Jakimi jeszcze filmami, serialami, książkami czy postaciami inspirował się “Indiana Jones”? 1) Doc Savage: postać fikcyjna, która po raz pierwszy pojawiła się na łamach pulpowych magazynów z lat 30. i 40. To naukowiec, wynalazca, detektyw i poszukiwacz przygód, stawiający czoła niebezpiecznym złoczyńcom w różnych zakątkach świata. Doc Savage to pseudonim - jego prawdziwe imię to… Clark Savage Jr. 2) Złodzieje i awanturnicy z filmów noir oraz kina przygodowego: od Sama Spade’a z “Sokoła maltańskiego” (1941) łączącego spryt z cynizmem, pragmatyzmem, pociągiem do ryzyka i kobietami w tle po bohaterów filmu “Gunga Din” (1939) mieszających odwagę z lekkim tonem oraz ironią. 3) Tintin: główny bohater belgijskiej serii komiksów “Przygody Tintina” autorstwa Herge. Tintin to młody reporter, który przeżywa ekscytujące przygody, podróżując po całym świecie. Jego misje często obejmują rozwiązywanie zagadek i poszukiwanie skarbów - charakterystyczne dla obu postaci są szybkie tempo akcji, egzotyczne lokalizacje i potyczki z trudnymi przeciwnikami. 4) Produkcje przygodowe z lat 30. i 40.: filmy takie jak “Zorro’s Fighting Legion” czy “Jungle Jim” oferowały dynamiczny styl narracji oraz szybie tempo akcji. 5) Postacie historyczne ze świata archeologii: od Hirama Birghama III (w 1911 roku odkrył Machu Picchu), Roya Chapmana Andrewsa (słynnego paleontologa i odkrywcę, który przewodził ekspedycji na pustynię Gobi w latach 20. XX wieku - Andrews nosił kapelusz i skórzaną kurtkę) czy Percy’ego Fawcetta (brytyjskiego odkrywcę, który zaginął w Amazonii w latach 20. podczas poszukiwań mitycznego Miasta Z) oraz Howarda Cartera (brytyjskiego archeologa, który w 1922 roku odkrył grobowiec Tutanchamona; jego pasja do egipskich artefaktów oraz obsesyjne poszukiwania skarbów zainspirowały wątek w “Poszukiwaczach Zaginionej Arki”) ----- Co ciekawe, sam Harrison Ford w filmach o Indianie Jonesie nalegał na to, aby brać udział w nawet tych bardziej ryzykownych scenach akcji. Jego dubler, Vic Armstrong, stwierdził, że Ford nie pozostawił mu wiele do zrobienia na planie “Poszukiwaczy Zaginionej Arki” ze względu na tak zacięte podejście. Zresztą Ford, podobnie jak Indiana Jones, słynie z raczej dość upartej natury. ----- Animowane fragmenty przedstawione w materiale pochodzą z kanału Frame Order: th-cam.com/video/iE8v5WDbbC4/w-d-xo.html&ab_channel=FrameOrder ----- Chcesz mnie wesprzeć? Zajrzyj tutaj: th-cam.com/channels/ZlpDnNBsfNSyNeY_A--UWA.htmljoin Lub tutaj: buycoffee.to/krotkiehistorieokulturze
Ciekawostka firma herbert johnson hatters która robiła kapelusze do trylogii i do ostatniej ceni fedory indiany 500 funtów za sztukę. Ale warto, jakość!
Skąd pochodzą te animowane fragmenty? Świetnie się prezentują. Zawsze zastanawiało mnie jak silny wpływ na Indianę miała postać tego -jak go nazwałaś-Garfa? Indiana wydaje się wręcz kopiować jego styl. Czy spotkali się jeszcze? Kwestia samego kapelusza skłania do pytania: czemu kapelusze wyszły z mody? Dziś męzczyzna/bohater filmowy wygląda w nich śmiesznie. Można zresztą prześledzić to na postaci Jamesa Bonda jak dokładnie w latach po wkroczeniu w lata 70 porzucił to nakrycie głowy. Bond nosił go w sytuacjach oficjalnych, natomiast na czas akcji w terenie się go pozbywał, Indiana przeciwnie.
