Folik jest dobry o tyle, że to jedyny OCT czyli lek bez recepty z kwasem foliowym, dzięki czemu mamy pewność co do czystości składu. Ale wielki minus to to, że niestety jest tam sam kwas foliowy, nie aktywny folian. Nie ma na rynku leku z aktywnym folianem. Jest jedynie suplement (Naturell Folian).
Przed ciążą zrobiłam badania, miałam duży niedobór kwsu, wyrównał się dopiero przy dawkach 800-1200 mg, ponowne badanie - był w normie i teraz początek ciązy 5 tydz (plus jeszcze badania wit. B12 i jej suplementacja), obecnie suplementacja ok 400, planuje do końca 1 trymestru.
mama dha premium plus ma: Kwas foliowy 400 µg w tym: kwas pteroilomonoglutaminowy 200 µg L-metylofolian wapnia 200 µg actifolin: kwas foliowy 800 µg (400%)*, w tym aktywna forma folianu (sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego) 400 µg (200%)*, kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy) 400 µg (200%)*. Czy to nie za dużo? Jestem w 6 tygodniu ciąży.
Czy w ciąży warto suplementować jod kelp z alg morszczynu pęcherzykowatego czy wystarczy jod, który znajduje się w jedzeniu? Do tej pory poziom Tsh, ft3 oraz ft4 w normie
Takie dawki jodu jak są w Kelpie można spokojnie suplementowac bez badania jodu. Praktycznie każdy z nas ma niedobory jodu. Japończycy jedzą dawki jodu 20razy większe niż rekomendowane w Polsce 150 mcg i jest tam 2 razy mniej chorób tarczycy
A co jeśli przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą skutkuje zbyt wysokim poziomem kwasu foliowego w organizmie? Przyjmowałam go około dwa i pół miesiąca i po badaniu krwi okazało się, że mam go za dużo (przyjmowałam dawkę 0,4mg w preparacie folik).
Biorę w ciąży chyba jeden z najpopularniejszych - prenatal duo i sprawdzam a on ma aż 800 mcg kwasu foliowego! :O powinnam zmienić na 400 mcg czy już w ogóle nie brać bo mogę mieć za dużo w organizmie? jestem w 25 tygodniu ciąży? można zbadać poziom kwasu foliowego?
Na tym etapie ciąży nie ma już w ogóle potrzeby stosowania suplementu z kwasem foliowym, więc można go odstawić. Jeśli nie ma żadnych niedoborów, suplementacja nie jest niezbędna. Warto jednak rozważyć stosowanie witaminy D oraz DHA.
Kilka lat temu przeprowadziłam się na granicę francusko-szwajcarską i oczywiście jak zaczęłam planować ciąże, to pierwsze co poszłam do apteki po kwas foliowy. Bo już od dziecka słyszałam, że kwas foliowy to podstawa dla kobiet w okresie rozrodczym. Jakie było moje zdziwienie kiedy odkryłam, że w obu krajach jest on tylko na receptę i nie kupię go o tak sobie jak to ma miejsce w Polsce. Oczywiście zapytałam lekarza i powiedział, mi, że to wynika z diety. Południowa Europa ma dietę bardziej obfitą w zielone warzywa, przez co twierdził, że nie ma potrzeby suplementować go dodatkowo. Dostawałam go na receptę, tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy faktycznie była obawa, że jego poziom jest za niski (np. po przebytej ciąży pozamacicznej leczonej metotreksatem). Potwierdzam, że dieta jest tutaj bardziej zielona i ilość sałaty spożywana szczególnie przez francuzów jest ogromna więc częściowo mogę się z tym zgodzić. Ale zastanawiam się, czy na wchałanienie może mieć też wpływ coś innego, jak klimat, uwarunkowania genetyczne itd.
Niestety w Polsce suplementy diety używane są jak przysłowiowe "cukierki" - totalnie bezrefleksyjnie, bo przecież "witaminki nie szkodzą". A tymczasem ich nadmiar jest zwykle bardziej niebezpieczny niż niedobory. Oczywiście w ciąży kwas foliowy jest ważny, ale przecież można oznaczyć w badaniu krwi jego poziom. warto też sprawdzić czy nie mamy zaburzonego wchłaniania zwłaszcza przy niedoborach. Natomiast przy prawidłowej diecie ryzyko niedoborów kwasu foliowego jest małe. To nie działa tak, że im zjadamy go więcej tym lepiej. W formie syntetycznej może być szkodliwy, nadmiar jest toksyczny. Dla bezpieczeństwa rozwoju ciąży wystarczy prawidłowy poziom, a nie przedawkowanie.
