Kolejny przydatny odcinek, takie przykłady na konkretnych liczbach są bardzo obrazowe i dają do myślenia oraz przemawiają do wyobraźni 👍🙂👏🙏 Bardzo fajna ta uwaga, że zwiekszanie ilości obligacji w portfelu im bliżej mamy do emerytury to niekoniecznie dobry pomysł, a przecież bodajże wszystkie fundusze tzw cyklu życia robią w ten sposób, widocznie zarządzajacy mają inny pogląd na tą sprawę.
@@system_trader Ok, rozumiem, byłoby fajnie🙂 chociaż mam świadomość, że jesteś zajętym człowiekiem Zapomniałem dodać , że z momentem przejścia na emeryturę raczej mało kto wypłaca z IKE wszystkie pieniądze, czyli one jeszcze przez wiele lat pracują
Dzień dobry. Chcę zbudować portfel pasywny oparty o ETFy na platformie DM XTB. Pytanie brzmi tak: zasilać konto DM regularnie co miesiąc np. 2500zl czy jednak raz w roku 30000zl. Proszę o jeszcze raz wyjaśnienie jaki będą się różniły opłaty (kosztu transakcyjne, podatki) dla obu przypadków inwestowania. Pozdrawiam. Piotrek
Hej Piotrek. Polecam ten materiał: systemtrader.pl/105-jak-madrze-dbac-o-swoje-inwestycje/. Na podatki w Twoim przypadku wpływ będzie miał przede wszystkim sposób rebalancingu - wszystko znajdziesz w podlinkowanym materiale. Pozdrawiam!
Jaki konkretnie ETF był tutaj porównywany w strategii GEM? S&P 500/exUS czy S&P 500/EM? I pytanie - w jaki sposób zachowywał by się portfel Golden Buterrfly , gdybyśmy wyrzucili albo ograniczyli złoto :)?
ETF-y są takie jak w podlinkowanym filmiku o GEM. Natomiast i tak ich historia jest krótsza - więc wykorzystane są dane GFD. Co do drugiego pytania - nie robiłem takiego testu. :)
Da się jakoś sprawdzić ile wpłaciło się do ike? Jak zmieniało się w między czasie instytucje w które się ma ike, więc nie ma się pełnej historii? Np. jakbym chciał wypłacić tylko tyle ile wpłaciłem, a zysk zostawić.
Czy inwestując w ETF'y w walucie PLN ale wyceniane w USD (więc mamy ryzyko kursowe) to dobre podejście? Inwestuje od jakiegoś czasu w XTB i zastanawiam się czy to dobre podejście, czy lepiej jest wcześniej zamieniać PLN na USD i inwestować tylko w USD.
Jacku, Mam w ramach IKE 100% akcji (Vanguard FTSE All-World). Założyłem IKE dość późno, bo w wieku 35/36 więc mój horyzont jest już krótszy niestety, ale wypełniam IKE "pod korek". Czy uważasz, że należy jednak mieć obligacje w ramach IKE i kupować Life Strategy, który jest ciut droższy? Co jeśli mam już sporo obligacji SP i korporacyjnych poza IKE i przymierzam się również do zakupu obligacji amerykańskich, a także polskich w ramach TBSP? Pozdrowienia P.S. Co się stało z serią Q&A? :) Kilka miesięcy temu wrzuciłem pytania o SP500 i NASDAQa. P.S.2 Obejrzałem niedawno ciekawy materiał o tym, że rynek amerykański jest nadal dość mocno przewartościowany (a NASDAQ to już w ogóle) i patrząc na wyceny może się okazać, że rynek przez ileś lat nie będzie rósł tak jak kiedyś (np. na SP500 3-5% zamiast 8-10% w skali roku) W tym momencie, jeśli wchodzimy na rynek i kupujemy cały indeks za większe pieniądze, to czy ryzyko nie jest wyższe od stopy zwrotu, zakładając, że rynek faktycznie nie będzie rósł w takim tempie jak to było dawniej? Czy sądzisz, że może nadszedł taki czas, że umiejętne dobieranie tanich spółek może okazać się lepsze niż kupowanie szerokich indeksów?
