Jak przeciwdziałać powodzi? Potencjał odsuwania wałów od koryta Odry

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ก.ย. 2024
  • O możliwościach ochrony przeciwpowodziowej zgodnej z interesami społeczeństwa i przyrody, poprzez oddanie rzekom przestrzeni, na przykładzie Odry i Nysy Kłodzkiej opowiada Piotr Bednarek.
    Obrazy satelitarne z Sentinela-2 możecie oglądać tutaj (ustawiłem od razu odpowiednią lokalizację i kombinację kanałów spektralnych): link.dataspace...
    Obszary zagrożone powodzią w razie przerwania wałów możecie oglądać tutaj:
    isok.gov.pl/hy...
    Program w którym nakładam na siebie różne warstwy i operuję danymi to QGIS.
    Dane z OpenStreetMap można pobrać np. tutaj: download.geofa...
    Zachęcam do wsparcia rzecznej działalności filmowej (i nie tylko) przez Patronite:
    patronite.pl/w...
    Serdecznie dziękuję za wsparcie nowym Patronom! W ostatnim czasie byli to:
    Marcin i Justyna S
    M Hudziak
    Zbigniew Olczak
    Jako PTP Wolne Rzeki zbieramy 1,5% za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny SMK.
    Rozliczając PIT możesz wspomóc nasze działania wpisując nr KRS: 0000402564 i w celu szczegółowym: PTP Wolne Rzeki.
    Zapraszam także do obejrzenia wcześniejszych produkcji, subskrybowania kanału i obserwowania Wolnych Rzek w innych mediach społecznościowych:
    / wolnerzeki
    / wolnerzeki
    / wolnerzeki

ความคิดเห็น • 84

  • @hvnterblack
    @hvnterblack 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +39

    Przy rzece mamy pola uprawne, łąki, nieużytki. Na wale jest normalna droga. Jak raz na 50 czy 100 lat zniszczy plony na kilku hektarach to nie ma tragedii jak tam się wydarzyła. Od tego jest ubezpieczenie. Żadnych zabudowań między rzeką, a wałem. Kto pozwala na zakładanie osiedli w miejscach zalewowych? Od czego są te cholerne pozwolenia, których uzyskanie kosztuje tyle czasu, pieniędzy i nerwów?

    • @jacek0701
      @jacek0701 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +9

      No jak to od czego? Od tego że ziemia rolna jest po 6-10 zł za m2 a działki to sam wiesz...
      Poza tym w kilkunastu urzędach ludzie mają pracę a tak mogli by robić coś pożytecznego.

    • @lucky-9P9A
      @lucky-9P9A 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +7

      Mnie męczy inne pytanie: dlaczego ludzie są tak durni, że kupują działki budowlane o parenaście metrów od rzeki. Od rzeki, która co kilkanaście lat daje wszystkim nieźle "popalić". Nie jest pytaniem "czy wyleje" ale "kiedy wyleje". Dlaczego kupujący ziemie w takich miejscach nie mają na grosz poczucia zdrowego rozsądku. No chyba, że tu chodzi o coś innego - wyłudzenie odszkodowania po wylaniu. Inne pytanie: czy towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają czy dom nie stoi przypadkiem na terenie zalewowym i w takim przypadku odmawiają podpisania polisy?

    • @DriftJunkie
      @DriftJunkie ชั่วโมงที่ผ่านมา +4

      ​@@lucky-9P9AJa mam to samo pytanie do ludzi co budują/kupują domy przy drogach krajowych, a potem narzekają na hałas i pękające ściany.

    • @PrzemysawGrabskiPrem
      @PrzemysawGrabskiPrem ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@lucky-9P9A Bo są idiotami i dają się naciągnąć na kupno ziemi, bo przecież/skoro urzędy przekształciły orną, na budowlaną, to znaczy, że powodzi nie będzie.

    • @PrzemysawGrabskiPrem
      @PrzemysawGrabskiPrem ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@DriftJunkie EGO, chcą, żeby ich było widać.

