Widać, że wrzucasz bardzo profesjonalne materiały. Świetnie się tego słucha i ogląda. Trochę rzadko je wrzucasz, ale wolę rzadko i porządnie niż często i byle jak. Pozdrawiam i ode mnie łapka w górę. ;)
W latach 80 dzięki kartom perforowanym mielimy w domu dostawy papieru toaletowego. Ojciec pracował w firmie informatycznej i brał ze śmietnika kartony używanych kart. pudełko ważyło swoje i mozna było w skupie wymienić kilogram za rolkę papieru - deficytowego w PRL. IBM - dziękuję.
A co do mechanizmu zabezpieczenia przed zapisem w formie odsłoniętej odpowiedniej części obudowy to de facto wynalazek nieco starszy od dyskietki, bo opracowany na rzecz patentu z 1963 roku, czyli kasety magnetofonowej. Tam to zabezpieczenie było wywołane powodami czysto mechanicznymi. Do zapisu musiała się mianowicie obniżyć głowica (czy tam wsunąć do kasety w poziomie lub podwyższyć w zależności od sposobu montażu kasety w magnetofonie), a działo się to synchronicznie z ruchem elementu przytrzymującego kasetę z drugiej strony. Jeśli zaślepka w otworze była obecna, wtedy głowica się podnosiła i nagrywanie można było rozpocząć, gdy jednak zaślepka była wyłamana i element testowy wpadał w otwór to automatycznie blokował on możliwość podniesienia głowicy. Jeśli macie dostęp do starego magnetofonu możecie to łatwo sprawdzić - przy wyłamanej zaślepce przycisku REC po prostu się nie da wcisnąć, stawia wyraźny opór, a wciskanie na siłę uszkodziłoby mechanizm. Jednym słwoem - zasłonięty otwór mozna zapisywać, a odsłonięty nie można, tak jak w dyskietkach 8 cali oraz 3,5 cala.
Sporo uszanowanka za tak kompleksowe podejście do tematu. Jak kolejne filmy mają być tak wyczerpujące jak poprzednie, to chętnie poczekam kilka miesięcy na premierę następnego tematu. Oby tak dalej!
Masz o wiele za mało subów, ten kanał zasługuje na większy rozgłos. Dzięki za ten film :D O dyskietkach chciałem napisać tylko tyle, że żal mi końca ich żywota, ja (rocznik 93') pamiętam je jako zawodny syf, dopiero z takich filmów jak ten dowiedziałem się, jak świetnym, niezawodnym nośnikiem danych były w przeszłości, a pod koniec ich życia położono grubą lachę na nie.
Robisz materiały na wysokim poziome, zwłaszcza metrycznym. Przy czym brzmisz naprawdę dobrze. Oby tak dalej i Twój zapał nie zgasł. Liczę, że popularność Twojego kanału wzrośnie. PS. O ostatnia płyta Tool - szaczuneczek :)
Bardzo ciekawy odcinek czekam na odcinek o 3" dyskietkach i materiale o trochę mniej znanym komputerze domowym lat 80 na naszym rodzimym rynku czyli o Amstradzie. Którego do dzisiaj posiadam i to on nauczył mnie podstaw programowania basica ,pascala czy Assemblera ech to były czasy pozdrawiam . ;)
Próbuję tu przemycić linka do posta z forum gdzie wymieniłem listę wszystkich znanych mi urządzeń które korzystały z 3calowych dyskietek, ale ten komentarz zniknie jeśli wstawię w nim linka. Ale pewnie mógłbym opisać jak tam trafić jeśli to cie interesuje. :) A poza tym niedawno ukazały sie dwa filmy o Amstradach na dwóch różnych polskich kanałach retro.
Fantastyczny materiał, zrealizowany na najwyższym poziomie do tego poparty wielogodzinnym zbieraniem informacji oraz analizą danych. Kawał dobrej roboty. Film obejrzałem z nieukrywaną przyjemnością. Podziwiam kunszt, gratuluje i czekam na kolejne realizacje! Ze swojej strony proponuje dodać angielskie napisy tak żeby film był dostępny dla szerszej publiczności. Ja niestety nigdy w rękach nie miałem 8" dyskietek ale z łezką w oku wspominam czasy kiedy biegało się do kolegi z 5,25" żeby przegrać grę lub program, było to w drugiej połowie lat 80 kiedy komputery PC w Polsce były nadal bardzo rzadkie.
Dzięki! Może kiedyś pokuszę się o audio w wersji EN, ale to już na 100% nie ja bym czytał i raczej odległa przyszłość. PS. Komputery PC były u nas rzadkie nawet w połowie lat 90. :D Znalazłem fajne ankiety/liczby, podzielę się nimi w jakimś materiale. Pamiętam z młodzieńczych lat, że na blok, gdzie mieszkało 30 rodzin - jak wyszedł W95 komputer miały dwie rodziny.
Masz kapitalne intro a materiały pierwsza klasa dzięki🤘🏻 a to w ogóle ciekawe bo Borg z kanału retrogralnia jest chyba z Wrocławia i on mówi właśnie "dysketka"😅
Trochę źle przeliczasz jednostki 150GB to dokładnie 150000000kB, a nie to co podałeś. Pomyliłeś prefixy SI z prefixami binarnymi, ale generalnie materiał jest świetny. Generalnie super materiał. Łapka w górę.