Hej Someone! :) Co do 100% FTSE All-World - o ile Ci z nim dobrze, to OK. :) Sam w części IKE/IKZE tak mam. Co do Q&A - było kilka "edycji" - ale proszę ponów pytanie jeśli któres pominąłem. Co do akcji amerykańskich, albo szerzej - aktywnego inwestowania - uważam, ze po prostu warto mieć policzalna strategie. Nie mam nic do aktywnego inwestowania, ale osobiście jestem fatalny w przewidywaniu przyszłości. :) Pozdrawiam! :)
Ja mam taką rozkmine czy na konto IKZE wybrać właśnie Vanguard FTSE all world acc czy ETF syntetyczny acc od Invesco na S&P 500 żeby uniknąć podatku u źródła na 1 poziomie czyli teoretycznie zwiększyć szansę na wyższą stopę zwrotu, tylko, że wtedy skupiam się na jednej gospodarce co jest moim zdaniem bardziej ryzykowne niż globalny indeks akcji, ale wiele osób mówi, żeby się skupić na tym na co mamy wpływ czyli np podatki. Chyba ciężko powiedzieć co będzie lepszym wyborem😢
@@rafaelo1 Dzięki za informację, mam konto w BOSSA tam nie mają tego ETF-a. Druga rzecz mam większe zaufanie do firmy Vanguard niż Lyxor, nie wiem czy słusznie, ale tak jest
Nie mam teraz pod ręką, ale to będzie pomiędzy 80/20 a Golden Butterfly (choć bliżej 80/20). Kompletne zestawienia z czasem pojawia się na portalu atlasetf.pl. Co do tempa - szczerze to nie biegam już na czas. Mój rekord lata temu to 10 km w 40 min. Obecnie biegam około 6-7 km emeryckim tempem w około 40-45 min. Do tego siłownia w parku, pompki w domu + drążek. Poza aspektem czysto fizycznym aktywność taka oczyszcza mnie tez mentalnie. pozdrawiam! :)
@@system_trader Czesc Jacek powiedz prosze powiedz gdzie mozna znalesc tego efa golden butterfly ,szukałem na xtb i bossa i ni hu hu no chyba ze oslepłem od nadmiaru wiedzy którą przekazujesz :)
Hej Jacek, super materiał. Zastanawia mnie czy są gdzieś badania pokazujące jak inwestorzy (np. Amerykanie) w perspektywie czasu zachowują się z alokacją akcji do obligacji? Chodzi o to, że taki przykładowy udział 80/20 może być nie lada wyzwaniem do utrzymania w perspektywie kilku dekad. Pozdrawiam Olek
Dzięki Aleksander! Ciężko o jednoznaczne badania / wnioski. Ale np. Paul Merriman twierdzi, ze po niemal 50 latach pracy z inwestorami większość nie weźmie na klatę więcej niż ... 40% akcji. :) IMO warto się dywersyfikować tez i strategiami, choć zdaje sobie sprawę, ze nie jest to dla każdego, pozdrawiam!
Mam podobne zdanie do Paula Merrimana zwłaszcza kiedy portfel jest większy a my z wiekiem robimy się co raz bardziej konserwatywni. A mógłbyś rozwinąć wątek dywersyfikacji strategiami? Zwłaszcza dla osoby, która inwestuje w sposób pasywny :)
@@aleksandercholodnicki9447 Obecnie np. powstają ETF-y ManagedFutures (jeszcze nie w Europie) - to dobry moim zdaniem (to nie porada :)) dywersyfikant w pasywnym portfelu. No albo wręcz można samemu uszyć sobie coś jak choćby GEM. :)
No właśnie nie za bardzo rozumiem konceptu dywersyfikacji łącząc np. portfel 80/20 że strategią typu trend following GEM czy jakąkolwiek inną aktywną strategią
Dziś łatwo wrzucić do portfela ETF na MF - a MF to aktywna strategia. Historycznie robi świetna robotę, bo to de facto oddzielna klasa aktywów. Np. w moim oprogramowaniu jest taki portfel "#ST" gdzie w pasywnym portfelu jest MF i robi niezłą robotę - zwłaszcza jeśli idzie o wygładzenie linii kapitału. Mogę o tym nagrać odcinek jak by coś. :)
Jacku jak zwykle ciekawy materiał,ale co jeśli za 5,10,15 lat w ogóle zlikwidują podatek Belki, gdzie tu będzie korzyść z posiadania IKE????zastanawiałeś się nad tym???Pozdrawiam Sławek.