  • @zbigniewkwiatek5797
    @zbigniewkwiatek5797 ชั่วโมงที่ผ่านมา +7

    ❤ mądra analiza dziękuję ❤🇵🇱

  • @annapodwyszynska7571
    @annapodwyszynska7571 13 นาทีที่ผ่านมา +1

    Cześć Piotrek. Bywałam w tamtych okolicach, było pięknie. A teraz taka tragedia. Doceniam Twoją pracę.

  • @Bugslick
    @Bugslick 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +9

    Ogromna zaleta polderow zalewowych jest mozliwosc dalszego ich wykorzystywania rolniczo. W Niemczech i Niederlandach takie cos funkcjonuje w najlepsze i wszyscy sa zadowoleni.

  • @Maciaty85
    @Maciaty85 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +9

    super materiał, dzieki +1

  • @proosee
    @proosee 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +9

    To co mówisz to nie ekoterroryzm, a po prostu zdrowy rozsądek, ale oczywiście jest tu dużo, dużo niuansów pozanaukowych, na które też nie można przymykać oka. Np. pamiętam ludzi mówiących, że wycena pod wywłaszczenie zakwalifikowała ich przydomowy ogród z sadem jako nieużytek - ciągle jeszcze w Polsce na godne odszkodowanie za wywłaszczenie mogą liczyć tylko znajomy królika, który dostał cynk, że ma kupić działkę, bo tędy będzie szła autostrada. Być może w przyszłości się to zmieni.

  • @Kasey1405
    @Kasey1405 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Wielkie dzięki za podzielenie się pańską wiedzą na temat możliwości jakie prezentuje naukowe i praktyczne podejscie do zagospodarowywania dolin rzecznych w celu przygotowania ich na ewentualność wielkiej wody. Mam nadzieję, że odpowiednie agendy rządowe wykorzystają pańską i naukowców jak pan, wiedzę w tym temacie.

  • @WojciechB.
    @WojciechB. 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +14

    Moim zdaniem, jest najlepszy moment, żeby z terenów które są trudne do obrony i będą zalane znowu za 15 -25 lat. Tych domów już nie odbudowywać/(nie remontować) i teraz ludzi przesiedlać. Teraz jest to łatwiejsze ze względów psychologicznych. Należy postawić tymczasowe miasteczka kontenerowe itp. I w szybkich technologiach odbudować te miejscowości już na bezpiecznych terenach. Oczywiście w teorii jest to proste w praktyce już nie.

    • @mariusz07
      @mariusz07 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Uważam że jest to prostsze niż się wydaje. Przykład to 1 milion Ukraińców, którzy wjechali do Polski w ciągu 2 lat i znaleźli lokum. Jest mnóstwo mieszkań na rynkach wtórnych. Jest mnóstwo mieszkań gdzie na 60 M2 mieszka tylko 1 osoba. To tylko kwestia odpowiedniej polityki mieszkaniowej. Nie trzeba zaraz budować całych nowych miast tylko wyłapywać wolne mieszkania na rynku wtórnym.

    • @Paypul
      @Paypul 30 นาทีที่ผ่านมา

      chlopaki z barakow beda xD

    • @Kutatiusz
      @Kutatiusz 17 นาทีที่ผ่านมา

      @@mariusz07to też byłby dobry moment do wywalenia z rynku spekulantów nieruchomościowych.

  • @iamjashin
    @iamjashin 24 นาทีที่ผ่านมา +2

    Przypomina się mi, aż moja rodzinna miejscowość i jej okolice - Rzeka Bug. Wały odsunięte od rzeki o naprawdę sporą odległość za wałami łąki używane przez rolników jako źródło paszy dla zwierząt.
    Problemów z powodzią nigdy nie było.

  • @nova628
    @nova628 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +23

    Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy, o której raczej większość społeczeństwa nie ma pojęcia. Czy można jakoś tę wiedzę przełożyć na działanie? Byłoby super, gdyby rząd zaczął posiłkować się ekspertami.