0:39 prof. Jan Bielecki usystematyzował również takie terminy jak "klawiatura" i "myszka", brał również udział w standaryzacji języka C i propagowaniu Javy w jej pierwszych latach i przewidział już na początku, że stanie się ona standardem w korporacyjnych aplikacjach. Miałem z nim zajęcia na PJWSTKu z programowania i był to człowiek niezwykle charyzmatyczny i naprawdę kochał dydaktykę i umiał przekazać wiedzę. Surowy, ekscentryczny i lekko szalony, wysoki szpakowaty gość, którego przedwczesna śmierć na raka bardzo mnie poruszyła. Potrafił w ułamku sekundy analizować kod źródłowy i zmuszał nas do różnych konwencji, które dzisiaj są absolutnym standardem a nam wtedy wydawały się "jego" dziwactwem. RIP JB!
Chyba kupię sobie taką 8-mio calową dyskietkę jako eksponat. Do tej pory cofnąłem się do czasów 5,25 calowych , których używam hobbystycznie. Pozdrawiam innych ̶o̶s̶z̶o̶ł̶... pasjonatów sprzętu retro :)
@@c01e514v Planujesz może film o konfigurowaniu DOS'a lub polecić jakiś istniejący artykuł, w miarę zrozumiały? Mam kłopot z konfiguracją pamięci w DOS'ie 5.0. Pozdrawiam :)
Z dyskietek 8" w pierwszej pracy - na praktyce w 1993 roku wykonywałem zegary. W firmie był zapas dyskietek, całe pudła kartonowe i do nich się wstawiało mechanizm, oraz mocowało podstawkę i naklejało naklejkę z nazwą firmy. Był to gadżet reklamowy dla ważniejszych klientów. Sam zacząłem korzystać z dyskietek już 5,25", ale DSSD (czyli 360 kb, bo tylko takie stacje były w sprzęcie)...
Super materiał jak zawsze. Fajne tematy dla kumatych. Kawał dobrej roboty. Nie będzie to popularne jak rozpakowywanie przedmiotów (wtf?!?!) ale nie zniechęcaj się bo wartościowe rzeczy mają po prostu mniej odbiorców. Pzdr!
4:04 gdzieś jeszcze mam taką wielką dyskietkę jak i szpule z taśmą do komputerów w formie szaf. Tu mogło to być lepiej pokazane, bo w kadrze prawie nie widać typowej dyskietki mniejszej od płyty CD przez co ktoś mógłby pomyśleć, że to ta średnia była ostatnim standardem.
Bardzo ciekawy materiał. Ja miałem kontakt z dyskietką 8", jako ciekawostka, bo wtedy w późnych latach 80 korzystano z dyskietek 5.25" w Commodore 4/16/64/128/SX, potem 3" dyskietki stacji dysków w ZX Spectrum/Timex oraz Amstrad. Potem 3.5" dyski w Commodore 64 oraz kultowej Amidze 1000. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Amiga miała dostęp do większej pojemności dyskietek DD (PC 720kb) Amiga 880kb. Potem dyskietki 3.5" tzw HD, (PC 1.4 MB) Amiga 1.76MB. Potem Commodore wprowadza jako stały napęd CD w Amidze... Wyprzedzono epokę...
Materiał jak zwykle profesjonalny pod względem merytorycznym jak i wizualnym. W związku z tym mam do Ciebie pytanie: w jakim programie montujesz film i robisz efekty wizualne (animacje, filtry)? Oczywiście, jeżeli to nie tajemnica. Pozdrawiam
Ha ha ha. Weź pod uwagę że taśmy perforowane wyniosły człowieka na księżyc. A to, że instytucje ( a taką jest tez wojsko) czy korporacje, często latami trzymają się jakiejś technologii. Po prostu koszty wymiany nośników i sprzętu są zbyt wysokie. Zarówno koszty finansowe, jak i czasowe przeniesienia danych. Np nasz system PESEL też do lar 10-ych 21 wieku pracował na komputerach Odra. CERN archiwizuje dane na taśmach magnetycznych w kasetach.
Oczywiście bo USA to Kolos na Glinianych nogach... w dodatku pracowały w silosach z bronią atomową, tam się niewiele zmieniło od lat 50-tych czy 60-tych... Wszystko pordzewiałe, toksyczne paliwo wycieka z rakiet, itd... Jest tylko propaganda o "nowoczesności" armii USA. Akurat armia USA nie zarabia na wojnach USA tylko Lobby Zbrojeniowe.
Świetny materiał, widziałbym cię w arhn.eu, bo tak jak w ich przypadku twoje filmy są rzeczowe, na wysokim poziomie i są bardzo reoglądalne za każdym razem zapamiętując inne fragmenty
W dzieciństwie planowałem zapis danych na papierze toaletowym. Zapis polegałby na robieniu kropek markerem (jedna kropka to jeden bit), a odczyt to test czy kropka istnieje - dioda świeci przez papier toaletowy, a z drugiej strony fotorezystor sprawdza stopień jasności. Niestety nie zdążyłem zrealizować projektu.
Segate to największy producent dysków twardych na świecie 15:50. Prawda, ale także mam wrażenie, że jednych z gorszych od wielu lat. Miałem styczność z wieloma dyskami przez lata pracy, inne niż Segate po prostu się psuły bo już mechanika zużywała się, ale zgodnie ze specyfikacją producenta, zazwyczaj jednak trochę dłużej działały. Segate zazwyczaj miał problemu już po 2-3 latach pracy nawet w domowym zaciszu gdzie komputery nie były jeszcze tak mocno eksploatowane. Błędy w zapisie, w ich dyskach to normalka. Sam niestety ze 2-3 lata temu kupiłem Segatea 3 TB, no i oczywiście problem ten sam, znikające dane, przywieszanie przy odczycie danych. Format dysku ok, ponowne wgranie danych, minie kilka tygodni i to samo. SMART wszystko ok, testy ok, a jak zwykle problem z utrzymaniem danych, szczególnie gdy zbliża się do 80% zajętości. Jeśli zależy Tobie na pewności przetrzymywania danych, w szczególności jeśli mają to być dyski do firm, nie polecam, omijać szerokim łukiem. Chodzi mi o dyski talerzowe, jeśli mają SSD, może są lepsze.
