Moim zdaniem test bardzo przydatny jeśli chodzi o wybór oscyloskopu dla amatora,a odnosząc się do niektórych komentarzy to ile sposobów tylu przeciwników.
Witajcie Panowie Autorzy ! Jestem w szpagacie pomiędzy RIGOL DS 1202 Z-E oraz SIGLENT SDS 1202 X-E . Czy macie może jakieś przemyślenia i doświadczenia o tych oscyloskopach ? Może testowaliście już oba tak ogólnie ? Pozdrawiam ,Piotr z Lublina
Cześć, ja właśnie poszukuję jakiegoś oscyloskopu takiego przenośnego. Do pracy z magnetofonami kasetowymi , ale nie wiem jaki był by do tego najlepszy i czy nie będzie wycinał sygnałów z taśm testowych . Co byś mi mógł polecić 🤔🤔 , pozdrawiam
Takie pytanie początkującego. Naczytałem się o "separacji" urządzeń od sieci. Dużo komentarzy jest że przy pomiarach należy odseparować zasilanie transformatorem separacyjnym aby w razie czego nie uszkodzić sprzętu. Tylko nie do końca rozumiem co się separuje. Oscyloskop czy urządzenie mierzone? ps. fajny filmik :)
Transformator separujący ma na celu separację galwaniczną od potencjału sieci. W tym celu używa się specjalnych transformatorów bezpieczeństwa o podwyższonej jakości izolacji. Na przykład w przypadku pomiarów przetwornicy sieciowej żarówki LED która nie posiada separacji, gdybyśmy chcieli pomierzyć napięcie oscyloskopem bez takiego transformatora, w chwili podłączenia przewodu masowego sondy oscyloskopowej uzyskalibyśmy potencjał sieci na elektronice wewnętrznej oscyloskopu która nie jest do takich warunków przystosowana. Na elementach metalowych oscyloskopu, sondzie oscyloskopowej itp. pojawiłoby się napięcie które względem ziemi mogłoby wynieść wartość napięcia sieci zasilającej. W takiej sytuacji może dojść do porażenia użytkownika i uszkodzenia elektroniki zarówno tej z której zbudowany jest oscyloskop jak i tej mierzonej, na skutek zwarcia całości obwodu do ziemi poprzez przewód ochronny. Oczywiście można takie pomiary wykonać inaczej. Np. przy diagnostyce falownika do silnika elektrycznego dużej mocy, taki transformator bezpieczeństwa byłby bardzo kosztowny (z uwagi na moc którą musiałby przenieść) Zamiast separacji pomiędzy urządzeniem badanym a siecią, używa się separatorów pomiarowych np. w postaci różnicowych sond oscyloskopowych. W tym przypadku urządzenie mierzone znajduje się na potencjale sieci, natomiast separacja pomiędzy oscyloskopem realizowana jest właśnie za pomocą takiego specjalnego urządzenia. Mam nadzieję że trochę pomogłem. Ogólne trzeba być ostrożnym robiąc cokolwiek na potencjale sieci zasilającej bo sprzęt sprzętem ale życie jest jedno... Pozdrawiam! :)
@@KonkretnyV Gdzieś "wyczytalem" ze podobny problem może być z niektórymi zasilaczami impulsowymi? (próbuje to zrozumieć ale na razie nie bardzo wiem kiedy może wystąpić problem)
@@tiemanowo Dokładnie tak jest w przypadku gdy chcemy zrobić pomiar po pierwotnej stronie zasilacza impulsowego która znajduje się na potencjale sieci. Zasilacz np. taki komputerowy, ma transformator impulsowy którego zadaniem oprócz dopasowania napięcia, jest właśnie separacja galwaniczna od sieci żeby po dotknięciu obudowy czy płyty głównej nic się nikomu nie stało :) Inną kwestią są pomiary na stronie "bezpiecznej" które też w zależności od potrzeby powinno się wykonywać z separacją za pomocą sond różnicowych jednak ma to na celu ograniczenie zakłóceń i problemów wynikających z tego że podłączamy gdzieś do wrażliwego układu elektronicznego masę oscyloskopu która jest uziemiona. Mierząc zwykłą sondą oscyloskopową możemy uszkodzić badaną elektronikę. Jeszcze inną rzeczą jest konieczność separacji masy ze względów kompatybilności elektromagnetycznej.