    • @boxicool
      @boxicool 39 นาทีที่ผ่านมา

      byloby super gdyby polacy przerwali POPISowe koło

  • @SYNAPSEdwl
    @SYNAPSEdwl ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Dzięki i Wszystkiego Dobrego :)

  • @stevemuzak8526
    @stevemuzak8526 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +40

    Najlepszy sposób : Całkowity zakaz budowania przy rzekach i terenach zalewowych. Te dane to niezwykle ważne informacje.

    • @Kyler90
      @Kyler90 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +4

      Niby tak. Ale ludzie zawsze budowali przy rzekach. Jakby tak patrzeć na naturę to Japonia czy jakieś kraje gdzie są tsunami czy trzęsienia ziemi powinny być nie zamieszkałe. Jesteśmy inteligentnymi niby ludźmi więc potrafimy dostosować naturę do Nas i się chronić przed różnymi jej kaprysami. Trzeba budować infrastrukturę z sensem i zatrudniać ludzi kompetentnych. Polska przez kilkadziesiąt lat mogła się przygotować ale po co? Lepiej przecież głosować na Idiotów, interesować się tylko sobą (indywidualizm), łykać propagandę z tv a później jest jak jest. Ja Ci mogę powiedzieć dziś że następna powódź znowu przyniesie szkody. Kochanowski już pisał “Polak nowe przysłowie sobie kupi, przed szkoda i po szkodzie głupi”. Niestety brutalne co napisałem ale realnie tak jest.

    • @mariusz07
      @mariusz07 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +7

      ​​@@Kyler90, czy ja wiem. Zrobienie zakazu budowania w promieniu 100 metrów od rzeki to nie jest jakieś mega wyzwanie. Zawsze chyba lepiej zapobiegać niż gasić. To co już jest wybudowane powinno naturalnie znikać. Po prostu nie remontować i stopniowo wyburzać przesiedlając ludzi. A na terenach zalewowych po prostu robić lekką infrastruktrurę parkową i wypoczynkową.

    • @stevemuzak8526
      @stevemuzak8526 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@Kyler90 Dlatego mówię o całkowitym zakazie bo wiadomo, że u nas modernizacja zajmie minimum 10 lat (co i tak nie gwarantuje bezpieczeństwa) a do tego czasu będzie jeszcze wiele powodzi.

    • @Kyler90
      @Kyler90 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@mariusz07 100 m wystarczy? Wątpię

    • @mariusz07
      @mariusz07 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      @@Kyler90 , to tylko luźny przykład. To już specjaliści powinni określić na jakich rzekach ile metrów. U mnie jest mała rzeka i wlaśnie w promieniu 100 metrów nie ma żadnych poważnych zabudowań. Są tylko ogrody działkowe i parki. To tak sobie strzeliłem. Ale może będzie potrzeba i z pół kilometra w innych przypadkach.

  • @januszpodzien3135
    @januszpodzien3135 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    super analiza

  • @damianostrowski472
    @damianostrowski472 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +8

    Rzetelny materiał tylko jak przekonać twardogłowych 😢

    • @WolfxTV
      @WolfxTV 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      W wyborach nie głosuj na PO i PiS tak jak przez ostatnie 35 lat

  • @facetp7618
    @facetp7618 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Założenie 0,5 metra głębokości przy zalaniu woda powodziową wydaje się konserwatywne, zwłaszcza jeżeli zrobimy to na zasadzie polderu bocznego, wtedy w prawdzie utracimy efekt obniżenia piętrzenia wody wezbrania, ale dzięki temu więcej wody wleje się do polderu, bo przecież słup wody w polderze i międzywalu będzie taki sam, jak to w naczyniach połączonych. Pozwoli to również przytrzymać wodę nieco dłużej. Takie rozwiązanie jest na pewno tańsze niż suchy zbiornik przepływowy, który jak wiadomo i tak jest tańszy niż mokry zbiornik. Do wytłumaczenia dlaczego woda dzięki rozlaniu jest niższa można użyć filmików rozlewisk Bugu czy Narwi z wiosny tego roku Panie Piotrze, jest ich pełno w internecie. W końcu to pierwsza powódź tego roku, choć nieco piękniejsza niż ta aktualna ;)

  • @aleksandrawojciech5771
    @aleksandrawojciech5771 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Niestety wioski w okolicach Wrocławia zalewane

  • @Patrochin
    @Patrochin 30 นาทีที่ผ่านมา

    Skoro mowa o wysiedleniach i protestach ludzi których ma to spotkać, to ja zupełnie nie dziwię się ludziom którzy mają nikłe zaufanie do władz.