A propos nazwy "dyskietka" i jej wariantów mam ciekawostkę. Znany i ceniony artysta Czesław Niemen w latach 80. korzystał z bogatej maszynerii elektronicznej. Na swoim koncercie w 1984 roku w Szczecinie powiedział, że do zachowywania pamięci "są specjalne dyskety, których pojemność jest niewiarygodna. Na takim małym dysku zmieścić można 50 minut muzyki non stop." W tej chwili zgromadzeni na koncercie widzowie wybuchnęli śmiechem. Niemenowi chodziło oczywiście o dane MIDI, gwoli ścisłości. Najważniejsza jest jednak w moim wywodzie nazwa: "dysketa", co jest oczywistym dopasowaniem do zasad polskiej fonetyki i fleksji słowa "diskette" - a więc nawet nie dyskietka, ani nie dysketka.
Niesamowicie ciekawie przedstawiasz de fakto historię Sub już leci Jakbyś mógł zrobić film 'historia języków programowania' to byłbym przeogromnie wdzięczny Z góry dziękuję 🙂
A może tak, jak już jesteśmy przy nośnikach danych - to materiał o kasecie (a właściwie najpierw taśmie, którą potem zamknięto w kasecie) magnetofonowej, będącej nośnikiem danych tak wielu retro komputerów. I nie chce słyszeć "była sobie taśma filmowa a potem ktoś wpadł na to, żeby zapisywać na niej zera i jedynki", czy czegoś takiego. I wyobraźcie sobie instalację jakiejś dużej współczesnej gry z takiego nośnika. Zakładając nawet natychmiastowy odczyt i zmianę karty w sekundę - policzcie sobie jak dużym osiągnięciem byłoby wkładanie po kolei kart z powiedzmy łącznie 60 GB danych. Nie chcę mi się liczyć, ale obstawiam nie godziny, czy dni a miesiące.
20:59 jeśli ta firma sprzedaje zabytkowe nośniki, to ta szata graficzna idealnie pasuje. To były czasy minimalizmu, zero efektów, maksimum treści i skondensowanej informacji.
Obecnie reanimuje mojego IBM6580,w komplecie dostałem ok 100szt 8" dyskietek z dokumentacją z końca lat 80 i początku 90...kurcze,fajnie byłoby ogarnąć co tam po tych flopach biega.
Co do Seagate. Może to przypadek, jednak prawie wszystkie HDD Seagate jakie miałem padły (z 12 został 1). Zostały one zamienione na WD, Toshiba i Samsung. Najstarszy Samsung pracuje do dzisiaj w RAID5 (ponad 20lat)
Taka ciekawostka co do liczby kart jaka wyszła na 1 TB. Jest to liczba bardzo podobna do prawdopodobieństwa trafienia szóstki w totka, tyle, ze 1000 razy większa (na szóstkę szansa wynosi dokładnie 1:13 983 816). Czyli mając tyle kuponów, co kart w tym przykładzie bylibyśmy miliarderami (oczywiscie czysto teoretycznie, bo koszt tylu kuponów przekroczył by kumulację, jaka jest do zgarnięcia) PS liczbę należałoby zaokrąglić w górę, a nie podać z wartością po przecinku, gdyż nie da się użyć niecałej karty perforowanej, ale da się jej nie zapisać w całości. PPS wyobrażacie sobie instalację oprogramowania z takiego nośnika? Nie mówię już o kwestii tempa odczytu - ale przekładania kart w takiej ilości i w razie pomyłki w kolejności powtarzanie całego procesu od nowa.
A tak porównując liczny to mając tyle kuponów lotto, co tych kart perforowanych na 1TB - to jakbyśmy próbowali na każdym zaznaczyć inną kombinację - to by się nam to nie udało. Mało tego - każdą możliwą istniejącą kombinację sześciu liczb z puli musielibyśmy zaznaczyć około 1000 razy.
A z tym długim korzystaniem ze starych nośników - to masz polski ZUS porzucił archiwizowanie danych na dyskietkach 3,5 cala w roku 2017 i zrobił to na rzecz... nie, nie dysków SSD, a po prostu centralnego serwera dostępnego online w każdej placówce. Niedługo potem uruchomiono też elektroniczne informacje dla ubezpieczonych oraz centralną infolinię zamiast odbierania telefonów przez pracowników placówek, blokujących tym samym kolejkę petentów przybywających osobiście. Niemniej do dzisiaj równolegle z archiwami elektronicznymi ZUS ma również tony segregatorów z archiwami papierowymi.
I tak mija historia. Jeszcze nie dawno trzymałem pliki na dyskietkach 5,25. A teraz pełno pendrivów. Chodź najbardziej brakuje taniego następcy blu-ray.
@@c01e514v Ale patrzac na potrzeby uzytkownikow. Nastepcy dyskietek dalej sa ogromni :) th-cam.com/video/H3_ZqnqLyVo/w-d-xo.html Amazon wozi dane ciezarowkami. Ciekawe jak zmieni sie technologia przechowywania danych.
~Miesiąc, dłubiąc codziennie. Warstwa tekstowa to różne wyszukiwarki, wiki, książki, gazety. Wideo to trochę moich nagrań i całe mnóstwo klipów na licencji CC0 (np. z pixabay).