Nie wiem czy zlikwidują. Ale jak zlikwidują to możesz zamknąć IKE wcześniej i nie zapłacić podatku. Dla jasności - powszechnie mylony jest podatek Belki z podatkiem od zysków kapitałowych. Choć stawka ta sama, to nie to samo. Podatek Belki to podatek od odsetek i dywidend. Pozdrawiam! :)
Często powtarzasz, że w długim okresie akcje przynoszą największą stopę zwrotu, a jak nie przyniosą, to będziemy mieli inne problemy. Ale, czy analizowałeś kwestię demografii. Ostatni wiek, to generalnie boom, albo stagnacja demograficzna w państwach rozwiniętych i generalnie coraz większy napływ kapitału na rynki. A wchodzimy w czasy starzejącego się społeczeństwa, w którym teoretycznie więcej ludzi będzie wypłacać pieniądze z rynku (emeryci), niż wpłacać. Jak to wpłynie na rynki kapitałowe? Czy nie czeka nas długotrwała stagnacja a nie wzrost rynków akcji. Oczywiście, sytuację mogą uratować imigranci, czy jakaś rewolucja w wydajności pracy. Nie czytałem akurat analiz dotyczących wpływu dmeografii na rynki, ale może Ty to analizowałeś? Z drugiej strony jak się zabezpieczyć przed takim ryzykiem. To co mi przychodzi do głowy, to dywersyfikacja geograficzna (ten problem będzie występował w różnym natężeniu, w różnych krajach) i może jednak w inwestowanie w coś co przynosi dochód, np. akcje dywidendowe, a nie tylko liczyć na wzrost wartości walorów.
Hej Mateusz! Dzięki za komentarz. Jak rozumiem pytasz w kontekście portfela pasywnego. Tu moja odpowiedz jest prosta: ZAWSZE będą się pojawiać jakieś "ale". Ale pasywne inwestowanie polega na kupowaniu całego rynku. Jeśli masz strategie dającą Ci przewagę rynkowa - nie mam problemu by ktoś z niej korzystał. Ale osobiście jestem z tego obozu mocno skwantyfikowanego - nie przewiduje co się wydarzy, bo zwyczajnie nie mam pojęcia o tym (jak większość). Zatem jeśli inwestuje aktywnie to zamiast przewidywać trendy wole za nimi podążać. Natomiast jeśli faktycznie się coś mocno schrzani na świecie i globalnie rynek akcji będzie w ostrych tarapatach przez dekady - bardzo wątpię by tak łatwo a priori było można dobrać do portfela rodzynki. Więcej - uważam, ze w takiej sytuacji klasyczny Managed Futures trend-following zabłyszczy bo grać long/short na całej palecie klas aktywów. Tak to widzę. Pozdrawiam serdecznie! :)
@@beataw8212 też mam taki obawy. Nie jestem specjalistą, i raczej rozwazam inwestycje w nieruchomości pod wynajem, a nie oczekując wzrostu ceny. Ale np. w takiej łodzi, która się teoretycznie wyludnia. Ceny nieruchomości idą w górę, dlatego, że tak na prawdę się nie wyludnia ze względu na imigrantów. Dwa ludzie nadal chcą podnosić swój komfort i zwiększać powierzchnię swych mieszkań, i mają na to środki.