  • @kris1spl73
    @kris1spl73 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    SUPER nie myli się ten co nic nie robi ...

  • @ReZG
    @ReZG 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    na początek by trzeba mieć proste prawo - zakaz budowy czegokolwiek na terenie zalewowym. później taką mapę z zalania jak teraz zapisać, wyznaczyć takie tereny i tam mogą być tylko łąki i lasy. jak ktoś choćby spróbuje szopę postawić to taką karę dowalić aby się dosłownie zesr.... i ileś takich miejsc naturalnie wylewających byłaby zabezpieczona jakimś wałem by dalej nie wylewało. jak przed kędzierzynem- jest miejsce gdzie wylało, z jednej strony wał, miejsce chroni miasto. jak ma przy jakimś stanie rzeki tylko zalewać, to jakiś mały wał zrobić aby powyżej niego zalewało ten dalszy teren zalewowy już obwałowany i fala by się wypłyciła. zwykła przyczynowo skutkowość, gdzie wylało niech wylewa. jak rolnik chce mieć tam pole to też na jego ryzyko. zaleje mu to jego problem, zero odszkodowania bo było na terenie zalewowym. na protestujących prosty bat - chcesz mieszkać na terenie zalewowym? ok, ale podpisujesz cyrograf- tu żadna pomoc nie będzie udzielana, nikt nie ma prawa tego ubezpieczyć, żadne odszkodowania nie będą wypłacane, nikt z tego obszaru nie będzie ratowany. zginiesz to jeszcze obciążą kosztami pochówku. wiem, brutalne, ale niektórym chyba tylko to da do myślenia. urzędnikom którzy wydali pozwolenia na zabudowę na takich terenach też dowalać kary.

  • @ArturPolski
    @ArturPolski 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    💪

  • @Andruszka-id8sh
    @Andruszka-id8sh 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Czyli wniosek z tego taki że mamy narzędzia a nie potrafimy zrobić z nich użytku.

  • @aleksanderkaminski4913
    @aleksanderkaminski4913 48 นาทีที่ผ่านมา

    Współczuję powodzianom.
    Rząd powinien brać pod uwage wszystkich naukowców z każdej dziedziny nie tylko ekonomistów

  • @AriusNowak
    @AriusNowak 26 นาทีที่ผ่านมา

    Najlepiej zabezpieczyć drzwi+okna pianką budowlaną.

  • @dziadWSZEWIED
    @dziadWSZEWIED 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    100 mln złoty w 2014r. to na ile hektarów by starczyło żeby je zalać ? na 2000 ha? 3000ha? i tym samym ocalic lewin

  • @KM-dq7fy
    @KM-dq7fy ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Przy sprzątaniu po powodzi też jest dużo pracy, odbudowa i odszkodowania to dużo pieniędzy . Jeżeli się nie chcą przesiedlać( tu należy zapłacić odpowiednie rekompensaty) to niech zostaną na własną odpowiedzialność. Ze świadomością że następnym razem żadnej pomoc nie będzie.