Ciekawy materiał. Porównanie z Wii niefortunne gdyż jest to najlepiej sprzedająca się konsola 7 generacji i sprzedała się w ilość ponad 100mln. Dlatego jest taka tania i raczej nie stanie się unikatem na miarę stacji 8cali. Żołnierze pod koniec materiału to Brytole a mowa jest o armii amerykańskiej. Taki mały szczegół.
Chodziło o to, że coś jest drogie, a po kilku latach cena drastycznie spada, bo są już inne lepsze urządzenia, a potem cena odbija. C64 też się „nieźle” sprzedawało, a kupić dzisiaj (w rozsądnej cenie) to wyczyn :). No faktycznie, to nie ta armia :|
Towarzyszu jak zwykle skupiliście się na zachodniej zgniłej technice a ja do dziś mam karty z radzieckiej stacji dysków z lat 70-tych... EC-5??? czy coś takiego. Na Wschodzie też były pamięci bębnowe, potem ferromagnetyczne, a potem dyskietki. Była nawet polska stacja dysków, choć akurat mało udana... ELWRO produkowało i pamięci bębnowe i ferromagnetyczne.
w końcu nowy film :D uwielbiam twój kanał i twoje filmy
w czasie kiedy obejrzałem ten film, pojawiło się 163 wyświetlenia :O
Widać, że wrzucasz bardzo profesjonalne materiały. Świetnie się tego słucha i ogląda. Trochę rzadko je wrzucasz, ale wolę rzadko i porządnie niż często i byle jak. Pozdrawiam i ode mnie łapka w górę. ;)
Dzięki! Wolnego czasu starcza mi niestety tylko na jeden materiał w miesiącu :(
W latach 80 dzięki kartom perforowanym mielimy w domu dostawy papieru toaletowego.
Ojciec pracował w firmie informatycznej i brał ze śmietnika kartony używanych kart. pudełko ważyło swoje i mozna było w skupie wymienić kilogram za rolkę papieru - deficytowego w PRL.
IBM - dziękuję.
A co do mechanizmu zabezpieczenia przed zapisem w formie odsłoniętej odpowiedniej części obudowy to de facto wynalazek nieco starszy od dyskietki, bo opracowany na rzecz patentu z 1963 roku, czyli kasety magnetofonowej. Tam to zabezpieczenie było wywołane powodami czysto mechanicznymi. Do zapisu musiała się mianowicie obniżyć głowica (czy tam wsunąć do kasety w poziomie lub podwyższyć w zależności od sposobu montażu kasety w magnetofonie), a działo się to synchronicznie z ruchem elementu przytrzymującego kasetę z drugiej strony. Jeśli zaślepka w otworze była obecna, wtedy głowica się podnosiła i nagrywanie można było rozpocząć, gdy jednak zaślepka była wyłamana i element testowy wpadał w otwór to automatycznie blokował on możliwość podniesienia głowicy. Jeśli macie dostęp do starego magnetofonu możecie to łatwo sprawdzić - przy wyłamanej zaślepce przycisku REC po prostu się nie da wcisnąć, stawia wyraźny opór, a wciskanie na siłę uszkodziłoby mechanizm.
Jednym słwoem - zasłonięty otwór mozna zapisywać, a odsłonięty nie można, tak jak w dyskietkach 8 cali oraz 3,5 cala.
Zrób film o początkach sieci GSM w Polsce, myślę że było by to bardzo ciekawe. Pozdrawiam
Dobry pomysł, dopisałem do listy tematów.
Fajny temat, a w nim m/i pięciosekundówki w Erze.
to najpierw musi być historia NMT450 czyli u nas Centertela :)
@@c01e514v przypominamy się!
@@c01e514v ciekawe czy tylko ja dalej na to czekam
Twoje filmy wysoko zawieszają poprzeczkę odnośnie jakości, już nie wystarczy tylko full hd kamera i dobry mikrofon (i dobra gadka :-))
@Theodor the Cat retrogralnie też oglądam
Sporo uszanowanka za tak kompleksowe podejście do tematu. Jak kolejne filmy mają być tak wyczerpujące jak poprzednie, to chętnie poczekam kilka miesięcy na premierę następnego tematu. Oby tak dalej!
Masz o wiele za mało subów, ten kanał zasługuje na większy rozgłos. Dzięki za ten film :D
O dyskietkach chciałem napisać tylko tyle, że żal mi końca ich żywota, ja (rocznik 93') pamiętam je jako zawodny syf, dopiero z takich filmów jak ten dowiedziałem się, jak świetnym, niezawodnym nośnikiem danych były w przeszłości, a pod koniec ich życia położono grubą lachę na nie.
Nooooo... Powiem szczerze, że jestem 1 raz na kanale, ale wiedza i dane konkretne! Szacun
Robisz materiały na wysokim poziome, zwłaszcza metrycznym. Przy czym brzmisz naprawdę dobrze. Oby tak dalej i Twój zapał nie zgasł. Liczę, że popularność Twojego kanału wzrośnie.
PS. O ostatnia płyta Tool - szaczuneczek :)
Dzięki. Oooo ktoś zauważył Toola :)
Naprawdę świetny materiał... Czekam z niecierpliwością na kolejne!
Świetnie zrobiony materiał. Dzięki i czekam na więcej 👍
Hah, ostatnia scena genialna. Cyberseks twarda dyskietka :p
Nowy nabytek, nawet nie wiem czy działa (kupiłem w pakiecie z setką innych dyskietek). Może kiedyś zrobię materiał z tego.