@@MariaLepucka A z tymi suplementami zupełnie się zgadzam. Pamiętam jak pojechałam do Polski na urlop i akurat wtedy okazało się, że jestem w ciąży. Ze wgzlędu na duże ryzyko nieprawidłowości muszę być od początku ciąży kontrolowana więc szybko znalazłam lekarza i poszłam na kontrolę. Wyszłam od niego z całą listą suplementów diety, które muszę koniecznie kupić i brać. Wstrzymałam się z zakupem i stwierdziłam, że poczekam co powie mój lekarz. Ten tylko przepisał mi suplement diety dla kobiet w ciąży i magnez i tyle. Wszystkie moje znajome z Polski były zdziwione, ze nie biorę nic więcej bo przecież w one musiały tyle rzeczy brać :)
Wspomina Pani,że kobiety nie potrzebnie zażywają oddzielnie Kwas foliowy i do tego jeszcze suplement z witaminami w którym jest Kwas foliowy . Wówczas mamy za dużo tego kwasu foliowego. Smieje się, że rozmowy przyciągają rozmowy i właśnie woczraj rozmawialam z koleżanką i lekarz zalecił jej brać Kwas foliowy plus witaminy. Polecał vitotal dla niej i dla męża. Vitotal zawiera 132 jednostek kwasu foliowego plus osobno bierze Kwas foliowyu 400. W takim razie ma zaprzestać brania vitotal. Są jakieś badania potwierdzające,że nadmiar kwasu foliowego szkodzi płodu???
Tak, są badania, że nadmiar kwasu foliowego jest szkodliwy, także w ciąży. Mówię o tym też w tym filmie. Swoją drogą produkty wielowitaminowe typu Vitotal, to śmieciowe produkty bez udowodnionej skuteczności czy chociaż jakości i składu. Obawiałabym się, że bardziej zaszkodzą niż w czymkolwiek pomogą.
Odradzam w ogóle stosowanie preparatów wieloskładnikowych, im więcej pozycji w składzie, tym gorzej. Jeśli była suplementacja z 200mg przed ciążą, a poziom kwasu foliowego jest prawidłowy, to należy kontynuować suplementację 400mg, najlepiej w postaci aktywnego folianu co najmniej do 12 tygodnia ciąży.
Niestety to dość częste zalecenie. Gdybyśmy zapytali o powód, raczej nie spotkamy się z logicznym uzasadnieniem. Zwykle odpowiedź jest mniej więcej taka, że "a bo w jedzeniu wszystkiego jest teraz za mało a matka potrzebuje więcej gdy karmi".
Nie jestem fanką suplementów diety, ale przeciwniczką też nie. Bardzo wkurza mnie wciskanie nam tego w co drugiej reklamie, ale czasem są konieczne. Problem w tym, że żeby to miało sens, powinnyśmy raz w roku albo i częściej robić zestaw badań na różne składniki mineralne, witaminy i niektóre inne składniki, a prawda jest taka, że mało kto będzie tak robił.
Niestety nie jesteśmy w stanie zbadać poziomu wszystkich składników, a co za tym idzie suplementacja jets często "na oślep", bo zapominamy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy. Niedobór da się leczyć, a nadmiar nie zawsze...
Dobrze by było, gdyby te konkretne badania naukowe, ktore wspominasz, pojawiały się jednak w opisie filmu 👍
To prawda, mogłam je dodać w opisie, jednak dość łatwo je znaleźć np w bazie pubmed.
Czekam na odcinek o suplementach wielo-witaminowych :)
Super odcinek!
Czy można brać Floradix podczas karmienia piersią i czy to wystarczy w suplementacji czy trzeba brać dodatkowo DHA?
Zależy który Floradix, bo jest sporo rodzajów.
Jaki kwas foliowy w takim razie warto zażywać przed zajściem w ciążę? Folik ( lek bez recepty) to dobry wybór? Pozdrawiam :)
Folik jest dobry o tyle, że to jedyny OCT czyli lek bez recepty z kwasem foliowym, dzięki czemu mamy pewność co do czystości składu. Ale wielki minus to to, że niestety jest tam sam kwas foliowy, nie aktywny folian.
Nie ma na rynku leku z aktywnym folianem. Jest jedynie suplement (Naturell Folian).
A co myśli Pani o tabletkach ActiFolin od firmy Polski Lek? Mają folian aktywny
Jak mozna zbadac poziom kwasu foliowego?
Można wykonać badanie krwi.
Przed ciążą zrobiłam badania, miałam duży niedobór kwsu, wyrównał się dopiero przy dawkach 800-1200 mg, ponowne badanie - był w normie i teraz początek ciązy 5 tydz (plus jeszcze badania wit. B12 i jej suplementacja), obecnie suplementacja ok 400, planuje do końca 1 trymestru.
