Innovatív hangdobozépítés második rész

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 ต.ค. 2019
  • 5,5 év hangdoboz fejlesztés eredményeinek megosztása, második rész

ความคิดเห็น • 12

  • @rudolfkittl9200
    @rudolfkittl9200 4 ปีที่แล้ว +4

    Csak egy helyesbítés, ha a membrán kifelé mozdul (szívóhatás keletkezik), a reflexcsőben befelé mozdul a levegő.

    • @attiladrborsi4246
      @attiladrborsi4246  2 ปีที่แล้ว +1

      Bocsánat, ez a hozzászólás csak ma jött fel nekem. Az én dobozaim nem reflexdobozok, igazából azoktól ellentétesen működnek. E miatt a megjegyzéseddel teljesen egyet értek, nagyobb részt az van, amit írtál, viszont extrém mély hangnál, az én dobozom rezonanciájánál ugyanúgy létrejön a rezonancia, miszerint a membrán kifelé mozdulásánál a levegő is kifelé mozdul. Megfelelően alacsony sajátfrekvenciájú hangszórónál, és megfelelően nagy doboznál ez lehet a hallható tartomány alatt is, így nem zavarja a hangélményt.

  • @rolandarokszallasi6778
    @rolandarokszallasi6778 9 หลายเดือนก่อน

    ❤Tar

  • @adorjan856
    @adorjan856 2 ปีที่แล้ว

    Ok értem most akkor a 300mm hangszóró reflex cső kerülete,vagy a hosszúsága is számit!? Köszi

    • @attiladrborsi4246
      @attiladrborsi4246  2 ปีที่แล้ว +1

      Más frekvenciára (mélyebbre) hangolok, mint a hagyományos reflexdoboznál szokásos, így rezonancia fel sem lép, csak extrém mély hangoknál, ez előnyös, mert csillapítja a rendszert (már, ha ilyen mély hangokat kapna), ezek miatt kisebb átmérőjű cső is megfelel (így sem keletkezik cső hang). Ez azt jelenti, hogy a hagyományos reflexdoboznál számított cső keresztmetszetének a fele, vagy az átmérő 2/3-a tökéletesen megfelel.

  • @82levy5
    @82levy5 11 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Írd már le légyszíves, milyen szoftverekről beszélsz. Köszönöm. "Megszorozzuk hárommal, elosztjuk kettővel"... miért?

    • @attiladrborsi4246
      @attiladrborsi4246  4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Ez egy művészet, ebbe kicsit el kell mélyedni. Sugárzásjavító foglalatok, ezt kell keresni a google-n, van zárt doboz és reflex doboz whiteful.50webs.com/reflex.htm (ez a reflex doboz). A reflex doboz egy nagyon szűk frekvencia tartományban erősebb hangokat ad ki nagyon rossz csillapodással. Ez egy "kommersz" rendszer, sok gyártó ezt alkalmazza, egyetlen egy Db hangerőt sem tudnak kihagyni minél kisebb membrán felülettel, minél kisebb teljesítménnyel és minél kevesebb pénzből. Én nem így gondolkozok. Legyen egy csővel ellátott doboz valamilyen hangszóróval beépített rezonancia frekvenciája 45 Hz. Ha hagyományosan brutális mély hangerőt szeretnék előállítani, akkor 45 Hz-ra hangolnám a dobozt, ekkor a doboz egy frekvencia púpot produkálna 45 Hz környékén, viszont egy fél oktávval lejjebb és feljebb kb. 30 és 67,5 Hz-nél már akusztikus rövidzár lép fel, vagyis nincs hang erősítés. A 45 Hz-t elosztjuk 3-al az 15, megszorozzuk2-vel az 30 Hz. Tehát 30 Hz-ra hangoltuk a hangdobozt. Amikor kap egy erős jelet, akkor ezt követően 45 Hz-vel remeg még párat, míg csillapodik. Ha kommersz reflexdobozunk lenne, akkor 45 Hz-re hangolva durva csillapodási zajt kellene elszenvednünk, de mi 30 Hz-re hangoltunk, itt nyitott dobozként viselkedik a rendszer, vagyis a csillapodás zajai egyszerúen akusztikus rövidzárral kioltódnak. Ettől olyan légiesen könnyed a hangzás. Azt remélem megértetted a videókból, hogy hogyan kell a programot átverni és kiszámítani a csővel ellátott doboz rezonanciáját, hogy majd annak a 2/3-ára tudjunk hangolni. Egyébként ez egy erősen kompromisszumos helyzet, még jobb akkor, ha még nagyobb a doboz, vastagabb a cső, és még mélyebbre tudunk hangolni. Ha nagyon jó dobozt akarsz csinálni, akkor egy 30 cm-es hangszórónak csinálj 200 literes dobozt, amit 110-es PVC csővel (belső átmérő 106 mm) 13,5-16 Hz-re lehet hangolni, könyökcsövez is lehet használni, ez fogja hozni igazán szépen azt a hibátlan, légies csillapodást. Ahova hangolunk ott igazából reflexdobozként működik, de bármilyen hangszóró saját magához képest gyengébb hangokat tud ilyen mélységben a fizika törvényei miatt, ezért sohasem lesz púp a frekvenciameneten. Kérdezz még!