Bardzo ciekawy odcinek czekam na odcinek o 3" dyskietkach i materiale o trochę mniej znanym komputerze domowym lat 80 na naszym rodzimym rynku czyli o Amstradzie.
Którego do dzisiaj posiadam i to on nauczył mnie podstaw programowania basica ,pascala czy Assemblera ech to były czasy pozdrawiam . ;)
Próbuję tu przemycić linka do posta z forum gdzie wymieniłem listę wszystkich znanych mi urządzeń które korzystały z 3calowych dyskietek, ale ten komentarz zniknie jeśli wstawię w nim linka.
Ale pewnie mógłbym opisać jak tam trafić jeśli to cie interesuje. :)
A poza tym niedawno ukazały sie dwa filmy o Amstradach na dwóch różnych polskich kanałach retro.
Jak zawsze wyśmienita jakość, dziękuje za świetnie opowiedzianą historię:)
Nie wiem dlaczego tu tak mało subskrypcji :) Pozdrawiam SUPER MATERIAŁY !!!
Fantastyczny materiał, zrealizowany na najwyższym poziomie do tego poparty wielogodzinnym zbieraniem informacji oraz analizą danych. Kawał dobrej roboty. Film obejrzałem z nieukrywaną przyjemnością. Podziwiam kunszt, gratuluje i czekam na kolejne realizacje! Ze swojej strony proponuje dodać angielskie napisy tak żeby film był dostępny dla szerszej publiczności.
Ja niestety nigdy w rękach nie miałem 8" dyskietek ale z łezką w oku wspominam czasy kiedy biegało się do kolegi z 5,25" żeby przegrać grę lub program, było to w drugiej połowie lat 80 kiedy komputery PC w Polsce były nadal bardzo rzadkie.
Dzięki! Może kiedyś pokuszę się o audio w wersji EN, ale to już na 100% nie ja bym czytał i raczej odległa przyszłość.
PS. Komputery PC były u nas rzadkie nawet w połowie lat 90. :D Znalazłem fajne ankiety/liczby, podzielę się nimi w jakimś materiale. Pamiętam z młodzieńczych lat, że na blok, gdzie mieszkało 30 rodzin - jak wyszedł W95 komputer miały dwie rodziny.
Jakość twoich filmów robi wrażenie.
Oczywiście mam na myśli głównie informacje i sposób ich przekazania.
Smaczny kanał ;) Świetny, bardzo ciekawy film. nie wiedziałem że polski youtube ma takie perełki jak Ty. Czekam na więcej! :)
Dzięki! Kolejne materiały w drodze :)
Super materiał i wykonanie. Proszę o więcej/częściej !!!
BTW znalazłem niedawno starą talię do MTG z kartami 4 serii :)
Właśnie dla takich materiałów włączam komputer. Gratuluję i czekam na więcej.
dobrze powiedziane!
Ja nie wiem dlaczego tak wartościowy kanał ma tak mało subskrypcji. Hańba
Bardzo ciekawy film. Znalazlem dzisiaj przypadkiem i juz po spaniu jest:). SUB.
Twoje filmy są tak dobre, że aż ciężko uwierzyć, że nie jesteś żadną telewizja ;)
Dziękuje i już czekam na na następny Film. Pozdrawiam
👍👍 Takiej historii, to aż miło słuchać.
Masz kapitalne intro a materiały pierwsza klasa dzięki🤘🏻 a to w ogóle ciekawe bo Borg z kanału retrogralnia jest chyba z Wrocławia i on mówi właśnie "dysketka"😅
Super, ze materiały powróciły. Dzięki!
na każdy film czekam z ogromna niecierpliwością
"żaden z wymienionych' - nie wiem jak w USA ale u nas pewnie zostało by większość konstytucyjna :D
Świetny materiał :) Pozdrawiam i czekam na więcej.
Trochę źle przeliczasz jednostki 150GB to dokładnie 150000000kB, a nie to co podałeś. Pomyliłeś prefixy SI z prefixami binarnymi, ale generalnie materiał jest świetny. Generalnie super materiał. Łapka w górę.
Świetny materiał ,z resztą jak i pozostałe.
Super kanał, ekscytujące tematy, potężna wiedza, może poradzisz mi jaki P.C. do nagrywania i montażu podcastu
0:39 prof. Jan Bielecki usystematyzował również takie terminy jak "klawiatura" i "myszka", brał również udział w standaryzacji języka C i propagowaniu Javy w jej pierwszych latach i przewidział już na początku, że stanie się ona standardem w korporacyjnych aplikacjach. Miałem z nim zajęcia na PJWSTKu z programowania i był to człowiek niezwykle charyzmatyczny i naprawdę kochał dydaktykę i umiał przekazać wiedzę. Surowy, ekscentryczny i lekko szalony, wysoki szpakowaty gość, którego przedwczesna śmierć na raka bardzo mnie poruszyła. Potrafił w ułamku sekundy analizować kod źródłowy i zmuszał nas do różnych konwencji, które dzisiaj są absolutnym standardem a nam wtedy wydawały się "jego" dziwactwem. RIP JB!
mam jeszcze książkę z Jego autografem! no i index :]
Chyba kupię sobie taką 8-mio calową dyskietkę jako eksponat. Do tej pory cofnąłem się do czasów 5,25 calowych , których używam hobbystycznie. Pozdrawiam innych ̶o̶s̶z̶o̶ł̶... pasjonatów sprzętu retro :)
Polecam. Fajnie leży w dłoni, a i do antyramy się nada :)
@@c01e514v Planujesz może film o konfigurowaniu DOS'a lub polecić jakiś istniejący artykuł, w miarę zrozumiały? Mam kłopot z konfiguracją pamięci w DOS'ie 5.0. Pozdrawiam :)
Ja zupełnie przypadkiem trafiłem na taką dyskietkę i to za darmo. Niestety nie wiem czy podobnie jak 5,25 były pakowanie po 10 sztuk w kartoniku.