@@beataw8212 ale raczej rozważanym kupno nieruchomości droższej, w lepszej lokalizacji i stanie, która będzie nadal atrakcyjna za kilkanaście/kilkadziesiąt lat, gdy rynek się zmieni.
Jednej rzeczy nie rozumiem. Jak to jest możliwe, że przy inwestowaniu poprzez IKE i po odczekaniu do osiągniecia wieku emerytalnego nie płacimy podatku? Zrozumiałbym jeszcze, gdybyśmy inwestowali tylko na polskim rynku (wtedy może rząd miałby jakąś siłę sprawczą), ale gdy inwestujemy np. w obligacje USA, to przecież takiego rządu Stanów Zjednoczonych nie interesuje, że jakiś Polak w Polsce chciał sobie przyoszczędzić na podatku. Powiedzą: "Hej, gościu proszę nam tu odpalić 15% od zysku, bo u nas tak właśnie jest i dla pana nie będziemy robić wyjątków".
Ludzie podróżują i można IKE otworzyć mieszkając jeszcze w Polsce. :) Poza tym to nie jest tak, ze ktoś Ci zabroni otworzyć IKE nawet jak nie mieszkasz w Polsce. Natomiast warto sprawdzić czy w kraju rezydencji podatkowej to jest OK - bo to, ze w Polsce IKE jest zwolnione z podatku nie oznacza, ze podatku nie ma w innym kraju. W Belgii nie ma w ogóle podatku od zysków kapitałowych - z IKE nie ma problemu.
Grzegorz, dla osób o szczególnym poczuciu estetyki zbudowaliśmy specjalnie studio + profesjonalny montaż, wszystko za kilkaset tysięcy złotych. Zapraszam do Atlasu Pasywnego Inwestora. :) Pozdrawiam!
"Emerytura z IKE" - co? 😂 jeśli topicie kasę w IKE to możecie się z nią pożegnać. Jedna ustawa i Polska wam te pieniądze ukradnie, znacjonalizuje w całości, w części, w najlepszym wypadku opodatkuje. Kto wierzy temu państwu ren naiwniak, pamietacie OFE? Podstawowa zasada to unikać państwa - dotacji, IKE, obligacji.
Kolejny przydatny odcinek, takie przykłady na konkretnych liczbach są bardzo obrazowe i dają do myślenia oraz przemawiają do wyobraźni 👍🙂👏🙏
Bardzo fajna ta uwaga, że zwiekszanie ilości obligacji w portfelu im bliżej mamy do emerytury to niekoniecznie dobry pomysł, a przecież bodajże wszystkie fundusze tzw cyklu życia robią w ten sposób, widocznie zarządzajacy mają inny pogląd na tą sprawę.
Hej Tomasz! Dziękuję za komentarz. Być może nawet dogram odcinek rozwijajac ten wątek. :) pozdrawiam! :)
@@system_trader Ok, rozumiem, byłoby fajnie🙂 chociaż mam świadomość, że jesteś zajętym człowiekiem
Zapomniałem dodać , że z momentem przejścia na emeryturę raczej mało kto wypłaca z IKE wszystkie pieniądze, czyli one jeszcze przez wiele lat pracują
@@tomaszkwiatkowski4068 No tak - takie tez było tu założenie, ze na emeryturze stosujemy regule 4% (na tej podstawie liczona była emerytura).
@@system_trader Ok, rozumiem
Ciekawy odcinek, jak zawsze. Moja perspektywa inwestowania to jest poniżej 20 lat. Ale lepiej późno, niż wcale. 😁 Idę biegać🏃. Pozdrawiam z Warszawy.
