiczną i z jednej strony nawinąć plus z drugiej minus po wyprostowaniu na DC ? To za co ludzie wołają te tysiące złotych :O
kretynom którzy doradzają zwarcie 3faz elektrowni mówimy stanowcze nie. Usuwam takie komentarze bo naprawialiśmy elektrownie po takich idiotach. Mosiężne pierscienie na obrotnicy płakały metalowymi lzami nad ludzką głupotą. Czytajacych przepraszam za wyzwiska, wiem że są niewystarczające dla okreslenia takich... ekspertów 😡
Prawa działające dla prądu stałego nie działają na liczbach rzeczywistych w prądzie przemiennym. Wchodzą już moce pozorne, bierne, liczby zespolone. Prostowanie w energetyce, w sieciach HVDC jest na sześciu fazach. Sygnał jest o wiele gładszy, to zmniejsza koszty. Odłącznik powinien być na każdej fazie, żeby nie doszło na przykład do rażenia przez pojemność jeśli będą prowadzone prace bez ostrożności. Bardzo dobrą robotę robisz, ale w tym odcinku trochę za dużo bałaganu.
Skąd grzałka (hamulec) będzie wiedziała kiedy się ma włączyć? Ten sterownik w zestawie z turbiną wiatrową automatycznie wyhamowuje wirnik gdy akumulatory są naładowane lub zostaną przekroczone obroty... wiem, że ten sterownik w zestawie z turbiną to tragedia ale jedną taką turbinę zamontowałem do oświetlenia reklamy i bardzo dobrze się to spisuje tzn hamuje automatycznie. Jeździć za każdym razem 20km (w moim przypadku) żeby załączyć grzałkę czyli hamulec i czekać aż wiatr się skończy to tak nie za bardzo się opłaca :) paliwo drogie jest :)
Ale to po komplikowałeś i wszystko powiedziałeś od tyłu . Minuta wystarczyło by żeby to wszystko powiedzieć , gdy by ktoś chciał wytłumaczenie oglądał by dalej . A tak tylko miętolisz temat w nieskończoność . NIe trafisz do ludzi którzy nie są nauczeni oszczędzać , oni kupują i to ma działać , do tego nie wierze że wszystkie akumulatory napełnisz . Jak byś tak na przykład "zbudował sobie " akumulator na wodę - zbiornik wody z grzałką ?? nie wierze że hamowanie takiego wiatraczka było by aż takim ogromnym wyzwaniem dla zbiornika wody 200L w którym już posiadasz grzałkę wystarczy się przepiąć :) . po co komplikować sobie życie ??? Każdy lubi ciepłą wodę .
Idealnie diagramy . Dla opornych ze słuchania . :)
Podoba mi sie to jak w prosty i łatwy sposób tłumaczysz . Pozdrawiam .
A na czym polega to hamowanie? Jak opornik ma zatrzymać wirnik?
@@grzegorzwolinski8724 Na odbiorze mocy. Nie napedzisz wiatrem hamowanego wirnika
Gdyby z taka pasja na zajęciach elektrycznych w technikach a potem i na studiach przemawiali wykładowcy było by mniej ludzi pozbawionych wiedzy . Z pasja oglądam coś co stosuje . To tak jak by oglądać kultowy film z Panem Szanownym Bogusławem Linda -znasz ale i tak musisz zobaczyć :) pozdrawiam
@4nrgy technologie
Dzień dobry Panu. Dwie kwestie:
1) Żeby *prawidłowo* odłączyć trójfazowe źródło zasilania zestawione w trójkąt potrzebujemy jednak trzech styczników (po jednym dla fazy: oczywiście najlepiej: styczników skoordynowanych/połączonych --- tego ostaniego to tłumaczyć chyba nie trzeba, bo sam Pan zauważył dlaczego): o co chodzi: z punktu 'widzenia' odbiornika/odbiorników oczywiście dwa styczniki są wystarczające, natomiast z punktu widzenia człowieka i jego bezpieczeństwa: już nie. Otóż po odłączeniu dwu faz nadal mamy 'kabel gorący' trzeciej fazy, i sobie bezkarnie łapkami po kablach gmerać nie można... --- dobrze rozpędzona elektrownia 48V~ może dać w trybie jałowym, tzn. bez obciążenia, i 70V~ (dopuszczalne bezpieczne napięcie to 50V~ w warunkach suchych, a np. w piwnicach i tem podobnech kiblach (warunki wilgotne) to wg. normy: 25V~...); wprawdzie po zwarciu przez ludzkie ciało napięcie spadnie do tych 50V~, niemniej może ona (elektrownia) oddawać przy deklarowanem 1kW i ze 300W na jednej fazie (przy dobrym rozpędzeniu), nie wspominając za wiele o tem, iż pierwotny szok od 70V~ raczej do przyjemnych nie należy: swoich osobistech doświadczeń opisywać nie będę, ale po niech nie zamierzam sprawdzać jak to np. przy 80V~ 'miło' jest...