Bardzo dobre, fajny odcinek. :)
Z dyskietek 8" w pierwszej pracy - na praktyce w 1993 roku wykonywałem zegary. W firmie był zapas dyskietek, całe pudła kartonowe i do nich się wstawiało mechanizm, oraz mocowało podstawkę i naklejało naklejkę z nazwą firmy. Był to gadżet reklamowy dla ważniejszych klientów.
Sam zacząłem korzystać z dyskietek już 5,25", ale DSSD (czyli 360 kb, bo tylko takie stacje były w sprzęcie)...
Super materiał jak zawsze. Fajne tematy dla kumatych. Kawał dobrej roboty. Nie będzie to popularne jak rozpakowywanie przedmiotów (wtf?!?!) ale nie zniechęcaj się bo wartościowe rzeczy mają po prostu mniej odbiorców. Pzdr!
4:04 gdzieś jeszcze mam taką wielką dyskietkę jak i szpule z taśmą do komputerów w formie szaf. Tu mogło to być lepiej pokazane, bo w kadrze prawie nie widać typowej dyskietki mniejszej od płyty CD przez co ktoś mógłby pomyśleć, że to ta średnia była ostatnim standardem.
:) Miałem HDD NEC 5'25 cala , 20 MB !!! :D no czad . Fajne fimiki robisz . Dzięki za Twoją pracę :)
Gdy wspomniałeś o armii USA pokazałeś żołnierzy brytyjskich, ale to taki drobny szczegół, bez wpływu na całość. Świetny materiał i czekam na więcej 👍
Racja, to Brytyjczycy :)
Panie Sławku, wiecej materiałów !
Genialny temat, dyskietki pamiętam, doradz P.C. jaki do podcastów robienia
Bardzo ciekawy materiał. Ja miałem kontakt z dyskietką 8", jako ciekawostka, bo wtedy w późnych latach 80 korzystano z dyskietek 5.25" w Commodore 4/16/64/128/SX, potem 3" dyskietki stacji dysków w ZX Spectrum/Timex oraz Amstrad. Potem 3.5" dyski w Commodore 64 oraz kultowej Amidze 1000. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Amiga miała dostęp do większej pojemności dyskietek DD (PC 720kb) Amiga 880kb. Potem dyskietki 3.5" tzw HD, (PC 1.4 MB) Amiga 1.76MB. Potem Commodore wprowadza jako stały napęd CD w Amidze... Wyprzedzono epokę...
Nie spoileruj! :D Będzie o tym w innych odcinkach :)
Dyskietki były mało trwałe ale internet też okazał się mało trwały.
Materiał jak zwykle profesjonalny pod względem merytorycznym jak i wizualnym. W związku z tym mam do Ciebie pytanie: w jakim programie montujesz film i robisz efekty wizualne (animacje, filtry)? Oczywiście, jeżeli to nie tajemnica. Pozdrawiam
Składam w Premiere, ale z ogromną ilością efektów ‘motion graphics’, green screen, itd. Planuje przesiadkę na DaVinci Resolve - czekam na wersję 17.
Złącze krawędziowe (drukowane) we flopach 5.25" i 3" nazywane było właśnie złączem typu Shugart.
Całkowicie szczerze: Jeden z ciekawszych kanałów jakie ostatnio znalazłem, coś między arhn.eu, Adamem Śmiałkiem, a Retrogralnią
mi jeszcze przypomina zmaslo troszkę
ten film rozwalił mnie na łopatki USA i 8 calowe dyskietki do 2019.10 :)
Czyli można załatwić ich maczugą!
Ha ha ha. Weź pod uwagę że taśmy perforowane wyniosły człowieka na księżyc.
A to, że instytucje ( a taką jest tez wojsko) czy korporacje, często latami trzymają się jakiejś technologii. Po prostu koszty wymiany nośników i sprzętu są zbyt wysokie. Zarówno koszty finansowe, jak i czasowe przeniesienia danych. Np nasz system PESEL też do lar 10-ych 21 wieku pracował na komputerach Odra. CERN archiwizuje dane na taśmach magnetycznych w kasetach.
Oczywiście bo USA to Kolos na Glinianych nogach... w dodatku pracowały w silosach z bronią atomową, tam się niewiele zmieniło od lat 50-tych czy 60-tych... Wszystko pordzewiałe, toksyczne paliwo wycieka z rakiet, itd... Jest tylko propaganda o "nowoczesności" armii USA. Akurat armia USA nie zarabia na wojnach USA tylko Lobby Zbrojeniowe.
swietny material. Czekam na historie IBM i LENOVO :-)
Świetny materiał, widziałbym cię w arhn.eu, bo tak jak w ich przypadku twoje filmy są rzeczowe, na wysokim poziomie i są bardzo reoglądalne za każdym razem zapamiętując inne fragmenty
W dzieciństwie planowałem zapis danych na papierze toaletowym.
Zapis polegałby na robieniu kropek markerem (jedna kropka to jeden bit), a odczyt to test czy kropka istnieje - dioda świeci przez papier toaletowy, a z drugiej strony fotorezystor sprawdza stopień jasności.
Niestety nie zdążyłem zrealizować projektu.