Nigdy nie jest za późno. :) Gratuluje, ze w ogóle inwestujesz i jak widać jesteś po dobrej stronie mocy. Miłego biegania! Pozdrawiam Warszawę! :)
Dzięki za materiał, z jednym się nie zgodzę... upał to największy przeciwnik biegacza 😅 chłodek to jest to. Pozdrawiam
Racja - łatwo się odwodnić. Ale tez na szczęście biegam krótkie dystanse. Pozdrawiam serdecznie! :)
Fajny materiał
Dzięki Adam! Pozdrawiam! :)
Pozdrowienia Jacek
Dziękuję Grzegorz - pozdrawiam również! :)
Dzień dobry. Chcę zbudować portfel pasywny oparty o ETFy na platformie DM XTB. Pytanie brzmi tak: zasilać konto DM regularnie co miesiąc np. 2500zl czy jednak raz w roku 30000zl. Proszę o jeszcze raz wyjaśnienie jaki będą się różniły opłaty (kosztu transakcyjne, podatki) dla obu przypadków inwestowania. Pozdrawiam. Piotrek
Hej Piotrek. Polecam ten materiał: systemtrader.pl/105-jak-madrze-dbac-o-swoje-inwestycje/. Na podatki w Twoim przypadku wpływ będzie miał przede wszystkim sposób rebalancingu - wszystko znajdziesz w podlinkowanym materiale. Pozdrawiam!
Jaki konkretnie ETF był tutaj porównywany w strategii GEM? S&P 500/exUS czy S&P 500/EM? I pytanie - w jaki sposób zachowywał by się portfel Golden Buterrfly , gdybyśmy wyrzucili albo ograniczyli złoto :)?
ETF-y są takie jak w podlinkowanym filmiku o GEM. Natomiast i tak ich historia jest krótsza - więc wykorzystane są dane GFD. Co do drugiego pytania - nie robiłem takiego testu. :)
@@system_trader Dzięki serdeczne :)
Da się jakoś sprawdzić ile wpłaciło się do ike? Jak zmieniało się w między czasie instytucje w które się ma ike, więc nie ma się pełnej historii? Np. jakbym chciał wypłacić tylko tyle ile wpłaciłem, a zysk zostawić.
Czy inwestując w ETF'y w walucie PLN ale wyceniane w USD (więc mamy ryzyko kursowe) to dobre podejście? Inwestuje od jakiegoś czasu w XTB i zastanawiam się czy to dobre podejście, czy lepiej jest wcześniej zamieniać PLN na USD i inwestować tylko w USD.
dziękuję (za całokształt), dobrą robotę robisz, bardzo szanuję i doceniam 🙂🙌
To ja dziękuję! Bo bez Was to nie miałoby sensu. :) Wszystkiego dobrego!
Jacku,
Mam w ramach IKE 100% akcji (Vanguard FTSE All-World). Założyłem IKE dość późno, bo w wieku 35/36 więc mój horyzont jest już krótszy niestety, ale wypełniam IKE "pod korek". Czy uważasz, że należy jednak mieć obligacje w ramach IKE i kupować Life Strategy, który jest ciut droższy? Co jeśli mam już sporo obligacji SP i korporacyjnych poza IKE i przymierzam się również do zakupu obligacji amerykańskich, a także polskich w ramach TBSP?
Pozdrowienia
P.S. Co się stało z serią Q&A? :) Kilka miesięcy temu wrzuciłem pytania o SP500 i NASDAQa.
P.S.2 Obejrzałem niedawno ciekawy materiał o tym, że rynek amerykański jest nadal dość mocno przewartościowany (a NASDAQ to już w ogóle) i patrząc na wyceny może się okazać, że rynek przez ileś lat nie będzie rósł tak jak kiedyś (np. na SP500 3-5% zamiast 8-10% w skali roku) W tym momencie, jeśli wchodzimy na rynek i kupujemy cały indeks za większe pieniądze, to czy ryzyko nie jest wyższe od stopy zwrotu, zakładając, że rynek faktycznie nie będzie rósł w takim tempie jak to było dawniej? Czy sądzisz, że może nadszedł taki czas, że umiejętne dobieranie tanich spółek może okazać się lepsze niż kupowanie szerokich indeksów?