2) Wspomina Pan o ogromnym impulsie prądowym natychmiast po podłączeniu rezystora/grzałki celem zhamowania wirnika (tutaj ciekawe może być dodatkowe zastosowanie żarówek (czyli świetlówek z żarnikami, hehe), ale to insza, choć bardzo ciekawa inszość): najprostsze remedium: szeregowo z obciążeniem rezystancyjnym wstawić cewkę/dławik... ale tu ważka uwaga! --- im większa indukcyjność cewki (w naszem wpadku: zdolność hamowania gwałtownych zmian prądu), tym potężniejsze napięcia na zaciskach tejże cewki! --- mogą być kV! --- oczywiście chodzi o moment 'zespolenia', gdy mamy do czynienia z wprowadzeniem 'nowych jakości' do obwodów (tzw. stany nieustalone): po chwili się jednak ustali, i zasadniczo napięcie na cewce będzie takie, jak wynikające z jej rezystancji wg. prawa Ohma: czyli relatywnie bardzo niskie: tem niższe im lepsza jej dobroć przy zadanej indukcyjności.
Jestes Wielki dziekujemy
Dobrze powiedziane o tych Amerykanach ... Nie można od nich za wiele wymagać 😎
Oprócz tego, że wynaleźli wszystko o czym tu jest mowa :)
@@DougerroTa Amerykanie 😄😄😄, zobacz kogo mają w szeregach naukowych co drugi Polak siedzi .
Bardzo szanuje Pana programy bo sa b. pouczajace i madre ale polotyke zostawmy politykom jedna tylko uwaga i prosze ja uszanowac 90% nowosci swiatowych przyszlo wspolczesnie z Ameryki .Nie ujmujac Pana wiedzy nalezalby sie ograniczyc do tego czym sie zajmujemy .Z uszanowaniem Z.
Cześć. Bardzo fajnie tłumaczysz tematy OZE. Chcę zrobić możliwie najprostszy system dzięki któremu ogrzalbym dwa lub trzy grzejniki w domu. Tak to widzę:
Wiatrak lub panel foto, regulator, grzałka w małym buforze (50l), i dalej na grzejniki. Pytanie jakich komponentów użyć? Pozdrawiam Tomasz
świetne tłumaczenie
Z przyjemnością ogląda się Pana filmy. W Polsce (tak jak i pewnie w innych krajach) jest wielu, którzy wykorzystują własną wiedzę i umiejętności do budowy własnych konstrukcji. Niektórzy z nich znają się na mechanice, niektórzy na elektrotechnice a inni na elektronice. Nie wszystko to jednak niekiedy idzie w parze. Dlatego mam pytanie i prośbę. Nie odnalazłem w Pana filmach informacji dotyczącej budowy hamulca elektromagnetycznego zabezpieczającego turbinę przed nadmiernym rozpędzeniem się co skutkować będzie jej awarią. Mówi Pan między innymi o budowie grzałek-hamulca ale zabrakło propozycji i opisu elektroniki do ich automatycznego uruchamiania (chyba, że coś umknęło mojej uwadze). W internecie są różne urządzenia, najczęściej chińskiego pochodzenia i w dodatku dość kosztowne. Czy mógłby Pan poświęcić Swój czas i nagrać film dokładnie opisujący ten temat, nawet z podaniem jasnej propozycji (linkami do stron). Nie jeden z oglądających byłby wdzięczny za poruszenie tego tematu, gdyż jak wiemy nadmierne rozpędzenie turbiny może spowodować poważne straty. Pomimo tego, że w turbinach stosowany jest hamulec mechaniczny to jednak dla bezpieczeństwa turbiny jest wskazane dodatkowe zabezpieczenie w postaci wcześniej wspomnianego hamulca elektromagnetycznego. Mam tu na myśli takie turbiny o mocy 1-2kW. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
lub grzałka bojlera - odda energię do wody...