Mam 3 dyskietki memorex 8"
W ciemno łapa w górę i bez dyskusji dla najlepszego Kreatora filmów o starej komputerowej rzeczywistości ;)
Na pewno są lepsi, niemniej dzięki za miłe słowa :)
Segate to największy producent dysków twardych na świecie 15:50. Prawda, ale także mam wrażenie, że jednych z gorszych od wielu lat. Miałem styczność z wieloma dyskami przez lata pracy, inne niż Segate po prostu się psuły bo już mechanika zużywała się, ale zgodnie ze specyfikacją producenta, zazwyczaj jednak trochę dłużej działały. Segate zazwyczaj miał problemu już po 2-3 latach pracy nawet w domowym zaciszu gdzie komputery nie były jeszcze tak mocno eksploatowane. Błędy w zapisie, w ich dyskach to normalka. Sam niestety ze 2-3 lata temu kupiłem Segatea 3 TB, no i oczywiście problem ten sam, znikające dane, przywieszanie przy odczycie danych. Format dysku ok, ponowne wgranie danych, minie kilka tygodni i to samo. SMART wszystko ok, testy ok, a jak zwykle problem z utrzymaniem danych, szczególnie gdy zbliża się do 80% zajętości. Jeśli zależy Tobie na pewności przetrzymywania danych, w szczególności jeśli mają to być dyski do firm, nie polecam, omijać szerokim łukiem. Chodzi mi o dyski talerzowe, jeśli mają SSD, może są lepsze.
Kiedyś miałem w rękach dyskietkę 8". Jakoś w latach 90...
My chcemy więcej!!!
Uzywane byly u nas w LO na poczatku lat 90 w Elwro, LOGO wgrywane bylo :) po sieci :)
A propos nazwy "dyskietka" i jej wariantów mam ciekawostkę. Znany i ceniony artysta Czesław Niemen w latach 80. korzystał z bogatej maszynerii elektronicznej. Na swoim koncercie w 1984 roku w Szczecinie powiedział, że do zachowywania pamięci "są specjalne dyskety, których pojemność jest niewiarygodna. Na takim małym dysku zmieścić można 50 minut muzyki non stop." W tej chwili zgromadzeni na koncercie widzowie wybuchnęli śmiechem.
Niemenowi chodziło oczywiście o dane MIDI, gwoli ścisłości. Najważniejsza jest jednak w moim wywodzie nazwa: "dysketa", co jest oczywistym dopasowaniem do zasad polskiej fonetyki i fleksji słowa "diskette" - a więc nawet nie dyskietka, ani nie dysketka.
Niesamowicie ciekawie przedstawiasz de fakto historię
Sub już leci
Jakbyś mógł zrobić film
'historia języków programowania' to byłbym przeogromnie wdzięczny
Z góry dziękuję 🙂
Dzięki! Dodałem temat na dłuuuuugą listę "ToDo" :)
Super materiał, dzięki!
A może tak, jak już jesteśmy przy nośnikach danych - to materiał o kasecie (a właściwie najpierw taśmie, którą potem zamknięto w kasecie) magnetofonowej, będącej nośnikiem danych tak wielu retro komputerów. I nie chce słyszeć "była sobie taśma filmowa a potem ktoś wpadł na to, żeby zapisywać na niej zera i jedynki", czy czegoś takiego.
I wyobraźcie sobie instalację jakiejś dużej współczesnej gry z takiego nośnika. Zakładając nawet natychmiastowy odczyt i zmianę karty w sekundę - policzcie sobie jak dużym osiągnięciem byłoby wkładanie po kolei kart z powiedzmy łącznie 60 GB danych. Nie chcę mi się liczyć, ale obstawiam nie godziny, czy dni a miesiące.
20:59 jeśli ta firma sprzedaje zabytkowe nośniki, to ta szata graficzna idealnie pasuje. To były czasy minimalizmu, zero efektów, maksimum treści i skondensowanej informacji.
Obecnie reanimuje mojego IBM6580,w komplecie dostałem ok 100szt 8" dyskietek z dokumentacją z końca lat 80 i początku 90...kurcze,fajnie byłoby ogarnąć co tam po tych flopach biega.
Hej, może opowiesz o historii Linuxa? :) Bardzo przyjemnie się Ciebie słucha
Linuxa mam na liście tematów, więc wcześniej, czy później będzie :)
@@c01e514v super!!
Co do Seagate. Może to przypadek, jednak prawie wszystkie HDD Seagate jakie miałem padły (z 12 został 1). Zostały one zamienione na WD, Toshiba i Samsung. Najstarszy Samsung pracuje do dzisiaj w RAID5 (ponad 20lat)
Super materiał!. Dzięki! :)
Hej, co to za template co jest rzut kamery na głowę kolesia w okularach i widać odbicie z okularów?
Taka ciekawostka co do liczby kart jaka wyszła na 1 TB. Jest to liczba bardzo podobna do prawdopodobieństwa trafienia szóstki w totka, tyle, ze 1000 razy większa (na szóstkę szansa wynosi dokładnie 1:13 983 816). Czyli mając tyle kuponów, co kart w tym przykładzie bylibyśmy miliarderami (oczywiscie czysto teoretycznie, bo koszt tylu kuponów przekroczył by kumulację, jaka jest do zgarnięcia)
PS liczbę należałoby zaokrąglić w górę, a nie podać z wartością po przecinku, gdyż nie da się użyć niecałej karty perforowanej, ale da się jej nie zapisać w całości.
PPS wyobrażacie sobie instalację oprogramowania z takiego nośnika? Nie mówię już o kwestii tempa odczytu - ale przekładania kart w takiej ilości i w razie pomyłki w kolejności powtarzanie całego procesu od nowa.