Animowany opening autorstwa Patricka Schoenmakera (swoją drogą nad tą sekwencją otwierającą pracował przez kilka lat) znajdziesz tutaj: th-cam.com/video/iE8v5WDbbC4/w-d-xo.html&ab_channel=FrameOrder Fedora Man pojawia się w filmach o Jonesie tylko raz, jest to spotkanie krótkie, ale tak jak zauważyłeś, na Indy'ego ma wpływ diametralny. Ten wchodzi jakby w rolę poprzedniego właściciela kapelusza. Fedora też może być tu symbolem mentorstwa - kształtując podejście Jonesa do przygód, jak i ich części z poszukiwaniem skarbów (dodając do jego charakteru, czy też rozwijając łotrzykowski pierwiastek oraz uwypuklając tę swoistą dla serii o Indianie Jonesie delikatną niejednoznaczność moralną). Czy też z Bondem nie było tak, że zmiana z Connery'ego na Moore'a po części spowodowała porzucenie kapelusza jako próba odświeżenia bondowskiego wizerunku? U Bonda Connery'ego chyba ten dodatek (elegancki kapelusz z wąskim rondem) pojawiał się w większości filmów? Ale nie jestem pewna.
,,Indie", ach ten nasz przygodowo-łotrzykowy łobuziak, ten hultaj o dobrym serduchu, bez którego popkultura, cóż, nie była by tym czym jest obecnie. Postać fenomenalnie dostrojona do wymagań młodych, szukających w kinie wyzwań, ale i odrobiny nostalgii (ot, lucasowskiego naznaczenia ,,zębem czasu”) ludzi; dostrojona do subkultury geeków zakochanych w eksploracji, przygodzie, wzrastającej adrenalinie - Indiana Jones to taki ,,kamień węgielny” postawiony pod kreację obecnych gier video z nietuzinkowymi postaciami, w których doznaje się licznych przygód, no i eksploruje się w motywie ,,otwartego świata” otaczającą przestrzeń. Gdyby nie ten ,,Indie”, to i nie mielibyśmy kolejnej kapitalnie zapisanej w kinie ,,łotrzykowskiej” postaci Ricka O'Connella granej przez Frasera w tej słynnej trylogii Mumii.
Jakimi jeszcze filmami, serialami, książkami czy postaciami inspirował się “Indiana Jones”?
1) Doc Savage: postać fikcyjna, która po raz pierwszy pojawiła się na łamach pulpowych magazynów z lat 30. i 40. To naukowiec, wynalazca, detektyw i poszukiwacz przygód, stawiający czoła niebezpiecznym złoczyńcom w różnych zakątkach świata. Doc Savage to pseudonim - jego prawdziwe imię to… Clark Savage Jr.
2) Złodzieje i awanturnicy z filmów noir oraz kina przygodowego: od Sama Spade’a z “Sokoła maltańskiego” (1941) łączącego spryt z cynizmem, pragmatyzmem, pociągiem do ryzyka i kobietami w tle po bohaterów filmu “Gunga Din” (1939) mieszających odwagę z lekkim tonem oraz ironią.
3) Tintin: główny bohater belgijskiej serii komiksów “Przygody Tintina” autorstwa Herge. Tintin to młody reporter, który przeżywa ekscytujące przygody, podróżując po całym świecie. Jego misje często obejmują rozwiązywanie zagadek i poszukiwanie skarbów - charakterystyczne dla obu postaci są szybkie tempo akcji, egzotyczne lokalizacje i potyczki z trudnymi przeciwnikami.
4) Produkcje przygodowe z lat 30. i 40.: filmy takie jak “Zorro’s Fighting Legion” czy “Jungle Jim” oferowały dynamiczny styl narracji oraz szybie tempo akcji.
5) Postacie historyczne ze świata archeologii: od Hirama Birghama III (w 1911 roku odkrył Machu Picchu), Roya Chapmana Andrewsa (słynnego paleontologa i odkrywcę, który przewodził ekspedycji na pustynię Gobi w latach 20. XX wieku - Andrews nosił kapelusz i skórzaną kurtkę) czy Percy’ego Fawcetta (brytyjskiego odkrywcę, który zaginął w Amazonii w latach 20. podczas poszukiwań mitycznego Miasta Z) oraz Howarda Cartera (brytyjskiego archeologa, który w 1922 roku odkrył grobowiec Tutanchamona; jego pasja do egipskich artefaktów oraz obsesyjne poszukiwania skarbów zainspirowały wątek w “Poszukiwaczach Zaginionej Arki”)
-----
Co ciekawe, sam Harrison Ford w filmach o Indianie Jonesie nalegał na to, aby brać udział w nawet tych bardziej ryzykownych scenach akcji. Jego dubler, Vic Armstrong, stwierdził, że Ford nie pozostawił mu wiele do zrobienia na planie “Poszukiwaczy Zaginionej Arki” ze względu na tak zacięte podejście. Zresztą Ford, podobnie jak Indiana Jones, słynie z raczej dość upartej natury.