Oprócz suplementacji proszę pamiętać też o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie, warto zweryfikować swoją dietę.
A ile miesięcy warto brać kwas foliowy przed planowaną ciążą?
Jeśli nie ma niedoborów, wystarczy zacząć kilka miesięcy przed planowaną ciażą.
Czy wystarczy jak będę brała sam mama dha premium plus? Czy powinnam dodatkowo brać kwas foliowy? Lekarz mówił ze mogę dodatkowo brać actifolin 0,8?
mama dha premium plus ma:
Kwas foliowy 400 µg
w tym:
kwas pteroilomonoglutaminowy 200 µg
L-metylofolian wapnia 200 µg
actifolin: kwas foliowy 800 µg (400%)*, w tym aktywna forma folianu (sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego) 400 µg (200%)*, kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy) 400 µg (200%)*.
Czy to nie za dużo? Jestem w 6 tygodniu ciąży.
@@agnieszkasz.5774tak, to zdecydowanie za dużo! Potrzebna dawka dobowa to 400, a w uzasadnionych przypadkach 800.
Czy w ciąży warto suplementować jod kelp z alg morszczynu pęcherzykowatego czy wystarczy jod, który znajduje się w jedzeniu? Do tej pory poziom Tsh, ft3 oraz ft4 w normie
Czy mogłabym prosić o odpowiedź?
Można suplementować kelp ale warto wcześniej oznaczyć jod we krwi. Badanie trochę kosztuje, ale warto je wykonać, tak samo jak wit D.
Takie dawki jodu jak są w Kelpie można spokojnie suplementowac bez badania jodu. Praktycznie każdy z nas ma niedobory jodu.
Japończycy jedzą dawki jodu 20razy większe niż rekomendowane w Polsce 150 mcg i jest tam 2 razy mniej chorób tarczycy
Brałam 3 miesiące kwas foliowy i nie zaszłam w ciąże , nie wiem czy dalej mam brać , czy wystarczy już te 3 miesiące brania.
Kwas foliowy należy stosować cały czas przed zajściem w ciążę oraz przez pierwsze 3 miesiące ciąży.
A co jeśli przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą skutkuje zbyt wysokim poziomem kwasu foliowego w organizmie? Przyjmowałam go około dwa i pół miesiąca i po badaniu krwi okazało się, że mam go za dużo (przyjmowałam dawkę 0,4mg w preparacie folik).
Ja przed zajsciem w ciazy bralam kwas foliowy i tez B6 i B12..
I super
Dobrze, że przy suplementacji kwasu foliowego była od razu witamina B12.
Biorę w ciąży chyba jeden z najpopularniejszych - prenatal duo i sprawdzam a on ma aż 800 mcg kwasu foliowego! :O powinnam zmienić na 400 mcg czy już w ogóle nie brać bo mogę mieć za dużo w organizmie? jestem w 25 tygodniu ciąży? można zbadać poziom kwasu foliowego?
Na tym etapie ciąży nie ma już w ogóle potrzeby stosowania suplementu z kwasem foliowym, więc można go odstawić. Jeśli nie ma żadnych niedoborów, suplementacja nie jest niezbędna. Warto jednak rozważyć stosowanie witaminy D oraz DHA.
Kilka lat temu przeprowadziłam się na granicę francusko-szwajcarską i oczywiście jak zaczęłam planować ciąże, to pierwsze co poszłam do apteki po kwas foliowy. Bo już od dziecka słyszałam, że kwas foliowy to podstawa dla kobiet w okresie rozrodczym. Jakie było moje zdziwienie kiedy odkryłam, że w obu krajach jest on tylko na receptę i nie kupię go o tak sobie jak to ma miejsce w Polsce. Oczywiście zapytałam lekarza i powiedział, mi, że to wynika z diety. Południowa Europa ma dietę bardziej obfitą w zielone warzywa, przez co twierdził, że nie ma potrzeby suplementować go dodatkowo. Dostawałam go na receptę, tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy faktycznie była obawa, że jego poziom jest za niski (np. po przebytej ciąży pozamacicznej leczonej metotreksatem). Potwierdzam, że dieta jest tutaj bardziej zielona i ilość sałaty spożywana szczególnie przez francuzów jest ogromna więc częściowo mogę się z tym zgodzić. Ale zastanawiam się, czy na wchałanienie może mieć też wpływ coś innego, jak klimat, uwarunkowania genetyczne itd.
Niestety w Polsce suplementy diety używane są jak przysłowiowe "cukierki" - totalnie bezrefleksyjnie, bo przecież "witaminki nie szkodzą". A tymczasem ich nadmiar jest zwykle bardziej niebezpieczny niż niedobory.