Z tymi bezpiecznikami to bym się zastanowił jeszcze raz. Jeśli zabezpieczenie ma coś zabezpieczać to musi mieć możliwość zadziałania, w przeciwnym razie nie ma sensu stosowania. Zabezpieczenie musi przenieść prąd hamulca podczas huraganu ale wyłączyć zwarcie na kablu i trzeba się w tym układzie dwóch nierówności zmieścić.
03:38 przez trzy, ale jednak przez dwa, bo będzie coś większe, czyli mniejsze... Dalej: jedna jednofazowa grzałka 3,5 Ohm, ale trójfazowa 3x10 Ohm.
Nigdy fizyki nie rozumiałem :D ale obejrzałem do końca. Polecam zmienić mikrofon na lepszy.
Wszystko się zgadza trójfazowa grzałka podłączona jest równolegle więc opór całkowity to 10/3=3,33 Om to prawie tyle co 3,5 Om grzałki jednofazowej.
Tak to jest hamulec hamownia dynamiczna. Im większa moc tym większy prąd i większy prąd elektrodynamiczny. Prądy wirowe coś jak neodym i mosiądz lub miedź. Aluminium i magnes liczniki prędkości i kilowatogodzin. I rezystor dużej mocy lub grzałki do boilera. Czajniki i farelki grzałki do łazienki. Lampy wolframowe w kW... 1000W 230V 5000w 230V 10000W 230V. ..
Witam , jaka elektrownię 1kw byście polecili żeby dołożyć do magazynu energii zasilanego fw. pozdrawiam
Pasja...brawo...pozdrawiam.
Skoro mamy trzy fazy to jednak w samym wiatraku musi być jakiś schemat połączenia końców owych trzech kabelków.
Grzałka ma oprócz oporu jeszcze jeden kluczowy parametr: Moc!
cooooo? skąd ta grzałka wie jaki prąd do niej podpinasz? ta sama grzałka na 200V będzie miała 2kW a na 100V 500W.
@@4nrgy No niestety nie zgadzam się z Pańską teorią, jest ona tylko połowicznie prawdziwa. Otóż kontrukcja mechaniczna grzałki musi być zdolna do wypromieniowania mocy do niej dostarczonej. Z jakiegoś powodu grzałki akwariowe sa małe (kilka do 25W), a są tańsze niż te do bojlera. Gdyby w 100% było jak Pan pisze to można podłączyć grzałkę akwariową pod 230V i mamy ogrzewanie CWU tylko taniej. Należy o tym pamiętać budując swoją instalację.
Impedancję też mają. Natomiast moc jest określona, po podłączeniu do niewłaściwych parametrów zasilania może ulec przegrzaniu, a nawet uszkodzeniu. Każdy opornik możemy spalić za dużym prądem.
@Irek Ja mówię o parametrach elektrycznych a przyczepiłeś się ceny. Ja mam w bojlerze grzałkę 3,6kW za 350PLN, tylko co to wnosi do dyskusji o oporności, mocy i warunkach zasilania.
@Irek Polecam poznać podstawy elektrotechniki, coś więcej poza wzorem na moc P=U*I, czy tam P=U*U*R. Do grzałki czy innego odbiornika można dostarczyć każdą moc poprzez zmianę warunków zasilania, pytanie czy taka grzałka obliczona na 12V i 15W wytrzyma 24V i 60W. Parametry elektryczne to jedno, a mechaniczne to drugie. A co do Twojego komentarza, polecam przeczytać ponownie, jakoś nie klei się z moim poprzednim. Na tym dyskusje z mojej strony kończę. Polecam dużo czytać, wartościowych materiałów do elektrotechnik i elektroniki jest w internecie masa.