Hej Someone! :) Co do 100% FTSE All-World - o ile Ci z nim dobrze, to OK. :) Sam w części IKE/IKZE tak mam. Co do Q&A - było kilka "edycji" - ale proszę ponów pytanie jeśli któres pominąłem. Co do akcji amerykańskich, albo szerzej - aktywnego inwestowania - uważam, ze po prostu warto mieć policzalna strategie. Nie mam nic do aktywnego inwestowania, ale osobiście jestem fatalny w przewidywaniu przyszłości. :) Pozdrawiam! :)
Ja mam taką rozkmine czy na konto IKZE wybrać właśnie Vanguard FTSE all world acc czy ETF syntetyczny acc od Invesco na S&P 500 żeby uniknąć podatku u źródła na 1 poziomie czyli teoretycznie zwiększyć szansę na wyższą stopę zwrotu, tylko, że wtedy skupiam się na jednej gospodarce co jest moim zdaniem bardziej ryzykowne niż globalny indeks akcji, ale wiele osób mówi, żeby się skupić na tym na co mamy wpływ czyli np podatki.
Chyba ciężko powiedzieć co będzie lepszym wyborem😢
@@tomaszkwiatkowski4068jest też etf syntetyk od Lyxora na MSCI ACWI
@@rafaelo1 Dzięki za informację, mam konto w BOSSA tam nie mają tego ETF-a.
Druga rzecz mam większe zaufanie do firmy Vanguard niż Lyxor, nie wiem czy słusznie, ale tak jest
Z ciekawości, z jakim średnim tempem Jacku biegasz? Pytanie drugie, inwestycyjne, jaki był wynik portfela 100/0?
Nie mam teraz pod ręką, ale to będzie pomiędzy 80/20 a Golden Butterfly (choć bliżej 80/20). Kompletne zestawienia z czasem pojawia się na portalu atlasetf.pl.
Co do tempa - szczerze to nie biegam już na czas. Mój rekord lata temu to 10 km w 40 min. Obecnie biegam około 6-7 km emeryckim tempem w około 40-45 min. Do tego siłownia w parku, pompki w domu + drążek. Poza aspektem czysto fizycznym aktywność taka oczyszcza mnie tez mentalnie. pozdrawiam! :)
@@system_trader Jacku kiedy start portalu, zaraz czy pod koniec czerwca? Nie mogę się doczekać! Super robota!
Giełda w Warszawie ostatnio wspina sie do góry ;)
To dlatego ten bananowiec taki zmordowany. :) Pozdrawiam! :)
@@system_trader Czesc Jacek powiedz prosze powiedz gdzie mozna znalesc tego efa golden butterfly ,szukałem na xtb i bossa i ni hu hu no chyba ze oslepłem od nadmiaru wiedzy którą przekazujesz :)
@@jasiustasiu6363 Nie ma takiego ETF-a - trzeba taki portfel uszyć sobie samodzielnie z 5 ETF-ow. Niestety. Pozdrawiam!
Hej Jacek, super materiał. Zastanawia mnie czy są gdzieś badania pokazujące jak inwestorzy (np. Amerykanie) w perspektywie czasu zachowują się z alokacją akcji do obligacji? Chodzi o to, że taki przykładowy udział 80/20 może być nie lada wyzwaniem do utrzymania w perspektywie kilku dekad. Pozdrawiam Olek
Dzięki Aleksander! Ciężko o jednoznaczne badania / wnioski. Ale np. Paul Merriman twierdzi, ze po niemal 50 latach pracy z inwestorami większość nie weźmie na klatę więcej niż ... 40% akcji. :) IMO warto się dywersyfikować tez i strategiami, choć zdaje sobie sprawę, ze nie jest to dla każdego, pozdrawiam!