Oczywiście w ciąży kwas foliowy jest ważny, ale przecież można oznaczyć w badaniu krwi jego poziom. warto też sprawdzić czy nie mamy zaburzonego wchłaniania zwłaszcza przy niedoborach.
Natomiast przy prawidłowej diecie ryzyko niedoborów kwasu foliowego jest małe. To nie działa tak, że im zjadamy go więcej tym lepiej. W formie syntetycznej może być szkodliwy, nadmiar jest toksyczny. Dla bezpieczeństwa rozwoju ciąży wystarczy prawidłowy poziom, a nie przedawkowanie.
@@MariaLepucka A z tymi suplementami zupełnie się zgadzam. Pamiętam jak pojechałam do Polski na urlop i akurat wtedy okazało się, że jestem w ciąży. Ze wgzlędu na duże ryzyko nieprawidłowości muszę być od początku ciąży kontrolowana więc szybko znalazłam lekarza i poszłam na kontrolę. Wyszłam od niego z całą listą suplementów diety, które muszę koniecznie kupić i brać. Wstrzymałam się z zakupem i stwierdziłam, że poczekam co powie mój lekarz. Ten tylko przepisał mi suplement diety dla kobiet w ciąży i magnez i tyle. Wszystkie moje znajome z Polski były zdziwione, ze nie biorę nic więcej bo przecież w one musiały tyle rzeczy brać :)
@@magorzataniewiem5145 niestety w Polsce różnie bywa z etyką w zawodach medycznych. Czasem opłaca się promować pewne produkty...
Wspomina Pani,że kobiety nie potrzebnie zażywają oddzielnie Kwas foliowy i do tego jeszcze suplement z witaminami w którym jest Kwas foliowy . Wówczas mamy za dużo tego kwasu foliowego. Smieje się, że rozmowy przyciągają rozmowy i właśnie woczraj rozmawialam z koleżanką i lekarz zalecił jej brać Kwas foliowy plus witaminy. Polecał vitotal dla niej i dla męża. Vitotal zawiera 132 jednostek kwasu foliowego plus osobno bierze Kwas foliowyu 400. W takim razie ma zaprzestać brania vitotal. Są jakieś badania potwierdzające,że nadmiar kwasu foliowego szkodzi płodu???
Tak, są badania, że nadmiar kwasu foliowego jest szkodliwy, także w ciąży. Mówię o tym też w tym filmie.
Swoją drogą produkty wielowitaminowe typu Vitotal, to śmieciowe produkty bez udowodnionej skuteczności czy chociaż jakości i składu.
Obawiałabym się, że bardziej zaszkodzą niż w czymkolwiek pomogą.
@@MariaLepucka dzuekuje za opinie. Hmm to dlaczego ginekolog poleca ?
@@Kinga.G.B. myślę, że warto mu to pytanie zadać 😉
Czy jeśli brałam multivitaminę wraz z kwasem foliowym przed ciążą, ale było to tylko 200mikrogram to będzie ok?
Odradzam w ogóle stosowanie preparatów wieloskładnikowych, im więcej pozycji w składzie, tym gorzej.
Jeśli była suplementacja z 200mg przed ciążą, a poziom kwasu foliowego jest prawidłowy, to należy kontynuować suplementację 400mg, najlepiej w postaci aktywnego folianu co najmniej do 12 tygodnia ciąży.
❤
A u nas było zalecenie brać całą ciążę i karmienie ;/
Niestety to dość częste zalecenie. Gdybyśmy zapytali o powód, raczej nie spotkamy się z logicznym uzasadnieniem. Zwykle odpowiedź jest mniej więcej taka, że "a bo w jedzeniu wszystkiego jest teraz za mało a matka potrzebuje więcej gdy karmi".
🥂♥️
a forma kwasu foliowego? teraz mówi się żeby brać metylowany
Tak, forma ma znaczenie. Metylowany kwas jest lepiej przyswajany.
Nie jestem fanką suplementów diety, ale przeciwniczką też nie. Bardzo wkurza mnie wciskanie nam tego w co drugiej reklamie, ale czasem są konieczne.
Problem w tym, że żeby to miało sens, powinnyśmy raz w roku albo i częściej robić zestaw badań na różne składniki mineralne, witaminy i niektóre inne składniki, a prawda jest taka, że mało kto będzie tak robił.
Niestety nie jesteśmy w stanie zbadać poziomu wszystkich składników, a co za tym idzie suplementacja jets często "na oślep", bo zapominamy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy. Niedobór da się leczyć, a nadmiar nie zawsze...
My nie stosowalismy wcale żadnych suplementuw i jakos nic sie nie stało.
co za niepoważne myślenie 🤦🏻♀️