U mnie pod Krakowem dzisiaj dobija do ok.110km/h te hamulce na pewno wytrzymają? 🤪
policzmy: moc to U²*R, R grzalki jest stałe. Napięcie rośnie z obrotami. czyli napięcie razy 1,5 moc hamulca razy 2,25🤯 jezeli tylko bojler wystarczająco duży, a i tak produkcja powyzej 60kmh spada b.szybko a przy 80kmh smigla prawie się nie obracają bez hamowania
Niby proste ale i tak nic nie kumię :-)
Mam elektrownię 48 V 600W przeladowanie na grzałki 3 x 300W ale i to nie wystarczy czasami najlepsze to zabezpieczenie zwarcie faz aby uratować łożyska w turbinie..
czy ja wiem? zwarcie to b. duże chwilowe prądy. przy mocnej pradnicy to:
-pierscienie i szczotki po kilku zwarciach do wymiany(drożej niż łożyska)
- uzwojenie prądnicy niestety za którymś razem się spali
śmigła i tak powyżej 1000obr/min się nie wkrecą
A co w przypadku gdyby doszło do spalenia bądź przerwy w uzwojeniach, ciągłości kabla, lub w połączeniach. Czy nie wartaloby pomyśleć nad konstrukcją hamulca mechanicznego, który by zaczynał działać przy prędkości wiatru np. ponad 20 m/s ? Pozdrawiam.
kazda nowoczesna elektrownia posiada taki hamulec. po prostu ustawia się bokiem do wiatru 😁
@@4nrgy Dziękuję za odpowiedź. A jak działa taki hamulec i jak jest zbudowany w nowoczesnych elektrowniach wiatrowych. Pytam, ponieważ posiadam wykonana elektrownie wiatrowa na bazie silnika z pralki automatycznej i niestety nie wiem jak najprościej dorobić taki hamulec. Rozważałem kilka konstrukcji, ale jaka byłaby najlepsza. Dlatego liczę na Pana podpowiedzi. Dziękuję.
@@robertdodo3572 jaka średnica? przy wiekszych elektrowniach uchylna płetwa ogonowa załatwia sprawę
@@4nrgy Około 2 metrów. Dokładnie nie pamiętam, bo ja zdemontowalem kilka lat temu z powu przenoszenia drgań na dom, no i z powodu tego, że miałem ją za domem, a nie przed nim / wpływ żony /. Elektrownia ma płetwę składana pewnie długości ok. 1,5 metra. Nigdy mi się nie złożyła, a przynajmniej tego nie zauważyłem. Teraz kiedy zacząłem oglądać Pana kanał zdałem sobie sprawę z wcześniejszych błędów. Ja hamowałem elektrownie szeregiem żarówek samochodowych, które załączał sterownik no i wykonana przez siebie grzałka. Zamierzam ponownie ja postawić, ale boje się, że odfrunie. Dlatego myślałem o dodatkowym hamulcu mechanicznym dla celów bezpieczeństwa, tym bardziej, że łopaty w ilości trzech zostały wykonane z blachy aluminiowej o grubości ok. 5 mm. Więc to jest konkretna masa.
@@Adam_Adamsky Dlatego wg mnie najlepszym rozwiązaniem to albo żarówki samochodowe, jak napisałem powyżej. albo hamulec mechaniczny. A najlepiej i jedno i drugie. Tylko z czego wykonać hamulec mechsaniczny. O to jest pytanie. Może ktoś podpowie. Może coś ala rower i hamulec hydrauliczny, lub motocyklowy, a może elektromagnetyczny jakie montuje się w wózkach akumulatorowych lub może sprzęgło elektromagnetyczne od sprężarki samochodowej. Co Wy na to?
Ciekawe tematy
ten samemu wykonany rezystor zadziała w momencie kiedy turbina osiagnie 70 v do tego napiecia turbina normalnie pracuje
Jaki sterownik do turbiny 48v a aku zestaw mam 24
Ja bym sugerował jednak wyłacznik typu potrojnej eski. Podwojna wcale nie musi byc tansza. Układ byłby czytelniejszy natomiast dochodzi kolejny styk.
zboczenie zawodowe szukania oszczędności na każdym kroku😜
@@4nrgy tak też podchodzę. Pozdrawiam serdecznie.