  • @ComandoCzad
    @ComandoCzad 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Bardzo mądre wiadomości z pkt widzenia hydrologii a teraz wracamy do rzeczywistości CZYLI ogromne nakłady środków których wiecznie nie ma , polityka ludzka pazerność i układy oraz sposób życia polaka. Siedząc poniekąd z drugiej strony mogę jasno stwierdzić oddamy najlepsze tereny pod zabudowę a pato-developerka już zaciera ręcę serio już krążą jak sepy.
    Nie można przeprojektować istniejących miast, infrastruktury itp NAWET jeżeli można by zaprojektować miasto od nowa to i tak ludzie nie będą chcieli mieszkać tam gdzie im wskażemy. Tak oczywiście uważam że większość infrastuktury powinna być poza terenem zalewowym. TYlko że jak powstaje przysiółek wieś miasto ano wzdłuż arterii komunikacji oraz rzek. czyli trzeba pogodzić realia praktykę z teoria :(

    • @biogeopaleo2736
      @biogeopaleo2736 33 นาทีที่ผ่านมา

      Co do tego ostatniego to nie ma to już takiego znaczenia. Wybudowanie drogi nie jest problemem, a nie jesteśmy już tak uzależnieni od rzek, jak wtedy kiedy zakładano większość osad. Nie łowimy ryb, nie robimy prania w rzece, nie musimy poić krów wodą z rzeki, transport rzeczny ma teraz znaczenie marginalne, chyba że ktoś mieszka nad Dunajem, Renem czy inną Wołgą co ma przepływ kilka tysięcy metrów sześciennych na sekundę.

  • @RT-yd6uw
    @RT-yd6uw 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Woda z Gór szybko spływa i jak ją tam zatrzymać i powoli wypuszczać ?

  • @Rupert1257
    @Rupert1257 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Cześć 👍

  • @paweljastrzabek4338
    @paweljastrzabek4338 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Ja bym to wdrażał od jutra

  • @chncsp9264
    @chncsp9264 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Moim zdaniem gdybyśmy obniżyli wały po poziomu stanu alarmowego to przy jego osiągnięciu mogłoby nastąpić katastrofalne ich przerwanie. Powiedziałeś, że podczas wezbrania takie naturalne poldery zapełniały by się na długich odcinkach, ale przecież właśnie teraz przed tym się bronimy. Przelanie wału skutkuje jego erozją i zmyciem. Raczej nie mamy zamiaru odbudowywać takich wałów po każdej średniej powodzi, a nawet gdyby umieścić w wałach jakieś jazy/zastawki uruchamiane na potrzeby wysokiego stanu wody to nawet przy dużej ilości i wydajności takich urządzeń poziom wody w samej rzece i tak w końcu przeje te wały (mały naturalny polder nie powstrzyma całej powodzi, inna skala). Możesz szerzej wyjaśnić o co chodziło Ci w kwestii obniżania wałów bo w gruncie rzeczy widzę sens tego co mówisz ale kłóci mi się to z typową wiedzą na temat ochrony przeciwpowodziowej i jej ekonomii.