Hej, a jak wypada Siglent SDS1104X-E w porównaniu z Rigolem DS-1054Z? Oba maja 4 kanały i 15p pojemność na wejściu. Przy czym Siglent ma 2 przetworniki (po jednym na 2 kanały) a Rigol 1. Ktoś miał okazję pracować na obu? Podobno soft Rigola na kompa jest kiepski a Siglent ma LAN i mozna przez przeglądarke lub VNC sie połączyć (wersja X-E). Funkcionalnie Siglent na papierze wygląda lepiej tylko czy to się przekłada na rzeczywistość? Pozdrawiam.
Niestety nie miałem do czynienia z tym Siglentem, od czasu naszych testów minęło już kilka lat i myślę że te kostrukcje mogły zostać poprawione. Pozdrawiam! :)
@@KonkretnyV th-cam.com/video/wZQj7TnWVNg/w-d-xo.html tu znalazlem porownianie a tu review th-cam.com/video/Cwbwq-AKbPc/w-d-xo.html dodaje dla zainteresowanych. Ja ostatecznie wybrałem tego Siglenta. Na razie za duzo nie moge napisac bo musze go troche poużywac. Dołączone sondy są słabej jakości ale poza tym wydaje się spoko. Pozdrawiam.
0:17 Panowie, wszystkie są produkcji chińskiej? Z tego co rozumiem, macie na myśli tylko wykonanie, bo po tym, co znalazłem to Tektronix jest amerykański. Prawda?
A ja mam łoscyloskopa marki zasilacz laboratoryjny i jest bardzo łatwy w obsłudze. Pokazuje na ekranie dwa rzędy cyferek, które tworzą liczby. No i plamka jest niebieska, bo nie jest czerwona ani zielona. Ło! 😊😉
Panowie bez obrazy ale wy to nazywacie testem,czy jest to wasze powiedzmy odczucie,przemyślenia itp. Gdzie próby dekodowania I2C,ISP ......? Proponuję obejrzeć EEVblog #703 Dave'a (choć podejrzewam,że widzieliście ) i zrobić to z każdym z przedstawionych tu urządzeń. Pozdrawiam.
No nie do końca, proszę państwa. Ten film wyraźnie pokazuje, kto jest faworytem po zaledwie kilku prostych sprawdzianach. Oczywiście można zasięgnąć więcej informacji, ale to w filmach z testami tych oscyloskopów - ale już osobno. Natomiast na potrzeby porównawcze taki sprawdzian w zupełności wystarczy.
Np. pomiar trzech napięć trójfazowych na wyjściu falownika, i pomiar prądu na wejściu falownika (z użyciem odpowiednich sond) Lub też w innych sytuacjach np. podczas diagnostyki sterownika silnika krokowego. Jest cała masa przypadków w których trzeba porównać jednocześnie kilka przebiegów w dziedzinie czasu mierząc np. przesunięcie fazowe pomiędzy nimi.
@@KonkretnyV dzięki, czyli może się przydać. Ja czasami jakąs płytę główną naprawiam, zasilacz, jakieś zabawy z mikrokontrolerami. Potrzebuję 100MHz czy 50MHz na luzie wystarczy do takiej amatorki?
@@drboczek Jeśli chodzi o pasmo to osobiście brał bym 100MHz, w tym momencie to już w sumie standard w większości sprzętu. Wyższe pasmo (100MHz) przyda się tez do wiernego zobrazowania narastania i opadania sygnałów cyfrowych, przy odpowiednio szybkich czasach jest to istotne. Jeśli różnica cenowa nie jest duża to warto moim zdaniem kupić oscyloskop 100MHz Generalnie to oscyloskop jest "oczami" elektronika, a wiadomo że lepiej mieć dobry wzrok :) Polecam aby oscyloskop miał funkcję szybkiej rejestracji (to co sprawdzaliśmy w filmie) ponieważ znacząco podnosi to możliwości obserwacji przebiegów.
@@drboczek Osobiście moim zdaniem Rigol DS1054Z to całkiem spoko sprzęt, wg. mnie najbardziej godny uwagi chociaż nie jestem od pewnego czasu na bieżąco z nowymi modelami oscyloskopów
Fajny test. Dosłownie kilka miesięcy temu kupiłem Siglenta... Też miałem problem czy Siglent, czy Rigol... Wziąłem Siglenta z powodu większej ilości wspieranych protokołów w Decode i z nadzieją, że ktoś kiedyś zhakuje generator ;) Trochę mnie zaniepokoił ten prostokąt bez tego wybrzuszenia... Może kwestia jakiś ustawień?
Test prawie dobry jednak pozbawiony profesjonalnych elementów. Taka tam gadka o oscyloskopach. Trzeba sie lepiej przygotować. Nie latać kamerką zbyt szybko bo nie da się zaobserwować co pokazujecie. Profesjonalne zestawienia i porównania. Lista tych elementów. Macie sprzęt ale brak profesjonalizmu w przygotowaniu filmów
Moim zdaniem test bardzo przydatny jeśli chodzi o wybór oscyloskopu dla amatora,a odnosząc się do niektórych komentarzy to ile sposobów tylu przeciwników.
Dzięki za film! ;)
Bardzo proszę! :)
Kupiłem 2 lata temu Siglent sds1102cnl , jestem zadowolony. Do tego co mi trzeba to starcza .
Warto kupić sds1102CML za 900zł (używany), czy lepiej Rigola 1054z za niemal 2x więcej?
Jakiego mikrofonu i kamery uzyliscie w tym filmiku?
Ps. Dobra robota z tym porownaniem.
Witajcie Panowie Autorzy ! Jestem w szpagacie pomiędzy RIGOL DS 1202 Z-E oraz SIGLENT SDS 1202 X-E . Czy macie może jakieś przemyślenia i doświadczenia o tych oscyloskopach ? Może testowaliście już oba tak ogólnie ? Pozdrawiam ,Piotr z Lublina
I co wybrałeś i jak się sprawdza ?
Cześć, ja właśnie poszukuję jakiegoś oscyloskopu takiego przenośnego. Do pracy z magnetofonami kasetowymi , ale nie wiem jaki był by do tego najlepszy i czy nie będzie wycinał sygnałów z taśm testowych . Co byś mi mógł polecić 🤔🤔 , pozdrawiam
dzień dobry może coś na temat fnirsi 1013d
Czy moglibyście przeprowadzić testy hantek z serii 2000? Szczególnie te małe przenośne mnie ciekawią np 20D72
Dla jakiej częstotliwości robiliście FFT ?
Spoko test , czekam na kolejne.. może porównanie z 20letnim CRT w podobnym przedziale cenowym ?
Takie pytanie początkującego. Naczytałem się o "separacji" urządzeń od sieci. Dużo komentarzy jest że przy pomiarach należy odseparować zasilanie transformatorem separacyjnym aby w razie czego nie uszkodzić sprzętu. Tylko nie do końca rozumiem co się separuje. Oscyloskop czy urządzenie mierzone?