@@MrOprawca1978 przecież odlaczamy 3 fazy fazę AB rozłącza przełącznik na przewodzie A, fazę BC rozłącza przełącznik na przewodzie B, fazę CA rozłącza przełącznik na przewodzie A 😁
ciekawostka w polsce u mnie taryfa c11 w grudniu 632 pln , styczen 699 pln a od 1 marca juz 951 , a było 5 lat temu 360 pln , a nie omine ze od 2020 11 dodatkowo wszyscy maja w c11 energie bierna i pojemnościa co jest prawie 1 na 1 z en. czynna czasami , a na pismie szantaz jak nie przyjme warunków nowej stawki to koniec umowy Tauronem :) warto off grida miedz bezwglednie i to generator wiatrowy i panele lub :) mini reaktor jądrowy :) macie inaczej lub podobnie ? dzentelmen pomaga nam zrozumiec wiele , wielki dzieki panu :) jestem zwykłym laikiem z nie wiedza , od 2 lat nowa pasja :) , przetestowąłem łądowanie aku z paneli i z sieci , i zauwazyłem ze przy z sieci skakały ampery łądowania i to spore wahania , a przy panelach jak słonce jest jeden amperaz i płynie o co chodzi z ta siecia i cos chyba zauwazyłem moze to byc dziwne ale azeby naładowąc 2,5 kwh aku livepo4 moj podlicznik pokazał ponad 5 kwh szok :) , zastawiam się jeszcze nad biogasem z pozostałosciami po zywniosci lub z lisciami i trawa , widziałem kiedys na Yt JAK TO SIĘ ROBI tylko pradnice na metan i git i jest gas do gotowania i , grzania i prad z pradnicy na gas .
Czy można grzać wodę takowym wiatrakiem np w zbiorniku c.w.u czy są jakieś sprawdzone rozwiązania
a czemu by nie można
Witam
Rozumiem, że aby zatrzymać elektrownię wiatrową należy zastosować grzałkę o większej mocy niż moc elektrowni przy czym ta moc grzałki musi być przy napięciu ,które wytwarza elektrownia. A jak dobrać moc grzałki aby nie zatrzymała ona elektrowni wiatrowej tylko pobierała wytwarzaną nadmiarową moc gdy akumulatory są już pełne i grzała wodę w bojlerze??? Chodzi mi o stworzenie 2 stopniowego regulatora. 1 stopień to włączanie grzałki odbierającej nadmiarową moc gdy aku są już pełne a drugi stopień to stopień bezpieczeństwa gdy mamy huraganowy wiatr lub chcemy zatrzymać elektrownie w celach np. serwisowych... Bardzo proszę o info
cza zmierzyć ile wat daje turbina na akumulator w czasie mocnych wiatrów i samo wyjdzie jaką potrzeba grzałkę a co do tego żeby sama przerzucała na grzałkę po naładowaniu akumulatora można by zastosować zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora i przekaźnik czyli jak akumulator jest rozładowany zabezpieczenie nie puszcza napięcia na przekaźnik ale jeśli wartość powiedzmy 12v na akumulatorze zostanie osiągnięta zabezpieczenie puszcza napięcie na przekaźnik który załącza grzałkę a odcina ładowanie akumulatora napięcie spadnie zabezpieczenie odetnie prąd przekaźnikowi i znowu ładuję baterie
👍
Dzień dobry.
witam! znaczy że opary cię nie zatruły. a serio to planują obostrzenia z metanem!!! co za kretyński świat
@@4nrgy za małe stężenie, mówią że gaz ziemny jest paliwem przejściowym i nie powinno się z niego nie korzystać po 2050 czy jakoś tak, możliwe że biogaz też wezną z gazem ziemnym.
@@abiogaz a to i tak wszystko jest energia słoneczna związana w lancuchach węgla przez pracowite roślinki☘️
@@4nrgy to jest prawda a globa liści chcą nas oskubać.
Witam. Jak sytuacja z turbinkami coś na horyzoncie?
już weszly na magazyn wysylki jutro
@@4nrgy Był bym zainteresowany jak można zamówić ?
zasubserywowalem sie😅
Rozumiem że za miast inwertera podłączam grzałkę wyliczona ze wzoru. Sama grzałka ma być zbudowana z drutu jak na filmie. Drut ma być na coś nawinięty? Czy zrobiona jakaś ala sprężynka?
to zależy od mocy grzałki- im większa moc tym szybsze hamowanie czyli mniej ciepla na grzałce. w sprężynkę bedzie się lepiej chlodzic
Szukam kogoś kto by mi to podłączył i sprzedał części do tej instalacji z wyspa czy to robisz i montujesz. ?
wiesz ciągle myślę że damy radę zrobić kurs i certyfikacje przed jesienią dla instalatorów. Sam jestem trochę zajęty poza Polską
Niby wszystko się zgadza ale nie do końca. Owszem użycie grzałki o mocy 150% wartości maksymalnej mocy prądnicy sprawi że ją zdławimy tzn skonsumujemy całą wytworzoną energię ELEKTRYCZNĄ ale nie oznacza to że zatrzymamy obracający się wirnik w każdym przypadku.