    • @natural76
      @natural76 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      "Dlaczego obniżanie wałów może być korzystne?
      Pomysł obniżania wałów może wydawać się paradoksalny, jednak jego zwolennicy wskazują na kilka kluczowych korzyści:
      Zwiększenie retencji wody: Niższe wały umożliwiają tworzenie naturalnych polderów, które zatrzymują wodę podczas wezbrań. To z kolei zmniejsza prędkość przepływu rzeki i obniża poziom wody w jej korycie, co może zapobiegać przelewania się w innych miejscach.
      Zmniejszenie ryzyka nagłych przełamań: Wysokie wały, zwłaszcza te zbudowane z materiałów mniej trwałych, są bardziej narażone na nagłe przerwania w przypadku przekroczenia pewnego progu wytrzymałości. Niższe wały mogą być bardziej stabilne i mniej podatne na tego typu awarie.
      Łagodzenie skutków powodzi: Nawet jeśli dojdzie do przekroczenia niższych wałów, skutki powodzi będą mniej dotkliwe, ponieważ woda będzie rozlewać się powoli na większych obszarach. To daje więcej czasu na ewakuację i ratowanie mienia.
      Przywrócenie naturalnych procesów: Obniżanie wałów może przyczynić się do przywrócenia naturalnych procesów zachodzących w dolinach rzecznych, takich jak sedymentacja czy tworzenie się nowych siedlisk.
      Twoje argumenty i odpowiedzi:
      Katastrofalne przerwanie wałów: Zgadzam się, że ryzyko przerwania wałów jest realne. Jednak dobrze zaprojektowane i utrzymane niższe wały mogą być bardziej odporne na uszkodzenia. Ponadto, system wczesnego ostrzegania i odpowiednie plany zarządzania kryzysowego mogą znacząco zmniejszyć skutki takiej sytuacji.
      Erozja wałów: Erozja jest istotnym problemem, ale również w przypadku wyższych wałów. Regularna konserwacja i zabezpieczenia mogą ograniczyć ten proces.
      Koszty odbudowy: Odbudowa wałów po każdej powodzi jest kosztowna i czasochłonna. Jednak długoterminowe koszty związane z utrzymaniem wysokich wałów, w tym koszty związane z ochroną przed erozją i ryzykiem awarii, mogą być jeszcze wyższe.
      Ograniczenia i kompromisy:
      Obniżanie wałów nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i wymaga indywidualnego podejścia w zależności od warunków lokalnych. Należy również pamiętać, że:
      Nie wszystkie tereny nadają się do tworzenia polderów.
      Obniżanie wałów może wiązać się z koniecznością przesiedlenia ludzi lub przeniesienia infrastruktury.
      Nie wszystkie powodzi można zapobiec za pomocą obniżania wałów.
      Wnioski:
      Kwestia obniżania wałów przeciwpowodziowych wymaga kompleksowej analizy, która uwzględnia zarówno aspekty techniczne, jak i społeczne i ekonomiczne. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, a wybór odpowiedniej strategii powinien być poprzedzony szczegółowymi badaniami i konsultacjami z mieszkańcami.
      Co dalej?
      Aby lepiej zrozumieć Twoje wątpliwości, proszę podaj więcej szczegółów na temat konkretnej sytuacji, o której myślisz. Na przykład:
      O jakim obszarze geograficznym mówimy?
      Jakie są charakterystyki rzeki i jej otoczenia?
      Jakie są główne zagrożenia związane z powodziami w tym regionie?
      Jakie są obecne rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej?
      Na podstawie tych informacji mogę spróbować udzielić bardziej szczegółowych odpowiedzi.
      Dodatkowe informacje:
      Jeśli jesteś zainteresowany, mogę dostarczyć Ci więcej informacji na temat różnych podejść do ochrony przeciwpowodziowej, w tym:
      Naturalne metody retencji wody (np. mokradła, lasy)
      Systemy wczesnego ostrzegania
      Plany zarządzania kryzysowego
      Ubezpieczenia przeciwpowodziowe
      Proszę daj znać, jeśli potrzebujesz dalszej pomocy."
      Gdyby w Stroniu Śląskim był lepszy przelew to tama mogłaby się utrzymać.

  • @boxicool
    @boxicool 23 นาทีที่ผ่านมา

    To jest najlepszy moment aby coś w tym temacie zrobić. Niestety, ale z tej tragedii mozna tez duzo zdzialac dobrego. Polacy zdają egzamin, jednak panstwo jakie tworza to jest jakaś kpina Boga, wszechświata czy cokolwiek innego. My polacy nie potraimy stworzyc normalnego zdrowego przyzwoicie dzialajacego panstwa.

  • @Cyklonus
    @Cyklonus 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    👍👍

  • @Piox899
    @Piox899 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Dzień dobry. Jaki to program i skąd można pobrać dane satelitarne /OSM pokazane w tym filmie?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +3

      Wszystko jest w opisie filmu.

  • @damianostrowski472
    @damianostrowski472 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Suchy zbiornik boczny które byłyby zalewane tylko w sytuacjach krytycznych a nie zalewało pól uprawnych przy normalnym wezbraniem

  • @PrzemysawGrabskiPrem
    @PrzemysawGrabskiPrem ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Racibórz to jest apokalipsa. Dobry pomysł na opowiadanie katastroficzne, które na zawsze zmieniło postrzeganie Natury.
    A najlepiej oddać problem bobrom, one rozwiążą problem najniższym kosztem.