ps. fajny filmik :)
Transformator separujący ma na celu separację galwaniczną od potencjału sieci. W tym celu używa się specjalnych transformatorów bezpieczeństwa o podwyższonej jakości izolacji. Na przykład w przypadku pomiarów przetwornicy sieciowej żarówki LED która nie posiada separacji, gdybyśmy chcieli pomierzyć napięcie oscyloskopem bez takiego transformatora, w chwili podłączenia przewodu masowego sondy oscyloskopowej uzyskalibyśmy potencjał sieci na elektronice wewnętrznej oscyloskopu która nie jest do takich warunków przystosowana. Na elementach metalowych oscyloskopu, sondzie oscyloskopowej itp. pojawiłoby się napięcie które względem ziemi mogłoby wynieść wartość napięcia sieci zasilającej. W takiej sytuacji może dojść do porażenia użytkownika i uszkodzenia elektroniki zarówno tej z której zbudowany jest oscyloskop jak i tej mierzonej, na skutek zwarcia całości obwodu do ziemi poprzez przewód ochronny. Oczywiście można takie pomiary wykonać inaczej. Np. przy diagnostyce falownika do silnika elektrycznego dużej mocy, taki transformator bezpieczeństwa byłby bardzo kosztowny (z uwagi na moc którą musiałby przenieść) Zamiast separacji pomiędzy urządzeniem badanym a siecią, używa się separatorów pomiarowych np. w postaci różnicowych sond oscyloskopowych. W tym przypadku urządzenie mierzone znajduje się na potencjale sieci, natomiast separacja pomiędzy oscyloskopem realizowana jest właśnie za pomocą takiego specjalnego urządzenia. Mam nadzieję że trochę pomogłem. Ogólne trzeba być ostrożnym robiąc cokolwiek na potencjale sieci zasilającej bo sprzęt sprzętem ale życie jest jedno... Pozdrawiam! :)
@@KonkretnyV Gdzieś "wyczytalem" ze podobny problem może być z niektórymi zasilaczami impulsowymi? (próbuje to zrozumieć ale na razie nie bardzo wiem kiedy może wystąpić problem)
@@tiemanowo Dokładnie tak jest w przypadku gdy chcemy zrobić pomiar po pierwotnej stronie zasilacza impulsowego która znajduje się na potencjale sieci. Zasilacz np. taki komputerowy, ma transformator impulsowy którego zadaniem oprócz dopasowania napięcia, jest właśnie separacja galwaniczna od sieci żeby po dotknięciu obudowy czy płyty głównej nic się nikomu nie stało :) Inną kwestią są pomiary na stronie "bezpiecznej" które też w zależności od potrzeby powinno się wykonywać z separacją za pomocą sond różnicowych jednak ma to na celu ograniczenie zakłóceń i problemów wynikających z tego że podłączamy gdzieś do wrażliwego układu elektronicznego masę oscyloskopu która jest uziemiona. Mierząc zwykłą sondą oscyloskopową możemy uszkodzić badaną elektronikę. Jeszcze inną rzeczą jest konieczność separacji masy ze względów kompatybilności elektromagnetycznej.
A powiedzcie, zwróciliście może uwagę, jak z nagrzewaniem poszczególnych modeli? Czy któryś zachowywał się jakoś szczególnie niepokojąco?
Żaden z testowanych oscyloskopów nie nagrzewał się nadmiernie. Problem z nagrzewaniem występuje za to w oscyloskopach Teledyne LeCroy serii Waverunner
@@KonkretnyV Dziękuję za odpowiedź. Myślałem, że bardziej wypada się tego spodziewać po tańszych oscyloskopach, a tu niespodzianka:)
@@bodzio_stawski187 To są stosunkowo proste urządzenia w dodatku nowej generacji, więc pod tym względem jest ok :)
Panowie czy te wszystkie maszynki to Wasze?
Hej, a jak wypada Siglent SDS1104X-E w porównaniu z Rigolem DS-1054Z? Oba maja 4 kanały i 15p pojemność na wejściu. Przy czym Siglent ma 2 przetworniki (po jednym na 2 kanały) a Rigol 1. Ktoś miał okazję pracować na obu? Podobno soft Rigola na kompa jest kiepski a Siglent ma LAN i mozna przez przeglądarke lub VNC sie połączyć (wersja X-E). Funkcionalnie Siglent na papierze wygląda lepiej tylko czy to się przekłada na rzeczywistość? Pozdrawiam.
Niestety nie miałem do czynienia z tym Siglentem, od czasu naszych testów minęło już kilka lat i myślę że te kostrukcje mogły zostać poprawione. Pozdrawiam! :)
@@KonkretnyV th-cam.com/video/wZQj7TnWVNg/w-d-xo.html tu znalazlem porownianie a tu review th-cam.com/video/Cwbwq-AKbPc/w-d-xo.html dodaje dla zainteresowanych. Ja ostatecznie wybrałem tego Siglenta. Na razie za duzo nie moge napisac bo musze go troche poużywac. Dołączone sondy są słabej jakości ale poza tym wydaje się spoko. Pozdrawiam.
@@jonaszwojcik Wielkie dzięki za podesłane materiały! Ciekawy jestem opinii po pewnym czasie używania tego oscyloskopu. Pozdrawiam!
0:17 Panowie, wszystkie są produkcji chińskiej? Z tego co rozumiem, macie na myśli tylko wykonanie, bo po tym, co znalazłem to Tektronix jest amerykański. Prawda?