Zatrzymamy go tylko gdy wiatr poprzez łopaty będzie dostarczał mniej mocy niż max moc prądnicy. A co w przypadku mocniejszego wiatru - dojdziemy do max mocy prądnicy i cala reszta (nadwyżka mocy) zostanie zamieniona na energię kinetyczną łopat które mogą ulec uszkodzeniu.
Jaka jest różnica pomiędzy grzałką na prąd stały a przemienny?
nie ma. może dałbym wieksze styki jako że obwody prądu stałego generują duże skoki napięcia przy załączeniu i rozłączeniu. ogólnie to marketingowy bełkot zeby wyciągnąć kasę z ludzi
dla prądu nie ma różnicy...
@@4nrgy to czemu jeszcze nie produkują pieców/kotłów elektrycznych prosto z paneli/wiatraka?
@@abiogaz mały rynek, dwa że co sprzedasz? dam przetwornicę dcdc i każda grzalka moja. a już w usa gdzie 110V jest standardem to zupełnie bez problemów 😁
@@abiogaz nie każdy bojler ruszy z prądu stałego - automatyka - termostat itd. - można podłączyć się bezpośrednio do grzałki z ominięciem układu pokładowego i zastosować termostat i przekaźnik działający w obwodzie prądu stałego
Czy zamiast wyłącznika grzałki z przekaźnikiem można by było dać układ z MOSFETem o dużym prądzie maksymalnym?
oczywiście, to już mozesz sprzedawać jako sterownik. serio serio. tutaj na kanale masz mnóstwo chętnych
Dajcie jakieś linki do sterowników grzałek!!!
pomocy !!! Ten mostek trójfazowy - to jakie ma mieć parametry ? ( moja turbina S2 ma 500 wat i 48 volt -niby wg. sprzedawcy )
35Azeby byc nadmiarowym na 24V
witam a jak zrobic aby elektrownia wiatrowa sama sie załaczala gdy mamy naładowane aku
jakikolwiek regulator do fotowoltaiki na takie napięcie Jakie mamy akumulatory. i przekaźnik rozwarciowy na grzałkę
Czy zwarcie wszystkich 3-ch kabli z elektrowni ja zahamuje ?
grozi uszkodzeniem elektrowni, na silnym wietrze jest to nawet pewne
Znam prawo Ohma ale nie rozumiem jak podłączenie oporu ma zatrzymać kręcący się wirnik? Można poprosić wersję dla słabszych? :-)
no przecież masz moc wytracaną na rezystorze(grzałce). pokręć recznie dynamem a potem podlacz żarówkę- zrobiło się ciężej prawda?
@@4nrgy fakt :-). Dziękuję za odpowiedź. Genialne w swojej prostocie:-)
Z jednej strony nieopłacalna elektrownia wiatrowa przy domu a tutaj hamulec do elektrowni o co chodzi z tą elektrownia wiatrowa?
są elektrownie które produkują energię i takie które wyglądają. jedne z nich potrzebują czasem hamulca. Zgadniesz które?😁
@@4nrgy czy można wskazać jakie warto kupić elektrownie wiatrowe i czy są takowe do naszych warunków?
nie mogę być tu obiektywny, bo sprzedaję elektrownie 1kw i 2kw. Moja ppinia jest zatem spaczona. Po prostu jak coś wygląda niezgodnie z fizyką to jest po prostu oszustwem. masz wzory żeby sprawdzić najprostszą rzecz czyli moc wynikającą z powierzchni wirnika
@@4nrgy witam,czkam na elektrownię wiatrową 24v 400W od ekowolta którą Pan polecał, tylko ona ma 5 łopat i to chyba był mój błąd ,zrobię najpierw test z wiertarką po podłączeniu do akumulatorów zobaczymy co to pokarze
@@4nrgy dokładnie to ten model NE-400M-5 24V 400W
Czy ktoś może mi wytłumaczyć (bo autor po tak długim okresie pewnie już nie zagląda na stare filmy) dlaczego ta elektrownia wiatrowa służy tylko do naładowania akumulatorów? Nie może po naładowaniu do pełna przekazać swojego prądu na zużycie bieżące domu, z wkorzystaniem tych wszysktich mądrych urządzeń typu przetwornica, inwerter i reszta ? : )
bo prąd z elektrowni wiatrowej to 3fazy 60V. co my z tym zrobimy w domu?