  • @piotr780
    @piotr780 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    nie da się ziomuś - gdy człowieka nie było powodzie również występowały, w przypadku tak intensywnych opadów jak ostatnie naprawdę nie da się nic zrobić, oczywiście rzeki trzeba jak najmniej regulować, ale wały przeciwpowodziowe, zbiorniki i zakaz budowy na terenach zalewowych również się przydadzą

  • @grimgorpuppet
    @grimgorpuppet 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +4

    Ja uważam, że coś nie działa. Jak jest woda to nie potrafimy jej magazynować, a później w czasie suszy wody brakuje.
    Powinniśmy podejść do tematu z otwartą głową i zrobić tak, żeby nie osuszać Polski. Woda to życie.

    • @szlomobronsztajn3115
      @szlomobronsztajn3115 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Polska jest w ogonie Europy jeśli chodzi o retencję wody

    • @WolfxTV
      @WolfxTV 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      ​@@szlomobronsztajn3115za to jesteśmy na pierwszym miejscu najdroższych autostrad, najbardziej skomplikowanych przepisów podatkowych i największych wałów robionych przez polityków. Głosowanie na PO i PiS od 1989 roku przynosi w końcu skutki, które musiały kiedyś nadejść

  • @damianostrowski472
    @damianostrowski472 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Na dobrą sprawę można zrobić tylko jazy na wałach

    • @damianostrowski472
      @damianostrowski472 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Obniżenie wału spowoduje zmycie go przez wodę w najsłabszym miejscu a chyba nikt nie chcę robić betonowych wałów

  • @DamianCzech-tp1jz
    @DamianCzech-tp1jz 23 นาทีที่ผ่านมา

    Miasta maja nawet dzielnice Powisle😂😂😂😂😂😂

  • @artes6282
    @artes6282 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Co sądzi Pan o decyzji Wód Polskich o niezrzuceniu wody z niektórych zbiorników np. Nyskiego, rzekomo podyktowanej ochroną Odry przed złotą algą? Czy gdyby opróżniono te zbiorniki przed nadejściem fali powodziowej to uratowałoby to np Lewin Brzeski?

    • @pablox11NEW
      @pablox11NEW ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Uratowało by to nysę i Lewin brzeski . Koryta rzek należy pogłębiać co roku.

    • @pablox11NEW
      @pablox11NEW ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Wprowadzili przepisy aby chronić Ryby zapomnieli o ludziach.

  • @ukaszrak5748
    @ukaszrak5748 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Cóż patodeveloperka i bezmyślni urzędnicy mają się dobrze. Wydawanie pozwoleń na budowę w miejscach, które powinny być niezabudowane. Chęć zysku wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Niewiele osób rozumie, że budowa zbiornika retencyjnego to nie wydatek a inwestycja. Tak samo ludzie, którzy chcą mieć dom bezpośrednio nad wodą powinni się liczyć z zalaniem a nie myśleć życzeniowo, że nic się nie stanie.

  • @damiansajewicz1376
    @damiansajewicz1376 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    TGF11

  • @Krzysztof-e5v
    @Krzysztof-e5v ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Optymalnie byloby pogłębić i zlikwidowac wysepki na odrze..

  • @typsiedemjeden8229
    @typsiedemjeden8229 55 นาทีที่ผ่านมา

    a co z pogłębianiem? pis chciał poglebiac całą odre 🎉

  • @maciejwalkowski2316
    @maciejwalkowski2316 53 นาทีที่ผ่านมา

    Po co się szczypac trzeba wyburzyc Wrocław

    • @maciejwalkowski2316
      @maciejwalkowski2316 47 นาทีที่ผ่านมา

      Czy ktoś kto nazywa się hydrologiem może sięgnąć do danych a nie wpuszczać w maliny nieskalowana mapką popatrz człowieku na Ren

  • @JUNAK1963
    @JUNAK1963 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา