Innovatív hangdobozépítés harmadik rész

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ต.ค. 2024
  • 5,5 év hangdoboz fejlesztés eredményeinek megosztása, harmadik rész

ความคิดเห็น • 7

  • @Matrix...777
    @Matrix...777 11 หลายเดือนก่อน

    Üdv. csak egy hozza solasom lenne. Ha seriaban kossunk Indukciot vagy ellenalas hangszorohoz akkor a impedancio a hangszoroban nem tompít hanem fordítva - emel a hanhot. Egyszeruen sorozatban fesulcseg osztas , nagyob többet nyel.
    Azert a Rezistor seriaban magas gangsoroval nemtompít legmagasab frekvenciákat. Mer ot nem hat rá. Peldaul 8Ω 3kilohercnel de 20 ohm 10 kilohercnel. (mindegy hogyan mondom ohm ba vagy milihenribe, it a impedancio egybe szamit). Azer ha kozeprol van szo, akkor talan forditva montad, hogy a indukcio a kozep hangszoroban tompit a hangot, de ha igy lenne, akkor nemlenne hangszoronak typikus hang rezonancio 3, vagy 5 kHz nél. Azert nem jo a kozepbas hangszoro osztani 3 kHz nél. Maximum ezerig ! utana kel fullrange hangszoro. Typikusan 500-5000, vagy 1000-5000, vagy 1000 - 10k , vagy 500- 10k.
    39 evesen hallom egeszen 20 kHz , ugy hogy nagyon fontos egy jo magas. Legjob szerintem a ribbon. Tokeletes a fullrange hoz.

  • @sandorleventevago8833
    @sandorleventevago8833 ปีที่แล้ว

    Tisztelt Borsi úr!
    Hangváltós cikkekben találkoztam a kondenzátorok és tekercsek által okozott fáziseltolás jelenséggel, ami igen nagy probléma ha fáziskülönbségek vannak az utak között.
    Mi erről a véleménye, hogy oldotta meg? Nagyon elkezdett érdekelni a hangváltó építés!
    Válaszát előre is köszönöm!

    • @attiladrborsi4246
      @attiladrborsi4246  ปีที่แล้ว

      Én egy lelkes amatőr vagyok, nem vagyok híve a túl bonyolult vagy drága megoldásoknak, egy egyszerú, masszív szerkezet építését vettem célba fiataloknak könnyűzenét hallgatni. A 3 utas 2-odrendű hangváltónál a középhangszórónál a fázis megfordul, ezért a + - -t meg kell cserélni, én is ezt teszem. A hangdobozaimnál kiemelném azt a légies könnyed hangzást, bármilyen durva mélyeket is erőlködés nélkül tud kezelni, miközben az énekhang és hangszerek, különösen azok alaphangja nagyobb hangsúlyt kap, így jobban átjönnek az érzelmek. Ez az autós tucc-tucc hangzás ellentéte.

    • @sandorleventevago8833
      @sandorleventevago8833 ปีที่แล้ว +1

      @@attiladrborsi4246
      Nagyon köszönöm a válaszát Doktor Úr! Engem maximálisan kielégített. Így teljesen megértettem! Rendkívül tetszenek az anyagai és a közlés módja! Kellemes időtöltést kívánok!

  • @tzoleet
    @tzoleet 3 ปีที่แล้ว +1

    Szia, Ha jól számolom ez nem igazán szerencsés választás. Ennek így az átvitele 3dB-s pontra kb. 800Hz-től 1KHz-ig lesz.
    Tegyük fel mondjuk, hogy 300Hz és 3KHz ahol váltani szeretnénk, ha jól láttam az előző videóban, akkor a közeped az egy mélyközép valami, elviekben le lehet vinni addig. Ezzel számolva:
    300Hz
    3KHz
    8 Ohm
    frez=3,3/2=1,65KHz
    BW=2,7Khz
    Q=1,65/2,7=0,61
    2*pi*frez*L=Q*R=4,88
    L=470uH
    ebből meg a kondi:
    C=20uF

    • @attiladrborsi4246
      @attiladrborsi4246  3 ปีที่แล้ว

      Ez nem a szerencséről szól, 5,5 évig dolgoztam rajta, hogy az isofon görbéhez hasonlító emberközpontú hangzás élményt alkossak meg, ahol a hangszerek és az énekhang, mint a dallam és az érzelmek megfelelő energiával jöjjenek át, így sokkal jobb legyen, mint a hagyományos rendszerek. Törekedtem rá, hogy minél egyszerűbb legyen, nem hiszek a túlbonyolított hangváltóban, ezért 2-od rendű. Olcsó hangszórókból van megépítve minden dobozom, drágább alkotóelemekből a csillagos ég lenne a határ, viszont az ötletek hatékonyságával teljesen meg vagyok elégedve, már közel 4 éve nem fejlesztettem rajta semmit. Meg kellene hallgatni inkább. A megszokott dolgokhoz képest nem egy finomítottabb, cizelláltabb, hanem egy robosztus lényegre törő hangzás. . .