Czyli do hamowania turbiny wystarczy wziąć drut oporowy, nawinąć na rurkę ceramiczną i z jednej strony nawinąć plus z drugiej minus po wyprostowaniu na DC ? To za co ludzie wołają te tysiące złotych :O
my od lat używamy grzalek przecież to jest gotowy hamulec, wychodzi taniej niż drut kanthalowy. ale co do zasady to tak ma Pan rację 👍
kretynom którzy doradzają zwarcie 3faz elektrowni mówimy stanowcze nie. Usuwam takie komentarze bo naprawialiśmy elektrownie po takich idiotach. Mosiężne pierscienie na obrotnicy płakały metalowymi lzami nad ludzką głupotą. Czytajacych przepraszam za wyzwiska, wiem że są niewystarczające dla okreslenia takich... ekspertów 😡
Prawa działające dla prądu stałego nie działają na liczbach rzeczywistych w prądzie przemiennym. Wchodzą już moce pozorne, bierne, liczby zespolone. Prostowanie w energetyce, w sieciach HVDC jest na sześciu fazach. Sygnał jest o wiele gładszy, to zmniejsza koszty. Odłącznik powinien być na każdej fazie, żeby nie doszło na przykład do rażenia przez pojemność jeśli będą prowadzone prace bez ostrożności. Bardzo dobrą robotę robisz, ale w tym odcinku trochę za dużo bałaganu.
Nasz rząd to tez elektrownia wiatrowa , tylko gdzie energia elektryczna?
Jak szczotki w obrotnicy? Czyli amerykanka różni się w budowie od tego co prezentujesz?
w prostrzy sposob wytlumaczyc sie juz chyba nie dalo takiemu cepowi jak ja hah i bajka, wszysstko juz jasne: )
Skąd grzałka (hamulec) będzie wiedziała kiedy się ma włączyć? Ten sterownik w zestawie z turbiną wiatrową automatycznie wyhamowuje wirnik gdy akumulatory są naładowane lub zostaną przekroczone obroty... wiem, że ten sterownik w zestawie z turbiną to tragedia ale jedną taką turbinę zamontowałem do oświetlenia reklamy i bardzo dobrze się to spisuje tzn hamuje automatycznie. Jeździć za każdym razem 20km (w moim przypadku) żeby załączyć grzałkę czyli hamulec i czekać aż wiatr się skończy to tak nie za bardzo się opłaca :) paliwo drogie jest :)
dzielnik napiecia, dioda zenera i mosfet
@@4nrgy dzielnik napięcia pasywny z dwóch rezystorów? Mosfet IRF44Z wystarczy? Czy coś mocniejszego?
Ale to po komplikowałeś i wszystko powiedziałeś od tyłu . Minuta wystarczyło by żeby to wszystko powiedzieć , gdy by ktoś chciał wytłumaczenie oglądał by dalej . A tak tylko miętolisz temat w nieskończoność . NIe trafisz do ludzi którzy nie są nauczeni oszczędzać , oni kupują i to ma działać , do tego nie wierze że wszystkie akumulatory napełnisz . Jak byś tak na przykład "zbudował sobie " akumulator na wodę - zbiornik wody z grzałką ?? nie wierze że hamowanie takiego wiatraczka było by aż takim ogromnym wyzwaniem dla zbiornika wody 200L w którym już posiadasz grzałkę wystarczy się przepiąć :) . po co komplikować sobie życie ??? Każdy lubi ciepłą wodę .
Generator wolno obrotowy 50rpm 12V Kto mówi,że prędkość się liczy🤣
th-cam.com/video/FAxbqVYwuQw/w-d-xo.html
waga 20kg moc 800W max🤣🤣🤣. rzeczywistość mówi że obroty się liczą
i tłumaczymy to za pomocą podstawowej fizyki
A nie rezystancja? Opory to może mieć kobieta.
cziiiz! czepialstwowaniuwonciostwo!😜
Młodzież tu się uczy.