    • @82levy5
      @82levy5 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@attiladrborsi4246 , köszönöm a részletes válasz. Amúgy láttam, hogy 4 éve tetted fel a videókat ebben a témában. Nem foglalkozol már vele, vagy azóta még fejlesztettél?

  • @martonbenci
    @martonbenci 2 ปีที่แล้ว

    Szia! Milyen programot ajánlanál leginkább. A doboz tervezéséhez?

    • @attiladrborsi4246
      @attiladrborsi4246  2 ปีที่แล้ว +1

      Keress meg a Facebookon, messengeren írok bővebben is. Nem feltétlenül kell a programokhoz ragaszkodni. A sugárzásjavító foglalatok oldalán lévő programot használtam, reflexcső számításra a New Duett programját, ingyenesek. Nem csak azon a ponton valósul meg ez a légies hangzás, még jobb, ha nagyobb a doboz (számításoktól függetlenül) és minél mélyebbre van hangolva a lehetőségekhez mérten vastag csővel. 30 cm-es mélyből építs 200 literes dobozt, minél vastagabb csővel hangold 13,5 Hz-re, és meglesz a különleges egy jó doboz és egy dipol hangsugárzó erényeit is ötvöző hangzás, ne kételkedj. Akármilyen durva mélyeket is álomszépen szólaltat meg. Qts: 0,5-0,6 nagyon jó. Akkor van baj, ha túl kicsi a doboz, ekkor túl vékony a cső és nem tudja ellátni a speciális feladatát. A videóban az épphogy megcsinálható legkisebb doboz van megtárgyalva, ha nagyobb, akkor még magasabb Qts-ű hangszóróval is nagyon jó.

  • @Matrix...777
    @Matrix...777 8 หลายเดือนก่อน

    Tisztelet, vegre valaki rendesen hozzáál. Eddig csak egyetlen egy czeg KV2 audio foglalkozot ezzel a problemaval, és megoldották ! De az othon nemlehet követni, mer nekik telyessen uj falyta hangszorok vannak, a mi ők talaltak (J.Krampera). Minden impedancia lineáris és nem a elosztoban a nem a maga hangszoroban van valami dupla tekercs, nemtudom pontossan. De ez a világ csúc PA technológia. Legjobb a világon. Senki más nemcsinálta ilyen. Köszonom videot. (nem vagyok magyar, helyes iras nem jo)

  • @TheStokr
    @TheStokr ปีที่แล้ว +1

    Tisztelt Uram - legyen szíves magyarázza meg részemre - mi a a doboz "csillapodása" szerény véleményem szerint egy doboz vagy mélysugárzónak csillapítása van!!!! Példa - ha akarjuk csillapítani a doboz rezonanciát - csillapító anyagott használunk - pld. bitumen panelt. De ez nem csillapodási anyag - de csillapító anyag. Tudom megajánlani pld. a régi HIFI MAGAZIN 20. számát - ott tesztelték a régi de máma is keresett Heybrook HB-1 hangsugárzókat - én sajnos gyengén művelem a magyar helyesírást - ezért pardon a hibákért- de ez nagyon szembeszúró volt - úgyhogy csillapodjunk le egy kicsit - és asztán hozzá lehet fogni a hangfalak, hangszórók csillapításához - igen aszt teszi a levegő is egy zárt hangfallban és igen erősen bele szól a mélysugárzó kvalitás munkájába!!! Merčák Rudolf, Rimaszombat, Szlovákia