Mam podobne zdanie do Paula Merrimana zwłaszcza kiedy portfel jest większy a my z wiekiem robimy się co raz bardziej konserwatywni. A mógłbyś rozwinąć wątek dywersyfikacji strategiami? Zwłaszcza dla osoby, która inwestuje w sposób pasywny :)
@@aleksandercholodnicki9447 Obecnie np. powstają ETF-y ManagedFutures (jeszcze nie w Europie) - to dobry moim zdaniem (to nie porada :)) dywersyfikant w pasywnym portfelu. No albo wręcz można samemu uszyć sobie coś jak choćby GEM. :)
No właśnie nie za bardzo rozumiem konceptu dywersyfikacji łącząc np. portfel 80/20 że strategią typu trend following GEM czy jakąkolwiek inną aktywną strategią
Dziś łatwo wrzucić do portfela ETF na MF - a MF to aktywna strategia. Historycznie robi świetna robotę, bo to de facto oddzielna klasa aktywów. Np. w moim oprogramowaniu jest taki portfel "#ST" gdzie w pasywnym portfelu jest MF i robi niezłą robotę - zwłaszcza jeśli idzie o wygładzenie linii kapitału. Mogę o tym nagrać odcinek jak by coś. :)
Jacku jak zwykle ciekawy materiał,ale co jeśli za 5,10,15 lat w ogóle zlikwidują podatek Belki, gdzie tu będzie korzyść z posiadania IKE????zastanawiałeś się nad tym???Pozdrawiam Sławek.
Nie wiem czy zlikwidują. Ale jak zlikwidują to możesz zamknąć IKE wcześniej i nie zapłacić podatku. Dla jasności - powszechnie mylony jest podatek Belki z podatkiem od zysków kapitałowych. Choć stawka ta sama, to nie to samo. Podatek Belki to podatek od odsetek i dywidend. Pozdrawiam! :)
A zyski kapitałowe to nie odsetki i dywidendy ?
@@syzygy1100 Tak wiem Jacek już mi to wytłumaczył,ale dzięki że też zwracasz na to uwagę,pewnie wielu osobom się trochę rozjaśniło się.Pozdrawiam.
@@syzygy1100 Jeśli masz stratę zamiast zysku - to możesz ja rozliczyć. NIestety od odsetek/dywidend podatek jest zawsze bo to inny podatek. :)
Często powtarzasz, że w długim okresie akcje przynoszą największą stopę zwrotu, a jak nie przyniosą, to będziemy mieli inne problemy. Ale, czy analizowałeś kwestię demografii. Ostatni wiek, to generalnie boom, albo stagnacja demograficzna w państwach rozwiniętych i generalnie coraz większy napływ kapitału na rynki. A wchodzimy w czasy starzejącego się społeczeństwa, w którym teoretycznie więcej ludzi będzie wypłacać pieniądze z rynku (emeryci), niż wpłacać. Jak to wpłynie na rynki kapitałowe? Czy nie czeka nas długotrwała stagnacja a nie wzrost rynków akcji. Oczywiście, sytuację mogą uratować imigranci, czy jakaś rewolucja w wydajności pracy. Nie czytałem akurat analiz dotyczących wpływu dmeografii na rynki, ale może Ty to analizowałeś? Z drugiej strony jak się zabezpieczyć przed takim ryzykiem. To co mi przychodzi do głowy, to dywersyfikacja geograficzna (ten problem będzie występował w różnym natężeniu, w różnych krajach) i może jednak w inwestowanie w coś co przynosi dochód, np. akcje dywidendowe, a nie tylko liczyć na wzrost wartości walorów.
Hej Mateusz! Dzięki za komentarz.
Jak rozumiem pytasz w kontekście portfela pasywnego. Tu moja odpowiedz jest prosta: ZAWSZE będą się pojawiać jakieś "ale". Ale pasywne inwestowanie polega na kupowaniu całego rynku. Jeśli masz strategie dającą Ci przewagę rynkowa - nie mam problemu by ktoś z niej korzystał. Ale osobiście jestem z tego obozu mocno skwantyfikowanego - nie przewiduje co się wydarzy, bo zwyczajnie nie mam pojęcia o tym (jak większość). Zatem jeśli inwestuje aktywnie to zamiast przewidywać trendy wole za nimi podążać.