-----
Animowane fragmenty przedstawione w materiale pochodzą z kanału Frame Order: th-cam.com/video/iE8v5WDbbC4/w-d-xo.html&ab_channel=FrameOrder
-----
Chcesz mnie wesprzeć? Zajrzyj tutaj:
th-cam.com/channels/ZlpDnNBsfNSyNeY_A--UWA.htmljoin
Lub tutaj:
buycoffee.to/krotkiehistorieokulturze
Ciekawostka firma herbert johnson hatters która robiła kapelusze do trylogii i do ostatniej ceni fedory indiany 500 funtów za sztukę. Ale warto, jakość!
a da się kupić je za PLN i czy można to zamówić do Polski ?
@shadowteam2000 mozna zamowic online. Wszystkie szczegoly na ich stronie.
Ciekawy materiał.Subik poszedł.Pozdrawiam.
Skąd pochodzą te animowane fragmenty? Świetnie się prezentują. Zawsze zastanawiało mnie jak silny wpływ na Indianę miała postać tego -jak go nazwałaś-Garfa? Indiana wydaje się wręcz kopiować jego styl. Czy spotkali się jeszcze? Kwestia samego kapelusza skłania do pytania: czemu kapelusze wyszły z mody? Dziś męzczyzna/bohater filmowy wygląda w nich śmiesznie. Można zresztą prześledzić to na postaci Jamesa Bonda jak dokładnie w latach po wkroczeniu w lata 70 porzucił to nakrycie głowy. Bond nosił go w sytuacjach oficjalnych, natomiast na czas akcji w terenie się go pozbywał, Indiana przeciwnie.
Animowane fragmenty są z fanowskiego projektu "The Adventures of Indiana Jones" (zrealizowano opening potencjalnego serialu animowanego).
@AnonimowyGrzybiarz Thx.
Animowany opening autorstwa Patricka Schoenmakera (swoją drogą nad tą sekwencją otwierającą pracował przez kilka lat) znajdziesz tutaj: th-cam.com/video/iE8v5WDbbC4/w-d-xo.html&ab_channel=FrameOrder
Fedora Man pojawia się w filmach o Jonesie tylko raz, jest to spotkanie krótkie, ale tak jak zauważyłeś, na Indy'ego ma wpływ diametralny. Ten wchodzi jakby w rolę poprzedniego właściciela kapelusza. Fedora też może być tu symbolem mentorstwa - kształtując podejście Jonesa do przygód, jak i ich części z poszukiwaniem skarbów (dodając do jego charakteru, czy też rozwijając łotrzykowski pierwiastek oraz uwypuklając tę swoistą dla serii o Indianie Jonesie delikatną niejednoznaczność moralną).
Czy też z Bondem nie było tak, że zmiana z Connery'ego na Moore'a po części spowodowała porzucenie kapelusza jako próba odświeżenia bondowskiego wizerunku? U Bonda Connery'ego chyba ten dodatek (elegancki kapelusz z wąskim rondem) pojawiał się w większości filmów? Ale nie jestem pewna.
INDIAAAANAAA 😄😄😄
,,Indie", ach ten nasz przygodowo-łotrzykowy łobuziak, ten hultaj o dobrym serduchu, bez którego popkultura, cóż, nie była by tym czym jest obecnie. Postać fenomenalnie dostrojona do wymagań młodych, szukających w kinie wyzwań, ale i odrobiny nostalgii (ot, lucasowskiego naznaczenia ,,zębem czasu”) ludzi; dostrojona do subkultury geeków zakochanych w eksploracji, przygodzie, wzrastającej adrenalinie - Indiana Jones to taki ,,kamień węgielny” postawiony pod kreację obecnych gier video z nietuzinkowymi postaciami, w których doznaje się licznych przygód, no i eksploruje się w motywie ,,otwartego świata” otaczającą przestrzeń. Gdyby nie ten ,,Indie”, to i nie mielibyśmy kolejnej kapitalnie zapisanej w kinie ,,łotrzykowskiej” postaci Ricka O'Connella granej przez Frasera w tej słynnej trylogii Mumii.