A ja mam łoscyloskopa marki zasilacz laboratoryjny i jest bardzo łatwy w obsłudze. Pokazuje na ekranie dwa rzędy cyferek, które tworzą liczby. No i plamka jest niebieska, bo nie jest czerwona ani zielona. Ło! 😊😉
Panowie bez obrazy ale wy to nazywacie testem,czy jest to wasze powiedzmy odczucie,przemyślenia itp. Gdzie próby dekodowania I2C,ISP ......? Proponuję obejrzeć EEVblog #703 Dave'a (choć podejrzewam,że widzieliście ) i zrobić to z każdym z przedstawionych tu urządzeń. Pozdrawiam.
To amatorzy, nie wymagaj merytoryki w ich filmach...
No nie do końca, proszę państwa. Ten film wyraźnie pokazuje, kto jest faworytem po zaledwie kilku prostych sprawdzianach. Oczywiście można zasięgnąć więcej informacji, ale to w filmach z testami tych oscyloskopów - ale już osobno. Natomiast na potrzeby porównawcze taki sprawdzian w zupełności wystarczy.
Do czego używa się tych 4 kanałów? W jakich sytuacjach?
Np. pomiar trzech napięć trójfazowych na wyjściu falownika, i pomiar prądu na wejściu falownika (z użyciem odpowiednich sond) Lub też w innych sytuacjach np. podczas diagnostyki sterownika silnika krokowego. Jest cała masa przypadków w których trzeba porównać jednocześnie kilka przebiegów w dziedzinie czasu mierząc np. przesunięcie fazowe pomiędzy nimi.
@@KonkretnyV dzięki, czyli może się przydać. Ja czasami jakąs płytę główną naprawiam, zasilacz, jakieś zabawy z mikrokontrolerami. Potrzebuję 100MHz czy 50MHz na luzie wystarczy do takiej amatorki?
@@drboczek Jeśli chodzi o pasmo to osobiście brał bym 100MHz, w tym momencie to już w sumie standard w większości sprzętu. Wyższe pasmo (100MHz) przyda się tez do wiernego zobrazowania narastania i opadania sygnałów cyfrowych, przy odpowiednio szybkich czasach jest to istotne. Jeśli różnica cenowa nie jest duża to warto moim zdaniem kupić oscyloskop 100MHz Generalnie to oscyloskop jest "oczami" elektronika, a wiadomo że lepiej mieć dobry wzrok :) Polecam aby oscyloskop miał funkcję szybkiej rejestracji (to co sprawdzaliśmy w filmie) ponieważ znacząco podnosi to możliwości obserwacji przebiegów.
@@KonkretnyV czy Rigol DS1054Z będzie ok? On podobno jest w stanie wyciągnąć więcej niż podaje producent.
@@drboczek Osobiście moim zdaniem Rigol DS1054Z to całkiem spoko sprzęt, wg. mnie najbardziej godny uwagi chociaż nie jestem od pewnego czasu na bieżąco z nowymi modelami oscyloskopów
siglent good or bad ,,,,,
Fajny test. Dosłownie kilka miesięcy temu kupiłem Siglenta... Też miałem problem czy Siglent, czy Rigol... Wziąłem Siglenta z powodu większej ilości wspieranych protokołów w Decode i z nadzieją, że ktoś kiedyś zhakuje generator ;) Trochę mnie zaniepokoił ten prostokąt bez tego wybrzuszenia... Może kwestia jakiś ustawień?
Kompensacja sondy ale w sumie nie wiele to pomaga, ten kondensatorki na wejściach potrzeba chyba przestroić.
Pany można kontakt? Mam prywatną sprawę.
Jasne, podaj maila, odpiszemy. Pozdrawiam!
Test prawie dobry jednak pozbawiony profesjonalnych elementów. Taka tam gadka o oscyloskopach. Trzeba sie lepiej przygotować. Nie latać kamerką zbyt szybko bo nie da się zaobserwować co pokazujecie. Profesjonalne zestawienia i porównania. Lista tych elementów. Macie sprzęt ale brak profesjonalizmu w przygotowaniu filmów
Podrían poner en español cuál fue el mejor