Natomiast jeśli faktycznie się coś mocno schrzani na świecie i globalnie rynek akcji będzie w ostrych tarapatach przez dekady - bardzo wątpię by tak łatwo a priori było można dobrać do portfela rodzynki. Więcej - uważam, ze w takiej sytuacji klasyczny Managed Futures trend-following zabłyszczy bo grać long/short na całej palecie klas aktywów.
Tak to widzę. Pozdrawiam serdecznie! :)
@@system_trader Dzięki za odpowiedź! Również pozdrawiam!
Mam ten sam dylemat na rynku nieruchomości w PL w kontekście demografii.
@@beataw8212 też mam taki obawy. Nie jestem specjalistą, i raczej rozwazam inwestycje w nieruchomości pod wynajem, a nie oczekując wzrostu ceny. Ale np. w takiej łodzi, która się teoretycznie wyludnia. Ceny nieruchomości idą w górę, dlatego, że tak na prawdę się nie wyludnia ze względu na imigrantów. Dwa ludzie nadal chcą podnosić swój komfort i zwiększać powierzchnię swych mieszkań, i mają na to środki.
@@beataw8212 ale raczej rozważanym kupno nieruchomości droższej, w lepszej lokalizacji i stanie, która będzie nadal atrakcyjna za kilkanaście/kilkadziesiąt lat, gdy rynek się zmieni.
Jednej rzeczy nie rozumiem. Jak to jest możliwe, że przy inwestowaniu poprzez IKE i po odczekaniu do osiągniecia wieku emerytalnego nie płacimy podatku? Zrozumiałbym jeszcze, gdybyśmy inwestowali tylko na polskim rynku (wtedy może rząd miałby jakąś siłę sprawczą), ale gdy inwestujemy np. w obligacje USA, to przecież takiego rządu Stanów Zjednoczonych nie interesuje, że jakiś Polak w Polsce chciał sobie przyoszczędzić na podatku. Powiedzą: "Hej, gościu proszę nam tu odpalić 15% od zysku, bo u nas tak właśnie jest i dla pana nie będziemy robić wyjątków".
a jak Pan moze miec IKE mieszkając za granicą?
Ludzie podróżują i można IKE otworzyć mieszkając jeszcze w Polsce. :) Poza tym to nie jest tak, ze ktoś Ci zabroni otworzyć IKE nawet jak nie mieszkasz w Polsce. Natomiast warto sprawdzić czy w kraju rezydencji podatkowej to jest OK - bo to, ze w Polsce IKE jest zwolnione z podatku nie oznacza, ze podatku nie ma w innym kraju. W Belgii nie ma w ogóle podatku od zysków kapitałowych - z IKE nie ma problemu.
Jak się mieszka za granicą to można mieć polskie IKE i zagraniczny odpowiednik 😊
na dole po prawej stronie leży plan przemówienia - nie lepie to wygodnie z biura nagrać?
Grzegorz, dla osób o szczególnym poczuciu estetyki zbudowaliśmy specjalnie studio + profesjonalny montaż, wszystko za kilkaset tysięcy złotych. Zapraszam do Atlasu Pasywnego Inwestora. :) Pozdrawiam!
Cześć Jacek :)
Hej Adam! Udanego weekendu życzę! :)
@@system_traderNawzajem!
ciekawe czy te nagrania w plenerze/biegu to jest jakiś zabieg socjotechniczny xd
1:36 było jakieś cięcie materiału
W pewnym sensie tak - popularyzacja zdrowego trybu życia. Nie tylko zdrowy portfel. :)
"Emerytura z IKE" - co? 😂 jeśli topicie kasę w IKE to możecie się z nią pożegnać. Jedna ustawa i Polska wam te pieniądze ukradnie, znacjonalizuje w całości, w części, w najlepszym wypadku opodatkuje. Kto wierzy temu państwu ren naiwniak, pamietacie OFE? Podstawowa zasada to unikać państwa - dotacji, IKE, obligacji.