A tak porównując liczny to mając tyle kuponów lotto, co tych kart perforowanych na 1TB - to jakbyśmy próbowali na każdym zaznaczyć inną kombinację - to by się nam to nie udało. Mało tego - każdą możliwą istniejącą kombinację sześciu liczb z puli musielibyśmy zaznaczyć około 1000 razy.
Super materiał !! pozdrawiam !
super stary dziad gratulacje wariacie technologiczny
Ale mnie podkusiłes tym porównaniem do Wii żeby kupić xd
A z tym długim korzystaniem ze starych nośników - to masz polski ZUS porzucił archiwizowanie danych na dyskietkach 3,5 cala w roku 2017 i zrobił to na rzecz... nie, nie dysków SSD, a po prostu centralnego serwera dostępnego online w każdej placówce. Niedługo potem uruchomiono też elektroniczne informacje dla ubezpieczonych oraz centralną infolinię zamiast odbierania telefonów przez pracowników placówek, blokujących tym samym kolejkę petentów przybywających osobiście.
Niemniej do dzisiaj równolegle z archiwami elektronicznymi ZUS ma również tony segregatorów z archiwami papierowymi.
Dzięki.. ciekawy materiał
Albo NIE zwolnili Web mastera od 70 😀
I tak mija historia. Jeszcze nie dawno trzymałem pliki na dyskietkach 5,25. A teraz pełno pendrivów. Chodź najbardziej brakuje taniego następcy blu-ray.
IMHO już się nie doczekamy, wszystko idzie w stronę chmury :(
@@c01e514v Ale patrzac na potrzeby uzytkownikow. Nastepcy dyskietek dalej sa ogromni :) th-cam.com/video/H3_ZqnqLyVo/w-d-xo.html Amazon wozi dane ciezarowkami. Ciekawe jak zmieni sie technologia przechowywania danych.
Ład, skład. Perfecto :)
Nareszcie nowy odcinek mojego ulubionego programu z Discovery Chanel na YT.
:D kappa
A nie ... czekaj...
PS. Dzięki za serduszko :D
Świetny film!
w polsce mieliśmy 3,5 mieszczącze 1,44 MB a w usa 3,5 cala były o pojemnośći 870 MB , apple miało 3,5 cala o pojemnosci 2,7 GB
Zastanawiam się skąd bierzesz te wszystkie materiały i ile czasu zajmuje zrobienie takiego materiału
~Miesiąc, dłubiąc codziennie. Warstwa tekstowa to różne wyszukiwarki, wiki, książki, gazety. Wideo to trochę moich nagrań i całe mnóstwo klipów na licencji CC0 (np. z pixabay).
Dziękuję
mam jeszcze zafoliowane pudełko nowych dyskietek 8" ;) ale stacji nie mam
Puściłem to sobie w autobusie ale bez słuchawek. Po chwili wszyscy spali łącznie z kierowcą.
Na dobry sen polecam mój film o pamięci konwencjonalnej itd. [640 KB powinno...]. Sam usnąłem.
@@c01e514v dziękuję, ale nie. Szkoda życia. Są lepsze materiały na YT.
Fajnie zebrane dane ! :D
Uwielbiam!
minąłem się z nimi, znaczy były za moich czasów ale za cholere ich nie pamiętam :( dopiero 5.25 i dysk bodajze 32MB :D
Super!
a nie powiedziałeś skąd te kody 23FD, 46FD tzn czemu akurat te liczby ?
fajny
U nas w okolicy na olx gość sprzedaje stację 8' nową nigdy nie rozpakowaną, przynajmniej sprzedawał od jakiegoś roku, mogę poszukać ogłoszenia
Dobra mam, 400zł do nagocjacji
Jeśli wiesz że działa to trzeba kupić
Radził bym kupić i sprzedać na ebayu, za o wiele więcej (jeśli faktycznie nie była rozpakowana)
Moge prosic o link do ogloszenia?
Gdzie twoje reklamy? Za taki porządny materiał należy ci się chociaż na bułki
Ciekawy materiał. Porównanie z Wii niefortunne gdyż jest to najlepiej sprzedająca się konsola 7 generacji i sprzedała się w ilość ponad 100mln. Dlatego jest taka tania i raczej nie stanie się unikatem na miarę stacji 8cali.
Żołnierze pod koniec materiału to Brytole a mowa jest o armii amerykańskiej. Taki mały szczegół.
Chodziło o to, że coś jest drogie, a po kilku latach cena drastycznie spada, bo są już inne lepsze urządzenia, a potem cena odbija. C64 też się „nieźle” sprzedawało, a kupić dzisiaj (w rozsądnej cenie) to wyczyn :). No faktycznie, to nie ta armia :|
NO W KOŃCU
Na pewno ta Athana dalej żyje? Na stronie copyright na 2000 rok XD
Nasz ZUS parę lat temu tez kupił kilka tirów dyskietek 3,5 cala. Afera była przy tym jak cholera bo to był jakiś przekręt.
Towarzyszu jak zwykle skupiliście się na zachodniej zgniłej technice a ja do dziś mam karty z radzieckiej stacji dysków z lat 70-tych... EC-5??? czy coś takiego. Na Wschodzie też były pamięci bębnowe, potem ferromagnetyczne, a potem dyskietki. Była nawet polska stacja dysków, choć akurat mało udana... ELWRO produkowało i pamięci bębnowe i ferromagnetyczne.
To były czasy, aby podwoić pojemność dyskietki używano wiertarki